HOME US News States
Kansas 2003 cross country
Jayhawk Invite
Feb 1, 2004 at U. Kansas

| Results |

Boys - Highland Park Topeka jr Jared Huske triples 8.03 60H US#4, 7.13 60D, and 22.67 200m.
Girls - Ashley Brown 9.08 60H.

Results

Boys - Girls

results by Ticker Timing

Licensed to Ticker Timing               Hy-Tek's Meet Manager 2/1/2004 07:10 PM
            2004 Jayhawk Indoor High School Invitational - 2/1/2004            
                             University of Kansas                              
                    Anschutz Sports Pavilion - Lawrence, KS                    
                                    Results     

Boys

Boys 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Huske, Jared              16 Huske & Braden            7.13q  3 
  2 Ledbetter, Anthony           Gardner Edge TC           7.25q  2 
  3 Griffin, Mario               Kansas City Spri          7.28q  2 
  4 Thiesfeld, Nate              Gardner Edge TC           7.35q  3 
  5 Hammond, Nathaniel           Kansas City Spri          7.37q  2 
  6 Marshall, Ben                Rockets                   7.40q  1 
  7 Cairns, Richard              Unattached                7.41q  1 
  8 Braden, Prince               Huske & Braden            7.47q  3 
  9 Birdsong Jr, Sylvester       Unattached                7.52q  1 
 10 Singh, Anish                 Rockets                   7.53q  1 
 11 Demby, Richard               DEMBY                     7.53q  2 
 12 Demby, Kameron               Lawrence Track            7.53q  2 
 13 Walker, Brandon              Buhler Squirrels          7.63q  2 
 14 Dawson, P.J.                 Huske & Braden            7.78q  1 
 15 Niemack, Reed                Lyndon TC                 7.86q  3 
 16 Geier, Matthew            17 Unattached                8.37q  3 
 17 Johnson, Aaron               Unattached                9.54   1 
 18 Francisco, Corbin            Unattached                9.59   1 
 
Boys 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Huske, Jared              16 Huske & Braden            7.14   2 
  2 Griffin, Mario               Kansas City Spri          7.27   2 
  3 Thiesfeld, Nate              Gardner Edge TC           7.34   2 
  4 Marshall, Ben                Rockets                   7.35   2 
  5 Hammond, Nathaniel           Kansas City Spri          7.38   2 
  6 Singh, Anish                 Rockets                   7.48   1 
  7 Braden, Prince               Huske & Braden            7.53   2 
  8 Cairns, Richard              Unattached                7.55   2 
  9 Demby, Richard               DEMBY                     7.68   1 
 10 Walker, Brandon              Buhler Squirrels          7.71   1 
 11 Dawson, P.J.                 Huske & Braden            7.83   1 
 12 Niemack, Reed                Lyndon TC                 7.94   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Huske, Jared              16 Huske & Braden           22.67   3 
  2 Marshall, Ben                Rockets                  23.33   2 
  3 Ledbetter, Anthony           Gardner Edge TC          23.49   3 
  4 Griffin, Mario               Kansas City Spri         23.57   2 
  5 Gillmore, Jared           17 Buhler Squirrels         23.95   3 
  6 Singh, Anish                 Rockets                  24.41   2 
  7 Walker, Brandon              Buhler Squirrels         24.42   2 
  8 Demby, Kameron               Lawrence Track           24.76   1 
  9 Cairns, Richard              Unattached               24.78   1 
 10 Braden, Prince               Huske & Braden           24.79   3 
 11 Demby, Richard               DEMBY                    24.93   1 
 12 Francisco, Kendall           Unattached               25.22   1 
 13 Dawson, P.J.                 Huske & Braden           25.71   1 
 14 Niemack, Reed                Lyndon TC                25.73   1 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ledbetter, Anthony           Gardner Edge TC          53.76   2 
  2 Rastok, Ryan                 Rockets                  53.90   2 
  3 Weidner, Josh             16 ERH                      55.58   1 
  4 Schultz, Zachary             Garden City TC           55.67   1 
  5 Francisco, Kendall           Unattached               56.40   1 
  6 Demby, Richard               DEMBY                    57.16   2 
  7 Pullen, Chris                Unattached               58.53   2 
 
Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Wildin, Ross              17 Buhler Squirrels       4:32.62  
  2 Pullen, Chris                Unattached             4:34.48  
  3 Musser, Bret                 Unattached             4:35.90  
  4 Rollins, Josh                Unattached             4:41.74  
  5 Geary, Aaron                 Blue Valley TC         4:42.21  
  6 Boyer, Lane                  Unattached             4:42.97  
  7 Patrick, Ryan                Unattached             4:50.49  
  8 Martin, Spencer              Rockets                4:51.37  
  9 Schneider, Danny             Rockets                4:55.42  
 10 Rock, Alex                   Rockets                4:55.56  
 11 Phillips, Brock           16 ERH                    4:56.36  
 12 Weidner, Josh             16 ERH                    4:57.42  
 13 Ternes, Brock                Emporia Track Cl       4:58.16  
 14 Delmott, Skyler              Emporia Track Cl       5:02.43  
 15 Myers, John                  Unattached             5:03.22  
 16 McDonald, Jared              Rockets                5:06.71  
 17 Houser, Stephen           18 ERH                    5:21.60  
 18 Heim, Sam                    Emporia Track Cl       5:31.46  
 19 Smith, Mark               16 ERH                    5:40.09  
 20 Burns, Cody                  Kansas Thunder         5:40.29  
 21 Parker, Billy                Unattached             6:03.31  
 22 Whitmore, Ethan              Olpe Track Club        6:20.96  
 
Boys 600 Yard Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Reilly, Adam                 Unattached             1:16.48  
  2 Squier, Nick                 Rockets                1:16.61  
  3 Gillmore, Jared           17 Buhler Squirrels       1:18.51  
  4 Schultz, Zachary             Garden City TC         1:20.38  
  5 Escobar, Hugo                Emporia Track Cl       1:23.21  
  6 Scollon, James               Rockets                1:27.41  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Wildin, Ross              17 Buhler Squirrels       2:03.71  
  2 Thiesfeld, Nate              Gardner Edge TC        2:04.56  
  3 Ronne, Taylor                Unattached             2:04.91  
  4 Pullen, Chris                Unattached             2:05.15  
  5 Musser, Bret                 Unattached             2:05.48  
  6 Camien, Shea                 Emporia Track Cl       2:09.64  
  7 Orr, Mark                    Unattached             2:10.87  
  8 Kroll, Alan                  Unattached             2:11.55  
  9 Garcia, Nick                 Emporia Track Cl       2:12.82  
 10 Orozco, Simon                Unattached             2:13.40  
 11 Kucza, Mark                  Lawrence Track         2:16.47  
 -- Whitmore, Ethan              Olpe Track Club            DNF  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Musser, Bret                 Unattached             9:28.22  
  2 Geary, Aaron                 Blue Valley TC         9:28.58  
  3 Boyer, Lane                  Unattached             9:28.71  
  4 Ternes, Brock                Emporia Track Cl       9:55.23  
  5 Reilly, Adam                 Unattached             9:57.09  
  6 Delmott, Skyler              Emporia Track Cl      10:00.37  
  7 Trent, Aaron                 Rockets               10:08.48  
  8 Phillips, Brock           16 ERH                   10:11.86  
  9 McDonald, Jared              Rockets               10:24.11  
 10 Myers, John                  Unattached            10:27.35  
 11 Morgison, Kyle               Lawrence Track        10:49.74  
 12 Kucza, Jacob                 Lawrence Track        11:05.66  
 13 Smith, Mark               16 ERH                   11:49.07  
 14 Burns, Cody                  Kansas Thunder        12:08.52  
 
Boys 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Huske, Jared              16 Huske & Braden            8.03q 
  2 Rastok, Ryan                 Rockets                   9.07q 
  3 Knapp, Daniel                Buhler Squirrels          9.61q 
  4 Lewis, Brian                 Unattached                9.90q 
  5 Demby, Richard               DEMBY                    12.62q 
 
