HOME US News States
Michigan 2003 cross country

Spartan Invitational
September 19, 2003 at Michigan State University, East Lansing MI - 5k


  TEAM INDIVIDUAL
Milford 33 Dan DeRusha 12, Milford 15:33
Lahser B. Hills 43 Jared Kelsh 12, Remus Chippewa Hills 16:03
Williamston 29 Josh Jerome 11, Shepherd 16:44
Clarkston MI 54 Amber Smith 12, Ishpeming 17:52
Remus C.H. 81 Caitlin Clifford 10, Lahser Bloomfield Hills 18:23
Goodrich 39 Nicole Bush 12, Kelloggsville 18:01

results by Hickman Race Services from Playmakers web site

Division 1 Boys

 Highland Milford    Finish Position -     1

  Team Score (places):  33  Team Score (times):     1:19:55   Average Time: 15:59

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1250  Dan DeRusha            12       1            1       15:33       15:33
    2   1289  Seth Thibodeau         12       2            3       15:40       31:13
    3   1246  Mike Andersen          11       6            9       16:05       47:18
    4   1259  Kyle Harris            12      10           19       16:09     1:03:27
    5   1276  Chad Murray            12      14           33       16:28     1:19:55
    6   1283  Dana Pitcock           11      21           54       16:35     1:36:30
    7   1278  Zach Nichols           12      96          150       18:07     1:54:37

Rockford    Finish Position -     2

  Team Score (places): 100  Team Score (times):     1:22:15   Average Time: 16:27

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   2093  Eric Graf              12       5            5       15:59       15:59
    2   2144  Clark Richter          12       8           13       16:07       32:06
    3   2099  Erik Johnson           12      13           26       16:27       48:33
    4   2139  Luke Owens             12      32           58       16:46     1:05:19
    5   2095  Denny Harmsen          12      42          100       16:56     1:22:15
    6   2141  Dylan Pomarius         10      43          143       16:57     1:39:12
    7   2084  Nate Angle             11      48          191       17:02     1:56:14

LaSalle    Finish Position -     3

  Team Score (places): 116  Team Score (times):     1:22:51   Average Time: 16:34

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1183  Kyle Dragan            12      11           11       16:10       16:10
    2   1185  Daniel Heister         11      15           26       16:29       32:39
    3   1181  Paul Calardo           12      26           52       16:40       49:19
    4   1188  Bill Keckeis           12      28           80       16:42     1:06:01
    5   1182  Ben Devoe              12      36          116       16:50     1:22:51
    6   1177  Greg Bader             10      55          171       17:09     1:40:00
    7   1194  Greg Stein             11      74          245       17:40     1:57:40

Grand Ledge    Finish Position -     4

  Team Score (places): 142  Team Score (times):     1:23:05   Average Time: 16:37

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1053  Riak Mabil             11       3            3       15:50       15:50
    2   1050  Tim Langenberg         11      16           19       16:30       32:20
    3   1046  David Hairston         12      27           46       16:41       49:01
    4   1049  Rich Kettles           12      39           85       16:53     1:05:54
    5   1064  Aaron Williams         12      57          142       17:11     1:23:05
    6   1063  Andrew Wasson          11      60          202       17:15     1:40:20
    7   1038  Dave Borton            12     110          312       18:22     1:58:42

Temperance Bedford    Finish Position -     5

  Team Score (places): 148  Team Score (times):     1:23:14   Average Time: 16:38

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    456  Adam Koepfer           12       4            4       15:54       15:54
    2    435  Sean Burgoon           12      31           35       16:45       32:39
    3    429  Loren Ahonen           10      34           69       16:48       49:27
    4    433  Tony Araiz             11      38          107       16:52     1:06:19
    5    469  David Snare            12      41          148       16:55     1:23:14
    6    450  Jason Hawley           11     107          255       18:19     1:41:33
    7    457  Tyler Kratzer          12     112          367       18:24     1:59:57

  Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Dan DeRusha             Highland Milford    12     1 M 12-12        15:33    5:01/M
       2    Justin Switzer          Waterford Kettering 11     1 M 11-11        15:37    5:02/M
       3    Seth Thibodeau          Highland Milford    12     2 M 12-12        15:40    5:03/M
       4    David Bills             Williamston         12     3 M 12-12        15:45    5:05/M
       5    Riak Mabil              Grand Ledge         11     2 M 11-11        15:50    5:06/M
       6    Adam Koepfer            Temperance Bedford  12     4 M 12-12        15:54    5:08/M
       7    Eric Graf               Rockford            12     5 M 12-12        15:59    5:09/M
       8    Mike Andersen           Highland Milford    11     3 M 11-11        16:05    5:11/M
       9    Chris Hammer            Troy Athens         12     6 M 12-12        16:06    5:12/M
      10    Clark Richter           Rockford            12     7 M 12-12        16:07    5:12/M
      11    Ian Boyle               Pinckney            11     4 M 11-11        16:08    5:12/M
      12    Kyle Harris             Highland Milford    12     8 M 12-12        16:09    5:13/M
      13    Kyle Dragan             LaSalle             12     9 M 12-12        16:10    5:13/M
      14    Tim Dalton              Northville          12    10 M 12-12        16:19    5:16/M
      15    Erik Johnson            Rockford            12    11 M 12-12        16:27    5:18/M
      16    Chad Murray             Highland Milford    12    12 M 12-12        16:28    5:19/M
      17    Daniel Heister          LaSalle             11     5 M 11-11        16:29    5:19/M
      18    Tim Langenberg          Grand Ledge         11     6 M 11-11        16:30    5:19/M
      19    Matt Chumbley           Rochester           12    13 M 12-12        16:31    5:20/M
      20    Darren Flickinger       Defiance            10     1 M 10-10        16:32    5:20/M
      21    Sam Watson              Rochester           11     7 M 11-11        16:33    5:20/M
      22    Jesse Mortensen         Midland Dow         12    14 M 12-12        16:34    5:21/M
      23    Dana Pitcock            Highland Milford    11     8 M 11-11        16:35    5:21/M
      24    John Lanzetta           Okemos              12    15 M 12-12        16:36    5:21/M
      25    Dylan Manion            East Kentwood       11     9 M 11-11        16:37    5:22/M
      26    Nick VanDemark          Defiance            11    10 M 11-11        16:38    5:22/M
      27    Michael Robinson        Utica               10     2 M 10-10        16:39    5:22/M
      28    Paul Calardo            LaSalle             12    16 M 12-12        16:40    5:23/M
      29    David Hairston          Grand Ledge         12    17 M 12-12        16:41    5:23/M
      30    Bill Keckeis            LaSalle             12    18 M 12-12        16:42    5:23/M
      31    Derek Short             Brighton             0     1 M  0- 5        16:43    5:24/M
      32    Erik Reichenbach        Pinckney            12    19 M 12-12        16:44    5:24/M
      33    Sean Burgoon            Temperance Bedford  12    20 M 12-12        16:45    5:24/M
      34    Luke Owens              Rockford            12    21 M 12-12        16:46    5:25/M
      35    Tyler Youngquist        Midland Dow         12    22 M 12-12        16:47    5:25/M
      36    Loren Ahonen            Temperance Bedford  10     3 M 10-10        16:48    5:25/M
      37    Jordan Raetz            Rochester           11    11 M 11-11        16:49    5:25/M
      38    Ben Devoe               LaSalle             12    23 M 12-12        16:50    5:26/M
      39    Pat Sarver              L'anse Creuse North 11    12 M 11-11        16:51    5:26/M
      40    Tony Araiz              Temperance Bedford  11    13 M 11-11        16:52    5:26/M
      41    Rich Kettles            Grand Ledge         12    24 M 12-12        16:53    5:27/M
      42    Evan Schneider          Clarkston           12    25 M 12-12        16:54    5:27/M
      43    David Snare             Temperance Bedford  12    26 M 12-12        16:55    5:27/M
      44    Denny Harmsen           Rockford            12    27 M 12-12        16:56    5:28/M
      45    Dylan Pomarius          Rockford            10     4 M 10-10        16:57    5:28/M
      46    Adam Terns              Brighton             0     2 M  0- 5        16:58    5:28/M
      47    Ben Walker              Okemos              12    28 M 12-12        16:59    5:29/M
      48    Tim Popma               East Kentwood       12    29 M 12-12        17:00    5:29/M
      49    Levi Hohl               Pinckney            11    14 M 11-11        17:01    5:29/M
      50    Nate Angle              Rockford            11    15 M 11-11        17:02    5:30/M
      51    Jason Day               Rochester           12    30 M 12-12        17:03    5:30/M
      52    Ray Wilson              East Kentwood       12    31 M 12-12        17:04    5:30/M
      53    Mike Criger             L'anse Creuse North 10     5 M 10-10        17:05    5:31/M
      54    Rob Steiner             Northville          12    32 M 12-12        17:06    5:31/M
      55    Micheal Fosnaugh        Defiance            12    33 M 12-12        17:07    5:31/M
      56    Phil Shaheen            Troy Athens         11    16 M 11-11        17:08    5:32/M
      57    Greg Bader              LaSalle             10     6 M 10-10        17:09    5:32/M
      58    Tom Clippard            Troy Athens         11    17 M 11-11        17:10    5:32/M
      59    Aaron Williams          Grand Ledge         12    34 M 12-12        17:11    5:33/M
      60    Scott Brunning          Troy Athens         12    35 M 12-12        17:12    5:33/M
      61    Matt Crampton           Utica Eisenhower    12    36 M 12-12        17:13    5:33/M
      62    Luke Kinne              Cincinnati Colerain 10     7 M 10-10        17:14    5:34/M
      63    Andrew Wasson           Grand Ledge         11    18 M 11-11        17:15    5:34/M
      64    Kyle Hill               Midland Dow         12    37 M 12-12        17:16    5:34/M
      65    Brent Macumber          Rochester Adams     12    38 M 12-12        17:17    5:35/M
      66    Mark Wehrman            Pinckney            12    39 M 12-12        17:18    5:35/M
      67    Andy Kodra              Clarkston           11    19 M 11-11        17:19    5:35/M
      68    Mike Moreland           Rochester Adams     12    40 M 12-12        17:20    5:35/M
      69    Josh Miller             Cincinnati Colerain 10     8 M 10-10        17:22    5:36/M
      70    Hazen Brennan           Clarkston           10     9 M 10-10        17:24    5:37/M
      71    Caleb Huggler           Alpena              12    41 M 12-12        17:26    5:37/M
      72    Colin Keiffer           Northville          12    42 M 12-12        17:28    5:38/M
      73    Tom Gienapp             Brighton             0     3 M  0- 5        17:30    5:39/M

