|
Dyestat
Elite
Results:
Group II Girls - Group II Boys - Group
III Girls - Group III Boys
GIRLS: Roxbury,
12:26.71 DMR US#3
BOYS: Josh
Butler jr Delsea, 6-08 HJ US#4
Results from Scullion
Timing
Dyestat
Elite
Girls:
Group II
4x400
HOPEWELL VALLEY 4:06.71
1600 SMR
HOPEWELL VALLEY 4:14.56 US#4
DMR
MONSIGNOR DONOVAN 12:37.17 MR US#6
HIGHLAND REGIONAL 12:44.56
Shot Put
1 Tiona Long SO NEW BRUNSWICK 39-01.50
Group III
4x200
FRANKLIN 1:46.81
4x400
FRANKLIN 4:12.23
DMR
ROXBURY 12:26.71 US#3
Boys:
Group II
1 Justin Frick JR FREEHOLD BORO 6-04.00
Group III
High Jump
1 Josh Butler JR DELSEA 6-08.00 US#4
2 Oderick Turner SR TEANECK 6-06.00
3 Chris Smith WILLINGBORO 6-04.00
Shot Put
1 Jason McTowan-Hilliman SR FRANKLIN 53-04.75
Khyle Osborne SR MORRISTOWN 53-03.00
Group II Girls
Hy-Tek's Meet Manager 1/10/2005 05:33 PM
40Th ANNUAL NJSIAA/STAR LEDGER - 1/9/2005
2005 RELAY CHAMPIONSHIPS GROUP II
Jadwin Gym, Princeton University
Results
Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Hopewell Valley 34 1) Wilson, Woodrow 34
3) Bridgeton 30 4) Highland Regional 28
5) Monsignor Donovan 26 6) West Morris Mendham 21
7) Haddonfield 14 8) West Deptford 12
9) Morris Hills 10 10) Pope John XXIII 8
11) Chatham 7 11) Pinelands 7
13) PLEASANTVILLE 6 13) Manchester Township 6
13) Camden 6 16) BUENA 4
16) Ewing 4 16) Governor Livingston 4
16) Monmouth Regional 4 20) Voorhees 2
20) RAHWAY 2 22) Saint Dominic 1
22) Red Bank Catholic 1 22) Matawan 1
Girls 4x200 Meter Relay GROUP 2
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 WILSON, WOODROW 1:47.91 9 10
1) Samantha Sharper FR 2) Shatteri Alston FR
3) Ciara Blue JR 4) Sable Loper JR
2 HOPEWELL VALLEY 1:48.35 9 8
1) Miriam Khan 11 2) Jackie Barrett 11
3) Natalie Mapp 12 4) Kristen Volpe 11
3 CAMDEN 1:48.65 9 6
1) Avionne Sloan SO 2) Brandi Sewell SO
3) Erin Johnson SO 4) Shakea Miller SO
4 BRIDGETON 1:50.32 8 4
1) Natalie Chance 2) Tiara Brown
3) Terri Hannah 4) Brittany Gross
5 EWING 1:51.06 8 2
1) Jenise Jones JR 2) Asha Winters FR
3) Brittany Lovette JR 4) Tyler Barnes FR
6 RAHWAY 1:52.09 9 1
1) India Walker 11 2) Taylor Wilson 9
3) Andrea Butler 9 4) Lashonda Carter 11
7 HADDONFIELD 1:53.02 7
1) Jamie Sobolewski SR 2) Melissa Jordan JR
3) Kirstin King FR 4) Emily Robertson JR
8 CHATHAM 1:53.48 7
1) Elizabeth Shenk FR 2) Queenie Tang JR
3) Becky Mulford FR 4) Natalie Ryan JR
9 PLEASANTVILLE 1:53.51 9
1) Lisel John 12 2) Shalan Laws 12
3) Domonique Shannon 12 4) Jordean Matthews 12
10 BUENA 1:53.60 9
1) Kendra Winters 10 2) Emily Jaworski 09
3) Brianne Willson 11 4) Leah Lohr 12
11 NEW BRUNSWICK 1:54.45 8
1) Margaret Owusu SR 2) Jasmine Lyons SR
3) Lillian Jaquez SO 4) Christal Mendez FR
12 POPE JOHN XXIII 1:54.95 8
1) Tara Downing SO 2) Noelle Marra JR
3) Carolyn Bieganousky SO 4) Rachel Posthumus JR
13 GOVERNOR LIVINGSTON 1:55.70 3
1) Laura Ronner 2) Alexis Kyriacou
3) Ann Marie Bacino 4) Christine McCurdy
14 WEST MORRIS MENDHAM 1:55.97 6
1) Jessica Bitsack JR 2) Mariel Davis SR
3) Julianne Webber JR 4) Kyle Campisi JR
15 MORRIS HILLS 1:55.98 6
1) Sam Chilton JR 2) Kari Friedlander JR
3) Laura Cardona SR 4) Abbey McClain JR
16 MATAWAN 1:56.48 6
1) Michelle Cornacchia SR 2) Peggy Lau JR
3) Aisha Stephens JR 4) Jade Walden JR
17 MANCHESTER TOWNSHIP 1:56.87 5
1) Sonya Sullivan 12 2) Danielle Cortes 09
3) Ashley Dunbar 09 4) Beth DiBenedetto 10
18 RIVER DELL 1:57.29 5
1) Julianne Wiggins SR 2) Alyssa Maier SO
3) Courtney Snyder FR 4) Emily Cain SR
19 HOLY CROSS 1:57.40 4
1) Cannon Carson JR 2) Ashley King SR
3) Ishah Jones JR 4) Katie Morris JR
20 RAMSEY 1:57.45 7
1) Alex Sharry SR 2) Bridget Cunningham FR
3) Dominique Adamo FR 4) Beth Montana SR
21 HOLY SPIRIT 1:57.58 5
1) Victoria Emory JR 2) Melissa Crosson JR
3) Monica Washington JR 4) Brittnee Hughes JR
22 UNION CATHOLIC 1:57.63 6
1) Ashley Broderick SO 2) Nicole King JR
3) Alisa Harris SO 4) Jen Seniszyn SO
23 SAINT DOMINIC 1:57.83 6
1) Xiomara Fuller SR 2) Ashley Cappiello JR
3) Afrika Williams JR 4) Jill Lissenden JR
24 NEPTUNE 1:58.45 8
1) Trier Young SR 2) Malissa Holmes JR
3) Natasha Hill JR 4) Alecia Paisley JR
25 CRANFORD 1:58.95 7
1) Megan Kuhn JR 2) Christina Provence FR
3) Kayla Montgomery FR 4) Corinne Brown SO
26 MONMOUTH REGIONAL 1:59.36 1
1) Marlena Simpson JR 2) Tatiana McCook JR
3) Farida Jawando SO 4) Monet Walker JR
27 SAINT JOHN VIANNEY 2:00.24 7
1) Emily Weber SO 2) Kate Bouchard FR
3) Jessica Loftus FR 4) Nicole Wasielewski JR
28 MORROW, DWIGHT 2:00.39 3
1) Folashade Shelton 2) Alade Eason
3) Gianni Hicks 4) Shannel Stevenson
29 INDIAN HILLS 2:00.59 8
1) Ashley Bava SO 2) Danielle Kroll JR
3) Diana Christopolous SR 4) Rebecca Coffman FR
30 MONSIGNOR DONOVAN 2:00.62 5
1) Jenn Cittadino JR 2) Megan Price JR
3) Shannon Smith SO 4) Katlyn Graci JR
31 BISHOP AHR 2:00.69 2
1) Janice Potenski 10 2) Natalie Bujalski 9
3) Erin McCORMAC 9 4) Alyssa Glenn 11
32 FORT LEE 2:00.78 4
1) Natalia Abbott JR 2) Meg Inomata SR
3) Akari Shono SR 4) Angela Yan SR
33 LAKELAND 2:00.91 7
1) Amanda Check SR 2) Jenna Sisco FR
3) Carolyn Herbert FR 4) Liz Hartwick JR
34 NORTHERN BURLINGTON 2:01.82 3
1) Morgan Golden SO 2) Dana Higgins FR
3) Megan Molnar FR 4) Casey D'Arcy JR
35 LINCOLN 2:02.30 4
1) Shawndell Lang SR 2) Precious LeGrande JR
3) Pamela Williams FR 4) Shaquana Freeman SR
36 RED BANK CATHOLIC 2:03.42 5
1) Kathleen Balog JR 2) Lauren Ibanez SO
3) Meredith Hartung SO 4) Minden Yuskevich SO
37 JOHNSON, ARTHUR L. 2:03.58 2
1) Erin Butterly SO 2) Stephanie Barbosa SR
3) Heather Albrecht JR 4) Ashleigh Kast SR
38 WALLKILL VALLEY 2:03.78 6
1) Shania Catanzarite JR 2) Sarah Ruland JR
3) Heather Gregory SR 4) Vanessa Rosario JR
39 CENTRAL-NEWARK 2:03.95 2
1) Tiffany Etheredge SO 2) Sharita Williams SO
3) Saran Conde JR 4) Shareedah Smith SO
40 CINNAMINSON 2:04.59 3
1) Meaghan Reilly 2) Kristen Tricocci
3) Paige Flanagan 4) Josephine Cutuetta
41 SUMMIT 2:05.24 4
1) Shante Barden FR 2) Carrie Winter FR
3) Hannah Stuckey FR 4) Ashley Wiggins JR
42 HILLSIDE 2:05.25 4
1) Antoinette Edwin 12 2) Talia Branch 9
3) Kamille Watson 09 4) Ashanti Hameed 09
43 TENAFLY 2:05.73 4
1) Megan Salm JR 2) Yea Hwang SR
3) Samantha Weinberg JR 4) Lynn Lee SR
44 MANASQUAN 2:06.15 3
1) Anna Klindtworth 2) Katie Keefe
3) Clair Palmer 4) Alaina Ambrosio
44 RARITAN 2:06.15 2
1) Valerie Carney FR 2) Brittany Smith SO
3) Brittany Papcun FR 4) Cameron Lisa FR
46 DEPTFORD 2:08.18 1
1) Ciera Ruffin 10 2) Megan Scott 11
3) Brandy Lyons 10 4) Gwen English 12
47 SPOTSWOOD 2:08.31 2
1) Carolyn Bowers 11 2) Michele Mattioli 11
3) Lindsay Thackara 11 4) Ho Yee Ko 09
48 BURLINGTON TOWNSHIP 2:08.56 5
1) Theizu Telewoda 2) Ashley Fulmore
3) Ashley Gordon 4) Tomika Mitchell
49 RUMSON-FAIR HAVEN 2:08.74 3
1) Niki Zuckerman SR 2) Laura Zakreski SR
3) Karen Florio SR 4) Kelly Quinn JR
50 PINELANDS 2:09.75 2
1) Gabriella Sacco FR 2) Corissa Stewart SO
3) Christina Gontarski FR 4) Caitlyn Griffiths SO
51 LONG BRANCH 2:10.31 1
1) Nadine Hurd SR 2) Hilary Caranay SR
3) Myrtha Jeune SR 4) Tara Dente JR
52 MIDDLE TOWNSHIP 2:10.65 1
1) Sarah Laubengeyer SO 2) Kate Gaskill JR
3) Beth Stahler SO 4) Laura Johnson SR
53 LOWER CAPE MAY 2:12.67 1
1) Veronica Myers SO 2) Laura Robinson FR
3) Jen Franco JR 4) Claire Larkin FR
Girls 4x400 Meter Relay GROUP 2
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 HOPEWELL VALLEY 4:06.71 5 10
1) Miriam Khan 11 2) Natalie Mapp 12
3) Emily Sherrard 11 4) Kristen Volpe 11
2 WILSON, WOODROW 4:10.84 5 8
1) Samantha Sharper FR 2) Tina Nwoga SO
3) Janee Sharper SO 4) Shatteri Alston FR
3 PLEASANTVILLE 4:17.23 3 6
1) Cierra Farquharson 11 2) Lisel John 12
3) Maurissa Miller 9 4) Jordean Matthews 12
4 POPE JOHN XXIII 4:17.50 5 4
1) Noelle Marra JR 2) Alexandra Bush SO
3) Carolyn Bieganousky SO 4) Kelsey Murphy SO
5 BUENA 4:20.30 4 2
1) Kendra Winters 10 2) Leah Lohr 12
3) Lauren Lillie 10 4) Brianne Willson 11
6 MATAWAN 4:21.96 3 1
1) Michelle Cornacchia SR 2) Peggy Lau JR
3) Aisha Stephens JR 4) Jessica Adamko SR
7 RAMSEY 4:23.78 4
1) Alex Sharry SR 2) Beth Montana SR
3) Danielle Davis SR 4) Lisa Tarulli JR
8 HIGHLAND REGIONAL 4:24.92 4
1) Ebony Brown SR 2) Deserea Byrd SR
3) Arianna McKinney SR 4) Ashley Thornton SR
9 NEW BRUNSWICK 4:25.67 4
1) Lillian Jaquez SO 2) Jasmine Lyons SR
3) Marta Kubasek JR 4) Margaret Owusu SR
10 RUMSON-FAIR HAVEN 4:29.35 3
1) Kelly Wojciehowski SR 2) Nikki Schneider SO
3) Elizabeth Robinson SR 4) Caitlyn Matena SO
11 VOORHEES 4:30.73 3
1) Leighann Diehl SO 2) Cari Baumgartner SR
3) Renee Rudermann JR 4) Valerie Boothby JR
12 HADDONFIELD 4:35.53 3
1) Kimberly Abel SR 2) Rebecca Smedley SR
3) Emily Robertson JR 4) Melissa Jordan JR
13 FORT LEE 4:36.33 2
1) Natalia Abbott JR 2) Meg Inomata SR
3) Michelle DiBona JR 4) Justice Stafford SO
14 MORRIS HILLS 4:36.78 3
1) Kari Friedlander JR 2) Susan Weindling FR
3) Laura Cardona SR 4) Abbey McClain JR
15 MONSIGNOR DONOVAN 4:37.34 4
1) Katlyn Graci JR 2) Amanda Cavallo FR
3) Molly Kempton FR 4) Ashley Shafto JR
16 RAHWAY 4:38.21 4
1) Lashonda Carter 11 2) Andrea Butler 9
3) Taylor Wilson 9 4) India Walker 11
17 HOLY SPIRIT 4:39.51 2
1) Brittnee Hughes JR 2) Monica Washington JR
3) Michele Kourakin SO 4) Victoria Emory JR
18 CRANFORD 4:40.41 2
1) Kristen Ford JR 2) Jen Hanke SO
3) Caitlin Curtis SO 4) Shantia Smith SO
19 PINELANDS 4:40.93 2
1) Melissa Blasco FR 2) Nicole Knight JR
3) Christina Gontarski FR 4) Kelli Kaelin FR
20 JOHNSON, ARTHUR L. 4:42.00 1
1) Stephanie Amalfe FR 2) Erin Butterly SO
3) Ashleigh Kast SR 4) Jessica Lewis JR
21 MONMOUTH REGIONAL 4:44.46 1
1) Tatiana Gramt SR 2) Sara Dyson JR
3) Asia Martin SR 4) Farida Jawando SO
22 SAINT DOMINIC 4:46.30 2
1) Lauren Lipyanka JR 2) Gina Maini JR
3) Kimberly Weinel SO 4) Krystina Nardone JR
23 EWING 4:47.49 2
1) Meghan Lovett SO 2) Jhade Evans FR
3) Bridget Johnson FR 4) Mahalia Ewers FR
24 BURLINGTON TOWNSHIP 4:49.30 3
1) Jasmin McMillon 2) Tomika Mitchell
3) Theizu Telewoda 4) Ashley Gordon
25 WALLKILL VALLEY 4:52.65 2
1) Aimee Chegwidden SO 2) Bianna Clayton SO
3) Vanessa Rosario JR 4) Heather Gregory SR
26 CINNAMINSON 4:54.33 1
1) Allison Tetreault 2) Samantha Sucharski
3) Kristen Tricocci 4) Marykate DiBenedetto
27 SAINT JOHN VIANNEY 4:57.95 1
1) Hilary Volkert SO 2) Heather Bozenhardt SR
3) Jaci Seufert SR 4) Kate Bouchard FR
28 MANASQUAN 5:03.82 1
1) Delia Beck 2) Katie Keefe
3) Clair Palmer 4) Meridith Herrmann
29 SPOTSWOOD 5:08.20 1
1) Valerie Bonczek 11 2) Carolyn Bowers 11
3) Lindsay Thackara 11 4) Angela Ricci 11
30 MIDDLE TOWNSHIP 5:11.93 1
1) Shannon Burns SO 2) Ashley Frank JR
3) Aubree Hand SR 4) Amanda Melchoiorre SR
31 LOWER CAPE MAY 5:19.33 1
1) Veronica Smiley JR 2) Kristen Cardaci JR
3) Jen Franco JR 4) Claire Larkin FR
Girls 4x800 Meter Relay GROUP 2
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 WEST MORRIS MENDHAM 9:56.90 10
1) Christine Brozynski JR 2) Elizabeth Connolly SR
3) Chelsea Wood SR 4) Karen Guthrie SR
2 MONSIGNOR DONOVAN 10:05.90 8
1) Amanda Cavallo FR 2) Tara Watson JR
3) Molly Kempton FR 4) Leah Brogan SR
3 HIGHLAND REGIONAL 10:09.78 6
1) Esperante Nsenga JR 2) Brittany Caserta SR
3) Ashley Thornton SR 4) Arianna McKinney SR
4 POPE JOHN XXIII 10:11.16 4
1) Samantha Bell JR 2) Elizabeth So JR
3) Alison Heslin SR 4) Lara Heigis SO
5 WILSON, WOODROW 10:13.43 2
1) Ciara Blue JR 2) Jasmine Still SO
3) Janee Sharper SO 4) Tina Nwoga SO
6 RED BANK CATHOLIC 10:13.61 1
1) Jennifer Booton SR 2) Tina Forgach JR
3) Meghan McGrath JR 4) Erin Lunny SO
7 VOORHEES 10:20.42
1) Leighann Diehl SO 2) Rachel Taylor SR
3) Jessica Gorton SO 4) Cari Baumgartner SR
8 SAINT DOMINIC 10:24.05
1) Rebecca Laracy SR 2) Afrika Williams JR
3) Kim Hudock SO 4) Christine Capetola SR
9 HADDONFIELD 10:41.67
1) Kalie Cosnett FR 2) Kathryn Clark JR
3) Kristen De Persia JR 4) Kelsey Gangemi SO
10 RARITAN 10:44.79
1) Christine Altland SO 2) Chelsea Callan SO
3) Jaimie Costa SO 4) Jenn Curran JR
11 CHATHAM 10:53.52
1) Anne Lennox JR 2) Antoinette Gamon FR
3) Anna Von Heill FR 4) Jill Glover SR
12 CRANFORD 10:54.74
1) Allison Stolte SO 2) Erin Hannen FR
3) Kristen Ford JR 4) Hannah VanWhy SO
13 INDIAN HILLS 10:54.80
1) Elizabeth Bissell SR 2) Brittany Burke SR
3) Mckenna Kruse FR 4) Megan Burke SR
14 WEST DEPTFORD 10:58.25
1) Alicia Mucci JR 2) Laura Hoesl SO
3) Amanda Daws SR 4) Gwen Massey JR
15 HOPEWELL VALLEY 10:59.50
1) Megan Fitzpatrick 10 2) Kait Gregory 10
3) Sarah Gustafson 9 4) Kelsey Smith 9
16 RAMSEY 11:03.97
1) Michelle Erli SO 2) Stacey Bond SO
3) Jennifer Bain SO 4) Becky Schwarz FR
17 RUMSON-FAIR HAVEN 11:08.55
1) Kelly Quinn JR 2) Katie Zakreski SR
3) Sara Jensen SO 4) Elizabeth Robinson SR
18 SUMMIT 11:10.98
1) Sophie Mannaerts SO 2) Sarah Boak FR
3) Rebecca Velez FR 4) Hannah Stuckey FR
19 SPARTA 11:11.73
1) Sarah Hacker SR 2) Cailyn Lynam JR
3) Corinne Lachac JR 4) Marykate Hammer SO
20 FORT LEE 11:14.81
1) Justice Stafford SO 2) Michelle DiBona JR
3) Alshaimaa Salem SR 4) Christine Nurdin SR
21 BUENA 11:16.85
1) Katrina Morozzi 10 2) Leah Lohr 12
3) Emily Jaworski 09 4) Lauren Lillie 10
22 CINNAMINSON 11:17.66
1) Allison Tetreault 2) Sarah Scott
3) Lauren Wojcik 4) Therese Jones
23 UNION CATHOLIC 11:30.17
1) Bree Kelly JR 2) Allison Whitefleet FR
3) Katie Gigl SO 4) Jillian Roth FR
24 NORTHERN BURLINGTON 11:34.00
1) Natalie Conger JR 2) Brianna Mannuccia JR
3) Michelle Reed SO 4) Allison Cooper SR
25 IMMACULATA 11:38.62
1) Alysse Merullo JR 2) Katelyn Mineo SO
3) Jenn Kemper FR 4) Sandy Gomez SR
26 GOVERNOR LIVINGSTON 11:49.11
