B. Moore Track & C. Maddox Field House - Site License
2006 LHS Qualifier - 1/28/2006
LSU Field House Baton Rouge, LA
Event 10 Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
FH Composite: C 6.20 1987 Rod Richardson, Davidson HS (AL)
MEET: M 6.27 2005 Trindon Holliday, Northeast HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Justin Arceneaux Northside 6.46
2 Terrance Clayton Brusly High School 6.51
3 Byron Washington Catholic Baton R 6.52
4 Will Coppage Alexandria HS 6.58
4 Chad Carter Winnfield HS 6.58
6 Chris Brown Alexandria HS 6.59
7 Kenny Lewis Dutchtown High S 6.60
8 Ronnie Alexander Belaire High School 6.62
9 Darren Sophus Westgate High Sc 6.69
-- Tremaine Williams Northside DNS
Event 12 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
FH Composite: C 48.15 2001 Ashton Collins, JS Clark (LA)
MEET: M 48.85 2005 Shyron Champaigne, St. Augustine HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Trey Harts Barbe High School 49.15 1
2 Matt Garner Barbe High School 51.05 2
3 Adlus Wiltz L. W. Higgins 51.68 4
4 Tyronn Charles West St. Mary 51.96 2
5 Jeremy Tinsley Catholic Baton R 52.08 3
6 Morgan Fayard Airline HS 52.15 2
7 Ricky Lavender Richwood High Sc 52.35 10
8 Blaine Taylor Airline HS 52.86 2
9 David Whitehead Belaire High School 52.87 4
10 LaCordrick Wilson North DeSoto 53.07 1
Event 6 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
FH Composite: C 1:50.56 1987 George Kersh, Pearl HS (MS)
MEET: M 1:56.79 2005 Kerjuan Williams, St. Augustine HS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lionel Breaux Southern Lab 1:59.47
2 Adlus Wiltz L. W. Higgins 2:01.09
3 Kasey Baker Choudrant HS 2:01.88
4 Tyronn Charles West St. Mary 2:03.88
5 Reese Lee Walker High School 2:04.19
6 Brent Lambert Iowa High School 2:04.37
7 Jimmy Swanson Newman HS 2:05.35
8 Kenrick Duncan Scotlandville 2:05.47
8 Nick Mega Ruston HS 2:05.47
10 Sean Swanner Episcopal BR 2:06.36
Event 4 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
FH Composite: C 4:19.70 2004 Jeffery Rhodes, Coffee HS
MEET: M 4:35.02 2004 Corey Destel, Redemptorist HS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Brett Borne Covington 4:29.24M
2 Mark Mendrek-Laske Ben Franklin 4:30.44M
3 Richard Sanders Redemptorist 4:36.35
4 Thibault Holcombe Bolton High School 4:39.26
5 Johnathan Koenck Anacoco High School 4:43.06
6 Daniel Gascon Catholic Baton R 4:43.23
7 Jody Guidry Ville Platte 4:46.46
8 Mickell James Belaire High School 4:47.53
9 Michael Giles Live Oak 4:47.73
10 Taylor Morris Baton Rouge Magn 4:47.95
Event 16 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
FH Composite: C 9:27.19 2004 John Brigham, St. Paul's AL
MEET: M 9:58.83 2004 Andy Florek, Br. Martin HS
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kasey Baker Choudrant HS 9:37.72M
2 Alan Sticker Pineville High S 9:46.24M
3 Alex Breaux Vandebilt Cathol 9:57.61M
4 kenneth pierce LaGrange HS 9:58.54M
5 Brett Guidry Jesuit New Orlea 10:01.88
6 Andy Florek Brother Martin 10:05.53
7 Daniel Festervan Choudrant HS 10:07.67
8 Luke Dessauer St. Paul's School 10:12.40
