States
Texas 2003 outdoor
Michael Johnson Invitational

Mar 29, 2003
Hosted by Skyline HS at Loos Stadium

 


Skyline girls, Plano East boys

VARSITY GIRLS TEAM

1. Skyline 259
2. Arl. – Bowie 160
3. O. D. Wyatt 61
4. McKinney North 33
5. South Oak Cliff 25
6. West Mesquite 23
7. North Dallas 8

GIRLS MOST VALUEABLE ATHLETE: Krystin Lacy Skyline


GIRLS INDIVIDUAL EVENTS


Long Jump

1. L. West Arl. – Bowie 16’ 8”
2. K. Lacy Skyline 16’ ¾”
3. A. Johnson Arl. – Bowie 15’ 5 ½”
4. J. Jessie W. Mesquite 15’ 5 ¼”
5. F. Estes Skyline 14’ 1 ¼”
6. C. Curry Skyline 14’ 10 ¾”

Triple Jump

1. T. Faleti Arl. – Bowie 36’ 9”
2. K. Lacy Skyline 35’ 1”
3. L. West Arl. – Bowie 34’ 11”
4. F. Estes Skyline 34’
5. A. Johnson Arl. – Bowie 31’ ¼”

High Jump

1. C. Curry Skyline 5’ 2”
2. S. Anderson Arl. – Bowie 5’ 2”
3. A. Holland Skyline 5’ 2”
4. J. Harris Skyline 5’
4. L. Watts Arl. – Bowie 5’
6. K. Standefer McKinney North 4’ 10”
GIRLS INDIVIDUAL EVENTS (CONT.)


Shot Put

1. Green Skyline 36’ 3 ¾”
2. Humphrey Arl. – Bowie 36’ 2”
3. Block West Mesquite 34’ 4 ½”
4. White South Oak Cliff 32’ ¾”
5. Paige South Oak Cliff 32’
6. Johnson South Oak Cliff 31’ ¼”

Discus

1. M. Humphrey Arl. – Bowie 101’ 4
2. T. Block West Mesquite 96’ 10 ½”
3. J. Smith McKinney North 94’ 2”
4. N. Harris Arl. – Bowie 93’ 6”
5. D. Kennedy O.D. Wyatt 85’ 11 ½”
6. T. Hawkins O.D. Wyatt 82’ 8 ½”

Pole Vault

1. Gancayco Arl. – Bowie 9’ 0”

100m

1. K. Lacy Skyline 11.34
2. West Arl. – Bowie 12.23
3. Brown O.D. Wyatt 12.30
4. Moorefield Skyline 12.72
5. Hawkins McKinney North 12.80
6. Buford Arl. – Bowie 12.82

110m Hurdles

1. A. Holland Skyline 14.74
2. T. Lee Arl. – Bowie 15.04
3. Epps O.D. Wyatt 15.50
4. A. Calhoun Skyline 15.81
5. K. Tremble South Oak Cliff 18.34
6. D. Hayes South Oak Cliff 20.48


200m

1. O. Garrett Skyline 24.13
2. C. Curry Skyline 25.03
3. L. Garrett Arl. – Bowie 26.22
4. F. Estes Skyline 26.92
5. N. Washington Arl. – Bowie 27.13
6. P. Bennett West Mesquite 30.89

300m Hurdles

1. A. Harvey Skyline 48.06
2. A. Holland Skyline 49.25
3. A. Jones Skyline 50.87
4. T. Lee Arl. – Bowie 53.61
5. K. Tremble South Oak Cliff 57.19
6. P. Hayes South Oak Cliff 58.92

400m

1. J. Hunt Skyline 58.02
2. S. Taylor Skyline 1:00.17
3. C. Hopkins O.D. Wyatt 1:02.27
4. B. Brass Arl. – Bowie 1:04.04
5. L. Bryant Arl. – Bowie 1:04.82
6. A. Higginbotham McKinney North 1:05.29

800m

1. J. Hunt Skyline 2:22.74
2. A. Harvey Skyline 2:23.20
3. A. Williams Arl. – Bowie 2:26.36
4. T. Hawkins O.D. Wyatt 2:34.94
5. B. Samples Skyline 2:38.37
6. B. Rodriguez McKinney North 2:40.29

1600m

1. B. Samples Skyline 5:45.76
2. L. Thurman Skyline 5:49.43
3. B. Green Arl. – Bowie 5:57.14
4. B. Rodriguez McKinney North 6:07.43
5. S. Rogers McKinney North 6:08.07
6. K. Young Arl. – Bowie 6:19.99
GIRLS INDIVIDUAL EVENTS (CONT.)


