HOME US News States
Rhode Island 2003 cross country
21st Brown Invitational
Oct 18, 2003 at Goddard Park - 5k

Nicole Blood 16:52.3 5k (Lindsay Donaldson 16:54) beats strong field to lead US#1 Saratoga NY 27 (1-4-6-7-9, with US#16 Bay Shore 87) to girls championship. Bishop Hendricken boys 148. Tully Central jr Dominic Luka 15:03.

  TEAM INDIVIDUAL
Boys Championship Bishop Hendricken RI 148 Dominic Luka, Tully Central 15:03
Girls Championship Saratoga NY 27 Nicole Blood 10, Saratoga 16:52.3
Boys Varsity 1 Bishop Feehan MA 83 Nick Parker Broomfield MA 15:31.2
Girls Varsity 1 Miller Place NY 97 Kathryn Allard Miller Place NY 18:33
Boys Varsity 2 Saratoga Springs NY 127 Andre Silva, Middle Country NY 15:54
Girls Varsity 2 Northport NY 90 Brittany Sheffey, Bellport NY 17:36

 

Boys Championship

		                                   Team Scores
	=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 BIS HENDRICKEN-RI           148    5   30   33   36   44   50   69
	      Total Time:  1:21:50.10
	         Average:    16:22.02
	   2 ST.ANTHONY-NY               153    6   14   37   45   51   59
	      Total Time:  1:21:46.20
	         Average:    16:21.24
	   3 NORTHPORT - NY              155    7   19   25   32   72   74   76
	      Total Time:  1:22:03.00
	         Average:    16:24.60
	   4 AMHERST REGIONAL-MA         164   10   21   34   42   57   84   88
	      Total Time:  1:22:16.10
	         Average:    16:27.22
	   5 NORTH KINGSTOWN-RI          174   17   27   35   46   49   73   82
	      Total Time:  1:22:43.10
	         Average:    16:32.62
	   6 CUMBERLAND-RI               179   18   28   29   39   65   77   87
	      Total Time:  1:22:47.10
	         Average:    16:33.42
	   7 ST.JOHN'S PREP-MA           186   11   26   38   41   70   92
	      Total Time:  1:22:52.20
	         Average:    16:34.44
	   8 SETON HALL PREP HIGH SCHO   194    9   23   43   58   61   67
	      Total Time:  1:22:49.00
	         Average:    16:33.80
	   9 TULLY CENTRAL SCHOOL        200    1    2   56   66   75   79   89
	      Total Time:  1:21:54.30
	         Average:    16:22.86
	  10 LEXINGTON-MA                212   12   22   52   55   71   93   97
	      Total Time:  1:23:16.20
	         Average:    16:39.24
	  11 BROCKTON - MA               253    3   53   54   60   83  102
	      Total Time:  1:23:52.20
	         Average:    16:46.44
	  12 BARRINGTON-RI               283   15   47   63   78   80   85   91
	      Total Time:  1:25:17.00
	         Average:    17:03.40
	  13 MCKEE/S.I.TECH-NY           353   24   64   81   90   94   96   98
	      Total Time:  1:27:27.10
	         Average:    17:29.42
	  14 TOTTENVILLE-NY              396   48   68   86   95   99  100  101
	      Total Time:  1:29:05.00
	         Average:    17:49.00

	
			
