HOME US News States
Michigan 2003 cross country

Holly Invitational
September 13 - 5k


  TEAM INDIVIDUAL
 Temperence-Bedford 93  sr Adam Koepfer, Temperence-Bedford 16:09
 Dexter 67  jr Justin Switzer, Waterford Kettering
 Shepherd 67  sr Josh Perrin, Hillsdale 15:55
 Bath 117  sr Liam Boylan Pett, Bath 16:19
 Vandercook Lake 74  sr Adam, Sprangel, Vandercook Lake 16:50
 Clarkston 66  sr Mo Kuhta, Clarkston 19:14
 Dexter 71  so Caitlin Clifford, Lahser 18:45
 Goodrich 64  jr Kelly Sampson, Renaissance Det 18:25
 Stephenson 66  fr Amanda Newlin, Stephenson 20:37
 St. Francis TC 91  jr Laura Rolf, Lutheran NW Roch 19:00

results from Gault Race Management

Division 1 Boys

----------------------------------------------------------------------------
                     BOY'S TEAM RESULTS -  DIVISION I
----------------------------------------------------------------------------


  1.    93  TEMPERENCE-BEDFORD                          (  17:09  1:25:43)
==========================================================
  1      1  1097 ADAM KOEPFER         12   16:09
  2     17  1094 SEAN BURGOON         12   17:14
  3     22  1098 DAVID SNARE          12   17:23
  4     25  1093 TONY ARAIZ           11   17:27
  5     28  1092 LOREN AHONEN         10   17:30
  6   ( 34) 1095 ALEX FOLK            9    17:40
  7   ( 64) 1096 TYLER KRATZER        11   18:40

  2.    97  HOWELL                                      (  17:16  1:26:19)
==========================================================
  1      9  1667 ADAM FRENCH          11   16:49
  2     13  1669 JUSTIN SCHENKEL      12   17:08
  3     21  1672 JON WILSON           11   17:22
  4     24  1668 BRIAN MARCINKOWSKI   10   17:27
  5     30  1670 RYAN SEARLE          12   17:33
  6   ( 53) 1671 TRAVIS SINKE         12   18:22
  7   ( 72) 1666 SAM DOLATO           10   19:06

  3.   107  DETROIT CATHOLIC CENTRAL                    (  17:12  1:25:59)
==========================================================
  1      2  1037 DAVID LUCAS          12   16:15
  2     11  1036 DAN HORGAN           12   16:54
  3     12  1042 MAXWELL WORKING      11   16:57
  4     39  1040 DOMINIC PIRO         11   17:51
  5     43  1039 MICHAEL NIENHAUS     10   18:02
  6   ( 55) 1038 DEREK ZAWISLAK       10   18:23
  7   ( 59) 1041 GREGORY ROST         11   18:33
  
                   BOY'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 1
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1 1097 Adam Koepfer          12 TEMPERENCE-BEDFORD                  16:09 
    2    2 1037 David Lucas           12 DETROIT CATHOLIC CENTRAL            16:15 
    3    3 1071 Matt Chumbley         12 ROCHESTER                           16:20 
    4    4 1111 Chris Hammer          12 TROY ATHENS                         16:20 
    5    5 1068 Billy Peterson        11 LAKE ORION                          16:29 
    6    6 1100 Brooks Cowan          11 TROY                                16:29 
    7    7 1016 Takashi Gould         11 ANN ARBOR-PIONEER                   16:32 
    8    8 1017 Jeff Hubbard          12 ANN ARBOR-PIONEER                   16:35 
    9    9 1667 Adam French           11 HOWELL                              16:49 
   10   10 1076 Sam Watson            11 ROCHESTER                           16:52 
   11   11 1036 Dan Horgan            12 DETROIT CATHOLIC CENTRAL            16:54 
   12   12 1042 Maxwell Working       11 DETROIT CATHOLIC CENTRAL            16:57 
   13   13 1669 Justin Schenkel       12 HOWELL                              17:08 
   14   14 1065 Keith Magic           12 LAKE ORION                          17:09 
   15   15 1091 Craig Weaver          12 SYLVANIA NORTHVIEW                  17:09 
   16   16 1052 Richard Byler         11 JACKSON                             17:11 
   17   17 1094 Sean Burgoon          12 TEMPERENCE-BEDFORD                  17:14 
   18   18 1115 Michael Robinson      10 UTICA                               17:17 
   19   19 1015 Johannes Delphonse-Wi 11 ANN ARBOR-PIONEER                   17:20 
   20   20 1043 Curtis Vollmar        11 GRAND BLANC                         17:21 
   21   21 1672 Jon Wilson            11 HOWELL                              17:22 
   22   22 1098 David Snare           12 TEMPERENCE-BEDFORD                  17:23 
   23   23 1089 Steve Waites          11 SYLVANIA NORTHVIEW                  17:26 
   24   24 1668 Brian Marcinkowski    10 HOWELL                              17:27 
   25   25 1093 Tony Araiz            11 TEMPERENCE-BEDFORD                  17:27 
   26   26 1109 Scott Brunning        12 TROY ATHENS                         17:28 
   27   27 1075 Jordan Raetz          11 ROCHESTER                           17:30 
   28   28 1092 Loren Ahonen          10 TEMPERENCE-BEDFORD                  17:30 
   

