States
Virginia 2003 indoor

Regional Meets

Northern Region

Feb 22 at George Mason University, Fairfax VA

| Results | DyeStat Elite performances |


DyeStat Elite Performances - 60 marks qualifying for DyeStat Elite national rankings

G-55 7.23 Meade, Carmen , 11, Westfield
G-55 7.25 Woody, Kathleen , , Sr Oakton
G-300 41.42 Lauer, Abby , , Sr Jefferson
G-500 1:18.64 Schleckser, Kat , , So Jefferson
G-500 1:19.44 Markey, Tara , , Jr South Lakes
G-500 1:19.64 Brooks, Meredith , , Sr Robinson
G-500 1:19.84 Fisher, Heather , 11, Herndon
G-1000 2:58.74 Husain, Huma , , Sr W Springfield
G-1600 5:11.64 Garrahan, Shauneen , , Sr Jefferson
G-1600 5:12.74 Rodgers, Joanna , , Sr Robinson
G-3200 11:22.17 Garrahan, Shauneen , , Sr Jefferson
G-3200 11:23.03 Read, Katherine , 11, Yorktown
G-4x200 1:46.09 Girls Relay, , Lake Braddock Secondary 'A'
G-4x200 1:47.35 Girls Relay, , South Lakes High 'A'
G-4x400 4:02.54 Girls Relay, , James W. Robinson Secondary 'A'
G-4x800 9:37.67 Girls Relay, , Herndon 'A'
G-4x800 9:37.79 Girls Relay, , Oakton High 'A'
G-4x800 9:41.82 Girls Relay, , Lake Braddock Secondary 'A'
G-4x800 9:47.48 Girls Relay, , W.T. Woodson 'A'
G-HJ 5'6.0 Haislip, Ashley , , So Lake Braddock
G-PV 10'10.0 Pettine, Kathryn , 12, Westfield
G-LJ 18'1.25 Mayo, Adrienne , , Sr South Lakes
G-LJ 17'10.25 Woody, Kathleen , , Sr Oakton
G-TJ 37'7.5 Hirve, Aparna , , Jr Jefferson
G-TJ 37'7.0 Mayo, Adrienne , , Sr South Lakes
G-TJ 37'6.75 Spann, Shea , 12, Mount Vernon
G-SP 41'3.0 Crocker, Ashley , , Sr Hayfield
G-SP 40'11.0 Muehleib, Catherine , , Sr Lake Braddock
B-55 6.52 Schenck, John , 12, Westfield
B-300 35.49 Gillard, Steve , 12, Herndon
B-300 35.62 Weaver, Anthony , 04, Marshall
B-300 36.0 Parker, Travis , , Sr Robinson
B-500 1:06.34 Nunn, Timmothy , , Sr Tc Williams
B-500 1:06.44 Weaver, Anthony , 04, Marshall
B-500 1:06.54 Kyei-Mensah, Kennedy , , Sr Tc Williams
B-500 1:06.94 Elston, Gilbert , , Sr Lake Braddock
B-500 1:07.24 Courson, Chris , 11, Westfield
B-500 1:07.44 Carew, Adrian , , Sr W Potomac
B-500 1:07.54 Black, Chris , 11, Westfield
B-500 1:07.74 Anderson, Chris , , Sr Jefferson
B-500 1:08.14 Murray, Maurice , 11, Wash & Lee
B-500 1:08.14 Moore, Joshua , , Sr Oakton
B-500 1:08.14 McMahon, Joe , , Sr W Springfield
B-1600 4:16.84 Day, Jeff , , Sr W Springfield
B-1600 4:16.84 Quinzio, Peter , 12, Wakefield
B-1600 4:21.04 Cruz, Kris , , Jr Oakton
B-3200 9:28.74 Bechtol, Keith , , Sr Jefferson
B-3200 9:29.02 Landry, Christo , , Jr Jefferson
B-55H 7.41 Gallimore, Craig , , Sr Lake Braddock
B-4x400 3:24.52 Boys Relay, , Westfield High 'A'
B-4x400 3:24.73 Boys Relay, , Lake Braddock Secondary 'A'
B-4x400 3:28.88 Boys Relay, , T.C. Williams 'A'
B-4x800 8:05.03 Boys Relay, , Lake Braddock Secondary 'A'
B-4x800 8:07.31 Boys Relay, , West Springfield High 'A'
B-4x800 8:07.53 Boys Relay, , T.C. Williams 'A'
B-4x800 8:13.21 Boys Relay, , Westfield High 'A'
B-4x800 8:13.3 Boys Relay, , James Madison 'A'
B-LJ 21'11.5 Wright, Curtis , , Sr W Potomac
B-TJ 44'11.0 Beal, Jeremy , , Jr W Potomac
B-SP 60'9.5 Huntzinger, Steve , , Sr Robinson
Number of Elite performances: 60

Results

Boys - Girls

Licensed to DyeStat - Statistics ONLY  Hy-Tek's Meet Manager 2/23/2003 11:54 AM
                VHSL - AAA 2003 NORTHERN  REGIONAL - 2/22/2003                 
                       INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP                       
                            George Mason University                             

                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Braddock Secondary     93        2) Thomas Jefferson           57.50
    3) South Lakes High            47        4) Hayfield Secondary         46   
    5) Oakton High                 42        6) James W. Robinson Seconda  40   
    7) Westfield High              39        8) HERNDON                    19   
    9) West Springfield High       18       10) Mount Vernon High          12   
   10) Yorktown High               12       12) Fairfax                     9   
   13) Wakefield High               6       14) Chantilly HIgh              5   
   14) W.T. Woodson                 5       16) JEB Stuart High             4   
   16) Annandale High               4       18) James Madison               3.50
   19) Robert E. Lee                2       20) T.C. Williams               1   
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Braddock Secondary     58        2) Westfield High             54   
    3) West Potomac High           44        4) West Springfield High      36.20
    5) James W. Robinson Secondar  33        6) T.C. Williams              31   
    7) Washington & Lee High       25.20     8) Thomas Jefferson           25   
    9) CENTREVILLE                 22       10) G.C. Marshall              20   
   11) HERNDON                     17       12) James Madison              14.20
   13) Mount Vernon High           14       14) Hayfield Secondary         13   
   15) Oakton High                 12.20    16) Falls Church                8.20
   17) Wakefield High               8       18) Thomas Edison High          7   
   19) Yorktown High                6       19) Langley                     6   
   21) Chantilly HIgh               4       21) Annandale High              4   
   23) Robert E. Lee                1       23) South Lakes High            1   
   23) W.T. Woodson                 1                                           

Boys

Boys 55 Meter Dash
===================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
 Meet Record: #  6.2h  1986        Ron Lewis, Robinson                         
  State Qual: %  6.64                                                          
State Record: $  6.24  1986        Andre Cason (Green Run)                     
State Record: $  6.1h  1983        Martin Smith (Jeff/Huguenot/Wythe)          
State Record: $  6.1h  1979        Curtis Riddick (First Colonial)             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tony Hayduk               12 Falls Church            % 6.58Q  3 
  1 Sean Somlar               12 Wash & Lee              % 6.58Q  4 
  3 Brian Nettles             12 Wash & Lee              % 6.63Q  2 
  4 Adam Bush                 SR Hayfield                  6.67Q  1 
  5 John Schenck              12 Westfield                 6.68Q  5 
  6 Geoff Moore               12 Centreville             % 6.62q  4 
  7 Roy Coles                 11 Edison                    6.69q  5 
  7 Juron Williams            12 Wash & Lee                6.69q  3 
  9 John Wingfield            05 Langley                   6.71q  2 
 10 Damarcus Tutt             JR W Springfield             6.72q  2 
 11 Jimmy Beyeah              10 Chantilly                 6.75q  1 
 12 Matt Weissenborn          SR Madison                   6.76q  2 
 13 Kevin Brown               11 Westfield                 6.77   4 
 13 Mason Jennings            SR Woodson                   6.77   1 
 13 John Gross                SR South Lakes               6.77   5 
 16 Josh Burns                12 Centreville               6.79   3 
 17 Kennan Strother           JR TC  Williams              6.90   5 
 18 Salar Mohandesi           SO McLean                    6.91   4 
 19 Arien Heggs               12 Wakefield                 6.93   5 
 20 James Owusu               JR TC  Williams              6.94   1 
 21 Tim Sandole               JR Robinson                  6.95   3 
 22 Danny Santano             SO Lake Braddock             7.05   2 
 23 Khaleel Rahman            12 Herndon                   7.43   3 
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
 Meet Record: #  6.2h  1986        Ron Lewis, Robinson                         
  State Qual: %  6.64                                                          
State Record: $  6.24  1986        Andre Cason (Green Run)                     
State Record: $  6.1h  1983        Martin Smith (Jeff/Huguenot/Wythe)          
State Record: $  6.1h  1979        Curtis Riddick (First Colonial)             
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 John Schenck              12 Westfield               % 6.53Q  2 
  2 Tony Hayduk               12 Falls Church            % 6.56Q  1 
  3 Geoff Moore               12 Centreville             % 6.58Q  1 
  4 Sean Somlar               12 Wash & Lee              % 6.60Q  2 
  5 Brian Nettles             12 Wash & Lee              % 6.59Q  1 
  6 Roy Coles                 11 Edison                  % 6.63Q  2 
  7 Adam Bush                 SR Hayfield                % 6.63   2 
  8 Jimmy Beyeah              10 Chantilly               % 6.61   1 
  9 John Wingfield            05 Langley                   6.65   2 
 10 Damarcus Tutt             JR W Springfield             6.75   1 
 11 Juron Williams            12 Wash & Lee                6.76   1 
 12 Matt Weissenborn          SR Madison                   6.87   2 
 
