MIAA Eastern Mass Champs Boys
Saturday - November 12
Franklin Park, Boston, MA

Results from ihigh.com

Boys D1 - Boys D2 - Boys D3 - Boys D4


Boys D1

2005 MIAA Eastern MA Cross Country - Boys Results 
November 12, 2005, 08:14 PM 

       2005 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

           ============== BOY's DIV I 5k RACE =================

Place TmPl No.   Name                 Yr School                    Time  Pace  
===== ==== ===== ==================== == ========================= ===== ===== 
    1    1  1849 Mark Amirault        JR Xaverian                  16:10  5:12 
    2    2  1743 David Polgar         SR Newton North              16:18  5:15 
    3    3  1588 Kevin Gill           JR Brockton                  16:23  5:17 
    4    4  1586 Jose Depina          SR Brockton                  16:24  5:17 
    5    5  1653 Patrick Fullerton    JR Haverhill                 16:25  5:17 
    6    6  1595 Matias Carrasco      SR Brookline                 16:30  5:19 
    7    7  1852 Dan Higgins          JR Xaverian                  16:32  5:20 
    8    8  1610 Josh Andrews         SR Chelmsford                16:35  5:21 
    9    9  1590 Carlos Montrond      SO Brockton                  16:36  5:21 
   10   10  1738 Doug Brecher         SR Newton North              16:36  5:21 
   11   11  1718 Chris Forbes         SR Methuen                   16:37  5:21 
   12   12  1606 Mekonnen Gendebo     JR Cambridge R & L           16:37  5:21 
   13   13  1593 Geovani Timberlake   JR Brockton                  16:39  5:22 
   14   14  1657 Zach Sampson         SR Haverhill                 16:45  5:24 
   15   15  1608 Nick Ryan            JR Cambridge R & L           16:46  5:24 
   16   16  1597 Robert Gibson        SO Brookline                 16:49  5:25 
   17   17  1547 Jason Lyon           SR Barnstable                16:50  5:25 
   18   18  1599 Adam Kaye            SR Brookline                 16:51  5:26 
   19   19  1717 Mark Collier         JR Methuen                   16:54  5:27 
   20   20  1816 Patrick Sullivan     JR Somerville                16:54  5:27 
   21   21  1594 Michael Burnstein    SO Brookline                 16:55  5:27 
   22   22  1749 Sam Donovan          JR Newton South              16:56  5:27 
   23   23  1724 Duncan Mischo        SR Methuen                   16:57  5:28 
   24   24  1765 Daniel Anastos       JR Peabody                   16:57  5:28 
   25   25  1685 Paul Gendron         SR Lowell                    16:58  5:28 
   26   26  1522 Matt Brousseau       JR Attleboro                 16:58  5:28 
   27   27  1609 Adam Travis          SR Cambridge R & L           17:02  5:29 
   28   28  1723 Matt Miranda         SR Methuen                   17:03  5:30 
   29   29  1611 Chris Brown          SO Chelmsford                17:03  5:30 
   30   30  1600 Elliot Lehane        SO Brookline                 17:04  5:30 
   31   31  1618 Mike Sweeney         SR Chelmsford                17:05  5:30 
   32   32  1658 Dan Wang             JR Haverhill                 17:06  5:31 
   33   33  1671 John Cordo           SR Lincoln-Sudbury           17:07  5:31 
   34   34  1820 Nickolay Kolev       SR Taunton                   17:09  5:31 
   35   35  1772 Michael Malinowski   SR Peabody                   17:10  5:32 
   36   36  1720 Erik Gonzalez        SR Methuen                   17:10  5:32 
   37   37  1596 Jerzy Eisenberg-Guyo JR Brookline                 17:14  5:33 
   38   38  1604 Andy Cazeau          JR Cambridge R & L           17:15  5:33 
   39   39  1527 Todd Robbins         JR Attleboro                 17:15  5:34 
   40   40  1688 Geoff Wahome         SR Lowell                    17:17  5:34 
   41   41  1790 Calin Brammer        SR Saint John's Prep         17:17  5:34 
   42   42  1677 Jake Shoemaker       SO Lincoln-Sudbury           17:18  5:34 
   43   43  1592 Mike Smith           SO Brockton                  17:19  5:35 
   44   44  1689 Stephen Wahome       FR Lowell                    17:19  5:35 
   45   45  1791 Zack Ells            SR Saint John's Prep         17:20  5:35 
   46   46  1798 Jay Standley         SR Saint John's Prep         17:20  5:35 
   47   47  1751 Kelton Finch         SR Newton South              17:21  5:35 
   48   48  1847 Joseph Ruvido        SR Weymouth                  17:28  5:38 
   49   49  1756 Andrew Wortham       FR Newton South              17:28  5:38 
   50   50  1602 Greg Williams        SR Brookline                 17:29  5:38 
   51   51  1752 Brenden Olson        SR Newton South              17:29  5:38 
   52   52  1587 James Dubeau         SO Brockton                  17:31  5:39 
   53   53  1673 Jimmy Davis          SR Lincoln-Sudbury           17:31  5:39 
   54   54  1725 Jose Ortiz           JR Methuen                   17:33  5:39 
   55   55  1557 John Paul O'Brien    SR Billerica                 17:34  5:40 
   56   56  1663 Tim Kim              JR Lexington                 17:35  5:40 
   57   57  1735 Nick Santos          SR New Bedford               17:36  5:40 
   58   58  1819 Ian Blatz            SR Taunton                   17:37  5:40 
   59   59  1779 Nick Montagna        SR Plymouth South            17:37  5:41 
   60   60  1615 Mike Fouhy           JR Chelmsford                17:37  5:41 
   61   61  1683 Colin Dougherty      JR Lowell                    17:38  5:41 
   62   62  1537 Gary McGovern        SR B. C. High                17:39  5:41 
   63   63  1666 Geoff Rodriguez      JR Lexington                 17:39  5:41 
   64   64  1832 Nick Kacher          JR Waltham                   17:39  5:41 
   65   65  1675 Noah Mcneil          JR Lincoln-Sudbury           17:40  5:41 
   66   66  1856 Dan McDonough        SR Xaverian                  17:40  5:42 
   67   67  1605 Thomas Crane         SR Cambridge R & L           17:41  5:42 
   68   68  1763 Matthew Meyers       SO North Quincy              17:41  5:42 
   69   69  1678 Andrew Smith         SR Lincoln-Sudbury           17:42  5:42 
   70   70  1504 Teddy Farley         FR Acton-Boxborough          17:43  5:43 
   71   71  1721 Adam Hanley          JR Methuen                   17:44  5:43 
   72   72  1546 Greg Karukus         SR Barnstable                17:45  5:43 
   73   73  1573 Chris O'Day          SR Braintree                 17:45  5:43 
   74   74  1840 Sean Coleran         SR Weymouth                  17:46  5:43 
   75   75  1792 Patrick Johnson      JR Saint John's Prep         17:46  5:44 
   76   76  1853 Andrew MacIsaac      JR Xaverian                  17:47  5:44 
   77   77  1561 Robert Deegan        SR Boston Latin              17:47  5:44 
   78   78  1748 Cliff Bargar         SO Newton South              17:49  5:44 
   79   79  1619 Greg Wilson          JR Chelmsford                17:49  5:44 
   80   80  1520 Pete Shaw            JR Andover                   17:50  5:45 
   81   81  1591 Kyle Rothfuss        JR Brockton                  17:50  5:45 
   82   82  1554 Bobby Evans          JR Billerica                 17:50  5:45 
   83   83  1607 Nathanie; Rosenblum  SR Cambridge R & L           17:51  5:45 
   84   84  1686 Stephen Gendron      SR Lowell                    17:53  5:46 
   85   85  1613 Vince Chevalier      JR Chelmsford                17:54  5:46 
   86   86  1741 Noah Jampol          SR Newton North              17:56  5:47 
   87   87  1825 Brian Norte          SO Taunton                   17:56  5:47 
   88   88  1651 Brent Chase          SR Haverhill                 17:57  5:47 
   89   89  1552 Scott Cotreau        FR Billerica                 17:57  5:47 
   90   90  1551 Carlos Anderson      SR Billerica                 17:57  5:47 
   91   91  1539 Sam Stuart           SR B. C. High                17:59  5:48 
   92   92  1797 James Savage         JR Saint John's Prep         17:59  5:48 
   93   93  1550 Matthew Sturgis      SR Barnstable                18:00  5:48 
   94   94  1682 Peter Chhoy          JR Lowell                    18:00  5:48 
   95   95  1661 David Brown          JR Lexington                 18:02  5:48 
   96   96  1850 Alec Bleday          SR Xaverian                  18:03  5:49 
   97   97  1768 Louis Batista        SR Peabody                   18:04  5:49 
   98   98  1755 Scott Wehrwein       SR Newton South              18:05  5:50 
   99   99  1848 Todd Alexander       JR Xaverian                  18:05  5:50 
  100  100  1837 Kerwin Vega          JR Waltham                   18:06  5:50 
  101  101  1745 Sebastian Putzeys    SO Newton North              18:07  5:50 
  102  102  1687 Jeremiah Karanja     SR Lowell                    18:09  5:51 
  103  103  1702 Brenden Guinee       FR Malden Catholic           18:09  5:51 
  104  104  1543 Michael Donahue      SO Barnstable                18:10  5:51 
  105  105  1750 Ben Finch            FR Newton South              18:11  5:51 
  106  106  1629 Brendan Walsh        JR Durfee                    18:11  5:51 
  107  107  1795 Ben Puliares         SR Saint John's Prep         18:13  5:52 
  108  108  1670 Doug Bradford        SR Lincoln-Sudbury           18:14  5:52 
  109  109  1506 Brett Herrick        JR Acton-Boxborough          18:14  5:53 
  110  110  1614 Tim Eynatian         SR Chelmsford                18:15  5:53 
  111  111  1757 Jeffrey Belovarac    SR North Quincy              18:16  5:53 
  112  112  1558 Jeremy O'Neill       JR Billerica                 18:16  5:53 
  113  113  1536 Pat Finn             SR B. C. High                18:18  5:54 
  114  114  1636 Devin Sibson         SR Falmouth                  18:19  5:54 
  115  115  1655 Ryan Leary           JR Haverhill                 18:20  5:54 
  116  116  1799 Justin Wheeler       JR Saint John's Prep         18:21  5:55 
  117  117  1545 Michael Ibanez       SR Barnstable                18:23  5:55 
  118  118  1505 Dan Grant            SO Acton-Boxborough          18:24  5:56 
  119  119  1659 Kevin Woodman        SO Haverhill                 18:24  5:56 
  120  120  1669 Dan Spencer          JR Lexington                 18:24  5:56 
  121  121  1769 Tom Holden           SO Peabody                   18:25  5:56 
  122  122  1515 Sayo Maldari         JR Andover                   18:26  5:56 
  123  123  1511 Peter Brown          SR Andover                   18:26  5:56 
  124  124  1844 Brett Julian         FR Weymouth                  18:27  5:57 
  125  125  1521 Kevin Belhmer        JR Attleboro                 18:29  5:57 
  126  126  1771 John Lawrence        FR Peabody                   18:30  5:57 
  127  127  1532 Jared Connor         SR B. C. High                18:30  5:58 
  128  128  1507 Keon Reed            JR Acton-Boxborough          18:31  5:58 
  129  129  1664 Keith McHugh         SO Lexington                 18:31  5:58 
  130  130  1857 Conor O'Brien        SO Xaverian                  18:32  5:58 
  131  131  1668 Brian Sewell         SR Lexington                 18:32  5:58 
  132  132  1841 John Connolly        SR Weymouth                  18:33  5:58 
  133  133  1730 Daniel McMahon       SR New Bedford               18:33  5:59 
  134  134  1824 Wes Myers            SO Taunton                   18:34  5:59 
  135  135  1509 Anton Trubitsyn      SR Acton-Boxborough          18:35  5:59 
  136  136  1502 Marty Bensen         SR Acton-Boxborough          18:35  5:59 
  137  137  1540 Colin Walsh          SR B. C. High                18:36  6:00 
  138  138  1734 Ethan Santos         FR New Bedford               18:38  6:00 
  139  139  1746 Peter Sun            JR Newton North              18:38  6:00 
  140  140  1501 Mike Airosus         SR Acton-Boxborough          18:39  6:00 
  141  141  1676 Mike Ravasi          SO Lincoln-Sudbury           18:39  6:01 
  142  142  1662 Andrew Dunn          SO Lexington                 18:40  6:01 
  143  143  1801 John Davis           JR Salem                     18:40  6:01 
  144  144  1516 Alex McCargar        SR Andover                   18:41  6:01 
  145  145  1549 Brandon Smith        JR Barnstable                18:46  6:03 
  146       1578 Joe Marini           SR Bridgewatew-Raynham       18:48  6:03 
  147  146  1525 Evan Garber          SR Attleboro                 18:50  6:04 
  148  147  1843 Mark Jordan          JR Weymouth                  18:51  6:04 
  149  148  1731 Dylan Mello          SO New Bedford               18:53  6:05 
  150  149  1767 Angel Batista        SR Peabody                   18:55  6:06 
  151  150  1649 Pat Steiger          SR Framingham                18:56  6:06 
  152  151  1652 Dan Duffty           SR Haverhill                 18:58  6:06 
  153  152  1701 Greg Good            SO Malden Catholic           18:58  6:07 
  154  153  1727 Brendan Bowen        SR New Bedford               18:59  6:07 
  155  154  1565 Shawn Le             JR Boston Latin              19:00  6:07 
  156  155  1693 Brendan MacFadgen    SR Malden                    19:01  6:07 
  157  156  1646 Stuart McKenzie      SO Framingham                19:01  6:08 
  158  157  1732 Matthew Perry        FR New Bedford               19:01  6:08 
  159  158  1710 Chris Disciullo      SR Medford                   19:02  6:08 
  160  159  1571 Kyle Mikami          SR Braintree                 19:03  6:08 
  161  160  1518 Frank Perrone        JR Andover                   19:04  6:08 
  162  161  1780 Andrew Moss          JR Plymouth South            19:05  6:09 
  163  162  1782 Frankie O'Brien      FR Plymouth South            19:06  6:09 
  164  163  1761 Matthew McGroarty    FR North Quincy              19:08  6:10 
  165  164  1809 Kyler Evitts         FR Somerville                19:08  6:10 
  166  165  1711 Philip Disciullo     SR Medford                   19:09  6:10 
  167  166  1534 Matt Driscoll        JR B. C. High                19:11  6:11 
  168  167  1737 Tim Abbot            SO Newton North              19:12  6:11 
  169  168  1704 Mike Mccarthy        SO Malden Catholic           19:14  6:12 
  170  169  1774 Brandon Thomaszvic   SR Peabody                   19:16  6:12 
  171  170  1703 Chris Marcella       SO Malden Catholic           19:18  6:13 
  172  171  1524 Pat Ennis            SO Attleboro                 19:19  6:13 
  173  172  1818 John Benjamin        JR Taunton                   19:20  6:14 
  174       1580 Ben Murphy           SR Bridgewatew-Raynham       19:22  6:14 
  175  173  1564 Abenet Ghebremichael SR Boston Latin              19:26  6:16 
  176  174  1742 Charles Krasnow      SO Newton North              19:27  6:16 
  177  175  1802 Kevin Heggie         SR Salem                     19:31  6:17 
  178  176  1559 Austin Pena          SO Billerica                 19:32  6:18 
  179  177  1758 Patrick Day          JR North Quincy              19:34  6:18 
  180  178  1781 Brendan Norton       SO Plymouth South            19:36  6:19 
  181  179  1861 Eddie Knight         SR Everett                   19:37  6:19 
  182  180  1530 Tony Yin             JR Attleboro                 19:39  6:20 
  183  181  1823 Arem Mulhern         FR Taunton                   19:41  6:21 
  184  182  1736 Dustin Wirzburger    SR New Bedford               19:43  6:21 
  185  183  1815 Connor Ring          JR Somerville                19:45  6:22 
  186  184  1836 Larry Tierney        SO Waltham                   19:47  6:22 
  187  185  1517 Ben Ossoff           SR Andover                   19:49  6:23 
  188  186  1519 Derek Schwartz       JR Andover                   19:49  6:23 
  189  187  1567 Matt Manning         JR Boston Latin              19:50  6:23 
  190  188  1697 Alex Carroll         SR Malden Catholic           19:52  6:24 
  191  189  1626 Bryant Oliviera      SR Durfee                    19:54  6:25 
  192  190  1535 Matt Dunn            JR B. C. High                19:56  6:25 
  193  191  1544 Matthew Garreffi     SR Barnstable                19:57  6:26 
  194  192  1787 Mario Herrara        JR Revere                    20:01  6:27 
  195  193  1698 Jon Davis            SO Malden Catholic           20:05  6:28 
  196  194  1775 Dave Defiel          SR Plymouth South            20:06  6:28 
  197  195  1570 Bredan Mcgrath       SR Braintree                 20:08  6:29 
  198  196  1555 Matt Mcandrews       SR Billerica                 20:09  6:29 
  199  197  1528 Tom Rozek            SO Attleboro                 20:15  6:32 
  200  198  1643 Matt Hart            SO Framingham                20:16  6:32 
  201  199  1562 Andrew Destefano     SO Boston Latin              20:19  6:33 
  202  200  1707 John Beckshaw        SO Medford                   20:21  6:33 
  203  201  1784 John Cacaviello      SO Revere                    20:23  6:34 
  204  202  1835 Joey Rose            SO Waltham                   20:30  6:36 
  205  203  1828 Evan Browne          FR Waltham                   20:31  6:37 
  206  204  1785 Marco Cerullo        SR Revere                    20:37  6:38 
  207  205  1814 Steven Puopolo       SO Somerville                20:37  6:39 
  208  206  1808 Marc Ardolino        JR Somerville                20:40  6:39 
  209  207  1648 Dan St Hilaire       SR Framingham                20:41  6:40 
  210  208  1566 Tom Luo              JR Boston Latin              20:41  6:40 
  211  209  1575 Kevin Ring           SR Braintree                 20:47  6:42 
  212  210  1863 Eric Urquiza         SR Everett                   20:48  6:42 
  213  211  1692 Dominic Gabriella    SO Malden                    20:48  6:42 
  214  212  1830 Matt Geary           JR Waltham                   20:49  6:42 
  215  213  1778 Andrew Glines        JR Plymouth South            20:49  6:42 
  216  214  1696 Chris Walsh          SR Malden                    20:51  6:43 
  217  215  1807 Tarik Zavala-Grant   SR Salem                     20:52  6:43 
  218  216  1858 Antoine Alphonse     SR Everett                   20:57  6:45 
  219  217  1709 Phillip Cotto        SR Medford                   21:00  6:46 
  220  218  1630 Matt Albert          SR Falmouth                  21:01  6:46 
  221  219  1760 Rick Henry           SO North Quincy              21:02  6:47 
  222  220  1635 Ben Hassey           JR Falmouth                  21:07  6:48 
  223  221  1715 Regan McGovern       FR Medford                   21:08  6:48 
  224  222  1789 Maurizio Turco       SO Revere                    21:09  6:49 
  225  223  1634 Ryan Gaynor          JR Falmouth                  21:10  6:49 
  226  224  1639 Andrew Walsh         JR Falmouth                  21:12  6:50 
  227  225  1833 Corey Nocera         JR Waltham                   21:19  6:52 
  228  226  1695 Sam Tat              SR Malden                    21:20  6:52 
  229  227  1826 Kevin Rogers         JR Taunton                   21:36  6:58 
  230  228  1712 Chirag Khatri        SO Medford                   21:38  6:58 
  231  229  1572 Brendan Mullin       SR Braintree                 21:44  7:00 
  232  230  1860 Marc Cannillas       SO Everett                   21:49  7:02 
  233  231  1574 Ashish Palooparambil SR Braintree                 21:53  7:03 
  234  232  1620 Justin Araujo        JR Durfee                    21:56  7:04 
  235  233  1691 Henry Choi           SO Malden                    21:58  7:05 
  236  234  1623 Benajamin Levesque   JR Durfee                    22:00  7:05 
  237  235  1640 Ethan Berkowitz      FR Framingham                22:06  7:07 
  238  236  1628 Andrew Torres        JR Durfee                    22:06  7:07 
  239  237  1690 Ben Chen             JR Malden                    22:07  7:07 
  240  238  1859 Anthony Browne       SR Everett                   22:08  7:08 
  241  239  1777 Max Fuller           JR Plymouth South            22:09  7:08 
  242  240  1633 James Dexter         SO Falmouth                  22:14  7:10 
  243  241  1569 Jonathan Ku          SR Braintree                 22:15  7:10 
  244  242  1694 Will Sit             SO Malden                    22:51  7:21 
  245  243  1624 Alex Mccloskey       FR Durfee                    22:59  7:24 
  246  244  1764 Mark O'Brien         FR North Quincy              23:04  7:26 
  247  245  1762 Robert McGroarty     FR North Quincy              23:32  7:35 
  248  246  1862 Josh Torres          SO Everett                   23:35  7:36 
  249  247  1788 Patrick King         JR Revere                    23:36  7:36 
  250  248  1625 Morgan Meara         SO Durfee                    23:44  7:39 
  251  249  1805 Dan Libby            JR Salem                     24:14  7:48 
  252  250  1804 Steven Levesque      FR Salem                     24:20  7:50 
  253  251  1800 Joe Cole             SO Salem                     24:23  7:51 