Division 2 Boys

----------------------------------------------------------------------------
                      BOY'S TEAM RESULTS - DIVISION 2
----------------------------------------------------------------------------


  1.    67  DEXTER A                                    (  16:50  1:24:10)
==========================================================
  1      3  1169 LEX WILLIAMS         11   16:15
  2      6  1167 TONY NALLI           11   16:29
  3      7  1166 DAN MEYER            12   16:34
  4     18  1163 RYAN BOLUYT          12   17:13
  5     33  1168 RYAN NEELY           9    17:39
  6   ( 66) 1164 DAN JACKSON          9    18:36
  7   ( 77) 1165 T J LA ROSA          11   18:54

  2.   101  BLOOMFIELD HILLS LAHSER                     (  17:05  1:25:21)
==========================================================
  1      5  1152 MIKE QUICK           10   16:20
  2     10  1154 MATT ROSE            12   16:37
  3     13  1149 ANDREW KENNEDY       11   16:56
  4     31  1155 KIRILL ZIKANOV       11   17:36
  5     42  1151 CHARLIE NAJT         9    17:52
  6   ( 43) 1150 NICK KROL            9    17:52
  7   ( 62) 1153 BEN RAPHELSON        12   18:27

  3.   112  FLINT POWERS CATHOLIC                       (  17:08  1:25:39)
==========================================================
  1      2  1198 MICHAEL BARROWS           16:09
  2      4  1202 LUKE WALKER               16:19
  3     26  1204 MICHAEL YASSICK           17:30
  4     35  1201 ANDREW ROPP               17:43
  5     45  1203 MATTHEW WILLING           17:58
  6   ( 52) 1199 JOE FOLEY                 18:07
  7   ( 57) 1200 ERIC MUEHL                18:21


                   BOY'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 2
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1 1286 Justin Switzer        11 WATERFORD KETTERING                 16:02 
    2    2 1198 Michael Barrows          FLINT POWERS CATHOLIC               16:09 
    3    3 1169 Lex Williams          11 DEXTER A                            16:15 
    4    4 1202 Luke Walker              FLINT POWERS CATHOLIC               16:19 
    5    5 1152 Mike Quick            10 BLOOMFIELD HILLS LAHSER             16:20 
    6    6 1167 Tony Nalli            11 DEXTER A                            16:29 
    7    7 1166 Dan Meyer             12 DEXTER A                            16:34 
    8    8 1213 Nick Lewis            12 GAYLORD                             16:36 
    9    9 1190 Mike Walker           12 FENTON                              16:36 
   10   10 1154 Matt Rose             12 BLOOMFIELD HILLS LAHSER             16:37 
   11   11 1273 Peter Wilson          10 RICHLAND GULL LAKE                  16:40 
   12   12 1262 David Brown           12 PORT HURON NORTHERN                 16:55 
   13   13 1149 Andrew Kennedy        11 BLOOMFIELD HILLS LAHSER             16:56 
   14   14 1278 Mark Jones            11 SAGINAW HERITAGE                    16:59 
   15   15 1735 Jeff Standfest           ST CLAIR                            17:00 
   16   16 1249 Stuart Kramer            MARQUETTE                           17:00 
   17   17 1216 Chris Olds            12 GAYLORD                             17:07 
   18   18 1163 Ryan Boluyt           12 DEXTER A                            17:13 
   19   19 1280 Ross Thormeier        11 SAGINAW HERITAGE                    17:17 
   20   20 1189 Wes Stoody            9  FENTON                              17:25 
   21   21 1736 Mark Ellis               ST CLAIR                            17:26 
   22   22 1266 Casey Schlager        11 PORT HURON NORTHERN                 17:29 
   23   23 1225 Nathan Watts          12 HASLETT                             17:29 
   24   24 1265 Jacob Schlaegel       11 PORT HURON NORTHERN                 17:29 
   25   25 1230 Kent Snyder           11 HOLLAND                             17:30 
   26   26 1204 Michael Yassick          FLINT POWERS CATHOLIC               17:30 
 

Division 3 Boys

---------------------------------------------------------------------------
                      BOY'S TEAM RESULTS - DIVISION 3
----------------------------------------------------------------------------


  1.    67  SHEPHERD                                    (  17:27  1:27:15)
==========================================================
  1      6  1382 JOSH JEROME          11   16:53
  2     11  1385 PADEN STALTER        10   17:25
  3     13  1380 RYAN HACKETT         12   17:32
  4     16  1379 TONY GEPFORD         11   17:39
  5     21  1381 CHANSE HUNGERFORD    10   17:46
  6   ( 34) 1383 ERIC NARTKER         12   18:28
  7   ( 36) 1384 BLAKE RHYNARD        10   18:29

  2.    87  HILLSDALE                                   (  17:27  1:27:14)
==========================================================
  1      1  1345 JOSH PERRIN          12   15:55
  2      8  1349 R P WHITE            11   17:05
  3     23  1344 JEFF MAXFIELD        10   17:49
  4     24  1348 BRANDON THOMAS       10   18:00
  5     31  1347 MIKE SLOAN           11   18:25
  6   ( 45) 1343 NICK COZART          12   18:46
  7   ( 60) 1346 MIKE RAKER           12   19:22

