States
Minnesota

State Meet - Class AA

11/2/02 at St. Olaf College, Northfield MN - 5k boys, 4k girls


Boys - Girls - results from Apple Raceberry JaM

Boys

MSHSL BOYS CLASS AA 5000M CHAMPIONSHIP

St. Olaf College, Northfield

Nov. 2, 2002

44, sunny, dry, wind 3-5 mph


PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Hopkins                  82    2    4   21   23   32   59   66   16:50.9    1:02.1
  2   Marshall                 92    7   13   18   26   28   43   83   16:57.8      42.1
  3   Stillwater Area         119    3    8   33   37   38   45   85   17:00.5      59.1
  4   Eden Prairie            125   16   17   25   27   40   46   52   17:08.7      32.8
  5   Minneapolis Southwest   191    1   11   56   61   62  108        17:16.0    1:45.2
 6*   Mankato West            211    5   39   48   55   64   71   88   17:28.2    1:25.1
 7*   Minneapolis Edison      211   12   24   31   70   74  105  107   17:27.4    1:23.3
  8   Roseville Area          220   15   22   34   68   81  100  106   17:29.1    1:16.2
  9   Lakeville               246   19   36   51   54   86   95  104   17:37.9    1:18.2
 10   Mounds View             256   29   44   58   60   65   75   91   17:41.3      41.1
 11   Duluth East             260    9   47   49   77   78   94  102   17:38.9    1:33.2
 12   Moorhead                269    6   53   57   73   80   87   97   17:39.7    1:38.7
 13   Alexandria              273   14   41   63   76   79  103        17:41.9    1:16.9
 14   Cloquet                 293   10   20   72   92   99  109  110   17:47.9    2:06.5
 15   Rosemount               310   35   50   67   69   89   90  101   17:52.7    1:06.1
 16   Tartan                  331   30   42   82   84   93   96   98   17:57.1    1:13.0

Individuals

1. Hopkins
    2  David VanOrsdel, 12         16:15.5  
    4  Mike Krisch, 10             16:28.3  
   21  Tony Klappa, 12             17:04.8  
   23  Micah Danielson, 11         17:08.6  
   32  Jason Henry, 12             17:17.5  
   59  Joe DeVeau, 12              17:50.2  
   66  Steve Rieke, 11             17:56.0  
Time = 1:24:14.5     Places = 82

2. Marshall
    7  Yahya Iman, 10              16:32.4  
   13  Ahmednur Jumale, 10         16:50.0  
   18  Tom Allen, 10               16:58.5  
   26  Abdillahi Awale, 8          17:13.8  
   28  Salah Mohamed, 11           17:14.4  
   43  Jon Tauer, 9                17:30.8  
   83  Bart Johnson, 11            18:15.5  
Time = 1:24:48.9     Places = 92

3. Stillwater Area
    3  Collin Bushman, 12          16:25.5  
    8  Jake Watson, 11             16:32.6  
   33  Brian Odegaard, 10          17:17.8  
   37  John Lahner, 12             17:21.9  
   38  Joe Moore, 10               17:24.6  
   45  Rick Furseth, 11            17:36.0  
   85  Jeff Polley, 12             18:16.9  
Time = 1:25:02.2     Places = 119

4. Eden Prairie
   16  Brett Schendel, 11          16:54.4  
   17  David Nayes, 12             16:55.1  
   25  Taylor Wegner, 11           17:12.5  
   27  Chris Harvey, 11            17:14.2  
   40  Zach Cory, 10               17:27.2  
   46  Adam Masche, 12             17:38.4  
   52  Ricky Peck, 11              17:44.6  
Time = 1:25:43.2     Places = 125

5. Minneapolis Southwest
    1  Forrest Tahdooahnippah, 12  16:07.7  
   11  Neil Grosscup, 12           16:41.4  
   56  Dan Dickinson, 12           17:47.3  
   61  Erik DeLapp, 12             17:50.8  
   62  Erik Maloney, 11            17:52.8  
  108  Evan Rowe, 10               19:29.5  
Time = 1:26:19.8     Places = 191

6*. Mankato West
    5  Seijen Takamura, 11         16:29.8  
   39  Hans Storvick, 11           17:27.0  
   48  Aaron Jones, 11             17:42.3  
   55  Matt Long, 10               17:47.0  
   64  John Zrust, 10              17:54.9  
   71  Dan Greenwood, 12           18:01.6  
   88  Jeff Lundgren, 12           18:23.8  
Time = 1:27:20.8     Places = 211

7*. Minneapolis Edison
   12  Eddie Kibira, 12            16:42.6  
   24  Abdirizak Mohamed, 12       17:10.7  
   31  Ngawang Phuntsok, 12        17:16.6  
   70  Bilal Mohamed, 12           18:01.4  
   74  Anthony Farmer, 12          18:05.8  
  105  Kelly Adair, 12             18:58.5  
  107  Jarrid Mayotte, 12          19:24.5  
Time = 1:27:16.8     Places = 211