Division 2 Boys

 Bloomfield Hills Lahser    Finish Position -     1

  Team Score (places):  43  Team Score (times):   1:24:02.6   Average Time: 16:48.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    540  Mike Quick             10       2            2     16:09.3     16:09.3
    2    544  Matt Rose              12       3            5     16:39.1     32:48.4
    3    528  Andrew Kennedy         11       7           12     16:56.1     49:44.5
    4    527  Bruce Kaczmarek        11       9           21     16:58.3   1:06:42.8
    5    537  Charlie Najt            9      22           43     17:19.8   1:24:02.6
    6    542  Ben Raphelson          12      26           69     17:25.1   1:41:27.7
    7    549  Kirill Zikanov         11      29           98     17:32.1   1:58:59.8

East Lansing    Finish Position -     2

  Team Score (places): 116  Team Score (times):   1:26:54.4   Average Time: 17:22.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    906  Abraham Mach           12       5            5     16:53.4     16:53.4
    2    905  Ben Luster             11      10           15     16:59.7     33:53.1
    3    939  Ledebuhr Wes           11      20           35     17:18.7     51:11.8
    4    895  Andrew Hobey           12      24           59     17:22.6   1:08:34.4
    5    886  Matt Davis             12      57          116     18:20.0   1:26:54.4
    6    880  John Biddle            11      62          178     18:24.9   1:45:19.3
    7    924  Akim Riek              12      81          259     18:48.5   2:04:07.8

Grand Rapids Catholic Central    Finish Position -     3

  Team Score (places): 139  Team Score (times):   1:27:33.7   Average Time: 17:30.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    599  Craig Vachon           11       6            6     16:54.9     16:54.9
    2    593  Neil LaVoie             9      16           22     17:13.0     34:07.9
    3    584  Stephen Doyle          12      19           41     17:16.6     51:24.5
    4    580  Joe Ball               12      31           72     17:35.0   1:08:59.5
    5    583  Steven Dabkowski       12      67          139     18:34.2   1:27:33.7
    6    592  Esaw Kurban            10      68          207     18:36.5   1:46:10.2
    7    595  Shea Mead               9     104          311     19:14.3   2:05:24.5

Mattawan    Finish Position -     4

  Team Score (places): 144  Team Score (times):   1:27:32.3   Average Time: 17:30.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1195  Chris Baker            12       4            4     16:41.4     16:41.4
    2   1204  Adam Jeffrey           12      11           15     17:06.5     33:47.9
    3   1215  Zach Smith             12      34           49     17:40.2     51:28.1
    4   1214  Brendan Smith           9      37           86     17:43.5   1:09:11.6
    5   1197  Graham Barker-King     10      58          144     18:20.7   1:27:32.3
    6   1206  Nick Larsen            11      75          219     18:41.2   1:46:13.5
    7   1196  Trevor Baker           10     109          328     19:32.8   2:05:46.3

Lansing Waverly    Finish Position -     5

  Team Score (places): 159  Team Score (times):   1:28:05.8   Average Time: 17:37.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1762  Steve Dickinson        11      12           12     17:07.2     17:07.2
    2   1777  Miguel Sanchez         10      21           33     17:19.0     34:26.2
    3   1767  Shae Kermiet           10      23           56     17:20.2     51:46.4
    4   1774  Andrew Pike            12      39           95     17:49.2   1:09:35.6
    5   1753  Kevin Bielawski        12      64          159     18:30.2   1:28:05.8
    6   1780  Bob Shultz             12      87          246     18:52.8   1:46:58.6
    7   1781  Kyle Smith             10      93          339     18:59.8   2:05:58.4


Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jared Kelsh             Remus Chippewa Hill 12     1 M 12-12      16:02.3    5:10/M
       2    Mike Quick              Bloomfield Hills La 10     1 M 10-10      16:09.3    5:13/M
       3    Matt Rose               Bloomfield Hills La 12     2 M 12-12      16:39.1    5:22/M
       4    Chris Baker             Mattawan            12     3 M 12-12      16:41.4    5:23/M
       5    Abraham Mach            East Lansing        12     4 M 12-12      16:53.4    5:27/M
       6    Craig Vachon            Grand Rapids Cathol 11     1 M 11-11      16:54.9    5:27/M
       7    Andrew Kennedy          Bloomfield Hills La 11     2 M 11-11      16:56.1    5:28/M
       8    Kevin Keepper           Mount Pleasant      12     5 M 12-12      16:56.9    5:28/M
       9    Bruce Kaczmarek         Bloomfield Hills La 11     3 M 11-11      16:58.3    5:28/M
      10    Ben Luster              East Lansing        11     4 M 11-11      16:59.7    5:29/M
      11    Adam Jeffrey            Mattawan            12     6 M 12-12      17:06.5    5:31/M
      12    Steve Dickinson         Lansing Waverly     11     5 M 11-11      17:07.2    5:31/M
      13    Joshua Hirschland       Bloomfield Hills An 12     7 M 12-12      17:07.6    5:31/M
      14    Michael Mangieri        Big Rapids          11     6 M 11-11      17:12.0    5:33/M
      15    Max Burch               St. Joseph          12     8 M 12-12      17:12.3    5:33/M
      16    Neil LaVoie             Grand Rapids Cathol  9     1 M  9- 9      17:13.0    5:33/M
      17    Justin Gutierrez        Flint Kearsley      12     9 M 12-12      17:14.0    5:34/M
      18    Nicholas Battista       Orchard Lake St. Ma 11     7 M 11-11      17:15.8    5:34/M
      19    Stephen Doyle           Grand Rapids Cathol 12    10 M 12-12      17:16.6    5:34/M
      20    Ledebuhr Wes            East Lansing        11     8 M 11-11      17:18.7    5:35/M
      21    Miguel Sanchez          Lansing Waverly     10     2 M 10-10      17:19.0    5:35/M
      22    Charlie Najt            Bloomfield Hills La  9     2 M  9- 9      17:19.8    5:35/M
      23    Shae Kermiet            Lansing Waverly     10     3 M 10-10      17:20.2    5:35/M
      24    Andrew Hobey            East Lansing        12    11 M 12-12      17:22.6    5:36/M
      25    Ryan Doherty            Orchard Lake St. Ma 10     4 M 10-10      17:23.2    5:36/M
      26    Ben Raphelson           Bloomfield Hills La 12    12 M 12-12      17:25.1    5:37/M
      27    Brady Richards          Mount Pleasant      12    13 M 12-12      17:25.6    5:37/M
      28    Drew O'Malley           Caledonia           10     5 M 10-10      17:27.7    5:38/M
      29    Kirill Zikanov          Bloomfield Hills La 11     9 M 11-11      17:32.1    5:39/M
      30    Ryan Ellspermann        St. Joseph          10     6 M 10-10      17:34.8    5:40/M
      31    Joe Ball                Grand Rapids Cathol 12    14 M 12-12      17:35.0    5:40/M
      32    Eban Mackey             Marshall            12    15 M 12-12      17:38.6    5:41/M
      33    Jordan Nousain          Bloomfield Hills Cr 12    16 M 12-12      17:39.0    5:42/M
      34    Zach Smith              Mattawan            12    17 M 12-12      17:40.2    5:42/M
      35    Kirk Post               Caledonia           11    10 M 11-11      17:42.8    5:43/M
      36    Brendan McCann          St. Joseph          11    11 M 11-11      17:43.3    5:43/M
      37    Brendan Smith           Mattawan             9     3 M  9- 9      17:43.5    5:43/M
      38    Andrew Leahy            Marshall            10     7 M 10-10      17:43.8    5:43/M
      39    Andrew Pike             Lansing Waverly     12    18 M 12-12      17:49.2    5:45/M
      40    Sean Anthony            Mount Pleasant      12    19 M 12-12      17:51.4    5:45/M
      41    Mark Bailey             Eaton Rapids        12    20 M 12-12      17:52.2    5:46/M
      42    Mark Aikman             Flint Kearsley      12    21 M 12-12      17:52.5    5:46/M
      43    Alex Montoye            Mount Pleasant      10     8 M 10-10      17:54.3    5:46/M
      44    Patrick Hamill          Orchard Lake St. Ma 12    22 M 12-12      17:55.9    5:47/M
      45    Brian Ludwig            St. Joseph          11    12 M 11-11      18:00.7    5:48/M
      46    Joe Corey               Rochester Hills Sto 0      1 M  0- 5      18:03.5    5:49/M
      47    Adam Hemingway          Eaton Rapids        10     9 M 10-10      18:04.1    5:50/M
      48    Spencer Jacobs          Orchard Lake St. Ma 12    23 M 12-12      18:04.6    5:50/M
      49    Josh Johnson            Remus Chippewa Hill 10    10 M 10-10      18:05.5    5:50/M
      50    Noah Kerr               Marshall            12    24 M 12-12      18:06.3    5:50/M

