States
New York

26th Pearl River
Holiday Invitational

12/27/02 at Pearl River NY


Boys - Girls

Boys

55m
1 Patel Whyte Hackensack 6.7
2 Don Stevens White Plains 6.7
3 Lewitt Boyd Mt. Vernon 6.8
4 Derrick Wilborn Passaic Co. Tech 6.9
5 Dan Falgares Vernon Township 6.9
6 Donovan Scott Mt. Vernon 6.9
7 Jake Gomolinski Pine Bush 7.0
8 Kenny Adams Ramapo 7.9
9
10
55HH
1 Mike Pohludka Vernon Township 7.8
2 Matt DiMola Suffern 7.8
3 Rory Quiller James I. O'Neill 8.1
4 Marcus Lewis Nanuet 8.1
5 Mamo Arima River Dell 8.2
6 Tim Pruiett Somers 8.2
7 Eric Sheppard North Rockland 8.3
8 Anthony Gaugler Passaic Co. Tech 8.6
9
10
300y
1 Johanssy Joseph Spring Valley 33.4
2 Tom Lilla Cornwall 33.5
3 Paul Papitto Monroe-Woodbury 33.5
4 Matt DiMola Suffern 33.9
5 Greg Horn River Dell 34.7
5 Peter Saretto JJEF 34.7
7 Calvin Hayes Abraham Lincoln 34.8
8 Jamel Ruff White Plains 34.9
8 Anthony Hilliard North Rockland 34.9
10 Eric May Ramapo 35.0
600y
1 Jeff Williams South Plainfield 1:15.7
2 Johanssy Joseph Spring Valley 1:16.5
3 Greg Horn River Dell 1:17.6
4 Brandon Lee Scarsdale 1:18.1
5 Wayne Gavioli Pearl River 1:18.3
6 Nathan Mooney Carmel 1:19.2
7 Joe Shehata Pearl River 1:20.0
8 Kevin Polizzatta Passaic Valley 1:20.3
9 Knollis Junor Spring Valley 1:20.8
10 Brad Riverburgh Pine Bush 1:22.2
1000y
1 Eddie Loniewski Tappan Zee 2:19.4
2 Dennis Gutierrez North Rockland 2:22.6
3 Matt Strassburg Clarkstown North 2:23.8
4 Orlando Rivera North Rockland 2:24.8
5 Johnny Baez Nyack 2:25.8
6 Elvis Cole Hackensack 2:26.5
7 Jeff Burtt Carmel 2:26.7
8 Billy Coffey Carmel 2:27.2
9 Mike Agnello Tappan Zee 2:29.2
10 Joe Ingrassia Nanuet 2:29.9
1600m
1 CJ Jamieson North Rockland 4:35.0
2 Danny Singh Monroe-Woodbury 4:39.7
3 Johnny Baez Nyack 4:39.9
4 Tom Williams Arlington 4:42.7
5 Pete Gerboth Don Bosco 4:43.6
6 Ryan McGurk Monroe-Woodbury 4:45.7
7 Michael Smayda White Plains 4:46.2
8 Brandon Gerhardt Arlington 4:46.4
9 Derek Arensen JJEF 4:48.1
10 Matt Marchese Nanuet 4:51.5
3200m
1 Miguel Reyes North Rockland 9:53.5
2 Stanley Saladin Mt. Vernon 9:55.0
3 Danny Singh Monroe-Woodbury 9:55.6
4 Brandon Cartica Arlington 10:02.3
5 John Martinez North Rockland 10:19.7
6 Matt Borawski Pearl River 10:26.7
7 Lou Maturo Tappan Zee 10:28.1
8 John Hart Cornwall 10:28.7
9 Jon Klui Don Bosco 10:29.4
10 Chris Goldrick Tappan Zee 10:31.3