			Event 12  Boys 5k Run CC CHAMP
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Dominic Luka                 TULLY CENTRAL         15:02.30    1
	  2 Lopez Lomong                 TULLY CENTRAL         15:16.00    2
	  3 Keith Gill                   BROCKTON - MA         15:19.00    3
	  4 Cory Thorne                  PORTSMOUTH-RI         15:29.00    4
	  5 Adam Moitoso                 BIS HENDRICKEN-RI     15:34.00    5
	  6 Thomas Murphy                ST.ANTHONY-NY         15:35.00    6
	  7 Kevin Tschirhart             NORTHPORT - NY        15:38.00    7
	  8 Dan Springer                 WESTERLY-RI           15:39.00    8
	  9 Mike Rdek                    SETON HALL            15:45.00    9
	 10 James Dietz                  AMHERST REGIONAL-MA   15:48.00   10
	 11 Aaron Wheeler                ST.JOHN'S PREP-MA     15:48.10   11
	 12 Paul Morris                  LEXINGTON-MA          15:49.00   12
	 13 Dan Mac Kay                  WHITINSVILLE-MA       15:57.00   13
	 14 Terence Byrnes               ST.ANTHONY-NY         15:58.00   14
	 15 Tom Webb                     BARRINGTON-RI         15:59.00   15
	 16 Josh Springer                WESTERLY-RI           15:59.10   16
	 17 Nick Cooper                  NORTH KINGSTOWN-RI    16:07.00   17
	 18 Andrew Coleman               CUMBERLAND-RI         16:09.00   18
	 19 Dan Farber                   NORTHPORT - NY        16:10.00   19
	 20 Brian Holmquest              MARSHFIELD-MA         16:11.00   20
	 21 Brian Hunt                   AMHERST REGIONAL-MA   16:17.00   21
	 22 Ian Moloney                  LEXINGTON-MA          16:18.00   22
	 23 A.J. De Rose                 SETON HALL            16:19.00   23
	 24 Chris Greene                 MCKEE/S.I.TECH-NY     16:21.00   24
	 25 Andrew Miller                NORTHPORT - NY        16:22.00   25
	 26 Ryan Coons                   ST.JOHN'S PREP-MA     16:23.00   26
	 27 Nate Fuller                  NORTH KINGSTOWN-RI    16:24.00   27
	 28 Andrew Speroni               CUMBERLAND-RI         16:24.10   28
	 29 David Holgate                CUMBERLAND-RI         16:25.00   29
	 30 Chris Jackson                BIS HENDRICKEN-RI     16:25.10   30
	 31 Connor Westfall              HAMILTON-WENHAM-MA    16:26.00   31
	 32 Pat Zagorski                 NORTHPORT - NY        16:28.00   32
	 33 Dustin Coleman               BIS HENDRICKEN-RI     16:31.00   33
	 34 Ben Kulp                     AMHERST REGIONAL-MA   16:31.10   34
	 35 Dan Moriarty                 NORTH KINGSTOWN-RI    16:33.00   35
	 36 Nick Campbell                BIS HENDRICKEN-RI     16:34.00   36
	 37 Andrew Tychnowitz            ST.ANTHONY-NY         16:35.00   37
	 38 Rob O'Brien                  ST.JOHN'S PREP-MA     16:39.00   38
	 39 Mark Kenwood                 CUMBERLAND-RI         16:40.00   39
	 40 Ryan Nolette                 PLYMOUTH SOUTH-MA     16:41.00   40
	 41 Jeff Gandt                   ST.JOHN'S PREP-MA     16:41.10   41
	 42 Dan Lesser                   AMHERST REGIONAL-MA   16:42.00   42
	 43 Brian Trembley               SETON HALL            16:45.00   43
	 44 Richard Finnegan             BIS HENDRICKEN-RI     16:46.00   44
	 45 Corey Robson                 ST.ANTHONY-NY         16:46.10   45
	 46 Pat Craven                   NORTH KINGSTOWN-RI    16:48.00   46
	 47 Travis Conaway               BARRINGTON-RI         16:49.00   47
	 48 Thomas Dixon                 TOTTENVILLE-NY        16:51.00   48
	 49 Pat Stasiuk                  NORTH KINGSTOWN-RI    16:51.10   49
	 50 James Long                   BIS HENDRICKEN-RI     16:52.00   50
	 51 Colin Wilke                  ST.ANTHONY-NY         16:52.10   51
	 52 Archie Abrams                LEXINGTON-MA          16:53.00   52
	 53 David Lopes                  BROCKTON - MA         16:53.10   53
	 54 Michael Leavitt              BROCKTON - MA         16:55.00   54
	 55 Max Cancre                   LEXINGTON-MA          16:55.10   55
	 56 Bennett Hillenbrand          TULLY CENTRAL         16:57.00   56
	 57 Charlie Therriault           AMHERST REGIONAL-MA   16:58.00   57
	 58 Ian Shore                    SETON HALL            16:59.00   58
	 59 Matthew Kramer               ST.ANTHONY-NY         16:59.10   59
	 60 Evans Jacques                BROCKTON - MA         17:00.00   60
   

Girls Championship

	Brown University	Hy-Tek's MEET MANAGER  2:35 PM  10/18/2003  Page 1
	Fleet RI / Brown Cross Country Invitational - 10/18/2003
	21st Annual
	Goddard Park, RI


