States
Washington 2003 outdoor

Pasco Invitational

April 19, 2003


 

Boys - Girls

Boys

PASCO INVITE   APRIL 19, 2003  
       
BOYS 110 METER HIGH HURDLES   BOYS 1600 METER RUN  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Barry Leavitt-Kiona-Benton 14.72 1-Laef Barnes-Mead 4:17.61
2-John Cassleman-Pullman 15.04 2-Rich Nelson-Shadle Park 4:17.98
3-Jake Woelke-Newport(Bell) 15.18 3-Andrew McClary-Shelton 4:18.23
4-T.J. Emrich-W.F. West 15.38 4-Austin Abbott-W.F. West 4:18.84
5-Brandon Wilson-Kamiakin 15.39 5-Travis Hartanov-Mt. Spokane 4:21.01
6-Dustin Golding-Southridge 15.39 6-Tyler Mitchell-Mt. Baker 4:24.40
7-Alex Clark-Selah 15.46 7-Nate Appel-Ilwaco 4:25.92
8-Jay Komar-Auburn-Riverside 15.86 8-James Wilson-West Valley(Yak) 4:27.19
BOYS 300 METER INTER. HURDLES--   BOYS 3200 METER RUN--  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-John Cassleman-Pullman 38.34 1-Brian Ehlis-West Valley(Yak) 9:18.30
2-Barry Leavitt-Kiona-Benton 38.52 2-Dallin Glenn-Eisenhower 9:21.21
3-Kolby Hoover-North Kitsap 38.72 3-Michael Quackenbush-Joel Ferris 9:22.84
4-Brandon Wilson-Kamiakin 38.94 4-Rich Nelson-Shadle Park 9:29.81
5-Brad Barto-Newport(Bell) 39.78 5-Chauncey Peak-West Valley(Sp) 9:30.31
6-Jay Komar-Auburn-Riverside 39.89 6-Caleb Knox-Jackson 9:30.41
7-Thomas Balinger-Wenatchee 40.06 7-Andy Gorder-Wilson 9:31.89
8-Bob Frey-Bethel 40.08 8-Joe Walsh-Jesuit(OR) 9:32.55
BOYS 100 METER DASH--   BOYS DISTANCE RELAY-NEW REC  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Jarell Nelson-Olympic 10.94 1-Auburn-Riverside 10:21.13
2-Leon Jackson-Pasco 10.96 2-Mead 10:24.23
3-Michael Clay-Richland 11.14 3-Joel Ferris 10:35.24
4-Andy Wills-South Whidbey 11.18 4-Jackson 10:36.21
5-JC Robertson-Bethel 11.23 5-Eisenhower 10:39.67
6-Steve Edwards-Eastmont 11.24 6-Wilson 10:45.49
7-Sean Bresnahan-Columbia River 11.31 7-Jesuit(OR) 10:47.12
8-Matt Johnson-Davis 11.40 8-Edmonds Woodway 10:52.82
BOYS 200 METER DASH--   BOYS 4X100 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Darren Woods-Stadium 21.79 1-Renton 43.29
2-Jarel Nelson-Olympic 22.19 2-Olympic 43.38
3-Dustin Golding-Southridge 22.31 3-Lincoln 43.44
4-Aaron Gunn-Hanford 22.38 4-Richland 43.63
5-Quinton Jackson-Renton 22.39 5-Southridge 43.70
6-Kolby Hoover-North Kitsap 22.60 6-Pullman 43.91
7-Cody Moore-Pullman 22.62 7-Eastmont 44.00
8-Matt Johnson-Davis 22.80 8-Mead 44.06
BOYS 400 METER DASH--   BOYS 4X400 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Darren Woods-Stadium 48.65 1-Richland 3:25.12
2-Isaiah Bouie-Rainier Beach 49.58 2-Renton 3:27.05
3-Victor Okocha-Renton 50.07 3-Wenatchee 3:27.58
4-Anthony Ragsdale-Bremerton 50.23 4-Bothell 3:27.99
5-Calvin Horton-Stadium 50.58 5-Shadle Park 3:28.13
6-David VanUnen-Richland 50.61 6-Pullman 3:28.49
7-Brandon Howell-Clarkston 50.88 7-Tacoma Baptist 3:28.62
8-Tyler Moosman-University 50.95 8-Edmonds Woodway 3:29.42
BOYS 800 METER RUN--   BOYS POLE VAULT  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Carl Moe-Auburn-Riverside 1:54.03 1-D.J. Brown-Squalicum 15-03.0
2-Brian Wall-Tacoma Baptist 1:54.28 2-Thomas Seely-Hanford 14-06.0
3-Nate Appel-Ilwaco 1:56.29 3-Jaymes Powell-Mead 14-06.0
