States
Virginia 2003 outdoor

Allen Johnson Invitational

Apr 12 at Lake Braddock HS


Boys - Girls

Boys

Licensed to DyeStat - Statistics ONLY  Hy-Tek's Meet Manager 4/13/2003 06:09 PM
                    Allen Johnson Invitational - 4/12/2003                     
                                     LBSS              

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record:   10.83  1999        Rickey Harris, Centreville                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bailey, Daniel               Centreville              10.78   1 
  2 Schenck, John                Westfield                10.98   1 
  3 Garrigan, Darren             Gar Field                11.00   1 
  4 Burton, Terrance             Oscar Smith              11.18   1 
  5 Savage, Tajuden              Edison                   11.35   1 
  6 Beyeah, Jimmy                Chantilly                11.37   2 
  7 Jumper, Steve                Good Counsel             11.38   2 
  8 Harrington, Marcus           Wphs                     11.51   3 
  9 Tyree, Sean                  Braddock                 11.52   3 
 10 Scott, Matt                  Oscar Smith              11.58   1 
 11 Griffin, Gerald              Oscar Smith             x11.63   2 
 12 Gates, Joe                   Stone Bridge             11.69   2 
 13 Jackson, Kevin               Westfield                11.70   3 
 14 Ferrell, Ron                 Edison                   11.72   3 
 15 Hixon, Charles               Marshall                 11.91   6 
 16 Logan, Rick                  Annandale                11.95   5 
 17 Wallace, James               Rams                     11.97   4 
 18 Richards, Aaron              Rams                     11.99   5 
 19 Tran, Peter                  Wphs                     12.01   5 
 20 Henderson, Christopher       Edison                  x12.03   3 
 21 James, Glenn                 Mt. Vernon               12.13   4 
 22 Rhodes, Brandon              Wshs                     12.16   6 
 23 Williams, Vaughn             Rams                    x12.29   4 
 24 Chang, Eric                  TJ Sci Tech              12.42   6 
 25 Wells, Alfonso               Mt. Vernon               12.46   5 
 26 Jakubek, Chris               wtw                      12.48   7 
 27 Crain, Jon                   Ohs                      12.49   5 
 28 Konate, Tony                 South Lakes              12.52   6 
 29 Graham, Michael              wtw                      12.53   7 
 30 Simms, Christian             Gar Field                12.54   2 
 31 Morrison, Michael            Chantilly                12.56   6 
 32 Silk, Robby                  Good Counsel             12.64   6 
 33 Bazemore, Byron              Herndon                  12.94   7 
 34 Fajobi, Oyejide              Herndon                  13.68   7 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record:   21.91  2002        Daniel Bailey, Centreville                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Burton, Terrance             Oscar Smith              21.86   1 
  2 Schenck, John                Westfield                22.20   2 
  3 Parker, Travis               Rams                     22.23   1 
  4 Coleman, Eric                Gar Field                22.31   1 
  5 Coles, Roy                   Edison                   22.53   2 
  6 Jumper, Steve                Good Counsel             22.60   1 
  7 Rahman, Khaleel              Herndon                  22.66   3 
  8 Moore, Geoff                 Centreville              22.67   2 
  9 Gross, John                  South Lakes              22.70   3 
  9 Harrington, Marcus           Wphs                     22.70   5 
 11 Beyeah, Jimmy                Chantilly                22.74   5 
 12 Scott, Matt                  Oscar Smith              22.89   1 
 13 Jennings, Mason              wtw                      22.92   3 
 14 Leva, Italo                  Wshs                     22.96   3 
 15 Nubour, Joe                  Westfield                23.02   4 
 16 Savage, Tajuden              Edison                   23.07   2 
 17 Anderson, Mike               Rams                     23.13   4 
 18 Jackson, Terry               Gar Field                23.21   2 
 19 Sandole, Tim                 Rams                    x23.31   3 
 20 Ferrell, Ron                 Edison                  x23.32   2 
 21 Jan, Ayoob                   Annandale                23.42   4 
 22 Comerford, Kevin             Chantilly                23.47   5 
 23 Guirand, A                   Mt. Vernon               23.60   6 
 24 Tyree, Sean                  Braddock                 23.67   4 
 25 Santano, Danny               Braddock                 23.79   5 
 26 Hixon, Charles               Marshall                 23.94   6 
 27 Prout, Colby                 wtw                      24.02   5 
 28 Wallace, James               Rams                    x24.06   4 
 29 Rhodes, Brandon              Wshs                     24.40   6 
 30 Gray, Garrett                South Lakes              24.42   6 
 31 Coffman, Thaddeus            Herndon                  24.44   6 
 32 Fissel, Michael              Ohs                      24.48   5 
 33 Henderson, Christopher       Edison                  x24.74   3 
 34 Haw, Will                    TJ Sci Tech              25.35   7 
 35 Brookins, Jarryd             Annandale                25.81   6 
 36 McNeil, Stephen              Ohs                      25.95   4 
 37 Dixon, Marcel                Wphs                     25.98   7 
 38 Silk, Robby                  Good Counsel             26.14   7 
 39 Harper, Charles              Mt. Vernon               29.33   7 
 40 Small, Jonathon              Marshall                 29.41   7 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record:   48.12  2000        Jerry Harris, West Potomac                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Parker, Travis               Rams                     49.54   1 
  2 Elston, Gilbert              Braddock                 49.83   1 
  3 Black, Chris                 Westfield                50.27   2 
  4 Courson, Chris               Westfield                50.50   1 
  5 Jumper, Steve                Good Counsel             50.87   2 
  6 McMahon, Joe                 Wshs                     51.21   1 
  7 Carew, Adrian                Wphs                     51.27   2 
  8 Moore, Joshua                Ohs                      51.49   2 
  9 Jennings, Mason              wtw                      51.74   3 
 10 Rhea, Billy                  Good Counsel             52.03   4 
 11 Anderson, Chris              TJ Sci Tech              52.12   3 
 12 Ramey, Jay                   Wshs                     52.56   3 
 13 Teel, Antonio                Oscar Smith              52.89   2 
 14 Le, Alex                     Braddock                 52.90   5 
 15 Williams, Jelani             Stone Bridge             53.08   3 
 16 Gore, Wayne                  Herndon                  53.34   2 
 17 Burns, Josh                  Centreville              53.48   1 
 18 Prout, Colby                 wtw                      53.66   5 
 19 Reznick, David               Rams                     53.67   4 
 20 Thaxton, Troy                South Lakes              54.03   5 
 21 Wallace, James               Rams                    x54.05   4 
 22 Wilber, Brian                South Lakes              54.23   3 
 23 Guirand, A                   Mt. Vernon               54.75   5 
 24 Mittelman, Cameron           Annandale                54.87   6 
 24 Raja, Nader                  Chantilly                54.87   7 
 26 Ortiz-Ateca, Anthony         Annandale                54.93   5 
 27 Biskaduros, Eric             Chantilly                55.03   7 
 27 Crowelle, Jamal              Centreville              55.03   6 
 29 Camacho, Jorge               Gar Field                55.36   4 
 30 Eiseman, Philip              Wphs                     56.23   4 
 31 Robinson, Theo               Marshall                 57.75   4 
 32 Afrane, Mensah               Mt. Vernon               58.40   6 
 33 Markowitz, Jess              TJ Sci Tech              58.41   7 
 -- Bazemore, Byron              Herndon                     NT   6 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record:   1:53.76  1999        James Small, McLean                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Flint, Mike                  Annandale              1:56.30  
  2 Groff, David                 Westfield              1:56.43  
  3 Cook, John                   Wshs                   1:56.65  
  4 Kwak, Tim                    Wshs                   1:57.72  
  5 O'Keefe, Chris               Ohs                    1:58.47  
  6 Gillard, Steve               Herndon                2:00.06  
  7 O'Neill, Sean                Braddock               2:00.31  
  8 Jones, Tarik                 TJ Sci Tech            2:03.02  
  9 Kirby, Bryan                 Edison                 2:03.44  
 10 Tran, Long                   Oscar Smith            2:04.00  
 11 Mulcahy, Ian                 Rams                   2:05.04  
 12 Saboe, Joseph                Centreville            2:05.22  
 13 Robinson, Michael            Ohs                    2:05.79  
