HOME US News States
Michigan 2003 cross country

Michigan week
October 4

by David Swarts (www.jhsxc.com)


Michigan High School Cross Country Report - Week Ending 10/04/2003
Events: KVC Dual, SEC Jambo, Huron League Jambo, Marysville, Flint Area Champs, Saginaw Heritage, Oakland County, Portage, Performance Lists
Submitted by David Swarts (www.jhsxc.com)

**************************************************************************
9/30 - KVC Dual - Milford vs. Pinckney, at Possum Hollow, Hudson Mills Metropark, MI, 5k
BOYS: Milford 24, Pinckney 32
Indiv: 1. Dan DeRusha-12 (Milford) 15:51; 2. Seth Thibodeau-12 (Milford) 15:54; 3. Ian Boyle-11 (Pinckney) 15:57

GIRLS: Milford 16, Pinckney 46

**************************************************************************
9/30 - SEC Jamboree #2, at Heritage Park, Adrian, MI, 5k
BOYS
Teams:
1. Saline 33, 2. Ann Arbor Pioneer 37, 3. Bedford 57, 4. Adrian 119
Indiv: 1. Dustin Voss-12 (Saline) 15:54; 2. Takshi Gould-11 (Pioneer) 16:14; 3. Jeff Hubbard-12 (Pioneer) 16:20; 4. Neal Atzinger-12 (Saline) 16:23; 5. Adam Koepfer-12 16:41 (Bedford); 6. Morty Stensones-Fornaess (Pioneer) 16:54; 7. Carter Bishop (Saline) 17:06

GIRLS
Teams:
1. Saline 29, 2. Temperance Bedford 49, 3. Ann Arbor Pioneer 54, 4. Adrian 110
Indiv: 1. Eileen Creutz-10 (Saline) 19:08.0; 2. Katelyn Johnston (Bedford) nt; 3. Carrie Kraeger (Saline) 20:04.0; 6. Meghan Moore (Saline) 20:28.0; 7. Shannon Merriman (Saline) 20:39.0

**************************************************************************
9/30 - Huron League Jamboree #2, at Young Patriots Park, Riverview, MI, 5k
BOYS
Teams:
1. Carleton Airport 53, 2. Grosse Ile 74, 3. Riverview 99, 4. New Boston Huron 108, 5. Monroe St. Mary Catholic Central 129, 6. Milan 135, 7. Monroe Jefferson 153, 8. Flat Rock 157
Indiv:
1. Ray Rollet-12 (Carleton Airport) 16:56.6; 2. Dave Brent-11 (SMCC) 17:03.5; 3. Robby Isley-12 (Milan) 17:40.3; 4. Tim Lawson-12 (
Flat Rock) 17:45.1; 5. Joe Riley-11 (Carleton Airport) 18:01.3

GIRLS
Teams:
1. Milan 27, Monroe Jefferson 32, 3. Carelton Airport 100, 4. St. Mary Catholic Central 115, 5. Grosse Ile 116, 6. Riverview 177, 7. New Boston Huron 195
Indiv: 1. Bekah Smeltzer-9 (Monroe Jefferson) 18:49.7; 2. Alicia Hoffman-11 (Monroe Jefferson) 19:49.4; 3. Emily Wilson-9 (Milan) 20:15.6; 4. Angela Martinez-10 (Milan) 20:35.6; 5. Kiel Porter-12 (Milan) 20:38.3

**************************************************************************
10/2 - Marysville Invitational, at Goodells Park, MI, 5k
BOYS
Teams:
1. St. Clair 47, 2. Port Huron Northern 52, 3. Croswell-Lexington 92, 4. Anchor Bay 130, 5. L'Anse Creuse 144, 6. Brown City 170, 7. Algonac 197, 8. Yale 209, 9. Richmond 238, 10. Marysville 251, 11. Marine City 255, 12. Port Huron High 289, 13. Armada 302, 14. Bad Axe 364

