States
Utah

Orem Kiwanis Invitational

10/5/02 - 5k, wet course

Davis HS sweeps team titles
Nichole Torgersen 19:24, Andrew Jones 16:26

Complete results available on runnercard.com


Boys - Girls

Davis High swept the team titles at the Orem Kiwanis Cross Country
Invitational held Saturday at Utah Valley State College.

In the girls race, Murray sophomore Nichole Torgersen toured the soggy 5000 meter
course in 19:24 to win the individual title over Davis' Lisa
Frischknecht by 24 seconds. Davis' Wendy Wilson (5th), Lynette Purdy
(7th), Corrine Smith (10th) and Allison Passey (17th) tallied 35 points
to defeat Campbell County, WY (62), Timpanogos (109), Bingham (114) and
Mountain View (145).

Davis boys, currently ranked #5 nationally in the Harrier poll, placed
three in the top six spots to defeat #16 ranked Campbell County, WY.,
51-59. Campbell's Andrew Jones ran 16:26 to win the individual title
over Lone Peak's Brandon Hebbert. Davis' Brad Phippen (3rd), Jace Nye
(5th), Mark Oram (6th), Aaron Nye (18th) and Bryce Fletcher (27th)
secured the win. Timpview (111), Bingham (118) and Mountain View (159)
rounded out the top five team spots.

Boys

Combined Results

for

1A-3A Var Boys 5K [09]

4A Var Boys 5K [10]

5A Var Boys 5K [11]



