HOME US News States
Maryland 2003 cross country
Regionals
through Nov 1, 2003

More results on mdrunning.net

  TEAM INDIVIDUAL
Bel Air 35 Brandon Lynch 12, Mervo Tech 16:06 (4.8k)
C. Milton Wright 27 Allison Barnes 9, CMW 18:43
La Plata 70 William Eden, Annapolis 16:04 5k
Severna Park 30 Stephanie Newton, Severna Park 19:31

3A North Boys

MPSSAA Championship Meet                                    Hy-Tek's Meet Manager
                   3A North Regional Championships - 10/30/2003                   
                            Tollgate Park, Bel Air Md                             
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 4800 Meter Run CC
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Lynch, Brandon            12 MVT                     5:23.9   16:05.86    1   
  2 Graves, Eric              12 CAT                     5:29.2   16:21.66    2   
  3 Colman, Julius            11 MVT                     5:30.2   16:24.84    3   
  4 Thom, Bryan               12 Bel Air High School     5:30.6   16:25.78    4   
  5 Kelly, Brett              11 Bel Air High School     5:33.2   16:33.54    5   
  6 Watson, Scott             12 Bel Air High School     5:38.8   16:50.38    6   
  7 DiMauro, Ryan             12 FAL                     5:40.0   16:54.07    7   
  8 Knight, Josh              11 CMW                     5:40.9   16:56.61    8   
  9 Steg, Austin              12 Bel Air High School     5:41.6   16:58.65    9   
 10 Klaschus, Matt            12 CMW                     5:41.7   16:58.90   10   
 11 Tanebaum, Jake            12 Bel Air High School     5:43.0   17:02.92   11   
 12 McCormack, Sean           12 CMW                     5:45.2   17:09.53   12   
 13 Galeone, Roman            11 FAL                     5:46.2   17:12.42   13   
 14 Disney, Mike              10 CMW                     5:48.2   17:18.46   14   
 15 Hepner, Brandon           11 CMW                     5:49.0   17:20.92   15   
 16 Houvener, Chris           11 Bel Air High School     5:49.2   17:21.37   16   
 17 White, Sam                11 Towson High School      5:55.1   17:39.04   17   
 18 McGlone, Sam              12 Towson High School      5:56.5   17:43.19   18   
 19 Conrad, Eric               9 FAL                     5:58.3   17:48.64   19   
 20 Rate, Kevin               11 CMW                     6:00.0   17:53.70   20   
 21 Lovett, Tom               12 Bel Air High School     6:01.7   17:58.55   21   
 22 Wallace, Allan            12 Towson High School      6:02.1   17:59.89   22   
 23 Lowenstien, Jack          12 Towson High School      6:05.2   18:09.19   23   
 24 Erickson, Chad            11 CMW                     6:05.6   18:10.25   24   
 25 Vocke, Scott              12 Towson High School      6:05.7   18:10.55   25   
 26 McMenamin, Tom            12 Towson High School      6:06.1   18:11.78   26   
 27 Cervino, Tom              11 FAL                     6:09.0   18:20.43   27   
 28 Wagner, Chris              9 FAL                     6:12.9   18:32.12   28   
 29 Webb, Calvin              10 Towson High School      6:18.3   18:48.25   29   
 30 Amoss, Ben                10 FAL                     6:19.5   18:51.86   30   
 31 Plott, Justin             11 FAL                     6:21.4   18:57.49   31   
 32 Richardson, Isaac          9 MVT                     6:21.5   18:57.70   32   
 33 Barry, Milo                9 MVT                     6:24.3   19:05.95   33   
 34 Noreiga, Nathan           10 FRA                     6:26.1   19:11.45   34   
 35 Roby, Edwin               10 PAT                     6:26.2   19:11.85   35   
 36 Micheal, Josh              9 PAT                     6:29.7   19:22.09   36   
 37 Anderson, Luke            11 CAT                     6:30.6   19:25.01   37   
 38 Trun, Tony                10 CAT                     6:38.8   19:49.21   38   
 39 Myers, Austin             10 CAT                     6:39.0   19:49.89   39   
 40 Swimm, Joe                11 CAT                     6:44.9   20:07.42   40   