4-Eddie Strickler-Richland 1:56.64 4-David Loomis-Skyview 14-00.0
5-Bernie Moses-Wilson 1:57.05 5-Justin Clary-Hanford 13-09.0
6-Josh Wilcox-Bellevue 1:58.44 6-Travis Kruse-Mt. Spokane 13-06.0
7-Austin Abbott-W.F. West 1:58.85 7-Jerry Smith-Gonzaga Prep 13-06.0
8-Ben Poffenroth-Joel Ferris 1:59.09 8-Mike Uhlenkott-North Central 13-06.0
BOYS SHOTPUT      
PLACE-NAME-SCHOOL DIST TEAM SCORES POINTS
1-Craig Kent-Central Valley 58-01.5 Mead 31
2-Matt Wauters-Bainbridge 55-09.5 Stadium 30
3-Quinton Kakaley-Newport(Bell) 54-02.5 Richland 29
4-Andy Holden-Tacoma Baptist 53-02 Renton 28
5-Matt Pinson-Prosser 52-05 Olympic 26
6-Andy Roof-East Valley(Sp) 52-03.5 Pullman 26
7-Clint Osborn-Lake Stevens 51-03.5 Auburn-Riverside 25
8-Nels Asplund-Curtis 49-11 Hanford 23
BOYS DISCUS--   Kiona-Benton 21
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Bainbridge 18
1-Matt Wauters-Bainbridge 180-02 Shadle Park 17
2-Nick Owens-Shelton 177-02 Newport(Bell) 16
3-Drew Ulrick-Mead 176-10 Rainier Beach 16
4-Craig Kent-Central Valley 165-06 Central Valley 15
5-Danny Lawson-Moses Lake 164-02 Eisenhower 15
6-Vincent Radish-Stanwood 161-03 Tacoma Baptist 15
7-Chase Mancuso-Kamiak HS 157-10 Bellingham 14
8-Ted Edwards-Kelso 151-04 Shelton 14
BOYS LONG JUMP--   Shorecrest 14
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Eastmont 13
1-Shane Hoffman-Shorecrest 21-09 Joel Ferris 13
2-Toneil Pinkney-Rainier Beach 21-09 Kamiakin 13
3-Calvin Horton-Stadium 21-07 Southridge 13
4-Doug Moon-Lindbergh 21-04 West Valley(Yak) 13
5-Marcus Miller-Gonzaga Prep 21-03.5 W.F. West 12
6-Stu Allen-Kiona-Benton 21-02.25 West Valley(Sp) 12
7-Geoff Penrod-Lakeside 21-00.5 Curtis 11
8-Jason Lo-Auburn-Riverside 20-11.5 Lindbergh 11
BOYS TRIPLE JUMP--   La Grande 10
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Roosevelt 10
1-Moreno Zapata-Curtis 44-10.5 Squalicum 10
2-Rashad Toussaint-West Valley(Sp) 44-06.75 Kelso 9
3-Husein Pistolejvic-Hanford 44-03.25 North Kitsap 9
4-Corey Fredericks-Evergreen(Van) 44-01.5 Wilson 9
5-Doug Moon-Lindbergh 43-10.5 Ilwaco 8
6-Aaron Smith-Eisenhower 43-03.75 Jackson 8
7-Kyle Mott-Eastmont 43-00.5 Pasco 8
8-Garrett Brown-Edmonds Woodway 43-00.25 Wenatchee 8
BOYS HIGH JUMP--   Mt. Spokane 7
PLACE-NAME-SCHOOL HEIGHT Gonzaga Prep 6
1-Norris Frederick-Roosevelt 6-06.0 Lincoln 6
2-Toby Seim-Bellingham 6-05.0 Auburn HS 5
3-Eric Mellema-Bellingham 6-05.0 Bethel 5
4-Andrew Stranack-Auburn HS 6-05.0 Bothell 5
5-Lars Teigen-Shorecrest 6-04.0 Bremerton 5
6-Jared Tikker-Lakeside 6-02.0 Evergreen(Van) 5
7-Dijon Hodge-Lindbergh 6-02.0 Lakeside 5
8-Kyle Eaton-Ellensburg 6-02.0 Skyview 5
BOYS JAVELIN--   Snohomish 5
PLACE-NAME-SCHOOL DIST South Whidbey 5
1-Skyler MacDonald-La Grande 190-00 Moses Lake 4
2-Sean Sickles-Kelso 188-02 Prosser 4
3-Kyle Gilmore-Eastmont 184-04 Bellevue 3
4-Jared Jones-Snohomish 179-02 Davis 3
5-Travis Minnich-Kamiakin 178-11 East Valley(Sp) 3
6-Matt Constantino-Oak Harbor 177-04 Edmonds Woodway 3
7-Travis Tanasse-West Valley(Yak) 174-05 Jesuit(OR) 3
8-Zach Dwight-Davis 170-06 Mt. Baker 3
    Oak Harbor 3
    Stanwood 3
    Clarkston 2
    Columbia River 2
    Kamiak HS 2
    Lake Stevens 2
    Selah 2
    Ellensburg 1
    North Central 1
    University 1