Indiv: 1. Dale Staudaker-11 (Croswell-Lexington) 16:25; 2. Jeff Standfest (St. Clair) 16:26; 3. David Brown (PH Northern) 16:27; 4. Chad Dobson (Croswell-Lexington) 16:47; 5. Mark Ellis (St. Clair) 16:51; 6. Jacob Schlaegel (PH Northern) 17:06; 7. Casey Schlager (PH Northern) 17:08; 8. Dan Martinelli (Anchor Bay) 17:14; 9. Anthony Kueppers (St. Clair) 17:15; 10. Tony Adent (Port Huron) 17:23; 11. Will Ellis (St. Clair) 17:24

GIRLS
Teams:
1. St. Clair 91, 2. Port Huron Northern 131, 3. Marine City 136, 4. Armada 147, 5. Port Huron High 151, 6. Croswell-Lexington 154, 7. Algonac 162, 8. L'Anse Creuse 169, 9. Anchor Bay 190, 10. Marysville 216, 11. Yale 220, 12. Richmond 231, 13. Brown City 312, 14. Almont 384

Indiv: 1. Chelsea McVay-10 (Croswell-Lexington) 19:42; 2. Jackie Gross (Marine City) 19:51; 3. Shaina Dobbs (Algonac) 20:39; 4. Jessica Demand (St. Clair) 21:07; 5. Amee Loftis (St. Clair) 21:11; 6. Pamela Heitchue (Richmond) 21:16; 7. Gillian Allan (Anchor Bay) 21:21; 8. Tifanie Vansach (Marysville) 21:23; 9. Christine Kiehler (Armada) 21:32; 10. Erin Stokan (Port Huron) 21:33

**************************************************************************
10/2 - Flint Area Championships, at Byram Park, Linden, MI, 5k
BOYS
Teams:
1. Flint Powers 44; 2. Grand Blanc 86; 3. Flushing 112; 4. Fenton 113; 5. Carman-Ainsworth 128; 6. Clio 173; 7. Lake Fenton 174; 8. Kearsley 178; 9. Owosso 240; 10. Mt. Morris 296; 11. Durand 305; 12. Linden 339; 13. Swartz Creek 395; 14. Montrose 402; 15. Central 417; 16. Byron 423; 17. Genesee 490, Goodrich-nts, LakeVille-nts

Indiv: 1. Luke Walker-12 (Flint Powers) 16:00.0; 2. Michael Barrows-12 (Flint Powers) 16:00.5; 3. Jeff Brooks-12 (Flushing) 16:15.8; 4. Mike Walker-12 (Fenton) 16:21.3; 5. Nick Zendler-12 (Carman-Ainsworth) 16:23.6; 6. Curtis Vollmar-11 (Grand Blanc) 16:34.4; 7. Mike Callahan-12 (Carman-Ainsworth) 16:38.4; 8. James Bleicher-11 (Grand Blanc) 16:39.1; 9. Matt Willing-11 (Flint Powers) 16:40.8; 10. Dave Smith-12 (Byron) 16:41.9; 11. Grant Griffin (Grand Blanc) 16:45.4; 12. Alex Beaulieu (Lake Fenton) 16:45.7; 13. Mike Yassick (Flint Powers) 16:48.6; 14. Anthony Wolbert (Flushing) 16:53.2; 15. Justin Gutierrez (Kearsley) 16:59.1

GIRLS
Teams:
1. Goodrich 41; 2. Grand Blanc 75; 3. Flushing 87; 4. Powers Catholic 105; 5. Kearsley 111; 6. Lake Fenton 215; 7. Fenton 234; 8. Linden 234; 9. Owosso 257; 10. Swartz Creek 287; 11. Clio 292; 12. Montrose 335; 13. Carman-Ainsworth 347; 14. LakeVille 392; 15. Byron 412; 16. Mt. Morris 456; 17. Central 495. Genesee-nts, Durand-nts

