Dyestat
Elite
Results:
Girls - Boys
Results from Durham
Striders
|
Highlights:
J-Mee Samuels Mount Tabor 6.24 55m US#1
Johnny Dutch Clayton HS 7.56q 55H tie US#1 (7.57 finals)
Dennis Boone Thomas Dale 24-05.75 LJ US#2 |
Dyestat
Elite
Girls:
55m
1 Chalonda Silver Rocky Mount 7.05
2 Tiaerra McLaurin Northwestern 7.12
3 Kharya Brown Potomac Sr. 7.19
300m
1 Gabrielle Daniels East Chapel Hill 41.52
500m
1 Mackenzie Pierce Country Day 1:16.88
1000m
1 Devon Williams Towson Catholic 3:00.52
3200m
1 Elizabeth Bruce Country Day 11:10.69
55H
1 Rokesha Williams Towson Catholic 8.21 tie US#5
High Jump
1 Ashley Gatling Deep Creek 5-06.00
2 Jonee Artis Deep Creek 5-04.00
Long Jump
1 Pat Springs Mount Tabor 17-06.00
Shot Put
1 Jessica Wade Deep Creek 40-04.75
Boys:
55m 1 J-Mee Samuels Mount Tabor 6.24 US#1
2 Dennis Boone Thomas Dale 6.39 US#4
3 Tim Shepard Parkland 6.43
300m
1 Quentin Moore Deep Creek 35.31
2 J-Mee Samuels Mount Tabor 35.32
3 Willie Perry West Caldwell 35.71
4 Thomas Funderburk Ben L. Smith 35.90
5 Jared Clark Northern Nash 36.14
500m
1 Jared Clark Northern Nash 1:07.36
2 Richard Williams Ridge View 1:08.63
3 Keonta Coleman Deep Creek 1:08.88
1000m
1 Aaron Mabry Pisgah Senior 2:35.87
55H
1 Johnny Dutch Clayton HS 7.56q tie US#1
2 Charles Derrickson Pine Forest 7.73
4x400
1 Ridge View HS (SC) 3:25.91
2 Deep Creek HS (VA) 3:27.18
High Jump
1 Ralphael Hall Deep Creek 6-08.00 tie US#4
2 Elijah Harrison Asheville 6-06.00
3 George Fields Ridge View 6-04.00
Long Jump
1 Dennis Boone Thomas Dale 24-05.75 US#2
2 George Fields Ridge View 23-01.00
3 John Saffold Ridge View 22-07.25
Triple Jump
1 Daniel Joseph NW Cabarrus 45-02.00
2 John Saffold Ridge View 44-11.00
3 Elijah Harrison Asheville 44-02.00
Shot Put
1 Torrey Prayer Farmville 53-00.00
Girls Results
Licensed to Durham Striders Track Club Hy-Tek's Meet Manager 1/22/2005 03:26 PM
2005 Eastern H.S. Challenge - 1/22/2005
A National Scholastic Select Indoor T&F Meet
Durham Striders TC - UNC - Chapel Hill
Results
Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) Floyd E. Kellam HS (VA) 60 2) Deep Creek HS (VA) 59
3) Forsyth Country Day (NC) 32 4) Southern Nash Senior HS 29
5) Mount Tabor HS (NC) 26 6) William Fleming HS (VA) 23
7) Rocky Mount HS (NC) 22 8) Ragsdale HS (NC) 20
8) Towson Catholic School (M 20 10) East Chapel Hill HS (NC) 19.50
11) Weddington HS (NC) 18.50 12) Douglas Byrd HS (NC) 18
13) E.C. Glass HS (VA) 10 13) Northwestern HS (NC) 10
15) E.E. Smith HS (NC) 9 16) South Rowan HS (NC) 8
16) NC School of Science & Mat 8 16) Ben L. Smith HS (NC) 8
16) Summerfield Christian (NC 8 20) Potomac Senior HS (VA) 6
21) Burlington Cummings HS (NC 4 22) Southern Durham HS (NC) 2
22) South Caldwell HS (NC) 2 22) Union Pines HS (NC) 2
22) Polk County HS (NC) 2 22) Swain County HS (NC) 2
22) Glenn HS (NC) 2 28) Eastern Alamance HS (NC) 1
28) Charlotte Catholic HS (NC) 1 28) Ashe County HS (NC) 1
Women 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
State Qual.: S 7.54
Meet Record: M 7.21 1/18/2003 Tempess Stark, NW Cabarrus
HS Nat'l Rec: H 6.68 1996 Aleisha Latimer, Palmer, Col Springs, CO
Nike Qualify: N 7.20
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tiaerra McLaurin Northwestern S 7.22q 3
2 Kharya Brown Potomac Sr. S 7.30q 2
3 Kiara Crutchfield Ragsdale S 7.41q 4
4 Chalonda Silver Rocky Mount S 7.43q 1
5 Kisha Wise Mount Tabor S 7.50q 4
6 Aleathia Jenkins Deep Creek 7.58q 2
7 Tasha Evans Southern Durham 7.67q 1
8 Brittney Grimes J.H. Rose 7.71q 2
9 Jasmin Irby Mount Tabor 7.71 3
10 Kiana Smith Union Pines 7.79 3
11 Tanisha Glover E.E. Smith 7.80 4
12 Amare Vega Ben L. Smith 7.86 2
13 Jheri Godfrey South View 7.87 3
14 Evyan Durham R. J. Reynolds 7.87 1
15 Omni Ashford William Fleming 7.90 4
16 Odester Hepburn Deep Creek 8.01 4
17 Kaitlyn Suter Summerfield 8.02 4
18 Mackenzie Cox Char Catholic 8.09 2
19 Melanie Ohar Country Day 8.09 1
20 Latia Page Parkland 8.14 1
21 Krystal Barrett Southern Durham 8.17 2
22 Dejhi Hearon Pine Forest 8.22 3
23 Brittany Austin A. C. Reynolds 8.25 1
24 Brittany Gaulden East Chapel Hill 8.43 1
25 Katelyn Jackson Polk County 8.62 3