                                   Team Scores
	=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 SARATOGA SPRINGS - NY        27    1    4    6    7    9   16   20
	      Total Time:  1:28:55.40
	         Average:    17:47.08
	   2 BAY SHORE-NY                 87    3   10   12   24   38   40   70
	      Total Time:  1:34:11.10
	         Average:    18:50.22
	....Event 11  Girls 5k Run CC CHAMP
	   3 AMHERST REGIONAL-MA          93    8   11   15   26   33   43   54
	      Total Time:  1:34:57.10
	         Average:    18:59.42
	   4 COLUMBIA-NY                  95   13   14   21   22   25   27   47
	      Total Time:  1:35:40.00
	         Average:    19:08.00
	   5 FRANKLIN HIGH - MA          168   17   29   39   41   42   61   62
	      Total Time:  1:39:33.00
	         Average:    19:54.60
	   6 NORTH KINGSTOWN-RI          205   28   31   34   52   60   71   85
	      Total Time:  1:40:55.10
	         Average:    20:11.02
	   7 MCKEE/S.I.TECH-NY           208   23   30   48   51   56   63   72
	      Total Time:  1:40:52.10
	         Average:    20:10.42
	   8 ST. JOHN VILLA-NY           219   32   36   37   55   59   67   75
	      Total Time:  1:41:28.00
	         Average:    20:17.60
	   9 PAUL VI - NJ                238   35   44   49   53   57   66   69
	      Total Time:  1:42:16.00
	         Average:    20:27.20
	  10 CRANSTON WEST - RI          320   18   68   73   80   81   82   84
	      Total Time:  1:46:55.10
	         Average:    21:23.02
	  11 PLYMOUTH SOUTH-MA           349   58   64   65   76   86
	      Total Time:  1:48:52.00
	         Average:    21:46.40
	  12 SOUTH KINGSTOWN-RI          358   50   74   77   78   79   83
	      Total Time:  1:48:10.20
	         Average:    21:38.04


Event 11  Girls 5k Run CC CHAMP
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Nicole Blood                 SARATOGA SPRINGS      16:52.30    1
	  2 Lindsay Donaldson            LINCOLN SUDBURY       16:54.00    2
	  3 Laura Cummings               BAY SHORE-NY          17:30.00    3
	  4 Lindsey Ferguson             SARATOGA SPRINGS      17:37.00    4
	  5 Ellen Dougherty              RIVERHEAD - NY        17:52.00    5
	  6 Cameron Vahanian             SARATOGA SPRINGS      18:06.00    6
	  7 Ruby Solomon                 SARATOGA SPRINGS      18:06.10    7
	  8 Amber Sayer                  AMHERST REGIONAL-MA   18:12.00    8
	  9 Karyn Delay                  SARATOGA SPRINGS      18:14.00    9
	 10 Lauren Schmidt               BAY SHORE-NY          18:30.00   10
	 11 Spring Greeney               AMHERST REGIONAL-MA   18:32.00   11
	 12 Pam O'Sullivan               BAY SHORE-NY          18:50.00   12
	 13 Sarah Anderson               COLUMBIA-NY           18:53.00   13
	 14 Ashley Ferriero              COLUMBIA-NY           18:58.00   14
	 15 Amanda Rinderle              AMHERST REGIONAL-MA   19:00.00   15
	 16 Cabbie Rossi                 SARATOGA SPRINGS      19:04.00   16
	 17 Meredith Leenhouts           FRANKLIN HIGH - MA    19:05.00   17
	 18 Erin Lagasse                 CRANSTON WEST - RI    19:06.00   18
	 19 Kristin Farley               POLY PREP -NY         19:06.10   19
	 20 Melissa Trauscht             SARATOGA SPRINGS      19:10.00   20
	 21 Brina Seguine                COLUMBIA-NY           19:14.00   21
	 22 Alexandra Nicholas           COLUMBIA-NY           19:15.00   22
	 23 Kerry Salzano                MCKEE/S.I.TECH-NY     19:15.10   23
	 24 Ryann Hoffman                BAY SHORE-NY          19:18.00   24
	 25 Alison O'Brien               COLUMBIA-NY           19:20.00   25
	 26 Cailey Condit                AMHERST REGIONAL-MA   19:20.10   26
	 27 Julie Carr                   COLUMBIA-NY           19:37.00   27
	 28 Diana Osychny                NORTH KINGSTOWN-RI    19:43.00   28
	 29 Kate Rizzolo                 FRANKLIN HIGH - MA    19:48.00   29
	 30 Kim Scotto                   MCKEE/S.I.TECH-NY     19:50.00   30
	 31 Jamie Sullivan               NORTH KINGSTOWN-RI    19:50.10   31
	 32 Nicole Improta               ST. JOHN VILLA-NY     19:52.00   32
	 33 Niina Heikkenen              AMHERST REGIONAL-MA   19:53.00   33
	 34 Kristen Ohanian              NORTH KINGSTOWN-RI    19:57.00   34
	 35 Liz Kessler                  PAUL VI - NJ          20:00.00   35
	 36 Ashley Malley                ST. JOHN VILLA-NY     20:01.00   36
	 37 Meghan Mc Carrick            ST. JOHN VILLA-NY     20:03.00   37
	 38 Carissa Zino                 BAY SHORE-NY          20:03.10   38
	 39 Jill Sergi                   FRANKLIN HIGH - MA    20:07.00   39
	 40 Katie Hughes                 BAY SHORE-NY          20:08.00   40
	 41 Meg Trahan                   FRANKLIN HIGH - MA    20:14.00   41
	 42 Sam Robbins                  FRANKLIN HIGH - MA    20:19.00   42
	 43 Meilissa Lacey               AMHERST REGIONAL-MA   20:20.00   43
	 44 Diana Rankin                 PAUL VI - NJ          20:21.00   44
	 45 Amy Ahearn                   HAMILTON-WENHAM-MA    20:26.00   45
	 46 Audrey Harkins               HAMILTON-WENHAM-MA    20:26.10   46
	 47 Katrina Hines                COLUMBIA-NY           20:27.00   47
	 48 Dana Conroy                  MCKEE/S.I.TECH-NY     20:28.00   48
	 49 Rachael Lively               PAUL VI - NJ          20:30.00   49
	 50 Kate Davis                   SOUTH KINGSTOWN-RI    20:30.10   50
	 51 Jessica Schnurr              MCKEE/S.I.TECH-NY     20:34.00   51
	 52 Jade Nannig                  NORTH KINGSTOWN-RI    20:35.00   52
	 53 Katie Romaniak               PAUL VI - NJ          20:38.00   53
	 54 Daria Pause                  AMHERST REGIONAL-MA   20:41.00   54
	 55 Dana Terranova               ST. JOHN VILLA-NY     20:43.00   55
	 56 Ariana Cannavo               MCKEE/S.I.TECH-NY     20:45.00   56
	 57 Laura Petrik                 PAUL VI - NJ          20:47.00   57
	 58 Michelle Sweeney             PLYMOUTH SOUTH-MA     20:48.00   58
	 59 Morgan Proffitt              ST. JOHN VILLA-NY     20:49.00   59
	 60 Jenn Schick                  NORTH KINGSTOWN-RI    20:50.00   60
 