   1.   667 Andrew Jones         Sr [11] Campbell County HS-WY        16:26.7     1
   2.   775 Brandon Hebbert      SR [10] Lone Peak HS                 16:32.0     -
   3.   610 Brad Phippen         Sr [11] Davis HS                     16:52.1     2
   4.   746 Ryan Merriman        Sr [11] Bingham HS                   16:53.3     3
   5.   608 Jace Nye             Sr [11] Davis HS                     16:59.6     4
   6.   609 Mark Oram            Sr [11] Davis HS                     17:01.8     5
   7.   141 Derick Moody         Sr [10] Timpview H.S.                17:02.4     6
   8.   374 Jared Keller         Jr [10] Mountain View HS             17:04.8     7
   9.   773 Dale Golding         Jr [10] American Fork HS             17:06.9     8
  10.   135 Jason Baker          Sr [10] Timpview H.S.                17:07.9     9
  11.   241 Ryan Kendall         Sr [11] Rock Springs HS-WY           17:10.5    10
  12.   296 Tim Goldhardt        SR [10] Lone Peak HS                 17:10.8     -
  13.   684 Levi LeFevre         Jr [09] Bryce Valley HS              17:11.4    11
  14.   669 Jason Sanders        Sr [11] Campbell County HS-WY        17:13.1    12
  15.   666 Tj Goddard           Jr [11] Campbell County HS-WY        17:13.7    13
  16.   670 Cole Weaver          Jr [11] Campbell County HS-WY        17:14.2    14
  17.   491 Scott Covington      Sr [09] Green River HS-WY            17:18.2    15
  18.   607 Aaron Nye            Jr [11] Davis HS                     17:19.2    16
  19.   428 Ryan Frazier         Sr [09] Lehi HS                      17:21.2    17
  20.   777 Isaac Goodrich       SO [09] Carbon HS                    17:23.3     -
  21.   742 Cody Bowles          Sr [11] Bingham HS                   17:23.8    18
  22.   668 Mike Kline           Sr [11] Campbell County HS-WY        17:30.2    19
  23.   335 Chad Horten          Jr [10] Mountain View HS             17:30.4    20
  24.   302 Johnny Rodrigues     Jr [09] North Summit  HS             17:32.2    21
  25.   652 Josh Day             Sr [11] Copper Hills HS              17:34.4    22
  26.   745 Kevin Merriman       Jr [11] Bingham HS                   17:37.0    23
  27.   605 Bryce Fletcher       So [11] Davis HS                     17:38.6    24
  28.   650 Josh Baker           Jr [11] Copper Hills HS              17:38.9    25
  29.   137 Robert Finicum       Jr [10] Timpview H.S.                17:41.5    26
  30.   493 Kris Kinney          So [09] Green River HS-WY            17:41.8    27
  31.   243 Chris Mizel          Sr [11] Rock Springs HS-WY           17:42.5    28
  32.   770 Justin Crowther      Jr [10] American Fork HS             17:43.8    29
  33.   741 Jim Bowden           Jr [11] Bingham HS                   17:44.3    30
  34.    91 Brian McKenna        So [11] Viewmont HS                  17:46.6    31
  35.    39 Kyler Mahoney        Sr [09] Wasatch HS                   17:47.9    32
  36.   205 Daniel Yockey        Jr [11] Taylorsville HS              17:50.0    33
  37.   139 James Jensen         So [10] Timpview H.S.                17:50.3    34
  38.   317 Ray Kerley           Sr [10] Murray HS                    17:52.6    35
  39.   136 John Brooks          Sr [10] Timpview H.S.                17:53.0    36
  40.   339 Kevin Robison        So [10] Mountain View HS             17:58.1    37
  41.   665 Graydon Curry        So [11] Campbell County HS-WY        17:58.4    38
  42.   244 Mason West           Jr [11] Rock Springs HS-WY           18:01.8    39
  43.   664 Nitan Bahnson        Jr [11] Campbell County HS-WY        18:03.0    40
  44.   431 Daniel Urry          So [09] Lehi HS                      18:04.4    41
  45.   772 Chris Fox            Fr [10] American Fork HS             18:10.3    42
  46.   346 Bryan Wilson         Sr [10] Mountain View HS             18:13.2    43
  47.   740 Clint Bobrowski      Jr [11] Bingham HS                   18:14.9    44
  48.   744 Jameson Jenkins      Jr [11] Bingham HS                   18:15.3    45
  49.   242 David Kendall        So [11] Rock Springs HS-WY           18:15.9    46
  50.   743 Austin Brewer        So [11] Bingham HS                   18:16.3    47