  3.   111  VICKSBURG                                   (  17:47  1:28:53)
==========================================================
  1      2  1399 DAN ROBERTS          10   16:13
  2     14  1396 KENT DEBRUIN         12   17:35
  3     25  1394 ALEX CODE            12   18:03
  4     30  1395 STEVE WEICHHAND      12   18:24
  5     40  1398 CHAD REIGLE          10   18:38
  6   ( 49) 1393 KORY CHESSER         11   18:52
  7   ( 78) 1397 ROBBIE LASH          12   19:47
  
                     BOY'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 3
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1 1345 Josh Perrin           12 HILLSDALE                           15:55 
    2    2 1399 Dan Roberts           10 VICKSBURG                           16:13 
    3    3 1705 Daniel Clark          11 JACKSON LUMEN CHRISTI               16:14 
    4    4 1322 Brian Murphy          12 CORUNNA                             16:33 
    5    5 1328 Dale Staudaker        11 CROSWELL-LEXINGTON                  16:44 
    6    6 1382 Josh Jerome           11 SHEPHERD                            16:53 
    7    7 1374 Steve Derico          11 PONTIAC NOTRE DAME PREP             16:57 
    8    8 1349 R P White             11 HILLSDALE                           17:05 
    9    9 1324 Chad Dobson           10 CROSWELL-LEXINGTON                  17:15 
   10   10 1320 Patrick Grosskopf     10 CORUNNA                             17:19 
   11   11 1385 Paden Stalter         10 SHEPHERD                            17:25 
   12   12 1312 Jason Mantley         12 CARO                                17:32 
   13   13 1380 Ryan Hackett          12 SHEPHERD                            17:32 
   14   14 1396 Kent Debruin          12 VICKSBURG                           17:35 
   15   15 1471 Mike O'shaughnessey   11 ELK RAPIDS                          17:36 
   16   16 1379 Tony Gepford          11 SHEPHERD                            17:39 
   17   17 1706 Jacob Miller          12 JACKSON LUMEN CHRISTI               17:40 
   18   18 1323 Brandon Anuszkiewicz  12 CROSWELL-LEXINGTON                  17:40 
   19   19 1365 Nick Battista         11 ORCHARD LAKE ST MARY'S              17:41 
   20   20 1375 Tom Ingram            10 PONTIAC NOTRE DAME PREP             17:42 
 

Division 4 Boys

----------------------------------------------------------------------------
                      BOY'S TEAM RESULTS - DIVISION 4
----------------------------------------------------------------------------


  1.   117  BATH                                        (  18:02  1:30:08)
==========================================================
  1      1  1429 LIAM BOYLAN PETT     12   16:19
  2      2  1432 CHRIS STODDARD       11   16:58
  3      6  1427 BRET DOMEYER         10   17:34
  4     53  1428 PHIL LEISENHOFF      12   19:37
  5     55  1430 NICK ROYSTON         12   19:40
  6   ( 82) 1431 A J SMITH            10   20:29
  7   ( 86) 1433 DEVIN TARRANT        10   20:36

  2.   122  STEPHENSON                                  (  18:29  1:32:24)
==========================================================
  1     16  1536 BRANDON NEWLIN       12   18:08
  2     19  1537 MATT WYBLE           12   18:12
  3     20  1533 ERNESTO DELA ROSA    12   18:22
  4     30  1534 JOSE JUAN DELA ROSA  11   18:47
  5     37  1535 DEREK GRINSTEINER    12   18:55
  6   ( 66) 1532 DAVID CAPPAERT       10   20:00
  7   (106) 1531 MICAH AUBERT         10   21:56

  3.   125  GLADSTONE                                   (  18:25  1:32:03)
==========================================================
  1      7  1479 ALVIN MOORE          11   17:39
  2      9  1475 CHRIS DAVIS          11   17:44
  3     22  1478 DANNY MATTONEN       12   18:27
  4     41  1481 PETE SCHLEMMER       12   19:01
  5     46  1477 PAUL DEMAY           12   19:12
  6   ( 52) 1476 JOSH KNUTSON         11   19:35
  7   ( 68) 1480 BRAD PORTER          11   20:06


                  BOY'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 4
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1 1429 Liam Boylan Pett      12 BATH                                16:19 
    2    2 1432 Chris Stoddard        11 BATH                                16:58 
    3    3 1463 Jacob Dubois          12 EAST JACKSON                        17:13 
    4    4 1439 David Smith           12 BYRON                               17:25 
    5    5 1441 Ben Hoover            12 CAPAC                               17:26 
    6    6 1427 Bret Domeyer          10 BATH                                17:34 
    7    7 1479 Alvin Moore           11 GLADSTONE                           17:39 
    8    8 1522 Josh Moulton          12 NAPOLEON                            17:44 
    9    9 1475 Chris Davis           11 GLADSTONE                           17:44 
   10   10 1483 Brein Brockway        12 KALAMAZOO HACKETT                   17:45 
   11   11 1732 Drew Blake            11 COLEMAN                             17:47 
   12   12 1694 Daniel Schulte           MANCHESTER                          17:54 
   13   13 1730 Justin Crosswhite     12 COLEMAN                             18:01 
   14   14 1695 William Aldrich          MANCHESTER                          18:05 
   15   15 1456 Jesse Mikan           11 DURAND                              18:06 
   16   16 1536 Brandon Newlin        12 STEPHENSON                          18:08 
   17   17 1467 Darren Webb           12 EAST JACKSON                        18:08 
   18   18 1518 Bryan Dutton          10 NAPOLEON                            18:10 
   19   19 1537 Matt Wyble            12 STEPHENSON                          18:12 
   20   20 1533 Ernesto Dela Rosa     12 STEPHENSON                          18:22  

