States
New Jersey 2003 outdoor
Willingboro Relay Invitational

May 19, 2003 at Willingboro NJ

| Results | DyeStat Elite Performances |


Boys - Willingboro sr Mike Morrison doubles 24-5 LJ and 7-0 HJ. Hopewell Valley's Rout 192-4 JT. Winslow HS 1:26.12 4x200. Willingboro HS 3:15.46 4x400. Trenton HS 7:55.33 4x800. Christian Brothers Academy 18:00.32 4x1600.
Girls - Franklin HS doubles 46.42 4x100 and 1:38.17 MR 4x200. Willingboro HS doubles 3:50.93 4x400 and 3:59.00 SMR.

DyeStat Elite Performances - 28 marks qualifying for DyeStat Elite top 100 national rankings.

Event Mark By Pos
B-HJ 7' 0 Morrison, Michael, 2003, Willingboro NJ 1
B-HJ 6' 8 Bryant, Carlo, , Winslow NJ 2
B-LJ 24' 5 Morrison, Michael, 2003, Willingboro NJ 1
B-JT 192' 4 Rout,, , Hopewell Valley NJ 1
B-4x200 1:26.12 Boys Relay, , Winslow NJ 1
B-4x200 1:28.83 Boys Relay, , Lakewood FL 2
B-4x400 3:15.46 Boys Relay, , Willingboro NJ 1
B-4x400 3:17.53 Boys Relay, , Lakewood FL 2
B-4x400 3:18.8 Boys Relay, , Winslow NJ 3
B-4x800 7:55.33 Boys Relay, , Trenton Central NJ 1
B-SMR 3:24.44 Boys Relay, , Vineland NJ 1
B-SMR 3:24.93 Boys Relay, , Willingboro NJ 2
B-SMR 3:26.75 Boys Relay, , Winslow NJ 3

G-4x100 46.42 Girls Relay, , Franklin NJ 1
G-4x100 47.35 Girls Relay, , Eastern NJ 2
G-4x200 1:38.17 MR Girls Relay, , Franklin NJ 1
G-4x200 1:39.57 Girls Relay, , Eastern NJ 2
G-4x200 1:40.62 Girls Relay, , Winslow NJ 3
G-4x400 3:50.93 Girls Relay, , Willingboro NJ 1
G-4x400 3:54.66 Girls Relay, , Hopewell Valley NJ 2
G-SMR 3:59 Girls Relay, , Willingboro NJ 1
G-SMR 4:05.2 Girls Relay, , Winslow NJ 2
G-SMR 4:08.2 Girls Relay, , Columbia NJ 3
G-SMR 4:10 Girls Relay, , Camden NJ 4
G-SMR 4:13 Girls Relay, , Highland Reg NJ 5
G-SMR 4:14.7 Girls Relay, , Middletown South NJ 6
G-DMR 12:33.12 Girls Relay, , Cherokee NJ 1
G-DMR 12:39.3 Girls Relay, , N. Burlington NJ 2