Boys Varsity 1

                                   Team Scores
	=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 BISHOP FEEHAN-MA             83    6   11   14   25   27   40   56
	      Total Time:  1:23:09.30
	         Average:    16:37.86
	   2 HOPEWELL VALLEY-NJ          106   12   15   21   26   32   63
	      Total Time:  1:24:25.20
	         Average:    16:53.04
	   3 HOPKINS-CT                  139    7   23   28   37   44   69   83
	      Total Time:  1:24:38.10
	         Average:    16:55.62
	   4 SHOREHAM WADDING RIVER      191    3    4   33   71   80  117  124
	      Total Time:  1:24:38.10
	         Average:    16:55.62
	....Event 9  Boys 5k Run CC VARSITY 1
	   5 WEST ISLIP-NY               208   17   29   41   59   62   79   88
	      Total Time:  1:26:15.30
	         Average:    17:15.06
	   6 COLLEGIATE-NY               257    8   18   20   96  115  135  148
	      Total Time:  1:26:44.30
	         Average:    17:20.86
	   7 WESTHAMPTON BEACH-NY        265   35   45   46   53   86   94  102
	      Total Time:  1:27:19.10
	         Average:    17:27.82
	   8 EAST HAMPTON                265   10   22   66   70   97
	      Total Time:  1:27:09.10
	         Average:    17:25.82
	   9 LYNBROOK-NY                 266    9   50   51   72   84  109  112
	      Total Time:  1:26:56.40
	         Average:    17:23.28
	  10 BROOMFIELD-MA               288    1   16   38  114  119  126  149
	      Total Time:  1:26:39.30
	         Average:    17:19.86
	  11 MANHASSET-NY                332   19   30   47  116  120
	      Total Time:  1:28:21.40
	         Average:    17:40.28
	  12 SOUTHAMPTON-NY              356    2    5   65  137  147  170  172
	      Total Time:  1:27:24.10
	         Average:    17:28.82
	  13 WESTERLY-RI                 372   39   54   73   85  121
	      Total Time:  1:29:13.00
	         Average:    17:50.60
	  14 SMITHFILED-RI               402   13   77  101  103  108  113  156
	      Total Time:  1:29:36.10
	         Average:    17:55.22
	  15 HOLLISTON-MA                405   31   48   78  106  142  146  181
	      Total Time:  1:29:49.00
	         Average:    17:57.80
	  16 MARTHA'S VINEYARD-MA        410   34   61   81  107  127  130
	      Total Time:  1:29:56.30
	         Average:    17:59.26
	  17 WESTON-MA                   420   42   68   75   76  159
	      Total Time:  1:30:28.10