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: #  6.2h  1986        Ron Lewis, Robinson                         
  State Qual: %  6.64                                                          
State Record: $  6.24  1986        Andre Cason (Green Run)                     
State Record: $  6.1h  1983        Martin Smith (Jeff/Huguenot/Wythe)          
State Record: $  6.1h  1979        Curtis Riddick (First Colonial)             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 John Schenck              12 Westfield                 6.52%   10  
  2 Tony Hayduk               12 Falls Church              6.57%    8  
  3 Geoff Moore               12 Centreville               6.61%    6  
  4 Sean Somlar               12 Wash & Lee                6.62%    4  
  5 Brian Nettles             12 Wash & Lee                6.67     2  
  6 Roy Coles                 11 Edison                    6.79     1  
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 34.61  2/27/1993   Carlos Samuels, T.C. Williams               
  State Qual: % 35.94                                                          
State Record: $ 33.79  1993        Anthony Wheeler (Kecoughtan)                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Steve Gillard             12 Herndon                  35.49%  4   10  
  2 Anthony Weaver            04 Marshall                 35.62%  3    8  
  3 Travis Parker             SR Robinson                 36.00   4    6  
  4 Craig Gallimore           SR Lake Braddock            36.15   4    4  
  5 Marcus Tyus               SR Hayfield                 36.29   4    2  
  6 Mason Jennings            SR Woodson                  36.57   2    1  
  7 Ron Ferrell               12 Edison                   36.80   3 
  8 Kevin Brown               11 Westfield                36.87   3 
  9 Roy Coles                 11 Edison                   37.01   1 
  9 John Gross                SR South Lakes              37.01   4 
 11 Wayne Adams               JR R.E. Lee                 37.03   2 
 12 Dan Wilson                SR Lake Braddock            37.09   4 
 13 Mychael Hassell           SO South Lakes              37.18   2 
 14 Ernest Asante             12 Mount Vernon             37.31   2 
 15 Matt Schiller             03 Marshall                 37.33   1 
 16 Geoff Moore               12 Centreville              37.62   2 
 17 John Schenck              12 Westfield                37.66   3 
 18 Kennan Strother           JR TC  Williams             38.21   1 
 19 Steven Guirand            11 Mount Vernon             38.30   1 
 20 Joe Nubour                11 Westfield                38.52   3 
 21 Tajuden Savage            11 Edison                   38.71   1 
 22 Colby Prout               SR Woodson                  39.77   1 
 
Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 1:03.74  2/24/2001   Frank Francois, Lake Braddock             
  State Qual: % 1:06.94                                                        
State Record: $ 1:03.01  1988        Kerry Wooden, Warwick                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Timmothy Nunn             SR TC  Williams           1:06.34%  3   10  
  2 Anthony Weaver            04 Marshall               1:06.44%  2    8  
  3 Kennedy Kyei-Mensah       SR TC  Williams           1:06.54%  3    6  
  4 Gilbert Elston            SR Lake Braddock          1:06.94%  3    4  
  5 Chris Courson             11 Westfield              1:07.24   2    2  
  6 Adrian Carew              SR W Potomac              1:07.44   2    1  
  7 Chris Black               11 Westfield              1:07.54   3 
  8 Chris Anderson            SR Jefferson              1:07.74   3 
  9 Maurice Murray            11 Wash & Lee             1:08.14   2 
  9 Joshua Moore              SR Oakton                 1:08.14   3 
  9 Joe McMahon               SR W Springfield          1:08.14   2 
 12 Chris Kurrupu             JR McLean                 1:08.74   2 
 13 Antoine Avery             12 Wakefield              1:12.04   1 
 14 Steven Guirand            11 Mount Vernon           1:12.34   1 
 15 Erik Pearson              12 Yorktown               1:13.34   1 
 16 Matt Williamson           JR Madison                1:13.54   1 
 17 Curtis Cunningham         SR R.E. Lee               1:13.84   1 
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 2:29.40  2/23/2002   Phil Gaeta, Oakton                        
  State Qual: % 2:36.44                                                        
State Record: $ 2:23.68  3/3/2001    Alan Webb, South Lakes                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeff Day                  SR W Springfield          2:37.94    10  
  2 John Cook                 SR W Springfield          2:39.54     8  
  3 Anthony Viviani           12 Yorktown               2:39.74     6  
  4 Mike Flint                SR Annandale              2:39.94     4  
  5 Brian Fussell             SO Hayfield               2:40.54     2  
  6 Nulie Macarthy            SR TC  Williams           2:40.64     1  
  7 David Price               SO Jefferson              2:40.95  
  8 Chris Okeefe              JR Oakton                 2:41.05  
  9 Matt Colyer               SR Jefferson              2:41.34  
 10 Tim Kwak                  SR W Springfield          2:41.44  
 11 James Bresnahan           JR Woodson                2:41.64  
 12 Bryan Kirby               11 Edison                 2:41.84  
 13 Tarik Jones               SR Jefferson              2:43.94  
 14 Michael Hagos                R.E. Lee               2:44.35  
 15 Will Harper               SR Langley                2:44.93  
 16 Michael Needham           SR Madison                2:45.02  
 17 Adam Lichtenfels             R.E. Lee               2:45.44  
 18 David Groff               11 Westfield              2:45.64  
 19 Ian Mulcahy               SR Robinson               2:46.15  
 20 Joseph Whelan             SR Madison                2:52.77  
 21 Andrew Jarding            SR South Lakes            2:57.36  
 22 Matt Dunnum               JR Robinson               2:57.64  
 23 Zemen Kassa               12 Mount Vernon           3:00.39  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:04.02  2/26/2000   Alan Webb, South Lakes                    
  State Qual: % 4:26.34                                                        
State Record: $ 4:12.11  3/2/2001    Alan Webb, South Lakes                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeff Day                  SR W Springfield          4:16.84%   10  
  2 Peter Quinzio             12 Wakefield              4:16.84%    8  
  3 Kris Cruz                 JR Oakton                 4:21.04%    6  
  4 Keith Bechtol             SR Jefferson              4:27.44     4  
  5 James Scheiner            11 Westfield              4:30.84     2  
  6 Shane Young               11 Herndon                4:31.34     1  
  7 Monte Lippert             SR Woodson                4:39.44  
  8 Dawit Legesse                R.E. Lee               4:41.44  
  9 James Gaughan             SR Madison                4:41.74  
 10 Ian Howley                JR Fairfax                4:41.94  
 11 Mudasar Haidat            11 Wakefield              4:53.24  
 12 Zemen Kassa               12 Mount Vernon           4:54.34  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 9:15.60  2/15/1997   Eric Kweder, Edison                       
  State Qual: % 9:45.24                                                        
State Record: $ 8:59.57  3/2/2002    Matt Keally, Ocean Lakes                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keith Bechtol             SR Jefferson              9:28.74%   10  
  2 Christo Landry            JR Jefferson              9:29.02%    8  
  3 Ben Beiter                SR Oakton                 9:45.36     6  
  4 Brad Siragusa             09 Chantilly              9:45.58     4  
  5 Chris Mocko               JR Jefferson              9:46.37     2  
  6 Sean Riley                JR Hayfield               9:47.57     1  
  7 Steve Hoogland            SR Lake Braddock          9:53.04  
  8 Danny Howick              JR Lake Braddock          9:56.68  
  9 Brian Hanak               SR Jefferson              9:57.91  
 10 Kyle Smith                SO Jefferson              9:59.75  
 11 Bryan Buckland            12 Westfield             10:03.79  
 12 Andrew Dumm               SR Robinson              10:05.11  
 13 Andrew Waring             JR Madison               10:07.50  
 14 Jes Barron                JR Woodson               10:16.20  
 15 Andrew Connell            JR Hayfield              10:21.56  
 16 Todd Arnts                JR McLean                10:25.09  
 17 Colin Groark              SR Langley               10:26.88  
 18 Dawit Legesse                R.E. Lee              10:31.45  
 19 Kris Benton               FR W Springfield         10:39.64  
 20 Jesse Johnson             12 Wash & Lee            10:42.09  
 21 Alex Gilman               FR Langley               10:43.77  
 22 Yassir Aflag              12 Stuart                11:24.13  
 -- Alfred Simkin             11 Wakefield                  DNF  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 8 Best Times
 Meet Record: #  7.24  2/26/2000   Rickey Harris, Centreville                  
  State Qual: %  7.94                                                          
State Record: $  7.16  3/5/1999    Ricky Harris (Centreville)                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Craig Gallimore           SR Lake Braddock           % 7.63Q  4 
  2 Phillippe Tondereau       11 Westfield               % 7.93Q  2 
  3 Ernest Asante             12 Mount Vernon              8.01Q  3 
  4 Curtis Wright             SR W Potomac                 8.06Q  1 
  5 Alvin Tondereau           11 Westfield               % 7.94q  4 
  6 Brad Oakley               12 Westfield                 8.17q  1 
  7 Justin Siegfried          JR South Lakes               8.20q  2 
  8 Trevor Crites             SR W Potomac                 8.34q  4 
  9 David Lewis               11 Westfield                 8.41q  3 
 10 Marcus Carson             12 Herndon                   8.46q  3 
 11 Tyler Tucker              JR Robinson                  8.56q  4 
 12 David Collins             SR Woodson                   8.62q  2 
 13 Matt D' Agata             SR Langley                   8.71   4 
 14 Nathanael Rhodes          SR Robinson                  8.72   2 
 15 Victor Lee                JR McLean                    8.82   2 
 16 Matt Pavlak               SR South Lakes               8.84   1 
 17 Bryan Williams            SR Annandale                 8.99   3 
 18 Bryan Rowles              11 Edison                    9.05   3 
 19 David Wellington          10 Mount Vernon              9.37   1 
 20 David McDowell            SR Madison                   9.55   1 
 21 Peter Harlan              11 Yorktown                 10.28   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
 Meet Record: #  7.24  2/26/2000   Rickey Harris, Centreville                  
  State Qual: %  7.94                                                          
State Record: $  7.16  3/5/1999    Ricky Harris (Centreville)                  
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Craig Gallimore           SR Lake Braddock           % 7.55Q  2 
  2 Ernest Asante             12 Mount Vernon            % 7.81Q  1 
  3 Phillippe Tondereau       11 Westfield               % 7.83Q  1 
  4 Alvin Tondereau           11 Westfield                 7.96Q  2 
  5 Brad Oakley               12 Westfield               % 7.87Q  1 
  6 Curtis Wright             SR W Potomac                 8.07Q  2 
  7 Justin Siegfried          JR South Lakes               8.09   1 
  8 David Lewis               11 Westfield                 8.24   2 
  9 Trevor Crites             SR W Potomac                 8.28   2 
 10 Marcus Carson             12 Herndon                   8.40   1 
 11 David Collins             SR Woodson                   8.64   2 
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: #  7.24  2/26/2000   Rickey Harris, Centreville                  
  State Qual: %  7.94                                                          
State Record: $  7.16  3/5/1999    Ricky Harris (Centreville)                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Craig Gallimore           SR Lake Braddock             7.41%   10  
  2 Ernest Asante             12 Mount Vernon              7.83%    8  
  3 Phillippe Tondereau       11 Westfield                 7.85%    6  
  4 Curtis Wright             SR W Potomac                 7.89%    4  
  5 Brad Oakley               12 Westfield                 7.99     2  
  6 Alvin Tondereau           11 Westfield                 8.07     1  
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 1:30.43  1993        T.C. Williams H.S.                        
  State Qual: % 1:33.34                                                        
State Record: $ 1:29.70  3/2/2002    Deep Creek High School, Deep Creek        
                         D. Hyman, J. Hyman, A. Carey, D. Flood            
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Washington & Lee High  'A'                          1:33.04%  3   10  
     1) Sean Somlar 12                  2) Maurice Murray 11              
     3) Brian Nettles 12                4) Juron Williams 12              
  2 Hayfield Secondary  'A'                             1:34.03   2    8  
     1) Marcus Tyus SR                  2) Adam Bush SR                   
     3) Lloyd Bonner JR                 4) Benjamin Bonner JR             
  3 Centreville  'A'                                    1:34.10   3    6  
     1) Josh Burns 12                   2) Cameron Dohse 9                
     3) Maurice Moses 12                4) Geoff Moore 12                 
  4 Lake Braddock Secondary  'A'                        1:34.58   3    4  
     1) Dan Wilson SR                   2) Carl Hunter SR                 
     3) Shawn Harrison SR               4) Chad Taylor JR                 
  5 Herndon  'A'                                        1:34.76   3    2  
     1) Khaleel Rahman 12               2) Marcus Carson 12               
     3) Wayne Gore 11                   4) Steve Gillard 12               
  6 James W. Robinson Secondary  'A'                    1:35.73   3    1  
     1) Tim Sandole JR                  2) Travis Parker SR               
     3) James Wallace SO                4) Vaughn Williams JR             
  7 Robert E. Lee  'A'                                  1:35.81   1 
     1) Curtis Cunningham SR            2) Andrew Cook SO                 
     3) Douglas Oliva SR                4) Wayne Adams JR                 
  8 James Madison  'A'                                  1:36.34   1 
     1) David McDowell SR               2) Nathaniel Field JR             
     3) Justin Duncan FR                4) Matt Weissenborn SR            
  9 West Potomac High  'A'                              1:36.52   2 
     1) Nick Weygandt JR                2) Adrian Carew SR                
     3) Jeremy Beal JR                  4) Curtis Wright SR               
 10 Chantilly High  'A'                                 1:36.58   2 
     1) James Schnarrs 10               2) Kyle Bauman 10                 
     3) Darren Tully 11                 4) Kevin Comerford 12             
 11 Falls Church  'A'                                   1:36.73   1 
     1) Leif Alleman 11                 2) Andreas Maldonado 12           
     3) Ariel Ortiz 11                  4) Tony Hayduk 12                 
 11 Mount Vernon High  'A'                              1:36.73   2 
     1) Chris Spencer 11                2) Steven Guirand 11              
     3) Darryl Davis                    4) Ernest Asante 12               
 13 South Lakes High  'A'                               1:36.99   2 
     1) Melvin Payne SR                 2) Mychael Hassell SO             
     3) Matt Pavlak SR                  4) Troy Thaxton SR                
 -- Westfield High  'A'                                      DQ   3 
     1) Alvin Tondereau 11              2) Brad Oakley 12                 
     3) John Schenck 12                 4) Kevin Jackson 11               
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 3:24.79  2/21/1998   T.C. Williams H.S.                        
  State Qual: % 3:28.24                                                        
State Record: $ 3:19.69  1995        Hampton                                   
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Westfield High  'A'                                 3:24.52#  2   10  
     1) Phillippe Tondereau 11          2) Alvin Tondereau 11             
     3) Chris Courson 11                4) Chris Black 11                 
  2 Lake Braddock Secondary  'A'                        3:24.73#  2    8  
     1) Dan Wilson SR                   2) Gilbert Elston SR              