       2005 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

           ============== BOY's DIV I 5k RACE =================

                    *********** TEAM RESULTS **********

  1. BROCKTON                    
            3    4    9   13   43  (52) (81) =    72
         Kevin Gill, Jose Depina, Carlos Montrond, Geovani Timberlake,
         Mike Smith, James Dubeau, Kyle Rothfuss
  2. BROOKLINE                   
            6   16   18   21   30  (37) (50) =    91
         Matias Carrasco, Robert Gibson, Adam Kaye, Michael Burnstein,
         Elliot Lehane, Jerzy Eisenberg-Guyot, Greg Williams
  3. METHUEN                     
           11   19   23   28   36  (54) (71) =   117
         Chris Forbes, Mark Collier, Duncan Mischo, Matt Miranda, Erik
         Gonzalez, Jose Ortiz, Adam Hanley
  4. CAMBRIDGE R & L             
           12   15   27   38   67  (83)      =   159
         Mekonnen Gendebo, Nick Ryan, Adam Travis, Andy Cazeau, Thomas
         Crane, Nathanie; Rosenblum
  5. CHELMSFORD                  
            8   29   31   60   79  (85)(110) =   207
         Josh Andrews, Chris Brown, Mike Sweeney, Mike Fouhy, Greg
         Wilson, Vince Chevalier, Tim Eynatian
  6. XAVERIAN                    
            1    7   66   76   96  (99)(130) =   246
         Mark Amirault, Dan Higgins, Dan McDonough, Andrew MacIsaac,
         Alec Bleday, Todd Alexander, Conor O'Brien
  7. NEWTON SOUTH                
           22   47   49   51   78  (98)(105) =   247
         Sam Donovan, Kelton Finch, Andrew Wortham, Brenden Olson,
         Cliff Bargar, Scott Wehrwein, Ben Finch
  8. HAVERHILL                   
            5   14   32   88  115 (119)(151) =   254
         Patrick Fullerton, Zach Sampson, Dan Wang, Brent Chase, Ryan
         Leary, Kevin Woodman, Dan Duffty
  8. LOWELL                      
           25   40   44   61   84  (94)(102) =   254
         Paul Gendron, Geoff Wahome, Stephen Wahome, Colin Dougherty,
         Stephen Gendron, Peter Chhoy, Jeremiah Karanja
 10. LINCOLN-SUDBURY             
           33   42   53   65   69 (108)(141) =   262
         John Cordo, Jake Shoemaker, Jimmy Davis, Noah Mcneil, Andrew
         Smith, Doug Bradford, Mike Ravasi

 11. SAINT JOHN'S PREP           
           41   45   46   75   92 (107)(116) =   299
         Calin Brammer, Zack Ells, Jay Standley, Patrick Johnson,
         James Savage, Ben Puliares, Justin Wheeler
 12. NEWTON NORTH                
            2   10   86  101  139 (167)(174) =   338
         David Polgar, Doug Brecher, Noah Jampol, Sebastian Putzeys,
         Peter Sun, Tim Abbot, Charles Krasnow
 13. BARNSTABLE                  
           17   72   93  104  117 (145)(191) =   403
         Jason Lyon, Greg Karukus, Matthew Sturgis, Michael Donahue,
         Michael Ibanez, Brandon Smith, Matthew Garreffi
 13. PEABODY                     
           24   35   97  121  126 (149)(169) =   403
         Daniel Anastos, Michael Malinowski, Louis Batista, Tom Holden,
         John Lawrence, Angel Batista, Brandon Thomaszvic
 15. BILLERICA                   
           55   82   89   90  112 (176)(196) =   428
         John Paul O'Brien, Bobby Evans, Scott Cotreau, Carlos
         Anderson, Jeremy O'Neill, Austin Pena, Matt Mcandrews
 16. LEXINGTON                   
           56   63   95  120  129 (131)(142) =   463
         Tim Kim, Geoff Rodriguez, David Brown, Dan Spencer, Keith
         McHugh, Brian Sewell, Andrew Dunn
 17. TAUNTON                     
           34   58   87  134  172 (181)(227) =   485
         Nickolay Kolev, Ian Blatz, Brian Norte, Wes Myers, John
         Benjamin, Arem Mulhern, Kevin Rogers
 18. ATTLEBORO                   
           26   39  125  146  171 (180)(197) =   507
         Matt Brousseau, Todd Robbins, Kevin Belhmer, Evan Garber, Pat
         Ennis, Tony Yin, Tom Rozek
 19. WEYMOUTH                    
           48   74  124  132  147            =   525
         Joseph Ruvido, Sean Coleran, Brett Julian, John Connolly,
         Mark Jordan
 20. B. C. HIGH                  
           62   91  113  127  137 (166)(190) =   530
         Gary McGovern, Sam Stuart, Pat Finn, Jared Connor, Colin
         Walsh, Matt Driscoll, Matt Dunn

 21. ACTON-BOXBOROUGH            
           70  109  118  128  135 (136)(140) =   560
         Teddy Farley, Brett Herrick, Dan Grant, Keon Reed, Anton
         Trubitsyn, Marty Bensen, Mike Airosus
 22. NEW BEDFORD                 
           57  133  138  148  153 (157)(182) =   629
         Nick Santos, Daniel McMahon, Ethan Santos, Dylan Mello,
         Brendan Bowen, Matthew Perry, Dustin Wirzburger
 22. ANDOVER                     
           80  122  123  144  160 (185)(186) =   629
         Pete Shaw, Sayo Maldari, Peter Brown, Alex McCargar, Frank
         Perrone, Ben Ossoff, Derek Schwartz
 24. NORTH QUINCY                
           68  111  163  177  219 (244)(245) =   738
         Matthew Meyers, Jeffrey Belovarac, Matthew McGroarty, Patrick
         Day, Rick Henry, Mark O'Brien, Robert McGroarty
 25. WALTHAM                     
           64  100  184  202  203 (212)(225) =   753
         Nick Kacher, Kerwin Vega, Larry Tierney, Joey Rose, Evan
         Browne, Matt Geary, Corey Nocera
 26. PLYMOUTH SOUTH              
           59  161  162  178  194 (213)(239) =   754
         Nick Montagna, Andrew Moss, Frankie O'Brien, Brendan Norton,
         Dave Defiel, Andrew Glines, Max Fuller
 27. SOMERVILLE                  
           20  164  183  205  206            =   778
         Patrick Sullivan, Kyler Evitts, Connor Ring, Steven Puopolo,
         Marc Ardolino
 28. MALDEN CATHOLIC             
          103  152  168  170  188 (193)      =   781
         Brenden Guinee, Greg Good, Mike Mccarthy, Chris Marcella,
         Alex Carroll, Jon Davis
 29. BOSTON LATIN                
           77  154  173  187  199 (208)      =   790
         Robert Deegan, Shawn Le, Abenet Ghebremichael, Matt Manning,
         Andrew Destefano, Tom Luo
 30. BRAINTREE                   
           73  159  195  209  229 (231)(241) =   865
         Chris O'Day, Kyle Mikami, Bredan Mcgrath, Kevin Ring, Brendan
         Mullin, Ashish Palooparambil, Jonathan Ku

