States
New York

PSAL Open

1/4/03 at the New York Armory


Results: Boys - Girls | 42 DyeStat Elite performances

New US#1 marks by Robert Keizer 46-9.25 TJ, Janine Davis 1:32.11 600m, Janine Ricci 10:20.24 3000m.
Paul Robeson girls, Hillsborough boys win team titles.
DyeStat Elite winners:
Boys - Port Richmond jr Saidu Ezike 7.64 55H (Peter Greaves 7.65). Transit Tech sr Melville Rogers 34.33 300m . Thomas Jefferson sr Dixley Simms 1:23.33 600m . Transit Tech NY jr Michael Webley 2:34.51 . Hunterdon Central NJ jr Christopher Pannone 9:31.26 3200. Prospect Heights NY 1:31.47 4x200. Transit Tech NY 3:23.75 4x400. Hunterdon Central NJ 8:11.35 4x800. South Shore Kwame Pemberton 6-4. Franklin Andreyko 22-7.75. Robert Keizer 46-9.25.
Girls - A.P. Randolph jr Natasha Hastings 38.72 300m. Bronxville NY sr Catha Mullen 5:03.40 1600m. A.P. Randolph NY 1:44.13. Far Rockaway NY 4:01.66 4x400.

Highlights by armorytrack.com

Robeson girls edge NJ's Hillsborough by 1 point; Catha Mullen 5:03.40 1600m, APR's Natasha Hastings 38.72 300m; Hillsborough boys take title over Jefferson behind winners Frank Andreyko 22'7 LJ) & Hector Tirado (48'6 SP), Manhasset's Robert Keizer 46'9.25 TJ, Hunterdon's Chris Pannone 9:31.26 3200m, Transit's Melville Rogers 34.33 300m.

Highlights by Jersey Guy

I had to leave before the 3200/3000. Before that, the best performance was probably Janine Davis (sophomore from Queen of Peace, NJ) win in the 600m in 1:32.11, shattering the NJ state record by 2.39 seconds, and a new national leader.

Other notable performances:
B 55m hurdles - 1. Saidu Ezike (Port Richmond, NY) 7.64, 2. Peter Greaves (Thomas Jefferson NY) 7.65

B 1000m - 1. Michael Webley (East NY) 2:34.51, won by over 10 seconds, splits ?, 1:03, 1:32, 2:02.3

B4x800m - 1. Hunterdon Central NJ 8:11.35, won by over 15 seconds - unofficial splits: Fox 2:02.9, Fraser 2:00.7, Lane 2:07.7, Pannone 2:00.0

B Long jump - 1. Franklin Andreyko (Hillsborough NJ) 22-7.35, 2. Francis Santos (Lehman NY) 22-5.75, 3. Troy Williams (Manhasset) 22-3.75, 4. Robert Keizer (Manhasset) 22-1 - all Dyestat Elite performances

G 55m hurdles - 1. Leigh Lumford (Tottenville) 8.76

G 1000m - 1. Selena Sappleton (AP Randolph NY) 3:04.26 (splits 32, 1:09, 1:47, 2:27)..... 3. Jenn Croghan (Lacordaire NJ) 3:06.76 - NJ freshman state record

