HOME US News States
Oregon 2003 cross country
Bend Classic
Oct 11, 2003 at Bend OR - 42 degrees

| Results |

Snohomish Overpowers – Leary Makes Case for State

by Leo Collins

The cross country teams of Bend, Oregon hosted a very interesting meet near the downtown area last Saturday on a rather chilly 42 degree day. Drake Park is a rather bucolic setting for a race, as the Deschutes River flows by on one side & the course weaves beneath towering trees, but the competition was rather spirited. Those, who attended, were treated to excellent races and even blessed by the running gods, as the rain, which poured just outside of town both before & after the meet held off for the most part.

Girls

The elite girl’s race was probably the most anticipated event as Snohomish, Washington ranked in the nation’s Top Five by the Harrier Magazine was to run. Add to the team competition the fact that a number of top returnees from last year’s State Meet were also on hand and there was a distinct air of anticipation.

As might be expected a strong & full pack took off from the start & it was only after a mile that the race appeared to have taken shape with Erin Gray, the defending State champion from South Eugene, and Katie Leary of Klammath Union taking a slight lead. Only slightly behind raced Zoe Roy of Summit & Meghan Armstrong of Tualatin. Those runners appeared to have the race in hand at that point, as there was a gap of around twenty yards before Annaliese Chapa of Central Catholic who headed the next group. The course is mostly on the grass with some slight hills and for the most part stays on only one point of the river, yet at about the 2 mile mark it crosses a wooden bridge for a brief loop on the far side. By this point it appeared to be a race between Gray & Leary with Roy trailing by about five yards & Armstrong another three meters removed.

Racing the next 600 the order remained the same as the runners recrossed the river. From that point the runners raced along the side of the river until, well out of sight, they looped around and headed back. Upon their return the scene had shifted surprisingly for Katie Leary appeared all alone in the distance with a large lead and following her was Tualatin’s Armstrong. Erin Gray placed 3rd ten seconds behind Armstrong yet 6 seconds ahead of Roy. Annaliese Chapa threaded her way into contention to place 5th. Snohomish, led by 6th place finisher Alyssa Modrell, left no doubt about the team championship as they had their entire top five in at the 19:27 mark, which was good for 15th place. With a low of 53 points they showed why they are so highly regarded leading a fine team from Bishop Kelly of Idaho by almost 50 points with Klammath Union third. With this race one can only say that Katie Leary has made her own case for being State Champion - the fine time of 18:02 only emphasizes it more!

Boys

At times one can become a bit complacent and assume that an upcoming race is going to follow some sort of a form chart but anyone, who might have held that feeling on Saturday, was in for a real surprise. The nice thing about cross country races is that they can have a distinct ebb and flow for an individual runner and this was surely on display in Bend.

Numerous runners held the lead at one point or the other in the elite boys race with Bend’s Jacob Marx taking the first turn. Shortly after the mile mark Newberg’s Sage Canady assumed the lead with a good half-dozen runners a bit behind. By the time that they were to cross the bridge Klammath Union’s Kevin Pelligrino moved into the lead with Kenyon Neuman of Summit & Andy Wright of Ashland giving close pursuit. Also with this lead group was improving Jordan Pommerening of Rex Putnam.

As had occurred earlier with the girls the leaders glided out of sight only to stun the crowd upon their return. Striding up the hill toward the finish was Summit’s Neuman, who crossed the finish with a very good time of 15:38. He held a two second lead over Andy Wright of Ashland. Neuman added after the race that he “really didn’t feel all that well” at that point but there is little doubt that, however he felt: “he was rolling” as Pommerening noted. There is a lesson for all of us there, whether we are runners or not.

The team title went to Mountain View of Oregon while Snohomish and Bend had a good battle for second & third.

Results

results from Doug Cleavenger, Time2Race, 541-382-4444, [email protected]

