States
Maryland

Mid-Atlantic Classic

9/14/02 at Goucher College, Baltimore MD

Contact: John Caslin, Goucher College

Results | Schools |


Results

Boys - Girls

Boys

1. St. Mark's HS (De) 57
2. West Springfield (VA) 59
3. Dover (De) 82
4. Langley (Va) 91
5. York Suburban (Pa) 140
6. Calvert Hall (Md) 171
7. Seneca Valley (Md) 178
8. Fallston (Md) 190
9. Towson (Md) 227
10. Brandywine (De) 267
11. Stonewall Jackson (Va) 277
12. Eastern Tech. (Md) 346

Goucher College	Hy-Tek's MEET MANAGER  6:31 PM  09/14/2002  Page 1
Mid-Atlantic Classic - 09/14/2002 Boys 5k Run CC Varsity ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Day, Jeff W Springfiel 16:26.33 1 2 Darlington, Chad St.Mark's 16:51.41 2 3 Hoffman, Kyle St.Mark's 17:02.43 3 4 Worley, Richard Dover High School 17:11.22 4 5 Gibson, Charles Dover High School 17:16.91 5 6 Tobin, Steven W Springfiel 17:17.63 6 7 Groark, Colin Langley High School 17:22.71 7 8 Boyle, Patrick Dover High School 17:29.19 8 9 O'Brian, Matt St.Mark's 17:40.22 9 10 Harper, Will Langley High School 17:40.92 10 11 DiMauro, Ryan Fallston 17:41.50 11 12 Brown, Ben Seneca Valle 17:48.35 12 13 Gilman, Alex Langley High School 17:48.93 13 14 Oelschlager, Kurt Seneca Valle 17:50.11 14 15 Beale, Daniel W Springfiel 17:55.02 15 16 Briggs, Matt CH 17:58.79 16 17 Martin, Jacob St.Mark's 18:01.97 17 18 Kwak, Tim W Springfiel 18:03.89 18 19 Cook, John W Springfiel 18:04.46 19 20 Buckley, Adam W Springfiel 18:04.83 20 21 Erdenbrack, Sean York 18:05.17 21 22 Wiest, Zachary York 18:05.41 22 23 Cecelski, Stefan W Springfiel 18:08.54 23 24 VanHouwe, Darren York 18:19.64 24 25 Head, Austen Langley High School 18:23.36 25 26 Vocke, Scott Towson High School 18:27.64 26 27 Griffith, Pat St.Mark's 18:30.33 27 28 Golladay, Zak St.Mark's 18:35.09 28 29 Valero, Dan York 18:38.74 29 30 Rominger, Jeff Brandywine 18:44.24 30 31 Baldwin, Aaron Dover High School 18:44.80 31 32 Bauer, Dustin CH 18:45.38 32 33 Fetrow, Spencer York 18:48.90 33 34 Smith, Gary Dover High School 18:51.15 34 35 Neff, Jeffery York 18:52.25 35 36 Morse, Jeff Langley High School 19:03.74 36 37 Nasuta, Michael CH 19:07.51 37 38 Harris, Brendan Fallston 19:09.86 38 39 Patel, Vishal Seneca Valle 19:11.83 39 40 Cousins, Chris Stonewall Ja 19:13.18 40 41 Cochran, Chad Fallston 19:17.56 41 42 Deachilla, Pat CH 19:23.05 42 43 Herman, Anthony York 19:23.42 43 44 Wielepski, Adam CH 19:23.80 44 45 Nielson, Ben Brandywine 19:24.23 45 46 Michlovich, Robbie St.Mark's 19:25.87 46 47 Smith, Josh Seneca Valle 19:36.13 47 48 Schmid, Kyle Towson High School 19:36.49 48 49 Motsay, James CH 19:41.15 49 50 Datsko, Brian Fallston 19:41.85 50 51 Wood, John Towson High School 19:42.84 51 52 Detwiler, Joel Towson High School 19:49.92 52 53 Bafford, Corey Fallston 19:52.98 53 54 Saad, George Dover High School 19:55.36 54 55 McMenamin, Tom Towson High School 19:58.37 55 56 Snodgrass, Andrew Brandywine 20:01.70 56 57 Weaver, Erik Octorara 20:03.31 58 Slevin, Pat Stonewall Ja 20:08.85 57 59 Depash, Thaddeus Eastern Tech 20:13.59 58 60 Pasko, Steve Fallston 20:18.27 59 61 Clements, Ryan Stonewall Ja 20:24.51 60 62 Walters, Adam Stonewall Ja 20:26.26 61 63 Webb, Calvin Towson High School 20:37.34 62 64 Strittmatter, Dan Stonewall Ja 20:43.02 63 65 Winiarski, Chris Eastern Tech 20:44.16 64 66 Taylor, Evan Brandywine 20:52.05 65 67 Larichiuta, Ryan Fallston 20:55.36 66 68 Maurer, Tom Stonewall Ja 20:58.70 67 69 Connoly, Arlen Stonewall Ja 21:01.95 68 70 Hagen, Jon Seneca Valle 21:02.73 69 71 Good, Matt Seneca Valle 21:03.08 70 72 Bush, Pete Octorara 21:06.04 73 Hershey, Kelby Octorara 21:07.12 74 Wallace, Allen Towson High School 21:17.72 71 75 McNew, Chris Eastern Tech 21:31.10 72 76 Davis, Anthony Brandywine 21:52.68 73 77 Myers, Scott Eastern Tech 22:02.10 74 78 Pauley, Chris Stonewall Ja 22:12.83 79 Hoover, Eric Brandywine 22:44.52 75 80 Uthgenannt, Chris Brandywine 22:44.83 76 81 Miles, Maurice Dover High School 23:07.66 77 82 Marshall, Casey Seneca Valle 23:16.54 78 83 Tyree, Robert Eastern Tech 24:19.97 79 84 Cole, Scott Eastern Tech 24:51.18 80 85 Stone, David Eastern Tech 25:40.25 81  