 41 Fishbein, Adam            11 FRA                     6:48.3   20:17.61   41   
 42 Zelefsky, Zachary         11 FRA                     6:49.0   20:19.76   42   
 43 Olivares, Juan            12 PAT                     6:49.1   20:19.97   43   
 44 Jefferson, James          10 Carver Vo-Tech          6:52.0   20:28.83        
 45 Williams, Brandon         12 MVT                     7:00.0   20:52.67   44   
 46 Lo, James                 11 FRA                     7:00.8   20:54.93   45   
 47 Long, Chris                9 PAT                     7:01.6   20:57.43   46   
 48 Ridgeley, Josh            10 FRA                     7:06.2   21:10.98   47   
 49 Hughes, Steven            11 FRA                     7:12.2   21:28.96   48   
 50 McNair, David             12 Carver Vo-Tech          7:12.4   21:29.62        
 51 Kemper, Colin              9 CAT                     7:14.6   21:36.05   49   
 52 Herring, Roger            11 MVT                     7:16.6   21:42.19   50   
 53 Janney, Josh               9 CAT                     7:17.5   21:44.87   51   
 54 Horkey, Jon                9 PAT                     7:21.7   21:57.30   52   
 55 Johnson, Justin           11 MVT                     7:24.1   22:04.53   53   
 56 Robinson, Kevin           11 Carver Vo-Tech          7:24.2   22:04.75        
 57 Derry, Christopher        10 FDB                     7:25.0   22:07.12        
 58 Green, Ryan               11 FRA                     7:27.7   22:15.28   54   
 59 Wiley, Adam               12 PAT                     7:56.6   23:41.38   55   
 60 Barnes, Steven            11 FDB                     7:57.9   23:45.40        
 61 Moore, Quadamah           12 Carver Vo-Tech          8:20.0   24:51.22        
 62 Brown, Jamiel             11 FDB                     8:21.4   24:55.37        
 63 Smith, Emmanuel           12 FDB                     8:22.3   24:57.95        
 64 Berlau, Richard            9 PAT                     8:28.9   25:17.81   56   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Bel Air High School          35    4    5    6    9   11   16   21           
      Total Time:  1:23:51.27                                                     
         Average:    16:46.26                                                     
   2 C. Milton Wright Hig         59    8   10   12   14   15   20   24           
      Total Time:  1:25:44.42                                                     
         Average:    17:08.89                                                     
   3 Fallston High School         94    7   13   19   27   28   30   31           
      Total Time:  1:28:47.68                                                     
         Average:    17:45.54                                                     
   4 Towson High School          105   17   18   22   23   25   26   29           
      Total Time:  1:29:41.86                                                     
         Average:    17:56.38                                                     
   5 Merganthaler Vo-Tech        113    1    3   32   33   44   50   53           
      Total Time:  1:31:27.02                                                     
         Average:    18:17.41                                                     
   6 Catonsville High School     156    2   37   38   39   40   49   51           
      Total Time:  1:35:33.19                                                     
         Average:    19:06.64                                                     
   7 Franklin High School        209   34   41   42   45   47   48   54           
      Total Time:  1:41:54.73                                                     
         Average:    20:22.95                                                     
   8 Patapsco High School        212   35   36   43   46   52   55   56           
      Total Time:  1:41:48.64                                                     
         Average:    20:21.73              

