HOME US News States
New York 2003 cross country
New York Federation Championships
Nov 15, 2003 at Bowdoin SP, Wappingers Falls, NY - 5k

| Results | Photo Album |

Nicole Blood 17:58 5k (1 second off meet record) leads US#1 Saratoga girls to 14th Federation title. Tully's Lopez Lomong 15:45 and Dominic Luka 15:52 are 1-2 in boys race, but US#8 Shenendehowa 43 (3 5 6 12 17) posts record low score. Saratoga girls score 42 points (1 5 7 11 18) to top US#7 Argyle 90 (3 8 15 21 43).

Nicole Blood
Dominic Luka and Lopez Lomong

photos by George Febles, armorytrack.com

Recap by armorytrack.com, the site for New York news

Nicole Blood (r.) narrowly misses meet record (17:57.9 to 'toga alum Erin Davis'  17:57.0) to lead mates to school's 14th Federation crown; Shenendehowa boys, logging record-low score of 43, put 3 in top 10 to cap terrific season. Tully stars Lopez Lomong and Dominic Luka go 1-2 in fast 15:45-15:52. 
Girls : 15 under 19 minutes (meet record) include Warwick's Aislinn Ryan (18:22), Argyle 8th grader Caitlin Lane (18:25), Bay Shore's Laura Cummings and Saratoga's Lindsey Ferguson (both 18:30); Argyle, Bethlehem, Warwick & Bay Shore round out top 5
Boys : Victor's Kyle Heath and Northport's Kevin Tschirhart 3rd & 4th at 16:00 & 16:01;  Warwick, St. Anthony's, Lockport and Chaminade score Fed hardware