8. Roseville Area
   15  Brandon Griffin, 12         16:53.3  
   22  Tim Branigan, 9             17:05.5  
   34  Erick Anderson, 10          17:18.4  
   68  Mark Felice, 11             17:58.8  
   81  Tim Berkner, 12             18:09.5  
  100  Sean Tracy, 12              18:46.2  
  106  Tim Damrow, 12              19:12.4  
Time = 1:27:25.3     Places = 220

9. Lakeville
   19  Zach Broughton, 12          17:00.8  
   36  Kevin Barr, 9               17:19.3  
   51  Steve Bastin, 12            17:44.0  
   54  Dan Johnson, 10             17:46.6  
   86  Tim Bruhn, 9                18:19.0  
   95  Karl Nygren, 10             18:36.7  
  104  Paul Hilsen, 8              18:57.7  
Time = 1:28:09.5     Places = 246

10. Mounds View
   29  Matt Wegmann, 11            17:14.7  
   44  Brody McCoy, 11             17:35.7  
   58  Andy Tjernlund, 12          17:49.9  
   60  Collin Plummer, 10          17:50.5  
   65  Tony Casci, 9               17:55.8  
   75  Ben Willenbring, 12         18:06.1  
   91  Kellin Sandemo, 12          18:28.1  
Time = 1:28:26.5     Places = 256

11. Duluth East
    9  Pete Klopp, 11              16:35.1  
   47  Nick Hansen, 10             17:40.2  
   49  Henry Cowles, 11            17:42.8  
   77  Per Batdorf, 12             18:08.0  
   78  Jason Kask, 10              18:08.3  
   94  Matt Matack, 12             18:33.7  
  102  Wade Haworth, 10            18:50.4  
Time = 1:28:14.2     Places = 260

12. Moorhead
    6  Ben Klungtvedt, 11          16:30.6  
   53  Jarrod McCann, 12           17:45.0  
   57  Zach Dale, 11               17:48.4  
   73  Beau Christian, 9           18:05.3  
   80  Lars Seljevold, 12          18:09.3  
   87  Adam Kne, 10                18:20.7  
   97  Karl Nyberg, 11             18:40.6  
Time = 1:28:18.3     Places = 269

13. Alexandria
   14  Luke Bryant, 12             16:52.0  
   41  Kyle Esala, 12              17:27.7  
   63  Darren Larsen, 11           17:53.5  
   76  Mitch Gesell, 10            18:07.2  
   79  Brandon Haggerty, 10        18:08.9  
  103  Nathan Shjerve, 10          18:53.2  
Time = 1:28:29.1     Places = 273

14. Cloquet
   10  Matt Kramer, 11             16:38.3  
   20  Mike Kramer, 10             17:04.2  
   72  Tyler East, 12              18:03.4  
   92  Jake Cavanaugh, 10          18:28.6  
   99  Cody Moen, 12               18:44.8  
  109  Lee Schelonka, 11           19:43.9  
  110  David Blascyk, 12           20:02.3  
Time = 1:28:59.2     Places = 293

15. Rosemount
   35  Jason Quarford, 12          17:18.8  
   50  Kyle Rosseau, 9             17:43.0  
   67  Josh Buscksler, 11          17:56.9  
   69  Ryan McLaughlin, 10         18:00.0  
   89  Sean Gamlin, 11             18:24.9  
   90  Scott Ford, 11              18:26.3  
  101  Nathaniel Petrich, 10       18:46.6  
Time = 1:29:23.3     Places = 310

