HOME US News States
New York 2003 cross country
Suburban Council Championships
October 25 at Saratoga Springs State Park - 3.05 miles

Nicole Blood 17:05 leads US#1 Saratoga girls 25 (1-2-5-8-9-10-12). US#7 Shenendehowa boys 23 grab top four spots, headed by Jacob Gurzler 15:10.

Boys - Girls

results from Section 2 web site

Boys

 Boys Varsity 

                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Shenendehowa               23    1    2    3    4   13   15   32          
   2 Colonie                    78    6    7   11   17   37   50   52          
   3 Guilderland               106    8    9   26   29   34   47   49          
   4 Bethlehem                 120    5   20   24   35   36   39   41          
   5 Burnt Hills               140   12   19   27   40   42   45   57          
   6 Saratoga                  152   14   16   28   46   48   64   68          
   7 Shaker                    163   18   22   25   44   54   58   59          
   8 Mohonasen                 175   23   30   31   38   53   56   63          
   9 Niskayuna                 250   21   51   55   61   62   66   70          
  10 Columbia                  267   10   43   69   71   74   76   77          
  11 Averill Park              297   33   60   65   67   72   73   75          
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME           YR SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   682 Jacob Gurzler          12 Shenendehowa        4:52    15:09.86     1
   2   678 Ryan Gaedje            12 Shenendehowa        4:54    15:13.57     2
   3   704 Scott Mindel           12 Shenendehowa        4:57    15:24.06     3
   4   715 Phil Roach             12 Shenendehowa        4:57    15:24.92     4
   5   116 Matt Shaffer           10 Bethlehem           5:01    15:37.03     5
   6   216 Kyle Audi              12 Colonie             5:02    15:39.56     6
   7   245 Kevin Treadway         10 Colonie             5:02    15:40.08     7
   8   370 Brian Rhodes-Devey      9 Guilderland         5:03    15:41.98     8
   9   343 Seth DuBois            10 Guilderland         5:05    15:48.05     9
  10   291 Adam Harding           12 Columbia            5:06    15:52.02    10
  11   235 Brian Murphy           11 Colonie             5:07    15:54.00    11
  12   163 Ken Little             11 Burnt Hills         5:07    15:54.90    12
  13   721 Brian Smerkers         12 Shenendehowa        5:09    16:02.75    13
  14   503 Matt Gervasio             Saratoga            5:11    16:06.44    14
  15   709 Cory Pilinko           12 Shenendehowa        5:11    16:09.16    15
  16   512 Steve Murdock             Saratoga            5:12    16:11.63    16
  17   222 Joe Choiniere          12 Colonie             5:13    16:13.44    17
  18   589 Matt Klass             12 Shaker              5:14    16:17.79    18
  19   167 John Mueller           11 Burnt Hills         5:15    16:18.72    19
  20   120 Alex Tiberio           11 Bethlehem           5:15    16:19.38    20
  21   444 Mark Kopecki           11 Niskayuna           5:16    16:22.13    21
  22   586 Chris Houle            12 Shaker              5:16    16:23.24    22
  23   401 Brian VanEpps          12 Mohonasen           5:17    16:26.52    23
  24    89 Mike Dineen            12 Bethlehem           5:18    16:28.76    24
  25   592 Steve Marthy           10 Shaker              5:18    16:29.46    25
  26   381 Jake Zucker            12 Guilderland         5:18    16:30.75    26
  27   168 Shamus Nally           11 Burnt Hills         5:19    16:31.31    27
  28   508 Greg Kiley                Saratoga            5:19    16:31.76    28
  29   366 Justin Parietti        12 Guilderland         5:21    16:38.10    29
  30   395 Nick Grasso            10 Mohonasen           5:23    16:44.49    30
  31   393 Emery Dergosits        12 Mohonasen           5:23    16:45.11    31
  32   699 Brendan Marsh          11 Shenendehowa        5:24    16:49.25    32
  33    17 Joel Frost Tift        10 Averill Park        5:25    16:49.74    33
  34   339 Brian Dechants         11 Guilderland         5:25    16:50.69    34
  35    97 Adam Hill              11 Bethlehem           5:25    16:51.16    35
  36   123 Atif Zaidi             12 Bethlehem           5:25    16:51.86    36
  37   226 Will Grant             11 Colonie             5:26    16:53.65    37
  38   400 Mike Stabinski         12 Mohonasen           5:26    16:54.21    38
  39    78 Corey Alston           11 Bethlehem           5:27    16:58.02    39
  40   158 Alex James             10 Burnt Hills         5:29    17:02.22    40
  41   108 Darroch Putnam         10 Bethlehem           5:29    17:02.83    41
  42   183 Eric Zagorda           12 Burnt Hills         5:29    17:04.52    42
  43   294 Aaron Lozier           10 Columbia            5:30    17:07.15    43
  44   587 Mike Kippins           10 Shaker              5:31    17:10.03    44
  45   181 Colin Utz-Meagher      10 Burnt Hills         5:31    17:11.19    45
  46   501 Nate Chandler             Saratoga            5:32    17:12.90    46
  47   362 Kevin O'Connor         10 Guilderland         5:32    17:13.92    47
  48   518 Shane Zanetti             Saratoga            5:34    17:17.83    48
  49   344 Ben Fusco-Gessick      12 Guilderland         5:34    17:19.51    49
  50   249 Ian Wright             12 Colonie             5:34    17:19.91    50
  51   445 Matt Larkin            12 Niskayuna           5:34    17:20.46    51
  52   224 John DeVaney           10 Colonie             5:35    17:20.94    52
  53   398 Chris Mannato          12 Mohonasen           5:35    17:23.77    53
  54   585 Matt Dombroski         12 Shaker              5:37    17:28.27    54
  55   459 Dennis Seaman          11 Niskayuna           5:37    17:28.88    55
  56   391 Marc delPrado          10 Mohonasen           5:37    17:30.02    56
  57   160 David Jones            11 Burnt Hills         5:39    17:34.39    57
  58   584 Matt Dodge              9 Shaker              5:39    17:35.97    58
  59   602 Elliott Vogel          10 Shaker              5:41    17:39.69    59
  60    25 Josh Thomas            10 Averill Park        5:41    17:41.34    60
  61   442 Kyle Johnston          12 Niskayuna           5:41    17:41.82    61
  62   448 David Mitsche          11 Niskayuna           5:42    17:43.96    62
  63   392 Nick DeMatteo          11 Mohonasen           5:43    17:47.08    63
  64   514 Devin Rourke              Saratoga            5:44    17:49.47    64
  65    23 Ben Levinn             12 Averill Park        5:46    17:55.05    65
  66   454 Justin Reid            12 Niskayuna           5:49    18:07.13    66
  67    20 Kevin Hamel            11 Averill Park        5:52    18:14.43    67
  68   502 John Farley               Saratoga            5:52    18:15.94    68
  69   298 Joe Neiman             12 Columbia            5:55    18:24.94    69
  70   453 Charles Reid           11 Niskayuna           6:00    18:41.49    70
  71   288 Cameron Drezelo        10 Columbia            6:04    18:52.74    71
  72    21 Chris Hammond          11 Averill Park        6:05    18:55.55    72
  73    16 Stephen Finley         12 Averill Park        6:16    19:28.70    73
  74   305 Ron Webster            12 Columbia            6:17    19:32.44    74
  75    22 Joey Hitchcock         12 Averill Park        6:18    19:34.57    75
  76   299 Ryan Nichols           12 Columbia            6:21    19:45.47    76
  77   304 Cliff Troike           12 Columbia            6:32    20:18.18    77
  78       Unknown                                       6:52    21:21.40