G4x800 - 1. Hatboro-Horsham (PA) 9:52.63, 2. Hopewell Valley (NJ) 9:56.63

DyeStat Elite performances - 42 marks qualifying for national ranking

Event Mark By Pos
B-300 34.33 Rogers, Melville, 2003, Transit Tech NY 1
B-300 35.02 Powell, George, , T. Jefferson NY 2
B-300 35.71 Leefon, Tristan, , John Adams NY 3
B-300 36.04 Wing, Evelyn, 2005, Valley Christian VA 4
B-600 1:23.33 Simms, Dixley, 2003, T. Jefferson NY 1
B-600 1:24.03 Dacres, Kevin, , Truman NY 2
B-1000 2:34.51 Webley, Michael, 2004, Transit NY 1
B-2Mile 9:34.66 c Pannone, Christopher, 2004, Hunterdon Cen NJ 1
B-55H 7.64 Ezike, Saidu, 2004, Port Richmond NY 1
B-55H 7.65 Greaves, Peter, , T. Jefferson NY 2
B-HJ 6' 4 Pemberton, Kwame, , South Shore NY 1
B-LJ 22' 7.75 Andreyko, Franklin, , Hillsborough N J 1
B-LJ 22' 5.75 Santos, Francis, , Lehman NY 2
B-LJ 22' 3.75 Williams, Troy, , Manh 3
B-LJ 22' 1 Keizer, Robert, , Manh 4
B-TJ 46' 9.25 Keizer, Robert, , Manh 1
B-4x200 1:31.47 Boys Relay, , Prospect Heights NY 1
B-4x200 1:32.35 Boys Relay, , Canarsie 2
B-4x200 1:32.45 Boys Relay, , Clinton NY 3
B-4x400 3:23.75 Boys Relay, , Transit Tech NY 1
B-4x400 3:26.59 Boys Relay, , T. Jefferson NY 2
B-4x400 3:26.78 Boys Relay, , Clinton NY 3
B-4x800 8:11.35 Boys Relay, , Hunterdon Cen NJ 1

G-300 38.72 Hastings, Natasha, 2004, A.P. Randolph NY 1
G-300 40.44 Fletcher, Tiera, 2003, Spellman NY 2
G-300 40.48 Emmanuel, Natasha, 2004, A.P. Randolph NY 3
G-300 40.71 Holness, Candace, 2004, Cardozo NY 4
G-300 40.93 Franklin, Nekisha, , T. Jefferson NY 5
G-300 41.04 Fyffe, Shellean, , Far Rockaway NY 6
G-600 1:32.11 Davis, Janine, 2005, Queen of Peace NJ 1
G-600 1:34.44 Benjamin, Jeavon, 2005, Far Rockaway NY 2
G-600 1:37.18 Fernandez, Keziah, 2003, Boys & Girls NY 3
G-600 1:37.8 Crawford, Erin, 2003, Hillsborough NJ 4
G-600 1:39.59 Kloss, Lauren, 2003, Hillsborough NJ 5
G-Mile 5:05.2 c Mullen, Catha, 2003, Bronxville NY 1
G-Mile 5:08.84 c Mullen, Caroline, 2003, Bronxville NY 2
G-3000 10:20.24 Ricci, Janine, 2003, Hatboro-Horsham PA 1
G-LJ 17' 8 White, Kerry A., , Robeson NY 1
G-4x200 1:44.13 Girls Relay, , A.P. Randolph NY 1
G-4x200 1:45.18 Girls Relay, , Robeson NY 2
G-4x200 1:47.34p Girls Relay, , Murry Bergtraum NY
G-4x400 4:01.66 Girls Relay, , Far Rockaway NY 1
G-4x400 4:05.71 Girls Relay, , Boys & Girls NY 2

Boys

Licensed to NYCPSAL Headquarters - Site License  Hy-Tek's Meet Manager 1/4/2003
                Second Annual PSAL Open Invitational - 1/4/2003                
                        The Armory Track & Field Center                        
                                    Results 