     3) Shawn Harrison SR               4) Craig Gallimore SR             
  3 T.C. Williams  'A'                                  3:28.88   2    6  
     1) Kennedy Kyei-Mensah SR          2) Timmothy Nunn SR               
     3) Nulie Macarthy SR               4) Chidiebere Muomaife SR         
  4 Herndon  'A'                                        3:30.09   2    4  
     1) Adrian Vigil 12                 2) Matthew Catlett 11             
     3) Wayne Gore 11                   4) Steve Gillard 12               
  5 Washington & Lee High  'A'                          3:34.36   1    2  
     1) Juron Williams 12               2) Frank Millien 12               
     3) Zola Short 11                   4) Maurice Murray 11              
  6 South Lakes High  'A'                               3:34.82   1    1  
     1) Brian Wilber SR                 2) Mychael Hassell SO             
     3) Matt Pavlak SR                  4) John Gross SR                  
  7 Thomas Edison High  'A'                             3:35.46   2 
     1) Matthew Jupin 12                2) Bryan Kirby 11                 
     3) Ron Ferrell 12                  4) Tajuden Savage 11              
  8 James Madison  'A'                                  3:36.57   1 
     1) Michael Needham SR              2) Justin Duncan FR               
     3) Joseph Whelan SR                4) Matt Weissenborn SR            
  9 W.T. Woodson  'A'                                   3:37.68   1 
     1) Colby Prout SR                  2) James Bresnahan JR             
     3) Grant Hou SR                    4) Mason Jennings SR              
 10 Annandale High  'A'                                 3:39.41   1 
     1) Ayoob Jan JR                    2) Mike Flint SR                  
     3) Bryan Williams SR               4) Anthony Ortiz-Ateca SR         
 11 Falls Church  'A'                                   3:39.91   1 
     1) Ariel Ortiz 11                  2) Leif Alleman 11                
     3) Andreas Maldonado 12            4) Peter Frazier 11               
 12 McLean  'A'                                         3:45.48   1 
     1) Joseph Sullivan FR              2) Chris Kurrupu JR               
     3) Julian Patterson SO             4) Benjamin Keck SO               
 -- West Springfield High  'A'                               DQ   2 
     1) John Cook SR                    2) Jay Ramey SR                   
     3) Joe McMahon SR                  4) Jeff Day SR                    
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 7:58.54  2/27/1999   T.C. Williams H.S.                        
  State Qual: % 8:13.54                                                        
State Record: $ 7:55.78  3/6/1999    T.C. Williams High                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lake Braddock Secondary  'A'                        8:05.03%   10  
     1) Sean O'Neill JR                 2) Steve Hoogland SR              
     3) James McLellan SR               4) Gilbert Elston SR              
  2 West Springfield High  'A'                          8:07.31%    8  
     1) Kris Benton FR                  2) Adam Buckley SR                
     3) Tim Kwak SR                     4) John Cook SR                   
  3 T.C. Williams  'A'                                  8:07.53%    6  
     1) Kennedy Kyei-Mensah SR          2) Timmothy Nunn SR               
     3) Nulie Macarthy SR               4) Chidiebere Muomaife SR         
  4 Westfield High  'A'                                 8:13.21%    4  
     1) Chris Courson 11                2) Josh Cordle 12                 
     3) Bryan Buckland 12               4) David Groff 11                 
  5 James Madison  'A'                                  8:13.30%    2  
     1) Joseph Whelan SR                2) Michael Needham SR             
     3) Andrew Waring JR                4) James Gaughan SR               
  6 Thomas Jefferson  'A'                               8:17.17     1  
     1) Matt Colyer SR                  2) David Price SO                 
     3) Chirs Katilie SO                4) Travis Breir SR                
  7 Oakton High  'A'                                    8:17.35  
     1) Michael Robinson SR             2) Mike McGinnis SR               
     3) Chris Okeefe JR                 4) Jason Vick SO                  
  8 Annandale High  'A'                                 8:21.69  
     1) Mike Flint SR                   2) Publio Agrafas SR              
     3) Ayoob Jan JR                    4) Saadi Palma SR                 
  9 James W. Robinson Secondary  'A'                    8:32.03  
     1) Sean Welsh SO                   2) Matt Dunnum JR                 
     3) Dan Gantz JR                    4) Ian Mulcahy SR                 
 10 Centreville  'A'                                    8:34.91  
     1) Joseph Saboe 12                 2) James Heiner 11                
     3) Michael Chorney 10              4) Andrew Lunsford 11             
 11 Jeb Stuart High  'A'                                8:47.96  
     1) Benjamin Peeples 12             2) Kinadwo Opoku 10               
     3) David Schlaseman 9              4) Yassir Aflag 12                
 12 McLean  'A'                                         9:03.80  
     1) Michael Young JR                2) Lee Rousslang JR               
     3) Michael Miracle FR              4) james Butcher                  
 13 Langley  'A'                                        9:19.41  
     1) Austen Head JR                  2) Haig Eskandarian SR            
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: #    6-10  1996        Doug Humphrey, West Springfield           
  State Qual: %    6-04                                                        
State Record: $ 7-00.25  3/2/2002    Keith Moffatt, Menchville                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurice Moses             12 Centreville            6-02.00    10  
  2 Trevor Crites             SR W Potomac              5-10.00     8  
  3 Frank Millien             12 Wash & Lee             5-08.00     6  
  4 Curtis Wright             SR W Potomac              5-08.00     4  
  5 Chris Black               11 Westfield              5-08.00     2  
  6 Zach Bush                 JR Oakton                 5-06.00     0.2
  6 Leif Alleman              11 Falls Church           5-06.00     0.2
  6 Italo Leva                JR W Springfield          5-06.00     0.2
  6 Sean Somlar               12 Wash & Lee             5-06.00     0.2
  6 Justin Loda               SR Madison                5-06.00     0.2
 11 Brian Hansen              SO Jefferson              5-06.00  
 11 Troy Thaxton              SR South Lakes            5-06.00  
 11 Ernest Asante             12 Mount Vernon           5-06.00  
 11 Kent North                JR Lake Braddock          5-06.00  
 -- Matt D' Agata             SR Langley                     NH  
 -- Phillippe Tondereau       11 Westfield                   NH  
 -- David Wellington          10 Mount Vernon                NH  
 -- Douglas Zimmer            SO McLean                      NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: # 14-10  2/24/2001   Mark Kupets, Centreville                    
  State Qual: % 13-00                                                          
State Record: $ 16-01  1992        Lawrence Johnson (Great Bridge)             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Loda               SR Madison               14-00.00%   10  
  2 David Lewis               11 Westfield             13-00.00%    7  
  2 Nathanael Rhodes          SR Robinson              13-00.00%    7  
  4 David Hodulich            JR Lake Braddock         13-00.00%    4  
  5 Kennedy Kyei-Mensah       SR TC  Williams          12-06.00     2  
  6 Matt Duffy                SR Robinson              12-06.00     1  
  7 Ayoob Jan                 JR Annandale             12-06.00  
  7 Trevor Crites             SR W Potomac             12-06.00  
  9 Scott Decker              JR Robinson              12-00.00  
 10 Grant Hou                 SR Woodson               11-06.00  
 10 Andrew France             JR Lake Braddock         11-06.00  
 10 Jonathan Rapavi           JR Hayfield              11-06.00  
 10 Tyler Tucker              JR Robinson              11-06.00  
 10 Cris Landefeld            SO Madison               11-06.00  
 15 Scott Clement             SR Langley               11-00.00  
 15 Andrew Connell            JR Hayfield              11-00.00  
 17 Chris Bengtson            SO Jefferson             10-06.00  
 17 John White                SR Woodson               10-06.00  
 -- Ian McCabe                10 Centreville                 NH  
 -- Gregory Hicks             12 Edison                      NH  
 -- Chad Cochran               9 Westfield                   NH  
 -- Zemen Kassa               12 Mount Vernon                NH  
 -- Matt O'Leary              SO Robinson                    NH  
 -- David Wellington          10 Mount Vernon                NH  
 -- Kelly Sharbel III         12 Mount Vernon                NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 23-08.50  2/21/1998   Brandon Royster, Fairfax                 
  State Qual: % 22-00.50                                                       
State Record: $ 25-08.25  2/28/1997   Mike Newell (Potomac Sr. High)           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Curtis Wright             SR W Potomac             21-11.50    10  
  2 Brandon Dobbs             12 Westfield             21-07.00     8  
  3 Jeremy Beal               JR W Potomac             21-06.75     6  
  4 Carl Hunter               SR Lake Braddock         20-09.25     4  
  5 John Wingfield            05 Langley               20-06.50     2  
  6 Sean Somlar               12 Wash & Lee            20-01.75     1  
  7 Craig Gallimore           SR Lake Braddock         20-00.25  
  8 Trevor Crites             SR W Potomac             19-10.75  
  9 Jimmy Munse               11 Westfield             19-06.25  
 10 Frank Millien             12 Wash & Lee            19-03.50  
 11 Matt Weissenborn          SR Madison               19-02.25  
 12 Ernest Asante             12 Mount Vernon          19-01.25  
 13 Salar Mohandesi           SO McLean                19-00.25  
 14 Matt D' Agata             SR Langley               19-00.00  
 15 Marcus Carson             12 Herndon               18-11.75  
 16 Kenneth Goffigan          12 Wakefield             18-02.50  
 17 James Schnarrs            10 Chantilly             18-01.25  
 18 Gregory Hicks             12 Edison                17-11.50  
 19 Mason Jennings            SR Woodson               16-10.75  
 -- Hao Zhu                   SR Robinson                    ND  
 -- Roy Coles                 11 Edison                      ND  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 49-04.50  1987        Cornell Grayson, West Potomac            
  State Qual: % 45-00.75                                                       
State Record: $    50-09  1983        Roger Bennett (Gar-Field)                
State Record: $    50-09  1988        Larry Moore (Kempsville)                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeremy Beal               JR W Potomac             44-11.00    10  
  2 Carl Hunter               SR Lake Braddock         43-04.25     8  
  3 Gregory Hicks             12 Edison                42-03.25     6  
  4 Taylor Carroll            SR Langley               42-02.50     4  
  5 Justin Duncan             FR Madison               42-01.75     2  
  6 Curtis Wright             SR W Potomac             41-08.25     1  
  7 Brandon Dobbs             12 Westfield             41-06.25  
  8 Kenneth Goffigan          12 Wakefield             41-01.50  
  9 Ernest Asante             12 Mount Vernon          40-07.75  
 10 Adrian Carew              SR W Potomac             40-06.50  
 11 Frank Millien             12 Wash & Lee            40-04.25  
 12 Jimmy Munse               11 Westfield             40-00.00  
 13 Nader Raja                12 Chantilly             39-01.50  
 14 Leif Alleman              11 Falls Church          38-08.50  
 15 Salar Mohandesi           SO McLean                37-10.50  
 16 Kyle Bauman               10 Chantilly             37-06.00  
 17 Rafeal Ryu                JR Jefferson             37-04.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 60-05.25  1976        Phil Vincenzes, Edison                   
  State Qual: %    51-02                                                       
State Record: $ 65-05.50  1978        Dan Krueger (Bayside)                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Huntzinger          SR Robinson              60-09.50#   10  
  2 Brandon Varley            SR Robinson              49-05.25     8  
  3 John Carlock              11 Mount Vernon          48-01.75     6  
  4 Tim Silver                03 Marshall              47-05.50     4  
  5 Brian Salerni             SR Lake Braddock         44-08.75     2  
  6 Josh Ronan                   R.E. Lee              44-08.00     1  
  7 Matt Feeley               SR Oakton                43-08.50  
  8 Robert Walker             03 Langley               42-10.50  
  9 Cody Nicholas             SR W Potomac             42-10.25  
 10 Phillip Drake             11 Edison                42-09.25  
 11 Hunter Kreger             JR W Potomac             42-00.00  
 12 Jason Boggan              10 Mount Vernon          41-11.75  
 13 George Kranis             SR Langley               41-11.00  
 14 Mike Parker               JR Robinson              41-06.00  
 15 Dustin McDonald           12 Yorktown              41-05.50  
 16 Tony Might                03 Langley               41-00.25  
 17 Mike Walker               SR South Lakes           40-07.25  
 18 Jack Allison              SR Marshall              40-04.75  
 19 Mike Moise                10 Herndon               38-11.00  
 20 Jerome Brown              11 Edison                38-06.75  
 21 Michael Westerman         10 Chantilly             35-09.50  
 22 Justin Doo                JR Jefferson             35-06.25  