Division 3-4 Boys

Williamston    Finish Position -     1

  Team Score (places):  29  Team Score (times):   1:25:46.4   Average Time: 17:09.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1821  Tyler Sharp            10       3            3     17:03.9     17:03.9
    2   1795  Mike Delaney           12       5            8     17:06.5     34:10.4
    3   1820  Alex Schultink         11       6           14     17:08.8     51:19.2
    4   1817  Chris Pankow           10       7           21     17:10.1   1:08:29.3
    5   1822  Andrew Smith           11       8           29     17:17.1   1:25:46.4
    6   1800  Sam Gatesy             11      11           40     17:30.7   1:43:17.1
    7   1803  Chad Hemingway         12      13           53     17:38.1   2:00:55.2

Shepherd    Finish Position -     2

  Team Score (places):  36  Team Score (times):   1:26:09.8   Average Time: 17:13.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1453  Josh Jerome            11       1            1     16:43.4     16:43.4
    2   1448  Tony Gepford           11       4            5     17:05.1     33:48.5
    3   1449  Ryan Hackett           12       9           14     17:18.3     51:06.8
    4   1461  Paden Stalter          10      10           24     17:27.2   1:08:34.0
    5   1451  Chanse Hungerford      10      12           36     17:35.8   1:26:09.8
    6   1457  Blake Rhynard          10      18           54     17:54.5   1:44:04.3
    7   1456  Eric Nartker           12      21           75     18:03.3   2:02:07.6

Traverse City St. Francis    Finish Position -     3

  Team Score (places): 135  Team Score (times):   1:32:29.5   Average Time: 18:29.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1629  Alexander Ambrosius     9      17           17     17:52.5     17:52.5
    2   1636  Josh Jorkasky          11      19           36     17:59.3     35:51.8
    3   1640  Ryan Sullivan          11      32           68     18:50.6     54:42.4
    4   1634  Jay Franck             10      33          101     18:51.3   1:13:33.7
    5   1638  Kyle Perrault          12      34          135     18:55.8   1:32:29.5
    6   1630  Joe Andres              9      52          187     19:43.2   1:52:12.7
    7   1641  Kenny Wisniewski       10      53          240     19:55.3   2:12:08.0

Lansing Catholic    Finish Position -     4

  Team Score (places): 138  Team Score (times):   1:32:14.9   Average Time: 18:26.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1152  Jeeps Guyeskey         10      20           20     18:00.9     18:00.9
    2   1157  David McComb           10      25           45     18:18.8     36:19.7
    3   1170  Tim Strother           11      28           73     18:22.7     54:42.4
    4   1145  Jon DeWeese            12      29          102     18:33.9   1:13:16.3
    5   1169  Alex Soule             11      36          138     18:58.6   1:32:14.9
    6   1172  Mike Stump             12      44          182     19:16.8   1:51:31.7
 

 Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Josh Jerome             Shepherd            11     1 M 11-11      16:43.4    5:24/M
       2    Mike O'Shaughnessey     Elk Rapids          11     2 M 11-11      17:00.2    5:29/M
       3    Tyler Sharp             Williamston         10     1 M 10-10      17:03.9    5:30/M
       4    Tony Gepford            Shepherd            11     3 M 11-11      17:05.1    5:31/M
       5    Mike Delaney            Williamston         12     1 M 12-12      17:06.5    5:31/M
       6    Alex Schultink          Williamston         11     4 M 11-11      17:08.8    5:32/M
       7    Chris Pankow            Williamston         10     2 M 10-10      17:10.1    5:32/M
       8    Andrew Smith            Williamston         11     5 M 11-11      17:17.1    5:35/M
       9    Ryan Hackett            Shepherd            12     2 M 12-12      17:18.3    5:35/M
      10    Paden Stalter           Shepherd            10     3 M 10-10      17:27.2    5:38/M
      11    Sam Gatesy              Williamston         11     6 M 11-11      17:30.7    5:39/M
      12    Chanse Hungerford       Shepherd            10     4 M 10-10      17:35.8    5:40/M
      13    Chad Hemingway          Williamston         12     3 M 12-12      17:38.1    5:41/M
      14    Isaiah Korson           Suttons Bay         12     4 M 12-12      17:41.1    5:42/M
      15    Jake Custer             Goodrich            12     5 M 12-12      17:43.4    5:43/M
      16    Dan Feldpausch          Fowler              12     6 M 12-12      17:46.2    5:44/M
      17    Alexander Ambrosius     Traverse City St. F  9     1 M  9- 9      17:52.5    5:46/M
      18    Blake Rhynard           Shepherd            10     5 M 10-10      17:54.5    5:46/M
      19    Josh Jorkasky           Traverse City St. F 11     7 M 11-11      17:59.3    5:48/M
      20    Jeeps Guyeskey          Lansing Catholic    10     6 M 10-10      18:00.9    5:48/M

Division 1 Girls

 Clarkston    Finish Position -     1

  Team Score (places):  54  Team Score (times):   1:35:02.2   Average Time: 19:00.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    683  Liz Mengyan            11       5            5     18:42.6     18:42.6
    2    688  Lyndsay Smith          10       8           13     18:54.6     37:37.2
    3    679  Mo Kuhta               12      10           23     19:00.1     56:37.3
    4    684  Gillian Nordquist      11      12           35     19:03.2   1:15:40.5
    5    685  Anne Oltman            11      19           54     19:21.7   1:35:02.2
    6    680  Jenna Leach             9      22           76     19:25.6   1:54:27.8
    7    678  Elle Kuhta              9      54          130     20:25.1   2:14:52.9

Rockford    Finish Position -     2

  Team Score (places):  65  Team Score (times):   1:34:58.3   Average Time: 18:59.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1442  Rachel Wittum           9       1            1     18:10.2     18:10.2
    2   1418  Nicki Bohnsack         12      11           12     19:01.7     37:11.9
    3   1431  Amy Markham            11      14           26     19:03.9     56:15.8
    4   1436  Andi Owens             10      18           44     19:19.3   1:15:35.1
    5   1438  Lindsey Stebbins       12      21           65     19:23.2   1:34:58.3
    6   1417  Kristi Boerman- Powers 12      23           88     19:28.3   1:54:26.6
    7   1426  Lindsey John           12      46          134     20:14.2   2:14:40.8

Traverse City Central    Finish Position -     3

  Team Score (places): 104  Team Score (times):   1:36:19.5   Average Time: 19:15.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   2203  Annie Otwell           11       3            3     18:22.5     18:22.5
    2   2202  Kelsey Cambelll        10      13           16     19:03.6     37:26.1
    3   2198  Claire Otwell          12      15           31     19:04.9     56:31.0
    4   2192  Julia Coulter          11      29           60     19:38.3   1:16:09.3
    5   2194  Amanda Raley           11      44          104     20:10.2   1:36:19.5
    6   2195  Chelsy Riddell         11      80          184     20:59.0   1:57:18.5
    7   2191  Anna Coulter           11      95          279     21:07.8   2:18:26.3

Cincinnati Colerain    Finish Position -     4

  Team Score (places): 128  Team Score (times):   1:37:22.6   Average Time: 19:28.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    648  Brittany Detzel        11       2            2     18:20.7     18:20.7
    2    662  Erin Ragouzis           9      20           22     19:22.5     37:43.2
    3    666  Bryn Winters           10      25           47     19:31.9     57:15.1
    4    663  Meggie Schmidt         11      40           87     20:03.6   1:17:18.7
    5    652  Kara Hyde               9      41          128     20:03.9   1:37:22.6
    6    651  Brooke Hultquist       10      42          170     20:06.9   1:57:29.5
    7    653  Lydia Kern             10      47          217     20:14.8   2:17:44.3

Brighton    Finish Position -     5

  Team Score (places): 198  Team Score (times):   1:39:57.1   Average Time: 19:59.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1860  Susie Rivard            0      17           17     19:17.5     19:17.5
    2   1865  Stephanie Viener        0      24           41     19:28.6     38:46.1
    3   1855  Ali Nichols             0      38           79     20:01.5     58:47.6
    4   1842  Natalie Grabowski       0      58          137     20:31.5   1:19:19.1
    5   1856  Jenna Noss              0      61          198     20:38.0   1:39:57.1
    6   1843  Brandi Griffore         0      82          280     20:59.7   2:00:56.8
    7   1833  Jessica Burchell        0      84          364     21:03.2   2:22:00.0

