Patriot District
May 19-20, 2004

| Results |

Boys - West Potomac HS 158.
Girls - Lake Braddock HS 204. Hayfield jr Melissa Dewey double 5:06.96 and 10:52.53 1600/3200.

Results

Boys - Girls

Licensed to DyeStat - Statistics ONLY  Hy-Tek's Meet Manager 5/22/2004 07:06 PM
                2004 PATRIOT DISTRICT - 5/19/2004 to 5/20/2004                 
                      OUTDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS  

Boys

                   Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) West Potomac High          158        2) Hayfield Secondary        121.50
    3) Lake Braddock               99.50     4) James W. Robinson Seconda  68   
    5) West Springfield High       33        6) T. C. Williams High        32   
    7) Annandale High              15                 


Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 10.89  5/24/2000   Ashley Simmons, Lake Braddock               
 Region Qual: % 11.46                                                          
  State Qual: @ 11.17                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Travis Swaggard           JR Hayfield                 11.21%   10  
  2 Antwane Minter            SO West Potomac             11.24%    8  
  3 Omaru Kallon              SR West Potomac             11.34%    6  
  4 Bryce Nunn                JR T.C. Williams            11.39%    4  
  5 Christopher Richardson    SO Hayfield                 11.68     2  
  6 James Simmons             JR Hayfield                 11.75     1  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 10.89  5/24/2000   Ashley Simmons, Lake Braddock               
 Region Qual: % 11.46                                                          
  State Qual: @ 11.17                                                          
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Omaru Kallon              SR West Potomac           % 11.20Q  2 
  2 Antwane Minter            SO West Potomac           % 11.26Q  1 
  3 Travis Swaggard           JR Hayfield               % 11.23Q  2 
  4 Christopher Richardson    SO Hayfield               % 11.35Q  1 
  5 Bryce Nunn                JR T.C. Williams          % 11.38Q  2 
  6 James Simmons             JR Hayfield                 11.57Q  1 
  7 Jeremy McCain             SR Lake Braddock            11.59   2 
  8 Marcel Dixon              SR West Potomac             11.63   1 
  9 Richard Freeman           SR T.C. Williams            11.84   2 
 10 James McCormick           JR Robinson                 11.86   1 
 10 Wusu Dumbuya              SO Hayfield                 11.86   2 
 12 Jason Langley             JR West Springfield         11.90   1 
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 10.89  5/24/2000   Ashley Simmons, Lake Braddock               
 Region Qual: % 11.46                                                          
  State Qual: @ 11.17                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Omaru Kallon              SR West Potomac           % 11.31Q  1 
  2 Christopher Richardson    SO Hayfield               % 11.42Q  4 
  3 Antwane Minter            SO West Potomac             11.47Q  3 
  4 Jeremy McCain             SR Lake Braddock            11.62Q  2 
  5 Bryce Nunn                JR T.C. Williams          % 11.38Q  1 
  6 Marcel Dixon              SR West Potomac             11.67Q  4 
  7 James Simmons             JR Hayfield                 11.71Q  2 
  8 Wusu Dumbuya              SO Hayfield                 11.80Q  3 
  9 Travis Swaggard           JR Hayfield               % 11.39q  1 
 10 James McCormick           JR Robinson                 11.91q  3 
 11 Jason Langley             JR West Springfield         11.93q  2 
 12 Richard Freeman           SR T.C. Williams            11.97q  4 
 13 Marcus Williams           SO Annandale                11.98   4 
 14 Durell hope               SR Hayfield                 12.06   3 
 15 Derrick Brazil            SR West Springfield         12.14   1 
 16 Rashad Meadows            SO Annandale                12.15   1 
 17 Dustin Barnett            JR Hayfield                 12.17   2 
 18 Keith Watson              SO Annandale                12.20   3 
 19 David Dubin               FR West Springfield         12.28   3 
 20 Andy DeRosa               JR Lake Braddock            12.32   4 
 21 David Sharp               FR T.C. Williams            12.50   2 
 22 Terrence Isaacs           JR Robinson                 12.84   2 
 23 Mike Rolince              SO Robinson                 12.97   1 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 21.87  5/14/1998   Kenzie Stancil, T.C. Williams               
 Region Qual: % 23.18                                                          
  State Qual: @ 22.32                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Antwane Minter            SO West Potomac             22.93%   10  
  2 Omaru Kallon              SR West Potomac             23.15%    8  
  3 Keenan Strother           SR T.C. Williams            23.26     6  
  4 Lloyd Bonner              SR Hayfield                 23.41     4  
  5 Italo Leva                SR West Springfield         23.48     2  
  6 Jeremy McCain             SR Lake Braddock            23.55     1  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 21.87  5/14/1998   Kenzie Stancil, T.C. Williams               
 Region Qual: % 23.18                                                          
  State Qual: @ 22.32                                                          
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Antwane Minter            SO West Potomac           % 22.82Q  2 
  2 Omaru Kallon              SR West Potomac             23.21Q  1 
  3 Italo Leva                SR West Springfield         23.22Q  1 
  4 Jeremy McCain             SR Lake Braddock            23.23Q  2 
  5 Lloyd Bonner              SR Hayfield                 23.46Q  1 
  6 Keenan Strother           SR T.C. Williams            23.52Q  2 
  7 Christopher Richardson    SO Hayfield                 23.73   2 
  8 James Simmons             JR Hayfield                 23.79   1 
  9 Wusu Dumbuya              SO Hayfield                 24.22   2 
 10 Durell hope               SR Hayfield                 24.45   1 
 11 Bryce Nunn                JR T.C. Williams            24.48   2 
 12 Jason Langley             JR West Springfield         24.51   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 21.87  5/14/1998   Kenzie Stancil, T.C. Williams               
 Region Qual: % 23.18                                                          
  State Qual: @ 22.32                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Antwane Minter            SO West Potomac           % 22.96Q  4 
  2 Omaru Kallon              SR West Potomac           % 23.14Q  1 
  3 Lloyd Bonner              SR Hayfield                 23.20Q  3 
  4 Christopher Richardson    SO Hayfield                 23.52Q  2 
  5 Jeremy McCain             SR Lake Braddock            23.57q  3 
  6 James Simmons             JR Hayfield                 23.60q  4 
  7 Italo Leva                SR West Springfield         23.62q  1 
  8 Keenan Strother           SR T.C. Williams            23.83q  4 
  9 Wusu Dumbuya              SO Hayfield                 23.95q  2 
 10 Jason Langley             JR West Springfield         24.07q  3 
 11 Durell hope               SR Hayfield                 24.12q  2 
