Top 10 Scoreboard
Boys
#1 Fayetteville-Manlius NY
#3 Lockport NY
#5 Chaminade NY
#10 Saratoga Springs NY
Unranked Burnt Hills-Ballston Lake NY
Previously ranked Monsignor Farrell NY
Previously ranked Warwick Valley NY
OK, the 12-second spread that Fayetteville-Manlius unleashed on an
unsuspecting Manhattan Invitational field was pretty impressive. Well,
try just nine seconds at Feds. Soph Tom Gruenewald led the pack at 16:09
in 6th place, and in less time than you can zap your coffee, Andrew
McCann, Owen Kimple, John Heron and Jared Burdick were across the line;
the final scorer in 16th. Their 34 points ultimately dispelled any discussion
about their status as the nation's #1 team. NE#4 Lockport was at 152
points, with Burnt Hills-Ballston Lake in 3rd, NE#10 Saratoga 4th and
NE#5 Chaminade in 5th. Walt Whitman sophomore Ryan Sheridan controlled
the race with a 15:43 win.
����������������������������� TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
�
� 1.��� 34� Fayetteville-Manlius���������� (16:15.2� 81:15.6)
=============================================
� 1����� 3� Tom Gruenewald���� SO��� 16:09.5
� 2����� 4� Andrew McCann����� JR��� 16:12.8
� 3����� 8� Owen Kimple������� JR��� 16:16.8
� 4����� 9� John Heron�������� JR��� 16:17.7
� 5���� 10� Jared Burdick����� SR��� 16:18.8
� 6�� ( 44) Danny Marnell����� JR��� 17:14.6
� 7�� ( 72) Geoff King�������� SO��� 17:32.4
�
� 2.�� 152� Lockport���������������������� (16:53.3� 84:26.4)
=============================================
� 1����� 6� Mark Russell������ SR��� 16:15.4
� 2���� 26� Lyle Tolli�������� JR��� 16:52.9
� 3���� 31� Patrick Russell��� JR��� 16:58.0
� 4���� 32� John Haenle������� SO��� 16:58.3
� 5���� 57� Brett Finnan������ SR��� 17:21.8
� 6�� (146) Anthony Prabucki�� SR��� 18:27.3
� 7�� (176) Todd Fraser������� SR��� 19:24.8
�
� 3.�� 186� Burnt Hills-Ballston Lake�� ���(16:58.9� 84:54.3)
=============================================
� 1����� 7� Ken Little�������� SR��� 16:15.7
� 2���� 25� Shamus Nally������ SR��� 16:52.5
� 3���� 27� John Mueller������ SR��� 16:53.2
� 4���� 59� Alex James�������� JR��� 17:23.5
� 5���� 68� Drew Houghtalen��� SO��� 17:29.4
� 6�� (106) David Jones������� SR��� 17:58.6
� 7�� (144) Colin Utz-Meagher� JR��� 18:23.9
�
� 4.�� 208� Saratoga���������������������� (17:05.7� 85:28.5)
=============================================
� 1���� 18� Greg Kelsey������� JR��� 16:42.3
� 2���� 29� Steve Murdock����� SO��� 16:54.1
� 3���� 38� Andy Bangert������ JR��� 17:03.1
� 4���� 58� Todd Meyer�������� JR��� 17:21.8
� 5���� 65� Mike Lower�������� SR��� 17:27.2
� 6�� ( 77) Greg Kiley�������� JR��� 17:34.6
� 7�� (145) Shawn Corcoran���� JR��� 18:24.1
