Class M Boys
2005 M INDOOR TRACK
Thursday, February 10
NEW HAVEN ATHLETIC CENTER, NEW HAVEN, CT
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) DARIEN 56 2) HILLHOUSE 46
3) WEAVER 45 3) LEDYARD 45
5) BRANFORD 42 6) EAST HAVEN 36
7) LYMAN HALL 32 8) TOLLAND 16
9) NEW CANAAN 15 10) HARTFORD PUBLIC 14
10) HAND 14 10) BACON ACADEMY 14
13) SHEEHAN 13 14) WOODSTOCK ACADEMY 12
15) BERLIN 10 16) NORTH HAVEN 8
16) NEW FAIRFIELD 8 16) STRATFORD 8
19) WILBY 7 19) RHAM 7
21) PLATT TECH 6 22) MONTVILLE 4
22) BROOKFIELD 4 24) NONNEWAUG 2
25) TORRINGTON 1
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS M: @ 6.30 1997 LATROY OLIVER, WEAVER
MIN STANDARD: ^ 7.20
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Andrew Pratt 12 Lyman Hall 6.62 ^ 6.60q 1
2 Andrew Hall 10 Hartford Pub 6.52 ^ 6.62q 4
3 Vin Nastri 11 North Haven 6.40 ^ 6.67q 6
4 Chris Hubbard 11 Lyman Hall 6.60 ^ 6.70q 3
5 Tyrell Duncan 11 Hillhouse 6.70 ^ 6.72q 1
6 Steven Szeligowski 12 Sheehan 6.80 ^ 6.80q 5
7 Hannif Ruterford 12 Weaver 6.70 ^ 6.83q 3
8 Cam Griffin 12 Brookfield 6.90 ^ 6.84 6
9 Kyle D'Amico 11 Branford 6.60 ^ 6.85 2
10 Ryan Laperle 12 Woodstock AC 6.50 ^ 6.88 5
11 Adam Royal 11 Wilby 6.80 ^ 6.89 6
12 Christopher Grant 9 Hartford Pub 6.80 ^ 6.92 3
13 William Fisher 10 Tolland 6.97 ^ 6.94 3
13 Tom Guitard 11 Middletown 6.98 ^ 6.94 4
15 Andrew Zhang 12 Branford 6.70 ^ 6.96 2
16 Dominic Cusano 11 Sheehan 7.00 ^ 6.97 3
16 Nathaniel Danforth 12 Woodstock AC 6.80 ^ 6.97 4
18 Ian MacFarland 10 Killingly 6.70 ^ 6.99 5
19 Ricardo Rivera-Cabrera 12 Woodstock AC 6.80 ^ 7.00 2
20 Corey Gaddis 12 Stratford 6.95 ^ 7.03 2
21 Eric Bade 9 Tolland 6.94 ^ 7.04 1
22 Jon Brummell 11 Berlin 6.90 ^ 7.05 1
23 MacArthur Cheeks 11 Hillhouse 6.80 ^ 7.06 1
23 Theo Sowell 11 Bacon Academ 6.86 ^ 7.06 5
25 Chanda Choun 11 North Haven 6.70 ^ 7.07 4
25 Aaron Thal 12 Hand 6.70 ^ 7.07 6
27 Mike Sylvester 11 Middletown 6.90 ^ 7.08 6
28 Mohamed Conteh 11 Wilby 6.90 ^ 7.10 3
29 Matt Gerardi 12 Killingly 6.90 ^ 7.11 2
30 Dan Zaccaro 11 Bacon Academ 6.82 ^ 7.15 4
31 Mat Montgomery 12 Bacon Academ 7.12 ^ 7.17 2
32 Tom Dicarlo 12 Wolcott 6.80 ^ 7.19 2
33 Aundre Suarez 10 Weaver 7.00 7.21 5
34 Adam Weeden 11 Ledyard 7.20 7.23 1
35 Andre Brown 11 East Haven 6.80 7.29 3
36 Mike Jiang 9 Hand 6.90 7.31 4
37 Joey Brink 10 Hand 6.90 7.45 5
37 Scott Pannone 12 Wolcott 7.00 7.45 4
39 Tareq Haidary 11 New Fairfiel 7.00 7.46 6
40 Jesse Long 12 Killingly 6.99 7.49 5
41 Joe Solocius 10 Wolcott 7.00 7.56 6
42 Justin Nicholson 11 Windham 6.80 7.66 1
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS M: @ 6.30 1997 LATROY OLIVER, WEAVER
MIN STANDARD: ^ 7.20
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Andrew Pratt 12 Lyman Hall 6.60 6.61^ 10
2 Andrew Hall 10 Hartford Pub 6.62 6.63^ 8
3 Vin Nastri 11 North Haven 6.67 6.66^ 6
4 Chris Hubbard 11 Lyman Hall 6.70 6.69^ 4
5 Tyrell Duncan 11 Hillhouse 6.72 6.71^ 2
6 Hannif Ruterford 12 Weaver 6.83 6.78^ 1
7 Steven Szeligowski 12 Sheehan 6.80 6.80^
Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS M: @ 34.51 2001 GLENN MC FADDEN, HILLHOUSE
MIN STANDARD: ^ 41.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Nathaniel Danforth 12 Woodstock AC 36.54 36.35^ 8 10
2 Joey Hollman 12 Hillhouse 36.70 36.52^ 8 8
3 MacArthur Cheeks 11 Hillhouse 37.90 37.40^ 7 6
4 Christopher Green 12 Weaver 37.10 37.47^ 8 4
5 Adam Royal 11 Wilby 37.00 37.50^ 8 2
6 Romain Washington-Duke 10 Hartford Pub 37.02 38.21^ 8 1
7 Shawn Buchanan 10 Weaver 38.50 38.56^ 7
8 Ryan Knight 11 Middletown 39.30 38.71^ 6
9 Ethan Bates 10 Hand 37.40 38.79^ 7
10 Mohamed Conteh 11 Wilby 37.60 39.26^ 7
11 Jonathan Williams 11 Weaver 39.20 39.35^ 6
12 Peter Lennon 11 Plainville 39.70 39.44^ 5
13 James Sheltman 11 East Haven 38.70 39.52^ 7
14 Greg Pretak 12 Torrington 39.45 39.58^ 6
15 Matt Gerardi 12 Killingly 40.40 39.77^ 4
16 Timothy Kesilewski 12 Sheehan 41.00 39.84^ 2
17 Anthony Marcelli 10 Plainville 39.90 40.14^ 5
18 Jimmie Evan 11 Hillhouse 39.00 40.27^ 6
19 Dan Kahler 11 Torrington 41.19 40.37^ 2
20 Don Russo 11 North Haven 40.50 40.47^ 4
21 Christopher Stewart 12 Enfield 38.72 40.55^ 6
22 Byron Reding 10 Darien 40.91 40.57^ 3
23 Shane Vinnicombe 11 Woodstock AC 37.59 40.68^ 7
24 Andrew Napier 10 Hand 40.20 40.71^ 4
25 Ivan Zhang 10 Branford 39.50 40.72^ 6
26 Shaun Watson 11 Weaver 40.20 40.79^ 4
27 Paul Burkholder 10 Middletown 40.72 40.85^ 3
28 Adam Weeden 11 Ledyard 41.22 40.88^ 1
29 Orett Malcom 9 Weaver 40.00 40.97^ 5
30 Alec Giggi 12 Ledyard 40.75 41.04^ 3
31 Bill Ginter 11 Lyman Hall 40.10 41.09^ 5
32 Robert Schlink 12 Waterford 40.49 41.35 4
33 Louis Mazyck 10 North Haven 41.00 41.45 2
34 George Howell 12 Wilby 41.25 41.53 1
35 Tim Fekete 9 Lyman Hall 40.00 42.13 5
36 Terrence Fullmore 10 Wilby 41.25 42.29 1
37 Thomas Hewitt 9 Branford 40.90 42.48 3
38 Rob Martinez 9 East Haven 40.90 42.96 3
-- Charles Gadson 9 Weaver 40.25 SCR 4
-- Mike Shonk 12 Rham 39.68 SCR 5 DNS prev. event
-- John Gumkowski 11 Sheehan 41.00 DNS 2
-- Andrew Hall 10 Hartford Pub 37.00 DNS 8
-- Sam Berman 11 Hand 40.90 DNS 3
Boys 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS M: @ 1:23.07 2002 TIEMARCIE RAMOS, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 1:35.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Mike DuPaul 12 East Haven 1:24.00 1:25.69^ 3 10
2 Ian Crandall 12 Ledyard 1:27.32 1:27.64^ 3 8
3 Mike Vekakis 12 Bacon Academ 1:30.30 1:28.92^ 3 6
4 Chris Moye 11 Hillhouse 1:29.00 1:29.37^ 3 4
5 Paul Makai 12 Brookfield 1:32.00 1:30.61^ 2 2
6 David Boyd 11 Hand 1:29.00 1:32.13^ 3 1
7 Thomas Carlson 12 Ledyard 1:31.20 1:32.26^ 2
8 Scott Lettrich 11 Tolland 1:31.10 1:32.32^ 3
9 Peter Lennon 11 Plainville 1:32.40 1:32.66^ 2
10 Travis Sherffield 9 Wilby 1:35.00 1:33.11^ 1
11 Anthony Mendes 12 Windham 1:35.00 1:34.35^ 1
12 Chris Tringali 12 Middletown 1:33.00 1:34.42^ 2
13 Gregory Fanska 11 Middletown 1:33.00 1:35.19 2
14 Michael D'Elia 10 Windham 1:33.60 1:35.22 1
15 Jon Fergione 11 Rham 1:34.00 1:37.14 1
-- Isaac Ellman 9 Hand 1:33.80 SCR 1
-- Chettra Heng 12 Middletown 1:32.00 SCR 2
-- David Edgecomb 10 Ledyard 1:33.14 SCR 1
Boys 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS M: @ 2:28.07 1987 MICHAEL REMIGINO, NW CATHOLIC
MIN STANDARD: ^ 2:53.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 David Macklem 10 Tolland 2:39.10 2:36.11^ 10
2 Matt Ottulich 12 New Fairfiel 2:34.40 2:37.61^ 8
3 Josh Doying 11 Darien 2:41.57 2:43.44^ 6
4 William Thompson 11 Branford 2:44.00 2:47.18^ 4
5 Craig Duni 11 North Haven 2:46.00 2:48.16^ 2
6 Peter Bengtson 11 Rham 2:53.00 2:51.38^ 1
7 Mark Dusch 12 Branford 2:50.00 2:53.07
8 Joe Musso 10 Lyman Hall 2:42.00 2:53.38
9 Chris Sartori 11 Tolland 2:48.10 3:01.03
10 Erik Duda 10 Killingly 2:51.76 3:01.63
11 David Birdsall 9 Hand 2:51.10 3:02.43
12 Steven Gagliano 9 Hand 2:51.50 3:07.60
-- Nicholas Rezendes 12 Ledyard 2:37.11 FS
-- Zak Ibozrar 12 Lyman Hall 2:36.00 FS
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS M: @ 4:24.58 2002 ALEX BLOOM, GUILFORD
MIN STANDARD: ^ 4:56.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nicholas Rezendes 12 Ledyard 4:34.78 4:30.71^ 10
2 James Wyper 10 Darien 4:39.55 4:32.11^ 8
3 Justin Macgregor 12 Platt Tech 4:44.00 4:40.18^ 6
4 Jordan Lysenko 11 New Canaan 4:47.00 4:47.58^ 4
5 Taylor Strickland 12 Hand 4:47.00 4:47.59^ 2
6 Matthew Casey 9 Branford 4:48.00 4:53.66^ 1
7 Matt Bonito 11 North Haven 4:55.00 4:56.80
8 Jeffrey Paul 11 Sheehan 4:55.00 4:59.17
9 Jacob Grossouw 11 Enfield 4:59.33
10 John Palomba 11 Nonnewaug 4:55.00 4:59.68
11 David Billing 10 Ledyard 4:56.00 4:59.88
12 Kyle Stammel 10 Ledyard 4:54.54 4:59.97
13 Preston Massaro 11 Sheehan 4:56.00 5:00.76
-- Alex Peck 11 Bacon Academ 4:46.00 SCR
-- David Asal 10 Berlin 4:48.00 SCR
-- Gabe Moraga 12 Rham 4:50.00 SCR
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS M: @ 9:18.20 1974 JOHN FLORA, LEDYARD
MIN STANDARD: ^ 10:30.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 James Wyper 10 Darien 9:42.22 10:02.44^ 10
2 Alex Peck 11 Bacon Academ 10:14.00 10:07.80^ 8
3 Steve Swirsky 12 Branford 10:05.00 10:14.52^ 6
4 Doug Wright 9 Darien 10:04.65 10:18.58^ 4
5 Jason Pereira 11 Wilby 10:14.00 10:26.11^ 2
6 Mike Berkowitz 9 Woodstock AC 10:21.00 10:26.58^ 1
7 Matt Altonji 11 Hand 10:28.30 10:52.18
8 Jim Molloy 10 Brookfield 10:26.00 10:56.85
9 John Palomba 11 Nonnewaug 10:20.00 11:11.08
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS M: @ 7.48 1991 CONROY DAVIS, BASSICK
MIN STANDARD: ^ 8.90
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Iren Williams 10 Weaver 8.10 ^ 7.98q 3
2 Chris Bogie 11 Darien 8.31 ^ 8.10q 2
3 Rick Bias 11 East Haven 8.00 ^ 8.34q 4
4 Everett Hill 11 Weaver 8.70 ^ 8.36q 4
4 Joachim Delombaert 12 Hand 8.38 ^ 8.36q 3
6 Marc Perillo 11 East Haven 8.20 ^ 8.40q 1
7 Chris Cilfone 11 Torrington 8.64 ^ 8.65q 1
8 Christopher Stewart 12 Enfield 8.41 ^ 8.66 4
9 Andrew Napier 10 Hand 8.60 ^ 8.70 2
10 Michael Zimmerman 12 Hand 8.54 ^ 8.72 3
11 Joshua Thomas 11 Weaver 8.70 ^ 8.76 3
12 Christopher Mukon 12 Rham 8.60 ^ 8.79 1
13 Clark Coots 11 Darien 8.73 ^ 8.81 1
14 Joshua Gigliotti 12 Waterford 8.70 ^ 8.85 3
15 Keerome Lawerence 10 Hillhouse 8.20 8.97 2
15 Matthew Iaccarino 11 Sheehan 8.69 8.97 2
17 John Chick 12 East Haven 8.80 9.15 2
18 Dan Wills 12 Stratford 8.82 9.22 3
19 Brent Parker 10 Ledyard 8.90 9.44 4
20 Richard K. Coleman 11 Montville 8.70 9.55 4
21 Matthew Spaziante 11 Branford 8.40 9.65 4
22 Mike Montouri 10 Branford 8.70 10.00 2
-- Brian McWeeney 12 Lyman Hall 8.27 DNF 1
-- Ryan White 11 Bacon Academ 8.90 SCR 4
-- Thomas Carlson 12 Ledyard 8.70 SCR 1
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS M: @ 7.48 1991 CONROY DAVIS, BASSICK
MIN STANDARD: ^ 8.90
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Iren Williams 10 Weaver 7.98 7.85^ 10
2 Rick Bias 11 East Haven 8.34 8.24^ 8
3 Everett Hill 11 Weaver 8.36 8.31^ 6
4 Joachim Delombaert 12 Hand 8.36 J8.31^ 4
5 Marc Perillo 11 East Haven 8.40 8.54^ 2
6 Chris Cilfone 11 Torrington 8.65 8.60^ 1
7 Chris Bogie 11 Darien 8.10 8.77^
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS M: @ 1:33.64 1998 , WEAVER
MIN STANDARD: ^ 1:45.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lyman Hall 1:33.00 1:32.55@ 4 10
1) Chris Hubbard 11 2) Andrew Pratt 12
3) Chris Bevins 11 4) Brian McWeeney 12
2 Hillhouse 1:34.00 1:34.48^ 4 8
1) MacArthur Cheeks 11 2) Tyrell Duncan 11
3) Toney Johnson 12 4) Joey Hollman 12
3 Weaver 1:35.00 1:34.83^ 4 6
1) Christopher Green 12 2) Rashawn Warmington 12
3) Iren Williams 10 4) Hannif Ruterford 12
4 Darien 1:36.95 1:37.50^ 3 4
1) Chris Bogie 11 2) Clark Coots 11
3) Rob MacDonald 10 4) Andrew Negri 11
5 Brookfield 1:45.00 1:38.29^ 1 2
1) Paul Makai 12 2) EJ Occhiboi 10
3) Shawn Stasko 12 4) Cam Griffin 12
6 Wilby 1:35.50 1:38.64^ 4 1
1) Mohamed Conteh 11 2) Arlando Story 11
3) Adam Royal 11 4) Kevaughn Samuels 10
7 Bacon Academy 1:38.00 1:40.21^ 3
1) Mat Montgomery 12 2) Ryan White 11
3) Dan Zaccaro 11 4) Theo Sowell 11
8 North Haven 1:44.00 1:40.22^ 1
1) Chanda Choun 11 2) Craig Duni 11
3) Ken Ildefonso 12 4) Vin Nastri 11
9 Middletown 1:39.00 1:40.29^ 2
1) Tom Guitard 11 2) Mike Sylvester 11
3) Paul Burkholder 10 4) Chettra Heng 12
10 Hand 1:42.10 1:40.33^ 2
1) Michael Zimmerman 12 2) Ethan Bates 10
3) John Zhang 10 4) Aaron Thal 12
11 New Canaan 1:38.00 1:40.70^ 3
1) Robert Noble 11 2) Logan Miller 11
3) Frederick Word 11 4) John Aldrich 11
12 Woodstock Academy 1:35.00 1:40.75^ 4
1) Ryan Laperle 12 2) Shane Vinnicombe 11
3) Nathaniel Danforth 12 4) Ricardo Rivera-Cabrera 12
13 Windham 1:37.00 1:40.85^ 3
1) Uri Gumbs 11 2) Connor Patros 10
3) Justin Nicholson 11 4) Giovanni Ortiz 12
14 Sheehan 1:39.00 1:40.93^ 3
1) Derrick Nosel 11 2) Daniel Scott 9
3) Steven Szeligowski 12 4) Dominic Cusano 11
15 Hartford Public 1:36.00 1:42.14^ 4
1) Christopher Grant 9 2) Harold Paredes 11
3) Eddie Lluveras-Roman 9 4) Romain Washington-Duke 10
16 Rham 1:43.22 1:44.22^ 2
1) Christopher Mukon 12 2) Michael Begansky 10
3) Matt Siok 10 4) Peter Bengtson 11
17 Torrington 1:45.00 1:44.27^ 1
1) Mike Rines 12 2) Chris Cilfone 11
3) Dan Kahler 11 4) Greg Pretak 12
18 Waterford 1:44.00 1:44.49^ 1
1) Kevin Irvine 11 2) David Lynch 10
3) Robert Schlink 12 4) Joshua Gigliotti 12
19 Branford 1:42.00 1:44.78^ 2
1) Ivan Zhang 10 2) Andrew Zhang 12
3) Thomas Hewitt 9 4) Mike Montouri 10
20 Ledyard 1:37.90 1:45.82 3
1) Carlos Johnson 12 2) Michael Sargent 12
3) Kenneth Kornegay-Jones 12 4) Stephen Jenkinson 9
21 Tolland 1:42.67 1:45.85 2
1) Eric Bade 9 2) Alex Fallon 10
3) Brendan McCarthy 12 4) Nick Vitello 12
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS M: @ 3:31.48 2001 , STAPLES
MIN STANDARD: ^ 3:55.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weaver 3:37.00 3:35.11^ 3 10
1) Christopher Green 12 2) Rashawn Warmington 12
3) Hannif Ruterford 12 4) Shawn Buchanan 10
2 Hillhouse 3:38.00 3:36.83^ 3 8
1) Tyquan Brown 10 2) Keerome Lawerence 10
3) Chris Moye 11 4) Jermaine Thomas 11
3 East Haven 3:38.50 3:40.47^ 3 6
1) Rick Bias 11 2) Marc Perillo 11
3) Andre Brown 11 4) Mike DuPaul 12
4 Sheehan 3:42.00 3:42.34^ 2 4
1) Christopher Daniels 12 2) Timothy Kesilewski 12
3) Matthew Pyne 12 4) Peter Selmecki 12
5 Tolland 3:39.45 3:43.63^ 3 2
1) Nick Willette 12 2) Scott Lettrich 11
3) Matt Little 12 4) David Macklem 10
6 Ledyard 3:40.00 3:44.60^ 2 1
1) Nicholas Rezendes 12 2) Ian Crandall 12
3) Thomas Carlson 12 4) David Edgecomb 10
7 Branford 3:42.00 3:44.97^ 2
1) Kyle D'Amico 11 2) Michael McCurry 12
3) Matthew Snipes 12 4) William Thompson 11
8 Darien 3:41.97 3:45.14^ 2
1) Jamie Russell 12 2) Heita Miki 11
3) David Joosten 10 4) Josh Doying 11
9 Wilby 3:39.50 3:45.19^ 3
1) Bryan Stallings 12 2) Chris Satchwell 11
3) Kevin Gardener 12 4) Dennis Poulter 10
10 Hand 3:41.00 3:45.92^ 2
1) Nikko Kumar 11 2) Sean Neilson 11
3) Taylor Strickland 12 4) David Boyd 11
11 Montville 3:39.00 3:48.76^ 3
1) Marc Fischer 12 2) Michael Beckwith 12
3) Joshua Sgandurra 12 4) Richard K. Coleman 11
12 New Canaan 3:55.00 3:49.59^ 1
1) Robert Olshefski 10 2) James Slattery 12
3) Robert Bitting 10 4) Robert Jansen 10
13 Middletown 3:45.00 3:50.26^ 1
1) Gregory Fanska 11 2) Chris Tringali 12
3) Chris Russo 11 4) Colin Laffan 12
14 Plainville 3:55.00 3:50.41^ 1
1) Peter Lennon 11 2) Anthony Marcelli 10
3) Tyler Mills 11 4) Mitchell Underwood 11
15 Woodstock Academy 3:42.00 3:55.02 2
1) Tim Saad 12 2) Steve Wakely 11
3) Walter Goodkind 12 4) Michael Teed 12
16 Windham 3:50.00 3:59.81 1
1) Anthony Mendes 12 2) Ben Matthies 11
3) Nick Noheimer 12 4) Nathan Koelsch 11
17 North Haven 3:54.00 4:00.34 1
1) Chris McKnnon 12 2) Don Russo 11
3) Thomas Daly 11 4) Louis Mazyck 10
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS M: @ 8:17.16 1996 , LEDYARD
MIN STANDARD: ^ 9:10.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Branford 8:28.00 8:31.59^ 10
1) Michael McCurry 12 2) Matthew Snipes 12
3) Steve Swirsky 12 4) William Thompson 11
2 New Canaan 8:39.00 8:33.31^ 8
1) James Slattery 12 2) Andrew Miller 12
3) Brendan Reilly 12 4) Jordan Lysenko 11
3 Hand 8:32.00 8:38.70^ 6
1) David Boyd 11 2) Sean Neilson 11
3) Jonathan LaRochelle 12 4) Taylor Strickland 12
4 Montville 8:40.00 8:53.99^ 4
1) Erik Nelson 11 2) Joshua Sgandurra 12
3) Michael Beckwith 12 4) Richard K. Coleman 11
5 Darien 8:45.40 8:56.97^ 2
1) Jamie Russell 12 2) Jamie Wedell 12
3) Doug Wright 9 4) Heita Miki 11
6 Woodstock Academy 8:48.00 9:07.07^ 1
1) Tim Saad 12 2) Michael Teed 12
3) Trevor Ruff 9 4) Steve Wakely 11
7 Wolcott 9:02.00 9:07.43^
1) Chris Truman 12 2) Scott Pannone 12
3) Matt Musano 12 4) Matt Jennings 12
8 Tolland 9:10.00 9:16.98
1) Chris Sartori 11 2) Scott Lettrich 11
3) Alex Fallon 10 4) Sean MacDonald 12
9 Bacon Academy 9:08.00 9:17.84
1) Adam Waszczak 12 2) Matt Hill 9
3) Ryan Govoni 9 4) Andrew Hollingsworth 12
10 Ledyard 8:55.00 9:18.30
1) Kyle Stammel 10 2) Andrew Esposito 9
3) Andrew Worth 10 4) Lloyd McDonald 9
11 Lyman Hall 9:06.00 9:32.77
1) Andrew Brooks 11 2) Joe Musso 10
3) Ismail Orabi 10 4) Dan Stefanski 11
12 Berlin 9:08.00 9:41.21
1) Kevin Vellturo 11 2) Mackenzie Felth 11
3) Brian Jud 11 4) Ben Heslin 10
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS M: @ 3:40.60 1997 , NOTRE DAME WH
MIN STANDARD: ^ 4:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 East Haven 3:45.60 3:46.37^ 3 10
1) Rick Bias 11 2) Marc Perillo 11
3) James Sheltman 11 4) Rob Martinez 9
2 Lyman Hall 3:44.69 3:46.50^ 3 8
1) Zak Ibozrar 12 2) Andrew Pratt 12
3) Brian McWeeney 12 4) Chris Hubbard 11
3 Sheehan 3:50.00 3:48.12^ 2 6
1) Peter Selmecki 12 2) Christopher Daniels 12
3) Steven Szeligowski 12 4) Dominic Cusano 11
4 Tolland 3:44.10 3:48.31^ 3 4
1) Matt Little 12 2) William Fisher 10
3) Nick Willette 12 4) David Macklem 10
5 Hillhouse 3:48.00 3:48.75^ 3 2
1) Tyquan Brown 10 2) Toney Johnson 12
3) Chris Moye 11 4) Jermaine Thomas 11
6 Wilby 3:41.00 3:49.91^ 3 1
1) Bryan Stallings 12 2) Kevaughn Samuels 10
3) Arlando Story 11 4) Chris Satchwell 11
7 Darien 3:49.55 3:50.47^ 2
1) Chris Bogie 11 2) Clark Coots 11
3) Josh Doying 11 4) David Joosten 10
8 New Canaan 3:53.00 3:51.58^ 2
1) John Aldrich 11 2) Nicholas Gutierrez 10
3) Frederick Word 11 4) James Slattery 12
9 Middletown 3:54.00 3:54.02^ 2
1) Gregory Fanska 11 2) Chris Russo 11
3) Chettra Heng 12 4) Colin Laffan 12
10 Ledyard 3:44.00 3:54.98^ 3
1) David Edgecomb 10 2) Michael Sargent 12
3) Carlos Johnson 12 4) Ian Crandall 12
11 Bacon Academy 3:58.00 3:56.68^ 1
1) Ben Guarino 11 2) Mat Montgomery 12
3) Theo Sowell 11 4) Mike Vekakis 12
12 Branford 3:50.00 3:57.00^ 2
1) Kyle D'Amico 11 2) Michael McCurry 12
3) Matthew Snipes 12 4) Andrew Zhang 12
13 Woodstock Academy 3:50.00 3:59.60^ 2
1) Walter Goodkind 12 2) Ryan Laperle 12
3) Ricardo Rivera-Cabrera 12 4) Steve Wakely 11
14 Brookfield 3:59.00 4:00.64 1
1) Esteban Carrizosa 12 2) Shawn Stasko 12
3) Paul Makai 12 4) EJ Occhiboi 10
15 Wolcott 4:00.00 4:06.02 1
1) Matt Musano 12 2) Tom Dicarlo 12
3) Scott Pannone 12 4) Matt Jennings 12
16 Windham 3:58.00 4:06.55 2
1) Connor Patros 10 2) Uri Gumbs 11
3) Giovanni Ortiz 12 4) Nick Noheimer 12
17 Rham 3:58.46 4:08.33 1
1) Michael Begansky 10 2) Jordan Senerth 10
3) Matt Siok 10 4) Peter Bengtson 11
18 North Haven 4:00.00 4:14.63 1
1) Chanda Choun 11 2) Louis Mazyck 10
3) Craig Duni 11 4) Ken Ildefonso 12
19 Killingly 3:59.44 4:19.64 1
1) Erik Duda 10 2) Ian MacFarland 10
3) Nicholas Gieda 10 4) Jesse Long 12
20 Berlin 3:58.00 4:22.00 1
1) David Asal 10 2) Jon Brummell 11
3) Matt Catalano 11 4) Nick Roeder 11
-- Hartford Public 3:48.00 DNF 3
1) Harold Paredes 11 2) Christopher Grant 9
3) Eddie Lluveras-Roman 9 4) Joseph Downer 9
-- Hand 4:00.00 DQ 1 Ineligible athlete
1) Joachim Delombaert 12 2) John Zhang 10
3) David Birdsall 9 4) Jonathan LaRochelle 12
Boys High Jump
================================================================================
CLASS M: @ 6-06.75 1990 ERIC CALLAGHAN, EAST LYME
MIN STANDARD: ^ 5-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kenneth Kornegay-Jones 12 Ledyard 6-02.00 6-00.00^ 10
2 Matt Teatom 11 Darien 6-00.00 5-10.00^ 8
3 Kurt Degen 12 Branford 5-10.00 5-08.00^ 5
3 Romain Washington-Duke 10 Hartford Pub 5-08.00 5-08.00^ 5
5 Timothy Murphy 10 New Canaan 5-08.00 J5-08.00^ 2
6 Terry Lewis 12 Wilby 5-08.00 J5-08.00^ 1
7 Ryan Pierson 12 Sheehan 5-10.00 J5-08.00^
7 Chris Bevins 11 Lyman Hall 5-10.00 J5-08.00^
9 Jaron Stunkard 12 New Fairfiel 6-00.00 J5-08.00^
10 Rob MacDonald 10 Darien 5-08.00 5-06.00
10 Harold Paredes 11 Hartford Pub 5-08.00 5-06.00
10 Brandon Manko 12 Hand 5-08.00 5-06.00
10 Shawn Stasko 12 Brookfield 5-08.00 5-06.00
10 Mark Zurlo 12 North Haven 5-08.00 5-06.00
10 EJ Occhiboi 10 Brookfield 5-10.00 5-06.00
10 Robert Noble 11 New Canaan 5-08.00 5-06.00
-- Walter Goodkind 12 Woodstock AC 5-08.00 NH
-- Christopher Ceballos 11 North Haven 5-08.00 NH
-- William Roegge 10 Hand 5-08.00 NH
-- Jason Moore 10 Branford 5-10.00 DNS
-- Mike Shonk 12 Rham 5-11.00 DNS
Boys Pole Vault
================================================================================
CLASS M: @ 14-01.50 1982 SCOTT TUCKER, GUILFORD
MIN STANDARD: ^ 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Chris Martens 12 Branford 13-06.00 13-00.00^ 10
2 Rob Dalto 11 Darien 12-10.00 J13-00.00^ 8
3 Christopher Mukon 12 Rham 12-00.00 12-00.00^ 6
4 Michael Gerovitz 11 Ledyard 12-00.00 11-06.00^ 4
5 Evan Kennedy 11 Ledyard 11-00.00 11-00.00^ 2
6 Robert Noble 11 New Canaan 11-06.00 10-06.00^ 1
7 Matthew Pyne 12 Sheehan 10-06.00 J10-06.00^
8 Taylor Auger 12 Ledyard 11-00.00 9-06.00
8 Brent Hanson 11 Darien 10-00.00 9-06.00
-- Erik Nelson 11 Montville 10-06.00 NH
-- Avi Lessner 11 Windham 10-06.00 NH
-- Jonathan Wilson 10 Hand 10-00.00 NH
-- Brandon Manko 12 Hand 10-06.00 NH
-- Alex Petrowski 12 North Haven 10-00.00 NH
-- Adam Davenport 10 Lyman Hall 10-00.00 NH
-- Erik Rogers 10 Darien 10-00.00 NH
-- David Palmer 11 Lyman Hall 10-00.00 NH
-- Pat Wasczak 10 Bacon Academ 11-00.00 SCR
-- Nate Barlow 11 Woodstock AC 12-06.00 SCR
-- Ryan Whitehead 11 Darien 11-00.00 SCR
Boys Long Jump
================================================================================
CLASS M: @ 22-07 1981 BRIAN WILLIAMS, NEW LONDON
MIN STANDARD: ^ 18-04
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kenneth Kornegay-Jones 12 Ledyard 22-01.25 21-03.50^ 10
2 Joey Hollman 12 Hillhouse 21-00.00 20-05.00^ 8
3 Rob MacDonald 10 Darien 20-00.75 20-02.25^ 6
4 Iren Williams 10 Weaver 20-06.00 20-00.50^ 4
5 John Vaghi 11 Nonnewaug 19-02.00 19-10.75^ 2
6 Nikko Kumar 11 Hand 18-08.00 19-10.50^ 1
7 Ken Ildefonso 12 North Haven 19-00.00 19-09.50^
8 Chris Bevins 11 Lyman Hall 20-04.75 19-08.50^
9 Tom Guitard 11 Middletown 20-04.00 19-07.00^
10 Cam Griffin 12 Brookfield 19-11.00 19-06.50^
11 Frederick Word 11 New Canaan 19-08.25 19-04.00^
12 Vin Nastri 11 North Haven 20-00.00 19-01.00^
13 Matt Teatom 11 Darien 18-09.50 19-00.25^
14 Derrick Nosel 11 Sheehan 19-05.00 18-10.25^
15 Kurt Degen 12 Branford 19-04.00 18-10.00^
16 Mark Zurlo 12 North Haven 18-04.00 18-09.50^
17 Arlando Story 11 Wilby 20-00.00 18-09.25^
18 Jaron Stunkard 12 New Fairfiel 20-00.00 18-08.50^
19 Michael Kyle 12 Montville 19-02.00 18-07.00^
20 Chris Cilfone 11 Torrington 18-11.50 18-06.00^
21 Joshua Thomas 11 Weaver 18-10.00 18-01.50
22 John Chick 12 East Haven 18-04.00 18-00.00
23 John Gumkowski 11 Sheehan 18-04.00 17-11.00
24 Jimmy Roasrio 10 Windham 18-06.00 17-10.50
25 Omar Tyson 10 Wilby 18-06.00 17-09.50