 

Girls

 
PASCO INVITE   APRIL 19, 2003  
       
GIRLS 100 METER HIGH HURDLES   GIRLS 1600 METER RUN  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Emily Mothershed-Battle Ground 15.75 1-Megan O'Reilly-Mt. Spokane 5:00.43
2-Cortney Hahn-Columbia River 15.83 2-Jamie Geissler-Mead 5:03.10
3-Ashley Grayson-Heritage 15.84 3-Patricia Loughlin-Jesuit(OR) 5:06.38
4-Jeslyn Lemke-Cheney 15.93 4-Lucy Miller-Snohomish 5:10.42
5-Candace Mathews-Connell 16.12 5-Breanne Siebol-East Valley(Yak) 5:11.39
6-Jessica Shanley-Richland 16.21 6-Sara Thon-Squalicum 5:11.83
7-Nicole Elliott-Pasco 16.28 7-Katie Hummel-Eisenhower 5:12.71
8-Emily Dahl-John Rogers 16.38 8-Adrienne Nova-Lake Washington 5:12.76
GIRLS 300 METER LOW HURDLES--   GIRLS 3200 METER RUN--  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Cortney Hahn-Columbia River 45.10 1-Kayle Peterson-South Kitsap 11:13.38
2-Brittany Baynes-Central Valley 45.27 2-Shannon Bell-Gonzaga Prep 11:14.13
3-Heidi Dimmitt-Wenatchee 46.23 3-Stephanie Lenihan-Davis 11:16.86
4-Chelsi Claussen-Shelton 46.56 4-Kristi Jensen-Kamiakin 11:23.09
5-Dana Allen-Interlake 46.61 5-Janelle Probst-Mead 11:30.26
6-Emily Mothershed-Battle Ground 46.86 6-Shiloh Deitz-Mt. Spokane 11:34.84
7-Jeslyn Lemke-Cheney 46.88 7-Amie Dahnke-University 11:34.90
8-Caitlin Bonney-Edmonds Woodway 46.98 8-Molly Cole-West Valley(Sp) 11:39.93
GIRLS 100 METER DASH--   GIRLS DISTANCE RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Sarah Burns-Curtis 12.32 1-Eisenhower 13:01.61
2-Jaqua Williams-Rainier Beach 12.35 2-Lake Stevens 13:07.41
3-Andrea Mayes-Shelton 12.57 3-Mt. Spokane 13:09.77
4-Quiana Green-Heritage 12.75 4-Kelso 13:10.44
5-Stephanie Hardin-Kennedy 12.78 5-Riverside Christian 13:19.21
6-McKayla Sutton-Selah 12.81 6-Jesuit(OR) 13:21.30
7-Shannon Long-Richland 12.87 7-Walla Walla 13:22.27
8-Kristin Singleton-Southridge 12.92 8-Snohomish 13:23.55
GIRLS 200 METER DASH--   GIRLS 4X100 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Teri Cheatham-Curtis 25.31 1-Curtis 48.47
2-Christina Rainey-Davis 26.10 2-Eastmont 49.83
3-Kameko Wilson-Bethel 26.21 3-Shelton 50.27
4-Stephanie Hardin-Kennedy 26.29 4-Shorecrest 50.55
5-Jessica Hinton-Lake Stevens 26.35 5-Mt. Spokane 50.61
6-Brynne Lieb-Tumwater 26.50 6-Rainier Beach 50.81