�
� 5.�� 223� Chaminade��������������������� (17:04.0� 85:19.6)
=============================================
� 1����� 2� Kevin McDermott��� SR��� 16:03.5
� 2���� 37� Ryan McDermott���� SO��� 17:02.6
� 3���� 52� Conor McNamara���� JR��� 17:17.6
� 4���� 56� Brendan McGann���� JR��� 17:21.3
� 5���� 76� Gregory Hoffman��� SR��� 17:34.6
� 6�� ( 96) Brian Dussel������ SR��� 17:47.7
� 7�� (168) Conor Hampel������ SR��� 19:01.0
�
� 6.�� 235� Shenendehowa������������������ (17:10.0� 85:49.6)
=============================================
� 1���� 11� Dan McManamon����� JR��� 16:30.4
� 2���� 34� Andrew Benson����� SR��� 17:01.0
� 3���� 55� Chris Killough���� JR��� 17:20.9
� 4���� 61� Brendan Marsh����� SR��� 17:24.4
� 5���� 74� Dan Serfilippi���� SR��� 17:32.9
� 6�� ( 92) Rick Fendorak����� SR��� 17:42.8
� 7�� ( 98) Matt Wysocki������ SR��� 17:53.8
�������������� Results by Leone Timing & Results Services
���������������� �����������www.leonetiming.com
--------------------------------------------------------------------------------
������������������������������ GRADE
PLACE� PTS NAME��������������� PLACE� TEAM������������������������� TIME��� PACE��
--------------------------------------------------------------------------------
1����� Ryan Sheridan������ SO� 1� Walt Whitman���������������� 15:43.8� 5:04
3��� 2 Kevin McDermott���� SR �2� Chaminade������������������� 16:03.5� 5:11
6��� 3 Tom Gruenewald����� SO� 2� Fayetteville-Manlius�������� 16:09.5� 5:13
7��� 4 Andrew McCann������ JR� 2� Fayetteville-Manlius�������� 16:12.8� 5:14
12��� 6 Mark Russell������� SR� 7� Lockport����������������� ���16:15.4� 5:14
13��� 7 Ken Little��������� SR� 8� Burnt Hills-Ballston Lake��� 16:15.7� 5:15
14��� 8 Owen Kimple�������� JR� 3� Fayetteville-Manlius�������� 16:16.8� 5:15
15��� 9 John Heron��������� JR� 4� Fayetteville-Manlius�������� 16:17.7� 5:15
16�� 10 Jared Burdick������ SR� 9� Fayetteville-Manlius�������� 16:18.8� 5:16
18�� 11 Dan McManamon������ JR� 6� Shenendehowa���������������� 16:30.4� 5:19
33�� 18 Greg Kelsey�������� JR 13� Saratoga�������������������� 16:42.3� 5:23
43�� 25 Shamus Nally������� SR 20� Burnt Hills-Ballston Lake��� 16:52.5� 5:26
44�� 26 Lyle Tolli��������� JR 16� Lockport�������������������� 16:52.9� 5:27
45�� 27 John Mueller������� SR 21� Burnt Hills-Ballston Lake��� 16:53.2� 5:27
48�� 29 Steve Murdock������ SO 10� Saratoga�������������������� 16:54.1� 5:27
50�� 31 Patrick Russell���� JR 17� Lockport�������������������� 16:58.0� 5:28
51�� 32 John Haenle�������� SO 11� Lockport�������������������� 16:58.3� 5:28
54�� 34 Andrew Benson������ SR 25� Shenendehowa���������������� 17:01.0� 5:29