26 Joshua Remondi 12 Montville 19-00.00 17-06.75
27 Nick Vitello 12 Tolland 18-04.00 16-11.50
28 Nathan Koelsch 11 Windham 18-10.00 16-07.25
29 Ben Matthies 11 Windham 18-04.00 15-07.00
30 Dan Zaccaro 11 Bacon Academ 18-06.00 15-04.00
-- Andrew Hall 10 Hartford Pub 21-01.00 SCR
-- Ian MacFarland 10 Killingly 20-06.00 SCR
Boys Shot Put
================================================================================
CLASS M: @ 60-10.75 1980 MARIO MARRERO, BRISTOL EAST
MIN STANDARD: ^ 41-04
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bryce Buffaloe 12 Berlin 49-11.00 52-01.00^ 10
2 Shadd Jamison 12 Stratford 49-10.00 48-10.00^ 8
3 Dan Rank 12 Branford 46-04.00 48-09.50^ 6
4 Asaph Schwapp 12 Weaver 48-00.00 48-05.50^ 4
5 Michael Goodfriend 10 Sheehan 46-06.00 47-07.00^ 2
6 Brian Germain 12 Sheehan 44-10.00 46-06.50^ 1
7 Adam DiFulvio 12 New Canaan 46-08.50 44-07.00^
8 Kevin Knowlton 12 North Haven 47-00.00 44-05.00^
9 Tyler Rumsey 12 Darien 44-02.50 44-03.50^
10 Amdrew Negrini 12 Sheehan 44-01.00 43-01.50^
11 Alex Lipcious 12 Tolland 44-07.00 42-09.00^
12 Malcom Harrison 12 Weaver 42-04.00 41-11.50^
13 Dan Slopak 11 Bacon Academ 42-08.00 41-04.00^
14 Brandyn Michalak 11 Ledyard 43-08.75 40-08.50
15 Tyler Willis 11 Lyman Hall 43-11.00 40-07.50
16 Joe Delmonaco 10 North Haven 41-05.00 40-01.00
17 A.J. Suitor 12 East Haven 41-06.00 38-10.00
18 Jeff Baker 10 Lyman Hall 41-08.00 36-08.50
19 Michael Moran 11 Sheehan 41-04.00 36-06.25
20 Alvaro Maldonado 11 East Haven 41-06.00 35-08.50
-- John Olejarczyk III 12 Branford 42-00.00 SCR
-- Andre Gabriel 10 Branford 42-00.00 SCR
-- Eric Colon 11 Wilby 42-00.00 DNS
Class LL Boys
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) AMITY 70 2) HAMDEN 66
3) DANBURY 52 3) NORWICH FREE ACADEMY 52
5) MANCHESTER 46 6) WILBUR CROSS 34
7) XAVIER 31 8) SHELTON 28
9) NEW MILFORD 24 9) GLASTONBURY 24
11) EAST HARTFORD 14 12) SOUTHINGTON 10
13) NORWALK 6 14) GREENWICH 2
14) NEWTOWN 2 16) FAIRFIELD PREP 1
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS LL: @ 6.57 2/11/2004 Larry Johnson, GREENWICH
MIN STANDARD: ^ 7.00
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Lyndon Pitter 12 Hamden 6.44 ^ 6.65q 5
2 Jason Ellis 12 Amity 6.51 ^ 6.67q 4
2 Nathan Huvelle 11 Amity 6.69 ^ 6.67q 1
4 Mark Cimino 11 Danbury 6.70 ^ 6.72q 1
5 Sean Smith 12 Norwich Free 6.77 ^ 6.77q 1
6 Ryan Ullrich 11 Amity 6.69 ^ 6.78q 2
7 Travardo Williams 9 Bridgeport C 6.70 ^ 6.79q 5
8 Glen Mourning 12 Danbury 6.70 ^ 6.82 2
9 Exon Amaya 12 Wilbur Cross 6.70 ^ 6.86 3
10 Joseph Murphy 12 Southington 6.87 ^ 6.87 2
11 Christopher Frank 11 Fairfield PR 6.60 ^ 6.90 3
11 Anthony Brown 11 Norwalk 6.70 ^ 6.90 4
13 Jonathan Hunter 11 Hamden 6.74 ^ 6.91 2
14 John Melien 11 Xavier 6.92 ^ 6.93 2
15 Keniel Mclennon 11 Bridgeport C 6.90 ^ 6.94 1
15 Rodney Grant 12 Hamden 6.76 ^ 6.94 1
17 Chris Arthur 12 Trumbull 6.80 ^ 7.00 5
18 Troy Dukes 12 Bridgeport C 6.90 7.07 1
19 Edwin Zorrilla 12 Westhill 6.80 7.08 3
20 Shaun Bannon 11 Southington 6.95 7.09 4
21 Peter Prunty 11 Danbury 6.80 7.12 3
22 Marcus Little 11 Danbury 6.70 7.14 5
23 Stephen Gruendel 11 Greenwich 6.80 7.16 2
23 Osadebamwen Omokaro 10 Danbury 6.80 7.16 4
25 Paul Kang 10 Amity 6.94 7.19 3
26 Andre Piedade 12 Fairfield PR 6.80 7.37 5
27 Brett Jackson 9 Bridgeport C 7.00 7.39 5
-- Louis Barrett 12 Bridgeport C 6.70 SCR 3
-- Jacqui Williams 10 Wilbur Cross 6.80 DNS 4
-- Lynton Barnes 12 Westhill 6.70 DNS 4
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS LL: @ 6.57 2/11/2004 Larry Johnson, GREENWICH
MIN STANDARD: ^ 7.00
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jason Ellis 12 Amity 6.67 6.54@ 10
2 Lyndon Pitter 12 Hamden 6.65 6.60^ 8
3 Nathan Huvelle 11 Amity 6.67 6.65^ 6
4 Ryan Ullrich 11 Amity 6.78 6.66^ 4
5 Mark Cimino 11 Danbury 6.72 6.67^ 2
6 Sean Smith 12 Norwich Free 6.77 6.74^ 1
7 Travardo Williams 9 Bridgeport C 6.79 6.79^
Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS LL: @ 36.24 2/11/2004 Konrad Stefanek, SOUTHINGTON
MIN STANDARD: ^ 40.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lyndon Pitter 12 Hamden 35.53 35.46@ 5 10
2 Steven Rochester 12 Danbury 35.85 35.51@ 5 8
3 R. Jose Rodriguez 11 Wilbur Cross 36.30 36.14@ 5 6
4 Maurice Calenda 10 Manchester 36.82 36.92^ 5 4
5 Anthony Brown 11 Norwalk 38.30 37.08^ 4 2
6 McNeil Johnson 12 East Hartfor 36.70 37.09^ 5 1
7 Alex Greenhouse 11 Amity 36.80 37.19^ 5
8 Nickel Hay 10 Norwalk 38.30 37.85^ 4
9 Jeffery Gatto 12 Fairfield 38.53 37.87^ 3
10 Ryan Magee 12 South Windso 39.70 38.43^ 2
11 Chris Dietl 12 Norwalk 39.00 38.79^ 3
12 Randy Taylor 12 Fairfield 39.82 38.85^ 1
13 Mark Cimino 11 Danbury 37.54 38.99^ 4
14 Yona Horn 9 Danbury 38.53 39.00^ 4
15 Evan Padilla 11 Xavier 39.79 39.93^ 2
16 Marco Canetta 10 Xavier 40.00 39.94^ 1
17 Boyun Liu 12 Amity 39.81 40.15^ 2
18 Andrew Fischer 11 Amity 39.92 40.44 1
19 Nicholas Rosa 9 Danbury 39.76 40.67 2
20 Sai To Yeung 12 Norwalk 39.60 45.92 3
-- Edwin Zorrilla 12 Westhill 37.60 DQ 4 DNS prev. event
-- Zachary Koenig 11 Amity 39.24 SCR 3
-- Matthew McCoy 12 Shelton 40.00 SCR 1
-- Lynton Barnes 12 Westhill 39.60 SCR 2
-- Barry Smith 12 Shelton 38.00 SCR 4
-- Steven Lorrius 12 Stamford 39.20 DNS 3
-- Kevin Guthrie 12 Hamden 38.92 DNS 3
Boys 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS LL: @ 1:24.12 2/11/2004 Steven Rochester, DANBURY
MIN STANDARD: ^ 1:33.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Steven Rochester 12 Danbury 1:23.65 1:24.51^ 3 10
2 Adam McLean 11 Wilbur Cross 1:24.70 1:24.60^ 3 8
3 Martin Pugliese 12 Xavier 1:25.08 1:24.74^ 3 6
4 Corey Mosley 11 Amity 1:25.22 1:24.83^ 3 4
5 Matthew Miclette 11 Norwich Free 1:27.33 1:27.82^ 2 2
6 Josh Barbara 12 Greenwich 1:27.30 1:28.10^ 3 1
7 Kyle Dalbec 12 Norwich Free 1:30.00 1:29.42^ 2
8 Jon Larsen 12 Newtown 1:30.90 1:29.81^ 2
9 Andrew D'Amelio 11 Xavier 1:30.78 1:29.85^ 2
10 Robert Shiely 10 Xavier 1:31.05 1:30.50^ 1
11 Benjamin Guhin 11 Shelton 1:30.00 1:30.55^ 2
12 Jacob Phillips 12 Southington 1:33.00 1:32.40^ 1
13 Peter Shafer 10 Xavier 1:32.98 1:32.81^ 1
-- Thomas Sheridan Jr. 12 Shelton 1:32.00 SCR 1
-- Frank Brady 12 Hamden 1:26.25 DNS 3
-- Edwin Zorrilla 12 Westhill 1:28.10 DNS 2
Boys 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS LL: @ 2:35.36 2/11/2004 Matt Anderson, MANCHESTER
MIN STANDARD: ^ 2:49.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Matt Whalen 12 Manchester 2:36.30 2:38.83^ 10
2 Nick DeCrescenzo 12 New Milford 2:43.00 2:40.11^ 8
3 Joshua Robertson 11 Norwich Free 2:41.24 2:40.17^ 6
4 Michael Plourd 12 Southington 2:45.00 2:42.07^ 4
5 Zachary deCant 12 Amity 2:45.40 2:42.92^ 2
6 James Ashcroft 11 Shelton 2:49.00 2:50.79 1
7 Ken Frigo 11 Hamden 2:48.00 3:07.71
-- Philip Mitchell 12 Glastonbury 2:33.50 SCR
-- Matt Lozier 12 Fairfield PR 2:48.00 SCR
-- Max Greger-Moser 12 Hamden 2:47.25 DNS
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS LL: @ 4:33.00 2/11/2004 David Hunt, NEW MILFORD
MIN STANDARD: ^ 4:49.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Philip Mitchell 12 Glastonbury 4:18.40 4:28.38@ 10
2 Christopher Zablocki 11 Xavier 4:34.39 4:32.03@ 8
3 David Hunt 12 New Milford 4:32.00 4:34.97^ 6
4 Ryan King 12 Glastonbury 4:32.70 4:35.48^ 4
5 Anthony Socotch 11 New Milford 4:45.00 4:39.29^ 2
6 Peter Dittmar 12 Newtown 4:45.00 4:39.31^ 1
7 Scott Perkins 10 Manchester 4:40.10 4:40.99^
8 Alex McSherry 11 Amity 4:38.00 4:41.54^
9 Thomas Hope 11 Shelton 4:40.00 4:42.69^
10 Giancarlo Stanton 11 Amity 4:42.30 4:43.66^
11 Matthew Cardin 11 Norwich Free 4:41.00 4:44.32^
12 Anthony Vento 10 New Milford 4:47.00 4:46.28^
13 Adam Vess 10 Xavier 4:47.73 4:46.95^
14 Jonathan Hanselman 12 Norwich Free 4:47.00 4:49.72
15 Willie Ahearn 9 Danbury 4:47.80 4:50.40
16 Logan Bass 12 Trumbull 4:47.40 4:51.90
17 Benjamin Hedges 11 Glastonbury 4:47.60 4:52.07
18 Dan Robb 11 Fairfield 4:46.10 4:55.13
19 Dan Hodson 12 Fairfield PR 4:45.00 5:18.02
-- Christopher Desir 11 Amity 4:47.50 DNF
-- Robert Liddel 12 Shelton 4:48.00 DNS
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS LL: @ 9:37.17 2/11/2004 Philip Mitchell, GLASTONBURY
MIN STANDARD: ^ 10:26.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Philip Mitchell 12 Glastonbury 9:27.70 9:54.08^ 10
2 Christopher Zablocki 11 Xavier 9:43.70 10:00.83^ 8
3 Christopher Walsh 11 Amity 10:06.70 10:05.12^ 6
4 William Sudhoff 11 Amity 9:59.10 10:07.76^ 4
5 Kyle Friedman 11 Norwich Free 10:00.00 10:08.11^ 2
6 Charlie Baldour 10 Newtown 10:23.00 10:13.02^ 1
7 Patrick Viklund 12 New Milford 10:25.00 10:13.17^
8 Mike DeCrescenzo 11 New Milford 10:23.00 10:16.25^
9 Peter Dittmar 12 Newtown 10:17.00 10:17.24^
10 Eric Macknight 10 Newtown 10:23.00 10:17.97^
11 Brendan Rickert 11 Danbury 10:12.00 10:20.74^
12 Rich Dabkowski 12 Southington 10:26.00 10:21.66^
13 Wesley Halstead 10 Amity 10:08.10 10:23.22^
14 Matthew Cardin 11 Norwich Free 10:03.00 10:24.25^
15 Kevin Martin 11 Norwich Free 10:00.00 10:27.75
16 Paul Kichar 10 Amity 10:23.90 10:28.68
17 Scott Kickery 12 East Hartfor 10:15.00 10:31.83
18 Brady Becker 10 Danbury 10:24.00 10:40.20
19 Andrew Freitas 10 Danbury 10:24.90 11:05.23
-- Keith Sansone 9 Shelton 10:25.00 SCR
-- Ryan King 12 Glastonbury 10:03.90 DNS
-- Dan Hodson 12 Fairfield PR 10:18.00 DNS
-- Benjamin Hedges 11 Glastonbury 10:24.80 DNS
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS LL: @ 7.64 2/11/2004 Myles Bradley, NORWICH FREE
MIN STANDARD: ^ 8.70
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Myles Bradley 12 Norwich Free 7.51 ^ 7.66q 3
2 McNeil Johnson 12 East Hartfor 7.88 ^ 7.86q 2
3 Alex Greenhouse 11 Amity 7.91 ^ 7.99q 1
4 Tristan Medley 12 Hamden 7.98 ^ 8.10q 1
5 Clinton DePaolo 12 Southington 8.05 ^ 8.15q 3
6 Diwani Augustine 11 East Hartfor 8.10 ^ 8.25q 2
7 Robert Gibbs 12 Amity 8.42 ^ 8.32q 2
8 Ryan Small 10 Bridgeport C 8.00 ^ 8.47 2
9 Bruce Clarke 11 Danbury 8.25 ^ 8.52 1
10 Dave Dellinger 12 Norwalk 8.40 ^ 8.60 3
11 Andre Henderson 9 Shelton 8.40 ^ 8.68 3
12 Anthony Solano 11 Manchester 8.69 8.75 3
13 Brian Nguyen 12 Trumbull 8.40 8.79 2
14 Mark Abramowicz 11 Norwich Free 8.45 8.81 1
15 Leonardo Mathews 11 Bridgeport C 8.00 8.90 3
16 Justin Chiaravalle 10 Danbury 8.50 9.33 1
16 Bryan Winkler 12 Norwich Free 8.55 9.33 3
-- Richardson Masson 12 East Hartfor 8.70 SCR 2
-- Kevin Guthrie 12 Hamden 8.54 DNS 2
-- Chaz Pacific 11 Danbury 8.30 DNS 1
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS LL: @ 7.64 2/11/2004 Myles Bradley, NORWICH FREE
MIN STANDARD: ^ 8.70
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Myles Bradley 12 Norwich Free 7.66 7.46@ 10
2 McNeil Johnson 12 East Hartfor 7.86 7.75^ 8
3 Alex Greenhouse 11 Amity 7.99 7.88^ 6
4 Tristan Medley 12 Hamden 8.10 8.01^ 4
5 Clinton DePaolo 12 Southington 8.15 8.04^ 2
6 Diwani Augustine 11 East Hartfor 8.25 8.22^ 1
7 Robert Gibbs 12 Amity 8.32 8.32^
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS LL: @ 1:33.53 2/11/2004 AMITY, AMITY
C Sheppard, A Binkowski, M Natale, J Ellis
MIN STANDARD: ^ 1:45.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Danbury 1:33.90 1:33.34@ 3 10
1) Kyle Herrington 12 2) Glen Mourning 12
3) Steven Rochester 12 4) Juan Cabrea 12
2 Amity 1:33.60 1:33.55^ 3 8
1) Alex Greenhouse 11 2) Ryan Ullrich 11
3) Nathan Huvelle 11 4) Jason Ellis 12
3 Hamden 1:34.26 1:35.92^ 3 6
1) Jonathan Hunter 11 2) Jerrell Powell 11
3) Jabari Lykes 12 4) Anthony Roberson 12
4 Norwalk 1:34.80 1:36.53^ 3 4
1) Nickel Hay 10 2) Sai To Yeung 12
3) Chris Dietl 12 4) Anthony Brown 11
5 Manchester 1:37.56 1:37.83^ 2 2
1) Maurice Calenda 10 2) Allenston Sheridan Jr. 12
3) Jean Aries 12 4) Colin Burgess 10
6 Shelton 1:36.50 1:38.16^ 3 1
1) Andre Henderson 9 2) Matthew Costeines 12
3) Raphael Louis 12 4) Javon Henderson 12
7 Bridgeport Central 1:39.00 1:38.89^ 2
1) Travardo Williams 9 2) Troy Dukes 12
3) Ryan Small 10 4) Keniel Mclennon 11
8 Southington 1:39.32 1:39.07^ 2
1) Shaun Bannon 11 2) Anthony DePaolo 9
3) Justin Kilburn 12 4) Joseph Murphy 12
9 Xavier 1:39.62 1:39.56^ 2
1) Christopher Siewertsen 12 2) Andrew Downs 12
3) Richard Tamiso 10 4) Evan Padilla 11
10 Newtown 1:44.00 1:41.37^ 1
1) Nick Varga 12 2) Dan Gindraux 12
3) Liam Cawley 12 4) Dan Tichon 11
11 New Britain 1:41.00 1:41.59^ 1
1) Jermey Sykes 11 2) Roberto Delgado 11
3) Antonio Lavoy 11 4) Dalonte Robinson 12
12 Greenwich 1:40.20 1:43.67^ 2
1) Stephen Gruendel 11 2) James Ingallinera 10
3) Robert Lacivita 11 4) Tommaso Rossi 12
13 Wilbur Cross 1:37.50 1:44.78^ 2
1) Bill Bounmysai 12 2) Sigorney Whitley 12
3) Luis Jimenez 11 4) Sam Stafford 11
14 South Windsor 1:44.60 1:44.95^ 1
1) Christopher Athas 9 2) Joshua Schilberg 10
3) Andrew Staron 10 4) Ryan Magee 12
-- Fairfield Prep 1:37.00 DQ 3 Break violation
1) Christopher Frank 11 2) Andre Piedade 12
3) Joseph DeCarle 12 4) Jason Ellis 12
-- East Hartford 1:45.00 SCR 1
1) Robert Coleman 11 2) Jared Dobson 11
3) Steven Fukuda 11 4) Jovin Girard 10
-- Trumbull 1:44.20 SCR 1
1) Adrian Ambrose 9 2) Chris Arthur 12
3) Jonathan Felsher 11 4) Tilton Fifeld 11
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS LL: @ 3:29.93 2/11/2004 DANBURY, DANBURY
G Snow, L Breece, S Rochester, T Vail
MIN STANDARD: ^ 3:55.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wilbur Cross 3:31.00 3:32.13^ 3 10
1) Sam Stafford 11 2) R. Jose Rodriguez 11
3) Adam McLean 11 4) Exon Amaya 12
2 Hamden 3:31.21 3:32.35^ 3 8
1) Rodney Grant 12 2) Frank Brady 12
3) Lyndon Pitter 12 4) Kevin Russell 11
3 Amity 3:30.36 3:34.01^ 3 6
1) Alex Rothberg 12 2) Robert Gibbs 12
3) Sean Petree 12 4) Corey Mosley 11
4 Manchester 3:33.40 3:34.35^ 3 4
1) Joshua Miller 11 2) Scott Perkins 10
3) Matt Whalen 12 4) Brian Wirtalla 12
5 Xavier 3:37.21 3:37.44^ 2 2
1) John Ferrantino 12 2) Andrew D'Amelio 11
3) Robert Shiely 10 4) Martin Pugliese 12
6 Danbury 3:38.00 3:38.63^ 2 1
1) Joseph Lucchesi 11 2) Greg Ruopp 12
3) Bruce Clarke 11 4) Leighton Roye 10
7 Trumbull 3:39.00 3:38.97^ 2
1) Jeff Crockett 11 2) Phillips Payson 11
3) Jonathan Felsher 11 4) Michael McCarthy 11
8 Shelton 3:34.50 3:39.26^ 3
1) Phillip Padilla 12 2) Ryan Rasmussen 12
3) Thomas Haney 12 4) Benjamin Guhin 11
9 Fairfield 3:45.30 3:41.57^ 1
1) Charlie Murphy 12 2) Randy Taylor 12
3) Miguel Garcia 10 4) Jeffery Gatto 12
10 East Hartford 3:36.00 3:43.03^ 2
1) Diwani Augustine 11 2) Steven Fukuda 11
3) Charles Boansi 11 4) McNeil Johnson 12
11 Southington 3:50.00 3:46.16^ 1
1) Jacob Phillips 12 2) James Rosenberger 9
3) John Longo 11 4) Michael Plourd 12
12 Bridgeport Central 3:53.00 3:47.83^ 1
1) John Rodgers 10 2) Krishna Scully 9
3) Christopher Finch 12 4) Rocheen Paris 12
13 Newtown 3:54.00 3:48.11^ 1
1) Jon Larsen 12 2) Jake Sullivan 11
3) Scott Nichols 10 4) Robert DeFilippe 10
14 Norwalk 3:53.80 3:48.14^ 1
1) David Aloi 12 2) Dave Dellinger 12
3) Mike Mastrianni 10 4) Frank Mongiardo 12
15 Norwich Free Academy 3:35.00 3:50.88^ 3
1) Kyle Dalbec 12 2) Andrew Perry 12
3) Sean Smith 12 4) Joshua Robertson 11
-- Glastonbury 3:45.11 DNS 2
1) Paul Bisceglio 12 2) Kelvin Dear 10
3) John Ellis 10 4) Kevin Ford 11
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS LL: @ 8:16.19 2/11/2004 MANCHESTER, MANCHESTER
M Anderson, J Miller, R Miller, M Whalen
MIN STANDARD: ^ 9:10.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Shelton 8:19.05 8:12.57@ 10
1) Thomas Hope 11 2) Kenneth McDonnell 10
3) Christopher Padilla 12 4) Phillip Padilla 12
2 Manchester 8:18.50 8:14.23@ 8
1) Matt Whalen 12 2) Brian Wirtalla 12
3) Scott Perkins 10 4) Joshua Miller 11
3 Xavier 8:24.36 8:20.42^ 6
1) Scott McGuinness 12 2) Kevin Selinsky 11
3) Justin Zawilinski 11 4) Martin Pugliese 12
4 Amity 8:22.00 8:20.87^ 4
1) Michael McSherry 11 2) Alex McSherry 11
3) Sean Petree 12 4) David Harrison 11
5 Southington 8:30.00 8:34.77^ 2
1) Michael Plourd 12 2) Jacob Phillips 12
3) Patrick Summa 10 4) John Longo 11
6 Fairfield Prep 8:20.00 8:34.91^ 1
1) Jeffrey Musto 12 2) Greg Ziemak 12
3) Dan Hodson 12 4) Matt Lozier 12
7 Norwich Free Academy 8:28.00 8:36.40^
1) Kyle Friedman 11 2) Daniel Carey 11
3) Jason Wagner 10 4) Jonathan Hanselman 12
8 Trumbull 8:36.30 8:39.93^
1) Logan Bass 12 2) Chris Boyd 11
3) Jeff Crockett 11 4) Jonathan Felsher 11
9 Glastonbury 8:26.69 8:46.90^
1) Jonathan McMahon 11 2) Kevin Ford 11
3) Ryan King 12 4) James Llamas 9
10 Danbury 8:40.00 8:52.93^
1) Michael Diker 9 2) Joseph Lucchesi 11
3) Dylan McBeth 11 4) Kevin McKenney 10
11 Newtown 9:02.00 8:54.87^
1) Matt Cole 11 2) Kevin Donahue 10
3) Eric Macknight 10 4) Ryan Morrisey 10
12 Norwalk 9:10.00 9:14.53
1) Ralph Corasaniti 11 2) Codey Foster 10
3) Heeren Makanji 12 4) Matt Molgano 11
13 Wilbur Cross 9:08.00 9:37.27
1) Judah Cohen 11 2) Tim Flanagan 11
3) Zak Shapiro 10 4) Alex Sodi 11
14 Fairfield 9:07.00 9:37.36
1) Miguel Garcia 10 2) Joe Michelson 12
3) Charlie Murphy 12 4) Brad Reuter 9
-- New Milford 8:50.00 SCR
1) Mike DeCrescenzo 11 2) Nick DeCrescenzo 12
3) David Hunt 12 4) Anthony Socotch 11
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS LL: @ 3:41.28 2/11/2004 MANCHESTER, MANCHESTER
M Whalen, C Devalve, M Johnson, M Anderson
MIN STANDARD: ^ 4:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wilbur Cross 3:43.70 3:41.81^ 3 10
1) R. Jose Rodriguez 11 2) Sam Stafford 11
3) Exon Amaya 12 4) Adam McLean 11
2 Shelton 3:41.50 3:42.65^ 3 8
1) Christopher Padilla 12 2) Thomas Haney 12
3) Ryan Rasmussen 12 4) Phillip Padilla 12
3 Amity 3:41.00 3:43.38^ 3 6
1) Alex Rothberg 12 2) Jason Ellis 12
3) Ryan Ullrich 11 4) Michael McSherry 11
4 Hamden 3:41.22 3:46.62^ 3 4
1) Rodney Grant 12 2) Jabari Lykes 12
3) Jonathan Hunter 11 4) Frank Brady 12
5 Norwich Free Academy 3:49.00 3:47.10^ 2 2
1) Sean Smith 12 2) Mark Abramowicz 11
3) Matthew Miclette 11 4) Andrew Perry 12
6 Xavier 3:45.60 3:48.65^ 2 1
1) John Ferrantino 12 2) Andrew Downs 12
3) Andrew D'Amelio 11 4) Scott McGuinness 12
7 Danbury 3:43.90 3:49.39^ 3
1) Juan Cabrea 12 2) Glen Mourning 12
3) Peter Prunty 11 4) Greg Ruopp 12
8 Manchester 3:43.18 3:53.52^ 3
1) Brian Wirtalla 12 2) Colin Burgess 10
3) Maurice Calenda 10 4) Joshua Miller 11
9 Glastonbury 3:49.50 3:55.53^ 2
1) Kelvin Dear 10 2) John Shea 11
3) John Ellis 10 4) Kevin Ford 11
10 Greenwich 3:58.70 3:57.45^ 1
1) Josh Barbara 12 2) Stephen Gruendel 11
3) James Ingallinera 10 4) Chris Glass 11
11 Bridgeport Central 4:00.00 3:59.89^ 1
1) John Rodgers 10 2) Troy Dukes 12
3) Keniel Mclennon 11 4) Rocheen Paris 12
12 Norwalk 4:00.00 4:01.06 1
1) David Aloi 12 2) Mike Mastrianni 10
3) Willie Myers 10 4) Ralph Corasaniti 11
13 Newtown 3:57.00 4:01.53 1
1) Liam Cawley 12 2) Dan Gindraux 12
3) Nick Varga 12 4) Matt Cole 11
14 Fairfield Prep 3:50.00 4:01.84 2
1) Jason Ellis 12 2) Andre Piedade 12
3) Andrew Ford 12 4) Joseph DeCarle 12
15 Southington 3:57.00 4:03.36 2
1) Tim Roarty 11 2) Shaun Bannon 11
3) Justin Kilburn 12 4) John Longo 11
-- Trumbull 3:44.00 DQ 2 Zone violation
1) Michael McCarthy 11 2) Brian Nguyen 12
3) Phillips Payson 11 4) Jeff Crockett 11
-- East Hartford 3:59.00 SCR 1
1) Charles Boansi 11 2) Robert Coleman 11
3) Jared Dobson 11 4) Steven Fukuda 11
Boys High Jump
================================================================================
CLASS LL: @ 6-01 2/11/2004 Josh Barbara, GREENWICH
MIN STANDARD: ^ 5-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Anthony Roberson 12 Hamden 6-08.00 6-08.00@ 10
2 Myles Bradley 12 Norwich Free 6-02.00 6-02.00@ 8
3 Bruce Clarke 11 Danbury 6-02.00 5-10.00^ 6
4 Jerrell Powell 11 Hamden 6-04.00 J5-10.00^ 4
5 Jonathan Redding 12 Manchester 6-00.00 J5-10.00^ 2
6 Josh Barbara 12 Greenwich 6-02.00 J5-10.00^ 1
7 Travardo Williams 9 Bridgeport C 5-10.00 5-08.00^
8 Raphael Louis 12 Shelton 6-00.00 J5-08.00^
9 Robert Coleman 11 East Hartfor 5-08.00 5-06.00
9 Ethan Palmer 11 New Milford 5-08.00 5-06.00
-- Brian Horan 12 Xavier 5-08.00 NH
-- Matt Cabal 12 Westhill 5-08.00 NH
-- Josh Hinman 12 New Milford 5-10.00 DNS
-- Richardson Masson 12 East Hartfor 5-08.00 DNS
Boys Pole Vault
================================================================================
CLASS LL: @ 12-06 2/11/2004 Leon Breece, DANBURY
MIN STANDARD: ^ 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Matthew Bishop 11 Norwich Free 11-00.00 11-00.00^ 10
2 Jack McCaffery 12 New Milford 10-06.00 10-00.00^ 8
3 Greg Ruopp 12 Danbury 10-00.00 9-06.00 5
3 Jonathan Gulston 12 Hamden 10-00.00 9-06.00 5
-- Michael Zilm 10 Hamden 10-00.00 NH
-- Bryce Shumate 10 New Milford 10-00.00 NH
Boys Long Jump
================================================================================
CLASS LL: @ 21-08.25 2/11/2004 Myles Bradley, NORWICH FREE
MIN STANDARD: ^ 18-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Myles Bradley 12 Norwich Free 22-08.50 23-09.00@ 10
2 Javon Henderson 12 Shelton 21-00.00 20-10.00^ 8
3 Tristan Medley 12 Hamden 21-06.00 20-09.00^ 6
4 Diwani Augustine 11 East Hartfor 20-11.00 20-06.25^ 4
5 Clinton DePaolo 12 Southington 20-07.00 20-04.00^ 2
6 Anthony Roberson 12 Hamden 19-04.00 19-11.50^ 1
7 Christopher Frank 11 Fairfield PR 20-09.75 19-07.00^
8 Colin Zollo 12 Amity 19-10.75 19-05.75^
9 Kevin Sakofs 11 Fairfield 19-06.00 19-03.50^
10 Eltaquan Barnes 11 Danbury 19-03.00 18-10.00^
10 Keron Troutman 12 Hamden 19-04.00 18-10.00^
12 Tommaso Rossi 12 Greenwich 18-09.25 18-04.50
13 Ralph Drozdz 12 Amity 19-02.00 18-00.50
14 Sigorney Whitley 12 Wilbur Cross 18-08.00 17-08.25
15 Jason Ellis 12 Fairfield PR 19-03.00 15-03.50
16 Joseph Murphy 12 Southington 18-08.00 14-02.00
-- Anthony Solano 11 Manchester 19-05.00 FOUL
-- Richardson Masson 12 East Hartfor 19-01.00 SCR
-- Michael Sneed 11 Amity 19-05.50 SCR
Boys Shot Put
================================================================================
CLASS LL: @ 48-02.50 2/11/2004 Jesse Breault, AMITY
MIN STANDARD: ^ 42-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Marcus Lucas 12 Manchester 47-03.00 50-01.50@ 10
2 Paul Cortese 11 Danbury 48-00.00 48-01.75^ 8
3 Peter Johnson 12 Manchester 46-03.00 46-08.75^ 6
4 Damian Silverstrim 11 Amity 48-04.00 46-03.00^ 4
5 Kieran Frinton 12 Danbury 45-03.00 46-01.50^ 2
6 Zachary Lusk 11 Norwich Free 44-08.00 45-00.00^ 1
7 Matthew Costeines 12 Shelton 44-00.00 43-04.50^
8 Mike Cash 12 Newtown 42-03.00 41-00.00
9 Gregory Manzolillo 10 Xavier 43-00.00 40-11.00
10 John Brinley 12 East Hartfor 46-02.00 40-05.50
11 Christopher Adamowicz 11 Norwich Free 42-00.00 39-00.50
-- Adrian Nelson 12 Hamden 45-06.00 DNS Pass
Class S Boys
2005 S INDOOR TRACK
Saturday, February 12 - 10:00 a.m.