9 Jimmy Swanson Newman HS 10:14.02
10 Cliff Cowan Newman HS 10:16.54
Event 8 Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
FH Composite: C 7.24 1992 Ubeja Anderson, Eunice (LA)
MEET: M 7.45 2004 Ryan Fontenont, Baton Rouge Magnet
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Barrett Nugent North Vermillion 7.65
2 Walter Marshall Haughton High Sc 7.74
3 Cory Roberts St. Thomas Aquin 7.81
4 Carlos Brown Lutcher High School 7.95
5 Damian Manning Broadmoor 8.01
6 Paul Madere Dutchtown High S 8.13
7 Jason Montgomery Northside 8.18
-- Jeremy Sinclair Newman HS DNS
-- Quinten Ina Northside DNS
-- Chris Brown Alexandria HS DNS
Event 2 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
FH Composite: C 1:28.99 1997 Catholic High (BR), Catholic High
K. Shanklin, T.Minor, C. Williams, A. Boone
MEET: M 1:30.40 2005 St. Augustine HS, St. Augustine HS
S. Champaigne, T. Jonson, C. Stevenson, K. William
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Alexandria Senior High School 'A' 1:31.86 1
1) Chris Brown 2) Clint Boykins
3) Gary Carmouche 4) Mike Green
2 Southern Lab High School 'A' 1:32.21 1
1) Shelby Skipper 2) Jayson Royal
3) Isiah Nelson 4) Reggie Haslem
3 Northside High School 'A' 1:33.27 2
1) Richard Walker 2) Brandon Green
3) Justin Arceneaux 4) Tremaine Williams
4 West St. Mary High School 'A' 1:35.10 4
1) K'Ron Stevenson 2) Curren Sigur
3) Quentin Harris 4) Jerwone Kiel
5 West Jefferson High School 'A' 1:35.57 2
1) Henry Robinson 2) Joshua Smith
3) Bryant Smith 4) Kory Theodore
6 John Ehret High School 'A' 1:35.58 2
1) Shawn Bass 2) Terrance Craig
3) Rayon Craft 4) Roman Craft
7 Patterson High School 'A' 1:35.62 5
1) Orry Kiffe 2) Steven Scott
3) Joey Vinson 4) Paul Cox
8 Belaire High School 'A' 1:35.74 2
1) Ronnie Alexander 2) Segar Dents
3) Mickell James 4) David Whitehead
9 Dutchtown High School 'A' 1:35.98 3
1) Adrian Bowman 2) Devin Darville
3) Drexel Perkins 4) Kenny Lewis
10 Northeast (La) 'A' 1:36.22 1
1) Kolandre Loyell 2) Olajuwon Gallow
3) Dennis Richardson 4) Teddy Huggins
Event 18 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
FH Composite: C 3:22.90 2002 JS Clark (NO), JS Clark (NO)
R. Marshall, A.Collins, M. Weaver, A.Collins
MEET: M 3:23.89 2005 Barbe HS, Barbe HS
R. Harts, T. Harts, J. Giordeno, M. Collins
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Barbe High School 'A' 3:30.55 4
1) Chris Stutes 2) Ernest Celestie
3) Matt Garner 4) Trey Harts
2 Catholic High School 'A' 3:31.69 3
1) Thomas Broussard 2) Jarrad Pitcher
3) Julius Fleming 4) Jeremy Tinsley
3 Belaire High School 'A' 3:32.49 2
1) Ronnie Alexander 2) Mickell James
3) D'Andre Woodland 4) Chauncey Ricks
4 Alexandria Senior High School 'A' 3:38.95 1
1) Chris Brown 2) Mike Green
3) Jarvis Jackson 4) Clint Boykins
5 West Monroe High School 'A' 3:39.23 5
1) Lawrence Manning 2) Scott Sullivan
3) Dmitry Hampton 4) Terrance Hewitt
6 Northeast (La) 'A' 3:39.47 2
1) Teddy Huggins 2) Clarence Davis
3) Olajuwon Gallow 4) Thompson Tate
7 Dutchtown High School 'A' 3:39.70 3
1) Paul Madere 2) Devin Darville
3) Ryan Ohl 4) Kenny Lewis
