HOME US News States
Utah 2003 cross country
Region 2
Oct 13, 2003 at Cottonwood Complex - 59, hilly - 5k

Bingham sweeps team titles. Bingham girls 44 (1-6-9-12-16), Bingham boys 48 (7-8-9-10-14). Bingham jr Kit Zeigle 18:18 outruns Jordan soph Erin Fuller 18:53, and Fuller outruns everyone else. Jordan jr Jared Bienlien 15:49 (Nik Berry 15:57) breaks Kyle Perry's course record by 5 seconds.

Results

from Bingham HS web site

| Boys | Girls |

Boys

10/13/03 - BOYS VARSITY RESULTS
Region II Championships
Cottonwood Complex
5000m, 59 degrees, sunny, 7 hills, 100% grass
Records: 15:54 Kyle Perry, Alta 2001, 17:54 Laura Zeigle, Bingham 2001

1.	Jared Bienlien		J	11	15:49*
2.	Nik Berry		Br	12	15:57
3.	Miles Batty		J	11	16:10
4.	Josh Baker		CH	12	16:18
5.	Brett Kotter		A	11	16:19.2
6.	Jorgan Jacobsen		Br	11	16:19.9
7.	Kevin Merriman		B	12	16:21
8.	Devan Antczak		B	10	16:36
9.	Austin Brewer		B	11	16:47
10.	Jameson Jenkins		B	12	16:52
11.	Steve Stanley		J	12	16:57
12.	Ryan Bingham		J	11	16:59
13.	Layne Papenfuss		CH	10	17:01
14.	Jim Bowden		B	12	17:03
15.	Jordan Henderson	Br	12	17:10
16.	Chris Hancock		B	11	17:14
17.	Chase England		A	12	17:16
18.	Josh Van Rij		WJ	10	17:25
19.	Ryan Scott		CH	10	17:27
20.	Scott Henslee		WJ	11	17:28
21.	Ammon Bryson		WJ	11	17:30.0
22.	Jake Harward		WJ	11	17:30.6
23.	Patrick Staples		B	11	17:31
24.	Ryan Copeland		J	12	17:32
25.	Chase Dejong		Br	10	17:33
26.	Tyler Best		Br	10	17:35.4
27.	Jared Burnett		A	10	17:35.9
28.	Jaime Baldarrago	R	11	17:42
29.	Brian Summers		J	11	17:45
30.	Vince Ward		R	12	17:56	
31.	Andy Shepherd		CH	10	18:00.3
32.	Jake Nuttal		R	11	18:00.5
33.	Zach Bellows		WJ	9	18:01
34.	Trace Stay		Br	10	18:04
35.	Mark Ackerman		R	11	18:17
36.	Ryan Baker		H	11	18:23
37.	Seth Christensen	H	10	18:25
38.	Blake Edwards		J	11	18:27
39.	Chris Hendrickson	CH	10	18:28
40.	John Nudd		CH	11	18:37
41.	Eric Velarde		R	11	18:39.0
NS.	Sam Dunn		R	12	18:39.8
42.	Todd Pearce		WJ	10	18:41
43.	Cade Shiozaki		Br	12	18:45
44.	Matt George		R	12	18:46
45.	Tyler Ganty		R	10	18:48
46.	Connor England		A	10	18:49
47.	Tavin Stucki		H	9	18:58
NS.	Taylor Nordquist	J	10	18:59
NS.	Mike Gillette 		WJ	12	19:05
NS.	Brian Anderson		J	9	19:08
48.	Nate Crawford		A	12	19:10
49.	Jared Slater		CH	10	19:11
NS.	David Sant		J	11	19:12
50. 	Michael Ekenstam	H	11	19:15
51.	Stephen Middleton	A	11	19:20
NS.	Tyson Higgins		R	10	19:23
52.	Tyson Brown		WJ	10	19:25
53.	Jason Woodruff		H	11	19:57
NS.	Brady Leavitt		J	12	20:04
NS.	McKenzy Morley		WJ	12	20:14
54.	Steven Summers		H	11	20:24
55.	Travis Bauer		H	12	20:46
56.	Joe Jones		H	12	21:01
57.	Chris Middleton		A	9	21:36
NS.	Mike White		A	12	22:07
58.	Samuel Belgique		H	11	23:16

TEAM SCORES:
1. Bingham	7, 8, 9, 10, 14, (16, 23)	 48
2. Jordan 	1, 3, 11, 12, 24, (29, 38)	 51
3. Brighton	2, 6, 15, 25, 26, (34, 43)	 74
4. Copper Hills	4, 13, 19, 31, 39, (40, 49)	106
5. West Jordan	18, 20, 21, 22, 33, (42, 52)	114
6. Alta		5, 17, 27, 46, 48, (51, 56)	143
7. Riverton	28, 30, 32, 35, 41, (44, 45)	166
8. Hillcrest	36, 37, 47, 50, 53, (54, 55)	223

* = New Course Record (old record, Kyle Perry 15:54 in 2001)

Top six teams go to State, no individual qualifiers.