Division 5 Boys

----------------------------------------------------------------------------
                      BOY'S TEAM RESULTS - DIVISION 5
----------------------------------------------------------------------------


  1.    74  VANDERCOOK LAKE                             (  18:12  1:30:58)
==========================================================
  1      1  1656 ADAM SPRANGEL        12   16:50
  2      2  1658 RANDALL WILCOX       12   17:12
  3     18  1657 PATRICK MATTESON     9    18:43
  4     19  1653 TONY COOK            10   18:44
  5     34  1652 IAN BUCKLEY          10   19:29
  6   ( 70) 1655 NICK SCHILLING       11   21:08

  2.   103  JONESVILLE                                  (  18:28  1:32:19)
==========================================================
  1      4  1594 CHRIS DAVIS          12   17:23
  2      6  1596 PAUL OLIVER          11   17:36
  3      7  1597 DOUG PROUGH          12   17:44
  4     23  1595 ROGER HARTSELL       11   18:56
  5     63  1592 GREG BAKER           11   20:40

  3.   148  MORENCI                                     (  19:06  1:35:30)
==========================================================
  1      5  1680 CALEB ERWAY          11   17:31
  2     21  1682 NIEL LOUWES          9    18:52
  3     29  1681 JOHN PIKE            9    19:10
  4     38  1683 MATT DELANEY         10   19:33
  5     55  1684 JOSH HAGERMAN        10   20:24
  6   ( 80) 1685 DEREK BARNHART       10   21:41
  7   ( 88) 1686 DANIEL MOCKHART      12   22:41
  
  
                   BOY'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 5
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1 1656 Adam Sprangel         12 VANDERCOOK LAKE                     16:50 
    2      1673 Ben Tarbutton         12 ST MARY CATHEDARL                   16:57 
    3    2 1658 Randall Wilcox        12 VANDERCOOK LAKE                     17:12 
    4    3 1585 Ben Curl              11 JACKSON CHRISTIAN                   17:16 
    5    4 1594 Chris Davis           12 JONESVILLE                          17:23 
    6    5 1680 Caleb Erway           11 MORENCI                             17:31 
    7    6 1596 Paul Oliver           11 JONESVILLE                          17:36 
    8    7 1597 Doug Prough           12 JONESVILLE                          17:44 
    9    8 1547 Peter Hamp            10 ANN ARBOR GREENHILLS                17:49 
   10    9 1687 Justin Vore           11 OAKLAND CHRISTIAN                   18:15 
   11   10 1609 Marty Krupp              NEW LOTHROP                         18:18 
   12   11 1561 David Romero             DETROIT HOLY REDEEMER               18:19 
   13   12 1562 Mike Stempien            DETROIT HOLY REDEEMER               18:20 
   14   13 1648 Mitchell Messing      12 UBLY                                18:22 
   15   14 1638 A J Ambrosius            TRAVERSE CITY ST FRANCIS            18:30 
   16   15 1601 Dan Martin            12 MIO                                 18:31 
   17   16 1622 Ben Welton            10 PLYMOUTH CHRISTIAN                  18:34 
   18   17 1637 James Verner          12 SOUTHFIELD CHRISTIAN                18:35 
   19   18 1657 Patrick Matteson      9  VANDERCOOK LAKE                     18:43 
   20   19 1653 Tony Cook             10 VANDERCOOK LAKE                     18:44 
    

 

Division 1 Girls

1.    66  CLARKSTON A                                 (  20:06  1:40:26)
==========================================================
  1      1    24 MO KUHTA             12   19:14
  2      2    26 GILLIAN NORDQUIST    11   19:16
  3      9    25 LIZ MENGYAN          11   19:50
  4     14    27 ANNE OLTMAN          11   20:22
  5     40    28 LAUREN WITT          12   21:44
  6   ( 41)   23 ANNA KERR            11   21:45
  7   ( 47)   22 WHITNEY BOINER       12   21:53

  2.   115  CLARKSTON B                                 (  20:35  1:42:52)
==========================================================
  1      3    35 LYNDSAY SMITH        10   19:17
  2      7    33 JENNA LEACH          9    19:43
  3     20    31 BETH HOEKSTRA        10   20:41
  4     27    32 ELLE KUHTA           9    20:49
  5     58    34 LISA SICKMAN         10   22:22
  6   ( 64)   30 LARA BOGARD          10   22:34
  7   ( 80)   29 JENNY BAIBAK         10   23:15

  3.   130  BRIGHTON                                    (  20:53  1:44:25)
==========================================================
  1     10    19 SUSIE RIVARD         12   19:52
  2     16    17 NATALIE GRABOWSKI    11   20:28
  3     17    21 STEPHANIE VIENER     10   20:29
  4     39    15 JESSICA BURCHELL     10   21:40
  5     48    18 JENNA NOSS           12   21:56
  6   ( 61)   16 MEAGAN CVENGROS      11   22:25
  7   ( 63)   20 KATIE MACLEAR        10   22:32

