BoysA - BoysB - BoysC - GirlsA - GirlsB - GirlsC
BoysA
Maine Cross Country State Championships - 10/29/2005
Leavitt Area HS, Turner, Maine
Results
Event 2 Boys 5k Run CC Class A
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Adam Deveau Mt. Blue 5:29.5 17:03.54 1
2 Travis Griffin Scarboro 5:31.5 17:09.81 2
3 Evan Embrey Bonny Eagle 5:33.5 17:16.16 3
4 Raleigh Swan Mt. Ararat 5:35.0 17:20.78 4
5 Ben Talbot Scarboro 5:37.2 17:27.44 5
6 Joshua Wang Portland 5:37.6 17:28.64 6
7 Chris Harmon Scarboro 5:39.8 17:35.45 7
8 Matt Methot Portland 5:40.8 17:38.75 8
9 Ben Rumery Thornton Academy 5:41.4 17:40.57 9
10 Brecht Moulin Scarboro 5:42.4 17:43.74 10
11 Eric Favreau Bonny Eagle 5:42.4 17:43.77 11
12 Brendan Carr Brewer High School 5:45.1 17:52.04
13 Marc Beaudoin Cheverus 5:46.9 17:57.71 12
14 Nick Kazar Edward Little 5:47.5 17:59.53 13
15 Joe Staples Mt. Blue 5:47.7 18:00.15 14
16 Jake Verhey Brunswick 5:48.2 18:01.78
17 Robbie Leeman Lewiston 5:48.4 18:02.22 15
18 Tyler Moulton Deering High School 5:48.5 18:02.51 16
19 Jake Thomas Portland 5:49.0 18:04.13 17
20 Bosco Oringa Portland 5:49.1 18:04.59 18
21 Ben Roy Bonny Eagle 5:50.1 18:07.53 19
22 Corey Bean Skowhegan 5:50.6 18:09.19
23 Justin Laverriere Biddeford 5:50.8 18:09.69
24 Thayne White Mt. Blue 5:51.7 18:12.46 20
25 Tom Esponnette Edward Little 5:51.8 18:13.01 21
26 Eric Friend Cheverus 5:52.0 18:13.60 22
27 Eric Marceau Mt. Blue 5:52.9 18:16.27 23
28 Henry Prosack Scarboro 5:53.5 18:18.12 24
29 Jason Kaplan Deering High School 5:53.7 18:18.68 25
30 Bobby Britten Cheverus 5:53.7 18:18.76 26
31 Tyler Nelson Scarboro 5:54.2 18:20.21 27
32 Jeffrey Manchester Gorham High School 5:57.2 18:29.54 28
33 Luke Trafton Morse High School 5:57.3 18:29.96 29
34 Murphy Doughty Bonny Eagle 5:57.5 18:30.46 30
35 Ryan Dyer Gorham High School 5:57.6 18:30.88 31
36 Seth Crockett Portland 5:58.3 18:33.06 32
37 Keith Lind Cony High School 5:58.5 18:33.66 33
38 Shaun Selberg Brunswick 5:59.0 18:35.09
39 Ryan Farrar Mt. Ararat 5:59.0 18:35.15 34
40 Jay Grant Mt. Blue 5:59.8 18:37.74 35
41 Chris Roy Morse High School 6:01.1 18:41.70 36
42 Dylan Jose Messalonskee 6:01.3 18:42.35 37
43 Duncan Allen Gorham High School 6:01.9 18:44.23 38
44 Chris Esposito Gorham High School 6:02.5 18:46.11 39
45 Ethan McElwain Scarboro 6:03.7 18:49.78 40
46 Will Tarraza Cheverus 6:04.0 18:50.89 41
47 Pat McCann Cheverus 6:04.6 18:52.65 42
48 George Foster Lewiston 6:04.7 18:52.93 43
49 David Currier Messalonskee 6:04.9 18:53.52 44
50 Brian Jenkins Gorham High School 6:05.5 18:55.37 45
51 Jason Robustelli Lewiston 6:05.5 18:55.41 46
52 Charles Wood Messalonskee 6:06.3 18:57.78 47
53 Ben Lochala Mt. Blue 6:06.3 18:57.86 48
54 Ian Richardson Cony High School 6:06.9 18:59.69 49
55 Sam Turner Deering High School 6:08.2 19:03.88 50
56 Matt Swan Mt. Ararat 6:08.5 19:04.64 51
57 Allen Cox Bonny Eagle 6:08.6 19:04.97 52
58 Jake Brewer Morse High School 6:09.4 19:07.70 53
59 Thomas Letourneau Thornton Academy 6:09.6 19:08.17 54
60 Shawn Irish Cony High School 6:09.8 19:08.73 55
61 Dan Ollen Mt. Ararat 6:09.9 19:09.06 56
62 Ryan Gibbs Messalonskee 6:10.4 19:10.61 57
63 Chris Kibler Morse High School 6:10.7 19:11.54 58
64 Erich Neuts Deering High School 6:10.7 19:11.66 59
65 Dinesh Costlow Edward Little 6:11.4 19:13.80 60
66 Jeff Lucier Lewiston 6:11.9 19:15.24 61
67 David Carl Bonny Eagle 6:12.3 19:16.46 62
68 Jon Fulford Kennebunk 6:12.5 19:17.27 63
69 Abderazak Mohamed Lewiston 6:13.0 19:18.84 64
70 Rudy Babikain Cheverus 6:13.2 19:19.21 65
71 Dylan Moulton Thornton Academy 6:14.2 19:22.55 66
72 Ben Douglas Gorham High School 6:14.3 19:22.82 67
73 Peter Kouk Portland 6:14.4 19:22.94 68
74 Tyler Toothaker Mt. Ararat 6:14.6 19:23.69 69
75 Jake Bansmer Cony High School 6:14.7 19:24.12 70
76 Ben Cleveland Edward Little 6:16.2 19:28.67 71
77 Alex Emery Westbrook 6:17.2 19:31.87
78 Martin Duval Cheverus 6:17.5 19:32.65 72
79 Sean Fitzgerald Thornton Academy 6:18.2 19:34.96 73
80 Kyle Hoseit Thornton Academy 6:18.3 19:35.19 74
81 Matt Driscoll Lewiston 6:19.3 19:38.29 75
82 Jake Lloyd Morse High School 6:19.4 19:38.70 76
83 Craig Eaton Kennebunk 6:20.1 19:40.75 77
84 Mike Hodsdon Cony High School 6:20.3 19:41.33 78
85 Spencer Hallowell Morse High School 6:21.0 19:43.64 79
86 Rob Marean Gorham High School 6:21.3 19:44.45 80
87 Andrew Strassler Thornton Academy 6:22.8 19:49.26 81
88 Pat Flanagan Deering High School 6:24.1 19:53.31 82
89 Scott Hilton Mt. Blue 6:24.6 19:54.88 83
90 Max Adams Kennebunk 6:24.6 19:54.90 84
91 Chris Smith Deering High School 6:25.1 19:56.47 85
92 Shawn Smith Bonny Eagle 6:25.2 19:56.52 86
93 David Rollins Mt. Ararat 6:27.0 20:02.19 87