1) Tess Perrin 2) Megan Eichner
3) Lindsay Melfi 4) Dana Ragonese
27 FREEHOLD BORO 11:52.96
1) Erica Yih FR 2) Jen Dolan SR
3) Laura Gatti JR 4) Sam Winitt SO
28 BRIDGETON 11:52.98
1) Leviticus Gillis 2) Jalesa Davidson
3) Katelyn Branch 4) Melshanda Speed
29 MANASQUAN 12:11.02
1) Danielle Gorman 2) Claire Moore
3) Meridith Herrmann 4) Maeve Kannar
Girls 1600 Sprint Medley GROUP 2
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 HOPEWELL VALLEY 4:14.56 7 10
1) Natalie Mapp 12 2) Miriam Khan 11
3) Jackie Barrett 11 4) Emily Sherrard 11
2 HIGHLAND REGIONAL 4:21.43 7 8
1) Danielle Marshall SO 2) Deserea Byrd SR
3) Brittany Caserta SR 4) Arianna McKinney SR
3 CHATHAM 4:24.91 7 6
1) Carolyn Von Heill JR 2) Queenie Tang JR
3) Natalie Ryan JR 4) Meghan Harrington JR
4 WILSON, WOODROW 4:25.02 7 4
1) Sable Loper JR 2) Tamara Jones FR
3) Shatteri Alston FR 4) Jasmine Still SO
5 EWING 4:26.87 5 2
1) Jenise Jones JR 2) Tyler Barnes FR
3) Asha Winters FR 4) Anna Lovett SO
6 HADDONFIELD 4:27.50 5 1
1) Jamie Sobolewski SR 2) Melissa Jordan JR
3) Kirstin King FR 4) Colleen Brogan JR
7 BRIDGETON 4:28.34 5
1) Natalie Chance 2) Tiara Brown
3) Brittany Gross 4) Iris Wilcox
8 MONSIGNOR DONOVAN 4:29.60 6
1) Heather Carbone SO 2) Ashley Shafto JR
3) Leah Brogan SR 4) Jenn Cittadino JR
9 RAHWAY 4:33.44 6
1) India Walker 11 2) Taylor Wilson 9
3) Andrea Butler 9 4) Lashonda Carter 11
10 WEST MORRIS MENDHAM 4:33.59 6
1) Jessica Bitsack JR 2) Kyle Campisi JR
3) Jane Stoeckert SR 4) Amie Lowe JR
11 CAMDEN 4:33.68 7
1) Shakea Miller SO 2) Kamice Smalls FR
3) Erin Johnson SO 4) Avionne Sloan SO
12 SAINT JOHN VIANNEY 4:33.76 6
1) Jessica Loftus FR 2) Emily Weber SO
3) Nicole Wasielewski JR 4) Jen Therkorn SR
13 RAMSEY 4:34.71 7
1) Alex Sharry SR 2) Beth Montana SR
3) Dominique Adamo FR 4) Lisa Tarulli JR
14 INDIAN HILLS 4:37.94 6
1) Jeanette Cantwell FR 2) Ashley Bava SO
3) Rebecca Coffman FR 4) Lindsey Jeltes SO
15 POPE JOHN XXIII 4:41.68 5
1) Tara Downing SO 2) Kate Lynch JR
3) Samantha Bell JR 4) Brynn Merritt JR
16 MORRIS HILLS 4:41.97 4
1) Abbey McClain JR 2) Sam Chilton JR
3) Kari Friedlander JR 4) Laura Cardona SR
17 SPARTA 4:42.01 4
1) Sarah Hacker SR 2) Angela Brown SR
3) Cailyn Lynam JR 4) Melissa Sullivan FR
18 HOLY CROSS 4:42.14 4
1) Katie Morris JR 2) Ishah Jones JR
3) Cannon Carson JR 4) Shannon Copeland SO
19 SUMMIT 4:43.20 5
1) Jodi Callendar SR 2) Rachel Smith JR
3) Heather Scudellari FR 4) Susan Scavone FR
20 NEW BRUNSWICK 4:44.80 6
1) Lillian Jaquez SO 2) Jasmine Lyons SR
3) Marta Kubasek JR 4) Margaret Owusu SR
21 GOVERNOR LIVINGSTON 4:45.70 1
1) Christine McCurdy 2) Ann Marie Bacino
3) Alexis Kyriacou 4) Chrissie Sidie
22 CINNAMINSON 4:45.86 3
1) Lindsey Parent 2) Josephine Cutuetta
3) Meaghan Reilly 4) Marykate DiBenedetto
23 RIVER DELL 4:46.51 3
1) Alyssa Maier SO 2) Courtney Snyder FR
3) Kelly McDermott FR 4) Nicole Kufel SO
24 SPOTSWOOD 4:46.64 3
1) Carolyn Bowers 11 2) Michele Mattioli 11
3) Ho Yee Ko 09 4) Valerie Bonczek 11
25 CRANFORD 4:47.91 1
1) Mary Rose Mullen JR 2) Corinne Brown SO
3) Shantia Smith SO 4) Laura Gallo SO
26 CENTRAL-NEWARK 4:50.08 3
1) Tiffany Etheredge SO 2) Shareedah Smith SO
3) Saran Conde JR 4) Sharita Williams SO
27 SAINT DOMINIC 4:50.45 5
1) Kim Hudock SO 2) Xiomara Fuller SR
3) Ashley Cappiello JR 4) Jill Lissenden JR
28 VOORHEES 4:50.73 4
1) Kate Hartmann SO 2) Renee Rudermann JR
3) Kirsten Gerbehy SR 4) Caroline Diehl SR
29 FREEHOLD BORO 4:50.87 2
1) Elise Tagatac JR 2) Sam Kologe JR
3) Sarah Sterling FR 4) Sam Winitt SO
30 WALLKILL VALLEY 4:50.94 5
1) Bianna Clayton SO 2) Shania Catanzarite JR
3) Sarah Ruland JR 4) Zehra Undlp JR
31 MANASQUAN 4:51.61 3
1) Alaina Ambrosio 2) Jen Ragan
3) Kelly Nolan 4) Jillian Robinson
32 BURLINGTON TOWNSHIP 4:56.33 3
1) Jasmin McMillon 2) Theizu Telewoda
3) Tomika Mitchell 4) Ashley Gordon
33 PLEASANTVILLE 4:57.55 4
1) Shalan Laws 12 2) Domonique Shannon 12
3) Cierra Farquharson 11 4) Shaione Simmons 10
34 MONMOUTH REGIONAL 4:57.72 1
1) Tatiana Gramt SR 2) Marlena Simpson JR
3) Monet Walker JR 4) Sara Dyson JR
35 RED BANK CATHOLIC 5:01.22 3
1) Lauren Ibanez SO 2) Jackies Forgach SR
3) Meredith Hartung SO 4) Sasha Matson FR
36 MANCHESTER TOWNSHIP 5:01.34 2
1) Sonya Sullivan 12 2) Danielle Cortes 09
3) Ashley Dunbar 09 4) Hannah Sposato 11
37 RUMSON-FAIR HAVEN 5:03.57 2
1) Samantha Marinko JR 2) Karen Florio SR
3) Laura Zakreski SR 4) Katie Zakreski SR
38 PINELANDS 5:04.63 2
1) Christina Gontarski FR 2) Nicole Knight JR
3) Nicole Passeri SO 4) Kelli Kaelin FR
39 MATAWAN 5:05.29 4
1) Jodi Ann McCORMACK FR 2) Jade Walden JR
3) Brittany Orechovesky SO 4) Lauren Pica FR
40 MIDDLE TOWNSHIP 5:06.34 2
1) Karen Guilliams FR 2) Kristy Brown SR
3) Rachael DiCicco SR 4) Jennifer Pace SR
41 HOLY SPIRIT 5:06.38 2
1) Erin Dillon SR 2) Kate MacAllister SO
3) Alexia Jagger SO 4) Kaitlyn Woerner SO
42 BUENA 5:08.86 1
1) Jessica Goeller 09 2) Samantha Metzler 09
3) Jennifer Schmidt 09 4) Amanda McCLOSKEY 09
43 BISHOP AHR 5:09.04 4
1) Jessica Heimal 11 2) Danielle Velez 12
3) Janice Potenski 10 4) Lauren Bottitta 10
44 RARITAN 5:12.61 2
1) Jacqueline McGuinness SO 2) Valerie Carney FR
3) Brittany Papcun FR 4) Christine French JR
45 WEST DEPTFORD 5:12.81 1
1) Erin Kennedy FR 2) Jessica Mills SR
3) Heather Gariano SO 4) Janice Camlin SO
46 DEPTFORD 5:12.86 1
1) Ciera Ruffin 10 2) Megan Scott 11
3) Brandy Lyons 10 4) Gwen English 12
47 FORT LEE 5:13.87 2
1) Akari Shono SR 2) Meg Inomata SR
3) Angela Yan SR 4) Alshaimaa Salem SR
48 LAKELAND 5:14.69 3
1) Jenna Sisco FR 2) Amanda Check SR
3) Liz Hartwick JR 4) Marina Vineis FR
49 NORTHERN BURLINGTON 5:20.87 1
1) Kristin Bell SO 2) Casey D'Arcy JR
3) Morgan Golden SO 4) Brianna Mannuccia JR
50 LONG BRANCH 5:25.50 1
1) Nadine Hurd SR 2) Hilary Caranay SR
3) Myrtha Jeune SR 4) Tara Dente JR
51 LOWER CAPE MAY 5:38.81 2
1) Laura Robinson FR 2) Veronica Myers SO
3) Kristen Cardaci JR 4) Veronica Smiley JR
52 NEPTUNE 5:41.15 4
1) Alyssa Puryear FR 2) Estephanie Fortune FR
3) Crystal Norman FR 4) Jessica Assip SO
53 HILLSIDE 5:47.10 1
1) Antoinette Edwin 12 2) Ashanti Hameed 09
3) Kamille Watson 09 4) Elaine Jones 09
Girls Distance Medley GROUP 2
=======================================================================
MEET RECORD: # 12:43.05 1996 Bishop Eustace
School Finals Points
=======================================================================
1 MONSIGNOR DONOVAN 12:37.17# 10
1) Molly Kempton FR 2) Ashley Shafto JR
3) Amanda Cavallo FR 4) Leah Brogan SR
2 HIGHLAND REGIONAL 12:44.56 8
1) Ashley Thornton SR 2) Ebony Brown SR
3) Brittany Caserta SR 4) Arianna McKinney SR
3 HOPEWELL VALLEY 12:49.59 6
1) Megan Fitzpatrick 10 2) Natalie Mapp 12
3) Sarah Gustafson 9 4) Emily Sherrard 11
4 WEST MORRIS MENDHAM 12:53.87 4
1) Allison Bell SR 2) Jane Stoeckert SR
3) Christine Brozynski JR 4) Karen Guthrie SR
5 HADDONFIELD 13:00.14 2
1) Kathryn Clark JR 2) Kalie Cosnett FR
3) Jamie Sobolewski SR 4) Brooke Bonnette SO
6 CHATHAM 13:04.13 1
1) Jill Glover SR 2) Meghan Harrington JR
3) Natalie Ryan JR 4) Carolyn Von Heill JR
7 POPE JOHN XXIII 13:04.39
1) Brynn Merritt JR 2) Elizabeth Faherty JR
3) Elizabeth So JR 4) Lara Heigis SO
8 SAINT DOMINIC 13:15.17
1) Rebecca Laracy SR 2) Jill Lissenden JR
3) Afrika Williams JR 4) Christine Capetola SR
9 CRANFORD 13:17.41
1) Jen Hanke SO 2) Mary Rose Mullen JR
3) Caitlin Curtis SO 4) Laura Gallo SO
10 RED BANK CATHOLIC 13:21.67
1) Jennifer Booton SR 2) Tina Forgach JR
3) Cara D'Angelillio JR 4) Meghan McGrath JR
11 INDIAN HILLS 13:27.00
1) Elizabeth Bissell SR 2) Jeanette Cantwell FR
3) Megan Burke SR 4) Lindsey Jeltes SO
12 VOORHEES 13:30.48
1) Caroline Diehl SR 2) Valerie Boothby JR
3) Kate Hartmann SO 4) Rachel Taylor SR
13 RUMSON-FAIR HAVEN 13:36.52
1) Kelly Wojciehowski SR 2) Caitlyn Matena SO
3) Nikki Schneider SO 4) Samantha Marinko JR
14 FREEHOLD BORO 13:55.37
1) Laura Gatti JR 2) Elise Tagatac JR
3) Jen Dolan SR 4) Megan Patterson SO
15 EWING 13:55.38
1) Meghan Lovett SO 2) Asha Winters FR
3) Brittany Lovette JR 4) Anna Lovett SO
16 TENAFLY 13:56.14
1) Meredith Senter JR 2) Rebecca Lazarus SR
3) Monica Lucas SO 4) Meggie Sillivan JR
17 RARITAN 13:56.78
1) Christine Altland SO 2) Chelsea Callan SO
3) Jenn Curran JR 4) Christine French JR
18 POINT PLEASANT BORO 14:08.62
1) Leigh Murray SO 2) Roni Ekhart SR
3) Megan Breheney JR 4) Lindsy Ritchings JR
19 MANASQUAN 14:08.65
1) Maeve Kannar 2) Jen Ragan
3) Danielle Gorman 4) Jillian Robinson
20 RAMSEY 14:21.99
1) Jennifer Bain SO 2) Bridget Cunningham FR
3) Becky Schwarz FR 4) Stacey Bond SO
21 SAINT JOHN VIANNEY 14:25.58
1) Jennifer Kelly SO 2) Jessica Sladewski SO
3) Katy Bednarz FR 4) Jen Therkorn SR
22 HOLY CROSS 14:39.16
1) Chelsea Pullion SO 2) Ashley chase SR
3) Katie Lebrand SO 4) Shannon Copeland SO
23 MATAWAN 14:40.85
1) Lauren Pica FR 2) Valerie Peterson SO
3) Jodi Ann McCORMACK FR 4) Veronica Smith JR
24 JOHNSON, ARTHUR L. 14:42.72
1) Jenifer Bartolick JR 2) Stephanie Amalfe FR
3) Ashleigh Kast SR 4) Jessica Lewis JR
25 BUENA 14:44.80
1) Katrina Morozzi 10 2) Emily Jaworski 09
3) Jessica Goeller 09 4) Kate Kleinow 11
26 NORTHERN BURLINGTON 14:46.50
1) Natalie Conger JR 2) Kristin Bell SO
3) Michelle Reed SO 4) Allison Cooper SR
27 RIVER DELL 14:52.44
1) Larisa Kolmykova JR 2) Rachel Peck SO
3) Nicole Kufel SO 4) Krysie Pazoga JR
28 WILSON, WOODROW 14:56.39
1) Tamara Jones FR 2) Leona Carr JR
3) Erica Green FR 4) Lizette Ortiz JR
29 GOVERNOR LIVINGSTON 14:58.02
1) Ashley Tisdale 2) Veena Venkatachalam
3) Chrissie Sidie 4) Heather Weston
30 MANCHESTER TOWNSHIP 14:58.95
1) Teresa Higgins 11 2) Porsche Daniels 11
3) Hannah Sposato 11 4) Jessica Espinosa 09
31 BRIDGETON 14:58.98
1) Vivian Smith 2) Leviticus Gillis
3) Janice Watty 4) Melshanda Speed
32 IMMACULATA 15:05.72
1) Alysse Merullo JR 2) Katelyn Mineo SO
3) Mary Germino JR 4) Sandy Gomez SR
33 WALLKILL VALLEY 15:53.12
1) Bianna Clayton SO 2) Shania Catanzarite JR
3) Aimee Chegwidden SO 4) Zehra Undlp JR
34 NEW BRUNSWICK 16:16.15
1) Marta Kubasek JR 2) Christal Mendez FR
3) Chamerra Johnson SO 4) Daniela Frunza JR
35 WEST DEPTFORD 16:56.00
1) Erin Kennedy FR 2) Madi Brown FR
3) Christianna Massari FR 4) Colleen McKendry FR
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle GROUP 2
==========================================================================
MEET RECORD: # 33.33 1997 Cranford
School Finals H# Points
==========================================================================
1 WILSON, WOODROW 33.07# 7 10
1) Sable Loper JR 2) Samantha Sharper FR
3) Alana Loveland SR 4) Janee Sharper SO
2 BRIDGETON 34.03 6 8
1) Terri Hannah 2) Ashley Delgado
3) Natalie Chance 4) Brittany Gross
3 MANCHESTER TOWNSHIP 34.15 7 6
1) Sonya Sullivan 12 2) Hannah Sposato 11
3) Amber Hahn 09 4) Porsche Daniels 11
4 GOVERNOR LIVINGSTON 34.24 7 4
1) Christine McCurdy 2) Catherine Dewling
3) Veena Venkatachalam 4) Laura Ronner
5 BUENA 35.20 6 2
1) Kendra Winters 10 2) Leah Lohr 12
3) Lauren Lillie 10 4) Brianne Willson 11
6 HADDONFIELD 35.48 4 1
1) Kimberly Abel SR 2) Emily Robertson JR
3) Virgina Leise 11 4) Rebecca Smedley SR
7 WEST MORRIS MENDHAM 35.66 7
1) Mariel Davis SR 2) Julianne Webber JR
3) Noelle Quam JR 4) Heidi Schwabe SR
8 BISHOP AHR 35.85 2
1) Natalie Bujalski 9 2) Danielle Velez 12
3) Janice Potenski 10 4) Erin McCORMAC 9
9 MORRIS HILLS 35.94 5
1) Sam Chilton JR 2) Brittany Darling SO
3) Laura Cardona SR 4) Abbey McClain JR
10 RIVER DELL 36.09 4
1) Julianne Wiggins SR 2) Alyssa Maier SO
3) Emily Cain SR 4) Rachel Peck SO
11 POPE JOHN XXIII 36.55 4
1) Noelle Marra JR 2) Kathleen Ennis SR
3) Carolyn Bieganousky SO 4) Kate Lynch JR
12 MATAWAN 36.85 2
1) Michelle Cornacchia SR 2) Jessica Adamko SR
3) Valerie Peterson SO 4) Brittany Orechovesky SO
13 PINELANDS 36.90 5
1) Melissa Blasco FR 2) Jacquelin Makela SR
3) Nicole Knight JR 4) Nicole Passeri SO
14 NEPTUNE 37.02 6
1) Trier Young SR 2) Clarese Bradley JR
3) Natasha Hill JR 4) Malissa Holmes JR
15 RED BANK CATHOLIC 37.08 5
1) Lauren Ibanez SO 2) Kathleen Balog JR
3) Samantha Chan JR 4) Cara D'Angelillio JR
16 WEST DEPTFORD 37.27 1
1) Jessica Mills SR 2) Gwen Massey JR
3) Heather Gariano SO 4) Colleen Murphy JR
17 MIDDLE TOWNSHIP 37.94 4
1) Kristy Brown SR 2) Kate Gaskill JR
3) Ashley Frank JR 4) Amanda Melchoiorre SR
18 LAKELAND 37.97 2
1) Liz Hartwick JR 2) Amanda Check SR
3) Jenna Sisco FR 4) Katelyn Rodgers SO
19 CRANFORD 38.04 3
1) Megan Kuhn JR 2) Christina Provence FR
3) Jessica Fennes-Pheney FR 4) Kayla Montgomery FR
20 MONMOUTH REGIONAL 38.49 1
1) Tatiana Gramt SR 2) Tatiana McCook JR
3) Monet Walker JR 4) Dominique Whitfield FR
21 BURLINGTON TOWNSHIP 39.07 1
1) Jasmin McMillon 2) Sharon Nebbia
3) Ashton McMillan 4) Ashley Fulmore
22 MONSIGNOR DONOVAN 39.22 3
1) Ashley Shafto JR 2) Rachel Simms JR
3) Shannon Smith SO 4) Heather Carbone SO
23 SAINT DOMINIC 39.56 2
1) Astrid DiVincent JR 2) Xiomara Fuller SR
3) Ashley Cappiello JR 4) Erica Cannedy JR
23 SPOTSWOOD 39.56 1
1) Carolyn Bowers 11 2) Michele Mattioli 11
3) Lindsay Thackara 11 4) Angela Ricci 11
25 HOLY CROSS 39.73 3
1) Sharisa Haas JR 2) MacKenzie Lee FR
3) Laura Skertic SR 4) Christine Murawski JR
26 MANASQUAN 39.99 6
1) Delia Beck 2) Claire Moore
3) Anna Klindtworth 4) Kelly Nolan
27 SUMMIT 41.41 3
1) Sarah Boak FR 2) Ashley Wiggins JR
3) Lexi Zalk FR 4) Andrea Turner FR
Girls High Jump GROUP 2
=================================================================================
MEET RECORD: # 10-04 1987 A.L. Johnson Reg.
