States
New York

2002 Cross Country
Boys Team Rankings - final
11/17/02

by Tom Cuffe
[email protected]


New York State Sports Writers Association
Final New York State Boys Cross-Country Poll
November 17, 2002

New York State's Fabulous Five
1 - Shenendehowa, 2 - Sauquoit Valley, 3 - St. Anthony’s
4 - Northport, 5 - Horace Greeley

Class “A” Final
1. Shenendehowa – Section 2
2. St. Anthony’s – CHSAA
3. Northport – Section 11
4. Warwick Valley – Section 9
5. Chaminade – CHSAA
6. Central Square – Section 3
7. North Rockland – Section 1
8. Arlington – Section 1
9. Fayetteville Manlius – Section 3
10. Commack – Section 11
11. Bethlehem – Section – 2
12. Kellenberg – CHSAA
13. Liverpool – Section 3
14. Fordham Prep – CHSAA
15. Ithaca – Section 4
16. Churchville-Chili – Section 5
17. Cicero North Syracuse – Section 3
18. Corning – 4
19. Lockport – Section 6
20. Rush-Henrietta – Section 5
21. William Floyd – Section 11
22. Carmel – Section 1
23. Niskayuna – Section 2
24. Shaker – Section 2
25. Frontier – Section 6

Class “B” Final
1. Horace Greeley – Section 1
2. Tappan Zee - Section 1
3. East Aurora – Section 6
4. Burnt Hills – Section 2
5. HFL – Section 5
6. Mount Markham – Section 3
7. East Hampton – Section 11
8. Canton – Section 10
9. Queensbury – Section 2
10. Chittenango – Section 3
11. Star Point – Section 6
12. Red Hook – Section 9
13. Sayville – Section 11
14. Maine Endwell – Section 4
15. South Jefferson – Section 3
16. Aquinas –Section 5
17. Sweet Home – Section 6
18. Shoreham-Wading River - Section 11
19. Scotia Glenville – Section 2
20. Somers – Section 1

Class “C” Final
1. Sauquoit Valley – Section 3
2. Tully – Section 3
3. Lansing – Section 4
4. Addison – Section 5
5. Rhinebeck – Section – 9
6. Regis – CHSAA
7. Pearl River – Section 1
8. Chatham – Section 2
9. Bayport-Blue Point – Section 11
10. Waterloo – Section 5
11. Cato-Meridian – Section 3
12. Fonda-Fultonville – Section 2
13. JFK – Section 6
14. Saranac – Section 7
15. Skaneateles – Section 3

Class “D” Final
1. Salmon River – Section 10
2. East Rochester – Section 5
3. Bronxville – Section 1
4. Millbrook – Section 9
5. Berne-Knox-Westerlo – Section 2
6. Pulaski – Section 3
7. Pavillion – Section 5
8. Norwood-Norfolk – Section 10
9. Beaver River – Section 3
10. Port Jefferson – Section 11
11. Lafayette – Section 3
12. Oakfield-Alabama – Section 5
13. Marathon – Section 4
14. Sherman – Section 6
15. Seton Catholic – Section 7 & Tri-Valley – Section 9

 

DyeStat New York

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003