 31. FRAMINGHAM                  
          150  156  198  207  235            =   946
         Pat Steiger, Stuart McKenzie, Matt Hart, Dan St Hilaire,
         Ethan Berkowitz
 32. MEDFORD                     
          158  165  200  217  221 (228)      =   961
         Chris Disciullo, Philip Disciullo, John Beckshaw, Phillip
         Cotto, Regan McGovern, Chirag Khatri
 33. DURFEE                      
          106  189  232  234  236 (243)(248) =   997
         Brendan Walsh, Bryant Oliviera, Justin Araujo, Benajamin
         Levesque, Andrew Torres, Alex Mccloskey, Morgan Meara
 34. FALMOUTH                    
          114  218  220  223  224 (240)      =   999
         Devin Sibson, Matt Albert, Ben Hassey, Ryan Gaynor, Andrew
         Walsh, James Dexter
 35. SALEM                       
          143  175  215  249  250 (251)      =  1032
         John Davis, Kevin Heggie, Tarik Zavala-Grant, Dan Libby,
         Steven Levesque, Joe Cole
 36. MALDEN                      
          155  211  214  226  233 (237)(242) =  1039
         Brendan MacFadgen, Dominic Gabriella, Chris Walsh, Sam Tat,
         Henry Choi, Ben Chen, Will Sit
 37. REVERE                      
          192  201  204  222  247            =  1066
         Mario Herrara, John Cacaviello, Marco Cerullo, Maurizio Turco,
         Patrick King
 38. Everett                     
          179  210  216  230  238 (246)      =  1073
         Eddie Knight, Eric Urquiza, Antoine Alphonse, Marc Cannillas,
         Anthony Browne, Josh Torres


Boys D2

      2005 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

           ============== BOY's DIV II 5k RACE =================

Place TmPl No.   Name                 Yr School                    Time  Pace  
===== ==== ===== ==================== == ========================= ===== ===== 
    1    1  2017 Ryan Collins         JR Mansfield                 16:26  5:18 
    2    2  2016 Dan Cerqueira        SR Mansfield                 16:28  5:18 
    3    3  2021 Jason O'Connell      SR Mansfield                 16:37  5:21 
    4    4  2176 Eric Ashe            SR Whitman-Hansen            16:39  5:22 
    5    5  1930 Paul Corcoran        JR Catholic Memorial         16:45  5:24 
    6    6  2157 Dave Comoscio        SR Tewksbury                 16:48  5:25 
    7    7  1950 Matt Coogan          JR Concord-Carlisle          16:56  5:27 
    8    8  1941 Angus MacDonald      JR Central Catholic          16:57  5:28 
    9    9  1932 Matt Dewey           JR Catholic Memorial         17:00  5:29 
   10   10  2166 Craig Boutin         SO Westford Academy          17:03  5:30 
   11   11  1959 John Gomber          JR Dartmouth                 17:05  5:30 
   12   12  2019 John Lutkevich       JR Mansfield                 17:07  5:31 
   13   13  2128 Will Collins         JR Sharon                    17:10  5:32 
   14   14  2062 Charles Beard        SR Needham                   17:12  5:33 
   15   15  2007 Paul Matz            JR King Philip               17:13  5:33 
   16   16  2127 Ted Vrountas         JR Sandwich                  17:14  5:33 
   17   17  1942 Erik MacKay          JR Central Catholic          17:14  5:33 
   18   18  2178 Caleb Fall           SR Whitman-Hansen            17:15  5:33 
   19   19  2034 Ben Flanagan         SR Masconomet                17:15  5:34 
   20   20  2160 Pat Legro            SR Tewksbury                 17:16  5:34 
   21   21  1988 Liam Murphy          SO Gloucester                17:18  5:35 
   22   22  1951 Dan Fidler           JR Concord-Carlisle          17:19  5:35 
   23   23  1933 Brian Hughes         SR Catholic Memorial         17:20  5:35 
   24   24  1977 Matt Gannon          SR Franklin                  17:20  5:35 
   25   25  1901 Kareem Bouhafs       SO Arlington                 17:21  5:35 
   26   26  1952 Ricky Lania          SR Concord-Carlisle          17:23  5:36 
   27   27  2156 Tino Brian           JR Tewksbury                 17:25  5:37 
   28   28  1982 Peter Asaro          JR Gloucester                17:27  5:37 
   29   29  2115 Sam Horn             SR Reading                   17:27  5:37 
   30   30  2184 Bill Taft            JR Whitman-Hansen            17:27  5:37 
   31   31  1923 Jason Kruczynski     JR Beverly                   17:28  5:38 
   32   32  2147 Justin Warner        JR Silver Lake               17:28  5:38 
   33   33  2063 Samuel Miller        SO Needham                   17:29  5:38 
   34   34  2164 Erik Taber           SR Tewksbury                 17:29  5:38 
   35   35  2129 Dan Darcy            SR Sharon                    17:33  5:39 
   36   36  1985 David Brooks         JR Gloucester                17:33  5:39 
   37   37  1943 Rob MacPherson       08 Central Catholic          17:37  5:40 
   38   38  2012 Brendan Barca        JR Mansfield                 17:38  5:41 
   39   39  2030 Andrew McGillowet    FR Marshfield                17:39  5:41 
   40   40  2134 Ben Mattocks         SO Sharon                    17:39  5:41 
   41   41  2181 Mike McDermott       JR Whitman-Hansen            17:42  5:42 
   42   42  2137 Itai Stein           JR Sharon                    17:43  5:42 
   43   43  2028 Peter Jusseaume      SO Marshfield                17:44  5:43 
   44   44  1945 Larry Najuch         SR Central Catholic          17:45  5:43 
   45   45  2180 Peter Glimore        SO Whitman-Hansen            17:45  5:43 
   46   46  2183 Pat Moran            SR Whitman-Hansen            17:48  5:44 
   47   47  1987 Jake Hennessey       JR Gloucester                17:49  5:44 
   48   48  2133 Casey Howards        SO Sharon                    17:51  5:45 
   49   49  2058 Scott Panuczak       SO Nauset                    17:52  5:46 
   50   50  1948 Roy Bondurant        SR Concord-Carlisle          17:56  5:47 
   51   51  1934 Nahed Lakkis         FR Catholic Memorial         17:57  5:47 
   52   52  1990 John Ryan            SO Gloucester                17:59  5:48 
   53   53  2123 Corey Loonan         JR Sandwich                  18:01  5:48 
   54   54  2099 Kevin Arruda         JR Plymouth North            18:01  5:48 
   55   55  2037 Graham Hayes         JR Masconomet                18:01  5:48 
   56   56  2036 Taylor Harper        JR Masconomet                18:02  5:49 
   57   57  1955 Tom Schnitzer        SR Concord-Carlisle          18:03  5:49 
   58   58  1940 Andrew Laprade       SR Central Catholic          18:06  5:50 
   59   59  1991 Austin Sousa         SO Gloucester                18:07  5:50 
   60   60  2165 Eric Webb            SR Tewksbury                 18:07  5:50 
   61   61  2120 Steven Grant         JR Sandwich                  18:07  5:50 
   62   62  2020 Kevin Meagher        FR Mansfield                 18:09  5:51 
   63   63  2185 Travis Wright        SO Whitman-Hansen            18:09  5:51 
   64   64  2076 Sean Mcmanus         SO North Andover             18:10  5:51 
   65   65  2031 Ryan Mitchell        SO Marshfield                18:10  5:51 
   66   66  2014 Mike Bolea           SO Mansfield                 18:12  5:52 
   67   67  2026 Joey Cugini          SO Marshfield                18:12  5:52 
   68   68  2082 Alex Aliberti        JR North Attleboro           18:15  5:53 
   69   69  2124 Kyle Nuss            JR Sandwich                  18:16  5:53 
   70   70  2168 Chris Gabrielson     SR Westford Academy          18:16  5:53 
   71   71  2068 Kevin Pottterton     SO Needham                   18:18  5:54 
   72   72  2170 Mark Hathaway        JR Westford Academy          18:18  5:54 
   73   73  2065 Jake Newfield        FR Needham                   18:18  5:54 
   74   74  2089 Greg Payne           SO North Attleboro           18:19  5:54 
   75   75  2067 Christopher Potttert SR Needham                   18:19  5:54 
   76   76  2035 Dan Haley            JR Masconomet                18:20  5:54 
   77   77  2161 Neil Marino          SO Tewksbury                 18:20  5:54 
   78   78  1937 Brad O'Brien         SR Catholic Memorial         18:21  5:55 
   79   79  2074 Greg Kinneman        SR North Andover             18:22  5:55 
   80   80  2126 Brian Tomasini       JR Sandwich                  18:23  5:55 
   81   81  2000 Tyler Rose           SO Greater New Bedford       18:23  5:55 
   82   82  2122 David Koren          SO Sandwich                  18:26  5:56 
   83   83  2167 Alex Chase           SR Westford Academy          18:28  5:57 
   84   84  1976 John Dacey           FR Franklin                  18:29  5:57 
   85   85  2146 Sean Taber           JR Silver Lake               18:29  5:57 
   86   86  2079 Sergio Nunez         SR North Andover             18:29  5:57 
   87   87  2038 John Haywood         SR Masconomet                18:32  5:58 
   88   88  2080 Jon Waisnor          SR North Andover             18:33  5:58 
   89   89  2011 Eric Whitehouse      SR King Philip               18:34  5:59 
   90   90  2077 Addison Minott       SR North Andover             18:34  5:59 
   91   91  2041 Steve Pawlowski      JR Masconomet                18:35  5:59 
   92   92  2103 Joey Dimaggio        JR Plymouth North            18:35  5:59 
   93   93  2169 Steve Hanly          SR Westford Academy          18:37  6:00 
   94   94  1947 Nick Sullivan        FR Central Catholic          18:38  6:00 
   95   95  2112 Ben Drake            JR Reading                   18:39  6:00 
   96   96  2081 Brian Walsh          JR North Andover             18:39  6:01 
   97   97  2005 Tyler Huth           SR King Philip               18:41  6:01 
   98   98  2069 Brett Riley          FR Needham                   18:43  6:02 
   99   99  2190 James Fletcher       JR Woburn                    18:43  6:02 
  100  100  1938 Rich Blackwell       SR Central Catholic          18:43  6:02 
  101  101  2149 Scott Blumenthal     SR Stoughton                 18:44  6:02 
  102  102  1954 Alejandro Ruiz       JR Concord-Carlisle          18:45  6:02 
  103  103  1998 Keith Nadeau         JR Greater New Bedford       18:47  6:03 
  104  104  2100 Justin Bowman        SO Plymouth North            18:48  6:03 
  105  105  2047 Adam Nelson          SR Natick                    18:49  6:04 
  106  106  2091 Derek Sweitzer       JR North Attleboro           18:51  6:04 
  107  107  1956 Arthur Smith         SR Concord-Carlisle          18:52  6:05 
  108  108  2002 Austin Ashworth      SR King Philip               18:54  6:05 
  109  109  2032 Joe Ballway          JR Masconomet                18:54  6:05 
  110  110  2048 Demek Rehl           SR Natick                    18:55  6:06 
  111  111  1979 Frank May            SO Franklin                  18:56  6:06 
  112  112  2075 Patrick Lu           JR North Andover             18:56  6:06 
  113  113  1980 Matt McKenzie        SR Franklin                  18:57  6:06 
  114  114  2153 Jason Cormier        SO Stoughton                 18:57  6:06 
  115  115  2023 Peter Brennan        SR Marshfield                18:58  6:07 
  116  116  2087 Sean Maloney         JR North Attleboro           18:59  6:07 
  117  117  1978 Steve Holt           JR Franklin                  19:03  6:08 
  118  118  2173 Nathaniel Moyer      JR Westford Academy          19:04  6:08 
  119  119  2057 Nate Norgeot         FR Nauset                    19:04  6:09 
  120  120  1928 Brian Baxter         SR Catholic Memorial         19:04  6:09 
  121  121  2125 Jeremy Shea          SR Sandwich                  19:06  6:09 
  122  122  2105 James Lockett        JR Plymouth North            19:06  6:09 
  123  123  1935 Joe Martinelli       SR Catholic Memorial         19:07  6:09 
  124  124  2132 Chris Goscinak       SR Sharon                    19:08  6:10 
  125       1916 Gabe Topping         SR Belmont                   19:09  6:10 
  126  125  2193 Brett Sullivan       SO Woburn                    19:10  6:11 
  127  126  2155 Moussa Seck          SR Stoughton                 19:13  6:11 
  128  127  2109 Pat Condon           FR Reading                   19:14  6:12 
  129  128  2111 Eric Douglas         JR Reading                   19:15  6:12 
  130  129  1961 Mike Lepage          SR Dartmouth                 19:16  6:12 
  131  130  2009 Luke Niland          FR King Philip               19:16  6:12 
  132  131  2131 Aryeh Feinstein      JR Sharon                    19:19  6:13 
  133  132  2163 Dean Sheehan         SR Tewksbury                 19:20  6:14 
  134  133  2154 Steve Overko         SR Stoughton                 19:21  6:14 
  135  134  2117 Aaron Lamb           SR Reading                   19:22  6:14 
  136  135  2093 Mike Slowey          SO Norwood                   19:22  6:14 
  137  136  2114 Stephen Hecht        JR Reading                   19:23  6:15 
  138  137  1925 Brendan Norris       SO Beverly                   19:23  6:15 
  139  138  2027 Mark Donahue         SR Marshfield                19:24  6:15 
  140  139  2142 Jake Mulvey          SR Silver Lake               19:25  6:15 
  141  140  2066 Ken Noguchi          SR Needham                   19:26  6:16 
  142  141  2098 Robert Wallace       SR Norwood                   19:27  6:16 
  143  142  2043 Peter Cohn           SR Natick                    19:28  6:16 
  144  143  2171 Nick Johnson         SR Westford Academy          19:29  6:17 
  145  144  2138 Chris Channell       SO Silver Lake               19:29  6:17 
  146  145  1960 Billy Hawkins        SO Dartmouth                 19:31  6:17 
  147  146  1971 Steve Olson          SO Dennis-Yarmouth           19:33  6:18 
  148  147  2024 Chris Caira          SO Marshfield                19:35  6:18 
  149  148  1907 Benjamin Wheatley    JR Arlington                 19:39  6:20 
  150  149  1983 Nick Bagley          SO Gloucester                19:40  6:20 
  151  150  2050 Jon Vitale           SO Natick                    19:41  6:20 
  152  151  2102 David Cushing        JR Plymouth North            19:41  6:21 
  153  152  2191 Rich Gill            SR Woburn                    19:42  6:21 
  154  153  2095 Peter Spadoni        JR Norwood                   19:44  6:21 
  155  154  2090 Rob Sheehan          JR North Attleboro           19:46  6:22 
  156  155  2006 Jason Maloney        SR King Philip               19:47  6:23 
  157  156  2106 Colin McCune         JR Plymouth North            19:48  6:23 
  158  157  2008 Matt McCann          SR King Philip               19:53  6:24 
  159  158  2101 Dan Casey            JR Plymouth North            19:54  6:25 
  160  159  2046 Mike McShane         JR Natick                    19:55  6:25 
  161  160  2059 Matt Rozin           SR Nauset                    19:59  6:26 
  162  161  2088 Justin O'Donnell     SO North Attleboro           20:01  6:27 
  163  162  1981 Bryan Sawyer         SR Franklin                  20:02  6:27 
  164  163  1919 Anthony Dipaolo      SR Beverly                   20:04  6:28 
  165  164  2189 Anthony Ferraguto    JR Woburn                    20:04  6:28 
  166  165  1993 Kyle Desroisiers     SO Greater New Bedford       20:04  6:28 
  167  166  2094 Michael Smith        JR Norwood                   20:05  6:28 
  168  167  2195 Joe Waters           SR Woburn                    20:08  6:29 
  169  168  2141 Chris McCarthy       JR Silver Lake               20:11  6:30 
  170  169  1926 Todd Norton          SR Beverly                   20:13  6:31 
  171  170  2118 Dan Marotta          SR Reading                   20:15  6:31 
  172  171  2150 Kevin Borst          SR Stoughton                 20:17  6:32 
  173  172  1996 Dan Girard           JR Greater New Bedford       20:18  6:32 
  174  173  2083 Bill Card            JR North Attleboro           20:19  6:33 
  175  174  1973 Jhonatas Ribeiro     SR Dennis-Yarmouth           20:20  6:33 
  176  175  1920 Lee Gaudette         SR Beverly                   20:26  6:35 
  177  176  2042 Andrew Blute         SO Natick                    20:27  6:35 
  178  177  2187 Steve Coveney        SR Woburn                    20:29  6:36 
  179  178  2092 Ryan Henry           SR Norwood                   20:33  6:37 
  180  179  1962 Tyler Machado        SR Dartmouth                 20:39  6:39 
  181  180  1963 Nick Martin          FR Dartmouth                 20:40  6:40 
  182  181  1903 Sean Conroy          JR Arlington                 20:42  6:40 
  183  182  2097 Michael Underhill    SR Norwood                   20:45  6:41 
  184  183  1975 Ryan Cornelius       JR Franklin                  20:46  6:41 
  185  184  2054 Orion Haunstrup      SR Nauset                    20:49  6:42 
  186  185  2096 Robert Stanton       FR Norwood                   20:52  6:43 
  187       1908 Pierre Boucher       JR Belmont                   20:52  6:43 
  188  186  2055 Ian Hossfeld         SR Nauset                    20:55  6:44 
  189  187  2045 Dan Lifshits         SR Natick                    20:56  6:45 
  190  188  2053 Thomas Bruemmer      SO Nauset                    20:59  6:46 
  191       1913 Ming Kai Lin         SO Belmont                   21:01  6:46 
  192  189  2060 Tory Summey          SR Nauset                    21:04  6:47 
  193  190  1968 Ben Lavoie           SO Dennis-Yarmouth           21:09  6:49 