94 Emmanuel Marsh-Sachs Messalonskee 6:28.4 20:06.74 88
95 Mike Borlawsky Deering High School 6:28.9 20:08.27 89
96 Jim Macisso Portland 6:29.6 20:10.36 90
97 Chris Dunn Edward Little 6:30.7 20:13.81 91
98 Ted Wojcik Kennebunk 6:32.2 20:18.44 92
99 Andrew Steinbiezer Mt. Ararat 6:33.4 20:21.97 93
100 Eric Morrow Edward Little 6:34.9 20:26.73 94
101 Adam Knight Thornton Academy 6:38.2 20:37.02 95
102 Steven Small Cony High School 6:38.5 20:37.98 96
103 Mike Craig Kennebunk 6:39.1 20:39.91 97
104 Peter Nguyen Kennebunk 6:40.6 20:44.50 98
105 Chris MaWhinney Edward Little 6:41.3 20:46.79 99
106 Josh Dumont Cony High School 6:43.3 20:52.98 100
107 Kei Fujisawa Kennebunk 6:44.4 20:56.21 101
108 Matthew Thornberg Messalonskee 6:48.2 21:08.24 102
109 Payden Wells Morse High School 6:50.1 21:13.98 103
110 Stephen Squiers Messalonskee 7:25.1 23:02.87 104
-- Bashir Mohamed Lewiston DNF
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Scarborough High School 48 2 5 7 10 24 27 40
Total Time: 1:28:14.56
Average: 17:38.92
2 Portland High School 81 6 8 17 18 32 68 90
Total Time: 1:29:49.17
Average: 17:57.84
3 Mt. Blue High School 93 1 14 20 23 35 48 83
Total Time: 1:30:10.16
Average: 18:02.04
4 Bonny Eagle 115 3 11 19 30 52 62 86
Total Time: 1:30:42.89
Average: 18:08.58
5 Cheverus 143 12 22 26 41 42 65 72
Total Time: 1:32:13.61
Average: 18:26.73
6 Gorham High School 181 28 31 38 39 45 67 80
Total Time: 1:33:26.13
Average: 18:41.23
7 Mt. Ararat High School 214 4 34 51 56 69 87 93
Total Time: 1:33:33.32
Average: 18:42.67
8 Lewiston High School 229 15 43 46 61 64 75
Total Time: 1:34:24.64
Average: 18:52.93
9 Deering High School 232 16 25 50 59 82 85 89
Total Time: 1:34:30.04
Average: 18:54.01
10 Morse High School 252 29 36 53 58 76 79 103
Total Time: 1:35:09.60
Average: 19:01.92
11 Edward Little High School 256 13 21 60 71 91 94 99
Total Time: 1:35:08.82
Average: 19:01.77
12 Messalonskee High School 273 37 44 47 57 88 102 104
Total Time: 1:35:51.00
Average: 19:10.20
13 Thornton Academy 276 9 54 66 73 74 81 95
Total Time: 1:35:21.44
Average: 19:04.29
14 Cony High School 285 33 49 55 70 78 96 100
Total Time: 1:35:47.53
Average: 19:09.51
15 Kennebunk High School 413 63 77 84 92 97 98 101
Total Time: 1:39:51.27
Average: 19:58.26
BoysB
Maine Cross Country State Championships - 10/29/2005 Leavitt Area HS, Turner, Maine Results Event 4 Boys 5k Run CC Class B ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Miles Bartlett Lake Region 5:19.9 16:33.82 1 2 Nick Williams Poland 5:21.7 16:39.33 3 John Forcella Falmouth 5:26.3 16:53.79 2 4 Corey DeWitt Ellsworth 5:26.5 16:54.39 3 5 Jon Wilson Falmouth 5:26.6 16:54.49 4 6 Ethan Shaw Falmouth 5:26.8 16:55.21 5 7 Sam Sheehan Caribou High School 5:27.1 16:56.05 6 8 Graham Egan Cape Elizabeth 5:30.0 17:04.99 7 9 Nate Green York High School 5:30.8 17:07.72 8 10 Kevin Floster Lake Region 5:31.8 17:10.73 9 11 Mickey Rose York High School 5:35.5 17:22.21 10 12 Tyler Jasud Mountain Valley 5:36.3 17:24.69 13 Stanis Moody-Roberts Cape Elizabeth 5:36.6 17:25.63 11 14 Colman Hatton Cape Elizabeth 5:37.2 17:27.44 12 15 Tim Even Fryeburg Academy 5:37.4 17:28.21 16 Louden Jellison Ellsworth 5:39.0 17:33.14 13 17 Seth Tillotson Old Town 5:40.3 17:37.29 14 18 Michael Howland Lincoln Academy 5:40.5 17:37.64 15 19 Curtis Dulas Cape Elizabeth 5:40.5 17:37.86 16 20 Brendan Flynn Cape Elizabeth 5:43.2 17:46.24 17 21 Spencer McElwain Caribou High School 5:43.8 17:48.13 18 22 Ryan Lena John Bapst 5:45.7 17:53.86 23 Logan Will Ellsworth 5:46.0 17:54.91 19 24 Andy Shellgren Yarmouth 5:50.2 18:07.93 20 25 Matt Hosmer York High School 5:52.1 18:13.93 21 26 Marc Halverson Falmouth 5:52.8 18:16.02 22 27 Chris Rhodes York High School 5:53.5 18:18.16 23 28 Jamie Conkling Camden Hills 5:54.2 18:20.17 24 29 Steve Bennet Lake Region 5:54.2 18:20.47 25 30 Saylor Jacobs Presque Isle 5:54.7 18:21.93 31 Valentin Sierra Leavitt 5:54.9 18:22.41 26 32 Stefan Ciszewski Caribou High School 5:54.9 18:22.51 27 33 Luke Miller Belfast High School 5:55.5 18:24.37 28 34 Ryan Fitzsimons Leavitt 5:57.6 18:30.93 29 35 Nick Costello Yarmouth 5:58.6 18:33.87 30 36 Leif Jacobsen Ellsworth 5:59.2 18:35.75 31 37 Douglas Ginn Cape Elizabeth 5:59.2 18:35.76 32 38 Jamey Epstein Falmouth 6:01.2 18:42.11 33 39 Matthew Rand Cape Elizabeth 6:01.3 18:42.27 34 40 Lauren Turner Leavitt 6:03.0 18:47.53 35 41 Carl Ekholm York High School 6:03.6 18:49.59 36 42 Justin Fereshetian Leavitt 6:03.9 18:50.42 37 43 Nick McMahon York High School 6:05.1 18:54.08 38 44 Josh Tardif Caribou High School 6:05.1 18:54.31 39 45 Bryan Lamoreau Caribou High School 6:05.4 18:55.05 40 46 Matthew Poulin