Indiv: 1. Kayla O'Mara-9 (Goodrich) 18:21.5; 2. Kaitlyn O'Mara-9 (Goodrich) 18:56.0; 3. Rachel Gutierrez-12 (Linden) 19:27.3; 4. Kelly Edwards-11 (Grand Blanc) 19:58.4; 5. Janee Jones-11 (Goodrich) 20:01.1; 6. Kristin Hooker-11 (Kearsley) 20:04.6; 7. Anna Koontz (Flushing) 20:08.6; 8. Stephanie Christensen-9 (Flushing) 20:09.0; 9. Melloni Diem-9 (Montrose) 20:12.5; 10. Gina Ortega-11 (Powers) 20:13.3; 11. Rebecca Mol (Kearsley) 20:20.5; 12. Michele Wittbrodt (Grand Blanc) 20:24.5; 13. Erin Schroeder (Grand Blanc) 20:27.8; 14. Samantha Minkler (Goodrich) 20:30.0; 15. Michelle Cote (Powers) 20:36.0

**************************************************************************
10/4 - Saginaw Heritage Invitational, Imerman Park, MI, 5k
BOYS Division 1: 1. Nick Lewis (Gaylord) 16:15
GIRLS Division 1: 1. Lisa Senakiewich-12 (Davison) 18:34
GIRLS Division 3: 1. Sarah Dugan-10 (Freeland High) 18:31

**************************************************************************
10/4 - Oakland County Meet, Kensington Metropark, MI, 5k
(Thanks to Ray Braun-Athens, Seth Thibodeau-Milford and the Oakland Co. Press)
BOYS
Teams:
1. Milford 49; 2. Bloomfield Hills Lahser 115; 3. Lake Orion 144; 4. Lakeland 189; 5. Birmingham Brother Rice 195; 6. Walled Lake Western 208; 7. Rochester 223; 8. Troy Athens 250; 9. Oxford 251; 10. Novi 255; 11. South Lyon 288; 12. Orchard Lake St. Mary's 378; 13. Troy 410; 14. Walled Lake Central 432; 15. Rochester Adams 468; 16. Southfield Christian 486; 17. Bloomfield Hills Andover 551; 18. Clarkston 583; 19. Farmington 586; 20. West Bloomfield 612

Indiv: 1. Seth Thibodeau-12 (Milford) 16:00, 2. Neal Naughton-12 (Walled Lake Western) 16:12, 3. Dan DeRusha-12 (Milford) 16:18, 4. John Black (Brother Rice) 16:26, 5. Justin Switzer-12 (Kettering) 16:28, 6. Billy Peterson (Lake Orion) 16:29, 7. Chris Hammer-12 (Troy Athens) 16:33, 8. Donnie Richmond (Oxford) 16:37, 9. Mark Moore (Novi) 16:44, 10. Mike Quick (Lahser) 16:46, 11. Matt Chumbley (Rochester) 16:49, 12. Colin Orr (West Bloomfield) 16:52, 13. Chad Murray (Milford) 16:54, 14. Amol Hupirkar (Novi) 16:58, 15. Mike Andersen (Milford) 17:04, 16. Steve Leonard (Lakeland) 17:05, 17. Dana Pitcock (Milford) 17:06, 18. Bruce Kaczmarek (Lahser) 17:06, 19. Jeff Tschirhart (South Lyon) 17:07, 20. Keith Magic (Lake Orion) 17:11, 21. Joel Vanderworp (Milford) 17:14, 22. Matt Rose (Lahser) 17:20, 23. Jason Day (Rochester) 17:20, 24. Jordan Raetz (Rochester) 17:20, 25. Tim Wilkins (Milford) 17:25.

GIRLS
Teams:
1. Clarkston 42; 2. Milford 58; 3. Lake Orion 149; 4. Rochester 223; 5. Troy 268; 6. Lakeland 317; 7. Farmington 327; 8. Troy Athens 330; 9. Novi 339; 10. South Lyon 341; 11. Southfield Christian 371; 12. Birmingham Seaholm 380; 13. Birmingham Marian 381; 14. Rochester Adams 381; 15. Walled Lake Western 435; 16. Detroit Country Day 436; 17. Bloomfield Hills Andover 451; 18. Birmingham Grovbes 469; 19. Berkley 470; 20. Bloomfield Hills Lahser 474