  194       1917 Phil Wolf            JR Belmont                   21:12  6:50 
  195  191  1997 Richard Goldblatt    SO Greater New Bedford       21:13  6:50 
  196  192  2145 Ryan Sechovich       JR Silver Lake               21:14  6:50 
  197  193  1958 Jeremy Baker-Smith   SO Dartmouth                 21:19  6:52 
  198  194  1966 Kehan Connors        SO Dennis-Yarmouth           21:21  6:53 
  199  195  1902 Ryan Connor          SR Arlington                 21:40  6:59 
  200  196  1904 David Correll        SO Arlington                 21:50  7:02 
  201  197  2144 Matt Schmuttenmaer   SR Silver Lake               21:52  7:03 
  202  198  1972 Jay Pallozola        FR Dennis-Yarmouth           22:08  7:08 
  203  199  2148 Dan Barber           SR Stoughton                 23:10  7:28 
  204  200  1965 Noah Barboza         SO Dennis-Yarmouth           23:37  7:36 
  205  201  1967 Peter Fitzgerald     FR Dennis-Yarmouth           23:43  7:38 

       2005 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

           ============== BOY's DIV II 5k RACE =================

                    *********** TEAM RESULTS **********

  1. MANSFIELD                   
            1    2    3   12   38  (62) (66) =    56
         Ryan Collins, Dan Cerqueira, Jason O'Connell, John Lutkevich,
         Brendan Barca, Kevin Meagher, Mike Bolea
  2. WHITMAN-HANSEN              
            4   18   30   41   45  (46) (63) =   138
         Eric Ashe, Caleb Fall, Bill Taft, Mike McDermott, Peter
         Glimore, Pat Moran, Travis Wright
  3. TEWKSBURY                   
            6   20   27   34   60  (77)(132) =   147
         Dave Comoscio, Pat Legro, Tino Brian, Erik Taber, Eric Webb,
         Neil Marino, Dean Sheehan
  4. CONCORD-CARLISLE            
            7   22   26   50   57 (102)(107) =   162
         Matt Coogan, Dan Fidler, Ricky Lania, Roy Bondurant, Tom
         Schnitzer, Alejandro Ruiz, Arthur Smith
  5. CENTRAL CATHOLIC            
            8   17   37   44   58  (94)(100) =   164
         Angus MacDonald, Erik MacKay, Rob MacPherson, Larry Najuch,
         Andrew Laprade, Nick Sullivan, Rich Blackwell
  6. CATHOLIC MEMORIAL           
            5    9   23   51   78 (120)(123) =   166
         Paul Corcoran, Matt Dewey, Brian Hughes, Nahed Lakkis, Brad
         O'Brien, Brian Baxter, Joe Martinelli
  7. SHARON                      
           13   35   40   42   48 (124)(131) =   178
         Will Collins, Dan Darcy, Ben Mattocks, Itai Stein, Casey
         Howards, Chris Goscinak, Aryeh Feinstein
  8. GLOUCESTER                  
           21   28   36   47   52  (59)(149) =   184
         Liam Murphy, Peter Asaro, David Brooks, Jake Hennessey, John
         Ryan, Austin Sousa, Nick Bagley
  9. NEEDHAM                     
           14   33   71   73   75  (98)(140) =   266
         Charles Beard, Samuel Miller, Kevin Pottterton, Jake Newfield,
         Christopher Pottterton, Brett Riley, Ken Noguchi
 10. SANDWICH                    
           16   53   61   69   80  (82)(121) =   279
         Ted Vrountas, Corey Loonan, Steven Grant, Kyle Nuss, Brian
         Tomasini, David Koren, Jeremy Shea
 11. MASCONOMET                  
           19   55   56   76   87  (91)(109) =   293
         Ben Flanagan, Graham Hayes, Taylor Harper, Dan Haley, John
         Haywood, Steve Pawlowski, Joe Ballway
 12. WESTFORD ACADEMY            
           10   70   72   83   93 (118)(143) =   328
         Craig Boutin, Chris Gabrielson, Mark Hathaway, Alex Chase,
         Steve Hanly, Nathaniel Moyer, Nick Johnson
 13. MARSHFIELD                  
           39   43   65   67  115 (138)(147) =   329
         Andrew McGillowet, Peter Jusseaume, Ryan Mitchell, Joey
         Cugini, Peter Brennan, Mark Donahue, Chris Caira
 14. NORTH ANDOVER               
           64   79   86   88   90  (96)(112) =   407
         Sean Mcmanus, Greg Kinneman, Sergio Nunez, Jon Waisnor,
         Addison Minott, Brian Walsh, Patrick Lu
 15. KING PHILIP                 
           15   89   97  108  130 (155)(157) =   439
         Paul Matz, Eric Whitehouse, Tyler Huth, Austin Ashworth, Luke
         Niland, Jason Maloney, Matt McCann
 16. FRANKLIN                    
           24   84  111  113  117 (162)(183) =   449
         Matt Gannon, John Dacey, Frank May, Matt McKenzie, Steve Holt,
         Bryan Sawyer, Ryan Cornelius
 17. READING                     
           29   95  127  128  134 (136)(170) =   513
         Sam Horn, Ben Drake, Pat Condon, Eric Douglas, Aaron Lamb,
         Stephen Hecht, Dan Marotta
 18. NORTH ATTLEBORO             
           68   74  106  116  154 (161)(173) =   518
         Alex Aliberti, Greg Payne, Derek Sweitzer, Sean Maloney, Rob
         Sheehan, Justin O'Donnell, Bill Card
 19. PLYMOUTH NORTH              
           54   92  104  122  151 (156)(158) =   523
         Kevin Arruda, Joey Dimaggio, Justin Bowman, James Lockett,
         David Cushing, Colin McCune, Dan Casey
 20. SILVER LAKE                 
           32   85  139  144  168 (192)(197) =   568
         Justin Warner, Sean Taber, Jake Mulvey, Chris Channell, Chris
         McCarthy, Ryan Sechovich, Matt Schmuttenmaer
 21. DARTMOUTH                   
           11  129  145  179  180 (193)      =   644
         John Gomber, Mike Lepage, Billy Hawkins, Tyler Machado, Nick
         Martin, Jeremy Baker-Smith
 22. STOUGHTON                   
          101  114  126  133  171 (199)      =   645
         Scott Blumenthal, Jason Cormier, Moussa Seck, Steve Overko,
         Kevin Borst, Dan Barber
 23. NATICK                      
          105  110  142  150  159 (176)(187) =   666
         Adam Nelson, Demek Rehl, Peter Cohn, Jon Vitale, Mike McShane,
         Andrew Blute, Dan Lifshits
 24. BEVERLY                     
           31  137  163  169  175            =   675
         Jason Kruczynski, Brendan Norris, Anthony Dipaolo, Todd
         Norton, Lee Gaudette
 25. NAUSET                      
           49  119  160  184  186 (188)(189) =   698
         Scott Panuczak, Nate Norgeot, Matt Rozin, Orion Haunstrup,
         Ian Hossfeld, Thomas Bruemmer, Tory Summey
 26. WOBURN                      
           99  125  152  164  167 (177)      =   707
         James Fletcher, Brett Sullivan, Rich Gill, Anthony Ferraguto,
         Joe Waters, Steve Coveney
 27. GREATER NEW BEDFORD         
           81  103  165  172  191            =   712
         Tyler Rose, Keith Nadeau, Kyle Desroisiers, Dan Girard,
         Richard Goldblatt
 28. ARLINGTON                   
           25  148  181  195  196            =   745
         Kareem Bouhafs, Benjamin Wheatley, Sean Conroy, Ryan Connor,
         David Correll
 29. NORWOOD                     
          135  141  153  166  178 (182)(185) =   773
         Mike Slowey, Robert Wallace, Peter Spadoni, Michael Smith,
         Ryan Henry, Michael Underhill, Robert Stanton
 30. DENNIS-YARMOUTH             
          146  174  190  194  198 (200)(201) =   902
         Steve Olson, Jhonatas Ribeiro, Ben Lavoie, Kehan Connors, Jay
         Pallozola, Noah Barboza, Peter Fitzgerald