3200m

1. L. Thurman Skyline 12:38.86
2. S. Rogers North Dallas 12:47.43
3. B. Green Arl. – Bowie 12:58.42
4. B. Samples Skyline 13:24.66
5. K. Wilson Skyline 13:51.97
6. K. Young Arl. –- Bowie 14:05.04

4 x 100 Relay

1. Skyline 46.66
2. Arlington – Bowie 49.24
3. O. D. Wyatt 49.46
4. South Oak Cliff 52.57
5. West Mesquite 52.58

4 x 200 Relay

1. Skyline 1:41.13
2. Arlington – Bowie 1:45.94
3. O. D. Wyatt 1:48.55
4. McKinney North 1:58.09

4 x 400 Relay

1. Skyline 3:56.07
2. Arlington – Bowie 4:13.23
3. O. D. Wyatt 4:21.36
4. McKinney North 4:24.57
5. South Oak Cliff 4:55.88


BOYS VARSITY TEAM

1. Plano East 210
2. Skyline 133
3. Arlington – Bowie 90
4. Spruce 60
5. McKinney North 44
6. Garland Naaman Forest 36
7. O. D. Wyatt 8

BOYS MOST VALUEABLE ATHLETE: Terrance Wheatley Plano East

BOYS INDIVIDUAL EVENTS


Long Jump

1. T. Wheatley Plano East 20’ 9 ¼”
2. J. Lankford Skyline 20’ 8”
3. I. Buggs Plano East 20’ 2 ½”
4. R. Smith Arl. – Bowie 20’ 2”
5. J. Johnson Plano East 19’ 11 ½”
6. C. Johnson Skyline 19’ 10 ¾”

Triple Jump

1. T. Wheatley Plano East 46’ 2”
2. J. Johnson Plano East 41’ 2”
3. C. Johnson Skyline 40’ 2”
4. M. Kisinger McKinney North 39’ 4 ½”
5. D. Watts Skyline 38’ 2”
6. T. Adams Spruce 35’ 1”

High Jump

1. R. Hamilton Plano East 6’4”
2. I. Diggs Plano East 6’ 4”
3. J. Lankford Skyline 6’ 0”
4. S. Smith Plano East 6’ 0”
5. C. Johnson Skyline 5’ 8”
6. D. Watts Skyline 5’ 6”

Shot Put

1. J. Williams Plano East 47’ 5 ½”
2. A. Johnson Naaman Forest 47’ 2 ½”
3. K. Iwebema Arl. – Bowie 45’ 2 ¼”
4. C. Mathews Naaman Forest 45’ 3 ¼”
5. Coleman Skyline 45’ 1 ¾”
6. Walden Arl. – Bowie 44’ ¾”


Discus

1. B. Sellers Arl. – Bowie 169’ ½”
2. K. Iwebema Arl. – Bowie 161’ 5”
3. A. Carey Plano East 138’ 2”
4. R. Wilson Plano East 134’ 1”
5. L. Williams Naaman Forest 128’ 6”
6. P. Larussa Arl. – Bowie 124’ 1”


Pole Vault

1. L. Barbosa McKinney North 11’
2. Washington Arl. – Bowie 10’ 6”
3. Gulickson McKinney North 8’ 6”

100m

1. T. Wheatley Plano East 10.05
2. Harris Naaman Forest 10.39
3. Oparoeke Plano East 10.70
4. Dozier Naaman Forest 11.13
5. Housey McKinney North 11.14
6. Dews Spruce 11.20

110m Hurdles

1. Velasquez Plano East 14.03
2. Epting Skyline 14.22
3. Adams Spruce 14.26
4. Johnson Plano East 15.07
5. Miller Naaman Forest 15.50
6. Valentine Arl. – Bowie 15.53


200m

1. Palmer Arl. – Bowie 21.82
2. Smith Arl. – Bowie 22.12
3. Taylor Skyline 22.68
4. Coleman Spruce 23.04

300m Hurdles

1. Epting Skyline 40.23
2. Velasquez Plano East 42.17
3. Vfutt Plano East 42.20
4. Johnson Plano East 42.54
5. Adams Spruce 42.91
6. Tennon Skyline 43.57

400m

1. Williams Spruce 51.38
2. Williams Naaman Forest 51.75
3. Luster Skyline 52.32
4. A. Dot Plano East 53.19
5. Nguyen Plano East 53’ 19
6. Grace Arl. – Bowie 53.88

800 m

1. Thomas Spruce 1:57.93
2. Harriman McKinney North 1:57.95
3. Bolstead Plano East 1:57.99
4. Forward Plano East 1:59.22
5. Auwen Plano East 2:04.69
6. Hogg Skyline 2:05.50

1600m

1. Bolstead Plano East 4:32.26
2. Harriman McKinney North 4:37.23
3. Thomas Spruce 4:37.25
4. Hogg Skyline 4:56.83
5. Gebremeskel Skyline 5:02.53
6. Martinez Skyline 5:05.24

 

3200m

1. Powalka Plano East 10:52.46
2. Gebremeskel Skyline 10:53.45
3. Marks Plano East 11:06.84
4. Martinez Skyline 11:21.63
5. Andrews Skyline 11:28.62

4 x 100 Relay

1. Arlington – Bowie 42.23
2. Plano East 43.05
3. Skyline 43.07
4. Naaman Forest 44.30
5. Spruce 44.56
6. McKinney North 45.41

4 x 200 Relay

1. Skyline 1:29.7
2. Plano East 1:30.47

4 x 400 Relay

1. Skyline 3:26.33
2. Spruce 3:28.85
3. Arlington – Bowie 3:29.15
4. Plano East 3:32.89
5. McKinney North 3:44.97

DyeStat Texas



home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003