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lashonda Carter 11 RAHWAY 5-02.00 1.57m 0.5 1 Nicole Passeri SO PINELANDS 5-02.00 1.57m 3.5
3 Terri Hannah BRIDGETON 5-00.00 1.52m 5
4 Kathleen Rooney SR W MORRIS MENDHAM 5-00.00 1.52m 3.5
5 Deserea Byrd SR HIGHLAND REGIONA 5-00.00 1.52m 2
6 Christine Murawski JR HOLY CROSS 4-10.00 1.47m
6 Kimberly Abel SR HADDONFIELD 4-10.00 1.47m
6 Christine McCurdy GOV LIVINGSTON 4-10.00 1.47m
6 Jasmine Lyons SR NEW BRUNSWICK 4-10.00 1.47m
6 Kallyn Falvo SR SPARTA 4-10.00 1.47m
6 Kirsten Gerbehy SR VOORHEES 4-10.00 1.47m 1
12 Kelly Contrino SO VOORHEES 4-08.00 1.42m 1
13 Afrika Williams JR ST DOMINIC ACAD 4-08.00 1.42m
13 Kirsten Guilliams SR MIDDLE TOWNSHIP 4-08.00 1.42m
13 Lauren Monahan SR WEST DEPTFORD 4-08.00 1.42m
13 Jackie Christie SR ST. JOHN VIANNEY 4-08.00 1.42m
13 Jenise Jones JR EWING 4-08.00 1.42m
13 Elise Silvestri JR HADDONFIELD 4-08.00 1.42m
13 Jessie Ruiz SO RIVER DELL 4-08.00 1.42m
13 Brittany Caserta SR HIGHLAND REGIONA 4-08.00 1.42m 2
13 Kelly McDermott FR RIVER DELL 4-08.00 1.42m
13 Rachel Smith JR SUMMIT 4-08.00 1.42m
13 Katelyn Rodgers SO LAKELAND 4-08.00 1.42m
13 Heather Scudellari FR SUMMIT 4-08.00 1.42m
13 Heather Albrecht JR JOHNSON, ARTHUR 4-08.00 1.42m
13 Jane Stoeckert SR W MORRIS MENDHAM 4-08.00 1.42m 3.5
13 Ashley Chance BRIDGETON 4-08.00 1.42m 5
13 Stephanie Barbosa SR JOHNSON, ARTHUR 4-08.00 1.42m
29 Vanessa Medina JR EWING 4-06.00 1.37m
29 Shawna Bowen FR PINELANDS 4-06.00 1.37m 3.5
29 Cathy Bigelow 11 HOPEWELL VALLEY 4-06.00 1.37m
29 Laura Skertic SR HOLY CROSS 4-06.00 1.37m
29 Abby Harris-Shea 10 HOPEWELL VALLEY 4-06.00 1.37m
29 Clarese Bradley JR NEPTUNE 4-06.00 1.37m
29 Kara Stull SO CRANFORD 4-06.00 1.37m
29 Katrina Racibarskas SO CHATHAM 4-06.00 1.37m
29 Shantia Smith SO CRANFORD 4-06.00 1.37m
38 Decoda Johnson JR NEPTUNE 4-04.00 1.32m
38 Danielle Kroll JR INDIAN HILLS 4-04.00 1.32m
38 Lafayette Harris 10 RAHWAY 4-04.00 1.32m 0.5
38 Sarah Foster FR SPARTA 4-04.00 1.32m
38 Colleen Murphy JR WEST DEPTFORD 4-04.00 1.32m
38 Jill Lissenden JR ST DOMINIC ACAD 4-04.00 1.32m
38 Natalie Bujalski 9 BISHOP AHR 4-04.00 1.32m
45 Jennifer Roman SR LAKELAND 4-00.00 1.21m
45 Leah Ishmael JR RARITAN 4-00.00 1.21m
45 Nina Regencio 12 HILLSIDE 4-00.00 1.21m
45 Kamille Watson 09 HILLSIDE 4-00.00 1.21m
45 Noelle Marra JR POPE JOHN XXIII 4-00.00 1.21m
45 Rebecca Coffman FR INDIAN HILLS 4-00.00 1.21m
45 Delia Beck MANASQUAN 4-00.00 1.21m
45 Maria Nappo JR RED BANK CATH 4-00.00 1.21m
45 Morgan Golden SO NO BURLINGTON 4-00.00 1.21m
45 Anna Klindtworth MANASQUAN 4-00.00 1.21m
45 Judith Kerrisk SO ST. JOHN VIANNEY 4-00.00 1.21m
45 Melissa Villars SO CHATHAM 4-00.00 1.21m
45 Veena Venkatachalam GOV LIVINGSTON 4-00.00 1.21m
45 Lillian Jaquez SO NEW BRUNSWICK 4-00.00 1.21m
45 Maura Lappin JR MIDDLE TOWNSHIP 4-00.00 1.21m
45 Elizabeth Lemasters JR POPE JOHN XXIII 4-00.00 1.21m
-- Meredith Hartung SO RED BANK CATH NH
-- Liz Kane JR RARITAN NH
-- Alyssa Glenn 11 BISHOP AHR NH
-- Natalie Conger JR NO BURLINGTON NH
Girls Shot Put GROUP 2
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tiona Long SO NEW BRUNSWICK 39-01.50 11.92m
2 Daria Zivanovic SR ST DOMINIC ACAD 37-08.25 11.48m 0.5
3 Marla Burden BRIDGETON 37-02.00 11.32m 4
4 Dominique Whitfield FR MONMOUTH REGIONA 36-11.75 11.27m 2
5 Gemma Naclerio SR MORRIS HILLS 35-08.25 10.87m 5
6 Margaret Demore JR WEST DEPTFORD 34-08.25 10.57m 3
7 Alyssa Baker JR LONG BRANCH 34-07.50 10.55m
8 Patrice Chatman JR SUMMIT 34-01.00 10.38m
9 Deserea Byrd SR HIGHLAND REGIONA 33-08.25 10.26m 1
10 Nicole Garvey JR MORRIS HILLS 33-02.25 10.11m 5
11 Nicole Bailey SR RED BANK CATH 32-04.00 9.85m
11 Jessica Steinbeigle JR INDIAN HILLS 32-04.00 9.85m
13 Ashton McMillan BURLINGTON TOWNS 32-03.00 9.82m
14 Tanisha Young SR WEST DEPTFORD 32-01.00 9.77m 3
15 Briana Perez JR POPE JOHN XXIII 31-04.00 9.55m
16 Maleka Douglas SR HIGHLAND REGIONA 31-02.00 9.49m 1
17 Caitlin Keating 12 CARTERET 31-01.75 9.49m
18 Tanya Elshahawi JR INDIAN HILLS 30-10.00 9.39m
19 Alison Fletcher 11 HOPEWELL VALLEY 30-00.00 9.14m
20 Danielle LeGrande SO POPE JOHN XXIII 29-09.50 9.08m
21 Joanne Bunton BRIDGETON 29-09.00 9.06m 4
22 Stephanie Enurasia BURLINGTON TOWNS 29-08.75 9.06m
23 Nicole Puig SR TENAFLY 29-00.75 8.85m
24 Christina Bibbs SO DOVER 28-10.25 8.79m
25 Stephanie Teixeira SR JOHNSON, ARTHUR 28-09.25 8.76m
26 Adrian Mobley 10 PLEASANTVILLE 28-08.75 8.75m
27 Deb Lang JR RED BANK CATH 28-08.50 8.75m
28 Amanda Neis FR MONMOUTH REGIONA 28-07.75 8.73m 2
29 Amanda Moore 10 MANCHESTER TOWNS 28-03.00 8.61m
30 Carolyn Byrne JR CHATHAM 27-10.50 8.49m
31 Michelle Montoya FR EWING 27-00.75 8.24m
32 Sherri Rosenberg JR ST DOMINIC ACAD 27-00.25 8.23m 0.5
33 Nicole Pede SO RARITAN 26-10.50 8.19m
34 Alyssia Bellamy JR MATAWAN 26-05.25 8.05m
35 Kira Denis JR MATAWAN 26-04.00 8.02m
36 Natalia Arias JR TENAFLY 26-03.50 8.01m
37 Ebony Smith SR DOVER 26-02.75 7.99m
38 Dara Murawski 11 MANCHESTER TOWNS 26-01.50 7.96m
39 Courtney Settle SO RARITAN 25-10.00 7.87m
40 Nicole Palminteri JR RAMSEY 25-09.00 7.84m
41 Megan Burak 11 CARTERET 25-07.75 7.81m
42 Emily Kinaman JR SUMMIT 25-06.25 7.77m
43 Megan McCoy JR EWING 25-04.25 7.72m
44 Stephanie Rosamilia GOV LIVINGSTON 25-03.00 7.69m
44 Melissa Yurenda SO JOHNSON, ARTHUR 25-03.00 7.69m
46 Lashelle Bunion 9 RAHWAY 25-02.00 7.67m
47 Alesandra Hamilton 10 HILLSIDE 24-08.50 7.53m
48 Leah Pasternack 10 SPOTSWOOD 24-05.75 7.46m
48 Jessica Heimal 11 BISHOP AHR 24-05.75 7.46m
50 Mindi Cardwell SO MIDDLE TOWNSHIP 24-05.00 7.44m
51 Danielle Lombard 12 HILLSIDE 24-02.25 7.37m
52 Danielle Butler 12 RAHWAY 23-09.00 7.23m
53 Laura Solia 11 HOPEWELL VALLEY 23-08.00 7.21m
54 Nichole Gersht JR RAMSEY 23-01.00 7.03m
55 Katie McDOONALD 10 BISHOP AHR 23-00.50 7.02m
56 Raechel Lebron FR LONG BRANCH 22-10.00 6.95m
57 Francesca Louis 12 PLEASANTVILLE 22-09.00 6.93m
58 Cynthine Letwich FR LINCOLN 22-08.00 6.90m
59 Tonette Salido 12 SPOTSWOOD 22-06.00 6.85m
60 Cristen Berben FR NO BURLINGTON 22-01.00 6.73m
61 Samantha Baird JR NEW BRUNSWICK 21-10.75 6.67m
62 Anzania Barbee JR WILSON, WOODROW 20-08.75 6.31m
63 Leah Gonzalez FR LINCOLN 20-04.00 6.19m
64 Justine Colabraro JR CHATHAM 19-07.00 5.96m
65 Jessica Lloyd SO MIDDLE TOWNSHIP 18-07.25 5.67m
66 Catherine Dewling GOV LIVINGSTON 18-03.50 5.57m
67 Shaquel Nicholson FR NEPTUNE 17-04.25 5.28m
68 Shayla Fray FR NEPTUNE 16-09.25 5.11m
69 Christine Pace JR WILSON, WOODROW 15-01.25 4.60m
70 Jennifer Reed FR NO BURLINGTON 14-08.00 4.47m
Group II Boys
Hy-Tek's Meet Manager 1/10/2005 05:33 PM
40Th ANNUAL NJSIAA/STAR LEDGER - 1/9/2005
2005 RELAY CHAMPIONSHIPS GROUP II
Jadwin Gym, Princeton University
Results
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Camden 36 2) Matawan 30
3) Cranford 26 4) Pope John XXIII 20
5) Morris Hills 18 5) Governor Livingston 18
7) Ramsey 15 8) Highland Regional 14
9) PLEASANTVILLE 12 10) Delbarton 10
10) Pinelands 10 12) Burlington Township 8
12) Freehold Boro 8 12) Deptford 8
12) Haddonfield 8 16) Indian Hills 6
17) RARITAN 5.50 18) West Morris Mendham 4
18) West Deptford 4 18) Monsignor Donovan 4
18) Long Branch 4 22) Fort Lee 3
23) Tenafly 2 23) Lakeland 2
25) Chatham 1 25) Bridgeton 1
27) Cinnaminson 0.50
Boys 4x200 Meter Relay GROUP 2
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 CAMDEN 1:34.35 8 10
1) Khari Duckett SO 2) Carl Smith SR
3) Devon Burroughs SR 4) Robert McGriff JR
2 DEPTFORD 1:36.55 8 8
1) Bruce Owens SR 2) Joshua Burnett JR
3) Kevin Brown SO 4) Daniel Myers SR
3 MATAWAN 1:36.75 7 6
1) Melvin Finley JR 2) Ted Okosi JR
3) Ralph Pica SR 4) Jason Jackson JR
4 WEST DEPTFORD 1:36.83 8 4
1) Marcell Archie SO 2) Micheal Clark JR
3) AJ Bunton JR 4) Kordell Young JR
5 POPE JOHN XXIII 1:38.24 8 2
1) Dan Allen JR 2) Mike Mazur SR
3) Bryan Downing SR 4) Jason Harper SR
6 FORT LEE 1:38.76 4 1
1) Ilia Pashintsev SR 2) Daniel Cirone SR
3) Ilya Teplitskiy SR 4) Tinashe Kitchen FR
7 BRIDGETON 1:38.79 8
1) Jarrett Brown 2) Aaron Holden
3) James Cobbs 4) James Pierce
8 RARITAN 1:39.02 7
1) Mike Stofferrs SR 2) Andrew Pertusiello SR
3) Matt Fitzpatrick JR 4) Jeff Papcun SR
9 NEPTUNE 1:39.51 6
1) TyQuan Coleman 11 2) Robert Kee 12
3) Dominique Morrison 11 4) Cory Nelms 11
10 MONSIGNOR DONOVAN 1:39.92 7
1) Eric Bruno 10 2) Vin Cilento 11
3) Jayce Maxwell 09 4) Matthew Limpert 11
11 LONG BRANCH 1:40.27 8
1) Jerett Sanderson SR 2) Marcus Jenkins SR
3) Terrence McKeller SR 4) Robert Cheese JR
12 LINCOLN 1:40.52 6
1) Jean Meduse JR 2) Anthony Javis JR
3) Hector Guitierrez JR 4) Walter Cook SR
13 CRANFORD 1:40.55 5
1) Dan Manuyag JR 2) Edward Krov FR
3) Jeffrey Savage JR 4) Thomas Hannen SR
13 CINNAMINSON 1:40.55 4
1) John Lose 2) Daniel Collier
3) Brian Makinson 4) Jahwann Lampkin
15 HUDSON CATHOLIC 1:40.64 6
1) Jehwan OH SR 2) Donnell Jenkins JR
3) Kevin Holmes SR 4) Garrett Askew JR
16 BUENA 1:40.82 3
1) Dwayne Davis 11 2) Jared Gruccio 10
3) Rich Vansykle 4) Marcellus Manning 12
17 WILSON, WOODROW 1:41.54 7
1) Alex Enriquez SO 2) Matthew Marhsall FR
3) James Harris FR 4) Darnell Ferguson SO
18 MANCHESTER TOWNSHIP 1:41.56 1
1) Melvin Sharpe 12 2) Bryan Silver 11
3) Matthew Pennucci 11 4) Daryl Marshall 11
19 RAHWAY 1:41.57 5
1) Doreace Santiago 11 2) John Ferrer 10
3) Reggie Clarke 12 4) Justin Lamb 11
20 GOVERNOR LIVINGSTON 1:41.68 7
1) Scott Mahoney 2) Jeffery Schulz
3) Gregory Batejan 4) Pedro Neto
21 MORROW, DWIGHT 1:41.71 6
1) Delford Brown 2) Brandon Barnes
3) Rijhay Sampson 4) Michael Epps
22 DOVER 1:41.81 3
1) John Bentlyewski JR 2) Michael Smith SO
3) Warren McDonald SO 4) Michael Kirc JR
23 CHATHAM 1:42.65 4
1) David Cassilo JR 2) Michael Lee SO
3) Stephen Hehl JR 4) Jason Kozub JR
24 PLEASANTVILLE 1:42.66 5
1) Raymond Wilson 9 2) Paul Moon 11
3) Jamall McLean 9 4) Kevin Gandy 11
25 TENAFLY 1:43.19 6
1) Yoo Cha SO 2) In Cha SR
3) Craig Salm JR 4) Ryan Greene SR
26 HOLY CROSS 1:43.27 2
1) Dave Myiamoto JR 2) Bill Drummond SR
3) Peter Ceretti JR 4) Corey Henry FR
27 HOLY SPIRIT 1:43.35 6
1) Kyle Gabriel SR 2) Nicholas Marchione SR
3) Brian Gallagher FR 4) Peter McGaughran SR
28 VOORHEES 1:43.48 2
1) Josh Eidsvagg JR 2) Trevor Kranec JR
3) Nick Barone JR 4) Dave Shideler SR
29 MIDDLE TOWNSHIP 1:43.55 4
1) Markal Ginyard SR 2) Andrew Priggemeir SR
3) Michael Weyland SR 4) Davon Edwards SR
30 EWING 1:44.05 3
1) Andrew Dash SO 2) Quincy DeWitt SO
3) Kamryn Austin FR 4) Chayanne Tweh FR
31 RIVER DELL 1:44.06 3
1) Kevin Ogden 2) Mike Losito
3) Rui Xiong 4) Kevin McVeigh
32 SPARTA 1:44.75 5
1) Matt Palmer SR 2) Michael Miseo SO
3) Dave Evans JR 4) Chris Jenkins SR
33 CENTRAL-NEWARK 1:45.10 2
1) Stanley Dolo JR 2) Shawn Thompson SR
3) Terrell Campbell SO 4) Frank Igiebor SR
34 INDIAN HILLS 1:45.27 5
1) Brian Tanis JR 2) Brian Reilly SO
3) William Woodward SR 4) Kurt Von Weisenstein SO
35 JOHNSON, ARTHUR L. 1:45.84 4
1) Steve Mirando SR 2) Anthony Vargas FR
3) Anthony Oliveira FR 4) Rich Sopko JR
36 SPOTSWOOD 1:46.00 3
1) Nick Ku 11 2) Anthony Bunales 10
3) Brian Scott 10 4) Scott Phibbs 10
37 FREEHOLD BORO 1:46.60 5
1) Peter Leung FR 2) Nick Arnone SR
3) Ron Pekarchik JR 4) Marvin Vuong SR
38 SAINT JOHN VIANNEY 1:46.67 4
1) Colin Cecere JR 2) Dan Favaloro JR
3) Chris Ammon SO 4) Andrew Schladebeck SR
39 BURLINGTON TOWNSHIP 1:48.01 2
1) Keith Syria 2) reggie Washington
3) Joe Holland 4) Sean Morris
40 WALLKILL VALLEY 1:49.67 2
1) Josh Hoff JR 2) Brandon McHugh JR
3) Justin Sikora FR 4) Kevin Reidenger JR
41 HILLSIDE 1:50.02 1
1) Marshall King 10 2) Jovany Juean Louis 09
3) Tony Cowart 09 4) Gill Hysons 10
42 MANASQUAN 1:50.67 2
1) Nick Harmon 2) Brendan Quigley
3) Kevin Clark 4) Jared Schwartz
43 RUMSON-FAIR HAVEN 1:52.49 1
1) DJ Best JR 2) Ed Ray SO
3) Alejandro GacArtigas SR 4) Mike Lamarca SR
44 NEW BRUNSWICK 1:52.92 1
1) Edwin Walker JR 2) Andre Belgrave JR
3) Keith Morris FR 4) Mauricio Somarribas FR
45 NORTHERN BURLINGTON 1:55.96 1
1) David Specca FR 2) Matthew Palmieri FR
3) Ian King FR 4) Caleb Walton SO
-- SUMMIT DQ 7
1) Justin Matlock SR 2) Nikhil James JR
3) Daryl Toney JR 4) Pedro Friere SR
-- BISHOP AHR DQ 3
1) Adam Walton 9 2) Teddy Brinkofski 9
3) Bryan Tyska 12 4) Kevin Butler 10
-- MONMOUTH REGIONAL DQ 1
1) Alan Borhauer JR 2) Andrew Berry FR
3) 4) Raymond Davis JR
Boys 4x400 Meter Relay GROUP 2
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 CAMDEN 3:32.05 5 10
1) Robert McGriff JR 2) Casey Pinckney SO
3) Carl Smith SR 4) Devon Burroughs SR
2 RAMSEY 3:33.98 5 8
1) Alex Lanuto SR 2) Dylan Coonrad SR
3) David King JR 4) Alex Crabbe SR
3 PLEASANTVILLE 3:35.29 5 6
1) Alan Laws 10 2) Alex Best 10
3) Kevin Gandy 11 4) Anthony Murphy 12
4 MONSIGNOR DONOVAN 3:36.22 5 4
1) Vin Cilento 11 2) Jayce Maxwell 09
3) Mark Keating 11 4) Matthew Limpert 11
5 GOVERNOR LIVINGSTON 3:39.25 4 2
1) Anthony Abitante 2) Joseph Murphy
3) Daniel Fernandez 4) Sean Carmody
6 POPE JOHN XXIII 3:40.47 5 1
1) Peter Murphy SR 2) Courtney Morris JR
3) Albert Taylor SR 4) Anthony LaMastro JR
7 RED BANK CATHOLIC 3:41.86 4
1) Dan Fitzpatrick SO 2) Brandon Bair SR
3) Robbie Gruner SR 4) Casey StFleur SR
8 MATAWAN 3:41.91 2
1) Jerard King JR 2) Sean Kliemisch SR
3) Steven Martinez JR 4) Jason Jackson JR
9 DEPTFORD 3:42.54 4
1) Bruce Owens SR 2) Ryan Jones JR
3) Joshua Burnett JR 4) Daniel Myers SR
10 FORT LEE 3:44.43 4
1) Ilia Pashintsev SR 2) Ilya Teplitskiy SR
3) Daniel Cirone SR 4) Andrei Olifer JR
11 VOORHEES 3:45.04 3
1) Phil Levassuer SR 2) Josh Eidsvagg JR
3) Nick Barone JR 4) Dave Shideler SR
12 WEST MORRIS MENDHAM 3:45.46 3
1) Marcel VanEeden SR 2) Albert Trank FR
3) Kevin Frick SR 4) Jonathan Gilbert SR
13 WILSON, WOODROW 3:46.51 5
1) Thomas Walls JR 2) Alex Enriquez SO
3) Michael McNeil JR 4) Rhodnei Spence SO
14 WALLKILL VALLEY 3:46.66 2
1) Mikey Pachella JR 2) Nick Pavia SR
3) Josh Hoff JR 4) Brandon McHugh JR
15 CRANFORD 3:48.98 3
1) Jeffrey Savage JR 2) Ryan McMahon SR
3) Joe McKenney SO 4) Nate Thompson SR
16 LINCOLN 3:50.33 1
1) Hector Guitierrez JR 2) Anthony Javis JR
3) Clarence Stewart SO 4) Walter Cook SR
17 NEW BRUNSWICK 3:51.70 3
1) Harry Rivera JR 2) Kreg Butler JR
3) Duval Sewer JR 4) Hansel Aguilar
18 SPOTSWOOD 3:51.94 4
1) Nick Ku 11 2) Scott Phibbs 10
3) Greg Snitkin 12 4) Steven Farparan 12
19 BRIDGETON 3:52.76 1
1) Jamar Mack 2) James Cobbs
3) Robert Robinson 4) Michael Gaffney
20 LONG BRANCH 3:56.59 3
1) Terry Paul SO 2) Victor Ramos JR
3) Marcus Jenkins SR 4) Jerett Sanderson SR
21 EWING 3:57.61 1
1) Chayanne Tweh FR 2) Brandon Leftbridge FR
3) Quincy DeWitt SO 4) Andrew Dash SO
22 HOLY SPIRIT 3:58.09 3
1) Peter McGaughran SR 2) Kyle Gabriel SR