16. Tartan
   30  Luke Dalbec, 12             17:16.1  
   42  Jason Phillippi, 11         17:29.6  
   82  Dan Mehsikomer, 11          18:14.5  
   84  Matt Boumeester, 10         18:16.2  
   93  Aaron Korf, 11              18:29.0  
   96  Aaron Mehsikomer, 12        18:39.8  
   98  Tim Goetzke, 11             18:41.3  
Time = 1:29:45.3     Places = 331
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1        Garrett Heath, 11           15:50.9    Winona
    2     1  Forrest Tahdooahnippah, 12  16:07.7    Minneapolis Southwest
    3     2  David VanOrsdel, 12         16:15.5    Hopkins
    4        Wolive Bekelcha, 12         16:18.6    Minneapolis South
    5     3  Collin Bushman, 12          16:25.5    Stillwater Area
    6     4  Mike Krisch, 10             16:28.3    Hopkins
    7        Brian King, 12              16:29.2    Acad of Holy Angels
    8     5  Seijen Takamura, 11         16:29.8    Mankato West
    9     6  Ben Klungtvedt, 11          16:30.6    Moorhead
   10        Sufian Kimo, 9              16:30.8    St. Paul Arlington
   11     7  Yahya Iman, 10              16:32.4    Marshall
   12     8  Jake Watson, 11             16:32.6    Stillwater Area
   13        David Borner, 12            16:33.4    Park, Cottage Grove
   14     9  Pete Klopp, 11              16:35.1    Duluth East
   15        Justin Tuomela, 12          16:37.4    North, North St. Paul
   16    10  Matt Kramer, 11             16:38.3    Cloquet
   17        Brian Polski, 12            16:39.2    Apple Valley
   18        Abdigani Jama, 12           16:39.8    Minneapolis Roosevelt
   19        Ben Puhl, 11                16:41.1    Rochester Century
   20    11  Neil Grosscup, 12           16:41.4    Minneapolis Southwest
   21    12  Eddie Kibira, 12            16:42.6    Minneapolis Edison
   22        Dan Thour, 11               16:43.1    Wayzata
   23        Mike VanBeusekom, 12        16:43.6    Irondale
   24        Chris Kantos, 11            16:43.9    Eastview
   25        John Heitzman, 12           16:44.3    Grand Rapids
   26        Jon Stoltman, 10            16:47.4    Little Falls
   27        Justin Grunewald, 11        16:49.7    Brainerd
   28    13  Ahmednur Jumale, 10         16:50.0    Marshall
   29        Shukri Hassen, 12           16:50.9    St. Paul Arlington
   30    14  Luke Bryant, 12             16:52.0    Alexandria
   31    15  Brandon Griffin, 12         16:53.3    Roseville Area
   32        Abdul Ali, 12               16:54.2    Minneapolis South
   33    16  Brett Schendel, 11          16:54.4    Eden Prairie
   34    17  David Nayes, 12             16:55.1    Eden Prairie
   35        Andrew VanNurden, 12        16:56.0    Owatonna
   36        Dan Fadgen, 10              16:56.9    Buffalo
   37    18  Tom Allen, 10               16:58.5    Marshall
   38        John Kallemeyn, 11          16:58.8    Elk River
   39        Kevin Gale, 12              17:00.6    Robbinsdale Armstrong
   40    19  Zach Broughton, 12          17:00.8    Lakeville
   41        Andy Larsen, 12             17:03.1    Eastview
   42    20  Mike Kramer, 10             17:04.2    Cloquet
   43    21  Tony Klappa, 12             17:04.8    Hopkins
   44    22  Tim Branigan, 9             17:05.5    Roseville Area
   45    23  Micah Danielson, 11         17:08.6    Hopkins
   46        Andrew Feia, 12             17:08.8    Little Falls
   47        Jason Thielen, 12           17:09.8    Little Falls
   48    24  Abdirizak Mohamed, 12       17:10.7    Minneapolis Edison
   49    25  Taylor Wegner, 11           17:12.5    Eden Prairie
   50    26  Abdillahi Awale, 8          17:13.8    Marshall
   51    27  Chris Harvey, 11            17:14.2    Eden Prairie
   52    28  Salah Mohamed, 11           17:14.4    Marshall
   53    29  Matt Wegmann, 11            17:14.7    Mounds View
   54        Todd Johnson, 12            17:15.7    Cambridge-Isant
   55    30  Luke Dalbec, 12             17:16.1    Tartan
   56    31  Ngawang Phuntsok, 12        17:16.6    Minneapolis Edison
   57    32  Jason Henry, 12             17:17.5    Hopkins
   58    33  Brian Odegaard, 10          17:17.8    Stillwater Area
   59    34  Erick Anderson, 10          17:18.4    Roseville Area
   60    35  Jason Quarford, 12          17:18.8    Rosemount
   61    36  Kevin Barr, 9               17:19.3    Lakeville
   62    37  John Lahner, 12             17:21.9    Stillwater Area
   63        Josh Klawitter, 12          17:23.7    Hutchinson
   64    38  Joe Moore, 10               17:24.6    Stillwater Area
   65        Matt Hanson, 11             17:25.7    Kasson-Mantrvll/Tritn
   66    39  Hans Storvick, 11           17:27.0    Mankato West
   67    40  Zach Cory, 10               17:27.2    Eden Prairie
   68    41  Kyle Esala, 12              17:27.7    Alexandria
   69    42  Jason Phillippi, 11         17:29.6    Tartan
   70        Tony Hoff, 12               17:29.8    Mahtomedi
   71    43  Jon Tauer, 9                17:30.8    Marshall
   72        Meshack Omesa, 12           17:33.5    Robbinsdale Cooper
   73        Carl Bauer, 11              17:34.9    Austin