	Event 9  Boys 5k Run CC VARSITY 1
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Nick Parker                  BROOMFIELD-MA         15:31.20    1
	  2 Geary Gubbins                SOUTHAMPTON-NY        15:38.00    2
	  3 Mike Gibney                  SHOREHAM              15:51.00    3
	  4 Ryan Hays                    SHOREHAM              15:52.00    4
	  5 Luis German                  SOUTHAMPTON-NY        15:52.10    5
	  6 Patrick Benson               BISHOP FEEHAN-MA      15:59.00    6
	  7 Brooks Udlesman              HOPKINS-CT            16:14.00    7
	  8 Jon Bach                     COLLEGIATE-NY         16:17.00    8
	  9 Jon Truitt                   LYNBROOK-NY           16:21.00    9
	 10 Christopher Reich            EAST HAMPTON          16:31.00   10
	 11 John Kelley                  BISHOP FEEHAN-MA      16:34.00   11
	 12 Mike Batanian                HOPEWELL VALLEY-NJ    16:39.00   12
	 13 Matt Poyton                  SMITHFILED-RI         16:39.10   13
	 14 Christian Guliano            BISHOP FEEHAN-MA      16:45.00   14
	 15 Derek Jablonski              HOPEWELL VALLEY-NJ    16:49.00   15
	 16 Patrick Foster               BROOMFIELD-MA         16:49.10   16
	 17 Tom Mc Loughlin              WEST ISLIP-NY         16:50.00   17
	 18 Mike Harbus                  COLLEGIATE-NY         16:50.10   18
	 19 Tom Papain                   MANHASSET-NY          16:53.00   19
	 20 Justin Holder                COLLEGIATE-NY         16:53.10   20
	 21 Dave Sivta                   HOPEWELL VALLEY-NJ    16:53.20   21
	 22 Matthew Reale                EAST HAMPTON          16:54.00   22
	 23 David Arnett                 HOPKINS-CT            16:55.00   23
	 24 Chris Johnson                EAST GREENWICH-RI     16:55.10   24
	 25 Christopher Parry            BISHOP FEEHAN-MA      16:55.20   25
	 26 Pat Jablonski                HOPEWELL VALLEY-NJ    16:56.00   26
	 27 Joseph Keenan                BISHOP FEEHAN-MA      16:56.10   27
	 28 Nick Stoler                  HOPKINS-CT            16:58.00   28
  

Girls Varsity 1

                                   Team Scores
	=================================================================================
	Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
	=================================================================================
	   1 MILLER PLACE-NY              97    1   10   15   30   41   45   58
	      Total Time:  1:39:58.10
	         Average:    19:59.62
	   2 ST. ROSE-NJ                 121    6   20   22   29   44   47   59
	      Total Time:  1:41:55.10
	         Average:    20:23.02
	   3 WESTERLY-RI                 165   11   26   32   42   54   60   90
	      Total Time:  1:43:52.00
	         Average:    20:46.40
	   4 HOPKINS-CT                  210   24   27   40   53   66   92   99
	      Total Time:  1:45:43.10
	         Average:    21:08.62
	   5 WESTHAMPTON BEACH-NY        225    2   18   52   76   77   86  102
	      Total Time:  1:44:59.00
	         Average:    20:59.80
	   6 LYNBROOK-NY                 255   16   34   35   56  114
	      Total Time:  1:47:13.20
	         Average:    21:26.64
	   7 NORWELL - MA                262   23   48   50   61   80   95  139
	      Total Time:  1:47:42.00
	         Average:    21:32.40
	   8 KINGS PARK-NY               273    9   21   39   89  115  116  124
	      Total Time:  1:47:42.00
	         Average:    21:32.40
	   9 MANHASSET-NY                274   17   31   46   79  101  118  141
	      Total Time:  1:47:59.00
	         Average:    21:35.80
	  10 SHOREHAM WADDING RIVER      281    4   36   73   81   87  117  122
	      Total Time:  1:47:11.10
	         Average:    21:26.22
	  11 EAST GREENWICH-RI           334   13   49   63  104  105  128
	      Total Time:  1:50:10.00
	         Average:    22:02.00
	  12 MARTHA'S VINEYARD-MA        428   14   96   97   98  123
	      Total Time:  1:53:38.00
	         Average:    22:43.60
	  13 HAMILTON-WENHAM-MA          438   43   55  100  113  127
	      Total Time:  1:54:44.00
	         Average:    22:56.80
	  14 SMITHFILED-RI               447   38   82   93  108  126  129  147
	      Total Time:  1:54:35.10
	         Average:    22:55.02
	....Event 7  Girls 5k Run CC VARSITY 1
	  15 NORTH SMITHFIELD-RI         484   62   85  106  111  120  121  136
	      Total Time:  1:55:40.00
	         Average:    23:08.00
	  16 DUXBURY-MA                  484   68   84  103  110  119  130  131
	      Total Time:  1:55:35.00
	         Average:    23:07.00
	  17 ST. JOSEPH HILL - NY        499   69   71   75  133  151
	      Total Time:  1:59:24.00
	         Average:    23:52.80
	  18 POLY PREP -NY               543   37   78  125  150  153
	      Total Time:  2:03:52.00
	         Average:    24:46.40
	  19 HAMPTON BAYS - NY           580   72   88  137  140  143  154  156
	      Total Time:  2:04:13.00
	         Average:    24:50.60
	  20 SOUTHAMPTON-NY              658   28  155  157  158  160
	      Total Time:  2:17:49.00
	         Average:    27:33.80