NEW HAVEN ATHLETIC CENTER, NEW HAVEN, CT
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) A.I. PRINCE TECH. 92 2) WESTON 57.50
3) HYDE SCHOOL 57 4) ROCKY HILL 51
5) GRISWOLD 38 6) BLOOMFIELD 35
7) ELLINGTON 19 8) CROMWELL 16
9) HADDAM KILLINGWORTH 13 9) OLD SAYBROOK 13
11) LYMAN MEMORIAL 12 12) EAST WINDSOR 10
13) ST JOSEPH 8 14) WINDHAM TECH 7.50
15) LYME-OLD LYME 7 16) CAREER 5
17) VALLEY REGIONAL 4 17) WOODLAND 4
19) COGINCHAUG 3 19) EAST CATHOLIC 3
21) EAST HAMPTON 2 21) WHEELER 2
21) STONINGTON 2 24) NORTHWEST CATHOLIC 1
24) NORTHWEST REG 7 1 24) SUFFIELD 1
24) MORGAN 1
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS S: @ 6.39 2000 JAMELLE LEWIS, BLOOMFIELD
MIN STANDARD: ^ 7.20
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 James Nixon 11 Hyde School 6.43 ^ 6.49q 6
2 Willie Harriott 12 Hyde School 6.50 ^ 6.62q 5
3 Martin Manson 12 Bloomfield 6.63 ^ 6.70q 2
4 Colin O'Brien 12 Rocky Hill 6.73 ^ 6.72q 1
5 Lloyd Brown 12 Bloomfield 6.60 ^ 6.75q 3
6 Chad Higley 12 A.I. Prince 6.58 ^ 6.85q 4
7 Benjamin Fine 10 Weston 6.80 ^ 6.94q 4
8 Wally Millan 12 Stafford 6.80 ^ 6.95 3
9 Matthew Washington 12 Notre Dame, 6.99 ^ 7.04 1
9 Todd Vivolo 12 Ellington 6.84 ^ 7.04 5
11 Robert Abate 10 Rocky Hill 7.04 ^ 7.06 4
12 Jordan Williams 10 Hyde School 6.95 ^ 7.09 4
13 Patrick Mahoney 10 East Catholi 6.93 ^ 7.11 5
13 Eliot Sudal 11 Lewis Mills 7.12 ^ 7.11 2
15 Anthony Decina 12 Ellington 7.10 ^ 7.14 4
16 Neville Duncon 12 Bloomfield 6.95 ^ 7.16 2
16 Justin Daniels 11 A.I. Prince 7.10 ^ 7.16 2
16 Kyle Johnson 11 East Windsor 7.12 ^ 7.16 1
19 Anton Razhov 11 Litchfield 7.08 ^ 7.17 6
20 Mike Smith 11 Old Saybrook 7.05 ^ 7.20 5
21 Thomas Keemon 11 Stonington 7.00 7.24 2
21 Robert Lorenti 11 Cromwell 7.13 7.24 3
23 Mike Reilly 10 Cromwell 7.20 7.25 6
24 John Tsagarakis 11 Stonington 7.10 7.28 1
25 Kyle Meleski 10 St. Paul 7.00 7.31 3
25 Joseph Jr DeLisle 12 Windsor Lock 6.75 7.31 2
27 Michael Barkman 12 East Windsor 7.10 7.33 5
28 Zack McGuinness 11 Old Saybrook 6.95 7.37 3
29 Mike Antunes 12 Holy Cross 7.18 7.41 5
30 Brad Wesley 12 St. Paul 6.90 7.42 6
31 Trevor Nolan 11 East Windsor 7.10 7.51 3
32 Richard Francis 10 Holy Cross 7.15 7.54 4
33 Peter Shaggy 12 Litchfield 7.07 7.56 6
-- Paul Brewer 11 Woodland 6.90 SCR 6
-- Will Derwin 11 Litchfield 6.95 SCR 1
-- Mike Cocca 10 Suffield 6.68 SCR 1
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS S: @ 6.39 2000 JAMELLE LEWIS, BLOOMFIELD
MIN STANDARD: ^ 7.20
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 James Nixon 11 Hyde School 6.49 6.46^ 10
2 Willie Harriott 12 Hyde School 6.62 6.57^ 8
3 Martin Manson 12 Bloomfield 6.70 6.62^ 6
4 Colin O'Brien 12 Rocky Hill 6.72 6.69^ 4
5 Chad Higley 12 A.I. Prince 6.85 6.79^ 2
6 Lloyd Brown 12 Bloomfield 6.75 6.82^ 1
7 Benjamin Fine 10 Weston 6.94 6.90^
Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS S: @ 34.64 1995 JEROME YOUNG
MIN STANDARD: ^ 41.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 James Nixon 11 Hyde School 35.10 35.29^ 7 10
2 Chad Higley 12 A.I. Prince 35.85 36.19^ 7 8
3 Colin O'Brien 12 Rocky Hill 36.83 36.55^ 7 6
4 Willie Harriott 12 Hyde School 36.05 36.79^ 7 4
5 Tyler O'Brien 10 Rocky Hill 37.09 36.83^ 7 2
6 Matt Brockett 11 Morgan 40.30 37.08^ 4 1
7 Donald Morris 11 Hyde School 37.90 37.13^ 6
8 Tim Healey 12 Wamogo 40.10 37.44^ 4
9 Stefan Bolea 11 Weston 37.20 37.79^ 6
10 John Rosemond 12 Bloomfield 36.90 37.83^ 7
11 Jeff Honan 11 Rocky Hill 40.38 37.85^ 4
12 Joe Ouellette 12 Lyme-Old Lym 39.80 38.72^ 5
13 Steven Bensenhaver 12 Coginchaug 40.08 38.99^ 4
14 Matthew Washington 12 Notre Dame, 40.40 39.00^ 4
15 Robert Lorenti 11 Cromwell 39.56 39.58^ 5
16 Matthew Boyle 12 Notre Dame, 40.80 39.61^ 3
17 James Gaffney 9 Weston 41.00 40.00^ 2
18 Dan Brimley 11 East Catholi 39.73 40.08^ 5
19 Christopher Snyder 10 Northwest RE 39.10 40.22^ 6
20 Jake LaPointe 11 Griswold 41.20 40.41^ 2
21 Mike Reilly 10 Cromwell 41.04 40.46^ 2
22 Greg Heaphy 12 Cromwell 39.59 40.51^ 5
23 Adam Cloutier 10 Griswold 39.60 40.62^ 5
24 Wally Millan 12 Stafford 38.34 40.75^ 6
25 John Connelly 10 Stonington 39.25 40.96^ 6
26 Matt Lecours 12 Northwest CA 40.81 41.16^ 3
27 Sean Harrigan 11 Lewis Mills 41.20 41.64 1
28 Eric Wheeler 11 East Hampton 40.52 41.82 3
28 Barrington Smith 12 Northwest CA 40.66 41.82 3
30 Ryan Welch 12 Valley Regio 41.18 41.86 2
31 Dave Hernandez 11 Plainfield 41.20 42.70 1
32 Chad Mitchell 11 Plainfield 41.00 42.91 3
-- Don Kosakowski 12 ST Joseph 38.80 SCR 6
-- Paul Brewer 11 Woodland 41.25 SCR 1
-- Will Derwin 11 Litchfield 40.50 SCR 3
-- Jordan Williams 10 Hyde School 39.80 DNS 5
-- Kevin Dolliver 12 Griswold 40.11 DNS 4
Boys 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS S: @ 1:24.58 2002 ERIC KOESTNER, IMMACULATE
MIN STANDARD: ^ 1:35.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Careca Moore 11 A.I. Prince 1:22.00 1:24.40@ 5 10
2 Steven Cios 11 Rocky Hill 1:26.45 1:26.12^ 5 8
3 Mark Fritz 11 Rocky Hill 1:27.05 1:26.95^ 5 6
4 Damion Noble 11 A.I. Prince 1:26.00 1:27.17^ 5 4
5 Ben Gliha 12 East Hampton 1:27.28 1:27.38^ 5 2
6 Jake Corbett 11 Haddam Killi 1:31.18 1:27.78^ 3 1
7 Eric Senger 12 Ellington 1:27.88 1:27.86^ 4
8 Chris Blackwood 12 Hyde School 1:31.70 1:30.02^ 3
9 Adam Cloutier 10 Griswold 1:29.90 1:30.45^ 4
10 James Barrett 11 Northwest RE 1:31.00 1:30.48^ 4
11 Matt Le 10 East Catholi 1:31.15 1:31.14^ 4
12 Matthew Boyle 12 Notre Dame, 1:34.00 1:31.85^ 2
13 Austin Ricker 11 Lyme-Old Lym 1:30.10 1:31.91^ 4
14 Sean Harrigan 11 Lewis Mills 1:25.50 1:32.15^ 5
15 Ryan Sherman 11 East Catholi 1:32.63 1:32.19^ 3
16 Devon Johnson 11 Lyme-Old Lym 1:31.20 1:32.35^ 3
17 Harry Hatcher 11 Hyde School 1:34.80 1:32.66^ 1
18 Kevin Prue 12 Griswold 1:33.87 1:32.85^ 2
19 Nathaniel Dwyre 11 Weston 1:33.00 1:32.91^ 2
20 Robert Walker 10 Hyde School 1:35.00 1:33.15^ 1
21 Michael Roberts 10 Weston 1:32.00 1:34.00^ 3
22 Thomas Ressler 10 Lyme-Old Lym 1:32.80 1:35.01 2
23 Jonathan Percy 11 Bloomfield 1:31.00 1:35.59 4
24 Nick Maluguti 12 Old Saybrook 1:34.45 1:35.97 1
25 David Scherp 11 East Hampton 1:34.69 1:36.00 1
26 Dan Galanto 10 East Hampton 1:34.39 1:36.57 2
27 Christopher Hayward 12 Valley Regio 1:35.00 1:36.80 1
28 Evan Babinski 9 Lyman Memori 1:35.00 1:38.25 1
-- Bahiyud-Deen Shaheed 12 Hyde School 1:32.80 SCR 2
-- Ian Graves 12 Litchfield 1:32.00 DNS 3
Boys 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS S: @ 2:33.23 2/15/2003 Reynolds Chapman, GRISWOLD
MIN STANDARD: ^ 2:53.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Chris Croff 11 Griswold 2:37.00 2:37.82^ 10
2 John Loeser 11 Weston 2:41.50 2:39.96^ 8
3 Ryan McNeeley 12 Haddam Killi 2:41.48 2:40.43^ 6
4 Joshua Cashman 11 Valley Regio 2:41.48 2:41.45^ 4
5 Patrick Boyle 10 Stonington 2:52.00 2:48.27^ 2
6 Andrew Tan 11 Rocky Hill 2:45.49 2:48.82^ 1
7 Michael Lawson 12 Weston 2:50.00 2:49.16^
8 Marco Matute 10 Valley Regio 2:46.48 2:49.37^
9 Seth Pearson 11 Old Saybrook 2:51.36 2:53.15
10 Steve Paniati 11 Woodland 2:52.00 2:55.18
11 David Wilson 11 Suffield 2:52.52 2:57.47
12 Michael Walsh 10 St. Paul 2:52.00 3:18.65
-- Kevin Sorrell 12 Lyman Memori 2:43.00 SCR
-- Matt Rigby 11 Suffield 2:44.00 SCR
-- Tradelle Ward 11 Griswold 2:37.50 SCR
-- Adam Cloutier 10 Griswold 2:47.30 SCR
-- Kurtis Taylor 11 Lewis Mills 2:48.00 SCR
-- Hunter Norte 12 Ellington 2:41.00 SCR
-- David Bausch 11 Griswold 2:46.60 SCR
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS S: @ 4:26.04 2/15/2003 Gavin Coombs, GRISWOLD
MIN STANDARD: ^ 4:56.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tradelle Ward 11 Griswold 4:19.03 4:29.61^ 10
2 Phil Griffin 12 Lyman Memori 4:29.40 4:31.27^ 8
3 Hunter Norte 12 Ellington 4:30.17 4:33.03^ 6
4 David Bent 11 Cromwell 4:32.25 4:35.34^ 4
5 Jacob Edwards 12 Wheeler 4:33.00 4:36.84^ 2
6 Matt Rigby 11 Suffield 4:32.80 4:40.54^ 1
7 Scott Johnson 10 Lyme-Old Lym 4:49.30 4:46.98^
8 Greg Williams 12 North Branfo 4:48.00 4:48.02^
9 Patrick Baranowski 10 Coginchaug 4:52.00 4:50.02^
10 Ryan Swabby 10 Griswold 4:46.51 4:53.15^
11 Shaun Mulcahy 10 Lyman Memori 4:54.00 4:55.11^
12 John Loffredo 11 East Hampton 4:55.49 4:55.63^
13 Adam Tobin 11 Weston 4:47.00 4:57.40
14 Patrick Boyle 10 Stonington 4:54.00 5:00.84
15 Christian Viacunas 11 Windsor Lock 4:56.00 5:01.08
16 Tom Parise 11 Suffield 4:55.12 5:06.58
17 Kurtis Taylor 11 Lewis Mills 4:54.70 5:10.83
-- David Bausch 11 Griswold 4:38.20 SCR
-- Chris Croff 11 Griswold 4:25.00 SCR
-- Alec Carlson 11 Ellington 4:50.62 SCR
-- Timothy Anderson 10 Weston 4:55.00 DNS
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS S: @ 9:38.52 2/15/2003 Gavin Coombs, GRISWOLD
MIN STANDARD: ^ 10:31.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tradelle Ward 11 Griswold 9:40.00 9:52.46^ 10
2 Chris Croff 11 Griswold 9:38.50 9:54.03^ 8
3 Cory Weiss 11 Haddam Killi 10:18.46 10:05.43^ 6
4 Kevin Sorrell 12 Lyman Memori 10:07.00 10:08.94^ 4
5 John Loeser 11 Weston 10:20.00 10:18.95^ 2
6 Dan Bryant 12 Northwest CA 10:24.00 10:19.89^ 1
7 Hunter Norte 12 Ellington 10:10.64 10:26.55^
8 Ryan Ford 12 Coginchaug 10:30.00 10:28.47^
9 Alec Carlson 11 Ellington 10:28.80 10:30.46^
10 Greg Williams 12 North Branfo 10:30.00 10:48.58
11 Dan Lane 10 Wamogo 10:29.00 11:07.55
-- Matt Rigby 11 Suffield 10:12.50 SCR
-- David Bausch 11 Griswold 10:15.00 SCR
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS S: @ 7.49 1996 ELSTON WALKER, BASSICK
MIN STANDARD: ^ 8.90
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Jayme Ross 12 A.I. Prince 8.00 ^ 8.03q 3
2 John Wilson 11 A.I. Prince 7.97 ^ 8.24q 4
3 William (B.J.) Baer 12 Woodland 8.19 ^ 8.39q 1
4 Kyle Johnson 11 East Windsor 8.39 ^ 8.46q 3
5 Joe Ouellette 12 Lyme-Old Lym 8.30 ^ 8.47q 2
6 Chris Homick 12 Rocky Hill 8.61 ^ 8.47q 2
7 Greg Heaphy 12 Cromwell 8.09 ^ 8.49q 2
8 Khalil Ragland 12 Bloomfield 8.40 ^ 8.49 4
9 Chris Gliha 11 East Hampton 8.44 ^ 8.54 4
10 Doug Perkins 11 East Windsor 8.49 ^ 8.56 3
11 Justin Hicks 11 Holy Cross 8.30 ^ 8.62 1
12 Kevin Prue 12 Griswold 8.70 ^ 8.64 2
13 Richard Carter 12 Bloomfield 8.70 ^ 8.69 4
14 Dave Welkie 12 ST Joseph 8.50 ^ 8.81 1
15 Eliot Sudal 11 Lewis Mills 8.62 ^ 8.82 3
16 James Kimmett 11 Morgan 8.60 ^ 8.84 1
17 Ian Kershaw 12 Weston 8.50 8.91 2
18 Harry Martindale 12 Morgan 8.70 8.93 3
19 Kevin Dolliver 12 Griswold 8.66 8.94 4
20 Andrew Roemhild 12 Valley Regio 8.90 8.95 2
21 Jovan Collins 12 Northwest CA 8.87 9.11 1
22 Charles Vann 10 Bloomfield 8.90 10.00 1
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS S: @ 7.49 1996 ELSTON WALKER, BASSICK
MIN STANDARD: ^ 8.90
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jayme Ross 12 A.I. Prince 8.03 8.04^ 10
2 John Wilson 11 A.I. Prince 8.24 8.07^ 8
3 Greg Heaphy 12 Cromwell 8.49 8.30^ 6
4 William (B.J.) Baer 12 Woodland 8.39 8.33^ 4
5 Kyle Johnson 11 East Windsor 8.46 8.39^ 2
6 Joe Ouellette 12 Lyme-Old Lym 8.47 8.45^ 1
-- Chris Homick 12 Rocky Hill 8.47 FS
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS S: @ 1:33.16 2/13/2004 HYDE SCHOOL, HYDE SCHOOL
J Nixon, B Mclean, E Daniels, W Harriott
MIN STANDARD: ^ 1:45.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hyde School 1:31.70 1:32.66@ 4 10
1) James Nixon 11 2) Donald Morris 11
3) Eddie Daniels 12 4) Willie Harriott 12
2 Weston 1:34.40 1:34.57^ 4 8
1) Benjamin Fine 10 2) Philip Cohen 11
3) Nicholas Selman 12 4) Stefan Bolea 11
3 Bloomfield 1:33.00 1:35.75^ 4 6
1) Lloyd Brown 12 2) Richard Carter 12
3) Khalil Ragland 12 4) Josh Broaden 10
4 Ellington 1:37.41 1:38.22^ 4 4
1) Todd Vivolo 12 2) Jeffrey Morgan 12
3) Anthony Decina 12 4) Anthony Allegra 12
5 Rocky Hill 1:42.54 1:39.03^ 2 2
1) Tyler O'Brien 10 2) Robert Abate 10
3) Andrew Tan 11 4) Jeff Honan 11
6 Career 1:40.00 1:39.98^ 4 1
1) Jooh Hoon Lee 10 2) Joon Yeob Lee 10
3) Tommy Arrington 10 4) Jerome Sims 11
7 East Windsor 1:42.52 1:41.35^ 2
1) Kyle Johnson 11 2) Doug Perkins 11
3) Trevor Nolan 11 4) Michael Barkman 12
8 Cromwell 1:41.50 1:41.55^ 3
1) Greg Heaphy 12 2) Mike Reilly 10
3) David Bent 11 4) Robert Lorenti 11
9 Northwest Reg 7 1:39.00 1:41.67^ 4
1) Christopher Snyder 10 2) James Barrett 11
3) Wayne Serge 11 4) Andrew Fitzgerald 10
10 East Catholic 1:41.65 1:42.31^ 3
1) Patrick Mahoney 10 2) Scott Larsen 10
3) John Hartigan 10 4) Mike McCormack 11
11 Old Saybrook 1:41.88 1:43.20^ 3
1) Mike Smith 11 2) Ryan Charles 11
3) Zack McGuinness 11 4) Matt Strand 11
12 Holy Cross 1:45.00 1:44.37^ 1
1) Richard Francis 10 2) Anthony Chance 10
3) Stephan Elliott 11 4) Mike Antunes 12
13 Coginchaug 1:43.09 1:44.52^ 2
1) Michael Dealy 11 2) Christopher Slight 12
3) Steven Bensenhaver 12 4) Todd Manjuck 12
14 Haddam Killingworth 1:41.79 1:44.59^ 3
1) Chris Anselmo 11 2) James Schuster 10
3) Peter Rynkowski 10 4) Jr. David Bartalotta 9
15 Stonington 1:41.00 1:45.19 3
1) Michael Rathbun 10 2) John Tsagarakis 11
3) John Connelly 10 4) Thomas Keemon 11
16 Morgan 1:44.80 1:45.95 2
1) Mike Pansa 12 2) Brian O'Dea 10
3) Ryan Genter 11 4) James Kimmett 11
17 A.I. Prince Tech. 1:42.00 1:46.67 3
1) Christopher Johnson 10 2) Jason Edwards 12
3) Kantius Joshua 10 4) Justin Daniels 11
18 Suffield 1:42.60 1:46.92 2
1) Mike Ansman 11 2) Andy Martin 10
3) Shawn Jordan 10 4) Shawm Deford 9
19 Windham Tech 1:45.00 1:47.20 1
1) Matthew Huhn 12 2) Hiram Haggett 10
3) Lee Lukin 9 4) Robert Begley 10
20 St. Paul 1:45.00 1:47.46 1
1) Michael McKeon 12 2) John Jacobsen 10
3) Chris Johndrow 11 4) Kyle Meleski 10
21 Lyman Memorial 1:45.00 1:48.06 1
1) Graig Murphy 12 2) Joshua Bessette 10
3) Landon Forcier 11 4) Andrew Murray 12
22 Windsor Locks 1:45.00 1:51.01 1
1) Christian Viacunas 11 2) Malachi Knowles 11
3) David Merrigan 11 4) Joseph Jr DeLisle 12
-- Valley Regional 1:42.73 DNS 2 Ineligible athlete
1) Joshua Cashman 11 2) Charles Harreys 10
3) Andrew Turner 12 4) George Dorothy 10
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS S: @ 3:28.85 1993 , BLOOMFIELD
MIN STANDARD: ^ 3:55.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 A.I. Prince Tech. 3:26.00 3:33.79^ 2 10
1) Damion Noble 11 2) Sean Arango 12
3) Careca Moore 11 4) Chad Higley 12
2 Rocky Hill 3:35.97 3:39.51^ 2 8
1) Mark Fritz 11 2) Chris Homick 12
3) Steven Cios 11 4) Jay Little 11
3 Hyde School 3:28.50 3:41.97^ 2 6
1) Chris Blackwood 12 2) Troy Frost 11
3) Michael Carter 12 4) Michael Howard 11
4 Weston 3:38.00 3:42.25^ 2 4
1) Alec Gaffney 11 2) Ian Kershaw 12
3) Matthew Mello 11 4) Jesse Morris 12
5 Bloomfield 3:40.00 3:42.49^ 2 2
1) Jonathan Percy 11 2) Charles Vann 10
3) John Rosemond 12 4) Dewayne Kennedy 12
6 East Catholic 3:44.81 3:43.13^ 1 1
1) Kevin Rio 12 2) Nick Greenfield 11
3) Matt Le 10 4) Sean Howlett 11
7 Old Saybrook 3:39.82 3:44.65^ 2
1) Mike Schneider 12 2) Mike St. Germaine 11
3) Seth Pearson 11 4) Jord Termine 11
8 Lyme-Old Lyme 3:40.20 3:45.15^ 1
1) Joe Ouellette 12 2) Thomas Ressler 10
3) Brian Mackey 12 4) Austin Ricker 11
9 Career 3:40.00 3:45.44^ 2
1) Mark Pacheco 11 2) Wayne Brooks 12
3) Nick Olsen 12 4) Gary Monk 12
10 Ellington 3:43.10 3:46.64^ 1
1) Eric Senger 12 2) Chad Anselmo 11
3) Justin Margnelli 10 4) Ryan Armstrong 11
11 Haddam Killingworth 3:46.32 3:49.99^ 1
1) Christopher Jamieson 10 2) William Kolodziej 10
3) Kevin Bailey 11 4) Jake Corbett 11
12 East Granby 3:45.00 4:07.68 1
1) Taylor Krammen 9 2) David Callahan 11
3) Kevin McGarry 11 4) Phil Parenteau 12
13 Suffield 3:54.90 4:08.07 1
1) Tom Parise 11 2) Wayne Gates 10
3) Jordan Mazur 9 4) David Wilson 11
-- Stafford 3:54.00 SCR 1
1) Patrick Bombard 11 2) Jeff Dexter 11
3) Scott Gleason 10 4) Jacob Gottier 11
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS S: @ 8:24.33 2001 , OLD SAYBROOK
MIN STANDARD: ^ 9:10.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Old Saybrook 8:22.51 8:18.85@ 10
1) Mike St. Germaine 11 2) Jord Termine 11
3) Seth Pearson 11 4) Mike Schneider 12
2 Weston 8:19.00 8:25.60^ 8
1) Jesse Morris 12 2) Adam Tobin 11
3) Matthew Mello 11 4) Ryan Lane 11
3 Lyme-Old Lyme 8:35.20 8:31.37^ 6
1) Scott Johnson 10 2) Brian Mackey 12
3) Thomas Ressler 10 4) Austin Ricker 11
4 Career 8:48.00 8:46.16^ 4
1) Mark Pacheco 11 2) Wayne Brooks 12
3) Nick Olsen 12 4) Gary Monk 12
5 East Catholic 8:51.36 8:46.89^ 2
1) Ian Harney 12 2) William Griffin 9
3) Mike Bienkowski 11 4) Tom Sheridan 12
6 Ellington 8:48.00 8:47.22^ 1
1) Alec Carlson 11 2) Andrew Sullivan 9
3) Thaddeus Fox 12 4) Christopher Kelleher 10
7 Northwest Catholic 9:04.00 8:51.09^
1) James Greenberg 10 2) Martin Rubino 11
3) Jovan Collins 12 4) Dan Bryant 12
8 Coginchaug 8:56.03 8:57.86^
1) Brandon Cieniewicz 12 2) Daniel Trusty 10
3) Anthony Delvecchio 12 4) Patrick Baranowski 10
9 Litchfield 8:55.00 9:12.31
1) Ian Graves 12 2) John Zullo 11
3) Spencer Sass 10 4) Kyle Courtney 9
10 Bloomfield 9:00.00 9:28.15
1) Jonathan Percy 11 2) Dewayne Kennedy 12
3) Dane Vanriel 10 4) Mikell Branch 10
11 East Granby 9:00.00 10:19.59
1) Ashton Asres 9 2) Michael Nussbaum 10
3) Dan Juselis 11 4) Kevin McGarry 11
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS S: @ 3:45.79 2/13/2004 ROCKY HILL, ROCKY HILL
M Fritz, S Bieniaszek, C O'Brien, K Kelleher
MIN STANDARD: ^ 4:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 A.I. Prince Tech. 3:45.00 3:44.00@ 3 10
1) Damion Noble 11 2) John Wilson 11
3) Jayme Ross 12 4) Careca Moore 11
2 Weston 3:43.00 3:44.25@ 3 8
1) Nicholas Selman 12 2) Benjamin Fine 10
3) Philip Cohen 11 4) Ryan Lane 11
3 Rocky Hill 3:48.32 3:44.87@ 3 6
1) Robert Abate 10 2) Steven Cios 11
3) Mark Fritz 11 4) Jay Little 11
4 Hyde School 3:49.00 3:49.95^ 3 4
1) Sidney Cummings 11 2) Eddie Daniels 12
3) James Douglas 12 4) Troy Frost 11
5 Ellington 3:47.90 3:50.14^ 3 2
1) Eric Senger 12 2) Todd Vivolo 12
3) Jeffrey Morgan 12 4) Chad Anselmo 11
6 Old Saybrook 3:50.05 3:53.58^ 2 1
1) Jord Termine 11 2) Mike Smith 11
3) Mike St. Germaine 11 4) Mike Schneider 12
7 Haddam Killingworth 3:52.23 3:54.41^ 2
1) Jake Corbett 11 2) Chris Anselmo 11
3) Kevin Bailey 11 4) Ryan McNeeley 12
8 Career 3:50.00 3:54.63^ 2
1) Nick Olsen 12 2) Jerome Sims 11
3) Jooh Hoon Lee 10 4) Gary Monk 12
9 Valley Regional 3:54.38 3:54.69^ 2
1) Marco Matute 10 2) Charles Harreys 10
3) George Dorothy 10 4) Joshua Cashman 11
10 East Catholic 3:57.22 3:55.67^ 1
1) Kevin Rio 12 2) John Plekaitis 10
3) Scott Larsen 10 4) Ian Harney 12
11 East Hampton 3:57.00 3:56.50^ 1
1) Eric Wheeler 11 2) Craig Pedersen 11
3) Chris Gliha 11 4) Ben Gliha 12
12 Bloomfield 3:48.00 3:57.57^ 3
1) Dewayne Kennedy 12 2) Josh Broaden 10
3) Richard Carter 12 4) Lloyd Brown 12
13 Lyme-Old Lyme 3:59.30 3:58.72^ 1
1) Brian Mackey 12 2) Jonathan McCue 9
3) Brett Meehan 11 4) Devon Johnson 11
14 Plainfield 3:56.00 4:01.98 2
1) Chad Mitchell 11 2) Adam Shabenas 11
3) Dave Hernandez 11 4) Herman Colvin 11
15 Holy Cross 4:00.00 4:05.70 1
1) Justin Hicks 11 2) Richard Francis 10
3) Mike Antunes 12 4) Derek Allison 12
16 Stonington 3:54.00 4:05.84 2
1) John Connelly 10 2) Robert Valenti 10
3) Thomas Keemon 11 4) Christopher McCarthy 11
17 Coginchaug 3:56.00 4:08.04 1
1) Steven Bensenhaver 12 2) Todd Manjuck 12
3) Michael Dealy 11 4) Brandon Cieniewicz 12
18 Northwest Catholic 3:56.00 4:10.08 1
1) Jovan Collins 12 2) Justin Ortique 12
3) Barrington Smith 12 4) James Greenberg 10
19 Suffield 3:57.70 4:10.81 1
1) Jordan Mazur 9 2) Andy Martin 10
3) Mike Ansman 11 4) David Wilson 11
Boys High Jump
================================================================================
CLASS S: @ 6-06.75 1980 JOE PATRONE, WOODSTOCK ACAD
MIN STANDARD: ^ 5-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 John Wilson 11 A.I. Prince 6-04.00 6-02.00^ 10
2 Doug Perkins 11 East Windsor 6-02.00 J6-02.00^ 8
3 Jayme Ross 12 A.I. Prince 6-06.00 J6-02.00^ 6
4 Sean Arango 12 A.I. Prince 6-04.00 6-00.00^ 4
5 Shawn Ruske 11 Cromwell 5-08.00 J6-00.00^ 2
6 Chris Blackwood 12 Hyde School 5-10.00 5-10.00^ 1
7 Tom McIntyre 12 ST Joseph 6-00.00 J5-10.00^
8 Kevin Bailey 11 Haddam Killi 5-10.00 J5-10.00^
9 John Rosemond 12 Bloomfield 6-01.00 5-08.00^
9 Herman Colvin 11 Plainfield 6-00.00 5-08.00^
11 Andrew Brown 11 Bloomfield 5-08.00 5-06.00
11 Justin Caputo 12 Ellington 5-10.00 5-06.00
11 Jake LaPointe 11 Griswold 5-10.00 5-06.00
11 Kyle Piatak 11 ST Joseph 5-08.00 5-06.00
-- Justin Ortique 12 Northwest CA 5-08.00 NH
-- Chris Gimbrone 11 Woodland 5-08.00 NH
Boys Pole Vault
================================================================================
CLASS S: @ 14-02 2/15/2003 Rory Maxwell, SHEEHAN
MIN STANDARD: ^ 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Philip Cohen 11 Weston 12-06.00 11-06.00^ 10
2 Bryan Campbell 12 Weston 11-00.00 11-00.00^ 8
3 Jon Burdick 12 Windham Tech 10-00.00 10-00.00^ 6
4 Shawn Ruske 11 Cromwell 10-06.00 J10-00.00^ 4
5 Owen Wiseman 10 Weston 10-06.00 J10-00.00^ 1.5
5 Matthew Huhn 12 Windham Tech 11-06.00 J10-00.00^ 1.5
-- Wayne Serge 11 Northwest RE 11-06.00 NH
-- Chase Hughes 12 Windham Tech 10-00.00 NH
-- Mikell Branch 10 Bloomfield 10-00.00 NH
-- Michael Dealy 11 Coginchaug 11-00.00 SCR
-- Christopher Slight 12 Coginchaug 11-00.00 SCR
Boys Long Jump
================================================================================
CLASS S: @ 23-03.50 2002 JOSH FOURNIER
MIN STANDARD: ^ 18-04
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Martin Manson 12 Bloomfield 21-05.00 20-10.75^ 10
2 Don Kosakowski 12 ST Joseph 20-02.25 20-09.50^ 8
3 Jeffrey Morgan 12 Ellington 21-00.00 20-08.50^ 6
4 Sean Arango 12 A.I. Prince 20-06.00 19-08.75^ 4
5 Jake Moore 12 Old Saybrook 19-01.75 19-08.50^ 2
6 Andrew Fitzgerald 10 Northwest RE 19-06.00 19-08.00^ 1
7 Ram Dealy 10 Coginchaug 19-09.00 19-04.75^
8 Jay Little 11 Rocky Hill 20-04.00 19-02.50^
8 Nicholas Selman 12 Weston 20-02.00 19-02.50^
10 Eliot Sudal 11 Lewis Mills 19-04.00 19-00.75^
11 Josh Broaden 10 Bloomfield 19-11.00 18-11.50^
12 Jerome Sims 11 Career 20-04.00 18-10.75^
13 Chris Gliha 11 East Hampton 20-00.00 18-09.50^
14 Joon Yeob Lee 10 Career 20-00.00 18-08.75^
15 Sidney Cummings 11 Hyde School 20-00.00 18-08.50^
16 Kevin Dolliver 12 Griswold 19-07.00 18-08.00^
17 Anthony Allegra 12 Ellington 19-07.50 18-02.50
18 Justin Ortique 12 Northwest CA 18-10.00 18-00.75
19 Erebus Lamar Pastures 9 Weston 20-01.00 17-10.00
20 Wally Millan 12 Stafford 18-06.00 17-05.50
21 George Dorothy 10 Valley Regio 18-00.00 17-02.50
22 John Albertini 10 Holy Cross 19-00.00 16-09.00
23 Kevin McDermott 12 Morgan 18-09.00 16-08.25
-- Bahiyud-Deen Shaheed 12 Hyde School 19-00.00 DNS
-- Grerory Smith 11 Bloomfield 18-07.00 DNS
Boys Shot Put
================================================================================
CLASS S: @ 53-01.75 2/15/2003 Matthew Zagura, ELLINGTON
MIN STANDARD: ^ 41-04
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jessie Pickett 12 Bloomfield 43-06.00 47-09.00^ 10
2 Chris Cozza 12 Rocky Hill 46-09.00 47-05.50^ 8
3 Sherman Harrison 11 A.I. Prince 49-06.00 44-07.00^ 6
4 Dannie Jones 12 Hyde School 45-07.00 44-03.50^ 4
5 Todd Manjuck 12 Coginchaug 42-10.50 44-01.00^ 2
6 Donald Rawling 12 Coginchaug 41-07.00 41-07.75^ 1