J.V. Boys

                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Shenendehowa               17    1    2    3    5    6    7    8          
   2 Guilderland                75    9   15   16   17   18   23   36          
   3 Burnt Hills                81    4   13   14   22   28   29   31          
   4 Bethlehem                 100   10   11   20   26   33   35   37          
   5 Colonie                   126   19   21   24   30   32   38   39          
   6 Shaker                    151   12   25   27   41   46   48   51          
   7 Columbia                  223   34   43   44   49   53   54   56          
   8 Niskayuna                 224   40   42   45   47   50   52   55          
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME           YR SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   681 Alex Grout             12 Shenendehowa        5:15    16:20.51     1
   2   667 Andrew Benson          11 Shenendehowa        5:17    16:25.51     2
   3   725 Chris Walthers         12 Shenendehowa        5:22    16:40.47     3
   4   152 Brayden Gill           12 Burnt Hills         5:24    16:48.46     4
   5   677 Ricky Fendorak         11 Shenendehowa        5:25    16:52.60     5
   6   691 Chris Killough         10 Shenendehowa        5:30    17:05.34     6
   7   700 Mark McCoy             12 Shenendehowa        5:31    17:08.87     7
   8   720 Dan Serfilippi         11 Shenendehowa        5:31    17:10.66     8
   9   377 Justin Wagner          10 Guilderland         5:32    17:12.98     9
  10    88 David Denio            12 Bethlehem           5:32    17:14.46    10
  11    99 Chris Jerome           11 Bethlehem           5:33    17:14.98    11
  12   581 Brian Benson            9 Shaker              5:33    17:16.18    12
  13   719 Ryan Schafer           11 Shenendehowa        5:33    17:17.08      
  14   150 Robert Furey           12 Burnt Hills         5:33    17:17.41    13
  15   165 Nick Marshall          12 Burnt Hills         5:34    17:19.23    14
  16   359 Greg Masto             10 Guilderland         5:35    17:23.69    15
  17   347 Andrew Gorczyca        11 Guilderland         5:36    17:25.92    16
  18   728 Matt Wysocki           11 Shenendehowa        5:36    17:26.52      
  19   380 Ben Zucker              9 Guilderland         5:37    17:28.51    17
  20   375 Matt Schmidt           12 Guilderland         5:39    17:33.55    18
  21   703 Jim Medford            12 Shenendehowa        5:39    17:34.46      
  22   240 Matt Rodriguez          9 Colonie             5:39    17:35.44    19
  23    82 Tim Brosnan            11 Bethlehem           5:40    17:38.74    20
  24   239 Matt Reilly             8 Colonie             5:41    17:40.75    21
  25   149 Matt Dunham            11 Burnt Hills         5:41    17:41.74    22
  26   340 Paul Der Ohannesian    11 Guilderland         5:41    17:42.19    23
  27   229 Chris Johanning        10 Colonie             5:42    17:42.69    24
  28   596 Mike McDonald          12 Shaker              5:42    17:43.48    25
  29   693 Bill Kuhn              10 Shenendehowa        5:43    17:47.58      
  30    91 Josh Finkle            10 Bethlehem           5:43    17:48.00    26
  31   599 Anthony Santoro        11 Shaker              5:43    17:48.58    27
  32   162 Dan Lee                10 Burnt Hills         5:44    17:50.49    28
  33   673 Jason Corrigan         10 Shenendehowa        5:44    17:51.42      
  34   141 Matt Arthur            12 Burnt Hills         5:46    17:55.07    29
  35   231 Ryan Leach             12 Colonie             5:48    18:02.76    30
  36   727 Nick Willey            11 Shenendehowa        5:49    18:06.51      
  37   143 Adam Bond              10 Burnt Hills         5:50    18:07.88    31
  38   241 Keith Romero           12 Colonie             5:50    18:08.72    32
  39    98 Robert Hoffman         10 Bethlehem           5:50    18:09.39    33
  40   294 Aaron Lozier           10 Columbia            5:51    18:11.72    34
  41   110 Jesse Rasowsky         12 Bethlehem           5:51    18:12.46    35
  42   176 Nick Reinhardt         12 Burnt Hills         5:52    18:15.76      
  43   357 Tony Marciano          12 Guilderland         5:53    18:17.47    36
  44    94 Anthony Gioeni         11 Bethlehem           5:53    18:17.95    37
  45   220 Matt Casile            11 Colonie             5:53    18:18.57    38
  46   221 Mark Castellano        12 Colonie             5:54    18:20.67    39
  47   379 Micol Zabala           12 Guilderland         5:55    18:23.10      
  48   352 Jarvis Jacobs          11 Guilderland         5:55    18:24.97      
  49   664 Kellen Axten           11 Shenendehowa        5:56    18:26.34      
  50   439 Darren Grau            11 Niskayuna           5:56    18:27.08    40
  51   349 Eric Grant             12 Guilderland         5:56    18:27.67      
  52   358 Tony Martini           10 Guilderland         5:56    18:29.00      
  53   365 Kyle Lynch              8 Guilderland         5:58    18:33.80      
  54   156 Nick Henry             11 Burnt Hills         5:59    18:36.30      
  55   243 Joe Soblosky           10 Colonie             5:59    18:37.06      
  56   376 Nicolas Vissat         10 Guilderland         5:59    18:37.41      
  57    80 Patrick Branigan       10 Bethlehem           5:59    18:38.20      
  58   177 Paul Rightmyer         12 Burnt Hills         6:01    18:42.27      
  59   582 Matt Bogdan             9 Shaker              6:01    18:44.07    41
  60   338 Brendan Daley          11 Guilderland         6:01    18:44.62      
  61   142 Nick Barone            11 Burnt Hills         6:03    18:49.39      
  62   428 Chris Brown            11 Niskayuna           6:03    18:50.42    42
  63   374 Brian Santacrose       12 Guilderland         6:04    18:52.28      
  64   148 Andrew DiMartino       10 Burnt Hills         6:05    18:54.33      
  65   179 Andy Schneider         12 Burnt Hills         6:05    18:54.80      