3A North Girls

MPSSAA Championship Meet                                    Hy-Tek's Meet Manager
                   3A North Regional Championships - 10/30/2003                   
                            Tollgate Park, Bel Air Md                             
                               Last Completed Event                               
 
Event 1  Girls 4800 Meter Run CC
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Barnes, Allison            9 CMW                     6:16.5   18:42.71    1   
  2 Buck, Kelli               11 CMW                     6:22.8   19:01.70    2   
  3 Donadio, Michelle         10 FRA                     6:24.6   19:07.10    3   
  4 Ravenscraft, Megan        10 CMW                     6:25.8   19:10.43    4   
  5 Capone, Lauren            10 Towson High School      6:27.0   19:14.12    5   
  6 Wagner, Julia             10 Bel Air High School     6:35.1   19:38.37    6   
  7 Zader, Sarah               9 Bel Air High School     6:43.3   20:02.85    7   
  8 Gillenwater, Jenny        12 Towson High School      6:43.8   20:04.36    8   
  9 Schulz, Lindsay           11 CMW                     6:46.0   20:10.85    9   
 10 Stepney, Quantikia         9 MVT                     6:50.5   20:24.36   10   
 11 Estremera, Leah           11 CMW                     6:53.8   20:34.07   11   
 12 Burns, Cate               11 Bel Air High School     6:57.2   20:44.25   12   
 13 Everett, Brittney          9 MVT                     6:59.3   20:50.42   13   
 14 Pfieffer, Hannah          11 CAT                     7:00.2   20:53.30        
 15 Burns, Maggie              9 Bel Air High School     7:01.9   20:58.13   14   
 16 Burcham, Danielle         10 CMW                     7:05.3   21:08.37   15   
 17 Shane, Laura              12 Towson High School      7:07.7   21:15.47   16   
 18 Powell, Melanie           12 CMW                     7:08.5   21:17.85   17   
 19 O'Connor, Megan           11 FAL                     7:12.7   21:30.49   18   
 20 Waller, Leslie            10 Bel Air High School     7:20.2   21:52.69   19   
 21 Briscoe, Joi              10 MVT                     7:25.5   22:08.70   20   
 22 Jenkins, Trevi            12 Towson High School      7:26.7   22:12.15   21   
 23 Brannon, Emily            11 CAT                     7:30.1   22:22.45        
 24 Beyza, Sinan                 PAT                     7:35.4   22:38.05   22   
 25 Swimm, Chelsea            12 CAT                     7:36.2   22:40.64        
 26 Cox, Nicole               10 Bel Air High School     7:39.2   22:49.56   23   
 27 Robson, Sandy             12 Towson High School      7:42.1   22:58.15   24   
 28 Dermer, Megan             10 FRA                     7:44.0   23:03.86   25   
 29 Buresh, Meghan            12 Towson High School      7:46.0   23:09.77   26   
 30 Henderson, Brittany       11 FAL                     7:46.2   23:10.29   27   
 31 Homan, Heather            12 MVT                     7:46.7   23:11.79   28   
 32 DeVan, Katie              11 Bel Air High School     7:52.0   23:27.63   29   
 33 Edwards, Kari                Western High School     7:54.1   23:33.81   30   
 34 Perez, Kylee              12 Towson High School      7:55.7   23:38.80   31   
 35 Lewis, Theresa               Western High School     7:56.4   23:40.87   32   
 36 Coleman, Martia           11 MVT                     7:57.0   23:42.71   33   
 37 Sowell, Nykisha            9 MVT                     8:10.7   24:23.47   34   