3) Michael Keebler SO 4) Brian Gallagher FR
23 PINELANDS 3:59.55 3
1) William Coffin JR 2) Tyler Buono FR
3) Christopher Huch SR 4) Daniel Figueredo SO
24 HIGHLAND REGIONAL 3:59.57 2
1) Steve McBride SO 2) Jesse Brennan JR
3) Aaron Banks SO 4) Dymir arthur SR
25 MANASQUAN 4:07.01 1
1) Kevin Kircher 2) Justin Quigley
3) Tom Salaway 4) Brendan Quigley
26 LOWER CAPE MAY 4:07.87 2
1) John Steiger SR 2) Tim Lansky SO
3) Roy Abrams SO 4) Ryan Jones SO
27 BISHOP AHR 4:08.51 1
1) Ken Buco 10 2) Michael Ciccarelli 10
3) Teddy Brinkofski 9 4) Bryan Tyska 12
28 RUMSON-FAIR HAVEN 4:08.80 1
1) Peter Potyondy SR 2) Alejandro GacArtigas SR
3) Dave Rehders SO 4) Sean Pahler FR
29 CENTRAL-NEWARK 4:09.10 2
1) Matthew Brown JR 2) Stanley Dolo JR
3) Shawn Thompson SR 4) Frank Igiebor SR
30 MIDDLE TOWNSHIP 4:09.15 1
1) Robert Pass JR 2) Michael Weyland SR
3) Franklin Pittaluga JR 4) Kyle Metcalf JR
31 CINNAMINSON 4:31.65 2
1) Timothy Cahill 2) Evan King
3) Joshua Albasi 4) Nicholas Campbell
Boys 4x800 Meter Relay GROUP 2
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 CRANFORD 8:18.27 10
1) Ryan McMahon SR 2) Brian Mahoney SR
3) Nate Thompson SR 4) Joe McKenney SO
2 HIGHLAND REGIONAL 8:22.77 8
1) Bryan Osborne JR 2) Bill Ling JR
3) Pat Collins JR 4) James Kavaliauskas SR
3 PLEASANTVILLE 8:28.99 6
1) Alex Best 10 2) Alaric Best 11
3) Anthony Murphy 12 4) Alan Laws 10
4 WEST MORRIS MENDHAM 8:36.87 4
1) Jonathan Gilbert SR 2) Albert Trank FR
3) Kevin Frick SR 4) Marcel VanEeden SR
5 RAMSEY 8:40.97 2
1) Alex Lanuto SR 2) Dylan Coonrad SR
3) Bryan Kretschmer JR 4) Alex Crabbe SR
6 POPE JOHN XXIII 8:44.36 1
1) Mike Dalton SR 2) Matt Carlson JR
3) Tom Roy SO 4) Albert Taylor SR
7 HADDONFIELD 8:50.58
1) Michael Burke SO 2) Justin Heinze SR
3) Matthew Golia SO 4) Zachary Miller SR
8 MORRIS HILLS 'B' 8:54.27
1) Ryan Uhrynowich JR 2) Kyle Soloff SO
3) Adam Wasser JR 4) Jared Labar JR
9 NORTHERN BURLINGTON 8:59.44
1) David Reed SR 2) Daniel Bowden JR
3) Benjamin Berben JR 4) Matthew Melillo SO
10 WALLKILL VALLEY 9:00.26
1) Matt Bloodgood SR 2) Nick Meeker JR
3) Josh Hoff JR 4) Mikey Pachella JR
11 SPOTSWOOD 9:00.87
1) Chad Vidal 12 2) Chris O'Dwyer 11
3) Jim DeMarco 12 4) Brad Schepise 11
12 VOORHEES 9:01.66
1) Sebastian Russo FR 2) Chris Southwick SO
3) Phil Levassuer SR 4) Matt Parker JR
13 BUENA 9:02.11
1) Marcellus Manning 12 2) Steve Klapy 11
3) Dwayne Davis 11 4) David Minsky 11
14 RED BANK CATHOLIC 9:03.27
1) Tim Griswold SO 2) Peter Forgach JR
3) Mike Troy JR 4) Joe Hafey SR
15 MATAWAN 9:05.25
1) Shawn Defrance SR 2) Daniel DaCOSTA JR
3) Joe Smith JR 4) David Brady SO
16 WEST DEPTFORD 9:06.18
1) Brian Rooney JR 2) Chris Wolff SO
3) Andrew Morris SR 4) Pete Austin SR
17 LINCOLN 9:08.14
1) Anthony Javis JR 2) Benicio Lisboa SO
3) Clarence Stewart SO 4) Walter Cook SR
18 POINT PLEASANT BORO 9:15.53
1) Shane Hart FR 2) Ken Walsh
3) Derek Cardinale SO 4) Kevin Hart SR
19 NEW BRUNSWICK 9:24.32
1) Hansel Aguilar 2) Guillamo Simpson JR
3) Duval Sewer JR 4) John Jaquez SO
20 TENAFLY 9:24.79
1) Abe Atsuro SR 2) Kei Kawabata SR
3) James Sullivan 9 4) Shion Takahashi SR
21 CHATHAM 9:26.84
1) Michael Sullivan SO 2) James Grimes SO
3) Eric Couphas JR 4) Matt Fafoutis SR
22 MANCHESTER TOWNSHIP 9:27.51
1) Lewis Bruno 11 2) Michael Smith 10
3) Paul Hynes 11 4) David Webster 11
23 CAMDEN 9:30.25
1) Lashawn Coleman FR 2) Donte Benson JR
3) Zach Clarke FR 4) Royce Davis SR
24 SAINT JOHN VIANNEY 9:30.67
1) Thomas Serpico SO 2) Matt Wiley SO
3) James Coleman FR 4) Dan Agnello FR
25 INDIAN HILLS 9:31.17
1) Andrew Grammatikos SR 2) Jerome Perkins FR
3) Steven Humphreys JR 4) Andrew Bruno JR
26 RARITAN 9:35.22
1) AJ Hill SR 2) Dan Fortier FR
3) Elias Roman JR 4) Jim Curran SO
27 FREEHOLD BORO 9:40.40
1) Nicholas Mastriana JR 2) Michael Dimtsios SO
3) Gregory Heden SO 4) Tim Patterson SR
28 RUMSON-FAIR HAVEN 9:40.41
1) Jared Pienkos SR 2) Dave Rehders SO
3) Peter Potyondy SR 4) Sean Pahler FR
29 LOWER CAPE MAY 9:40.52
1) John Steiger SR 2) Tim Lansky SO
3) Roy Abrams SO 4) Ryan Jones SO
30 GOVERNOR LIVINGSTON 9:44.80
1) Brian Cunningham 2) Albert Tsai
3) Michael Di Stefano 4) Nicholas Magou
31 JOHNSON, ARTHUR L. 9:50.93
1) Dan Camporeale JR 2) Kevin Felice JR
3) Dan Yesinko SR 4) Drew Seaver JR
32 WILSON, WOODROW 9:52.67
1) Rhodnei Spence SO 2) Anthony McKee JR
3) James Harris FR 4) Justin Lopez FR
33 FORT LEE 9:53.23
1) Alex Escobar JR 2) Scott Schmelzer SR
3) Xaiver Rodriguez JR 4) Paul Mandala JR
34 SPARTA 9:54.47
1) Josh Thompson SR 2) Aleks Erins SO
3) Kyle Hampson SO 4) Michael Hamon SO
35 SUMMIT 9:57.33
1) Dan Esposito SO 2) Mike Shea JR
3) Andy Passantino FR 4) Stephen Hankinson SO
36 IMMACULATA 10:06.91
1) Chris Heibell SR 2) Joe Russomano SO
3) Bruce Lukens FR 4) Vinnie Pecora SR
37 CINNAMINSON 10:07.70
1) Brandon Riley 2) John Reilly
3) Brad Silver 4) Kevin Latonick
38 MIDDLE TOWNSHIP 10:28.19
1) Robert Pass JR 2) Kyle Palmer SR
3) Zach Yaroschuk SO 4) Franklin Pittaluga JR
-- NEPTUNE DQ
1) Chris Caudill 11 2) Damaine Murray 09
3) Paul Waltsak 09 4) Frank Haskins 12
Boys 1600 Sprint Medley GROUP 2
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 POPE JOHN XXIII 3:41.26 6 10
1) Dan Allen JR 2) Jason Harper SR
3) Bryan Downing SR 4) Anthony LaMastro JR
2 CAMDEN 3:42.82 6 8
1) Carl Smith SR 2) Khari Duckett SO
3) Robert McGriff JR 4) Asteway Gass JR
3 MATAWAN 3:47.87 6 6
1) Melvin Finley JR 2) Ted Okosi JR
3) Ralph Pica SR 4) Tom Walsh SR
4 HIGHLAND REGIONAL 3:47.94 6 4
1) Bryan Osborne JR 2) Carmen Pizzo JR
3) Jesse Brennan JR 4) James Kavaliauskas SR
5 FORT LEE 3:49.81 4 2
1) Tinashe Kitchen FR 2) Ilia Pashintsev SR
3) Daniel Cirone SR 4) Andrei Olifer JR
6 RARITAN 3:50.37 5 1
1) Jeff Papcun SR 2) Mike Stofferrs SR
3) Matt Fitzpatrick JR 4) Matt Dahl SR
7 WILSON, WOODROW 3:51.06 6
1) Thomas Walls JR 2) Alex Enriquez SO
3) Michael McNeil JR 4) Rhodnei Spence SO
8 INDIAN HILLS 3:52.74 5
1) Garrett Kroner JR 2) Brian Reilly SO
3) Kurt Von Weisenstein SO 4) Andrew Bruno JR
9 SPARTA 3:53.38 3
1) Matt Palmer SR 2) Chris Jenkins SR
3) Michael Miseo SO 4) Justin Hedderich SR
10 RAHWAY 3:54.03 5
1) Doreace Santiago 11 2) Theiston Dagene 12
3) Watson Estelan 11 4) Reggie Clarke 12
11 CRANFORD 3:55.02 4
1) Dan Manuyag JR 2) Jeffrey Savage JR
3) Thomas Hannen SR 4) Kevin Brown JR
12 HOLY SPIRIT 3:56.37 4
1) Peter McGaughran SR 2) Kyle Gabriel SR
3) Nicholas Marchione SR 4) Michael Keebler SO
13 MANCHESTER TOWNSHIP 3:56.78 3
1) Daryl Marshall 11 2) Melvin Sharpe 12
3) Bryan Silver 11 4) Alex Cuesta 10
14 MONSIGNOR DONOVAN 3:57.28 4
1) Eric Bruno 10 2) Mike Notarnicola 11
3) Brian Brice 10 4) Brendan Brice 12
15 BUENA 3:57.45 4
1) Marcellus Manning 12 2) Jared Gruccio 10
3) Rich Vansykle 4) David Minsky 11
16 HOPEWELL VALLEY 3:57.48 2
1) Dan Petty 12 2) Rob Alicea 9
3) Brandon Thompson 9 4) Andrew Freeman 12
17 MORRIS HILLS 3:57.58 5
1) Ted Galligan JR 2) Stephen Morgante SR
3) Shawn Bolcarovic SR 4) Jayson Decker JR
18 SAINT JOHN VIANNEY 3:58.46 4
1) Colin Cecere JR 2) Matt Ferreira SR
3) Chris Baum JR 4) Kyle Braun SR
19 HOLY CROSS 4:00.23 2
1) Peter Ceretti JR 2) Bill Drummond SR
3) Corey Henry FR 4) Dave Myiamoto JR
20 JOHNSON, ARTHUR L. 4:03.05 4
1) Vincent Reis SO 2) Steven Barbosa JR
3) Steve Mirando SR 4) Tim Felice JR
21 RIVER DELL 4:03.72 4
1) Keith Brunner 2) Mike Cioffi
3) Drew Eckert 4) Joe Kufel
22 HUDSON CATHOLIC 4:04.11 4
1) Garrett Askew JR 2) Donnell Jenkins JR
3) Jehwan OH SR 4) Chris Flores 12
23 CHATHAM 4:04.24 3
1) Christopher Caggiano JR 2) David Cassilo JR
3) Jason Kozub JR 4) Thomas Pignatelli SR
24 WEST DEPTFORD 4:05.08 5
1) Marcell Archie SO 2) AJ Bunton JR
3) Anthony Casazza JR 4) Kordell Young JR
25 PLEASANTVILLE 4:05.13 2
1) Alex Best 10 2) Paul Moon 11
3) Raymond Wilson 9 4) Jamall McLean 9
26 BRIDGETON 4:06.11 3
1) Aaron Holden 2) Jarrett Brown
3) James Pierce 4) Kareem Holden
27 DEPTFORD 4:07.03 3
1) Bruce Owens SR 2) Daniel Myers SR
3) Kevin Brown SO 4) Brian Ingram SR
28 EWING 4:08.65 1
1) Quincy DeWitt SO 2) Andrew Dash SO
3) Chayanne Tweh FR 4) Brandon Leftbridge FR
29 JEFFERSON 4:08.69 2
1) Mo Sheikh SR 2) Michael Gulacz JR
3) Scott King SO 4) Grant Connor SO
30 SUMMIT 4:09.02 2
1) Remy Olsen SO 2) Nikhil James JR
3) Matt DeFonzo SO 4) Roma Korkmazsky SO
31 RED BANK CATHOLIC 4:09.78 3
1) Casey StFleur SR 2) Dan Fitzpatrick SO
3) nate DeLeon SR 4) Brian Jensen SO
32 RUMSON-FAIR HAVEN 4:10.78 2
1) Avery Erwin SO 2) John Young SR
3) Ed Ray SO 4) Andy Sharkey SR
33 SPOTSWOOD 4:12.38 2
1) Scott Phibbs 10 2) Anthony Bunales 10
3) Brian Scott 10 4) Brad Schepise 11
34 NEPTUNE 4:13.39 3
1) Steven Kenney 09 2) TyQuan Coleman 11
3) Cory Nelms 11 4) Frank Haskins 12
35 RAMSEY 4:13.67 3
1) Eric Tanaka SR 2) David King JR
3) tom O'Connell SR 4) Jorge Blacido JR
36 BURLINGTON TOWNSHIP 4:14.74 3
1) Sean Morris 2) Abraham Uy
3) Keith Syria 4) David Lindabury
37 MORROW, DWIGHT 4:16.77 1
1) Brandon Barnes 2) Michael Epps
3) Rijhay Sampson 4) Joseph Jones
38 BISHOP AHR 4:22.36 1
1) Bryan Tyska 12 2) Adam Walton 9
3) Kevin Butler 10 4) Brian Spencer 9
39 NEW BRUNSWICK 4:23.29 6
1) Jaquan Morris SO 2) Julian Carrington JR
3) Charles Jackson FR 4) Harry Rivera JR
40 NORTHERN BURLINGTON 4:24.64 1
1) Jason Castaldo JR 2) David Specca FR
3) Caleb Walton SO 4) Abhi Chandel FR
41 HILLSIDE 4:26.07 1
1) Marshall King 10 2) Gill Hysons 10
3) Tony Cowart 09 4) Jordan Inacio 10
42 LOWER CAPE MAY 4:32.77 2
1) John Steiger SR 2) Mark Denote FR
3) Sean Stone FR 4) Bill Ferguson JR
43 WALLKILL VALLEY 4:34.39 1
1) Kevin Reidenger JR 2) Justin Sikora FR
3) Mike Johnson SO 4) Ian Scott SO
44 LINCOLN 4:40.71 1
1) Jersey Almonte JR 2) Mathew Clerk FR
3) Jean Meduse JR 4) Benicio Lisboa SO
45 CINNAMINSON 4:44.53 1
1) Daniel Collier 2) Jahwann Lampkin
3) Martin Lehr 4) Daniel Cattrell
46 LAKELAND 4:49.48 1
1) Alex Clark JR 2) Evan Gessell SR
3) Andrew Dajko SR 4) Patrick Bieger JR
-- MANASQUAN DQ 1
1) Kevin Clark 2) Nick Harmon
3) Jared Schwartz 4) Owen Boyle
Boys Distance Medley GROUP 2
=======================================================================
MEET RECORD: # 10:44.83 2000 Red Bank Reg.
School Finals Points
=======================================================================
1 CRANFORD 10:51.37 10
1) Kevin Brown JR 2) Nate Thompson SR
3) Ryan McMahon SR 4) Joe McKenney SO
2 HADDONFIELD 11:03.92 8
1) Michael Burke SO 2) Kevin Ciemniecki SO
3) Matthew Golia SO 4) Justin Heinze SR
3 POPE JOHN XXIII 11:03.96 6
1) Albert Taylor SR 2) Peter Murphy SR
3) Will Ehrhardt SR 4) Anthony LaMastro JR
4 MATAWAN 11:08.09 4
1) Sean Kliemisch SR 2) Jerard King JR
3) Steven Martinez JR 4) Tom Walsh SR
5 MORRIS HILLS 11:11.08 2
1) Jared Labar JR 2) Ted Galligan JR
3) Jayson Decker JR 4) Brandon Rodkewitz JR
6 CHATHAM 11:12.82 1
1) Thomas Pignatelli SR 2) Brian Kenny SR
3) Christopher Caggiano JR 4) Ben Massam JR
7 CAMDEN 11:16.11
1) Casey Pinckney SO 2) Robert McGriff JR
3) Devon Burroughs SR 4) Asteway Gass JR
8 SPOTSWOOD 11:22.06
1) Chris O'Dwyer 11 2) Greg Snitkin 12
3) Steven Farparan 12 4) Chad Vidal 12
9 NORTHERN BURLINGTON 11:28.94
1) Matthew Melillo SO 2) Jason Castaldo JR
3) Benjamin Berben JR 4) Daniel Bowden JR
10 MONSIGNOR DONOVAN 11:29.31
1) Brian Brice 10 2) John Wroblewski 10
3) Mark Keating 11 4) Brendan Brice 12
11 RED BANK CATHOLIC 11:32.33
1) Joe Hafey SR 2) Robbie Gruner SR
3) Brandon Bair SR 4) Peter Forgach JR
12 INDIAN HILLS 11:32.57
1) Andrew Grammatikos SR 2) Garrett Kroner JR
3) Maxwell Bruno FR 4) Andrew Bruno JR
13 HOPEWELL VALLEY 11:33.83
1) Andrew Freeman 12 2) Rob Alicea 9
3) Dan Petty 12 4) Michael Batanian 12
14 VOORHEES 11:36.65
1) Sebastian Russo FR 2) Dave Shideler SR
3) Nick Barone JR 4) Chris Southwick SO
15 RAMSEY 11:37.45
1) Jorge Blacido JR 2) Eric Tanaka SR
3) tom O'Connell SR 4) Bryan Kretschmer JR
16 CINNAMINSON 11:41.00
1) Ryan McErlean 2) Andy Poskus
3) Brandon Riley 4) Steven Grabowski
17 RARITAN 11:43.97
1) Matt Dahl SR 2) AJ Hill SR
3) Elias Roman JR 4) Jim Curran SO
18 POINT PLEASANT BORO 11:45.71
1) Shane Hart FR 2) Kyle Hayes JR
3) Derek Cardinale SO 4) Kevin Hart SR
19 MANCHESTER TOWNSHIP 11:46.87
1) Craig D'Allesandro 11 2) Lewis Bruno 11
3) David Webster 11 4) Alex Cuesta 10
20 MANASQUAN 11:47.20
1) Kevin Kircher 2) Justin Quigley
3) Tom Salaway 4) Owen Boyle
21 RUMSON-FAIR HAVEN 11:53.15
1) Jared Pienkos SR 2) John Young SR
3) Avery Erwin SO 4) Andy Sharkey SR
22 BRIDGETON 11:55.47
1) Michael Gaffney 2) Aaron Holden
3) Kareem Holden 4) Jamar Mack
23 HIGHLAND REGIONAL 12:15.70
1) Len Moffa JR 2) Steve McBride SO
3) Dymir arthur SR 4) Joe Burley SR
24 RAHWAY 12:20.29
1) Watson Estelan 11 2) Jason Obiedinski 11
3) Theiston Dagene 12 4) Juan Saenz 11
25 TENAFLY 12:20.84
1) Jacob Aronson SO 2) Kevin Amagai JR
3) Toby Emanuel SO 4) Alex Leliavsky FR
26 NEW BRUNSWICK 12:23.26
1) William Toribio FR 2) Kreg Butler JR
3) Duval Sewer JR 4) John Jaquez SO
27 PINELANDS 12:23.28
1) Tyler Buono FR 2) Daniel Figueredo SO
3) William Coffin JR 4) Gregory Cranmer SO
28 FORT LEE 12:23.70
1) Xaiver Rodriguez JR 2) Doug Park JR
3) Gleb Melnikov JR 4) Paul Mandala JR
29 WALLKILL VALLEY 12:25.27
1) Mike Johnson SO 2) Matt Bloodgood SR
3) Ian Scott SO 4) Nick Meeker JR
30 SAINT JOHN VIANNEY 12:26.65
1) Eric Mikos SR 2) Mike Serpico SR
3) Steve Gerrity SR 4) Jared Mazur SR
31 JOHNSON, ARTHUR L. 12:27.34
1) Drew Seaver JR 2) Steven Barbosa JR
3) Kevin Felice JR 4) Tim Felice JR
32 FREEHOLD BORO 12:27.46
1) Nicholas Mastriana JR 2) Ron Pekarchik JR
3) Gregory Heden SO 4) Tim Patterson SR
33 IMMACULATA 12:28.70
1) Chris Heibell SR 2) Steve MacNeil JR
3) Chris Dal Cortivo SO 4) Anthony Grina JR
34 MIDDLE TOWNSHIP 12:29.86
1) Andrew Priggemeir SR 2) William Adomo JR
3) Zach Yaroschuk SO 4) Cole Barry SO
35 GOVERNOR LIVINGSTON 12:40.70
1) Allen Chiconelli 2) John Frank
3) Albert Tsai 4) Christian Caballero
36 BURLINGTON TOWNSHIP 13:39.67
1) David Lindabury 2) reggie Washington
3) Joseph Rogero 4) Paul Abazia
37 SUMMIT 13:45.32
1) Stephen Hankinson SO 2) Roma Korkmazsky SO
3) Matt DeFonzo SO 4) Matt Jackson SR
38 MONMOUTH REGIONAL 14:00.25
1) Ronald Poole SO 2) Andrew Berry FR
3) Nyles Thorne JR 4) Michael Fink SR
39 WEST DEPTFORD 14:01.38
1) James Wysocanski SR 2) Tom Ehrmann SO
3) Tom Austin FR 4) James Connor SO
-- LINCOLN DQ
1) Tyrone Wesley SR 2) Larson Richardson SO
3) Paul Gary FR 4) Jersey Almonte JR
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle GROUP 2
==========================================================================
MEET RECORD: # 31.01 1998 Manchester Twp.