  66   282 Matt Coons              9 Columbia            6:06    18:58.52    43
  67   669 Ray Best               11 Shenendehowa        6:06    18:59.66      
  68   223 Joe Coleman            10 Colonie             6:09    19:07.72      
  69   373 Jesse Rosenbaum        11 Guilderland         6:10    19:11.08      
  70   345 Carl Fusco-Gessick     10 Guilderland         6:11    19:14.11      
  71   348 Mark Gorczyca           9 Guilderland         6:11    19:15.47      
  72   688 Brian Jones            11 Shenendehowa        6:14    19:23.40      
  73   238 Mark Reilly            10 Colonie             6:16    19:30.61      
  74   513 Alex Pacelli              Saratoga            6:17    19:32.16      
  75   161 Alex Kobes             11 Burnt Hills         6:17    19:32.52      
  76   104 Bobby Mcgrath          12 Bethlehem           6:17    19:32.80      
  77   346 Christopher Gockley    10 Guilderland         6:18    19:34.86      
  78   353 John Keller             9 Guilderland         6:18    19:35.46      
  79   351 Brian Hill             11 Guilderland         6:18    19:36.84      
  80   285 Zach Crane              8 Columbia            6:18    19:37.19    44
  81   173 Patrick Quinn          11 Burnt Hills         6:19    19:39.04      
  82   463 Alec Wilson            11 Niskayuna           6:19    19:39.43    45
  83   712 Kevin Rayball          12 Shenendehowa        6:20    19:42.54      
  84   182 Robert Visker          11 Burnt Hills         6:22    19:47.76      
  85    95 Luke Hahn-Zollo        10 Bethlehem           6:22    19:49.23      
  86   713 Ryan Rayball           12 Shenendehowa        6:24    19:55.97      
  87   103 Chris McGann           12 Bethlehem           6:25    19:57.00      
  88   698 Mike Levine            11 Shenendehowa        6:25    19:57.99      
  89   399 Pat Murry               8 Mohonasen           6:26    19:59.42      
  90   361 Joseph Montepagani     11 Guilderland         6:27    20:02.50      
  91    96 Ethan Hathaway         10 Bethlehem           6:27    20:03.45      
  92   364 Trevor O'Rourke        10 Guilderland         6:27    20:05.23      
  93   588 Shaun Kippins          12 Shaker              6:28    20:06.31    46
  94   232 Chris Martin           10 Colonie             6:28    20:06.63      
  95   354 Steve Laddin           11 Guilderland         6:31    20:17.71      
  96    26 Zach Wilson             8 Averill Park        6:32    20:18.52      
  97   151 Scott George           12 Burnt Hills         6:33    20:22.32      
  98   450 Jack O'Brien            9 Niskayuna           6:33    20:23.06    47
  99   350 Tim Henderson          12 Guilderland         6:36    20:31.37      
 100   371 Doug Rickert            9 Guilderland         6:36    20:32.20      
 101   594 Chris Maxwell          10 Shaker              6:36    20:32.85    48
 102   219 Marc Casile            12 Colonie             6:37    20:34.04      
 103   105 Tim Moriarity          11 Bethlehem           6:39    20:41.83      
 104   355 Benjamin Lynch          7 Guilderland         6:39    20:42.17      
 105   297 Barry Morales          11 Columbia            6:40    20:45.13    49
 106   341 Mike Diakiwski         12 Guilderland         6:41    20:46.71      
 107   684 Chris Hopkins          11 Shenendehowa        6:41    20:48.70      
 108   118 Scott Sonne             9 Bethlehem           6:44    20:55.35      
 109   378 Greg Wilhelm           11 Guilderland         6:44    20:57.55      
 110   701 Mike McDermott         10 Shenendehowa        6:44    20:57.99      
 111    85 Andrew Cunningham      11 Bethlehem           6:45    21:00.96      
 112   215 Nick Alteri            10 Colonie             6:46    21:03.28      
 113   372 Dave Roer              10 Guilderland         6:50    21:14.33      
 114   237 Mike Ranalli           11 Colonie             6:50    21:15.09      
 115   367 Mark Platek             8 Guilderland         6:50    21:16.86      
 116   369 Justin Puvogel          8 Guilderland         6:52    21:20.56      
 117   233 Dan McCarthy           10 Colonie             6:53    21:25.93      
 118   434 Mike Frisone           11 Niskayuna           6:55    21:30.31    50
 119   356 Steve Marciano         10 Guilderland         6:57    21:35.81      
 120   336 Eric Cappuccio         11 Guilderland         6:57    21:37.16      
 121   595 Jeff Mayo              12 Shaker              6:57    21:38.50    51
 122   714 Dan Reisman            11 Shenendehowa        7:03    21:56.87      
 123   437 Miki Goldman           12 Niskayuna           7:04    21:58.67    52
 124   100 Alex Kasparian         10 Bethlehem           7:04    21:59.69      
 125   396 Pat Grasso              8 Mohonasen           7:05    22:02.35      
 126   300 Bill Pelton            11 Columbia            7:06    22:03.98    53
 127   302 Bill Shaut             10 Columbia            7:06    22:04.76    54
 128   686 Mike Jamieson          11 Shenendehowa        7:06    22:05.42      
 129   342 Jeff Dorsman           12 Guilderland         7:07    22:08.08      
 130   449 Jeff Nadas             11 Niskayuna           7:09    22:15.41    55
 131   122 Adam Wasserzug         10 Bethlehem           7:18    22:43.20      
 132   147 Patrick Daunt          10 Burnt Hills         7:23    22:58.39      
 133   109 Jamie Putnam           12 Bethlehem           7:26    23:07.09      
 134    18 Marcus Gagnon           9 Averill Park        7:28    23:13.05      
 135   363 Ryan O'Rourke           9 Guilderland         7:29    23:16.83      
 136    79 Conor Barada           11 Bethlehem           7:42    23:56.50      
 137   368 Chris Polsinelli       10 Guilderland         7:47    24:13.15      
 138   337 Andrew Crowder          9 Guilderland         8:02    24:58.07      
 139   283 Dan Corr               12 Columbia            8:04    25:06.20    56
 140   670 Nick Bounanno          11 Shenendehowa        8:32    26:32.45


