States
New Jersey

Bergen County Championships

Mar 3, 2003 at the New York Armory

| Results |


Highlights

by Jersey Guy

The last two local meets in NJ were last weekend and last night at the NY
Armory. Last Friday was only a local league meet (BCSL American), but Julia
Emanuel (Tenafly NJ sr) ran a 2:59.9 1000m, which is NJ #12 all-time, so
please add it to the Dyestat Elite next time. Also Greg Horn (River Dell)
ran 1:24.3 600m, but he improved on that mark last night (see below). Link
to results: http://northjerseyrunning.50megs.com/results/BSCLmeet03.html

Last night the Bergen County (NJ) championships were held at the Armory and
there were some nice performances, most notably Ken Sinkovitz's 1:20.0 600m
(splits 26.3 and 53.1) which is a New Jersey state record, US #2 this year
and I believe #6 all time.

Other Dyestat Elite performances from last night:

B300m - 1. Ken Sinkovitz (Bergen Catholic sr) 35.6
B600m - 2. Greg Horn (River Dell sr) 1:22.8
B1000m - 1. Samir Mane (Fort Lee sr) 2:35.0, 2. Ryan McCann (Glen Rock jr)
2:35.3
B TJ - 1. David Dennis (Hackensack sr) 45-7.25

G300m - 1. Anike Orimogunje (Queen of Peace sr) 41.5
G1000m - 1. Kim Mineo (Glen Rock sr) 3:01.6, 2. Justine Lupo (Ridgewood jr)
3:03.6
G1600m - (1. Caitlin Smyth IHA sr 5:06.9, but she has run 6 seconds faster
at Varsity Classic - by the way you have her listed twice - 5:02.3 at VC and
5:05.92 at New Balance - that's the same person, the correct spelling is
Smyth), 2. Julia Emanuel (Tenafly sr) 5:14.0
G 55m hurdles - 1. Michelle Smith (Teaneck) 8.3 HT
G SP - (1. Kelly Fazekas Demarest sr 44-11)

Results

results from North Jersey Running

Bergen County Indoor Track Championships (3/3/03)
At Armory Track Center, New York
Courtesy of Paul Schwartz

BOYS

55m -- 1. Sullivan Parker, Bergenfield, 6.4; 2. Anthony Cinelli, Paramus Catholic, 6.5; 3. Brian Toal, Don Bosco, 6.5; 4. Brian Horton, Hackensack, 6.6; 5. Ky Scott, Teaneck, 6.6; 6. Ron Elia, Don Bosco, 6.8.

55m HH -- 1. David Dennis, Hackensack, 7.7; 2. Mike Andreano, Garfield, 7.7; 3. Anthony Scanella, Garfield, 7.8; 4. Mamo Arima, River Dell, 8.2; 5. Andrew Fontana, Pascack Hills, 8.2; 6. Chris Eck, Bergen Catholic, 8.2.

300m -- 1. Ken Sinkovitz, Bergen Catholic, 35.6; 2. Rob Grammar, Glen Rock, 36.4; 3. Anthony Cinelli, Paramus Catholic, 36.7; 4. Ky Scott, Teaneck, 37.2; 5. Andrew Drysdale, Bergen Tech, 37.3; 6. Matt St. Germain, Queen of Peace, 37.4.

400m -- 1. Jon Reid, Bergen Tech, 50.8; 2. Rob DelCalzo, Hasbrouck Heights, 51.7; 3. Justin Frazier, Paramus Catholic, 52.0; 4. Matt St. Germain, Queen of Peace, 52.1; 5. Tim Byrne, Don Bosco, 52.1; 6. Randy Lampert, Tenafly, 53.1.

600m -- 1. Ken Sinkovitz, Bergen Catholic, 1:20.0 (State and Bergen County record, old State record, 1;20.32 by Ernesto Perez, West Side, 1991; old Bergen County record, 1:20.7 by Andrew Giannotti, Westwood, 1997.); 2. Greg Horn, River Dell, 1:22.8; 3. Charlie Kratochvil, Paramus Catholic, 1:27.6; 4. Tony Burke, Bergen Catholic, 1:27.9; 5. Dean Leong, Glen Rock, 1:28.5; 6. Tim Murphy, Glen Rock, 1:29.4.

800m -- 1. Greg Corcoran, Ridgewood, 2:03.7; 2. Matt Filandro, Indian Hills, 2:04.4; 3. Greg Gehl, NV/Old Tappan, 2:05.8; 4. Eugene Reshetov, Fort Lee, 2:09.7; 5. Jimmy Walker, Midland Park, 2:09.9; 6. Luke Xie, Tenafly, 2:10.7.

1000m -- 1. Samir Mane, Fort Lee, 2:35.0; 2. Ryan McCann, Glen Rock, 2:35.3; 3. Bob Bloor, Rutherford, 2:45.6; 4. Adam Williamson, Bergen Catholic, 2:47.1; 5. Jeff Mauro, Glen Rock, 2:49.7; 6. Phil Talarico, Pascack Hills, 2:54.4.