  51.   138 Dalancey Gribble     Jr [10] Timpview H.S.                18:17.4    48
  52.    85 Dave Alder           Sr [11] Viewmont HS                  18:19.7    49
  53.   140 Jonathon Kemp        Jr [10] Timpview H.S.                18:20.6    50
  54.   611 David Ripplinger     Sr [11] Davis HS                     18:21.4    51
  55.   333 Jordan Glazier       Sr [10] Mountain View HS             18:23.5    52
  56.   396 Caleb Porter         Jr [09] Morgan HS                    18:24.5    53
  57.   653 Layne Papenfuss      Fr [11] Copper Hills HS              18:24.8    54
  58.    41 Trevor Mahoney       Fr [09] Wasatch HS                   18:25.4    55
  59.   768 Eric Barlow          Sr [10] American Fork HS             18:25.8    56
  60.   426 Landon Bodily        So [09] Lehi HS                      18:27.6    57
  61.   774 Nathan Lye           Fr [10] American Fork HS             18:28.8    58
  62.   651 Billy Caughey        Sr [11] Copper Hills HS              18:29.7    59
  63.    38 Lane Gardiner        Jr [09] Wasatch HS                   18:31.2    60
  64.    87 Jeremy Hansen        Sr [11] Viewmont HS                  18:31.5    61
  65.   521 Phillip Young        So [09] Grantsville HS               18:36.5    62
  66.   655 Ryan Scott           Fr [11] Copper Hills HS              18:36.8    63
  67.   245 Cole Wright          Sr [11] Rock Springs HS-WY           18:41.0    64
  68.   203 Jacob Stark          Sr [11] Taylorsville HS              18:41.7    65
  69.    37 Austin Corry         Sr [09] Wasatch HS                   18:45.0    66
  70.   654 Cody Preston         Jr [11] Copper Hills HS              18:45.3    67
  71.   556 Nick Pacheco         Sr [09] Evanston HS                  18:45.9    68
  72.   200 Dennis Ferguson      So [11] Taylorsville HS              18:46.2    69
  73.   240 Greg Griffith        Fr [11] Rock Springs HS-WY           18:47.7    70
  74.   239 Dustin Gibson        Fr [11] Rock Springs HS-WY           18:50.7    71
  75.   316 Michael Hunter       So [10] Murray HS                    18:54.1    72
  76.   204 Ryan Turley          So [11] Taylorsville HS              18:54.4    73
  77.   184 Alex Johnson         So [10] Timpanogos HS                18:58.7    74
  78.   492 Matt Hirchert        Jr [09] Green River HS-WY            18:59.9    75
  79.   185 Jon Oliver           Fr [10] Timpanogos HS                19:01.2    76
  80.   769 James Barlow         Jr [10] American Fork HS             19:01.9    77
  81.   536 Cody Dalton          Jr [09] Grand County HS              19:02.1    78
  82.   494 Chris Merkley        So [09] Green River HS-WY            19:02.6    79
  83.    90 Marcus Langston      Sr [11] Viewmont HS                  19:06.8    80
  84.   182 Chris Bringhurst     Fr [10] Timpanogos HS                19:08.6    81
  85.   778 Joseph Palmer        SO [09] Carbon HS                    19:09.9     -
  86.   187 Murray Tucker        Sr [10] Timpanogos HS                19:11.6    82
  87.   566 Scott Beebe          Sr [09] Escalante HS                 19:12.2    83
  88.   535 Scott Bishoff        Sr [09] Grand County HS              19:13.6    84
  89.   397 Zack Taylor          So [09] Morgan HS                    19:14.3    85
  90.   394 Landon Peterson      Jr [09] Morgan HS                    19:14.8    86
  91.   225 Seth Mowers          So [09] San Juan HS                  19:16.7    87
  92.    50 Ben Kohler           So [09] Wasatch Academy              19:17.4     -
  93.   517 Cody Cole            Jr [09] Grantsville HS               19:18.5    88
  94.   771 Mike Felix           Fr [10] American Fork HS             19:19.0    89
  95.   495 Jeff Stout           Fr [09] Green River HS-WY            19:19.4    90
  96.   301 Riley Matthews       So [09] North Summit  HS             19:19.8    91
  97.   656 Andy Shephard        Fr [11] Copper Hills HS              19:20.4    92
  98.   181 Jaime Baldarrago     So [10] Timpanogos HS                19:21.6    93
  99.    40 Justin Mahoney       Sr [09] Wasatch HS                   19:24.1    94