26 Isha Jackson Polk County 9.36 2
-- Kamil Powell Rocky Mount FS 4
Women 55 Meter Dash
=======================================================================
State Qual.: S 7.54
Meet Record: M 7.21 1/18/2003 Tempess Stark, NW Cabarrus
HS Nat'l Rec: H 6.68 1996 Aleisha Latimer, Palmer, Col Springs, CO
Nike Qualify: N 7.20
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Chalonda Silver Rocky Mount 7.05N 10
2 Tiaerra McLaurin Northwestern 7.12N 8
3 Kharya Brown Potomac Sr. 7.19N 6
4 Kiara Crutchfield Ragsdale 7.45S 4
5 Kisha Wise Mount Tabor 7.51S 2
6 Aleathia Jenkins Deep Creek 7.60 1
7 Tasha Evans Southern Durham 7.64
Women 300 Meter Dash
==========================================================================
State Qual.: S 44.00
Meet Record: M 40.40 1/18/2003 Portia Baker, SW Guilford
HS Nat'l Rec: H 37.59 2003 Shana Cox, Holy Trinity, Hicksville
Nike Qualify: N 40.83
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gabrielle Daniels East Chapel Hill 41.52S 5 10
2 Jayvonne Bowman Douglas Byrd 42.84S 3 8
3 Aleathia Jenkins Deep Creek 42.92S 6 6
4 Chalonda Silver Rocky Mount 43.20S 6 4
5 Tiaerra McLaurin Northwestern 43.54S 4 2
6 India Gonzales E.E. Smith 44.05 3 1
7 Latoya James Cummings 44.20 4
8 Cheria Morgan Ben L. Smith 44.27 6
9 Kiara Crutchfield Ragsdale 44.34 3
10 Tasha Evans Southern Durham 44.50 5
11 Whitney McCoy SW Guilford 44.68 2
12 Crystal Shepherd Westover 44.80 6
13 Miranda Cornelius South View 45.06 5
14 Honr� Neville Chapel Hill 45.50 1
15 Jheri Godfrey South View 45.76 4
16 Jasmin Irby Mount Tabor 45.93 3
17 Kisha Wise Mount Tabor 45.97 5
18 Amare Vega Ben L. Smith 46.18 1
19 Dejhi Hearon Pine Forest 46.43 6
20 Kaitlyn Suter Summerfield 47.14 2
21 Tamikka Portee Pine Forest 47.23 4
22 Candice Hammond Deep Creek 47.35 1
23 Kristen Urquhart A. C. Reynolds 47.38 3
24 Gigler Katie Char Catholic 47.88 2
25 Chassity Washington Eastern Alamance 48.22 1
26 Krystal Barrett Southern Durham 49.04 5
27 Julie Pitts East Chapel Hill 49.14 1
28 Latia Page Parkland 49.42 3
29 Jasmine Harrington Southern Durham 50.72 4
30 Anna Hill Country Day 51.94 2
31 Ashley Tierney Country Day 52.22 2
Women 500 Meter Dash
==========================================================================
State Qual.: S 1:27.20
Meet Record: M 1:16.37 1/24/2004 Shakirra Pinnock, Bethel
HS Nat'l Rec: H 1:11.53 2004 Devon Williams, Towson Cath, Towson MD
Nike Qualify: N 1:18.00
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mackenzie Pierce Country Day 1:16.88N 6 10
2 Gabrielle Daniels East Chapel Hill 1:22.80S 4 8
3 Brittany Cabbler William Fleming 1:23.20S 6 6
4 Latoya James Cummings 1:23.36S 5 4
5 Cheria Morgan Ben L. Smith 1:23.81S 6 2
6 Augusta Bartis Eastern Alamance 1:24.33S 4 1
7 Alycia Polzine Mount Tabor 1:25.47S 5
8 India Gonzales E.E. Smith 1:25.60S 4
9 Naadia Crutchfield Ragsdale 1:26.10S 6
10 Jackie Stewart East Forsyth 1:26.26S 2
11 Kortnie Coleman Douglas Byrd 1:26.33S 3
12 Kaley Krause Weddington 1:26.38S 3
13 Jenn Healey Kellam HS 1:26.80S 5
14 Schquanna Daniels E.E. Smith 1:27.10S 2
15 Bianca Harvey Douglas Byrd 1:27.45 2
16 Crystal Shepherd Westover 1:27.48 6
17 Miranda Cornelius South View 1:28.22 5
18 Honr� Neville Chapel Hill 1:28.45 1
19 Brittany Lamontagne Ashe County 1:28.52 2
20 Tamikka Portee Pine Forest 1:30.21 6
21 LaShay Robertson Cummings 1:30.50 1
22 Daniella Torrence Deep Creek 1:30.55 3
23 Allison VanVleck Kellam HS 1:30.94 4
24 Megan McDonald Southern Durham 1:31.62 5
25 Tasha Abts South Caldwell 1:31.89 4
26 Samantha Lewis East Chapel Hill 1:31.97 2
27 Emily Honeycutt Terry Sanford 1:32.18 3
28 Miranda Annas South Caldwell 1:37.92 3
29 Sierra Clayton Deep Creek 1:38.01 3
30 Brittany Jackson Ben L. Smith 1:41.79 2
31 Ebrenyka Griffith Westover 1:48.95 5
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
State Qual.: S 3:24.50
Meet Record: M 2:58.40 2/2/2002 Julis Lucas, MYERS PARK
HS Nat'l Rec: H 2:45.56 2003 Arianna Lambie, Bromfield, Harvard,MA
Nike Qualify: N 3:00.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Devon Williams Towson Catholic 3:00.52S 10
2 Ashley Kukura Kellam HS 3:09.87S 8