Medomak 6:06.7 18:59.27 41 47 Tyler Cox Belfast High School 6:07.6 19:01.97 42 48 Sean Cook Waterville 6:07.8 19:02.54 43 49 Dan Whitney Ellsworth 6:08.1 19:03.64 44 50 Keegan Eldridge Lake Region 6:08.9 19:06.06 45 51 Drew Freme Caribou High School 6:09.3 19:07.26 46 52 Brendon Boston York High School 6:09.9 19:09.24 47 53 Zach Mains Lake Region 6:10.2 19:09.90 48 54 Chris Kurlanski Falmouth 6:11.4 19:13.88 49 55 Danny Pellerin Leavitt 6:13.6 19:20.61 50 56 David Falls Old Town 6:13.8 19:21.31 51 57 Jonathan Poole Yarmouth 6:15.3 19:25.94 52 58 Chris Rines Caribou High School 6:16.0 19:28.05 53 59 Sam Wood Waterville 6:16.2 19:28.82 54 60 Evan Vashon Waterville 6:16.6 19:30.02 55 61 Anthony Drouin Leavitt 6:17.6 19:33.15 56 62 Alexander Goldrup Medomak 6:17.7 19:33.29 57 63 Jesse Cummings Waterville 6:18.0 19:34.28 58 64 Andrew Cole Old Town 6:18.4 19:35.54 59 65 Chris Dumont Leavitt 6:19.3 19:38.36 60 66 Andrew Poland Lincoln Academy 6:19.3 19:38.42 61 67 Zach Armstrong Medomak 6:20.8 19:43.08 62 68 Alec Phippen Ellsworth 6:21.0 19:43.56 63 69 Matt Cavanaugh Camden Hills 6:22.0 19:46.60 64 70 Andy Vanderploeg Lincoln Academy 6:23.3 19:50.74 65 71 Zack Mullin Lincoln Academy 6:25.0 19:55.87 66 72 Jake Moore Lake Region 6:26.0 19:59.25 67 73 Thomas Goodwin Medomak 6:26.5 20:00.71 68 74 Aaron Putnam Old Town 6:27.1 20:02.43 69 75 Asher Huntington Lincoln Academy 6:27.1 20:02.66 70 76 Danny Hall Waterville 6:28.2 20:05.90 71 77 Will Woodworth Yarmouth 6:29.5 20:09.97 72 78 Adam Gaulin Belfast High School 6:30.2 20:12.16 73 79 Brandon Vashon Waterville 6:31.2 20:15.44 74 80 Hank Simpkins Camden Hills 6:33.5 20:22.38 75 81 Curtis Hallweaver Yarmouth 6:35.1 20:27.36 76 82 Glen Staples Falmouth 6:36.6 20:32.02 77 83 Jake Low Camden Hills 6:36.7 20:32.45 78 84 Lucas Brower Camden Hills 6:37.6 20:35.05 79 85 Patrick Powers Belfast High School 6:41.4 20:46.93 80 86 Evan Timberlake Waterville 6:42.9 20:51.70 81 87 Lucas Mayer Lincoln Academy 6:44.3 20:56.09 82 88 Chris Roy Lake Region 6:44.6 20:56.78 83 89 Billy Dietz Yarmouth 6:48.0 21:07.46 84 90 Matt Carter Ellsworth 6:48.6 21:09.38 85 91 Matt Scheilcher Belfast High School 6:53.2 21:23.66 86 92 Ryan Ziegenbein Old Town 6:57.0 21:35.31 87 93 David Mangone Yarmouth 6:57.1 21:35.71 88 94 Jeff Knox Belfast High School 6:58.7 21:40.57 89 95 Jeffrey Dow Old Town 6:59.2 21:42.24 90 96 Caleb Philbrook Medomak 7:03.4 21:55.34 91 97 Cameron Puls Camden Hills 7:06.9 22:06.07 92 98 Jason Rhoda Medomak 7:09.0 22:12.66 93 99 Caleb Bond Lincoln Academy 7:10.0 22:15.77 94 100 Paul Gonella Camden Hills 7:22.3 22:54.17 95 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Cape Elizabeth 63 7 11 12 16 17 32 34 Total Time: 1:27:22.16 Average: 17:28.44 2 Falmouth High School 66 2 4 5 22 33 49 77 Total Time: 1:27:41.62 Average: 17:32.33 3 York High School 98 8 10 21 23 36 38 47 Total Time: 1:29:51.61 Average: 17:58.33 4 Ellsworth High School 110 3 13 19 31 44 63 85 Total Time: 1:30:01.83 Average: 18:00.37 5 Lake Region High School 128 1 9 25 45 48 67 83 Total Time: 1:30:20.98 Average: 18:04.20 6 Caribou High School 130 6 18 27 39 40 46 53 Total Time: 1:30:56.05 Average: 18:11.21 7 Leavitt Area High School 177 26 29 35 37 50 56 60 Total Time: 1:33:51.90 Average: 18:46.38 8 Yarmouth High School 250 20 30 52 72 76 84 88 Total Time: 1:36:45.07 Average: 19:21.02 9 Lincoln Academy 277 15 61 65 66 70 82 94 Total Time: 1:37:05.33 Average: 19:25.07 10 Old Town High School 280 14 51 59 69 87 90 Total Time: 1:38:11.88 Average: 19:38.38 11 Waterville High School 281 43 54 55 58 71 74 81 Total Time: 1:37:41.56 Average: 19:32.32 12 Belfast High School 309 28 42 73 80 86 89 Total Time: 1:39:49.09 Average: 19:57.82 13 Medomak Valley High Schoo 319 41 57 62 68 91 93 Total Time: 1:40:11.69 Average: 20:02.34 14 Camden Hills High School 320 24 64 75 78 79 92 95 Total Time: 1:39:36.65 Average: 19:55.33
BoysC
Maine Cross Country State Championships - 10/29/2005 Leavitt Area HS, Turner, Maine Results Event 6 Boys 5k Run CC Class C ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Tyler Clark Lisbon High School 5:23.6 16:45.30 1 2 Justin Richardson St. Dominic 5:29.6 17:03.91 2 3 Danny Soltan Winthrop 5:40.3 17:37.09 3 4 Brian York Schenck High School 5:43.9 17:48.40 5 Josh Kelton North Yarmouth 5:48.3 18:02.09 4 6 Philip Morlock Lisbon High School 5:50.7 18:09.57 5 7 Dakota Rees Traip Academy X-C 5:51.4 18:11.52 8 James Rezny Elan School 5:51.4 18:11.66 6 9 Seth Mahalik Wiscasset 5:53.4 18:17.86 7 10 Drew Pickering Lee Academy 5:53.9 18:19.37 8 11 Kaleb Boucher Lisbon High School 5:54.1 18:20.01 9 12 Daniel Enking Freeport 5:55.1 18:23.19 10 13 Aaron