Event 7  Girls 5k Run CC VARSITY 1
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Kathryn Allard               MILLER PLACE-NY       18:33.10    1
	  2 Brittany Carter              W.HAMP.BEACH          18:51.00    2
	  3 Nicole Lombardi              NORTH PROVIDENCE-RI   19:01.00    3
	  4 Erin Hays                    SHOREHAM              19:05.00    4
	  5 Alison Ritter                WESTON-MA             19:19.00    5
	  6 Emily Mc Millan              ST. ROSE-NJ           19:22.00    6
	  7 Kristin Ricci                BROOMFIELD-MA         19:24.00    7
	  8 Stephanie Lombardi           NORTH PROVIDENCE-RI   19:26.00    8
	  9 Heidi Richards               KINGS PARK-NY         19:33.00    9
	 10 Christina Derosa             MILLER PLACE-NY       19:34.00   10
	 11 Lindsay Post                 WESTERLY-RI           19:42.00   11
	 12 Lane Marder                  WESTON-MA             19:48.00   12
	 13 Emily Mc Caffrey             EAST GREENWICH-RI     19:51.00   13
	 14 Allison Flandres             MARTHA'S VIN          19:54.00   14
	 15 Amy Pasler                   MILLER PLACE-NY       19:56.00   15
	 16 Valerie Gamache              LYNBROOK-NY           20:01.00   16
	 17 Lisa Mascali                 MANHASSET-NY          20:04.00   17
	 18 Heather Buletti              W.HAMP.BEACH          20:05.00   18
	 19 Lily Calderwood              BROOMFIELD-MA         20:08.00   19
	 20 Julienne Reilly              ST. ROSE-NJ           20:12.00   20
	 21 Danielle Santoro             KINGS PARK-NY         20:22.00   21
	 22 Kristen Lynch                ST. ROSE-NJ           20:25.00   22
	 23 Meredith Cammett             NORWELL - MA          20:27.00   23
	 24 Kara Pellegrino              HOPKINS-CT            20:27.10   24
	 25 Pam Rosato                   BROOMFIELD-MA         20:30.00   25
	 26 Katie Lima                   WESTERLY-RI           20:31.00   26
	 27 Julia Lustick                HOPKINS-CT            20:32.00   27
	 28 Elizabeth Fraser             SOUTHAMPTON-NY        20:42.00   28
	 29 Erin Mc Cafferty             ST. ROSE-NJ           20:43.00   29
	 30 Johanna Valente              MILLER PLACE-NY       20:45.00   30
	 31 Paulize Shepanzyk            MANHASSET-NY          20:46.00   31
	 32 Kaitlyn Stefanski            WESTERLY-RI           20:49.00   32
	 33 Halaina Demba                BROOMFIELD-MA         20:49.10   33
	 34 Lauren Bivond                LYNBROOK-NY           20:49.20   34

  