 38 Hartford, Monica             Western High School     8:11.9   24:26.99   35   
 39 Antinozzi, Gabby           9 FAL                     8:15.4   24:37.41   36   
 40 Taggart, Chelsea          11 PAT                     8:17.3   24:43.12   37   
 41 Jones, Kristin            10 FRA                     8:18.1   24:45.55   38   
 42 Cloud, Catherin           11 FAL                     8:25.2   25:06.71   39   
 43 Cohen, Kelsey             10 FRA                     8:31.0   25:23.93   40   
 44 Haselbeck, Melissa         9 FAL                     8:45.9   26:08.31   41   
 45 Butanis, Val              11 FAL                     8:48.9   26:17.30   42   
 46 Hodges, Jasmine           11 PAT                     8:57.9   26:44.28   43   
 47 Smith, Kendra              9 FRA                     8:58.0   26:44.55   44   
 48 Grabau, Beth              11 FAL                     9:03.1   26:59.58   45   
 49 Hebbel, Ashley             9 FRA                     9:09.2   27:18.01   46   
 50 Fiqueroa, Ayo                Western High School     9:12.0   27:26.32   47   
 51 Bawroski, Caitlin          9 CAT                     9:13.2   27:29.71        
 52 Ellet, Phoenix            10 FRA                     9:20.5   27:51.59   48   
 53 Sample, Givante            9 PAT                     9:24.8   28:04.51   49   
 54 Stocks, Monae                Western High School     9:35.7   28:36.92   50   
 55 Grafton, Donya             9 PAT                     9:46.2   29:08.39   51   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 C. Milton Wright Hig         27    1    2    4    9   11   15   17           
      Total Time:  1:37:39.76                                                     
         Average:    19:31.96                                                     
   2 Bel Air High School          58    6    7   12   14   19   23   29           
      Total Time:  1:43:16.29                                                     
         Average:    20:39.26                                                     
   3 Towson High School           74    5    8   16   21   24   26   31           
      Total Time:  1:45:44.25                                                     
         Average:    21:08.85                                                     
   4 Merganthaler Vo-Tech        104   10   13   20   28   33   34                
      Total Time:  1:50:17.98                                                     
         Average:    22:03.60                                                     
   5 Franklin High School        150    3   25   38   40   44   46   48           
      Total Time:  1:59:04.99                                                     
         Average:    23:49.00                                                     
   6 Fallston High School        161   18   27   36   39   41   42   45           
      Total Time:  2:00:33.21                                                     
         Average:    24:06.65                                                     
   7 Western High School         194   30   32   35   47   50                     
      Total Time:  2:07:44.91                                                     
         Average:    25:32.99                                                     
   8 Patapsco High School        202   22   37   43   49   51                     
      Total Time:  2:11:18.35                                                     
         Average:    26:15.67                        