 14 Griffin, Shaun               Gar Field              2:05.99  
 15 Bruch, Daniel                Westfield              2:06.45  
 16 Hogan, David                 Braddock               2:06.54  
 17 DeCoster, Andrew             Wphs                   2:07.25  
 18 Judge, Steven                Braddock              x2:07.43  
 19 Welsh, Sean                  Rams                   2:07.58  
 20 Tesfaye, Eyobe               Edison                 2:07.71  
 21 Cascio, Dan                  Good Counsel           2:09.11  
 22 Ogbagibar, Sirak             Gar Field              2:09.18  
 23 Hassell, Mychael             South Lakes            2:09.50  
 24 Heiner, James                Centreville            2:09.91  
 25 Cox, X                       Chantilly              2:10.17  
 26 Gantz, Dan                   Rams                  x2:10.35  
 27 Abernathy, Drew              Good Counsel           2:11.73  
 28 Donohoe, Patrick             Stone Bridge           2:12.78  
 29 Probus, Stephen              wtw                    2:12.87  
 30 Gohrband, Jonathan           South Lakes            2:13.09  
 31 Palmer, Douglas.             Chantilly              2:13.32  
 32 Singh, Hersh                 TJ Sci Tech            2:14.23  
 33 Harper, Justin               Marshall               2:14.28  
 34 Prior, Jeremy                wtw                    2:18.03  
 35 Erickson, Nicholas           Herndon                2:20.39  
 36 Jones, Steven                Marshall               2:31.68  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record:   4:19.97  1999        Andrew McLeod, Oakton                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Landry, Christo              TJ Sci Tech            4:19.94  
  2 Young, Shane                 Herndon                4:21.70  
  3 Tobin, Steven                Wshs                   4:27.59  
  4 Cruz, Kris                   Ohs                    4:28.11  
  5 Scheiner, James              Westfield              4:30.64  
  6 Rhodes, Sam                  Rams                   4:30.91  
  7 Howick, Danny                Braddock               4:32.87  
  8 Vick, Jason                  Ohs                    4:34.31  
  9 Hussa, Mark                  Rams                   4:38.30  
 10 Abernathy, Drew              Good Counsel           4:39.46  
 11 Tran, Long                   Oscar Smith            4:40.72  
 12 Internicola, Anthony         Braddock               4:43.49  
 13 Weiskopf, Jason              Westfield              4:45.10  
 14 Sukys, Phil                  TJ Sci Tech            4:45.20  
 15 Heiner, James                Centreville            4:47.83  
 16 Cox, X                       Chantilly              4:47.90  
 17 Crosson, Tom                 Rams                  x4:48.21  
 18 Palmer, Douglas.             Chantilly              4:50.50  
 19 Christesen, Dean             Wshs                   4:51.60  
 20 Dunning, Stephen             Centreville            4:54.70  
 21 Robinson, John               South Lakes            4:56.30  
 22 Daughety, Craig              South Lakes            4:56.40  
 23 Regassa, Ermias              Mt. Vernon             4:57.10  
 24 Collins, Chris               Gar Field              4:58.57  
 25 Palma, Saadi                 Annandale              4:58.60  
 26 Plunkett, Bryan              Annandale              4:59.09  
 27 Mammen, Jeff                 Gar Field              4:59.85  
 28 Voss, Ted                    Braddock              x5:01.70  
 29 Wilds, Greg                  Herndon                5:02.51  
 30 Schwee, Matt                 Stone Bridge           5:03.60  
 31 Corcoran, Brendan            Wphs                   5:04.70  
 32 Eckard, Michael              Marshall               5:05.21  
 33 Ellis, Zach                  wtw                    5:06.80  
 34 Castillo, Hector             Annandale             x5:07.32  
 35 Faherty, Brian               Braddock              x5:12.78  
 36 Finnell, Alexander           Marshall               5:13.15  
 -- Hain, Chris                  wtw                         NT  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record:   9:10.13  1999        Alan Webb, South Lakes                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoogland, Steve              Braddock               9:34.06  
  2 Beiter, Ben                  Ohs                    9:35.96  
  3 Hanak, Brian                 TJ Sci Tech            9:37.73  
  4 Gambale, Matthew             Edison                 9:46.44  
  5 Siragusa, Brad               Chantilly              9:46.82  
  6 Smith, Kyle                  TJ Sci Tech            9:53.42  
  7 Clark, Brad                  Braddock               9:53.95  
  8 Dumm, Andrew                 Rams                   9:56.97  
  9 Axelrod, Douglas             Herndon               10:00.59  
 10 Ingham, George               Herndon               10:07.15  
 11 Regassa, Ermias              Mt. Vernon            10:11.64  
 12 Barron, Jes                  wtw                   10:17.40  
 13 Huling, Devin                Gar Field             10:27.84  
 14 Best, Stephen                Ohs                   10:31.04  
 15 Beale, Dan                   Wshs                  10:36.34  
 16 Fanale, Jeff                 Braddock             x10:43.74  
 17 Friis, Kyle                  Good Counsel          10:45.24  
 18 Gordon, Scott                Braddock             x10:50.04  
 19 Domedion, William            Chantilly             10:54.34  
 20 Adams, Brad                  Wshs                  10:55.54  
 21 Judson, Kevin                Annandale             11:01.34  
 22 Deanna, Arthur               Gar Field             11:05.54  
 23 Baer, Matt                   wtw                   12:22.54  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record:   13.71  2000        Rickey Harris, Centreville                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gallimore, Craig             Braddock                 14.15   1 
  2 Tondereau, Alvin             Westfield                14.87   1 
  3 Tondereau, Phillippe         Westfield                15.01   1 
  4 Asante, Ernest               Mt. Vernon               15.04   1 
  5 Oakley, Brad                 Westfield               x15.49   1 
  6 Siegfried, Justin            South Lakes              16.00   2 
  7 Carson, Marcus               Herndon                  16.12   2 
  8 Rhodes, Nathanael            Rams                     16.22   2 
  9 Mahmoud, Abdul               Annandale                16.35   3 
 10 Crites, Trevor               Wphs                     16.40   2 
 11 Boyd, Josh                   Gar Field                16.46   3 
 12 James, Glenn                 Mt. Vernon               16.58   4 
 13 Jones, Chris                 Wphs                     16.67   3 
 14 Williams, Bryan              Annandale                16.84   2 
 15 Adams, Mike                  Oscar Smith              17.00   1 
 16 Raja, Nader                  Chantilly                17.31   4 
 17 Gross, John                  South Lakes              17.67   3 
 18 Price, Gary                  Oscar Smith              17.80   3 
 19 Nichols, Marc                TJ Sci Tech              17.89   5 
 20 Miner, Eric                  Ohs                      18.07   2 
 21 Kestranek, Michael           Edison                   20.39   4 
 22 Castan, Daniel               Chantilly                21.25   5 
 23 McEwan, Darren               Herndon                  21.56   4 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record:   37.28  1999        Rickey Harris, Centreville                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gallimore, Craig             Braddock                 37.75   1 
  2 Tondereau, Phillippe         Westfield                38.37   1 
  3 Tondereau, Alvin             Westfield                38.40   1 
  4 Asante, Ernest               Mt. Vernon               39.01   1 
  5 Oakley, Brad                 Westfield               x41.33   1 
  6 Comerford, Kevin             Chantilly                41.57   2 
  7 Banks, Darrell               Wphs                     41.71   3 
  8 Beal, Jeremy                 Wphs                     41.77   2 
  9 Rhodes, Nathanael            Rams                     41.81   2 
 10 Adams, Mike                  Oscar Smith              41.85   1 
 11 Williams, Bryan              Annandale                42.72   2 
 12 Boyd, Josh                   Gar Field                42.98   2 
 13 Pavlak, Matt                 South Lakes              43.17   3 
 14 Siegfried, Justin            South Lakes              43.59   2 
 15 James, Glenn                 Mt. Vernon               43.96   4 
 16 Dohse, Cameron               Centreville              44.07   3 
 17 Burr, Justin                 Gar Field                44.56   4 
 18 Nichols, Marc                TJ Sci Tech              44.79   5 
 19 France, Andy                 Braddock                 45.50   3 
 20 Kestranek, Michael           Edison                   45.53   3 
 21 Carson, Marcus               Herndon                  45.63   3 
 22 Price, Gary                  Oscar Smith              46.46   4 
 23 Miner, Eric                  Ohs                      47.05   4 