3 Missy Lfie William Fleming 3:13.44S 6
4 Leigh Ann Taylor Science& Math 3:14.48S 4
5 Catherine Eisenmann Weddington 3:18.56S 2
6 Jordan DeRidder Kellam HS 3:22.33S 1
7 Kaleigh Hathaway Weddington 3:25.52
8 Nicole Panek Mount Tabor 3:28.65
9 Ariel Armstrong Douglas Byrd 3:29.44
10 Tara Wilson South Caldwell 3:30.58
11 Emily Branch Country Day 3:31.38
12 Sylvia Beachum Deep Creek 3:31.44
13 Elisabeth Elliott Polk County 3:31.91
14 Aly Younce South Caldwell 3:34.13
15 Brandi Ray Ben L. Smith 3:35.82
16 Emily Honeycutt Terry Sanford 3:36.19
17 Amanda Galvin Deep Creek 3:44.28
18 Alexis Giron Pine Forest 3:47.25
19 Tiara Rivers E.E. Smith 3:55.21
Women 1600 Meter Run
=======================================================================
State Qual.: S 5:57.00
Meet Record: M 5:05.05 1/18/2003 Hurma Husain, W Springfield
HS Nat'l Rec: H 4:38.50 1972 Debbie Heald, Neff, La Mirada, CA
Nike Qualify: N 5:06.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sallie Ford E.C. Glass High 5:17.93S 10
2 Ashley Kukura Kellam HS 5:19.85S 8
3 Elizabeth Bruce Country Day 5:20.87S 6
4 Leigh Ann Taylor Science& Math 5:25.60S 4
5 Hannah Parks Glenn 5:28.78S 2
6 Kaleigh Hathaway Weddington 5:48.29S 1
7 Olivia Jacobs South Rowan 5:48.36S
8 Kenzie McIlwain Mount Tabor 5:48.72S
9 Danielle Stanley Deep Creek 5:49.62S
10 Catherine Eisenmann Weddington 5:50.71S
11 Elisabeth Elliott Polk County 5:54.75S
12 Felipa Alejandro South View 5:55.17S
13 Kayla Schilly East Davidson 5:59.99
14 Natalie Kilby Ashe County 6:06.34
15 Daryl Clausen East Forsyth 6:08.48
16 Mary Stewart Robbins Mount Tabor 6:10.69
17 Morgan Schutters Swain County 6:16.76
18 Vicki Lynn Eastern Alamance 6:22.74
19 Ebonie Scott South View 6:25.00
20 Alexis Giron Pine Forest 6:29.16
21 Kartherine Harris South Caldwell 6:30.52
22 Holly Annas South Caldwell 6:32.19
23 Ashley Lynch Southern Nash 6:36.24
Women 3200 Meter Run
=======================================================================
State Qual.: S 13:05.00
Meet Record: M 11:28.53 1/24/2004 Alissa Wilke, Providence
HS Nat'l Rec: H 9:55.92 1991 Melody Fairchild, Boulder, CO
Nike Qualify: N 11:10.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Elizabeth Bruce Country Day 11:10.69M 10
2 Tara Connor Kellam HS 11:58.41S 8
3 Alyssa Kibiloski Kellam HS 12:10.08S 6
4 Olivia Jacobs South Rowan 12:44.96S 4
5 Kaitlin Froelick Weddington 13:24.16 2
6 Morgan Schutters Swain County 14:04.90 1
7 Michelle Todd Weddington 14:22.28
8 Emily Hagar J.H. Rose 14:28.96
9 Brittany Stiles South Caldwell 14:58.18
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
State Qual.: S 9.95
Meet Record: M 8.21 1/18/2003 Chandra Pulliam, Cummings
HS Nat'l Rec: H 7.66 1986 Yolanda Johnson, Washington, Denver, CO
Nike Qualify: N 8.50
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rokesha Williams Towson Catholic N 8.35q 1
2 Kaitlyn Suter Summerfield S 8.77q 2
3 Aisha Jones Southern Nash S 8.84q 1
4 Chantill Harvey Deep Creek S 9.02q 2
5 Pat Springs Mount Tabor S 9.09q 1
6 Jasmine Bethel William Fleming S 9.31q 2
7 Naadia Crutchfield Ragsdale S 9.36q 2
8 Jenn Healey Kellam HS S 9.45q 2
9 Tacara Morrisey E.E. Smith S 9.71 2
10 Mary Byers Mount Tabor 10.00 1
11 Renee Hardy South Rowan 10.27 1
Women 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Qual.: S 9.95
Meet Record: M 8.21 1/18/2003 Chandra Pulliam, Cummings
HS Nat'l Rec: H 7.66 1986 Yolanda Johnson, Washington, Denver, CO
Nike Qualify: N 8.50
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rokesha Williams Towson Catholic 8.21M 10
2 Kaitlyn Suter Summerfield 8.80S 8
3 Aisha Jones Southern Nash 8.85S 6
4 Chantill Harvey Deep Creek 9.12S 4
5 Pat Springs Mount Tabor 9.22S 2
6 Jasmine Bethel William Fleming 9.23S 1
7 Naadia Crutchfield Ragsdale 9.44S
8 Jenn Healey Kellam HS 9.67S
Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
State Qual.: S 4:38.00
Meet Record: M 3:58.20 1/24/2004 Bethel H.S. (Va), Bethel
HS Nat'l Rec: H 3:38.91 2004 , Poly, Long Beach, CA
Nike Qualify: N 4:04.04
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Floyd E. Kellam HS (VA) 4:21.73S 2 10