Cloutier Lisbon High School 5:57.0 18:28.97 11 14 Graham Pearsall Foxcroft Academy 5:57.5 18:30.48 12 15 Nick Caton Lisbon High School 5:58.3 18:33.13 13 16 Jerod Hayes Foxcroft Academy 5:58.7 18:34.22 14 17 Gage Bensley Traip Academy X-C 5:58.7 18:34.33 18 Wade Davis Hall-Dale 5:58.9 18:35.03 19 Addison Pellerano George Stevens 5:59.0 18:35.13 20 Henry Bauer Sumner High School 5:59.5 18:36.79 15 21 Eric Lichtenberg Mattanawcook 6:00.3 18:39.39 16 22 Jay Lewey Orono High School 6:03.0 18:47.74 17 23 Seth Kimball Winthrop 6:04.4 18:52.17 18 24 Matthew Ritger Freeport 6:05.4 18:55.20 19 25 Tom Lamarche Central High School 6:05.9 18:56.83 20 26 Tony Wilson Central High School 6:06.1 18:57.38 21 27 Conor Walsh Wiscasset 6:07.1 19:00.36 22 28 Kurt Whisler Fort Kent 6:07.1 19:00.37 29 Brandon Paul Orono High School 6:08.5 19:04.86 23 30 Aaron Schmersal Winthrop 6:09.5 19:07.95 24 31 Tor O'Brien Winthrop 6:09.7 19:08.59 25 32 Matthew Gleason Freeport 6:10.1 19:09.75 26 33 Justin Carpenter Winthrop 6:10.2 19:10.11 27 34 David Roux St. Dominic 6:10.6 19:11.14 28 35 Thomas Hornsby Orono High School 6:10.6 19:11.42 29 36 Ben Brennan Freeport 6:10.7 19:11.72 30 37 Eric Leighton Washington Academy 6:10.8 19:11.82 38 Kevin Leavitt Winthrop 6:12.0 19:15.68 31 39 Thomas Tripp Winthrop 6:12.4 19:16.79 32 40 John Trott St. Dominic 6:12.4 19:17.02 33 41 Spencer Thurlow Lee Academy 6:13.9 19:21.65 34 42 Ryan Panzone Elan School 6:14.9 19:24.52 35 43 Ren Morse Wiscasset 6:17.0 19:31.10 36 44 Jae Bradley Orono High School 6:19.0 19:37.46 37 45 Keith Fisher George Stevens 6:19.7 19:39.42 46 Ben Bricker Sumner High School 6:19.7 19:39.57 38 47 Devin Hannan Wiscasset 6:20.6 19:42.28 39 48 Ben Peterson Freeport 6:21.5 19:45.04 40 49 Ethan Masselli Lisbon High School 6:21.9 19:46.53 41 50 Thomas Ellas Madison 6:22.0 19:46.67 42 51 Connor Hughes St. Dominic 6:22.1 19:47.16 43 52 Cameron Grillo Freeport 6:23.1 19:50.19 44 53 Nick Jones Lisbon High School 6:24.0 19:52.98 45 54 Isaac Almy Foxcroft Academy 6:24.5 19:54.59 46 55 Derek Stacey Lee Academy 6:24.9 19:55.83 47 56 Esko Heilner North Yarmouth 6:25.3 19:56.84 48 57 James Giberson North Yarmouth 6:26.6 20:00.85 49 58 Matthieu Nadeau Orono High School 6:27.0 20:02.33 50 59 Zack Carle Calais High School 6:31.7 20:16.91 60 Mike Rogers Wiscasset 6:32.0 20:17.72 51 61 Spencer Lee North Yarmouth 6:34.3 20:24.78 52 62 Patrick Gayne Madison 6:35.6 20:28.81 53 63 Emmett Harrity Orono High School 6:36.1 20:30.61 54 64 Tom Steuber Madison 6:37.6 20:35.14 55 65 Tyler Boucher Freeport 6:37.7 20:35.43 56 66 Ryan Roux Lee Academy 6:37.9 20:36.25 57 67 Nathan Stevens Lee Academy 6:39.0 20:39.57 58 68 Brad Churchill Wiscasset 6:40.4 20:43.87 59 69 Glenn Rich Madison 6:40.5 20:44.22 60 70 Kaleb Locke Madison 6:41.0 20:45.62 61 71 Matthew Dennis Madison 6:41.1 20:46.14 62 72 Drew Wotton Mattanawcook 6:41.2 20:46.45 63 73 John Campbell Wiscasset 6:42.3 20:49.91 64 74 Chris Meixell North Yarmouth 6:42.8 20:51.30 65 75 Sam Gray North Yarmouth 6:43.1 20:52.17 66 76 David Golub Elan School 6:43.4 20:53.21 67 77 JR Flagg Foxcroft Academy 6:45.3 20:59.13 68 78 Jason Parker St. Dominic 6:45.5 20:59.68 69 79 Patrick Egenhofer Orono High School 6:45.6 20:59.91 70 80 Zack Pinkham St. Dominic 6:47.0 21:04.41 71 81 Ray Boulier Central High School 6:47.1 21:04.66 72 82 Dean MacDonald Lee Academy 6:49.5 21:12.04 73 83 Joe Bonneau St. Dominic 6:50.1 21:14.02 74 84 Levon Tracey Sumner High School 6:51.3 21:17.78 75 85 Charles Fichera Mattanawcook 6:56.6 21:34.30 76 86 Zach Vary North Yarmouth 6:58.9 21:41.21 77 87 Amos Almy Foxcroft Academy 7:02.8 21:53.33 78 88 Joshua Fichera Mattanawcook 7:05.0 22:00.14 79 89 Francisco Rodriguez Elan School 7:06.4 22:04.80 80 90 Ryan Morrissey Elan School 7:07.5 22:07.96 81 91 Yun Jung Lee Academy 7:08.0 22:09.51 82 92 Scott McNaughton Foxcroft Academy 7:09.5 22:14.39 83 93 Austin Wilpan Sumner High School 7:09.6 22:14.58 84 94 Reever Ketchum Elan School 7:15.1 22:31.69 85 95 Stephen Brenton Sumner High School 7:16.1 22:34.92 86 96 Andrew Russell Mattanawcook 7:20.9 22:49.77 87 97 Mike Smith Central High School 7:27.0 23:08.57 88 98 Je Won Madison 7:41.1 23:52.56 89 99 Aaron McNeil Foxcroft Academy 7:57.7 24:44.12 90 100 Jordan Hafford Central High School 8:11.6 25:27.18 91 Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Lisbon High School 39 1 5 9 11 13 41 45 Total Time: 1:30:16.98 Average: 18:03.40 2 Winthrop High School 97 3 18 24 25 27 31 32 Total Time: 1:33:55.91 Average: 18:47.19 3 Freeport High School 125 10 19 26 30 40 44 56 Total Time: 1:35:24.90 Average: 19:04.98 4 Wiscasset High School 155 7 22 36 39 51 59 