7-Jenny Russell-Kennedy 26.92 7-Kamiakin 50.91
8-Kasey Hostettler-Hanford 27.02 8-Emerald Ridge 50.93
GIRLS 400 METER DASH--   GIRLS 4X200 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Becca Noble-John Rogers 55.78 1-Eastmont 1:43.47
2-Kameko Wilson-Bethel 56.95 2-Curtis 1:43.86
3-Jessie Bobert-Heritage 57.24 3-Rainier Beach 1:45.93
4-Leanne Bellar-Bellevue 57.94 4-Shelton 1:46.05
5-Lydia Boswell-Grandview 58.68 5-Snohomish 1:46.07
6-Corrina O'Brien-Gonzaga Prep 59.14 6-Mt. Spokane 1:46.33
7-Lauren Olander-West Valley(Yak) 59.30 7-Shorecrest 1:46.69
8-Rachael Kaercher-Shelton 59.67 8-Wenatchee 1:47.23
GIRLS 800 METER RUN--   GIRLS 4X400 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Amanda Miller-Eastmont 2:15.60 1--Eastmont 4:03.57
2-Andrea Brown-Mt. Baker 2:17.38 2--Shorecrest 4:05.77
3-Mickey Pelland-Shorecrest 2:18.00 2--Richland 4:06.00
4-Amber Looslie-Elgin(OR) 2:18.57 4--Gonzaga Prep 4:09.28
5-Whitney Ramsey-North Central 2:20.05 5--West Valley(Yak) 4:09.37
6-Sierra Henderson-Auburn HS 2:20.41 6--Wenatchee 4:09.70
7-Kathleen Loughlin-Jesuit(OR) 2:22.19 7--Central Valley 4:10.57
8-Amy Lia-Bothell 2:22.54 8--Jesuit(OR) 4:10.69
GIRLS SHOTPUT   TEAM SCORES POINTS
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Curtis 48
1-Amanda Faire-Ellensburg 43-00.5 Eastmont 41
2-McKenzie Burgess-Kiona-Benton 41-08.5 Mt. Spokane 35
3-Corissa Hutchinson-Mead 39-07.0 Snohomish 34
4-Kristen Ellsberg-Skyview 38-10.5 Eisenhower 27
5-Jenna Sparber-Walla Walla 38-05.0 Columbia River 24
6-Libby Erickson-Mtn. View 37-04.5 Shelton 23
7-Kelcee Moody-East Valley(Sp) 37-02.0 Heritage 21
8-Torie Reher-Capital(ID) 37-02.0 Mead 21
GIRLS DISCUS--   Shorecrest 21
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Skyview 18
1-Erika Kirley-Kennewick 136-07 Battle Ground 17.5
2-McKenzie Burgess-Kiona-Benton 135-05 Rainier Beach 17
3-Jane Demme-Columbia River 133-09 Southridge 17
4-Sybresha Branch-Eisenhower 127-02 Gonzaga Prep 16
5-Erika Cummings-Lakeside 127-00 Kiona-Benton 16
6-Kristen Ellsberg-Skyview 125-03 Central Valley 15
7-Erin Drake-Eastmont 120-10 Bethel 14
8-Corissa Hutchinson-Mead 120-00 Davis 14
GIRLS LONG JUMP--   John Rogers 13
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Kelso 13
1-Sarah Burns-Curtis 18-9 Arlington 12