7 Andre Williams 11 Hyde School 42-06.00 41-03.00
8 Chris Tyler 11 Rocky Hill 44-02.00 41-00.00
9 Kurtis Martel 11 Old Saybrook 43-04.75 40-11.00
10 Brandon Kudelchuk 12 Griswold 44-01.00 40-09.00
11 George Tolhurst 12 Northwest RE 43-08.00 40-05.00
12 Rodney Joseph 11 Griswold 42-00.00 40-04.50
13 Mike Wildman 12 Holy Cross 41-05.00 40-04.00
14 Andrew Turner 12 Valley Regio 41-06.00 40-01.50
15 William Brown 11 Griswold 44-00.00 38-09.00
16 Tom Crooks 11 St. Bernard 41-10.00 38-04.50
17 Casey Burnham 11 East Windsor 41-06.00 36-07.00
18 Sean Vargo 12 Griswold 42-00.00 35-03.50
-- James Perkins 12 Bloomfield 41-07.00 SCR
Class L Boys
2005 L INDOOR TRACK
Saturday, February 12
NEW HAVEN ATHLETIC CENTER, NEW HAVEN, CT
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) STAPLES 90 2) FITCH 59
3) EAST LYME 44 4) GUILFORD 34
4) RIDGEFIELD 34 6) WETHERSFIELD 27
7) WM. HALL 24 7) WILTON 24
9) BRISTOL CENTRAL 17 10) ROCKVILLE 16
11) FARMINGTON 15 11) NAUGATUCK 15
13) NOTRE DAME, WEST HAVEN 13 14) MASUK 10
15) WINDSOR 7 15) CHESHIRE 7
17) BUNNELL 6 17) WARREN HARDING 6
19) CONARD 5 20) BRIEN MCMAHON 4
20) POMPERAUG 4 22) BULKELEY 3
23) BRISTOL EASTERN 1
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS L: @ 6.33 2000 SHELDON SIMPSON, EAST HTFD
MIN STANDARD: ^ 7.00
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Bryan Wrapp 11 Staples 6.50 ^ 6.66q 5
2 Martin Jones 12 Farmington 6.69 ^ 6.68q 2
3 Wayne Allen 11 Warren Hardi 6.70 ^ 6.69q 2
4 Joe Ardito 11 Naugatuck 6.75 ^ 6.75q 5
5 Colin P Vick 11 Ridgefield 6.57 ^ 6.81q 4
6 Colin Nangle 11 Staples 6.60 ^ 6.82q 3
7 Jose Contreras 10 Naugatuck 6.80 ^ 6.83q 4
8 Jerome Strums 12 Windsor 6.84 ^ 6.85 5
9 Joseph Crocker 12 Windsor 6.83 ^ 6.85 5
10 Mark Freimuth 11 Wilton 6.80 ^ 6.90 3
11 Xerxes Baccus 10 East Lyme 6.85 ^ 6.92 3
12 Alex Lebow 10 Staples 6.70 ^ 6.94 4
13 Peter Norosky 11 Fitch 6.82 ^ 6.97 4
14 Christopher Rhodes 12 East Lyme 6.87 ^ 6.97 2
15 John Molyneaux 12 Conard 6.89 ^ 6.98 1
16 Braden Clark 12 Staples 6.80 ^ 7.00 3
17 Paul Freidman 10 Masuk 6.89 7.05 1
18 Long Lin 10 Cheshire 6.80 7.06 2
19 Mike Vitello 11 Cheshire 6.70 7.07 1
20 Aaron Brittingham 12 Cheshire 6.70 7.08 3
21 Tyshon Douglas 11 Fitch 6.80 7.10 2
21 Vlad Omega 12 Brien McMaho 6.85 7.10 4
23 Terrance Barker 11 Warren Hardi 6.90 7.12 2
24 Jesse Dixon 11 Notre Dame, 6.99 7.14 3
25 Shawn Teixeira 10 Naugatuck 6.80 7.20 5
26 Joseph Parisi 11 Notre Dame, 6.99 7.21 4
27 Steve Haxhi 10 Cheshire 6.80 7.42 1
-- Kyle Mushaweh 12 Cheshire 6.69 SCR 1
-- Justin Harris 12 Wethersfield 6.80 SCR 1
-- Roberto Rivera 9 Wm. Hall 7.00 DNS 5
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS L: @ 6.33 2000 SHELDON SIMPSON, EAST HTFD
MIN STANDARD: ^ 7.00
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Martin Jones 12 Farmington 6.68 6.58^ 10
2 Bryan Wrapp 11 Staples 6.66 6.62^ 8
3 Wayne Allen 11 Warren Hardi 6.69 6.67^ 6
4 Joe Ardito 11 Naugatuck 6.75 6.76^ 4
5 Colin P Vick 11 Ridgefield 6.81 6.81^ 2
6 Colin Nangle 11 Staples 6.82 6.83^ 1
7 Jose Contreras 10 Naugatuck 6.83 6.90^
Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS L: @ 35.30 1999 SHELDON SIMPSON, EAST HTFD
MIN STANDARD: ^ 40.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Justin Harris 12 Wethersfield 36.06 36.18^ 5 10
2 Remi Ray 11 Staples 36.72 36.38^ 5 8
3 Justin Scricca 11 Wethersfield 36.30 36.67^ 5 6
4 Bryan Wrapp 11 Staples 37.57 37.01^ 4 4
5 Sebastian Mannson 12 Masuk 37.27 37.42^ 4 2
6 Christopher Rhodes 12 East Lyme 38.90 37.61^ 3 1
7 Gregory D Ceponis 12 Ridgefield 38.29 37.64^ 4
8 Frank Calabrese 12 Masuk 38.00 37.83^ 4
9 Joe Ardito 11 Naugatuck 37.19 38.28^ 5
10 Howard Cary 11 Fitch 38.80 38.36^ 3
11 Andrew Feigenbaum 12 Brien McMaho 39.67 38.88^ 2
12 Jared Yager 12 Cheshire 39.00 39.19^ 3
13 Steve Belanger 11 Newington 40.10 39.23^ 1
14 Brendan Mormile 10 Notre Dame, 38.94 39.45^ 3
15 Christopher Gemske 11 Wm. Hall 39.30 39.47^ 2
16 Christopher Wilson 9 Ridgefield 40.00 39.65^ 1
17 James Petersen 9 Fitch 39.90 40.07^ 2
18 Cesar Castro 11 Cheshire 39.00 40.23^ 2
19 Vlad Omega 12 Brien McMaho 40.05 40.29 1
20 David Kurtis 9 Wm. Hall 40.00 41.34 1
21 Michael Morrow 10 Naugatuck 40.20 41.80 1
22 Devin Paige 11 Notre Dame, 38.99 42.64 3
23 Andres Marrero 11 Naugatuck 40.10 43.66 1
-- Timothy Allen 11 East Lyme 36.43 DQ 5 Unacceptable conduct
-- Brian Ingold 10 Wilton 37.80 SCR 4
-- Christopher Lau 10 Staples 38.95 SCR 3
-- Kyle Mushaweh 12 Cheshire 36.20 SCR 5
-- Byron Reynolds 11 Bunnell 39.90 SCR 2
-- Peter Norosky 11 Fitch 38.10 SCR 4
-- Matthew Fox 12 Bristol East 39.40 SCR 2
Boys 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS L: @ 1:24.47 2002 EVAN SHAI, WM HALL
MIN STANDARD: ^ 1:33.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Remi Ray 11 Staples 1:25.20 1:21.68@ 3 10
2 Rob Stewart 12 Staples 1:27.20 1:24.11@ 3 8
3 Ken Yearwood 12 Fitch 1:26.37 1:24.42@ 3 6
4 Sebastian Mannson 12 Masuk 1:27.01 1:26.60^ 3 4
5 Thomas J Brennan 11 Ridgefield 1:29.14 1:27.08^ 2 2
6 Peter J Prial 12 Ridgefield 1:28.45 1:27.19^ 3 1
7 Marsid Tushe 11 Wethersfield 1:29.10 1:28.34^ 2
8 Matthew Fox 12 Bristol East 1:30.20 1:28.59^ 2
9 Jacob Wishko 12 Masuk 1:28.82 1:28.91^ 3
10 Alexander Parulis 12 East Lyme 1:29.00 1:28.99^ 2
11 Cameron Gaylord 12 Staples 1:31.00 1:29.25^ 2
12 Dane Lonsdale 11 Staples 1:31.90 1:29.60^ 1
13 Michael Young 11 Bristol Cent 1:29.57 1:30.04^ 2
14 Tony Leno 11 Enrico Fermi 1:32.82 1:32.65^ 1
15 John Gionfriddo 11 Wethersfield 1:32.70 1:33.31 1
16 Pawel Janucik 11 Notre Dame, 2:48.00 1:36.68 1
17 Jeffrey Sullivan 10 Wm. Hall 1:31.90 1:36.99 1
18 Andrew Jones 10 East Lyme 1:33.00 1:37.24 1
-- Steven Gambardella 10 Notre Dame, 2:46.99 SCR
-- Rossi Patterson 12 Notre Dame, 2:42.84 SCR
Boys 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS L: @ 2:28.67 1999 JOHN FRASER, WM HALL
MIN STANDARD: ^ 2:49.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jay Koloseus 11 Guilford 2:35.00 2:36.18^ 10
2 Christopher Foster 12 Fitch 2:38.47 2:39.21^ 8
3 Patrick J Moffat 12 Ridgefield 2:41.49 2:39.22^ 6
4 Keaton Cristobal 10 Staples 2:42.07 2:39.86^ 4
5 Jeremy Goldenberg 10 Conard 2:37.00 2:40.13^ 2
6 Joshua Jarvis 11 Bulkeley 2:39.50 2:40.68^ 1
7 Jason Hanrahan 11 Staples 2:42.58 2:41.32^
8 John Babcock 12 East Lyme 2:39.00 2:42.83^
9 R J Simeone 11 Farmington 2:44.49 2:43.29^
10 Samuel Ritter 11 Wm. Hall 2:44.00 2:44.13^
11 Sean Gavaghan 12 Masuk 2:47.30 2:44.89^
12 Everett Hackett 9 Wm. Hall 2:46.00 2:45.38^
13 Matthew Janczyk 11 Bristol Cent 2:46.90 2:48.50^
14 Sam Krumholz 12 Guilford 2:48.00 2:55.54
15 Christopher Proto 11 Notre Dame, 2:47.99 2:59.43
16 Jared Riviere 12 Notre Dame, 2:40.87 3:00.20
17 Pat Culliton 11 Guilford 2:48.00 3:06.40
-- Andrew Gentile 12 Staples 2:43.40 SCR
-- Scott Amarucci 10 Wethersfield 2:47.75 SCR
-- Ryan Murdoch 11 East Lyme 2:47.00 SCR
-- Daniel Jarboe 12 Wilton 2:42.30 SCR
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS L: @ 4:16.00 1973 STEVE SHOLTES, DANBURY
MIN STANDARD: ^ 4:49.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Matthew Warren 12 East Lyme 4:27.00 4:29.61^ 10
2 Matt Fuentes 12 Wilton 4:27.00 4:32.75^ 8
3 Steve Durham 12 Guilford 4:39.00 4:34.59^ 6
4 Joshua F Kearns 11 Ridgefield 4:28.13 4:34.63^ 4
5 Ryan Rodd 12 Conard 4:34.26 4:34.88^ 2
6 Olin Paige 10 East Lyme 4:40.00 4:37.03^ 1
7 Cameron Marantz 12 Staples 4:39.35 4:42.02^
8 Matthew Eyler 12 Fitch 4:37.40 4:42.79^
9 Mike Falkowski 11 Rockville 4:48.00 4:43.68^
10 Daniel Pilz 10 Newington 4:48.00 4:45.04^
11 Martin J Gennusa 12 Ridgefield 4:43.70 4:45.73^
12 Henry Kaplan 11 Staples 4:47.70 4:46.07^
13 Kyle Langlais 12 Bristol Cent 4:46.50 4:46.56^
14 Kevin Cashman 11 Wethersfield 4:47.20 4:47.44^
15 Michael Niedzwiecki 12 Bristol Cent 4:43.34 4:47.51^
16 Patrick Davis 11 Wethersfield 4:48.00 4:47.53^
17 Aaron Hayes 10 Enrico Fermi 4:48.00 4:55.77
18 Garrett Krier 12 Guilford 4:48.00 4:56.13
19 Todd Abrams 11 Wilton 4:48.10 4:56.17
20 Justin Gauthier 12 Fitch 4:46.10 5:00.41
21 Max Mellilo 11 Guilford 4:49.00 5:03.01
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS L: @ 9:16.50 1969 CHARLES DUGGAN, HARTFORD PUBLIC
MIN STANDARD: ^ 10:33.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jay Koloseus 11 Guilford 9:28.00 9:45.29^ 10
2 Tim Durham 12 Guilford 10:00.00 9:56.80^ 8
3 Matt Fuentes 12 Wilton 9:59.00 10:05.13^ 6
4 Theodore Varga 12 Pomperaug 10:10.00 10:06.41^ 4
5 Matthew Warren 12 East Lyme 9:29.00 10:10.01^ 2
6 Matthew Eyler 12 Fitch 9:53.00 10:10.60^ 1
7 Joshua F Kearns 11 Ridgefield 10:03.40 10:13.30^
8 Thomas Cyr 12 Bristol Cent 10:18.13 10:15.30^
9 Jake Sullivan 10 Fitch 10:10.00 10:23.14^
10 Doug Ridyard 11 E.O. Smith 10:16.00 10:26.77^
11 William Sennett 10 Conard 10:21.83 10:30.78^
12 James Phelan 12 Guilford 10:10.00 10:37.73
13 John Babcock 12 East Lyme 10:08.00 10:55.28
-- Patrick J Moffat 12 Ridgefield 10:09.70 DNF
-- Ryan Rodd 12 Conard 10:05.65 SCR
-- Cameron Marantz 12 Staples 10:17.63 DNS
-- Olin Paige 10 East Lyme 10:14.00 DNS
-- Martin J Gennusa 12 Ridgefield 10:20.75 DNS
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS L: @ 7.52 1994 AARON HAYNES, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 8.70
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Devin Obedzinski 12 Rockville 8.20 ^ 8.11q 2
2 Howard Cary 11 Fitch 8.17 ^ 8.16q 2
2 Christopher Mellers 12 Notre Dame, 7.79 ^ 8.16q 3
4 Bing Zheng 12 Fitch 8.20 ^ 8.21q 1
5 Matthew Fox 12 Bristol East 8.19 ^ 8.33q 1
6 Robert Kent 12 Fitch 8.33 ^ 8.37q 3
7 Andrew Corridore 10 Naugatuck 8.40 ^ 8.39q 1
8 Jose Rodriguez 12 Bulkeley 8.45 ^ 8.44 1
9 Warren Nesteruk 11 Wilton 8.30 ^ 8.59 3
10 Chanwook Park 11 Wilton 8.60 ^ 8.66 1
11 Tyler Parker 11 Newington 8.35 8.75 2
12 Andrew DaSilva 10 Pomperaug 8.50 8.90 2
13 Matt Wojciechowski 11 Wilton 8.50 8.92 3
14 Sean Law 12 East Lyme 8.55 9.02 2
15 Tim Day 11 Staples 8.50 9.63 3
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS L: @ 7.52 1994 AARON HAYNES, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 8.70
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Christopher Mellers 12 Notre Dame, 8.16 7.91^ 10
2 Devin Obedzinski 12 Rockville 8.11 8.02^ 8
3 Robert Kent 12 Fitch 8.37 8.29^ 6
4 Bing Zheng 12 Fitch 8.21 8.32^ 4
5 Howard Cary 11 Fitch 8.16 8.35^ 2
6 Andrew Corridore 10 Naugatuck 8.39 8.36^ 1
7 Matthew Fox 12 Bristol East 8.33 8.54^
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS L: @ 1:32.04 2/14/2003 WETHERSFIELD, WETHERSFIELD
P Cavalieri, P Oware, J Harris, J Harris
MIN STANDARD: ^ 1:45.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wethersfield 'A' 1:35.10 1:34.94^ 3 10
1) Daniel Lewis 11 2) Yoandi Interian 9
3) Justin Scricca 11 4) Justin Harris 12
2 Staples 'A' 1:35.45 1:34.98^ 3 8
1) Bryan Wrapp 11 2) Alex Lebow 10
3) Colin Nangle 11 4) Henry Marcus 12
3 East Lyme 'A' 1:34.00 1:36.23^ 3 6
1) Christopher Rhodes 12 2) Jason Hurlock 12
3) Xerxes Baccus 10 4) Timothy Allen 11
4 Wilton 'A' 1:36.60 1:38.66^ 3 4
1) Mark Freimuth 11 2) Matt Wojciechowski 11
3) Brian Ingold 10 4) Brett Juliano 12
5 Fitch 'A' 1:36.39 J1:38.66^ 3 2
1) Howard Cary 11 2) Alex Elwood 11
3) Peter Norosky 11 4) Bing Zheng 12
6 Bristol Central 'A' 1:36.50 1:39.35^ 3 1
1) Shaun Belmonte 12 2) Christopher Janczyk 10
3) Shawn Mirmina 11 4) Sean Ware 12
7 Windsor 'A' 1:40.13 1:39.39^ 2
1) Jaryn Buckley 12 2) Joseph Crocker 12
3) West Dukes 11 4) Jerome Strums 12
8 Notre Dame, West Haven 'A' 1:39.94 1:39.71^ 2
1) Jesse Dixon 11 2) Christopher Mellers 12
3) Joseph Parisi 11 4) Steven Gambardella 10
8 Farmington 'A' 1:39.48 1:39.71^ 2
1) Logan Hunter 10 2) R J Simeone 11
3) Tom McNamara 12 4) Martin Jones 12
10 Cheshire 'A' 1:38.28 1:41.68^ 2
1) Aaron Brittingham 12 2) Mike Vitello 11
3) Cesar Castro 11 4) Anthony Sasso 12
11 Newington 'A' 1:42.00 1:45.34 1
1) Steven Anderson 11 2) Stephen Murray 10
3) Brendan Shea 10 4) Jordan Theriault 10
12 Naugatuck 'A' 1:42.00 1:45.95 1
1) Nick Dowling 10 2) Dave Schumacher 11
3) Gabriel Goja 10 4) Matt Capello 10
13 Enrico Fermi 'A' 1:44.00 1:46.10 1
1) Joe Benis 10 2) Tyler Roman 10
3) Ben Skowera 12 4) Conor Hayden 12
-- Conard 'A' 1:39.82 DNF 2
1) John Molyneaux 12 2) Tyler McChristian 12
3) Brennan Crowley 11 4) Bobby Ortiz 12
-- Masuk 'A' 1:42.26 DQ 1 Zone Violation
1) Chris Moyse 11 2) Chris Kovacs 12
3) Ryan Smith 12 4) Paul Freidman 10
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS L: @ 3:29.50 1995 , NORWALK
MIN STANDARD: ^ 4:55.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Staples 'A' 3:30.49 3:29.12@ 2 10
1) Rob Stewart 12 2) Will Caffery 11
3) Jason Hanrahan 11 4) Remi Ray 11
2 Fitch 'A' 3:34.00 3:32.42^ 2 8
1) Wes Smith 11 2) Robert Kent 12
3) Erik Thunberg 12 4) Ken Yearwood 12
3 Wm. Hall 'A' 3:33.60 3:33.19^ 2 6
1) Andrew Hope 12 2) Michael Goldberg 12
3) Tomme-Rene Coleman 11 4) Justin Rowe 12
4 Masuk 'A' 3:32.19 3:34.29^ 2 4
1) Frank Calabrese 12 2) Sean Gavaghan 12
3) Jacob Wishko 12 4) Sebastian Mannson 12
5 Wilton 'A' 3:38.20 3:41.22^ 2 2
1) Steve Walker 12 2) Steve Erario 11
3) Christopher Collins 10 4) Jonathan Dubow 12
6 Conard 'A' 3:41.84 3:41.23^ 1 1
1) Brennan Crowley 11 2) Brian Ouk 10
3) Tyler McChristian 12 4) Jeremy Goldenberg 10
7 Bristol Central 'A' 3:42.61 3:42.90^ 1
1) Michael Niedzwiecki 12 2) Christopher Janczyk 10
3) Michael Young 11 4) Daniel Rosa 11
8 Newington 'A' 3:47.00 3:44.44^ 1
1) Steve Belanger 11 2) Danny Kretschmer 9
3) Tyler Parker 11 4) Daniel Pilz 10
9 Ridgefield 'A' 3:41.89 3:45.44^ 1
1) Gregory D Ceponis 12 2) Peter J Prial 12
3) Kellen M Quigley 11 4) Thomas J Brennan 11
10 Cheshire 'A' 3:46.05 3:46.13^ 1
1) Jared Yager 12 2) Chris Trifone 11
3) Mike Torello 11 4) Alex Montclair 11
11 Bulkeley 'A' 3:54.00 3:50.78^ 1
1) Eddie Lopez 10 2) Shawn Samuels 10
3) Alfred Green 12 4) Joshua Jarvis 11
12 Naugatuck 'A' 3:38.00 3:51.55^ 2
1) Andres Marrero 11 2) Jose Contreras 10
3) Shawn Teixeira 10 4) Sajesh Reyes 12
13 Enrico Fermi 'A' 3:55.00 3:56.22^ 1
1) Tony Leno 11 2) Matt Dudek 11
3) Brian Bartus 9 4) Brian Lowe 10
-- East Lyme 'A' 3:41.00 DQ 1 Ineligible athlete
1) Carl Messina 12 2) Jason Marks 11
3) Andrew Jones 10 4) Jason Hurlock 12
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS L: @ 8:06.24 1999 , XAVIER
MIN STANDARD: ^ 11:00.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ridgefield 'A' 8:19.30 8:08.24^ 10
1) Kellen M Quigley 11 2) Martin J Gennusa 12
3) Patrick J Moffat 12 4) Joshua F Kearns 11
2 Fitch 'A' 8:22.70 8:10.37^ 8
1) Christopher Foster 12 2) Justin Gauthier 12
3) Matthew Eyler 12 4) Ken Yearwood 12
3 Staples 'A' 8:19.99 8:19.84^ 6
1) Henry Kaplan 11 2) Brendan Cristobal 10
3) Cameron Gaylord 12 4) Will Caffery 11
4 East Lyme 'A' 8:30.00 8:24.96^ 4
1) John Babcock 12 2) Alexander Parulis 12
3) Ryan Murdoch 11 4) Matthew Warren 12
5 Wilton 'A' 8:20.00 8:25.62^ 2
1) Daniel Jarboe 12 2) Steve Walker 12
3) Christopher Collins 10 4) Neil Adige 12
6 Wethersfield 'A' 8:32.10 8:28.92^ 1
1) Kevin Cashman 11 2) Scott Amarucci 10
3) Patrick Davis 11 4) Marsid Tushe 11
7 Conard 'A' 8:27.65 8:32.53^
1) Ryan Rodd 12 2) Brian Ouk 10
3) Robert Lowry 12 4) Jeremy Goldenberg 10
8 Bristol Central 'A' 8:29.37 8:38.09^
1) Michael Niedzwiecki 12 2) Matthew Janczyk 11
3) Brian Robbins 10 4) Michael Young 11
9 Notre Dame, West Haven 'A' 8:49.54 8:48.69^
1) Kevin McQueeney 10 2) Kyle Cole 10
3) Kyle Kramer 10 4) Jared Riviere 12
10 Rockville 'A' 9:10.00 8:50.45^
1) Tyler Renals 11 2) David Tignonsini 11
3) Mike Falkowski 11 4) Mike Blackwell 12
11 E.O. Smith 'A' 9:07.00 8:57.10^
1) Will Loturco 10 2) Tyler Swanson 11
3) Dan Gehen 12 4) Doug Ridyard 11
12 Guilford 'A' 9:10.00 9:07.79^
1) Ryan Bishop 9 2) Pat Culliton 11
3) Sean Hickey 11 4) Garrett Krier 12
13 Naugatuck 'A' 8:59.00 9:08.17^
1) Nick Aviles 10 2) Michael Santos 9
3) Patrick Schwartz 11 4) Luis Duque 10
14 Farmington 'A' 9:04.30 9:08.99^
1) Tom McNamara 12 2) Scott Mosebach 11
3) Skyler Peterson 9 4) Kyle Bridgewater 10
15 Newington 'A' 9:05.00 9:11.43^
1) Andrew Swanson 10 2) Ryan Dalidowitz 10
3) Brian Krusell 10 4) Michael Ouimette 12
-- Wm. Hall 'A' 9:07.00 SCR
1) Benjamin Broad 12 2) Nicholas Cianci 10
3) Michael Goldberg 12 4) Everett Hackett 9
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS L: @ 3:39.73 1988 , NEW BRITAIN
MIN STANDARD: ^ 4:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 East Lyme 'A' 3:41.00 3:45.09^ 3 10
1) Timothy Allen 11 2) Xerxes Baccus 10
3) Jason Hurlock 12 4) Alexander Parulis 12
2 Staples 'A' 3:48.30 3:47.42^ 3 8
1) Keaton Cristobal 10 2) Colin Nangle 11
3) Henry Marcus 12 4) Andrew Gentile 12
3 Fitch 'A' 3:45.30 3:49.10^ 3 6
1) Wes Smith 11 2) Alex Elwood 11
3) Robert Kent 12 4) Christopher Foster 12
4 Ridgefield 'A' 3:47.87 3:49.13^ 3 4
1) Thomas J Brennan 11 2) David E Rhoderick 11
3) Colin P Vick 11 4) Kellen M Quigley 11
5 Bulkeley 'A' 3:51.90 3:51.67^ 2 2
1) Eddie Lopez 10 2) Damian Fuller 11
3) David Rivera 12 4) Joshua Jarvis 11
6 Notre Dame, West Haven 'A' 3:49.94 3:53.11^ 2 1
1) Rossi Patterson 12 2) Jesse Dixon 11
3) Steven Gambardella 10 4) Kevin McQueeney 10
7 Wilton 'A' 3:47.10 3:57.85^ 3
1) Daniel Jarboe 12 2) Matt Wojciechowski 11
3) Steve Erario 11 4) Jonathan Dubow 12
8 Masuk 'A' 3:54.00 3:58.64^ 2
1) Chris Moyse 11 2) Brian Kursawe 12
3) Ryan Smith 12 4) Chad Schneider 12
9 Enrico Fermi 'A' 3:59.00 3:59.19^ 1
1) Tony Leno 11 2) Joe Benis 10
3) Kyle Viniconis 11 4) Matt Dudek 11
10 Wm. Hall 'A' 3:55.00 3:59.92^ 2
1) Christopher Gemske 11 2) Jeffrey Sullivan 10
3) Michael Morgan 11 4) Andrew Veale 11
11 Wethersfield 'A' 3:58.20 4:00.25 1
1) J. Patrick O'Keefe 12 2) James Hodges 9
3) Daniel Lewis 11 4) John Gionfriddo 11
12 Conard 'A' 3:55.72 4:02.54 2
1) Brian Ouk 10 2) Bobby Ortiz 12
3) Tyler McChristian 12 4) Robert Lowry 12
13 Cheshire 'A' 3:52.50 4:02.57 2
1) Dan Amarante 11 2) Long Lin 10
3) Mike Vitello 11 4) Alex Montclair 11
14 Rockville 'A' 4:00.00 4:03.62 1
1) Joe Corey 9 2) Devin Obedzinski 12
3) David Tignonsini 11 4) Andrew Wheeler 10
15 Newington 'A' 3:58.00 4:08.50 1
1) Tyler Parker 11 2) Jordan Theriault 10
3) Steve Belanger 11 4) Michael Ouimette 12
16 Naugatuck 'A' 3:49.00 4:13.09 3
1) Andrew Corridore 10 2) Jose Contreras 10
3) Shawn Teixeira 10 4) Sajesh Reyes 12
Boys High Jump
================================================================================
CLASS L: @ 6-10.25 1992 GERALD LEWIS, HAMDEN
MIN STANDARD: ^ 5-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sean Ware 12 Bristol Cent 6-06.00 6-04.00^ 10
2 Chris Chambers 12 Cheshire 6-02.00 6-02.00^ 7
2 Rafael Mendez 11 Windsor 6-00.00 6-02.00^ 7
4 Martin Jones 12 Farmington 6-02.00 J6-02.00^ 4
5 Michael Morgan 11 Wm. Hall 6-00.00 5-10.00^ 2
6 RJ Marsilio 10 Staples 5-08.00 J5-10.00^ 1
7 Cameron Wilbur 11 E.O. Smith 5-08.00 J5-10.00^
8 Erik Thunberg 12 Fitch 6-00.00 5-08.00^
8 Matt Yerkes 12 Cheshire 6-00.00 5-08.00^
10 Nick Trifone 9 Cheshire 5-08.00 5-06.00
10 Matt McKinnon 12 Masuk 5-10.00 5-06.00
-- Warren Nesteruk 11 Wilton 5-08.00 NH
-- Jamie Kazalunas 11 Naugatuck 5-08.00 DNS
Boys Pole Vault
================================================================================
CLASS L: @ 15-05 1975 KEN APPEL, AMITY
MIN STANDARD: ^ 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jordan Thull 11 East Lyme 14-00.00 13-00.00^ 10
2 Alex Elwood 11 Fitch 11-06.00 11-06.00^ 8
3 Chris Findley 12 Bunnell 12-06.00 J11-06.00^ 5
3 John D Murchison 12 Ridgefield 12-00.00 J11-06.00^ 5
5 Warren Nesteruk 11 Wilton 11-00.00 10-06.00^ 2
6 Ted Pert 12 Bunnell 11-00.00 J10-06.00^ 1
7 Conor Hayden 12 Enrico Fermi 10-06.00 J10-06.00^
8 Nicholas Bass 12 Staples 10-06.00 J10-06.00^
8 Erik Fitzgerald 12 Staples 12-00.00 J10-06.00^
10 Matthew McNees 12 Staples 11-06.00 J10-06.00^
11 Marc Ferriello 12 Staples 10-06.00 10-00.00^
12 Andrew Wheeler 10 Rockville 10-06.00 J10-00.00^
13 Ben Skowera 12 Enrico Fermi 10-06.00 9-06.00
13 Michael Ouimette 12 Newington 10-00.00 9-06.00
-- Steven M Herron 12 Ridgefield 10-06.00 NH
-- Ricardo Graham 12 Fitch 10-00.00 NH
-- Alexander S Wong 11 Ridgefield 11-00.00 NH
Boys Long Jump
================================================================================
CLASS L: @ 24-01 2001 JOSH FOURNIER, BACON ACAD
MIN STANDARD: ^ 18-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Joe Ardito 11 Naugatuck 21-03.75 22-01.00^ 10
2 Tomme-Rene Coleman 11 Wm. Hall 21-01.00 21-06.25^ 8
3 Sean Ware 12 Bristol Cent 21-04.00 J21-06.25^ 6
4 Alex Lebow 10 Staples 19-09.50 20-05.75^ 4
5 Michael Morgan 11 Wm. Hall 20-10.00 20-03.50^ 2
6 Logan Hunter 10 Farmington 20-02.25 19-10.50^ 1
7 Sean Law 12 East Lyme 19-07.00 19-09.75^
8 Matt McKinnon 12 Masuk 19-09.00 19-09.50^
9 Brett Juliano 12 Wilton 19-08.00 19-09.25^
10 Daniel Moran 10 Notre Dame, 19-09.50 19-09.00^
11 Erik Thunberg 12 Fitch 18-09.00 19-08.50^
12 Byron Jackson 9 Warren Hardi 18-09.50 19-08.25^
13 Mike Torello 11 Cheshire 19-00.00 19-06.75^
13 John Molyneaux 12 Conard 20-03.00 19-06.75^
15 Bing Zheng 12 Fitch 20-00.50 18-08.25^
16 Matt Yerkes 12 Cheshire 19-00.00 18-07.75
17 Phil Nord 11 Fitch 19-03.75 18-01.50
18 Mark Freimuth 11 Wilton 20-01.00 18-01.00
19 Joe Benis 10 Enrico Fermi 18-09.00 17-09.50
20 Nathan Huot 12 Notre Dame, 18-11.50 17-09.00
21 Paul Freidman 10 Masuk 19-02.00 17-00.00
22 Kyle Viniconis 11 Enrico Fermi 18-08.00 16-11.50
-- Chris Chambers 12 Cheshire 19-00.00 SCR
-- Michael Sullivan 10 East Lyme 18-08.00 SCR
Boys Shot Put
================================================================================
CLASS L: @ 63-03 1969 MEL TAYLOR, HARTFORD PUBLIC
MIN STANDARD: ^ 42-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Alex Karam 12 Staples 44-07.00 47-00.00^ 10
2 Tyler Banville 12 Rockville 47-00.00 46-05.25^ 8
3 Aminder Jit Singh 12 Wm. Hall 45-06.00 44-07.00^ 6
4 Joseph McFadden 12 Brien McMaho 42-01.00 43-11.50^ 4
5 Devon Iannone 11 Notre Dame, 43-06.50 43-10.00^ 2
6 Jeffrey LaRoche 12 Bristol East 44-05.00 43-09.00^ 1
7 David Rua 12 Notre Dame, 44-00.00 41-07.00
8 Steven Cappella 10 Notre Dame, 42-03.50 39-01.50
9 Eric Discko 11 Notre Dame, 42-09.00 38-00.00
10 Nick Geremia 11 Masuk 42-04.00 37-06.00
-- Greg Wyman 11 Wilton 42-01.00 SCR
Class M Girls
2005 M INDOOR TRACK
Thursday, February 10
NEW HAVEN ATHLETIC CENTER, NEW HAVEN, CT
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) WEAVER 82 2) DARIEN 45.33
3) BROOKFIELD 41 4) WILTON 36
5) NORTH HAVEN 29 6) FAIRFIELD LUDLOWE 28
7) NONNEWAUG 25 8) GUILFORD 21
9) NEW CANAAN 18.33 10) WOLCOTT 18
11) RHAM 17 11) LEDYARD 17
13) HAND 14 14) BERLIN 10
14) PLAINVILLE 10 14) ENFIELD 10
17) KILLINGLY 9 18) WOODSTOCK ACADEMY 8
18) WATERFORD 8 20) WINDHAM 7
21) HARTFORD PUBLIC 6 22) TOLLAND 2
23) SACRED HEART ACADEMY, HAMD 1.33 24) ST JOSEPH 1
24) BACON ACADEMY 1
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS M: @ 7.15 2/14/2004 Daphne Desrosier, KILLINGLY
MIN STANDARD: ^ 8.10
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Sashauna Stewart 11 Weaver 7.35 ^ 7.39q 5
2 Jessica Weyman 11 Wolcott 7.40 ^ 7.58q 4