Results

from armorytrack.com

Boys - Girls

Boys

Pla Pl T Time Name School
--- ---- ------ ------------------------- -------------------------- 
001 1 15:45.37 Lopez Lomong - 12 Tully HS 
002 2 15:52.34 Dominic Luka - 12 Tully HS 
003 16:00.21 Kyle Heath - 12 Victor HS 
004 16:01.05 Kevin Tschirhart - 11 Northport HS 
005 3 16:11.99 Jacob Gurzler - 12 Shenendehowa HS 
006 4 16:15.81 Teddy Quinn - 12 Rush-Henrietta Sperry HS 
007 5 16:20.65 Scott Mindel - 12 Shenendehowa HS 
008 6 16:21.62 Ryan Gaedje - 12 Shenendehowa HS 
009 7 16:23.65 Kevin McDermott - 11 Chaminade HS 
010 16:26.37 Mark Stevens - 12 Pittsford Sutherland HS 
011 8 16:26.81 Carlos Jamieson - 11 North Rockland HS 
012 9 16:28.55 John Martinez - 11 North Rockland HS 
013 10 16:29.49 Jake LaRoe - 12 Warwick Valley HS 
014 11 16:30.34 Josh Arthur - 11 South Lewis HS 
015 16:30.65 Ozzie Myers - 12 Chittenango HS 
016 12 16:31.71 Phil Roach - 12 Shenendehowa HS 
017 13 16:32.21 Jared Burdick - 11 Fayetteville-Manlius HS 
018 14 16:32.96 Bill Ceriello - 12 Arlington HS 
019 16:35.84 Colin Meyers - 12 St. Mary's Lancaster 
020 15 16:36.11 Kyle Audi - 12 Colonie HS 
021 16:36.34 Danny Busby - 10 Seton Catholic 
022 16:37.58 Girma Segni - 11 Brooklyn International HS 
023 16 16:39.05 Thomas Murphy - 12 St. Anthony's HS 
024 16:40.93 Mike Deren - 11 Frontier HS 
025 16:41.96 Leo Smith - 11 East Rochester HS 
026 16:45.11 David Weart - 12 O'Neill HS 
027 16:45.37 Andre Silva - 12 Middle Country 
028 17 16:45.62 Brian Smerkers - 12 Shenendehowa HS 
029 18 16:46.34 Brian Rhodes-Davey - 9 Guilderland HS 
030 19 16:47.14 Kevin Treadway - 10 Colonie HS 
031 16:48.24 Ryan Sheridan - 9 Walt Whitman HS 
032 16:49.05 Adam Harding - 12 Columbia HS 
033 16:51.81 Jim Butcher - 12 Garden City HS 
034 20 16:52.43 Alex Grout - 12 Shenendehowa HS 
035 16:52.68 Mike Gibney - 12 Shoreham/Wading River HS 
036 21 16:53.52 Billy Velasquez - 12 Warwick Valley HS 
037 16:54.43 Stephen Santore - 12 Clarkstown North HS 
038 16:56.21 Brian Schmidt - 11 Kellenberg Memorial HS 
039 22 16:56.87 Terrence Byrnes - 12 St. Anthony's HS 
040 23 16:57.90 Ben White - 10 Liverpool HS 
041 24 16:58.78 Robert Perkins - 12 South Lewis HS 
042 17:03.52 Ben Adams - 11 Central Square HS 
043 17:04.43 Tony Rossettie - 11 Corning HS 
044 17:05.90 Moohamed Halwani - 12 Xaverian HS 
045 25 17:06.65 Bryan Murphy - 11 Colonie HS 
046 17:07.93 Pat Stagnitta - 12 Cicero North Syracuse HS 
047 17:08.27 Bryan Buchanan - 12 Cicero North Syracuse HS 
048 17:08.68 Alex Jinks - 12 Pavilion HS 
049 26 17:09.96 Lou Maturo - 12 Tappan Zee HS 
050 27 17:10.71 Mark Russell - 11 Lockport HS 
051 17:11.24 James Mulligan - 12 Bronx Science 
052 28 17:11.71 Lyle Tolli - 10 Lockport HS 
053 29 17:12.24 Cory Pilinko - 12 Shenendehowa HS 
054 30 17:12.93 Seth Dubois - 10 Guilderland HS 
055 31 17:13.30 Greg Hosmer - 11 Monroe-Woodbury HS 
056 32 17:14.71 Jon Smithers - 12 Arlington HS 
057 17:15.68 John Nicotera - 11 Sauquoit Valley HS 
058 17:16.62 Luis German - 11 Southampton HS 
059 33 17:17.99 Brian McCabe - 12 Fordham Prep 
060 34 17:18.62 Patrick Rusell - 11 Lockport HS 
061 35 17:19.11 Jeff Carbonella - 10 Monsignor Farrell HS 
062 17:19.74 James Beaubrum - 12 Walt Whitman HS 
063 36 17:20.02 Greg Hoffman - 11 Chaminade HS 
064 37 17:20.40 Will Haskell - 11 Rush-Henrietta Sperry HS 
065 38 17:21.74 Michael Mark - 10 Warwick Valley HS 
066 39 17:22.02 Kyle O'Brien - 10 Monroe-Woodbury HS 
067 17:22.27 Trevor Rundell - 11 Honeoye Falls-Lima HS 
068 17:23.08 Brendan Epstein - 12 Moravia HS 
069 40 17:23.49 Dan Fitzgibbons - 12 Fayetteville-Manlius HS 
070 41 17:23.78 Conor Hampel - 11 Chaminade HS 
071 17:24.21 Bryce Wilk - 12 Millbrook HS 
072 42 17:25.24 Owen Kimple - 10 Fayetteville-Manlius HS 
073 43 17:25.74 Matt Shaffer - 10 Bethlehem HS 
074 44 17:26.14 Matthew Licari - 12 St. Anthony's HS 
075 45 17:26.43 Michael Segal - 10 Warwick Valley HS 
076 46 17:26.90 Atif Zaidi - 12 Bethlehem HS 
077 47 17:27.14 Chris Jimenez - 12 St. Francis Prep HS 
078 48 17:27.43 Brett Finnan - 11 Lockport HS 
079 49 17:27.65 John Olsen - 12 Curtis HS 
080 50 17:27.93 Joe Choiniere - 12 Colonie HS 
081 51 17:28.24 Chris Vulk - 12 Canisius HS 
082 52 17:29.24 Brad Bogdan - 10 Canisius HS 
083 53 17:29.52 Pat Shaffer - 12 Bethlehem HS 
084 17:29.84 Christopher Greene - Mckee/S.I. Tech 
085 54 17:31.05 Bradley Horyczun - 11 St. Anthony's HS 