   74    44  Brody McCoy, 11             17:35.7    Mounds View
   75    45  Rick Furseth, 11            17:36.0    Stillwater Area
   76    46  Adam Masche, 12             17:38.4    Eden Prairie
   77        Casey Ide, 12               17:39.3    Red Wing
   78    47  Nick Hansen, 10             17:40.2    Duluth East
   79        Tom Showalter, 11           17:41.4    Woodbury
   80        John Marschel, 11           17:41.7    Sartell-St. Stephen
   81    48  Aaron Jones, 11             17:42.3    Mankato West
   82    49  Henry Cowles, 11            17:42.8    Duluth East
   83    50  Kyle Rosseau, 9             17:43.0    Rosemount
   84        Jason Callander, 10         17:43.7    Mora
   85    51  Steve Bastin, 12            17:44.0    Lakeville
   86    52  Ricky Peck, 11              17:44.6    Eden Prairie
   87    53  Jarrod McCann, 12           17:45.0    Moorhead
   88        Jimmy Boortz, 12            17:45.9    Osseo
   89        Brett Vongroven, 12         17:46.1    Mora
   90        Cullen O'Neill, 10          17:46.4    Northfield
   91    54  Dan Johnson, 10             17:46.6    Lakeville
   92    55  Matt Long, 10               17:47.0    Mankato West
   93    56  Dan Dickinson, 12           17:47.3    Minneapolis Southwest
   94    57  Zach Dale, 11               17:48.4    Moorhead
   95    58  Andy Tjernlund, 12          17:49.9    Mounds View
   96    59  Joe DeVeau, 12              17:50.2    Hopkins
   97    60  Collin Plummer, 10          17:50.5    Mounds View
   98    61  Erik DeLapp, 12             17:50.8    Minneapolis Southwest
   99        Nathan Haeny, 12            17:51.7    Sauk Rapids-Rice
  100    62  Erik Maloney, 11            17:52.8    Minneapolis Southwest
  101    63  Darren Larsen, 11           17:53.5    Alexandria
  102        Brett Wingad, 10            17:54.5    Eagan
  103    64  John Zrust, 10              17:54.9    Mankato West
  104    65  Tony Casci, 9               17:55.8    Mounds View
  105    66  Steve Rieke, 11             17:56.0    Hopkins
  106    67  Josh Buscksler, 11          17:56.9    Rosemount
  107        John Lamppa, 12             17:57.3    Northfield
  108    68  Mark Felice, 11             17:58.8    Roseville Area
  109    69  Ryan McLaughlin, 10         18:00.0    Rosemount
  110    70  Bilal Mohamed, 12           18:01.4    Minneapolis Edison
  111    71  Dan Greenwood, 12           18:01.6    Mankato West
  112        Brandon Worwa, 12           18:02.2    St. Francis
  113    72  Tyler East, 12              18:03.4    Cloquet
  114        Brandon Gleason, 11         18:04.5    Kasson-Mantrvll/Tritn
  115    73  Beau Christian, 9           18:05.3    Moorhead
  116    74  Anthony Farmer, 12          18:05.8    Minneapolis Edison
  117    75  Ben Willenbring, 12         18:06.1    Mounds View
  118    76  Mitch Gesell, 10            18:07.2    Alexandria
  119    77  Per Batdorf, 12             18:08.0    Duluth East
  120    78  Jason Kask, 10              18:08.3    Duluth East
  121    79  Brandon Haggerty, 10        18:08.9    Alexandria
  122    80  Lars Seljevold, 12          18:09.3    Moorhead
  123    81  Tim Berkner, 12             18:09.5    Roseville Area
  124    82  Dan Mehsikomer, 11          18:14.5    Tartan
  125    83  Bart Johnson, 11            18:15.5    Marshall
  126    84  Matt Boumeester, 10         18:16.2    Tartan
  127    85  Jeff Polley, 12             18:16.9    Stillwater Area
  128    86  Tim Bruhn, 9                18:19.0    Lakeville
  129        Matt Januszewski, 12        18:19.7    SpringLkPk/St Anthony
  130    87  Adam Kne, 10                18:20.7    Moorhead
  131    88  Jeff Lundgren, 12           18:23.8    Mankato West
  132    89  Sean Gamlin, 11             18:24.9    Rosemount
  133    90  Scott Ford, 11              18:26.3    Rosemount
  134    91  Kellin Sandemo, 12          18:28.1    Mounds View
  135    92  Jake Cavanaugh, 10          18:28.6    Cloquet
  136    93  Aaron Korf, 11              18:29.0    Tartan
  137    94  Matt Matack, 12             18:33.7    Duluth East
  138    95  Karl Nygren, 10             18:36.7    Lakeville
  139    96  Aaron Mehsikomer, 12        18:39.8    Tartan
  140    97  Karl Nyberg, 11             18:40.6    Moorhead
  141    98  Tim Goetzke, 11             18:41.3    Tartan
  142    99  Cody Moen, 12               18:44.8    Cloquet
  143   100  Sean Tracy, 12              18:46.2    Roseville Area
  144   101  Nathaniel Petrich, 10       18:46.6    Rosemount
  145   102  Wade Haworth, 10            18:50.4    Duluth East
  146   103  Nathan Shjerve, 10          18:53.2    Alexandria
  147   104  Paul Hilsen, 8              18:57.7    Lakeville
  148   105  Kelly Adair, 12             18:58.5    Minneapolis Edison
  149   106  Tim Damrow, 12              19:12.4    Roseville Area
  150   107  Jarrid Mayotte, 12          19:24.5    Minneapolis Edison
  151   108  Evan Rowe, 10               19:29.5    Minneapolis Southwest
  152   109  Lee Schelonka, 11           19:43.9    Cloquet
  153   110  David Blascyk, 12           20:02.3    Cloquet