1600m -- 1. Sean Swift, Don Bosco, 4:25.5; 2. Ari Zamir, Ridgewood, 4:26.4; 3. Ro Crispin, Ridgewood, 4:31.1; 4. Eric Nygaard, Ridgewood, 4:31.5; 5. Kyle Engelken, Ridgewood, 4:35.6; 6. Brent Napoleon, Don Bosco, 4:38.5.

3200m -- 1. Matt Klypka, Indian Hills, 9:45.5; 2. Pete Gerboth, Don Bosco, 10:04.8; 3. Steve Rothwell, NV/Old Tappan, 10:18.6; 4. Jon Klui, Don Bosco, 10:21.9; 5. Kevin Walsh, Bergen Tech, 10:32.0; 6. Pat McKeever, Midland Park, 10:33.2.

Shot put -- 1. Joe Viglione, Garfield, 51-2.5; 2. Brian Toal, Don Bosco, 50-2.5; 3. Jason Maier, New Milford, 49-2.5; 4. Dave Cordts, River Dell, 46-10; 5. Nick DeGregorio, Bergen Catholic, 46-9.75; 6. Paul Rosiak, Wood-Ridge, 45-4.25

High jump -- 1. Dan Kiely, NV/Old Tappan, 6-0; 2. Chris Celentano, Bergen Catholic, 6-0; 3. Joe Frangipane, Saddle Brook, 5-10; 4. Eddie Cabo, Hackensack, 5-8; 5. Ricki Singh, Saddle Brook, 5-6; 6. Eric Barone, River Dell, 5-6.

Long jump -- 1. David Dennis, Hackensack, 21-4.25; 2. Tyler Palumbo, Don Bosco, 20-11.5; 3. Joe Frangipane, Saddle Brook, 19-11; 4. Tom Dinetta, Ramapo, 19-7.25; 5. Brian Horton, Hackensack, 19-5.75; 6. Mike Andreano, Garfield, 19-2.5

Triple jump -- 1. David Dennis, Hackensack, 45-7.25; 2. Tyler Palumbo, Don Bosco, 42-11.25; 3. Gabe Knutson, Ridgewood, 42-0; 4. Dan Keily, NV/Old Tappan, 40-7.75; 5. Brian Horton, Hackensack, 40-0.5; 6. Alex Adler, NV/Old Tappan, 39-4.

Pole vault -- 1. Adam Sacher, Pascack Valley, 13-0 (won in jumpoff); 2. Tom McCormack, Don Bosco, 13-0; 3. Ed Chin-Lyn, Mahwah, 12-0; 4. Jake Riccardi, Ridgewood, 12-0; 5. Gabe Knutson, Ridgewood, 11-6; 6. Steve Englehardt, Don Bosco, 11-6.

4x400m -- 1. Glen Rock (Dean Leong, Rob Grammar, Tim Murphy, Ryan McCann), 3;30.9; 2. Paramus Catholic, 3;31.1; 3. Bergen Catholic, 3:31.4; 4. Don Bosco, 3:32.3; 5. River Dell, 3:36.2; 6. Bergen Tech, 3:38.6.

Pentathlon -- 1. Joey Marcoux, Don Bosco, 3,121 points (8.3 HH; 32-0 1/4 SP; 5-10 HJ; 21-3 LJ, 2:59.6 1,000); 2. Chris Woodford, NV/Old Tappan, 3,004 (21-9 LJ); 3. Elvis Cole, Hackensack, 2,981 (2;44.9 1,000); 4. Paul Krasilnick, Pascack Hills, 2,889; 5. Jeremy Perussi, NV/Demarest, 2,864; 6. Trevor Hedges, Westwood, 2,778.

Freshman 1600m - 1. Andrei Olifar, Fort Lee, 4:39.0; 2. Mike Cator, Ridgewood, 4:40.8; 3. Tom Cullen, Bergen Tech, 4:57.2; 4.-6. ???

GIRLS

55m -- 1. Anike Orimogunje, Queen of Peace, 7.1; 2. Cheryl Anscombe, Westwood, 7.2; 3. Caitlin Colesanti, Holy Angels, 7.2; 4. Abby Beutel, River Dell, 7.4; 5. Jessica Perkel, NV/Old Tappan, 7.6; 6. Leigh Hoffman, Pascack Hills, 7.6.

55m HH -- 1. Michelle Smith, Teaneck, 8.3; 2. Lindsay May, Dumont, 8.9; 3. Dana Salonia, Saddle Brook, 9.0; 4. Michelle Ribustello, Pascack Valley, 9.2; 5. Nicole DeSimone, Hasbrouck Heights, 9.5; 6. Julianne Wiggins, River Dell, 9.5.

300m -- 1. Anike Orimogunje, Queen of Peace, 41.5; 2. Michelle Smith, Teaneck, 42.7; 3. Cheryl Anscombe, Westwood, 43.6; 4. Jessica Kresja, Ridgewood, 43.9; 5. Tie between Lena Randolph, Holy Angels and Jessica Thomas, Westwood, 45.2.