| Boys | Girls |

Boys

BEND CLASSIC ELITE
BEND, OR ==== 5000 METERS =====OCT 11, 2003


*********** MEN'S VARSITY TEAM SCORE **********

1. MT. VIEW (OR)
7 8 9 28 33 (88) (93) = 85
Matt Davis, Ryan Martinez, Andy Tronson, Mike Condon,
Antony Moorman, Dakota Blackhorse, Brent Beckwith
2. SNOHOMISH
14 17 18 30 39 (50) (54) = 118
Bobby Carlson, Danny Weiser, Andrew Blebe, Cale McCulloch,
Justin Brandt, Dan Bame, Steve Mason
3. BEND HIGH
12 22 27 29 34 (53) (94) = 124
Jacob Marx, Jacob Knight, Dylan Coleman, Casey Mattox,
Chris Grever, Dane Brock, Francis Maddox
4. HERMISTON
13 15 23 31 58 (65) (69) = 140
Joe Hernandez, Jose Juarez, Daniel Valdez, Lorenzo
Gonzalez, Walter Juarez, Adam Neiss, Nathan Wicks
5. SOUTH EUGENE
11 24 32 40 42 (52) = 149
Dustin Moore, Harrison Lakehomer, Craig Emmes, Ryan Harvey,
Andrew Kahl, Jon Terzenbach
6. NEWBERG
5 10 19 47 71 (76) (78) = 152
Sage Canaday, Vertin Alvarez, Nick Bellisario, Danial
Alverez, Trevor Arserault, Peter Keyser, Stephen Delavegg
7. ASHLAND
2 6 45 60 62 (101) = 175
Andy Wright, David Morgan, Cameron Barleen, Spencer Bonney,
Adam Trautman, Nelson Kling
8. KLAMATH UNION
4 25 41 55 56 (57) (98) = 181
Kevin Pellegrino, Alex Jayne, Drew Crawford, Dan Landrum,
Chris Hernandez, Luis Morelos, Mason Orlow
9. REX PUTNAM
3 26 48 51 90 (102)(106) = 218
Jordan Pommerening, Kevin Regan, Michael Ryan, Brett
Welches, Tyler Pickle, Max Stuckey, Taylor Johnson
10. GRANTS PASS
20 35 59 63 72 (83) (84) = 249
Trevor Hanlin, Jamie Gunn, Grant Margeson, Matt Johnson,
Brad Higgins, Denver Speelman, Michael Scanlan
10. MT. VIEW (ID)
21 37 44 61 86 = 249
Sean Boone, Brian Harris, Logan Katseanes, Alex Goold,
Tyler Quick
12. GRANT
16 38 68 70 80 (82)(105) = 272
Brent Bonfiglio, Austin Knutson, Ben Goodling, Graham Klag,
Dane Clark, Corey Heppner, Jim Bethune
13. MCMINNVILLE
49 64 67 73 79 (92) (99) = 332
Harrison Lee, Josiah Johnstone, Mario Battaglia, Patrick
Lee, Brian Olafsen, David Lenker, Chris Bonebrake
14. CENTRAL CATHOLIC
43 46 66 74 104 = 333
Sam Wotipka, Aaron Hensley, Taylor Bergmann, Nick Dollar,
Matt Rossetto
15. SUMMIT
1 81 87 89 95 (96)(100) = 353
Kenyon Neuman, Chris Spork, Kris Cox, Tyler Vlodica,
Gatlin Neuman, Jake Husk, Collin Rymer
16. TUALATIN
36 75 77 85 91 (97)(103) = 364
Lane Johnson, Andrew Bonica, AJ Sanders, David Shriver,
Beau Bateman, Nicholas Loftin, Sam Cauthorn