  4.   140  LAKE ORION                                  (  20:54  1:44:28)
==========================================================
  1      5    79 LINDSEY GAUDARD      11   19:25
  2     11    83 KATIE REILLY         11   19:55
  3     33    84 KAITLYN WIGHTMAN     11   21:20
  4     42    80 KAT KLINE            10   21:46
  5     49    81 SARAH LIEBLEIN       10   22:02
  6   ( 72)   82 KAITLYN MOTLEY       9    22:57
  7   ( 95)   78 SARAH CUMMINS        10   23:56


                 GIRL'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 1
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1   24 Mo Kuhta              12 CLARKSTON A                         19:14 
    2    2   26 Gillian Nordquist     11 CLARKSTON A                         19:16 
    3    3   35 Lyndsay Smith         10 CLARKSTON B                         19:17 
    4    4   68 Kristina Olsen        10 JACKSON                             19:21 
    5    5   79 Lindsey Gaudard       11 LAKE ORION                          19:25 
    6    6   88 Elizabeth Hoefing     12 ROCHESTER                           19:32 
    7    7   33 Jenna Leach           9  CLARKSTON B                         19:43 
    8    8  125 Shari Rogers          11 UTICA EISENHOWER                    19:47 
    9    9   25 Liz Mengyan           11 CLARKSTON A                         19:50 
   10   10   19 Susie Rivard          12 BRIGHTON                            19:52 
   11   11   83 Katie Reilly          11 LAKE ORION                          19:55 
   12   12  107 Ashley Ferri          10 TROY ATHENS                         19:58 
   13   13   74 Anne Hoekstra         12 KALAMAZOO LOY NORRIS                20:07 
   14   14   27 Anne Oltman           11 CLARKSTON A                         20:22 
   15   15  100 Kelsey Gustafson      10 TROY                                20:26 
   16   16   17 Natalie Grabowski     11 BRIGHTON                            20:28 
   17   17   21 Stephanie Viener      10 BRIGHTON                            20:29 
   18   18   97 Tamara Mastera        10 SYLVANIA NORTHVIEW                  20:35 
   19   19   45 Katelyn Rocheleau     9  FARMINGTON MERCY                    20:36 
   20   20   31 Beth Hoekstra         10 CLARKSTON B                         20:41 
   21   21   36 Erica D'angelo        10 CLINTON-CHIPPEWA VALLEY             20:43 
   22   22  110 Theresa Martin        12 TROY ATHENS                         20:45 
   23   23   59 Angie Hibbard         12 HOWELL                              20:47 
   24   24  122 Kellee Lemke          10 UTICA EISENHOWER                    20:48 
   25   25  117 Lauren Gallagher      12 UTICA                               20:49 

 

Division 2 Girls

                 GIRL'S TEAM RESULTS - DIVISION 2      
----------------------------------------------------------------------------


  1.    71  DEXTER                                      (  20:58  1:44:46)
==========================================================
  1      5   162 JEN GUNDERSON        12   20:09
  2      6   165 NATTI NALLI          12   20:09
  3     17   164 MELANY MIODUSZEWSKI  9    21:20
  4     19   167 RACHEL UDOW          12   21:25
  5     24   166 BRIDGET RIEHLE       11   21:43
  6   ( 28)  163 JENNY HELDT          11   21:49
  7   ( 54)  168 JESSIE VICKERS       9    22:44

  2.   120  RICHLAND GULL LAKE                          (  21:31  1:47:31)
==========================================================
  1     11   258 LAURA PORTIS         11   20:41
  2     13   261 ERICA WINES          12   20:55
  3     27   260 CHELSEA WHITE        9    21:44
  4     29   256 CHELSEA HICKOK       12   21:51
  5     40   255 JENNA COLVER         9    22:20

  3.   134  WHITE-LAKE LAKELAND                         (  21:35  1:47:53)
==========================================================
  1      4   285 ANGIE JOERIN         10   20:07
  2     21   283 ALLISON BURKHOLDER   11   21:30
  3     23   284 KELSEY HILL          9    21:34
  4     31   286 DAYNA KRUKOWSKI      9    21:54
  5     55   288 JO JO OLTESVIG       9    22:48
  6   ( 71)  289 EMILY RUSTAD         9    23:25
  7   (113)  287 KRISTA CROTTS        11   24:46

  4.   151  FLUSHING                                    (  21:52  1:49:18)
==========================================================
  1     15   190 STEPHANIE CHRISTENSEN 11   21:04
  2     25   192 AMANDA GUNGHER       11   21:43
  3     30   195 ANNA KOONTZ          9    21:54
  4     35   193 DEBBIE KAPRAUN       10   22:01
  5     46   196 ELISE MARTIN         9    22:36
  6   ( 57)  194 CARA KEELER          12   22:56
  7   ( 69)  191 AMY GLOVER           11   23:20
  