Freshman Boys 
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Niskayuna                  53    1    2   14   16   20   26   27          
   2 Burnt Hills                55    6    9   12   13   15   18   24          
   3 Bethlehem                  67    3    4    7   22   31   33   34          
   4 Shenendehowa              115   11   21   25   28   30   32   37          
   5 Saratoga                  121    8   10   29   36   38   41   44          
   6 Shaker                    126    5   17   19   42   43                    
   7 Colonie                   182   23   35   39   40   45   46   47          
   8 Columbia                  250   48   49   50   51   52   53               
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME           YR SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   451 Kyle O'Connor           9 Niskayuna           6:05    10:13.69     1
   2   432 Nick Cioffi             9 Niskayuna           6:12    10:25.05     2
   3    86 Karl Davis              9 Bethlehem           6:16    10:31.25     3
   4    87 Scott Davis             9 Bethlehem           6:19    10:35.85     4
   5   600 RJ Sniffen              8 Shaker              6:24    10:44.48     5
   6   164 Max Machado             9 Burnt Hills         6:26    10:48.33     6
   7    83 Patrick Campion         9 Bethlehem           6:29    10:53.88     7
   8   499 Chris Allen               Saratoga            6:30    10:54.55     8
   9   157 Drew Houghtalen         9 Burnt Hills         6:31    10:56.08     9
  10   507 Nick June                 Saratoga            6:35    11:03.43    10
  11   711 Adam Quinn              9 Shenendehowa        6:36    11:04.52    11
  12   144 Cody Buel               9 Burnt Hills         6:37    11:07.45    12
  13   153 Zach Goodrich           9 Burnt Hills         6:39    11:10.30    13
  14   458 Tim Ryan                9 Niskayuna           6:40    11:11.32    14
  15   154 Dan Gray                9 Burnt Hills         6:40    11:12.18    15
  16   457 Mike Ryan               9 Niskayuna           6:41    11:13.18    16
  17   591 Chris Manico            8 Shaker              6:41    11:13.74    17
  18   159 Andrew Jess             9 Burnt Hills         6:43    11:16.47    18
  19   601 Aaron Vogel             7 Shaker              6:43    11:17.73    19
  20   460 Louis Serafini          7 Niskayuna           6:45    11:19.66    20
  21   710 Zach Predmore           9 Shenendehowa        6:45    11:20.34    21
  22   124 Adam Zimnicki           9 Bethlehem           6:47    11:22.99    22
  23   250 Max Young               9 Colonie             6:50    11:28.36    23
  24   180 Brian Terbush           9 Burnt Hills         6:51    11:29.62    24
  25   695 Jacob LaPan             7 Shenendehowa        6:52    11:31.59    25
  26   433 Stefan Dosch            7 Niskayuna           6:52    11:32.27    26
  27   169 William Nikolski        9 Burnt Hills         6:53    11:33.22      
  28   170 Andrew Oaks             9 Burnt Hills         6:53    11:34.33      
  29   145 Matt Burton             9 Burnt Hills         6:54    11:35.55      
  30   447 Nathan Marsan           9 Niskayuna           6:53    11:33.94    27
  31   666 Alex Belensz            8 Shenendehowa        6:54    11:36.18    28
  32   505 Kenneth Hammond           Saratoga            6:55    11:37.75    29
  33   679 Jamie Glover            7 Shenendehowa        6:56    11:38.81    30
  34   121 Ryan VanDenberg         9 Bethlehem           6:57    11:39.80    31
  35   726 Seth Whitaker           9 Shenendehowa        6:57    11:40.96    32
  36   111 Oren Rasowsky           9 Bethlehem           6:58    11:42.52    33
  37   426 Clark Bowman            8 Niskayuna           6:59    11:42.99      
  38   178 Matt Rusilas            7 Burnt Hills         7:00    11:46.16      
  39   113 Dan Savage              8 Bethlehem           7:01    11:46.57    34
  40   244 Tyler Stewart           7 Colonie             7:02    11:48.15    35
  41   509 Mark Kiley                Saratoga            7:02    11:48.65    36
  42   668 Chris Benson            9 Shenendehowa        7:03    11:50.60    37
  43   515 Kevin Tully               Saratoga            7:05    11:53.04    38
  44   227 Ryan Green              9 Colonie             7:05    11:53.33    39
  45   708 Brent Pavlick           7 Shenendehowa        7:06    11:55.35      
  46   248 Tyler Wozniak           9 Colonie             7:06    11:56.05    40
  47   462 Alex Williams           8 Niskayuna           7:07    11:57.07      
  48    93 Josh Gillham            9 Bethlehem           7:08    11:58.07      
  49   516 Will VanAsdale            Saratoga            7:12    12:06.31    41
  50   446 Jack Leary              9 Niskayuna           7:13    12:07.26      
  51   452 Jeffrey Paul            9 Niskayuna           7:14    12:09.10      
  52   690 Justin Karwatowski      7 Shenendehowa        7:16    12:12.21      
  53   597 Kyle Mitchell           7 Shaker              7:19    12:17.04    42
  54   590 Matt LaBombard          8 Shaker              7:20    12:19.70    43
  55   680 Nicholas Gortan         9 Shenendehowa        7:21    12:20.92      
  56   441 Kevin Johnston          8 Niskayuna           7:24    12:26.43      
  57   166 Jeff Minucci            9 Burnt Hills         7:25    12:28.18      
  58   506 Andrew Hodor              Saratoga            7:28    12:31.86    44
  59   504 Dimtri Goutos             Saratoga            7:29    12:34.90      
  60   236 Dave Powalyk            8 Colonie             7:30    12:36.04    45
  61   234 Devin McDonald          9 Colonie             7:30    12:36.36    46
  62   146 Greg Cormier            8 Burnt Hills         7:33    12:40.40      
  63   456 Adam Reinemann          7 Niskayuna           7:34    12:42.47      
  64   175 Mike Reinhardt          7 Burnt Hills         7:35    12:43.39      
  65   671 Andrew Carppenter       8 Shenendehowa        7:35    12:44.55      
  66   689 Matt Kalompas           7 Shenendehowa        7:37    12:47.15      
  67   510 Jake Kruchinski           Saratoga            7:38    12:49.14      
  68   106 Tom Norman              9 Bethlehem           7:38    12:49.57      
  69   247 Brett Voelker           9 Colonie             7:40    12:51.80    47
  70   705 Tim Mindel              8 Shenendehowa        7:40    12:52.17      
  71   217 Christian Blanke        9 Colonie             7:40    12:52.50      
  72   429 Michael Campbell        9 Niskayuna           7:41    12:55.07      
  73   692 Ryan Korzinski          7 Shenendehowa        7:43    12:57.41      
  74   672 Corey Clavet            9 Shenendehowa        7:44    12:58.91      
  75   511 Zach Meyers               Saratoga            7:44    12:59.58      
  76   500 Bob Speed               7 Saratoga            7:46    13:02.31      
  77   242 Ray Senecal             9 Colonie             7:46    13:03.24      
  78   716 Matt Rogowicz           9 Shenendehowa        7:47    13:04.59      
  79   663 Steve Adelman           8 Shenendehowa        7:48    13:06.42      
  80   115 Eli Schaffer            9 Bethlehem           7:55    13:17.25      
  81   397 Chris Guidarelli        9 Mohonasen           7:55    13:18.52      
  82   289 Joe Elia                8 Columbia            7:56    13:19.93    48
  83   295 Abe Mancino             9 Columbia            7:59    13:24.51    49
  84   455 Spencer Reid            7 Niskayuna           8:02    13:29.37      
  85   685 Matthew Hulbert         7 Shenendehowa        8:03    13:31.45      
  86   303 Eric Swidler            9 Columbia            8:03    13:31.80    50
  87   171 Ryan Pezzulo            9 Burnt Hills         8:08    13:39.31      
  88   687 Spencer Jenson          7 Shenendehowa        8:09    13:41.17      
  89   683 Steve Hodgens           8 Shenendehowa        8:09    13:41.76      
  90   703 Jim Medford            12 Shenendehowa        8:11    13:44.47      
  91   675 Josh Dorn               7 Shenendehowa        8:14    13:48.88      
  92   724 Mark VonSchenk          8 Shenendehowa        8:18    13:56.44      
  93   517 Nick Goutos             9 Saratoga            8:19    13:58.80      
  94   292 Ryan Johnson            8 Columbia            8:24    14:07.11    51
  95   706 Mike Monasp             7 Shenendehowa        8:26    14:09.30      
  96   293 Dante Lepore            9 Columbia            8:34    14:22.83    52
  97   251 Mike Zovistoski         9 Colonie             8:35    14:24.69      
  98   119 James Spinosa           9 Bethlehem           8:47    14:44.67      
  99   306 Tim Young               9 Columbia            8:53    14:55.09    53
 100   665 Samuel Axten            8 Shenendehowa        9:04    15:14.21      
 101    24 Doug Lockrow            9 Averill Park        9:26    15:50.39      
 102    19 Brian Gardner           9 Averill Park        9:48    16:27.63      
 103   718 Craig Ryan              9 Shenendehowa       10:53    18:15.62      