086 17:31.40 Jonathan Truitt - 11 Lynbrook HS 
087 55 17:31.58 Matt Fyffe - 11 Arlington HS 
088 56 17:31.90 Matt Deady - 10 Fairport HS 
089 57 17:32.21 Michael Smith - 12 Monroe-Woodbury HS 
090 17:32.52 Evan Sparling - 12 Spackenkill HS 
091 17:33.52 Danny Wallace Periac - 11 Nyack HS 
092 58 17:34.40 Chris Hanley - 12 Chaminade HS 
093 59 17:34.65 William Perkins - 12 South Lewis HS 
094 60 17:34.96 James Hayden - 10 St. Francis Prep HS 
095 61 17:35.27 Gabe Hoffman - 11 Ithaca HS 
096 62 17:35.55 Tony DeRobertis - 11 Tappan Zee HS 
097 63 17:35.87 John Alaimo - 11 Tappan Zee HS 
098 64 17:36.90 Mike Snihur - 12 Liverpool HS 
099 65 17:37.34 Zak El Manakhly - 10 Arlington HS 
100 66 17:37.74 Erik Phelan - 12 North Rockland HS 
101 17:38.18 Kyle Fiascanaro - 12 Commack HS 
102 67 17:39.18 Ryan McGuire - 12 Monroe-Woodbury HS 
103 17:39.93 Roy Seter - 12 Farmingdale HS 
104 68 17:40.40 Andrew McCann - 10 Fayetteville-Manlius HS 
105 69 17:40.65 Tom Gruenewald - 9 Fayetteville-Manlius HS 
106 70 17:40.96 Pete Eschenbrenner - 11 Ithaca HS 
107 71 17:41.24 Jon Gauthier - 11 Rush-Henrietta Sperry HS 
108 17:41.90 Tom Whalen - 12 Holy Trinity HS 
109 72 17:42.30 Bennett Hillenbrand - 12 Tully HS 
110 73 17:42.81 Andrew Tychnowitz - 11 St. Anthony's HS 
111 17:43.05 Niko Viglione - 11 Somers HS 
112 74 17:43.37 Joey Dunn - 12 North Rockland HS 
113 75 17:43.65 Joseph Altenau - 12 Fordham Prep 
114 17:43.90 Robert Schiff - 12 Mckee/S.I. Tech 
115 76 17:44.18 Ryan McDermott - 9 Chaminade HS 
116 77 17:44.49 Adam Dear - 12 Lockport HS 
117 78 17:44.74 John Haenle - 9 Lockport HS 
118 17:44.96 Kevin Donovan - 12 St. Joe's - Buffalo 
119 79 17:45.18 Pat Hayis - 10 Warwick Valley HS 
120 17:45.62 Travis Wolfe - 11 Tri Valley HS 
121 80 17:46.18 Jack Carroll - 10 Ithaca HS 
122 17:47.27 Jonathan Perina - 11 St. Peter's HS 
123 81 17:47.68 Conor McNamara - 10 Chaminade HS 
124 17:47.90 Thomas Dixon - 12 Tottenville HS 
125 82 17:48.27 Connor Martin - 11 Fairport HS 
126 83 17:48.49 Jerry Greenlaw - 10 Warwick Valley HS 
127 17:48.87 Jeremia Paniagua - 12 George Washington HS 
128 84 17:49.30 Clifford Pierre - 12 Midwood HS 
129 85 17:49.68 Mike Dineen - 12 Bethlehem HS 
130 86 17:49.99 Marc Williamson - 11 Monsignor Farrell HS 
131 87 17:50.27 Justin Parietti - 12 Guilderland HS 
132 17:50.55 Tom Twiname - 12 Holy Trinity HS 
133 88 17:50.90 Steve Overacker - 12 Fairport HS 
134 89 17:51.14 Kraig Kiepprien - 10 South Lewis HS 
135 90 17:51.58 Brian Staiger - 12 Ithaca HS 
136 91 17:52.30 Abraham Marsh - 12 Curtis HS 
137 92 17:52.93 Carl Rossignol - 12 Erasmus Hall HS 
138 17:53.52 Joshua Livingstone - 12 Stuyvesant HS 
139 17:54.18 Juan Ceceres - 12 Bishop Loughlin HS 
140 17:54.46 Joseph Lucchio - 12 St. Joseph By The Sea 
141 93 17:54.87 Orlando Rivera - 12 North Rockland HS 
142 94 17:55.18 Vito Cannavo - 10 Monsignor Farrell HS 
143 95 17:55.52 Matthew Kramer - 12 St. Anthony's HS 
144 96 17:57.11 Dyan Knewstub - 11 Ithaca HS 
145 97 17:57.40 Maurice Harewood - 12 Curtis HS 
146 98 17:57.65 Corey Robson - 12 St. Anthony's HS 
147 99 17:58.49 Jake Zucker - 12 Guilderland HS 
148 17:59.08 Jason Diaz - 11 Christ The King HS 
149 100 17:59.49 Adam Hill - 11 Bethlehem HS 
150 101 18:00.71 Dan Lewis - 10 Monsignor Farrell HS 
151 102 18:00.96 Rob Breen - 11 Monsignor Farrell HS 
152 103 18:01.30 Alex Tiberio - 11 Bethlehem HS 
153 18:01.49 Brian Kelly - 12 Xaverian HS 
154 104 18:01.74 Tobias Groneveldt - 11 DeWitt Clinton HS 
155 18:02.24 Victor Guaiquil - 12 Stuyvesant HS 
156 105 18:02.74 Colin Heenan - 9 Liverpool HS 
157 106 18:03.58 Peter Niles - 11 Erasmus Hall HS 
158 107 18:04.05 Brian Dechants - 11 Guilderland HS 
159 18:04.34 Reyhan Gordon - 12 South Shore HS 
160 108 18:04.78 Rob Courtney - 12 Fairport HS 
161 109 18:05.24 Scott Sajdak - 12 Bethlehem HS 
162 110 18:05.68 Andrew Courtney - 12 Fairport HS 
163 111 18:05.90 Jeff Platek - 12 Lockport HS 
164 112 18:06.18 Louis Tafuto - 10 Warwick Valley HS 
165 113 18:06.49 Dan Marnell - 10 Fayetteville-Manlius HS 
166 18:06.81 Keith Forlenza - 11 Archbishop Molloy HS 
167 114 18:07.68 James Lundy - 11 Fordham Prep 
168 115 18:08.84 Muhammad Qaisar - 10 North Rockland HS 
169 18:10.08 Phil Giackette - 9 Martin Luther HS 
170 116 18:11.02 Alex Kalinkos - 10 St. Francis Prep HS 
171 18:11.30 Dennis Pollow - 11 Wilson HS 
172 117 18:12.08 Brandon Gerhardt - 12 Arlington HS 