School Finals H# Points
==========================================================================
1 MORRIS HILLS 31.79 5 10
1) Shawn Bolcarovic SR 2) Aaron King SO
3) Kevin Maulbeck SR 4) Ted Galligan JR
2 CAMDEN 32.66 5 8
1) Carl Smith SR 2) Asteway Gass JR
3) Royce Davis SR 4) Devon Burroughs SR
3 GOVERNOR LIVINGSTON 33.05 5 6
1) Anthony Abitante 2) Joseph Murphy
3) Ian Vo 4) Andrew Trivella
4 MATAWAN 33.42 3 4
1) Jerard King JR 2) Mattew Bradley SR
3) Steven Martinez JR 4) Ralph Pica SR
5 TENAFLY 33.62 4 2
1) Yun Yi SR 2) Hassei Takahashi JR
3) Steven Han SR 4) Geoffrey Woo JR
6 RAMSEY 33.95 5 1
1) Dylan Coonrad SR 2) David King JR
3) tom O'Connell SR 4) Dan Van Blarcom SR
7 MANCHESTER TOWNSHIP 34.28 4
1) Melvin Sharpe 12 2) Charles Dillon 11
3) Timothy Bennet 12 4) Ryan Casey 10
8 FREEHOLD BORO 34.57 4
1) Marvin Vuong SR 2) Justin Frick JR
3) Michael Dimtsios SO 4) Nick Arnone SR
9 HUDSON CATHOLIC 35.06 2
1) Travis Rankin SO 2) Donnell Jenkins JR
3) Nick Nardone SO 4) Garrett Askew JR
10 RIVER DELL 35.45 4
1) Keith Brunner 2) Mike Cioffi
3) Drew Eckert 4) Tim Carroll
11 RAHWAY 35.63 3
1) Reggie Clarke 12 2) Anthony Campbell 11
3) John Dozier 10 4) Theiston Dagene 12
12 BRIDGETON 35.71 2
1) Aaron Holden 2) Van Sampson
3) Robert Robinson 4) Ferdinand Fejardo
13 MONMOUTH REGIONAL 36.26 1
1) Alan Borhauer JR 2) Andrew Berry FR
3) Stephen Gonzalez FR 4) Raymond Davis JR
14 NEPTUNE 36.45 2
1) Mysonn Ledet 12 2) Joshua Stevens 11
3) Cory Nelms 11 4) Kyle Hill 11
15 MANASQUAN 36.66 3
1) Kevin Kircher 2) Brendan Quigley
3) Jared Schwartz 4) Tom Salaway
16 BUENA 37.15 2
1) Zephaniah Phillips 09 2) Dallas Betterson 09
3) Marcellus Manning 12 4) Robert Bowman 09
17 POPE JOHN XXIII 37.36 3
1) Eric Bredder SR 2) Ryan Norris SO
3) Tim Flinn SR 4) Terence Quinn JR
18 RARITAN 38.04 1
1) Andrew Pertusiello SR 2) Mike Buccheri JR
3) Brian Schneider SO 4) Anthony Flores JR
19 HILLSIDE 38.87 1
1) Marshall King 10 2) Jovany Juean Louis 09
3) Andre Covington 09 4) Gill Hysons 10
Boys High Jump GROUP 2
=================================================================================
MEET RECORD: # 13-02 1981 Jonathan Dayton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Justin Frick JR FREEHOLD BORO 6-04.00 1.93m 4
2 Tom Planer SR CRANFORD 6-02.00 1.88m 3
3 Jerett Sanderson SR LONG BRANCH 6-02.00 1.88m 2
4 Christopher Huch SR PINELANDS 6-02.00 1.87m 5
5 Shannon Davis JR PINELANDS 6-00.00 1.83m 5
6 Mike Harmon FR HIGHLAND REGIONA 6-00.00 1.82m 1
7 David Hickey JR FREEHOLD BORO 5-10.00 1.77m 4
7 Jesse Brennan JR HIGHLAND REGIONA 5-10.00 1.77m 1
7 Kevin Maulbeck SR MORRIS HILLS 5-10.00 1.77m
7 Mike Buccheri JR RARITAN 5-10.00 1.77m 0.2
11 Brian Makinson CINNAMINSON 5-08.00 1.72m 0.2
12 Robert Chamra JR CRANFORD 5-08.00 1.72m 3
12 Tushun Polk JR LONG BRANCH 5-08.00 1.72m 2
14 Chris Jenkins SR SPARTA 5-06.00 1.67m
14 James Nolan SO POPE JOHN XXIII 5-06.00 1.67m
14 Dan Flaherty JR SUMMIT 5-06.00 1.67m
14 Rich Sopko JR JOHNSON, ARTHUR 5-06.00 1.67m
14 Scott McCullough FR CHATHAM 5-06.00 1.67m
14 Jahwann Lampkin CINNAMINSON 5-06.00 1.67m 0.2
14 Kurt Von Weisenstein SO INDIAN HILLS 5-06.00 1.67m
21 Jeff Papcun SR RARITAN 5-04.00 1.62m 0.2
22 Dave Evans JR SPARTA 5-04.00 1.62m
22 Aaron King SO MORRIS HILLS 5-04.00 1.62m
22 Maxwell Bruno FR INDIAN HILLS 5-04.00 1.62m
22 Nikhil James JR SUMMIT 5-04.00 1.62m
22 Brian Melnick JR CHATHAM 5-04.00 1.62m
22 Nick Harmon MANASQUAN 5-04.00 1.62m
22 Satch Vivenzio SO POPE JOHN XXIII 5-04.00 1.62m
22 Geoffrey Woo JR TENAFLY 5-04.00 1.62m
22 Steve Mirando SR JOHNSON, ARTHUR 5-04.00 1.62m
22 Reggie Clarke 12 RAHWAY 5-04.00 1.62m
32 Justin Lamb 11 RAHWAY 5-00.00 1.52m
32 Adwon Parker JR WEST DEPTFORD 5-00.00 1.52m
32 Anthony Abitante GOV LIVINGSTON 5-00.00 1.52m
32 Joseph Murphy GOV LIVINGSTON 5-00.00 1.52m
32 Corey Henry FR HOLY CROSS 5-00.00 1.52m
32 Toby Emanuel SO TENAFLY 5-00.00 1.52m
32 Peter Ceretti JR HOLY CROSS 5-00.00 1.52m
-- Chayanne Tweh FR EWING NH
-- Jovany Juean Louis 09 HILLSIDE NH
-- Chris Wolff SO WEST DEPTFORD NH
-- Kevin Clark MANASQUAN NH
-- Kamryn Austin FR EWING NH
-- Marshall King 10 HILLSIDE NH
Boys Shot Put GROUP 2
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Alex Cesan SR DELBARTON 51-11.50 15.83m 5
2 Roger Hunter BURLINGTON TOWNS 49-02.75 15.00m 4
3 Steven Kim SR FORT LEE 49-02.25 14.99m
4 Daryl Lewis JR INDIAN HILLS 47-04.00 14.42m 3
5 Dan Robinson SR MATAWAN 46-04.50 14.13m 1
6 Oliver Haney SO JOHNSON, ARTHUR 46-00.00 14.02m
7 Clentsell Logan BRIDGETON 45-09.75 13.96m 0.5
8 Matt Fitzpatrick JR RARITAN 45-05.00 13.84m 2
9 Shawn Sabo SO INDIAN HILLS 44-11.25 13.69m 3
10 Rick Jaeger JR RARITAN 44-08.75 13.63m 2
11 Scott Russell SR W MORRIS MENDHAM 44-04.75 13.53m
12 Sean Wright BURLINGTON TOWNS 43-10.25 13.36m 4
13 Paul Wagner 11 HOPEWELL VALLEY 43-05.50 13.24m
13 Dan Banki SR WALLKILL VALLEY 43-05.50 13.24m
13 Brian Baxer SR RAMSEY 43-05.50 13.24m
13 Joe Rosato SR RAMSEY 43-05.50 13.24m
17 Jason Lieb SR POPE JOHN XXIII 43-04.25 13.21m
18 Steve Shields SR HOLY CROSS 43-02.50 13.16m
19 Mike Horn RIVER DELL 42-09.50 13.04m
20 Steven Lane BRIDGETON 42-07.50 12.99m 0.5
21 Mark Van Orden JR DELBARTON 42-03.00 12.87m 5
21 Nick Lazzari SR MATAWAN 42-03.00 12.87m 1
23 Shawn Kennedy JR WEST DEPTFORD 42-02.25 12.85m
24 Nick Pignatoro SO RUMSON-FAIR HAVE 42-01.25 12.83m
25 Darnell Butler 12 RAHWAY 42-00.75 12.82m
26 Cory Petermann SR W MORRIS MENDHAM 42-00.50 12.81m
27 Mario Fragale SR RED BANK CATH 41-10.00 12.75m
28 Eric Sallisbury SR HOLY CROSS 41-08.25 12.70m
29 Johnny Tirado SR SPARTA 41-05.75 12.64m
30 Justin Anderson SR MIDDLE TOWNSHIP 41-05.00 12.62m
31 Joe Tucker SR SPARTA 41-03.75 12.59m
32 Billy Kellner JR HUDSON CATHOLIC 40-03.00 12.26m
33 Billy Scott JR WALLKILL VALLEY 40-01.00 12.21m
34 Scott Donocoff SR WEST DEPTFORD 40-00.75 12.21m
35 Kyle Wanamaker JR LAKELAND 39-09.50 12.12m
36 William Evans SR CENTRAL-NEWARK 39-04.50 12.00m
37 Ryan Valcarcel RIVER DELL 39-04.25 11.99m
37 William Newcomb SR MIDDLE TOWNSHIP 39-04.25 11.99m
39 Travis Decker JR PINELANDS 39-02.00 11.93m
40 Hakeem Toriam 12 PLEASANTVILLE 38-10.00 11.83m
41 Thomas Tavalaro SO JOHNSON, ARTHUR 38-08.50 11.79m
42 Tim Lynott JR POPE JOHN XXIII 38-06.50 11.74m
43 Tom King SR ST. JOHN VIANNEY 38-04.00 11.68m
44 Mike Jiao SR TENAFLY 38-02.25 11.63m
45 Andrew Grando 11 MANCHESTER TOWNS 38-01.00 11.60m
46 Billy Bertscha MANASQUAN 37-09.25 11.51m
47 Rashad Jamison JR LINCOLN 37-07.50 11.46m
48 Max Millington SR MONMOUTH REGIONA 37-07.25 11.46m
49 Jesse Shea JR MONMOUTH REGIONA 37-05.75 11.42m
50 Brian Mil 12 HOPEWELL VALLEY 37-05.25 11.41m
51 Lawrance Melvin SR LINCOLN 37-02.50 11.34m
52 Christian Buda JR FORT LEE 37-01.50 11.31m
53 Leonard Bunion 11 RAHWAY 37-00.50 11.29m
54 Brian Wunk 10 LAKELAND 37-00.25 11.28m
55 Mike Ientile 11 MANCHESTER TOWNS 37-00.00 11.27m
56 Julian Castellanos JR HUDSON CATHOLIC 36-04.50 11.08m
57 Jeffrey Smolar 10 MSGR. DONOVAN 35-08.75 10.89m
58 Patrick Magsaysay 12 MSGR. DONOVAN 34-09.00 10.59m
59 Nick Carpenter JR TENAFLY 34-05.75 10.50m
60 Gregory Keel SR EWING 34-05.00 10.49m
61 Bob Dailey FR ST. JOHN VIANNEY 34-04.00 10.46m
62 Kevin McHale GOV LIVINGSTON 34-03.75 10.45m
63 Andrew Herrera GOV LIVINGSTON 34-00.25 10.36m
64 David Mell SR SUMMIT 33-10.00 10.31m
65 Jon Buchalski SR FREEHOLD BORO 33-05.50 10.19m
66 Casey StFleur SR RED BANK CATH 33-03.50 10.14m
67 DJ Best JR RUMSON-FAIR HAVE 32-08.50 9.96m
68 Mike Lamarca SR RUMSON-FAIR HAVE 32-06.75 9.92m
69 Craig Ashley 12 PLEASANTVILLE 32-02.00 9.80m
70 Casey Hurt JR PINELANDS 32-01.25 9.78m
71 Saleem Lawson 10 HILLSIDE 31-09.75 9.69m
72 Naya Afrim CENTRAL-NEWARK 29-10.50 9.10m
73 Ian Honauer MANASQUAN 29-05.75 8.98m
74 David Gross JR FREEHOLD BORO 29-03.25 8.92m
75 Karl Tessier 11 HILLSIDE 28-01.00 8.55m
76 Richard Leal SR LOWER CAPE MAY 27-07.00 8.40m
77 Moses Knott SO EWING 25-06.50 7.78m
78 Mike Schumacker SO LOWER CAPE MAY 24-07.50 7.50m
Group III
Girls
Hy-Tek's Meet Manager 1/10/2005 05:34 PM 40Th ANNUAL NJSIAA/STAR-LEDGER - 1/9/2005 2005 RELAY CHAMPIONSHIPS GROUP III Jadwin Gym, Princeton University Results Women - Team Rankings - 9 Events Scored =============================================================================== 1) WILLINGBORO 46 2) Colts Neck 22 2) Morris Knolls 22 4) Franklin 20 5) Westfield 14 5) Roxbury 14 7) Morristown 13 8) Ocean Township 12 9) Middletown South 10 9) Montgomery 10 9) Clearview 10 12) Teaneck 8 12) Kingsway 8 14) Paramus 7 14) Randolph 7 16) Bergenfield 6 16) Mount Olive 6 18) Ocean City 5 19) Williamstown 4 19) Phillipsburg 4 21) Hamilton East 2 21) Notre Dame 2 21) Lawrence 2 21) Hightstown 2 25) Ridge 1 25) Lakewood 1 Girls 4x200 Meter Relay GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 FRANKLIN 1:46.81 7 10 1) Tara Cameron SO 2) Toneisha Friday JR 3) Tracey Cameron SO 4) Symone O'Connor SO 2 WILLINGBORO 1:49.83 7 8 1) Chantel Henry 04 2) Zoe Narmah 06 3) Stephanie McLean 07 4) Americori Odey 06 3 OCEAN TOWNSHIP 1:50.95 7 6 1) Georgina Nembhard SO 2) Jaimie Brown SO 3) Andrea Lopez JR 4) Tiffany Grant JR 4 MONTGOMERY 1:53.29 5 4 1) Kandi Givner JR 2) Jennifer Carson SR 3) Paige Godfrey SO 4) Cassandra Hartnett JR 5 PHILLIPSBURG 1:53.50 6 2 1) Lila Duke 2) Erdoo Tor-Agbidye 3) Mylana Haydu 4) Doofan Tor-Agbidye 6 RIDGE 1:53.62 5 1 1) Cassie Leventhal SR 2) Josefine Kvist FR 3) Laura Lioi FR 4) Kara Musso SR 7 MORRISTOWN 1:54.10 5 1) Michelle Smith JR 2) Kyra Pinsky JR 3) Sara Harris FR 4) Gradie Carroll JR 8 NOTRE DAME 1:54.28 6 1) Ashley Kennedy 11 2) Kristen Mahon 10 3) Erin Vanderhoof 11 4) Meghan Weintraub 10 9 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 1:55.62 6 1) Danielle Vena SO 2) Allie Hambleton SO 3) Meaghan Kelly JR 4) Michelle Regg SR 10 NORTHERN HIGHLANDS 1:55.63 5 1) Mary Marshall SO 2) Jenn Pierce JR 3) Morgan Wade JR 4) Dyana Picache FR 11 TEANECK 1:55.72 7 1) Nefertiti Harris SO 2) Anise Johnson SO 3) Yvonne Hunt JR 4) Michelle Smith SR 12 KINGSWAY 1:55.74 6 1) Anita Wilson SR 2) Danielle Altersitz JR 3) Theresa Fromm SR 4) Michelle Carrocino SO 13 LAWRENCE 1:56.13 4 1) Beth Korkuch JR 2) Danai Lendor SO 3) Jackie Pirre SR 4) Paige Sims SR 14 MORRIS KNOLLS 1:56.15 4 1) Nichole Binns FR 2) Erin Sheridan FR 3) Amanda Hedden FR 4) Amanda DeFilippo JR 15 MONROE 'B' 1:56.27 3 1) Megan Boyce JR 2) Katie Mazzio JR 3) Nicole Ragucci FR 4) Debbie Stelamaszyczyk SR 16 NV-OLD TAPPAN 1:56.63 7 1) Alyssa Fanucci SR 2) Kelly Kuerzi SO 3) Jennifer Oh SO 4) Kathleen Smithson JR 17 MOORESTOWN 1:57.18 6 1) Morgan Hill SR 2) Danielle Burris FR 3) Juliana Toscanni FR 4) Katie Rhoads SO 18 WEST WINDSOR PLAINSBORO NORTH 'B' 1:57.58 3 1) Holland Thomas SO 2) Erica Mitos SR 3) Elaina Garrett SO 4) Vivian Chang FR 19 TIMBER CREEK 1:59.23 4 1) Jasmine Austin SR 2) Jessica Horne SR 3) Kelly Mayfield JR 4) Mary Pedrick SO 20 CUMBERLAND 1:59.26 7 1) Candace Peterson SR 2) Melissa Stephenson FR 3) Shaina Coursey JR 4) Dayna Phillips SO 21 LACEY TWP 1:59.42 4 1) Erin Stern SR 2) Alyssa Schlueter FR 3) Christine May SR 4) Nicole Laureigh SR 22 OCEAN CITY 1:59.51 2 1) Erica Adams FR 2) Melissa Terwilliger FR 3) Kaitlyn Minehan SO 4) Kelsey Greene FR 23 LAKEWOOD 1:59.77 5 1) Jan-Noi Jackson JR 2) Erin Hutcherson JR 3) Busola Oyefesobi JR 4) Shavon Greaves SO 24 LIVINGSTON 2:00.15 6 1) Lauren Cila 12 2) April Hart 11 3) Meghan Ladolcetta 12 4) Rachel Joseph 11 25 WILLIAMSTOWN 2:00.40 2 1) Jaszmin Daids JR 2) Sakinah Scott SO 3) Amanda Winkelspecht SO 4) Charlysse Graham SO 26 MIDDLETOWN SOUTH 2:00.43 5 1) Kass McCauley SO 2) Jess Samuels FR 3) Jacqui Lovato SR 4) Samantha Mak SR 27 WESTFIELD 'B' 2:00.51 3 1) Alison Fleder JR 2) Marissa Mumford FR 3) Danielle Parkinson SR 4) Marlena Sheridan SO 28 COLTS NECK 'B' 2:01.64 3 1) Julissa Campos SO 2) Katelyn Herrick FR 3) Amy Lewis SR 4) Julia Tomaro FR 29 NORTH HUNTERDON 2:02.04 1 1) Lauren Roscus JR 2) Susan Bulova SO 3) Jill Arnold FR 4) Nicole Galladay JR 30 RED BANK REGIONAL 2:02.09 1 1) Michelle Scott FR 2) Abigail Hildebrand JR 3) Hillary Weston FR 4) Megan Carr SO 31 SOUTH PLAINFIELD 2:02.11 4 1) Dawn Besser SR 2) Brittnay Hollis SO 3) Brook Dinitzio FR 4) Rebecca Dashille FR 32 SHABBAZZ, MALCOLM X 2:02.20 3 1) relieka williams JR 2) nijah mcclain JR 3) danielle gaillard JR 4) kristen parker SO 33 HOLMDEL 'B' 2:03.53 3 1) Morgan Newman SR 2) Liz Meinert SR 3) Cathleen Barsallo JR 4) Courtney Ronan SR 34 TOMS RIVER SOUTH 2:03.62 2 1) Cecily Robinson SO 2) Melissa Nogiewich SO 3) Tynetha Williams FR 4) Ashley Jobes JR 35 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 2:04.08 4 1) Anna Blake SR 2) Aisha Khan JR 3) Erika Ohsutuki FR 4) Hannah Hiller SR 36 CLEARVIEW 2:04.12 2 1) Meghan Kane 10 2) Lauren Kilson 10 3) Katie Hanuszczyk 09 4) Kiana Clark 12 37 WALL 2:07.43 1 1) Meaghan Kacsmar 9 2) Lauren DiBara 9 3) Rebecca LaPerra 9 4) Jacquelyn Nieves 11 38 NORTH BRUNSWICK 2:08.95 2 1) Sonia Kaushal FR 2) Tess Dove FR 3) Marlene Rosenberg FR 4) Leigh Elko JR 39 TRITON REGIONAL 2:23.69 1 1) Amanda Misiak 11 2) Victoria Weeks 09 3) Kristen Jenkins 09 4) Brittney Rehrig 09 Girls 4x400 Meter Relay GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 WILLINGBORO 4:12.32 5 10 1) Americori Odey 06 2) Zoe Narmah 06 3) Brittnee Bynoe 06 4) Chantel Henry 04 2 MORRISTOWN 4:16.34 4 8 1) Gradie Carroll JR 2) Brittany Blankmeyer SR 3) Diana Restrepo SO 4) Tricia Hoen JR 3 MORRIS KNOLLS 4:17.38 5 6 1) Lauren Gregory JR 2) Lauren Berard JR 3) Nichole Binns FR 4) Kerry-Ann Binns SO 4 WESTFIELD 4:17.72 4 4 1) Emily MacNeil SR 2) Gillian Kape SO 3) Miriam Becker-Cohen JR 4) Annie Onishi SR 5 PHILLIPSBURG 4:20.49 4 2 1) Erdoo Tor-Agbidye 2) Lila Duke 3) Mylana Haydu 4) Doofan Tor-Agbidye 6 OCEAN CITY 4:21.44 4 1 1) Brittany Sedberry JR 2) Kayla Ghanavati SO 3) Kaitlyn Minehan SO 4) Allie Moreland SR 7 KINGSWAY 4:21.71 3 1) Allison Smith SO 2) Theresa Fromm SR 3) Nina Stecher SO 4) Michelle Carrocino SO 8 LAWRENCE 4:22.11 3 1) Beth Korkuch JR 2) Danai Lendor SO 3) Jackie Pirre SR 4) Paige Sims SR 9 NOTRE DAME 4:22.36 3 1) Ashley Kennedy 11 2) Kristen Mahon 10 3) Erin Vanderhoof 11 4) Meghan Weintraub 10 10 TEANECK 4:23.42 5 1) Anise Johnson SO 2) Racquel Clarke JR 3) Nefertiti Harris SO 4) Michelle Smith SR 10 RIDGE 4:23.42 4 1) Cassie Leventhal SR 2) Meaghan Higgins SO 3) Nicole Gilhuley SR 4) Kara Musso SR 12 FRANKLIN 4:24.87 2 1) Tara Cameron SO 2) Ludny Pierre SR 3) Ashley Umukoro JR 4) Tracey Cameron SO 13 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 4:25.11 3 1) Meaghan Kelly JR 2) Danielle Vena SO 3) Carlene Bronikowski SR 4) Samantha Gates SO 14 LIVINGSTON 4:25.73 3 1) Amanda Hart 11 2) Lauren Cila 12 3) Meghan Ladolcetta 12 4) Rachel Joseph 11 15 MONTGOMERY 4:26.65 3 1) Melissa Martin JR 2) Kristi Cordier SR 3) Tara Gorka SR 4) Kandi Givner JR 16 CENTRAL REGIONAL 4:27.73 4 1) Larissa Cruz JR 2) Jessica Quackenbush JR 3) Oriana Smith JR 4) Kristina Compton JR 17 HOLMDEL 4:29.95 1 1) Caitlin Santora JR 2) Alysson Mondoro SO 3) Dannie Wang SR 4) Heather Sedlacek FR 18 MONROE 4:30.09 2 1) Debbie Stelamaszyczyk SR 2) Kelly Campbell SO 3) Katie Mazzio JR 4) Nicole Ragucci FR 19 RED BANK REGIONAL 4:30.54 3 1) Christina Nelson JR 2) Lauren Koch JR 3) Lashenda Barbous FR 4) Samantha Carroll FR 20 TOMS RIVER SOUTH 4:33.18 2 1) Kellie Maestrey SO 2) Amy Janowicz SR 3) Alexandra Okuniewicz FR 4) Ashley Jobes JR 21 MIDDLETOWN SOUTH 4:33.82 2 1) Cristin Browne SR 2) Stacey Elkhatib SR 3) Kass McCauley SO 4) Jackie Gleason JR 22 WALL 4:36.79 1 1) Kim Stagg 10 2) Anna Birdsall 11 3) Jessica Mann 11 4) Ashley Green 10 23 NORTHERN HIGHLANDS 4:37.04 2 1) Momoko Aoe JR 2) Morgan Wade JR 3) Jenn Pierce JR 4) Dyana Picache FR 24 PRINCETON 4:37.43 2 1) Libby Bliss SO 2) Elesha Casimir JR 3) Kat Kehrt SO 4) Kristine Rafferty FR 25 NV-OLD TAPPAN 4:38.74 5 1) Jennifer Oh SO 2) Kelly Kuerzi SO 3) Allison Dippolito FR 4) Taylor Lebovich SR 26 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 4:40.45 1 1) Kelsey O'Connor FR 2) Joni Roberts JR 3) Emily Piuggi SR 4) Michelle Barbarasch 12 27 NORTH BRUNSWICK 'B' 