 

Girls

Troy High School                                          Hy-Tek's MEET MANAGER
10/25/03 4:05 PM       Suburban Council X-C Championships                Page 1
                    Saratoga State Park - Saturday 10/25/03
Varsity Girls

                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Saratoga                   25    1    2    5    8    9   10   12          
   2 Bethlehem                  88    3   15   19   20   31   39   55          
   3 Niskayuna                  95    4   13   14   23   41   54   57          
   4 Columbia                  106   11   21   22   25   27   30   49          
   5 Shenendehowa              140   18   24   26   34   38   44   50          
   6 Colonie                   156    7   16   29   46   58   59   65          
   7 Shaker                    183   32   35   36   37   43                    
   8 Averill Park              212   17   40   47   52   56   61   70          
   9 Burnt Hills               216    6   45   48   51   66   69   72          
  10 Guilderland               236   28   33   53   60   62   63   67          
  11 Mohonasen                 318   42   64   68   71   73   74   75          
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME           YR SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   467 Nicole Blood              Saratoga            5:29    17:04.94     1
   2   471 Lindey Ferguson           Saratoga            5:37    17:27.97     2
   3    55 Emily Malinowski       11 Bethlehem           5:43    17:45.79     3
   4   413 Caitlin McTague        12 Niskayuna           5:45    17:52.01     4
   5   489 Ruby Solomon              Saratoga            5:45    17:54.89     5
   6   133 Liz Montgomery         11 Burnt Hills         5:51    18:11.55     6
   7   203 Eryka Perreault        12 Colonie             5:52    18:14.16     7
   8   479 Meghan O'Conor            Saratoga            5:53    18:16.74     8
   9   487 Cabbie Rossi              Saratoga            5:53    18:19.35     9
  10   493 Cameron Vahanian          Saratoga            5:54    18:20.84    10
  11   273 Brina Seguine           9 Columbia            5:54    18:22.77    11
  12   470 Karyn Delay               Saratoga            5:57    18:31.48    12
  13   416 Sarah Miller           12 Niskayuna           5:59    18:35.40    13
  14   404 Chelsea Boska          11 Niskayuna           5:59    18:36.56    14
  15    73 Roxanne Wegman         11 Bethlehem           6:01    18:42.07    15
  16   194 Anna Jankowski         11 Colonie             6:01    18:43.63    16
  17     6 Andrea Hollinger       10 Averill Park        6:01    18:44.10    17
  18   606 Libby Babcock          11 Shenendehowa        6:02    18:45.53    18
  19    45 Taylor Jackson         11 Bethlehem           6:02    18:46.03    19
  20    46 Kristen Kenny           8 Bethlehem           6:02    18:46.46    20
  21   254 Sarah Anderson          9 Columbia            6:03    18:48.03    21
  22   272 Alison O'Brien          8 Columbia            6:03    18:48.54    22
  23   403 Robin Bankert          12 Niskayuna           6:03    18:49.98    23
  24   604 Susan Ashe             12 Shenendehowa        6:05    18:56.46    24
  25   259 Ashley Ferriero         9 Columbia            6:06    18:58.16    25
  26   617 Jackie Gniewek         10 Shenendehowa        6:07    19:01.03    26
  27   255 Julie Carr             11 Columbia            6:07    19:01.95    27
  28   320 Megan Lynch            11 Guilderland         6:08    19:05.83    28
  29   212 Nicole Soblosky        10 Colonie             6:08    19:06.26    29
  30   271 Alexandra Nichols       8 Columbia            6:09    19:08.91    30
  31    77 Debra Wray             11 Bethlehem           6:10    19:10.10    31
  32   575 Christine Snyder       12 Shaker              6:10    19:11.74    32
  33   335 Brittany Wachtel       10 Guilderland         6:11    19:15.61    33
  34   605 Chelsea Babcock         9 Shenendehowa        6:13    19:20.48    34
  35   560 Sara Ochs               9 Shaker              6:13    19:21.23    35
  36   521 Angela Bernarde        11 Shaker              6:14    19:22.18    36
  37   539 Maureen Hill            8 Shaker              6:15    19:26.56    37
  38   644 Jamie Schulte          11 Shenendehowa        6:16    19:28.45    38
  39    32 Ashley Dwyer           12 Bethlehem           6:17    19:31.96    39
  40     8 Tara Mulcahy           12 Averill Park        6:18    19:37.12    40
  41   414 Emily McTague           8 Niskayuna           6:19    19:40.20    41
  42   388 Kelly McGarry          11 Mohonasen           6:20    19:41.60    42
  43   522 Kathryn Bernarde       11 Shaker              6:20    19:43.52    43
  44   647 Christine Sloat         9 Shenendehowa        6:21    19:45.87    44
  45   136 Amanda Rusilas         10 Burnt Hills         6:22    19:46.88    45
  46   185 Melissa Bredice        10 Colonie             6:22    19:48.58    46
  47     2 Kaitlyn Cahill         12 Averill Park        6:23    19:52.13    47
  48   138 Erika Vonie            11 Burnt Hills         6:24    19:54.45    48
  49   264 Katrina Hines          10 Columbia            6:25    19:58.44    49
  50   642 Sarah Rogers           11 Shenendehowa        6:26    19:59.89    50
  51   140 Kristin Wayman         12 Burnt Hills         6:26    20:01.04    51
  52     1 Brittany Bezjcan       11 Averill Park        6:27    20:03.12    52
  53   313 Erin Grosso            11 Guilderland         6:28    20:06.98    53
  54   415 Sarah McTague          10 Niskayuna           6:29    20:09.67    54
  55    54 Carly Magin            10 Bethlehem           6:30    20:12.13    55
  56    14 Elissa Wilson          12 Averill Park        6:30    20:13.72    56
  57   421 Allie Pfohl             8 Niskayuna           6:31    20:14.91    57
  58   209 Alexi Rodriguez        12 Colonie             6:31    20:15.86    58
  59   195 Andrea Kean             9 Colonie             6:32    20:18.81    59
  60   312 Stephanie Grinmanis    12 Guilderland         6:32    20:20.72    60
  61    11 Brittany Wensley        9 Averill Park        6:34    20:25.30    61
  62   330 Corinne Salada         11 Guilderland         6:34    20:27.14    62
  63   321 Jen Madsen              7 Guilderland         6:38    20:36.67    63
  64   386 Lauren Lester          11 Mohonasen           6:41    20:47.21    64
  65   200 Emily McDonald         12 Colonie             6:43    20:54.50    65
  66   139 Cailley Wayman         10 Burnt Hills         6:46    21:03.60    66
  67   322 Janna Neitzel          11 Guilderland         6:49    21:13.73    67
  68   382 Rachel Bennett         12 Mohonasen           6:52    21:22.87    68
  69   137 Brittany Trowbridge    10 Burnt Hills         6:59    21:42.41    69
  70     9 Crystal Reinhardt      12 Averill Park        7:13    22:26.04    70
  71   383 Ann Carroll            11 Mohonasen           7:16    22:36.84    71
  72   128 Kristy Chase           11 Burnt Hills         7:22    22:54.54    72
  73   387 Amanda Mariani         10 Mohonasen           7:24    23:01.90    73
  74   390 Melissa Sullivan        7 Mohonasen           7:30    23:19.00    74
  75   384 Lindsay Coons          12 Mohonasen           7:38    23:43.41    75