Boys D3

       2005 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

          ============== BOY's DIV III 5k RACE =================

Place TmPl No.   Name                 Yr School                    Time  Pace  
===== ==== ===== ==================== == ========================= ===== ===== 
    1    1  2302 Jesse Faller         SR Burlington                16:32  5:20 
    2    2  2289 Chris Rizzo          SR Bishop Feehan             16:37  5:21 
    3    3  2411 Connor Sheridan      SO Hopkinton                 16:49  5:25 
    4    4  2494 Eric McDonald        SO Pentucket                 16:55  5:27 
    5    5  2592 Charlie Meade        SR Wellesley                 16:57  5:28 
    6    6  2447 Zack Nolan           SR Medfield                  16:59  5:28 
    7    7  2309 Matt Tirrell         SR Burlington                17:02  5:29 
    8    8  2422 Kevin Bennett        JR Marblehead                17:03  5:30 
    9    9  2436 Edison Parzanese     SR Martha's Vineyard         17:04  5:30 
   10   10  2448 Dan O'Connell        JR Medfield                  17:05  5:30 
   11   11  2253 Evan Kolenda         SR Amesbury                  17:15  5:34 
   12   12  2326 Cameron Swirka       SR Danvers                   17:17  5:34 
   13   13  2613 Peter Steele         SO Winchester                17:17  5:34 
   14   14  2282 Nick Campbell        JR Bishop Feehan             17:20  5:35 
   15   15  2396 Greg Dube            SO Holliston                 17:21  5:35 
   16   16  2258 Curtis Muse          SR Amesbury                  17:22  5:36 
   17   17  2435 Jackson Parker       SR Martha's Vineyard         17:23  5:36 
   18   18  2481 David Binney         SR Oliver Ames               17:29  5:38 
   19   19  2540 James Morgan         JR Stoneham                  17:32  5:39 
   20   20  2591 Tom Mayell           JR Wellesley                 17:36  5:40 
   21   21  2425 Adam Kingsbury       JR Marblehead                17:38  5:41 
   22   22  2270 Aaron Ahlstrom       SR Arlington Catholic        17:40  5:41 
   23   23  2390 Drew Morrissey       FR Hingham                   17:41  5:42 
   24   24  2482 Ben Faust            SR Oliver Ames               17:42  5:42 
   25   25  2354 Steve McKinley       JR Duxbury                   17:43  5:42 
   26   26  2488 Austin Strange       JR Oliver Ames               17:43  5:42 
   27   27  2590 Greg Epler           SR Wellesley                 17:43  5:42 
   28   28  2352 Mark Brust           FR Duxbury                   17:44  5:43 
   29   29  2348 Ben Alexander        SR Duxbury                   17:44  5:43 
   30   30  2484 Mike Moverman        FR Oliver Ames               17:44  5:43 
   31   31  2405 Cassata Grant        SR Hopkinton                 17:45  5:43 
   32       2461 Troy Bickford        JR Middleboro                17:45  5:43 
   33   32  2589 Steve Crane          SR Wellesley                 17:47  5:44 
   34   33  2403 Clark Drew           SO Hopkinton                 17:48  5:44 
   35   34  2542 Rob Stockbridge      JR Stoneham                  17:50  5:45 
   36       2507 Tom Trull            SR Randolph                  17:50  5:45 
   37   35  2564 Joe Crehan           SR Walpole                   17:51  5:45 
   38   36  2331 Mitch Giroux         JR Dighton-Rehoboth          17:51  5:45 
   39   37  2334 Jon Olivier          SR Dighton-Rehoboth          17:52  5:45 
   40   38  2563 Steve Cain           SR Walpole                   17:54  5:46 
   41   39  2595 Devin Sutcliffe      SR Wellesley                 17:54  5:46 
   42   40  2441 David Aigler         JR Medfield                  17:55  5:46 
   43   41  2355 Evan Novakowski      JR Duxbury                   17:56  5:47 
   44   42  2446 Steve Marvel-Coen    JR Medfield                  17:57  5:47 
   45   43  2336 Zach Stebbings       JR Dighton-Rehoboth          17:57  5:47 
   46   44  2328 Richie Chace         SO Dighton-Rehoboth          17:57  5:47 
   47   45  2426 Ethan Landy          SR Marblehead                17:58  5:47 
   48   46  2535 Christian Roberts    SR Somerset                  17:58  5:47 
   49   47  2408 Carrai Mattie        SR Hopkinton                 17:59  5:48 
   50   48  2428 Will Rosenfeld       FR Marblehead                18:01  5:48 
   51   49  2350 Ben Bray             JR Duxbury                   18:03  5:49 
   52       2506 Gabriel Solis        JR Randolph                  18:05  5:50 
   53   50  2443 David Hiltz          SR Medfield                  18:06  5:50 
   54   51  2583 Bennett Peterson     SR Wayland                   18:09  5:51 
   55   52  2429 Eric Tremblay        JR Marblehead                18:09  5:51 
   56   53  2432 Mason Fischer        SR Martha's Vineyard         18:10  5:51 
   57   54  2552 Blaise Lucey         SR Triton                    18:12  5:52 
   58   55  2485 Kyle Mowatt          SR Oliver Ames               18:13  5:52 
   59   56  2610 Chris Negron         JR Winchester                18:13  5:52 
   60   57  2445 Stevie Lang          SR Medfield                  18:15  5:53 
   61   58  2372 Derek Ricci          JR Foxboro                   18:16  5:53 
   62   59  2291 Justin Jones         SR Bishop Fenwick            18:17  5:53 
   63   60  2528 Timothy Faria        SR Somerset                  18:18  5:54 
   64   61  2579 Will Engel           SR Wayland                   18:18  5:54 
   65   62  2588 Nick Carroll         SO Wellesley                 18:19  5:54 
   66   63  2341 Danny Demelo         JR Diman                     18:20  5:54 
   67   64  2460 Kevin Ward           SR Melrose                   18:20  5:54 
   68   65  2455 Peter Lento          SR Melrose                   18:20  5:54 
   69   66  2608 Neil Foley           SR Winchester                18:21  5:55 
   70   67  2614 Shane Tully          SR Winchester                18:21  5:55 
   71   68  2444 Chris La Plante      JR Medfield                  18:21  5:55 
   72   69  2495 Wes Meserve          JR Pentucket                 18:22  5:55 
   73   70  2295 Michael Nickerson    JR Bishop Fenwick            18:22  5:55 
   74   71  2478 Brian Gallagher      SR Milton                    18:22  5:55 
   75   72  2602 Tom Miele            SR Wilmington                18:25  5:56 
   76   73  2306 Patrick Rielly       SR Burlington                18:26  5:56 
   77   74  2402 Avi Sridhar          SR Holliston                 18:27  5:57 
   78   75  2398 Cody Lecros          SO Holliston                 18:28  5:57 
   79   76  2431 Lucas Emin           SO Martha's Vineyard         18:28  5:57 
   80   77  2386 Jason Cerilli        FR Hingham                   18:30  5:58 
   81   78  2401 Dan Slyne            JR Holliston                 18:30  5:58 
   82   79  2255 Matthew Krenitsky    SR Amesbury                  18:31  5:58 
   83   80  2280 Justin Barnes        SO Bishop Feehan             18:32  5:58 
   84   81  2533 Jason Pelletier      SR Somerset                  18:33  5:58 
   85   82  2393 Eric Bachrach        SO Holliston                 18:33  5:59 
   86   83  2286 Dan Kelleher         JR Bishop Feehan             18:36  6:00 
   87   84  2366 Shawn Geary          SO Foxboro                   18:37  6:00 
   88   85  2554 Mach Nhiany          SR Triton                    18:38  6:00 
   89   86  2310 Tom Boudreau         SR Canton                    18:38  6:00 
   90   87  2395 Andrew Coleman       JR Holliston                 18:39  6:01 
   91   88  2569 Adam Scipione        JR Walpole                   18:40  6:01 
   92   89  2385 Alastair Butler      FR Hingham                   18:41  6:01 
   93   90  2297 Nick Raby            JR Bishop Fenwick            18:41  6:01 
   94   91  2285 Matt Hassan          SR Bishop Feehan             18:42  6:01 
   95   92  2551 David Hudon          JR Triton                    18:43  6:02 
   96   93  2267 Jeremy Westgate      JR Apponequet                18:44  6:02 
   97   94  2510 Alex Derosa          JR Saugus                    18:45  6:02 
   98       2505 Gerard McDonald      FR Randolph                  18:45  6:03 
   99   95  2387 Colton Dwyer         SO Hingham                   18:46  6:03 
  100   96  2433 Evan Kendall         SO Martha's Vineyard         18:47  6:03 
  101   97  2324 Mat Procopio         SR Danvers                   18:48  6:03 
  102   98  2272 Eric Ciccone         JR Arlington Catholic        18:48  6:04 
  103   99  2543 Colin Sullivan       SR Stoneham                  18:49  6:04 
  104  100  2397 Dan Keating          JR Holliston                 18:51  6:04 
  105  101  2287 Justin Meier         JR Bishop Feehan             18:54  6:05 
  106  102  2254 Alex Krenitsky       SR Amesbury                  18:54  6:05 
  107  103  2585 Brett Stein          SO Wayland                   18:55  6:06 
  108  104  2493 Ben Hills            JR Pentucket                 18:56  6:06 
  109  105  2406 Derrick Grant        JR Hopkinton                 18:57  6:06 
  110  106  2339 Eric Berlo           SO Diman                     18:57  6:06 
  111  107  2609 Reid McMurry         FR Winchester                18:57  6:06 
  112  108  2534 Matt Perry           SR Somerset                  18:58  6:06 
  113  109  2526 Chris Yuknis         SO Scituate                  18:58  6:07 
  114  110  2457 Jonathan Norcross    SO Melrose                   18:58  6:07 
  115  111  2424 John Geraghty        JR Marblehead                18:59  6:07 
  116  112  2491 Mike Baker           JR Pentucket                 18:59  6:07 
  117  113  2311 Josh Cohen           SR Canton                    19:01  6:08 
  118  114  2593 Eric Reinhart        SR Wellesley                 19:01  6:08 
  119  115  2459 Patrick Tagan        SR Melrose                   19:02  6:08 
  120  116  2576 Eric Place           JR Wareham                   19:03  6:08 
  121  117  2453 Tim Forrest          SO Melrose                   19:05  6:09 
  122  118  2538 Scott Fixman         SO Stoneham                  19:05  6:09 
  123  119  2549 Brian Cosgrove       FR Triton                    19:06  6:09 
  124  120  2368 Pat Martin           SO Foxboro                   19:07  6:09 
  125  121  2409 Pat Olsen            JR Hopkinton                 19:08  6:10 
  126  122  2392 Tyler Waldecker      SO Hingham                   19:09  6:10 
  127  123  2307 Jason Steinbach      SO Burlington                19:11  6:11 
  128  124  2539 Rob MacDonald        JR Stoneham                  19:11  6:11 
  129  125  2313 Andy Ha              SO Canton                    19:11  6:11 
  130  126  2345 Graham Powers        SR Diman                     19:12  6:11 
  131  127  2497 Ben Stephenson       JR Pentucket                 19:12  6:11 
  132  128  2404 Tim English          SR Hopkinton                 19:13  6:11 
  133  129  2565 Steve Eysie          SR Walpole                   19:14  6:12 
  134  130  2275 Alex Lee             SR Arlington Catholic        19:14  6:12 
  135  131  2356 Greg Seery           SR Duxbury                   19:16  6:12 
  136  132  2578 Dan Eisenson         SO Wayland                   19:17  6:13 
  137  133  2499 Alex Whitemore       JR Pentucket                 19:17  6:13 
  138  134  2427 Chris Peckbeaton     JR Marblehead                19:17  6:13 
  139  135  2416 Mark O'Flynn         FR Ipswich                   19:18  6:13 
  140  136  2548 Matt Buswell         JR Triton                    19:19  6:13 
  141  137  2252 Trevor Hogan         JR Amesbury                  19:20  6:14 
  142  138  2577 Robert Smith         SO Wareham                   19:21  6:14 
  143  139  2343 Brian Lafereire      SO Diman                     19:24  6:15 
  144  140  2296 Drew Quigley         JR Bishop Fenwick            19:26  6:16 
  145  141  2281 Chase Montecalvo     JR Bishop Feehan             19:26  6:16 
  146  142  2477 Chris Flynn          SR Milton                    19:27  6:16 
  147  143  2490 Peter Yochim         SR Oliver Ames               19:28  6:16 
  148  144  2419 Sam Thomas           SO Ipswich                   19:28  6:16 
  149  145  2308 Chris Tirrell        SO Burlington                19:29  6:16 
  150  146  2571 Mike Zampi           SR Walpole                   19:29  6:17 
  151  147  2452 Jonathan Coveney     SO Melrose                   19:29  6:17 
  152  148  2330 Andy Geisser         SO Dighton-Rehoboth          19:31  6:17 
  153  149  2301 William Cao          SO Burlington                19:32  6:17 
  154  150  2472 Ryan Connors         JR Milton                    19:33  6:18 
  155  151  2304 Derik Martel         SO Burlington                19:35  6:19 
  156  152  2570 Nick True            SR Walpole                   19:36  6:19 
  157  153  2340 Donald Demello       SR Diman                     19:36  6:19 
  158  154  2357 Chris Sullivan       JR Duxbury                   19:37  6:19 
  159  155  2335 Jeff Sousa           SO Dighton-Rehoboth          19:39  6:20 
  160  156  2317 Eric Woods           SR Canton                    19:40  6:20 
  161  157  2316 Ben Willinsky        JR Canton                    19:42  6:21 
  162  158  2384 Chris Boyle          FR Hingham                   19:43  6:21 
  163  159  2530 Brian Hill           SR Somerset                  19:46  6:22 
  164  160  2536 Eric White           FR Somerset                  19:46  6:22 
  165  161  2606 John Bryan           JR Winchester                19:48  6:23 
  166  162  2574 Tyler Jacinto        SR Wareham                   19:50  6:23 
  167  163  2616 Andrew Zappalla      JR Pentucket                 19:54  6:24 
  168  164  2545 Matt Wantman         SR Stoneham                  19:54  6:25 
  169  165  2581 Darrin Liau          JR Wayland                   19:56  6:25 
  170  166  2483 Ryan Hagerty         SR Oliver Ames               19:57  6:26 
  171  167  2599 John Lippiello       JR Wilmington                19:59  6:26 
  172  168  2434 Robbie Osmers        FR Martha's Vineyard         20:01  6:27 
  173  169  2278 Kevin Pirie          JR Arlington Catholic        20:01  6:27 
  174  170  2391 Colin Robichaud      SO Hingham                   20:03  6:28 
  175  171  2471 Francis Anderson     JR Milton                    20:03  6:28 
  176  172  2273 Tim Donovan          JR Arlington Catholic        20:04  6:28 
  177  173  2550 Ben Denman           SO Triton                    20:04  6:28 
  178  174  2605 Tyler Summers        SR Wilmington                20:05  6:28 
  179  175  2274 Brendan Kirkpatrick  SR Arlington Catholic        20:06  6:28 
  180  176  2525 Matt Weydt           SO Scituate                  20:06  6:29 
  181  177  2360 Kevin Lamontagne     SR Essex Agricultural        20:06  6:29 
  182  178  2527 Alex Cordeiro        SR Somerset                  20:07  6:29 
  183  179  2518 Gabe Dakowicz        SR Scituate                  20:07  6:29 
  184  180  2265 Mike Logan           JR Apponequet                20:09  6:29 
  185  181  2299 John Surabian        SO Bishop Fenwick            20:10  6:30 
  186  182  2555 Peter Rock           SO Triton                    20:10  6:30 
  187  183  2524 Pat Swanson          SO Scituate                  20:11  6:30 
  188  184  2271 John Barry Iii       JR Arlington Catholic        20:13  6:31 
  189  185  2584 Kris Reichlin        JR Wayland                   20:14  6:31 
  190  186  2473 Brendan Coughlin     SR Milton                    20:15  6:32 
  191  187  2256 Jeffrey Larnard      FR Amesbury                  20:16  6:32 
  192  188  2522 Zack Kennedy         SR Scituate                  20:17  6:32 
  193  189  2293 John Luti            JR Bishop Fenwick            20:20  6:33 
  194  190  2314 Lucas Hamory         SR Canton                    20:25  6:35 
  195  191  2601 Andrew Marra         SO Wilmington                20:26  6:35 
  196  192  2312 Dan Gjelsvik         JR Canton                    20:29  6:36 
  197  193  2562 Tim Abley            SR Walpole                   20:31  6:36 
  198  194  2371 Luis Perez           JR Foxboro                   20:33  6:37 
  199  195  2437 Connor Rasmussen     JR Martha's Vineyard         20:36  6:38 
  200  196  2600 Sean Macpherson      JR Wilmington                20:41  6:40 
  201  197  2338 Jared Almeida        SR Diman                     20:43  6:40 
  202  198  2342 Robert Giguere       SO Diman                     20:44  6:41 
  203  199  2597 Mike Golden          JR Wilmington                20:45  6:41 
  204  200  2264 Alex Hanna           JR Apponequet                20:45  6:41 
  205  201  2604 Eddie Silva          SO Wilmington                20:46  6:41 
  206       2468 Dillan Simmons       FR Middleboro                20:47  6:42 
  207  202  2369 Chris Mattie         JR Foxboro                   20:50  6:43 
  208  203  2520 Brendan Farragher    SR Scituate                  20:51  6:43 
  209  204  2412 Alex Hebbel          SR Ipswich                   20:53  6:44 
  210  205  2318 Michael Bean         SR Danvers                   20:53  6:44 
  211  206  2337 Jared Torres         JR Dighton-Rehoboth          20:58  6:45 
  212  207  2479 Patrick Kelly        SR Milton                    20:58  6:45 
  213  208  2298 Pablo Sosa           FR Bishop Fenwick            20:59  6:46 
  214  209  2476 Jake Flowers         JR Milton                    21:04  6:47 
  215  210  2544 Adam Vigneau         JR Stoneham                  21:09  6:49 
  216  211  2382 Dan Small            SO Georgetown                21:12  6:50 
  217  212  2521 Donald Gillespie     JR Scituate                  21:16  6:51 
  218  213  2367 Peter Grube          JR Foxboro                   21:18  6:52 
  219       2560 Josh Krepps          SO Wakefield                 21:20  6:52 
  220       2559 Thomas Hickey        SR Wakefield                 21:21  6:53 
  221  214  2325 Tom Standley         SR Danvers                   21:29  6:55 
  222  215  2573 Nick Connolly        SO Wareham                   21:34  6:57 
  223  216  2458 Eric Salines         SR Melrose                   21:35  6:57 
  224  217  2514 Cameron Lord         FR Saugus                    21:36  6:57 
  225  218  2269 Evan Wladis          SR Apponequet                21:44  7:00 
  226  219  2263 Sean Gamache         SR Apponequet                21:45  7:00 
  227  220  2361 Jake Maynard         SO Essex Agricultural        21:46  7:01 
  228  221  2418 Axel Ringwood        JR Ipswich                   22:02  7:06 
  229  222  2268 Brett Wladis         SR Apponequet                22:05  7:07 
  230  223  2261 Marc Driscoll        SO Apponequet                22:05  7:07 
  231       2561 Anthony Morelli      SO Wakefield                 22:08  7:08 
  232  224  2365 Matt Capone          JR Foxboro                   22:10  7:08 
  233  225  2374 John Allen           JR Georgetown                22:11  7:09 
  234  226  2322 Chris Leary          SR Danvers                   22:13  7:09 
  235  227  2512 Danny Internicola    SO Saugus                    22:16  7:10 
  236  228  2381 Dan Shores           07 Georgetown                22:35  7:16 
  237  229  2363 Tim Spinney          FR Essex Agricultural        22:37  7:17 
  238  230  2383 Logan Sullivan       07 Georgetown                22:38  7:18 
  239  231  2414 Jeff Marc-Aurele     JR Ipswich                   22:40  7:18 
  240  232  2417 Colin Poranski       JR Ipswich                   22:40  7:18 
  241  233  2320 Michael Coughlin     JR Danvers                   22:47  7:20 
  242  234  2377 Sam McMahon          SO Georgetown                22:49  7:21 
  243       2462 Ryan Burr            SO Middleboro                22:58  7:24 
  244  235  2380 Chris Shores         SO Georgetown                23:01  7:25 
  245  236  2508 Justin Chiulli       SO Saugus                    23:14  7:29 
  246  237  2511 Paul Essery          SO Saugus                    23:34  7:36 
  247  238  2413 Brandon Hegarty      SO Ipswich                   23:59  7:44 
  248  239  2572 Randy Bemis          FR Wareham                   24:56  8:02 
  249       2558 Patrick Flint        FR Wakefield                 25:01  8:03 
  250       2463 Eric Holmberg        SO Middleboro                25:10  8:06 
  251  240  2513 Lance Internicola    SR Saugus                    25:11  8:07 
  252  241  2376 Adam Johnson         07 Georgetown                25:20  8:09 
  253  242  2515 Frank Pellino        SR Saugus                    25:42  8:17 
  254  243  2358 Steve Amirault       JR Essex Agricultural        26:03  8:23 
  255  244  2362 Sam Murray           JR Essex Agricultural        26:07  8:25 