8 Isidore Newman High School 'A' 3:40.48 1
1) Michael Poppler 2) Kevin Stephens
3) Jack Pranikoff 4) Jeremy Sinclair
9 Opelousas High School 'A' 3:40.56 2
1) Earl Lafleur 2) Soloman Zachary
3) Cody Collins 4) Derrick Coleman
10 Lake Charles-Boston High Schoo 'A' 3:42.18 3
1) Robert Thomas 2) Jeremy Thomas
3) Christopher Carter 4) Kevin Bartie
10 Northside High School 'A' 3:42.18 1
1) Justin Arceneaux 2) Brandon Green
3) Richard Walker 4) Tremaine Williams
Event 14 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
FH Composite: C 8:12.50 1996 Catholic High (BR), Catholic High
MEET: M 8:17.54 2005 Baton Rouge Magnet, Baton Rouge Ma
D. Wallace, M. Jackson, E. Coleman, J. Brooks
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 West Monroe High School 'A' 8:22.20
1) Terrance Hewitt 2) Kevin Parker
3) Seth Hall 4) Axel Ayerdis
2 Brother Martin High School 'A' 8:37.71
1) Kyle Adolph 2) Kyle Hecker
3) Mark Buchert 4) Andy Florek
3 Catholic High School 'A' 8:41.38
1) Daniel Gascon 2) Jason Carlino
3) Brian Lumpkins 4) Joel Raborn
4 Episcopal School of Baton Roug 'A' 8:51.00
1) Locke Chauvin 2) Bryce Beard
3) Colin Baldridge 4) Sean Swanner
5 Barbe High School 'A' 8:52.03
1) blake miller 2) Hubert Antoine
3) Ryan Barrow 4) Daniel Edwards
6 Dutchtown High School 'A' 8:54.04
1) Adrian Bowman 2) Jeff Boudreaux
3) Joseph Madere 4) Jonathan Stephens
7 Opelousas High School 'A' 8:55.64
1) Josha Andrus 2) Simon Freeman
3) Alvin Jordan 4) Randy Lafleur
8 Woodlawn High School Baton Rou 'A' 8:56.38
1) Jamar Russell 2) Apollos Felix
3) James Jenkins 4) Chase Guidry
9 Benton High School 'A' 8:58.43
1) Trey Elliott 2) Bradley Warner
3) Spencer Moses 4) Cory Hrdlicka
10 Ruston HS 'A' 8:59.45
1) Shane Rich 2) LaDarion Outley
3) Dustin Jenkins 4) David Jackson
Event 20 Boys High Jump
=================================================================================
FH Composite: C 7-01 1996 JJ Barton, Lafayette HS (LA)
MEET: M 6-08 2004 Don Hargroder, St. Thomas Aquinas HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Anthony Craft Leesville HS 6-06.00 1.98m
2 Nathan Burks Ruston HS J6-06.00 1.98m
3 Kendrick Poullard Lacassine J6-06.00 1.98m
4 Ryan St. Julien Catholic New Ibe 6-03.00 1.90m
5 Will Coppage Alexandria HS J6-03.00 1.90m
6 Christopher Bujol St. John's HS J6-03.00 1.90m
7 Marcus Lasseigne Catholic Baton R 6-01.00 1.85m
8 Justin Ford Leesville HS J6-01.00 1.85m
9 Ryan Donegan E. D. White (La) J6-01.00 1.85m
10 Brent Adams South Lafourche 5-11.00 1.80m
Event 25 Boys Pole Vault
=================================================================================
FH Composite: C 16-06.25 1996 Russ Buller, Westlake (LA)
MEET: M 13-10 2005 Paul Reinecke, Barbe HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Joshua Dominguez Ponchatoula 15-02.00M 4.62m
2 Paul Reinecke Barbe High School 14-10.00M 4.52m
3 Donnie Rowland Walker High School J14-10.00M 4.52m
4 Trevor Cowart Lakeside HS 13-04.00 4.06m
5 Kirk Dugas Iowa High School J13-04.00 4.06m
6 Steven David New Iberia 12-10.00 3.91m
6 Brian Harkness Lakeside HS 12-10.00 3.91m