 12 Bryce Nunn                JR T.C. Williams            24.40q  2 
 13 Rashad Meadows            SO Annandale                24.55   4 
 14 Victor Hosten             SO T.C. Williams            24.89   1 
 15 David Dubin               FR West Springfield         25.12   4 
 16 Keith Watson              SO Annandale                25.37   2 
 17 Marcus Williams           SO Annandale                25.64   3 
 18 Terrence Isaacs           JR Robinson                 25.87   4 
 19 John Curry                JR Robinson                 26.32   1 
 20 Benjamin Bonner           SR Hayfield                 26.45   1 
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 48.12  5/17/2001   Ron Richards, Hayfield                      
 Region Qual: % 51.26                                                          
  State Qual: @ 50.17                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Christopher Richardson    SO Hayfield                 50.38%   10  
  2 Lloyd Bonner              SR Hayfield                 51.44     8  
  3 Adrien Prophete           JR T.C. Williams            51.60     6  
  4 Andrew DeCoster           SR West Potomac             51.85     4  
  5 Tommy Barrineau           SO Robinson                 51.94     2  
  6 Marcus Jones              JR Hayfield                 52.36     1  
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 48.12  5/17/2001   Ron Richards, Hayfield                      
 Region Qual: % 51.26                                                          
  State Qual: @ 50.17                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Christopher Richardson    SO Hayfield               % 50.76Q  3 
  2 Lloyd Bonner              SR Hayfield               % 50.85Q  1 
  3 Adrien Prophete           JR T.C. Williams            51.45Q  2 
  4 Marcus Jones              JR Hayfield                 52.66Q  4 
  5 Andrew DeCoster           SR West Potomac           % 50.96q  1 
  6 Tommy Barrineau           SO Robinson                 51.95q  3 
  7 Charles Slominski         SO T.C. Williams            52.87   3 
  8 Ezra Tilaye               JR Annandale                52.97   3 
  9 Andrew Arifin             SR Lake Braddock            53.21   1 
 10 Alex Le                   SR Lake Braddock            53.45   2 
 11 Mike Kauffman             JR West Springfield         53.63   1 
 12 Desmond Brazil            SR West Springfield         53.66   2 
 13 David Watson              FR Lake Braddock            53.89   4 
 14 Steven Stancil            SO T.C. Williams            55.74   4 
 15 Houston Murphy            SO West Potomac             55.89   2 
 16 Adam Kebeck               JR West Springfield         56.24   4 
 17 Daniel Bourne             FR West Potomac             56.45   3 
 18 Max Reznick               SO Robinson                 56.47   2 
 19 Omar Serrano              SR Annandale                57.52   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 1:53.93  5/16/1997   Jessie Bacigalupi, Annandale              
 Region Qual: % 1:58.98                                                        
  State Qual: @ 1:57.86                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Fussell             JR Hayfield               1:[email protected]   10  
  2 Mark Hussa                SO Robinson               1:[email protected]    8  
  3 Jeff Miller               FR Hayfield               1:58.27%    6  
  4 Anthony Internicola       SR Lake Braddock          1:58.37%    4  
  5 Steven Judge              SR Lake Braddock          2:00.24     2  
  6 Sean O'Neill              SR Lake Braddock          2:00.64     1  
  7 Sean Welsh                JR Robinson               2:00.92  
  8 Dean Christesen           SO West Springfield       2:06.28  
  9 Andrew Chaney             SR West Potomac           2:07.43  
 10 Brian Burk                JR Annandale              2:07.69  
 11 Brent Hawkins             JR West Potomac           2:07.78  
 12 Bryan Plunkett            SO Annandale              2:07.86  
 13 Hunter Cox                JR West Potomac           2:08.37  
 14 John Galvin               SO Annandale              2:08.75  
 15 Dan Gantz                 SR Robinson               2:08.98  
 16 Danny Howick              SR Lake Braddock          2:09.83  
 17 Stefan Cecelski           JR West Springfield       2:10.02  
 18 Rosmell Mejia             JR T.C. Williams          2:11.18  
 19 William Watts             JR T.C. Williams          2:11.35  
 20 Jeffrey Hernandez         SO T.C. Williams          2:14.52  
 21 Roosevelt Edmunds         SO Hayfield               2:18.97  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:05.44  5/16/1997   Sharif Karie, West Springfield            
 Region Qual: % 4:25.38                                                        
  State Qual: @ 4:23.53                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Hussa                SO Robinson               4:[email protected]   10  
  2 Danny Howick              SR Lake Braddock          4:23.89%    8  
  3 Sam Rhodes                SR Robinson               4:25.32%    6  
  4 Kris Benton               SO West Springfield       4:26.86     4  
  5 Chris Clark               SO Robinson               4:28.11     2  
  6 Brian Fussell             JR Hayfield               4:28.62     1  
  7 Jeff Miller               FR Hayfield               4:39.17  
  8 Max Fliflet               JR T.C. Williams          4:48.64  
  9 Brandon Flowers           JR Annandale              4:53.47  
 10 Richie Walsh              SO West Springfield       4:57.79  
 11 Hector Castillo           SO Annandale              4:59.60  
 12 Patrick Hughes            FR West Springfield       5:00.42  
 13 Sylvester Rahim           SO T.C. Williams          5:00.61  
 14 Rob Jones                 JR West Potomac           5:00.82  
 15 Brian Faherty             SO Lake Braddock          5:03.22  
 16 Jeff Wilkins              SO Annandale              5:06.31  
 17 William Ford              FR West Potomac           5:11.12  
 18 Andrew Baker              SO T.C. Williams          5:18.76  
 19 Jay Meyer                 SR Hayfield               5:35.94  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 9:05.86  5/16/1997   Sharif Karie, T.C. Williams               
 Region Qual: % 9:44.24                                                        
  State Qual: @ 9:41.09                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Tobin              SR West Springfield       9:[email protected]   10  
  2 Brad Clark                JR Lake Braddock          9:[email protected]    8  
  3 Michael Spooner           FR West Springfield       9:41.57%    6  
  4 Samuel Teka               JR West Springfield       9:59.63     4  
  5 Frank DeVar               SO West Potomac          10:04.67     2  
  6 Tyler Gray                SO West Potomac          10:06.75     1  
  7 Ismail Ahmed              SO Annandale             10:12.35  
  8 Sam Rhodes                SR Robinson              10:19.30  
  9 Ted Voss                  SO Lake Braddock         10:21.95  
 10 Cameron Dozier            SR Robinson              10:27.69  
 11 Chris Clark               SO Robinson              10:32.79  
 12 Jeff Fanale               JR Lake Braddock         10:32.99  
 13 Andrew O'Brien            FR Hayfield              10:53.94  
 14 Alex Condezo              FR Annandale             11:04.07  