J.V. Girls

                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Saratoga                   23    1    2    3    5   12   15   18          
   2 Shaker                     43    6    7    9   10   11   25   27          
   3 Bethlehem                  73    4   13   16   19   21   23   29          
   4 Shenendehowa              115   14   17   22   28   34   36   38          
   5 Colonie                   119    8   20   26   32   33   35   40          
   6 Columbia                  179   24   31   39   41   44   49   54          
   7 Niskayuna                 213   30   37   45   48   53   55               
   8 Guilderland               228   42   43   46   47   50   51   52          
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME           YR SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   492 Melissa Trauscht          Saratoga            6:03    18:48.20     1
   2   468 Ashley Campbell           Saratoga            6:06    18:58.80     2
   3   474 Ana Hoyos                 Saratoga            6:10    19:11.00     3
   4    51 Claire Luke            10 Bethlehem           6:19    19:38.80     4
   5   497 Kate Woodcock             Saratoga            6:20    19:40.60     5
   6   566 Margaret Ray           12 Shaker              6:20    19:41.30     6
   7   529 Becca Flink            10 Shaker              6:20    19:42.80     7
   8   190 Shannon Finnegan        9 Colonie             6:20    19:43.40     8
   9   573 Bridget Seebald        11 Shaker              6:23    19:52.30     9
  10   555 Jessica Morelli         9 Shaker              6:24    19:55.10    10
  11   532 Seri Gordon             9 Shaker              6:25    19:58.50    11
  12   477 Amanda Meyer              Saratoga            6:26    19:59.70    12
  13    61 Julia Oakley           12 Bethlehem           6:26    20:00.70    13
  14   660 Tricia Wardwell         9 Shenendehowa        6:26    20:01.10    14
  15   475 Julie Lambalot            Saratoga            6:27    20:03.90    15
  16    63 Kristin Peck            8 Bethlehem           6:28    20:07.70    16
  17   620 Laura Hickey           10 Shenendehowa        6:29    20:10.40    17
  18   491 Kate Tarlton              Saratoga            6:29    20:11.20    18
  19    34 Megan Gallagher        10 Bethlehem           6:30    20:14.50    19
  20   490 Alexandria Berenis     10 Saratoga            6:31    20:15.60      
  21   196 Kaylee Kowalczyk       10 Colonie             6:32    20:18.00    20
  22    60 Katie O'Leary          10 Bethlehem           6:32    20:20.70    21
  23   636 Liz Morehouse          12 Shenendehowa        6:33    20:22.20    22
  24    37 Lauren Ginsburg        12 Bethlehem           6:33    20:22.50    23
  25   257 Kendra Corr            10 Columbia            6:33    20:22.70    24
  26   531 Ashley Gansle           8 Shaker              6:34    20:25.20    25
  27   197 Alison LaFrano          9 Colonie             6:35    20:28.30    26
  28   561 Kelsey Ogden            8 Shaker              6:36    20:30.90    27
  29   464 Gabrielle Alberti         Saratoga            6:36    20:31.40      
  30   631 Katie Medford          11 Shenendehowa        6:38    20:36.80    28
  31   579 Maura Tucker           10 Shaker              6:38    20:39.60      
  32    29 Olivia Carpinello      11 Bethlehem           6:39    20:40.60    29
  33   411 Emily Hilts             8 Niskayuna           6:40    20:45.80    30
  34   274 Erin Smith              8 Columbia            6:41    20:46.50    31
  35   198 Meghan LaPoint          9 Colonie             6:43    20:52.10    32
  36   201 Tracie Nusca           12 Colonie             6:43    20:54.90    33
  37   482 Heidi Parish           12 Saratoga            6:44    20:55.30      
  38   651 Sarah Tobey            12 Shenendehowa        6:46    21:02.40    34
  39   202 Julie Peltier          11 Colonie             6:47    21:05.10    35
  40   625 Liz Killough           12 Shenendehowa        6:47    21:06.80    36
  41   406 Lindsay Cioffi          8 Niskayuna           6:48    21:10.20    37
  42   629 Natalie McClain        10 Shenendehowa        6:48    21:10.60    38
  43    64 Trisha Primorno        10 Bethlehem           6:49    21:13.10      
  44   557 Christine Motta        11 Shaker              6:50    21:16.50      
  45    36 Casey Gillham          12 Bethlehem           6:53    21:25.20      
  46   262 Katie Hayden           11 Columbia            6:54    21:27.00    39
  47   576 Rachael Strohl         10 Shaker              6:57    21:36.00      
  48   125 Glenna Broderick       11 Burnt Hills         6:58    21:39.30      
  49   204 Kim Plaske             12 Colonie             6:58    21:40.90    40
  50   252 Greta Aiken            11 Columbia            6:59    21:41.90    41
  51   611 Lindsay Davis          12 Shenendehowa        6:59    21:42.20      
  52   131 Kristie Jones          10 Burnt Hills         6:59    21:43.70      
  53   543 Sarah Leahy            12 Shaker              6:59    21:44.40      
  54   331 Jocelyn Salada         11 Guilderland         7:00    21:45.50    42
  55   327 Kaite Rossettini       10 Guilderland         7:00    21:47.00    43
  56   279 Shannon Walion         10 Columbia            7:01    21:48.80    44
  57   530 Jenn Foster            11 Shaker              7:01    21:49.50      
  58   650 Stacey Thiel           12 Shenendehowa        7:04    21:59.70      
  59    56 Marcelle Martens       10 Bethlehem           7:05    22:01.90      
  60   558 Brittany Northrop      10 Shaker              7:08    22:10.10      