3 Tina Oyeniya 11 Enfield 7.70 ^ 7.70q 2
4 De'Andre Allen 12 Hartford Pub 7.56 ^ 7.75q 1
5 Jourdan Johnson 11 Ledyard 7.78 ^ 7.78q 5
6 Amanda Gland 11 Nonnewaug 7.43 ^ 7.79q 3
7 Jamie Rasmussen 9 Berlin 7.71 ^ 7.87q 5
8 Shakia Seabrook 11 Killingly 7.44 ^ 7.88 2
9 Sasha Saylor 11 Weaver 7.80 ^ 7.89 3
10 Julia Miller 11 Darien 7.70 ^ 7.90 4
11 Amber Petrizzo 10 Plainville 7.85 ^ 7.93 1
12 Caitlin Delaney 12 Darien 7.70 ^ 7.95 3
13 Krystina Lucia 12 Stratford 7.80 ^ 7.98 4
13 Nicole Hay 10 Waterford 8.06 ^ 7.98 4
15 Katie Bisaillon 12 Wolcott 7.90 ^ 8.09 1
16 Sarah Desrosiers 11 Woodstock AC 7.98 8.11 4
17 Jen Weed 9 Wolcott 7.80 8.13 1
18 Katherine Gambir 10 Darien 7.80 8.16 2
18 Jessica Levasseur 11 Bacon Academ 7.56 8.16 1
20 Megan Nolan 10 Enfield 8.10 8.21 1
21 Jennifer Dixon 11 Lauralton HA 7.87 8.23 4
22 Lisette Nosel 9 Sheehan 8.10 8.25 2
23 Kimberly Russell 9 Darien 7.90 8.27 1
24 Mary Negro 11 Lauralton HA 7.85 8.34 2
25 Kayla Jandreau 10 Plainville 8.00 8.35 5
26 Sonique Paige 10 Lauralton HA 7.90 8.39 2
27 Caitlin Ryan 12 Lauralton HA 7.89 8.41 5
27 Stefanie Burra 10 New Fairfiel 7.90 8.41 4
29 Petunia Medy 12 Stratford 8.00 8.42 5
30 Kelly Kerrigan 11 Lauralton HA 7.90 8.59 3
31 Kim Lane 11 Bacon Academ 7.86 8.72 3
-- Ashley Dean 11 Sheehan 7.90 SCR 2
-- April Leavenworth 12 Nonnewaug 8.10 SCR 3
-- Kim Schnabel 11 New Fairfiel 7.90 SCR 5
-- Monica Ogums 10 Enfield 7.96 SCR 3
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS M: @ 7.15 2/14/2004 Daphne Desrosier, KILLINGLY
MIN STANDARD: ^ 8.10
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sashauna Stewart 11 Weaver 7.39 7.31^ 10
2 Jessica Weyman 11 Wolcott 7.58 7.43^ 8
3 Tina Oyeniya 11 Enfield 7.70 7.67^ 6
4 Amanda Gland 11 Nonnewaug 7.79 7.71^ 4
5 De'Andre Allen 12 Hartford Pub 7.75 7.75^ 2
6 Jamie Rasmussen 9 Berlin 7.87 7.76^ 1
7 Jourdan Johnson 11 Ledyard 7.78 7.78^
Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS M: @ 40.34 1998 RACHEL D'AMORA, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 47.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Renee Thompson 11 Weaver 42.80 42.50^ 5 10
2 Jessica Weyman 11 Wolcott 43.90 42.75^ 5 8
3 Avery Voos 12 North Haven 43.50 43.64^ 5 6
4 Christine Jones 10 Weaver 43.50 43.71^ 5 4
5 Stephanie Heyn 11 Fairfield LU 43.50 43.92^ 5 2
6 Amber Petrizzo 10 Plainville 44.84 44.09^ 4 1
7 Annie Russell 11 Fairfield LU 44.40 44.54^ 4
8 Celeste Karpow 12 Wilton 45.30 45.16^ 4
9 Kristie Matthews 11 Fairfield LU 46.80 45.28^ 3
10 Tori Hotton 11 North Haven 44.00 45.51^ 5
11 Jessica Levasseur 11 Bacon Academ 46.03 45.57^ 3
12 Evelyn Cordner 9 Darien 46.43 45.82^ 3
13 Oprah Ellis 10 Weaver 45.10 46.33^ 4
14 Kira Henault 9 Montville 47.00 46.86^ 3
15 Phoebe Riley 11 Woodstock AC 45.74 46.92^ 3
16 Lindsay Thoren 10 Darien 47.19 47.29 1
17 Amanda Glass 10 Weaver 47.20 47.54 1
18 Lauren Prema 11 Sheehan 47.00 48.21 2
19 Leslie Colburn 12 Hand 47.00 48.32 3
20 Tamika Johnson 11 Weaver 47.15 48.41 2
21 Kellie Morrissey 9 Hand 47.00 48.99 2
22 Leandra Jelinek 9 Hand 47.00 49.06 2
23 Megan Nolan 10 Enfield 47.25 49.14 1
24 Jillian Zabrocky 10 North Haven 47.00 49.70 2
-- Olivia Leach 10 Darien 47.18 SCR 1
-- Jourdan Johnson 11 Ledyard 44.00 SCR 4
-- Faith Gilligan 11 Bacon Academ 45.61 SCR 4
-- Melissa Knickerbocker 10 Ledyard 47.25 SCR 1
-- Monica Ogums 10 Enfield 47.23 SCR 1
-- April Leavenworth 12 Nonnewaug 47.00 SCR 2
Girls 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS M: @ 1:37.86 2002 JAYNE PENN, HILLHOUSE
MIN STANDARD: ^ 1:50.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sherice Hewitt 11 Weaver 1:41.00 1:40.17^ 4 10
2 Stephanie Heyn 11 Fairfield LU 1:42.65 1:41.04^ 4 8
3 Avery Voos 12 North Haven 1:41.00 1:42.52^ 4 6
4 Annie Russell 11 Fairfield LU 1:47.80 1:42.98^ 3 4
5 Celeste Karpow 12 Wilton 1:45.60 1:44.70^ 3 2
6 Faith Gilligan 11 Bacon Academ 1:45.87 1:45.00^ 3 1
7 Abby Czepiga 10 Berlin 1:49.00 1:46.93^ 2
8 Kelsey Harmer 12 Darien 1:48.52 1:46.96^ 2
9 Niki Harrison 12 Wolcott 1:45.00 1:47.11^ 4
10 Lynne Colombo 11 Rham 1:46.26 1:48.53^ 3
11 Sara Barnowski 11 Bacon Academ 1:48.54 1:49.97^ 2
12 Kate Adams 10 Nonnewaug 1:45.00 1:50.62 4
13 Jennifer Perricone 11 New Fairfiel 1:48.90 1:52.67 2
14 Chelsea Leverette 9 Ledyard 1:50.00 1:53.48 1
15 Paige Morrissey 10 Hand 1:45.00 1:57.02 4
16 Britta Kunkemoeller 9 Ledyard 1:50.00 1:57.84 1
-- Maggie Costich 12 Wilton 1:47.20 SCR 3
-- Marzina Tubbs 11 Weaver 1:50.00 SCR 1
-- Erin McNeil 12 Waterford 1:46.12 DNS 3
Girls 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS M: @ 2:56.67 2003 MEGHAN OWENS, KILLINGLY
MIN STANDARD: ^ 3:31.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kerri Lyons 11 Wilton 3:10.20 3:05.02^ 10
2 Sarah Moskey 11 Berlin 3:10.00 3:13.91^ 8
3 Allison Daub 12 Hand 3:15.00 3:15.11^ 6
4 Annalise Mahon 10 Nonnewaug 3:17.00 3:18.27^ 4
5 Kate Adams 10 Nonnewaug 3:21.00 3:18.61^ 2
6 Jen Schloth 10 ST Joseph 3:19.00 3:19.79^ 1
7 Brittany Bolella 10 Enfield 3:21.00 3:22.17^
8 Karen Hillery 11 New Fairfiel 3:19.90 3:23.65^
9 Emily Puscas 10 Bacon Academ 3:27.50 3:24.21^
10 Rebecca Dobler 9 Darien 3:30.00 3:24.96^
11 Marianne Jarboe 10 Wilton 3:25.40 3:25.46^
12 Caroline Strunk 12 Rham 3:26.13 3:27.01^
13 Danielle Bouchard 11 Rham 3:25.34 3:27.44^
14 Melinda Kelly 11 Bacon Academ 3:24.70 3:28.51^
15 Chloe Paquette 11 Hand 3:28.00 3:31.53
16 Hilary Daub 9 Hand 3:25.00 3:31.86
17 Cat Hayes 9 Guilford 3:31.00 3:32.39
-- Claire Harmon 9 Guilford 3:30.00 DNS
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS M: @ 4:59.95 2003 MEGHAN OWEN, KILLINGLY
MIN STANDARD: ^ 5:59.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kerri Lyons 11 Wilton 5:16.70 5:18.44^ 10
2 Katelyn Bowling 11 Plainville 5:32.00 5:30.64^ 8
3 Catherine Knuff 11 Fairfield LU 5:35.11 5:43.21^ 6
4 Allison Bonito 9 Guilford 5:45.00 5:45.50^ 4
5 Afton Fleming 10 Wilton 5:50.20 5:45.68^ 2
6 Alyssa Cole 12 Nonnewaug 5:48.00 5:45.99^ 1
7 Leslie Colburn 12 Hand 5:48.00 5:46.12^
8 Maggie Manende 11 North Haven 5:53.00 5:47.60^
9 Emilia Gagnon 11 Windham 5:43.00 5:48.22^
10 Jess Dann 11 Hand 5:50.00 5:49.83^
11 Karen Hillery 11 New Fairfiel 5:42.80 5:50.34^
12 Laura Simons 10 New Fairfiel 5:50.00 5:51.72^
13 Cara Zujewski 11 Rham 5:51.97 5:52.95^
14 Joanna Grab 12 Tolland 5:47.20 5:54.58^
15 Kaitlyn Clarke 9 Tolland 5:50.10 5:55.07^
16 Chelsey Barrios 9 Hand 5:52.00 5:55.65^
17 Susan Zabrocky 12 North Haven 5:58.00 5:57.15^
18 Catherine Axley 11 Guilford 5:55.00 5:57.60^
19 Tina Brochu 11 Killingly 5:57.63 6:09.98
-- Alex Uscilla 9 ST Joseph 5:43.00 SCR
-- Emily Puscas 10 Bacon Academ 5:54.70 SCR
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS M: @ 11:04.97 1999 JESSICA SCHENK, FITCH
MIN STANDARD: ^ 12:59.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Becca Krumholz 9 Guilford 11:38.00 11:47.92^ 10
2 Kishori Mahulikar 11 Hand 11:40.00 12:02.39^ 8
3 Elizabeth Ritter 12 Waterford 12:48.20 12:19.29^ 6
4 Catherine Knuff 11 Fairfield LU 12:18.03 12:22.95^ 4
5 Amelia Farnham 9 Guilford 12:25.00 12:26.32^ 2
6 Diana Richerson 11 Guilford 12:20.00 12:29.40^ 1
7 Kate Callahan 11 Windham 12:50.00 12:32.39^
8 Sarah Hurwitz 10 North Haven 12:35.00 12:33.12^
9 Afton Fleming 10 Wilton 12:48.30 12:37.84^
10 Cara Zujewski 11 Rham 12:58.29 12:37.94^
11 Amy Jones 10 Wilton 12:41.50 12:37.98^
12 Kirsten Boreen 12 Wilton 12:36.00 12:39.83^
13 Emilia Gagnon 11 Windham 12:45.00 12:48.05^
14 Kaitlyn Clarke 9 Tolland 12:40.00 12:51.69^
15 Kathryn Gagliardi 11 Sacred Heart 12:58.00 12:52.09^
16 Maggie Manende 11 North Haven 12:34.00 12:53.06^
17 Alyssa Cole 12 Nonnewaug 11:44.00 13:00.43
18 Annalise Mahon 10 Nonnewaug 11:58.00 13:13.60
19 Maddy Nicholas 9 Nonnewaug 12:49.00 13:39.08
Girls 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS M: @ 8.06 1999 KESHIA HAUGHTON, HILLHOUSE
MIN STANDARD: ^ 10.45
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Sashauna Stewart 11 Weaver 8.46 ^ 8.83q 5
2 Lauren Tanz 10 Brookfield 9.00 ^ 8.93q 2
3 Eliza Reiss 11 New Canaan 8.91 ^ 9.09q 4
4 Tina Oyeniya 11 Enfield 8.93 ^ 9.10q 3
5 Jennifer Swantek 11 Killingly 9.10 ^ 9.24q 1
6 Meghan Breault 11 Killingly 9.34 ^ 9.33q 3
7 Tiffany Carrington 12 Weaver 9.60 ^ 9.55q 5
8 Amanda Gurnon 12 Tolland 9.69 ^ 9.57 1
9 Sasha Saylor 11 Weaver 9.90 ^ 9.60 5
10 Tara Case 12 Ledyard 9.63 ^ 9.65 3
11 Erica Stisser 10 Wilton 9.30 ^ 9.68 2
12 Michelle Vizziello 12 Sacred Heart 9.20 ^ 9.70 1
13 Bonnie Kilis 11 Rham 10.07 ^ 10.01 2
14 Katya Horosko 11 Darien 9.80 ^ 10.04 3
15 Sarah Gifford 10 Wilton 9.60 ^ 10.05 5
16 Kimberly Ayer 10 Ledyard 10.35 ^ 10.14 5
17 Lindsay Thoren 10 Darien 9.70 ^ 10.16 1
18 Christina Boyce 9 Hartford Pub 10.02 ^ 10.17 3
18 Rachel Tarini 10 ST Joseph 9.80 ^ 10.17 2
20 Alex Helmes 11 New Fairfiel 9.90 ^ 10.20 4
21 Taylor Conophy 10 New Canaan 9.61 ^ 10.22 4
22 Hillary Battaglia 10 ST Joseph 10.20 ^ 10.36 2
23 Katelyn Spencer 12 North Haven 9.60 ^ 10.37 4
24 Mary Faughnan 11 New Canaan 9.67 ^ 10.40 2
25 Catie Brand 11 ST Joseph 10.20 10.51 1
26 Alicia Wiejkus 12 North Haven 10.00 10.85 4
27 Jess Harkins 11 New Fairfiel 10.10 10.93 1
28 Tavia Fiamengo 11 New Fairfiel 10.00 10.96 5
29 Elizabeth Wageley 10 Waterford 10.20 10.99 3
30 Christine Hocking 12 Sheehan 10.40 11.10 5
31 Caterina Mangi 10 North Haven 10.20 11.25 4
-- Samantha Willis 10 Tolland 10.45 DNS 4
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS M: @ 8.06 1999 KESHIA HAUGHTON, HILLHOUSE
MIN STANDARD: ^ 10.45
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sashauna Stewart 11 Weaver 8.83 8.45^ 10
2 Lauren Tanz 10 Brookfield 8.93 8.71^ 8
3 Eliza Reiss 11 New Canaan 9.09 8.84^ 6
4 Tina Oyeniya 11 Enfield 9.10 8.89^ 4
5 Jennifer Swantek 11 Killingly 9.24 9.05^ 2
6 Meghan Breault 11 Killingly 9.33 9.41^ 1
7 Tiffany Carrington 12 Weaver 9.55 9.46^
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS M: @ 1:49.37 2003 , HILLHOUSE
MIN STANDARD: ^ 2:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weaver 1:47.00 1:48.15@ 4 10
1) Renee Thompson 11 2) Sashauna Stewart 11
3) Lisa Watson 11 4) Christine Jones 10
2 Brookfield 2:00.00 1:53.02^ 1 8
1) Jessie Belden 12 2) Dara Samuel 12
3) Kate Gernert 10 4) Lauren Tanz 10
3 Killingly 1:57.75 1:54.31^ 3 6
1) Olivia Alston-Tsakaris 10 2) Meghan Breault 11
3) Shakia Seabrook 11 4) Jennifer Swantek 11
4 Fairfield Ludlowe 1:52.50 1:54.92^ 4 4
1) Stephanie Heyn 11 2) Annie Russell 11
3) Elise Gorab 9 4) Kate Pratt 11
5 Darien 1:59.90 1:55.54^ 1 2
1) Julia Miller 11 2) Olivia Leach 10
3) Kimberly Russell 9 4) Annie Rich 11
6 North Haven 1:55.00 1:55.86^ 3 1
1) Tori Hotton 11 2) Caterina Mangi 10
3) Avery Voos 12 4) Jillian Zabrocky 10
7 Rham 1:58.15 1:56.48^ 3
1) Bonnie Kilis 11 2) Kiley Johnston 12
3) Lauren Townley 11 4) Alexandra Silva 10
8 Lauralton Hall 1:59.00 1:57.23^ 2
1) Caitlin Ryan 12 2) Kelly Kerrigan 11
3) Jennifer Dixon 11 4) Mary Negro 11
9 Woodstock Academy 1:55.00 1:57.76^ 4
1) Brittany Wilson 9 2) Sarah Desrosiers 11
3) Phoebe Riley 11 4) Haley Savoie 10
10 Tolland 1:55.97 1:57.93^ 3
1) Ericca Yorgensen 10 2) Amy Dwire 10
3) Megan Gaedje 12 4) Karen Gurnon 9
11 Ledyard 1:54.24 1:57.99^ 4
1) Rachael Korteweg 10 2) Tara Case 12
3) Sara DeBiasi 12 4) Shannon Romagnolo 12
12 Sacred Heart Academy, Hamden 1:58.23 1:58.68^ 2
1) Alex Broderick 11 2) Jordyn Buglione 11
3) Anna Kozlowski 10 4) Michelle Vizziello 12
13 ST Joseph 2:00.00 1:59.11^ 1
1) Hillary Battaglia 10 2) Karoline Kosiorowski 12
3) Catie Brand 11 4) Rachel Tarini 10
14 Wilton 1:58.60 2:00.38 2
1) Sarah Gifford 10 2) Erica Stisser 10
3) Molly Costich 11 4) Kirsten Morton 12
15 Waterford 1:58.00 2:01.56 3
1) Elizabeth Wageley 10 2) Jillian Gigliotti 10
3) Warda Hasin 12 4) Nicole Hay 10
16 New Fairfield 1:55.90 2:01.63 3
1) Kim Schnabel 11 2) Stefanie Burra 10
3) Alex Helmes 11 4) Jess Harkins 11
17 Sheehan 1:52.00 2:02.24 4
1) Carolyn Burns 12 2) Brooke Longyear 9
3) Lauren Prema 11 4) Amanda Santiage 11
18 Berlin 1:59.00 2:03.06 2
1) Maren Casorio 11 2) Sarah Krohm 11
3) Mari Rauseo 9 4) Toni Rauseo 10
19 Windham 2:00.00 2:03.46 1
1) Katie Naumec 10 2) Melissa Quinn 9
3) Erica Sharpe 11 4) Kate Switchenko 11
20 Montville 1:59.00 2:05.39 2
1) Kira Henault 9 2) Kaitlyn Johnson 9
3) Nicole Lenda 9 4) Kerry Gless 11
21 New Canaan 1:59.00 2:05.57 2
1) Taylor Conophy 10 2) Courtney Barfuss 10
3) Sarah Thompson 9 4) Sarah Canelas 9
-- Hartford Public 1:52.00 DQ 4 Zone violation
1) De'Andre Allen 12 2) Cyemone Wolliston 10
3) Alicea Broadie 10 4) Racquel Phillip 10
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS M: @ 4:09.27 1998 , NEW CANAAN
MIN STANDARD: ^ 4:38.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weaver 4:05.00 4:05.18@ 3 10
1) Renee Thompson 11 2) Shaena Gray 10
3) Lisa Watson 11 4) Sherice Hewitt 11
2 Darien 4:18.63 4:15.06^ 3 8
1) Carly Annecchino 10 2) Katherine Sinacore 10
3) Caitlin Delaney 12 4) Kelsey Harmer 12
3 Wilton 4:13.20 4:15.29^ 3 6
1) Maggie Costich 12 2) Kerry Hand 12
3) Celeste Karpow 12 4) Kerri Lyons 11
4 Ledyard 4:19.00 4:16.73^ 3 4
1) Jourdan Johnson 11 2) Shannon Younger 12
3) Kelly Brennan 12 4) Chelsea Labrecque 11
5 Wolcott 4:28.00 4:21.29^ 2 2
1) Niki Harrison 12 2) Jen Weed 9
3) Katie Bisaillon 12 4) Jessica Weyman 11
6 Rham 4:28.25 4:23.38^ 2 1
1) Melissa Gut 11 2) Heather Caswell 12
3) Chelsea Black 12 4) Lynne Colombo 11
7 New Canaan 4:21.00 4:26.18^ 3
1) Katie Schott 11 2) Kaitlin Ashley 10
3) Tory Glerum 12 4) Adele Maass 12
8 Bacon Academy 4:27.07 4:27.56^ 2
1) Sara Barnowski 11 2) Cassie Jesmonth 10
3) Jessica Levasseur 11 4) Faith Gilligan 11
9 Windham 4:24.00 4:34.07^ 3
1) Jordan Ritchie 10 2) Chelsea Ryan 10
3) Brittany Keegan 10 4) Amanda Jenkins 11
10 Plainville 4:33.00 4:35.44^ 2
1) Amber Petrizzo 10 2) Kayla Jandreau 10
3) Leighann Astolfi 9 4) Katelyn Bowling 11
11 Sheehan 4:37.00 4:39.03 1
1) Amber Bennett 10 2) Laura Thurston 11
3) Kelsey Bukowski 9 4) Rose Hayden 9
12 Tolland 4:36.10 4:44.01 1
1) Samantha Willis 10 2) Amanda Gurnon 12
3) Joanna Grab 12 4) Lindsay Sauve 11
-- Montville 4:36.00 DQ 1 Ineligible athlete
1) Carly Plourde 9 2) Abigail McGlinchey 10
3) Nicole Dombrowski 10 4)
-- Woodstock Academy 4:30.00 DQ 2 Break violation
1) Cara Bates 11 2) Martha Larson 10
3) Georgie Hunt 12 4) Danielle Hustus 10
-- Lauralton Hall 4:38.00 DQ 1 Ineligible athlete
1) Jamie Coutts 11 2) Kellie Haselkamp 9
3) Amanda Middlemass 12 4) Erika Parisi 9
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS M: @ 9:53.78 1999 , FITCH
MIN STANDARD: ^ 11:00.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Darien 10:37.80 10:11.24^ 10
1) Karine Kragh 10 2) Kim Kunces 10
3) Rebecca Dobler 9 4) Katherine Sinacore 10
2 Rham 10:24.28 10:16.47^ 8
1) Cara Zujewski 11 2) Danielle Bouchard 11
3) Lynne Colombo 11 4) Caroline Strunk 12
3 Wilton 10:15.70 10:17.24^ 6
1) Christine Wanamaker 10 2) Maggie Costich 12
3) Kerry Hand 12 4) Catherine Stolar 11
4 New Canaan 10:32.00 10:24.51^ 4
1) Tory Glerum 12 2) Adele Maass 12
3) Katie Schott 11 4) Kira Todaro 9
5 Tolland 10:30.10 10:26.24^ 2
1) Ericca Yorgensen 10 2) Amy Dwire 10
3) Joanna Grab 12 4) Karen Gurnon 9
6 Plainville 10:47.90 10:29.77^ 1
1) Leighann Astolfi 9 2) Katelyn Bowling 11
3) Ewelina Czekaj 9 4) Sarah Tanner 9
7 Waterford 10:30.00 10:30.71^
1) Kayla Castonova 11 2) Nina Huang 11
3) Erin McNeil 12 4) Elizabeth Ritter 12
8 Ledyard 10:42.00 10:36.53^
1) Kelly Brennan 12 2) Theresa Frechette 12
3) Britta Kunkemoeller 9 4) Courtney McCall 11
9 Guilford 10:25.00 10:43.90^
1) Catherine Axley 11 2) Allison Bonito 9
3) Diana Richerson 11 4) Becca Krumholz 9
10 Bacon Academy 10:57.04 10:43.94^
1) Melinda Kelly 11 2) Alicia Gray 10
3) Emily Puscas 10 4) Cassie Jesmonth 10
11 Hand 10:50.00 10:48.27^
1) Andrea Bringardner 9 2) Chloe Paquette 11
3) Catherine Zeppieri 10 4) Leandra Mosca 10
12 North Haven 11:00.00 10:57.05^
1) Sarah Hurwitz 10 2) Katie Jones 11
3) Maggie Manende 11 4) Susan Zabrocky 12
13 Woodstock Academy 10:55.00 11:12.76
1) Eileen Underwood 10 2) Danielle Dumaine 9
3) Danielle Hustus 10 4) Martha Larson 10
14 Sacred Heart Academy, Hamden 10:58.42 11:37.75
1) Kathryn Gagliardi 11 2) Erica Schrumm 12
3) Kara Steele 9 4) Rebecca Wright 11
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS M: @ 4:22.50 2000 , LEDYARD
MIN STANDARD: ^ 4:50.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weaver 4:24.00 4:20.62@ 2 10
1) Shaena Gray 10 2) Lisa Watson 11
3) Crystal Davis 9 4) Sherice Hewitt 11
2 Darien 4:31.00 4:26.17^ 2 8
1) Caitlin Delaney 12 2) Julia Miller 11
3) Annie Rich 11 4) Katherine Sinacore 10
3 New Canaan 4:28.10 4:30.94^ 2 6
1) Katie Schott 11 2) Kaitlin Ashley 10
3) Mary Faughnan 11 4) Adele Maass 12
4 Nonnewaug 4:35.00 4:36.97^ 2 4
1) Kate Adams 10 2) Maddy Nicholas 9
3) Amanda Gland 11 4) Annalise Mahon 10
5 Rham 4:38.97 4:37.83^ 2 2
1) Chelsea Black 12 2) Heather Caswell 12
3) Alexandra Silva 10 4) Melissa Gut 11
6 Berlin 4:39.00 4:41.27^ 1 1
1) Abby Czepiga 10 2) Sarah Krohm 11
3) Sarah Moskey 11 4) Jamie Rasmussen 9
7 Tolland 4:44.80 4:43.33^ 1
1) Ericca Yorgensen 10 2) Megan Gaedje 12
3) Amy Dwire 10 4) Karen Gurnon 9
8 Windham 4:35.60 4:44.22^ 2
1) Chelsea Ryan 10 2) Katie Naumec 10
3) Brittany Keegan 10 4) Amanda Jenkins 11
9 Killingly 4:48.32 4:45.34^ 1
1) Meghan Breault 11 2) Jennifer Swantek 11
3) Shakia Seabrook 11 4) Cloe Alston-Tsakaris 9
10 Wilton 4:41.60 4:47.29^ 1
1) Catherine Stolar 11 2) Molly Costich 11
3) Kerry Hand 12 4) Kirsten Morton 12
11 Sheehan 4:45.00 4:47.45^ 1
1) Kelsey Bukowski 9 2) Brooke Longyear 9
3) Laura Thurston 11 4) Carolyn Burns 12
12 Woodstock Academy 4:38.00 4:49.32^ 2
1) Cara Bates 11 2) Brittany Wilson 9
3) Haley Savoie 10 4) Phoebe Riley 11
13 ST Joseph 4:50.00 4:49.92^ 1
1) Christina Larsen 11 2) Rachel Tarini 10
3) Catie Brand 11 4) Jen Schloth 10
14 Hand 4:37.00 4:58.37 2
1) Allison Daub 12 2) Leandra Jelinek 9
3) Paige Morrissey 10 4) Kellie Morrissey 9
15 Ledyard 4:49.00 4:59.54 1
1) Courtney McCall 11 2) Kimberly Ayer 10
3) Melissa Knickerbocker 10 4) Theresa Frechette 12
-- Lauralton Hall 4:50.00 DQ 1 Ineligible athlete
1) Jennifer Dixon 11 2) Caitlin Ryan 12
3) Mary Negro 11 4) Kelly Kerrigan 11
Girls High Jump
================================================================================
CLASS M: @ 5-06 2000 JANEL KOZOLOWSKI, WOODSTOCK AC
MIN STANDARD: ^ 4-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jessie Belden 12 Brookfield 5-00.00 4-11.00^ 10
2 Molly Hildebrandt 11 Ledyard 4-11.00 J4-11.00^ 8
3 Lauren Tanz 10 Brookfield 4-10.00 J4-11.00^ 5
3 Kathleen Collins 10 Darien 5-00.00 J4-11.00^ 5
5 Caley Brown 10 Darien 4-10.00 J4-11.00^ 2
6 Mary Faughnan 11 New Canaan 5-00.00 4-09.00^.333333
6 Alex Broderick 11 Sacred Heart 5-00.00 4-09.00^.333333
6 Katya Horosko 11 Darien 4-10.00 4-09.00^.333333
9 Bonnie Kilis 11 Rham 4-10.00 J4-09.00^
9 Caroline Fischer 11 Sacred Heart 4-10.00 J4-09.00^
11 Eliza Reiss 11 New Canaan 4-10.00 4-07.00
11 Taylor Conophy 10 New Canaan 4-08.00 4-07.00
11 Stephanie Proto 12 Sacred Heart 4-08.00 4-07.00
11 Cyemone Wolliston 10 Hartford Pub 4-08.00 4-07.00
11 Tiffany Carrington 12 Weaver 4-08.00 4-07.00
11 Alison Knoff 10 Wilton 5-02.00 4-07.00
11 Kimberly Ayer 10 Ledyard 4-08.00 4-07.00
-- Sarah Fournier 10 Bacon Academ 4-08.00 NH
-- Liz Lessig 11 Woodstock AC 4-08.00 NH
-- Tayvia Alfred 10 Weaver 4-08.00 NH
-- Erica Stisser 10 Wilton 4-10.00 DNS
Girls Pole Vault
================================================================================
CLASS M: @ 8-06 2003 KATIE DUFFEY, MASUK
MIN STANDARD: ^ 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dara Samuel 12 Brookfield 10-00.00 10-03.00@ 10
2 Carly Annecchino 10 Darien 9-00.00 8-06.00@ 8
3 Jessica Daigneault 10 Rham 8-06.00 J8-06.00@ 6
4 Erin Jones 11 Ledyard 8-00.00 8-00.00^ 4
5 Rebecca Riding 11 Ledyard 7-06.00 7-06.00^ 1
5 Jordan Ritchie 10 Windham 8-06.00 7-06.00^ 1
5 Alex Rodda 12 Darien 7-06.00 7-06.00^ 1
8 Jordyn Buglione 11 Sacred Heart 9-06.00 J7-06.00^
8 Alexa Mainella 10 Sheehan 7-06.00 J7-06.00^
10 Jacquelyn Rose 11 Montville 7-06.00 7-00.00
11 Lindsay Lyons 9 Darien 7-00.00 J7-00.00
12 Michelle Bolduc 11 Darien 7-06.00 6-06.00
Girls Long Jump
================================================================================
CLASS M: @ 18-06.25 1993 AMY STUYNISKI, KILLINGLY
MIN STANDARD: ^ 14-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Amanda Gland 11 Nonnewaug 16-10.75 16-09.75^ 10
2 Christine Jones 10 Weaver 16-06.00 16-05.25^ 8
3 Tori Hotton 11 North Haven 16-02.00 16-00.75^ 6
4 De'Andre Allen 12 Hartford Pub 16-03.00 15-09.00^ 4
5 Eliza Reiss 11 New Canaan 15-08.50 15-07.50^ 2
6 Alex Broderick 11 Sacred Heart 16-01.00 15-05.75^ 1
7 Niki Harrison 12 Wolcott 15-02.00 15-00.75^
8 Jordan Ritchie 10 Windham 15-10.00 14-10.75^
9 Kimberly Russell 9 Darien 14-05.75 J14-10.75^
10 Dara Samuel 12 Brookfield 15-07.00 14-10.25^
11 Kathleen Collins 10 Darien 15-08.25 J14-10.25^
12 Sarah Desrosiers 11 Woodstock AC 14-09.25 14-10.00^
13 Katya Horosko 11 Darien 14-07.75 14-07.75^
14 Jessie Belden 12 Brookfield 15-00.00 14-07.00^
15 Alexandra Silva 10 Rham 14-07.25 14-06.75^
16 Kimberly Shannon 11 Sheehan 14-00.00 14-04.00^
17 Sara Barnowski 11 Bacon Academ 14-04.00 J14-04.00^
18 Kim Schnabel 11 New Fairfiel 15-00.00 14-02.50^
19 Sarah Gifford 10 Wilton 14-01.00 14-01.75^
20 Krystina Lucia 12 Stratford 14-01.00 13-11.25
21 Katelyn Spencer 12 North Haven 14-00.00 13-10.50
22 Erica Sharpe 11 Windham 15-04.00 13-10.25
23 Brittney Bogan 11 Montville 15-00.00 13-07.50
24 Krista Watts 9 Wolcott 14-01.00 13-04.00
25 Kellie Haselkamp 9 Lauralton HA 14-02.00 13-03.50
26 Jillian Zabrocky 10 North Haven 14-00.00 12-07.00
-- Hilary Daub 9 Hand 15-02.00 ND
Girls Shot Put
================================================================================
CLASS M: @ 40-04.50 2003 LACEY-ANN PARKER, LEDYARD
MIN STANDARD: ^ 28-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Magdaline Lawhorn 11 North Haven 34-00.00 36-03.00^ 10
2 Alex Barner 10 Woodstock AC 30-08.25 33-10.00^ 8
3 Kate Switchenko 11 Windham 32-08.00 33-02.50^ 6
4 Regina Graziano 12 Guilford 33-05.00 32-00.00^ 4
5 Elizabeth Dargie 11 Waterford 29-10.00 29-06.00^ 2
6 Michelle Bolduc 11 Darien 29-01.00 29-03.50^ 1
7 Amanda Zilinski 11 North Haven 30-00.00 28-09.50^
8 Sarah Fournier 10 Bacon Academ 28-01.25 28-04.00^
9 Kara Plaxa 12 Waterford 28-01.00 28-01.50^
10 Megan Gaedje 12 Tolland 28-01.00 28-01.00^
11 Nicole Terni 12 Montville 29-01.25 28-00.00^
12 Christine Schepeler 11 Fairfield LU 29-00.00 27-01.00
13 Jodie-Anne Plummer 11 Weaver 28-01.00 26-09.50
14 Mary Mullaly 9 New Fairfiel 30-00.00 25-03.50
15 Julia Abraham 10 Wilton 28-00.00 24-01.50
-- Kayte Lee 12 Sheehan 31-07.00 SCR
-- Christina Boyce 9 Hartford Pub 31-10.00 DNS
-- Caitlin Edwardsen 11 Ledyard 28-00.00 DNS
-- Liz Ackell 12 Brookfield 28-06.00 DNS
-- Sarah Jenkinson 11 Ledyard 28-00.00 DNS
-- Christina Muniz 10 Hartford Pub 29-00.00 DNS
Class LL Girls
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) AMITY 73.50 2) GLASTONBURY 71