Girls

1. West Springfield (VA) 72
2. Maryvale Prep (Md) 81
3. Padua Academy (De) 125
4. York Suburban (Pa) 126
5. Brandywine (De) 128
6. Langley (Va) 129
7. St. Marks (De) 165
8. Ursuline Academy (De) 175
9. Colts Neck (NJ) 206
10. Stonewall Jackson (Va) 216
11. Towson 242
12. Fallston 345
13. Dover 389

NAME TEAM TIME PLACE SCORE
Sullivan, Kelly Maryvale 19:36 1 1
Milot, Kristin Stonewall Jack 20:08 2 2
Antonopoulos, Christina York Sub 20:19 3 3
Antonopoulos, Yianna York Sub 20:21 4 4
Sullivan, Glenna Maryvale 20:30 5 5
Brousall, Anna Brandywine 20:38 6 6
Leitsch, Jessica Brandywine 20:38 7 7
Lichtner, Samantha Padua 20:52 8 8
Husain, Huma West Springfield 20:56 9 9
Nakazawa, Kelly Langley 21:32 10 10
Mueller, Andrea West Springfield 21:37 11 11
Spadaro, Michelle St. Marks 21:38 12 12
Clark, Becky Maryvale 21:41 13 13
Scharfen, Anna Langley 21:42 14 14
McCaffrey, Mary Kate Padua 21:44 15 15
Nitzberg, Merideth West Springfield 21:45 16 16
Nitzberg, Robbie West Springfield 21:46 17 17
Taylor, Julie Ursuline 21:47 18 18
Haney, Sarah Octorara 21:48 19
Powers, Jennifer West Springfield 21:55 20 19
Delgado, Andrea West Springfield 21:56 21 20
Plenzo, Danielle Colts Neck 21:58 22 21
Sanchez, Alison Brandywine 21:58 23 22
Peters, Amanda Maryvale 22:09 24 23
Lamb, Jacqueline Langley 22:15 25 24
McLaughlin, Kathleen Ursuline 22:21 26 25
Gillenwater, Jenny Towson 22:26 27 26
Shane, Laura Towson 22:30 28 27
Montague, Jen St. Marks 22:31 29 28
Cleary, Janet Padua 22:32 30 29
Urso, Kerry Stonewall Jack 22:33 31 30
Dougherty, Amanda Ursuline 22:34 32 31
Mahoney, Melanie Colts Neck 22:46 33 32
Zellers, Leah York Sub. 22:50 34 33
Justison, Jacki St. Marks 22:52 35 34
Zimmerman, Jill Langley 22:57 36 35
Morton, Sarah Padua 22:57 37 36
Walsh, Jessica Padua 22:58 38 37
Price, Lianne Colts Neck 23:01 39 38
Lewis, Kim Maryvale 23:01 40 39
Dumais, Katie Maryvale 23:03 41 40
DiMauro, Jenny Fallston 23:03 42 41
Bradfield, Natalie York Sub. 23:04 43 42
Gupta, Sonja St. Marks 23:06 44 43
Davis, Lacey York Sub 23:08 45 44
Wason, Leslie Brandywine 23:11 46 45
Nakazawa, Andrea Langley 23:12 47 46
Ogden, Kate St. Marks 23:13 48 47
Gordon, Stephanie Brandywine 23:13 49 48
Griffith, Stephanie Ursuline 23:14 50 49