 24 McEwan, Darren               Herndon                  49.59   5 
 25 Fay, Tommy                   Chantilly                50.09   5 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record:   42.42  2002        , Hayfield                                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oscar Smith  'A'                                      43.38   1 
  2 West Potomac High School  'A'                         43.41   2 
     1) Banks, Darrell                  2) Baker, Darren                  
     3) Harrington, Marcus              4) Tran, Peter                    
     5) Wright, Curtis                  6)                                
  3 Lake Braddock  'A'                                    43.91   2 
  4 Gar Field  'A'                                        44.00   1 
  5 Westfield High School  'A'                            44.10   1 
     1) Jackson, Kevin                  2) Nubour, Joe                    
     3) Schenck, John                   4) Oakley, Brad                   
     5) Brown, Kevin                    6)                                
  6 Thomas Edison High School  'A'                        44.25   1 
     1) Savage, Tajuden                 2) Coles, Roy                     
     3) Henderson, Christopher          4) Ferrell, Ron                   
  7 James W. Robinson Seconda  'A'                        44.39   2 
     1) Anderson, Mike                  2) Richards, Aaron                
     3) Sandole, Tim                    4) Reznick, David                 
     5) Williams, Vaughn                6)                                
  8 Herndon High School  'A'                              44.42   3 
     1) Carson, Marcus                  2) Coffman, Thaddeus              
     3) Gore, Wayne                     4) Rahman, Khaleel                
  9 South Lakes High School  'A'                          44.74   2 
     1) Adams, Ola                      2) Mayah, Charles                 
     3) Thaxton, Troy                   4) Gray, Garrett                  
     5) Gross, John                     6)                                
 10 West Springfield High Sch  'A'                        45.21   3 
     1) Lewis, Steven                   2) Rhodes, Brandon                
     3) Leva, Italo                     4) Ramey, Jay                     
 11 Annandale High  School  'A'                           47.63   3 
     1) Brookins, Jarryd                2) Berglund, Ben                  
     3) Fullah, Rashid                  4) Logan, Rick                    
     5) Lee, Wan                        6)                                
 12 Chantilly HS  'A'                                     48.80   3 
     1) Biskaduros, Eric                2) Ray, Dustin                    
     3) Lauchengco, Dominic             4) Morrison, Michael              
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record:   3:20.23  2000        , TC Williams                             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Westfield High School  'A'                          3:20.96   1 
     1) Black, Chris                    2) Courson, Chris                 
     3) Tondereau, Alvin                4) Tondereau, Phillippe           
     5) Groff, David                    6)                                
  2 Lake Braddock  'A'                                  3:25.22   1 
  3 James W. Robinson Seconda  'A'                      3:26.37   1 
     1) Sandole, Tim                    2) Rhodes, Nathanael              
     3) Anderson, Mike                  4) Parker, Travis                 
     5) Reznick, Max                    6)                                
  4 Thomas Edison High School  'A'                      3:29.10   2 
     1) Coles, Roy                      2) Kirby, Bryan                   
     3) Savage, Tajuden                 4) Ferrell, Ron                   
  5 West Potomac High School  'A'                       3:29.98   2 
     1) Beal, Jeremy                    2) Baker, Darren                  
     3) Crites, Trevor                  4) Carew, Adrian                  
     5) Jones, Chris                    6)                                
  6 West Springfield High Sch  'A'                      3:30.55   2 
     1) Leva, Italo                     2) Ramey, Jay                     
     3) Cook, John                      4) McMahon, Joe                   
     5) Kwak, Tim                       6)                                
  7 Gar Field  'A'                                      3:30.87   2 
  8 Herndon High School  'A'                            3:31.53   1 
     1) Gore, Wayne                     2) Gillard, Steve                 
     3) Vigil, Adrian                   4) Young, Shane                   
  9 Oakton High School  'A'                             3:32.53   3 
     1) Crain, Jon                      2) O'Keefe, Chris                 
     3) Cruz, Kris                      4) Moore, Joshua                  
 10 Annandale High  School  'A'                         3:33.36   2 
     1) Agrafas, Publio                 2) Flint, Mike                    
     3) Ortiz-Ateca, Anthony            4) Williams, Bryan                
     5) Jan, Ayoob                      6)                                
 11 South Lakes High School  'A'                        3:34.35   2 
     1) Gray, Garrett                   2) Gross, John                    
     3) Hassell, Mychael                4) Ibia, Atainyene                
     5) Johnson, Antonio                6)                                
 12 Mount Vernon High Schools  'A'                      3:37.53   3 
 13 Chantilly HS  'A'                                   3:38.88   3 
     1) Beyeah, Jimmy                   2) Raja, Nader                    
     3) Biskaduros, Eric                4) Comerford, Kevin               
 14 Oscar Smith  'A'                                    3:43.80   1 
 15 George C. Marshall High  'A'                        3:52.77   3 
     1) Hixon, Charles                  2) Harper, Justin                 
     3) Wallace, Brandon                4) Weaver, Anthony                
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record:   7:53.36  1999        , TC Williams                             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lake Braddock  'A'                                  7:59.49  
  2 Westfield High School  'A'                          8:06.48  
     1) Cordle, Josh                    2) Groff, David                   
     3) Courson, Chris                  4) Scheiner, James                
     5) Black, Chris                    6)                                
  3 Thomas Jefferson SciTech  'A'                       8:17.51  
  4 James W. Robinson Seconda  'A'                      8:29.55  
     1) Mulcahy, Ian                    2) Gantz, Dan                     
     3) Welsh, Sean                     4) Hussa, Mark                    
     5) Clark, Chris                    6)                                
  5 Gar Field  'A'                                      8:31.10  
  6 West Springfield High Sch  'A'                      8:46.63  
     1) Buckley, Adam                   2) Beale, Dan                     
     3) Cecelski, Stefan                4) Adams, Brad                    
     5) Christesen, Dean                6)                                
  7 Oakton High School  'A'                             8:56.16  
     1) Phillips, James                 2) Mason, Tommy                   
     3) Meehan, Kevin                   4) Robinson, Michael              
     5) Epley, Pat                      6)                                
  8 Chantilly HS  'A'                                   9:10.76  
     1) Kohy, Babur                     2) Dregits, Steven                
     3) Hubbard, Mark                   4) Box, Taylor                    
  9 Herndon High School  'A'                            9:19.02  
     1) Erickson, Nicholas              2) Jensen, Eric                   
     3) Vigil, Adrian                   4) Weedon, Chris                  
     5) Wilds, Greg                     6)                                
 10 Centreville  'A'                                    9:20.26  
 11 George C. Marshall High  'A'                        9:26.11  
     1) Harper, Justin                  2) Eckard, Michael                
     3) Finnell, Alexander              4) Chan, Robert                   
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record:    6-06  1998        Nick Carter / Garrett Brickner, WTW / LBSS  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gates, Joe                   Stone Bridge           6-04.00  
  2 Corum, Louis                 Westfield              6-02.00  
  3 Rhea, Billy                  Good Counsel           6-02.00  
  4 Crites, Trevor               Wphs                   6-00.00  
  5 Albright, Sean               Gar Field              6-00.00  
  6 Jordan, Taryll               Oscar Smith            5-10.00  
  7 Jordan, Tyrell               Oscar Smith            5-08.00  
  8 Bishop, Mike                 Stone Bridge           5-08.00  
  8 Donofrio, Nate               South Lakes            5-08.00  
 10 Leva, Italo                  Wshs                   5-08.00  