 

Girls

  

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Hopkins                  80    1    4   21   23   31   52  106   16:00.9    1:15.1
  2   Minnetonka              130    7   12   14   47   50   54   87   16:16.0    1:01.5
  3   Grand Rapids            163   11   22   29   48   53   71  107   16:28.0      54.4
  4   Owatonna                165    9   24   42   44   46   62   90   16:28.9      54.0
  5   Moorhead                168   28   33   34   35   38   74   80   16:32.6      13.5
  6   Fairmont                180   15   26   27   55   57   58   82   16:33.5      52.3
  7   Willmar                 181    5    8   39   63   66   83   89   16:28.2    1:23.2
  8   Lakeville               211    2   17   51   69   72   75   88   16:35.0    1:58.1
  9   White Bear Lake Area    212   13   36   43   56   64   65   68   16:39.7    1:05.8
 10   Robbinsdale Armstrong   217   10   16   41   73   77  102  105   16:41.3    1:28.7
 11   Roseville Area          228    6   25   49   70   78   86   95   16:42.9    1:38.9
 12   Brainerd                284   19   45   60   61   99  104  111   16:58.0    1:36.8
 13   Minneapolis Southwest   285    3   20   76   85  101  109  112   16:55.7    2:44.2
 14   Mounds View             324   30   32   79   91   92   96  100   17:07.7    1:10.1
 15   Henry Sibley            331   18   59   67   93   94   98  110   17:08.9    1:29.8
 16   Duluth East             339   37   40   81   84   97  103  108   17:11.3    1:11.3



1. Hopkins
    1  Shannon Bergstedt, 11       15:14.8  
    4  Courtney Dauwalter, 12      15:40.3  
   21  Kalie Danielson, 9          16:18.4  
   23  Becca Tollefson, 9          16:21.5  
   31  Stephanie Block, 12         16:29.8  
   52  Tovah Ackermann, 10         16:50.6  
  106  Ashley Pletcher, 11         18:16.5  
Time = 1:20:04.5     Places = 80

2. Minnetonka
    7  Alison Llewen, 8            15:47.4  
   12  Emily Mason, 12             15:57.7  
   14  Molly Lehman, 10            16:00.1  
   47  Meghan Mayer, 12            16:45.9  
   50  Jamie Senescall, 11         16:48.9  
   54  Caroline Klisanich, 11      16:52.8  
   87  Kate Hollimon, 10           17:32.7  
Time = 1:21:19.9     Places = 130

3. Grand Rapids
   11  Erica Fossum, 12            15:56.7  
   22  Heidi Mondry, 9             16:19.5  
   29  Lindsay Makinen, 11         16:26.3  
   48  Jenna Heitzman, 7           16:46.8  
   53  Cicely Miltich, 11          16:51.0  
   71  Rachel Cameron, 9           17:18.0  
  107  Kari Lunemann, 11           18:19.3  
Time = 1:22:20.0     Places = 163

4. Owatonna
    9  Nicole McCann, 11           15:51.7  
   24  Kelsey Daly, 9              16:21.7  
   42  Tasheena Ellingson, 12      16:42.3  
   44  Danielle Blum, 9            16:43.3  
   46  Cassie Janke, 10            16:45.7  
   62  Smantha Running, 10         17:01.3  
   90  Haley Will, 9               17:36.0  
Time = 1:22:24.5     Places = 165

5. Moorhead
   28  Leah Bock, 12               16:25.2  
   33  Claire Steinke, 10          16:31.5  
   34  Kristin Dolence, 11         16:33.5  
   35  Emily Klungtvedt, 9         16:34.1  
   38  Brianna Vaa, 12             16:38.7  
   74  Jamie MacLeod, 11           17:20.7  
   80  Anna Valan, 10              17:25.0  
Time = 1:22:42.8     Places = 168

6. Fairmont
   15  Jamie Rooney, 11            16:05.6  
   26  Jessica Lundgren, 10        16:23.3  
   27  Heidi Bulfer, 12            16:23.8  
   55  Erin Hokanson, 11           16:57.1  
   57  Beth Eisenmenger, 12        16:57.9  
   58  Stacy Dekkers, 10           16:58.6  
   82  Ashley Rosenberg, 12        17:25.6  
Time = 1:22:47.5     Places = 180

7. Willmar
    5  Kari Higdem, 10             15:43.1  
    8  Kirsten Higdem, 12          15:49.7  
   39  Meghan Sykora, 10           16:39.0  
   63  Marie Thibault, 11          17:03.2  
   66  Angie Kveene, 12            17:06.2  
   83  Lindsey Saunders, 11        17:26.4  
   89  Katie Holmgren, 9           17:34.7  
Time = 1:22:21.1     Places = 181

8. Lakeville
    2  Elizabeth Yetzer, 9         15:20.7  
   17  Annie Yetzer, 11            16:08.9  
   51  Colleen Langguth, 11        16:50.0  
   69  Andrea Gelle, 12            17:16.6  
   72  Laura Roach, 9              17:18.8  
   75  Chelsea Wolf, 8             17:21.1  
   88  Lindsey Broughten, 9        17:33.6  
Time = 1:22:54.8     Places = 211