                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
1) HILLSBOROUGH 75 2) Thomas Jefferson 60
3) HUNTERDON CENTRAL 58 4) East New York Transit Tec 31
5) MANHASSET 27 6) AMITYVILLE 16
7) MT. ST. MICHAEL 14 8) Harry S. Truman 12
8) McKee/Staten Island Tech 12 8) Dewitt Clinton 12
8) South Shore 12 12) Prospect Heights 10
12) Port Richmond 10 12) Herbert H. Lehman 10
15) Canarsie 8 16) Bayside 7
17) John Adams 6 17) Tottenville 6
17) MOORE HS 6 17) Fiorello H Laguardia 6
21) WINSTON CHURCHILL 5 21) Samuel J. Tilden 5
21) Boys & Girls 5 21) CAMDEN 5
25) Farmingdale High School 4 25) Stuyvesant 4
27) Paul Robeson 2 27) Bronx HS Of Science 2
27) Campus Magnet 2 30) GREAT NECK SOUTH BOYS 1
30) George Washington 1 Event 26 Boys 55 Meter Hurdles Final ======================================================================= Meet Records: M 7.95 2002 SAIDU EZIKE, Port Richmond Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 2817 SAIDU EZIKE PORT RICHMON 7.64M 10 2 635 PETER GREAVES THOMAS JEFFE 7.65M 8 3 618 DARIUS GRAY THOMAS JEFFE 8.10 6 4 6095 MIKE BARBERIO HISB 8.14 4 5 6105 TONY FLORES HISB 8.16 2 6 545 JASON PILAR PAUL ROBESON 8.30 1 Event 56 Boys 300 Meter Dash Final ======================================================================= Meet Records: M 34.95 2002 ADRIAN CRICHLOW, John Adams Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 664 MELVILL ROGERS EAST NEW YOR 34.33M 10 2 625 GEORGE POWELL THOMAS JEFFE 35.02 8 3 2646 TRISTAN LEEFOON JOHN ADAMS 35.71 6 4 7174 SHERRON BULLOCK CAMD 36.04 4 5 607 DONNEL LEWIS SOUTH SHORE 36.18 2 6 452 JALEEL DAVIS BOYS & GIRLS 37.42 1 Event 116 Boys 600 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 1:26.23 2002 JEREMIA WILSON, Clinton Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 622 DIXLEY SIMMS THOMAS JEFFE 1:23.33M 10 2 307 KEVIN DACRES HARRY S. TRU 1:24.03M 8 3 3236 RYAN HURST THOMAS JEFFE 1:25.34M 6 4 624 DWAYNE LEE THOMAS JEFFE 1:26.01M 4 5 2757 JERRELL WISDOM CAMPUS MAGNE 1:26.40 2 6 665 MICAH NATION EAST NEW YOR 1:26.57 1 Event 146 Boys 1000 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 2:34.92 2002 RAFAEL PARADES, George Washington Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 667 MICHAEL WEBLEY EAST NEW YOR 2:34.51M 10 2 2877 CHRISTO GREENE MCKEE/STATEN 2:46.51 8 3 7340 ANTHONY MCLEAN MANH 2:46.58 6 4 454 JARED JULIUS BOYS & GIRLS 2:48.68 4 5 7461 WILLIAM ROWLAND HUNTERDON C 2:49.68 2 6 2554 REMY DAGUILLARD BAYSIDE 2:50.03 1 Event 176 Boys 1600 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 4:25.02 2002 LUIS GARCIA, George Washington Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7411 JONATHAN FOX HUNTERDON C 4:31.20 10 2 6098 JOE BRENNAN HISB 4:36.19 8 3 2852 LAWRENC SCHAU TOTTENVILLE 4:36.24 6 4 7686 KIRAN MATHRANI WCHS 4:37.37 4 5 7414 BRIAN FRASER HUNTERDON C 