Results

from Reuben Frank

BOYS
RELAY EVENTS
400-METER RELAY: 1. Trenton (Chatman, Vanens, Boone, Stills) 42.29, 2. Camden
42.68, 3. Highland 43.56, 4. Holy Cross 43.66, 5. Willingboro 43.76, 6.
Cherokee 43.96.
800-METER RELAY: 1. Winslow (Anth. Miles, McCoy, Harris, Ant. Miles) 1:26.12,
2. Lakewood 1:28.83, 3. Highland 1:31.04, 4. Camden 1:31.13, 5. Cherokee
1:31.20, 6. Willingboro 1:31.36.
1,600-METER RELAY: 1. Willingboro (Muhammad, Morrison, Rutherford, Lee)
3:15.46, 2. Lakewood 3:17.53, 3. Winslow 3:18,80, 4. Trenton 3:20.36, 5.
Cherokee 3:23.29, 6. Northern Burlington 3:26.82.
3,200-METER RELAY: 1. Trenton (Daniels, Jones, Ogyapong, Rhodes) 7:55.33, 2.
Franklin 8:01.19, 3. Vineland 8:04.11, 4. Winslow 8:05.21, 5. Haddonfield
8:06.04, 6. Manalapan 8:09.71.
6,400-METER RELAY: 1. Christian Brothers Academy “A” (Glackin, Fiorovanti,
Leach, Melofchik) 18:00.32, 2. Cherokee 18:18.53, 3. Christian Brothers “B”
18:55.29, 4. Steinert 18:58.51, 5. Rancocas Valley 19:00.66, 6. Bishop Eustace
19:07.24.
SPRINT MEDLEY: 1. Vineland 3:24.44, 2. Willingboro 3:24.93, 3. Winslow 3:26.75,
4. Lakewood 3:36.76, 5. Bordentown 3:37.43, 6. Moorestown 3:39.40. DISTANCE MEDLEY: 1. Bordentown (DiLemme, Barnett, Mendenhall, Novak) 10:53.3,
2. Holy Cross 10:59.2, 3. Willingboro 11:03.0, 4. Cherry Hill West 11:03.3, 5.
McNair Academic 11:08.0, 6. Lenape 11:44.9.
SHUTTLE HURDLES: 1. Winslow (Penn, Bates, Scott, McCoy) 57.70, 2. Trenton
57.94, 3. Shawnee 1:01.70, 4. Highland 1:03.92, 5. Burlington Twp. 1:05.78, 6.
Rahway 1:07.57.
3x400 INTERMEDIATES: 1. Willingboro (Muhammad, Joseph, Harris) 2:49.38, 2.
Perth Amboy 2:51.37, 3. Shawnee 2:55.97, 4. Lenape 2:56.03, 5. Camden 2:59.07,
6. Northern Burlington 3:00.87.
OPEN EVENTS
HIGH JUMP: 1. Morrison (Willingboro) 7-0, 2. Carlo Bryant (Winslow) 6-8, 3.
Burns (Hamilton West) 6-6, 4. Murawski 6-4, 5. Pratt (Bishop Eustace) 6-2, 6.
Barber (Winslow) 6-2.
LONG JUMP: 1. Morrison (Willingboro) 24-5, 2. Gardner (Cherry Hill West) 21-11
¾, 3. Vineland 21-4 ¾, 4. Camden 21-4, 5. Willingboro 20-1 ¼, 6. Swern (Lenape)
18-0.
TRIPLE JUMP: 1. Jules (Highland) 42-3 ½, 2. Pawelek (Riverside) 41-7 ¾, 3.
Miles (Winslow) 41-3 ½, 4. Nixon (Highland) 40-7 ¾, 5. Brown (Camden) 40-4 ¼,
6. Mobley (Cherokee) 39-3 ¾.
POLE VAULT: 1. Davis (Haddonfield) 13-6, 2. Gomez (Franklin) 13-6, 3. Gage
(Vineland) 12-6, 4. Tyson (Lenape) 12-6, 5. Malone (Bordentown) 12-0, 6.
Fletcher (Hopewell Valley) 11-6.
SHOT PUT: 1. Ash (Willingboro) 57-5 ¼, 2. Murray (Lakewood) 53-10 ½, 3.
Dalessio (Cherokee) 53-4 ½, 4. Paramoure (Hamilton West) 45-11, 5. Bullock
(Trenton) 45-10 ½, 6. Figueroa (Hamilton West) 44-2.
DISCUS: 1. Brandlein (Manalapan) 165-4, 2. Murray (Lakewood) 160-6, 3. Lewis
(Vineland) 147-3, 4. Ash (Willingboro) 146-6, 5. Paramoure (Hamilton West) 137- 4, 6. Johnson (Hamilton West) 128-5.
JAVELIN: 1. Rout (Hopewell Valley) 192-4, 2. Meneswisch (Highland) 188-0, 3.
Scarpa (Vineland) 187-5, 4. Butch (Maple Shade) 178-2, 5. Christopher (Bishop