 100.   520 Andrew Vera          Jr [09] Grantsville HS               19:26.7    95
 101.   413 Rye Randall          Sr [09] Monticello HS                19:27.8     -
 102.   299 Bret Evans           So [09] North Summit  HS             19:28.2    96
 103.   183 Rob Clegg            Sr [10] Timpanogos HS                19:31.6    97
 104.   186 Lance Smith          So [10] Timpanogos HS                19:32.2    98
 105.   217 Casey Mecham         Sr [10] Springville HS               19:36.7     -
 106.   303 Jonathan Snyder      Jr [09] North Summit  HS             19:40.8    99
 107.    42 Case Wade            Jr [09] Wasatch HS                   19:42.9   100
 108.   685 Brady Shakespear     Jr [09] Bryce Valley HS              19:44.6   101
 109.   430 Zachary Jenkins      Jr [09] Lehi HS                      19:46.5   102
 110.   427 Adam Chandler        Sr [09] Lehi HS                      19:47.1   103
 111.   688 Jory Twitchell       Fr [09] Bryce Valley HS              19:47.8   104
 112.    89 Spencer Hyde         Sr [11] Viewmont HS                  19:54.2   105
 113.   538 Keegan Stewart       So [09] Grand County HS              19:54.5   106
 114.    86 Fabian Flues         Sr [11] Viewmont HS                  19:59.2   107
 115.   554 Will Gardner         Jr [09] Evanston HS                  20:01.5   108
 116.   683 Buzz Harmon          Jr [09] Bryce Valley HS              20:03.6   109
 117.   553 Fernando Ceballos    Jr [09] Evanston HS                  20:03.9   110
 118.   557 Cameron Rooney       Jr [09] Evanston HS                  20:05.9   111
 119.   199 James Elizondo       Jr [11] Taylorsville HS              20:16.3   112
 120.   319 Justin Snarr         Fr [10] Murray HS                    20:18.1   113
 121.    88 Mike Healy           Jr [11] Viewmont HS                  20:20.4   114
 122.   395 Ben Peterson         So [09] Morgan HS                    20:29.6   115
 123.   539 Roger Stucki         Jr [09] Grand County HS              20:30.9   116
 124.   568 Robert Jones         Jr [09] Escalante HS                 20:34.7   117
 125.   321 Dan Willis           Fr [10] Murray HS                    20:34.9   118
 126.   569 William Montano      Sr [09] Escalante HS                 20:36.4   119
 127.   540 Cody Tibbetts        So [09] Grand County HS              20:45.3   120
 128.   300 Chad Harper          Jr [09] North Summit  HS             20:46.7   121
 129.   393 Randy Peay           Jr [09] Morgan HS                    20:51.0   122
 130.   555 Paul Megeath         Jr [09] Evanston HS                  21:08.4   123
 131.   429 Jason Helean         Sr [09] Lehi HS                      21:08.7   124
 132.   537 Trevor Knutson       Jr [09] Grand County HS              21:11.3   125
 133.   682 Kevin Clark          Fr [09] Bryce Valley HS              21:16.8   126
 134.   570 Devin Shakespear     Sr [09] Escalante HS                 21:30.0   127
 135.   218 Chris Snyder         Jr [10] Springville HS               21:31.5     -
 136.   320 Matt Weibel          Jr [10] Murray HS                    21:36.1   128
 137.   202 Jonathan Sanchez     Sr [11] Taylorsville HS              21:45.9   129
 138.   221 Troy Benallie        So [09] San Juan HS                  21:55.7   130
 139.   541 Mark Watson          Jr [09] Grand County HS              22:05.0   131
 140.   515 Eric Bottelberghe    Jr [09] Grantsville HS               22:14.8   132
 141.   223 Jens Hurst           Jr [09] San Juan HS                  22:23.1   133
 142.   516 Isaac Bottelberghe   So [09] Grantsville HS               22:24.9   134
 143.   519 Loren Smith          Jr [09] Grantsville HS               22:29.1   135
 144.   224 Jesse Moses          Sr [09] San Juan HS                  22:36.0   136
 145.   687 Mckay Thompson       Fr [09] Bryce Valley HS              22:41.4   137
 146.   686 Wyatt Shakespear     Fr [09] Bryce Valley HS              23:02.8   138
 147.   518 Matt Oliver          Jr [09] Grantsville HS               23:15.3   139
 148.   222 Chris Bradford       So [09] San Juan HS                  23:38.8   140
 149.   567 Schyler Howell       So [09] Escalante HS                 26:11.6   141