4:38.53 2 6 71 RAFAEL PAREDES GEORGE WASHI 4:42.25 1 Event 221 Boys 3200 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 9:38.04 2002 DANE JOHNESON, Walt Whitman Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7452 CHRISTOPHER PANNON HUNTERDON C 9:31.26M 10 2 6133 NICK VACCARO HISB 9:44.25 8 3 6109 MICHAEL KLUEBER HISB 9:48.92 6 4 2888 MICHAEL CASSIDY MCKEE/STATEN 9:52.34 4 5 198 JAMES MULLIGAN BRONX HS OF 10:24.03 2 6 7333 JESSE COHEN MANH 10:30.18 1 Event 266 Boys 4x200 Meter Relay ======================================================================= Meet Records: M 1:32.39 2002 CLINTON, Clinton School Finals Points ======================================================================= 1 PROSPECT HEIGHTS 'A' 1:31.47M 10 1) 527 RODNEY DANIEL 2) 530 CLEMORE HENRY 3) 537 MARLON RUSSELL 4) 525 DELANO CLARKE 2 CANARSIE 'A' 1:32.35M 8 1) 567 CURTIS ST ROSE 2) 570 KENEEK WILLIAMS 3) 572 TYRONE JOSEPH 4) 564 WINSTON WHITTINGHAM 3 DEWITT CLINTON 'A' 1:32.45 6 1) 245 JOSEPH BOAHENG 2) 242 JEREMY ALVAREZ 3) 249 MARK TATHAM 4) 255 ANTONIO FELICIANO 4 AMITYVILLE 'A' 1:33.85 4 1) 7143 THABITI LEE 2) 7142 IAN MORGAN 3) 7141 DANIEL DESRAVINES 4) 7144 JEROD GATLING 5 MT. ST. MICHAEL 'A' 1:34.62 2 1) 7631 JORDAN PRESCOTT 2) 7637 TRASHAND THOMAS 3) 7626 HAMILTON WHIPPER 4) 7580 SHAQUAN BEEN 6 SAMUEL J. TILDEN 'A' 1:39.59 1 1) 594 WINSTON BRATHWAITE 2) 580 ANDRE PRATT 3) 590 RONEL PHILLIP 4) 581 ASHTON OLLIVIERRE Event 271 Boys 4x800 Meter Relay ======================================================================= Meet Records: M 8:08.24 2002 MOUNT ST. MICHAEL, Mount St. Michael School Finals Points ======================================================================= 1 HUNTERDON CENTRAL 'A' 8:11.35 10 1) 7411 JONATHAN FOX 2) 7414 BRIAN FRASER 3) 7434 GREGORY LANE 4) 7452 CHRISTOPHER PANNONE 2 HILLSBOROUGH 'B' 8:27.08 8 1) 6110 ROLAND LANE 2) 6108 FRED KAIN 3) 6098 JOE BRENNAN 4) 6115 JEFF MELTZER 3 MOORE HS 'A' 8:31.66 6 1) 7895 JOHNNY BATISTA 2) 7897 ANTHONY FERRARA 3) 7896 CHRIS BIGGS 4) 7901 ERIK POWERS 4 BAYSIDE 'B' 8:38.82 4 1) 2548 LUIS VALDERRUTEN 2) 2566 GORDON WATSON 3) 2554 REMY DAGUILLARD 4) 2560 BRYAN NATALIO 5 THOMAS JEFFERSON 'A' 8:40.20 2 1) 626 JAMIE GONZALES 2) 641 DANE DEHANEY 3) 619 DAVID FRANCIS 4) 631 KOFI WOODROFFE 6 WINSTON CHURCHILL 'A' 8:40.70 1 1) 7686 KIRAN MATHRANI 2) 7679 OMAR FIKRI 3) 7687 MARC SCHRON 4) 7682 JAMES CHA Event 276 Boys 4x400 Meter Relay ========================================================================== Meet Records: M 3:26.78 2002 MOUNT ST. MICHAEL, Mount St. Michael School Finals H# Points ========================================================================== 1 EAST NEW YORK TRANSIT TEC 'E' 3:23.75M 5 10 1) 665 MICAH NATION 2) 667 MICHAEL WEBLEY 3) 664 MELVILL ROGERS 4) 658 JAWANZA HALL 2 THOMAS JEFFERSON 'A' 3:26.59M 5 8 1) 