       2005 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

          ============== BOY's DIV III 5k RACE =================

                    *********** TEAM RESULTS **********

  1. WELLESLEY                   
            5   20   27   32   39  (62)(114) =   123
         Charlie Meade, Tom Mayell, Greg Epler, Steve Crane, Devin
         Sutcliffe, Nick Carroll, Eric Reinhart
  2. MEDFIELD                    
            6   10   40   42   50  (57) (68) =   148
         Zack Nolan, Dan O'Connell, David Aigler, Steve Marvel-Coen,
         David Hiltz, Stevie Lang, Chris La Plante
  3. OLIVER AMES                 
           18   24   26   30   55 (143)(166) =   153
         David Binney, Ben Faust, Austin Strange, Mike Moverman, Kyle
         Mowatt, Peter Yochim, Ryan Hagerty
  4. DUXBURY                     
           25   28   29   41   49 (131)(154) =   172
         Steve McKinley, Mark Brust, Ben Alexander, Evan Novakowski,
         Ben Bray, Greg Seery, Chris Sullivan
  5. MARBLEHEAD                  
            8   21   45   48   52 (111)(134) =   174
         Kevin Bennett, Adam Kingsbury, Ethan Landy, Will Rosenfeld,
         Eric Tremblay, John Geraghty, Chris Peckbeaton
  6. HOPKINTON                   
            3   31   33   47  105 (121)(128) =   219
         Connor Sheridan, Cassata Grant, Clark Drew, Carrai Mattie,
         Derrick Grant, Pat Olsen, Tim English
  7. MARTHA'S VINEYARD           
            9   17   53   76   96 (168)(195) =   251
         Edison Parzanese, Jackson Parker, Mason Fischer, Lucas Emin,
         Evan Kendall, Robbie Osmers, Connor Rasmussen
  8. BISHOP FEEHAN               
            2   14   80   83   91 (101)(141) =   270
         Chris Rizzo, Nick Campbell, Justin Barnes, Dan Kelleher, Matt
         Hassan, Justin Meier, Chase Montecalvo
  9. DIGHTON-REHOBOTH            
           36   37   43   44  148 (155)(206) =   308
         Mitch Giroux, Jon Olivier, Zach Stebbings, Richie Chace, Andy
         Geisser, Jeff Sousa, Jared Torres
 10. WINCHESTER                  
           13   56   66   67  107 (161)      =   309
         Peter Steele, Chris Negron, Neil Foley, Shane Tully, Reid
         McMurry, John Bryan

 11. HOLLISTON                   
           15   74   75   78   82  (87)(100) =   324
         Greg Dube, Avi Sridhar, Cody Lecros, Dan Slyne, Eric Bachrach,
         Andrew Coleman, Dan Keating
 12. AMESBURY                    
           11   16   79  102  137 (187)      =   345
         Evan Kolenda, Curtis Muse, Matthew Krenitsky, Alex Krenitsky,
         Trevor Hogan, Jeffrey Larnard
 13. BURLINGTON                  
            1    7   73  123  145 (149)(151) =   349
         Jesse Faller, Matt Tirrell, Patrick Rielly, Jason Steinbach,
         Chris Tirrell, William Cao, Derik Martel
 14. STONEHAM                    
           19   34   99  118  124 (164)(210) =   394
         James Morgan, Rob Stockbridge, Colin Sullivan, Scott Fixman,
         Rob MacDonald, Matt Wantman, Adam Vigneau
 15. HINGHAM                     
           23   77   89   95  122 (158)(170) =   406
         Drew Morrissey, Jason Cerilli, Alastair Butler, Colton Dwyer,
         Tyler Waldecker, Chris Boyle, Colin Robichaud
 16. PENTUCKET                   
            4   69  104  112  127 (133)(163) =   416
         Eric McDonald, Wes Meserve, Ben Hills, Mike Baker, Ben
         Stephenson, Alex Whitemore, Andrew Zappalla
 17. WALPOLE                     
           35   38   88  129  146 (152)(193) =   436
         Joe Crehan, Steve Cain, Adam Scipione, Steve Eysie, Mike
         Zampi, Nick True, Tim Abley
 18. SOMERSET                    
           46   60   81  108  159 (160)(178) =   454
         Christian Roberts, Timothy Faria, Jason Pelletier, Matt Perry,
         Brian Hill, Eric White, Alex Cordeiro
 19. MELROSE                     
           64   65  110  115  117 (147)(216) =   471
         Kevin Ward, Peter Lento, Jonathan Norcross, Patrick Tagan,
         Tim Forrest, Jonathan Coveney, Eric Salines
 20. TRITON                      
           54   85   92  119  136 (173)(182) =   486
         Blaise Lucey, Mach Nhiany, David Hudon, Brian Cosgrove, Matt
         Buswell, Ben Denman, Peter Rock
 21. WAYLAND                     
           51   61  103  132  165 (185)      =   512
         Bennett Peterson, Will Engel, Brett Stein, Dan Eisenson,
         Darrin Liau, Kris Reichlin
 22. BISHOP FENWICK              
           59   70   90  140  181 (189)(208) =   540
         Justin Jones, Michael Nickerson, Nick Raby, Drew Quigley,
         John Surabian, John Luti, Pablo Sosa
 23. DIMAN                       
           63  106  126  139  153 (197)(198) =   587
         Danny Demelo, Eric Berlo, Graham Powers, Brian Lafereire,
         Donald Demello, Jared Almeida, Robert Giguere
 24. ARLINGTON CATHOLIC          
           22   98  130  169  172 (175)(184) =   591
         Aaron Ahlstrom, Eric Ciccone, Alex Lee, Kevin Pirie, Tim
         Donovan, Brendan Kirkpatrick, John Barry Iii
 25. CANTON                      
           86  113  125  156  157 (190)(192) =   637
         Tom Boudreau, Josh Cohen, Andy Ha, Eric Woods, Ben Willinsky,
         Lucas Hamory, Dan Gjelsvik
 26. FOXBORO                     
           58   84  120  194  202 (213)(224) =   658
         Derek Ricci, Shawn Geary, Pat Martin, Luis Perez, Chris
         Mattie, Peter Grube, Matt Capone
 27. MILTON                      
           71  142  150  171  186 (207)(209) =   720
         Brian Gallagher, Chris Flynn, Ryan Connors, Francis Anderson,
         Brendan Coughlin, Patrick Kelly, Jake Flowers
 28. DANVERS                     
           12   97  205  214  226 (233)      =   754
         Cameron Swirka, Mat Procopio, Michael Bean, Tom Standley,
         Chris Leary, Michael Coughlin
 29. WILMINGTON                  
           72  167  174  191  196 (199)(201) =   800
         Tom Miele, John Lippiello, Tyler Summers, Andrew Marra, Sean
         Macpherson, Mike Golden, Eddie Silva
 30. SCITUATE                    
          109  176  179  183  188 (203)(212) =   835
         Chris Yuknis, Matt Weydt, Gabe Dakowicz, Pat Swanson, Zack
         Kennedy, Brendan Farragher, Donald Gillespie
 31. WAREHAM                     
          116  138  162  215  239            =   870
         Eric Place, Robert Smith, Tyler Jacinto, Nick Connolly, Randy
         Bemis
 32. APPONEQUET                  
           93  180  200  218  219 (222)(223) =   910
         Jeremy Westgate, Mike Logan, Alex Hanna, Evan Wladis, Sean
         Gamache, Brett Wladis, Marc Driscoll
 33. IPSWICH                     
          135  144  204  221  231 (232)(238) =   935
         Mark O'Flynn, Sam Thomas, Alex Hebbel, Axel Ringwood, Jeff
         Marc-Aurele, Colin Poranski, Brandon Hegarty
 34. SAUGUS                      
           94  217  227  236  237 (240)(242) =  1011
         Alex Derosa, Cameron Lord, Danny Internicola, Justin Chiulli,
         Paul Essery, Lance Internicola, Frank Pellino
 35. ESSEX AGRICULTURAL          
          177  220  229  243  244            =  1113
         Kevin Lamontagne, Jake Maynard, Tim Spinney, Steve Amirault,
         Sam Murray
 36. GEORGETOWN                  
          211  225  228  230  234 (235)(241) =  1128
         Dan Small, John Allen, Dan Shores, Logan Sullivan, Sam
         McMahon, Chris Shores, Adam Johnson