9. White Bear Lake Area
   13  Stacy Letourneau, 8         15:58.6  
   36  Melissa Phelps, 12          16:35.2  
   43  Margaret Landberg, 12       16:42.9  
   56  Cally Warren, 9             16:57.3  
   64  Dana Tripp, 9               17:04.4  
   65  Erica Delin, 11             17:05.6  
   68  Britta Kesseboehmer, 8      17:10.0  
Time = 1:23:18.2     Places = 212

10. Robbinsdale Armstrong
   10  JoEllen Arons, 12           15:54.1  
   16  Malia Rasmussen, 9          16:08.3  
   41  Alea Lester, 10             16:41.7  
   73  Maggie Quinn, 10            17:19.5  
   77  Amy Sams, 11                17:22.7  
  102  Katie Oxborough, 12         18:07.9  
  105  Kimmie Hall, 12             18:13.7  
Time = 1:23:26.2     Places = 217

11. Roseville Area
    6  Toni Salvatore, 7           15:44.2  
   25  Margot Branigan, 9          16:22.0  
   49  Erin Babineau, 7            16:48.2  
   70  Pallavi Bhosale, 12         17:17.2  
   78  Maddie Hanson, 9            17:23.0  
   86  Calla Nelson, 9             17:29.5  
   95  Jessica Johnson, 12         17:43.4  
Time = 1:23:34.5     Places = 228

12. Brainerd
   19  Jenna Roberts, 9            16:14.3  
   45  Audree Goodew, 11           16:43.6  
   60  Ashley Schmolke, 11         17:00.2  
   61  Ashleigh Hakes, 9           17:01.1  
   99  Carissa Schmidt, 9          17:51.0  
  104  Ali Parsons, 11             18:11.4  
  111  Rachel Lander, 12           18:35.7  
Time = 1:24:49.9     Places = 284

13. Minneapolis Southwest
    3  Jamie Cheevar, 10           15:23.4  
   20  Callie Pastarr, 12          16:17.0  
   76  Trina Pastarr, 9            17:22.4  
   85  Molly Tolins, 10            17:28.1  
  101  Danielle Walter, 12         18:07.6  
  109  Lizzy Boosalis, 12          18:29.7  
  112  Katherine Ketter, 12        18:58.1  
Time = 1:24:38.3     Places = 285

14. Mounds View
   30  Ali Maki, 10                16:28.5  
   32  Jessica Balzer, 9           16:30.5  
   79  Barbara Schornstein, 12     17:23.3  
   91  Lisa Skildum, 11            17:37.5  
   92  Kate Mullin, 12             17:38.5  
   96  Kristine Thompson, 12       17:44.2  
  100  Katie Ceronsky, 10          18:00.9  
Time = 1:25:38.1     Places = 324

15. Henry Sibley
   18  Jenna Gerten, 11            16:12.6  
   59  Sarah Haverkamp, 10         16:59.4  
   67  Casey Klein, 12             17:09.7  
   93  April Coates, 7             17:40.4  
   94  Ashley Wells, 9             17:42.4  
   98  Lisa Napier, 7              17:50.4  
  110  Laura Napier, 10            18:33.4  
Time = 1:25:44.3     Places = 331