64 Total Time: 1:36:49.32 Average: 19:21.87 5 Orono High School 156 17 23 29 37 50 54 70 Total Time: 1:36:43.81 Average: 19:20.77 6 St. Dominic 175 2 28 33 43 69 71 74 Total Time: 1:36:18.91 Average: 19:15.79 7 Lee Academy 204 8 34 47 57 58 73 82 Total Time: 1:38:52.67 Average: 19:46.54 8 North Yarmouth Academy 218 4 48 49 52 65 66 77 Total Time: 1:39:15.86 Average: 19:51.18 9 Foxcroft Academy 218 12 14 46 68 78 83 90 Total Time: 1:39:51.75 Average: 19:58.35 10 Elan School 269 6 35 67 80 81 85 Total Time: 1:42:42.15 Average: 20:32.43 11 Madison Area Memorial Hig 271 42 53 55 60 61 62 89 Total Time: 1:42:20.46 Average: 20:28.10 12 Central High School 292 20 21 72 88 91 Total Time: 1:47:34.62 Average: 21:30.93 13 Sumner High School 298 15 38 75 84 86 Total Time: 1:44:23.64 Average: 20:52.73 14 Mattanawcook Academy 321 16 63 76 79 87 Total Time: 1:45:50.05 Average: 21:10.01
GirlsC
Maine Cross Country State Championships - 10/29/2005
Leavitt Area HS, Turner, Maine
Results
Event 5 Girls 5k Run CC Class C
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Zoe Filliter North Yarmouth 6:38.6 20:38.35 1
2 Renee LaFlamme Mattanawcook 6:38.8 20:38.84 2
3 Kelsy Nichols Freeport 6:43.7 20:54.12 3
4 Lucy Garrec Freeport 6:45.8 21:00.64 4
5 Betsy Critchfield Waynflete School 6:47.8 21:06.95 5
6 Casey McCloskey Mattanawcook 6:51.0 21:16.92 6
7 Danielle Hebert Madison 6:53.4 21:24.35
8 Tess Crain Waynflete School 6:53.8 21:25.49 7
9 Magen Ellis Hall-Dale 6:54.6 21:28.06 8
10 Abby Samuelson Freeport 6:56.1 21:32.68 9
11 Amy Hobson Monmouth Academy 6:57.2 21:36.02 10
12 Brianne Bailey Telstar 6:59.9 21:44.43 11
13 Holly Whitney Waynflete School 7:01.0 21:47.87 12
14 Jana Larlee Mattanawcook 7:01.7 21:50.02 13
15 adele Espy Waynflete School 7:03.0 21:54.03 14
16 Moira Yoe North Yarmouth 7:04.1 21:57.37 15
17 Jenifer DeNormandie Telstar 7:05.2 22:00.78 16
18 Stephany Perkins Monmouth Academy 7:05.3 22:01.38 17
19 Andrea Goodrich Freeport 7:05.8 22:02.68 18
20 Bonnie Johnson Freeport 7:05.9 22:03.06 19
21 Amy Miller North Yarmouth 7:08.2 22:10.23 20
22 Molly Sulsa Freeport 7:08.4 22:10.98 21
23 Liz Mulkeen Winthrop 7:08.5 22:11.03
24 Shannon Marden Foxcroft Academy 7:11.2 22:19.65 22
25 Caroline Davis Freeport 7:12.5 22:23.63 23
26 Rachel Torrey Woodland 7:13.1 22:25.40 24
27 Brooke Harris Lee Academy 7:13.5 22:26.60 25
28 Abi Ruksznis Foxcroft Academy 7:13.8 22:27.67 26
29 Helen Pottle Shead High School 7:16.2 22:35.07
30 Lindsay Scirica Monmouth Academy 7:17.1 22:37.79 27
31 Cathy Johnston Bucksport 7:18.4 22:41.99
32 Kerstin Grenier Monmouth Academy 7:19.7 22:45.92 28
33 Shelly Hanson Foxcroft Academy 7:20.6 22:48.73 29
34 Amanda Gifford Lee Academy 7:21.8 22:52.43 30
35 Katie Murphy Woodland 7:22.2 22:53.62 31
36 Hannah Ruhl Mattanawcook 7:22.6 22:54.84 32
37 Becca Irwin Monmouth Academy 7:23.9 22:58.96 33
38 Aarika Ritchie Lee Academy 7:26.2 23:06.03 34
39 Emily Masi Monmouth Academy 7:26.3 23:06.41 35
40 Kerri Harris Lee Academy 7:26.9 23:08.27 36
41 Amanda Williams Washington Academy 7:27.3 23:09.61
42 Jacqueline Moors Lee Academy 7:29.6 23:16.64 37
43 Melanie McInnis Monmouth Academy 7:30.7 23:20.20 38
44 Annie Cho Foxcroft Academy 7:31.1 23:21.28 39
45 Kayla Pelletier Lisbon High School 7:33.8 23:29.68
46 Ruby Jennings Hall-Dale 7:34.2 23:30.93 40
47 Amber Oldfield Foxcroft Academy 7:37.7 23:41.95 41
48 Zoe Jennings Hall-Dale 7:38.8 23:45.17 42
49 Viviane Abecassis George Stevens 7:39.0 23:45.86
50 Katie Styczynski Hall-Dale 7:39.7 23:48.23 43
51 Mary Burns Washington Academy 7:40.1 23:49.45
52 Ariel Howes Hall-Dale 7:41.6 23:54.14 44
53 Bethany O'Neil Telstar 7:44.1 24:01.75 45
54 Zoe Sobel Waynflete School 7:44.8 24:04.00 46
55 Carrie Mallett Lee Academy 7:50.6 24:22.00 47
56 Kristin Lawrence North Yarmouth 7:57.8 24:44.45 48
57 Katelyn Brown Hall-Dale 8:03.0 25:00.34 49
58 Katlyn Keane Telstar 8:06.4 25:11.06 50
59 Nina Whitney Waynflete School 8:07.1 25:13.11 51
60 Brittany Bourgeois Hall-Dale 8:07.4 25:14.19 52
61 Kim Lauro Telstar 8:29.6 26:22.99 53
62 Joanna Fricke Foxcroft Academy 8:35.3 26:40.96 54
63 Julie-Marie Quattrocchi North Yarmouth 8:39.4 26:53.48 55
64 Kim Thurlow Lee Academy 8:40.4 26:56.63 56
65 Ashley Oliver Woodland 8:40.5 26:57.13 57
66 Lacey Gillespie Woodland 8:46.0 27:14.19 58
67 Amelia McDermott Foxcroft Academy 8:46.4 27:15.45 59
68 Gena Clark Woodland 8:48.5 27:21.95 60
69 Morgan McPhail Mattanawcook 8:49.0 27:23.43 61
70 Laura Gribbell North Yarmouth 8:49.2 27:24.00 62
71 Anna Edwards Waynflete School 8:55.2 27:42.82 63
72 Ali White North Yarmouth 9:07.8 28:21.85 64
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Freeport High School 53 3 4 9 18 19 21 23