 10 Thaxton, Troy                South Lakes            5-08.00  
 12 Hanssen, Brian               TJ Sci Tech            5-06.00  
 13 Devine, Randy                Braddock               5-04.00  
 13 Jones, Tyrell                Good Counsel           5-04.00  
 13 Manners, Sheldon             Marshall               5-04.00  
 13 Jackson, Terry               Gar Field              5-04.00  
 -- Jones, David                 Braddock                    NH  
 -- Bell, Kevin                  Mt. Vernon                  NH  
 -- Bassi, Bryon                 TJ Sci Tech                 NH  
 -- Barrineau, Tommy             Rams                        NH  
 -- Hall, Olu                    Rams                        NH  
 -- Castillo, Hector             Annandale                   NH  
 -- Darone, Dustin               Chantilly                   NH  
 -- Johnson, Ryan                Annandale                   NH  
 -- Martin, Joe                  wtw                         NH  
 -- Prout, Colby                 wtw                         NH  
 -- Raja, Nader                  Chantilly                   NH  
 -- Black, Chris                 Westfield                   NH  
 -- Bush, Zach                   Ohs                         NH  
 -- Moses, Maurice               Centreville                 NH  
 -- Moise, Mike                  Herndon                     NH  
 -- Friend, Steven               Marshall                    NH  
 -- Holmes, Nick                 Herndon                     NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record:   14-00  2001        Mark Kupets / David Sullivan, Centreville/ C
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hodulich, David              Braddock              13-06.00  
  2 Crites, Trevor               Wphs                  13-00.00  
  3 Lewis, David                 Westfield             13-00.00  
  4 Gross, John                  South Lakes           13-00.00  
  4 Rhodes, Nathanael            Rams                  13-00.00  
  6 Jordan, Tyrell               Oscar Smith           12-06.00  
  7 Duffy, Matt                  Rams                  12-00.00  
  8 France, Andy                 Braddock              12-00.00  
  9 McCabe, Ian                  Centreville           11-00.00  
 10 White, John                  wtw                   10-06.00  
 10 Burr, Nick                   Gar Field             10-06.00  
 10 Milford, John William        Gar Field             10-06.00  
 10 Teel, Antonio                Oscar Smith           10-06.00  
 10 Kruse, Joe                   Annandale             10-06.00  
 15 Corhran, Chad                Westfield             10-00.00  
 16 Bagot, Brian                 Annandale              9-06.00  
 -- Banks, Darrell               Wphs                        NH  
 -- Jakubek, Chris               wtw                         NH  
 -- Dohse, Jeff                  Centreville                 NH  
 -- Pavlak, Matt                 South Lakes                 NH  
 -- Ostendorff, Jeff             Ohs                         NH  
 -- Bengston, Chris              TJ Sci Tech                 NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record:   22-05.50  1999        Brandon Royster, Fairfax                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dobbs, Brandon               Westfield             21-08.00  
  2 Jackson, Terry               Gar Field             21-00.00  
  3 Wright, Curtis               Wphs                  20-11.50  
  4 Baker, Darren                Wphs                  20-08.00  
  5 Lawrence, Tommy              Oscar Smith           20-03.50  
  6 Burns, Josh                  Centreville           20-01.00  
  7 Gates, Joe                   Stone Bridge          19-10.50  
  8 Beal, Jeremy                 Wphs                 x19-06.00  
  9 Beyeah, Jimmy                Chantilly             19-02.00  
 10 Gray, Garrett                South Lakes           19-00.00  
 11 Santano, Danny               Braddock              18-09.75  
 12 Jones, Tyrell                Good Counsel          18-06.00  
 13 Bush, Zach                   Ohs                   18-05.00  
 14 Raja, Nader                  Chantilly             18-03.50  
 14 Chapman, Anthony             Oscar Smith           18-03.50  
 16 Ryu, Rafael                  TJ Sci Tech           18-02.50  
 17 Fu, Frank                    Ohs                   18-02.00  
 18 Jackson, Kevin               Westfield             18-00.50  
 19 Liggins, Derek               Gar Field             18-00.00  
 20 Johnson, Ryan                Annandale             17-10.00  
 20 Henderson, Christopher       Edison                17-10.00  
 22 Tyree, Sean                  Braddock              17-09.50  
 23 Carson, Marcus               Herndon               17-07.50  
 24 Dohse, Cameron               Centreville           17-06.50  
 25 Li, Andrew                   TJ Sci Tech           17-05.00  
 26 McNeil, Stephen              Ohs                  x17-04.00  
 27 Rhodes, Brandon              Wshs                  17-02.50  
 28 Adams, Ola                   South Lakes           17-02.00  
 29 Castillo, Hector             Annandale             16-03.00  
 30 Born, Keith                  Marshall              16-00.00  
 31 Robinson, Theo               Marshall              15-08.00  
 32 Fajobi, Oyejide              Herndon               14-11.00  
 -- Rhea, Billy                  Good Counsel                ND  
 -- Coles, Roy                   Edison                      ND  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record:   46-07.50  1998        Robert Coles, TJ Richmond                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beal, Jeremy                 Wphs                  42-11.50  
  2 Wright, Curtis               Wphs                  42-09.50  
  3 Dobbs, Brandon               Westfield             41-11.50  
  4 Adams, Ola                   South Lakes           41-01.50  
  5 Rhea, Billy                  Good Counsel          41-00.50  
  6 Jackson, Terry               Gar Field             40-08.00  
  7 Corum, Louis                 Westfield             40-06.00  
  8 Lawrence, Tommy              Oscar Smith           40-04.50  
  9 Ryu, Rafael                  TJ Sci Tech           39-11.00  
 10 Carew, Adrian                Wphs                 x39-10.00  
 11 Devine, Randy                Braddock              39-06.50  
 12 Comerford, Kevin             Chantilly             39-03.50  
 13 Santano, Danny               Braddock              39-01.50  
 14 Dixon, Marcel                Wphs                 x39-01.00  
 15 Chapman, Anthony             Oscar Smith           38-10.00  
 16 Raja, Nader                  Chantilly             38-08.50  
 17 Liggins, Derek               Gar Field             38-01.50  
 18 Crowelle, Jamal              Centreville           37-07.00  
 18 Lewis, Steven                Wshs                  37-07.00  
 20 Kestranek, Michael           Edison                37-06.00  
 21 Waldron, Joseph              Edison                37-01.00  
 22 Liu, Brian                   TJ Sci Tech           36-10.00  
 23 Johnson, Ryan                Annandale             36-00.00  
 24 Friend, Steven               Marshall              35-06.50  
 25 Kostreski, Nick              Good Counsel          35-04.00  
 26 Pham, Nam                    Centreville           34-07.00  
 27 Robinson, Theo               Marshall              34-06.00  
 28 Fajobi, Oyejide              Herndon               34-00.00  
 -- Lee, Prince                  Centreville                 ND  
 -- Wharam, Marshall             Edison                      ND  
 -- Canady, Joseph               wtw                         ND  
 -- Purnell, Dominic             Mt. Vernon                  ND  
 -- Sherman, Derrick             South Lakes                 ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record:   59-02.50  1999        Nick Welihozkiy, West Springfield        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlock, John                Mt. Vernon            50-08.00  
  2 McClaude, Rasheed            Gar Field             49-02.00  
  3 Salerni, Brian               Braddock              46-09.50  
  4 Corum, Louis                 Westfield             45-10.00  
  5 Kreger, Hunter               Wphs                  45-04.00  
  6 Johnson, Christian           Wphs                  44-10.00  
  7 Bassley, Brandon             Rams                  44-01.00  
  8 Drake, Phillip               Edison                43-07.00  
  9 Silver, Tim                  Marshall              42-04.50  
 10 Parker, Mike                 Rams                  41-10.00  
 11 Dobson, Matthew              Chantilly             41-05.50  
 12 Feeley, Matt                 Ohs                   41-05.00  
 13 Cowden, John                 Braddock              41-04.00  
 14 Villatoro, Julio             Annandale             41-03.00  
 15 Walker, Mike                 South Lakes           41-00.00  
 16 Donofrio, Nate               South Lakes           40-09.00  
 17 Brown, Jerome                Edison                40-03.00  
 18 Moise, Mike                  Herndon               40-01.00  
 19 Speaks, Aaron                Stone Bridge          39-03.00  