 15 Matt Schmidt              SO Hayfield              11:17.24  
 16 Mowlid Hashi              JR Annandale             11:17.88  
 17 Alex Totoiu               SO T.C. Williams         11:37.79  
 18 James Sadighian           SO T.C. Williams         11:55.02  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 14.45  5/17/2001   Craig Gallimore, Lake Braddoc               
 Region Qual: % 15.81                                                          
  State Qual: @ 15.22                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Charles Jones             JR West Potomac             [email protected]   10  
  2 Benjamin Bonner           SR Hayfield                 [email protected]    8  
  3 Chris Jones               JR West Potomac             15.62%    6  
  4 David Jones               JR Lake Braddock            15.91     4  
  5 Lloyd Bonner              SR Hayfield                 15.95     2  
  6 AC Myers                  SO Robinson                 16.00     1  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 14.45  5/17/2001   Craig Gallimore, Lake Braddoc               
 Region Qual: % 15.81                                                          
  State Qual: @ 15.22                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Charles Jones             JR West Potomac           % 15.28Q  2 
  2 Chris Jones               JR West Potomac           % 15.43Q  1 
  3 Benjamin Bonner           SR Hayfield               % 15.32Q  2 
  4 David Jones               JR Lake Braddock          % 15.61Q  1 
  5 Lloyd Bonner              SR Hayfield               % 15.73q  1 
  6 AC Myers                  SO Robinson                 16.42q  2 
  7 Tyler Tucker              JR Robinson                 16.59   1 
  8 Nathan Gardner            SO Robinson                 17.19   2 
  9 Jonathan Copeland         FR Hayfield                 17.36   2 
 10 Aaron Marchiafava         SO Annandale                19.14   1 
 11 William Gardner           FR West Springfield         19.61   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 37.86  5/15/1998   Jermaine Cole, T.C. Williams                
 Region Qual: % 41.68                                                          
  State Qual: @ 40.12                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Benjamin Bonner           SR Hayfield                 40.42%   10  
  2 Travis Swaggard           JR Hayfield                 40.62%    8  
  3 Charles Jones             JR West Potomac             40.65%    6  
  4 Ian Prohaska              FR Lake Braddock            41.98     4  
  5 Chris Jones               JR West Potomac             42.76     2  
  6 Tyler Tucker              JR Robinson                 42.82     1  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 37.86  5/15/1998   Jermaine Cole, T.C. Williams                
 Region Qual: % 41.68                                                          
  State Qual: @ 40.12                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Benjamin Bonner           SR Hayfield               % 40.13Q  3 
  2 Charles Jones             JR West Potomac           % 40.99Q  1 
  3 Travis Swaggard           JR Hayfield                 42.11Q  2 
  4 Chris Jones               JR West Potomac             42.10q  3 
  5 Tyler Tucker              JR Robinson                 42.35q  1 
  6 Ian Prohaska              FR Lake Braddock            42.67q  2 
  7 Tyler Farrish                Robinson                 43.12   2 
  8 AC Myers                  SO Robinson                 43.20   3 
  9 Maximillian Lehman        SO Hayfield                 43.72   1 
 10 Friday Fungbaham          SO Annandale                43.99   2 
 11 William Gardner           FR West Springfield         45.26   3 
 12 Aaron Marchiafava         SO Annandale                47.27   1 
 13 Jonathan Crespo           SO West Springfield         47.53   2 
 14 Tom Curren                FR Annandale                47.85   3 
 15 David Jones               JR Lake Braddock            50.02   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 42.38  5/16/2002   Hayfield, Hayfield                          
                       Bush                , Logan               , Malone
 Region Qual: % 44.34                                                          
  State Qual: @ 43.16                                                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 West Potomac High  'A'                                43.58%  2   10  
  2 Lake Braddock  'A'                                    43.75%  2    8  
  3 T. C. Williams High  'A'                              43.87%  1    6  
  4 Hayfield Secondary  'A'                               44.10%  2    4  
  5 West Springfield High  'A'                            44.36   2    2  
  6 James W. Robinson Secondary  'A'                      45.53   1    1  
  7 Annandale High  'A'                                   46.19   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 3:21.54  5/25/2000   West Potomac                              
 Region Qual: % 3:28.46                                                        
  State Qual: @ 3:22.89                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 T. C. Williams High  'A'                            3:26.62%   10  
  2 Lake Braddock  'A'                                  3:27.90%    8  
  3 West Potomac High  'A'                              3:30.83     6  
  4 West Springfield High  'A'                          3:32.25     4  
  5 Hayfield Secondary  'A'                             3:32.65     2  
  6 Annandale High  'A'                                 3:37.50     1  
 -- James W. Robinson Secondary  'A'                         DQ  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 8:03.10  5/20/1995   West Springfield                          
 Region Qual: % 8:13.46                                                        
  State Qual: @ 8:02.49                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayfield Secondary  'A'                             8:16.66    10  
  2 West Potomac High  'A'                              8:21.35     8  
  3 Lake Braddock  'A'                                  8:24.42     6  
  4 James W. Robinson Secondary  'A'                    8:24.44     4  
  5 Annandale High  'A'                                 8:24.70     2  
  6 West Springfield High  'A'                          8:39.04     1  
  7 T. C. Williams High  'A'                            9:21.61  
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Starting Height - 5'4" Being Raised
 2" to  6'4"  & 1" Thereafter
 Meet Record: #  6-09  5/16/1997   Doug Humphrey, West Springfield             
 Region Qual: %  6-00                                                          
  State Qual: @  6-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Jones               JR Lake Braddock          [email protected]   10  
  2 Tommy Barrineau           SO Robinson               6-00.00%    8  
  3 Chris Bartholomew         FR Hayfield               5-10.00     6  
  4 Tyler Tucker              JR Robinson               5-06.00     3  
  4 Mike Rolince              SO Robinson               5-06.00     3  
  6 Jeremy Beal               SR West Potomac          J5-06.00     1  
  7 Hector Castillo           SO Annandale             J5-06.00  
 -- Brennan Smith             FR Hayfield                    NH  