Total Time: 1:47:33.18
Average: 21:30.64
2 Waynflete School 84 5 7 12 14 46 51 63
Total Time: 1:50:18.34
Average: 22:03.67
3 Mattanawcook Academy 114 2 6 13 32 61
Total Time: 1:54:04.05
Average: 22:48.81
4 Monmouth Academy 115 10 17 27 28 33 35 38
Total Time: 1:52:00.07
Average: 22:24.02
5 North Yarmouth Academy 139 1 15 20 48 55 62 64
Total Time: 1:56:23.88
Average: 23:16.78
6 Foxcroft Academy 157 22 26 29 39 41 54 59
Total Time: 1:54:39.28
Average: 22:55.86
7 Lee Academy 162 25 30 34 36 37 47 56
Total Time: 1:54:49.97
Average: 22:58.00
8 Telstar Regional High Sch 175 11 16 45 50 53
Total Time: 1:59:21.01
Average: 23:52.21
9 Hall-Dale High School 177 8 40 42 43 44 49 52
Total Time: 1:56:26.53
Average: 23:17.31
10 Woodland High School 230 24 31 57 58 60
Total Time: 2:06:52.29
Average: 25:22.46
GirlsB
Maine Cross Country State Championships - 10/29/2005 Leavitt Area HS, Turner, Maine Results Event 3 Girls 5k Run CC Class B ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Madeline Glover John Bapst 6:19.0 19:37.43 1 2 Abby Pullen Maranacook 6:22.9 19:49.46 2 3 Hilary Maxim Old Town 6:28.0 20:05.33 3 4 Chelsea Jordan York High School 6:29.2 20:08.95 4 5 Shauna Lynch Ellsworth 6:32.9 20:20.59 6 Tabitha Ttizer Lake Region 6:32.9 20:20.65 7 Megan Nealey Belfast High School 6:34.6 20:25.85 5 8 Lacey Cartier York High School 6:36.2 20:30.83 6 9 Erin Gross Cape Elizabeth 6:36.8 20:32.74 7 10 Jen Monsulick Maranacook 6:40.7 20:44.74 8 11 Eliza Tibbits Old Town 6:41.7 20:47.79 9 12 Ashleigh Madden Old Town 6:42.9 20:51.49 10 13 Hannah Saunders Caribou High School 6:43.1 20:52.17 11 14 Molly Carl York High School 6:46.8 21:03.86 12 15 Heather Spurling Mount Desert 6:47.3 21:05.15 13 16 Jami-Lin Williams Waterville 6:47.9 21:07.27 14 17 Clare Egan Cape Elizabeth 6:48.0 21:07.51 15 18 Emily Farley Mount Desert 6:50.4 21:14.97 16 19 Amanda Cormier Gray-New Gloucester 6:54.5 21:27.60 20 Julie Carson Caribou High School 6:55.5 21:30.64 17 21 Marisa Turesky Cape Elizabeth 6:56.6 21:34.04 18 22 Hannah Bard Waterville 6:56.7 21:34.52 19 23 Madeline Grygiel Falmouth 7:00.2 21:45.49 20 24 Cynthia Hunter Waterville 7:01.2 21:48.55 21 25 Jessica Fields Leavitt 7:01.8 21:50.40 22 26 Susan Falt Mount Desert 7:02.0 21:50.92 23 27 Caitlin Pomeroy Cape Elizabeth 7:02.0 21:51.04 24 28 Kathleen McGowan Falmouth 7:02.2 21:51.73 25 29 Liela Banks Mount Desert 7:02.4 21:52.17 26 30 Molly Hallweaver Yarmouth 7:03.1 21:54.50 31 Christy Spurling Mount Desert 7:03.7 21:56.33 27 32 Lindsay Dinsmore Lincoln Academy 7:04.0 21:57.05 33 Annie Boardman York High School 7:07.3 22:07.32 28 34 Kasey Eaton Medomak 7:08.2 22:10.27 35 Vanessa Weber John Bapst 7:08.7 22:11.93 29 36 Amy Siebert Waterville 7:09.5 22:14.12 30 37 Taylor Kelley Mount Desert 7:09.5 22:14.29 31 38 Holly Jacobson Greely High School 7:09.8 22:15.34 32 39 Amanda Ohmeis Mount Desert 7:09.9 22:15.65 33 40 Lauren Fereshetian Leavitt 7:10.5 22:17.28 34 41 Janelle Gagnon Caribou High School 7:10.9 22:18.48 35 42 Melissa Slack Cape Elizabeth 7:11.1 22:19.39 36 43 Catherine Nurse Maranacook 7:11.8 22:21.47 37 44 Rebecca Kurnick Fryeburg Academy 7:12.1 22:22.31 38 45 Amy Brooks Lincoln Academy 7:12.7 22:24.12 46 Erin Coonahan Greely High School 7:13.8 22:27.51 39 47 MaryBeth Kelson Leavitt 7:13.9 22:28.04 40 48 Grace Miller Fryeburg Academy 7:14.0 22:28.30 41 49 Lyvia Gaewsky Maranacook 7:14.8 22:30.70 42 50 Kourtney Bonsey Falmouth 7:16.8 22:36.98 43 51 Eve Jordan John Bapst 7:16.9 22:37.40 44 52 Alice Berry Maranacook 7:19.8 22:46.23 45 53 Tara Nitardy Old Town 7:20.4 22:48.08 46 54 Katie Dickinson Caribou High School 7:21.5 22:51.71 47 55 Amanda Slack Cape Elizabeth 7:22.0 22:53.22 48 56 Mary Huebener Cape Elizabeth 7:22.2 22:53.82 49 57 Elizabeth Thomas Greely High School 7:22.7 22:55.28 50 58 Kristen Hockenbery Greely High School 7:22.8 22:55.50 51 59 Lauren Keane Old Town 7:22.8 22:55.74 52 60 Makenzie Walker Fryeburg Academy 7:24.0 22:59.41 53 61 Amanda Rancourt Waterville 7:26.3 23:06.59 54 62 Denise Miller John Bapst 7:26.5 23:07.14 55 63 Emily Makynen Greely High School 7:27.6 23:10.50 56 64 Kristi Woods John Bapst 7:28.8 23:14.26 57 65 Maren Askins John Bapst 7:29.3 23:15.74 58 66 Grace Norman Belfast High School 7:29.6 23:16.58 59 67 Jen Leyden Greely High School 7:29.7 23:17.16 60 68 Rebekah Wheaton Old Town 7:32.6 23:26.13 61 69 Becca Paquette Leavitt 7:35.3 23:34.47 62 70 Katie Ouellette Caribou High School 7:35.6 23:35.24 63 71 Kimberly Enos Leavitt 7:35.7 23:35.61 64 72 Abby Bowers York High School 7:36.9 23:39.31 65 73 Catie Lepage Greely High School 7:39.0 23:45.94 66 74 Alice Bennett