 

Girls

10/13/03 - GIRLS VARSITY RESULTS
Region II Championships
Cottonwood Complex
5000m, 59 degrees, sunny, 7 hills, 100% grass
Records: 15:54 Kyle Perry, Alta 2001, 17:54 Laura Zeigle, Bingham 2001

1.	Kit Zeigle		B	11	18:18
2.	Erin Fuller		J	10	18:53
3.	Carlie Martin		WJ	11	19:29
4.	Lauren Endersen		CH	11	19:52
5.	Brittany Ahlman		A	10	20:00
6.	Micalyne McCann		B	12	20:09
7.	Crystal Sandness	WJ	10	20:10
8.	Robynn Anderson		J	12	20:18
9.	Tami Dodds		B	11	20:35
10.	Katherine Trimble	CH	10	20:39
11.	Alicia Menlove		H	12	20:42
12.	Jessica Palmer		B	9	20:54
13.	Jessica Zamudio		CH	9	21:00
14.	Chelsea Christensen	WJ	12	21:01.0
15.	Jasmine Schmidt		Br	12	21:01.3
16.	Jill Denning		B	11	21:15
17.	Caitlin Reese		Br	11	21:20
18.	Megan Homer		J	10	21:23
19.	Amy Robertson		B	11	21:27
20.	Rose Anderson		J	10	21:40.2
NS	Jinelle Chard		J	11	21:40.4
21.	Melanie Dickey		J	9	21:40.8
22.	Candice Sandness	WJ	10	21:45
23.	Nicole Hillas		A	12	21:51
24.	Chelsie Harward		A	12	21:52.4
25.	Whitney Banks		WJ	9	21:52.8
26.	Monica Cantor		J	11	22:04
27.	Brittany Robertson	B	11	22:10
28.	Amanda Floyd		A	10	22:19.5
NS.	Danielle Hillas		A	10	22:19.8
29.	Katie Ross		J	11	22:28.0
NS.	Whitney Hilton		J	11	22:28.5
30.	Shannon Debenham	Br	10	22:29
31.	Jocelyn Schmidt		Br	10	22:32
32.	Heather Owen		CH	12	22:34
NS.	Gracia Huff		A	11	22:46
33.	Mary Lambert		WJ	10	22:47
34.	Lisa Fuller		Br	10	22:51
35.	Nikki Brown		A	12	22:52
36.	Amber Wilk		CH	12	23:04
37.	Lori Wiley		WJ	10	23:08.2
NS.	Alicia Graehl		J	12	23:08.8
NS.	Kim Lyon		A	11	23:12
38.	Jillaire Jackson	Br	11	23:17
NS.	Bethany Collette	A	11	23:23
39.	Camie Hood		A	12	23:32
NS.	Stacy Fuller		A	10	23:38
40.	Amanda Menlove		H	12	23:43
41.	Jaclyne Durrant		CH	9	23:55
42.	Brooke O’Neil		CH	12	24:23
NS.	Camille Eisert		CH	11	24:25
NS.	Natalie Dunn		WJ	12	25:45
NS.	Lindsay Erdmann		WJ	12	26:18
DQ.	Ashley Ahlman		A	12	NT

TEAM SCORES:
1. Bingham	1, 6, 9, 12, 16, (19, 27)	 44
2. Jordan	2, 8, 18, 20, 21, (26, 29)	 69
3. West Jordan	3, 7, 14, 22, 25, (33, 37)	 71
4. Copper Hills	4, 10, 13, 32, 36 (41, 42)	 95
5. Alta		5, 23, 24, 28, 35, (39)		115
6. Brighton	15, 17, 30, 31, 34, (38)	127
   Hillcrest	11, 40				 NS
   Riverton					 NS

Top six teams go to State, no individual qualifiers.
 

 

 

 

DyeStat Utah

 

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

©1998-2004