HOME US News States
Rhode Island 2003 cross country
Rhode Island State Meet
Nov 1, 2003 at Glocester RI - 60s, rainy, flat grass and wood trails - 5k

| Results |

Adam Moitoso 15:49 leads Bishop Hendricken boys 68 over North Kingstown 73 and Cumberland 77. Girls winners are North Kingstown 56 and Barrington jr Audrey Hawkins 19:34.

Results

results from Larry Byrne

Boys - Girls

Boys

 

  Event 2  Boys 5k Run CC                       Team Scores

     ==========================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  

     ==========================================

        1. Bishop Hendricken     68    1    7   14   19   27   31   39

        2. North Kingstown        73    5    9   16   21   22   43   47

        3. Cumberland                77    6   10   12   15   34   36   46

        4. Barrington                 144    2   24   32   35   51   70   78

        5. Westerly                    164    3    4   29   60   68   81   94

        6. Lincoln                      208   20   26   40   57   65   89   92

        7. Toll Gate                    220   30   33   45   54   58   66  108

        8. Cranston East             227   37   38   49   50   53   75   95

        9. South Kingstown        228   13   23   44   62   86   87  113

     10. Portsmouth                  285   11   55   63   74   82   88   98

     11. Pilgrim                        310   17   41   83   84   85  109  111

      12. Ponaganset                  327   42   61   71   73   80   96  116

      13. LaSalle                        330   18   64   72   79   97  104  105

      14. Smithfield                   365   48   59   67   91  100  110  117

      15. Classical                      365    8   52   77  107  121  122  125

      16. St Raphael                   415   28   56   93  118  120  123  124

      17. Chariho                       430   25   99  101  102  103  106  112

      18. Coventry                     464   69   76   90  114  115  119  126

 

           Name                                    Yr                                 School     Finals

 

      1   Adam Moitoso                             Hend                    15:48.20     1

      2   Tom Webb                                   Barr                      16:08.00     2

      3   Josh Springer                                West                    16:12.00     3

      4   Dan Springer                                West                    16:15.00     4

      5   Nick Cooper                         12   NK                       16:36.00     5

      6   Andrew Coleman                         Cumb                   16:36.10     6

      7   James Long                                   Hend                    16:47.00     7

      8   Terrance Gallogly                         Clas                      16:50.00    8

      9   Nate Fuller                            12   NK                       16:53.00     9

    10   Mark Kenwood                            Cumb                   16:54.00     10

    11   Tom Barek                            12   Port                      16:54.10     11

    12   David Holgate                              Cumb                   16:55.00     12

    13   Justin Stadnick                     10   SK                        16:58.00     13

    14   Nick Campbell                             Hend                    17:01.00     14

    15   Andrew Speroni                           Cumb                   17:05.00     15

    16   Dan Moriarty                       11   NK                       17:07.00     16

    17   Dan Mc Vety                       10   Pil                        17:08.00     17

    18   Andrew Mercurio                        LS                        17:10.00     18

    19   Dustin Coleman                           Hend                    17:11.00     19

    20   Chris Farrell                          12   Linc                      17:13.00     20

    21   Pat Craven                            11   NK                       17:14.00     21

    22   Pat Stasivk                            10   NK                       17:16.00     22

    23   Mike Smith                           11   SK                        17:21.00     23

    24   Mark Dente                                  Barr                      17:22.00     24

    25   Geoff Davies                        12   Char                     17:22.10     25

 

Girls

     Event 1  Girls 5k CC                        Team Scores

     =============================================

     Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  

     =============================================

        1. North Kingstown          56    2    7   12   15   20   37   66

        2. Westerly                      112   10   16   21   31   34   62   65

        3. South Kingstown        148   17   22   25   28   56   59   91

        4. Barrington                   152    1    8   40   46   57   58

        5. Cranston West             155    3   26   35   38   53   60   63

        6. Ponaganset                   178   19   24   32   51   52   55   88

       7. East Greenwich            188   14   18   39   44   73   74  105

        8. Bay View                     220    6   23   30   80   81   94  106

        9. LaSalle                         221   29   36   42   47   67   72  104

      10. Smithfield                    250   41   45   49   54   61   89   93

      11. North Providence         277    4    5   71   84  113  117  118

      12. Lincoln                         294    9   11   75   90  109  111  112

      13. Coventry                      322   33   48   76   82   83   86   97

      14. Toll Gate                      359   50   69   70   78   92

      15. Burrilville                     390   13   68  100  102  107  122

      16. Cranston East               392   43   64   79   87  119  120  121

      17. Portsmouth                   440   27   95   96  108  114  115  116

      18. Middletown                  460   77   85   98   99  101  103  110

          

           Name                                    Yr                                 School     Finals

 

      1   Audrey Hawkins                  11   Barr                      19:33.80     1

      2   Caitlin Crawford                      9   NK                       19:37.00     2

      3   Erin Lagasse                          10   CW                      19:50.00     3

      4   Stefanie Lombardi                 10   NP                       19:53.00     4

      5   Nicole Lombardi                   12   NP                       20:02.00     5

      6   Kristin Demirjian                  10   Pil                        20:08.00

      7   Kayla Murphy                     11   BV                       20:12.00     6

      8   Diana Osychny                    11   NK                       20:12.10     7

      9   Malay Khamsavoravong      11   Barr                      20:18.00     8

    10   Katie Battistoni                       9   Linc                      20:20.00     9

    11   Samantha Gawrych              10   West                    20:21.00     10

    12   Sarah Payne                          10   Linc                      20:30.00     11

    13   Jamie Sullivan                       11   NK                       20:30.10     12

    14   Ala Wallace                           10   Burr                     20:35.00     13

    15   Annie Mc Carthy                    9   EG                       20:37.00     14

    16   Saundra Barbosa                   12   EP                        20:43.00

    17   Megan Jaswell                      11   John                     20:44.00

    18   Siobhan Breagy                        9   NK                       20:48.00     15

    19   Katie Lima                            11   West                    20:48.10     16

    20   Jill Burton                                9   SK                        20:59.00    17

    21   Emily Mc Caffrey                12   EG                       21:03.00     18

    22   Rachael Graham                       9   Pon                      21:04.00     19

    23   Jade Nannig                          11   NK                       21:04.10     20

    24   Lindsay Post                        12   West                    21:08.00     21

    25   Kate Davis                            10   SK                        21:13.00     22

 

 

DyeStat Rhode Island

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004