 20 Romaine, Lathon              Braddock             x39-02.00  
 21 Sheil, Patrick               Centreville           38-08.50  
 21 Westerman, Michael           Chantilly             38-08.50  
 23 Garrigan, Darren             Gar Field             38-07.00  
 24 Allison, Jack                Marshall              37-04.00  
 25 Johnson, Shawn               Annandale             36-11.50  
 26 Horbatek, Chris              Stone Bridge          36-02.50  
 27 Catlon, OJ                   Mt. Vernon            35-05.00  
 28 Batschlet, Adam              wtw                   34-09.00  
 28 Hinton, Dog                  Westfield             34-09.00  
 30 Goss, Chris                  TJ Sci Tech           32-11.00  
 31 Chen, Matt                   Good Counsel          31-09.00  
 32 Flint, David                 TJ Sci Tech           30-01.00  
 -- Wacek, Tim                   wtw                         ND  
 -- Daye, Brandon                Herndon                     ND  
 -- Dobczansky, Roman            Good Counsel                ND  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record:   190-10  1999        Nick Welihozkiy, West Springfield          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicholas, Cody               Wphs                    140-10  
  2 Salerni, Brian               Braddock                128-08  
  3 Donofrio, Nate               South Lakes             126-01  
  3 McClaude, Rasheed            Gar Field               126-01  
  5 Carlock, John                Mt. Vernon              123-07  
  6 Franklin, Larry              Wphs                    121-08  
  7 Dobson, Matthew              Chantilly               121-03  
  8 Drake, Phillip               Edison                  115-09  
  9 Corbin, Everett              Herndon                 115-04  
 10 Perez, Stephen               Braddock                115-00  
 11 Feeley, Matt                 Ohs                     113-11  
 12 Brown, Jerome                Edison                  113-05  
 13 Loughnane, Dan               Herndon                 109-06  
 14 Villatoro, Julio             Annandale               108-07  
 15 Williams, Julian             Braddock               x108-00  
 16 McDonnell, Brian             Centreville             107-04  
 17 Burch, Adam                  Marshall                107-01  
 18 Westerman, Michael           Chantilly               105-05  
 19 Johnson, Shawn               Annandale               102-03  
 20 Garland, Andrew              Gar Field               101-07  
 21 Lopez, Jose                  Stone Bridge            101-05  
 22 Ibrahim, Khalid              Westfield               101-00  
 23 Kostreski, Nick              Good Counsel             99-02  
 24 McCombs, Maurice             South Lakes              97-00  
 25 Flint, David                 TJ Sci Tech              95-11  
 26 Goss, Chris                  TJ Sci Tech              95-01  
 27 Catlon, OJ                   Mt. Vernon               93-09  
 28 Horbatek, Chris              Stone Bridge             92-08  
 29 Allison, Jack                Marshall                 88-00  
 30 Cowden, John                 Braddock                x86-05  
 31 Frick, Adam                  Gar Field               x86-04  
 32 Garber, Phillip              Westfield                85-03  
 33 Sheil, Patrick               Centreville              84-02  
 34 Chen, Matt                   Good Counsel             57-08  
 -- Wacek, Tim                   wtw                         ND  
 -- Hall, Olu                    Rams                        ND  
 -- Njomo, JR                    Rams                        ND  
 -- Dobczansky, Roman            Good Counsel                ND  
 -- Batschlet, Adam              wtw                         ND  
 -- Pettiford, John              Ohs                         ND  


 

Girls

Licensed to DyeStat - Statistics ONLY  Hy-Tek's Meet Manager 4/13/2003 06:09 PM
                    Allen Johnson Invitational - 4/12/2003                     
                                     LBSS               



Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record:   12.12  2000        Alyssa Aiken, Chantilly                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amponsah, Afua               Gar Field                12.48   1 
  2 Meade, Carmen                Westfield                12.68   1 
  3 Zuniga, Cristina             Braddock                 12.78   1 
  4 Preko, Jessica               Braddock                 12.83   1 
  5 Geldermann, Jennifer         Chantilly                12.97   1 
  6 Basil, Whitney               Westfield                13.04   2 
  7 Smith, Caitlin               Braddock                x13.24   2 
  8 Labor-Koroma, Fatimah        Chantilly                13.33   1 
  9 Dyck, Allison                Centreville              13.35   4 
 10 Ratajczak, Jamie             Wshs                     13.45   2 
 11 McEwen, Elizabeth            Rams                     13.48   4 
 12 Jones, Rachel                Annandale                13.49   4 
 13 Younger, Brittney            Good Counsel             13.52   3 
 14 Hayes, Brittaney             Wphs                     13.65   4 
 15 Kwak, Michelle               Wshs                     13.66   4 
 16 Kavanaugh, Bailey            Wphs                     13.81   6 
 16 McNulty, Patricia            Rams                     13.81   4 
 18 Jones, Kerone                Ohs                      13.88   2 
 19 Samuels, Constance           Gar Field                13.96   3 
 20 Ho, Tina                     TJ Sci Tech              14.02   3 
 21 Kearney, Joy                 Stone Bridge             14.23   3 
 22 Libuit, Laura                Stone Bridge             14.31   2 
 23 Bronson, Elizabeth           Herndon                  14.43   5 
 24 Pak, Alexis                  Annandale                14.44   5 
 24 Enoch, Kendra                Good Counsel             14.44   5 
 26 Tynes, Anjela                Centreville              14.73   5 
 27 Dandridge, Keosha            South Lakes              14.90   6 
 27 Dunlap, Johanna              Marshall                 14.90   7 
 29 Grayson, Amber               South Lakes              15.23   6 
 30 Zirzow, Amanda               Marshall                 15.53   7 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record:   24.27  1999        Alyssa Aiken, Chantilly                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Geldermann, Jennifer         Chantilly                26.04   1 
  2 Zuniga, Cristina             Braddock                 26.05   1 
  3 Preko, Jessica               Braddock                 26.56   1 
  4 Samuels, Constance           Gar Field                26.64   1 
  5 Coates, Candice              Westfield                26.76   5 
  6 Bolsover, Lauren             Stone Bridge             27.24   1 
  7 Jones, Rachel                Annandale                27.71   2 
  8 Knight, Devona               Gar Field                27.84   2 
  8 Kavanaugh, Bailey            Wphs                     27.84   3 
 10 Dyck, Allison                Centreville              27.86   1 
 11 Butler, Britney              Wphs                     27.88   3 
 12 Hamlin, Hillary              Westfield                28.01   3 
 13 Bickley, Caroline            wtw                      28.12   5 
 14 Kim, Eileen                  Wshs                     28.21   2 
 15 Mack, Vanessa                Herndon                  28.63   5 
 16 McEwen, Elizabeth            Rams                     28.81   2 
 17 Jones, Kerone                Ohs                      28.82   2 
 18 Bronson, Elizabeth           Herndon                  28.84   4 
 19 Pak, Alexis                  Annandale                28.85   4 
 20 Kabia, Yvonne                South Lakes              28.89   2 
 21 Maravetz, Annemarie          Stone Bridge             29.16   3 
 22 Kaufman, Meredith            Rams                     29.34   3 
 23 Beccles, Maliaka             Good Counsel             29.52   4 
 24 Tynes, Anjela                Centreville              29.75   4 
 25 Zirzow, Amanda               Marshall                 31.32   5 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record:   55.89  1999        Alyssa Aiken, Chantilly                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wells, Jakia                 Wphs                     59.85   2 
  2 Kuhn, Courtney               Rams                   1:00.08   1 
  3 Brown, Raina                 Gar Field              1:00.67   1 
  4 Rabinowitz, Nicole           Ohs                    1:01.14   2 
  5 McPhaul, Sierra              Centreville            1:01.19   2 
  6 Collins, Amy                 Centreville            1:01.39   3 
  7 Kirby, Ella                  TJ Sci Tech            1:01.41   3 
  8 Brooks, Susan                Rams                   1:01.98   1 
  9 Jenkins, Deandrea            Westfield              1:02.01   3 
 10 Hamlin, Hillary              Westfield              1:02.07   2 
 11 Meehan, Kate                 Ohs                    1:02.72   4 
 12 Bolsover, Lauren             Stone Bridge           1:02.73   1 
 13 Schilling, Courtney          Herndon                1:03.23   3 