Livonia Churchill    Finish Position -     6

  Team Score (places): 201  Team Score (times):   1:39:51.8   Average Time: 19:58.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   2153  Nicole Schmidt         11       7            7     18:54.3     18:54.3
    2   2154  Kylen Cieslak          10      28           35     19:35.7     38:30.0
    3   2155  Gabriela Gutierrez     12      45           80     20:12.5     58:42.5
    4   2156  Nicole Renaud          12      49          129     20:19.4   1:19:01.9
    5   2157  Tiffany Pope           9       72          201     20:49.9   1:39:51.8
    6   2158  Anna Gatt              9      102          303     21:16.2   2:01:08.0
    7   2159  Amanda Thayer          12     113          416     21:36.0   2:22:44.0

Division 2 Girls

Remus Chippewa Hills    Finish Position -     1

  Team Score (places):  81  Team Score (times):     1:41:48   Average Time: 20:21

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    632  Jamie Recker           10      10           10       20:06       20:06
    2    623  Jessica Havens         11      12           22       20:13       40:19
    3    616  Tracy Fry              10      14           36       20:15     1:00:34
    4    628  Amanda Langell         10      20           56       20:31     1:21:05
    5    634  Heather Sellers        12      25           81       20:43     1:41:48
    6    618  Tabatha Anderson       10      43          124       21:28     2:03:16
    7    620  Jennifer Crystal       10      54          178       22:09     2:25:25

St. Joseph    Finish Position -     2

  Team Score (places): 105  Team Score (times):     1:42:32   Average Time: 20:30

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1495  Anna Burch             11       6            6       19:48       19:48
    2   2254  Sarah Zebell           10       7           13       19:49       39:37
    3   1523  Becky Schmidt          10      21           34       20:32     1:00:09
    4   1505  Jocelyn Frey           11      35           69       21:11     1:21:20
    5   1500  Hannah Darnton         11      36          105       21:12     1:42:32
    6   1525  Ashley Taggart         10      59          164       22:16     2:04:48
    7   1518  Christine McAllister   12      72          236       22:38     2:27:26

East Lansing    Finish Position -     3

  Team Score (places): 132  Team Score (times):     1:44:09   Average Time: 20:49

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    878  Dana Bialek             9       5            5       19:47       19:47
    2    879  Lael Bialek             9      23           28       20:37       40:24
    3    884  Nicole Crippen         12      26           54       20:44     1:01:08
    4    925  Meggie Roberts         10      31           85       21:03     1:22:11
    5    877  Katie Barcy            10      47          132       21:58     1:44:09
    6    882  Elizabeth Coon         12      56          188       22:11     2:06:20

Flint Kearsley    Finish Position -     4

  Team Score (places): 164  Team Score (times):     1:45:39   Average Time: 21:07

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   2160  Kristin Hooker         11      15           15       20:16       20:16
    2   2163  Leah Blakemore         9       30           45       20:56       41:12
    3   2161  Rebecca Mol            10      34           79       21:10     1:02:22
    4   2162  Molly Dolan            10      37          116       21:18     1:23:40
    5   2164  Sarah Walls            12      48          164       21:59     1:45:39
    6   2165  Stephanie Voelck       10      51          215       22:06     2:07:45
    7   2166  Kasey Clark            9       75          290       22:41     2:30:26

Defiance    Finish Position -     5

  Team Score (places): 173  Team Score (times):     1:46:06   Average Time: 21:13

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    745  Megan Yoder            12       9            9       20:02       20:02
    2    744  Meghan Wahl            11      27           36       20:50       40:52
    3    742  Kaitlin Switzer         9      41           77       21:26     1:02:18
    4    741  Ashley Suffel          12      46          123       21:43     1:24:01
    5    740  Kylee Seibert          12      50          173       22:05     1:46:06
    6    734  Alyssa Fett            10      70          243       22:36     2:08:42
 

Division 3-4 Girls

Goodrich    Finish Position -     1

  Team Score (places):  39  Team Score (times):   1:37:52.1   Average Time: 19:34.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1033  Kayla O'Mara            9       2            2     18:21.7     18:21.7
    2   1032  Kaitlin O'Mara          9       4            6     18:43.0     37:04.7
    3   1029  Janee Jones            11       5           11     19:01.2     56:05.9
    4   1031  Sam Minkler            10      11           22     20:38.4   1:16:44.3
    5   1030  Kelsey Meyer            9      17           39     21:07.8   1:37:52.1
    6   1024  Molly Downer           10      39           78     22:19.9   2:00:12.0
    7   1022  Natalie Cook           10      42          120     22:24.5   2:22:36.5