Girls

 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
 Meet Record: #  6.96  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: %  7.54                                                          
State Record: $  6.95  1987        Monique Everett (Denbigh)                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Carmen Meade              11 Westfield               % 7.43Q  5 
  2 Kathleen Woody            SR Oakton                  % 7.45Q  2 
  3 Jessica Preko             JR Lake Braddock           % 7.47Q  4 
  3 Nakeisha Wineglass        FR Hayfield                % 7.47Q  1 
  5 Cristina Zuniga           SR Lake Braddock             7.60Q  3 
  6 Jennifer Geldermann       10 Chantilly               % 7.51q  1 
  7 Kaitlin Molavi            FR Annandale                 7.55q  4 
  8 Denell Davis              SO South Lakes               7.63q  4 
  9 Kristin Hassell           JR South Lakes               7.64q  3 
 10 Candace Childs            SR Hayfield                  7.67q  2 
 11 Jamie Ratajczak           SR W Springfield             7.71q  5 
 12 Ebony Jackson             JR South Lakes               7.74q  2 
 13 Laura Pruett              SR Madison                   7.76   3 
 14 Megan Ney                 FR McLean                    7.78   4 
 15 Shea Spann                12 Mount Vernon              7.82   3 
 16 Sarah Thorp               11 Herndon                   7.83   5 
 17 Jasmine Riley             10 Wakefield                 7.84   1 
 17 Ashley Galvin             JR Madison                   7.84   5 
 19 Michelle Jackel           12 Stuart                    7.90   5 
 20 Noel Williams             11 Stuart                    7.91   3 
 21 Erin Fenton               SR Madison                   7.93   1 
 22 Rachel Winters            JR Fairfax                   8.01   2 
 23 Audrey Korang             12 Stuart                    8.03   1 
 24 April Landreth            JR McLean                    8.15   2 
 25 Alicia Avery              12 Wakefield                 8.18   4 
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
 Meet Record: #  6.96  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: %  7.54                                                          
State Record: $  6.95  1987        Monique Everett (Denbigh)                   
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Carmen Meade              11 Westfield               % 7.32Q  2 
  2 Kathleen Woody            SR Oakton                  % 7.34Q  1 
  3 Jessica Preko             JR Lake Braddock           % 7.37Q  2 
  4 Jennifer Geldermann       10 Chantilly                 7.59Q  1 
  5 Cristina Zuniga           SR Lake Braddock           % 7.52Q  2 
  6 Candace Childs            SR Hayfield                  7.64Q  1 
  7 Kristin Hassell           JR South Lakes               7.62   2 
  8 Kaitlin Molavi            FR Annandale                 7.67   1 
  9 Jamie Ratajczak           SR W Springfield             7.68   1 
 10 Ebony Jackson             JR South Lakes               7.71   2 
 11 Denell Davis              SO South Lakes               7.74   2 
 -- Nakeisha Wineglass        FR Hayfield                    FS   1 
 
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: #  6.96  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: %  7.54                                                          
State Record: $  6.95  1987        Monique Everett (Denbigh)                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Carmen Meade              11 Westfield                 7.23%   10  
  2 Kathleen Woody            SR Oakton                    7.25%    8  
  3 Jessica Preko             JR Lake Braddock             7.37%    6  
  4 Cristina Zuniga           SR Lake Braddock             7.50%    4  
  5 Jennifer Geldermann       10 Chantilly                 7.59     2  
  6 Candace Childs            SR Hayfield                  7.60     1  
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 38.89  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: % 41.54                                                          
State Record: $ 38.30  3/4/2000    Alyssa Aiken (Chantilly)                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Abby Lauer                SR Jefferson                41.42%  4   10  
  2 Carmen Meade              11 Westfield                42.36   4    8  
  3 Candace Childs            SR Hayfield                 42.41   4    6  
  4 Jessica Preko             JR Lake Braddock            43.29   4    4  
  5 Jennifer Geldermann       10 Chantilly                43.55   4    2  
  6 Alisha Bryant             JR South Lakes              43.65   4    1  
  7 Jakia Wells               SR W Potomac                43.66   3 
  8 Mary Casey                09 Chantilly                44.07   3 
  9 Laura Pruett              SR Madison                  44.48   3 
 10 Jessica Hairston          10 Yorktown                 44.71   3 
 11 Shea Spann                12 Mount Vernon             44.94   1 
 12 Madeline Clark            FR Langley                  44.97   3 
 13 Ashley Galvin             JR Madison                  45.05   2 
 14 Laura Hyde                 9 Edison                   45.49   2 
 15 Emily Muth                10 Edison                   46.23   2 
 16 Jasmine Riley             10 Wakefield                46.46   3 
 17 Julia Lanzara             FR Langley                  46.95   1 
 18 Juliana Portnoy           JR McLean                   46.99   2 
 19 Madeline Rosen            10 Wakefield                47.44   1 
 
Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: # 1:13.79  1987        Kendyl Baugh, South Lakes                 
  State Qual: % 1:18.44                                                        
State Record: $ 1:13.19  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kat Schleckser            SO Jefferson              1:18.64   4   10  
  2 Tara Markey               JR South Lakes            1:19.44   4    8  
  3 Meredith Brooks           SR Robinson               1:19.64   4    6  
  4 Heather Fisher            11 Herndon                1:19.84   4    4  
  5 Nakeisha Wineglass        FR Hayfield               1:22.14   3    2  
  6 Sarah Fagre               SO Fairfax                1:22.24   3    1  
  7 Jakia Wells               SR W Potomac              1:22.34   4 
  8 Lisa Derry                JR Oakton                 1:23.04   3 
  9 Julia Rothlisberger       SR Woodson                1:23.64   2 
 10 Soo Jin Kim               10 Westfield              1:24.44   3 
 11 Lucy Terrell              SR Jefferson              1:24.54   3 
 12 Sierra McPhaul            11 Centreville            1:24.84   2 
 13 Jasmine Riley             10 Wakefield              1:27.34   1 
 14 Lauren Hovland            SR Robinson               1:27.84   4 
 15 Priscilla Ku              11 Edison                 1:29.24   1 
 16 Ashley Brown              11 Stuart                 1:29.44   1 
 17 Emily Birge               10 Stuart                 1:29.94   2 
 