 14 Warren, Raiesha              Gar Field              1:03.50   1 
 15 Vlasho, Megan                Wphs                   1:03.53   4 
 16 Abisogun, Adeola             Chantilly              1:03.69   4 
 17 Durost, Michelle             Stone Bridge           1:04.48   2 
 18 Thorp, Sarah                 Herndon                1:04.79   3 
 19 Brill, Meredith              Braddock               1:05.37   2 
 20 Kanamine, Sara               Chantilly              1:06.18   5 
 21 Peterson, Elizabeth          wtw                    1:06.86   5 
 22 Pectol, Rachel               Annandale              1:07.61   5 
 23 Tullia, Kirsten              wtw                    1:09.29   5 
 24 Foreman, Phylicia            Annandale              1:10.53   5 
 25 Dunlap, Johanna              Marshall               1:12.99   5 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record:   2:16.89  1999        Kelley Ostott, TJ Sci Tech                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fisher, Heather              Herndon                2:20.03  
  2 Schleckser, Kat              TJ Sci Tech            2:20.94  
  3 Brooks, Meredith             Rams                   2:21.43  
  4 Rothlisberger, Julia         wtw                    2:22.98  
  5 Snowden, Kelsey              Braddock               2:23.55  
  6 Harrison, Erin               Braddock               2:23.95  
  7 Dickinson, Lacy              Centreville            2:24.34  
  8 Edwards, Lauren              Annandale              2:24.46  
  9 Roscoe, Crystal              Oscar Smith            2:25.48  
 10 McGrath, Abbey               Braddock              x2:25.53  
 11 Perry, Alex                  Oscar Smith            2:26.02  
 12 Dick, Kelly                  Braddock              x2:27.58  
 13 Powers, Jen                  Wshs                   2:31.14  
 14 Light, Danielle              Ohs                    2:31.18  
 15 Moore, Vicki                 Rams                   2:31.70  
 16 Langley, Candace             Herndon                2:31.84  
 17 Burk, Diana                  Wphs                   2:33.01  
 18 Epley, Caroline              Ohs                    2:33.30  
 19 DiPinto, Stephanie           Stone Bridge           2:33.44  
 20 Peterson, Nicole             South Lakes            2:33.93  
 21 Valint, Brittany             wtw                    2:35.08  
 22 Ileto, Kellie                Good Counsel           2:36.31  
 23 Johnson, Ashley              Westfield              2:37.06  
 24 Cregge, Angel                Annandale              2:37.17  
 25 Monroe, Rachel               Westfield              2:37.99  
 26 Gambale, Kate                TJ Sci Tech            2:38.66  
 27 Ference, Samantha            Rams                  x2:38.91  
 28 Vernon, Emily                Wphs                   2:39.23  
 29 Moretti, Kristen             Chantilly              2:39.89  
 30 Carfagno, Kerry              Wshs                   2:40.68  
 31 Bassett, Julie               Good Counsel           2:41.45  
 32 Lutkus, Amy                  Chantilly              2:43.35  
 33 Harris, Cheryl               Gar Field              2:47.46  
 34 Francis, Brandi              Gar Field              2:47.87  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record:   4:57.85  1999        Kelley Ostott, TJ Sci Tech                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Garrahan, Shauneen           TJ Sci Tech            5:10.63  
  2 Klein, Erin                  Braddock               5:16.20  
  3 Swain, Kelly                 Braddock               5:20.80  
  4 Husain, Huma                 Wshs                   5:26.61  
  5 Hovland, Jennifer            Rams                   5:31.57  
  6 Dolson, Jen                  TJ Sci Tech            5:32.12  
  7 Sherrard, Kelly              Braddock              x5:33.74  
  8 Hickey, Erin                 Rams                   5:34.14  
  9 Johnson, Ashley              Westfield              5:34.90  
 10 Moretti, Kristen             Chantilly              5:34.93  
 11 Reardon, Charlotte           Good Counsel           5:38.04  
 12 Chapman, Jacqueline          Westfield              5:39.64  
 13 Miller, Jenny                Herndon                5:45.67  
 14 Wagner, Kim                  Wphs                   5:47.54  
 15 Bentley, Rachel              Good Counsel           5:50.24  
 16 Rothe, Sarah                 Braddock              x5:50.34  
 17 Cole, Elizabeth              Wshs                   5:54.60  
 18 Coster, Caroline             Rams                  x5:55.02  
 19 Honan, Laura                 wtw                    5:57.34  
 20 Bentley, Katlin              Herndon                5:58.04  
 21 Washington, Genova           Gar Field              6:00.10  
 22 Schneider, Naomi             Stone Bridge           6:02.10  
 23 Pugnetti, Christie           wtw                    6:08.44  
 24 Pecot, Emily                 Chantilly              6:08.50  
 25 Dacko, Caroline              Ohs                    6:13.00  
 26 Wagner, Rikki                Wphs                   6:22.40  
 27 Tran, Lan                    Oscar Smith            6:29.00  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record:   10:52.71  1999        Erin Swain, Lake Braddock                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Trevino, Kristy              Chantilly             11:44.45  
  2 McKay, Leah                  TJ Sci Tech           11:49.09  
  3 Erickson, Jessica            Herndon               11:51.59  
  4 Moretti, Rachel              Chantilly             12:16.76  
  5 Hiller, Sara                 Ohs                   12:19.26  
  6 Wagner, Kim                  Wphs                  12:23.16  
  7 Hoogland, Becca              Braddock              12:25.18  
  8 Chapman, Jennifer            Westfield             12:42.94  
  9 Bonner, Joy                  wtw                   12:47.54  
 10 Kelley, Rosemary             Wshs                  12:53.04  
 11 Page, Sabina                 Westfield             12:54.44  
 12 Rodgers, Joanna              Rams                  12:55.14  
 13 Negash, Dabash               Chantilly            x12:56.14  
 14 Littlefield, Katie           Annandale             13:06.54  
 15 McCallister, Emily           Ohs                   13:24.07  
 16 Swain, Alana                 Braddock              13:42.24  
 17 Shen, Margaret               wtw                   13:53.34  
 18 Tish, Brandy                 Mt. Vernon            14:23.54  
 -- Glass, Caitlin               Rams                        NT  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record:   13.71  2000        Sheena Johnson, GarField                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amponsah, Afua               Gar Field                14.32   1 
  2 Woody, Sarah                 Ohs                      16.25   2 
  3 Francois, Christine          Braddock                 16.37   1 
  4 Rogus, Katie                 Good Counsel             16.40   1 
  5 Woolley, Karen               Westfield                16.54   1 
  6 Holden, Angie                Braddock                 17.13   2 
  7 Coho, Christina              South Lakes              17.22   2 
  8 Locke, Kalin                 Gar Field                17.71   1 
  9 Samuels, Breah               Braddock                x17.87   3 
 10 Prueitt, Sharon              Chantilly                18.01   3 
 11 Robinson, Lauren             Mt. Vernon               18.07   3 
 12 O'Banion, AJ                 Stone Bridge             18.24   2 
 13 Nelson, Jasmine              Chantilly                18.33   4 
 14 Tassan, Sara                 Ohs                      18.34   3 
 15 Brady, Laura                 Herndon                  18.65   3 
 16 Barnett, Ashley              Rams                     18.92   4 
 17 Decot, Heather               Wshs                     19.23   4 
 18 Grossman, Emily              Wshs                     19.50   4 
 19 McAfee, Lena                 South Lakes              20.33   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record:   42.46  2000        Sheena Johnson, GarField                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amponsah, Afua               Gar Field                45.75   1 
  2 Woolley, Karen               Westfield                46.45   1 
  3 Hovland, Lauren              Rams                     46.54   1 
  4 Francois, Christine          Braddock                 47.70   1 
  5 Rogus, Katie                 Good Counsel             48.56   2 
  6 Samuels, Breah               Braddock                 49.09   3 
  7 Holden, Angie                Braddock                x49.30   3 
  8 Kponou, Yeaty                Good Counsel             49.82   4 
  9 Wilson, Karen                Herndon                  50.19   3 
 10 McAfee, Lena                 South Lakes              50.38   2 
 11 Eakin, Jenny                 Braddock                x50.46   1 
 12 Woody, Sarah                 Ohs                      50.74   4 
 13 Prueitt, Sharon              Chantilly                51.11   3 
 14 Coho, Christina              South Lakes              51.22   2 
 15 Robinson, Lauren             Mt. Vernon               52.39   5 