173 118 18:12.40 Justin Wager - 10 Guilderland HS 
174 18:12.65 Timothy Whalen - 11 St. Joseph By The Sea 
175 18:13.71 Michael Williamson - 12 Bronx Science 
176 119 18:14.05 Ray Ortiz - 12 Monroe-Woodbury HS 
177 18:14.58 Mike Ives - 11 Ogdensburg Free Academy 
178 120 18:15.74 Justin Maturo - 10 Tappan Zee HS 
179 121 18:16.49 Donald Mulvihill - 11 Curtis HS 
180 122 18:16.87 Justin Holder - 11 Collegiate HS 
181 123 18:17.37 Julian Brown - 12 DeWitt Clinton HS 
182 124 18:18.30 Kevin O'Connor - 10 Guilderland HS 
183 125 18:18.81 Sheldon Goffe - 11 Erasmus Hall HS 
184 126 18:19.08 Junior Antoine - 10 Midwood HS 
185 18:19.58 Caswell Powell - 11 South Shore HS 
186 127 18:20.30 Ethan Hickey - 8 Liverpool HS 
187 128 18:20.55 Chris Goldrick - 12 Tappan Zee HS 
188 129 18:21.27 Andrew Varble - 12 Rush-Henrietta Sperry HS 
189 130 18:21.93 Dwayne Alexis - 9 Collegiate HS 
190 131 18:22.99 John Zinder - 12 Ithaca HS 
191 132 18:23.90 Timothy Drucker - 11 Fordham Prep 
192 133 18:24.65 Ian Wright - 12 Colonie HS 
193 134 18:25.24 Chris Williams - 9 Collegiate HS 
194 18:25.46 Cory McNamara - 12 Salmon River HS 
195 135 18:25.71 Tommy Miexell - 9 Tully HS 
196 136 18:25.99 Dan French - 12 Chaminade HS 
197 18:26.68 Kirk Brown - 11 Transit Tech HS 
198 137 18:27.14 Matt Kinner - 11 Tully HS 
199 138 18:27.74 Matt Dubois - 12 Fairport HS 
200 18:28.11 Greg Pivarunas - 10 St. Francis 
201 139 18:28.37 Charles Ruhland - 11 Rush-Henrietta Sperry HS 
202 140 18:28.81 Itse Begho - 9 Collegiate HS 
203 18:29.27 Eddie Bevins - 12 Ticonderoga HS 
204 141 18:29.93 Pat Quinn - 11 Canisius HS 
205 142 18:31.40 Dan Mcelroy - 11 Liverpool HS 
206 143 18:32.90 Will Grant - 11 Colonie HS 
207 144 18:34.08 Corey Monroe - 12 Midwood HS 
208 145 18:34.84 Kendon Pope - 12 Erasmus Hall HS 
209 146 18:35.11 Kevin Bronson - 8 South Lewis HS 
210 147 18:35.43 Brett Dolan - 11 Rush-Henrietta Sperry HS 
211 148 18:35.84 Ken Rybinski - 12 Fayetteville-Manlius HS 
212 149 18:36.55 Ryan Perez - 12 Canisius HS 
213 150 18:37.43 John Cassidy - 11 Monsignor Farrell HS 
214 151 18:37.68 Ben DeGeorge - 11 Rush-Henrietta Sperry HS 
215 152 18:38.14 Greg Garvey - 11 Fordham Prep 
216 153 18:39.93 Kyle Kish - 10 Liverpool HS 
217 154 18:40.52 Jacob Milling - 12 Ithaca HS 
218 155 18:40.78 John DeVaney - 10 Colonie HS 
219 156 18:41.05 Casey Krug - 10 Canisius HS 
220 157 18:41.96 Jose Gomez - 11 Monroe-Woodbury HS 
221 158 18:42.43 Dan Brown - 11 Monsignor Farrell HS 
222 159 18:42.87 Tarik Kenton - 12 Midwood HS 
223 160 18:46.34 Mike Harbus - 12 Collegiate HS 
224 161 18:47.18 Mike Heyman - 9 Tully HS 
225 162 18:47.68 Greg Abrignani - Monroe-Woodbury HS 
226 163 18:52.24 Mike Panebianco - 12 Tappan Zee HS 
227 164 18:52.93 Michael Nacmias - 12 Midwood HS 
228 165 18:55.37 Sean Phelan - 9 North Rockland HS 
229 166 18:55.68 Sean Bakewell - 12 Canisius HS 
230 167 18:56.65 Boris Kirichansky - 11 Curtis HS 
231 168 18:57.11 Mark Lorenzini - 11 Liverpool HS 
232 18:57.49 Thomas Axon - 11 Poly Prep 
233 169 18:57.74 John Barnes - 10 St. Francis Prep HS 
234 170 18:58.68 Justin Celestine - 10 Erasmus Hall HS 
235 19:02.08 Yogi Kao - 12 Hackley School 
236 171 19:02.87 Philip Varsam - 10 St. Francis Prep HS 
237 172 19:05.18 Andrew Higgins - 12 Canisius HS 
238 173 19:06.24 Joey Priola - 10 Fairport HS 
239 174 19:06.46 Thomas Brennan - 12 Fordham Prep 
240 175 19:07.58 Semir Julevic - 11 Midwood HS 
241 176 19:10.24 Juan Frias - 11 Midwood HS 
242 177 19:10.46 Roberto Rapelo - 12 DeWitt Clinton HS 
243 178 19:24.74 Dwight Crooks - 12 DeWitt Clinton HS 
244 179 19:25.11 Matt McDaniel - 12 Arlington HS 
245 180 19:27.81 John Augustin - 10 Erasmus Hall HS 
246 181 19:42.58 Akil St. Louis - 11 Curtis HS 
247 182 19:45.14 Thomas Downing - 11 Curtis HS 
248 183 19:49.02 Terrence Egan - 10 Fordham Prep 
249 184 20:00.24 Scott Vandermolen - 9 Tully HS 
250 185 20:01.02 Josh Bailey - 10 South Lewis HS 
251 186 20:13.30 Bradley Brown - 9 Collegiate HS 
252 187 20:14.55 Kofi Owusu - 12 DeWitt Clinton HS 
253 188 20:15.58 Christopher Smith - 10 St. Francis Prep HS 
254 189 20:15.87 Matt Oakes - 9 South Lewis HS 
255 190 20:16.11 Justin Kopunek - 12 Tappan Zee HS 
256 191 20:16.37 John Kiely - 9 St. Francis Prep HS 
257 192 20:23.49 Alex Marton - 11 Collegiate HS 
258 193 20:24.18 Bryan Capers - 11 DeWitt Clinton HS 
259 194 20:58.11 Lowery Rhodes - 11 DeWitt Clinton HS 