Williamston    Finish Position -     2

  Team Score (places):  63  Team Score (times):   1:43:06.9   Average Time: 20:37.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1816  Jenny Nilsson          11       6            6     19:35.4     19:35.4
    2   1790  Danielle Bailey        11       8           14     20:22.8     39:58.2
    3   1819  Kate Rice              12      10           24     20:37.1   1:00:35.3
    4   1812  Nora Maynard           11      16           40     21:04.1   1:21:39.4
    5   1815  Alise Nilsson          11      23           63     21:27.5   1:43:06.9
    6   1825  Paige Talbot           10      32           95     21:58.1   2:05:05.0
    7   1824  Aubry Swab              9      51          146     22:49.7   2:27:54.7

Traverse City St. Francis    Finish Position -     3

  Team Score (places):  84  Team Score (times):   1:45:27.9   Average Time: 21:05.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1   1631  Kelly Biedron          11       9            9     20:30.0     20:30.0
    2   1635  Colleen Griffin        10      13           22     20:59.5     41:29.5
    3   1633  Teresa Dawson          12      15           37     21:02.3   1:02:31.8
    4   1642  Krysta Zakrzewski      10      22           59     21:24.5   1:23:56.3
    5   1632  Jena Brown             10      25           84     21:31.6   1:45:27.9
    6   1637  Molly Maxbauer         11      34          118     22:02.9   2:07:30.8
    7   1639  Kristine Perria         9      44          162     22:33.1   2:30:03.9

Elk Rapids    Finish Position -     4

  Team Score (places):  96  Team Score (times):   1:45:20.2   Average Time: 21:04.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time
    1    984  Beth Hammer             9       7            7     20:00.8     20:00.8
    2    997  Hannah Wittbrodt        9      14           21     20:59.8     41:00.6
    3    983  Allison Flannery        9      20           41     21:11.9   1:02:12.5
    4    980  Sarah Bassett          11      27           68     21:32.4   1:23:44.9
    5    986  Natalie Hickman        11      28           96     21:35.3   1:45:20.2
    6    991  Catherine Otte          9      31          127     21:40.9   2:07:01.1
    7    981  Katie Deveneau         11      45          172     22:36.7   2:29:37.8
 

 Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Nicole Bush             Wyoming Kelloggsvil 12     1 F 12-12      18:00.7    5:48/M
       2    Kayla O'Mara            Goodrich             9     1 F  9- 9      18:21.7    5:55/M
       3    Megan Young             Detroit Country Day 11     1 F 11-11      18:31.6    5:58/M
       4    Kaitlin O'Mara          Goodrich             9     2 F  9- 9      18:43.0    6:02/M
       5    Janee Jones             Goodrich            11     2 F 11-11      19:01.2    6:08/M
       6    Jenny Nilsson           Williamston         11     3 F 11-11      19:35.4    6:19/M
       7    Beth Hammer             Elk Rapids           9     3 F  9- 9      20:00.8    6:27/M
       8    Danielle Bailey         Williamston         11     4 F 11-11      20:22.8    6:34/M
       9    Kelly Biedron           Traverse City St. F 11     5 F 11-11      20:30.0    6:37/M
      10    Kate Rice               Williamston         12     2 F 12-12      20:37.1    6:39/M
      11    Sam Minkler             Goodrich            10     1 F 10-10      20:38.4    6:39/M
      12    Carly Keyes             Detroit Country Day 10     2 F 10-10      20:58.1    6:46/M
      13    Colleen Griffin         Traverse City St. F 10     3 F 10-10      20:59.5    6:46/M
      14    Hannah Wittbrodt        Elk Rapids           9     4 F  9- 9      20:59.8    6:46/M
      15    Teresa Dawson           Traverse City St. F 12     3 F 12-12      21:02.3    6:47/M
      16    Nora Maynard            Williamston         11     6 F 11-11      21:04.1    6:48/M
      17    Kelsey Meyer            Goodrich             9     5 F  9- 9      21:07.8    6:49/M
      18    Liz Watson              Lansing Catholic     9     6 F  9- 9      21:10.2    6:50/M
      19    Kelcie Douglas          Suttons Bay         11     7 F 11-11      21:11.4    6:50/M
      20    Allison Flannery        Elk Rapids           9     7 F  9- 9      21:11.9    6:50/M
      21    Lauren McCarthy         Detroit Country Day 12     4 F 12-12      21:16.3    6:52/M
      22    Krysta Zakrzewski       Traverse City St. F 10     4 F 10-10      21:24.5    6:54/M
      23    Alise Nilsson           Williamston         11     8 F 11-11      21:27.5    6:55/M
      24    Ellen Chenoweth         Lansing Catholic    12     5 F 12-12      21:30.7    6:56/M
      25    Jena Brown              Traverse City St. F 10     5 F 10-10      21:31.6    6:56/M


 

DyeStat Michigan

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004