8 Will Lavergne Breaux Bridge J12-10.00 3.91m
9 Spencer Morgan Natchitoches J12-10.00 3.91m
10 Michael Bujol Episcopal BR J12-10.00 3.91m
10 Stephen Durel Catholic Baton R J12-10.00 3.91m
Event 23 Boys Long Jump
=================================================================================
FH Composite: C 24-11.50 1991 Troy Twillie, Slidell HS
MEET: M 23-01.50 2005 Carlos Davis, Beau Chene HS
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Will Coppage Alexandria HS 24-00.00M 7.31m
2 Christian Williams H. L. Bourgeois 22-01.25 6.73m
3 Jaii Scott Central Lafourch 21-11.00 6.68m
4 Michael Poppler Newman HS 21-10.00 6.65m
5 Reggie Haslem Southern Lab 21-09.25 6.63m
6 Jacobby Gallow Ville Platte 21-07.50 6.59m
7 Wayne Mitchell St. James HS 21-04.50 6.51m
8 Henry Johnson Baton Rouge Magn 21-00.75 6.41m
9 Josh Johnson Iowa High School 20-11.25 6.38m
10 Olajuwon Gallow Northeast (La) 20-07.00 6.27m
Event 27 Boys Triple Jump
=================================================================================
FH Composite: C 50-01 1988 Sidney Celestine, St. Amant (LA)
MEET: M 47-01.75 2005 Carlos Davis, Beau Chene HS
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Reggie Haslem Southern Lab 49-03.50M 15.02m
2 Mike Green Alexandria HS 48-04.00M 14.73m
3 Micheal Rheams Walker High School 46-08.50 14.23m
4 Brandon Washington Jennings Bulldogs 45-06.00 13.86m
5 Carlos Davis Beau Chene 44-11.50 13.70m
6 Josh Harris Wossman High School 44-07.25 13.59m
7 Danny Evans Ruston HS 44-03.00 13.48m
8 Wayne Mitchell St. James HS 42-07.50 12.99m
9 Henry Johnson Baton Rouge Magn 42-03.75 12.89m
10 Damarion Turner Richwood High Sc 42-00.50 12.81m
Event 21 Boys Shot Put
=================================================================================
FH Composite: C 68-06.50 1984 Arnold Campbell, Airline HS (LA)
MEET: M 56-00 2005 Adam WIlcox, Catholic High (BR)
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Matt Stone Ruston HS 55-06.00 16.91m
2 Thomas Zhamal New Iberia 53-02.25 16.21m
3 Larry Jones Ruston HS 50-10.25 15.50m
4 Will Phillips Alexandria HS 49-02.25 14.99m
5 Mario Gross Berwick High School 48-08.50 14.84m
6 Preston Chatham St. Paul's School 48-02.50 14.69m
7 Juveto Elliott Carroll High School 47-11.50 14.61m
8 Wesley Richard Beau Chene 47-02.00 14.37m
8 Mike Miller St. Louis HS 47-02.00 14.37m
10 Justin Vital Lacassine 46-09.00 14.24m
Event 9 Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
FH Composite: C 6.79 1/7/2006 Bianca Knight, Ridgeland
MEET: M 7.16 2005 Chasidee Lewis, Alexandria HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rekeisha Green Scotlandville 7.26
2 Janel Webber Baton Rouge Magn 7.36
3 Rebecca Alexander Belaire High School 7.38
4 Brittany Bargeman Northside 7.44
5 Sierra Richard Northside 7.45
6 Nancy Shelton Lakeside HS 7.46
7 Jazmen Williams Alexandria HS 7.50
8 Whitney McKinnie Lake Charles-Bos 7.55
9 Whitney Williams Brusly High School 7.57
10 Jordyn Heiam Mandeville 7.61
Event 11 Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
FH Composite: C 54.89 1/7/2006 Brandi Cross, stampede track c