  
                  GIRL'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 2
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1  150 Caitlin Clifford      10 BLOOMFIELD HILLS LAHSER             18:45 
    2    2  234 Kelsey Devereaux      10 JACKSON NORTHWEST                   19:19 
    3    3  143 Ellen French          9  BIRMINGHAM SEAHOLM                  20:00 
    4    4  285 Angie Joerin          10 WHITE-LAKE LAKELAND                 20:07 
    5    5  162 Jen Gunderson         12 DEXTER                              20:09 
    6    6  165 Natti Nalli           12 DEXTER                              20:09 
    7    7  207 Katie Harriger        11 GAYLORD                             20:12 
    8    8  369 Rachel Gutierrez      12 LINDEN                              20:23 
    9    9  176 Kaitlyn Carbary       10 FENTON                              20:33 
   10   10  148 Brooke Bones          12 BLOOMFIELD HILLS LAHSER             20:36 
   11   11  258 Laura Portis          11 RICHLAND GULL LAKE                  20:41 
   12   12  157 Tricia Miedema        12 CALEDONIA                           20:46 
   13   13  261 Erica Wines           12 RICHLAND GULL LAKE                  20:55 
   14   14  138 Chelsea Smith         11 BERKLEY                             21:02 
   15   15  190 Stephanie Christensen 11 FLUSHING                            21:04 
   16   16  365 Becky Umpfenbach      10 LAKEVIEW ST CLAIR SHORES            21:11 
   17   17  164 Melany Mioduszewski   9  DEXTER                              21:20 
   18   18  204 Barbara Counsil       9  GAYLORD                             21:23 
   19   19  167 Rachel Udow           12 DEXTER                              21:25 
   20   20  173 Stephanie Ostrenga    11 ESCANABA                            21:29 
   21   21  283 Allison Burkholder    11 WHITE-LAKE LAKELAND                 21:30 
   22   22  160 Kendra Ross           10 CALEDONIA                           21:31 
   23   23  284 Kelsey Hill           9  WHITE-LAKE LAKELAND                 21:34 
   24   24  166 Bridget Riehle        11 DEXTER                              21:43 
   25   25  192 Amanda Gungher        11 FLUSHING                            21:43 
   

Division 3 Girls

----------------------------------------------------------------------------
                    GIRL'S TEAM RESULTS - DIVISION 3   
----------------------------------------------------------------------------


  1.    64  GOODRICH                                    (  20:02  1:40:09)
==========================================================
  1      4   344 KYLA O'MARA          9    18:58
  2      5   343 KAITLIN O'MARA       9    19:09
  3      6   340 JANEE JONES          11   19:14
  4     18   342 SAM MINKLER          10   21:01
  5     31   341 KELSEY MEYER         9    21:47
  6   ( 37)  338 NATALIE COOK         10   22:04
  7   ( 66)  339 MOLLY DOWNER         10   23:48

  2.    79  HILLSDALE                                   (  20:43  1:43:32)
==========================================================
  1      7   345 ERIN BATT            11   19:46
  2     11   347 SARAH JACKSON        12   20:32
  3     12   350 ADRIENNE PASTULA     9    20:34
  4     16   349 ALISHA NUSSBAUM      9    20:50
  5     33   351 MEGHAN SCHOLL        10   21:50
  6   ( 48)  348 KATHY KEHN           10   23:00
  7   ( 59)  346 EMILY FLYNN          10   23:22

  3.   102  JACKSON LUMEN CHRISTI                       (  21:04  1:45:20)
==========================================================
  1     10   357 SIMONE SCHEELE            20:24
  2     14   355 MARY LEFERE               20:47
  3     22   358 LEAH TARASKEWICZ          21:03
  4     27   356 JESSIE OLDS               21:30
  5     29   354 ANITA KARL                21:36
  6   ( 44)  353 LINDSEY NICOSON           22:52
  7   ( 46)  352 KELLY CROWLEY             22:55

  4.   104  MILAN                                       (  21:02  1:45:07)
==========================================================
  1      8   380 ANGELA MARTINEZ      10   19:53
  2     15   386 EMILY WILSON         9    20:50
  3     23   383 KIEL PORTER          12   21:13
  4     24   385 TIFFANY STODDARD     9    21:21
  5     34   384 NICOLE SPERRY        10   21:50
  6   ( 36)  381 MEGAN PASELK         12   21:53
  7   ( 53)  382 STEPHANIE PERRY      12   23:11