 -- Morgan McNeill            SO Annandale                   NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Starting Height - 8'6" Being Rasied
 6" to 12'  & 3" Thereafter
 Meet Record: # 14-00  5/16/1997   Kevin Coyne, West Springfield               
 Region Qual: % 12-03                                                          
  State Qual: @ 13-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott Decker              SR Robinson              14-04.00#   10  
  2 David Hodulich            SR Lake Braddock         [email protected]    8  
  3 Andy France               SR Lake Braddock         [email protected]    6  
  4 Tyler Tucker              JR Robinson              12-06.00%    4  
  5 Andrew Connell            SR Hayfield             J12-06.00%    2  
  6 Michael Phillips          SR Hayfield              10-06.00     0.5
  6 Ian Prohaska              FR Lake Braddock         10-06.00     0.5
  7 Michael Burakow           SO Lake Braddock        J10-06.00  
  9 Austin Orchard            FR Annandale             10-00.00  
 10 Matt Walker               SO West Potomac           9-06.00  
 10 Mallory Abney             SR West Potomac           9-06.00  
 12 Nathan Gardner            SO Robinson               8-06.00  
 12 Michael Trimarchi III     SO T.C. Williams          8-06.00  
 12 Robert Phillips           SO Hayfield               8-06.00  
 -- Joe Kruse                 SO Annandale                   NH  
 -- Alvin Siv                 FR Annandale                   NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 3 Jumps - 7 Best to Finals -
 3 Jumps in Finals
 Meet Record: # 21-09.25  5/16/2001   Chris Smith, TC  Williams                
 Region Qual: %    20-11                                                       
  State Qual: @ 22-06.50                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeremy Beal               SR West Potomac          22-00.50#   10  
  2 Antwane Minter            SO West Potomac          21-10.50#    8  
  3 Benjamin Bonner           SR Hayfield              21-08.75%    6  
  4 David Jones               JR Lake Braddock         21-05.00%    4  
  5 Dwayne Handon             SO Robinson              20-11.75%    2  
  6 Lloyd Bonner              SR Hayfield              20-09.00     1  
  7 Marcel Dixon              SR West Potomac          20-06.25  
  8 Jeremy McCain             SR Lake Braddock         20-04.50  
  9 Keenan Strother           SR T.C. Williams         19-01.25  
 10 James McCormick           JR Robinson              18-09.50  
 11 Victor Hosten             SO T.C. Williams         18-07.00  
 12 Jason Langley             JR West Springfield      18-01.25  
 13 Derrick Brazil            SR West Springfield      18-00.50  
 14 Michael Harris            SR West Springfield      17-10.00  
 15 Hector Castillo           SO Annandale             17-04.00  
 16 David Sharp               FR T.C. Williams         17-01.00  
 17 Ezra Tilaye               JR Annandale             16-02.50  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 3 Jumps - 7 Best to FInals
 3 Jumps in Finals
 Meet Record: # 46-01.50  5/15/1998   Al Alvants, Annandale                    
 Region Qual: % 42-07.50                                                       
  State Qual: @    45-10                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeremy Beal               SR West Potomac          44-09.50%   10  
  2 Antwane Minter            SO West Potomac          43-10.50%    8  
  3 Benjamin Bonner           SR Hayfield              42-08.00%    6  
  4 Marcel Dixon              SR West Potomac          42-06.00     4  
  5 Kofi Asamoah              SO Lake Braddock         42-05.00     2  
  6 Lloyd Bonner              SR Hayfield              41-00.00     1  
  7 Brian Jones               JR Lake Braddock         39-02.00  
  8 Dwayne Handon             SO Robinson              37-09.00  
  9 Tyler Tucker              JR Robinson              37-03.00  
  9 Ezra Tilaye               JR Annandale             37-03.00  
 11 Jason Langley             JR West Springfield      37-02.00  
 12 Brandon Embrey            SR West Springfield      36-11.00  
 13 Victor Hosten             SO T.C. Williams         36-07.00  
 14 Derrick Brazil            SR West Springfield      35-11.00  
 15 Meirwise Dagan            SR T.C. Williams         35-07.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 3 Throws - 7 Best To Finals
 3 Throws in Finals
 Meet Record: # 63-05.50  5/16/1997   Rodney Johnson, T.C. Williams            
 Region Qual: % 47-06.50                                                       
  State Qual: @ 52-03.50                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Christian Johnson         SR West Potomac          [email protected]   10  
  2 Julio Villatoro           SR Annandale             49-03.50%    8  
  3 Hunter Kreger             SR West Potomac          48-07.50%    6  
  4 Julian Williams           SR Lake Braddock         43-03.00     4  
  5 Ali Malone                JR Hayfield              42-09.50     2  
  6 Alex Marshall             JR Robinson              41-08.25     1  
  7 Jon Cowden                JR Lake Braddock         41-01.75  
  8 Andrew Evatt              SR Annandale             40-07.00  
  9 Robert Kelly              JR Hayfield              39-03.50  
 10 Jon Zuniga                SR Lake Braddock         38-07.50  
 11 Brett Tyler               JR Annandale             38-07.25  
 12 Scott Price               JR West Springfield      37-02.75  
 13 Patrick Faulkner          JR Robinson              36-04.00  
 14 Joe Gaudiano                 Robinson              36-01.25  
 15 Andy Williams             JR T.C. Williams         35-01.75  
 16 Clinton Moore             JR Hayfield              34-04.50  
 17 Stephen Burch             JR West Springfield      33-09.50  
 18 Kevin Dykes               JR T.C. Williams         33-09.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 3 Throws - 7 Best to Finals
 3 Throws in Finals
 Meet Record: # 188-09  5/20/1999   Nick Welihozkiy, West Springfield          
 Region Qual: % 137-10                                                         
  State Qual: @ 147-06                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jon Cowden                JR Lake Braddock           [email protected]   10  
  2 Christian Johnson         SR West Potomac            [email protected]    8  
  3 Hunter Kreger             SR West Potomac            140-11%    6  
  4 Julio Villatoro           SR Annandale               140-03%    4  
  5 Alex Marshall             JR Robinson                128-00     2  
  6 Julian Williams           SR Lake Braddock        124-11.50     1  
  7 Nate Williams             SO Annandale            111-10.50  
  8 Scott Price               JR West Springfield        108-10  
  9 Matt Hyatt                   Robinson             108-05.50  
 10 Kevin Dykes               JR T.C. Williams           106-09  
 11 Chris Eliff               JR Annandale               103-05  
 12 Clinton Moore             JR Hayfield             100-08.50  
 13 Ricky Worthington         JR Lake Braddock            93-02  
 14 Andy Williams             JR T.C. Williams         85-05.50  
 -- Ali Malone                JR Hayfield                  FOUL  
 -- Craig Schaefer            JR Robinson                  FOUL  
 -- Robert Kelly              JR Hayfield                  FOUL  
          