57�� 37 Ryan McDermott����� SO 13� Chaminade������������������� 17:02.6� 5:30
58�� 38 Andy Bangert������� JR 18� Saratoga�������������������� 17:03.1� 5:30
68�� 44 Danny Marnell������ JR 22� Fayetteville-Manlius�������� 17:14.6� 5:34
78�� 52 Conor McNamara����� JR 27� Chaminade������������������� 17:17.6� 5:34
84�� 55 Chris Killough����� JR 29� Shenendehowa���������������� 17:20.9� 5:36
85�� 56 Brendan McGann����� JR 30� Chaminade������������������� 17:21.3� 5:36
86�� 57 Brett Finnan������� SR 39� Lockport�������������������� 17:21.8� 5:36
87�� 58 Todd Meyer��������� JR 31� Saratoga�������������������� 17:21.8� 5:36
89�� 59 Alex James��������� JR 32� Burnt Hills-Ballston Lake��� 17:23.5� 5:36
91�� 61 Brendan Marsh������ SR 41� Shenendehowa���������������� 17:24.4� 5:37
95�� 65 Mike Lower��������� SR 43� Saratoga�������������������� 17:27.2� 5:38
100�� 68 Drew Houghtalen���� SO 19� Burnt Hills-Ballston Lake��� 17:29.4� 5:38
104�� 72 Geoff King��������� SO 21� Fayetteville-Manlius�������� 17:32.4� 5:39
107�� 74 Dan Serfilippi����� SR 48� Shenendehowa���������������� 17:32.9� 5:39
110�� 76 Gregory Hoffman���� SR 50� Chaminade������������������� 17:34.6� 5:40
111�� 77 Greg Kiley��������� JR 39� Saratoga�������������������� 17:34.6� 5:40 �
132�� 92 Rick Fendorak������ SR 59� Shenendehowa���������������� 17:42.8� 5:43
136�� 96 Brian Dussel������� SR 61� Chaminade������������������� 17:47.7� 5:44
140�� 98 Matt Wysocki������� SR 64� Shenendehowa���������������� 17:53.8� 5:46
150� 106 David Jones�������� SR 67� Burnt Hills-Ballston Lake��� 17:58.6� 5:48
198� 144 Colin Utz-Meagher�� JR 71� Burnt Hills-Ballston Lake��� 18:23.9� 5:56
199� 145 Shawn Corcoran����� JR 72� Saratoga�������������������� 18:24.1� 5:56
201� 146 Anthony Prabucki��� SR 88� Lockport�������������������� 18:27.3� 5:57
232� 168 Conor Hampel������� SR103� Chaminade������������������� 19:01.0� 6:08
241� 176 Todd Fraser�������� SR110� Lockport�������������������� 19:24.8� 6:15
�
#2 Cedar Cliff PA
States complete. Won 11/6 by a narrow margin over surging Coatesville.
#4 Christian Brothers Academy NJ
#6 Morris Hills NJ
Previously ranked Toms River North NJ
Previously ranked Cherokee NJ
Unranked Old Bridge NJ
NE#3 Christian Brothers Academy got some big points from their 5th
man and won by 27 over NE#6 Morris Hills with 69 points. Unranked Old
Bridge repeated last week's performance by finishing ahead of previously
ranked Toms River North and Cherokee by four and nine points, respectively.
Two FL favorites battled it out as Gill Saint Bernard SR Robert Papazian
went 15:39, with Colts Neck SO Craig Forys 14 seconds back... the only
two guys to crack 16 on the tough course.