Indiv: 1. Caitlin Clifford-10 (Lahser) 18:55, 2. Lisa Canty (Milford) 19:30, 3. Mo Kuhta (Clarkston) 19:39, 4. Anne Oltman (Clarkston) 19:40, 5. Lindsey Gaudard (Lake Orion) 19:41, 6. Lyndsay Smith (Clarkston) 19:42, 7. Liz Hoefing (Rochester) 19:49, 8. Kristin Granroth (Milford) 19:51, 9. Megan Young (Country Day) 19:54, 10. Megan Jambeck (Milford) 19:55, 11. Mallory Farnum (Milford) 19:59, 12. Rachel Button (Farmington) 20:00, 13. Ellen French (Seaholm) 20:05, 14. Jenna Leach (Clarkston) 20:05, 15. Gillian Nordquist (Clarkston) 20:06, 16. Liz Mengyan (Clarkston) 20:06, 17. Katie Reilly (Lake Orion) 20:12, 18. Angie Joerin (Lakeland) 20:25, 19. Chelsea Smith (Berkley) 20:37, 20. Cassie Adamson (Walled Lake Northern) 20:39, 21. Liz Pepelko (Andover) 20:40, 22. Brooke Bones (Lahser) 20:42, 23. Mallory Simon (Rochester) 20:44, 24. Megan Canter (Southfield Christian) 20:44, 25. Alysia Mauney (South Lyon) 20:44

**************************************************************************
10/4 - Portage Invitational, at West Middle School, MI, 5k [DyeStat Coverage]
BOYS DIVISION 1
Teams:
1. Middletown, Ohio 92, 2. Rockford 131, 3. Huntington North 156, 4. Ann Arbor Huron 157, 5. Saline 170, 6. Portage 215, 7. Traverse City Central 243, 8. Portage Northern 248, 9. Ft. Wayne Snider, Indiana 263, 10. Traverse City West 279, 11. Temperance Bedford 328, 12. Grandville 329, 13. Mona Shores 333, 14. Kalamazoo Central 412, 15. Ann Arbor Pioneer 415, 16. East Noble 438, 17. East Kentwood 459, 18. Forest Hills Northern 472, 19. Okemos 480, 20. Forest Hills Central 515, 21. U of D Jesuit 520, 22. Grand Haven 556, 23. Holt 594, 24. Jackson 645, 25. Holland 662, 26. Portage Central 664, 27. Fraser 709, 28. Hudsonville 809, 29. Loy Norrix 887, 30. Sarnia Northern Collegiate, Canada 975, 31. Benton Harbor 1013.

Indiv:
1. Jeff See-11 (Middletown, OH) 15:22.6; 2. Frank Tinney-12 (Ann Arbor Huron) 15:26.6; 3. Dustin Voss-12 (Saline) 15:34.5; 4. Michael Veatch-12 (Middletown, OH) 15:48.7; 5. Ryan McCarl-12 (Mona Shores) 15:49.2; 6. Kyle Mena-12 (Portage Northern) 15:51.4; 7. Jeff Hubbard-12 (Ann Arbor Pioneer) 15:55.5; 8. Tim Kaijala-12 (Mona Shores) 15:56.3; 9. Clark Richter-12 (Rockford) 15:57.8; 10. Evan DeHart-12 (Middletown, OH) 15:59.5; 11. Tim Kenny-12 (Traverse City West) 15:59.6; 12. Don Letts-12 (Portage Northern) 16:00.7; 13. Eric Graf-12 (Rockford) 16:03.6; 14. Joel Liechty-11 (East Noble) 16:08.1; 15. Nick Johnson-11 (Huntington North) 16:10.8; 16. Neil Atzinger-12 (Saline) 16:11.4; 17. Ryan Grau-10 (Kalamazoo Central) 16:14.9; 18. Erik Johnson-12 (Rockford) 16:18.1; 19. Trevor Hughes-12 (Huntington North) 16:19.3; 20. Carter Bishop-11 (Saline) 16:20.1