Eustace) 160-3, 6. Marino (Holy Cross) 158-10.
GIRLS
RELAY EVENTS
400-METER RELAY: 1. Franklin (Gomez, Harris, Braxton, Friday) 46.42, 2. Eastern
47.35, 3. Cherokee 49.55, 4. Lenape 51.51, 5. (tie) Holy Cross, Lakewood 51.56. 800-METER RELAY: 1. Franklin (Gomez, Friday, Braxton, Harris) 1:38.17 (breaks
meet record, 2. Eastern 1:39.57, 3. Winslow 1:40.62, 4. Highland 1:45.17, 5.
Camden 1:46.01, 6. Lakewood 1:48.42.
1,600-METER RELAY: 1. Willingboro (Mann, Hamilton, Spratley, Ogbuokiri)
3:50.93, 2. Hopewell Valley 3:54.66, 3. Cherokee 4:01.67, 4. Columbia 4:05.87,
5. Lakewood 4:08.07, 6. Lenape 4:24.62.
3,200-METER RELAY: 1. Hopewell Valley (Pall, Sharrard, Seiler, Willever)
9:38.46, 2. Lenape 10:18.31, 3. Northern Burlington 10:52.94, no fourth through
sixth places.
6,400-METER RELAY: 1. Middletown South (McCauley, Browne, Liberti, Morrison)
21:23.08, 2. Hopewell Valley 22:23.44, 3. Steinert 22:58.94, 4. Moorestown
23:16.12, 5. Cherokee 23:16.95
SPRINT MEDLEY: 1. Willingboro (Hamilton, Spratley, Mann, Ogbuokiri) 3:59.0, 2.
Winslow 4:05.2, 3. Columbia 4:08.2, 4. Camden 4:10.0, 5. Highland 4:13.0, 6.
Middletown South 4:14.7.
DISTANCE MEDLEY: 1. Cherokee (Lyles, Brockman, Viggiano, Burkholder) 12:33.12,
2. Northern Burlington 13:39.30, 3. Hopewell Valley 13:58.79, no fourth through
sixth places.
SHUTTLE HURDLES: 1. Holy Cross (King, Murawski, Silertic, Dragone) 1:12.4, 2.
Rahway 1:13.8, 3. Moorestown 1:14.8, no fourth through sixth places. OPEN EVENTS HIGH JUMP: 1. Leake (Northern Burlington) 5-4, 2. Byrd (Highland) 5-2, 3.
Martin (Willingboro) 4-10, 4. White (Rahway) 4-8, 5. Sewell (Camden) 4-8, 6.
Quant (Holy Cross) 4-6.
LONG JUMP: 1. Haskins (Shawnee) 17-4 ¾, 2. Byrd (Highland) 16-11 ¾, 3. Kloss
(Moorestown) 16-11, 4. Mann (Willingboro) 16-10 ¾, 5. Leake (Northern
Burlington) 16-10 ½, 6. Quant (Holy Cross) 16-9 ½.
TRIPLE JUMP: 1. Byrd (Highland) 36-2 ½, 2. Kloss (Moorestown) 33-8 ½, 3. Allen
(Willingboro) 33-3 ½, 4. Mann (Willingboro) 33-2 ¾, 5. Spratley (Willingboro)
32-10 ¼, 6. Ershkowitz (Haddonfield) 29-8.
POLE VAULT: 1. Danielle O’Reilly (Shawnee) 11-0, 2. Zwartjes (Burlington Twp.)
9-6, 3. Kloss (Moorestown) 9-0, 4. (tie) Dragoni (Holy Cross), Moran (Holy
Cross), Kuti (Burlington Twp.), Volpe (Hopewell Valley), Jochem (Shawnee) 7-6. SHOT PUT: 1. Perry (Riverside) 41-2, 2. Davis (Northern Burlington) 40-10 ¾, 3.
Byrd (Highland) 38-2 ¾, 4. Bussey (Burlington Twp.) 35-9 ¼, 5. Patrick
(Burlington Twp.) 35-9 ¼, 6. Johnson (Columbia) 34-8 ¾.
DISCUS: 1. Davis (Northern Burlington) 132-8, 2. Patrick (Burlington Twp.) 118- 6, 3. Myricks (Willingboro) 114-4, 4. Perry (Riverside) 112-1, 5. Bussey
(Burlington Twp.) 110-6, 6. Day (Willingboro) 107-0.
JAVELIN: 1. Rutledge (Hopewell Valley) 113-7, 2. Schaefer (Northern Burlington)
110-8, 3. Slade (Eastern) 110-4, 4. Bauer (Rahway) 105-8, 5. Barbour (Lenape)
102-2, 6. Mack (Shawnee) 95-6.

 

DyeStat New Jersey

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003