LJ
1 Jamel Ruff White Plains 19'10.50
2 Marcus Lewis Nanuet 19'10.25
3 Joe Marcoux Don Bosco 19'08.50
4 Tim Pruiett Somers 19'05.50
5 Ken Palmer Onteora 19'04.75
6 Andrew Brittan Hackensack 19'04.25
7 Joe Johnson Paramus 19'03.25
8 Tad Davis Arlington 19'01.75
9 Sean Davenport Vernon Township 18'05.00
10 Rickey Singh Saddlebrook 18'04.50
TJ
1 David Dennis Hackensack 45'03.75
2 Yvens Louis Ramapo 42'04.75
3 Kimon Evans Abraham Lincoln 42'04.50
4 Glen Roche North Rockland 41'02.50
5 Brian Horton Hackensack 41'01.00
6 Ken Palmer Onteora 40'01.50
7 Stephen Jean Louis Ramapo 38'04.75
8 Steve Martin Ardsley 38'00.00
9 Brian Voorhis River Dell 37'08.75
10 Aaron Weintraub North Salem 37'00.75
HJ
1 J. Telemaque Ramapo 6'00
2 J. Marcoux Don Bosco 6'00
3 K. Miliken Scarsdale 5'10
4 G. Roche North Rockland 5'10
5 E. Barone Riverdale 5'10
6 J. Kennedy JJEF 5'08
6 Tom McCormick Don Bosco 5'08
8 R. Robinson Mt. Vernon 5'06
8 R. Jones Scotch Plains 5'06
8 S. Nagemgast Monroe-Woodbury 5'06
PV
1 Jared Taylor North Rockland 13'00
2 Tom McCormick Don Bosco 12'06
3 Ken Palmer Onteora 12'00
4 Ed Chin-Lyn Mahwah 11'06
5 Stu Cohen Hackensack 10'00
6 Anthony Becampis Millbrook 10'00
7 Tom Feneker Arlington 10'00
8 Daniel Francavilla Hackensack 9'06
9 Ian Straughter Hackensack 9'00
10 Eric Henschel Millbrook 9'00
SP
1 John Hickey Tappan Zee 47'03.00
2 Tim Parisi Saddlebrook 46'07.00
3 Ed Curtis Monroe-Woodbury 46'02.00
4 Steve Longinott Cornwall 45'02.50
5 Jeff Wentzell Pine Bush 44'10.00
6 Joe Ciborowski Saddlebrook 43'05.00
7 Scott Emerson Fairlawn 43'03.00
8 Joe Decicco Clarkstown South 42'10.00
9 Ervin Wiliams South Plainfield 42'09.50
10 Tim Aulet Ramapo 42'03.00

800m Relay
1 Hackensack 1:36.8
2 Ramapo 1:36.9
3 North Rockland 1:37.9
4 Mt. Vernon 1:38.0
5 Somers 1:38.7
6 South Plainfield 1:40.1
7 Cornwall 1:40.9
8 Clarkstown South 1:41.1
9 Saddle Brook 1:41.8
10 River Dell 1:42.2
1600m Relay
1 South Plainfield 3:38.2
2 Clarkstown South 3:39.6
3 Monroe-Woodbury 3:41.1
4 Carmel 3:43.3
5 Pine Bush 3:44.8
6 JJEF 3:45.0
7 Abraham Lincoln 3:46.5
8 Saddle Brook 4:01.2
9 Carmel 4:25.1
10
3200m Relay
1 North Rockland 8:10.5
2 Tappan Zee 8:30.4
3 Clarkstown North 8:46.7
4 Carmel 8:52.8
5 Hackensack 9:00.4
6 Pearl River 9:02.0
7 Pine Bush 9:11.3
8 North Rockland B 9:13.5
9 Somers 9:19.9
10 Monroe-Woodbury 9:39.8