Girls

                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Braddock              204        2) James W. Robinson Seconda 119   
    3) Hayfield Secondary          96        4) West Potomac High          69   
    5) West Springfield High       22        6) Annandale High              9   
    7) T. C. Williams High          8                     


Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 12.44  5/16/2001   Junique Morris, TC  Williams                
 Region Qual: % 13.14                                                          
  State Qual: @ 12.76                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Murielle Ahoure           JR Hayfield                 [email protected]   10  
  2 Bailey Kavanaugh          JR West Potomac             12.79%    8  
  3 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield                 12.91%    6  
  4 Courtney Kuhn             SR Robinson                 13.02%    4  
  5 Jessica Preko             SR Lake Braddock            13.08%    2  
  6 Melinda Golden            FR West Potomac             13.23     1  
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 12.44  5/16/2001   Junique Morris, TC  Williams                
 Region Qual: % 13.14                                                          
  State Qual: @ 12.76                                                          
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Murielle Ahoure           JR Hayfield               # 12.33Q  2 
  2 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield               @ 12.65Q  1 
  3 Bailey Kavanaugh          JR West Potomac           @ 12.67Q  1 
  4 Courtney Kuhn             SR Robinson               % 12.90Q  2 
  5 Jessica Preko             SR Lake Braddock          % 13.12Q  2 
  6 Melinda Golden            FR West Potomac             13.34Q  1 
  7 Katy Ference              SO Robinson                 13.20   2 
  8 Nichole Mangano           SR Robinson                 13.40   1 
  9 Lucy Nwankwo              SO T.C. Williams            13.56   1 
 10 Juliana Coleman           SO Lake Braddock            13.58   2 
 11 Lauren Adams              SO West Springfield         13.67   2 
 12 Kisha Garrick             FR West Springfield         13.89   1 
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 12.44  5/16/2001   Junique Morris, TC  Williams                
 Region Qual: % 13.14                                                          
  State Qual: @ 12.76                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Murielle Ahoure           JR Hayfield               # 12.40Q  4 
  2 Bailey Kavanaugh          JR West Potomac           @ 12.74Q  3 
  3 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield               % 12.89Q  2 
  4 Courtney Kuhn             SR Robinson               % 12.95Q  1 
  5 Jessica Preko             SR Lake Braddock            13.16Q  1 
  6 Nichole Mangano           SR Robinson                 13.31Q  3 
  7 Melinda Golden            FR West Potomac             13.35Q  4 
  8 Katy Ference              SO Robinson                 13.81Q  2 
  8 Juliana Coleman           SO Lake Braddock            13.81Q  2 
 10 Lucy Nwankwo              SO T.C. Williams            13.64q  4 
 11 Kisha Garrick             FR West Springfield         13.83q  1 
 12 Lauren Adams              SO West Springfield         13.84q  3 
 13 Lauren Jackson            FR Lake Braddock            13.86   3 
 14 Kona Mends-Cole           JR Hayfield                 13.93   1 
 15 Allison Jones             FR Lake Braddock            14.04   4 
 15 Sherrell Lewis            FR West Springfield         14.04   2 
 17 Shanna Richardson         SO West Potomac             14.06   2 
 18 Kaitlyn Gleason           FR Robinson                 14.11   4 
 19 Rachel Jackson            FR Lake Braddock            14.27   3 
 20 Yenkie Fofanah            JR T.C. Williams            14.99   2 
 21 Sequoia Ireland           SR T.C. Williams            15.32   1 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: # 25.25  5/19/1999   Yolanda Thompson, West Potomac              
 Region Qual: % 26.59                                                          
  State Qual: @ 25.71                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Murielle Ahoure           JR Hayfield                 25.89%   10  
  2 Bailey Kavanaugh          JR West Potomac             26.39%    8  
  3 Melinda Golden            FR West Potomac             26.61     6  
  4 Jessica Preko             SR Lake Braddock            26.86     4  
  5 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield                 26.89     2  
  6 Courtney Kuhn             SR Robinson                 26.91     1  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: # 25.25  5/19/1999   Yolanda Thompson, West Potomac              
 Region Qual: % 26.59                                                          
  State Qual: @ 25.71                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Murielle Ahoure           JR Hayfield               % 25.76Q  3 
  2 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield               % 26.49Q  1 
  3 Bailey Kavanaugh          JR West Potomac           % 26.58Q  2 
  4 Jessica Preko             SR Lake Braddock            26.64q  2 
  5 Courtney Kuhn             SR Robinson                 26.76q  1 
  6 Melinda Golden            FR West Potomac             26.85q  1 
  7 Britney Butler            SR West Potomac             27.91   3 
  8 Lucy Nwankwo              SO T.C. Williams            28.05   2 
  9 Lauren Adams              SO West Springfield         28.32   1 
 10 Kidist Square             JR T.C. Williams            28.40   3 
 11 Meredith Kaufman          SO Robinson                 28.51   3 
 12 Stacey Schilling          SO T.C. Williams            28.94   1 
 13 Lauren Jackson            FR Lake Braddock            28.99   3 
 14 Rachel Jackson            FR Lake Braddock            29.05   1 
 15 Alexis Pak                SO Annandale                29.52   2 
 15 Kaitlyn Gleason           FR Robinson                 29.52   2 
 17 Kisha Garrick             FR West Springfield         29.62   3 
 18 Adelina Montiel           FR Hayfield                 31.59   2 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: #   56.27  5/20/1999   Kelia Williams, West Potomac              
 Region Qual: % 1:01.17                                                        
  State Qual: @   58.33                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield                 58.45%   10  
  2 Susan Brooks              JR Robinson                 58.84%    8  
  3 Jennifer Hovland          SO Robinson                 59.91%    6  
  4 Britney Butler            SR West Potomac           1:00.21%    4  
  5 Erin Harrison             JR Lake Braddock          1:04.02     2  