BOYS Division 2
Teams:
1. Dexter 53, 2. Grand Rapids Christian 97, 3. East Grand Rapids 182, 4. Fremont 200, 5. Mattawan 201, 6. Catholic Central 236, 7. Vicksburg 272, 8. St. Clair 279, 9. Gull Lake 310, 10. South Haven 323, 11. New Prarie 338, 12. Coldwater 353, 13. Wayland 416, 14. Lakeshore 453, 15. Sturgis 456, 16. Battle Creek Lakeview 461, 17. Niles 473, 18. Otsego 491, 19. St. Joseph 495, 20. Carelton Airport 534, 21. Whitehall 544, 22. Caledonia 575, 23. Dexter 'B' 582, 24. Ionia 584, 25. Lakewood 599, 26. Three Rivers 617, 27. Big Rapids 632, 28. Chippewa Hills 656, 29. Grant 714, 30. Spring Lake 725, 31. St. Anne's CSS 799, 32. Plainwell 840, 33. Middleville 890, 34. Jackson Northwest 924, 35. Hastings 1024

Indiv: 1. Daniel Roberts-10 (Vicksburg) 15:42.0, 2. Tony Nalli-11 (Dexter) 15:53.2, 3. Nate Straathof-12 (Fremont) 15:57.1, 4. Riley Klingel-11 (Fremont) 15:58.5, 5. Lex Williams-11 (Dexter) 15:59.7, 6. Corey Thelen-11 (Lakewood) 16:05.0, 7. Dan Meyer-12 (Dexter) 16:09.7, 8. Mike Claeys-12 (New Prarie) 16:17.6, 9. David VandenBerge-12 (Grand Rapids Christian) 16:19.1, 10. Joel Schut-11 (Grand Rapids Christian) 16:20.7

BOYS Division 3
Teams:
1. Hillsdale 88, 2. Allendale 103, 3. Stockbridge 103, 4. Jackson Lumen Christian 131, 5. Albion 196, 6. Napoleon 241,7. Laingsburg 257, 8. Grand Rapids Baptist 289, 9. Williamston 290, 10. Kalamazoo Christian 295, 11. Unity Christian 311, 12. Kent City 312, 13. Delton Kellogg 316, 14. Constantine 351, 15. Kalamazoo Hackett 354, 16. Elk Rapids 362, 17. Kelloggsville 376, 18. Battle Creek Pennfield 391, 19. Edwardsburg 406, 20. Calvin Christian 408, 21. Hopkins 599, 22. Saranac 639

Indiv: 1. Josh Perrin-12 (Hillsdale) 15:22.1; 2. Daniel Clark-11 (Jackson Lumen Christi) 15:47.7; 3. Mitch Zost-11 (Allendale) 16:12.8; 4. Kyle Shropshire-11 (Stockbridge) 16:17.3; 5. R.P. White-11 (Hillsdale) 16:17.8; 6. Paul Lange-11 (Laingsburg) 16:27.4; 7. Mike O'Shaughness-11 (Elk Rapids) 16:39.2; 8. Kevin Christensen-12 (Battle Creek Pennfield) 16:42.9; 9. Chris Kent-12 (Kent City) 16:47.1; 10. Lucas Snider-12 (Stockbridge) 16:47.7

BOYS Division 4
Teams:
1. Vandercook Lake 47, 2. Jonesville 73, 3. Ann Arbor Greenhills 98, 4. Whitemore Lake 123, 5. Allen Park Cabrini 124, 6. Glen Lake 133, 7. Concord 145, 8. Gobles 172, 9. Saugatuck 191

Indiv: 1. Stephan Shay-12 (Central Lake) 15:49.9; 2. Adam Sprangel (Vandercook Lake) 16:24.4; 3. Doug Prough-12 (Jonesville) 16:51.3; 4. Paul Oliver-11 (Jonesville) 16:54.1; 5. Tom King-12 (Glen Lake) 16:59.0; 6. Randall Wilcox-12 (Vandercook Lake) 17:04.5; 7. Chris McCabe-12 (Allen Park Cabrini) 17:15.4; 8. Peter Hamp-10 (Ann Arbor Greenhills) 17:34.8; 9. Jeremy Keith-12 (Concord) 17:42.6; 10. Chris Davis-12 (Jonesville) 17:54.6

GIRLS Division 1
Teams:
1.
Rockford 78, 2. Cincinnati St. Ursula 132, 3. Traverse City Central 162, 4. Saline 197, 5. Sarnia Northern Collegiate, Canada 200, 6. Grandville 207,7. Okemos 249, 8. Grand Haven 262, 9. Portage Northern 270, 10. Traverse City West 304, 11. Ann Arbor Huron 309, 12. Portage 311, 13. Holt 328, 14. Forest Hills Northern 364, 15. Portage Central 371, 16. Forest Hills Central 408, 17. East Noble 453, 18. Grand Ledge 461, 19. Kalamazoo Loy Norrix 478, 20. Jackson 494, 21. Hudsonville 552, 22. Huntington North 564,23. East Kentwood 567, 24. Kalamazoo Central 656, 25. Holland 700, 26. Mona Shores 773, 27. Battle Creek Central 896.