BEND CLASSIC ELITE
BEND, OR ==== 5000 METERS =====OCT 11, 2003


******** VARSITY MEN ********

Place No. Name School Timevf
===== ==== ================== ================ =======
1 4081 Kenyon Neuman Summit 15:38.1
2 3740 Andy Wright Ashland 15:40.6
3 3888 Jordan Pommerening Rex Putnam 15:47.3
4 3715 Kevin Pellegrino Klamath Union 16:00.5
5 3876 Sage Canaday Newberg 16:01.3
6 3738 David Morgan Ashland 16:02.1
7 3844 Matt Davis Mt. View (or) 16:11.3
8 3845 Ryan Martinez Mt. View (or) 16:11.6
9 3847 Andy Tronson Mt. View (or) 16:16.3
10 3872 Vertin Alvarez Newberg 16:19.6
11 3933 Dustin Moore South Eugene 16:19.9
12 3546 Jacob Marx Bend High 16:20.6
13 3662 Joe Hernandez Hermiston 16:24.1
14 3955 Bobby Carlson Snohomish 16:27.0
15 3663 Jose Juarez Hermiston 16:27.4
16 3591 Brent Bonfiglio Grant 16:27.9
17 3958 Danny Weiser Snohomish 16:28.4
18 3953 Andrew Blebe Snohomish 16:28.9
19 3875 Nick Bellisario Newberg 16:33.9
20 3622 Trevor Hanlin Grants Pass 16:34.5
21 3792 Sean Boone Mt. View (id) 16:35.4
22 3544 Jacob Knight Bend High 16:38.4
23 3666 Daniel Valdez Hermiston 16:40.9
24 3932 Harrison Lakehomer South Eugene 16:41.5
25 3711 Alex Jayne Klamath Union 16:42.3
26 3889 Kevin Regan Rex Putnam 16:43.5
27 3542 Dylan Coleman Bend High 16:44.8
28 3843 Mike Condon Mt. View (or) 16:50.4
29 3547 Casey Mattox Bend High 16:52.5
30 3956 Cale Mcculloch Snohomish 16:52.8
31 3661 Lorenzo Gonzalez Hermiston 16:55.4
32 3928 Craig Emmes South Eugene 16:56.4
33 3846 Antony Moorman Mt. View (or) 16:56.9
34 3543 Chris Grever Bend High 16:57.3
35 3621 Jamie Gunn Grants Pass 16:58.5
36 4002 Lane Johnson Tualatin 17:01.8
37 3794 Brian Harris Mt. View (id) 17:04.4
38 3596 Austin Knutson Grant 17:04.9
39 3954 Justin Brandt Snohomish 17:07.3
40 3929 Ryan Harvey South Eugene 17:08.0
41 3709 Drew Crawford Klamath Union 17:08.5
42 3930 Andrew Kahl South Eugene 17:08.9
43 3571 Sam Wotipka Central Catholic 17:09.7
44 3795 Logan Katseanes Mt. View (id) 17:10.2
45 3734 Cameron Barleen Ashland 17:10.8
46 3568 Aaron Hensley Central Catholic 17:11.5
47 3873 Danial Alverez Newberg 17:14.7
48 3890 Michael Ryan Rex Putnam 17:15.3
49 3773 Harrison Lee Mcminnville 17:16.1
50 3952 Dan Bame Snohomish 17:18.2
51 3892 Brett Welches Rex Putnam 17:22.7
52 3906 Jon Terzenbach South Eugene 17:24.2
53 3541 Dane Brock Bend High 17:25.4
54 3937 Steve Mason Snohomish 17:25.9
55 3712 Dan Landrum Klamath Union 17:26.2
56 3710 Chris Hernandez Klamath Union 17:26.8
57 3713 Luis Morelos Klamath Union 17:29.3
58 3664 Walter Juarez Hermiston 17:30.0
59 3625 Grant Margeson Grants Pass 17:34.9
60 3735 Spencer Bonney Ashland 17:35.4
61 3793 Alex Goold Mt. View (id) 17:36.4
62 3739 Adam Trautman Ashland 17:37.8
63 3624 Matt Johnson Grants Pass 17:38.6
64 3772 Josiah Johnstone Mcminnville 17:39.2
65 3665 Adam Neiss Hermiston 17:39.8
66 3566 Taylor Bergmann Central Catholic 17:40.3
67 3770 Mario Battaglia Mcminnville 17:42.1
68 3593 Ben Goodling Grant 17:45.2
69 3667 Nathan Wicks Hermiston 17:47.9
70 3595 Graham Klag Grant 17:48.6
71 3874 Trevor Arserault Newberg 17:52.3
72 3623 Brad Higgins Grants Pass 17:54.2
73 3774 Patrick Lee Mcminnville 17:55.7
74 3567 Nick Dollar Central Catholic 17:56.1
75 4000 Andrew Bonica Tualatin 17:56.5
76 3877 Peter Keyser Newberg 17:58.8
77 3976 Aj Sanders Tualatin 17:59.6
78 3851 Stephen Delavegg Newberg 18:00.4
79 3776 Brian Olafsen Mcminnville 18:02.7
80 3592 Dane Clark Grant 18:04.7
81 4084 Chris Spork Summit 18:05.2
82 3594 Corey Heppner Grant 18:08.5
83 3627 Denver Speelman Grants Pass 18:09.9
84 3626 Michael Scanlan Grants Pass 18:10.5
85 4004 David Shriver Tualatin 18:11.0
86 3796 Tyler Quick Mt. View (id) 18:11.4
87 4079 Kris Cox Summit 18:11.9
88 3842 Dakota Blackhorse Mt. View (or) 18:13.6
89 4085 Tyler Vlodica Summit 18:14.4
90 3887 Tyler Pickle Rex Putnam 18:15.3
91 3999 Beau Bateman Tualatin 18:18.8
92 3775 David Lenker Mcminnville 18:19.8
93 3841 Brent Beckwith Mt. View (or) 18:24.9
94 3545 Francis Maddox Bend High 18:26.5
95 4082 Gatlin Neuman Summit 18:27.0
96 4021 Jake Husk Summit 18:28.3
97 4003 Nicholas Loftin Tualatin 18:30.8
98 3714 Mason Orlow Klamath Union 18:34.8
99 3771 Chris Bonebrake Mcminnville 18:40.4
100 4083 Collin Rymer Summit 18:41.1
101 3736 Nelson Kling Ashland 18:41.9
102 3891 Max Stuckey Rex Putnam 18:45.0
103 4001 Sam Cauthorn Tualatin 18:46.0
104 3570 Matt Rossetto Central Catholic 18:51.7
105 3590 Jim Bethune Grant 18:52.6
106 3886 Taylor Johnson Rex Putnam 19:05.7