3236 RYAN HURST 2) 3238 NICHOLA WHITE 3) 3237 DAJUE MENDEZ 4) 621 DELION BADENOCK 3 DEWITT CLINTON 'C' 3:26.78M 5 6 1) 245 JOSEPH BOAHENG 2) 242 JEREMY ALVAREZ 3) 265 DWIGHT CROOKS 4) 255 ANTONIO FELICIANO 4 SAMUEL J. TILDEN 'C' 3:29.66 5 4 1) 579 CASSIUS VERNEIGE 2) 581 ASHTON OLLIVIERRE 3) 594 WINSTON BRATHWAITE 4) 580 ANDRE PRATT 5 MT. ST. MICHAEL 'C' 3:29.69 5 2 1) 7631 JORDAN PRESCOTT 2) 7637 TRASHAND THOMAS 3) 7584 DERWONTE WALKER 4) 7599 JASON HULL 6 CAMDEN 'A' 3:30.78 4 1 1) 7180 DWAYNE LEWIS 2) 7174 SHERRON BULLOCK 3) 7177 CARL SMITH 4) 7175 ALONZO BROWN Event 296 Boys High Jump ======================================================================= Meet Records: M 6-00 2002 GARRET SPITZ, Manhasset Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 609 KWAME PEMBERTON SOUTH SHORE 6-04.00M 10 2 7584 DERWONTE WALKER MSMT 6-02.00M 8 3 6106 BRYAN FOX HISB 6-00.00M 6 4 1439 HARRISO NEWMAN STUYVESANT J6-00.00M 4 5 6118 JIM MORLEY HISB J6-00.00M 2 6 618 DARIUS GRAY THOMAS JEFFE J6-00.00M 1 Event 301 Boys Long Jump ======================================================================= Meet Records: M 21-00.75 2002 JAMIEL HENDRICKS, Manhasset Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 6094 FRANKLIN ANDREYKO HISB 22-07.75M 10 2 154 FRANCIS SANTOS HERBERT H. L 22-05.75M 8 3 7514 TROY WILLIAMS MANH 22-03.75M 6 4 7494 ROBERT KEIZER MANH 22-01.00M 4 5 3028 ANDREW HOFFMAN BAYSIDE 21-05.50M 2 6 545 JASON PILAR PAUL ROBESON 20-04.50 1 Event 306 Boys Shot Put ======================================================================= Meet Records: M 42-10.25 2002 ANDREW BACCHUS, Transit Tech Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 6131 HECTOR TIRADO HISB 48-06.00M 10 2 7396 BRIAN DONATELLI HUNTERDON C 48-02.75M 8 3 17 CHARLES PHIPPS FIORELLO H L 45-07.00M 6 4 317 IAN WALCOTT HARRY S. TRU 44-04.75M 4 5 7622 EARL EVANS MSMT 43-11.50M 2 6 629 JEROME THOMPSON THOMAS JEFFE 43-06.75M 1 Event 316 Boys Triple Jump ======================================================================= Meet Records: M 42-06 2002 PETER GREAVES, Thomas Jefferson Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7494 ROBERT KEIZER MANH 46-09.25M 10 2 7141 DANIEL DESRAVINES AMYB 43-07.50M 8 3 635 PETER GREAVES THOMAS JEFFE 42-06.00M 6 4 7140 JOSEPH DOUGLAS AMYB 41-06.00 4 5 154 FRANCIS SANTOS HERBERT H. L 41-00.50 2 6 7253 BILLY GEORGOPOULOS GNSB 40-04.00 1 Event 321 Boys Pole Vault ======================================================================= Meet Records: M 11-00 2002 K.PROBST, Farmingdale Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7390 JOHN CONTURSI HUNTERDON C 13-06.00M 10 2 6100 NICK CONFUORTO HISB 13-00.00M 8 3 7459 MICHAEL ROBERTI HUNTERDON C 12-00.00M 6 4 7104 JON DE BEAYMONT FARM 11-00.00M 4 5 6114 ADAM MALLET HISB J11-00.00M 2 6 6117 DAVID MINETTI HISB 10-06.00 1  