Place Place Place Place Place Total Place Place
School: 1 2 3 4 5 Points 6 7
-------------------------------------------------------------------------------
Shenendehowa HS                  3 5 6 12 17 43 20 29
Warwick Valley HS           10 21 38 45 79 193 83 112
St. Anthony's HS              16 22 44 54 73 209 95 98
Lockport HS                     27 28 34 48 77 214 78 111
Chaminade HS                   7 36 41 58 76 218 81 136
Fayetteville-Manlius HS     13 40 42 68 69 232 113 148
Colonie HS                     15 19 25 50 133 242 143 155
North Rockland HS               8 9 66 74 93 250 115 165
Arlington HS                   14 32 55 65 117 283 179 
Monroe-Woodbury HS     31 39 57 67 119 313 157 162
Bethlehem HS                43 46 53 85 100 327 103 109
South Lewis HS              11 24 59 89 146 329 185 189
Guilderland HS                18 30 87 99 107 341 118 124
Tully HS                            1 2 72 135 137 347 161 184
Rush-Henrietta Sperry HS 4 37 71 129 139 380 147 151
Ithaca HS                          61 70 80 90 96 397 131 154
Tappan Zee HS               26 62 63 120 128 399 163 190
Monsignor Farrell       HS 35 86 94 101 102 418 150 158
Fairport HS                     56 82 88 108 110 444 138 173
Liverpool HS                  23 64 105 127 142 461 153 168
Fordham Prep               33 75 114 132 152 506 174 183
Curtis HS                       49 91 97 121 167 525 181 182
Canisius HS                 51 52 141 149 156 549 166 172
St. Francis Prep HS      47 60 116 169 171 563 188 191
Erasmus Hall HS         92 106 125 145 170 638 180 
Midwood HS                84 126 144 159 164 677 175 176
Collegiate HS            122 130 134 140 160 686 186 192
DeWitt Clinton HS      104 123 177 178 187 769 193 194