Falmouth 7:41.0 23:52.22 67 75 Allie Sotomayor Falmouth 7:42.5 23:56.93 68 76 Alana Landano Fryeburg Academy 7:43.4 23:59.74 69 77 Kelsey Allen Fryeburg Academy 7:43.6 24:00.35 70 78 Katie Jacobs Waterville 7:43.8 24:00.73 71 79 Ariel Perry Fryeburg Academy 7:45.9 24:07.45 72 80 Emily Silin York High School 7:47.3 24:11.82 73 81 Anna French Belfast High School 7:49.6 24:18.78 74 82 Sarah Tozier Falmouth 7:50.5 24:21.64 75 83 Cara Cavalieri York High School 7:50.8 24:22.73 76 84 Elizabeth Nurse Maranacook 7:53.3 24:30.37 77 85 Charlotte Thurston Belfast High School 7:53.5 24:31.06 78 86 Kristina Stephens Caribou High School 7:56.4 24:40.09 79 87 Emily Follo Falmouth 7:57.7 24:44.08 80 88 Jessica Hinkley Leavitt 8:00.5 24:52.85 81 89 Erin Vasil Belfast High School 8:11.4 25:26.64 82 90 Katie Flick Caribou High School 8:11.5 25:26.97 83 91 Catherine Johnston Waterville 8:14.0 25:34.78 84 92 Tasha Cammarata Fryeburg Academy 8:19.7 25:52.49 85 93 Heather Vicary Old Town 8:28.7 26:20.47 86 94 Lilith Sommer Belfast High School 8:29.0 26:21.30 87 95 Whitney Andrews Belfast High School 8:35.7 26:42.11 88 96 Melissa Kelson Leavitt 8:43.1 27:04.95 89 -- Sarah Boucher Maranacook DNF -- Robin Bosse John Bapst DNF Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Cape Elizabeth 100 7 15 18 24 36 48 49 Total Time: 1:47:24.72 Average: 21:28.95 2 Mount Desert Island H. S. 105 13 16 23 26 27 31 33 Total Time: 1:47:59.54 Average: 21:35.91 3 York High School 115 4 6 12 28 65 73 76 Total Time: 1:47:30.27 Average: 21:30.06 4 Old Town High School 120 3 9 10 46 52 61 86 Total Time: 1:47:28.43 Average: 21:29.69 5 Maranacook Community Scho 134 2 8 37 42 45 77 Total Time: 1:48:12.60 Average: 21:38.52 6 Waterville High School 138 14 19 21 30 54 71 84 Total Time: 1:49:51.05 Average: 21:58.21 7 Caribou High School 173 11 17 35 47 63 79 83 Total Time: 1:51:08.24 Average: 22:13.65 8 John Bapst High School 186 1 29 44 55 57 58 Total Time: 1:50:48.16 Average: 22:09.64 9 Leavitt Area High School 222 22 34 40 62 64 81 89 Total Time: 1:53:45.80 Average: 22:45.16 10 Falmouth High School 223 20 25 43 67 68 75 80 Total Time: 1:54:03.35 Average: 22:48.67 11 Greely High School 228 32 39 50 51 56 60 66 Total Time: 1:53:44.13 Average: 22:44.83 12 Fryeburg Academy 271 38 41 53 69 70 72 85 Total Time: 1:55:50.11 Average: 23:10.03 13 Belfast High School 298 5 59 74 78 82 87 88 Total Time: 1:57:58.91 Average: 23:35.79
GirlsA
Maine Cross Country State Championships - 10/29/2005 Leavitt Area HS, Turner, Maine Results Event 1 Girls 5k Run CC Class A ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Abigail Iselborn McAuley High School 6:17.0 19:31.29 1 2 Molly Peverada Hampden Academy 6:18.0 19:34.40 2 3 Mandy Ivey Oxford Hills 6:23.8 19:52.43 4 Ashley Morgan Deering High School 6:24.1 19:53.09 3 5 Lauren Johnston Kennebunk 6:31.2 20:15.23 4 6 Erica Jesseman Scarboro 6:31.7 20:16.82 5 7 Krystal Douglas Mt. Ararat 6:34.8 20:26.44 6 8 Chelsea Leeman Brunswick 6:37.2 20:33.99 7 9 Carolyn Large Edward Little 6:38.7 20:38.63 10 Victoria Hewey Sanford High School 6:38.9 20:39.15 11 Anna Ackerman Cony High School 6:40.3 20:43.49 8 12 Amanda Gervasi Hampden Academy 6:47.0 21:04.37 9 13 Amanda Gunter Mt. Blue 6:50.2 21:14.33 10 14 Jill Johnson McAuley High School 6:53.8 21:25.45 11 15 Kayla Morong Mt. Ararat 6:54.5 21:27.60 12 16 Kristen Lang Kennebunk 6:56.0 21:32.28 13 17 Emma Linhard Brunswick 6:56.7 21:34.39 14 18 Kayla Phiney Wndham High School 6:58.3 21:39.34 19 Hailey Hewitt Brunswick 6:58.9 21:41.36 15 20 Katie Snow Brewer High School 6:59.7 21:43.70 21 Katherine Pagano Bonny Eagle 6:59.9 21:44.48 22 Kaitlynn Saldanha Scarboro 7:01.9 21:50.60 16 23 Jouhan Allende Thornton Academy 7:01.9 21:50.66 17 24 Whitney Chamberlain Scarboro 7:02.3 21:51.97 18 25 Olivia Hendry McAuley High School 7:06.3 22:04.45 19 26 Lacey Littlefield Hampden Academy 7:08.0 22:09.74 20 27 Kristen Merrill Brunswick 7:08.1 22:10.02 21 28 Lucia Anderson Deering High School 7:08.3 22:10.40 22 29 Clare Franco Brunswick 7:09.4 22:14.11 23 30 Olivia MacKenzie McAuley High School 7:09.5 22:14.20 24 31 Meg Hauger Hampden Academy 7:09.5 22:14.30 25 32 Kayleigh Shrader Kennebunk 7:14.2 22:28.82 26 33 Nicole Mitchell Deering High School 7:14.6 22:30.08 27 34 Kelsey Komich Cheverus 7:15.8 22:33.93 28 35 Lisa Hartung Mt. Blue 7:15.8 22:33.94 29 36 Emily Haeuser So. Portland 7:18.4 22:41.80 30 37 Sarah Popovics Gorham High School 7:18.4 22:41.98 38 Courtney Robinson Scarboro 7:19.7 22:45.82 31 39 Megan St. Laurent Mt. Ararat 7:19.9 22:46.52 32 40 Marjorie Hardy Mt. Blue 7:20.4 22:48.05 33 41 Kaitlin Clifford Cony High School 7:20.7 22:49.19 