  6 Jenny Eakin               JR Lake Braddock          1:06.54     1  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: #   56.27  5/20/1999   Kelia Williams, West Potomac              
 Region Qual: % 1:01.17                                                        
  State Qual: @   58.33                                                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield               % 58.62Q  3 
  2 Susan Brooks              JR Robinson               % 59.37Q  2 
  3 Jennifer Hovland          SO Robinson               % 59.51Q  1 
  4 Britney Butler            SR West Potomac         % 1:00.40q  2 
  5 Jenny Eakin               JR Lake Braddock          1:01.23q  1 
  6 Erin Harrison             JR Lake Braddock          1:02.25q  2 
  7 Denay Wood                FR Annandale              1:02.78   3 
  8 Amara Lewis               SO West Potomac           1:03.29   1 
  9 Cathleen Sharp            SO Robinson               1:03.49   3 
 10 Beverly Kalamba           FR Hayfield               1:03.99   2 
 11 Sherrell Lewis            FR West Springfield       1:04.54   3 
 12 Holly Tripp               SO West Springfield       1:04.65   2 
 13 Jaclyn Beasley            JR T.C. Williams          1:04.68   2 
 14 Erin Triplett             SO West Potomac           1:05.17   3 
 15 Julia Repa                FR West Springfield       1:07.21   1 
 16 Erica Bunker              JR T.C. Williams          1:07.87   1 
 17 Brianne Hitchens          SO T.C. Williams          1:09.14   3 
 18 Neveah Bradshaw           SO Hayfield               1:11.89   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 2:15.01  5/14/2003   Huma Husain, West Springfield             
 Region Qual: % 2:20.53                                                        
  State Qual: @ 2:19.97                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vicki Moore               SR Robinson               2:[email protected]   10  
  2 Michelle Presley          FR Lake Braddock          2:[email protected]    8  
  3 Kelsey Snowden            JR Lake Braddock          2:[email protected]    6  
  4 Caroline Coster           JR Robinson               2:[email protected]    4  
  5 Kristina Dahmann          SO West Potomac           2:24.39     2  
  6 Lauren Edwards            SR Annandale              2:25.84     1  
  7 Robbie Nitzberg           SR West Springfield       2:32.15  
  8 Phylicia Foreman          SR Annandale              2:34.33  
  9 Julia Seay                SO Annandale              2:34.79  
 10 Denise Ovalle             SO Hayfield               2:38.92  
 11 Brittany Marshall         SO Hayfield               2:45.07  
 12 Kim Hogan                 JR West Springfield       2:46.27  
 13 Katie Hicks               SR Hayfield               2:51.52  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 5:01.92  5/25/2000   Nikeya Green, Hayfield                    
 Region Qual: % 5:14.82                                                        
  State Qual: @ 5:13.10                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Melissa Dewey             JR Hayfield               5:[email protected]   10  
  2 Kelsey Snowden            JR Lake Braddock          5:16.98     8  
  3 Erin Klein                SO Lake Braddock          5:19.08     6  
  4 Jennifer Hovland          SO Robinson               5:23.15     4  
  5 Katie Barber              FR West Springfield       5:27.33     2  
  6 Andrea Delgado            JR West Springfield       5:28.23     1  
  7 Courtney Sullivan         JR Robinson               5:32.87  
  8 Becky Pierce              SO Lake Braddock          5:45.55  
  9 Jessica Bauer             JR West Potomac           5:46.94  
 10 Brittany Marshall         SO Hayfield               5:48.47  
 11 Sarah Kalil               SR T.C. Williams          5:49.11  
 12 Colleen McMichael         SR West Potomac           5:53.62  
 13 Katie Littlefield         JR Annandale              5:56.08  
 14 Tracy Kobren              FR Hayfield               5:57.32  
 15 Diana Burk                SO West Potomac           6:00.82  
 16 Emilie Jackson            SO T.C. Williams          6:16.05  
 17 Robyn Adams               SR West Springfield       6:26.43  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 10:56.87  5/16/1997   Kathy Newberry, Lake Braddock            
 Region Qual: % 11:33.78                                                       
  State Qual: @ 11:31.51                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Melissa Dewey             JR Hayfield              10:52.53#   10  
  2 Erin Klein                SO Lake Braddock         11:43.22     8  
  3 Shannen Cleveland         FR Hayfield              11:52.78     6  
  4 Laura Regensburg          JR West Potomac          11:54.01     4  
  5 Abby Coster               SO Robinson              11:56.66     2  
  6 Erin Hickey               SO Robinson              11:59.64     1  
  7 Becca Hoogland            JR Lake Braddock         12:03.76  
  8 Courtney Laster           JR Hayfield              12:18.12  
  9 Kelly Sherrard            JR Lake Braddock         12:25.13  
 10 Ashley Hughes             SR West Springfield      12:26.24  
 11 Christine Connors         JR Robinson              12:30.93  
 12 Elizabeth Cole            JR West Springfield      13:02.33  
 13 Francesca Schneller       SR T.C. Williams         13:03.41  
 14 Rosemary Kelley           SO West Springfield      13:23.74  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 15.13  5/15/1998   Martine Ward, Hayfield                      
 Region Qual: % 16.51                                                          
  State Qual: @ 15.49                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Courtney Sanders          SR Lake Braddock            15.91%   10  
  2 Meg Seay                  SR Lake Braddock            16.00%    8  
  3 Asia Odum                 SO Hayfield                 16.32%    6  
  4 Alisha Saddler            SO Robinson                 16.52     4  
  5 Sanna Barrineau           JR Robinson                 16.56     2  
  6 Laura Morehouse           SO Lake Braddock            16.78     1  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 15.13  5/15/1998   Martine Ward, Hayfield                      
 Region Qual: % 16.51                                                          
  State Qual: @ 15.49                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Meg Seay                  SR Lake Braddock          % 15.82Q  3 
  2 Courtney Sanders          SR Lake Braddock          % 15.93Q  2 
  3 Alisha Saddler            SO Robinson               % 16.35Q  1 
  4 Asia Odum                 SO Hayfield               % 16.06q  3 
  5 Sanna Barrineau           JR Robinson               % 16.48q  2 
  6 Laura Morehouse           SO Lake Braddock            16.78q  1 
  7 Jessie Easley             FR Lake Braddock            17.09   2 
  8 Diana Hollingsworth       JR Annandale                17.79   2 
  9 Heather Decot             JR West Springfield         17.98   2 