Indiv: 1. Alyson Kohlmeier-12 (Sarnia Athletics, CAN) 17:36.5; 2. Rachel Wittum-9 (Rockford) 18:22.9; 3. Elisa Zemlick-12 (Portage Northern) 18:25.1; 4. Marie-Louis Asselin-10 (Sarnia Northern Collegiate, CAN) 18:30.9; 5. Eileen Creutz-10 (Saline) 18:36.2; 6. Claire Otwell-12 (Traverse City Central) 18:36.8; 7. Annie Otwell-10 (Traverse City Central) 18:37.6; 8. Claire Percival-11 (Sarnia Northern Collegiate, CAN) 18:38.7; 9. Kristina Olsen-10 (Jackson) 18:40.9; 10. Missy Darling-10 (Holt) 18:43.1; 11. Emily Langenburg-9 (Grand Ledge) 18:47.8; 12. Kelsey Bristol-11 (Grandville) 18:55.7; 13. Katherine Scherer-10 (Cincinnati St. Ursula) 18:56.0; 14. Christina Blackwell-10 (Portage, IN) 19:00.2; 15. Andi Owens-10 (Rockford) 19:01.3; 16. Ashley Lehmann-11 (Grandville) 19:08.3; 17. Ainsley Schroeder-10 (Cincinnati St. Ursula) 19:08.7; 18. Lindey Stebbins-12 (Rockford) 19:09.1; 19. Emily Shaw-10 19:10.8; 20. Natasha Luppov-12 (Ann Arbor Huron) 19:13.0

GIRLS Division 2
Teams:
1. East Grand Rapids 112, 2. Grand Rapids Christian 123, 3. Milan 139, 4. Battle Creek Lakeview 177, 5. Chippewa Hills 230, 6. Dexter 245, 7. Middleville 252, 8. Gull Lake 281, 9. Spring Lake 318, 10. St. Joseph 318, 11. New Prairie 349, 12. Whitehall 363, 13. Grand Rapids Catholic Central 371, 14. Wayland 387, 15. Jackson Northwest 398, 16. Fremont 436, 17. Lakewood 470, 18. Ionia 524, 19. Plainwell 531, 20. Caledonia 539, 21. Otsego 551, 22. Vicksburg 554, 23. St. Clair 567, 24. Detroit Renaissance 572, 25. Carleton Airport 613, 26. Mattawan 644, Coldwater 654, 27. Lakeshore 724, 28. St. Anne's C.S.S. 750, 29. Three Rivers 807, 30. Big Rapids 825, 31. Sturgis 909, 32. Niles 1028.

Indiv: 1. Kelly Sampson-11 (Detroit Renaissance) 18:17.6; 2. Jessica Armstrong-9 (Wayland) 18:22.7; 3. Jenna Mathews-9 (Otsego) 18:41.7; 4. Laura Malnor-11 (East Grand Rapids) 18:46.0; 5. Kelsey Devereaux-10 (Jackson Northwest) 18:51.0; 6. Nikki Brown-9 (East Grand Rapids) 18:51.3; 7. Amber Myers-12 (Jackson Northwest) 19:10.8; 8. Rebecca Winchester-9 (Middleville) 19:16.0; 9. Angela Martinez-10 (Milan) 19:17.3; 10. Rachel Swaney-11 (Fremont) 19:19.0