2 Rocky Mount HS (NC) 4:22.28S 2 8
3 E.E. Smith HS (NC) 4:23.38S 2 6
4 Douglas Byrd HS (NC) 4:26.00S 1 4
5 Southern Durham HS (NC) 4:41.86 2 2
6 Charlotte Catholic HS (NC) 4:43.37 1 1
7 Ben L. Smith HS (NC) 4:49.37 2
8 South Caldwell HS (NC) 5:05.90 1
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Qual.: S 11:25.00
Meet Record: M 9:46.98 2/2/2002 Mount Tabor H.S., MT. TABOR
A DIBIANCA, T STEELMAN, J MORTON, C MATTHEWS
HS Nat'l Rec: H 8:53.57 2002 , Boys&Girls, Brooklyn,NY
Nike Qualify: N 9:46.00
School Finals Points
=======================================================================
1 Floyd E. Kellam HS (VA) 10:11.69S 10
2 Mount Tabor HS (NC) 10:26.66S 8
3 Douglas Byrd HS (NC) 10:34.92S 6
4 Weddington HS (NC) 11:06.12S 4
5 South Caldwell HS (NC) 11:06.88S 2
6 Ashe County HS (NC) 11:11.41S 1
Women High Jump - Start 4'8"
=======================================================================
State Qual.: S 4-10
Meet Record: M 5-08 1/24/2004 Patience Coleman, Southern
HS Nat'l Rec: H 6-03 1984 Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, ID
Nike Qualify: N 5-05
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ashley Gatling Deep Creek 5-06.00N 10
2 Jonee Artis Deep Creek 5-04.00S 8
3 Aisha Jones Southern Nash 5-02.00S 6
4 Angela Stark South Rowan 5-00.00S 4
5 Joanna Alley Weddington 4-10.00S 1.5
5 Samantha Lewis East Chapel Hill 4-10.00S 1.5
7 Tiffany Carlson Swain County J4-10.00S
8 Nicole Williams Polk County 4-08.00
Women Pole Vault - Start 7'0"
=======================================================================
State Qual.: S 8-00
Meet Record: M 11-00 1/24/2004 Tracy Prohonak, Vance
HS Nat'l Rec: H 14-00 2005 Mary Saxer, Lancaster, NY
Nike Qualify: N 12-00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caitlyn Thornley Ragsdale 9-06.00S 10
2 Victoria Shobe Weddington J9-06.00S 8
3 Lynne Hull Country Day 8-06.00S 6
4 Amber Draughan Mount Tabor 8-00.00S 4
5 Calan Halford Polk County 7-06.00 2
6 Shannon Perry Southern Nash J7-06.00 1
7 Jessi Earp Southern Nash 7-00.00
-- Christine DiBianca Mount Tabor NH
Women Long Jump - Meas 14'0"
=======================================================================
State Qual.: S 15-09
Meet Record: M 18-08.75 1/18/2003 Camilia Morman, Hillside
HS Nat'l Rec: H 21-07.50 1981 Carol Lewis, Willingboro, NJ
Nike Qualify: N 18-00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pat Springs Mount Tabor 17-06.00S 10
2 Jenn Healey Kellam HS 16-10.00S 8
3 Kiara Crutchfield Ragsdale 16-04.50S 6
4 Chantill Harvey Deep Creek 16-04.00S 4
5 Aisha Jones Southern Nash 16-03.50S 2
6 Amber Giordano Swain County 15-11.00S 1
7 Erica Little North Stokes 15-08.50
8 Tacara Morrisey E.E. Smith 15-04.00
9 Tanisha Glover E.E. Smith 15-02.00
10 Honr� Neville Chapel Hill 14-09.00
11 Mimi Driscoll Country Day 14-07.50
12 Jasmine Harrington Southern Durham 14-07.00
13 Samantha Lewis East Chapel Hill 14-00.50
14 Brittany Gaulden East Chapel Hill 13-00.00
15 Megan McDonald Southern Durham 11-10.00
16 Katie Enright Chapel Hill 11-06.50
-- Ebrenyka Griffith Westover ND
-- Kharya Brown Potomac Sr. X17-10.00S
Women Triple Jump - Meas 30'0"
=======================================================================
State Qual.: S 33-00
Meet Record: M 37-09.50 1/24/2004 Camelia Morman, Hillside
HS Nat'l Rec: H 43-11.50 1991 Juliana Yendork, Walnut, CA
Nike Qualify: N 36-09
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aisha Jones Southern Nash 35-05.00S 10
2 Chantill Harvey Deep Creek 34-10.00S 8
3 Jasmine Bethel William Fleming 34-06.50S 6
4 Omni Ashford William Fleming 34-05.50S 4
5 Crystal Dukes E.E. Smith 34-04.50S 2
6 Jenn Healey Kellam HS 34-01.00S 1
7 Naadia Crutchfield Ragsdale 33-10.00S
8 Erica Little North Stokes 33-02.00S
9 Amber Giordano Swain County 32-02.50
10 Samantha Lewis East Chapel Hill 32-00.50
11 Tacara Morrisey E.E. Smith 31-10.00
12 Mimi Driscoll Country Day 31-03.50
13 Whitney McCoy SW Guilford 30-05.00
14 Ebone' Phifer Ben L. Smith 29-00.50
Women Shot Put - Meas 28'0"
=======================================================================
State Qual.: S 31-00