                  GIRL'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 3
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              D Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== = ===== 
    1    1  336 Kelly Sampson         11 DETROIT RENAISSANCE                 3 18:25 
    2    2  417 Nicole Bush           12 WYOMING-KELLOGGSVILLE               3 18:31 
    3    3  324 Megan Young           11 DETROIT COUNTRY DAY                 3 18:43 
    4    4  344 Kyla O'mara           9  GOODRICH                            3 18:58 
    5    5  343 Kaitlin O'mara        9  GOODRICH                            3 19:09 
    6    6  340 Janee Jones           11 GOODRICH                            3 19:14 
    7    7  345 Erin Batt             11 HILLSDALE                           3 19:46 
    8    8  380 Angela Martinez       10 MILAN                               3 19:53 
    9    9  322 Chelsea Mcvay         10 CROSWELL-LEXINGTON                  3 20:02 
   10       314 Kelly Higgins         12 CORUNNA                             3 20:02 
   11   10  357 Simone Scheele           JACKSON LUMEN CHRISTI               3 20:24 
   12   11  347 Sarah Jackson         12 HILLSDALE                           3 20:32 
   13   12  350 Adrienne Pastula      9  HILLSDALE                           3 20:34 
   14   13  481 Bethany Hammer        9  ELK RAPIDS                          3 20:40 
   15   14  355 Mary Lefere              JACKSON LUMEN CHRISTI               3 20:47 
   16   15  386 Emily Wilson          9  MILAN                               3 20:50 
   17   16  349 Alisha Nussbaum       9  HILLSDALE                           3 20:50 
   18   17  410 Kaitlin De Bruin      10 VICKSBURG                           3 20:59 
   19   18  342 Sam Minkler           10 GOODRICH                            3 21:01 
   20   19  387 Sarah Burns           9  PONTIAC NOTRE DAME PREP             3 21:02 
   21   20  333 Amber Hay             11 DETROIT RENAISSANCE                 3 21:02 
   22   21  484 Hannah Wittbrodt      9  ELK RAPIDS                          3 21:02 
   23   22  358 Leah Taraskewicz         JACKSON LUMEN CHRISTI               3 21:03 
   24   23  383 Kiel Porter           12 MILAN                               3 21:13 
   25   24  385 Tiffany Stoddard      9  MILAN                               3 21:21 
   26   25  325 Carly Keyes           10 DETROIT COUNTRY DAY                 3 21:24 
   27   26  290 Jackie Kettler           BIRCH RUN                           3 21:29 
   28   27  356 Jessie Olds              JACKSON LUMEN CHRISTI               3 21:30 
   29   28  480 Allison Flannery      9  ELK RAPIDS                          3 21:34 
   30   29  354 Anita Karl               JACKSON LUMEN CHRISTI               3 21:36 
 

Division 4 Girls

----------------------------------------------------------------------------
                     GIRL'S TEAM RESULTS - DIVISION 4
---------------------------------------------------------------------------


  1.    66  STEPHENSON                                  (  21:57  1:49:43)
==========================================================
  1      1   542 AMANDA NEWLIN        9    20:37
  2      3   539 LAURA ADERMAN        12   20:56
  3      5   544 VANESS VETORT        9    21:44
  4     27   540 HOLLY ANDERSON       12   23:09
  5     30   543 HEATHER NEWLIN       11   23:17
  6   ( 39)  541 MEGAN LINSMEIER      11   23:41

  2.    73  LANSING CATHOLIC CENTRAL                    (  22:25  1:52:03)
==========================================================
  1      6   499 ELLEN CHENOWETH      12   21:54
  2     12   505 LIZ WATSON           9    22:15
  3     15   502 EMILY NABER          9    22:24
  4     19   503 JENNIFER RUIZ        12   22:40
  5     21   504 ALLISON STROUSE      10   22:50
  6   ( 42)  500 KATIE FRANKLIN       11   23:56

  3.   119  GLADSTONE                                   (  22:54  1:54:27)
==========================================================
  1     11   491 KAILI WALKER         11   22:09
  2     16   486 ASHLEY NYENHAIS      11   22:30
  3     22   485 HAYLEY FORD          11   22:55
  4     33   489 ERICA TAUZER         10   23:21
  5     37   488 MARY SPREITZER       10   23:32
  6   ( 43)  490 ERIN THOMAS          12   24:04
  7   ( 49)  487 SANDY ORLOWSKI       12   24:29

                             GIRL'S DIVISION 4
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1  542 Amanda Newlin         9  STEPHENSON                          20:37 
    2    2  696 Rachel Trombley       10 REESE                               20:53 
    3    3  539 Laura Aderman         12 STEPHENSON                          20:56 
    4    4  447 Leah Tarrant          12 BATH                                21:05 
    5    5  544 Vaness Vetort         9  STEPHENSON                          21:44 
    6       537 Cheryl Mapes          10 SANFORD-MERIDIAN                    21:45 
    7    6  499 Ellen Chenoweth       12 LANSING CATHOLIC CENTRAL            21:54 
    8    7  475 Tiffany Usher         9  EAST JACKSON                        21:58 
    9    8  675 Venessa Van Broda        MANCHESTER                          22:02 
   10    9  448 Seanna Winegar        10 BATH                                22:06 
   11   10  438 Ashley Fisher         10 BAD AXE                             22:07 
   12   11  491 Kaili Walker          11 GLADSTONE                           22:09 
   13   12  505 Liz Watson            9  LANSING CATHOLIC CENTRAL            22:15 
   14   13  469 Kristin Ross          10 CARROLLTON                          22:17 
   15   14  523 Jessica Skrzela       11 MONTROSE                            22:17 
   16       532 Elayna Dush           12 SANFORD-MERIDIAN                    22:21 
   17   15  502 Emily Naber           9  LANSING CATHOLIC CENTRAL            22:24 
   18   16  486 Ashley Nyenhais       11 GLADSTONE                           22:30 
   19   17  439 Jackie Howard         10 BAD AXE                             22:35 
   20   18  676 Sarah Henderson          MANCHESTER                          22:37 
   21   19  503 Jennifer Ruiz         12 LANSING CATHOLIC CENTRAL            22:40 
   22   20  452 Michelle Nelson       10 BYRON                               22:48 
   23   21  504 Allison Strouse       10 LANSING CATHOLIC CENTRAL            22:50 
   24   22  485 Hayley Ford           11 GLADSTONE                           22:55 
   25   23  498 Jessie Strong         12 KALAMAZOO HACKETT                   22:56 