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 2:52.41  2/24/2001   Kelley Otstott, Thomas Jefferson          
  State Qual: % 3:05.24                                                        
State Record: $ 2:53.90  3/4/2000    Elizabeth Bayne (Kecoughtan)              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Huma Husain               SR W Springfield          2:58.74%   10  
  2 Kelley Osborn             SR W Springfield          3:05.86     8  
  3 Jessica Weber             SR Hayfield               3:06.38     6  
  4 Kelsey Snowden            SO Lake Braddock          3:10.52     4  
  5 Lauren Edwards            JR Annandale              3:11.02     2  
  6 Virginia Bunker           SR TC  Williams           3:11.31     1  
  7 Karen Wilson              10 Herndon                3:11.87  
  8 Jessie Deegan             10 Westfield              3:13.92  
  9 Bernadette Cronley        11 Wakefield              3:15.50  
 10 Emily Yost                12 Herndon                3:16.22  
 11 Ellen Ferrante            10 Yorktown               3:18.82  
 12 Sarah Davis               SR R.E. Lee               3:19.89  
 13 Rebecca Zimmerman         10 Wakefield              3:21.79  
 14 Laura Regensburg          SO W Potomac              3:22.16  
 15 Amanda Case               FR Langley                3:23.19  
 16 Kate Grinedling           JR Woodson                3:23.68  
 17 Julia Rosenthal           05 Langley                3:25.06  
 18 Adome Yosef               12 Wakefield              3:25.56  
 19 Karin Ohman               11 Wash & Lee             3:29.98  
 20 Abby Chagares             FR Langley                3:31.62  
 21 Margaret McGaffigan       11 Yorktown               3:39.04  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: # 4:52.05  2/21/1998   Laura Heiner, Centreville                 
  State Qual: % 5:17.04                                                        
State Record: $ 4:47.78  1987        Erin Keogh (Langley)                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shauneen Garrahan         SR Jefferson              5:11.64%   10  
  2 Joanna Rodgers            SR Robinson               5:12.74%    8  
  3 Rebecca Zimmerman         10 Wakefield              5:18.34     6  
  4 Rebecca Shinners          10 Yorktown               5:21.14     4  
  5 Samantha Ference          SR Robinson               5:21.24     2  
  6 Morgan Phelan             JR Hayfield               5:22.94     1  
  7 Kristin Hart              11 Herndon                5:24.94  
  8 Kristen Moretti           12 Chantilly              5:28.94  
  9 Caroline Coster           SO Robinson               5:30.14  
 10 Jenny Miller              11 Herndon                5:33.13  
 11 Pam Davis                 12 Stuart                 5:39.47  
 12 Jordana Henderson         FR Fairfax                5:40.42  
 13 Monica Loria              05 Langley                5:45.76  
 14 Jill Zimmerman            04 Langley                5:50.31  
 15 Emma Van Hook             SR McLean                 6:00.10  
 16 Claire Angeli             11 Edison                 6:08.05  
 17 Victoria Bodanyi          12 Edison                 6:09.16  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: #  9:57.83  1987        Erin Keough, Langley                     
  State Qual: % 11:26.84                                                       
State Record: $ 10:07.03  2/28/1987   Erin Keogh (Langley)                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shauneen Garrahan         SR Jefferson             11:22.17%   10  
  2 Katherine Read            11 Yorktown              11:23.03%    8  
  3 Melissa Dewey             SO Hayfield              11:32.46     6  
  4 Morgan Phelan             JR Hayfield              11:32.98     4  
  5 Jenn Dietz                SR R.E. Lee              11:36.17     2  
  6 Kristina Trevino          09 Chantilly             11:39.52     1  
  7 Jessica Erickson          11 Herndon               11:46.13  
  8 Leah McKay                JR Jefferson             11:49.63  
  9 Erin Klein                FR Lake Braddock         11:56.36  
 10 Ellen Childress           11 Wash & Lee            12:06.24  
 11 Kelly Swain               SR Lake Braddock         12:06.43  
 12 Becca Hoogland            SO Lake Braddock         12:09.40  
 13 Christina Mowatt-Larssen  10 Westfield             12:10.29  
 14 Rachel Moretti            12 Chantilly             12:31.09  
 15 Bonnie Axman              SR Robinson              12:36.85  
 16 Kimberly Vowell           SO R.E. Lee              12:44.69  
 17 Laura Lyons               06 Langley               12:55.14  
 18 Jacqueline Lamb           SO Langley               12:55.15  
 19 Emily Hellmuth             9 Yorktown              13:04.60  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 8 Best Times
 Meet Record: #  7.98  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: %  8.74                                                          
State Record: $  7.75  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Woody               JR Oakton                    9.14Q  3 
  1 Christine Francois        SR Lake Braddock             9.14Q  4 
  3 Melissa Terry             SO Madison                   9.44Q  2 
  3 Tiana Boykin              JR Fairfax                   9.44Q  1 
  5 Elizabeth Wrona           SR Hayfield                  9.24q  3 
  6 Aparna Hirve              JR Jefferson                 9.28q  4 
  7 Rachel Winters            JR Fairfax                   9.45q  4 
  8 Shawn Holt                11 Chantilly                 9.55q  1 
  8 Natalie Gwilliam          SR Jefferson                 9.55q  2 
 10 Breah Samuels             SO Lake Braddock             9.57q  3 
 11 Sade Kirby                JR W Potomac                 9.59q  1 
 12 Meg Seay                  JR Lake Braddock             9.68q  2 
 13 Naseem Alavian            SR Madison                   9.80   4 
 14 Christina Coho            SR South Lakes               9.97   3 
 15 Taylor Lyttle             SR McLean                   10.02   1 
 16 Sara Tassan               SR Oakton                   10.09   4 
 17 Jill Huntley              JR McLean                   10.10   3 
 18 Audrey Korang             12 Stuart                   10.39   2 
 19 Amanda Russell            SR Fairfax                  10.41   2 
 20 Tracey Lytle              10 Edison                   10.87   1 
 21 Laura Franklin            10 Yorktown                 10.92   3 
 22 Kaia Marquardt            11 Yorktown                 11.04   4 
 23 Karen Pleasant            12 Yorktown                 11.18   2 
 24 Julia Long                11 Falls Church             12.96   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
 Meet Record: #  7.98  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: %  8.74                                                          
State Record: $  7.75  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                   
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Sarah Woody               JR Oakton                    9.01Q  2 
  2 Christine Francois        SR Lake Braddock             9.03Q  1 
  3 Meg Seay                  JR Lake Braddock             9.13Q  2 
  4 Aparna Hirve              JR Jefferson                 9.24Q  1 
  5 Melissa Terry             SO Madison                   9.29Q  1 
  6 Natalie Gwilliam          SR Jefferson                 9.36Q  2 
  7 Breah Samuels             SO Lake Braddock             9.36   1 
  8 Tiana Boykin              JR Fairfax                   9.38   2 
  9 Sade Kirby                JR W Potomac                 9.40   1 
 10 Elizabeth Wrona           SR Hayfield                  9.54   2 
 11 Rachel Winters            JR Fairfax                   9.65   1 
 12 Shawn Holt                11 Chantilly                 9.93   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: #  7.98  2/26/2000   Alyssa Aiken, Chantilly                     
  State Qual: %  8.74                                                          
State Record: $  7.75  3/4/2000    Sheena Johnson (Garfield)                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Christine Francois        SR Lake Braddock             8.80    10  
  2 Sarah Woody               JR Oakton                    8.83     8  
  3 Meg Seay                  JR Lake Braddock             9.15     6  
  4 Aparna Hirve              JR Jefferson                 9.26     4  
  5 Natalie Gwilliam          SR Jefferson                 9.28     1.5
  5 Melissa Terry             SO Madison                   9.28     1.5
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 1:44.3h  1986        Lake Braddock H.S.                        
  State Qual: % 1:47.84                                                        
State Record: $ 1:41.01  3/6/1999    Bethel High School                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lake Braddock Secondary  'A'                        1:46.09%  3   10  
     1) Jessica Preko JR                2) Cristina Zuniga SR             
     3) Jenny Eakin SO                  4) Caitlin Smith JR               
  2 South Lakes High  'A'                               1:47.35%  3    8  
     1) Alisha Bryant JR                2) Adrienne Mayo SR               
     3) Kristina Buoni JR               4) Kristin Hassell JR             
  3 Oakton High  'A'                                    1:47.96   3    6  
     1) Kathleen Woody SR               2) Caroline Epley JR              
     3) Jackie Gray SR                  4) Nicole Rabinowitz JR           
  4 Herndon  'A'                                        1:50.28   3    4  
     1) Sarah Thorp 11                  2) Hannah Green 10                
     3) Caitalina Ponce 09              4) Courtney Schilling 12          
  5 Jeb Stuart High  'A'                                1:51.84   2    2  
     1) Noel Williams 11                2) Audrey Korang 12               
     3) Kemi Owens-Hart 12              4) Michelle Jackel 12             
  6 James Madison  'A'                                  1:52.28   2    1  
     1) Erin Fenton SR                  2) Ashley Galvin JR               
     3) Naseem Alavian SR               4) Laura Pruett SR                
  7 Chantilly High  'A'                                 1:52.54   3 
     1) Jennifer Geldermann 10          2) Shawn Holt 11                  
     3) Fatimah Labor-Koroma 11         4) Mary Casey 09                  
  8 Langley  'A'                                        1:52.71   2 
     1) Madeline Clark FR               2) Blair Reilly 03                
     3) Julia Lanzara FR                4) Meredith Reilly 03             
  9 West Springfield High  'A'                          1:52.84   3 
     1) Jamie Ratajczak SR              2) Diana Massie SO                
     3) Eileen Kim SR                   4) Michelle Kwak SR               
 10 Thomas Edison High  'A'                             1:53.50   1 
     1) Laura Hyde 9                    2) Emily Muth 10                  
     3) Priscilla Ku 11                 4) Sabrina Putz 12                
 11 McLean  'A'                                         1:55.01   1 
     1) Juliana Portnoy JR              2) Jill Huntley JR                
     3) Caitlin Warthin JR              4) Megan Ney FR                   
 12 Yorktown High  'A'                                  1:58.89   1 
     1) Nicole Fallone 11               2) Katherine Braden 10            
     3) Heather Young 9                 4) Jessica Hairston 10            
 -- James W. Robinson Secondary  'A'                         DQ   2 
     1) Marissa Arrington SR            2) Courtney Kuhn JR               
     3) Brittany Kuhn FR                4) Sanna Barrineau SO             
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: # 3:58.31  2/24/2001   Hayfield H.S.                             
  State Qual: % 4:06.94                                                        
State Record: $ 3:50.92  3/6/1999    Bethel High School                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 James W. Robinson Secondary  'A'                    4:02.54%  2   10  
     1) Meredith Brooks SR              2) Susan Brooks SO                
     3) Courtney Kuhn JR                4) Lauren Hovland SR              
  2 South Lakes High  'A'                               4:07.24   2    8  
     1) Alisha Bryant JR                2) Kristina Buoni JR              
     3) Kelli Grim JR                   4) Tara Markey JR                 
  3 Hayfield Secondary  'A'                             4:07.84   2    6  
     1) Candace Childs SR               2) Maeve Roughton JR              
     3) Jessica Weber SR                4) Nakeisha Wineglass FR          
  4 Lake Braddock Secondary  'A'                        4:10.44   2    4  
     1) Cristina Zuniga SR              2) Caitlin Smith JR               
     3) Erin Harrison SO                4) Jenny Eakin SO                 
  5 Oakton High  'A'                                    4:10.74   2    2  
     1) Jackie Gray SR                  2) Caroline Epley JR              
     3) Kathleen Woody SR               4) Danielle Light SO              