MEET: M 56.71 2005 Katrina Taylor, Baton Rouge Magnet
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Rebecca Alexander Belaire High School 58.47 1
2 Whitney McKinnie Lake Charles-Bos 58.89 2
3 Ashley Charles Scotlandville 59.01 2
4 quina fortune Ehret 1:00.40 1
5 Brooke Royal Southern Lab 1:01.25 2
6 Mary Johnson Glen Oaks 1:01.98 1
7 Kali Johnson Baton Rouge Magn 1:02.24 1
8 Brittany Harlan St. Scholatica A 1:02.46 4
9 Daphne Renee LaGrange HS 1:02.72 4
10 Donrika Kibby Southern Lab 1:03.59 2
Event 5 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
FH Composite: C 2:13.54 1989 Tara Arnold, Tara HS (LA)
MEET: M 2:23.92 2004 Katara Rosby, Baton Rouge Magnet
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Whitney Curry St. Thomas Aquin 2:19.97M
2 Andrea Warren Lake Charles-Bos 2:28.54
3 Mary Newton Sulphur High School 2:28.82
4 Kate Leithead Barbe High School 2:29.66
5 Mary Johnson Glen Oaks 2:31.53
6 Ciera Johnson Redemptorist 2:32.12
7 Di'Kenya Wallace Scotlandville 2:32.35
8 Grace Aluko McKinley 2:33.31
9 Jennifer LaValley Iowa High School 2:35.34
10 Amber Abbott Walker High School 2:36.19
Event 3 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
FH Composite: C 5:09.40 2004 Lezlie (Clerc) Koenck, Anacoco
MEET: M 5:17.98 2004 Aubrey Phillips, Woodlawn HS (BR)
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Redd Williams Ruston HS 5:39.30
2 Melissa White Episcopal BR 5:40.80
3 Ryan Rebecca Montgomery Episcopal Acadia 5:40.98
4 Stephanie Harris St. Michael the 5:44.27
5 Jennifer LaValley Iowa High School 5:44.82
6 Emily McAfee St. Thomas Aquin 5:47.15
7 Katerina Caraway Lacassine 5:49.09
8 Casey Moser Covington 5:49.33
9 Alex Mendrek Laske Ben Franklin 5:49.43
10 Katelyn Flattman Ouachita Christi 5:49.72
Event 15 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
FH Composite: C 11:21.87 2004 Aubrey Phillips, Woodlawn (BR)
MEET: M 11:28.39 2005 Lydia Woodward, Barbe HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Whitney Curry St. Thomas Aquin 11:01.67C
2 Lydia Woodward Barbe High School 11:47.95
3 Simone Domingue Sacred Heart GC 11:55.94
4 Meggie Schmidt Sacred Heart NO 12:03.01
5 Kathryn Fontenot Episcopal Acadia 12:31.23
6 Christie Cole Ruston HS 12:36.21
7 Caitlin Hodges Episcopal BR 12:38.85
8 Jenna Picou Walker High School 12:55.54
9 Sarah Doucet Walker High School 13:00.80
10 Savannah Jenkins St. Scholatica A 13:10.07
Event 7 Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
FH Composite: C 8.07 1997 April Sams, Mandeville HS
MEET: M 8.24 2004 Frances Vital, Iowa HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Judy Schultheis Arch. Blenk 8.53
2 Josalyn Burns Dutchtown High S 8.60
3 Cassandra Tate Loranger HS 8.62
4 Jasmine Anderson Hammond HS 8.94
5 Jarina Guilbeau Beau Chene 9.07
6 Lauren Christophe Natchitoches 9.47
7 Shirdetra Chark Alexandria HS 9.50
8 Victoria Guillory Northwest High S 9.63
9 Na'Kisha Sheppard New Iberia 9.85
10 Amy Laws Cabrini High School 12.57
Event 1 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