Girls

1500m RW
1 Tara Simonelli Clarkstown South 7:31.2
2 Alice Garland Carmel 8:03.0
3 Daiana Amiero Pearl River 8:10.1
4 Ashley Guertin Millbrook 8:14.7
5 Jen Reilly Pearl River 8:24.0
6 Jenny Chillino Suffern 8:25.0
7 Deborah William New Rochelle 8:50.0
8 Julia Castagna Bronxville 8:52.8
9 Stephanie Visconti Cornwall 9:10.0
10 Hatshepsut Newsome New Rochelle 9:22.6
55m
1 Jessica Retelny Scarsdale 7.3
2 Anisha Andrews Lincoln 7.4
3 Abby Beutel River Dell 7.6
4 A. Wyse White Plains 7.6
5 Keenah Stewart Nyack 7.7
6 Shavonnah Moss Passaic Co. Tech 7.8
7 Jillian Benchick Millbrook 7.9
8 Jessica Oravetz Waldwick 8.0
9
10
55HH
1 Katy Schlichtman Monticello 8.8
2 Kaitlyn Vasquez Nanuet 9.0
3 Jackie Kaminsky Saddle Brook 9.2
4 Wendy Jaglom Bronxville 9.4
5 Danielle Skoba So. Plainfield 9.4
6 Lindsey Corbetta Port Chester 9.5
7 Shannon Feeney Paramus 9.5
8 Mikkii Bidosky Corwall 9.7
9
10
300y
1 Anisha Andrews Lincoln 37.6
2 Katy Schlichtman Monticello 38.3
3 Adanna Andrews Lincoln 38.6
4 Mary Ewanich Cornwall 39.3
5 Wendy Jaglom Bronxville 40.5
6 Dana Mitchell Bronxville 41.4
6 Megan Clarke River Dell 41.4
8 Nancy Jean Jacque Ramapo 42.3
9 Riya Abraham Clarkstown North 42.4
10 Dianna Cornelius Toms River East 43.1
600y
1 Adanna Andrews Lincoln 1:28.1
2 Elizabeth Bergold Bronxville 1:28.9
3 Michelle Cornett Cornwall 1:29.8
4 Kathleen Reilly Eastchester 1:30.3
5 Erin Demchko Pearl River 1:31.9
6 Kerry Boyle Bronxville 1:34.9
7 Dana Mitchell Bronxville 1:35.7
8 S. McMahon Arlington 1:37.1
9 Amanda Martellucci Monroe-Woodbury 1:37.7
10 Megan Rose Warwick Valley 1:39.3
1000y
1 Heather Iatauro Tri-Valley 2:45.7
2 Erin Linehan Pleasantville 2:46.2
3 Kara McKenna Suffern 2:48.5
4 Amanda Wheat Monroe-Woodbury 2:51.4
5 Hiller Burton Bronxville 2:55.2
6 Liz Vinson Marathon 2:55.5
7 Casey Deak Warwick Valley 2:56.7
8 Kate Kearney Bronxville 2:57.7
9 Claire DeVine Clarkstown South 2:59.2
10 Denise Scarfi Westwood 3:00.1
1600m
1 Kaylan Kemink Arlington 5:19.2
2 Jaclyn Gaines Pearl River 5:34.1
3 Jen Russell White Plains 5:36.4
4 Liz Vinson Marathon 5:40.0
5 Shanieka Bernard Hackensack 5:42.4
6 Darlene Pehaan Saddle Brook 5:49.6
7 Lauren Casey Arlington 5:53.8
8 Michelle Concannon Arlington 5:54.1
9 Claudine McGuire Hackensack 5:54.3
10 Meg Cordner Somers 5:57.3
3200m
1 Jesse Mizzone Passaic Valley 11:00.3
2 Kaylan Kemink Arlington 11:15.8
3 Aislinn Ryan Warwick Valley 11:34.5
4 Erin Demchko Pearl River 11:34.9
5 Jen Blank Toms River East 11:56.0
6 Jen Russell White Plains 11:57.3
7 Shanieka Bernard Hackensack 12:01.8
8 Danielle Trimpop Warwick Valley 12:09.4
9 Jenna Chatfield Cornwall 12:19.1
10 Amanda Robotti Warwick Valley 12:21.7