 

Girls

Pla Pl T Time Name School
--- ---- ------ ------------------------- -------------------------- 
001 1 17:57.90 Nicole Blood - 10 Saratoga HS 
002 2 18:22.50 Aislinn Ryan - 10 Warwick Valley HS 
003 3 18:25.60 Caitlin Lane - 8 Argyle HS 
004 4 18:30.30 Laura Cummings - 11 Bay Shore HS 
005 5 18:30.70 Lindsey Ferguson - 10 Saratoga HS 
006 6 18:33.90 Caitlin McTague - 12 Niskayuna HS 
007 18:34.30 Nichole Lister - 11 South Jefferson HS 
008 18:40.90 Brittany Crawford - 12 Fayetteville-Manlius HS 
009 7 18:42.30 Ruby Solomon - 11 Saratoga HS 
010 8 18:42.90 Emily Fung - 8 Argyle HS 
011 9 18:45.00 Lynn Kubeja - 12 Honeoye Falls-Lima HS 
012 18:48.50 Shannon Crane - 11 Lancaster HS 
013 10 18:51.90 Nicki Junod - 10 Cicero North Syracuse HS 
014 18:55.20 Liz Cufari - 12 Pittsford Sutherland HS 
015 18:57.40 Kara McKenna - 10 Suffern H.S. 
016 11 19:00.40 Cameron Vahanian - 10 Saratoga HS 
017 12 19:03.20 Emily Malinowski - 11 Bethlehem HS 
018 19:04.00 Brittany Sheffey - 9 Bellport HS 
019 19:08.30 Haether Iatauro - 12 Tri Valley HS 
020 19:09.10 Kristy Longman - 9 Sayville HS 
021 19:13.80 Danielle Schaub - 11 Scotia Glenville HS 
022 19:18.20 Ellen Dougherty - 11 Riverhead HS 
023 13 19:19.70 Marie Parks - 11 Cicero North Syracuse HS 
024 19:21.20 Sarah Allen - 12 Southern Springs HS 
025 14 19:23.20 Suejin Ahn - 8 Ward Melville HS 
026 19:25.80 Ashley Hughes - 12 Phoenix HS 
027 15 19:26.90 Hannah Davidson - 8 Argyle HS 
028 16 19:27.70 Pam O'Sullivan - 11 Bay Shore HS 
029 17 19:28.40 Liz Deir - 9 Honeoye Falls-Lima HS 
030 18 19:29.30 Karyn Delay - 11 Saratoga HS 
031 19:29.70 Brittany Carter - 11 Westhampton Beach HS 
032 19:32.50 Lynne Mundy - 10 Cornwall HS 
033 19:33.80 Fiona Cundy - 11 Maine Endwell HS 
034 19:34.50 Kristina Pfeifer - 10 Holy Trinity HS 
035 19:36.20 Krsiten Taylor - 10 Fayetteville-Manlius HS 
036 19:38.20 Lindsey Sundell - 12 Northport HS 
037 19 19:40.90 Danielle Trimpop - 12 Warwick Valley HS 
038 20 19:41.10 Briana Shewan - 10 Ward Melville HS 
039 19:42.00 Rachel Forrest - 9 Elmira Southside 
040 21 19:44.70 Ashley Fung - 8 Argyle HS 
041 22 19:46.50 Lauren Moser - 12 Beaver River HS 
042 19:46.70 Alexandra Brown - 12 Kingston HS 
043 19:46.90 Maxine Davila - 12 Notre Dame Academy 
044 19:48.50 Kathryn Allard - 10 Miller Place HS 
045 19:49.60 Kristen Clark - 10 Washingtonville 
046 23 19:51.60 Jessica O'Neill - 11 Skaneateles HS 
047 24 19:54.10 Roxanne Wegman - 12 Bethlehem HS 
048 25 19:54.60 Lauren Ferrimani - 11 Fairport HS 
049 26 19:55.20 Brittany Wilder - 10 Liverpool HS 
050 27 19:56.00 Adrienne Gagnier - 12 Beaver River HS 
051 28 19:56.40 Kelsey Malmquist - 10 Kellenberg Memorial HS 
052 29 19:56.60 Meghan Nolan - 12 Liverpool HS 
053 30 19:57.30 Sarah Anderson - 9 Columbia HS 
054 31 19:57.90 Tara Whalen - 11 Monroe-Woodbury HS 
055 32 19:58.30 Caitlin Higgins - 12 Nardin Academy 
056 33 19:59.30 Bridget Reilly - 9 Ward Melville HS 
057 19:59.90 Cara Sprague - 9 Queensbury HS 
058 34 20:00.10 Lauren Schmidt - 10 Bay Shore HS 
059 20:00.40 Kylee Jordan - 9 Lansing HS 
060 35 20:00.90 Joanne Smith - 11 Monroe-Woodbury HS 
061 36 20:01.40 Kristen Kinney - 9 Bethlehem HS 
062 37 20:01.60 Jackie Gniewek - 10 Shenendehowa HS 
063 38 20:03.50 Julie Lynch - 12 Skaneateles HS 
064 39 20:03.70 Taylor Jackson - 11 Bethlehem HS 
065 20:03.90 Cathleen Ford - 12 Cornwall HS 
066 40 20:04.80 Meaghan O'Conor - 12 Saratoga HS 
067 20:05.30 Shelby Greany - 8 Suffern H.S. 
068 41 20:05.60 Libby Babcock - 11 Shenendehowa HS 
069 20:05.90 Jenna Naglieri - 10 North Rockland HS 
070 20:07.90 Alexandria Condell - 11 Jamaica HS 
071 42 20:09.40 Susan Ashe - 12 Shenendehowa HS 
072 43 20:10.10 Klara Varosy - 10 Argyle HS 
073 20:11.70 Kaitlin Baggott - 12 Floral Park HS 
074 44 20:13.00 Ashley Dwyer - 12 Bethlehem HS 
075 45 20:16.20 Laura Straw - 12 Fairport HS 
076 46 20:16.80 Amanda Whent - 11 Monroe-Woodbury HS 
077 47 20:17.20 Chelsea Boska - 11 Niskayuna HS 
078 48 20:19.20 Cabbie Rossi - 9 Saratoga HS 
079 49 20:21.00 Brina Sequine - 9 Columbia HS 
080 50 20:22.20 Kerry Salzano - 12 Mckee/S.I. Tech 
081 51 20:24.40 Audrey Mangan - 10 Honeoye Falls-Lima HS 
082 20:25.00 Sara Marlow - 8 Franklin Academy 
083 52 20:25.60 Kathryn Dumowski - 12 Townsend Harris HS 
084 53 20:25.90 Chelsea Nuffer - 10 Beaver River HS 
085 20:26.10 Jessica Nowak - 10 Orchard Park HS 
086 20:26.30 Julia Ruggiero - 9 Lancaster HS 
087 54 20:26.50 Laura Cass - 11 Fairport HS 
088 55 20:26.80 Robin Bankerd - 12 Niskayuna HS 
089 20:28.60 Andrea Hollinger - 10 Averill Park HS 
090 56 20:30.20 Megan Goetz - 11 Fairport HS 
091 57 20:30.70 Carly Magin - 10 Bethlehem HS 
092 58 20:31.50 Erika Geihe - 12 Skaneateles HS 
093 59 20:33.20 Amanda Robotti - 11 Warwick Valley HS 
094 60 20:33.80 Mary Clare Parrott - 11 St. John The Baptist 
095 20:35.40 Rolanda Bell - 11 Sacred Heart Academy 
096 20:36.90 Amberlyn Mattice - 11 Solvay HS 
097 61 20:38.20 Maureen Wynne - 11 St. Anthony's HS 
098 20:39.00 Marlee Jones - 10 Windsor HS 
099 62 20:39.30 Brittany Lillie - 9 Honeoye Falls-Lima HS 
100 63 20:39.70 Samantha Garnet - 10 Monroe-Woodbury HS 
101 64 20:40.50 Laura Coogan - 11 Stuyvesant HS 
102 65 20:40.90 Becky Prial - 12 Warwick Valley HS 
103 66 20:41.10 Jenna Millette - 11 Warwick Valley HS 
104 67 20:45.00 Anjelica Gregory - 12 Hackley School 
105 68 20:46.70 Avigal Kifer - 12 Ward Melville HS 
106 69 20:48.10 Claire Luke - 10 Bethlehem HS 
107 70 20:48.50 Allison Rutherford - 12 Liverpool HS 
108 71 20:50.30 Ashley Ferriero - 9 Columbia HS 
109 72 20:51.90 Erin Wilson - 10 St. Anthony's HS 
110 73 20:52.80 Sarah Rogers - 11 Shenendehowa HS 
111 74 20:53.50 Caitlin English - 11 Nardin Academy 
112 75 20:54.20 Ryann Hoffman - 12 Bay Shore HS 
113 76 20:55.00 Kimberly Scotto - 11 Mckee/S.I. Tech 
114 77 20:56.80 Alexandra Nichols - 8 Columbia HS 
115 78 20:57.80 Aderenn Sterrett - 10 Boys & Girls HS 
116 79 20:58.10 Caitlin Wlodarski - 11 Cicero North Syracuse HS 
117 80 20:58.80 Alexis Nuffer - 10 Beaver River HS 
118 81 21:01.80 Julie Carr - 11 Columbia HS 
119 21:04.30 Tima Hunt - 12 Marcus Whitman HS 
120 82 21:05.80 Zandra Walton - 11 Skaneateles HS 
121 83 21:06.20 Carissa Zino - 10 Bay Shore HS 
122 84 21:06.70 Katie Townsend - 11 Liverpool HS 
123 85 21:06.90 Jamie Schulte - 11 Shenendehowa HS 
124 86 21:07.10 Jenny Wang - 10 Ward Melville HS 
125 87 21:08.30 Katie Pietrek - 10 Nardin Academy 
126 88 21:09.10 Megan Collins - 12 Ward Melville HS 
127 89 21:09.30 Kathleen Martin - 12 St. Anthony's HS 
128 90 21:10.20 Ashley Messur - 9 Cicero North Syracuse HS 