GIRLS Division 3
Teams:
1. Hillsdale 59, 2. Jackson Lumen Christi 81, 3. Elk Rapids 111, 4. Kent City 127, 5. Williamston 130, 6. Allendale 179, 7. Kalamazoo Christian 217, 8. Newaygo 222, 9. Stockbridge 226, 10. Grand Rapids Baptist 234, 11. Albion 287, 12. Unity Christian 326, 13. Calvin Christian 359, 14. Kalamazoo Hackett 373, 15. Edwardsburg 384, 16. Laingsburg 392, 17. Battle Creek Pennfield 494, 18. Saranac 551, 19. Napoleon 552, 20. Detroit Crockett 558

Indiv: 1. Nichole Bush-12 (Wyoming Kellogsville) 18:00.1; 2. Crystina Arburto Mart-11 (Wheeler, IN) 19:11.0; 3. Leah Reames-10 (Kalamazoo Christian) 19:14.0; 4. Bethany Hammer-9 (Elk Rapids) 19:17.21; 5. Erin Batt-11 (Hillsdale) 19:23.4; 6. Mollie Ringer-10 (Kent City) 19:27.5; 7. Jamie Watson-11 (Allrndale) 19:29.1; 8. Jenny Nilsson-11 (Williamston) 19:42.8; 9. Simone Schelle (JLC) 19:49.9; 10. Crystal Arburto Mart-11 (Wheeler, IN) 19:52.0; 11. Sarah Jackson-12 (Hillsdale) 19:54.5; 12. Alisha Nussbaum-9 (Hillsdale) 20::07.1; 13. Adrienne Pastula-9 (Hillsdale) 20:07.2

GIRLS Division 4
Teams:
1. Sutton's Bay 49, 2. Ann Arbor Greenhills 49, 3. Saugatuck 98, 4. Concord 100, 5. Jonesville 139, 6. Whitmore Lake 146, 7. Grass Lake 149, 8. Vandercook Lake 158

Indiv: 1. Cassidy Edwards-11 (Glen Lake) 19:12.7; 2. Katie Olson-12 (Ann Arbor Greenhills)19:42.2; 3. Tricia Rozenboom-10 (Saugatuck) 19:52.3; 4. Alexa Glencer-10 (Ann Arbor Greenhills) 20:17.8; 5. Wendi Kirwin-12 (Walkervile) 20:21.3; 6. Jen Hartley-12 (Whitmore Lake) 20:42.2; 7. Megan Keim-12 (Glen Lake) 20:53.0; 8. Alexaandra Ford-10 (Ann Arbor Greenhills) 20:57.7; 9. Kelcie Douglas-11 (Suttons Bay) 21:15.1; 10. Kristy Boltz-10 (Concord) 21:43.5

**************************************************************************
**************************************************************************
2003 Michigan HS CC Performances for this Week
(And those not listed on the previous week. For a complete Michigan Only list, visit www.jhsxc.com)
Michigan times: .1-.4 are dropped, .5-.9 are rounded up. Reason: a lot of times are reported without the tenths when the could be rounded up.
Dystat times: .1 is dropped, .2-.9 is rounded up. Reason: Never take time off the clock, take the times as they are reported (ones without tenths).