Team Results

              1.[11] Davis HS                         2,   4,   5,  16,  24 = 51
              2.[11] Campbell County HS-WY            1,  12,  13,  14,  19 = 59
              3.[10] Timpview H.S.                    6,   9,  26,  34,  36 = 111
              4.[11] Bingham HS                       3,  18,  23,  30,  44 = 118
              5.[10] Mountain View HS                 7,  20,  37,  43,  52 = 159
              6.[11] Rock Springs HS-WY              10,  28,  39,  46,  64 = 187
              7.[10] American Fork HS                 8,  29,  42,  56,  58 = 193
              8.[11] Copper Hills HS                 22,  25,  54,  59,  63 = 223
              9.[09] Green River HS-WY               15,  27,  75,  79,  90 = 286
             10.[09] Wasatch HS                      32,  55,  60,  66,  94 = 307
             11.[09] Lehi HS                         17,  41,  57, 102, 103 = 320
             12.[11] Viewmont HS                     31,  49,  61,  80, 105 = 326
             13.[11] Taylorsville HS                 33,  65,  69,  73, 112 = 352
             14.[10] Timpanogos HS                   74,  76,  81,  82,  93 = 406
             15.[09] North Summit  HS                21,  91,  96,  99, 121 = 428
             16.[09] Bryce Valley HS                 11, 101, 104, 109, 126 = 451
             17.[09] Morgan HS                       53,  85,  86, 115, 122 = 461
             18.[10] Murray HS                       35,  72, 113, 118, 128 = 466
             19.[09] Grand County HS                 78,  84, 106, 116, 120 = 504
             20.[09] Grantsville HS                  62,  88,  95, 132, 134 = 511
             21.[09] Evanston HS                     68, 108, 110, 111, 123 = 520
             22.[09] Escalante HS                    83, 117, 119, 127, 141 = 587
             23.[09] San Juan HS                     87, 130, 133, 136, 140 = 626
 

