States
Oklahoma

2002 Cross Country
Pre-Season Poll

by Oklahoma Coaches
on OHS Track and Field


Boys - Girls

Top Teams and Individuals All Classes Combined

BOYS

Jenks, Edmond Memorial, and Watonga

Schmiedeberg, Tower, MedicineBear, and Coleman

GIRLS

Jenks, Plainview, and Watonga

McLeod, Zanotti, Baldwin, Lettkeman, Davis, and Edsall

Top Teams and Individuals by Class

Boys

5A Boys Edmond Memorial, Jenks

Tyler Schmiedeberg, Edmond Memorial; Andrew Tower, Stillwater; Marc Shumate, Edmond Memorial; Aaron Snyder, Mustang; Brian Gosnell, Tahlequah; Dan Maxwell, Jenks, David McVey, Jenks; Brandon McCarthy, Jenks; Preston Baker, Sapulpa; Tom Pile, Jenks; John Sutrick, Sapulpa; Christian Woodside, Edmond Memorial

4A Boys Shawnee, Tulsa Bishop Kelley

Tyler Kelly, Tulsa Bishop Kelley; Matt Cross, Ardmore; Brian Esser, Shawnee; Brian Cross, Ardmore; Jacob Wright, Shawnee; Matt Cagigal, Bishop McGuinness; Cliff Haley, Shawnee; Blake Henry, Tulsa Bishop Kelley

3A Boys Marlow, Weatherford

Trey Hill, Marlow; Frank Fleming, Marlow; Ladd Sullins, Byng; Kyle Evans, Elk City; Josh Stewart, Byng; Jamin Jones, Byng; Matt Moreno, Marlow; Kyle McDonald, Elk City; Charles Clark, Weatherford

2A Boys Watonga, Plainview

Marshall MedicineBear, Watonga; Jason Coleman, Watonga; John Kuehn, Watonga; Matt Blackowl, Tishomingo; Craig Wood, Chisholm; David Foster, Chisholm; Robert Welke, Plainview; Brad Mouse, Tahlequah Sequoyah; Chris RomanNose, Watonga; Jeff Wright, Plainview; J.D. Gribble, Watonga; Chris Orsburn, Little Axe

1A Boys Beaver, Carnegie

Justin Edsall, Lomega; Trevor Beaver, Carnegie; Ryan Rector, Deer Creek-Lamont; Caleb Hobbs, Wilson; Dustin Davis, Healdton; T.C. Green, Velma-Alma

Girls

5A Girls Jenks, Westmoore, Mustang

Brianna McLeod, Jenks; Danielle Zanotti, Mustang; Chelsea Baldwin, Ponca City; Amiee Vasquez, Westmoore; Rachel Barber, Jenks; Laura Major, Jenks; Sarah Saffa, Tulsa Union; Katherine Ensler, Norman; Jennifer Clarke, Stillwater; Catherine O'Dell, Enid; Jessica Eldridge, Broken Arrow; Kaci Bilbrey, Mustang; Katy Rader, Tulsa Union

4A Girls Bishop McGuinness, Tulsa Bishop Kelley, Guthrie

Alicia Dalby, Tulsa Edison; Mallory Cowden, Guthrie; Christine Walls, Tulsa Bishop Kelley; Sarah Cantrell, Guthrie; Stephanie Fielder, Bishop McGuinness; Natalia Voellmeke, John Marshall; Ellen Carey, Bishop McGuinness; Danielle Vanzandt, Bishop McGuinness; Stephanie Casso, Bishop McGuinness; Petrina Lamb, Guthrie; Katie Reichert, Bishop McGuinness

3A Girls Madill, Jay

Abigail Lillich, Jay; Cynthia Kimes, Piedmont; Claribel Mendoza, Madill; Felicia Fleming, Marlow; Holly Villines, Weatherford; Ashley Huitt, Elgin; Heather Hoedebeck, Madill

2A Girls Plainview, Watonga

Kimbri Lettkeman, Watonga; Stephanie Merlyn, Plainview; Brittany Callender, Plainview; Amanda Moore, Watonga; Lauren Crawford, Watonga; Jennifer Coleman, Watonga; Jill Boeckman, Chisholm; Paige Coppedge, Tishomingo; Breanne Baldwin, Watonga; Melissa McCarty, Plainview; Tessa Walker, Tishomingo

1A Girls Oklahoma Bible Acadamy, Velma-Alma, Woodland

Brooke Edsall, Lomega; McKale Davis, Woodland; Heidi Schmidt, Oklahoma Bible Acadamy; Candelen Burns, Haworth; Molly Layn, Velma-Alma; Celes Sutton, Velma-Alma; Nikki Bliss, Carnegie

 

DyeStat Oklahoma

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003