 

Division 5 Girls

----------------------------------------------------------------------------
                    GIRL'S TEAM RESULTS - DIVISION 5  
----------------------------------------------------------------------------


  1.    91  TRAVERSE CITY ST FRANCIS                    (  21:53  1:49:23)
==========================================================
  1      9   633 KELLY BIEDRON             21:27
  2     13   635 TERESA DAWSON             21:36
  3     20   636 COLLEEN GRIFFIN           21:57
  4     23   637 MOLLY MAXBAUER            22:02
  5     26   634 JENA BROWN                22:21
  6   ( 28)  639 KRYSTA ZAKRZEWSKI         22:32
  7   ( 31)  638 KRISTIN PERRIA            22:35

  2.    98  SOUTHFIELD CHRISTIAN                        (  21:51  1:49:13)
==========================================================
  1      5   626 VAL ALLEN            10   20:33
  2      8   628 MEGAN CARTER         9    21:14
  3     17   630 TARA HUTCHINS        10   21:51
  4     29   629 MEGAN COATS          11   22:34
  5     39   632 STEPHANIE KRAFTSON   10   23:01
  6   ( 53)  627 MINDY BROWN          11   24:58
  7   ( 64)  631 ELYSE HYDE           11   25:53

  3.   100  UBLY                                        (  21:41  1:48:23)
==========================================================
  1      3   645 JACKIE RIVARD        11   19:43
  2      6   641 KYLEE KUBACKI        9    20:53
  3     24   642 KARA LACKOWSKI       9    22:05
  4     33   646 CHRISTIN SHANTZ      11   22:49
  5     34   644 LAURA PUVALOWSKI     12   22:53
  6   ( 45)  640 JAIMIE BOLDA         11   23:54
  7   ( 49)  643 GINA PIONK           11   24:11

  4.   117  ANN ARBOR GREENHILLS                        (  22:00  1:49:56)
==========================================================
  1      2   557 KATIE OLSON          12   19:32
  2     12   553 ALEXANDRA FORD       10   21:31
  3     25   554 ALICE GARABRANT      12   22:10
  4     32   552 NIKI CALDERONE       12   22:43
  5     46   558 BRIE RIKER           10   24:00
  6   ( 56)  556 JULIA HAWLEY         10   25:18
  7   ( 58)  555 ALEXA GLENCER        10   25:24
  
  
                    GIRL'S INDIVIDUAL RESULTS - DIVISION 5
----------------------------------------------------------------------------

Place TmPl No.  Name                  Cl School                              Time  
===== ==== ==== ===================== == =================================== ===== 
    1    1  624 Laura Rolf            11 ROCHESTER LUTHERAN NORTHWEST        19:00 
    2    2  557 Katie Olson           12 ANN ARBOR GREENHILLS                19:32 
    3    3  645 Jackie Rivard         11 UBLY                                19:43 
    4    4  563 Rebecca Monroe        10 BIG RAPIDS CROSSROADS CHARTER ACADE 20:27 
    5    5  626 Val Allen             10 SOUTHFIELD CHRISTIAN                20:33 
    6    6  641 Kylee Kubacki         9  UBLY                                20:53 
    7    7  623 Katie Rolf            9  ROCHESTER LUTHERAN NORTHWEST        21:05 
    8    8  628 Megan Carter          9  SOUTHFIELD CHRISTIAN                21:14 
    9    9  633 Kelly Biedron            TRAVERSE CITY ST FRANCIS            21:27 
   10   10  621 Lindsay Looker        11 ROCHESTER LUTHERAN NORTHWEST        21:28 
   11   11  657 Jen Hartley           12 WHITMORE LAKE                       21:30 
   12   12  553 Alexandra Ford        10 ANN ARBOR GREENHILLS                21:31 
   13   13  635 Teresa Dawson            TRAVERSE CITY ST FRANCIS            21:36 
   14   14  605 Eileen Brunner        11 MT PLEASANT SACRED HEART            21:47 
   15   15  561 Nicole Erier          10 BIG RAPIDS CROSSROADS CHARTER ACADE 21:47 
   16   16  551 Mary Wagner           10 ANN ARBOR GABRIEL RICHARD           21:49 
   17   17  630 Tara Hutchins         10 SOUTHFIELD CHRISTIAN                21:51 
   18   18  550 Emily Wagner          12 ANN ARBOR GABRIEL RICHARD           21:53 
   19   19  562 Stacy Leyder          10 BIG RAPIDS CROSSROADS CHARTER ACADE 21:54 
   20   20  636 Colleen Griffin          TRAVERSE CITY ST FRANCIS            21:57 
   21   21  611 Rachel Martin            NEW LOTHROP                         21:57 
   22   22  565 Katie Thorne          9  BIG RAPIDS CROSSROADS CHARTER ACADE 21:58 
   23   23  637 Molly Maxbauer           TRAVERSE CITY ST FRANCIS            22:02 
   24   24  642 Kara Lackowski        9  UBLY                                22:05 
   25   25  554 Alice Garabrant       12 ANN ARBOR GREENHILLS                22:10 
   

 

DyeStat Michigan

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004