Girls

Combined Results

for

1A-3A Var Girls 5K [06]

4A Var Girls 5K [07]

5A Var Girls 5K [08]



   1.   324 Nichole Torgersen    So [07] Murray HS                    19:24.3     -
   2.   612 Lisa Frischknecht    Sr [08] Davis HS                     19:48.6     1
   3.    11 Claire Filloux       Sr [06] Waterford HS                 20:02.8     2
   4.   673 Abby Fall            So [08] Campbell County HS-WY        20:16.5     3
   5.   618 Wendy Wilson         Jr [08] Davis HS                     20:23.7     4
   6.   671 Melissa Doherty      Jr [08] Campbell County HS-WY        20:24.0     5
   7.   616 Lynette Purdy        Jr [08] Davis HS                     20:24.6     6
   8.   658 Lauren Endersen      So [08] Copper Hills HS              20:44.3     7
   9.   674 Sarah Gross          Fr [08] Campbell County HS-WY        20:48.9     8
  10.   617 Corrine Smith        Jr [08] Davis HS                     20:58.2     9
  11.   379 Carolyn Andrus       Sr [07] Mountain View HS             21:04.0    10
  12.   249 Ashlen Nimmo         Fr [08] Rock Springs HS-WY           21:04.5    11
  13.   188 Shantae Adams        So [07] Timpanogos HS                21:09.6    12
  14.   190 Maria Mace           Jr [07] Timpanogos HS                21:11.9    13
  15.   497 Amanda Wadsworth     So [06] Green River HS-WY            21:15.9     -
  16.   751 Andrea Stevens       Sr [08] Bingham HS                   21:19.7    14
  17.   614 Allison Passey       Sr [08] Davis HS                     21:21.0    15
  18.   194 Kirtley Sorensen     So [07] Timpanogos HS                21:22.5    16
  19.   353 Kristen Brady        Sr [07] Mountain View HS             21:25.3    17
  20.   677 Ashley Schroeder     So [08] Campbell County HS-WY        21:27.2    18
  21.   749 Kara Hymas           Sr [08] Bingham HS                   21:31.3    19
  22.   146 Kimberly Rowberry    So [07] Timpview H.S.                21:34.2    20
  23.   750 Micalyne McCann      Jr [08] Bingham HS                   21:34.6    21
  24.    43 Lindsay Adams        Jr [06] Wasatch HS                   21:37.0    22
  25.   206 Danielle Collins     Fr [08] Taylorsville HS              21:38.7    23
  26.   572 Auril LeFevre        Jr [06] Escalante HS                 21:40.3     -
  27.    48 Megan Olpin          Jr [06] Wasatch HS                   21:44.1    24
  28.   615 Allison Payne        Jr [08] Davis HS                     21:44.4    25
  29.   752 CaliAnn Stringham    Jr [08] Bingham HS                   21:50.4    26
  30.   657 Elise Coles          Sr [08] Copper Hills HS              21:56.2    27
  31.   676 Samantha Means       So [08] Campbell County HS-WY        21:56.5    28
  32.   250 Wendy O'Lexey        Fr [08] Rock Springs HS-WY           21:57.0    29
  33.   414 Brindie Allan        Sr [07] Logan High School            21:57.9     -
  34.   193 Debbie Peterson      Jr [07] Timpanogos HS                21:58.6    30
  35.   307 Kristen Snyder       Sr [06] North Summit  HS             22:02.1     -
  36.   247 Megan Doroha         Sr [08] Rock Springs HS-WY           22:04.7    31
  37.   212 Molly Stoddart       Sr [08] Taylorsville HS              22:06.2    32
  38.   365 Jennelle Popin       Fr [07] Mountain View HS             22:09.6    33
  39.   747 Whitney Bullock      Jr [08] Bingham HS                   22:11.5    34
  40.   352 Amanda Bishop        Sr [07] Mountain View HS             22:13.7    35
  41.   672 Maggie Dutcher       Sr [08] Campbell County HS-WY        22:16.3    36
  42.   248 Lindsay Hueckstaedt  Jr [08] Rock Springs HS-WY           22:21.8    37
  43.   192 Sondra Omer          Jr [07] Timpanogos HS                22:35.0    38
  44.   246 Brittany Cantrell    So [08] Rock Springs HS-WY           22:36.6    39
  45.   251 Katelyn Parady       Jr [08] Rock Springs HS-WY           22:36.9    40
  46.   207 Alicia Klein         So [08] Taylorsville HS              22:37.5    41
  47.   663 Aprielle Rawlins     Sr [08] Copper Hills HS              22:43.0    42
  48.   189 Lindsey Johnston     Jr [07] Timpanogos HS                22:49.8    43
  49.   191 Sarah Nielsen        Jr [07] Timpanogos HS                22:54.4    44
  50.    49 Erin Zane            Jr [06] Wasatch HS                   22:54.7    45
  51.   753 Mary Tschaggeny      Jr [08] Bingham HS                   22:57.4    46
  52.   142 Melissa Baker        Fr [07] Timpview H.S.                22:59.4    47
  53.   147 Sarah Stokes         Jr [07] Timpview H.S.                23:04.7    48
  54.   547 Shelly Welch         Fr [06] Grand County HS              23:05.5    49
  55.   363 Amber Maggard        Sr [07] Mountain View HS             23:07.9    50
  56.   400 Kristin Straw        Jr [06] Morgan HS                    23:09.8     -
  57.   613 Shaylee Marler       So [08] Davis HS                     23:11.5    51
  58.   660 Ashley Nicholes      Sr [08] Copper Hills HS              23:14.0    52
  59.   252 Lisa Shipman         Fr [08] Rock Springs HS-WY           23:14.5    53
  60.   545 Lora Lee             Jr [06] Grand County HS              23:21.8    54