Boys D4

          2005 MIAA Eastern Division Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

           ============== BOY's DIV IV 5k RACE =================

Place TmPl No.   Name                 Yr School                    Time  Pace  
===== ==== ===== ==================== == ========================= ===== ===== 
    1    1  2810 Patrick McAllister   JR Marian                    16:19  5:16 
    2    2  2774 Gabe Pacione         SO Hamilton-Wenham           16:24  5:17 
    3    3  2782 Brian McDonald       SR Hanover                   16:30  5:19 
    4    4  2840 Conor Welch          SR Newburyport               16:54  5:27 
    5    5  2784 Jon Peirce           SR Hanover                   17:07  5:31 
    6    6  2979 Jeff Moriarty        JR Westwood                  17:08  5:31 
    7    7  2704 Andrew Massard       JR Cape Cod Academy          17:09  5:31 
    8    8  2954 Matt Jablon          JR Watertown                 17:15  5:34 
    9    9  2952 Alex Garbier         SR Watertown                 17:17  5:34 
   10   10  2819 Chris Darrah         SR Mashpee                   17:18  5:34 
   11   11  2917 Mike Sweet           JR Seekonk                   17:19  5:35 
   12   12  2635 Tim Whelan           SR Abington                  17:19  5:35 
   13   13  2912 Alex Gibbons         JR Seekonk                   17:20  5:35 
   14   14  2937 Derek Stevens        SR Swampscott                17:20  5:35 
   15   15  2640 Jon Quigley          SR Archbishop Williams       17:21  5:35 
   16   16  2710 Ryan McGovern        SR Cardinal Spellman         17:21  5:35 
   17   17  2743 Jack Terrett         JR Dover-Sherborn            17:23  5:36 
   18   18  2972 William Newell       JR Weston                    17:29  5:38 
   19   19  2737 Peter Allfather      JR Dover-Sherborn            17:35  5:40 
   20   20  2707 Mike Habeeb          SR Cardinal Spellman         17:36  5:40 
   21   21  2932 Chris Heller         SO Swampscott                17:38  5:41 
   22   22  2752 Will Kenney          SR East Bridgewater          17:39  5:41 
   23   23  2770 Kevin Howard         JR Hamilton-Wenham           17:41  5:42 
   24   24  2968 Doug Garron          SR Weston                    17:43  5:42 
   25   25  2882 Robert Holt          JR Pembroke                  17:43  5:43 
   26   26  2929 Ateve Bennett        JR Swampscott                17:44  5:43 
   27   27  2838 Taylor Roberts       JR Newburyport               17:44  5:43 
   28   28  2717 Ryan Rezendes        JR Carver                    17:44  5:43 
   29   29  2836 Linc Halloran        SR Newburyport               17:46  5:43 
   30   30  2967 Colin Fahey          JR Weston                    17:47  5:44 
   31   31  2712 James Schwartz       SR Cardinal Spellman         17:48  5:44 
   32   32  2811 Chris McDermott      JR Marian                    17:50  5:45 
   33   33  2970 Zach Harrison        SR Weston                    17:51  5:45 
   34   34  2785 Rob Peirce           SR Hanover                   17:54  5:46 
   35   35  2974 John Skillman        SO Weston                    18:00  5:48 
   36   36  2835 Luke Frash           SR Newburyport               18:04  5:49 
   37   37  2778 Karl Bailey          SR Hanover                   18:04  5:49 
   38   38  2772 Colin Jermain        JR Hamilton-Wenham           18:06  5:50 
   39   39  2780 Adam Cook            SO Hanover                   18:08  5:51 
   40   40  2671 Ryan Dumas           SR Bishop Stang              18:09  5:51 
   41   41  2783 Mike Murphy          SO Hanover                   18:10  5:51 
   42   42  2637 Ryan Donovan         JR Archbishop Williams       18:10  5:51 
   43   43  2872 Jared Dourdeville    JR Old Rochester             18:12  5:52 
   44   44  2741 Alex Landy           SR Dover-Sherborn            18:16  5:53 
   45   45  2935 Dan Rakoc            SO Swampscott                18:16  5:53 
   46   46  2775 Joshua Rice          SO Hamilton-Wenham           18:17  5:53 
   47   47  2738 Ned Antell           JR Dover-Sherborn            18:17  5:54 
   48   48  2982 James Scales         SR Westwood                  18:18  5:54 
   49   49  2839 Matt Summit          SR Newburyport               18:20  5:54 
   50   50  2664 Ben Cavicchi         SO Bellingham                18:24  5:56 
   51   51  2861 Steve Burke          JR Norwell                   18:27  5:57 
   52   52  2815 Chris Terrell        SR Marian                    18:30  5:57 
   53   53  2841 Nathaniel Welch      JR Newburyport               18:31  5:58 
   54   54  2709 Edward Mahoney       SR Cardinal Spellman         18:31  5:58 
   55   55  2745 Charlie Yon          SO Dover-Sherborn            18:31  5:58 
   56   56  2885 Andrew Kulik         JR Pembroke                  18:32  5:58 
   57   57  2754 Travis Picklus       SR East Bridgewater          18:32  5:58 
   58   58  2773 Dan Katz             SO Hamilton-Wenham           18:35  5:59 
   59   59  2777 John Avitabile       SO Hanover                   18:36  5:59 
   60   60  2699 Evan Drake           SO Cape Cod Academy          18:36  6:00 
   61   61  2803 Brian Sachetta       SO Lynnfield                 18:37  6:00 
   62   62  2729 Jason Wood           SO Coyle Cassidy             18:39  6:00 
   63   63  2901 Dan Damery           JR Sacred Heart              18:39  6:01 
   64   64  2697 Rudy Breteler        JR Cape Cod Academy          18:40  6:01 
   65   65  2759 Anton Conte          JR Fairhaven                 18:40  6:01 
   66   66  2939 Ken Clougher         SR Tyngsborough              18:40  6:01 
   67   67  2656 Kevin Grant          SR Bedford                   18:40  6:01 
   68   68  2896 Brian Ketterer       SR Rockland                  18:42  6:02 
   69   69  2933 James Keeter         SO Swampscott                18:43  6:02 
   70   70  2771 Arthur Jackson       JR Hamilton-Wenham           18:44  6:02 
   71   71  2740 Tommy Kelsey         JR Dover-Sherborn            18:45  6:02 
   72   72  2766 Chas Mitchell        JR Fairhaven                 18:46  6:03 
   73   73  2914 Nick John            JR Seekonk                   18:46  6:03 
   74   74  2646 Nick Giordano        JR Austin Prep               18:46  6:03 
   75   75  2910 Aaron Daniel         JR Seekonk                   18:50  6:04 
   76   76  2905 Justin Iacovino      SR Sacred Heart              18:51  6:04 
   77   77  2801 Andrew McDonald      JR Lynnfield                 18:53  6:05 
   78   78  2847 Brett Molhan         JR North Reading             18:54  6:05 
   79   79  2934 Sean Nimkar          JR Swampscott                18:56  6:06 
   80   80  2735 Mike Torchio         SR Dedham                    18:56  6:06 
   81   81  2956 Glen McManus         JR Watertown                 19:02  6:08 
   82   82  2681 P. J. Folino         SR Bourne                    19:03  6:08 
   83   83  2723 Kevin Hindemith      JR Coyle Cassidy             19:04  6:09 
   84   84  2679 Billy Duane          SO Bourne                    19:04  6:09 
   85   85  2789 John Cleverly        SR Hull                      19:05  6:09 
   86   86  2834 Patrick Finnegan     JR Newburyport               19:06  6:09 
   87   87  2965 Richard Cipolla      JR Weston                    19:06  6:09 
   88   88  2726 Joshua Mattson       SO Coyle Cassidy             19:07  6:09 
   89   89  2749 Mike Coles           FR East Bridgewater          19:09  6:10 
   90   90  2949 Greg Beach           JR Watertown                 19:10  6:10 
   91   91  2911 Matt Fisk            SO Seekonk                   19:11  6:11 
   92   92  2651 Tim Rivotto          FR Austin Prep               19:11  6:11 
   93   93  2798 Mark Lanciani        SR Lynnfield                 19:13  6:11 
   94   94  2941 Greg Langlois        SO Tyngsborough              19:14  6:12 
   95   95  2706 Matt Ballard         JR Cardinal Spellman         19:15  6:12 
   96   96  2886 Matthew Lee          SO Pembroke                  19:16  6:12 
   97   97  2913 Kyle Heaney          JR Seekonk                   19:16  6:12 
   98   98  2915 Steve Kaplan         JR Seekonk                   19:16  6:13 
   99   99  2817 Devin Cannon         FR Mashpee                   19:18  6:13 
  100  100  2908 Todd Thorp           JR Sacred Heart              19:22  6:14 
  101  101  2748 Mike Brack           JR East Bridgewater          19:23  6:15 
  102  102  2680 Jimmy Duane          FR Bourne                    19:23  6:15 
  103  103  2943 Matt Mccafferty      JR Tyngsborough              19:24  6:15 
  104  104  2813 Kevin Oriordan       SO Marian                    19:25  6:15 
  105  105  2805 Ryan Smith           SO Lynnfield                 19:25  6:15 
  106  106  2667 Dharma L'Hereux      SO Bellingham                19:26  6:16 
  107  107  2955 Noah Jefferson       SO Watertown                 19:26  6:16 
  108  108  2878 Izak Thuestad        JR Old Rochester             19:27  6:16 
  109  109  2727 Nick O'Keefe         JR Coyle Cassidy             19:28  6:16 
  110  110  2739 Dan Comiskey         JR Dover-Sherborn            19:29  6:16 
  111  111  2769 Ryan Hanna           SO Hamilton-Wenham           19:30  6:17 
  112  112  2990 Patrick Medeiros     SR Winthrop                  19:30  6:17 
  113  113  2866 Shaun Henry          SR Norwell                   19:32  6:18 
  114  114  2634 Alex Snyder          FR Abington                  19:34  6:18 
  115  115  2636 Rob Deangelis        JR Archbishop Williams       19:34  6:18 
  116  116  2963 Dennis McElhinney    SR West Bridgewater          19:37  6:19 
  117  117  2863 Tim Dalferro         FR Norwell                   19:38  6:20 
  118  118  2718 Brad Spooner         FR Carver                    19:39  6:20 
  119  119  2750 Chris Donovan        SR East Bridgewater          19:39  6:20 
  120  120  2981 Jonah Ruddy          SO Westwood                  19:40  6:20 
  121  121  2931 Billy Duff           JR Swampscott                19:41  6:20 
  122  122  2720 Jay Bettencourt      JR Coyle Cassidy             19:41  6:21 
  123  123  2654 Andrew Criscione     SR Bedford                   19:42  6:21 
  124  124  2945 Mike Reault          SR Tyngsborough              19:43  6:21 
  125  125  2842 Patrick Carr         SR North Reading             19:44  6:22 
  126  126  2953 Maxim Gorohovsky     SR Watertown                 19:46  6:22 
  127  127  2633 Mike O'Brien         SO Abington                  19:47  6:22 
  128  128  2689 George Akusis        SO Bristol-Plymouth          19:49  6:23 
  129  129  2946 Brendan Sullivan     JR Tyngsborough              19:50  6:23 
  130  130  2724 Greg Lucini          SR Coyle Cassidy             19:50  6:23 
  131  131  2966 Paul Dryden          SO Weston                    19:52  6:24 
  132  132  2812 Tom Miller           SR Marian                    19:53  6:24 
  133  133  2747 Mike Berry           SR East Bridgewater          19:56  6:25 
  134  134  2874 Jake Hiller          JR Old Rochester             19:58  6:26 
  135  135  2728 Stephen White        FR Coyle Cassidy             19:58  6:26 
  136  136  2844 Joseph Gallant       JR North Reading             20:01  6:27 
  137  137  2756 Matt Shea            SO East Bridgewater          20:02  6:27 
  138  138  2762 David Fortin         SR Fairhaven                 20:03  6:27 
  139  139  2800 Matt Lyle            JR Lynnfield                 20:04  6:28 
  140  140  2731 Dan Hernon           SO Dedham                    20:05  6:28 
  141  141  2942 Joe Lyons            FR Tyngsborough              20:06  6:28 
  142  142  2986 Alex Defronzo        JR Winthrop                  20:06  6:29 
  143  143  2686 Mike Leone           SR Bourne                    20:06  6:29 
  144  144  2661 Erik Smallberger     SO Bedford                   20:11  6:30 
  145  145  2647 Derek Gould          FR Austin Prep               20:12  6:30 
  146  146  2649 Alex Lehmann         SR Austin Prep               20:12  6:30 
  147  147  2677 Erik Plath           JR Bishop Stang              20:15  6:31 
  148  148  2678 Taylor St. Pierre    SR Bishop Stang              20:15  6:32 
  149  149  2804 Mike Smith           JR Lynnfield                 20:16  6:32 
  150  150  2764 Peder Jacobsen       SO Fairhaven                 20:17  6:32 
  151  151  2734 Terence O'Malley     JR Dedham                    20:18  6:32 
  152  152  2711 Dan Perry            SO Cardinal Spellman         20:19  6:33 
  153  153  2673 Chris Farnham        SO Bishop Stang              20:20  6:33 
  154  154  2797 Brendon Caulfield    SO Lynnfield                 20:21  6:33 
  155  155  2765 Luke L'Italien       JR Fairhaven                 20:22  6:34 
  156  156  2859 Andrew Swiderski     FR Norton                    20:24  6:34 
  157  157  2884 Ryan Kopper          SO Pembroke                  20:26  6:35 
  158  158  2987 Michael Holden       JR Winthrop                  20:27  6:35 
  159  159  2674 Tim Flaherty         SR Bishop Stang              20:28  6:36 
  160  160  2683 Aaron Held           JR Bourne                    20:29  6:36 
  161  161  2907 Simon Ostrowski      08 Sacred Heart              20:31  6:37 
  162  162  2991 Joseph Wallace       FR Winthrop                  20:34  6:38 
  163  163  2845 James Goddard        SO North Reading             20:41  6:40 
  164  164  2985 Peter Christopher    SR Winthrop                  20:45  6:41 
  165  165  2898 Mike McPartlin       JR Rockland                  20:45  6:41 
  166  166  2708 Greg Leger           FR Cardinal Spellman         20:46  6:41 
  167  167  2983 Mickey Swan          SO Westwood                  20:47  6:42 
  168  168  2893 Drew Graziano        SO Rockland                  20:47  6:42 
  169  169  2902 Matthew Davis        08 Sacred Heart              20:49  6:42 
  170  170  2787 Dave Allen           08 Hull                      20:52  6:43 
  171  171  2792 Max Rooney           SR Hull                      20:53  6:43 
  172  172  2864 Nick Genatossio      SO Norwell                   20:54  6:44 
  173  173  2732 John Howard          SO Dedham                    20:55  6:44 
  174  174  2809 Pat Lagan            SO Marian                    20:59  6:46 
  175  175  2904 Maxim Freise         FR Sacred Heart              21:00  6:46 
  176  176  2869 Todd Selby           FR Norwell                   21:00  6:46 
  177  177  2632 Tom Martin           JR Abington                  21:10  6:49 
  178  178  2873 Rob Goodman          FR Old Rochester             21:10  6:49 
  179  179  2962 Mike Llanes          FR West Bridgewater          21:10  6:49 
  180  180  2758 Chris Beaurguard     JR Fairhaven                 21:15  6:51 
  181  181  2870 Peter Asci           JR Old Rochester             21:16  6:51 
  182  182  2961 Chuck Fung           JR West Bridgewater          21:18  6:52 
  183  183  2733 Tim O'Connor         SO Dedham                    21:22  6:53 
  184  184  2988 Travis Kratman       JR Winthrop                  21:23  6:53 
  185  185  2868 Gordon Maguire       JR Norwell                   21:24  6:54 
  186  186  2975 Kris Brakke          SO Westwood                  21:27  6:54 
  187  187  2687 Steve McCann         SR Bourne                    21:28  6:55 
  188  188  2867 Jimmy Kelly          SO Norwell                   21:30  6:56 
  189  189  2652 Justin Zolot         SO Austin Prep               21:32  6:56 
  190  190  2821 Tom Dolan            JR Mashpee                   21:32  6:56 
  191  191  2662 Jeff Vatter          SR Bedford                   21:33  6:57 
  192  192  2906 Jon Ladas            08 Sacred Heart              21:34  6:57 
  193  193  2642 Pat Whyte            FR Archbishop Williams       21:35  6:57 
  194  194  2928 Ari Rosen            JR Sturgis Charter           21:35  6:57 
  195       2826 Trevor Bellefontaine SR Mystic Valley             21:36  6:57 
  196  195  2887 Steven McIntyre      SO Pembroke                  21:36  6:58 
  197  196  2880 Nicholas Burgess     JR Pembroke                  21:39  6:58 
  198  197  2655 Christopher Donovan  FR Bedford                   21:40  6:59 
  199  198  2701 Jonathan Flowers     SR Cape Cod Academy          21:45  7:00 
  200  199  2989 Vasilios Mallios     JR Winthrop                  21:46  7:01 
  201  200  2736 Ryan Welch           08 Dedham                    21:51  7:02 
  202  201  2890 Kevin Denien         SR Rockland                  21:51  7:02 
  203  202  2848 Gregory Russo        JR North Reading             21:53  7:03 
  204  203  2639 Kevin McCarthy       FR Archbishop Williams       21:54  7:03 
  205  204  2663 Josh Bajgot          SR Bellingham                21:56  7:04 
  206  205  2889 Stephen Negus        SO Pembroke                  22:00  7:05 
  207  206  2676 Adam O'Toole         JR Bishop Stang              22:02  7:06 
  208  207  2705 Nathan Walsh         SO Cape Cod Academy          22:02  7:06 
  209  208  2643 Marc Cangiano        SO Austin Prep               22:03  7:06 
  210  209  2700 Eric Eldredge        FR Cape Cod Academy          22:08  7:08 
  211  210  2790 Dave Nicolar         FR Hull                      22:13  7:09 
  212  211  2825 Dylan Terrill        07 Mashpee                   22:18  7:11 
  213  212  2794 Robert Striglio      SO Hull                      22:19  7:11 
  214  213  2714 Erik Caldarone       SO Carver                    22:20  7:12 
  215  214  2698 Andrew Constantine   SO Cape Cod Academy          22:23  7:13 
  216       2829 Brendan Howard       SO Mystic Valley             22:24  7:13 
  217  215  2730 Mike Brennan         FR Dedham                    22:25  7:13 
  218  216  2895 Michael Kearney      SR Rockland                  22:26  7:14 
  219  217  2650 Rob Pappagianopoulos FR Austin Prep               22:32  7:16 
  220  218  2849 Isaac Shields        SR North Reading             22:33  7:16 
  221       2827 Shaun Franks         SO Mystic Valley             22:35  7:16 
  222  219  2690 Mike Bosse           SR Bristol-Plymouth          22:37  7:17 
  223       2828 Arthur Hoffman       FR Mystic Valley             22:39  7:18 
  224  220  2897 Joe Labounty         SR Rockland                  22:40  7:18 
  225  221  2853 Dan Champagne        JR Norton                    22:42  7:19 
  226  222  2984 Greg Wells           JR Westwood                  22:50  7:21 
  227  223  2675 Matt Gaynor          SO Bishop Stang              22:51  7:22 
  228  224  2922 Nate Fanning         SR Sturgis Charter           22:52  7:22 
  229  225  2843 Thomas Duval         SR North Reading             22:52  7:22 
  230  226  2964 Matt Sylva           FR West Bridgewater          22:57  7:23 
  231  227  2788 Chris Cheney         SO Hull                      22:58  7:24 
  232  228  2877 Richard Masciantonio SR Old Rochester             22:59  7:24 
  233  229  2669 Jeff Steacie         SR Bellingham                23:01  7:25 
  234  230  2856 Josh Lantos          JR Norton                    23:02  7:25 
  235  231  2631 Eric Lee             FR Abington                  23:02  7:25 
  236  232  2694 Evan Mastera         SR Bristol-Plymouth          23:10  7:28 
  237  233  2960 Rob Fox              SO West Bridgewater          23:23  7:32 
  238  234  2761 Chris Dibasio        FR Fairhaven                 23:24  7:32 
  239  235  2695 Matt McCrae          SO Bristol-Plymouth          23:25  7:32 
  240  236  2892 Steve Duross         FR Rockland                  23:26  7:33 
  241  237  2854 Brett Hinchcliffe    SO Norton                    23:28  7:34 
  242  238  2919 Nick Ailes           FR Sturgis Charter           23:45  7:39 
  243  239  2658 Cheng Li             SR Bedford                   23:45  7:39 
  244  240  2719 Brandon Taylor       FR Carver                    24:16  7:49 
  245  241  2958 Norman Everett       SR West Bridgewater          24:16  7:49 
  246  242  2944 Matt Order           SR Tyngsborough              24:17  7:49 
  247  243  2823 Joe Grady            SR Mashpee                   24:24  7:51 
  248  244  2657 Akshay Kaul          SO Bedford                   24:29  7:53 
  249  245  2858 Cameron Morton       SO Norton                    25:03  8:04 
  250  246  2715 Rob Murray           FR Carver                    25:33  8:14 
  251  247  2666 Jason Ghazarian      SR Bellingham                25:39  8:16 
  252  248  2693 Dan Loring           SO Bristol-Plymouth          26:13  8:27 
  253  249  2691 Thomas Earley        SO Bristol-Plymouth          26:15  8:27 
  254  250  2925 Jordan Meninno       SO Sturgis Charter           26:20  8:29 
  255  251  2692 Steve Hutchins       FR Bristol-Plymouth          26:23  8:30 
  256  252  2924 Adam Krueger         JR Sturgis Charter           26:24  8:30 
  257  253  2921 Brandon Edmonds      SO Sturgis Charter           28:36  9:13 
  258  254  2816 Martin Atkinson      FR Mashpee                   28:53  9:18 