  6 W.T. Woodson  'A'                                   4:12.78   1    1  
     1) Sally Cook SO                   2) Julia Rothlisberger SR         
     3) Jesse Davis                     4) Kate Grinedling JR             
  7 McLean  'A'                                         4:14.24   1 
     1) Julianne Twinning JR            2) April Landreth JR              
     3) Taylor Lyttle SR                4) Megan Ney FR                   
  8 Thomas Jefferson  'A'                               4:16.94   2 
     1) Abby Lauer SR                   2) Ella Kirby FR                  
     3) Aparna Hirve JR                 4) Kat Schleckser SO              
  9 Herndon  'A'                                        4:17.15   1 
     1) Sarah Thorp 11                  2) Hannah Green 10                
     3) Karen Wilson 10                 4) Courtney Schilling 12          
 10 Thomas Edison High  'A'                             4:20.60   1 
     1) Priscilla Ku 11                 2) Sabrina Putz 12                
     3) Emily Muth 10                   4) Laura Hyde 9                   
 11 Langley  'A'                                        4:22.60   1 
     1) Blair Reilly 03                 2) Madeline Clark FR              
     3) Amanda Case FR                  4) Julia Lanzara FR               
 12 West Potomac High  'A'                              4:23.10   1 
     1) Megan Vlasho SO                 2) Jakia Wells SR                 
     3) Laura Regensburg SO             4) Emily Macklin FR               
 13 Yorktown High  'A'                                  4:27.04   1 
     1) Ellen Ferrante 10               2) Teresa Oaxaca 9                
     3) Heather Young 9                 4) Jessica Hairston 10            
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: # 9:23.30  2/21/1998   Thomas Jefferson H.S.                     
  State Qual: % 9:51.94                                                        
State Record: $ 9:12.82  3/6/1999    Thomas Jefferson S/T-Fx                   
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Herndon  'A'                                        9:37.67%   10  
     1) Emily Yost 12                   2) Careigh Gregory 11             
     3) Karen Wilson 10                 4) Heather Fisher 11              
  2 Oakton High  'A'                                    9:37.79%    8  
     1) Lisa Derry JR                   2) Kate Meehan SR                 
     3) Allegra Smith SO                4) Danielle Light SO              
  3 Lake Braddock Secondary  'A'                        9:41.82%    6  
     1) Kelly Dick SR                   2) Erin Klein FR                  
     3) Erin Harrison SO                4) Abbey McGrath SR               
  4 W.T. Woodson  'A'                                   9:47.48%    4  
     1) Jesse Davis                     2) Laura Honan SO                 
     3) Julia Rothlisberger SR          4) Kate Grinedling JR             
  5 James W. Robinson Secondary  'A'                    9:54.21     2  
     1) Joanna Rodgers SR               2) Vicki Moore JR                 
     3) Courtney Kuhn JR                4) Susan Brooks SO                
  6 Westfield High  'A'                                10:03.18     1  
     1) Ashley Johnson 11               2) Jacqueline Chapman 11          
     3) Rachel Monroe 11                4) Megan Dwyer 10                 
  7 Washington & Lee High  'A'                         10:10.03  
     1) Emily Gousen 11                 2) Ellen Childress 11             
     3) Kallie Sims 9                   4) Karin Ohman 11                 
  8 West Potomac High  'A'                             10:15.85  
     1) Laura Regensburg SO             2) Diana Burk FR                  
     3) Emily Macklin FR                4) Megan Vlasho SO                
  9 West Springfield High  'A'                         10:16.20  
     1) Jen Powers SR                   2) Andrea Delgado SO              
     3) Kerry Carfagno SO               4) Meredith Nitzberg SR           
 10 South Lakes High  'A'                              10:24.43  
     1) Ashley Schoenwetter JR          2) Kelli Grim JR                  
     3) Maeve O'Doherty JR              4) Lia Ames SR                    
 11 Langley  'A'                                       10:25.88  
     1) Amanda Case FR                  2) Abby Chagares FR               
     3) Jacqueline Lamb SO              4) Julia Rosenthal 05             
 12 Thomas Jefferson  'A'                              10:28.90  
     1) Kate Gambale FR                 2) Lucy Terrell SR                
     3) Alice Ainsworth 12              4) Annie Agone SO                 
 13 James Madison  'A'                                 10:36.59  
     1) Katelyn Spengler SR             2) Nida Karimi JR                 
     3) Claire Evans SR                 4) Jackie Unger SR                
 14 Yorktown High  'A'                                 10:45.36  
     1) Margaret McGaffigan 11          2) Emily Hellmuth 9               
     3) Emma Causey 09                  4) Ellen Ferrante 10              
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 5-08.50  2/26/2000   Krystle Moss, Thomas Jefferson            
  State Qual: %    5-02                                                        
State Record: $ 5-08.25  1985        Carmen Mann (Falls Church)                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Haislip            SO Lake Braddock          5-06.00%   10  
  2 Tiana Boykin              JR Fairfax                5-02.00%    8  
  3 Sanna Barrineau           SO Robinson               5-02.00%    6  
  4 Elizabeth Wrona           SR Hayfield               5-02.00%    4  
  5 Jamie Hyder               12 Stuart                 5-00.00     2  
  6 Sarah Woody               JR Oakton                 5-00.00     1  
  7 Meg Seay                  JR Lake Braddock          5-00.00  
  8 Sade Kirby                JR W Potomac              5-00.00  
  9 Karen Woolley             10 Westfield              5-00.00  
  9 Husna Mirza               JR Oakton                 5-00.00  
 11 Julia Long                11 Falls Church           5-00.00  
 12 Ann McGrane               05 Langley                4-10.00  
 12 Laura Franklin            10 Yorktown               4-10.00  
 12 Michelle Kwak             SR W Springfield          4-10.00  
 15 Heather Young              9 Yorktown               4-08.00  
 15 Jasmine Riley             10 Wakefield              4-08.00  
 -- Naseem Alavian            SR Madison                     NH  
 -- Tiffany Henry             JR Madison                     NH  
 -- Sharon Prueitt            11 Chantilly                   NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: # 10-09  2/26/2000   Charlotte Laroche, Centreville              
  State Qual: %  9-09                                                          
State Record: $ 11-03  3/2/2002    Alicia LaRoche, Centreville                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathryn Pettine           12 Westfield             10-10.00#   10  
  2 Cristina Zuniga           SR Lake Braddock         10-00.00%    8  
  3 Mary Mohay                JR Robinson              10-00.00%    6  
  4 Abbey McGrath             SR Lake Braddock         10-00.00%    4  
  5 Elizabeth Gill            JR Annandale              8-06.00     2  
  6 Allison Robins            SO Madison                8-00.00     1  
  7 Erin Harrison             SO Lake Braddock          7-06.00  
  7 Jessica Shaver            12 Edison                 7-06.00  
  7 Maxine Gourley            JR Langley                7-06.00  
  7 Shannon Jones             JR Langley                7-06.00  
 -- Meagan Jenkins            10 Centreville                 NH  
 -- Pam Tsang                 JR Jefferson                   NH  
 -- Breah Samuels             SO Lake Braddock               NH  
 -- Rebecca Schad             11 Chantilly                   NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 19-05.50  2/27/1999   Yolanda Thompson, West Potomac           
  State Qual: %    17-08                                                       
State Record: $    19-08  1996        Destyne Jones (Centreville)              
State Record: $    19-08  3/5/1999    Yolanda Thompson (West Potomac)          
State Record: $    19-08  3/3/2000    Sheena Johnson (Garfield)                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adrienne Mayo             SR South Lakes           18-01.25%   10  
  2 Kathleen Woody            SR Oakton                17-10.25%    8  
  3 Carmen Meade              11 Westfield             17-01.25     6  
  4 Alisha Bryant             JR South Lakes           16-11.00     4  
  5 Abby Lauer                SR Jefferson             16-03.25     2  
  6 Jenny Eakin               SO Lake Braddock         16-03.00     1  
  7 Elizabeth Wrona           SR Hayfield              15-06.75  
  8 Sally Cook                SO Woodson               15-02.75  
  9 Shea Spann                12 Mount Vernon          15-01.75  
 10 Ashley Banks              JR Woodson               15-00.75  
 11 Eileen Kim                SR W Springfield         14-11.00  
 12 Mary Raveia               SO Woodson               14-08.25  
 12 Lauren Hovland            SR Robinson              14-08.25  
 14 Jakia Wells               SR W Potomac             14-07.50  
 15 Laura Franklin            10 Yorktown              14-05.75  
 16 Julia Long                11 Falls Church          14-05.50  
 17 Carolyn Skancke           05 Langley               13-08.75  
 18 Tracey Lytle              10 Edison                13-06.75  
 19 Tiffany Henry             JR Madison               13-05.25  
 -- Kathleen Gulino           11 Mount Vernon                ND  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: # 41-00.25  2/21/1998   Yolanda Thompson, West Potomac           
  State Qual: %    35-09                                                       
State Record: $ 42-04.75  3/6/1999    Sheena Johnson (Garfield)                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aparna Hirve              JR Jefferson             37-07.50%   10  
  2 Adrienne Mayo             SR South Lakes           37-07.00%    8  
  3 Shea Spann                12 Mount Vernon          37-06.75%    6  
  4 Jenny Eakin               SO Lake Braddock         34-09.25     4  
  5 Paula Evans               SR Lake Braddock         33-11.25     2  
  6 Sarah Woody               JR Oakton                33-09.25     1  
  7 Mary Raveia               SO Woodson               33-02.50  
  8 Ashley Banks              JR Woodson               32-06.75  
  9 Christine Francois        SR Lake Braddock         32-06.25  
 10 Taylor Lyttle             SR McLean                32-05.00  
 11 Carolyn Skancke           05 Langley               31-11.50  
 12 Sally Cook                SO Woodson               31-08.25  
 13 Naseem Alavian            SR Madison               31-05.00  
 14 Eileen Kim                SR W Springfield         31-04.00  
 15 Julia Long                11 Falls Church          30-10.00  
 16 Laura Franklin            10 Yorktown              30-05.50  
 17 Tracey Lytle              10 Edison                28-04.50  
 -- Anna Noguchi              FR Lake Braddock               ND  
 -- Kathleen Gulino           11 Mount Vernon                ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: # 45-00.25  1983        Maria Lovelace, T.C. Williams            
  State Qual: % 37-02.25                                                       
State Record: $    47-01  3/2/2001    Lindsay Neuberger, Frank W. Cox          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Crocker            SR Hayfield              41-03.00%   10  
  2 Catherine Muehleib        SR Lake Braddock         40-11.00%    8  
  3 Deanna Pruitt             12 Mount Vernon          34-04.00     6  
  4 Rasha Bitar               12 Westfield             33-11.00     4  
  5 Jessica Sawers            SR Lake Braddock         33-07.75     2  
  6 Jessica Moise             11 Herndon               32-04.50     1  
  7 Lindsey Becker            SR Langley               31-00.00  
  8 Brittany McNamara         10 Centreville           30-03.00  
  9 Ann McGrane               05 Langley               30-01.25  
 10 Blair Rotz                SR Robinson              29-03.25  
 11 Megan Torres              10 Mount Vernon          29-00.50  
 12 Heather Byrnes            JR R.E. Lee              28-10.00  
 13 KT Ludden                 SO Lake Braddock         28-09.75  
 14 Catie McGowan             SR Robinson              28-05.75  
 15 Amanda Torres             10 Mount Vernon          27-02.75  
 16 Megumi Takahashi          05 Langley               27-02.00  
 17 Susan Loney               10 Yorktown              27-00.50  
 18 Michelle Stribbling       10 Centreville           26-09.00  
 19 Racquel Anwah             11 Westfield             25-06.25  
 20 Lauen Guin                SO Fairfax               24-09.50  
 21 Olga Kwiakowska           11 Edison                23-11.00  
 22 Kimberly Richardson       SR R.E. Lee              23-07.00  

      

DyeStat Virginia

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003