Meet Record: M 42-01.50 1/24/2004 Kamorean Hayes, Harding
HS Nat'l Rec: H 54-09.50 2003 Michelle Carter, Red Oak, TX
Nike Qualify: N 39-06
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jessica Wade Deep Creek 40-04.75N 10
2 Cierra Jones Deep Creek 36-00.50S 8
3 Donisha Brown Ben L. Smith 33-07.25S 6
4 Charlene Grady Southern Nash 33-06.75S 4
5 Kiana Smith Union Pines 32-08.25S 2
-- Logan Rhodes Polk County ND
-- Monique Jennings Cummings ND
-- Kelli Elliott Polk County ND
-- Ashlee Allen Westover ND
-- Omaria Pratt Ragsdale ND
Boys Results
Licensed to Durham Striders Track Club Hy-Tek's Meet Manager 1/22/2005 03:26 PM
2005 Eastern H.S. Challenge - 1/22/2005
A National Scholastic Select Indoor T&F Meet
Durham Striders TC - UNC - Chapel Hill
Results
Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) Ridge View HS (SC) 70 2) Mount Tabor HS (NC) 60
3) Deep Creek HS (VA) 50 4) South Caldwell HS (NC) 24
5) Thomas Dale HS (NC) 18 6) East Forsyth HS (NC) 16
6) Northern Nash HS (NC) 16 8) Northwest Cabarrus HS (N 15
9) Floyd E. Kellam HS (VA) 14 9) Ben L. Smith HS (NC) 14
9) Asheville HS (NC) 14 12) E.C. Glass HS (VA) 10
12) Pisgah Senior HS (NC) 10 12) Southwest Guilford HS (N 10
12) Farmville Central HS (NC) 10 12) Clayton High School (NC) 10
12) Pine Forest HS (NC) 10 12) Parkland HS (NC) 10
19) Douglas Byrd HS (NC) 8 20) West Caldwell HS (NC) 7
21) Spring Valley (SC) 6 21) South Rowan HS (NC) 6
23) East Chapel Hill HS (NC) 5 24) A. C. Reynolds HS (NC) 4
24) Cheraw HS (NC) 4 26) Forsyth Country Day (NC) 2
26) Southern Nash Senior HS ( 2 26) Heritage HS (Lynchburg, V 2
26) South View HS NC) 2 30) Ragsdale HS (NC) 1
30) Concord HS (NC) 1 30) Nash Central HS (NC) 1
30) Weddington HS (NC) 1
Men 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
State Qual.: S 6.64
Meet Record: M 6.39 2/1/2002 Shaton Palmer, MILLBROOK
HS Nat'l Rec: H 6.16 1995 Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA
Nike Qualify: N 6.40
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 J-Mee Samuels Mount Tabor M 6.34q 1
2 Dennis Boone Thomas Dale S 6.41q 1
3 Tim Shepard Parkland S 6.53q 4
4 James Lipscomb Ridge View S 6.55q 4
5 Willie Perry West Caldwell S 6.55q 1
6 Thomas Funderburk Ben L. Smith S 6.60q 2
7 Paul Williams Parkland S 6.60q 3
8 Calvin Wilson Deep Creek 6.69q 3
9 Richard Boone Thomas Dale 6.72 1
10 Terrell Davis Northern Nash 6.74 3
11 John Snipes East Chapel Hill 6.81 4
12 Konrad Fitzgerald Deep Creek 6.82 3
13 Crezden Butler Asheville 6.84 3
14 Ryan Harris Mount Tabor 6.85 3
15 Johnny Svoboda East Forsyth 6.85 4
16 Brad Austin South View 6.86 2
17 Lionel Mathabone East Forsyth 6.87 2
18 Wayne Noble Rocky Mount 6.89 1
19 Torrian Knowles South View 6.90 3
20 Robert Williams J.H. Rose 6.92 2
21 George Fields Ridge View 6.93 2
22 Charles Moss South Caldwell 6.95 1
23 Darrien Burch Hickory NC 6.97 2
24 Juan Williams Pine Forest 7.00 2
25 Richard Harden Northern Nash 7.04 4
26 Devin Brewer A. C. Reynolds 7.09 4
27 Robert Hart Rocky Mount 7.13 1
28 Hunter Furr Country Day 7.14 2
29 Tommy Brittle East Chapel Hill 7.37 3
30 Jacob Wolfe Polk County 7.39 4
-- Jarrod Southerland Ben L. Smith FS 4
Men 55 Meter Dash
=======================================================================
State Qual.: S 6.64
Meet Record: M 6.39 2/1/2002 Shaton Palmer, MILLBROOK
HS Nat'l Rec: H 6.16 1995 Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA
Nike Qualify: N 6.40
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 J-Mee Samuels Mount Tabor 6.24M 10
2 Dennis Boone Thomas Dale 6.39M 8
3 Tim Shepard Parkland 6.43S 6
4 James Lipscomb Ridge View 6.56S 4
5 Thomas Funderburk Ben L. Smith 6.56S 2
6 Willie Perry West Caldwell 6.56S 1
7 Paul Williams Parkland 6.62S
8 Calvin Wilson Deep Creek 6.66
Men 300 Meter Dash
==========================================================================
State Qual.: S 38.00
Meet Record: M 35.21 1/18/2003 John Hyman, Deep Creek
HS Nat'l Rec: H 33.19 1986 Willliam Reed, Central, Phila, PA
Nike Qualify: N 36.13
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Quentin Moore Deep Creek 35.31N 5 10