34 42 Mary Vaughan Brunswick 7:21.8 22:52.63 35 43 Jenna Horner Kennebunk 7:22.3 22:53.89 36 44 Marie Lemay Thornton Academy 7:22.3 22:53.98 37 45 Melanie Craig Bangor High School 7:23.1 22:56.68 38 46 Kirsten Bakke So. Portland 7:23.8 22:58.63 39 47 Erica Woods Mt. Ararat 7:24.2 22:59.92 40 48 Katrijn Moulin Scarboro 7:24.4 23:00.49 41 49 Hannah Johnston Kennebunk 7:24.7 23:01.52 42 50 Chelsea Ouellette Deering High School 7:26.1 23:05.75 43 51 Alyson McDonough Brunswick 7:27.0 23:08.57 44 52 Nyla Smith-Lochman Deering High School 7:27.1 23:08.85 45 53 Morgan Chessman Cony High School 7:27.8 23:11.19 46 54 Fiona McMahon Hampden Academy 7:29.2 23:15.34 47 55 Mara Shapero Bangor High School 7:30.5 23:19.39 48 56 Sylvia Jakubski McAuley High School 7:32.8 23:26.56 49 57 Stephanie Sluyter Kennebunk 7:34.4 23:31.60 50 58 Christine Martin Cheverus 7:35.0 23:33.39 51 59 Bethany Dumas Cony High School 7:35.3 23:34.53 52 60 Lindsay Boyle So. Portland 7:35.4 23:34.80 53 61 Lexie Drechsel Mt. Blue 7:35.4 23:34.83 54 62 Rachelle Bourgoin Hampden Academy 7:35.8 23:36.06 55 63 Kimble Rawcliffe Hampden Academy 7:37.7 23:41.95 56 64 Annie Mills Scarboro 7:38.7 23:44.99 57 65 Deirdre Wholly Bangor High School 7:39.4 23:47.16 58 66 Chelsea Allen Mt. Ararat 7:40.1 23:49.27 59 67 Daisy Marsh Massabesic 7:43.5 23:59.95 60 68 Heather Cyr Thornton Academy 7:44.1 24:01.79 61 69 Kendra Johnson Massabesic 7:44.2 24:02.00 62 70 Sara Tito Thornton Academy 7:45.1 24:04.86 63 71 Sarah Beth Jones Cheverus 7:45.8 24:06.93 64 72 Rachel Salois Cony High School 7:46.2 24:08.22 65 73 Erin McElwain Scarboro 7:46.4 24:08.79 66 74 Lyndsey Brozyna Bangor High School 7:46.5 24:09.22 67 75 Sam Linnell Deering High School 7:47.0 24:10.65 68 76 Whitney Wilson Cheverus 7:49.4 24:18.34 69 77 Kristie McCaw Massabesic 7:51.0 24:23.06 70 78 Haley Grover Mt. Ararat 7:52.1 24:26.55 71 79 leah Varney McAuley High School 7:52.6 24:28.26 72 80 Vanessa Jackson Thornton Academy 7:53.1 24:29.76 73 81 Alyssa Taschereau Thornton Academy 7:55.2 24:36.38 74 82 Bridget Nee Cheverus 7:57.6 24:43.79 75 83 Sarah Lawler McAuley High School 7:59.6 24:49.87 76 84 Liz Gilley Mt. Ararat 8:00.1 24:51.44 77 85 Julia Gordon Deering High School 8:01.4 24:55.41 78 86 Britney Delano Thornton Academy 8:02.2 24:57.95 79 87 Leslie Sharkey Cheverus 8:05.1 25:06.89 80 88 Kendall Morong So. Portland 8:05.6 25:08.49 81 89 Jennifer Collupy Massabesic 8:06.7 25:12.13 82 90 Rachel Johnson Bangor High School 8:07.4 25:14.23 83 91 Catie Zielinski Bangor High School 8:08.5 25:17.66 84 92 Ran Furukawa Massabesic 8:08.5 25:17.70 85 93 Catherine Rich Cheverus 8:08.7 25:18.11 86 94 Ashley Janotta Massabesic 8:18.4 25:48.22 87 95 Meghan Roberts Cony High School 8:19.4 25:51.29 88 96 Brianna Jaro So. Portland 8:23.1 26:02.81 89 97 Brittany Ellison Mt. Blue 8:24.7 26:07.94 90 98 Alyson Lowell Cony High School 8:28.7 26:20.28 91 99 Briana Jette Massabesic 8:36.3 26:43.97 92 100 Sasha Collins-Faunce Mt. Blue 8:41.0 26:58.44 93 101 Alycia Buchheit Mt. Blue 8:42.5 27:03.13 94 102 Meagan Knowland So. Portland 9:08.1 28:22.70 95 -- Kristen Sweeney Kennebunk DNF -- Jolene Belanger Bangor High School DNF Team Scores ================================================================================= Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 ================================================================================= 1 Brunswick High School 80 7 14 15 21 23 35 44 Total Time: 1:48:13.87 Average: 21:38.78 2 Hampden Academy 103 2 9 20 25 47 55 56 Total Time: 1:48:18.15 Average: 21:39.63 3 McAuley High School 104 1 11 19 24 49 72 76 Total Time: 1:48:41.95 Average: 21:44.39 4 Scarborough High School 111 5 16 18 31 41 57 66 Total Time: 1:49:45.70 Average: 21:57.14 5 Kennebunk High School 121 4 13 26 36 42 50 Total Time: 1:50:11.74 Average: 22:02.35 6 Deering High School 140 3 22 27 43 45 68 78 Total Time: 1:50:48.17 Average: 22:09.64 7 Mt. Ararat High School 149 6 12 32 40 59 71 77 Total Time: 1:51:29.75 Average: 22:17.95 8 Cony High School 205 8 34 46 52 65 88 91 Total Time: 1:54:26.62 Average: 22:53.33 9 Mt. Blue High School 216 10 29 33 54 90 93 94 Total Time: 1:56:19.09 Average: 23:15.82 10 Thornton Academy 251 17 37 61 63 73 74 79 Total Time: 1:57:21.05 Average: 23:28.21 11 Cheverus 287 28 51 64 69 75 80 86 Total Time: 1:59:16.38 Average: 23:51.28 12 South Portland High Schoo 292 30 39 53 81 89 95 Total Time: 2:00:26.54 Average: 24:05.31 13 Bangor High School 294 38 48 58 67 83 84 Total Time: 1:59:26.68 Average: 23:53.34 14 Massabesic High School 359 60 62 70 82 85 87 92 Total Time: 2:02:54.84 Average: 24:34.97
Northeast Region Index page |