4:57.45 2 1) Sonia Kaushal FR 2) Marcella Springstead FR 3) Jill Simmons JR 4) Erin Dunne FR 28 WILLIAMSTOWN 4:59.76 1 1) Rachel Thatcher FR 2) Charlysse Graham SO 3) Amanda Winkelspecht SO 4) Monica Spaulding JR 29 SHABBAZZ, MALCOLM X 5:06.82 1 1) relieka williams JR 2) danielle gaillard JR 3) nijah mcclain JR 4) kristen parker SO 30 NORTH HUNTERDON 5:17.47 1 1) Allanna Wallace SR 2) Dana Fortino SO 3) Cara Castagna JR 4) Nicole Galladay JR Girls 4x800 Meter Relay GROUP 3 ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 WESTFIELD 9:50.96 10 1) Annie Onishi SR 2) Meg Driscoll JR 3) Miriam Becker-Cohen JR 4) Emily MacNeil SR 2 MORRIS KNOLLS 9:54.93 8 1) Lauren Berard JR 2) Christine Cox SO 3) Lauren Gregory JR 4) Kerry-Ann Binns SO 3 MONTGOMERY 10:03.55 6 1) Melissa Martin JR 2) Nicole Sciotto SR 3) Eleonora Spinazzi JR 4) Kristi Cordier SR 4 ROXBURY 10:06.36 4 1) Sarah Tencza SR 2) Kristen Stevens JR 3) Lauren Penney FR 4) Jenn Ennis JR 5 MIDDLETOWN SOUTH 10:08.70 2 1) Sophie Ehrlich JR 2) Alex Beaver JR 3) Jackie Gleason JR 4) Cristin Browne SR 6 MORRISTOWN 10:15.45 1 1) Tricia Hoen JR 2) Rebecca Enright FR 3) Lindsey Pierret JR 4) Brittany Blankmeyer SR 7 OAKCREST 10:26.38 1) Christine Cheatham JR 2) Barbara Dutra SO 3) Lisa Jones JR 4) Madeline Olsen JR 8 TOMS RIVER SOUTH 10:26.92 1) Alexandra Okuniewicz FR 2) Jennifer Musumeci SO 3) Kellie Maestrey SO 4) Amy Janowicz SR 9 RIDGE 10:31.55 1) Meaghan Higgins SO 2) Chelsea Long SO 3) Nicole Gilhuley SR 4) Kathleen Henry SR 10 KINGSWAY 10:37.92 1) Allison Smith SO 2) Samantha DeSimone SO 3) Michelle Carrocino SO 4) Amber Limanni SR 11 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 10:43.19 1) Koren Kwag FR 2) Michelle Barbarasch 12 3) Emily Piuggi SR 4) Kelsey O'Connor FR 12 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 10:47.72 1) Samantha Carow SO 2) Julie Meurer SO 3) Cassy Valdes FR 4) Liz Elko SR 13 COLTS NECK 10:54.47 1) Rachel Grande SR 2) Christine Lynch JR 3) Kim Lang SR 4) Danielle Plenzo SR 14 OCEAN CITY 10:54.60 1) Amy DeMichele SR 2) Laura Zeuner FR 3) Caitlin Greene SR 4) Lisa Martinelli SO 15 NORTH HUNTERDON 11:00.04 1) Karen Muskopf SR 2) Sotiria Doumanis SR 3) Amy Crossin JR 4) Alena Oliver SO 16 WALL 11:00.49 1) Anna Birdsall 11 2) Sarah O'Dwyer 12 3) Korinne Guiliano 11 4) Ashley Green 10 17 HOLMDEL 11:02.28 1) Francesca Picascia SO 2) Simren Kanwal FR 3) Alyx Liberator FR 4) Jane Zhao SO 18 LIVINGSTON 11:07.55 1) Katie Oconner 9 2) Stephanie Kraver 9 3) ana garcia 10 4) Morgan Brady 10 19 WILLIAMSTOWN 11:10.35 1) Allison Mathis SR 2) Ashley Mosley JR 3) Erin Szulewski SO 4) Jamie Kennedy JR 20 MOORESTOWN 11:29.71 1) Jessica Levin SO 2) Kristiana Burris JR 3) Kristen Demarco SO 4) Kim Donat SR 21 OCEAN TOWNSHIP 11:37.37 1) Julie Cox SR 2) Danielle Tucholski FR 3) Samantha Kay FR 4) Christie Gallant SO 22 FRANKLIN 11:37.61 1) Jane Scudder SR 2) Kayla Varga FR 3) Stephanie Marzocca JR 4) Jeissil Querijero JR 23 RED BANK REGIONAL 11:49.82 1) Samantha Carroll FR 2) Jordan Tates FR 3) Tara Barnett SO 4) Kaitlyn Murphy FR Girls 1600 Sprint Medley GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 FRANKLIN 4:12.23 5 10 1) Tracey Cameron SO 2) Toneisha Friday JR 3) Symone O'Connor SO 4) Chavanne Hubbard SR 2 WILLINGBORO 4:21.01 5 8 1) Americori Odey 06 2) Ericka Cook 06 3) Stephanie McLean 07 4) Brittnee Bynoe 06 3 RANDOLPH 4:21.22 5 6 1) Pari Hashemi 12 2) Gia Modestino 10 3) Amy Strenk 12 4) Kimberly Standridge 10 4 CLEARVIEW 4:26.30 4 4 1) Kelly Lynch 10 2) Delilah Ruiz 12 3) Andrea Shute 12 4) Colleen Weber 12 5 HAMILTON EAST 4:28.38 5 2 1) Rod'Esther Castor 2) Samantha Bedford 3) Mary Conklin 10 4) Kristin Herbeck 6 PARAMUS 4:29.26 4 1 1) Elana Jauhar 12 2) Victoria KO 10 3) Jessica Malacrida 12 4) Jessica Setless 11 7 COLTS NECK 4:30.21 4 1) Jackie Austin SR 2) Danielle Pierre SO 3) Quistara Letona JR 4) Ashley Higginson SO 8 OCEAN CITY 4:30.91 4 1) Brittany Sedberry JR 2) Kayla Ghanavati SO 3) Kelsey Greene FR 4) Allie Moreland SR 9 RED BANK REGIONAL 4:32.99 4 1) Samantha Carroll FR 2) Megan Carr SO 3) Lashenda Barbous FR 4) Christina Nelson JR 10 OCEAN TOWNSHIP 4:34.26 5 1) Tiffany Grant JR 2) Andrea Lopez JR 3) Georgina Nembhard SO 4) Kristin Enderly SO 11 NV-OLD TAPPAN 4:38.15 3 1) Kelly Kuerzi SO 2) Alyssa Fanucci SR 3) Kathleen Smithson JR 4) Taylor Lebovich SR 12 TIMBER CREEK 4:38.19 4 1) Jessica Horne SR 2) Kelly Mayfield JR 3) Jasmine Austin SR 4) Amira Abdullah FR 13 MORRISTOWN 4:39.90 2 1) Katie Hoen JR 2) Kyra Pinsky JR 3) Michelle Smith JR 4) Brittany Blankmeyer SR 14 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 4:41.01 3 1) Laura Harrison SR 2) Michelle Regg SR 3) Allie Hambleton SO 4) Mary Shashaty SR 15 LACEY TWP 4:42.86 2 1) Christine May SR 2) Alyssa Schlueter FR 3) Nicole Laureigh SR 4) Erin Stern SR 16 MIDDLETOWN SOUTH 4:44.13 3 1) Carole Spoth SO 2) Allie Simonetti SR 3) Jess Smith SR 4) Brianne Moran SR 17 WESTFIELD 4:44.93 3 1) Erin McCarthy SO 2) Erica Ammermuller SO 3) Alison Fleder JR 4) Stephanie Cortinhal FR 18 RIDGE 4:45.71 3 1) Surraya Johnson SR 2) Anita Mikkilineni SO 3) Laura Lioi FR 4) Jackie Marchese SR 19 PRINCETON 4:46.49 3 1) Libby Bliss SO 2) Elesha Casimir JR 3) Olivia Johnston FR 4) Lena Frey FR 20 NORTHERN HIGHLANDS 4:49.80 3 1) Momoko Aoe JR 2) Morgan Wade JR 3) Danielle Puig SO 4) Jenn Pierce JR 21 WILLIAMSTOWN 4:50.20 2 1) Christine Grispino SR 2) Charlysse Graham SO 3) Sakinah Scott SO 4) Becky Grochowski SR 22 KINGSWAY 4:51.31 2 1) Kelly Higgins JR 2) Temppest Reed SR 3) Heleen Riggs SO 4) Katie Macken SO 23 MORRIS KNOLLS 4:52.29 3 1) Tayna Newell FR 2) Amanda Hedden FR 3) Amanda DeFilippo JR 4) Amy Moratz JR 24 HOLMDEL 4:52.33 2 1) Alissa Mezzacappa SR 2) Morgan Newman SR 3) Courtney Ronan SR 4) Lisa Picascia JR 25 LAKEWOOD 4:53.42 1 1) Shavon Greaves SO 2) Erin Hutcherson JR 3) Jan-Noi Jackson JR 4) Shea O'Neill SO 26 WEST WINDSOR PLAINSBORO NORTH 4:53.97 1 1) Erica Mitos SR 2) Elaina Garrett SO 3) Holland Thomas SO 4) Kylea Meredith SR 27 LIVINGSTON 4:56.42 2 1) Victoria Eisenstein 10 2) Stephanie Kraver 9 3) Michelle Shen 11 4) Ali Jeddis 12 28 MONROE 4:56.97 1 1) Megan Allen JR 2) Marie Nemeth SO 3) Sara Beth Moke SO 4) Ali Push JR 29 NOTRE DAME 4:57.58 2 1) Mary Miller 10 2) Meghan Schubert 11 3) Laura McWilliam 11 4) Nicole Shovlin 9 30 FERRIS 4:58.38 1 1) Bertha Munoz JR 2) Fatoumata Saccoh SR 3) Delia Younger SO 4) Dolly Vargas JR 31 NORTH BRUNSWICK 5:00.02 2 1) Erin Dunne FR 2) Marlene Rosenberg FR 3) Suad Rahmen FR 4) Andrea Bradshaw SR 32 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 5:01.57 2 1) Aisha Khan JR 2) Anna Blake SR 3) Hannah Hiller SR 4) Ashley Erickson FR 33 LAWRENCE 5:08.86 1 1) Kelly Watson SO 2) Erica Buher SO 3) Stephanie Karpowicz JR 4) Christine Pan SR 34 TRITON REGIONAL 5:13.09 1 1) Britany Deiling 11 2) Colleen Usher 12 3) Christine Usher 11 4) Amanda Misiak 11 35 WALL 5:15.29 1 1) Meaghan Kacsmar 9 2) Kim Stagg 10 3) Dominque Farina 9 4) Kelsey Clayton 10 36 MONTGOMERY 5:22.37 1 1) Amy Lum JR 2) Jenna LaPorta JR 3) Paige Godfrey SO 4) Meghan Nahass FR -- NORTH HUNTERDON DNF 5 1) Megan Findlay SO 2) Alexis Mullen SO 3) Jill Arnold FR 4) Amy Crossin JR -- TEANECK DQ 3 1) Anise Johnson SO 2) Nefertiti Harris SO 3) Yvonne Hunt JR 4) Racquel Clarke JR Girls Distance Medley GROUP 3 ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 ROXBURY 12:26.71 10 1) Kristen Stevens JR 2) Alex Grabowski FR 3) Sarah Tencza SR 4) Jenn Ennis JR 2 MORRIS KNOLLS 12:46.55 8 1) Christine Cox SO 2) Nichole Binns FR 3) Kerry-Ann Binns SO 4) Lauren Gregory JR 3 CLEARVIEW 13:01.67 6 1) Andrea Shute 12 2) Kelly Lynch 10 3) Caitlin Daly 10 4) Colleen Weber 12 4 OCEAN CITY 13:01.98 4 1) Allie Moreland SR 2) Kayla Ghanavati SO 3) Ellizabeth Richardson SO 4) Brittany Sedberry JR 5 COLTS NECK 13:02.14 2 1) Danielle Plenzo SR 2) Quistara Letona JR 3) Kristen O'Dowd SO 4) Ashley Higginson SO 6 RANDOLPH 13:08.87 1 1) Lexi Ambrogi 12 2) Pari Hashemi 12 3) Casey Gorman 12 4) Kimberly Standridge 10 7 RIDGE 13:13.60 1) Chelsea Long SO 2) Cassie Leventhal SR 3) Meaghan Higgins SO 4) Kathleen Henry SR 8 OAKCREST 13:23.95 1) Christine Cheatham JR 2) Barbara Dutra SO 3) Lisa Jones JR 4) Madeline Olsen JR 9 MORRISTOWN 13:24.03 1) Tricia Hoen JR 2) Sara Harris FR 3) Rebecca Enright FR 4) Lindsey Pierret JR 10 WILLINGBORO 13:26.04 1) Shakira Watford 06 2) Zoe Narmah 06 3) Ericka Cook 06 4) Brittnee Bynoe 06 11 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 13:27.84 1) Laura Harrison SR 2) Samantha Gates SO 3) Allie Hoynes-O'Connor SO 4) Mary Shashaty SR 12 MOUNT OLIVE 13:29.52 1) Nicole Quagliana 10 2) Shannon Boise 09 3) Ashley Behre 12 4) Diana Sobers 09 13 HOLMDEL 13:46.03 1) Lisa Picascia JR 2) Alissa Mezzacappa SR 3) Dannie Wang SR 4) Wendy Wang SR 14 RED BANK REGIONAL 13:46.87 1) Christina Nelson JR 2) Tara Barnett SO 3) Lauren Koch JR 4) Faith Pampel SR 15 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 13:48.30 1) Koren Kwag FR 2) Joni Roberts JR 3) Kelsey O'Connor FR 4) Michelle Barbarasch 12 16 WEST MILFORD 13:50.24 1) Amy Carlson 12 2) Alyssa Douma 12 3) Christina Valerio 10 4) Emmie Perchak 12 17 MONROE 13:50.25 1) Eli Segarra JR 2) Katie Mazzio JR 3) Kellie Grinzo JR 4) Damaris Segarra JR 18 CENTRAL REGIONAL 13:52.22 1) Kristina Compton JR 2) Oriana Smith JR 3) Larissa Cruz JR 4) Laura Houle SR 19 NV-OLD TAPPAN 13:52.95 1) Kristen Eckmayer JR 2) Allison Dippolito FR 3) Z-Hye Lee JR 4) Taylor Lebovich SR 20 MIDDLETOWN SOUTH 13:54.47 1) Carole Spoth SO 2) Jess Smith SR 3) Kellyann Hennessey JR 4) Brianne Moran SR 21 WILLIAMSTOWN 14:02.29 1) Becky Grochowski SR 2) Christine Grispino SR 3) Ashley Mosley JR 4) Allison Mathis SR 22 HAMILTON WEST 14:02.89 1) Courtney Fox 2) janee Cadlett 3) Idu Azogu 4) Meredith Malloy 23 NORTH HUNTERDON 14:09.43 1) Sotiria Doumanis SR 2) Lauren Roscus JR 3) Karen Muskopf SR 4) Erica Sherry SR 24 WESTFIELD 14:10.14 1) Caitlyn Berkowitz JR 2) Lauren Campo SR 3) Erin McCarthy SO 4) Jennifer Danielsson SO 25 LIVINGSTON 14:11.41 1) Morgan Brady 10 2) Victoria Eisenstein 10 3) Katie Oconner 9 4) Ali Jeddis 12 26 TIMBER CREEK 14:17.05 1) Amira Abdullah FR 2) Kelly Mayfield JR 3) Mary Pedrick SO 4) Danielle Sarver JR 27 TRITON REGIONAL 14:27.06 1) Catherine VanHorn 12 2) Colleen Usher 12 3) Britany Deiling 11 4) Amanda Misiak 11 28 OCEAN TOWNSHIP 14:32.16 1) Christie Gallant SO 2) Vicki LaMarre FR 3) Samantha Kay FR 4) Danielle Tucholski FR 29 FRANKLIN 14:52.86 1) Veronica Demtchouk JR 2) Ludny Pierre SR 3) Simmone Henderson SO 4) Jeissil Querijero JR 30 KINGSWAY 14:56.89 1) Kathleen O'Malley SR 2) Chatoia Martin SO 3) Allison Catenacci SO 4) Amanda Burkert SO 31 MONTGOMERY 14:57.88 1) Brittany Internocia SO 2) Cara Zahorsky JR 3) Kathryn Fox SO 4) Elizabeth Berrue SR 32 NOTRE DAME 15:14.96 1) Nicole Shovlin 9 2) Mary Miller 10 3) Laura McWilliam 11 4) Molly Chrnelich 11 33 NORTH BRUNSWICK 15:23.77 1) Andrea Bradshaw SR 2) Erin Dunne FR 3) Nicole Debries JR 4) Liz Piscetelli SR 34 LACEY TWP 16:34.36 1) Melanie Faulkner JR 2) Lidia Owens SO 3) Ashlyn Zebroski SO 4) Caitlin Mahon SR Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 WILLINGBORO 33.69 7 10 1) Danielle Cook 05 2) Tomika Scalford 05 3) Ericka Cook 06 4) Brittnee Bynoe 06 2 KINGSWAY 33.84 7 8 1) Heather McCuaig SR 2) Allison Smith SO 3) Nina Stecher SO 4) Theresa Fromm SR 3 OCEAN TOWNSHIP 34.88 5 6 1) Georgina Nembhard SO 2) Vicki LaMarre FR 3) Amanda Dilger SO 4) Jaimie Brown SO 4 MORRISTOWN 35.13 5 4 1) Kyra Pinsky JR 2) Katie Hoen JR 3) Diana Restrepo SO 4) Gradie Carroll JR 5 PARAMUS 35.27 6 2 1) Shannon Feeney 12 2) Victoria KO 10 3) Elana Jauhar 12 4) Jessica Malacrida 12 6 NOTRE DAME 35.46 7 1 1) Ashley Kennedy 11 2) Kristen Mahon 10 3) Erin Vanderhoof 11 4) Meghan Weintraub 10 7 RIDGE 35.52 6 1) Anita Mikkilineni SO 2) Josefine Kvist FR 3) Bronwyn Snow JR 4) Kara Musso SR 8 NV-OLD TAPPAN 35.85 6 1) Catherine Lee JR 2) Stella Park SR 3) Shenise Halsey JR 4) Jennifer Oh SO 9 NORTHERN HIGHLANDS 35.90 2 1) Julia Marshall JR 2) Momoko Aoe JR 3) Erin Jones SR 4) Danielle Puig SO 10 MIDDLETOWN SOUTH 36.79 2 1) Aislinn DeLeon SR 2) Stacey Elkhatib SR 3) Kristy Liberti JR 4) Jacqui Lovato SR 11 MONTGOMERY 36.82 5 1) Amy Lum JR 2) Lauren McClintic FR 3) Brittany Faleski JR 4) Jenna LaPorta JR 12 TEANECK 36.84 5 1) Racquel Clarke JR 2) Deshadiga Spearman SR 3) Zevenia Dennis SO 4) Michelle Smith SR 13 MORRIS KNOLLS 36.86 4 1) Lauren Gregory JR 2) Amanda DeFilippo JR 3) Christina Graham JR 4) Tajmarie Mellish JR 13 LIVINGSTON 36.86 6 1) Rachel Joseph 11 2) Michelle Shen 11 3) Meghan Ladolcetta 12 4) Lauren Cila 12 15 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 37.17 3 1) Aisha Khan JR 2) Anna Blake SR 3) Hannah Hiller SR 4) Emily Piuggi SR 16 CLEARVIEW 37.38 3 1) Delilah Ruiz 12 2) Caitlin Daly 10 3) Meghan Kane 10 4) Megan Taylor 10 17 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 37.76 4 1) Meaghan Kelly JR 2) Danielle Vena SO 3) Kaitlin Carman SR 4) Michelle Regg SR 18 RANDOLPH 37.80 7 1) Amy Strenk 12 2) Lisa Rimarenko 10 3) Sharon Lee 11 4) Pari Hashemi 12 18 WESTFIELD 37.80 4 1) Lauren Nolan SR 2) Danielle Parkinson SR 3) Emily Perry SO 4) Marlena Sheridan SO 20 WILLIAMSTOWN 38.24 3 1) Diana Wright SR 2) Kerri Richards SR 3) Christine Grispino SR 4) Amanda Winkelspecht SO 21 LACEY TWP 38.96 4 1) Christine Mitchel SO 2) Emily Pasco SO 3) Nicole Laureigh SR 4) Jessica Jackositz JR 22 HOLMDEL 39.47 1 1) Francesca Picascia SO 2) Jane Zhao SO 3) Tamara Fawal JR 4) Alysson Mondoro SO 23 WALL 39.85 1 1) Anna Birdsall 11 2) Dominque Farina 9 3) Corin Curtis 11 4) Jacquelyn Nieves 11 24 MOORESTOWN 39.89 1 1) Anna Heim JR 2) Morgan Hill SR 3) Karen Salecki FR 4) Shnay Wilson SO 25 MONROE 40.21 3 1) Marie Nemeth SO 2) Sara Beth Moke SO 3) Kelly Campbell SO 4) Kellie Grinzo JR 26 FERRIS 42.95 1 1) Dolly Vargas JR 2) Fatoumata Saccoh SR 3) Stephanie Polonia SO 4) Laura Centeno JR -- NORTH HUNTERDON FS 2 1) Cara Castagna JR 2) Katherine Streber JR 3) Katelyn Zappulla SO 4) Katherine Trezza JR Girls High Jump GROUP 3 ======================================================================= MEET RECORD: # 10-06 1983 Randolph Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ariana LaFerlita JR MIDDLETOWN SOUTH 5-02.00 4 1 Jessica Malacrida 12 PARAMUS 5-02.00 2 3 Jacqueline Sendgikoski 12 MOUNT OLIVE 5-02.00 3 3 Rose Lang SR COLTS NECK 5-02.00 5 5 Shenise Halsey JR NV-OLD TAPPAN 5-00.00 6 Jennifer Carson SR MONTGOMERY 5-00.00 7 Jessica Pagliano SO COLTS NECK 4-10.00 5 7 Kayla Reddington SO HIGHTSTOWN 4-10.00 1 7 Jessica Haughton SO HIGHTSTOWN 4-10.00 1 7 Erin Vanderhoof 11 NOTRE DAME 4-10.00 0.5 11 Maura Maczinko 12 NOTRE DAME 4-08.00 0.5 12 Agatha Magalinsaya 11 LIVINGSTON 4-08.00 12 Ashley Behre 12 MOUNT OLIVE 4-08.00 3 12 Emily Perry SO WESTFIELD 4-08.00 12 Gillian Kape SO WESTFIELD 4-08.00 12 Megan Carr SO RED BANK REG 4-08.00 12 Jessica Mann 11 WALL 4-08.00 12 Siedah Smith JR MIDDLETOWN SOUTH 4-08.00 4 19 Nicole Vanaria SR MOORESTOWN 4-06.00 19 Susan Jones SO MORRIS KNOLLS 4-06.00 19 Sakinah Scott SO WILLIAMSTOWN 4-06.00 19 Samantha Kay FR OCEAN TOWNSHIP 4-06.00 19 Kenrika Willis JR TEANECK 4-06.00 19 Brittany Faleski JR MONTGOMERY 4-06.00 19 Zevenia Dennis SO TEANECK 4-06.00 19 Nicole Laureigh SR LACEY TWP 4-06.00 19 Michele Llyod FR TOMS RIVER SOUT 4-06.00 19 Nancy Rowe SR TOMS RIVER SOUT 4-06.00 19 Elana Jauhar 12 PARAMUS 4-06.00 2 30 Z-Hye Lee JR NV-OLD TAPPAN 4-04.00 30 Jessica Thalman SR MORRIS KNOLLS 4-04.00 30 Carlene Bronikowski SR SCOTCH PLAINS-FA 4-04.00 30 Kaitlin Carman SR SCOTCH PLAINS-FA 4-04.00 30 Julia Marshall JR NO HIGHLANDS 4-04.00 30 Christine Mitchel SO LACEY TWP 4-04.00 30 Csilla Mathe JR FRANKLIN 4-04.00 30 Lashenda Barbous FR RED BANK REG 4-04.00 30 Dominque Farina 9 WALL 4-04.00 30 Kathleen McCarthy SO RIDGE 4-04.00 30 Sara Allen SO RIDGE 4-04.00 30 Sarah Fylak JR OCEAN TOWNSHIP 4-04.00 30 Brittnay Hollis SO SOUTH PLAINFIELD 4-04.00 30 Dawn Besser SR SOUTH PLAINFIELD 4-04.00 44 Kelly Campbell