Girls

                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Paul Robeson 44 2) HILLSBOROUGH 43
3) A. P. Randolph 38 4) HATBORO-HORSHAM 33
5) EAST MEADOW 30 6) COMSEWOGUE 23
6) Far Rockaway 23 8) CONNETQUOT 22
8) Tottenville 22 10) BRONXVILLE 18
10) HOPEWELL VALLEY HS 18 12) Dewitt Clinton 16
13) Brooklyn Technical 14 13) Boys & Girls 14
15) LACORDAIRE 12 15) LINCOLN YONKERS 12
17) QUEEN OF PEACE 11 17) Clara Barton 11
19) CARDINAL SPELLMAN HS 8 20) HUNTERDON CENTRAL 7
21) Thomas Jefferson 6 21) Evander Childs 6
21) Murry Bergtraum 6 21) Campus Magnet 6
25) WALT WHITMAN HS 5 26) Harry S. Truman 4
26) Benjamin Cardozo 4 28) McKee/Staten Island Tech 3
29) WINSTON CHURCHILL 1 29) ST. JOSEPH HILL 1
29) AMITYVILLE MEMORIAL GIRLS 1 29) South Shore 1
29) Midwood 1 Event 526 Girls 55 Meter Hurdles Final ======================================================================= Meet Records: M 8.24 2002 FOFANAH FATMATA, Bronx Science Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 1353 LEIGH LUMFORD TOTTENVILLE 8.76 10 2 2221 NZINGA ALLEYNE PAUL ROBESON 9.17 8 3 2132 JERMAIN STANISLAUS BROOKLYN TEC 9.35 6 4 1057 ALIESHA HENRY FAR ROCKAWAY 9.51 4 5 2062 TRUDI A THOMPSON HARRY S. TRU 9.73 2 6 7930 ANNIE O'SHEA COMS 9.77 1 Event 556 Girls 300 Meter Dash Final ======================================================================= Meet Records: M 40.00 2002 TAMIEKA HUNTER, Clinton Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 1866 NATASHA HASTINGS A. P. RANDOL 38.72M 10 2 6173 TIERA FLETCHER CSB 40.44 8 3 1865 NATASHA EMMANUEL A. P. RANDOL 40.48 6 4 963 CANDACE HOLNESS BENJAMIN CAR 40.71 4 5 2342 NEKISHA FRANKLIN THOMAS JEFFE 40.93 2 6 1068 SHELLEA FYFFE FAR ROCKAWAY 41.04 1 Event 616 Girls 600 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 1:30.20 2002 STACEY LIVINGSTON, Boys & Girls Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7965 JANINE DAVIS QOP 1:32.11 10 2 1062 JEAVON BENJAMIN FAR ROCKAWAY 1:34.44 8 3 2146 KEZIAH FERNANDEZ BOYS & GIRLS 1:37.18 6 4 6137 ERIN CRAWFORD HISB 1:37.80 4 5 6145 LAUREN KLOSS HISB 1:39.59 2 6 7829 WHITNEY MCFADDEN WWHS 1:40.77 1 Event 646 Girls 1000 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 3:00.20 2002 AKILAH VARGAS, Boys & Girls Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 1869 SELENA SAPPLETON A. P. RANDOL 3:04.26 10 2 6013 JENNA ELZNIC CONG 3:05.19 8 3 7172 JENN CROGHAN LACO 3:06.76 6 4 6057 BRITTNEY CRISCUOLO EAME 3:08.16 4 5 7862 JESSICA PALL HVHS 3:11.69 2 6 7966 SOPHIA DAVIS QOP 3:16.62 1 Event 676 Girls 1600 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 5:00.23 2002 SELENA SAPPLETON, AP Randolph Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7207 CATHA MULLEN BXVL 5:03.40 10 2 7206 CAROLINE MULLEN BXVL 5:07.04 8 3 7172 JENN CROGHAN LACO 5:17.61 6 4 6057 BRITTNEY CRISCUOLO EAME 5:22.06 4 5 7667 CAITLIN KLAAS HAHO 5:22.44 2 6 7760 JENNIFER ZACCARIEL SJHI 5:26.33 1 Event 706 Girls 3000 Meter Run ======================================================================= Meet