FH Composite: C 1:40.27 1/7/2006 Dallas Gold Track Club, Dallas Gol
MEET: M 1:42.85 2005 Scotlandville HS, Scotlandville HS
N. Noel, R. Green, A. Charles, K. Henry
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Scotlandville Magnet High Scho 'A' 1:45.13 2
1) Ashley Charles 2) Rekeisha Green
3) Di'Kenya Wallace 4) Jerika Hall
2 Baton Rouge Magnet High School 'A' 1:45.62 1
1) Jerika Banks 2) Kali Johnson
3) Kylie Miller 4) Janel Webber
3 Alexandria Senior High School 'A' 1:46.06 1
1) Shirdetra Chark 2) Quatisha Williams
3) Whitney Smith 4) Jazmen Williams
4 Southern Lab High School 'A' 1:48.84 1
1) Brooke Royal 2) Tasha Womack
3) Donrika Kibby 4) Tre'Shawn Richardson
5 Barbe High School 'A' 1:49.12 1
1) chantesean white 2) Jasmine Moore
3) Jalisa Delafoisse 4) Kadesha Minor
6 Northside High School 'A' 1:49.43 2
1) Lori Rubin 2) Terrilyn Cormier
3) Brittany Bargeman 4) Beonka Savoy
7 Northeast (La) 'A' 1:50.14 2
1) jessica banks 2) Laterica Dampier
3) Brittaney Perry 4) Tiera Hayes
8 Arch. Blenk 'A' 1:50.82 3
1) Brittany Morris 2) Judy Schultheis
3) Kris Kennedy 4) Celeste Stovall
9 Dutchtown High School 'A' 1:50.94 4
1) Christine Conner 2) Erika Payton
3) Josalyn Burns 4) Carron Jackson
10 LaGrange HS 'A' 1:51.15 3
1) Nicole Guillory 2) jasmine broxton
3) Daphne Renee 4) Brittney Lewis
Event 17 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
FH Composite: C 3:55.44 1/7/2006 stampede track club, stampede trac
C Wardsworth, C Cross, C Mitchell, B Cross
MEET: M 4:01.18 2005 Baton Rouge Magnet, Baton Rouge Ma
J. Webber, K. Rosby, C. Wells, K. Taylor
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Baton Rouge Magnet High School 'A' 4:09.66 1
1) Jerika Banks 2) Kali Johnson
3) Kylie Miller 4) Nicolette Taku
2 Scotlandville Magnet High Scho 'A' 4:14.49 1
1) Ashley Charles 2) Rekeisha Green
3) Jerika Hall 4) Di'Kenya Wallace
3 Lake Charles-Boston High Schoo 'A' 4:17.99 3
1) Brittany Nash 2) Whitney McKinnie
3) Andrea Warren 4) Yolanda Simmons
4 Northside High School 'A' 4:18.70 3
1) Tenesha Gallien 2) Chelsie Glover
3) Terrilyn Cormier 4) Brittany Bargeman
5 Barbe High School 'A' 4:18.71 1
1) Kate Leithead 2) megan smith
3) Jalisa Delafoisse 4) chantesean white
6 Southern Lab High School 'A' 4:18.86 2
1) Donrika Kibby 2) Tasha Womack
3) Tre'Shawn Richardson 4) Brooke Royal
7 Ruston HS 'A' 4:20.94 1
1) Nali Acosta 2) Redd Williams
3) Keria Walker 4) Shekinah Sigmund
8 Alexandria Senior High School 'A' 4:21.23 1
1) Shirdetra Chark 2) Jazmen Williams
3) Quatisha Williams 4) Whitney Smith
9 Glen Oaks High School 'A' 4:23.73 1
1) Shenelle Selders 2) Nakayla Tolliver
3) Arrielle Scott 4) Mary Johnson
10 St. Scholatica Academy 'A' 4:27.58 4
1) Lauren Fereday 2) Kimberly Broadbridge
3) Jayne Champagne 4) Casey Scheib
Event 13 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
FH Composite: C 9:50.98 2004 Baton Rouge Magnet (LA), Baton Rou
MEET: M 9:58.29 2005 Ruston HS, Ruston HS
K. Coates, J. Williams, J. Williams, A. Speights
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Barbe High School 'A' 10:14.36
1) Jessica Gurley 2) laura plummer