LJ
1 Taneisha Cantave Suffern 17'10.75
2 W. Ford White Plains 17'08.25
3 Kaitlyn Vasquez Nanuet 16'11.75
4 A. Wyse White Plains 16'03.75
5 Danay Spencer West Babylon 15'11.00
6 Lindsey Corbetta Port Chester 15'07.75
7 Jessie Acuna Somers 15'06.25
8 Niama Hurd Ramapo 15'02.75
9 Jessica Malacrida Paramus 15'01.00
10 Renee Rivas Suffern 14'07.00
TJ
1 Taneisha Cantave Suffern 36'00.75
2 Jackie Kaminski Saddle Brook 35'00.50
3 Elaine Zaveckas Warwick Valley 32'03.25
4 Molly Larkin Bronxville 31'07.00
5 Lee Litombe Suffern 31'06.25
6 Danay Spencer West Babylon 30.08.00
7 Karly McIlwain River Dell 30'08.00
8 Riya Abraham Clarkstown North 30'07.75
9 Jaclyn Babiak Pearl River 30'06.50
10 Catherine Graviano Clarkstown South 30'02.00
HJ
1 Jessica Malacrida Paramus 5'04
2 Jaclyn Babiak Pearl River 5'00
3 Kristen Kalinowski Clarkstown South 5'00
4 Mary Ewanich Cornwall 5'00
5 Daily Lewis Ramapo 5'00
6 Perri Gerard-Little Tappan Zee 4'10
6 Brunell Charles Ramapo 4'10
8 April Wennlund Toms River East 4'10
9 Ashley Wirgers Arlington 4'06
10 Debra D'Agosta Passaic Co. Tech 4'06
PV
1 Corinna Hensen Pine Plains 9'00
2 Emily Powers Pearl River 7'00
3 Jess Klaube Vernon 7'00
3 Lisa Uruaitis Arlington 7'00
5 Erin Williams Onteora 7'00
6 Lia Kurens Arlington 6'00
6 Alissa Smith Toms River 6'00
8 Katie Bernabed Fairlawn 6'00
8 Karen Adami Warwick Valley 6'00
10 Christine Walsh River Dell 6'00
SP
1 Nina Victorin Nyack 38'06.00
2 Krystena Castro Clarkstown South 34'01.50
3 Kaitlin Flanagan Cornwall 33'07.00
4 Jovan Weir Mt. Vernon 32'04.75
5 Amanda Stewart Cornwall 31'08.75
6 Sarah Warkell Arlington 31'06.25
7 Sherry Villa Hackensack 31'05.50
8 Lauren Haak River Dell 31'05.00
9 Latoya Johnson South Plainfield 28'09.75
10 Nia Cassinelli Millbrook 28'05.75

800m Relay
1 Suffern 1:54.6
2 Saddle Brook 1:55.7
3 Nyack 1:56.4
4 Warwick Valley 1:56.7
5 River Dell 1:58.4
6 Millbrook 2:02.1
7 Vernon Township 2:02.4
8 Pine Bush 2:02.7
9 Ardsley 2:02.8
10 Monroe-Woodbury 2:03.1
1600m Relay
1 Suffern 4:22.8
2 Ramapo 4:28.0
3 Monroe-Woodbury 4:32.6
4 Pine Bush 4:35.8
5 Somers 4:39.5
6 Clarkstown South 4:39.9
7 JJEF 4:41.0
8 Carmel 5:03.4
9 Brewster 5:05.9
10
3200m Relay
1 Monroe-Woodbury 10:24.0
2 Cornwall 10:27.6
3 Toms River East 10:42.3
4 Carmel 10:59.1
5 Nyack 11:28.5
6 Somers 11:44.4
7 Tri-Valley 11:45.6
8 Onteora 11:48.2
9 Brewster 13:58.2

 

DyeStat New York

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003