Boys Varsity 2

	   1 SARATOGA SPRINGS - NY       127    3    5   25   43   51   99  124
	      Total Time:  1:24:48.10
	         Average:    16:57.62
	   2 MIDDLE COUNTRY-NY           173    1   22   23   31   96  111  142
	      Total Time:  1:25:08.70
	         Average:    17:01.74
	   3 PLYMOUTH NORTH-MA           178    6    8   28   64   72  139  144
	      Total Time:  1:25:30.20
	         Average:    17:06.04
	   4 ST. JOSEPH SEA-NY           191   19   29   41   45   57   65   66
	      Total Time:  1:26:32.20
	         Average:    17:18.44
	   5 BOSTON COLLEGE-MA           223   12   38   44   59   70   94  131
	      Total Time:  1:26:51.40
	         Average:    17:22.28
	   6 SOUTH KINGSTOWN-RI          232    9   33   35   54  101  152  183
	      Total Time:  1:26:51.00
	         Average:    17:22.20
	   7 NEWTON SOUTH-MA             235   10   14   47   69   95  104  110
	      Total Time:  1:26:31.10
	         Average:    17:18.22
	   8 TOLL GATE-RI                258   21   40   55   62   80  103  153
	      Total Time:  1:27:35.20
	         Average:    17:31.04
	   9 LINCOLN-RI                  292   24   46   58   76   88  107
	      Total Time:  1:27:59.30
	         Average:    17:35.86
	  10 BELLPORT-NY                 294    2   32   56   90  114  123
	      Total Time:  1:27:15.20
	         Average:    17:27.04

	  
	  	Event 10  Boys 5k Run CC VARSITY 2
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Andre Silva                  MIDDLE COUNTRY-NY     15:53.50    1
	  2 Andrew Corral                BELLPORT-NY           16:04.00    2
	  3 Matt Gervasio                SARATOGA SPRINGS      16:18.00    3
	  4 Payton Preston               DENNIS-YARMOUTH-MA    16:21.00    4
	  5 Steve Murdock                SARATOGA SPRINGS      16:24.00    5
	  6 Jeremy Rosenberg             PLYMOUTH NORTH-MA     16:26.00    6
	  7 Kyle Galuski                 CAMBRIDGE R&L-MA      16:26.10    7
	  8 Dave Arruda                  PLYMOUTH NORTH-MA     16:27.00    8
	  9 Justin Stadnick              SOUTH KINGSTOWN-RI    16:28.00    9
	 10 Nate Farber                  NEWTON SOUTH-MA       16:28.10   10
	 11 Terrance Gallogly            CLASSICAL-RI          16:35.00   11
	 12 Albert Crooker               BOSTON COLLEGE-MA     16:39.00   12
	 13 Kevin Quadrozzi              TACONIC-MA            16:41.00   13
	 14 Maxime Guillaume             NEWTON SOUTH-MA       16:43.00   14
	 15 David Amoroso                EAST PROVIDENCE       16:46.00   15
	 16 Chris Roertgen               SMITHTOWN-NY          16:46.10   16
	 17 Dan Mc Vety                  PILGRIM-RI            16:47.00   17
	 18 Lance Spratling              TACONIC-MA            16:51.00   18
	 19 Timothy Whalen               ST. JOSEPH SEA-NY     16:53.00   19
	 20 Dominick Totino              PATCHOGUE ME          16:54.00   20
	 21 John Richards                TOLL GATE-RI          16:58.00   21
  

 

Girls Varsity 2

	   1 NORTHPORT - NY               90    2   15   18   26   29   36   43
	      Total Time:  1:37:20.00
	         Average:    19:28.00
	   2 BISHOP FEEHAN-MA            130   13   19   20   27   51   62   77
	      Total Time:  1:39:45.10
	         Average:    19:57.02
	   3 NEWTON SOUTH-MA             148    9   17   30   42   50   74
	      Total Time:  1:40:07.00
	         Average:    20:01.40
	   4 ST.ANTHONY-NY               149   14   22   25   40   48   52
	      Total Time:  1:40:21.10
	         Average:    20:04.22
	   5 BELLPORT-NY                 203    1   23   34   53   92   94
	      Total Time:  1:40:08.90
	         Average:    20:01.78
	   6 ST.JOHN THE BAPTIST-NY      206   11   31   38   58   68  105  109
	      Total Time:  1:41:40.00
	         Average:    20:20.00
	   7 SACRED HEART-NY             250   16   21   56   76   81   95  148
	      Total Time:  1:42:54.20
	         Average:    20:34.84
	   8 SMITHTOWN-NY                280    8   59   65   69   79  112  119
	      Total Time:  1:43:29.10
	         Average:    20:41.82
	   9 PATCHOGUE MEDFORD-NY        283    3   45   64   84   87  110  131
	      Total Time:  1:42:36.20
	         Average:    20:31.24