Records: M 10:34.01 2002 NAOMI REYNOLDS, Stuvyesant Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7672 JANINE RICCI HAHO 10:20.24M 10 2 6164 ASHLEY UNISZKIEWIC HISB 10:41.00 8 3 6076 KINJAL PARIKH EAME 11:06.61 6 4 7878 KATE WILLEVER HVHS 11:13.38 4 5 6059 JAMIE FLYNN EAME 11:19.56 2 6 1367 ARIANA CANNAVO MCKEE/STATEN 11:29.94 1 Event 766 Girls 4x200 Meter Relay ======================================================================= Meet Records: M 1:43.12 2002 BOYS & GIRLS, Boys & Girls School Finals Points ======================================================================= 1 A. P. RANDOLPH 'A' 1:44.13 10 1) 1860 JHANELL BROWN 2) 1865 NATASHA EMMANUEL 3) 1862 KARINA COPELAND 4) 1866 NATASHA HASTINGS 2 PAUL ROBESON 'A' 1:45.18 8 1) 2224 SHAKIRA BROWNE 2) 2210 CANDICE MCFARLANE 3) 2230 ROSEMAR CUPID 4) 2214 JASMINE MONTGOMERY 3 LINCOLN YONKERS 'A' 1:48.91 6 1) 7149 SAMILLE REDDIC 2) 7147 ADANNA ANDREWS 3) 7150 KELEIGH FAIRLEY 4) 7148 ANISHA ANDREWS 4 THOMAS JEFFERSON 'A' 1:49.02 4 1) 2336 BARBE SUMMERS 2) 2345 SHELLON CUMBERBATCH 3) 2343 NIKITHA BROWNE 4) 2342 NEKISHA FRANKLIN 5 MURRY BERGTRAUM 'A' 1:52.19 2 1) 1742 JESSICA CLARKE 2) 1738 ASHLEY PRINGLE 3) 1750 NICOLE BAILEY 4) 1753 SHANA BROWN Event 771 Girls 4x800 Meter Relay ======================================================================= Meet Records: M 9:35.49 2002 BRONXVILLE HS, Bronxville HS School Finals Points ======================================================================= 1 HATBORO-HORSHAM 'A' 9:52.63 10 1) 7671 ANNA BAKER 2) 7672 JANINE RICCI 3) 7665 NICOLE MURPHY 4) 7667 CAITLIN KLAAS 2 HOPEWELL VALLEY HS 'B' 9:56.63 8 1) 7878 KATE WILLEVER 2) 7868 SARAH SEILER 3) 7877 LUCY WEISE 4) 7862 JESSICA PALL 3 LINCOLN YONKERS 'A' 10:12.95 6 1) 7147 ADANNA ANDREWS 2) 7148 ANISHA ANDREWS 3) 7149 SAMILLE REDDIC 4) 7150 KELEIGH FAIRLEY 4 WALT WHITMAN HS 'B' 10:17.67 4 1) 7829 WHITNEY MCFADDEN 2) 7830 JENN CHUNG 3) 7831 AIMEE BIROS 4) 7828 KATIE MCFADDEN 5 HARRY S. TRUMAN 'A' 10:27.23 2 1) 3109 TIFFANY EASTON 2) 2048 DOMINIQ BLAKE 3) 2067 CAMILE CLARKE 4) 2056 SASHA BARRETT 6 HILLSBOROUGH 'B' 10:28.85 1 1) 6162 JESSICA TSAI 2) 6150 ALLISON MARECSISIN 3) 6144 KATIE KING 4) 6165 LAUREN VANCLEEF Event 776 Girls 4x400 Meter Relay ========================================================================== Meet Records: M 3:55.11 2002 BOYS & GIRLS, Boys & Girls School Finals H# Points ========================================================================== 1 FAR ROCKAWAY 'A' 4:01.66 4 10 1) 1062 JEAVON BENJAMIN 2) 1068 SHELLEA FYFFE 3) 1085 ALEISHA WOODLEY 4) 1060 MICHELL BECKFORD 2 BOYS & GIRLS 'C' 4:05.71 4 8 1) 2146 KEZIAH FERNANDEZ 2) 2159 SAMIRA SANDERS 3) 2136 ADRENEE STERRETT 4) 2152 MARTINA WALKER 3 CONNETQUOT 'D' 4:09.18 4 6 1) 6013 JENNA ELZNIC 2) 6000 LAUREL BICKFORD 3) 6037 MEREDITH REMMER 4) 6017 COLLEEN GRIBBIN 4 DEWITT CLINTON 'C' 4:09.58 4 4 1) 1961 SHERECE DYER 2) 1966 ALBA KNIGHT 3) 1964 TENESHI THOMAS 4) 1965 TISHAUN DAWKINS 5 HILLSBOROUGH 'B' 4:11.76 4 2 1) 6146 CAITLIN