  61.   675 Karissa LaCour       Sr [08] Campbell County HS-WY        23:31.9    55
  62.    93 Linzi Karren         Sr [08] Viewmont HS                  23:33.1     -
  63.   402 Rachel Zeiglowski    Sr [06] Morgan HS                    23:34.5     -
  64.    45 Angie Binkerd        Jr [06] Wasatch HS                   23:36.8    56
  65.   143 Lindsey Freeze       So [07] Timpview H.S.                23:44.3    57
  66.   295 Erica Johnson        Sr [07] Olympus HS                   23:50.2     -
  67.   662 Heather Owen         Jr [08] Copper Hills HS              23:52.0    58
  68.   323 Liz Pedersen         Sr [07] Murray HS                    23:52.8     -
  69.   220 Jamie Sorenson       Sr [07] Springville HS               24:04.9     -
  70.    17 Ming-Ma Phuti Sherpa Jr [06] Waterford HS                 24:19.5    59
  71.    15 Donya Mohebali       So [06] Waterford HS                 24:19.9    60
  72.    14 Katie Leaver         Jr [06] Waterford HS                 24:24.1    61
  73.    47 Merryn Kennard       Jr [06] Wasatch HS                   24:25.5    62
  74.   433 Jentrie Darling      Jr [06] Lehi HS                      24:27.3    63
  75.    46 Shelley Daun         So [06] Wasatch HS                   24:37.8    64
  76.   558 Jessica Bye          Sr [06] Evanston HS                  24:43.9     -
  77.    16 Sarah Newhall        So [06] Waterford HS                 24:44.7    65
  78.    98 Christy Taggart      Sr [08] Viewmont HS                  24:47.0     -
  79.   229 Shanya Tahy          So [06] San Juan HS                  24:51.7     -
  80.   661 Brooke O'Neil        Jr [08] Copper Hills HS              24:56.5    66
  81.    12 Annie Judd           FR [06] Waterford HS                 24:56.8    67
  82.   144 Deina Ige            Fr [07] Timpview H.S.                24:59.2    68
  83.   415 Ella Greene          Jr [07] Logan High School            25:03.4     -
  84.   496 Amber Brady          So [06] Green River HS-WY            25:07.7     -
  85.   306 Whitney Peck         Sr [06] North Summit  HS             25:08.0     -
  86.   211 Erynn Schmidt        Jr [08] Taylorsville HS              25:17.9    69
  87.   208 Kristin Krogue       Jr [08] Taylorsville HS              25:23.6    70
  88.    96 Shellie Oakes        Sr [08] Viewmont HS                  25:30.3     -
  89.   401 Amber Taggert        Jr [06] Morgan HS                    25:31.5     -
  90.   209 Atong Majok          Jr [08] Taylorsville HS              25:50.9    71
  91.   659 Ashlee Linnell       Jr [08] Copper Hills HS              25:59.3    72
  92.   210 Andrea Pappas        Sr [08] Taylorsville HS              26:29.5    73
  93.   322 Kelly Brown          Sr [07] Murray HS                    26:29.8     -
  94.   437 Emily Walker         Sr [06] Lehi HS                      26:35.6    74
  95.   434 Celeste Ethington    Sr [06] Lehi HS                      26:42.3    75
  96.   559 Jaime Francis        Fr [06] Evanston HS                  26:46.5     -
  97.   227 Danielle Nakai       So [06] San Juan HS                  26:49.8     -
  98.   560 Anne Francis         Sr [06] Evanston HS                  27:01.2     -
  99.   304 Deatra Fawcett       Sr [06] North Summit  HS             27:02.2     -
 100.   544 Natasha Diehl        Fr [06] Grand County HS              27:15.8    76
 101.   305 Lisa Ferry           Sr [06] North Summit  HS             27:25.1     -
 102.   438 Esther Young         Sr [06] Lehi HS                      28:11.5    77
 103.   435 Jill Parry           Sr [06] Lehi HS                      28:17.9    78
 104.   228 Amber Redd           Fr [06] San Juan HS                  28:19.6     -
 105.   571 Holly Coombs         Jr [06] Escalante HS                 28:52.8     -
 106.   546 Natalie Stucki       Fr [06] Grand County HS              29:02.5    79
 107.   226 Trish Hurst          Sr [06] San Juan HS                  32:29.8     -
 108.   534 April Martin         FR [06] Grand County HS              35:17.4    80


Team Results

              1.[08] Davis HS                         1,   4,   6,   9,  15 = 35
              2.[08] Campbell County HS-WY            3,   5,   8,  18,  28 = 62
              3.[07] Timpanogos HS                   12,  13,  16,  30,  38 = 109
              4.[08] Bingham HS                      14,  19,  21,  26,  34 = 114
              5.[07] Mountain View HS                10,  17,  33,  35,  50 = 145
              6.[08] Rock Springs HS-WY              11,  29,  31,  37,  39 = 147
              7.[08] Copper Hills HS                  7,  27,  42,  52,  58 = 186
              8.[06] Wasatch HS                      22,  24,  45,  56,  62 = 209
              9.[08] Taylorsville HS                 23,  32,  41,  69,  70 = 235
             10.[07] Timpview H.S.                   20,  47,  48,  57,  68 = 240
             11.[06] Waterford HS                     2,  59,  60,  61,  65 = 247
             12.[06] Grand County HS                 49,  54,  76,  79,  80 = 338
             13.[06] Lehi HS                         63,  74,  75,  77,  78 = 367
  

 

DyeStat Utah

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003