Girls

*********** WOMEN'S VARSITY TEAM SCORE **********

1. SNOHOMISH
6 9 10 13 15 (30) (55) = 53
Alyssa Modreu, Lucy Miller, Amanda Stopa, Ashley Meyer,
Kara Sporrong, Kim Holland, Jacque Wiseman
2. BISHOP KELLY
7 8 22 28 37 (48) (80) = 102
Jackie Carter, Katie O'Neil, Rachelle Hawkins, Amanda
DeHaas, Michelle Obrochta, Elissa Flandro, Stephanie
Fassio
3. KLAMATH UNION
1 24 27 39 41 (74) (88) = 132
Katie Leary, Lorene Young, Jessica Wood, Kellianne Kleeman,
Adrienne Cesena, Sarah Kennedy, Laura Leppert
4. GRANT
12 17 19 23 96 (109)(114) = 167
Natalie Todd-Zebell, Kyla Burnet, Kira Donnelly, Lizzy
Wild, Nora Darlow, Julia Liedel, Julianne Simmonds
5. SOUTH EUGENE
3 18 42 47 60 (61) (78) = 170
Erin Gray, Lauren Sharp, Sarah Albi, Laura Moshofsky, Lena
Sessions, Jadie Mollier, Gianna Palmer
6. MCMINNVILLE
14 20 26 49 62 (79) (85) = 171
Kira Roerig, Caitlin White, Claire Sharman, Sheri Morgan,
Stephanie Burton, Michele Noble, Emily Sterling
7. HERMISTON
11 32 43 45 52 (58) (82) = 183
Jennifer Macias, Stephanie Walker, Stephanie Raleigh,
Brindy Hendrickson, Sierra Schultz, Chelsee Harmon,
Chelsea Hector
8. MT. VIEW (ID)
31 35 38 46 51 (73)(122) = 201
Signe Spencer, Kerynn Davis, Jaleese Simmons, Abby Zimney,
Lindsey Sutcliffe, Jessica Crandell, Sean Boone
9. TUALATIN
2 29 53 54 65 (71) (95) = 203
Maghan Armstrong, Mallory Freed, Kate Alexander, Colleen
Godfrey, Erin McKeighan, Lindsay Hallvik, Amanda Bateman
10. CRESENT VALLEY
21 36 40 59 67 (87)(108) = 223
Sarah McCune, Heather Wales, Meghan Miller, Caitlynn
Farrens, Dani Babbel, Tracy Hruby, Jennifer Lacy-Nichol
11. SUMMIT
4 44 56 70 76 (81) (98) = 250
Zoe Roy, Whitney Drew, Kelan Stanfill, Kimiko Elliot,
Jessica Schueler, Mykel Martin, Elise Miller
12. BEND HIGH
25 33 63 64 84 (92)(100) = 269
Megan Wrightman, Sarah Wrightman, Jackie Elo, Elise
Stienhauff, Heather Clear, Melissa Cheney, Malerie Pratt
13. SISTERS
34 50 57 68 91 (102)(104) = 300
Iris Powell, Lindsay Chick, Rikki Glick, Erin Gough,
Kaitlin McAlister, Jenna Perry, Amber Craigg
14. CENTRAL CATHOLIC
5 66 77 94 106 (107)(124) = 348
Annaliese Chapa, Ashlee Commeree, Amy Evans, Madeleine
Giannotti, Alma Chapa, Alice Stevens, Sam Wotipka
15. GRANTS PASS
16 72 75 101 103 (105)(121) = 367
Brittany Hodgson, Amanda Straw, Elizabeth Howard, Elise
Aschwanden, Ana Engebretson, Lauren Sigel, Trevor Hanlin
16. ASHLAND
69 86 93 99 110 (111)(116) = 457
Sophie DiStephano, Alyssa Taylor, Briana Lescher, Victoria
Mayfield, Maya Nerenberg, Chelsey Boehnke, Andy Wright
17. MT. VIEW (OR)
83 89 90 97 112 (113)(115) = 471
Crissy Crager, Monica Atkinson, Sami Murillo, Hannah Lee,
Kelly Boe, Erika Hanson, Erin Carter
18. NEWBERG
118 119 120 125 128 (129)(130) = 610
Sage Canaday, Vertin Alvarez, Nick Bellisario, Danial
Alverez, Trevor Arserault, Peter Keyser, Stephen Delavegg
19. REX PUTNAM
117 123 126 127 131 (132)(133) = 624
Jordan Pommerening, Kevin Regan, Michael Ryan, Brett
Welches, Tyler Pickle, Max Stuckey, Taylor Johnson