16. Duluth East
   37  Karli Miller, 8             16:35.9  
   40  Nellie Adams, 9             16:41.0  
   81  Lindsey Tessier, 11         17:25.3  
   84  Alex Anderson, 12           17:27.3  
   97  Erika Sell, 8               17:47.2  
  103  Tristin Mears, 10           18:09.9  
  108  Annika Tideman, 10          18:20.1  
Time = 1:25:56.6     Places = 339
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1        Brenna Carey, 9             14:57.4    Big Lake
    2     1  Shannon Bergstedt, 11       15:14.8    Hopkins
    3        Katie Anderson, 10          15:20.0    Blaine
    4     2  Elizabeth Yetzer, 9         15:20.7    Lakeville
    5        Ladia Albertson, 11         15:21.1    Stillwater Area
    6        Marie Borner, 10            15:22.0    Park, Cottage Grove
    7     3  Jamie Cheevar, 10           15:23.4    Minneapolis Southwest
    8        Sara Frederickson, 12       15:24.1    Elk River
    9        Heidi Lindeman, 12          15:34.5    Coon Rapids
   10        Maggie Zirbes, 9            15:37.5    Glencoe-SilverLake
   11        Jenny Rogers, 7             15:38.6    Apple Valley
   12     4  Courtney Dauwalter, 12      15:40.3    Hopkins
   13     5  Kari Higdem, 10             15:43.1    Willmar
   14     6  Toni Salvatore, 7           15:44.2    Roseville Area
   15        Annie Knutson, 10           15:45.3    Apple Valley
   16     7  Alison Llewen, 8            15:47.4    Minnetonka
   17     8  Kirsten Higdem, 12          15:49.7    Willmar
   18     9  Nicole McCann, 11           15:51.7    Owatonna
   19        Jill Brager, 12             15:52.6    Buffalo
   20    10  JoEllen Arons, 12           15:54.1    Robbinsdale Armstrong
   21    11  Erica Fossum, 12            15:56.7    Grand Rapids
   22    12  Emily Mason, 12             15:57.7    Minnetonka
   23        Megan Brandeland, 10        15:58.2    Prior Lake
   24    13  Stacy Letourneau, 8         15:58.6    White Bear Lake Area
   25    14  Molly Lehman, 10            16:00.1    Minnetonka
   26        Katie Zirbes, 9             16:00.7    Glencoe-SilverLake
   27        Jenna Pederson, 11          16:03.3    Eden Prairie
   28        Courtney Hienz, 9           16:04.0    Cretin-Derham Hall
   29    15  Jamie Rooney, 11            16:05.6    Fairmont
   30        Danielle Berndt, 7          16:07.9    Bloomington Kennedy
   31    16  Malia Rasmussen, 9          16:08.3    Robbinsdale Armstrong
   32    17  Annie Yetzer, 11            16:08.9    Lakeville
   33        Andrea Wahlin, 11           16:10.3    Rocori, Cold Spring
   34        Katie Inderrieden, 11       16:10.7    Sartell-St. Stephen
   35    18  Jenna Gerten, 11            16:12.6    Henry Sibley
   36        Alli Joelson, 11            16:13.9    MtIron-Buhl/Virginia
   37    19  Jenna Roberts, 9            16:14.3    Brainerd
   38        Amanda Kozicky, 12          16:14.6    Chaska
   39        Ashley Anklam, 12           16:15.3    Acad of Holy Angels
   40    20  Callie Pastarr, 12          16:17.0    Minneapolis Southwest
   41        Dana Peters, 10             16:17.9    Zumbrota-Mazp/Kenyn-W
   42        Anna Glowacki, 9            16:18.1    MtIron-Buhl/Virginia
   43    21  Kalie Danielson, 9          16:18.4    Hopkins
   44        Susan DeBlieck, 12          16:18.8    Park, Cottage Grove
   45        Monica Moreland, 12         16:19.0    Osseo
   46    22  Heidi Mondry, 9             16:19.5    Grand Rapids
   47        Laura Edlund, 11            16:19.9    Forest Lake
   48        Kristen Howe, 11            16:20.2    Forest Lake
   49    23  Becca Tollefson, 9          16:21.5    Hopkins
   50    24  Kelsey Daly, 9              16:21.7    Owatonna
   51    25  Margot Branigan, 9          16:22.0    Roseville Area
   52        Heather Dorniden, 10        16:22.2    Rosemount
   53        Stacia Kalinoski, 12        16:23.1    Thief River
   54    26  Jessica Lundgren, 10        16:23.3    Fairmont
   55    27  Heidi Bulfer, 12            16:23.8    Fairmont
   56    28  Leah Bock, 12               16:25.2    Moorhead
   57        Jill Fagerstrom, 10         16:25.5    Rosemount
   58    29  Lindsay Makinen, 11         16:26.3    Grand Rapids
   59    30  Ali Maki, 10                16:28.5    Mounds View
   60        Rachel DeDeyn, 11           16:29.0    Centennial
   61    31  Stephanie Block, 12         16:29.8    Hopkins
   62    32  Jessica Balzer, 9           16:30.5    Mounds View
   63        Danielle Burke              16:30.9    Waseca
   64    33  Claire Steinke, 10          16:31.5    Moorhead
   65        Laura McCarthy, 12          16:31.9    Edina
   66    34  Kristin Dolence, 11         16:33.5    Moorhead
   67    35  Emily Klungtvedt, 9         16:34.1    Moorhead
   68        Challis Firl, 11            16:34.6    Rochester Century
   69    36  Melissa Phelps, 12          16:35.2    White Bear Lake Area
   70    37  Karli Miller, 8             16:35.9    Duluth East
   71        Lisa Linden, 9              16:37.6    Cloquet
   72    38  Brianna Vaa, 12             16:38.7    Moorhead
   73    39  Meghan Sykora, 10           16:39.0    Willmar
   74    40  Nellie Adams, 9             16:41.0    Duluth East
   75    41  Alea Lester, 10             16:41.7    Robbinsdale Armstrong
   76    42  Tasheena Ellingson, 12      16:42.3    Owatonna