 16 Olson, Paula                 Chantilly                53.36   4 
 17 Tassan, Sara                 Ohs                      53.48   5 
 18 Locke, Kalin                 Gar Field                53.52   1 
 19 Barnett, Ashley              Rams                     54.34   5 
 20 Decot, Heather               Wshs                     54.79   4 
 21 Brady, Laura                 Herndon                  55.44   5 
 22 McCusker, Maureen            Wphs                     55.75   4 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record:   49.31  2000        , Oakton                                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lake Braddock  'A'                                    49.82   1 
  2 Westfield High School  'A'                            50.13   1 
     1) Basil, Whitney                  2) Coates, Candice                
     3) Hamlin, Hillary                 4) Meade, Carmen                  
     5) Brooks, Jasmine                 6)                                
  3 Stone Bridge High School  'A'                         52.46   1 
     1) Kearney, Joy                    2) Maravetz, Annemarie            
     3) Wheeler, Emily                  4) Libuit, Laura                  
     5) O'Banion, AJ                    6)                                
  4 West Potomac High School  'A'                         52.72   2 
     1) Butler, Britney                 2) Hayes, Brittaney               
     3) Parkinson, Vera                 4) Williams, Keyshana             
  5 Good Counsel  'A'                                     52.83   2 
  6 James W. Robinson Seconda  'A'                        53.18   2 
     1) Arrington, Marissa              2) McEwen, Elizabeth              
     3) McNulty, Patricia               4) Ference, Katy                  
     5) Kaufman, Meredith               6)                                
  7 West Springfield High Sch  'A'                        53.68   1 
     1) Ratajczak, Jamie                2) Wallace, Dianne                
     3) Kim, Eileen                     4) Kwak, Michelle                 
  8 Herndon High School  'A'                              54.95   2 
     1) Schilling, Courtney             2) Thorp, Sarah                   
     3) Bronson, Elizabeth              4) Shanahan, Kyzia                
  9 Chantilly HS  'A'                                     55.18   2 
     1) Oputa, Anwulika                 2) Scott, Ashley                  
     3) Olson, Paula                    4) Labor-Koroma, Fatimah          
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record:   3:56.36  2002        , GarField                                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thomas Jefferson SciTech  'A'                       4:05.67   1 
  2 Westfield High School  'A'                          4:08.36   1 
     1) Jenkins, Deandrea               2) Hamlin, Hillary                
     3) Basil, Whitney                  4) Meade, Carmen                  
     5) Woolley, Karen                  6)                                
  3 Lake Braddock  'A'                                  4:09.42   1 
  4 James W. Robinson Seconda  'A'                      4:09.48   1 
     1) Brooks, Susan                   2) Barrineau, Sanna               
     3) Kuhn, Courtney                  4) McNulty, Patricia              
     5) Coster, Caroline                6)                                
  5 Oakton High School  'A'                             4:10.05   1 
     1) Rabinowitz, Nicole              2) Smith, Allegra                 
     3) Epley, Caroline                 4) Light, Danielle                
     5) Jones, Kerone                   6)                                
  6 Centreville  'A'                                    4:11.14   2 
  7 West Potomac High School  'A'                       4:13.84   3 
     1) Kirby, Sade                     2) Lewis, Amara                   
     3) McFarland, Kate                 4) Vlasho, Megan                  
     5) Wells, Jakia                    6)                                
  8 Herndon High School  'A'                            4:14.99   2 
     1) Schilling, Courtney             2) Thorp, Sarah                   
     3) Shanahan, Kyzia                 4) Langley, Candace               
  9 Good Counsel  'A'                                   4:15.81   2 
 10 Oscar Smith  'A'                                    4:18.55   2 
 11 Chantilly HS  'A'                                   4:25.81   2 
     1) Prueitt, Sharon                 2) Smith, Elizabeth               
     3) Abisogun, Adeola                4) Geldermann, Jennifer           
 12 Stone Bridge High School  'A'                       4:29.56   2 
     1) Bolsover, Lauren                2) DiPinto, Stephanie             
     3) Zimmerman, Byra                 4) Libuit, Laura                  
     5) Durost, Michelle                6)                                
 13 Annandale High  School  'A'                         4:33.23   3 
     1) Hollingsworth, Diana            2) Pectol, Rachel                 
     3) Samuelson, Jessica              4) Edwards, Lauren                
     5) Foreman, Phylicia               6)                                
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record:   9:31.67  1999        , Lake Braddock                           
                         DeGraffenreid, Herrera, Stolpe, E Swain           
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 James W. Robinson Seconda  'A'                      9:26.63  
     1) Brooks, Meredith                2) Ference, Samantha              
     3) Moore, Vicki                    4) Rodgers, Joanna                
     5) Hovland, Lauren                 6)                                
  2 Lake Braddock  'A'                                  9:45.09  
  3 Herndon High School  'A'                            9:52.63  
     1) Fisher, Heather                 2) Gregory, Carleigh              
     3) Yost, Emily                     4) Wilson, Karen                  
  4 Westfield High School  'A'                         10:12.81  
     1) Chapman, Jennifer               2) Page, Sabina                   
     3) Monroe, Rachel                  4) Tindall, Lauren                
     5) Moore, Amber                    6)                                
  5 Thomas Jefferson SciTech  'A'                      10:16.52  
  6 Annandale High  School  'A'                        10:23.09  
     1) Edwards, Lauren                 2) Cregge, Angel                  
     3) Foreman, Phylicia               4) Liber, Enwei                   
     5) Pectol, Rachel                  6)                                
  7 Good Counsel  'A'                                  10:24.00  
  8 Oakton High School  'A'                            10:29.24  
     1) Meehan, Kate                    2) Smith, Allegra                 
     3) Russell, Margorie               4) Berlin, Rebekah                
     5) DiLucente, Jenna                6)                                
  9 Gar Field  'A'                                     10:43.51  
 10 West Springfield High Sch  'A'                     11:08.12  
     1) Carfagno, Kerry                 2) Cole, Elizabeth                
     3) Kruger, Martha                  4) Powers, Jen                    
     5) Hogan, Kim                      6)                                
 11 Chantilly HS  'A'                                  11:13.18  
     1) Lutkus, Amy                     2) Cecil, Kelly                   
     3) Fitzgerald, Lara                4) App, Faith                     
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record:    5-09  2001        Bonnie Meekins, Oakton                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haislip, Ashley              Braddock               5-07.50  
  2 Barrineau, Sanna             Rams                   5-03.00  
  3 Seay, Meg                    Braddock               5-01.00  
  4 Meekins, Susan               Ohs                    4-10.00  
  4 Woody, Sarah                 Ohs                    4-10.00  
  6 Kwak, Michelle               Wshs                   4-10.00  
  7 Locke, Kalin                 Gar Field              4-10.00  
  8 Knight, Devona               Gar Field              4-08.00  
  9 McAfee, Lena                 South Lakes            4-08.00  
  9 McPhaul, Sierra              Centreville            4-08.00  
 11 Noguchi, Anna                Braddock              x4-06.00  
 11 O'Banion, Ashelley           Stone Bridge           4-06.00  
 11 McConville, Meagan           Westfield              4-06.00  
 -- Lane, Oquisha                Mt. Vernon                  NH  
 -- Geldermann, Jennifer         Chantilly                   NH  
 -- Prueitt, Sharon              Chantilly                   NH  
 -- Phillips, Heather            Stone Bridge                NH  
 -- Robinson, Lauren             Mt. Vernon                  NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record:   11-06  1999        Kira Simms, GarField                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zuniga, Cristina             Braddock              11-00.00  
  2 Mohay, Mary                  Rams                   9-00.00  