Richmond, Jordan Stonewall 23:17 51 50
Hatch, Emily West Springfield 23:24 52 51
Willis, Jordan York Sub 23:26 53 52
Walsh, Kaitlin Ursuline 23:28 54 53
Micahalaski, Jen Octorara 23:33 55
Meany, Beth Padua 23:39 56 54
Holden, Kate St. Marks 23:42 57 55
Gildenwater, Liz Towson 23:44 58 56
Patterson, Laura Colts Neck 23:46 59 57
Wakeman, Jenny Colts Neck 23:51 60 58
Perez, Kristen Maryvale 23:57 61 59
Rohrbach, Liz St. Marks 23:58 62 60
Stoltenberg, Dana Brandywine 24:05:00 63 61
Boggs, Christin Langley 24:07:00 64 62
Taylor, Hillary Brandywine 24:11:00 65 63
Carey, Elizabeth Stonewall 24:17:00 66 64
Perez, Kylee Towson 24:21:00 67 65
Walsh, Katie Dover 24:27:00 68 66
McSweeney, Mary Fallston 24:33:00 69 67
Cacanaugh, Laura Towson 24:41:00 70 68
Miller, Stephanie Ursuline 24:47:00 71 69
Joslin, Amanda Stonewall 24:47:00 72 70
Dizio, Jessica Langley 24:48:00 73 71
Murphy, Amy Maryvale 24:48:00 74
Pillon, Kaitlyn Towson 24:57:00 75 72
Druetzler, Erin Stonewall 25:06:00 76 73
Buresh, Meg Towson 25:18:00 77 74
Baldwin, Jasmine Dover 25:24:00 78 75
Larned, Marcha Ursuline 25:24:00 79 76
Gulden, Katy Stonewall 25:33:00 80 77
Jones, Christina Fallston 25:36:00 81 78
Jarjisian, Heather Octorara 25:39:00 82
Starr, Meghan Fallston 26:26:00 83 79
Henderson, Brittney Fallston 26:52:00 84 80
Lee, Tiffanee Dover 27:10:00 85 81
Brenner, Amanda Dover 27:22:00 86 82
Busler, Michelle Fallston 27:26:00 87 83
D'Alessio, Jen Seneca Valley 27:48:00 88
Bonaparte, Rachel Eastern Tech 27:56:00 89
Gatza, Meg Fallston 28:05:00 90 84
Castro, Lori Dover 30:55:00 91 85
Nelson, Katheryn Seneca Valley 31:53:00 92
Murray, Kathleen Seneca Valley 32:01:00 93
Gillis, Shalia Dover 32:17:00 94 86
Gardiner, Amanda Dover 32:48:00 95 87

 

 

Teams

17 schools are entered from Maryland, Virginia, Delaware, Pennsylvania, and New Jersey.

Colts Neck (NJ) - girls team only
Ursuline Academy - DE
Padua Academy - De
St. Marks HS - De
Brandywine -De
Dover -De
West Springfield -Va
Langley -Va
Stonewall Jackson - Va
York Suburban - Pa
Octorara - Pa
Maryvale Prep - Md
Seneca Valley -Md
Eastern Tech. - Md
Calvert Hall - Md
Towson - Md
Fallston - Md

DyeStat Maryland

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003