Ed
Grant's NJ MOC Report
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 CHRISTIAN BROTHERS ACAD. 69 2 7 14 21 25 30 60
Total Time: 1:22:17.00
Average: 16:27.40
2 MORRIS HILLS 96 5 12 17 20 42 93 136
Total Time: 1:22:55.00
Average: 16:35.00
3 OLD BRIDGE 140 4 24 29 39 44 47 58
Total Time: 1:23:38.00
Average: 16:43.60
4 TOMS RIVER NORTH 144 9 16 33 37 49 64 85
Total Time: 1:23:53.00
Average: 16:46.60
5 CHEROKEE 149 6 11 36 46 50 65
Total Time: 1:23:47.00
Average: 16:45.40
Event 1 Boys 5k Run CC
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Robert Papazian SR GILL SAINT BERNARD 5:03 15:39
2 Craig Forys SO COLTS NECK 5:07 15:53 1
5 Chris Horel 11 CHRISTIAN BROS 5:12 16:07 2
7 Umar Saeed 12 OLD BRIDGE 5:12 16:08 4
9 Jayson Decker JR MORRIS HILLS 5:13 16:12 5
10 Tom Yersak SR CHEROKEE 5:13 16:13 6
14 Kevin Rogers 11 CHRISTIAN BROS 5:15 16:17 7
18 Christopher Pisano SR TOMS RIVER NORTH 5:17 16:23 9
22 Greg Bredeck JR CHEROKEE 5:18 16:26 11
23 Brandon Rodkewtiz JR MORRIS HILLS 5:18 16:28 12
26 Justin Wheat 11 CHRISTIAN BROS 5:19 16:30 14
30 Todd Westen JR TOMS RIVER NORTH 5:20 16:33 16
33 Kyle Soloff SO MORRIS HILLS 5:21 16:36 17
36 Jared Labar JR MORRIS HILLS 5:22 16:40 20
37 Greg Leach 11 CHRISTIAN BROS 5:22 16:40 21
41 Glen Li 12 OLD BRIDGE 5:23 16:42 24
44 Brian Keating 12 CHRISTIAN BROS 5:23 16:43 25
50 Chris Bezeg 12 OLD BRIDGE 5:25 16:49 29
52 Nick DiChiara 12 CHRISTIAN BROS 5:25 16:50 30
59 David Ellis SR TOMS RIVER NORTH 5:26 16:53 33
63 Vinny Marziano JR CHEROKEE 5:27 16:55 36
64 Mark McGarry SR TOMS RIVER NORTH 5:27 16:55 37
66 Frank Vulpis 12 OLD BRIDGE 5:27 16:56 39
70 Ryan Uhrynowich JR MORRIS HILLS 5:28 16:59 42
73 Matt Ciambriello 10 OLD BRIDGE 5:30 17:03 44
76 Sean McLaughlin SR CHEROKEE 5:30 17:04 46
77 Josh Chatterjee 12 OLD BRIDGE 5:31 17:07 47
80 Justin Brackett SR TOMS RIVER NORTH 5:31 17:09 49
81 James Maneval SR CHEROKEE 5:32 17:09 50
91 Pat Bennett 12 OLD BRIDGE 5:33 17:15 58
94 Anthony Pellegrino 10 CHRISTIAN BROS 5:34 17:17 60
100 George Wittman JR TOMS RIVER NORTH 5:37 17:26 64
101 Paul McFadden SR CHEROKEE 5:37 17:27 65
125 Dylan Bendian SO TOMS RIVER NORTH 5:42 17:41 85
135 Daniel Godfrey SR MORRIS HILLS 5:46 17:53 93
168 Matthew Shipe SO ROSELLE CATHOLIC 6:11 19:11 126
#7 Londonderry NH
Upset at New Englands 11/13 by New Milford CT.
#8 Coatesville PA
2nd at States 11/6 in AAA to NE#2 Cedar Cliff.
#9 New Milford CT
Won New Englands in 5-state meet over previously NE#6 Londonderry.
Girls
#1 Saratoga Springs NY
#2 Bayshore NY
#5 Hilton NY
#6 Cicero-North Syracuse NY
#7 Bethlehem NY
Previously ranked Columbia NY
Previously ranked Warwick Valley NY
To place five scorers in the top five of most invitationals is a feat.
To do it at the NY Federation Championships is... well, more ammunition
for the 'best of all time' discussion. As expected, Saratoga won. It
was the margin that was remarkable (even though Tullyrunners predicted
the score at 24). Their 22 points behind Nicole Blood's 17:27 win was
120 better than unranked Shenendehowa in 2nd place. That's right, it
wasn't NE#2 Bay Shore. NY coaches had been saying for weeks that they
thought one team would catch them. But it wasn't just Shen, it was also
NE#7 Bethlehem, getting 3rd with 145 points. Bay Shore was three more
points back, with NE#5 Hilton in 5th with 151, and NE#6 Cicero-North
Syracuse 6th with 166.
����� TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
�
� 1.��� 22� Saratoga���������������������� (18:12.4� 91:02.0)
=============================================
� 1����� 1� Nicole Blood������� JR��� 17:27.3
� 2����� 3� Hannah Davidson���� FR��� 17:58.4
� 3����� 5� Lindsey Ferguson��� JR��� 18:21.3
� 4����� 6� Caitlin Lane������� FR��� 18:36.7
� 5����� 7� Karyn Delay�������� SR��� 18:38.3
� 6�� ( 26) Ashley Campbell���� JR��� 19:39.8
� 7�� ( 47) Alysha McElroy����� SO��� 20:11.7
�
� 2.�� 142� Shenendehowa������������������ (19:38.9� 98:14.3)
=============================================
� 1���� 19� Jackie Gniewek� ����JR��� 19:15.7
� 2���� 20� Libby Babcock������ SR��� 19:25.5
� 3���� 29� Tricia Wardwell���� SO��� 19:45.4
� 4���� 35� Sarah Rogers������� SR��� 19:50.7
� 5���� 39� Cara Janeczko������� 7��� 19:57.0
� 6�� ( 72) Christine Sloat���� SO��� 20:44.7
� 7�� (101) Chelsea Babcock���� SO��� 21:09.7
�
� 3.�� 145� Bethlehem��������������������� (19:34.9� 97:54.2)
=============================================
� 1���� 12� Roxanne Wegman����� SR��� 19:05.0
� 2���� 13� Emily Malinowski��� SR��� 19:08.4
� 3���� 16� Kristin Kenney����� FR��� 19:09.7
� 4���� 51� Kristin Peck������� FR��� 20:14.1
� 5���� 53� Claire Luke�������� JR��� 20:17.0
� 6�� ( 74) Megan Gallagher���� JR��� 20:45.8
� 7�� (111) Taylor Jackson����� SR��� 21:21.4
�
� 4.�� 148� Bay Shore�������������������� �(19:29.1� 97:25.5)
=============================================
� 1����� 4� Laura Cummings����� SR��� 18:14.5
� 2���� 15� Lauren Schmidt����� JR��� 19:09.2
� 3���� 36� Callie Hogan������� SO��� 19:51.6
� 4���� 37� Mary Liz McCurdy��� SR��� 19:51.6
� 5�� ��56� Pam O'Sullivan����� SR��� 20:18.6
� 6�� ( 70) Sarah McCurdy������ FR��� 20:44.4
� 7�� ( 83) Caitlin Knapp������ SO��� 20:57.8
�
� 5.�� 151� Hilton������������������������ (19:37.5� 98:07.4)
=============================================
� 1���� 14� Allison Sawyer����� SO��� 19:09.1
� 2���� 17� Shelby Herman������ FR��� 19:13.3
� 3���� 18� Ashley Jones������� FR��� 19:15.0
� 4���� 45� Laura Iafrati������ SR��� 20:10.6
� 5���� 57� Caroline Shultz���� SO��� 20:19.4
� 6�� (134) Veronica Griffiths� SR��� 21:57.4
� 7�� (164) Caileen Childs����� JR��� 23:16.0
�
� 6.�� 166� Cicero-North Syracuse��������� (19:43.1� 98:35.1)
=============================================
� 1����� 8� Nicki Junod�������� JR��� 18:53.4
� 2���� 10� Marie Parks�������� SR��� 19:02.6
�3���� 42� Katie Duerr�������� SO��� 20:03.5
� 4���� 46� Alicia Finger������ SO��� 20:11.3
� 5���� 60� Navneet Shergill��� FR��� 20:24.3
� 6�� ( 73) Heather Wallace���� SR��� 20:45.2
� 7�� ( 82) Chelsea Wallace���� SR��� 20:52.8
--------------------------------------------------------------------------------
������������������������������ GRADE
PLACE� PTS NAME��������������� PLACE� TEAM������������������������� TIME��� PACE��
--------------------------------------------------------------------------------
1��� 1 Nicole Blood������� JR� 1� Saratoga�������������������� 17:27.3� 5:38
2��� 2 Aislinn Ryan������� JR� 2� Warwick Valley�������������� 17:40.2� 5:42
3��� 3 Hannah Davidson���� FR� 1� Saratoga�������������������� 17:58.4� 5:48
6��� 4 Laura Cummings����� SR� 2� Bay Shore������������������� 18:14.5� 5:53
8��� 5 Lindsey Ferguson��� JR� 3� Saratoga�������������������� 18:21.3� 5:55
9��� 6 Caitlin Lane������� FR� 3� Saratoga�������������������� 18:36.7� 6:00
10��� 7 Karyn Delay�������� SR� 4� Saratoga�������������������� 18:38.3� 6:00
15��� 8 Nicki Junod�������� JR� 5� Cicero-North Syracuse������� 18:53.4� 6:05
17�� 10 Marie Parks�������� SR� 6� Cicero-North Syracuse������� 19:02.6� 6:08
19�� 12 Roxanne Wegman����� SR� 7� Bethlehem������������������� 19:05.0� 6:09
20�� 13 Emily Malinowski��� SR� 8� Bethlehem������������������� 19:08.4� 6:10
21�� 14 Allison Sawyer����� SO� 3� Hilton���������������������� 19:09.1� 6:10
22�� 15 Lauren Schmidt����� JR� 6� Bay Shore������������������� 19:09.2� 6:10
23�� 16 Kristin Kenney����� FR� 5� Bethlehem������������������� 19:09.7� 6:11
24�� 17 Shelby Herman������ FR� 6� Hilton���������������������� 19:13.3� 6:12
26�� 18 Ashley Jones������� FR� 7� Hilton���������������������� 19:15.0� 6:12
27�� 19 Jackie Gniewek����� JR� 8� Shenendehowa���������������� 19:15.7� 6:12
31�� 20 Libby Babcock������ SR 11� Shenendehowa���������������� 19:25.5� 6:16
42�� 26 Ashley Campbell���� JR 16� Saratoga�������������������� 19:39.8� 6:20
50�� 29 Tricia Wardwell���� SO� 7� Shenendehowa���������������� 19:45.4� 6:22
56�� 33 Brina Seguine������ SO� 8� Columbia�������������������� 19:48.1� 6:23
60�� 35 Sarah Rogers������� SR 20� Shenendehowa���������������� 19:50.7� 6:24
61�� 36 Callie Hogan������� SO� 9� Bay Shore������������������� 19:51.6� 6:24
62�� 37 Mary Liz McCurdy��� SR 21� Bay Shore������������������� 19:51.6� 6:24
66�� 39 Cara Janeczko������� 7� 1� Shenendehowa���������������� 19:57.0� 6:26
73�� 42 Katie Duerr�������� SO 14� Cicero-North Syracuse������� 20:03.5� 6:28
81�� 45 Laura Iafrati������ SR 24� Hilton���������������������� 20:10.6� 6:30
82�� 46 Alicia Finger������ SO 16� Cicero-North Syracuse������� 20:11.3� 6:30
83�� 47 Alysha McElroy����� SO 17� Saratoga�������������� ������20:11.7� 6:31
88�� 51 Kristin Peck������� FR 17� Bethlehem������������������� 20:14.1� 6:31
91�� 53 Claire Luke�������� JR 27� Bethlehem������������������� 20:17.0� 6:32
92�� 54 Ashley Ferriero���� JR 28� Columbia�������������������� 20:17.6� 6:32
94�� 56 Pam O'Sullivan����� SR 28� Bay Shore������������������� 20:18.6� 6:33
95�� 57 Caroline Shultz���� SO 20� Hilton���������������������� 20:19.4� 6:33
98�� 60 Navneet Shergill��� FR 18� Cicero-North Syracuse������� 20:24.3� 6:35
108�� 66 Alison O'Brien����� FR 19� Columbia� �������������������20:43.4� 6:41