 10 Tory Ianni                JR Robinson                 18.31   3 
 11 Erin Dodd                 SR Hayfield                 18.63   1 
 11 Ann Kingston              SO West Potomac             18.63   3 
 13 Tori Prohoda              FR West Springfield         18.69   3 
 14 Emily Grossman            SO West Springfield         19.31   1 
 15 Theresa How-Yew-Kin       FR West Potomac             19.92   2 
 16 Jessica Samuelson         JR Annandale                20.86   1 
 17 Hillary Clausen           FR T.C. Williams            22.19   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: # 44.91  5/20/1995   Connie McKnight, Robinson                   
 Region Qual: % 49.01                                                          
  State Qual: @ 47.67                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Courtney Sanders          SR Lake Braddock            [email protected]   10  
  2 Patricia McNulty          SO Robinson                 [email protected]    8  
  3 Trisha Friederich         FR West Springfield         47.83%    6  
  4 Asia Odum                 SO Hayfield                 48.63%    4  
  5 Jennifer Garrott          SO Lake Braddock            48.73%    2  
  6 Laura Morehouse           SO Lake Braddock            49.53     1  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: # 44.91  5/20/1995   Connie McKnight, Robinson                   
 Region Qual: % 49.01                                                          
  State Qual: @ 47.67                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Courtney Sanders          SR Lake Braddock          @ 46.74Q  2 
  2 Trisha Friederich         FR West Springfield       @ 47.56Q  3 
  3 Laura Morehouse           SO Lake Braddock          % 48.67Q  1 
  4 Patricia McNulty          SO Robinson               @ 47.41q  2 
  5 Asia Odum                 SO Hayfield               % 48.09q  3 
  6 Jennifer Garrott          SO Lake Braddock          % 48.94q  3 
  7 Alisha Saddler            SO Robinson                 49.30   1 
  8 Jessie Easley             FR Lake Braddock            49.34   1 
  9 Lauren Calve              JR Robinson                 49.81   3 
 10 Diana Hollingsworth       JR Annandale                49.99   2 
 11 Alison Arberg             JR West Potomac             51.02   2 
 12 Erin Dodd                 SR Hayfield                 52.21   1 
 13 Kerry Carfagno            JR West Springfield         52.35   2 
 14 Heather Decot             JR West Springfield         53.25   1 
 15 Ann Kingston              SO West Potomac             53.39   1 
 16 Jessica Samuelson         JR Annandale                57.16   3 
 17 Hillary Clausen           FR T.C. Williams          1:00.54   2 
 18 Theresa How-Yew-Kin       FR West Potomac           1:08.55   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 49.11  5/15/1998   West Potomac                                
 Region Qual: % 51.13                                                          
  State Qual: @ 49.32                                                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lake Braddock  'A'                                    50.90%  2   10  
  2 Hayfield Secondary  'A'                               51.04%  2    8  
  3 West Potomac High  'A'                                51.38   2    6  
  4 James W. Robinson Secondary  'A'                      51.45   2    4  
  5 T. C. Williams High  'A'                              53.28   1    2  
  6 Annandale High  'A'                                   53.90   1    1  
  7 West Springfield High  'A'                            54.13   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 3:55.44  5/16/1998   Hayfield                                  
 Region Qual: % 4:05.54                                                        
  State Qual: @ 4:00.30                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 James W. Robinson Secondary  'A'                    3:[email protected]   10  
  2 Lake Braddock  'A'                                  4:02.24%    8  
  3 West Potomac High  'A'                              4:10.68     6  
  4 West Springfield High  'A'                          4:14.69     4  
  5 T. C. Williams High  'A'                            4:20.59     2  
  6 Hayfield Secondary  'A'                             4:21.33     1  
  7 Annandale High  'A'                                 4:23.79  
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 9:38.21  5/15/2003   Lake Braddock Secondary, Lake Braddock    
                         Dick                , Harrison            , McGrat
 Region Qual: % 9:51.75                                                        
  State Qual: @ 9:38.98                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 James W. Robinson Secondary  'A'                    9:42.83%   10  
  2 West Potomac High  'A'                              9:53.76     8  
  3 Annandale High  'A'                                10:14.56     6  
  4 Lake Braddock  'A'                                 10:23.20     4  
  5 West Springfield High  'A'                         10:26.87     2  
  6 Hayfield Secondary  'A'                            10:45.73     1  
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Starting Height - 4'6" Being Raised 2" to 5'0" & 1" Thereafter
 Meet Record: #  5-03  5/19/1995   Caitlyn King, Lake Braddock                 
 Region Qual: %  5-01                                                          
  State Qual: @  5-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Haislip            JR Lake Braddock          5-06.00#   10  
  2 Ellen Sutey               JR Robinson               5-00.00     8  
  3 Meg Seay                  SR Lake Braddock         J5-00.00     6  
  4 Anna Noguchi              SO Lake Braddock          4-10.00     4  
  5 Leah Vanatta              SO West Springfield       4-08.00     2  
  6 Kelsey Teeters            JR Robinson              J4-08.00     1  
  7 Carrie Foran              JR Robinson               4-06.00  
  7 Liz Stuechli              SR Lake Braddock          4-06.00  
 -- Lauren Brown              SR West Springfield            NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Starting Height - 7'7" Being 6" to 9'1"
 Than 5" to 9'6" & 3" Thereafter
 Meet Record: # 10-06  5/24/2000   Carrie Bennett, Hayfield                    
 Region Qual: %  9-01                                                          
  State Qual: @  9-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicole Graziano           SR Lake Braddock          [email protected]   10  
  2 Mary Mohay                SR Robinson              [email protected]    8  
  3 Ashley Haislip            JR Lake Braddock          [email protected]    6  
  4 Anna Noguchi              SO Lake Braddock          9-01.00%    4  
  5 Erin Harrison             JR Lake Braddock         J9-01.00%    2  
  6 Katy Ference              SO Robinson               8-07.00     1  