BEND CLASSIC ELITE
BEND, OR ==== 5000 METERS =====OCT 11, 2003


****** VARSITY WOMEN ******
Place No. Name School Timevf
===== ==== ================== ================ =======
1 3689 Katie Leary Klamath Union 18:02.8
2 3983 Maghan Armstrong Tualatin 18:23.6
3 3909 Erin Gray South Eugene 18:33.9
4 4039 Zoe Roy Summit 18:39.1
5 3556 Annaliese Chapa Central Catholic 18:42.3
6 3943 Alyssa Modreu Snohomish 18:47.9
7 4120 Jackie Carter Bishop Kelly 18:57.1
8 4125 Katie O'neil Bishop Kelly 19:00.6
9 3942 Lucy Miller Snohomish 19:05.0
10 3946 Amanda Stopa Snohomish 19:06.4
11 3650 Jennifer Macias Hermiston 19:14.7
12 3583 Natalie Todd-Zebel Grant 19:19.6
13 3941 Ashley Meyer Snohomish 19:20.1
14 3757 Kira Roerig Mcminnville 19:27.3
15 3945 Kara Sporrong Snohomish 19:27.7
16 3608 Brittany Hodgson Grants Pass 19:32.4
17 3578 Kyla Burnet Grant 19:39.1
18 3914 Lauren Sharp South Eugene 19:41.1
19 3580 Kira Donnelly Grant 19:43.3
20 3760 Caitlin White Mcminnville 19:46.4
21 4291 Sarah Mccune Cresent Valley 19:48.8
22 4124 Rachelle Hawkins Bishop Kelly 19:52.0
23 3584 Lizzy Wild Grant 19:52.5
24 3692 Lorene Young Klamath Union 19:55.7
25 3519 Megan Wrightman Bend High 19:57.8
26 3758 Claire Sharman Mcminnville 19:59.6
27 3691 Jessica Wood Klamath Union 20:01.8
28 4121 Amanda Dehaas Bishop Kelly 20:02.6
29 3985 Mallory Freed Tualatin 20:03.2
30 3940 Kim Holland Snohomish 20:08.0
31 3785 Signe Spencer Mt. View (id) 20:08.9
32 3653 Stephanie Walker Hermiston 20:13.3
33 3520 Sarah Wrightman Bend High 20:14.4
34 4221 Iris Powell Sisters 20:17.8
35 3782 Kerynn Davis Mt. View (id) 20:18.3
36 4293 Heather Wales Cresent Valley 20:23.3
37 4126 Michelle Obrochta Bishop Kelly 20:23.7
38 3784 Jaleese Simmons Mt. View (id) 20:24.1
39 3688 Kellianne Kleeman Klamath Union 20:24.5
40 4292 Meghan Miller Cresent Valley 20:25.0
41 3686 Adrienne Cesena Klamath Union 20:31.2
42 3908 Sarah Albi South Eugene 20:34.0
43 3651 Stephanie Raleigh Hermiston 20:41.7
44 4036 Whitney Drew Summit 20:42.3
45 3649 Brindy Hendrickson Hermiston 20:42.8
46 3786 Abby Zimney Mt. View (id) 20:44.4
47 3911 Laura Moshofsky South Eugene 20:45.0
48 4123 Elissa Flandro Bishop Kelly 20:49.0
49 3755 Sheri Morgan Mcminnville 20:52.3
50 4215 Lindsay Chick Sisters 20:52.7
51 3790 Lindsey Sutcliffe Mt. View (id) 20:53.1
52 3652 Sierra Schultz Hermiston 20:54.8
53 3982 Kate Alexander Tualatin 20:55.6
54 3986 Colleen Godfrey Tualatin 20:56.3
55 3951 Jacque Wiseman Snohomish 20:58.9
56 4042 Kelan Stanfill Summit 21:02.3
57 4217 Rikki Glick Sisters 21:03.6