2) DANBURY 71 4) HAMDEN 38
5) WILBUR CROSS 30 6) SOUTH WINDSOR 28
7) FAIRFIELD WARDE 26 8) WM. HALL 25
9) NORWALK 20 10) NORWICH FREE ACADEMY 16.50
11) GREENWICH 14 12) STAMFORD 10
13) SOUTHINGTON 8 13) EAST HARTFORD 8
15) NEWTOWN 6 16) TRUMBULL 5
17) NEW MILFORD 4 17) SHELTON 4
19) MANCHESTER 3 19) NEW BRITAIN 3
21) CHESHIRE 1
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS LL: @ 7.27 2/11/2004 Marlene Brown, NORWALK
MIN STANDARD: ^ 8.00
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Marlene Brown 12 Norwalk 7.40 ^ 7.35q 2
2 Khabria Hundley 12 Hamden 7.21 ^ 7.38q 5
3 Shelby Walton 9 Danbury 7.44 ^ 7.50q 1
4 Frances Dillon 12 South Windso 7.62 ^ 7.57q 2
4 Nadine Jaber 11 Trumbull 7.60 ^ 7.57q 4
6 Shanice Abrams 12 Glastonbury 7.83 ^ 7.74q 2
7 Shahiba Baptiste 11 Danbury 7.51 ^ 7.75q 4
8 Jannel James 10 East Hartfor 7.30 ^ 7.77 4
9 Melynda McLeod 10 New Britain 7.60 ^ 7.78 5
10 Nyri Boyd 10 Danbury 7.73 ^ 7.79 3
11 Katie Yanagisawa 10 Amity 7.87 ^ 7.80 3
12 Celia Keniry 11 Amity 7.78 ^ 7.81 5
12 Raffaella Dobles 10 Greenwich 7.60 ^ 7.81 5
14 Chavon Holman 9 Bridgeport C 7.50 ^ 7.82 3
15 Katie Sabal 11 Naugatuck 7.79 ^ 7.83 5
16 Nicole DiBlasio 10 Norwalk 7.70 ^ 7.85 2
17 Katherine Calle 11 Danbury 7.82 ^ 7.91 1
18 Emily Gomes 12 Shelton 7.70 ^ 7.93 1
19 Torie McIntosh 10 Cheshire 7.50 ^ 7.94 2
20 Kimberly Atkins 11 Wilbur Cross 7.40 ^ 7.95 3
21 Janisha Wilson 9 Westhill 7.80 ^ 7.98 3
22 Natoya Wright 10 Bridgeport C 7.70 ^ 7.99 1
23 Julie Reynolds 12 New Milford 7.80 8.03 4
23 Carissa Wright 10 Cheshire 7.46 8.03 1
25 Tiffany Ortiz 9 Wilbur Cross 7.60 8.10 3
26 Norrissa Morgan 12 Hamden 7.76 8.13 4
27 Steph Canada 9 Cheshire 7.80 8.49 1
-- Dale Levine 10 Greenwich 7.90 SCR 4
-- Erica Tillinghast 12 Greenwich 7.80 SCR 2
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS LL: @ 7.27 2/11/2004 Marlene Brown, NORWALK
MIN STANDARD: ^ 8.00
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Khabria Hundley 12 Hamden 7.38 7.31^ 10
2 Marlene Brown 12 Norwalk 7.35 7.38^ 8
3 Shelby Walton 9 Danbury 7.50 7.44^ 6
4 Nadine Jaber 11 Trumbull 7.57 7.60^ 4
5 Frances Dillon 12 South Windso 7.57 J7.60^ 2
6 Shahiba Baptiste 11 Danbury 7.75 7.64^ 1
7 Shanice Abrams 12 Glastonbury 7.74 7.75^
Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS LL: @ 41.40 2/11/2004 Kadian Johnson, BRIDGEPORT C
MIN STANDARD: ^ 47.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Marlene Brown 12 Norwalk 42.72 42.24^ 5 10
2 Khabria Hundley 12 Hamden 42.78 42.98^ 5 8
3 Kimarie Balisitierri 11 Glastonbury 42.83 43.06^ 5 6
4 Amber Edwards 9 Wilbur Cross 44.10 43.14^ 4 4
5 Larease Royes 12 New Britain 43.28 43.34^ 5 2
6 Shelby Walton 9 Danbury 44.11 43.56^ 4 1
7 Mallory Hogan 12 Wm. Hall 43.20 43.64^ 5
8 Katherine D'Auria 12 Norwich Free 43.15 43.90^ 5
9 Erin Bellis 10 Amity 43.60 43.98^ 4
10 Nicolette Hay 11 Norwalk 44.42 43.99^ 4
11 Raffaella Dobles 10 Greenwich 45.40 44.12^ 3
12 Rebecca Leeds 9 Greenwich 45.00 44.22^ 4
13 Danielle Lyons 10 Glastonbury 45.56 44.32^ 3
14 Katherine Calle 11 Danbury 44.82 45.18^ 4
15 Chavon Holman 9 Bridgeport C 45.70 45.25^ 3
16 Etta Perdrizet 12 Glastonbury 45.27 45.32^ 3
17 Janisha Wilson 9 Westhill 46.54 45.47^ 2
18 Carissa Wright 10 Cheshire 45.50 45.87^ 3
19 Nicole DiBlasio 10 Norwalk 46.50 46.18^ 2
20 Dale Levine 10 Greenwich 46.50 46.30^ 2
21 Anna Matus 9 Wm. Hall 47.00 46.66^ 1
22 Emilie Ptaszynski 9 Cheshire 46.00 46.96^ 2
23 Brittney Geremia 9 Amity 46.60 47.26 2
24 Steph Canada 9 Cheshire 47.13 47.97 1
25 Bethany Halligan 9 Wm. Hall 45.50 48.49 3
-- Alexandra Bucklin 10 Greenwich 47.90 SCR 1
-- Andreana Panzo 10 Amity 46.74 DNS 1
Girls 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS LL: @ 1:39.63 2/11/2004 Victoria Neff, FAIRFIELD
MIN STANDARD: ^ 1:50.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Katherine D'Auria 12 Norwich Free 1:39.33 1:37.97@ 3 10
2 Leslie Boppert 10 Amity 1:43.02 1:41.85^ 3 8
3 Brianna English 11 Danbury 1:45.61 1:42.10^ 3 6
4 Jessica FitzRoy 12 Greenwich 1:45.70 1:44.22^ 2 4
5 Hayley Percy 11 Amity 1:42.28 1:44.81^ 3 2
6 Lorina Neil 12 New Britain 1:47.52 1:45.62^ 2 1
7 Lauren Nowakowski 10 Cheshire 1:43.00 1:46.40^ 3
8 Colleen Thornberg 9 Newtown 1:49.58 1:47.46^ 1
9 Nora Bouhaddada 11 Greenwich 1:48.60 1:47.53^ 2
10 Christine Burke 10 South Windso 1:46.72 1:47.89^ 2
11 Grace Martha 12 Cheshire 1:48.00 1:49.61^ 2
12 Cristina Dias 10 Shelton 1:45.50 1:51.23 3
13 Elizabeth Lightowler 12 Amity 1:49.00 1:51.80 2
14 Ashley Foster 12 Glastonbury 1:49.36 1:53.61 1
15 Lara Kunde 12 Cheshire 1:49.00 1:54.87 1
-- Megan Harpe 10 Hamden 1:47.34 SCR
-- Kimarie Balisitierri 11 Glastonbury 1:42.11 SCR
-- Juliette Teinturier 10 Greenwich 1:48.40 SCR
-- Anna Matus 9 Wm. Hall 1:49.00 SCR
Girls 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS LL: @ 3:03.17 2/11/2004 Liz Calle, DANBURY
MIN STANDARD: ^ 3:26.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kim Bartlett 9 Fairfield WA 3:07.00 3:03.96^ 10
2 Kelsey LeBuffe 11 Wm. Hall 3:05.00 3:06.66^ 8
3 Kara Lightowler 9 Amity 3:12.44 3:08.03^ 6
4 Sadie Ball 11 Newtown 3:18.76 3:11.20^ 4
5 Colleen Spilka 12 Hamden 3:11.02 3:13.48^ 2
6 Yolanda Jackson 9 Manchester 3:09.00 3:16.01^ 1
7 Alison Lemire 12 East Hartfor 3:14.00 3:16.20^
8 Shizuka Ono 12 Glastonbury 3:15.17 3:16.41^
9 Margaret Osgood 10 Glastonbury 3:25.29 3:20.35^
10 Isebel Lynch 9 Fairfield WA 3:23.00 3:22.14^
-- Nicole Coiteux 10 East Hartfor 3:24.00 SCR
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS LL: @ 5:26.49 2/11/2004 KIM CREHAN, FAIRFIELD
MIN STANDARD: ^ 5:56.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kristin Mitchell 9 Glastonbury 5:09.97 5:15.70@ 10
2 Sonia Haerizadeh 12 Amity 5:12.00 5:17.49@ 8
3 Amanda Lusa 11 Glastonbury 5:32.90 5:28.25^ 6
4 Kara Fisher 12 New Milford 5:41.00 5:30.23^ 4
5 Katherine Beam 9 South Windso 5:36.90 5:31.39^ 2
6 Meegan Joly 9 Norwich Free 5:49.00 5:38.91^ 1
7 Lindsay DiBona 12 Glastonbury 5:36.45 5:39.37^
8 Stephany Sabio 10 Danbury 5:29.10 5:46.34^
9 Tara DaSilva 11 Naugatuck 5:53.00 5:47.34^
10 Stephanie Bohannon 9 Wm. Hall 5:47.00 5:47.55^
11 Joanna Cambria 10 Amity 5:45.77 5:49.28^
12 Jordan Smith 10 Manchester 5:45.00 5:50.41^
13 Laura Hermann 10 New Milford 5:56.00 5:51.10^
14 Sheila Kelly 12 Southington 5:45.00 5:52.10^
15 Laura Kayeum 11 Wm. Hall 5:50.00 5:52.54^
16 Christina Slot 12 Cheshire 5:50.00 5:53.33^
17 Nicolle Siddall 11 Cheshire 5:47.00 5:55.71^
18 Sadie Ball 11 Newtown 5:41.32 5:56.11
19 Madelyn Williams 12 Hamden 5:49.76 5:58.50
20 Amanda Trofa 11 Amity 5:54.00 5:58.80
21 Ashley Sarris 9 Shelton 5:54.00 5:59.25
22 Katharine Wang 10 Amity 5:54.91 6:01.38
-- Anja Kreiger-Redwood 12 Greenwich 5:36.00 SCR
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS LL: @ 11:21.08 2/11/2004 Anja Kreiger-Redwood, GREENWICH
MIN STANDARD: ^ 12:51.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kristin Mitchell 9 Glastonbury 11:17.15 11:28.93^ 10
2 Sonia Haerizadeh 12 Amity 11:45.36 11:31.59^ 8
3 Anja Kreiger-Redwood 12 Greenwich 11:36.06 11:33.79^ 6
4 Katherine Beam 9 South Windso 12:20.86 12:10.15^ 4
5 Amanda Lusa 11 Glastonbury 12:12.41 12:10.96^ 2
6 Kelly Woll 12 Cheshire 12:22.00 12:14.74^ 1
7 Stephany Sabio 10 Danbury 12:13.00 12:15.75^
8 Alissa Watson 9 Manchester 12:00.00 12:17.70^
9 Kathryn Vollinger 10 East Hartfor 12:27.00 12:34.45^
10 Lindsay DiBona 12 Glastonbury 12:08.21 12:34.88^
11 Madelyn Williams 12 Hamden 12:29.03 12:37.91^
12 Jane Bugbee 12 Manchester 12:30.00 12:43.98^
13 Amy Samson 12 Amity 12:49.00 13:16.68
-- Meegan Joly 9 Norwich Free 12:45.00 NT Hip # hidden
-- Moirs Collier 10 Newtown 12:45.00 DNS
Girls 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS LL: @ 9.31 2/11/2004 Difie Osborne, TRUMBULL
MIN STANDARD: ^ 10.25
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Kelly Shaw 12 South Windso 9.29 @ 9.02q 2
2 Yekaterina Zavgorodniy 12 Wm. Hall 9.35 @ 9.11q 3
3 Katie Sabal 11 Naugatuck 9.12 @ 9.17q 2
4 Julia Meurice 11 Hamden 8.97 ^ 9.35q 3
5 Deirdre Power 12 Wm. Hall 9.42 ^ 9.46q 4
6 Christine DeLos Angeles 11 Greenwich 9.20 ^ 9.61q 1
7 Kathryn Loomis 12 Glastonbury 10.20 ^ 9.76q 2
8 Nicole Franks 12 Danbury 9.53 ^ 9.84 2
9 Jessica FitzRoy 12 Greenwich 9.60 ^ 9.86 1
10 Sherry Wallace 12 South Windso 9.94 ^ 9.99 4
11 Kathryn Keller 12 Cheshire 9.80 ^ 10.09 3
12 Emily Zilm 12 Hamden 9.67 ^ 10.11 1
13 Brittany Koether 10 Amity 10.00 ^ 10.17 3
14 Emily Taddei 9 Wm. Hall 10.00 ^ 10.20 2
15 Lauren Romanello 11 Trumbull 9.50 ^ 10.22 4
16 Nicole Bencivengo 10 Amity 10.00 ^ 10.24 4
17 Jessica Cullen 11 South Windso 10.24 10.27 1
18 Allie Littlestone 12 Westhill 9.70 10.30 2
19 Eva Gustavson 11 Greenwich 10.00 10.31 4
20 Shatima Clark 11 Hamden 9.98 10.34 1
21 Caroline Houseknecht 11 Greenwich 9.90 10.39 4
22 Monica Mills 11 East Hartfor 9.97 10.64 2
23 Danielle deBouver 11 Fairfield WA 8.67 10.70 4
24 Amita Patel 10 Cheshire 10.00 10.92 1
25 Rollesscia Hurd-Rosa 10 Wilbur Cross 10.10 11.21 3
26 Audrey Flynn 9 Fairfield WA 9.20 11.64 1
-- Mary O'Gorman 12 Wm. Hall 9.51 SCR 3
-- Catlin Koether 10 Amity 9.96 SCR 3
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS LL: @ 9.31 2/11/2004 Difie Osborne, TRUMBULL
MIN STANDARD: ^ 10.25
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Yekaterina Zavgorodniy 12 Wm. Hall 9.11 8.92@ 10
2 Kelly Shaw 12 South Windso 9.02 8.99@ 8
3 Julia Meurice 11 Hamden 9.35 9.02@ 6
4 Christine DeLos Angeles 11 Greenwich 9.61 9.30@ 4
5 Deirdre Power 12 Wm. Hall 9.46 9.55^ 2
6 Kathryn Loomis 12 Glastonbury 9.76 9.87^ 1
-- Katie Sabal 11 Naugatuck 9.17 DQ Hurdle infraction
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS LL: @ 1:49.50 2/11/2004 FAIRFIELD, FAIRFIELD
S Heyn, V Neff, A Branca, S Kamovitch
MIN STANDARD: ^ 2:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Glastonbury 1:49.29 1:50.18^ 3 10
1) Etta Perdrizet 12 2) Amy Kelleher 11
3) Kathryn Loomis 12 4) Kimarie Balisitierri 11
2 Danbury 1:49.13 1:50.56^ 3 8
1) Nyri Boyd 10 2) Shahiba Baptiste 11
3) Katherine Calle 11 4) Shelby Walton 9
3 Wilbur Cross 1:50.00 1:50.59^ 3 6
1) Leesa Mullins 11 2) Evette Maysonet 10
3) Tiffany Ortiz 9 4) Mahogany Howard 10
4 Amity 1:51.44 1:50.94^ 3 4
1) Erin Bellis 10 2) Katie Yanagisawa 10
3) Allison Thomas 12 4) Celia Keniry 11
5 Norwalk 1:49.90 1:51.30^ 3 2
1) Marlene Brown 12 2) Nicole DiBlasio 10
3) Kristina McMurray 12 4) Nicolette Hay 11
6 Hamden 1:52.01 1:52.71^ 2 1
1) Khabria Hundley 12 2) Brittany Pressley 12
3) Jenna Earley 12 4) Norrissa Morgan 12
7 New Britain 1:55.01 1:52.75^ 2
1) Larease Royes 12 2) Lorina Neil 12
3) Latrice Gordon 10 4) Melynda McLeod 10
8 South Windsor 1:50.90 1:53.57^ 3
1) Frances Dillon 12 2) Jamila Christie 12
3) Kelly Shaw 12 4) Jen Schackner 11
9 Cheshire 1:54.00 1:53.71^ 2
1) Kathryn Keller 12 2) Carissa Wright 10
3) Emma Williams 11 4) Karen Riffanacht 11
10 Greenwich 1:58.10 1:57.54^ 2
1) Christine DeLos Angeles 11 2) Emily Weissler 12
3) Dale Levine 10 4) Rebecca Leeds 9
11 Shelton 2:00.00 1:58.98^ 1
1) Emily Gomes 12 2) Ann Gucwa-Bucasas 12
3) Amanda St. George 12 4) Anjali Rodrigues 11
12 East Hartford 1:56.00 1:59.35^ 2
1) Ashley Williams 12 2) Monica Mills 11
3) Latoya Fernandez 11 4) Jannel James 10
13 Wm. Hall 1:59.00 2:02.02 1
1) Camila Grello 11 2) Kimberly Putterman 11
3) Emily Taddei 9 4) Sarah Robertson 10
14 Manchester 1:59.00 2:02.29 1
1) Sabrina Marrett 10 2) Patrice Gallup 10
3) Nicole Quintiliani 11 4) Alia Verner 9
15 Newtown 1:59.00 2:05.09 1
1) Jenna Vanwaalwijk 11 2) Becky Huot 11
3) Holly O'Day 10 4) Alison McEmber 10
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS LL: @ 4:07.65 2/11/2004 WM. HALL, WM. HALL
C Karoliszyn, F Ward, M Hogan, A Pilon
MIN STANDARD: ^ 4:38.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wilbur Cross 4:13.10 4:12.81^ 3 10
1) Shaquanna Martindale 11 2) Mahogany Howard 10
3) Ashley Velazquez 10 4) Amber Edwards 9
2 Danbury 4:17.32 4:12.83^ 3 8
1) Lauranne Kline 11 2) Lindsay Dunbar 12
3) Devon Priola 11 4) Brianna English 11
3 Amity 4:13.82 4:13.20^ 3 6
1) Hayley Percy 11 2) Tatiana Kline 12
3) Leslie Boppert 10 4) LeeAnn Iassogna 11
4 Wm. Hall 4:15.00 4:16.35^ 3 4
1) Alison Pilon 12 2) Frances Ward 12
3) Kelsey LeBuffe 11 4) Mallory Hogan 12
5 Newtown 4:31.00 4:21.37^ 1 2
1) Sadie Ball 11 2) Julie Landin 10
3) Whitney Allison 10 4) Colleen Thornberg 9
6 Hamden 4:21.02 4:21.75^ 2 1
1) Domonique Pascascio 11 2) Megan Harpe 10
3) Julia Meurice 11 4) Colleen Spilka 12
7 Manchester 4:19.00 4:22.32^ 3
1) Beckey Reiser 10 2) Alicia Belknap 12
3) Kacey Busgue 12 4) Eisa Millett 9
8 Greenwich 4:31.00 4:24.00^ 1
1) Nora Bouhaddada 11 2) Raffaella Dobles 10
3) Erica Tillinghast 12 4) Jessica FitzRoy 12
9 Shelton 4:18.00 4:24.65^ 3
1) Pamela Karkut 12 2) Meghan McCormack 12
3) Kimberly Szondy 12 4) Cristina Dias 10
10 East Hartford 4:24.00 4:25.10^ 2
1) Karina Johnson 10 2) Joy Osahon 11
3) Asana Ahmed 11 4) Alison Lemire 12
11 New Britain 4:20.58 4:25.81^ 2
1) Eboni Farmer 11 2) Lorina Neil 12
3) Larease Royes 12 4) Melynda McLeod 10
12 Cheshire 4:22.00 4:26.77^ 2
1) Allison Kelley 12 2) Emilie Ptaszynski 9
3) Lauren Nowakowski 10 4) Grace Martha 12
13 South Windsor 4:31.75 4:27.68^ 1
1) Michelle Desmarais 9 2) Julie Cook 10
3) Christine Burke 10 4) Megan Peterson 11
14 Fairfield Warde 4:29.30 4:29.93^ 1
1) Caitlin Popovich 10 2) Stephanie Pola 9
3) Melanie Quinn 9 4) Kim Bartlett 9
15 Glastonbury 4:27.14 4:32.69^ 2
1) Monika Szarejko 11 2) Joanna Wood 12
3) Ashley Foster 12 4) Christina Vogel 9
16 Stamford 4:35.70 4:32.88^ 1
1) Diana Arciniegas 11 2) Stephanie McNamara 12
3) Nicole Barba 11 4) Christie Jean 10
17 Trumbull 4:23.10 4:38.62 2
1) Nadine Jaber 11 2) Lauren Romanello 11
3) Kristen Meisner 10 4) T. Harper 12
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS LL: @ 9:46.99 2/11/2004 WM. HALL, WM. HALL
C Danaher, K LeBuffe, Y Borisov, C Karoliszyn
MIN STANDARD: ^ 11:00.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Amity 9:49.14 9:50.30^ 10
1) Sonia Haerizadeh 12 2) Joanna Cambria 10
3) Judith Buechel 11 4) Hayley Percy 11
2 East Hartford 10:03.00 9:52.90^ 8
1) Alison Lemire 12 2) Karina Johnson 10
3) Kathryn Vollinger 10 4) Joy Osahon 11
3 Glastonbury 9:52.32 9:52.98^ 6
1) Shizuka Ono 12 2) Lindsay DiBona 12
3) Christina Vogel 9 4) Kristin Mitchell 9
4 Hamden 10:03.05 10:03.78^ 4
1) Megan Harpe 10 2) Courtney Dinnan 9
3) Domonique Pascascio 11 4) Colleen Spilka 12
5 Shelton 10:06.00 10:06.95^ 2
1) Pamela Karkut 12 2) Kerri Freer 11
3) Meghan McCormack 12 4) Kimberly Szondy 12
6 Danbury 10:18.41 10:07.28^ 1
1) Molly Kluge 12 2) Liz Hufnagel 11
3) Lindsay Dunbar 12 4) Alexandria Dobush 12
7 Cheshire 10:14.00 10:12.66^
1) Lauren Nowakowski 10 2) Kelly Woll 12
3) Ellen Cavanaugh 11 4) Grace Martha 12
8 Manchester 10:20.00 10:19.93^
1) Larisa Woykovsky 9 2) Alissa Watson 9
3) Amy Pearl 9 4) Jordan Smith 10
9 Wilbur Cross 10:07.00 10:21.91^
1) Rollesscia Hurd-Rosa 10 2) Amber Edwards 9
3) Mahogany Howard 10 4) Ashley Velazquez 10
10 Wm. Hall 10:35.00 10:31.68^
1) Stephanie Bohannon 9 2) Anna Matus 9
3) Sara Kayeum 9 4) Laura Kayeum 11
11 Newtown 10:50.00 10:46.72^
1) Remy Ball 11 2) Lindsey Weber 11
3) Caitlin Thursland 12 4) Moirs Collier 10
12 Southington 11:00.00 10:49.33^
1) Lauren Glowa 10 2) Kristin Quinn 11
3) Margaret Kelly 10 4) Lara Dalidowitz 12
13 Fairfield Warde 10:51.00 11:03.09
1) Amy Nelson 12 2) Amy Radovic 10
3) Kristin Ryan 10 4) Isebel Lynch 9
14 South Windsor 10:54.00 11:06.20
1) Julie Cook 10 2) Sarah Antosik 10
3) Lauren Keilich 10 4) Michelle Desmarais 9
15 Naugatuck 11:00.00 11:07.98
1) Erica Armstrong 12 2) Jaclyn Renzoni 10
3) Becky Wilterdink 10 4) Chelsea Diver 12
16 Greenwich 10:57.30 11:11.55
1) Jacqueline Aanonsen 10 2) Stephanie Bucklin 9
3) Constanza Gomez 10 4) Juliette Teinturier 10
17 Norwalk 11:00.00 11:49.67
1) Lauren O'Hagen 11 2) Nicole Allgood 10
3) Regina Pair 11 4) Shannon Gombos 9
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS LL: @ 4:26.72 2/11/2004 WM. HALL, WM. HALL
Y Borisov, F Ward, E Kalla, A Pilon
MIN STANDARD: ^ 4:50.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Amity 4:22.99 4:24.83@ 3 10
1) LeeAnn Iassogna 11 2) Tatiana Kline 12
3) Katie Yanagisawa 10 4) Kara Lightowler 9
2 Glastonbury 4:36.21 4:29.73^ 2 8
1) Joanna Wood 12 2) Danielle Lyons 10
3) Shanice Abrams 12 4) Christina Vogel 9
3 Fairfield Warde 4:28.00 4:30.02^ 3 6
1) Caitlin Popovich 10 2) Ann Branca 12
3) Stephanie Pola 9 4) Kim Bartlett 9
4 Danbury 4:28.32 4:30.29^ 3 4
1) Lauranne Kline 11 2) Devon Priola 11
3) Brianna English 11 4) Molly Kluge 12
5 Wilbur Cross 4:35.90 4:31.13^ 2 2
1) Shaquanna Martindale 11 2) Evette Maysonet 10
3) Tiffany Ortiz 9 4) Ashley Velazquez 10
6 Wm. Hall 3:55.00 4:32.05^ 3 1
1) Frances Ward 12 2) Alison Pilon 12
3) Sarah Robertson 10 4) Kelsey LeBuffe 11
7 Cheshire 4:37.00 4:32.53^ 2
1) Allison Kelley 12 2) Torie McIntosh 10
3) Emma Williams 11 4) Ellen Cavanaugh 11
8 Hamden 4:34.20 4:32.94^ 3
1) Jenna Earley 12 2) Brittany Pressley 12
3) Norrissa Morgan 12 4) Courtney Dinnan 9
9 Greenwich 4:45.80 4:40.84^ 1
1) Chelsea Sherwin 11 2) Emily Weissler 12
3) Lisa Carmona 10 4) Juliette Teinturier 10
10 East Hartford 4:35.00 4:42.78^ 3
1) Asana Ahmed 11 2) Jannel James 10
3) Karina Johnson 10 4) Tejal Patel 12
11 Newtown 4:45.00 4:43.59^ 2
1) Whitney Allison 10 2) Leah Herity 12
3) Becky Huot 11 4) Moirs Collier 10
12 Trumbull 4:47.60 4:51.92 1
1) Lauren Romanello 11 2) Nadine Jaber 11
3) T. Harper 12 4) Kristen Meisner 10
13 Naugatuck 4:50.00 4:54.68 1
1) Meghan Apps 10 2) Melissa Salimoni 11
3) Becky Wilterdink 10 4) Katie Sabal 11
14 Norwalk 4:49.80 4:57.71 1
1) Nicole Allgood 10 2) Kristina McMurray 12
3) Marissa McPherson 11 4) Shannon Gombos 9
-- Shelton 4:47.50 DQ 1 Break violation
1) Anjali Rodrigues 11 2) Ann Gucwa-Bucasas 12
3) Amanda St. George 12 4) Kerri Freer 11
-- Manchester 4:38.00 DQ 2 Break violation
1) Eisa Millett 9 2) Nicole Quintiliani 11
3) Kacey Busgue 12 4) Yolanda Jackson 9
Girls High Jump
================================================================================
CLASS LL: @ 5-01 2/11/2004 Roxanna Ward, WM. HALL
MIN STANDARD: ^ 4-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Celia Keniry 11 Amity 5-02.00 5-00.00^ 10
2 Lara Dalidowitz 12 Southington 5-00.00 4-11.00^ 8
3 Renee St. Louis 12 Glastonbury 5-00.00 J4-11.00^ 6
4 Monika Szarejko 11 Glastonbury 5-00.00 J4-11.00^ 4
5 Kimberly Barwise 10 Amity 5-00.00 J4-11.00^ 1.5
5 Jackie Fan 11 Norwich Free 4-10.00 J4-11.00^ 1.5
7 Quincey Blanchard 12 Newtown 5-00.00 4-09.00^
7 Jacquelyn Visinski 12 Fairfield WA 5-00.00 4-09.00^
7 Karen Riffanacht 11 Cheshire 5-00.00 4-09.00^
10 Allie Littlestone 12 Westhill 4-08.00 4-07.00
10 Iyanna Fairweather 11 Wilbur Cross 4-08.00 4-07.00
-- Devon Priola 11 Danbury 4-08.00 NH
-- Lindsey Weber 11 Newtown 4-08.00 NH
-- Alison Pilon 12 Wm. Hall 4-08.00 DNS
Girls Pole Vault
================================================================================
CLASS LL: @ 8-09 2/11/2004 Amy Jancewicz, NORWICH FREE
MIN STANDARD: ^ 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Karla Schindler 12 South Windso 8-00.00 8-06.00^ 10
2 Kelly Nye 12 Danbury 9-00.00 J8-06.00^ 8
3 Emily Zilm 12 Hamden 8-00.00 8-00.00^ 6
4 Liz Hufnagel 11 Danbury 7-00.00 7-06.00^ 4
5 Emily Bees 9 Glastonbury 7-00.00 J7-06.00^ 2
6 Erica Desautels 12 Shelton 7-06.00 J7-06.00^ 1
7 Jillian Pizzo 9 Glastonbury 7-00.00 J7-06.00^
7 Brittney Carrier 9 Southington 7-06.00 J7-06.00^
9 Leah Herity 12 Newtown 7-00.00 7-00.00
9 Barbara Skidmore 10 Danbury 7-06.00 7-00.00
9 Deirdre Power 12 Wm. Hall 7-00.00 7-00.00
9 Kathryn Vollinger 10 East Hartfor 7-06.00 7-00.00
13 Naomi Weiss-Goldman 10 Trumbull 7-00.00 6-06.00
13 Allison Hartnett 12 South Windso 7-00.00 6-06.00
-- Catherine Farkus 12 Fairfield WA 7-06.00 NH
Girls Long Jump
================================================================================
CLASS LL: @ 16-09.25 2/11/2004 Shahiba Baptiste, DANBURY
MIN STANDARD: ^ 14-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lauranne Kline 11 Danbury 15-06.50 17-01.50@ 10
2 Leesa Mullins 11 Wilbur Cross 17-00.00 16-11.75@ 8
3 Shahiba Baptiste 11 Danbury 16-04.00 16-10.00@ 6
4 Katherine D'Auria 12 Norwich Free 15-10.50 16-03.00^ 4
5 Kelly Shaw 12 South Windso 16-02.75 16-00.00^ 2
6 Kristen Meisner 10 Trumbull 15-06.00 15-09.50^ 1
7 Mallory Hogan 12 Wm. Hall 16-00.00 15-08.00^
8 Ann Branca 12 Fairfield WA 15-04.75 15-06.00^
9 Jackie Fan 11 Norwich Free 14-08.00 15-05.50^
10 Nicolette Hay 11 Norwalk 15-00.00 15-03.75^
11 Quincey Blanchard 12 Newtown 15-02.50 15-03.25^
12 Yekaterina Zavgorodniy 12 Wm. Hall 15-11.00 15-02.50^
13 LeeAnn Iassogna 11 Amity 15-07.00 15-00.50^
14 Brianne Guyton 10 Danbury 14-05.25 14-09.50^
15 Julia Meurice 11 Hamden 15-06.00 14-08.25^
16 Julile Arduini 9 Fairfield WA 14-06.25 14-08.00^
17 Kelly Nye 12 Danbury 14-10.00 14-06.50^
18 Kristina McMurray 12 Norwalk 15-00.00 14-04.00^
19 Eva Nadolski 12 Southington 14-00.00 14-03.75^
20 Jamila Christie 12 South Windso 15-05.00 13-11.50
20 Erica Tillinghast 12 Greenwich 14-07.25 13-11.50
22 Renee St. Louis 12 Glastonbury 15-03.50 13-09.75
23 Emily McNab 10 Glastonbury 14-06.00 13-06.00
24 Colleen Thornberg 9 Newtown 14-11.50 13-04.50
24 Elizabeth LaMontagne 12 New Milford 14-02.00 13-04.50
26 Erica Vacaro 10 Newtown 14-00.50 13-02.50
27 Chelsea Sherwin 11 Greenwich 14-03.00 13-01.75
-- Marissa Iassogna 10 Amity 14-07.50 FOUL
-- Rachel Borecky 10 Glastonbury 14-01.00 FOUL
Girls Shot Put
================================================================================
CLASS LL: @ 39-01 2/11/2004 Marsha Locke, DANBURY
MIN STANDARD: ^ 28-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tynisha McMillan 11 Stamford 41-09.00 40-06.50@ 10
2 Katherine Pendzick 12 Danbury 36-00.00 38-00.50^ 8
3 Jacquelyn Visinski 12 Fairfield WA 33-06.00 33-05.00^ 6
4 Rachel Martinich 12 Fairfield WA 33-03.50 33-03.50^ 4
5 Megan Collins 12 Manchester 33-00.00 32-05.50^ 2
6 Alysse Rossner 12 Shelton 32-04.00 31-02.00^ 1
7 Ashley Williams 12 Bridgeport C 31-07.00 30-10.50^
8 Brittany Donegan 12 Cheshire 31-06.00 30-03.50^
9 Brittany Pressley 12 Hamden 31-06.00 30-01.50^
10 Katie Visentin 9 Cheshire 29-06.00 29-08.50^
11 Faye Phillip 11 Norwalk 30-07.00 29-07.00^
12 Kierstin Pry 12 Trumbull 29-11.00 29-02.00^
13 Liz White 12 Wilbur Cross 32-05.00 28-07.25^
14 Julile Arduini 9 Fairfield WA 29-00.00 28-04.00^
15 Debra Crockett 11 Manchester 31-05.00 28-02.00^
15 Allison Thomas 12 Amity 28-10.00 28-02.00^
17 Andreana Panzo 10 Amity 29-00.00 27-11.00
18 Farah Barrau 11 Stamford 28-02.00 27-02.00
19 Jen Garofalo 12 South Windso 28-03.00 27-01.50
20 Jackie Vanwaalwijk 9 Newtown 28-03.00 27-00.00
21 Sarah Greenfield 10 Newtown 28-01.00 26-09.50
22 Ashley Singley 12 Wilbur Cross 28-03.00 24-09.75
-- Brittany Little 12 Shelton 28-00.00 SCR
-- Christina Wright 10 Trumbull 30-08.00 SCR
Class S Girls
2005 S INDOOR TRACK
Saturday, February 12 - 10:00 a.m.