SO MONROE 4-00.00 44 Amanda Winkelspecht SO WILLIAMSTOWN 4-00.00 44 Ashley Umukoro JR FRANKLIN 4-00.00 44 Megan Allen JR MONROE 4-00.00 44 Melanie Lawson SO KINGSWAY 4-00.00 44 Erin Jones SR NO HIGHLANDS 4-00.00 44 Lauren Odlen JR MOORESTOWN 4-00.00 44 Delilah Ruiz 12 CLEARVIEW 4-00.00 -- Kathryn Mullin 11 TRITON REGIONAL NH -- Christine Usher 11 TRITON REGIONAL NH -- Megan Taylor 10 CLEARVIEW NH -- Gina Bellumori JR KINGSWAY NH -- Michelle Shen 11 LIVINGSTON NH -- Kristina Compton JR CENTRAL REGIONAL DQ -- Victoria Barden SO CENTRAL REGIONAL DQ Girls Shot Put GROUP 3 ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Deanne Hahn FR LAKEWOOD 37-00.25 0.5 2 Janelle Fuller JR LAWRENCE 35-06.00 1 3 Latoya Johnson SR SOUTH PLAINFIELD 34-06.50 4 Katrina Sampson SO WILLIAMSTOWN 34-06.00 2 5 Rachel Burke HAMILTON WEST 34-05.50 6 Christina Casella SR KINGSWAY 33-03.75 7 Veronica Myricks 05 WILLINGBORO 33-01.25 5 8 Delisa Riddick SR TEANECK 33-00.75 4 9 Mildred Morillo SR BERGENFIELD 32-11.25 3 10 Sade Henry SR TEANECK 32-11.00 4 11 Natasha Day 05 WILLINGBORO 32-10.50 5 12 Katelyn Loeffler SO ROXBURY 32-04.75 13 Esi Darko SR BERGENFIELD 31-11.75 3 14 Sara Rickert SR NV-OLD TAPPAN 31-10.00 15 Lindsay Berardo SR MIDDLETOWN SOUTH 31-07.25 16 Natsshia Lee JR FRANKLIN 31-02.25 17 Megan Boyce JR MONROE 31-01.00 18 Nicole Marks SR MORRISTOWN 31-00.50 19 Christina Szymczak SR MOORESTOWN 30-10.50 20 Stephanie Velardi SR MORRIS KNOLLS 30-09.50 21 Nicole Horbury JR TIMBER CREEK 30-05.50 22 LaTiya Sanabria JR WILLIAMSTOWN 30-03.50 2 23 Shannon McDonald JR LACEY TWP 29-11.50 24 Gina Sabino FR TOMS RIVER SOUT 29-11.00 25 Nancy Rowe SR TOMS RIVER SOUT 29-00.75 26 Elise Perkins JR LAWRENCE 28-09.00 1 27 Sarah Fylak JR OCEAN TOWNSHIP 28-08.75 28 Francesca Stanko SO ROXBURY 28-07.00 29 Karolyn Cook JR WESTFIELD 28-05.00 30 Sara Berthelsen JR LACEY TWP 28-04.25 31 Juliana Jordan FR MONTGOMERY 28-04.00 32 Tatyana Eades FR DELSEA 28-02.75 33 Christina Leili JR MONROE 27-11.00 34 Ariel Redmond SO HOLMDEL 27-09.50 35 Jessica Kloss SR MOORESTOWN 27-06.50 36 Cheyanne Sawyer SR MORRISTOWN 27-05.50 37 Amber James SO RED BANK REG 27-04.25 38 Christina Henry SR WESTFIELD 27-01.00 39 Dore Ann Jackson SO LAKEWOOD 27-00.75 0.5 40 Samantha Granski SO SOUTH PLAINFIELD 26-11.75 41 Briana Bond SO FRANKLIN 26-11.50 42 Kristen Hastry 12 NOTRE DAME 26-08.75 43 Kim Detalvo 10 WALL 26-07.25 44 Cassandra Thalman FR MORRIS KNOLLS 26-04.00 45 Kaitlyn Woodward 11 NOTRE DAME 26-03.75 46 Alyssa Tramutola SO NO HIGHLANDS 25-11.50 47 Rikki Dascal SO COLTS NECK 25-09.25 48 Anastasia Gaszynski JR COLTS NECK 25-06.75 49 Amy Mikalsen FR HOLMDEL 25-03.75 50 Amanda Auen 10 WALL 25-02.00 51 Jackie Bingham SR RED BANK REG 25-00.75 52 Frances Alvaro HAMILTON WEST 24-08.25 53 Kelsey Plew FR TIMBER CREEK 24-07.25 54 Adjoa Quansah SO MONTGOMERY 24-05.50 55 Kristina Wotton FR OCEAN TOWNSHIP 24-04.75 56 Heather Abbott SO DELSEA 24-01.75 57 Leigh Elko JR NORTH BRUNSWICK 23-11.50 58 Temppest Reed SR KINGSWAY 23-10.50 59 Margaret Sloan JR NO HIGHLANDS 22-11.00 60 Kimberly Forhecz JR NV-OLD TAPPAN 22-00.25 61 Kelly Harris SR MIDDLETOWN SOUTH 21-05.00 62 Marcella Springstead FR NORTH BRUNSWICK 19-08.00
Group III
Boys
Hy-Tek's Meet Manager 1/10/2005 05:34 PM 40Th ANNUAL NJSIAA/STAR-LEDGER - 1/9/2005 2005 RELAY CHAMPIONSHIPS GROUP III Jadwin Gym, Princeton University Results Men - Team Rankings - 9 Events Scored =============================================================================== 1) WILLINGBORO 30 2) Phillipsburg 27 3) Randolph 26 4) Central Regional 20 4) Westfield 20 6) Delsea 18 7) Lakewood 16 7) Franklin 16 9) Toms River South 14 10) Roxbury 12 11) Teaneck 10 11) Livingston 10 11) Morristown 10 14) Colts Neck 8 15) Red Bank Regional 7 16) Scotch Plains-Fanwood 6 16) Oakcrest 6 16) Kingsway 6 19) Clearview 4 19) Ocean City 4 21) Don Bosco Prep 2 21) Triton Regional 2 21) Notre Dame 2 24) South Plainfield 1 24) West Milford 1 24) Montgomery 1 Boys 4x200 Meter Relay GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 WILLINGBORO 1:34.56 8 10 1) Noel Thomas 2) Jason Boyd 07 3) Daryes Miller 4) Delbert Johnson 05 2 LAKEWOOD 1:35.00 8 8 1) Isaiah Rios SO 2) Trevor Brown SR 3) Rupert Gill SR 4) Cameron Craig SR 3 PHILLIPSBURG 1:35.82 7 6 1) Mike Turner 2) Malcom Dock 3) Alex McCottry 4) Justin Gaymon 4 OAKCREST 1:36.71 6 4 1) Marvin Buie SO 2) Wayne Davis SO 3) Ryan Skorupski JR 4) James Smalls SR 5 DELSEA 1:37.17 7 2 1) Cory Webb JR 2) James Moton JR 3) Melton Diggs SO 4) Freddie Lavan SO 6 MORRISTOWN 1:37.31 6 1 1) Doug Cloninger JR 2) Eric Barnett JR 3) Kevin Kohn JR 4) Phillip Epps SR 7 FRANKLIN 1:37.42 8 1) Michael Rogers JR 2) Oscar Wilson JR 3) Sean Schnarr FR 4) Stanley Howard JR 8 CENTRAL REGIONAL 1:37.51 8 1) Alex Bowers JR 2) Radee Reynolds JR 3) Paul Fay JR 4) William Mamagona SR 9 TEANECK 1:37.52 8 1) Brian Gilbert SR 2) Marc Muckle SR 3) Travis Warren JR 4) Oderick Turner SR 10 WILLIAMSTOWN 1:38.36 6 1) Mason Campbell SR 2) Tracy Sampson SR 3) Tairi Mobley SO 4) Tyrone Pouncy JR 11 WEST SIDE 1:38.66 7 1) Lorenzo Zackery 11 2) Eric Blount 12 3) Jesse Bruno 11 4) Quamir Major 12 12 SHABBAZZ, MALCOLM X 1:38.78 6 1) somar williams SO 2) khalil williams SR 3) samuel johnson SO 4) derrell moye SO 13 CLEARVIEW 1:39.45 4 1) John Fiocco 12 2) Jamelle Ross 10 3) Matt Huang 11 4) Tyrell Ross 12 14 NOTRE DAME 1:39.55 7 1) Rob Cooper 11 2) Jarrett Pelzer 12 3) Steve Sionne 12 4) Guy Castranova 10 15 ROXBURY 1:39.73 6 1) Tim Smith SO 2) Brett Grobarz SR 3) Kevin Gilligan SR 4) Kevin Grandstaff SR 16 MONTGOMERY 1:40.65 3 1) Matthew Myers SR 2) Chris Treble SR 3) Andrew Chen JR 4) Brad Forbes SR 17 LIVINGSTON 1:41.15 6 1) Kevin Minot 11 2) Jordan Litner 11 3) Mohamed Abuouf 11 4) David Jesperson 12 17 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 1:41.15 3 1) James Alfano JR 2) Nehemiah Burney-Porter JR 3) Tom Ventura JR 4) Sean Smith SR 19 LACEY TWP 1:41.24 4 1) Vinnie DiBenedetti SR 2) Jason Buckley SR 3) Kevin Mallia FR 4) Matt Zinn JR 20 MIDDLETOWN SOUTH 1:41.44 5 1) Knowshon Moreno JR 2) Gary Palmerson SR 3) Pat Moon SR 4) Gerald Dekle SR 21 NV-OLD TAPPAN 1:41.76 4 1) Jeffrey Geitz JR 2) Paul Mattingly JR 3) Keith Williams SR 4) James Niederer JR 22 MORRIS KNOLLS 1:41.99 2 1) Matt Passannante SO 2) Andrew Nguyen JR 3) Hedrick Leger JR 4) Clive Binns JR 23 MONROE 1:42.14 7 1) Billy Phillips 2) Victor Amato 3) Chris Emerson 4) Rob McGowan 24 KINGSWAY 1:42.15 5 1) Roland Lytle JR 2) Michael Urban SR 3) Mark Urban SR 4) Dante Griffin JR 25 WESTFIELD 1:42.23 4 1) Jake Brandman SR 2) Sam Kim SR 3) Tyler Maccubbin JR 4) John Aleksandravicius SR 26 TIMBER CREEK 1:42.54 5 1) Greg Mock JR 2) Christopher Quaye SR 3) Curtis Coney SO 4) Dwayne Williams SO 27 PRINCETON 1:42.60 5 1) Robby Begin SR 2) Marcus French SO 3) Matt Walters SO 4) Da'Quan Hester SO 28 BERGENFIELD 1:42.73 7 1) Steven Harris JR 2) Jason Smith JR 3) John Stepien JR 4) Harold Blyden SR 29 NORTHERN HIGHLANDS 1:43.43 3 1) Keun Hwan Maeng JR 2) Craig Heileman JR 3) Michael Dibella SO 4) Ted Lesher JR 30 WEST WINDSOR PLAINSBORO NORTH 1:43.53 5 1) Evan Walczak SO 2) Jerry Ireland JR 3) Steven Au-Yeung FR 4) Joey Mastrangelo SR 31 CUMBERLAND 1:43.67 4 1) Tydell Garrison FR 2) Johnnie Nelson FR 3) Bruce Simpson JR 4) Anthony Brown SO 32 TOMS RIVER SOUTH 1:43.82 3 1) Luke Purpuri 2) Jarred Panecki 3) Dan Leone 4) Ricky Natoli 33 RANDOLPH 1:44.07 8 1) Michael Scanlon SR 2) Paul Samuel SR 3) Carlos Marrufo SR 4) Nick Syzonenko SR 34 DON BOSCO PREP 1:44.13 5 1) Christopher Laird SR 2) Matthew Andriulli SO 3) Tyler Kaufman JR 4) Joseph Mancuso JR 35 RED BANK REGIONAL 1:44.49 2 1) Tim Matlack SR 2) Aaron Cook SO 3) Alvin Ross FR 4) Ron Tindle SO 36 RIDGE 1:44.55 3 1) Nick Mitilenes JR 2) Brian Trentacost SO 3) Jason Jan FR 4) George Stein JR 37 MOUNT OLIVE 1:45.31 4 1) Andrew Porter 12 2) Charles Awe 11 3) Matt Fuhrmann 11 4) James Nie 11 37 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 1:45.31 2 1) Sifiso Takirambudde JR 2) Ian Simon FR 3) Matt Barbarasch SR 4) Jeff Brancheck JR 39 LAWRENCE 1:45.46 3 1) Marc Guieb SO 2) Brandon Wilkins SR 3) Brian Mills FR 4) Peter Musial SO 40 HOLMDEL 1:46.14 2 1) Harrison Wang JR 2) Derek Wong SR 3) Vivek Nemana JR 4) Matt Fiorentino SR 41 COLTS NECK 1:48.06 1 1) Hunter Karass FR 2) Evan Stivala SO 3) Glen Dalakian FR 4) Joe Eastman SR 42 OCEAN TOWNSHIP 1:51.08 2 1) Gregory Spatz JR 2) Bob Angelini JR 3) Brian Galicia JR 4) Andrew Rodriquez SO 43 TRITON REGIONAL 1:54.44 1 1) Jeffery Gazzara 10 2) Steve Redman 09 3) Eric Bell 10 4) Vincent Keller 11 44 NORTH HUNTERDON 1:54.64 1 1) Dan Brown SO 2) Andrew D'Alleinne SO 3) Karthik Dwarki SO 4) Ian Jocelyn SO 45 WALL 2:03.93 1 1) Richard Bobbitt 9 2) Ron Clayton 11 3) Dennis Diggins 11 4) Steve Farina 11 -- NORTH BRUNSWICK DQ 2 1) Matt Southgate SO 2) Temi Ogunwale FR 3) Sean Merrill SO 4) Ryan Lewis FR Boys 4x400 Meter Relay GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 WILLINGBORO 3:31.82 5 10 1) Noel Thomas 2) Wesley Marsh 06 3) Delbert Johnson 05 4) Jason Boyd 07 2 CENTRAL REGIONAL 3:34.38 5 8 1) Radee Reynolds JR 2) Vincent Favale SR 3) Paul Fay JR 4) William Mamagona SR 3 FRANKLIN 3:34.69 5 6 1) Michael Rogers JR 2) Oscar Wilson JR 3) Stanley Howard JR 4) Howard Davis SO 4 RANDOLPH 3:36.25 5 4 1) Michael Scanlon SR 2) Paul Samuel SR 3) David Mero JR 4) Nick Syzonenko SR 5 OAKCREST 3:37.64 3 2 1) Wayne Davis SO 2) Geraldo Martinez SR 3) James Smalls SR 4) Ryan Skorupski JR 6 MORRISTOWN 3:37.79 4 1 1) Doug Cloninger JR 2) Eric Barnett JR 3) Kevin Kohn JR 4) Mark Hess SR 7 LIVINGSTON 3:38.00 4 1) David Jesperson 12 2) Mohamed Abuouf 11 3) Aaron Weinstein 12 4) Jordan Litner 11 8 NOTRE DAME 3:39.04 5 1) Steve Sionne 12 2) Guy Castranova 10 3) Jarrett Pelzer 12 4) James Maleski 11 9 WEST MILFORD 3:39.85 4 1) Robert Gamble 12 2) Tyler DeRouen 12 3) Konrad Krolikowski 12 4) Morgan DeRouen 12 10 DELSEA 3:40.03 3 1) Will Washington JR 2) Freddie Lavan SO 3) Aaron Younger SO 4) Cory Webb JR 11 COLTS NECK 3:40.33 3 1) Evan Stivala SO 2) Francisco Bueno SO 3) Chris Clark SR 4) Ryan Jagielski SR 12 KINGSWAY 3:41.63 4 1) Akim Jones JR 2) Michael Urban SR 3) Jeffrey Hutchinson SR 4) Dante Griffin JR 13 PHILLIPSBURG 3:43.81 5 1) Mike Turner 2) Josh Davis 3) Malcom Dock 4) Justin Gaymon 14 RED BANK REGIONAL 3:44.28 2 1) Russell Kiely JR 2) Tom Friscia JR 3) Andrew Fouratt SR 4) Tim Matlack SR 15 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 3:45.48 3 1) Matt Barbarasch SR 2) Joe Ennis JR 3) Ruddy Lopez JR 4) Matt Skepner JR 16 LAWRENCE 3:46.14 2 1) Hezekiah McRae SR 2) Justin Fein SO 3) Andrew Santora SO 4) Brian Scott SR 17 DON BOSCO PREP 3:46.26 3 1) Jared Davis SR 2) Joseph Mancuso JR 3) Sharif Webb SO 4) Joseph Wexler JR 18 SHABBAZZ, MALCOLM X 3:46.51 3 1) somar williams SO 2) khalil williams SR 3) derrell moye SO 4) jihad tutt SR 19 WESTFIELD 3:46.66 2 1) John Aleksandravicius SR 2) Scott Steinberg SR 3) Raymond Chen JR 4) Kris Kagan JR 20 TOMS RIVER SOUTH 3:46.98 3 1) Luke Purpuri 2) Nick Zorojew 3) Michael Budesa 4) David McCullough 21 CLEARVIEW 3:48.64 2 1) Tyrell Ross 12 2) John Fiocco 12 3) Matt Huang 11 4) Jamelle Ross 10 22 ROXBURY 3:49.23 2 1) Don Brown SR 2) Scott Burtis JR 3) Jonathan Apwah SR 4) Devon Yang JR 22 MONTGOMERY 3:49.23 2 1) Matthew Myers SR 2) Benjamin Copeland JR 3) Chris Treble SR 4) Brad Forbes SR 24 TEANECK 3:49.95 4 1) Thomas San-Geroge SO 2) Carlos Mable SO 3) Joe Lefkowitz SR 4) Oderick Turner SR 25 BERGENFIELD 3:50.33 4 1) Steven Harris JR 2) Jason Smith JR 3) John Stepien JR 4) Harold Blyden SR 26 PARAMUS 3:50.36 3 1) Joshua Binsfeld 12 2) Jon Massari 11 3) Steven Sprofera 10 4) Chris Cepeda 9 27 LAKEWOOD 3:51.54 1 1) Adalberto Candia SO 2) Akeem Powell SO 3) Trevor Brown SR 4) Robert Applegate JR 28 RIDGE 3:51.62 2 1) Bobby Huynh SO 2) Mike Burns JR 3) George Stein JR 4) Taylor Green JR 29 OCEAN TOWNSHIP 3:52.95 2 1) Mario Smeriglio JR 2) Mike Rochford JR 3) Brian Galicia JR 4) Auran Awan SR 30 NV-OLD TAPPAN 3:55.08 3 1) Paul Mattingly JR 2) Jeffrey Geitz JR 3) Keith Williams SR 4) Scott Hochenberg JR 31 WILLIAMSTOWN 3:55.99 1 1) Tairi Mobley SO 2) Josh Powell JR 3) Denzel Jones SO 4) Tracy Sampson SR 32 NORTH HUNTERDON 3:56.59 1 1) David DeRosa SR 2) Chris Johnson SR 3) Chris Elder SR 4) Dan Brown SO 33 NORTHERN HIGHLANDS 3:56.65 1 1) Brian Reilly JR 2) Peter Mundo JR 3) Keun Hwan Maeng JR 4) Nick Prakash SO 34 MIDDLETOWN SOUTH 3:58.04 1 1) Yasser Barr SR 2) Pat Henn SR 3) John Healy FR 4) Matt Wood FR 35 HOLMDEL 4:04.06 1 1) Terry Wu JR 2) Shawn Wu SR 3) Anthony Chen JR 4) Vivek Nemana JR 36 WEST SIDE 4:10.54 2 1) Eric Blount 12 2) Raymond Fletcher 12 3) Toney Jones 12 4) Lorenzo Zackery 11 37 NORTH BRUNSWICK 4:11.55 1 1) Matt Southgate SO 2) Justin Smith SO 3) Ryan Lewis FR 4) Andrew Mulder SR -- WALL DQ 1 1) Kyle Clayton 11 2) Sean Brundage 11 3) Dennis Diggins 11 4) Cory McCarthy 11 Boys 4x800 Meter Relay GROUP 3 ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 RANDOLPH 8:27.61 10 1) Conor Halesworth SR 2) Dylan Frost JR 3) Andrew Vasta SR 4) Geoff McGrane SR 2 COLTS NECK 8:27.74 8 1) Chris Clark SR 2) Brenden Krewer SO 3) Zach Tedoff SR 4) Ryan Jagielski SR 3 RED BANK REGIONAL 8:30.00 6 1) Andrew Fouratt SR 2) Russell Kiely JR 3) Tom Friscia JR 4) Dennis Waite SO 4 OCEAN CITY 8:32.58 4 1) John Fennekohl SO 2) Michael Mousaw SO 3) Paul Boardman SR 4) Mike Long SR 5 KINGSWAY 8:39.10 2 1) Patrick Rush SR 2) Brent Samartino SR 3) Jeffrey Hutchinson SR 4) Ozzie Huerta JR 6 PHILLIPSBURG 8:39.43 1 1) Bryan Lein 2) Matt Sheridan 3) Ryan Doyle 4) Jeremy Armbruster 7 LAKEWOOD 8:39.47 1) Emanuel Mayers SO 2) John-David Gutierrez SO 3) Robert Applegate JR 4) Steven Chennells SR 8 TOMS RIVER SOUTH 8:41.97 1) Ryan Downie 2) Carl Leunig 3) Nick Musumeci 4) Michael Budesa 9 MORRISTOWN 8:42.93 1) Ben Khouri JR 2) Liam Mulcahy SO 3) Mark Hess SR 4) Nathan Maier SR 10 DON BOSCO PREP 8:43.35 1) Keith Gross SR 2) Sharif Webb SO 3) Jack McDonnell SO 4) Brian Miller SR 11 WESTFIELD 8:43.52 1) Jeffrey Perrella JR 2) Eric Williams JR 3) Ameer Rogers JR 4) Jay Hoban JR 12 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 8:45.58 1) Mike Meers JR 2) Chris Reale SO 3) Ruddy Lopez JR 4) Joe Ennis JR 13 FRANKLIN 8:46.08 1) Randy Booker JR 2) Jermaine Coore FR 3) Howard Davis SO 4) Christian Gonzalez SO 14 NV-OLD TAPPAN 8:48.19 1) Alec Glasgall SR 2) Kenneth Chonillo JR 3) Zachary Livingston JR 4) Calvin Lee JR 15 NORTHERN HIGHLANDS 8:48.29 1) Andrew Gaidus SO 2) Peter Mundo JR 3) Nikolajs Batarags JR 4) Brian Reilly JR 16 MONTGOMERY 8:55.65 1) Ben Savage JR 2) Mike Durik SR 3) Brian Judge SR 4) Ryan Pottorf SR 17 TRITON REGIONAL 9:01.81 1) Charles Mitchell 10 2) Eric Gotthold 10 3) Alex Fink 10 4) Brian Toms 11 18 WEST WINDSOR PLAINSBORO NORTH 9:03.20 1) Will Muñoz JR 2) Michael Page SR 3) Steven Au-Yeung FR 4) Roland Bisio SR 19 ROXBURY 9:04.21 1) Phil Moskowitz SR 2) Bill Lacey FR 3) Patrick Granitzki FR 4) Stan Brajer SR 20 RIDGE 9:04.50 1) Dave Guglielmo SR 2) Dave Henderson SR 3) Alex Brenner SO 4) Taylor Green JR 21 LIVINGSTON 9:04.54 1) Alberto Guerrero 11 2) Jack Medina 11 3) Bobby Feigenberg 10 4) Jordan Garfinkle 11 22 PARAMUS 9:10.90 1) Mehrdad Samadi 12 2) Andrew Capizzi 10 3) Eric Stuart 10 4) Nicholas Paolazzi 12 23 CENTRAL REGIONAL 9:13.46 1) Matthew Zucker SR 2) Jonathan Madden JR 3) Sean St Lewis JR 4) Jason Tarabokija JR 24 MIDDLETOWN SOUTH 9:21.89 1) Jim Daubert JR 2) Pete Zampella SR 3) Rob Garra JR 4) Steve Kilian SR 25 HOLMDEL 9:26.33 1) Jeff Cody SR 2) Andrew Mundy JR 3) Richie Greco SO 4) Andrew Wong SR 26 WILLINGBORO 9:26.35 1) Michael Grant 07 2) Anthony Abney 3) Sidney Williams 07 4) Yesid Galvis 05 27 SOUTH PLAINFIELD 9:32.49 1) Jeff Pham JR 2) Matt Zebroski JR 3) Chris Weakley JR 4) Mike Williams SR 28 TIMBER CREEK 9:40.61 1) Daniel Bucherer SR 2) Christopher Danielsen JR 3) William Plew SR 4) Ramzy Shreim JR 29 CLEARVIEW 9:46.64 1) Drew Sepielli 11 2) Josh Dear 11 3) Kevin Walsh 09 4) Matt Heston 10 30 NORTH HUNTERDON 9:48.07 1) Tyler