3) Jana Barrow 4) Amy Guinn
2 Episcopal School of Baton Roug 'A' 10:30.77
1) Mary Evelyn White 2) Sabrina Wood
3) Caitlin Hodges 4) Melissa White
3 Arch. Blenk 'A' 10:33.74
1) Emily Bordenave 2) Courtney Schultheis
3) Megan Puyau 4) Olivia Lincoln
4 Ruston HS 'A' 10:37.21
1) Kennedy Coates 2) Shekinah Sigmund
3) Cali Speights 4) Nali Acosta
5 Mt. Carmel Academy 'A' 10:37.98
1) Kelsey Richard 2) Sarah Schneider
3) Jillian Poche 4) Lauren Rettig
6 Baton Rouge Magnet High School 'A' 10:52.20
1) Kylie Miller 2) Riana White
3) Maya Anderson 4) Jerika Banks
7 Academy of the Sacred Heart Ne 'A' 11:05.06
1) Lizzie McCleskey 2) Amanda Barrett
3) Meggie Schmidt 4) Rayne Housey
8 St. Scholatica Academy 'A' 11:09.05
1) Savannah Jenkins 2) Melissa Hamel
3) Lauren Fereday 4) Kimberly Broadbridge
9 Alexandria Senior High School 'A' 11:09.31
1) Catrice Ellis 2) Carensa Ellis
3) Courtney Hamilton 4) Morgan Owen
10 West Monroe High School 'A' 11:10.69
1) Tracy Depriest 2) Tylesha Outley
3) Aisha Wright 4) Rebecca Myers
Event 24 Girls High Jump
=================================================================================
FH Composite: C 5-10 2003 Sheree Francis, Lutcher HS (LA)
MEET: M 5-06 2004 Carmia Carroll, Southern Lab
MEET: M 5-06 2005 Julia Wamner, Woodlawn HS (BR)
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Jasmine Anderson Hammond HS 5-01.00 1.54m
2 kaliesha edwards LaGrange HS 4-11.00 1.49m
3 Christina Jenkins Benton High School J4-11.00 1.49m
4 Stacey Jones Lake Charles-Bos J4-11.00 1.49m
5 reva broussard LaGrange HS J4-11.00 1.49m
6 Joy Walters Alexandria HS J4-11.00 1.49m
7 Arielle Minor Hammond HS 4-09.00 1.44m
7 Bethany Burst Sacred Heart NO 4-09.00 1.44m
9 Terrilyn Cormier Northside J4-09.00 1.44m
10 Grace Aluko McKinley J4-09.00 1.44m
Event 22 Girls Pole Vault
=================================================================================
FH Composite: C 12-00 1/7/2006 Rachel Laurent, Vandebilt Cathol
MEET: M 11-00 2005 Rachel Laurent, Vandebilt Catholic HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Katelyn Rodrigue Dominican 12-00.00C 3.65m
2 Aquellah El-Amin Alexandria HS 10-06.00 3.20m
3 Amy Aguillard Basile High School J10-06.00 3.20m
4 Sarah O'Neal Alexandria HS 10-02.00 3.09m
5 Liz Frost Episcopal BR 9-06.00 2.89m
6 Brittany Taylor Beau Chene 8-06.00 2.59m
7 Carly Bagwell Lafayette HS J8-06.00 2.59m
8 Lauren Saucier St. Amant J8-06.00 2.59m
9 Ashley Lauchner Comeaux High School J8-06.00 2.59m
10 Deirdre Winston Sacred Heart GC 8-00.00 2.43m
Event 19 Girls Long Jump
=================================================================================
FH Composite: C 19-09 1997 Myra Combs, Southern Lab (BR)
MEET: M 18-07.50 2005 Kenyatta Brooks, Jackson HS
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Janessa Doucette Iowa High School 17-04.25 5.28m
2 Andrea Warren Lake Charles-Bos 17-03.50 5.27m
3 Brittney Lewis LaGrange HS 16-06.75 5.04m
4 Beonka Savoy Northside 16-05.00 5.00m
5 Jasmine Manuel Hammond HS 16-04.75 4.99m
6 Stacey Jones Lake Charles-Bos 16-04.50 4.99m
7 Zommie Udeh Ruston HS 16-01.50 4.91m