2 J-Mee Samuels Mount Tabor 35.32N 7 8
3 Willie Perry West Caldwell 35.71N 7 6
4 Thomas Funderburk Ben L. Smith 35.90N 7 4
5 Jared Clark Northern Nash 36.14S 6 2
6 William Tatum Parkland 36.33S 5 1
7 Johnny Svoboda East Forsyth 36.40S 7
8 Antonio Sales East Chapel Hill 36.46S 3
9 Lacy Flintall Cummings 36.46S 6
10 Dane Corriher South Rowan 36.56S 6
11 Paul Williams Parkland 36.81S 6
12 Crezden Butler Asheville 37.17S 4
13 John Saffold Ridge View 37.37S 3
14 Konrad Fitzgerald Deep Creek 37.45S 3
15 Richard Boone Thomas Dale 37.56S 7
16 Garry Powell Rocky Mount 38.00S 6
17 Brandyn Mitchell Douglas Byrd 38.02 3
18 Johnny Dutch Clayton HS 38.29 5
19 Charles Moss South Caldwell 38.72 2
20 Doug Huddleston E.E. Smith 39.11 5
21 Chris Roberts E.E. Smith 39.15 2
22 Kory Faison Northern Nash 39.39 4
23 Hunter Furr Country Day 39.59 2
24 Alex Joyner Southern Nash 39.69 1
25 Torrian Knowles South View 39.90 6
26 Josh Skena Mount Tabor 40.06 3
27 Donte Wooten Cummings 40.26 1
28 Ricky Williams South View 40.71 4
29 James Paul Eastern Alamance 40.74 2
30 Zach Griffin South Caldwell 40.94 2
31 Nick Green Ben L. Smith 41.50 5
32 Todd Anderson Ravenscroft 41.75 4
33 Dustin Wilson Hickory NC 42.73 1
34 Aaron Connelly Hickory NC 48.17 1
Men 500 Meter Dash
==========================================================================
State Qual.: S 1:11.50
Meet Record: M 1:05.62 1/18/2003 Derron Flood, Deep Creek
HS Nat'l Rec: H 1:02.40 1984 Mike Greene, Bos Col HS Dorchester MA
Nike Qualify: N 1:08.50
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jared Clark Northern Nash 1:07.36N 5 10
2 Richard Williams Ridge View 1:08.63S 5 8
3 Keonta Coleman Deep Creek 1:08.88S 5 6
4 Aaron Anderson Douglas Byrd 1:09.41S 4 4
5 Devon Watlington Pine Forest 1:10.27S 4 2
6 Chad Smith Nash Central 1:10.41S 5 1
7 Brian Burkhardt Weddington 1:10.52S 2
8 Nick Schilly East Davidson 1:11.07S 3
9 Alex Mc Knight South View 1:11.51 3
10 Antonio Sales East Chapel Hill 1:11.56 4
11 Tim Rusterholz Country Day 1:11.65 4
12 Jonathon Gregory Mount Tabor 1:11.66 3
13 Toney Vaughan Deep Creek 1:11.81 5
14 Josh Lewis East Chapel Hill 1:12.87 6
15 Orlando Anderson Ben L. Smith 1:13.22 4
16 Greg Byrd Rocky Mount 1:14.26 1
17 Josh Skena Mount Tabor 1:14.78 4
18 Charles Derrickson Pine Forest 1:15.07 3
19 Stevie Sumpter South View 1:15.18 2
20 Chris Pruett Pisgah Senior 1:15.72 2
21 Nick Green Ben L. Smith 1:15.74 5
22 Ryan Burnett Southern Nash 1:16.60 1
23 Donte Wooten Cummings 1:16.70 1
24 Andrew Carswell South Caldwell 1:18.17 3
25 Bryan Melvin E.E. Smith 1:19.61 2
26 Todd Anderson Ravenscroft 1:20.07 6
27 Nick Murray Polk County 1:20.18 1
28 Danny Williams E.E. Smith 1:22.22 3
29 Dominique Bratton Hickory NC 1:23.54 6
30 Justin Thomas South Caldwell 1:25.29 2
31 E J Pettis Hickory NC 1:40.80 2
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
State Qual.: S 2:48.00
Meet Record: M 2:33.15 1/18/2003 Matt DeBole, MT. Tabor
HS Nat'l Rec: H 2:23.68 2001 Alan Webb, S. Lakes, Reston, VA
Nike Qualify: N 2:37.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aaron Mabry Pisgah Senior 2:35.87N 10
2 Matt Holman South Caldwell 2:39.51S 8
3 Adam Matthews Mount Tabor 2:42.24S 6
4 Eugene Harrison Deep Creek 2:42.97S 4
5 Ryan Stultz South Caldwell 2:43.77S 2
6 Cornelius Harvin Ridge View 2:45.04S 1
7 Jarred Adams Northern Nash 2:45.56S
8 Colin Lewis Hoggard 2:46.08S
9 Robert Testa South View 2:46.29S
10 Je'Marus Alston Northern Nash 2:46.59S
11 Graham Boone Concord 2:46.98S
12 Greg Watts East Forsyth 2:48.79
13 Chris Gerding Country Day 2:49.85
14 Nick Schilly East Davidson 2:50.36
15 Adam Lesinski Kellam HS 2:50.43
16 Mike Doucette Spring Valley 2:51.13
17 Lou Gibbs Douglas Byrd 2:52.98
18 Andrew Carmen Mount Tabor 2:53.32
19 Gary Dunnington Kellam HS 2:53.38
20 Mark Nehez Spring Valley 2:56.71
21 Dylan Ferris East Forsyth 2:57.51
22 Albert Greenidge Pine Forest 3:00.99
23 David Hudson Douglas Byrd 3:13.48
Men 1600 Meter Run
=======================================================================
State Qual.: S 4:45.24
Meet Record: M 4:13.40 2/2/2002 Matt Debole, MT. TABOR