  61    12 Liz Wensley            12 Averill Park        7:09    22:14.40      
  62   619 Emily Gravelle         12 Shenendehowa        7:09    22:15.40      
  63   409 Marina Dosch           10 Niskayuna           7:09    22:15.80    45
  64   549 Ashley McDonald        10 Shaker              7:10    22:17.80      
  65   533 Ali Haertel            11 Shaker              7:11    22:22.00      
  66   329 Amanda Saburro         11 Guilderland         7:12    22:24.40    46
  67   637 Caitlin O'Brien        12 Shenendehowa        7:13    22:26.90      
  68   654 Kate Turcotte          11 Shenendehowa        7:14    22:29.30      
  69   211 Vicky Roemer           12 Colonie             7:14    22:31.10      
  70    43 Kelcey Heenan          10 Bethlehem           7:17    22:38.50      
  71    28 Emily Caesar           12 Bethlehem           7:17    22:40.10      
  72   574 Elissa Sheehan         12 Shaker              7:18    22:41.90      
  73   309 Sarah Cardilio         12 Guilderland         7:20    22:47.70    47
  74   213 Rachel Tierney         12 Colonie             7:20    22:48.20      
  75   645 Erin Shaipro           12 Shenendehowa        7:21    22:52.10      
  76   412 Leslie Johnston        10 Niskayuna           7:21    22:52.60    48
  77   577 Yen Tang               11 Shaker              7:22    22:55.90      
  78   261 Tara Green             11 Columbia            7:23    22:58.20    49
  79   206 Jessica Powalyk        11 Colonie             7:24    23:00.50      
  80   325 Meghan Puvogel         12 Guilderland         7:25    23:05.50    50
  81   311 Megan Doak             11 Guilderland         7:26    23:05.90    51
  82    66 Jessica Schoen         12 Bethlehem           7:26    23:06.20      
  83   657 Jennifer Villanova     10 Shenendehowa        7:27    23:08.90      
  84   546 Cate Mattson           12 Shaker              7:27    23:09.30      
  85   551 Regina Mesick          12 Shaker              7:28    23:12.50      
  86   205 Laura Plaske           10 Colonie             7:29    23:15.10      
  87   495 Chelsea Welsh             Saratoga            7:31    23:23.70      
  88   308 Sarah Bolognino        10 Guilderland         7:32    23:26.60    52
  89    65 Lauren Quirk           10 Bethlehem           7:32    23:27.30      
  90   662 Carrie Zimmons         12 Shenendehowa        7:33    23:27.80      
  91    70 Emily Sobiecki         11 Bethlehem           7:33    23:30.10      
  92   334 Emily Ten Eyck          8 Guilderland         7:34    23:32.00      
  93    42 Brittany Hedderman     10 Bethlehem           7:36    23:37.30      
  94    31 Jamie Craft            10 Bethlehem           7:37    23:41.90      
  95   129 Taela Durst            11 Burnt Hills         7:38    23:43.20      
  96    41 Rachel Hathaway        12 Bethlehem           7:38    23:43.90      
  97   408 Andrea DeRocco         11 Niskayuna           7:38    23:44.60    53
  98    27 Emily Abbott           12 Bethlehem           7:40    23:49.50      
  99   553 Jessica Mitola         10 Shaker              7:41    23:53.80      
 100    59 Amanda Muncil          10 Bethlehem           7:42    23:56.80      
 101   256 Jackie Chromczak       11 Columbia            7:42    23:57.10    54
 102   661 Katie White            11 Shenendehowa        7:43    24:00.20      
 103   563 Renee Philbrook        12 Shaker              7:44    24:03.90      
 104   556 Katie Morra            11 Shaker              7:47    24:13.40      
 105   535 Nicole Hartmann        10 Shaker              7:48    24:14.40      
 106    58 Jen McCarry            12 Bethlehem           7:48    24:15.00      
 107   540 Jamie Karlquist        10 Shaker              7:54    24:33.70      
 108   420 Holly Perham           11 Niskayuna           7:54    24:34.50    55
 109    30 Katie Conklin          12 Bethlehem           7:55    24:36.80      
 110   640 Sarah Prybylowski      10 Shenendehowa        7:56    24:39.50      
 111   569 Amanda Scampini        11 Shaker              7:56    24:39.90      
 112   547 Amanda McConkey        10 Shaker              7:57    24:42.70      
 113   612 Christin Dibelius      12 Shenendehowa        7:57    24:44.30      
 114   552 Kelly Mitchell         11 Shaker              7:58    24:45.80      
 115   565 Lauren Rapsard         11 Shaker              7:58    24:47.80      
 116   548 Crystal McConkey       12 Shaker              8:00    24:54.10      
 117   567 Shamcia Razai          11 Shaker              8:04    25:05.40      
 118   278 Kiera Walion           11 Columbia            8:05    25:08.20      
 119    47 Megan Klim             10 Bethlehem           8:06    25:11.10      
 120   564 Ali Pinckney           11 Shaker              8:08    25:18.80      
 121    75 Katie Wilson           12 Bethlehem           8:10    25:24.90      
 122       Samantha Tillman       11 Columbia            8:11    25:26.60      
 123    52 Carrie Lyman           12 Bethlehem           8:21    25:59.10      
 124    74 Alexa Williams         10 Bethlehem           8:22    26:01.10      
 125   626 Alicia Kowsky          11 Shenendehowa        8:41    26:59.90      
 126    49 Emily Lambardo         10 Bethlehem           8:43    27:05.80      
 127     5 Caitlin Davis          11 Averill Park        8:47    27:19.10      
 128   269 Kim Lashmet            11 Columbia            8:52    27:35.80      
 129   316 Leah Iakaitis          12 Guilderland         8:58    27:51.70      
 130   520 Alexandra Barletta     11 Shaker              9:28    29:27.10      
 131   559 Kara O'Brien           11 Shaker              9:28    29:27.50