Event 8  Girls 5k Run CC VARSITY 2
	=======================================================================
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Brittany Sheffey             BELLPORT-NY           17:35.80    1
	  2 Lindsay Sundell              NORTHPORT - NY        17:58.00    2
	  3 Melissa Tempesta             PATCHOGUE ME          18:09.00    3
	  4 Allison Kieffer              WEST ISLIP-NY         18:35.00    4
	  5 Megan Brousseau              ATTLEBORO-MA          18:37.00    5
	  6 Annie Carney                 HOPEWELL VALLEY-NJ    18:54.00    6
	  7 Becky Hopkins                TOLL GATE-RI          19:03.00    7
	  8 Jessica Hampson              SMITHTOWN-NY          19:09.00    8
	  9 Liz Bacon                    NEWTON SOUTH-MA       19:10.00    9
	 10 Kayla Murphy                 BAY VIEW-RI           19:15.00   10
	 11 Maryclare Parritt            ST.JOHN THE           19:17.00   11
	 12 Lena Groeger                 CAMBRIDGE R&L-MA      19:27.00   12
	 13 Meghan Barrett               BISHOP FEEHAN-MA      19:32.00   13
	 14 Maureen Wynne                ST.ANTHONY-NY         19:34.00   14
	 15 Jennifer Filiberto           NORTHPORT - NY        19:35.00   15
	 16 Rolanda Bele                 SACRED HEART-NY       19:35.10   16
	 17 Caitlin Murphy               NEWTON SOUTH-MA       19:42.00   17
	 18 Samantha Seitter             NORTHPORT - NY        19:43.00   18
	 19 Emily Thomas                 BISHOP FEEHAN-MA      19:43.10   19
	 20 Tricia Wiseman               BISHOP FEEHAN-MA      19:45.00   20
	 21 Nicole Madden                SACRED HEART-NY       19:48.00   21
	 22 Erin Wilson                  ST.ANTHONY-NY         19:50.00   22
	 23 Julie Fehn                   BELLPORT-NY           19:55.00   23
	 24 Marilyn Haymann              LEXINGTON-MA          19:56.00   24
	 25 Kathleen Martin              ST.ANTHONY-NY         19:58.00   25
	 26 Danielle Karaganis           NORTHPORT - NY        19:59.00   26
	 27 Julia Gaudet                 BISHOP FEEHAN-MA      20:02.00   27
	 28 Kristin Bretscher            MIDDLE COUNTRY-NY     20:02.10   28
	 29 Laura Schwecherl             NORTHPORT - NY        20:05.00   29
	 30 Elise Garrity                NEWTON SOUTH-MA       20:06.00   30
	 31 Kerri Mannino                ST.JOHN THE           20:07.00   31
	 32 Danielle Muratore            MIDDLE COUNTRY-NY     20:11.00   32
	 33 Mariana Edkins               ST. JOSEPH SEA-NY     20:12.00   33
	 34 Ashley DeACETIS              BELLPORT-NY           20:12.10   34
	 35 Sarah Pagne                  LINCOLN-RI            20:13.00   35
	 36 Lindsay Byrne                NORTHPORT - NY        20:16.00   36
	 37 Kerry Shanley                MARSHFIELD-MA         20:18.00   37
	 38 Stephanie Mattar             ST.JOHN THE           20:19.00   38
	 39 Marie Barnett                ACTON BOXBORO-MA      20:20.00   39
	 40 Jessica Phelan               ST.ANTHONY-NY         20:20.10   40
	 41 Julia Bond                   LEXINGTON-MA          20:26.00   41
	 42 Melissa Forrow               NEWTON SOUTH-MA       20:27.00   42
	 43 Zori Ulrich                  NORTHPORT - NY        20:32.00   43
	 44 Shelby O'Rourke              WEST ISLIP-NY         20:33.00   44
	 45 Jennifer Curtin              PATCHOGUE ME          20:33.10   45
	 46 Bridget Sears                EXETER-NH             20:37.00   46
	 47 Susannah Di Trolio           ATTLEBORO-MA          20:38.00   47
	 48 Kathleen Bayer               ST.ANTHONY-NY         20:39.00   48
	 49 Jesse Carlin                 ST. JOSEPH SEA-NY     20:40.00   49
	 50 Ariella Cohen                NEWTON SOUTH-MA       20:42.00   50
	 51 Krisanne Campos              BISHOP FEEHAN-MA      20:43.00   51
	....Event 8  Girls 5k Run CC VARSITY 2
	 52 Alyssa Mahoney               ST.ANTHONY-NY         20:43.10   52
	 53 Jen Denise                   BELLPORT-NY           20:45.00   53
	 54 Brianna Petrone              BAY VIEW-RI           20:45.10   54
	 55 Christina Nelson             BAY VIEW-RI           20:46.00   55
	 56 Katie Schmidt                SACRED HEART-NY       20:50.00   56
	 57 Kayty Himmelstein            CAMBRIDGE R&L-MA      20:50.10   57
 

 

 

DyeStat Rhode Island

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004