3A South Boys

Licensed to MPSSAA Championship Meet    Hy-Tek's Meet Manager 10/31/03 08:25 PM
                   Region 3A South Championships - 10/30/03                    
                         Region 3A South Championships                         
                                Oak Ridge Park                                 
                                    Results                                    
 
Boys 5k Run CC
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eden, William                Annapolis                      16:04.00     1  
  2 Murphy, Ryan                 Northern                       16:18.00     2  
  3 Lipman, Klayton              Northeast                      16:27.00     3  
  4 Isleib, Brian                Leonardtown                    16:51.00     4  
  5 Julian, Jonathan             Annapolis                      16:57.00     5  
  6 Baumler, Tyler               La Plata                       17:05.00     6  
  7 Wallace, Chris               Northeast                      17:10.00     7  
  8 Anderson, David              La Plata                       17:12.00     8  
  9 Mazzoni, Otto                La Plata                       17:17.00     9  
 10 George, Tim                  Calvert                        17:20.00    10  
 11 Page, Danny                  Leonardtown                    17:26.00    11  
 12 Jackson, Collin              Northern                       17:30.00    12  
 13 Gaviorno, Matt               Annapolis                      17:35.00    13  
 14 Dotson, Josh                 Leonardtown                    17:40.00    14  
 15 Forseth, Erik                Calvert                        17:46.00    15  
 16 Davis, Bradley               Severna Park                   17:47.00    16  
 17 Lipman, Nick                 Northeast                      17:48.00    17  
 18 Bauder, Andrew               Northern                       17:49.00    18  
 19 Goodhue, Mike                Westlake                       17:53.00    19  
 20 Cunningham, Sean             Northeast                      17:59.00    20  
 21 Mazzoni, Nick                La Plata                       18:00.00    21  
 22 Beaudwin, Jason              Leonardtown                    18:05.00    22  
 23 Cyr, Brian                   Severna Park                   18:05.01    23  
 24 Thompson, Sean               Westlake                       18:08.00    24  
 25 Thomas, Robert               Northern                       18:08.01    25  
 26 Hammond, Kevin               La Plata                       18:18.00    26  
 27 Himmelheber, Charlie         Severna Park                   18:22.00    27  
 28 McPherson, Daniel            McDonough                      18:25.00    28  
 29 Hakos, Eric                  Severna Park                   18:30.00    29  
 30 Harris, Charles              Northern                       18:33.00    30  
 31 Eley, Aaron                  Westlake                       18:38.00    31  
 32 DeLa Paz, Alex               Leonardtown                    18:41.00    32  
 33 Hollenczer, Zackary          Northern                       18:42.00    33  
 34 Curry, Ned                   Severna Park                   18:43.00    34  
 35 Edwards, Chaz                Westlake                       18:46.00    35  
 36 Lowman, Shawn                Severna Park                   18:46.01    36  
 37 Lynn, Kevin                  Severna Park                   18:52.00    37  
 38 Jackson, Zach                Annapolis                      18:53.00    38  
 39 Gray, Joseph                 Northern                       18:57.00    39  
 40 Mora, Matt                   Leonardtown                    19:00.00    40  
 41 Wills, Blandon               Westlake                       19:02.00    41  
 42 Ridgway, Jesse               Calvert                        19:12.00    42  
 43 Farrell, Mike                McDonough                      19:13.00    43  
 44 Gammon, Matt                 McDonough                      19:16.00    44  
 45 McClelland, Sam              Calvert                        19:17.00    45  
 46 Haney, Ray                   Northeast                      19:18.00    46  
 47 Zick, Jason                  Westlake                       19:27.00    47  
 48 Boas, Steven                 Leonardtown                    19:38.00    48  
 49 Spiegler, Julian             Chopticon                      19:46.00    49  
 50 Loeper, Brian                La Plata                       19:48.00    50  
 51 Leonard, Ethan               Calvert                        19:48.01    51  
 52 Overby, Ben                  McDonough                      19:48.02    52  
 53 Gowen, Patrick               Westlake                       19:48.03    53  
 54 Lubowski, Tommy              Northeast                      19:53.00    54  
 55 McNulty, Brendan             La Plata                       19:54.00    55  
 56 Malberek, Chris              McDonough                      20:16.00    56  
 57 Robinson, Matt               McDonough                      20:28.00    57  
 58 Foor, Nick                   Calvert                        20:37.00    58  
 59 Thompson, Gary               Chopticon                      20:38.00    59  
 60 Humm, Jacob                  Calvert                        20:58.00    60  
 61 Donohue, James               McDonough                      21:02.00    61  
 62 Palmateer, Bryan             Northeast                      21:10.00    62  
 63 Schonenberg, Will            Annapolis                      21:17.00    63  
 64 Hillman, Jacob               Annapolis                      21:20.00    64  
 65 Hancock, Ryan                Chopticon                      21:47.00    65  
 66 Jones, Andrew                Lackey                         22:09.00  
 67 Vines, Travis                Chopticon                      23:25.00    66  
 68 Tominak, Jason               Chopticon                      23:28.00    67  
 69 Burroughs, Daniel            Chopticon                      23:31.00    68  
 70 Whitaker, Michael            Chopticon                      24:43.00    69  
    
                                        Men
===============================================================================
    1) La Plata                    70        6) Severna Park              129   
    2) Leonardtown                 83        7) Westlake                  150   
    3) Northern                    87        8) Calvert                   163   
    4) Northeast                   93        9) McDonough                 223   
    5) Annapolis                  120       10) Chopticon                 306   

 

3A South Girls

Licensed to MPSSAA Championship Meet    Hy-Tek's Meet Manager 10/31/03 06:47 PM
                   Region 3A South Championships - 10/30/03                    
                         Region 3A South Championships                         
                                Oak Ridge Park                                 
                                    Results                                    
 