HS Nat'l Rec: H 3:59.86 2001 Alan Webb, S. Lakes, Reston, VA
Nike Qualify: N 4:23.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Patterson Wilhelm E.C. Glass High 4:33.42S 10
2 Chase Eckard South Caldwell 4:33.49S 8
3 Matt Hamrick Mount Tabor 4:36.43S 6
4 Tim Israel A. C. Reynolds 4:38.02S 4
5 Chris Gerding Country Day 4:38.81S 2
6 Graham Boone Concord 4:38.89S 1
7 Drew Smith Bishop McGuinnes 4:43.94S
8 Lail Matt Char Catholic 4:44.52S
9 Uriel Alberto Parkland 4:45.81
10 Bobby Belcher South View 4:46.92
11 Jonathan Bakutes Ridge View 4:48.15
12 Ryan Todd Weddington 4:49.92
13 Trey Wheeler Mount Tabor 4:51.99
14 Matt Gray J.H. Rose 4:52.26
15 Justin Hunter Spring Valley 4:56.41
16 Josh Finch Glenn 4:57.27
17 Daniel Knight Spring Valley 4:59.42
18 Josh Handlin South View 5:00.67
19 Josh Gambrell South Caldwell 5:00.93
20 Steven Piercy Weddington 5:07.61
21 Mac Clark J.H. Rose 5:12.53
22 Michael Fowler Country Day 5:14.70
23 Chris Mitchell North Stokes 5:29.86
-- Alex McKinley Eastern Alamance DNF
Men 3200 Meter Run
=======================================================================
State Qual.: S 10:25.24
Meet Record: M 9:16.81 1/18/2003 Bobby Mack, N. Forsyth
HS Nat'l Rec: H 8:40.00 1964 Gerry Lindgren, Rogers, Spokane, WA
Nike Qualify: N 9:33.00
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mitch Cooper Kellam HS 9:46.69S 10
2 Ryan Curran Mount Tabor 9:53.34S 8
3 Aubrey Darnell Ridge View 9:57.66S 6
4 Greg Dame Mount Tabor 9:58.46S 4
5 Jesse Ramirez South View 10:12.61S 2
6 Uriel Alberto Parkland 10:13.76S 1
7 Aaron Kolk Hoggard 10:16.31S
8 Tyler Brown South Caldwell 10:26.33
9 Bill Garland Kellam HS 10:31.37
10 Terry Wyatt South View 10:33.50
11 Matt Gray J.H. Rose 11:03.13
12 Steven Holland Country Day 11:14.73
13 Shawn Snyder Weddington 11:14.95
14 Will Taylor Weddington 11:18.66
15 Matt Hylland Country Day 11:41.65
Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
State Qual.: S 8.15
Meet Record: M 7.40 1/18/2003 Cade Liverman, A.C. Reynold
HS Nat'l Rec: H 7.08 1995 Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA
Nike Qualify: N 7.60
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Johnny Dutch Clayton HS N 7.56q 1
2 Charles Derrickson Pine Forest S 7.91q 2
3 Brent LaRue East Forsyth S 7.95q 2
4 Damon Bailey Ridge View S 8.07q 1
5 Brenton Richard Ben L. Smith 8.42q 2
6 Randre Woody Heritage Lynchb 8.61q 2
7 Tommy Brittle East Chapel Hill 8.86q 1
8 Joe Scott Ashe County 8.96q 2
9 Sid Palas Asheville 9.11 1
10 Dylan Conrad Mount Tabor 9.54 1
11 Ricky Williams South View 9.67 2
-- Alex Hall Mount Tabor FS 1
-- Charles Lindsey Parkland FS 1
Men 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Qual.: S 8.15
Meet Record: M 7.40 1/18/2003 Cade Liverman, A.C. Reynold
HS Nat'l Rec: H 7.08 1995 Deworski Odom, Overbrook, Phila, PA
Nike Qualify: N 7.60
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johnny Dutch Clayton HS 7.57N 10
2 Charles Derrickson Pine Forest 7.73S 8
3 Brent LaRue East Forsyth 7.94S 6
4 Damon Bailey Ridge View 8.14S 4
5 Randre Woody Heritage Lynchb 8.50 2
6 Brenton Richard Ben L. Smith 8.58 1
7 Joe Scott Ashe County 8.84
8 Tommy Brittle East Chapel Hill 8.87
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
State Qual.: S 3:44.24
Meet Record: M 3:24.41 1/18/2003 Deep Creek H.S. (Va), Deep Creek
T Stallings, J Hyman, D Perkins, D Flood
HS Nat'l Rec: H 3:13.34 1996 , Muir, Pasadena, CA
Nike Qualify: N 3:27.50
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ridge View HS (SC) 3:25.91N 3 10
2 Deep Creek HS (VA) 3:27.18N 3 8
3 East Forsyth HS (NC) 3:35.37S 3 6
4 South Caldwell HS (NC) 3:39.34S 1 4
6 Ben L. Smith HS (NC) 3:40.83S 3 1
7 South View HS NC) 3:41.12S 2
8 East Chapel Hill HS (NC) 3:44.60 3
9 Pine Forest HS (NC) 3:45.64 3
10 Rocky Mount HS (NC) 3:49.24 2
11 Asheville HS (NC) 3:53.09 1
12 Polk County HS (NC) 3:57.96 1
13 Hickory HS (NC) 4:33.74 2
5 Parkland HS (NC) DQ 2 2
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Qual.: S 9:00.00
Meet Record: M 8:06.68 1/18/2003 North Forsyth, N. Forsyth
B Mack, J Olsen, E Mack, C Ragan
HS Nat'l Rec: H 7:42.67 2000 , York, Elmhurst, IL