   77    43  Margaret Landberg, 12       16:42.9    White Bear Lake Area
   78    44  Danielle Blum, 9            16:43.3    Owatonna
   79    45  Audree Goodew, 11           16:43.6    Brainerd
   80        Megan Lundgren, 8           16:44.7    Mankato East
   81        Gia Dickinson, 11           16:45.3    Sauk Rapids-Rice
   82    46  Cassie Janke, 10            16:45.7    Owatonna
   83    47  Meghan Mayer, 12            16:45.9    Minnetonka
   84    48  Jenna Heitzman, 7           16:46.8    Grand Rapids
   85    49  Erin Babineau, 7            16:48.2    Roseville Area
   86    50  Jamie Senescall, 11         16:48.9    Minnetonka
   87    51  Colleen Langguth, 11        16:50.0    Lakeville
   88    52  Tovah Ackermann, 10         16:50.6    Hopkins
   89        Rachel Riesgraf, 9          16:50.8    Maple Grove
   90    53  Cicely Miltich, 11          16:51.0    Grand Rapids
   91    54  Caroline Klisanich, 11      16:52.8    Minnetonka
   92        Sarah Decker, 12            16:53.1    Rocori, Cold Spring
   93        Lindsey Senn, 10            16:54.9    Minneapolis South
   94    55  Erin Hokanson, 11           16:57.1    Fairmont
   95    56  Cally Warren, 9             16:57.3    White Bear Lake Area
   96    57  Beth Eisenmenger, 12        16:57.9    Fairmont
   97    58  Stacy Dekkers, 10           16:58.6    Fairmont
   98        Siri Lohmann, 11            16:59.0    Northfield
   99    59  Sarah Haverkamp, 10         16:59.4    Henry Sibley
  100        Sally Paulson, 9            16:59.9    Simley
  101    60  Ashley Schmolke, 11         17:00.2    Brainerd
  102        Jenny Olin, 12              17:00.8    Totino Grace
  103    61  Ashleigh Hakes, 9           17:01.1    Brainerd
  104    62  Smantha Running, 10         17:01.3    Owatonna
  105        Emily Hall, 10              17:02.8    Osseo
  106    63  Marie Thibault, 11          17:03.2    Willmar
  107    64  Dana Tripp, 9               17:04.4    White Bear Lake Area
  108    65  Erica Delin, 11             17:05.6    White Bear Lake Area
  109    66  Angie Kveene, 12            17:06.2    Willmar
  110        Jenny Janda, 11             17:07.6    Big Lake
  111    67  Casey Klein, 12             17:09.7    Henry Sibley
  112    68  Britta Kesseboehmer, 8      17:10.0    White Bear Lake Area
  113    69  Andrea Gelle, 12            17:16.6    Lakeville
  114    70  Pallavi Bhosale, 12         17:17.2    Roseville Area
  115    71  Rachel Cameron, 9           17:18.0    Grand Rapids
  116    72  Laura Roach, 9              17:18.8    Lakeville
  117    73  Maggie Quinn, 10            17:19.5    Robbinsdale Armstrong
  118    74  Jamie MacLeod, 11           17:20.7    Moorhead
  119    75  Chelsea Wolf, 8             17:21.1    Lakeville
  120    76  Trina Pastarr, 9            17:22.4    Minneapolis Southwest
  121    77  Amy Sams, 11                17:22.7    Robbinsdale Armstrong
  122    78  Maddie Hanson, 9            17:23.0    Roseville Area
  123    79  Barbara Schornstein, 12     17:23.3    Mounds View
  124    80  Anna Valan, 10              17:25.0    Moorhead
  125    81  Lindsey Tessier, 11         17:25.3    Duluth East
  126    82  Ashley Rosenberg, 12        17:25.6    Fairmont
  127    83  Lindsey Saunders, 11        17:26.4    Willmar
  128    84  Alex Anderson, 12           17:27.3    Duluth East
  129    85  Molly Tolins, 10            17:28.1    Minneapolis Southwest
  130    86  Calla Nelson, 9             17:29.5    Roseville Area
  131    87  Kate Hollimon, 10           17:32.7    Minnetonka
  132    88  Lindsey Broughten, 9        17:33.6    Lakeville
  133    89  Katie Holmgren, 9           17:34.7    Willmar
  134    90  Haley Will, 9               17:36.0    Owatonna
  135    91  Lisa Skildum, 11            17:37.5    Mounds View
  136    92  Kate Mullin, 12             17:38.5    Mounds View
  137    93  April Coates, 7             17:40.4    Henry Sibley
  138    94  Ashley Wells, 9             17:42.4    Henry Sibley
  139    95  Jessica Johnson, 12         17:43.4    Roseville Area
  140    96  Kristine Thompson, 12       17:44.2    Mounds View
  141    97  Erika Sell, 8               17:47.2    Duluth East
  142    98  Lisa Napier, 7              17:50.4    Henry Sibley
  143    99  Carissa Schmidt, 9          17:51.0    Brainerd
  144   100  Katie Ceronsky, 10          18:00.9    Mounds View
  145   101  Danielle Walter, 12         18:07.6    Minneapolis Southwest
  146   102  Katie Oxborough, 12         18:07.9    Robbinsdale Armstrong
  147   103  Tristin Mears, 10           18:09.9    Duluth East
  148   104  Ali Parsons, 11             18:11.4    Brainerd
  149   105  Kimmie Hall, 12             18:13.7    Robbinsdale Armstrong
  150   106  Ashley Pletcher, 11         18:16.5    Hopkins
  151   107  Kari Lunemann, 11           18:19.3    Grand Rapids
  152   108  Annika Tideman, 10          18:20.1    Duluth East
  153   109  Lizzy Boosalis, 12          18:29.7    Minneapolis Southwest
  154   110  Laura Napier, 10            18:33.4    Henry Sibley
  155   111  Rachel Lander, 12           18:35.7    Brainerd
  156   112  Katherine Ketter, 12        18:58.1    Minneapolis Southwest

 

 

 

DyeStat Minnesota

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003