Girls 5k Run CC
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Newton, Stephanie            Severna Park                   19:31.00     1  
  2 Owen, Ashley                 Westlake                       19:44.00     2  
  3 Murphy, Keely                Northern                       19:54.00     3  
  4 Ritacco, Megan               Westlake                       20:04.00     4  
  5 Eisenbeiser, Kate            Severna Park                   20:19.00     5  
  6 Brus, Christine              Severna Park                   20:33.00     6  
  7 Ogden, Katie                 Northern                       20:42.00     7  
  8 Pittinger, Bryn              Severna Park                   20:51.00     8  
  9 Stalter, Samantha            La Plata                       20:53.00     9  
 10 Stephens, Casey-Shea         Severna Park                   20:57.00    10  
 11 Torreon, Rhea                Annapolis                      21:12.00    11  
 12 Prue, Jessica                Severna Park                   21:17.00    12  
 13 Pelligrini, Christina        Severna Park                   21:31.00    13  
 14 Jimmerson, Lana              Westlake                       21:50.00    14  
 15 Yox, Jennifer                Calvert                        22:10.00    15  
 16 La Chance, Chelsa            Westlake                       22:26.00    16  
 17 Lehman, Amanda               Annapolis                      22:27.00    17  
 18 Tominack, Sarah              La Plata                       22:32.00    18  
 19 Gleason, Lauren              Annapolis                      22:35.00    19  
 20 Overs, Kristine              Leonardtown                    22:39.00    20  
 21 Kurtz, Jennifer              Chopticon                      22:40.00    21  
 22 Brownlee, Emily              Calvert                        22:49.00    22  
 23 Robertson, Christa           La Plata                       22:52.00    23  
 24 LeClaire, Jeanna             Westlake                       23:04.00    24  
 25 Bird, Erin                   La Plata                       23:05.00    25  
 26 Gleisner, Jodi               Leonardtown                    23:13.00    26  
 27 Shayla, Urban                Northeast                      23:41.00  
 28 Wells, Molly                 La Plata                       23:44.00    27  
 29 Hartman, Dena                Northeast                      23:44.01  
 30 Wettengel, Kelsey            Leonardtown                    23:45.00    28  
 31 Shuman, Hannah               Annapolis                      23:45.01    29  
 32 McCleaf, Amber               Leonardtown                    23:52.00    30  
 33 Watters, Samantha            Calvert                        24:07.00    31  
 34 Cook, Lauren                 Chopticon                      24:11.00    32  
 35 Wieroniey, Anastasia         Northern                       24:11.01    33  
 36 Donnelly, Ann                Westlake                       24:26.00    34  
 37 Gooding, Katie               Annapolis                      24:27.00    35  
 38 Dunn, Jenn                   Westlake                       24:40.00    36  
 39 Tipper, Kara                 La Plata                       24:56.00    37  
 40 Hupp, Laura                  La Plata                       25:00.00    38  
 41 Dalrymple, Jamie             Leonardtown                    25:30.00    39  
 42 Churchward, Danielle         Leonardtown                    25:57.00    40  
 43 Zwissler, Bonnie             Calvert                        26:01.00    41  
 44 Knussman, Erin               Calvert                        26:20.00    42  
 45 Karim, Melanie               Northeast                      26:21.00  
 46 Doshen, Kristan              McDonough                      26:59.00  
 47 Vogt, Rebecca                Northern                       27:07.00    43  
 48 Beasley, Jessica             Calvert                        27:10.00    44  
 49 Green, Brittany              Northern                       27:47.00    45  
 50 McCray, Audrey               Calvert                        28:23.00    46  
 51 Karimi, Najeela              McDonough                      28:43.00  
 52 Hillman, Amy                 Northern                       29:05.00    47  
 53 Debevoise, Nikki             Leonardtown                    29:12.00    48  
 54 Nunziata, Schyler            McDonough                      31:31.00  
 55 Stewart, Ashley              Chopticon                      32:01.00    49  
 56 Summers, Mandy               Chopticon                      32:33.00    50  
 57 Griffin, Alisa               Chopticon                      33:21.00    51  
 
                                        Women
===============================================================================
1) Severna Park High School    30                5) Northern High School       130    
2) Westlake High School        60                6) Leonardtown High School    143 
3) La Plata High School       102                7) Calvert High School        151 
4) Annapolis High School      111                8) Chopticon High School      204
      

DyeStat Maryland

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004