NEW HAVEN ATHLETIC CENTER, NEW HAVEN, CT
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) CAREER 49 2) OLD SAYBROOK 40
2) EAST CATHOLIC 40 4) LYMAN MEMORIAL 36
5) SUFFIELD 30 6) NORTHWEST CATHOLIC 26
7) WESTON 21 7) LYME-OLD LYME 21
9) NEW LONDON 20 9) HADDAM KILLINGWORTH 20
9) COGINCHAUG 20 12) STAFFORD 19
13) HYDE SCHOOL 18 13) EAST HAMPTON 18
15) ST. BERNARD 17 15) LEWIS MILLS 17
17) BLOOMFIELD 15 18) ELLINGTON 14
19) WOODLAND 9 20) STONINGTON 5
20) CROMWELL 5 22) VALLEY REGIONAL 3
23) ROCKY HILL 2
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS S: @ 7.08 1996 SHAYLA WALLACE
MIN STANDARD: ^ 8.10
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Whitney Tagliavini 12 Suffield 7.38 ^ 7.41q 1
2 Sherri Gamberale 10 East Hampton 7.47 ^ 7.45q 2
3 Michelle Johnson 10 Career 7.17 ^ 7.46q 4
4 Sharelle Green 12 New London 7.42 ^ 7.49q 1
5 Stacey-Ann Smith 9 Bloomfield 7.14 ^ 7.64q 5
6 Jilliane Peters 11 Bloomfield 7.61 ^ 7.70q 5
6 Lauren Williams 10 Career 7.30 ^ 7.70q 2
8 Kimber Stannard 11 Haddam Killi 7.69 ^ 7.78 5
9 Crystal Cornwall 11 A.I. Prince 7.60 ^ 7.83 4
10 Tiana ChenPhang 11 Northwest CA 7.89 ^ 7.85 4
11 Tianna Odney 10 Bloomfield 8.00 ^ 7.87 4
12 Sarah Chicoine 9 East Hampton 7.85 ^ 7.91 1
13 Jackie Goodheart 11 Stafford 7.80 ^ 7.99 2
13 Gabrielle Brody 10 Weston 8.00 ^ 7.99 2
15 Nicole Rodriguez 10 Hyde School 7.88 ^ 8.01 3
16 Alysse Lembo 12 Woodland 7.70 ^ 8.02 4
17 Renee Gosselin 10 Cromwell 7.96 ^ 8.03 3
17 Brenna Keough 9 Rocky Hill 7.60 ^ 8.03 3
19 Rachel Richards 11 Stafford 7.90 ^ 8.07 5
20 Christeen Sabo 9 Lyman Memori 7.97 ^ 8.08 2
21 Rita Sono 9 Hyde School 8.05 8.12 3
22 Kristina Krupa 9 Northwest CA 8.00 8.23 5
23 Nicole Boudreau 10 Suffield 8.00 8.24 1
24 Maggie Kelly 12 Rocky Hill 7.70 8.25 3
25 Charlene Pond 12 St. Paul 7.95 8.28 4
25 Kenaya King 9 Hyde School 8.09 8.28 2
27 Meredith Hyres 11 Litchfield 8.01 8.29 4
27 Christine Adanti 11 Lyme-Old Lym 7.90 8.29 5
29 Alecia Pickett 10 Northwest RE 7.86 8.31 1
30 Lauren Sharp 12 Haddam Killi 8.10 8.33 1
31 Laura Bradrick 12 Stafford 8.00 8.41 5
32 Courtney Chute 9 St. Paul 8.00 8.71 3
33 Jessica Ortega 12 Holy Cross 8.00 8.87 1
-- Siara Johnson 11 Career 7.25 FS 3
-- Lauren Wynter 10 Cromwell 7.86 FS 2
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS S: @ 7.08 1996 SHAYLA WALLACE
MIN STANDARD: ^ 8.10
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sharelle Green 12 New London 7.49 7.39^ 10
2 Michelle Johnson 10 Career 7.46 7.42^ 8
3 Whitney Tagliavini 12 Suffield 7.41 7.45^ 6
4 Sherri Gamberale 10 East Hampton 7.45 J7.45^ 4
5 Jilliane Peters 11 Bloomfield 7.70 7.74^ 2
6 Lauren Williams 10 Career 7.70 7.81^ 1
-- Stacey-Ann Smith 9 Bloomfield 7.64 DNF
Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS S: @ 40.07 1996 SHAYLA WALLACE
MIN STANDARD: ^ 47.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sharelle Green 12 New London 40.68 41.37^ 4 10
2 Michelle Johnson 10 Career 41.50 42.83^ 4 8
3 Meghan Scanlon 11 Haddam Killi 42.83 43.07^ 4 6
4 Laquanda Peterson 11 Hyde School 43.20 43.31^ 4 4
5 Holly Burns 11 Stafford 43.48 43.46^ 4 2
6 Jacquie Beliveau 10 Northwest CA 43.61 43.66^ 3 1
7 Tianna Odney 10 Bloomfield 44.13 43.74^ 3
8 Navina Vemuri 10 Suffield 45.77 45.18^ 3
9 Lauren Wynter 10 Cromwell 46.23 46.01^ 3
10 Renee Gosselin 10 Cromwell 46.65 46.17^ 2
11 Emily Gassman 12 Lyme-Old Lym 46.50 46.24^ 2
12 Meara Bransfield 10 Portland 46.34 46.28^ 3
13 Brenna Keough 9 Rocky Hill 46.50 46.44^ 2
14 Kenaya King 9 Hyde School 47.00 46.68^ 2
15 Christeen Sabo 9 Lyman Memori 47.20 47.02^ 1
16 Katherine Grillo 12 Cromwell 47.03 47.39 1
16 Dayna D'Amico 9 Litchfield 46.90 47.39 2
18 Jess Johansen 12 Griswold 47.05 47.57 1
19 Jennifer Molden 10 Wamogo 46.40 48.49 2
20 Kristy Lee Dwyer 12 Wamogo 47.00 48.87 1
21 Caroline Kaminski 12 St. Paul 47.00 49.03 1
-- Jilliane Peters 11 Bloomfield 45.14 FS 3
-- Stacey-Ann Smith 9 Bloomfield 42.15 DNS 4
Girls 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS S: @ 1:40.88 2002 MEGHAN BOUCHARD, RHAM
MIN STANDARD: ^ 1:50.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Meghan Fitzgerald 12 Old Saybrook 1:42.96 1:41.69^ 2 10
2 Megan Fish 12 East Catholi 1:42.37 1:41.95^ 2 8
3 Holly Burns 11 Stafford 1:44.21 1:43.02^ 2 6
4 Danielle Monsiegner 10 Suffield 1:46.40 1:43.14^ 2 4
5 Liz Kemp 10 Rocky Hill 1:45.00 1:43.50^ 2 2
6 Jessica Bachiochi 12 Stafford 1:48.48 1:45.61^ 1 1
7 Evae Peart 10 Bloomfield 1:48.27 1:46.57^ 1
8 Meara Bransfield 10 Portland 1:47.80 1:48.94^ 1
9 Rebecca Corso 10 Lyman Memori 1:48.60 1:50.15 1
10 Kaitlyn Mawicke 9 Notre Dame, 1:48.70 1:54.11 1
-- Lauren Connolly 12 East Hampton 1:44.94 DNS 2
Girls 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS S: @ 2:57.31 2003 ABBY SADOWSKI, GRISWOLD
MIN STANDARD: ^ 3:31.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maureen Dooley 12 Coginchaug 3:05.60 3:06.59^ 10
2 Lauren Riley 11 St. Bernard 3:10.14 3:09.24^ 8
3 Taylor Meyer 11 East Catholi 3:10.12 3:09.90^ 6
4 Danielle Funaro 12 Haddam Killi 3:04.96 3:11.46^ 4
5 Danielle Loughrey 11 Suffield 3:21.30 3:13.82^ 2
6 Lisa Russell 10 Lyme-Old Lym 3:18.50 3:15.60^ 1
7 Kaitlyn Mawicke 9 Notre Dame, 3:26.46 3:15.78^
8 Krista Albright 12 Woodland 3:21.00 3:18.15^
9 Laura Brustolon 11 Stonington 3:20.00 3:18.61^
10 Shannon Elmendorf 11 Holy Cross 3:17.00 3:20.73^
11 Jess Johansen 12 Griswold 3:25.73 3:25.67^
12 Heather Gostyla 12 Northwest CA 3:30.00 3:26.37^
13 Jana Barmasse 11 East Hampton 3:23.58 3:27.62^
14 Dana Troy 10 Lyman Memori 3:15.00 3:29.62^
15 Jeannette Penniman 10 Valley Regio 3:28.11 3:31.00^
16 Kate Baylis 10 Valley Regio 30:31.01 3:31.18
17 Kelsey Taylor 10 East Hampton 3:27.34 3:32.47
18 Kelly Watkins 9 Litchfield 3:30.00 3:32.98
19 Margaret Cooper 9 Suffield 3:30.46 3:38.71
20 Samantha Troy 10 Lyman Memori 3:18.00 3:41.85
-- Chelsea Rich 10 Woodland 3:29.00 SCR
-- Sofia Ozar 12 Weston 3:31.00 SCR
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS S: @ 5:09.82 2003 ABBY SADOWSKI, GRISWOLD
MIN STANDARD: ^ 5:59.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kelly Sorrell 10 Lyman Memori 5:19.20 5:27.11^ 10
2 Kyle Rountree 10 Lyme-Old Lym 5:39.68 5:40.98^ 8
3 Caroline Riley 9 St. Bernard 5:52.35 5:43.84^ 6
4 Danielle Loughrey 11 Suffield 5:31.10 5:44.39^ 4
5 Andrea Bisceglia 12 Coginchaug 5:40.00 5:44.95^ 2
6 Colleen McColgan 12 Northwest CA 5:58.00 5:49.17^ 1
7 Courtney Rechtiene 9 Notre Dame, 5:56.00 5:49.98^
8 Brooke Badon 10 Coginchaug 5:53.00 5:53.27^
9 Katie Pratt 11 Litchfield 5:48.00 5:54.64^
10 Lauren Riley 11 St. Bernard 5:38.92 5:55.80^
11 Jillian Wilczek 12 Griswold 5:58.20 5:57.31^
12 Cara Boscarino 11 East Hampton 5:48.45 5:58.78^
13 Carly Symington 11 Rocky Hill 5:45.00 6:01.70
14 Erin Bisceglia 9 Coginchaug 5:59.00 6:05.20
15 Jordan Wanggaard 12 Northwest CA 5:56.00 6:06.31
16 Jackie Krupa 11 Northwest CA 5:59.00 6:09.31
-- Hannah Littell 10 Lyme-Old Lym 5:45.50 SCR
-- Sabrina Shamakian 11 Valley Regio 5:56.31 SCR
-- Liz Nyberg 12 Lyme-Old Lym 5:51.45 SCR
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS S: @ 11:32.31 2/13/2004 Gina Della Rose, WOODLAND
MIN STANDARD: ^ 12:59.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kelly Sorrell 10 Lyman Memori 11:43.00 11:31.19@ 10
2 Maureen Dooley 12 Coginchaug 11:58.00 11:52.85^ 8
3 Dana Troy 10 Lyman Memori 12:03.00 12:25.91^ 6
4 Liz Nyberg 12 Lyme-Old Lym 12:49.18 12:33.27^ 4
5 Emily Nassetta 9 St. Bernard 12:35.40 12:34.77^ 2
6 Caroline Riley 9 St. Bernard 12:41.22 12:36.02^ 1
7 Anna Griffin 11 Weston 12:30.00 12:39.89^
8 Tara Heffernan 12 Ellington 12:56.01 12:45.69^
9 Hannah Littell 10 Lyme-Old Lym 12:50.59 12:48.57^
10 Devon Butler 11 St. Bernard 12:55.40 12:52.33^
11 Emily Gale 12 Ellington 12:57.20 12:56.31^
12 Ann Secombe 10 Litchfield 12:17.00 13:07.90
13 Chloe Bourne 10 Litchfield 11:56.00 13:14.54
14 Colleen McColgan 12 Northwest CA 12:59.00 13:22.86
-- Gina Della Rose 12 Woodland 12:04.60 SCR
-- Caitlin Crowley 12 Lewis Mills 12:16.90 SCR
-- Danielle Monsiegner 10 Suffield 12:34.44 DNS
Girls 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS S: @ 8.35 1997 LIZ MERRITT, DARIEN
MIN STANDARD: ^ 10.45
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Natasha Harvey 12 Career 8.23 ^ 8.47q 4
2 Kerryn MacDonald 12 Old Saybrook 8.76 ^ 8.85q 3
3 Alison Drobiarz 12 Old Saybrook 9.44 ^ 9.13q 2
4 Katherine Harty 12 Ellington 9.54 ^ 9.34q 3
5 Jillian Glascott 11 Weston 9.30 ^ 9.73q 1
6 Kristen Leighton 10 Old Saybrook 9.80 ^ 9.89q 3
7 Caitlin Cawley 12 Old Saybrook 9.94 ^ 9.92q 3
8 Katie Auletta 11 Northwest CA 10.18 ^ 9.98 2
9 Caitlyn Nunan 11 Morgan 9.60 ^ 10.08 4
10 Maggie Glynn 11 Rocky Hill 9.90 ^ 10.09 2
11 Jaclyn Blazy 12 Suffield 9.90 ^ 10.12 1
12 Colby Ladd 11 Lyman Memori 9.80 ^ 10.16 1
13 Lindsey Scierka 11 Cromwell 10.37 ^ 10.21 4
14 Catherine Sippin 11 Weston 9.80 ^ 10.23 2
15 Cait Witham 11 Woodland 10.10 ^ 10.33 2
16 Jessica Giller 11 Suffield 10.08 ^ 10.36 3
17 Jennifer Roy 12 St. Paul 9.95 ^ 10.39 4
18 Christa Eadie 12 Morgan 9.70 10.49 4
19 Kathleen Kellogg 12 Northwest RE 10.06 10.55 4
20 Carly Croteau 10 Coginchaug 10.13 10.57 1
20 Nicole Gottier 12 Ellington 10.38 10.57 3
22 Carissa Mierzejewski 11 Haddam Killi 10.40 10.63 2
23 Kelly Glogowski 10 Stafford 10.20 10.72 3
24 Latoya Williams 9 Career 9.20 11.02 1
25 Elizabeth Buchanan 11 Lyme-Old Lym 10.17 11.73 1
26 Siara Johnson 11 Career 8.95 11.83 2
-- Megan Kenney 10 Lewis Mills 10.20 DNS 4
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS S: @ 8.35 1997 LIZ MERRITT, DARIEN
MIN STANDARD: ^ 10.45
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Natasha Harvey 12 Career 8.47 8.22@ 10
2 Kerryn MacDonald 12 Old Saybrook 8.85 8.72^ 8
3 Alison Drobiarz 12 Old Saybrook 9.13 9.19^ 6
4 Katherine Harty 12 Ellington 9.34 9.51^ 4
5 Jillian Glascott 11 Weston 9.73 9.61^ 2
6 Kristen Leighton 10 Old Saybrook 9.89 9.87^ 1
7 Caitlin Cawley 12 Old Saybrook 9.92 9.96^
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS S: @ 1:47.54 2/13/2004 CAREER, CAREER
N Cadette, S Cribs, L Williams, N Harvey
MIN STANDARD: ^ 2:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Career 1:44.00 1:46.95@ 4 10
1) Michelle Johnson 10 2) Lauren Williams 10
3) Siara Johnson 11 4) Natasha Harvey 12
2 Haddam Killingworth 1:53.72 1:53.09^ 4 8
1) Gabrielle Haynosch 9 2) Meghan Scanlon 11
3) Kimber Stannard 11 4) Caroline McManus 9
3 East Hampton 1:54.03 1:53.24^ 3 6
1) Brittany Kelly 10 2) Sarah Chicoine 9
3) Makenzie Picking 9 4) Sherri Gamberale 10
4 Hyde School 1:55.00 1:53.76^ 3 4
1) Nicole Rodriguez 10 2) Rita Sono 9
3) Kenaya King 9 4) Laquanda Peterson 11
5 Stafford 1:53.87 1:53.93^ 4 2
1) Jessica Bachiochi 12 2) Holly Burns 11
3) Laura Bradrick 12 4) Jackie Goodheart 11
6 Bloomfield 1:48.27 1:54.84^ 4 1
1) Jilliane Peters 11 2) Evae Peart 10
3) Jessica McCauley 10 4) Tianna Odney 10
7 Old Saybrook 1:53.70 1:55.09^ 4
1) Alison Drobiarz 12 2) Caitlin Cawley 12
3) Kerryn MacDonald 12 4) Meghan Fitzgerald 12
8 Morgan 1:58.78 1:57.07^ 2
1) Jasmine Rodriguez 10 2) Rebecca Wilson 10
3) Justine Ayala 11 4) Meredith Richards 12
9 East Catholic 1:57.23 1:58.49^ 3
1) Ashley Bilodeau 10 2) Danielle Ladd 9
3) Lisa Donato 9 4) Leigh Weisse 9
10 Cromwell 1:57.80 1:58.88^ 3
1) Renee Gosselin 10 2) Susy Derby 11
3) Katherine Grillo 12 4) Lauren Wynter 10
11 Ellington 1:59.60 2:00.13 2
1) Amanda Sullivan 9 2) Erin Szewc 11
3) Katherine Harty 12 4) Ashley Grim 12
12 Suffield 1:54.00 2:01.08 4
1) Jaclyn Blazy 12 2) Kara Chamberlain 9
3) Nicole Boudreau 10 4) Elizabeth Treiber 9
13 St. Paul 2:00.00 2:02.24 2
1) Charlene Pond 12 2) Jennifer Roy 12
3) Stephanie Levesque 11 4) Caroline Kaminski 12
14 Lyme-Old Lyme 2:00.00 2:02.42 1
1) Christine Adanti 11 2) Elizabeth Buchanan 11
3) Megan Zabilansky 10 4) Katie Arruda 11
15 Weston 1:59.50 2:02.81 2
1) Sarah Sidhu 12 2) Georgia Frost 9
3) Katie Steinharter 10 4) Gabrielle Brody 10
16 Lyman Memorial 2:00.00 2:03.06 1
1) Meredith Ritz 10 2) Claire Vojick 12
3) Colby Ladd 11 4) Christeen Sabo 9
17 Rocky Hill 1:58.00 2:03.74 3
1) Katlyn Conkey 10 2) Amanda Green 11
3) Maggie Glynn 11 4) Brenna Keough 9
18 East Windsor 1:59.00 2:03.87 2
1) Tarah Holloran 9 2) Kerry Stoecker 12
3) Karissa Parker 10 4) Chelsee Parker 9
19 Holy Cross 2:00.00 2:06.85 1
1) Alicia Mirabilio 10 2) Nicole Zarrella 9
3) Deirdre Shea 12 4) Jessica Ortega 12
20 Northwest Reg 7 1:57.00 2:07.43 3
1) Diana Connelly 12 2) Kathleen Kellogg 12
3) Rebecca Dunlop 12 4) Alecia Pickett 10
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS S: @ 4:10.48 1996 BLOOMFIELD
MIN STANDARD: ^ 4:38.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weston 4:16.00 4:14.26^ 2 10
1) Brittany Wilbanks 11 2) Catherine Sippin 11
3) Alexandra Atkinson 9 4) Nicole Krist 11
2 East Catholic 4:16.52 4:16.47^ 2 8
1) Laura Fitzpatrick 10 2) Taylor Meyer 11
3) Gabrielle Fulco 10 4) Megan Fish 12
3 Suffield 4:11.60 4:20.90^ 2 6
1) Jessica Giller 11 2) Whitney Tagliavini 12
3) Navina Vemuri 10 4) Danielle Loughrey 11
4 Ellington 4:22.10 4:26.92^ 2 4
1) Kasie-Leigh Agostino 12 2) Elizabeth Foster 12
3) Johanna Harty 10 4) Nicole Gottier 12
5 Old Saybrook 4:25.10 4:28.83^ 2 2
1) Kristen Leighton 10 2) Maggi Dunlap 9
3) Lara Novinski 9 4) Jen Krawiec 12
6 Northwest Catholic 4:28.00 4:30.26^ 1 1
1) Carrie Schwartz 11 2) Alison Brayton 12
3) Alex Rook 12 4) Heather Gostyla 12
7 Haddam Killingworth 4:34.13 4:31.43^ 1
1) Colleen Kavanagh 11 2) Carissa Mierzejewski 11
3) Erica Stimolo 12 4) Danielle Funaro 12
8 Lyme-Old Lyme 4:33.68 4:33.18^ 1
1) KC Risom 10 2) Ali Chan 10
3) Laura Mackey 10 4) Sally Davidson 10
9 Bloomfield 4:25.04 4:36.41^ 2
1) Brittany Cooper 10 2) Jessica Feurtalo 11
3) Latoya Burrell 11 4) Janee Hendricks 10
10 Coginchaug 4:38.00 4:37.31^ 1
1) Andrea Bisceglia 12 2) Michelle Bellemare 9
3) Alexandra Musik 10 4) Karin Bellemare 12
-- East Hampton 4:33.24 SCR 1
1) Gabrielle Annino 11 2) Brittany Gustafson 11
3) Bethany Kacich 12 4) Nikki Mulberg 9
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS S: @ 9:59.28 1997 NEW CANAAN
MIN STANDARD: ^ 12:59.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lyman Memorial 10:15.80 10:04.83^ 10
1) Kelly Sorrell 10 2) Rebecca Corso 10
3) Samantha Troy 10 4) Dana Troy 10
2 Lyme-Old Lyme 10:12.37 10:08.63^ 8
1) Hannah Littell 10 2) Lisa Russell 10
3) Liz Nyberg 12 4) Kyle Rountree 10
3 Weston 10:15.00 10:19.37^ 6
1) Anna Griffin 11 2) Samantha Fuchs 11
3) Sarah Sidhu 12 4) Alexandra Atkinson 9
4 East Hampton 10:16.94 10:23.58^ 4
1) Lauren Connolly 12 2) Kelsey Taylor 10
3) Cara Boscarino 11 4) Jana Barmasse 11
5 Northwest Catholic 10:41.00 10:27.61^ 2
1) Carrie Schwartz 11 2) Alison Brayton 12
3) Jordan Wanggaard 12 4) Heather Gostyla 12
6 Woodland 10:31.34 10:36.01^ 1
1) Krista Albright 12 2) Chelsea Rich 10
3) Maria Brunetti 11 4) Lindsay Shiboski 11
7 Coginchaug 10:25.00 10:42.26^
1) Isabel Hirsch 10 2) Brooke Badon 10
3) Erin Bisceglia 9 4) Andrea Bisceglia 12
8 Valley Regional 10:39.22 10:44.96^
1) Jeannette Penniman 10 2) Britt Riggio 12
3) Sabrina Shamakian 11 4) Kate Baylis 10
9 Wamogo 10:59.10 10:45.61^
1) Jacqueline Ajello 9 2) Kristy Lee Dwyer 12
3) Nicole Kirchner 10 4) Jennifer Molden 10
10 Ellington 10:51.00 10:47.18^
1) Tara Heffernan 12 2) Emily Gale 12
3) Jennifer Bergeron 9 4) Katherine Tautkus 9
11 East Catholic 10:46.00 10:48.16^
1) Katie Haines 12 2) Stefanie Koepper 12
3) Kerri Lynch 10 4) Elizabeth Oblon 11
12 Rocky Hill 10:43.00 10:55.16^
1) Carly Symington 11 2) Kristin Driscoll 11
3) Liz Kemp 10 4) Katelyn Kelleher 11
13 Litchfield 10:45.00 10:58.60^
1) Katie Pratt 11 2) Chloe Bourne 10
3) Kelly Watkins 9 4) Emmy Sass 9
14 Old Saybrook 10:42.15 11:03.10^
1) Christine Eaccarino 12 2) Jen Krawiec 12
3) Allison Sweet 11 4) Kelsey Webb 10
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS S: @ 4:20.66 2/13/2004 HADDAM KILLINGWORTH, HADDAM KILLI
M Scanlon, K Stannard, K Deimel, D Funaro
MIN STANDARD: ^ 4:50.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 East Catholic 4:29.12 4:26.85^ 3 10
1) Gabrielle Fulco 10 2) Leigh Weisse 9
3) Laura Fitzpatrick 10 4) Taylor Meyer 11
2 Woodland 4:34.94 4:30.75^ 3 8
1) Katie Emmons 10 2) Alysse Lembo 12
3) Cait Witham 11 4) Gina Della Rose 12
3 Ellington 4:30.62 4:33.58^ 3 6
1) Kasie-Leigh Agostino 12 2) Amanda Sullivan 9
3) Johanna Harty 10 4) Elizabeth Foster 12
4 Bloomfield 4:49.01 4:38.97^ 1 4
1) Brittany Cooper 10 2) Denise Harris 10
3) Latiesha Asberry 10 4) Evae Peart 10
5 Haddam Killingworth 4:32.85 4:39.88^ 3 2
1) Maygan Salzano 11 2) Erica Stimolo 12
3) Colleen Kavanagh 11 4) Danielle Funaro 12
6 Old Saybrook 4:39.71 4:42.30^ 3 1
1) Maggi Dunlap 9 2) Lara Novinski 9
3) Caitlin Cawley 12 4) Breanne Loso 12
7 East Hampton 4:34.00 4:42.97^ 3
1) Brittany Kelly 10 2) Sarah Chicoine 9
3) Sherri Gamberale 10 4) Kelsey Aarrestad 10
8 Morgan 4:49.00 4:43.65^ 1
1) Emily Morrison 11 2) Jasmine Rodriguez 10
3) Justine Ayala 11 4) Kelsey Norton 9
9 Weston 4:45.50 4:46.94^ 2
1) Samantha Fuchs 11 2) Gabrielle Brody 10
3) Jillian Glascott 11 4) Georgia Frost 9
10 Lyman Memorial 4:41.20 4:47.00^ 2
1) Rebecca Corso 10 2) Meredith Ritz 10
3) Colby Ladd 11 4) Samantha Troy 10
11 Stonington 4:40.00 4:50.84 2
1) Abbygale Award 9 2) Christina Canavan 10
3) Emily Way 9 4) Laura Brustolon 11
12 Lyme-Old Lyme 4:45.02 4:50.85 2
1) Laura Mackey 10 2) Elizabeth Buchanan 11
3) Katie Arruda 11 4) Emily Gassman 12
13 Coginchaug 4:44.05 4:51.95 2
1) Karin Bellemare 12 2) Michelle Bellemare 9
3) Allison Story 12 4) Alexandra Musik 10
14 Northwest Catholic 4:47.00 4:53.92 1
1) Alex Rook 12 2) Tiana ChenPhang 11
3) Kristina Krupa 9 4) Carrie Schwartz 11
15 East Windsor 4:50.00 5:04.20 1
1) Tarah Holloran 9 2) Kerry Stoecker 12
3) Karissa Parker 10 4) Chelsee Parker 9
-- Suffield 4:46.80 DQ 2 Break violation
1) Meghan Cocca 9 2) Kara Chamberlain 9
3) Nicole Boudreau 10 4) Elizabeth Treiber 9
Girls High Jump
================================================================================
CLASS S: @ 5-08 1996 ANDREA CLARK, NW CATHOLIC
MIN STANDARD: ^ 4-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kerryn MacDonald 12 Old Saybrook 5-04.00 5-01.00^ 10
2 Tiana ChenPhang 11 Northwest CA 5-02.00 4-11.00^ 8
3 Caitlin Crowley 12 Lewis Mills 4-08.00 4-09.00^ 6
4 Lauren Connolly 12 East Hampton 5-00.00 J4-09.00^ 4
5 Nakia Robinson 12 Career 4-10.00 J4-09.00^ 2
6 Jacquie Beliveau 10 Northwest CA 5-00.00 J4-09.00^ 1
7 Laura Larson 12 Sacred Heart 4-10.00 4-07.00
7 McKenzie Gillis 11 Weston 4-08.00 4-07.00
7 Jessie Blais 12 Lewis Mills 4-08.00 4-07.00
-- Samantha Landry 12 Stafford 4-10.00 NH
-- Clara Walsh 9 Litchfield 4-08.00 DNS
-- Lauren Williams 10 Career 4-10.00 DNS
Girls Pole Vault
================================================================================
CLASS S: @ 9-00.50 2/13/2004 Dara Samuel, BROOKFIELD
MIN STANDARD: ^ 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Caitlin Crowley 12 Lewis Mills 9-00.00 7-06.00^ 10
2 Katherine Talbot 12 Stafford 7-00.00 7-00.00 8
3 Christina Canavan 10 Stonington 7-00.00 J7-00.00 5
3 Susy Derby 11 Cromwell 7-06.00 J7-00.00 5
5 McKenzie Gillis 11 Weston 7-06.00 J7-00.00 2
6 Jessie Blais 12 Lewis Mills 8-00.00 J7-00.00 1
7 Alexandra Wilson 9 Suffield 7-00.00 6-06.00
7 Shana Redfield 10 Old Saybrook 7-00.00 6-06.00
-- Abbygale Award 9 Stonington 7-00.00 NH
Girls Long Jump
================================================================================
CLASS S: @ 18-06.50 2/13/2004 Nasha Cadette, CAREER
MIN STANDARD: ^ 14-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Natasha Harvey 12 Career 19-08.25 19-00.50@ 10
2 Whitney Tagliavini 12 Suffield 18-02.50 18-04.50^ 8
3 Jacquie Beliveau 10 Northwest CA 15-06.00 17-00.25^ 6
4 Denise Harris 10 Bloomfield 14-04.75 16-02.00^ 4
5 Alison Drobiarz 12 Old Saybrook 15-06.00 15-08.25^ 2
6 Brittany Wilbanks 11 Weston 16-03.00 15-07.75^ 1
7 Meghan Fitzgerald 12 Old Saybrook 16-06.50 15-03.25^
8 Laura Larson 12 Sacred Heart 15-04.00 15-00.00^
9 Navina Vemuri 10 Suffield 15-07.00 14-10.75^
10 Katherine Harty 12 Ellington 16-07.50 14-09.50^
10 Kristen Leighton 10 Old Saybrook 14-03.00 14-09.50^
10 Nicole Krist 11 Weston 14-11.00 14-09.50^
13 Brittany Kelly 10 East Hampton 15-06.50 14-09.00^
14 Shannon Elmendorf 11 Holy Cross 14-05.00 14-03.00^
15 Johanna Harty 10 Ellington 14-02.50 14-00.25^
16 Allison Story 12 Coginchaug 14-11.50 13-11.00
17 Susy Derby 11 Cromwell 14-10.00 13-08.00
18 Maggie Kelly 12 Rocky Hill 14-08.50 13-07.75
19 Jessica Hunnewell 9 Old Saybrook 14-00.00 13-05.75
20 Dana Bosco 11 Stafford 14-04.00 13-03.75
21 Melissa Wilkinson 11 Rocky Hill 14-01.00 13-02.00
22 Hannah Donadio 9 Haddam Killi 14-02.00 13-01.00
-- Kristin Rogers 9 Coginchaug 14-07.00 DQ Jewelry
Girls Shot Put
================================================================================
CLASS S: @ 42-02 1996 DIANE POTKAY
MIN STANDARD: ^ 28-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Janique Clayton 11 Hyde School 35-00.00 34-06.75^ 10
2 Diane Wisniewski 12 East Catholi 34-06.00 33-04.50^ 8
3 Brittany Kitt 11 Northwest CA 33-06.00 33-00.00^ 6
4 Candace Shirley 10 Bloomfield 30-10.00 31-09.50^ 4
5 Eryn Orfield 10 Valley Regio 29-10.00 29-08.50^ 2
6 Kristin Deming 11 Valley Regio 28-05.00 28-11.00^ 1
7 Samantha Blanchard 12 Ellington 30-03.00 28-03.75^
8 Melissa Rosemond 10 Career 31-06.00 28-03.00^
9 Kim Marakovits 12 Northwest CA 30-00.00 27-09.50
10 Whitney Hine 12 Holy Cross 28-00.00 27-05.00
11 Brittany Gustafson 11 East Hampton 28-05.00 27-00.50
11 Shaneice Palmer 11 Bloomfield 28-01.25 27-00.50
13 Allison Story 12 Coginchaug 29-00.75 26-04.00
14 Jackie Missey-Higgins 10 Griswold 28-02.00 24-10.50
15 Jillian Desmarais 11 Lyman Memori 28-00.00 24-06.50
16 Sunji Stainrod 12 Bloomfield 29-09.00 24-02.50
17 Lyndsey Martell 9 Old Saybrook 28-07.00 23-11.50
Class L Girls
2005 L INDOOR TRACK
Saturday, February 12
NEW HAVEN ATHLETIC CENTER, NEW HAVEN, CT
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) HILLHOUSE 54 2) EAST LYME 51
3) RIDGEFIELD 48 4) MIDDLETOWN 42
5) CONARD 32 6) FITCH 26
7) MASUK 24 8) STAPLES 23
9) BRISTOL CENTRAL 21.33 10) TORRINGTON 19.33
11) WETHERSFIELD 16 12) BRANFORD 15
12) FARMINGTON 15 14) MERCY 12
15) BUNNELL 11 16) BRIEN MCMAHON 10
16) BRISTOL EASTERN 10 18) E.O. SMITH 8
19) WILBY 7 19) ROCKVILLE 7
19) POMPERAUG 7 22) LYMAN HALL 3
23) NEWINGTON 2.33 24) ENRICO FERMI 1