Freshmen Girls

                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Saratoga                   18    1    2    4    5    6    7    8          
   2 Shaker                     90   11   16   18   21   24   28   29          
   3 Shenendehowa              102   14   17   19   25   27   30   31          
   4 Bethlehem                 116    9   12   26   33   36   37   38          
   5 Burnt Hills               126    3   15   32   34   42                    
   6 Columbia                  149   10   13   22   51   53   54   57          
   7 Colonie                   170   20   23   40   43   44   45   49          
   8 Niskayuna                 217   35   39   41   50   52                    
   9 Guilderland               252   46   47   48   55   56                    
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME           YR SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   476 Alysha McElroy            Saratoga            6:50    11:28.00     1
   2   465 Jessica Bellon            Saratoga            6:59    11:44.00     2
   3   126 Martha Brown            8 Burnt Hills         7:05    11:54.00     3
   4   481 Elizabeth Osche           Saratoga            7:07    11:58.00     4
   5   498 Liz Woodcock              Saratoga            7:15    12:10.00     5
   6   483 Katie Peterson            Saratoga            7:16    12:12.00     6
   7   469 Amanda DeConno            Saratoga            7:16    12:12.00     7
   8   484 Kayla Ratigan             Saratoga            7:22    12:23.00     8
   9   494 Liz Vanasdale             Saratoga            7:23    12:24.00      
  10    35 Leah Gilham             9 Bethlehem           7:26    12:29.00     9
  11    13 Morgan Wheeler          7 Averill Park        7:27    12:30.00      
  12     7 Hannah Linden-Darrow    8 Averill Park        7:30    12:35.00      
  13   270 Tess Massaroni          7 Columbia            7:31    12:38.00    10
  14   480 Abby Ochse                Saratoga            7:34    12:43.00      
  15   554 Casey Morelli           9 Shaker              7:37    12:47.00    11
  16    57 Molly McCann            8 Bethlehem           7:43    12:57.00    12
  17   263 Lauren Hayes              Columbia            7:44    12:59.00    13
  18   615 Kristen Gabriele        8 Shenendehowa        7:44    13:00.00    14
  19   134 Lauren Mullins          8 Burnt Hills         7:46    13:03.00    15
  20   466 Leigh Berenis             Saratoga            7:48    13:06.00      
  21   544 Heather Lyon            9 Shaker              7:49    13:08.00    16
  22   641 Vanessa Roberts         8 Shenendehowa        7:50    13:09.00    17
  23   550 Rachael Mesick          9 Shaker              7:52    13:13.00    18
  24   478 Aly Best                7 Saratoga            7:53    13:14.00      
  25   608 Samantha Cocca          8 Shenendehowa        7:55    13:17.00    19
  26   210 Gabriella Rodriguez     7 Colonie             7:58    13:23.00    20
  27   473 Brianna Herman            Saratoga            7:58    13:23.00      
  28   536 Alina Heim              8 Shaker              7:59    13:24.00    21
  29   258 Olesya DeLisle          7 Columbia            8:00    13:26.00    22
  30   188 Katelyn Choiniere       7 Colonie             8:01    13:27.00    23
  31   528 Brittany Farron         7 Shaker              8:01    13:27.00    24
  32   623 Alyssa Hurd             7 Shenendehowa        8:01    13:28.00    25
  33    62 Brittany Palmer         8 Bethlehem           8:02    13:30.00    26
  34   609 Megan Cody              9 Shenendehowa        8:04    13:33.00    27
  35   545 Michelle Mainella       7 Shaker              8:05    13:34.00    28
  36   570 Emily Scampini          7 Shaker              8:05    13:35.00    29
  37   614 Katie Drejas            8 Shenendehowa        8:05    13:35.00    30
  38   658 Claire Walling          7 Shenendehowa        8:06    13:36.00    31
  39   562 Cheryl Outing           9 Shaker              8:09    13:42.00      
  40   639 Molly Pryblowski        7 Shenendehowa        8:10    13:43.00      
  41   485 Meya Rayner               Saratoga            8:11    13:45.00      
  42   127 Larene Cameron          7 Burnt Hills         8:12    13:46.00    32
  43   580 Andrea Wiegman          7 Shaker              8:12    13:47.00      
  44   646 Emily Shartrand         8 Shenendehowa        8:14    13:49.00      
  45    71 Emily Traylor           9 Bethlehem           8:15    13:51.00    33
  46   130 Carolyn Herkenham       7 Burnt Hills         8:15    13:52.00    34
  47   410 Christina Dunn          8 Niskayuna           8:16    13:53.00    35
  48    44 Erica Hill              9 Bethlehem           8:20    14:00.00    36
  49   607 Alyssa Chan             8 Shenendehowa        8:21    14:01.00      
  50       Stephanie Smith         9 Bethlehem           8:22    14:03.00    37
  51    48 Sammy Kuhn              9 Bethlehem           8:23    14:04.00    38
  52    50 Emma Levine             9 Bethlehem           8:23    14:05.00      
  53   525 Katie Chappell          9 Shaker              8:24    14:06.00      
  54   472 Chanelle Grimm            Saratoga            8:24    14:07.00      
  55    69 Erica Smitka            9 Bethlehem           8:31    14:18.00      
  56   405 Meaghan Brown           8 Niskayuna           8:33    14:21.00    39
  57   486 Hannah Reeves             Saratoga            8:33    14:22.00      
  58   208 Moriah Roberts          7 Colonie             8:34    14:23.00    40
  59   526 Kara Dombroski          7 Shaker              8:34    14:23.00      
  60   424 Carly Stallmer          8 Niskayuna           8:34    14:24.00    41
  61   572 Samantha Scoons         9 Shaker              8:35    14:25.00      
  62   571 Riley Schmidt           7 Shaker              8:35    14:25.00      
  63   534 Michele Hartmann        7 Shaker              8:36    14:26.00      
  64   135 Sam Roecker             7 Burnt Hills         8:36    14:27.00    42
  65   191 Annalisa Greco          7 Colonie             8:38    14:30.00    43
  66    72 Abby VanDerzee          9 Bethlehem           8:39    14:31.00      
  67   653 Arianna Tropetro        7 Shenendehowa        8:42    14:37.00      
  68   648 Nicole Swift            7 Shenendehowa        8:42    14:37.00      
  69    67 Betsy Sciaolino         9 Bethlehem           8:43    14:39.00      
  70   214 Stephanie Wyatt         8 Colonie             8:44    14:40.00    44
  71   189 Courtney Cyr            8 Colonie             8:45    14:41.00    45
  72   333 Jane Shanklin           9 Guilderland         8:45    14:41.00    46
  73    38 Shari Ginsburg          8 Bethlehem           8:45    14:42.00      
  74   541 Ashley Kippins          7 Shaker              8:47    14:45.00      
  75    33 Jillian Egan            8 Bethlehem           8:49    14:48.00      
  76   323 Tara Nelson             9 Guilderland         8:51    14:51.00    47
  77    39 Emma Goldsmith-Roone    9 Bethlehem           8:51    14:52.00      
  78   310 Bridget Daley           7 Guilderland         8:52    14:54.00    48
  79   207 Kayla Rhynders          8 Colonie             8:55    14:58.00    49
  80   417 Elizabeth Moran         7 Niskayuna           8:55    14:59.00    50
  81   610 Michaela Corbet         8 Shenendehowa        8:57    15:02.00      
  82   266 Madeline Hope             Columbia            8:59    15:05.00    51
  83   423 Sara Smigen             8 Niskayuna           9:02    15:10.00    52
  84   192 Addyson Hawkins         7 Colonie             9:02    15:10.00      
  85   267 Kacie Kendall           7 Columbia            9:09    15:22.00    53
  86    40 Missy Gould             9 Bethlehem           9:16    15:34.00      
  87   277 Malerie Tillman         8 Columbia            9:19    15:39.00    54
  88    53 Caille Maestro          9 Bethlehem           9:22    15:43.00      
  89   524 Nicole Breslin          7 Shaker              9:25    15:48.00      
  90   659 Lauren Wardwell         7 Shenendehowa        9:34    16:03.00      
  91   332 Sarah Schmidt           9 Guilderland         9:47    16:25.00    55
  92   328 Alix Saba               9 Guilderland         9:55    16:39.00    56
  93   260 Amy Forgea              9 Columbia           10:00    16:47.00    57
  94   276 Carla Stephan           9 Columbia           10:45    18:03.00
 

 

 

DyeStat New York



DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004