114�� 72 Christine Sloat���� SO 24� Shenendehowa���������������� 20:44.7� 6:41
115�� 73 Heather Wallace���� SR 36� Cicero-North Syracuse������� 20:45.2� 6:41
116�� 74 Megan Gallagher���� JR 34� Bethlehem������������������� 20:45.8� 6:41
127�� 82 Chelsea Wallace���� SR 42� Cicero-North Syracuse������� 20:52.8� 6:44
130�� 83 Caitlin Knapp������ SO 29� Bay Shore������������������� 20:57.8� 6:45
�131�� 84 Alexandra Nichols�� FR 22� Columbia�������������������� 20:58.5� 6:46
164� 110 Julie Carr��������� SR 49� Columbia ��������������������21:20.1� 6:53
197� 134 Veronica Griffiths� SR 60� Hilton���������������������� 21:57.4� 7:05
152� 101 Chelsea Babcock���� SO 37� Shenendehowa���������������� 21:09.7� 6:49
165� 111 Taylor Jackson����� SR 50� Bethlehem������������������� 21:21.4� 6:53
233� 164 Caileen Childs����� JR 68� Hilton���������������������� 23:16.0� 7:30
#3 Unionville PA
Won AAA States 11/6 by 111-point margin.
#4 Roxbury NJ
#8 Monsignor Donovan NJ
NE#4 Roxbury improved on their #3 all-time Holmdel Park team average and
finished with a 65 point gap in beating NE#8 Monsignor Donovan. Their
19:20 average was three seconds a person better than their Groups win.
2003 FL Finalist Brittany Sedberry of Ocean City looks to be in shape
to return to San Diego. She held off Haddonfield junior Vanessa Wright
of Haddonfield by 10 seconds, going 18:12. 2003 FL Finalist Jen Clausen
of Jackson, a Junior, was 6th in 18:36.
Ed
Grant's NJ MOC Report
Event 2 Girls 5k Run CC
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 ROXBURY 73 1 9 10 18 35 38 55
Total Time: 1:36:43.00
Average: 19:20.60
2 MONSIGNOR DONOVAN 138 2 8 16 23 89 90 119
Total Time: 1:38:41.00
Average: 19:44.20
Event 2 Girls 5k Run CC ================================================================================== Name Year School Avg Mile Finals Points ================================================================================== 1 Brittany Sedberry JR OCEAN CITY 5:52 18:12 4 Ali Caruana SR ROXBURY 5:59 18:34 1 5 Leah Brogan SR MONSIGNOR DONOVAN 5:59 18:36 2 13 Molly Kempton FR MONSIGNOR DONOVAN 6:08 19:02 8 14 Jenn Ennis JR ROXBURY 6:08 19:03 9 15 Kristen Stevens JR ROXBURY 6:08 19:03 10 28 Brianna Crowe FR MONSIGNOR DONOVAN 6:18 19:34 16 32 Ashley Cromartie FR ROXBURY 6:21 19:41 18 43 Amanda Cavallo FR MONSIGNOR DONOVAN 6:26 19:58 23 62 Casey Campbell SR ROXBURY 6:34 20:22 35 68 Sarah Tencza JR ROXBURY 6:36 20:29 38 88 Lauren Penney FR ROXBURY 6:44 20:55 55 124 Tara Watson JR MONSIGNOR DONOVAN 6:56 21:31 89 125 Maggie Taverna SR MONSIGNOR DONOVAN 6:57 21:35 90 157 Heather Carbone SO MONSIGNOR DONOVAN 7:20 22:46 119
#9 Ridgefield CT
Won New Englands 11/13 by 49 points over previously
ranked NE#4 Champlain Valley VT. Welcome to the rankings!
#10 Champlain Valley VT
2nd to #9 Ridgefield on 11/13 at New England Champs.
|