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS L: @ 7.10 2/14/2003 Shantea Calhoun, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 8.00
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Monique Hodges 12 Wethersfield 7.09 ^ 7.19q 5
2 Leandra Privott 12 Middletown 7.27 ^ 7.28q 4
3 Nora Miller 11 Middletown 7.32 ^ 7.34q 3
4 Katie Bruce 11 Mercy 7.47 ^ 7.55q 2
5 Stacy Fournier 11 Bristol Cent 7.62 ^ 7.56q 5
5 Shaiqua Burgess 9 Hillhouse 7.50 ^ 7.56q 1
7 Chantal Forrester 12 Bunnell 7.93 ^ 7.60q 5
8 LuaTrina Singletary 12 Bristol East 7.80 ^ 7.62 3
9 Melony Wilson 12 Hillhouse 7.60 ^ 7.64 5
9 Shantae Sturdevant 10 Fitch 7.60 ^ 7.64 4
11 Ann Marie Clarke 9 Hillhouse 7.50 ^ 7.67 1
12 Sasha Williams 12 Staples 7.50 ^ 7.72 2
13 Jenna Christie 12 Fitch 7.67 ^ 7.83 3
14 Irene Johnson 10 Hillhouse 7.70 ^ 7.90 1
15 Cortney LeBlanc 9 Fitch 7.90 ^ 7.97 2
16 Bridget Teevan 10 Newington 7.67 ^ 7.98 4
17 Julie A Yaffa 11 Ridgefield 7.80 ^ 7.99 4
17 Kyrah Augman 10 Fitch 7.91 ^ 7.99 5
17 Safiya A Samms 9 Ridgefield 7.80 ^ 7.99 2
20 Ruthann Brown 11 Wethersfield 7.80 8.01 4
21 Jocelyn Breton 9 E.O. Smith 7.60 8.02 3
22 Catherine Farrow 11 Brien McMaho 8:09.00 8.04 3
23 Kelsey McKenna 10 Torrington 7.85 8.08 2
23 Julie Osterhout 11 Torrington 7.80 8.08 5
23 Nicole Sutherland 12 Branford 7.70 8.08 1
26 Melissa Goffe 9 Newington 7.70 8.10 2
27 Christy L Curth 11 Ridgefield 7.80 8.11 3
28 Victoria Cowen 10 E.O. Smith 7.90 8.13 3
29 Jaclyn Milici 10 Branford 7.80 8.16 5
30 Noelly Germosen 10 Wilby 7.90 8.22 4
31 Katie Mantie 9 Lyman Hall 7.89 8.25 1
32 Marisol Martinez 9 Wilby 7.90 8.97 1
-- Jessica Francesconi 11 Lyman Hall 8.00 SCR 4
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
CLASS L: @ 7.10 2/14/2003 Shantea Calhoun, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 8.00
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Monique Hodges 12 Wethersfield 7.19 7.18^ 10
2 Leandra Privott 12 Middletown 7.28 7.24^ 8
3 Nora Miller 11 Middletown 7.34 7.29^ 6
4 Shaiqua Burgess 9 Hillhouse 7.56 7.54^ 4
5 Katie Bruce 11 Mercy 7.55 7.58^ 2
6 Chantal Forrester 12 Bunnell 7.60 7.59^ 1
7 Stacy Fournier 11 Bristol Cent 7.56 7.64^
Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
CLASS L: @ 40.18 2/14/2003 Shanea Calhoun, WILBUR CROSS
MIN STANDARD: ^ 47.25
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Stacy Fournier 11 Bristol Cent 42.20 41.72^ 4 10
2 Kelly Libert 11 Hillhouse 41.80 42.02^ 4 8
3 Chantal Forrester 12 Bunnell 45.03 42.82^ 3 6
4 Shantae Sturdevant 10 Fitch 44.60 42.90^ 3 4
5 Olivia Pruszko 11 Masuk 42.79 43.07^ 4 2
6 Tiffany Bromfield 11 Hillhouse 43.30 43.11^ 4 1
7 Leandra Privott 12 Middletown 43.50 43.15^ 4
8 Sasha Williams 12 Staples 44.59 43.57^ 3
9 Katie Bruce 11 Mercy 44.40 43.87^ 3
10 Erika Mannson 10 Masuk 43.01 44.00^ 4
11 Katie Parente 12 Torrington 45.41 44.64^ 2
12 Grace Labbe 12 Middletown 46.77 45.02^ 2
13 Aimee E Moffat 10 Ridgefield 45.00 45.25^ 3
14 Brynna L Lipson 12 Ridgefield 46.60 45.94^ 2
15 Brittany Jarrett 12 Middletown 46.87 46.48^ 1
16 Kelly Peterson 10 Branford 45.15 46.65^ 3
17 Roxanne Fabrizio 12 East Haven 46.50 47.26 2
18 Michele Belanger 10 Torrington 46.73 47.30 2
19 Aidelle Gaskins 11 Hillhouse 47.00 48.01 1
20 Brittany Bennett 10 Enrico Fermi 47.00 49.26 1
-- Audra Maciunas 12 Wethersfield 47.00 SCR 1
-- Mary Grace A Treschitta 11 Ridgefield 46.30 SCR 2
-- Brittany Gilliams 9 Wilby 47.00 DNS 1
Girls 600 Meter Run
===================================================================================
CLASS L: @ 1:36.65 2/14/2003 Julia Rozier, FITCH
MIN STANDARD: ^ 1:50.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Kelly Libert 11 Hillhouse 1:38.00 1:37.45^ 3 10
2 Catherine J Murdoch 11 Ridgefield 1:41.20 1:39.06^ 3 8
3 Jilian Gundling 12 Farmington 1:40.60 1:39.36^ 3 6
4 Erika Mannson 10 Masuk 1:41.67 1:40.31^ 3 4
5 Amanda Adams 11 East Lyme 1:41.82 1:40.86^ 3 2
6 Rebecca Gundling 10 Farmington 1:42.27 1:41.70^ 2 1
7 Emily K Heaslip 11 Ridgefield 1:41.00 1:41.83^ 3
8 Molly Fresher 10 Conard 1:43.85 1:46.32^ 2
9 Kendra Kohanski 9 East Lyme 1:45.34 1:46.58^ 2
10 Eva Ward 12 Mercy 1:49.00 1:49.14^ 1
11 Adelle Zocher 11 Branford 1:45.10 1:49.62^ 2
12 Tamika Brock 10 Hillhouse 1:45.00 1:50.52 2
13 Roxanne Fabrizio 12 East Haven 1:49.00 1:52.54 1
14 Danielle Perugini 12 Wilby 1:50.00 1:56.20 1
-- Katie Parente 12 Torrington 1:47.57 SCR 1
Girls 1000 Meter Run
================================================================================
CLASS L: @ 2:59.34 2/14/2003 Jilian Gundling, FARMINGTON
MIN STANDARD: ^ 3:26.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Heather Bemis 12 Conard 3:00.00 3:06.50^ 10
2 Annie Sullivan 11 Staples 3:08.75 3:08.53^ 8
3 Elizabeth Fitter 10 Branford 3:11.88 3:08.59^ 6
4 Kristina Koroshetz 11 Brien McMaho 3:10.00 3:08.70^ 4
5 Rebecca McCollum 12 Masuk 3:11.41 3:10.48^ 2
6 Kasey Sullivan 11 Pomperaug 3:19.00 3:10.66^ 1
7 Kelly Flannigan 9 Middletown 3:20.00 3:14.14^
8 Elizabeth Navarro 10 Ridgefield 3:12.00 3:16.83^
9 Sage Small 10 Rockville 3:18.00 3:18.42^
10 Katie Kobylarz 11 Newington 3:19.00 3:19.17^
11 Meghan Purdy 12 East Lyme 3:17.67 3:19.32^
12 Kristin Murrone 10 Mercy 3:26.00 3:19.52^
13 Katelyn Avery 10 Brien McMaho 3:22.00 3:19.62^
14 Elizabeth Fleming 11 Ridgefield 3:24.60 3:19.83^
15 Alison Bredehorst 11 Bristol East 3:20.00 3:20.50^
16 Keyona Baker 12 Hillhouse 3:30.00 3:24.01^
17 Danielle Marias 11 Lyman Hall 3:25.21 3:27.05
18 Lindsey Chandler 10 Staples 3:24.80 3:28.08
19 Lindsey Dunlap 9 Rockville 3:25.00 3:32.85
20 Cathleen Balantic 12 East Lyme 3:15.23 3:37.18
21 Courtney Fletcher 11 East Haven 3:24.00 3:45.74
-- Elizabeth Kosta 10 Fitch 3:17.08 SCR
-- Madison Vallas 9 Lyman Hall 3:20.46 SCR
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
CLASS L: @ 5:05.00 1999 AMY PLECKATIS, AMITY
MIN STANDARD: ^ 5:56.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Allison Barner 12 East Lyme 5:15.90 5:10.34^ 10
2 Emma Perron 10 Conard 5:04.00 5:13.27^ 8
3 Leah D Rosenfeld 11 Ridgefield 5:16.40 5:18.17^ 6
4 Jessica Keener 11 Mercy 5:19.00 5:18.69^ 4
5 Kelly Bergeron 12 Lyman Hall 5:10.71 5:19.94^ 2
6 Alasia Griebel 10 Bristol Cent 5:23.82 5:21.82^ 1
7 Elly J Teitsworth 11 Ridgefield 5:28.30 5:28.95^
8 Annie Scully 10 East Lyme 5:20.60 5:32.78^
9 Alison Fredericks 10 Middletown 5:40.00 5:40.21^
10 Kelly Flannigan 9 Middletown 5:41.00 5:40.95^
11 Allie Parkhurst 11 Staples 5:24.40 5:46.72^
12 Jessica Divinere 11 Bristol East 5:47.00 5:51.06^
13 Faye McKenna 10 Mercy 5:54.00 5:51.47^
14 Bridget Hastings 11 Mercy 5:54.00 5:54.45^
15 Mhari O'Donnell 9 Fitch 5:51.50 5:56.00^
16 Elizabeth Ryan 9 Farmington 5:50.32 6:00.38
17 Kasey Sullivan 11 Pomperaug 5:34.00 6:01.11
18 Jeanine McCann 12 Masuk 5:53.70 6:03.54
19 Nemythe Lease 10 Bristol Cent 5:51.60 6:04.81
20 Kaitlyn Kennedy 11 Fitch 5:49.60 6:09.65
-- Deanna Rogers 11 Bunnell 5:40.00 SCR
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
CLASS L: @ 11:10.52 1999 AMY PLECKATIS, AMITY
MIN STANDARD: ^ 12:51.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Heather Stephens 9 Ridgefield 11:17.70 11:07.59@ 10
2 Elizabeth Fitter 10 Branford 12:00.00 11:49.03^ 8
3 Caitlin Cannon 10 Conard 11:45.28 11:52.73^ 6
4 Deanna Rogers 11 Bunnell 12:10.60 11:53.30^ 4
5 Allison Barner 12 East Lyme 11:45.60 12:00.24^ 2
6 Kelly Bergeron 12 Lyman Hall 11:44.69 12:01.47^ 1
7 Elizabeth Kosta 10 Fitch 11:54.00 12:02.66^
8 Megan Holmes 10 Ridgefield 12:13.60 12:04.09^
9 Alison Fredericks 10 Middletown 12:25.00 12:05.89^
10 Alasia Griebel 10 Bristol Cent 11:30.00 12:08.61^
11 Rebecca McCollum 12 Masuk 11:50.23 12:18.62^
12 Annie Scully 10 East Lyme 12:12.00 12:28.98^
13 Hannah Kelly 9 Conard 12:40.31 12:36.60^
14 Carla Anderson 10 Mercy 12:42.00 12:36.86^
15 Mary Ceglarski 12 Bristol Cent 12:49.00 12:39.89^
16 Natashia Plaza 12 Wilby 12:00.00 12:42.51^
17 Julie McNeish 12 Pomperaug 12:37.00 12:47.10^
18 Elizabeth Littlewood 11 Fitch 12:13.70 12:58.23
19 Elizabeth Ryan 9 Farmington 12:43.10 13:05.41
-- Emma Perron 10 Conard 11:20.47 SCR
-- Annie Sullivan 11 Staples 11:48.40 SCR
-- Jessica Divinere 11 Bristol East 12:49.80 SCR
-- Meghan Purdy 12 East Lyme 12:46.40 SCR
-- Cathleen Balantic 12 East Lyme 12:27.50 SCR
-- Jessica Keener 11 Mercy 11:51.00 SCR
Girls 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
CLASS L: @ 8.32 2000 NICOLE TONEY, CONARD
MIN STANDARD: ^ 10.25
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Nora Miller 11 Middletown 8.43 ^ 8.56q 5
2 Tiffany Bromfield 11 Hillhouse 8.60 ^ 8.93q 4
3 Mary Stocking 11 Pomperaug 9.10 ^ 9.26q 1
4 Caroline K Davis 12 Ridgefield 9.10 ^ 9.35q 2
5 Jenna Christie 12 Fitch 9.22 ^ 9.42q 1
6 Sharday Alston 11 Hillhouse 9.40 ^ 9.67q 3
7 Jani Springer 10 East Lyme 9.65 ^ 9.69q 5
8 Katrina Ainsworth 9 Rockville 9.91 ^ 9.74 3
9 Alyssa C Treat 12 Ridgefield 9.00 ^ 9.80 3
10 Kaela Mueller 12 Mercy 9.71 ^ 9.85 4
11 Caitlin C Arturi 12 Ridgefield 9.40 ^ 9.86 2
12 Chelsea Weis 11 Enrico Fermi 9.80 ^ 9.95 1
12 Michelle Warren 12 E.O. Smith 10.02 ^ 9.95 5
14 Emily D Navarro 12 Ridgefield 9.70 ^ 9.99 5
14 Erika Johnson 11 Torrington 10.05 ^ 9.99 3
16 Christina Burton 12 Middletown 10.19 ^ 10.00 1
17 Sarah Browning 10 Rockville 10.21 ^ 10.12 3
18 Ariana Gerber 10 Staples 9.80 ^ 10.14 3
19 Valerie Calderon 12 Torrington 10.04 ^ 10.20 4
20 Lauren Mlynski 10 Staples 9.90 ^ 10.22 1
21 Heather Kane 10 Rockville 10.25 10.42 5
22 Katie Riley 11 Enrico Fermi 10.10 10.51 2
23 Alexandra MacDougall 11 East Lyme 9.45 10.53 4
24 Michele McManus 12 Enrico Fermi 10.10 10.72 1
25 Megan Huntley 10 Staples 9.90 10.76 2
26 Elizabeth Wilcox 12 Mercy 10.00 10.78 4
27 Brittany Benham 10 Lyman Hall 10.24 10.82 4
28 Brittany Gilliams 9 Wilby 10.00 11.07 5
29 Caitlin Walker 10 East Haven 10.20 11.54 2
30 Morgan Campbell 9 East Haven 9.80 14.10 2
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
CLASS L: @ 8.32 2000 NICOLE TONEY, CONARD
MIN STANDARD: ^ 10.25
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Nora Miller 11 Middletown 8.56 8.37^ 10
2 Tiffany Bromfield 11 Hillhouse 8.93 8.62^ 8
3 Mary Stocking 11 Pomperaug 9.26 9.14^ 6
4 Caroline K Davis 12 Ridgefield 9.35 9.26^ 4
5 Jenna Christie 12 Fitch 9.42 9.38^ 2
6 Jani Springer 10 East Lyme 9.69 9.56^ 1
-- Sharday Alston 11 Hillhouse 9.67 DNS
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
CLASS L: @ 1:46.02 2/14/2003 WILBUR CROSS, WILBUR CROSS
E Maysonet, S Calhoun, M Landelius, S Calhoun
MIN STANDARD: ^ 2:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hillhouse 'A' 1:49.00 1:49.95^ 4 10
1) Shaiqua Burgess 9 2) Ann Marie Clarke 9
3) Irene Johnson 10 4) Shelayna Morgan 9
2 Middletown 'A' 1:52.92 1:52.15^ 4 8
1) Christina Burton 12 2) Danielle Czesak 10
3) Brittany Jarrett 12 4) Grace Labbe 12
3 Wethersfield 'A' 1:51.70 1:52.55^ 4 6
1) Ruthann Brown 11 2) Monique Hodges 12
3) Audra Maciunas 12 4) Nicole Manningham 10
4 Bristol Central 'A' 1:52.65 1:53.20^ 4 4
1) Stephanie Bodick 12 2) Alexandria Czuchta 11
3) Stacy Fournier 11 4) Davina Hernandez 12
5 Bristol Eastern 'A' 1:55.05 1:54.10^ 3 2
1) Melanie Boakye 9 2) Nicole Byrne 12
3) Michelle Franks 12 4) Hannah Hintz 10
6 Fitch 'A' 1:51.80 1:54.49^ 4 1
1) Kyrah Augman 10 2) Cortney LeBlanc 9
3) Kerrianne McAuliffe 11 4) Caroline Merz 9
7 Staples 'A' 1:55.40 1:55.09^ 3
1) Brooke Charlesworth 12 2) Libby Myers 10
3) Lindsey Sagnella 9 4) Anna Sawch 10
8 Mercy 'A' 1:56.00 1:55.16^ 3
1) Katie Bruce 11 2) Robyn Decker 12
3) Alyssa Funaro 9 4) Kerrilyn Kimball 11
9 Torrington 'A' 1:58.88 1:55.62^ 2
1) Courtney Allen 11 2) Michele Belanger 10
3) Gina Dill 10 4) Kelsey McKenna 10
10 East Lyme 'A' 1:54.00 1:56.42^ 4
1) Amanda Adams 11 2) Emily Casciano 10
3) Danielle DeBartolo 12 4) Sara Muldoon 10
11 Brien McMahon 'A' 1:57.00 1:56.70^ 2
1) Catherine Farrow 11 2) Norma Farrow 11
3) Carly Guarcello 11 4) Tricia Lewis 9
12 Farmington 'A' 1:57.34 1:56.92^ 2
1) Jilian Gundling 12 2) Rebecca Gundling 10
3) Apollonya Porcelli 11 4) Jessica Sawyer 12
13 Wilby 'A' 1:59.00 1:58.67^ 1
1) Ebony Bennett 10 2) Cheyeanna Carraway 12
3) Lucy Fonseca 12 4) Brittany Gilliams 9
14 Branford 'A' 1:59.32 1:58.87^ 1
1) Jena Frisbie 11 2) Jaclyn Milici 10
3) Kelly Peterson 10 4) Julie Smith 11
15 Masuk 'A' 1:55.24 1:59.42^ 3
1) Molly Chhiv 9 2) Mandy Chrisman 12
3) Danielle Giglietta 11 4) Alyssa Kowcz 12
16 E.O. Smith 'A' 1:56.00 2:01.66 3
1) Melina Benson 11 2) Samantha Binette 11
3) Victoria Cowen 10 4) Katie Roy 12
17 Lyman Hall 'A' 1:58.30 2:02.66 2
1) Brittany Benham 10 2) Erin Cummings 10
3) Kathryn Holroyd 9 4) Katie Mantie 9
18 Enrico Fermi 'A' 1:59.00 2:04.18 1
1) Brittany Campbell 11 2) Angela Keck 11
3) Erica Pyznar 10 4) Katie Riley 11
-- Ridgefield 'A' 1:55.80 SCR 3
1) Caitlin M Hussey 11 2) Jocelyn Kuchta 10
3) Erin C McCarthy 11 4) Safiya A Samms 9
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
CLASS L: @ 4:09.75 1989 , WEAVER
MIN STANDARD: ^ 4:38.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hillhouse 'A' 4:09.00 4:10.82^ 2 10
1) Tiffany Bromfield 11 2) Asia Taylor 10
3) Tamika Brock 10 4) Kelly Libert 11
2 Ridgefield 'A' 4:15.50 4:11.54^ 2 8
1) Brynna L Lipson 12 2) Caroline K Davis 12
3) Aimee E Moffat 10 4) Catherine J Murdoch 11
3 Masuk 'A' 4:19.85 4:19.04^ 2 6
1) Olivia Pruszko 11 2) Alyssa Kowcz 12
3) Kristyn Calabrese 11 4) Erika Mannson 10
4 Mercy 'A' 4:25.00 4:20.82^ 2 4
1) Dana Tomc 12 2) Eva Ward 12
3) Jessica Keener 11 4) Kathryn Schumann 10
5 East Lyme 'A' 4:13.10 4:21.52^ 2 2
1) Alexandra MacDougall 11 2) Katie MacKay 10
3) Kendra Kohanski 9 4) Amanda Adams 11
6 Wilby 'A' 4:18.00 4:26.59^ 2 1
1) Tanaia Sherffield 11 2) Stacie Brodie 11
3) Ebony Bennett 10 4) Sharlene Fullenwiley 10
7 Brien McMahon 'A' 4:36.00 4:31.84^ 1
1) Katelyn Avery 10 2) Tricia Lewis 9
3) Steph O'Connell 10 4) Kristina Koroshetz 11
8 Fitch 'A' 4:25.00 4:32.90^ 1
1) Alicia Upholz 11 2) Christine Olivier 11
3) Kerrianne McAuliffe 11 4) Annie Rowland 9
9 Torrington 'A' 4:40.33 4:34.41^ 1
1) Meghan Gaignet 11 2) Nicole Morse 9
3) Brittany Corsetti 11 4) Michelle Loya 10
10 Rockville 'A' 4:38.00 4:41.67 1
1) Cathy McCullough 12 2) Alison Siedor 10
3) Kate Grochmal 12 4) Britnee Henry-Watkins 11
11 Enrico Fermi 'A' 4:35.00 4:44.27 1
1) Stephanie Sujat 11 2) Jimaine Titus 9
3) Lisa Herbert 11 4) Erica Pyznar 10
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
CLASS L: @ 9:42.66 2003 , RIDGEFIELD
MIN STANDARD: ^ 9:10.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ridgefield 'A' 9:38.30 9:38.43@ 10
1) Leah D Rosenfeld 11 2) Elizabeth Navarro 10
3) Elly J Teitsworth 11 4) Emily K Heaslip 11
2 Conard 'A' 9:44.26 9:40.66@ 8
1) Caitlin Cannon 10 2) Molly Fresher 10
3) Emma Perron 10 4) Heather Bemis 12
3 East Lyme 'A' 9:50.00 10:00.71 6
1) Chlesea Hargis 12 2) Annie Scully 10
3) Meghan Purdy 12 4) Allison Barner 12
4 Bristol Central 'A' 10:14.41 10:09.37 4
1) Davina Hernandez 12 2) Nemythe Lease 10
3) Alyse Phoenix 12 4) Alasia Griebel 10
5 Wilby 'A' 10:00.00 10:15.38 2
1) Stacie Brodie 11 2) Natashia Plaza 12
3) Tanaia Sherffield 11 4) Sharlene Fullenwiley 10
6 Fitch 'A' 10:10.00 10:28.53 1
1) Elizabeth Kosta 10 2) Elizabeth Littlewood 11
3) Annie Rowland 9 4) Kaitlyn Kennedy 11
7 Rockville 'A' 10:45.00 10:33.61
1) Katrina Ainsworth 9 2) Lindsey Dunlap 9
3) Megan Beaulieu-Jones 12 4) Sage Small 10
8 Bristol Eastern 'A' 10:51.50 10:40.12
1) Alison Bredehorst 11 2) Alicia Robillard 10
3) Jennifer Bossi 11 4) Jessica Divinere 11
9 Lyman Hall 'A' 10:37.46 10:44.96
1) Danielle Marias 11 2) Kathryn Holroyd 9
3) Erinn Valalik 9 4) Maryellen Bonito 9
10 Staples 'A' 10:55.30 10:45.08
1) Lindsey Chandler 10 2) Christie Hauck 11
3) Alexandra Jones 10 4) Allie Parkhurst 11
11 Torrington 'A' 10:59.89 10:57.23
1) Jill Snopkowski 12 2) Nicole Morse 9
3) Becky Bassler 12 4) Michelle Loya 10
12 E.O. Smith 'A' 10:59.00 10:58.50
1) Katherin Siracusa 11 2) Lauren Kilgannon 11
3) Lisa Konieczny 9 4) Kara Williams 11
13 Enrico Fermi 'A' 11:00.00 11:07.46
1) Jimaine Titus 9 2) Stephanie Sujat 11
3) Liz Ouellette 12 4) Olga N'Doci 11
14 Brien McMahon 'A' 11:00.00 11:32.68
1) Kimberly Martinez 12 2) Neena Kamath 10
3) Laura Romano 10 4) Steph O'Connell 10
-- Mercy 'A' 10:40.00 DNS
1) Carla Anderson 10 2) Bridget Hastings 11
3) Faye McKenna 10 4) Kristin Murrone 10
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================================
CLASS L: @ 4:18.35 2/14/2003 FARMINGTON, FARMINGTON
R Gundling, B Nickerson, C Crowe, J Gundling
MIN STANDARD: ^ 4:50.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Staples 'A' 4:28.31 4:31.78^ 3 10
1) Anna Sawch 10 2) Libby Myers 10
3) Allesandra Wendroff 10 4) Annie Sullivan 11
2 Farmington 'A' 4:34.70 4:32.62^ 2 8
1) Rebecca Gundling 10 2) Shauna Simeone 9
3) Jessica Sawyer 12 4) Jilian Gundling 12
3 Brien McMahon 'A' 4:34.00 4:34.27^ 2 6
1) Hayden Maloney 10 2) Catherine Farrow 11
3) Norma Farrow 11 4) Kristina Koroshetz 11
4 Wilby 'A' 4:30.00 4:36.25^ 3 4
1) Stacie Brodie 11 2) Tanaia Sherffield 11
3) Ebony Bennett 10 4) Lucy Fonseca 12
5 Mercy 'A' 4:38.00 4:36.32^ 2 2
1) Kathryn Schumann 10 2) Robyn Decker 12
3) Sophia LaPenna 11 4) Dana Tomc 12
6 Hillhouse 'A' 4:32.00 4:36.94^ 3 1
1) Asia Taylor 10 2) Shaiqua Burgess 9
3) Ann Marie Clarke 9 4) Chantelle Bailey 10
7 East Lyme 'A' 4:28.50 4:37.18^ 3
1) Katie MacKay 10 2) Emily Casciano 10
3) Danielle DeBartolo 12 4) Chlesea Hargis 12
8 Branford 'A' 4:39.10 4:39.37^ 2
1) Kelly Peterson 10 2) Jena Frisbie 11
3) Julie Smith 11 4) Adelle Zocher 11
9 Rockville 'A' 4:42.00 4:39.64^ 2
1) Katrina Ainsworth 9 2) Britnee Henry-Watkins 11
3) Samantha Militar 10 4) Sage Small 10
10 Fitch 'A' 4:30.10 4:40.81^ 3
1) Alicia Upholz 11 2) Caroline Merz 9
3) Cortney LeBlanc 9 4) Annie Rowland 9
11 Masuk 'A' 4:31.00 4:40.88^ 3
1) Kristyn Calabrese 11 2) Alyssa Kowcz 12
3) Mandy Chrisman 12 4) Rebecca McCollum 12
12 Torrington 'A' 4:47.08 4:47.43^ 1
1) Meghan Gaignet 11 2) Courtney Allen 11
3) Julie Osterhout 11 4) Kim Jacobson 11
13 Newington 'A' 4:45.96 4:47.96^ 2
1) Bridget Teevan 10 2) Kelly Smith 10
3) Melissa Goffe 9 4) Katie Kobylarz 11
14 E.O. Smith 'A' 4:49.00 4:48.34^ 1
1) Anna Hankins 11 2) Michelle Warren 12
3) Jocelyn Breton 9 4) Cassidy Weyel 11
15 Lyman Hall 'A' 4:47.00 4:49.45^ 1
1) Erinn Valalik 9 2) Erin Cummings 10
3) Brittany Benham 10 4) Maryellen Bonito 9
16 Middletown 'A' 4:48.00 4:56.61 1
1) Danielle Czesak 10 2) Janhavi Madabushi 10
3) Christina Burton 12 4) Emma Miller 12
17 East Haven 'A' 4:48.00 5:02.46 1
1) Caitlin Walker 10 2) Roxanne Fabrizio 12
3) Morgan Campbell 9 4) Courtney Fletcher 11
18 Enrico Fermi 'A' 4:49.00 5:08.03 1
1) Tamara Roman 12 2) Brittany Campbell 11
3) Angela Keck 11 4) Lisa Herbert 11
Girls High Jump
================================================================================
CLASS L: @ 5-05 1989 JANELL JOHNSTON, WINDHAM
MIN STANDARD: ^ 4-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Olivia Pruszko 11 Masuk 5-00.00 5-01.00^ 10
2 Samantha Binette 11 E.O. Smith 4-10.00 4-11.00^ 8
3 Britnee Henry-Watkins 11 Rockville 5-00.00 J4-11.00^ 6
4 Brittany Souza 10 Newington 4-08.00 4-07.00 2.33333
4 Chelsey Corsetti 12 Torrington 4-10.00 4-07.00 2.33333
4 Alexandria Czuchta 11 Bristol Cent 4-10.00 4-07.00 2.33333
7 Sarah Bennett 11 East Lyme 4-08.00 J4-07.00
8 Katie Blais 12 Lyman Hall 4-10.00 J4-07.00
8 Sharday Alston 11 Hillhouse 4-08.00 J4-07.00
-- Lindsey Sagnella 9 Staples 4-08.00 NH
-- Amy Calhoun 11 Bristol Cent 4-08.00 NH
-- Jenna Molleur 12 Lyman Hall 4-08.00 NH
-- Kora Shin 12 E.O. Smith 4-10.00 DNS
Girls Pole Vault
================================================================================
CLASS L: @ 10-00 2/14/2003 Daniela Ponte, TORRINGTON
MIN STANDARD: ^ 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Daniela Ponte 12 Torrington 10-06.00 10-02.00@ 10
2 Kim Jacobson 11 Torrington 8-06.00 8-06.00^ 7
2 Sara Muldoon 10 East Lyme 9-00.00 8-06.00^ 7
4 Libby Myers 10 Staples 7-06.00 7-06.00^ 4
5 Jani Springer 10 East Lyme 9-00.00 7-00.00 1
5 Michelle Boucher 11 Enrico Fermi 7-06.00 7-00.00 1
5 Kasia Tomkiel 9 Rockville 7-00.00 7-00.00 1
8 Leah McKellop 10 Ridgefield 7-00.00 J7-00.00
8 Dana Rocco 11 Newington 7-00.00 J7-00.00
8 Sarah Browning 10 Rockville 7-06.00 J7-00.00
-- Amanda Lounsbury 12 Staples 7-06.00 NH
-- Alexandra MacDougall 11 East Lyme 10-00.00 NH
Girls Long Jump
================================================================================
CLASS L: @ 18-08 1997 KAFU DAVIS, NFA
MIN STANDARD: ^ 14-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nora Miller 11 Middletown 18-07.25 18-06.00^ 10
2 Michelle Franks 12 Bristol East 16-09.00 17-01.25^ 8
3 Jenna Christie 12 Fitch 18-03.00 16-06.00^ 6
4 Jani Springer 10 East Lyme 15-04.00 16-05.00^ 4
5 Alyssa C Treat 12 Ridgefield 15-06.75 15-10.50^ 2
6 Vanessa Taal Strickland 11 Staples 14-03.25 14-10.50^ 1
7 Kerrilyn Kimball 11 Mercy 14-11.75 14-08.00^
8 Erin Cummings 10 Lyman Hall 14-00.00 13-08.50
9 Katie Blais 12 Lyman Hall 14-04.00 13-08.25
10 Angela Keck 11 Enrico Fermi 14-10.00 13-07.00
11 Lucy Fonseca 12 Wilby 14-00.00 13-01.50
12 Julie A Yaffa 11 Ridgefield 14-06.00 12-11.75
13 Brittany Campbell 11 Enrico Fermi 14-01.00 12-01.75
-- Katie Mantie 9 Lyman Hall 14-02.50 FOUL
-- Lindsay Bonvini 11 Bunnell 14-11.00 FOUL
Girls Shot Put
================================================================================
CLASS L: @ 38-09.50 2/14/2003 Christine Matteis, LYMAN HALL
MIN STANDARD: ^ 28-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Garynn Jackson 12 East Lyme 37-09.00 39-00.00@ 10
2 Cania Carter 12 Fitch 36-03.00 38-06.25^ 8
3 Jennifer Krodel 12 East Lyme 36-08.00 36-01.00^ 6
4 Stephanie Johnson 12 Fitch 34-07.00 34-01.50^ 4
5 Tanore Barrow 11 Hillhouse 35-05.00 34-00.00^ 2
6 Rachel Chamberlain 11 Branford 33-03.00 32-06.50^ 1
7 Kaitlin Cimini 12 Conard 31-04.00 32-05.00^
8 Kayla Broderick 11 East Lyme 33-08.00 32-01.50^
9 Diana Scott 11 Bristol East 31-10.00 31-07.25^
10 Melanie Arduini 12 Bristol East 32-06.00 31-02.00^
11 Mieshia Sapp 11 Mercy 29-09.50 29-05.00^
12 Jane DiFabbio 10 Bunnell 28-06.25 29-04.25^
13 Natalie Ruggiero 12 Lyman Hall 29-01.00 29-03.50^
14 Amanda Miceli 10 Rockville 29-05.00 28-05.00^
15 Carlie Minichino 12 Bunnell 28-11.50 28-04.00^
16 Tasara Bajjo 10 Rockville 28-07.00 28-02.50^
17 Kelsey Ninteau 12 Branford 28-05.00 28-01.50^
18 Lindsay Kulkin 10 Staples 28-03.00 27-02.50
19 Vicki Barthelemy 10 Branford 28-02.00 24-02.00
-- Lauren Veilette 10 East Haven 29-00.00 SCR
|