5,000m
BOYS:
15:19-Perrin, Josh 2004, Hillsdale MI-1 @ Tri-River Athletic Conf Jamboree Victory Park Albion MI 10/1/2003-course record
...15:22-Perrin, Josh 2004, Hillsdale MI-1 @ Portage Inv Div 3 West Middle School MI 10/4/2003
15:27-Tinney, Frank 2004, Ann Arbor Huron MI-2 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:35-Voss, Dustin 2004, Saline MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:42-Roberts, Daniel 2006, Vicksburg MI-1 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
15:48-Clark, Daniel 2005, Jackson Lumen Christi MI-2 @ Portage Inv Div 3 West Middle School MI 10/4/2003
15:49-McCarl, Ryan 2004, Mona Shores MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:50-Shay, Stephan 2004, Central Lake MI-1 @ Portage Inv Div 4 West Middle School MI 10/4/2003
15:51-DeRusha, Dan 2004, Milford MI-1 @ Milford-Pinkney Dual Possum Hollow Hudson Mills Metropark MI 9/30/2003
15:51-Mena, Kyle 2004, Portage Northern MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:53-Nalli, Tony 2005, Dexter MI-2 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
15:54-Thibodeau, Seth 2004, Milford MI-2 @ Milford-Pinkney Dual Possum Hollow Hudson Mills Metropark MI 9/30/2003
15:54-Hammer, Chris 2004, Troy Athens MI-1 @ OAA tri-meet Firefighters Park Troy MI 9/30/2003
...15:54-Voss, Dustin 2004, Saline MI-1 @ SEC Jamboree #2 Heritage Park Adrian MI 9/30/2003
15:56-Hubbard, Jeff 2004, Ann Arbor Pioneer MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:56-Kaijala, Tim 2004, Mona Shores MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:57-Boyle, Ian 2005, Pinckney MI-3 @ Milford-Pinkney Dual Possum Hollow Hudson Mills Metropark MI 9/30/2003
15:57-Straathof, Nate 2004, Fremont MI-3 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
15:58-Richter, Clark, 2004, Rockford MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
15:59-Klingel, Riley 2005, Fremont MI-4 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
16:00-Williams, Lex 2005, Dexter MI-5 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
16:00-Walker, Luke 2004, Flint Powers Catholic MI-1 @ Flint Area Champ Byram Park MI 10/2/2003
...16:00-Thibodeau, Seth 2004, Highland Milford MI-1 @ Oakland Co Meet Kensington Metro Park MI 10/4/2003
16:00-Kenny, Tim 2004, Traverse City West MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
16:01-Barrows, Mike 2004, Flint Powers Catholic MI-2 @ Flint Area Champ Byram Park MI 10/2/2003
16:01-Lett, Don 2004, Portage Northern MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
16:04-Graf, Eric 2004, Rockford MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
16:05-Thelen, Corey 2005, Lakewood MI-6 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003

GIRLS:
18:00-Bush, Nichole 2004, Wyoming Kellogsville MI-1 @ Portage Inv Div 3 West Middle School MI 10/4/2003
18:18-Sampson, Kelly 2005, Detroit Renaissance MI-1 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
18:22-O'Mara, Kayla 2007, Goodrich MI-1 @ Flint Area Champ Byram Park MI 10/2/2003
18:23-Armstrong, Jessica 2007, Wayland MI-2 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
18:23-Wittum, Rachel 2007, Rockford MI-2 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:25-Zemlick, Elisa 2004, Portage Northern MI-3 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:31-Dugan, Sarah 2006, Freeland MI-1 @ Saginaw Heritage Inv Div ? MI 10/4/2003
18:34-Senakiewich, Lisa 2004, Davison MI-1 @ Saginaw Heritage Inv Div ? MI 10/4/2003
18:36-Creutz, Eileen 2006, Saline MI-5 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:37-Otwell, Claire 2004, Traverse City Central MI-6 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:38-Otwell, Annie 2006, Traverse City Central MI-7 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:41-Olsen, Kristina 2006, Jackson MI-9 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:42-Mathews, Jenna 2007, Otsego MI-3 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
18:43-Darling, Missy 2006, Holt MI-10 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:46-Malnor, Laura 2005, East Grand Rapids MI-4 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
18:48-Langenburg, Emily 2007, Grand Ledge MI-11 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:50-Smeltzer, Bekah 2007, Monroe Jefferson MI-1 @ Huron League Jamboree #2 Young Patroits Prk Riverview MI 9/30/2003
18:51-Devereaux, Kelsey 2006, Jackson Northwest MI-5 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
18:51-Brown, Nikki 2007, East Grand Rapids MI-6 @ Portage Inv Div 2 West Middle School MI 10/4/2003
...18:54-Dugan, Sarah 2006, Freeland MI-3 @ Harbor Beach Inv Wagner Park MI 9/27/03
18:55-Clifford, Caitlin 2006, Bloomfield Hills Lahser MI-1 @ Oakland Co Meet Kensington Metro Park MI 10/4/2003
18:56-Bristol, Kelsey 2005, Grandville MI-12 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003
18:56-O'Mara, Kaitlin 2007, Goodrich MI-2 @ Flint Area Champ Byram Park MI 10/2/2003
19:01-Owens, Andi 2006, Rockford MI-15 @ Portage Inv Div 1 West Middle School MI 10/4/2003

 

DyeStat Michigan

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004