400m -- 1. Erica Gagliardi, Hasbrouck Heights, 1:04.2; 2. Tara McVey, Hackensack, 1:05.1; 3. Venessa Dobney, Paramus Catholic, 1:05.8; 4. Erin Gross, Ramapo, 1:06.2; 5. Tie between Tanisha Boyd, Queen of Peace and Emilie Saintus, Queen of Peace, 1:08.0.

600m -- 1. Megan Clarke, River Dell, 1:43.4; 2. Jessica Thomas, Westwood, 1:44.7; 3. Christina Patoir, Glen Rock, 1:46.0; 4. Mary Moore, Glen Rock, 1:46.4; 5. Ali Dykhouse, Glen Rock, 1:46.7; 6. Roberta Jones, Ridgewood, 1:52.1.

800m -- 1. Caitlin Hemmer, IHA, 2:21.1; 2. Tara Connelly, Pascack Valley, 2:25.6; 3. Alison Weinberg, Tenafly, 2:26.9; 4. Denise Scarfi, Westwood, 2:29.1; 5. Dana Salonia, Saddle Brook, 2:32.5; 6. Jessica Villalba, Ridgefield Park, 2:36.6.

1000m -- 1. Kim Mineo, Glen Rock, 3:01.6; 2. Justine Lupo, Ridgewood, 3:03.6; 3. Danielle Patoir, Glen Rock, 3:11.2; 4. Brenna O'Rourke, Glen Rock, 3:12.1; 5. Amanda Peraino, Glen Rock, 3:15.9; 6. Kristen Stephen, Glen Rock, 3:28.7.

1600m -- 1. Caitlin Smyth, IHA, 5:06.9; 2. Julia Emanuel, Tenafly, 5:14.0; 3. Andrea Rovegno, Ramapo, 5:16.6; 4. Amy Van Alstine, Midland Park, 5:30.2; 5. Cheyenne Ogletree, Garfield, 5:34.3; 6. Jenna Bauberger, Indian Hills, 5:41.7.

3200m -- 1. Amy Van Alstine, Midland Park, 11:35.1; 2. Jenna Bauberger, Indian Hills, 11:39.3; 3. Shaneika Bernard, Hackensack, 11:52.7; 4. Theresa Hearn, IHA, 12:09.4; 5. Darlene Pekaar, Saddle Brook, 12:11.2; 6. Liz Bissell, Indian Hills, 12:21.3.

Shot put -- 1. Kelly Fazekas, NV/Demarest, 44-11; 2. Andrea Cerbie, NV/Old Tappan, 37-9.5; 3. Danielle Dabaghian, Garfield, 34-0; 4. Lauren Haak, River Dell, 33-5.5; 5. Tatiana Ciccone, New Milford, 32-11.5; 6. Jessica DeBoer, Indian Hills, 32-6.

High jump -- 1. Jessica Malacrida, Paramus, 5-2; 2. Marissa Brock, Paramus, 4-10; 3. Lindsay May, Dumont, 4-8; 4. Vanessa Dobney, Paramus Catholic, 4-8; 5. Shannon Kozibroda, Wood-Ridge, 4-8; 6. Tie between Jesse Steinbergle, Indian Hills, Leanne Atkinson, Hackensack and Alexis Toon, Hackensack, 4-6.

Long jump -- 1. Tanayah Bruce, Hackensack, 16-3.75; 2. Danielle Kroll, Indian Hills, 15-7.5; 3. Jackie Kasen, Pascack Valley, 15-6.25; 4. Karly McIlwain, River Dell, 15-5.25; 5. Judy Wong, Wood-Ridge, 15-5; 6. Lindsay May, Dumont, 15-4.25

Triple jump -- 1. Danielle Kroll, Indian Hills, 33-2; 2. Lindsay May, Dumont, 32-7.75; 3. Karly McIlwain, River Dell, 32-2.5; 4. Lauren Carballo, NV/Old Tappan, 31-9; 5. Aly Hanson, New Milford, 31-6; 6. Brittany Zielinski, Wood-Ridge, 30-11.75

Pole vault -- 1. Sofia Capparelli, Dumont, 8-0; 2. Felicia Chevalier, Dumont, 7-6; 3. Malena Caballero, Dumont, 7-6; 4. Christine Walsh, River Dell, 6-0. No fifth or sixth.

4x400m -- 1. Glen Rock (Christina Patoir, Kim Mineo, Mary Moore, Danielle Patoir), 4:16.5; 2. Ridgewood, 4:20.1; 3. NV/Old Tappan, 4;23.9; 4. Westwood, 4:28.1; 5. Wood-Ridge, 5:00.8; No sixth.

Pentathlon -- 1. Jackie Kaminski, Saddle Brook, 2,616 points (8.9 HH; 26-1 1/4 SP; 4-6 HJ; 16-6 LJ; 2:50.8 800); 2. Britania Frazier, Hackensack, 2,347; 3. Cherilyn Marfino, Hasbrouck Heights, 2,188; 4. Christina Bellottie, Bergenfield, 2,019; 5. Sarah Loroesch, Pascack Hills, 1,980; 6. Elizabeth Luke, Bergen Tech, 1,843.

DyeStat New Jersey

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003