Nike Qualify: N 8:12.00
School Finals Points
=======================================================================
1 Mount Tabor HS (NC) 8:20.32S 10
2 Ridge View HS (SC) 8:25.90S 8
3 Spring Valley (SC) 8:37.36S 6
4 Floyd E. Kellam HS (VA) 8:38.72S 4
5 South Caldwell HS (NC) 8:53.77S 2
6 Weddington HS (NC) 9:20.50 1
7 Eastern Alamance HS (NC) 9:31.09
8 Ben L. Smith HS (NC) 10:07.47
Men High Jump - Start 5'10
=======================================================================
State Qual.: S 6-00
Meet Record: M 7-01 1/24/2004 Jerome Miller, Colonial Forge
HS Nat'l Rec: H 7-05.25 2004 Scott Sellars, Cinco Ranch,Caty TX
Nike Qualify: N 6-06.75
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ralphael Hall Deep Creek 6-08.00N 10
2 Elijah Harrison Asheville 6-06.00S 8
3 George Fields Ridge View 6-04.00S 6
4 Daniel Joseph NW Cabarrus 6-02.00S 4
5 Brent LaRue East Forsyth J6-02.00S 2
6 Sentel Allen East Chapel Hill 6-00.00S 1
7 Jeffrey Lyle Asheville 5-10.00
-- Jordan Garner Ben L. Smith NH
Men Pole Vault - Start 10'0
=======================================================================
State Qual.: S 11-06
Meet Record: M 14-07 1/24/2004 Daniel Magness, Great Bridge Hig
HS Nat'l Rec: H 17-06.50 1986 Pat Manson, Aurora, CO
Nike Qualify: N 14-08
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daniel Keller SW Guilford 14-00.00S 10
2 Keon Massey Mount Tabor 12-00.00S 8
3 Caleb Henley South Rowan J12-00.00S 6
4 John Van Deman, III Cheraw 11-06.00S 4
5 Alex Joyner Southern Nash 11-00.00 2
6 Zach Smith Ragsdale J11-00.00 1
7 Kent England Asheville J11-00.00
8 Marty Monahan Polk County J11-00.00
8 Michael O'Steen Polk County J11-00.00
10 Sid Palas Asheville 10-06.00
11 Mark Heyer Mount Tabor 10-00.00
-- Matt Mead Ridge View NH
Men Long Jump - Meas 18'0"
=======================================================================
State Qual.: S 21-00
Meet Record: M 23-03.50 1/24/2004 Dennis Boone, Thomas Dale High
HS Nat'l Rec: H 26-06.50 1989 Dion Bentley, Penn Hills, Pitts, PA
Nike Qualify: N 22-08
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dennis Boone Thomas Dale 24-05.75M 10
2 George Fields Ridge View 23-01.00N 8
3 John Saffold Ridge View 22-07.25S 6
4 Brandyn Mitchell Douglas Byrd 21-10.50S 4
5 Calvin Wilson Deep Creek 21-03.75S 2
6 Daniel Joseph NW Cabarrus 21-02.00S 1
7 Josh Lewis East Chapel Hill 20-10.50
8 Kenny Harmon East Forsyth 19-10.00
9 Wade Watkins Chapel Hill 19-07.50
10 Terrell Davis Northern Nash 18-09.50
11 Kamal Shaw Ben L. Smith 18-08.50
12 Ryan Sides East Forsyth 18-07.00
13 Brad Austin South View 17-10.00
14 Raymond Cason Deep Creek 17-07.00
15 Dustin Wilson Hickory NC 16-10.00
16 Hunter Furr Country Day 16-09.50
-- Dominique Bratton Hickory NC FOUL
-- John Snipes East Chapel Hill FOUL
Men Triple Jump - Meas 38'0"
=======================================================================
State Qual.: S 42-06
Meet Record: M 49-00.50 1/24/2004 Andre Tillman, North Rowan HS
HS Nat'l Rec: H 52-07.50 1988 Keith Holley, Bayside, V Beach, VA
Nike Qualify: N 45-04
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daniel Joseph NW Cabarrus 45-02.00S 10
2 John Saffold Ridge View 44-11.00S 8
3 Elijah Harrison Asheville 44-02.00S 6
4 Sentel Allen East Chapel Hill 42-00.50 4
5 Ryan Sides East Forsyth 41-00.00 2
-- Kamal Shaw Ben L. Smith ND
-- Darrien Burch Hickory NC ND
Men Shot Put - Mes 40'0"
=======================================================================
State Qual.: S 45-00
Meet Record: M 56-05.25 2/2/2002 Will Denbo, PRECISION
HS Nat'l Rec: H 74-11 1990 Brent Noon, Fallbrook, CA
Nike Qualify: N 54-06
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Torrey Prayer Farmville 53-00.00S 10
2 Thomas McCutchen Deep Creek 50-05.00S 8
3 Lonnie Phifer Ben L. Smith 48-04.00S 6
4 Erick Hilton Northern Nash 47-08.00S 4
5 Vernon Eason Deep Creek 47-06.75S 2
6 Billy Yarborough Ridge View 42-07.50 1
7 Michael Perry Ben L. Smith 42-00.00
8 Lee Burgess Ridge View 41-04.00
9 Justin Carlson Polk County 40-04.75
-- David Weber Butler ND
-- Justin Scarborough South Rowan ND
Southeast Region index page �
|