  7 Kelsey Teeters            JR Robinson              J8-07.00  
  8 Jennifer Garrott          SO Lake Braddock          8-01.00  
  8 Erica Bunker              JR T.C. Williams          8-01.00  
  8 Laura Morehouse           SO Lake Braddock          8-01.00  
 11 Megan Boivin              SO Lake Braddock          7-07.00  
 -- Lauren Melim              FR Hayfield                    NH  
 -- Amanda Sronce             FR Hayfield                    NH  
 -- Sarah Edwards             JR Hayfield                    NH  
 -- Tory Ianni                JR Robinson                    NH  
 -- Katie Staples             SO West Potomac                NH  
 -- Elizabeth Gill            SR Annandale                   NH  
 -- Diana Burk                SO West Potomac                NH  
 -- Bevin Biddick             SR West Springfield            NH  
 -- Dianne Wallace            JR West Springfield            NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 3 Jumps - 7 Best to Finals
 3 Jumps in Finals
 Meet Record: # 19-00.50  5/19/1999   Yolanda Thompson, West Potomac           
 Region Qual: % 16-08.50                                                       
  State Qual: @ 17-10.25                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtney Sanders          SR Lake Braddock         17-04.00%   10  
  2 Jenny Eakin               JR Lake Braddock         16-09.25%    8  
  3 Brittaney Hayes           JR West Potomac          16-08.00     6  
  4 Lauren Adams              SO West Springfield      16-07.75     4  
  5 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield              16-06.25     2  
  6 Jessie Easley             FR Lake Braddock         15-08.00     1  
  7 Patricia McNulty          SO Robinson              15-07.00  
  8 Shanna Richardson         SO West Potomac          15-06.75  
  9 Jessica Preko             SR Lake Braddock         15-05.50  
 10 Ashley Barnett            JR Robinson              15-00.50  
 11 Kidist Square             JR T.C. Williams         14-07.50  
 12 Lauren Brown              SR West Springfield      13-11.00  
 13 Emily Grossman            SO West Springfield      13-07.00  
 14 Stacey Schilling          SO T.C. Williams         13-04.50  
 15 Meredith Kaufman          SO Robinson              13-01.00  
 16 Raquel Aguirre            FR Annandale             11-05.50  
 17 Kasia Bryant              FR T.C. Williams         11-01.50  
 -- Alexis Pak                SO Annandale                 FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 3 Jumps - 7 Best to Finals
 3 Jumps in Finals
 Meet Record: # 41-00.50  5/15/1998   Yolanda Thompson, West Potomac           
 Region Qual: % 35-09.50                                                       
  State Qual: @ 37-01.75                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nakeisha Wineglass        SO Hayfield              37-00.75%   10  
  2 Jessie Easley             FR Lake Braddock         35-03.75     8  
  3 Nichole Mangano           SR Robinson              34-10.75     6  
  4 Jenny Eakin               JR Lake Braddock         34-06.25     4  
  5 Anna Noguchi              SO Lake Braddock         34-05.00     2  
  6 Lauren Adams              SO West Springfield      33-05.25     1  
  7 Ashley Barnett            JR Robinson              33-04.75  
  8 Vera Parkinson            JR West Potomac          33-02.75  
  9 Allison Jones             FR Lake Braddock         32-04.75  
 10 Ellen Sutey               JR Robinson              31-06.00  
 11 Emily Grossman            SO West Springfield      31-02.00  
 12 Leah Vanatta              SO West Springfield      29-00.75  
 13 Raquel Aguirre            FR Annandale             26-11.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 3 Throws - 7  Best To Finals
 3 - Throws In Finals
 Meet Record: # 43-05.25  5/25/2000   India Odum, Hayfield                     
 Region Qual: %    35-03                                                       
  State Qual: @ 37-08.50                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Teressa McCoy             SO Lake Braddock         36-01.00%   10  
  2 Pernille Kvaslerud        JR Lake Braddock         32-00.00     8  
  3 KT Ludden                 JR Lake Braddock         31-09.25     6  
  4 Nikky Ononiwu             SR Robinson              31-08.75     4  
  5 Natalie Duncan            JR West Potomac          31-03.25     2  
  6 Sandra Anim Yankah        SR Robinson              31-02.00     1  
  7 Nichole Mangano           SR Robinson              31-00.75  
  8 Samella Koroma            FR T.C. Williams         29-11.00  
  9 Maria Havinga             SR West Springfield      28-08.25  
 10 Brittani Williams         JR Annandale             28-04.00  
 11 Sarah Sozio               JR Annandale             27-09.50  
 12 Ama Attive                JR Lake Braddock         27-03.00  
 13 Sequoia Ireland           SR T.C. Williams         27-02.75  
 14 Stephanie Kruse           SR Annandale             26-06.75  
 15 Jacqueline Beiro          SR T.C. Williams         26-05.50  
 16 Caitlin Grace             FR West Springfield      24-09.25  
 17 Colisha Davis             SO West Potomac          24-05.50  
 18 Ashley Pollard            SR West Potomac          23-05.50  
 19 Mayra Ruiz                SO Hayfield              19-06.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 3 Throws - 7 Best to Finals
 3 Throws in Finals
 Meet Record: # 152-04  5/16/1996   Kristy Martin, Robinson                    
 Region Qual: % 104-08                                                         
  State Qual: @ 113-05                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tricia Nelsen             SR Robinson             [email protected]   10  
  2 Natalie Duncan            JR West Potomac         111-08.50%    8  
  3 Amanda Mazoza             JR Lake Braddock        106-01.50%    6  
  4 Samella Koroma            FR T.C. Williams           104-06     4  
  5 Ann Hickenbotham          SR Robinson                 93-06     2  
  6 Stephanie Kruse           SR Annandale                91-11     1  
  7 Teressa McCoy             SO Lake Braddock            90-10  
  8 Luisa Cruz                FR Annandale                75-02  
  9 Nikky Ononiwu             SR Robinson              72-07.50  
 10 Stacey Schilling          SO T.C. Williams         71-08.50  
 11 Sarah Sozio               JR Annandale             71-07.25  
 12 Sequoia Ireland           SR T.C. Williams         68-04.50  
 13 Maria Havinga             SR West Springfield         67-08  
 14 Heather Sikes             SR West Springfield      62-04.50  
 15 Zelexis Morse             FR West Potomac             61-08  
 16 Colisha Davis             SO West Potomac             58-03  
 17 Mayra Ruiz                SO Hayfield                 37-03  
 -- KT Ludden                 JR Lake Braddock             FOUL  

 

DyeStat Virginia

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

©1998-2004