58 3647 Chelsee Harmon Hermiston 21:05.7
59 4289 Caitlynn Farrens Cresent Valley 21:08.8
60 3913 Lena Sessions South Eugene 21:09.2
61 3910 Jadie Mollier South Eugene 21:09.7
62 3754 Stephanie Burton Mcminnville 21:11.8
63 3516 Jackie Elo Bend High 21:12.6
64 3518 Elise Stienhauff Bend High 21:13.0
65 3992 Erin Mckeighan Tualatin 21:15.8
66 3557 Ashlee Commeree Central Catholic 21:16.8
67 4288 Dani Babbel Cresent Valley 21:17.6
68 4218 Erin Gough Sisters 21:18.2
69 3722 Sophie Distephano Ashland 21:18.8
70 4037 Kimiko Elliot Summit 21:20.1
71 3987 Lindsay Hallvik Tualatin 21:21.2
72 3612 Amanda Straw Grants Pass 21:24.5
73 3787 Jessica Crandell Mt. View (id) 21:24.8
74 3687 Sarah Kennedy Klamath Union 21:25.3
75 3609 Elizabeth Howard Grants Pass 21:25.8
76 4041 Jessica Schueler Summit 21:26.3
77 3558 Amy Evans Central Catholic 21:26.9
78 3912 Gianna Palmer South Eugene 21:28.3
79 3756 Michele Noble Mcminnville 21:29.3
80 4122 Stephanie Fassio Bishop Kelly 21:31.1
81 4066 Mykel Martin Summit 21:37.5
82 3648 Chelsea Hector Hermiston 21:40.1
83 3816 Crissy Crager Mt. View (or) 21:45.1
84 3515 Heather Clear Bend High 21:45.8
85 3759 Emily Sterling Mcminnville 21:46.4
86 3727 Alyssa Taylor Ashland 21:47.4
87 4290 Tracy Hruby Cresent Valley 21:47.9
88 3690 Laura Leppert Klamath Union 21:48.7
89 3813 Monica Atkinson Mt. View (or) 21:50.0
90 3819 Sami Murillo Mt. View (or) 21:50.4
91 4219 Kaitlin Mcalister Sisters 21:52.9
92 3514 Melissa Cheney Bend High 21:56.1
93 3724 Briana Lescher Ashland 22:00.2
94 3559 Madeleine Giannott Central Catholic 22:01.5
95 3984 Amanda Bateman Tualatin 22:02.3
96 3579 Nora Darlow Grant 22:05.8
97 3818 Hannah Lee Mt. View (or) 22:08.0
98 4038 Elise Miller Summit 22:12.9
99 3725 Victoria Mayfield Ashland 22:14.2
100 3517 Malerie Pratt Bend High 22:18.0
101 3606 Elise Aschwanden Grants Pass 22:20.5
102 4220 Jenna Perry Sisters 22:23.1
103 3614 Ana Engebretson Grants Pass 22:39.0
104 4216 Amber Craigg Sisters 22:48.0
105 3611 Lauren Sigel Grants Pass 22:54.3
106 3555 Alma Chapa Central Catholic 22:58.4
107 3560 Alice Stevens Central Catholic 23:15.9
108 4297 Jennifer Lacy-Nich Cresent Valley 23:16.2
109 3581 Julia Liedel Grant 23:16.6
110 3726 Maya Nerenberg Ashland 23:17.2
111 3729 Chelsey Boehnke Ashland 23:21.6
112 3814 Kelly Boe Mt. View (or) 23:35.5
113 3817 Erika Hanson Mt. View (or) 23:37.2
114 3582 Julianne Simmonds Grant 23:56.4
115 3815 Erin Carter Mt. View (or) 24:03.2


 

DyeStat Oregon

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004