  3 McGrath, Abbey               Braddock               9-00.00  
  4 Graziano, Nicole             Braddock              x8-06.00  
  5 Gill, Elizabeth              Annandale              8-06.00  
  6 Harrison, Erin               Braddock              x8-00.00  
  7 Smisko, Stephanie            TJ Sci Tech            8-00.00  
  7 Welch, Ashley                Annandale              8-00.00  
  9 Schad, Rebecca               Chantilly              8-00.00  
 10 Stephans, Joanna             TJ Sci Tech            8-00.00  
 11 Burk, Diana                  Wphs                   7-06.00  
 11 Costello, Keeley             Rams                   7-06.00  
 11 Samuels, Breah               Braddock              x7-06.00  
 -- Ference, Katy                Rams                        NH  
 -- Teeters, Kelsey              Rams                        NH  
 -- McMichael, Colleen           Wphs                        NH  
 -- Crites, Rachael              Wphs                        NH  
 -- Staples, Katie               Wphs                        NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record:   18-08.25  1998        Yolanda Thompson, West Potomac           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Raina                 Gar Field             16-02.25  
  2 Eakin, Jenny                 Braddock              15-11.75  
  3 Rogus, Katie                 Good Counsel          15-10.50  
  4 Brill, Meredith              Braddock              15-09.75  
  5 Wells, Jakia                 Wphs                  15-07.75  
  6 Kirby, Ella                  TJ Sci Tech           15-03.00  
  7 Evans, Paula                 Braddock             x15-01.50  
  8 Smith, Caitlin               Braddock             x15-01.00  
  9 Roscoe, Crystal              Oscar Smith           15-00.50  
 10 Watkins, Erin                Herndon               14-10.00  
 11 Parkinson, Vera              Wphs                  14-06.00  
 12 Kim, Eileen                  Wshs                  14-05.00  
 13 Kabia, Yvonne                South Lakes           14-03.00  
 14 Oputa, Anwulika              Chantilly             13-11.75  
 15 Grossman, Emily              Wshs                  13-10.00  
 16 Kearney, Joy                 Stone Bridge          13-08.75  
 17 Geldermann, Jennifer         Chantilly             13-08.00  
 18 McConville, Meagan           Westfield             13-04.50  
 19 Jones, Kerone                Ohs                   12-10.00  
 -- Wheeler, Emily               Stone Bridge                ND  
 -- McKernan, Kelly              Rams                        ND  
 -- Sumpter, Alise               Ohs                         ND  
 -- Spann, Shea                  Mt. Vernon                  ND  
 -- Gatling, Lakisha             Oscar Smith                 ND  
 -- Hovland, Lauren              Rams                        ND  
 -- McAfee, Lena                 South Lakes                 ND  
 -- Arrington, Marissa           Rams                        ND  
 -- Simms, Angela                Gar Field                   ND  
 -- Dunlap, Johanna              Marshall                  FOUL  
 -- Younger, Brittney            Good Counsel              FOUL  
 -- Ho, Tina                     TJ Sci Tech               FOUL  
 -- Robinson, Lauren             Mt. Vernon                FOUL  
 -- Seay, Meg                    Braddock                  FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record:   40-07.50  1998        Yolanda Thompson, West Potomac           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hirve, Aparna                TJ Sci Tech           35-05.75  
  2 Brown, Raina                 Gar Field             33-01.25  
  3 Wells, Jakia                 Wphs                  32-09.00  
  4 Brill, Meredith              Braddock              31-07.50  
  5 Kim, Eileen                  Wshs                  31-07.25  
  6 Rogus, Katie                 Good Counsel          31-05.00  
  7 Labor-Koroma, Fatimah        Chantilly             31-02.50  
  8 Kwak, Michelle               Wshs                  31-01.25  
  9 Ho, Tina                     TJ Sci Tech           30-09.00  
 10 Locke, Kalin                 Gar Field             30-01.00  
 11 McKernan, Kelly              Rams                  29-11.50  
 12 Allen, Ashleigh              TJ Sci Tech          x29-06.00  
 13 Anderson, Ashley             Rams                  29-00.50  
 13 Parkinson, Vera              Wphs                  29-00.50  
 15 Ho, Jessica                  TJ Sci Tech          x28-04.50  
 16 Carroll, Danielle            Rams                 x28-03.00  
 -- O'Banion, Ashelley           Stone Bridge                ND  
 -- Lane, Oquisha                Mt. Vernon                  ND  
 -- Spann, Shea                  Mt. Vernon                  ND  
 -- Robertson, Nicole            Chantilly                 FOUL  
 -- Eakin, Jenny                 Braddock                  FOUL  
 -- Evans, Paula                 Braddock                  FOUL  
 -- Noguchi, Anna                Braddock                  FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record:   44-03  2002        Tiffany Evans GarField, GarField            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Tiffany               Gar Field             44-05.50  
  2 Muehleib, Catherine          Braddock              39-08.00  
  3 Adeka, Geonna                Stone Bridge          38-08.25  
  4 Pruitt, Deanna               Mt. Vernon            34-10.00  
  5 Bitar, Rasha                 Westfield             34-02.50  
  6 Wills, India                 Centreville           33-03.00  
  7 O'Banion, Ashelley           Stone Bridge          31-11.00  
  8 Duncan, Natalie              Wphs                  30-08.00  
  9 Sawers, Jessica              Braddock              30-05.50  
 10 Howells, Jaquelyn            Herndon               30-02.50  
 11 Jahshan, Mandy               Rams                  30-01.00  
 12 Rotz, Blair                  Rams                  28-08.50  
 13 Kruse, Stephanie             Annandale             28-04.50  
 14 Lund, Chelsea                wtw                   28-02.00  
 15 Ludden, KT                   Braddock             x28-01.00  
 16 Kodat, Aimee                 Westfield             27-09.00  
 17 Johnson, Stephanie           Wphs                  27-07.00  
 18 Bobal, Christine             TJ Sci Tech           26-09.00  
 19 Pollard, Ashley              Wphs                  26-06.00  
 20 Donaldson, Brittany          Good Counsel          25-02.50  
 21 Yu, Amy                      Herndon               24-08.00  
 22 Berluche, Christina          Good Counsel          23-03.50  
 23 Olson, Paula                 Chantilly             22-05.50  
 -- Donofrio, Natalie            South Lakes                 ND  
 -- Adams, Kendra                Annandale                   ND  
 -- Torres, Amanda               Mt. Vernon                  ND  
 -- Johnson, Tiera               Gar Field                   ND  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record:   142-08  1998        Inhar Chong, Fairfax                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sawers, Jessica              Braddock                122-01  
  2 Evans, Tiffany               Gar Field               117-01  
  3 Muehleib, Catherine          Braddock                114-00  
  4 Pruitt, Deanna               Mt. Vernon              103-01  
  5 Coho, Christina              South Lakes              95-01  
  6 Adeka, Geonna                Stone Bridge             93-04  
  7 Duncan, Natalie              Wphs                     92-09  
  8 Larned, Kathryn              Ohs                      91-03  
  9 Kruse, Stephanie             Annandale                90-11  
 10 Wills, India                 Centreville              90-01  
 11 McAfee, Lena                 South Lakes              86-08  
 12 Mazozza, Amanda              Braddock                x86-01  
 13 Petersen, Brittany           Herndon                  83-06  
 14 Lund, Chelsea                wtw                      78-08  
 15 Clark, Shemeada              Stone Bridge             77-05  
 16 Johnson, Stephanie           Wphs                     75-09  
 17 Berluche, Christina          Good Counsel             73-08  
 18 Bobal, Christine             TJ Sci Tech              71-09  
 19 Bitar, Rasha                 Westfield                66-10  
 20 Donaldson, Brittany          Good Counsel             66-06  
 21 Chou, Winnie                 TJ Sci Tech              65-01  
 22 Olson, Paula                 Chantilly                59-10  
 23 Lake, Caitlin                Gar Field                57-02  
 24 Anwah, Racquel               Westfield                55-10  
 -- McNamara, Brittany           Centreville                 ND  
 -- Nelson, Tricia               Rams                        ND  
 -- Johnson, Tiera               Gar Field                   ND  
 -- Brackett, Miranda            Annandale                   ND  
 -- Torres, Megan                Mt. Vernon                  ND  
 -- Wilson, Charity              Rams                      FOUL  
 -- Hudgins, Elizabeth           Herndon                   FOUL  

 

 

DyeStat Virginia

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003