KOSEC 2) 6145 LAUREN KLOSS 3) 6162 JESSICA TSAI 4) 6137 ERIN CRAWFORD 6 HUNTERDON CENTRAL 'A' 4:14.82 3 1 1) 7468 MARJORIE SCHMIDT 2) 7465 EILEEN SAUNDERS 3) 7474 CHYNCIA SMITH 4) 7448 CASEY NELSON Event 796 Girls High Jump ======================================================================= Meet Records: M 5-02 2002 LEIGH LUMFORD, Tottenville Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 6061 MONICA FRIEDL EAME 5-02.00M 10 2 1353 LEIGH LUMFORD TOTTENVILLE J5-02.00M 8 3 7930 ANNIE O'SHEA COMS 5-00.00 5 3 7669 MARISSA TAYLOR HAHO 5-00.00 5 5 1400 DEANNA MORELLI MCKEE/STATEN J5-00.00 2 6 828 MELINDA HUANG MIDWOOD 4-10.00 1 Event 801 Girls Long Jump ======================================================================= Meet Records: M 17-06.25 2002 APRIL WILLIAMS, Elizabeth Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 2216 KERRY A WHITE PAUL ROBESON 17-08.00M 10 2 2221 NZINGA ALLEYNE PAUL ROBESON 16-11.00 8 3 3503 ZERITA KELLY EVANDER CHIL 16-10.00 6 4 2249 DESIREA SEALY CLARA BARTON 16-05.50 3 4 7951 CAROL SCALICE COMS 16-05.50 3 6 7960 JARYN MERCER AMYG 15-11.75 1 Event 806 Girls Shot Put ======================================================================= Meet Records: M 34-10 2002 LIZZEL CINTRON, Elizabeth Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 1952 UZOMA OKAFOR DEWITT CLINT 38-04.00M 10 2 6151 JANIZAH MELENDEZ HISB 34-04.50 8 3 7668 FISHER LAUREN HAHO 31-01.50 6 4 7869 ALLISON SHERIDAN HVHS J31-01.50 4 5 1972 LATOYA BOLTON DEWITT CLINT 29-11.00 2 6 1355 LUCILLE HANSEN TOTTENVILLE 28-03.50 1 Event 816 Girls Triple Jump ======================================================================= Meet Records: M 34-01 2002 SYLVIA SARPONMAAH, Taft Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 2214 JASMINE MONTGOMERY PAUL ROBESON 35-01.75M 10 2 2266 TISHA HINDS CLARA BARTON 35-01.25M 8 3 2132 JERMAIN STANISLAUS BROOKLYN TEC 34-06.50M 6 4 1750 NICOLE BAILEY MURRY BERGTR 33-10.25 4 5 3498 WHITNEY BROWN A. P. RANDOL 32-08.50 2 6 2317 KINDA CEASAR SOUTH SHORE 32-00.75 1 Event 821 Girls Pole Vault ======================================================================= Meet Records: M 7 2002 EVA SAWYER, Brooklyn Tech Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 6142 NICOLE HUMPREY HISB 9-00.00M 10 2 6136 EILEEN CAFFERTY HISB 8-06.00M 8 3 7478 NICOLE STETTNER HUNTERDON C J8-06.00M 6 4 7950 KAITLIN O'SHEA COMS J8-06.00M 4 5 2131 EVA SAWYER BROOKLYN TEC 7-06.00M 2 6 7696 AMY FOLIETT WCHS 7-00.00M 1 Event 896 Girls 1500 Meter Race Walk ======================================================================= Meet Records: M 7:39.85 1/4/2003 KRISTIN LANDAU, COMS Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 7947 KRISTIN LANDAU COMS 7:39.85M 10 2 6032 ERIN O'FLAHERTY CONG 8:11.45 8 3 1180 ANINE STANLEY CAMPUS MAGNE 8:19.74 6 4 6063 RACHAEL GILL EAME 8:20.10 4 5 1351 LAURA SPOSITO TOTTENVILLE 8:24.57 2 6 1362 TARA SALERNO TOTTENVILLE 8:39.69 1  

 

 

DyeStat New York

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003