HOME US News States
States Washington

Sunfair Invitational

10/5/02


Boys - Girls

West #9 Mead boys and Mt. Spokane girls win team titles. Fastest individuals are Auburn Riverside WA sr Carl Moe 15:24 and Colbert WA freshman Megan O'Reilly 18:04.

Boys

Team scores -- Top 10: Mead 17, Eisenhower 26, Snohomish 37, Hermiston, Ore., 42, University 65, Mount Spokane 67, Heritage 111, Auburn Riverside 113, South Kitsap 114, Richland 118. 3A Top 3 - Issaquah 123, Columbia River 138, West Valley-Yakima 146. 2A/A/B Top 3 - Naches Valley 175, Ephrata 197, South Whidbey 233

Flight 1 --Tristin Cabrera (Mead) 17:00, Jared Gibbons (Ike) 17:08, Stevie Blackburn (Sno) 17:17, Collin Fulton (U-Hi) 17:20, Justin Farris (Mt.S) 17:20.

Flight 2 -- Charles Cummings (Ike) 16:49, JD Johnson (Wil) 16:49, David Dragoo (U-Hi) 17:00, Cole Hoover (Mead) 17:06, Sean Worley (WV) 17:10.

Flight 3 -- Steven Michels (Mead) 16:48, Kevin Blount (Ike) 16:50, Kyle Duba (U-Hi) 16:57, Chad Beck (Sno) 17:01, Joe Hernandez (Herm) 17:09,

Flight 4 --Danny Weiser (Snohomish) 16:38, Joel Pearson (Mead) 16:40, Chad Leyburn (Heritage) 16:42, Victor Dominguez (Ike) 16:45, Nic Borden (U-Hi) 16:51.

Flight 5 -- Laef Barnes (Mead) 16:18, Sam Scotchmer (Sno) 16:29, Jesus Chavez (Ike) 16:34,JAcob Deitz (Mt. S) 16:42, Mike James (Heritage) 16:43.

Flight 6 -- Evan Garber (Mead) 16:08, Justin Brandt (Sno) 16:11, Tommy Puzey (Herm) 16:12, Dallin Glenn (Ike) 16:12, Curtis Suver (Tahoma) 16:15

Flight 7 -- 1, Carl Moe (Auburn Riverside) 15:24, 2, Brian Ehlis (WV) 15:27, 3, Richie Nelson (Shadle Park) 15:46, 4, Brian Horneck (Hermiston) 15:49, 5, Jim Robson (North Kitsap) 15:49. 6, Jon HArding (Iss) 15:49, 7, Geoff Geer (Mead) 15:51, 8, Joel Primus (R Hansen Secondary) 15:54, 9, Travis Hartanov, (MtS) 15:55, 10, . Robbie Barany (Ike) 15:56,

Girls

Team scores -- Top 10: Mount Spokane 36, Mead 44, Eisenhower 45, Kamiakin 49, Bellevue 50, Snohomish 56, University 70, Shadle Park 81, Walla Walla 98, Lewis & Clark 103. Top 3 3A - Bellevue 50, Mercer Island 122, West Valley- Yakima 131; Top 3 2A/A/B - East Valley Yakima 134, South Whidbey 203, Riverside 224

Flight 1 -- Vidi Badillo (Ike) 20:57, Tabatha Adaszewski (Mead) 20:59, Megan Dormaier (U-Hi) 21:14, Darrin Maupin (Kam) 21:20, Stephanie Persson (Sno) 21:24.

Flight 2 -- Emily Tremaine (Lewis & Clark) 20:51, Dana Oldebrand (MtS) 20:54, Sara Bates (Couer d)20:57, Allie Hatcher (Mead) 21:01, Ali Broemeling (SP) 21:10.

Flight 3 -- Molly Carmody (Ike) 19:59, Kristin Palmer (Couer d) 20:14, Ashley Teer (Mouat) 20:15, Laura Franz (Oly) 20:21, Jill Keller (MtS) 20:32.

Flight 4 -- Alyssa Modrell (Snohomish) 19:54, Whitney Stohr (Ike) 19:58, Noble (Rogers) 20:00, Karen Walters (WW) 20:01, Megan Hartsig (Bell) 20:19.

Flight 5 -- Ashli Ludden (Sandpoint) 19:38, Kelly Turner (Kam) 19:42, Mikell Gibbons (Ike) 19:48, Jenny Smith (Mt.S) 19:56, Kim Holland (Sno) 20:05.

Flight 6 -- Danya Rumore (Sandpoint) 18:49, Breanna Chipney (Thomas Haney) 18:57, Melinda Duwerkkerk (Abbotfords Chr) 19:01, Cami Nelson (SP) 19:13, Amy Lodgett (Kam) 19:14.

Flight 7 -- 1, Megan O'Reilly (Mt. Spokane) 18:04, 2, Jamie Geissler (Mead) 18:11, 3, Mandy McAllister (Moscrop, B.C.) 18:30, 4, Marie Foushee (Bellevue) 18:32, 5, Amie Dahnke (University) 18:43, 6, Amanda Miller (East) 18:48, 7. Breanne Siebol (EV) 18:51, 8, Hannah Koeske (LC) 19:03, 9, Allie Brosh (Sand) 19:08, 10, Kristi Jensen (Kam) 19:16.

 

DyeStat Washington

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004