8 sabrina clark LaGrange HS 15-10.75 4.84m
9 kori taylor Jackson High School 15-09.50 4.81m
10 Christine Conner Dutchtown High S 15-09.00 4.80m
Event 28 Girls Triple Jump
=================================================================================
FH Composite: C 39-08.50 1997 Danielle Brown, McMain (NO)
FH Composite: C 39-08.50 2003 Laura Rogers, Dacula TC (GA)
MEET: M 37-01.75 2004 Nedra Gross, Dutchtown HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Nicolette Taku Baton Rouge Magn 37-11.00M 11.55m
2 Zommie Udeh Ruston HS 37-10.00M 11.53m
3 Jasmine Manuel Hammond HS 36-07.25 11.15m
4 Brittney Lewis LaGrange HS 36-06.75 11.14m
5 Quatisha Williams Alexandria HS 36-03.00 11.04m
6 Kiesha Edwards Leesville HS 35-02.00 10.71m
7 Judy Schultheis Arch. Blenk 34-06.00 10.51m
8 Claressa Farrow L. W. Higgins 33-11.25 10.34m
9 Whitney McKinnie Lake Charles-Bos 33-07.00 10.23m
10 Sierra Richard Northside 33-04.75 10.17m
Event 26 Girls Shot Put
=================================================================================
FH Composite: C 45-05 1992 Janet Hill, BT Washington (Shrev)
MEET: M 39-07.50 2005 Tameka Quinney, Alexandria HS
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Laci Rogers St. Amant 37-11.50 11.56m
2 Amber Kelly West St. Mary 35-04.25 10.77m
3 Dianna Netterville Lafayette HS 34-09.50 10.60m
4 Chrystal Harrison Lake Charles-Bos 34-05.00 10.49m
5 Ashliegh Wallace Alexandria HS 34-04.00 10.46m
6 Jolee Bellflower Barbe High School 34-03.75 10.45m
7 Renada Livings Lafayette HS 34-03.00 10.43m
8 Jennifer Harrison Glen Oaks 33-09.00 10.28m
9 Jessica Brand Jackson High School 33-07.50 10.24m
10 Kendra Simon Iowa High School 33-01.25 10.09m
�
26 DyeStat Elite Marks:
B-55 6.46 Justin Arceneaux, 2006, Northside Lafayette LA, #1
B-55 6.51 Terrance Clayton, , Brusly LA, #2
B-55 6.52 Byron Washington, 2006, Catholic Baton Rouge LA, #3
B-400 49.15 Trey Harts, 2006, Barbe Lake Charles LA, #1
B-55H 7.65 Barrett Nugent, , North Vermillion Maurice LA, #1
B-4x200 1:31.86 Alexandria LA, #1
B-4x200
1:32.21 Southern Lab New Orleans LA, #2
B-HJ 6’ 6 Anthony Craft, 2006, Leesville LA, #1
B-HJ 6’ 6 Nathan Burks, 2006, Ruston LA, #2
B-HJ 6’ 6 Kendrick Poullard, 2006, Lacassine LA, #3
B-PV 15’ 2 Joshua Dominguez, 2006, Ponchatoula LA, #1
B-PV 14’ 10 Paul Reinecke, 2006, Barbe Lake Charles LA, #2
B-PV 14’ 10 Donnie Rowland, 2006, Walker LA, #3
B-LJ 24’ 0 Will Coppage, 2006, Alexandria LA, #1
B-TJ 49’ 3.5 Reggie Haslem, 2006, Southern Lab New Orleans LA, #1
B-TJ 48’ 4 Mike Green, 2006, Alexandria LA, #2
B-TJ 46’ 8.5 Micheal Rheams, 2006, Walker LA, #3
B-SP 55’ 6 Matt Stone, , Ruston LA, #1
G-3200 11:01.67 Whitney Curry, 2006, St Thomas Aquinas Hammond LA, #1
G-4x200 1:45.13 Scotlandville Baton Rouge LA, #1
G-4x200 1:45.62 Baton Rouge LA, #2
G-PV 12’ 0 Katelyn Rodrigue, 2006, Dominican New Orleans LA, #1
G-TJ 37’ 11 Nicolette Taku, 2006, Baton Rouge LA, #1
G-TJ 37’ 10 Uzunma Udeh, 2008, Ruston LA, #2
G-TJ 36’ 7.25 Jasmine Manuel, 2008, Hammond LA, #3
G-TJ 36’ 6.75 Brittney Lewis, , LaGrange Lake Charles LA, #4
|