          2005 MIAA Eastern Division Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 12, 2005

           ============== BOY's DIV IV 5k RACE =================

                    *********** TEAM RESULTS **********

  1. HANOVER                     
            3    5   34   37   39  (41) (59) =   118
         Brian McDonald, Jon Peirce, Rob Peirce, Karl Bailey, Adam
         Cook, Mike Murphy, John Avitabile
  2. WESTON                      
           18   24   30   33   35  (87)(131) =   140
         William Newell, Doug Garron, Colin Fahey, Zach Harrison, John
         Skillman, Richard Cipolla, Paul Dryden
  3. NEWBURYPORT                 
            4   27   29   36   49  (53) (86) =   145
         Conor Welch, Taylor Roberts, Linc Halloran, Luke Frash, Matt
         Summit, Nathaniel Welch, Patrick Finnegan
  4. HAMILTON-WENHAM             
            2   23   38   46   58  (70)(111) =   167
         Gabe Pacione, Kevin Howard, Colin Jermain, Joshua Rice, Dan
         Katz, Arthur Jackson, Ryan Hanna
  5. SWAMPSCOTT                  
           14   21   26   45   69  (79)(121) =   175
         Derek Stevens, Chris Heller, Ateve Bennett, Dan Rakoc, James
         Keeter, Sean Nimkar, Billy Duff
  6. DOVER-SHERBORN              
           17   19   44   47   55  (71)(110) =   182
         Jack Terrett, Peter Allfather, Alex Landy, Ned Antell,
         Charlie Yon, Tommy Kelsey, Dan Comiskey
  7. CARDINAL SPELLMAN           
           16   20   31   54   95 (152)(166) =   216
         Ryan McGovern, Mike Habeeb, James Schwartz, Edward Mahoney,
         Matt Ballard, Dan Perry, Greg Leger
  8. SEEKONK                     
           11   13   73   75   91  (97) (98) =   263
         Mike Sweet, Alex Gibbons, Nick John, Aaron Daniel, Matt Fisk,
         Kyle Heaney, Steve Kaplan
  9. WATERTOWN                   
            8    9   81   90  107 (126)      =   295
         Matt Jablon, Alex Garbier, Glen McManus, Greg Beach, Noah
         Jefferson, Maxim Gorohovsky
 10. MARIAN                      
            1   32   52  104  132 (174)      =   321
         Patrick McAllister, Chris McDermott, Chris Terrell, Kevin
         Oriordan, Tom Miller, Pat Lagan
 11. EAST BRIDGEWATER            
           22   57   89  101  119 (133)(137) =   388
         Will Kenney, Travis Picklus, Mike Coles, Mike Brack, Chris
         Donovan, Mike Berry, Matt Shea
 12. COYLE CASSIDY               
           62   83   88  109  122 (130)(135) =   464
         Jason Wood, Kevin Hindemith, Joshua Mattson, Nick O'Keefe,
         Jay Bettencourt, Greg Lucini, Stephen White
 13. LYNNFIELD                   
           61   77   93  105  139 (149)(154) =   475
         Brian Sachetta, Andrew McDonald, Mark Lanciani, Ryan Smith,
         Matt Lyle, Mike Smith, Brendon Caulfield
 14. TYNGSBOROUGH                
           66   94  103  124  129 (141)(242) =   516
         Ken Clougher, Greg Langlois, Matt Mccafferty, Mike Reault,
         Brendan Sullivan, Joe Lyons, Matt Order
 15. WESTWOOD                    
            6   48  120  167  186 (222)      =   527
         Jeff Moriarty, James Scales, Jonah Ruddy, Mickey Swan, Kris
         Brakke, Greg Wells
 16. PEMBROKE                    
           25   56   96  157  195 (196)(205) =   529
         Robert Holt, Andrew Kulik, Matthew Lee, Ryan Kopper, Steven
         McIntyre, Nicholas Burgess, Stephen Negus
 17. CAPE COD ACADEMY            
            7   60   64  198  207 (209)(214) =   536
         Andrew Massard, Evan Drake, Rudy Breteler, Jonathan Flowers,
         Nathan Walsh, Eric Eldredge, Andrew Constantine
 18. ARCHBISHOP WILLIAMS         
           15   42  115  193  203            =   568
         Jon Quigley, Ryan Donovan, Rob Deangelis, Pat Whyte, Kevin
         McCarthy
 19. SACRED HEART                
           63   76  100  161  169 (175)(192) =   569
         Dan Damery, Justin Iacovino, Todd Thorp, Simon Ostrowski,
         Matthew Davis, Maxim Freise, Jon Ladas
 20. BOURNE                      
           82   84  102  143  160 (187)      =   571
         P. J. Folino, Billy Duane, Jimmy Duane, Mike Leone, Aaron
         Held, Steve McCann
 21. FAIRHAVEN                   
           65   72  138  150  155 (180)(234) =   580
         Anton Conte, Chas Mitchell, David Fortin, Peder Jacobsen,
         Luke L'Italien, Chris Beaurguard, Chris Dibasio
 22. NORWELL                     
           51  113  117  172  176 (185)(188) =   629
         Steve Burke, Shaun Henry, Tim Dalferro, Nick Genatossio, Todd
         Selby, Gordon Maguire, Jimmy Kelly
 23. OLD ROCHESTER               
           43  108  134  178  181 (228)      =   644
         Jared Dourdeville, Izak Thuestad, Jake Hiller, Rob Goodman,
         Peter Asci, Richard Masciantonio
 24. AUSTIN PREP                 
           74   92  145  146  189 (208)(217) =   646
         Nick Giordano, Tim Rivotto, Derek Gould, Alex Lehmann, Justin
         Zolot, Marc Cangiano, Rob Pappagianopoulos
 25. BISHOP STANG                
           40  147  148  153  159 (206)(223) =   647
         Ryan Dumas, Erik Plath, Taylor St. Pierre, Chris Farnham, Tim
         Flaherty, Adam O'Toole, Matt Gaynor
 26. ABINGTON                    
           12  114  127  177  231            =   661
         Tim Whelan, Alex Snyder, Mike O'Brien, Tom Martin, Eric Lee
 27. NORTH READING               
           78  125  136  163  202 (218)(225) =   704
         Brett Molhan, Patrick Carr, Joseph Gallant, James Goddard,
         Gregory Russo, Isaac Shields, Thomas Duval
 28. BEDFORD                     
           67  123  144  191  197 (239)(244) =   722
         Kevin Grant, Andrew Criscione, Erik Smallberger, Jeff Vatter,
         Christopher Donovan, Cheng Li, Akshay Kaul
 29. DEDHAM                      
           80  140  151  173  183 (200)(215) =   727
         Mike Torchio, Dan Hernon, Terence O'Malley, John Howard, Tim
         O'Connor, Ryan Welch, Mike Brennan
 30. WINTHROP                    
          112  142  158  162  164 (184)(199) =   738
         Patrick Medeiros, Alex Defronzo, Michael Holden, Joseph
         Wallace, Peter Christopher, Travis Kratman, Vasilios Mallios
 31. MASHPEE                     
           10   99  190  211  243 (254)      =   753
         Chris Darrah, Devin Cannon, Tom Dolan, Dylan Terrill, Joe
         Grady, Martin Atkinson
 32. ROCKLAND                    
           68  165  168  201  216 (220)(236) =   818
         Brian Ketterer, Mike McPartlin, Drew Graziano, Kevin Denien,
         Michael Kearney, Joe Labounty, Steve Duross
 33. BELLINGHAM                  
           50  106  204  229  247            =   836
         Ben Cavicchi, Dharma L'Hereux, Josh Bajgot, Jeff Steacie,
         Jason Ghazarian
 34. CARVER                      
           28  118  213  240  246            =   845
         Ryan Rezendes, Brad Spooner, Erik Caldarone, Brandon Taylor,
         Rob Murray
 35. HULL                        
           85  170  171  210  212 (227)      =   848
         John Cleverly, Dave Allen, Max Rooney, Dave Nicolar, Robert
         Striglio, Chris Cheney
 36. WEST BRIDGEWATER            
          116  179  182  226  233 (241)      =   936
         Dennis McElhinney, Mike Llanes, Chuck Fung, Matt Sylva, Rob
         Fox, Norman Everett
 37. BRISTOL-PLYMOUTH            
          128  219  232  235  248 (249)(251) =  1062
         George Akusis, Mike Bosse, Evan Mastera, Matt McCrae, Dan
         Loring, Thomas Earley, Steve Hutchins
 38. NORTON                      
          156  221  230  237  245            =  1089
         Andrew Swiderski, Dan Champagne, Josh Lantos, Brett
         Hinchcliffe, Cameron Morton
 39. STURGIS CHARTER             
          194  224  238  250  252 (253)      =  1158
         Ari Rosen, Nate Fanning, Nick Ailes, Jordan Meninno, Adam
         Krueger, Brandon Edmonds

      

Northeast Region Index page


DyeStat
is published by
Student Sports
©1998-2006

John Dye - founder and editor in chief
Marc Davis - senior editor
Steve Underwood - senior editor
Donna Dye - features editor
Rich Gonzalez - DyeStatCal co-editor
Doug Speck - DyeStatCal co-editor
Kirsten O'Hara - business and marketing manager