Dobbs SO 2) Dan Kessler JR 3) Tim Fokken JR 4) Mike Haines JR 31 WILLIAMSTOWN 9:51.96 1) Dan Moore JR 2) Mike Esperanzate FR 3) David Staton JR 4) Andrew Brooks SR 32 OCEAN TOWNSHIP 10:12.67 1) Matt Seagall JR 2) Jeff Mansfield FR 3) Sam Fromkin JR 4) Brian Clark JR 33 WALL 11:13.76 1) Sean Brundage 11 2) Ian Mueller 9 3) Dennis Diggins 11 4) Austin Mueller 10 -- FERRIS DQ 1) Sidney Mabeya SO 2) Almalik Gadsden JR 3) James Andrews SO 4) Ramon Lizardo FR Boys 1600 Sprint Medley GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 PHILLIPSBURG 3:41.66 5 10 1) Mike Turner 2) Malcom Dock 3) Justin Gaymon 4) Josh Davis 2 LAKEWOOD 3:48.59 5 8 1) Emanuel Mayers SO 2) Trevor Brown SR 3) Cameron Craig SR 4) Steven Chennells SR 3 WESTFIELD 3:49.37 5 6 1) Tyler Maccubbin JR 2) Jake Brandman SR 3) Sam Kim SR 4) Robert Broadbent SR 4 TEANECK 3:49.66 5 4 1) Thomas San-Geroge SO 2) Brian Gilbert SR 3) Travis Warren JR 4) Joe Lefkowitz SR 5 ROXBURY 3:51.40 4 2 1) Kevin Gilligan SR 2) Tim Smith SO 3) Brett Grobarz SR 4) Jason Apwah SO 6 RED BANK REGIONAL 3:53.50 2 1 1) Russell Kiely JR 2) Ron Tindle SO 3) Tim Matlack SR 4) Tom Friscia JR 7 WILLIAMSTOWN 3:54.03 3 1) Mason Campbell SR 2) Tyrone Pouncy JR 3) Tairi Mobley SO 4) Dave Bornmann SR 8 PRINCETON 3:55.14 4 1) Louis Abramson SR 2) Matt Walters SO 3) Da'Quan Hester SO 4) Tim Natriello SR 9 OCEAN TOWNSHIP 3:56.03 3 1) Auran Awan SR 2) Mario Smeriglio JR 3) Robert Yaffe SO 4) Greg Kremler JR 10 WEST SIDE 3:56.44 4 1) Quamir Major 12 2) Lorenzo Zackery 11 3) Sheldon McFarlane 10 4) Marlon Brown 11 11 MONROE 3:56.63 4 1) Adam Modzelewski 09 2) Victor Amato 3) Billy Phillips 4) Rob McGowan 12 NORTH HUNTERDON 3:57.43 3 1) Steve Shaw SR 2) Shane Harvey SO 3) Brandon Melloy SO 4) Dale Taylor JR 13 LACEY TWP 3:58.04 3 1) John DiNicola SR 2) Vinnie DiBenedetti SR 3) Matt Zinn JR 4) Sean Stern SR 14 KINGSWAY 3:58.71 3 1) Mark Urban SR 2) Roland Lytle JR 3) Shane Feldman JR 4) Mark Hopley SO 15 NOTRE DAME 3:59.59 2 1) Rob Cooper 11 2) Marc Bandola 11 3) Jade Shields 10 4) Dan Verdel 11 16 WALL 4:02.07 5 1) John Lesco 11 2) Cory McCarthy 11 3) Kyle Clayton 11 4) Eric Schaffer 12 17 RANDOLPH 4:02.10 4 1) RJ Discher SO 2) Carlos Marrufo SR 3) John Lade SO 4) Thomas Nobile SO 18 MORRISTOWN 4:02.98 1 1) Marquis Glover JR 2) Emanuel Brice SO 3) Phillip Epps SR 4) Ben Khouri JR 19 MOUNT OLIVE 4:04.25 1 1) Charles Awe 11 2) Andrew Porter 12 3) James Nie 11 4) Matt Fuhrmann 11 20 FRANKLIN 4:04.36 4 1) Oscar Wilson JR 2) Jimmie Ragland FR 3) Justin Smith SO 4) Andrew Holzheimer SO 21 DELSEA 4:05.36 3 1) Lamar Helms SO 2) James Moton JR 3) Melton Diggs SO 4) Troy Scherer SR 22 FERRIS 4:06.84 3 1) Clifford Andrews JR 2) Ramon Johnson SR 3) David Smith SR 4) Deshard Stevens JR 23 DON BOSCO PREP 4:06.91 3 1) Joseph Wexler JR 2) Michael Wendolowski SO 3) Christopher Laird SR 4) Colin McCullough SO 24 CENTRAL REGIONAL 4:07.34 2 1) Dylon Titanski FR 2) Alex Bowers JR 3) Matthew Mergner JR 4) Matthew Zucker SR 25 SOUTH PLAINFIELD 4:07.97 2 1) Mike Williams SR 2) Dan Piwowar SR 3) Jeff Pham JR 4) Matt Zebroski JR 26 NORTH BRUNSWICK 4:08.14 1 1) Andrew Mulder SR 2) Sean Merrill SO 3) Ryan Lewis FR 4) Tim Riley SR 27 LIVINGSTON 4:08.28 1 1) Jack Medina 11 2) Kevin Minot 11 3) Seth Allen 11 4) Alberto Guerrero 11 28 TIMBER CREEK 4:08.74 2 1) Greg Mock JR 2) Timothy Brown FR 3) Kharee Shaw FR 4) Michael Anderson JR 29 NV-OLD TAPPAN 4:09.60 1 1) Kenneth Chonillo JR 2) James Niederer JR 3) Ho Chul Shin JR 4) Daniel Rausa FR 30 TOMS RIVER SOUTH 4:11.79 2 1) Ricky Natoli 2) David Hayes 3) Andrew Heck 4) Joseph Park 31 RIDGE 4:13.03 2 1) Greg Jones SR 2) Brian Trentacost SO 3) Nick Mitilenes JR 4) Mike Burns JR 32 NORTHERN HIGHLANDS 4:17.39 1 1) Justin Richman SO 2) Keun Hwan Maeng JR 3) Michael Dibella SO 4) Chris Capozzoli SR 33 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 4:17.65 2 1) Ian Simon FR 2) Richard Williams Jr FR 3) James Yan SR 4) Joshua Kezele JR 34 HOLMDEL 4:18.22 2 1) David McMullen SR 2) Harrison Wang JR 3) Matt Fiorentino SR 4) Raymond Chen SR 35 OCEAN CITY 4:19.07 1 1) William Moreland FR 2) Chris McKelvey SO 3) Stephen Ruff SO 4) Ryan Birchmeier FR 36 CLEARVIEW 4:21.46 1 1) Matt Heston 10 2) Tom Tocco 10 3) Giancarlo Dimeo 10 4) Drew Sepielli 11 37 LAWRENCE 4:35.93 1 1) Brian Mills FR 2) Peter Musial SO 3) Marc Guieb SO 4) Brendan Gregory SR -- WILLINGBORO DQ 5 1) Jason Boyd 07 2) Noel Thomas 3) Delbert Johnson 05 4) Karriam McMillian 05 Boys Distance Medley GROUP 3 ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 PHILLIPSBURG 10:48.62 10 1) Bryan Lein 2) Justin Gaymon 3) Jeremy Armbruster 4) Josh Davis 2 RANDOLPH 10:51.29 8 1) Conor Halesworth SR 2) Geoff McGrane SR 3) Dylan Frost JR 4) David Mero JR 3 WESTFIELD 10:56.58 6 1) Robert Broadbent SR 2) Scott Steinberg SR 3) Kris Kagan JR 4) Jeffrey Perrella JR 4 KINGSWAY 11:04.08 4 1) Patrick Rush SR 2) Akim Jones JR 3) Brent Samartino SR 4) Ozzie Huerta JR 5 TRITON REGIONAL 11:15.45 2 1) Brian Toms 11 2) Bryan Harris 12 3) John Koch 12 4) Joseph Gilch 10 6 DON BOSCO PREP 11:16.67 1 1) Keith Gross SR 2) Jared Davis SR 3) Brent Napoleon SR 4) Jason Baker SO 7 TOMS RIVER SOUTH 11:19.20 1) Ryan Downie 2) David McCullough 3) Carl Leunig 4) Michael Budesa 8 ROXBURY 11:19.28 1) Phil Moskowitz SR 2) Don Brown SR 3) Vik Sabarwal JR 4) Jason Apwah SO 9 FRANKLIN 11:19.80 1) Randy Booker JR 2) Jermaine Coore FR 3) Andrew Mathe SR 4) Christian Gonzalez SO 10 NV-OLD TAPPAN 11:21.07 1) Alec Glasgall SR 2) Keith Williams SR 3) Kenneth Chonillo JR 4) Calvin Lee JR 11 RIDGE 11:21.39 1) Dave Guglielmo SR 2) Bobby Huynh SO 3) Taylor Green JR 4) Alex Brenner SO 12 NORTH HUNTERDON 11:21.52 1) Chris Johnson SR 2) David DeRosa SR 3) Brandon Melloy SO 4) Dale Taylor JR 13 MORRISTOWN 11:27.22 1) Mark Hess SR 2) Emanuel Brice SO 3) Nathan Maier SR 4) Liam Mulcahy SO 14 OCEAN TOWNSHIP 11:30.45 1) Matt Seagall JR 2) Robert Yaffe SO 3) Auran Awan SR 4) Greg Kremler JR 15 NORTHERN HIGHLANDS 11:33.78 1) Andrew Gaidus SO 2) Craig Heileman JR 3) Nick Prakash SO 4) Nikolajs Batarags JR 16 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 11:39.84 1) Chris Reale SO 2) Matt Skepner JR 3) Ruddy Lopez JR 4) Joe Ennis JR 17 OAKCREST 11:39.94 1) Brett Belanger SR 2) Daniel Brennan JR 3) Isaiah Gregory SR 4) Gregory Hample SR 18 HOLMDEL 11:45.62 1) Alex Emerel SR 2) Shawn Wu SR 3) Anthony Chen JR 4) Terry Wu JR 19 PARAMUS 11:47.98 1) Andrew Capizzi 10 2) Edgar Cepeda 12 3) Mehrdad Samadi 12 4) Nicholas Paolazzi 12 20 MONROE 11:48.01 1) Zach Theinert 2) Rob McGowan 3) Diego Delgado 4) Scott Roman 10 21 COLTS NECK 11:49.27 1) Ian Price SR 2) Hunter Karass FR 3) Francisco Bueno SO 4) Joe Schauer SR 22 NOTRE DAME 11:59.20 1) Dave Berchem 11 2) James Maleski 11 3) Dan Verdel 11 4) Zach Butovich 12 23 WEST MILFORD 12:01.55 1) Casey Weiss 09 2) Keith Plokhoy 10 3) Joe Hannan 12 4) Patrick Sullivan 11 24 OCEAN CITY 12:02.03 1) William Moreland FR 2) Stephen Ruff SO 3) Chris McKelvey SO 4) Ryan Birchmeier FR 25 LIVINGSTON 12:11.69 1) Jack Medina 11 2) Seth Allen 11 3) Bobby Feigenberg 10 4) Jordan Garfinkle 11 26 HAMILTON WEST 12:12.85 1) John Kuti 2) Joseph Schadrac 3) Robert Ezewuiro 4) Joseph McGuire 27 WILLIAMSTOWN 12:14.40 1) Dave Bornmann SR 2) Tyrone Pouncy JR 3) Justin Edmonds SR 4) Dan Moore JR 28 PRINCETON 12:19.74 1) Jeff Wray SO 2) Danny Etherton SO 3) Dan Cavallaro SO 4) Nick Oehlberg JR 29 WILLINGBORO 12:27.39 1) Sidney Williams 07 2) Salim Powell 3) Anthony Abney 4) Tobis Kappel 05 30 LACEY TWP 12:30.07 1) Paul Barker SO 2) Ricardo Esteves FR 3) Henry Farnkopf JR 4) Matt Greenhall JR 31 RED BANK REGIONAL 12:31.04 1) Andrew Fouratt SR 2) Luis Ramos SO 3) Kevin New FR 4) Pat Ayres FR 32 CLEARVIEW 12:31.71 1) Matt Heston 10 2) Josh Dear 11 3) Kevin Walsh 09 4) Drew Sepielli 11 33 SOUTH PLAINFIELD 12:32.59 1) Jeff Pham JR 2) Dan Piwowar SR 3) Mike Williams SR 4) Chris Weakley JR 34 EAST SIDE 12:50.12 1) Brian Barroqueiro SO 2) Jaht Cortes SO 3) Jamel McIver FR 4) Isiah Thomas JR 35 TIMBER CREEK 12:51.88 1) Michael Anderson JR 2) Christopher Danielsen JR 3) Daniel Bucherer SR 4) Ramzy Shreim JR 36 MOORESTOWN 12:58.17 1) Kurt Heim SR 2) Colin Thomas SO 3) Matt Miller SO 4) Ben Leonberg SO 37 WALL 13:21.50 1) Eric Schaffer 12 2) Richard Bobbitt 9 3) Austin Mueller 10 4) Ian Mueller 9 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle GROUP 3 ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 CENTRAL REGIONAL 32.83 7 10 1) Sean St Lewis JR 2) Dennis Lucey SO 3) Paul Fay JR 4) William Mamagona SR 2 DELSEA 33.02 6 8 1) Will Washington JR 2) Lamar Helms SO 3) Aaron Younger SO 4) Cory Webb JR 3 SCOTCH PLAINS-FANWOOD 33.03 7 6 1) Nehemiah Burney-Porter JR 2) James Alfano JR 3) Iceberg Bryant SR 4) Sean Smith SR 4 CLEARVIEW 33.26 6 4 1) Tyrell Ross 12 2) Matt Huang 11 3) Jamelle Ross 10 4) Josh Dear 11 5 NOTRE DAME 33.50 7 2 1) Justin Chukumba 11 2) Matt Valerio 12 3) Dan Sosa 11 4) Adam Bogus 10 6 WEST MILFORD 34.18 5 1 1) Kyle Gilroy 10 2) Matt Schopp 11 3) Joe Tavoletto 10 4) Robert Gamble 12 7 WILLINGBORO 34.75 6 1) Jason Boyd 07 2) Michael Grant 07 3) Wesley Marsh 06 4) Chris Tomlinson 05 8 MOUNT OLIVE 34.88 4 1) Andrew Porter 12 2) Charles Awe 11 3) James Nie 11 4) Matt Fuhrmann 11 9 FRANKLIN 34.97 5 1) Howard Davis SO 2) Ramon Jobson-Brown SR 3) John Mclaughlin SO 4) Sean Schnarr FR 10 OCEAN TOWNSHIP 35.51 4 1) Mike Rochford JR 2) Brian Williams JR 3) Daniel Thomasey SO 4) Mario Smeriglio JR 11 WEST WINDSOR PLAINSBORO SOUTH 35.67 3 1) James Yan SR 2) Sifiso Takirambudde JR 3) Ruddy Lopez JR 4) Cosmo Kwok JR 12 LIVINGSTON 35.73 6 1) David Jesperson 12 2) Jordan Litner 11 3) Mohamed Abuouf 11 4) Seth Allen 11 13 DON BOSCO PREP 35.88 5 1) Claude Guinchard III JR 2) Thomas Gonzalez SR 3) Matthew Steeg SO 4) Chadwick Cadet JR 14 WILLIAMSTOWN 35.91 3 1) Mason Campbell SR 2) Tracy Sampson SR 3) Josh Powell JR 4) Denzel Jones SO 15 LAWRENCE 36.53 2 1) Brian Scott SR 2) Andrew Santora SO 3) Marc Guieb SO 4) Hezekiah McRae SR 16 HAMILTON WEST 37.01 3 1) Joseph Schadrac 2) Nate Forman 3) Marcus Wilson 4) Robert Brown 17 RANDOLPH 37.20 7 1) John Lade SO 2) Yudi Liu JR 3) Dawan Buie JR 4) Noah Jenks SR 18 NORTH HUNTERDON 37.40 2 1) Steve Shaw SR 2) Shane Harvey SO 3) Karthik Dwarki SO 4) Andrew D'Alleinne SO 19 MONTGOMERY 37.67 4 1) Chris Treble SR 2) Benjamin Copeland JR 3) Kevin Schroeck JR 4) Brad Forbes SR 20 MORRIS KNOLLS 37.81 3 1) Matt Passannante SO 2) Clive Binns JR 3) Eric Nguyen FR 4) Hedrick Leger JR 21 HOLMDEL 38.41 1 1) Anthony Chen JR 2) David McMullen SR 3) Derek Wong SR 4) Herman Wong SO 22 LACEY TWP 39.06 2 1) Dennis Doderer SR 2) Jason Buckley SR 3) John Provaznik SO 4) Dave Sanford FR 23 TOMS RIVER SOUTH 39.10 1 1) David Hayes 2) Jordan Panecki 3) Donald Coder 4) Dan Leone 24 WALL 40.04 4 1) Kyle Clayton 11 2) John Lesco 11 3) Steve Farina 11 4) Cory McCarthy 11 25 MONROE 40.96 1 1) Stephen Modzelewski 11 2) Ray Wasek 3) Adam Modzelewski 09 4) Bryan Walsh -- NORTHERN HIGHLANDS DQ 2 1) Ted Lesher JR 2) Sean Hirshfield SO 3) Steve Eisen SO 4) Michael Dibella SO -- NV-OLD TAPPAN DQ 5 1) William Cheringal SO 2) Jiri Rais JR 3) Scott Hochenberg JR 4) Ho Chul Shin JR Boys High Jump GROUP 3 ======================================================================= MEET RECORD: # 12-11 1979 Monmouth Regional Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Josh Butler JR DELSEA 6-08.00 4 2 Oderick Turner SR TEANECK 6-06.00 3 3 Chris Smith WILLINGBORO 6-04.00 5 4 Delbert Johnson 05 WILLINGBORO 6-02.00 5 4 Nick Syzonenko SR RANDOLPH 6-02.00 1 6 Mike Rochford JR OCEAN TOWNSHIP 6-00.00 6 Chris Treble SR MONTGOMERY 6-00.00 0.5 6 Don Brown SR ROXBURY 6-00.00 2 9 Julian White SR MOORESTOWN 5-10.00 10 Ryan Trupin SR PRINCETON 5-10.00 10 Joseph Schadrac HAMILTON WEST 5-10.00 10 Kevin Grandstaff SR ROXBURY 5-10.00 2 10 Paul Fay JR CENTRAL REGIONAL 5-10.00 14 jihad tutt SR SHABBAZZ 5-08.00 15 Jon Massari 11 PARAMUS 5-08.00 15 Sean Smith SR SCOTCH PLAINS-FA 5-08.00 15 John Provaznik SO LACEY TWP 5-08.00 15 Nick Lionetti SO MORRIS KNOLLS 5-08.00 15 Ted Lesher JR NO HIGHLANDS 5-08.00 15 Lamar Helms SO DELSEA 5-08.00 4 15 Howard Davis SO FRANKLIN 5-08.00 22 Tracy Sampson SR WILLIAMSTOWN 5-06.00 22 Justin Edmonds SR WILLIAMSTOWN 5-06.00 22 khalil williams SR SHABBAZZ 5-06.00 22 Tyler Cole TOMS RIVER SOUT 5-06.00 22 Kevin Schroeck JR MONTGOMERY 5-06.00 0.5 22 Dennis Lucey SO CENTRAL REGIONAL 5-06.00 22 Craig Van Leeuwen SR RANDOLPH 5-06.00 1 22 Stephen Spencer JR TEANECK 5-06.00 3 22 Iceberg Bryant SR SCOTCH PLAINS-FA 5-06.00 22 Geoff Cuneo TOMS RIVER SOUT 5-06.00 32 John Mclaughlin SO FRANKLIN 5-04.00 32 Ashton Gooding FR COLTS NECK 5-04.00 32 Craig Heileman JR NO HIGHLANDS 5-04.00 32 Greg Jones SR RIDGE 5-04.00 32 Evan Stivala SO COLTS NECK 5-04.00 32 Jason Coles SR MOORESTOWN 5-04.00 38 Glen Jablonski SR LACEY TWP 5-00.00 38 Kyle Robinson HAMILTON WEST 5-00.00 38 Mike Burns JR RIDGE 5-00.00 38 James Niederer JR NV-OLD TAPPAN 5-00.00 38 Tydell Garrison FR CUMBERLAND 5-00.00 38 Chadwick Cadet JR DON BOSCO PREP 5-00.00 38 Claude Guinchard III JR DON BOSCO PREP 5-00.00 38 Pinto Adhola JR PRINCETON 5-00.00 38 Gregory Spatz JR OCEAN TOWNSHIP 5-00.00 38 Joshua Binsfeld 12 PARAMUS 5-00.00 38 Kyle Clayton 11 WALL 5-00.00 -- Matt Jaremcak SR MORRIS KNOLLS NH -- Anthony Brown SO CUMBERLAND NH -- Ho Chul Shin JR NV-OLD TAPPAN NH -- Cory McCarthy 11 WALL NH Boys Shot Put GROUP 3 ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jason McTowan-Hilliman SR FRANKLIN 53-04.75 5 2 Khyle Osborne SR MORRISTOWN 53-03.00 4 3 Jun Ho Ham SR NO HIGHLANDS 49-01.25 4 Eugene Asimou 12 LIVINGSTON 48-09.50 3 5 Matthew Sych SR CENTRAL REGIONAL 47-10.25 1 6 Randall Hunt SR HIGHTSTOWN 47-05.25 7 Christopher Quaye SR TIMBER CREEK 47-00.50 8 Christopher Kondorossy SR MONTGOMERY 47-00.25 9 Vinny Stetsko TOMS RIVER SOUT 46-03.50 2 10 Doug Zegal SR MOORESTOWN 45-09.25 11 Ryan Lawlor TOMS RIVER SOUT 45-08.50 2 12 Brendon Shaw JR CUMBERLAND 45-00.50 13 Bill Birch 12 NOTRE DAME 44-09.25 14 Jason Yanchuck JR FRANKLIN 44-04.00 5 15 Kyle Thomas SR SOUTH PLAINFIELD 43-10.75 0.5 16 Dan Eng 12 LIVINGSTON 43-07.75 3 17 Will Rosario JR MORRISTOWN 43-07.00 4 18 Teddy Acosta SR SCOTCH PLAINS-FA 43-04.75 19 William Moates SR SOUTH PLAINFIELD 41-03.50 0.5 20 Ryan Dunne JR CENTRAL REGIONAL 40-10.00 1 21 Pawel Burdzy SR LAKEWOOD 40-09.25 22 Greg Howard SR HOLMDEL 40-05.75 22 Doug Searles SO ROXBURY 40-05.75 24 Anthony Timmons 12 WEST SIDE 40-05.50 25 Ivan Williams SR WILLIAMSTOWN 40-05.25 26 Kevin Waldron SR HOLMDEL 40-03.00 27 John Krewer SO COLTS NECK 40-02.75 28 Matthew Belcastro JR RANDOLPH 39-08.75 29 Joshua Hanai JR NV-OLD TAPPAN 39-02.50 30 John Badala SO SCOTCH PLAINS-FA 39-02.00 31 Kevin Grandstaff SR ROXBURY 39-01.75 32 Dan Smith JR KINGSWAY 38-05.75 33 Dylan Doherty JR LACEY TWP 38-04.50 34 Andrey Fleyshman SO COLTS NECK 38-04.25 35 Jordan Massei 10 NOTRE DAME 38-03.00 36 James Schultz 11 CLEARVIEW 38-01.75 37 Tim Shusta SO RANDOLPH 38-00.50 38 Greg Carmody SR MIDDLETOWN SOUTH 38-00.00 39 Sebestian Rohan SO MOORESTOWN 36-11.00 40 Christopher Hyncik SR MONTGOMERY 36-05.00 41 Ryan Norton JR LACEY TWP 35-08.25 42 Matt Bono SR NO HIGHLANDS 35-05.50 43 Milton Jenkins JR MIDDLETOWN SOUTH 35-05.00 44 Ryan McBride JR NV-OLD TAPPAN 35-02.00 45 Jarin Funderburk WILLINGBORO 34-10.50 46 Thomas Dara FR KINGSWAY 34-10.00 47 Chris Mejia SO HIGHTSTOWN 33-11.00 48 Alrick Jessamy 10 WEST SIDE 33-06.25 49 Christopher Johnston 09 TRITON REGIONAL 33-05.25 50 George Brown SR WILLIAMSTOWN 33-00.50 51 Shane Rotolo 9 WALL 31-11.00 52 Daniels Phillips SO CUMBERLAND 31-08.50 53 Howard Suffill 11 WALL 31-02.50 54 Eric Anglero JR LAKEWOOD 30-01.00 55 Robert Manjrawala SR OCEAN CITY 29-08.00 56 Justin Smith SO NORTH BRUNSWICK 28-06.25 57 Benjamin Ijalane WILLINGBORO 28-05.00 58 Sean Merrill SO NORTH BRUNSWICK 28-02.75 59 Xavier Brown FR TIMBER CREEK 27-09.00 60 Mike Cox 11 TRITON REGIONAL 26-11.50 61 Edward Hopkins 09 CLEARVIEW 26-05.00 -- Michael Ummarino SR OCEAN CITY ND
Northeast Region index page
|