2-Kristin Singleton-Southridge 17-07.25 Jesuit(OR) 12
3-Kaylee Gardner-Bellingham 17-07 Lake Stevens 12
4-Teanna Meinhold-Colville 17-04.75 Kennedy 11
5-Kasey Hostettler-Hanford 17-04.75 Richland 11
6-Catie Schuetzle-Shadle Park 17-02 Ellensburg 10
7-Danielle Lake-John Rogers 16-11 Kennewick 10
8-Candice Nell-Eastmont 16-10.5 Lewis & Clark 10
GIRLS TRIPLE JUMP--   South Kitsap 10
PLACE-NAME-SCHOOL DIST Wenatchee 10
1-Emily Kling-Snohomish 37-00.0 Bellingham 9
2-Becky Hamm-Kelso 36-05.75 Kentlake 8
3-Baily Cox-Wilbur/Creston 36-03.0 Lyle 8
4-Phoebe Maurer-Mt. Spokane 36-00.0 Mt. Baker 8
5-Courtney Waterhouse-Snohomish 35-10.75 Cheney 7
6-Kaylee Gardner-Bellingham 35-08.5 Connell 7
7-Amanda Merrell-Mead 35-07.5 Kamiakin 7
8-Terra Hale-Eisenhower 35-05.75 Everett 6
GIRLS HIGH JUMP--   University 6
PLACE-NAME-SCHOOL HEIGHT Walla Walla 6
1-Briann January-Lewis & Clark 5-04.0 West Valley(Yak) 6
2-Jana Manis-Southridge 5-04.0 Wilbur/Creston 6
3-Sharon Bjella-Everett 5-04.0 Bellevue 5
4T-Emily Mothershed-Battle Ground 5-03.0 Colville 5
4T-Taryn Plypick-Sumner 5-03.0 Elgin(OR) 5
6-Ashley Price-Connell 5-03.0 Hanford 5
7-Kristin Brogdon-La Grande 5-03.0 Interlake 5
8-Terra Hale-Eisenhower 5-03.0 Sumner 4.5
GIRLS JAVELIN-NEW REC.--   East Valley(Sp) 4
PLACE-NAME-SCHOOL DIST East Valley(Yak) 4
1-Kara Patterson-Skyview 157-06 Grandview 4
2-Lindsey Blaine-Lyle 139-00 Lakeside 4
3-Jasmine McCormack-Arlington 138-08 North Central 4
4-Alicia Mills-Central Valley 136-00 Riverside Christian 4
5-Chelsea Glavin-Heritage 130-08 Auburn HS 3
6-Sami Fisher-Eisenhower 127-05 Mtn. View 3
7-Cassie Dryden-East Valley(Sp) 124-03 Selah 3
8-Ashley Williamson-Mt. Spokane 119-02 Shadle Park 3
GIRLS POLE VAULT-NEW REC--   Squalicum 3
PLACE-NAME-SCHOOL HEIGHT Tumwater 3
1-Emily Enders-Snohomish 12-00.0 Bremerton 2
2-Stevie Marshalek-Kentlake 11-09.0 La Grande 2
3-Sarah Hegna-Arlington 11-06.0 Pasco 2
4-Doria Holbrook-Eisenhower 11-06.0 Bothell 1
5-Jennifer Tiffany-University 10-03.0 Capital(ID) 1
6-Amy Preuss-Mt. Spokane 10-00.0 Edmonds Woodway 1
7-Monica Anderson-Bremerton 9-06.0 Emerald Ridge 1
7-Laura Schvaneveldt-Interlake 9-06.0 Lake Washington 1
    West Valley(Sp) 1

 

DyeStat Washington

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003