129 91 21:14.00 Chelsea Babcock - 9 Shenendehowa HS 
130 21:15.60 Natalie Lebron - 12 Molloy HS 
131 92 21:17.10 Katie Duerr - 9 Cicero North Syracuse HS 
132 93 21:23.60 Devotia Moore - 9 Townsend Harris HS 
133 21:23.80 Emily Medieros - Saranac HS 
134 21:24.00 Lisa Reyell - Saranac Lake HS 
135 94 21:24.20 Jessica Phelan - 12 St. Anthony's HS 
136 95 21:25.00 Meghan McCarrik - 12 St. John Villa HS 
137 96 21:25.30 Ashley Mallen - 11 St. John Villa HS 
138 21:25.60 Danielle Burns - Mt. St. Mary's 
139 97 21:25.90 Hannah Waite - 9 Skaneateles HS 
140 98 21:26.60 Alexandra Cadicamo - 10 Hackley School 
141 99 21:26.90 Stephanie Searing - 9 Skaneateles HS 
142 100 21:27.30 Kathrin Sorokko - 10 St. Francis Prep HS 
143 101 21:27.50 Rachel Vaivoda - 9 Skaneateles HS 
144 102 21:27.70 Molly McMullin - 11 Honeoye Falls-Lima HS 
145 103 21:28.70 Chelsea Wallace - 11 Cicero North Syracuse HS 
146 21:29.00 Tyneka Greene - 12 Newtown HS 
147 104 21:29.50 Allison Pfohl - 8 Niskayuna HS 
148 105 21:30.20 Katie Hughes - 11 Bay Shore HS 
149 106 21:32.10 Jessica Schnurr - 12 Mckee/S.I. Tech 
150 107 21:34.10 Chelsea McGuire - 11 Liverpool HS 
151 108 21:35.50 Emily Murphy - 10 St. Anthony's HS 
152 109 21:35.90 Sophie Varosy - 8 Argyle HS 
153 110 21:36.40 Stephanie Mattas - 10 St. John The Baptist 
154 111 21:36.90 Emily McTague - 8 Niskayuna HS 
155 112 21:37.30 Jessica Hamm - 11 Nardin Academy 
156 21:38.20 Tricia Keenan - 12 Archbishop Molloy HS 
157 113 21:38.70 Megan Anderson - 11 Fairport HS 
158 114 21:39.50 Amanda Zehr - 11 Beaver River HS 
159 115 21:40.80 Alison O'Brien - 8 Columbia HS 
160 116 21:41.40 Christine Sloat - 9 Shenendehowa HS 
161 117 21:44.00 Lindsay Nicastro - Monroe-Woodbury HS 
162 21:44.80 Marina Edkins - 11 St. Joseph By The Sea 
163 21:45.40 Kristen Cella - 9 Tottenville HS 
164 21:46.00 Trisha LaForce - 12 Cardoza HS 
165 118 21:46.30 Samantha Grady - 10 Warwick Valley HS 
166 119 21:47.50 Emily Hurley - 12 Honeoye Falls-Lima HS 
167 120 21:49.20 Jaclyn Young - 11 Warwick Valley HS 
168 21:50.20 Teneshi Thomas - 11 DeWitt Clinton HS 
169 121 21:52.60 Diana Zehr - 9 Beaver River HS 
170 122 21:53.60 Kerri Mannino - 12 St. John The Baptist 
171 21:54.90 Kristin Farley - 11 Poly Prep 
172 123 21:56.30 Rosalind Adams - 12 Townsend Harris HS 
173 124 21:56.60 Christi Argueta - 9 Stuyvesant HS 
174 125 21:56.90 Janice Paton - 10 Kellenberg Memorial HS 
175 126 21:57.20 Katie Robinson - 12 Liverpool HS 
176 127 21:57.50 Erica Russi - 12 Townsend Harris HS 
177 128 21:59.40 Sarah McTague - 10 Niskayuna HS 
178 129 21:59.90 Addy Pagano - 11 Niskayuna HS 
179 130 22:00.40 Mary Harrison - 11 St. Francis Prep HS 
180 131 22:01.20 Katrina Hines - 10 Columbia HS 
181 132 22:02.30 Arianna Cannavo - 12 Mckee/S.I. Tech 
182 133 22:02.70 Amy Stricoff - 9 Monroe-Woodbury HS 
183 134 22:03.30 Laura Bryan - 10 Honeoye Falls-Lima HS 
184 135 22:08.00 Jenny Bamann - 11 Fairport HS 
185 136 22:10.30 Nicole Improta - 10 St. John Villa HS 
186 137 22:11.60 Mary Edwards - 12 St. Francis Prep HS 
187 138 22:13.20 Chelsea Morehouse - 9 Argyle HS 
188 139 22:13.50 Kala Batten - 12 Nardin Academy 
189 140 22:13.90 Julie Emery - 11 Beaver River HS 
190 141 22:14.40 Emily Wiegel - 10 Ward Melville HS 
191 142 22:14.90 Beatrix Jackson - 12 St. John The Baptist 
192 143 22:15.40 Alyssa Mahoney - 10 St. Anthony's HS 
193 22:16.10 Karen Koziorzebstia - 10 Archbishop Molloy HS 
194 144 22:16.80 Caitlin Knapp - 9 Bay Shore HS 
195 145 22:17.10 Martina Featherston - 10 St. Francis Prep HS 
196 146 22:19.30 Jessica Kosowicz - 12 Monroe-Woodbury HS 
197 22:20.10 Jess Akins - 11 Canton HS 
198 22:22.40 Chelsea Hess - 11 Trinity HS 
199 147 22:26.70 Gina Perno - 9 Kellenberg Memorial HS 
200 148 22:27.20 Catherine Conners - 9 Kellenberg Memorial HS 
201 149 22:27.70 Channell McGregor - 9 Boys & Girls HS 
202 22:28.80 Katie Schmidt - 12 Sacred Heart Academy 
203 150 22:33.10 Danielle Encizo - 12 St. John The Baptist 
204 22:34.70 Neferte Sterling - 11 Columbus HS 
205 151 22:37.90 Morgan Proffitt - 12 St. John Villa HS 
206 152 22:38.40 Dana Conroy - 11 Mckee/S.I. Tech 
207 153 22:38.60 Dana Terranova - 10 St. John Villa HS 
208 154 22:38.80 Ashley DeAngles - 9 St. John Villa HS 
209 155 22:39.60 Jamella Dunbar - 12 Boys & Girls HS 
210 156 22:41.90 Chelsea Tait - 11 Mckee/S.I. Tech 
211 157 22:43.20 Katie Tees - 12 Cicero North Syracuse HS 
212 158 22:43.80 Eileen Smith - 10 St. Francis Prep HS 
213 22:44.40 Shannon Mahoney - 12 Port Richmond HS 
214 159 22:45.70 Ashley Carter - 10 Kellenberg Memorial HS 
215 22:48.30 Caitlin Donohue - Mt. Mercy Academy 
216 160 22:55.20 Meghan Lytte - 12 Nardin Academy 
217 22:55.60 Amoy Barnes - 12 Curtis HS 
218 23:05.80 Danielle Zervos - 10 Archbishop Molloy HS 
219 161 23:06.60 Jackie Wood - 10 Kellenberg Memorial HS 
220 162 23:07.50 Kristen Eberhardt - 11 Kellenberg Memorial HS 
221 23:07.70 Nikki Madden - 10 Sacred Heart Academy 
222 23:11.10 Kaitlyn O'Leary - 12 Sacred Heart Academy 
223 163 23:11.50 Tina Fiorenza - 11 Liverpool HS 
224 23:16.20 Sara Tosh - 11 Brooklyn Tech 
225 23:18.80 Dorothy Jean Pierre - 10 Clara Barton HS 
226 164 23:19.30 Katelyn Klobus - 11 St. John The Baptist 
227 165 23:20.00 Hanna Pinski - 11 Stuyvesant HS 
228 166 23:24.20 Rachel Gandell - 12 Fairport HS 
229 167 23:25.30 Gina Dermigny - 10 St. Francis Prep HS 
230 168 23:28.50 Brooke Anderson - 9 Mckee/S.I. Tech 
231 23:34.10 Julina Scott - 10 Curtis HS 
232 169 23:34.50 Antonin Vikhrest - 10 Stuyvesant HS 
233 170 23:37.30 Po Yee Cheung - 11 Townsend Harris HS 
234 171 23:41.90 Rebecca Lynch - 11 Townsend Harris HS 
235 172 23:43.00 Molly Hanzly - 12 Nardin Academy 
236 173 23:54.90 Sarah Rogan - 10 St. John The Baptist 
237 174 23:56.60 Nicole Terranova - 12 St. John Villa HS 
238 175 24:11.10 Kathleen Bayer - 11 St. Anthony's HS 
239 176 24:15.30 Natana Jewels - 11 Boys & Girls HS 
240 177 24:15.80 Hazel Chi - 11 Townsend Harris HS 
241 178 24:17.80 Jade Simpson - 10 St. Francis Prep HS 
242 179 24:21.60 Samara Sanders - 11 Boys & Girls HS 
243 180 24:37.90 Ada Okun - 9 Stuyvesant HS 
244 181 24:48.20 Shanah Tirado - 12 Hackley School 
245 24:54.50 Sara Hays - Holy Angels Academy 
246 182 24:58.40 Not Reported - 
247 183 25:06.20 Jessie Evangelista - 12 Hackley School 
248 184 25:08.50 Eun Mi Chang - 12 Stuyvesant HS 
249 185 25:18.30 Leah Wichler - 12 Hackley School 
250 186 25:18.50 Maryann Ro - 11 Stuyvesant HS 
251 187 25:26.30 Laura Barrett - 10 Hackley School 
252 188 26:44.20 Bettina Williams - 10 Boys & Girls HS 
253 189 26:45.60 
254 190 26:53.90 Sheann Wilson - 12 Boys & Girls HS 


E (s10H &l6D
E (10U (s10H &l8D



Federation Girls Team Score (Dispalced)
Meet
--------------------------
Federation of SSAA 
Race Date
--------------- ------
Championships 11/15/03
===============================================================================
Place Place Place Place Place Total Place Place
School: 1 2 3 4 5 Points 6 7
-------------------------------------------------------------------------------
Saratoga HS                           1 5 7 11 18 42 40 48
Argyle HS                             3 8 15 21 43 90 109 138
Bethlehem HS                   12 24 36 39 44 155 57 69
Warwick Valley HS              2 19 59 65 66 211 118 120
Bay Shore HS                     4 16 34 75 83 212 105 144
Ward Melville HS               14 20 33 68 86 221 88 141
Honeoye Falls-Lima HS      9 17 51 62 102 241 119 134
Shenendehowa HS             37 41 42 73 85 278 91 116
Cicero North Syracuse HS   10 13 79 90 92 284 103 157
Monroe-Woodbury HS       31 35 46 63 117 292 133 146
Fairport HS                       25 45 54 56 113 293 135 166
Beaver River HS                22 27 53 80 114 296 121 140
Skaneateles HS                  23 38 58 82 97 298 99 101
Columbia HS                       30 49 71 77 81 308 115 131
Liverpool HS                      26 29 70 84 107 316 126 163
Niskayuna HS                    6 47 55 104 111 323 128 129
St. Anthony's HS                61 72 89 94 108 424 143 175
Nardin Academy               32 74 87 112 139 444 160 172
Mckee/S.I. Tech              50 76 106 132 152 516 156 168
Townsend Harris HS        52 93 123 127 170 565 171 177
St. John The Baptist      60 110 122 142 150 584 164 173
Kellenberg Memorial HS 28 125 147 148 159 607 161 162
St. John Villa HS             95 96 136 151 153 631 154 174
St. Francis Prep HS     100 130 137 145 158 670 167 178
Stuyvesant HS              64 124 165 169 180 702 184 186
Hackley School              67 98 181 183 185 714 187 
Boys & Girls HS            78 149 155 176 179 737 188 190 

 

 

 

DyeStat New York



DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004