Boys 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Huske, Jared              16 Huske & Braden            8.28  
  2 Rastok, Ryan                 Rockets                   9.42  
  3 Knapp, Daniel                Buhler Squirrels          9.57  
  4 Demby, Richard               DEMBY                     9.70  
  5 Lewis, Brian                 Unattached               10.24  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Rockets  'A'                                        3:36.68  
  2 Emporia Track Club  'A'                             3:43.47  
  3 Rockets  'B'                                        3:44.86  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Rockets  'A'                                        8:24.56  
  2 Emporia Track Club  'A'                             8:46.06  
  3 Rockets  'B'                                        9:14.23  
  4 Little Lions  'A'                                   9:16.92  
 
Boys High Jump
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Birdsong Jr, Sylvester       Unattached             5-10.00      1.77m 
 -- Demby, Kameron               Lawrence Track              NH            
 -- Schmidt, Drew                Unattached                  NH            
 
Boys Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Schiller, Bryan              Kansas Thunder        11-00.00      3.35m 
  2 Geier, Matthew            17 Unattached           J11-00.00      3.35m 
  3 George, Ryan                 Unattached           J11-00.00      3.35m 
 -- Zangeneh, Ramin              Unattached                  NH            
 
Boys Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Williams, Leron           17 Omaha Bullets            6.60m   21-08.00 
  2 Birdsong Jr, Sylvester       Unattached               6.24m   20-05.75 
  3 Walker, Brandon              Buhler Squirrels         6.10m   20-00.25 
  4 Coomes, Brad                 Oak Park TC              5.52m   18-01.50 
  5 Niemack, Reed                Lyndon TC                5.02m   16-05.75 
 
Boys Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Braden, Prince               Huske & Braden          12.60m   41-04.25 
      12.33m  11.77m  PASS  12.19m  12.60m  12.28m
  2 Coomes, Brad                 Oak Park TC             12.45m   40-10.25 
      FOUL  12.45m  FOUL  12.07m  12.39m  12.34m
  3 Williams, Leron           17 Omaha Bullets           12.37m   40-07.00 
      FOUL  FOUL  12.37m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Walker, Brandon              Buhler Squirrels        12.36m   40-06.75 
      12.36m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  11.90m
 -- Lewis, Brian                 Unattached                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Penny, Scott                 Unattached            51-04.50     15.65m 
      49-08.75  48-04.50  47-08.50  49-09  50-08  51-04.50
  2 Helm, Brandon                Kansas Thunder        46-07.75     14.21m 
      44-06  46-07.75  46-00.50  46-03  45-06.50  45-02.75
  3 Rakes, Gary                  Unattached            41-04.00     12.59m 
      41-04  39-03.75  39-05.25  39-08.75  40-05.25  41-02.25
 

Girls

Girls 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bruce, Brittany              Kansas City Spri          7.92q  2 
  2 Gay, Michelle                K.C. Flyers               8.02q  2 
  3 Douglas, LaNeisha            Kansas City Spri          8.14q  2 
  4 Guevel, Katie                Unattached                8.35q  1 
  5 Slater, Cathy                Olpe Track Club           8.44q  2 
  6 Schooler, Angie              Unattached                8.58q  2 
  7 Penny, Kris                  Lawrence Track            8.63q  1 
  8 Demby, Erica                 DEMBY                     8.72q  1 
  9 Kenny, Amanda                Unattached                9.06q  1 
 10 Bolz, Cara                   Unattached                9.11q  2 
 11 Harris, Kristin              Unattached                9.46q  1 
 12 Berry, Bridgette             Unattached               10.21q  1 
 -- Bridges, Lynita              Kansas City Spri            FS   2 
 
Girls 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Bruce, Brittany              Kansas City Spri          8.00   2 
  2 Gay, Michelle                K.C. Flyers               8.01   2 
  3 Douglas, LaNeisha            Kansas City Spri          8.13   2 
  4 Guevel, Katie                Unattached                8.28   2 
  5 Schooler, Angie              Unattached                8.56   2 
  6 Demby, Erica                 DEMBY                     8.69   2 
  7 Slater, Cathy                Olpe Track Club           8.71   2 
  8 Penny, Kris                  Lawrence Track            8.93   2 
  9 Kenny, Amanda                Unattached                9.35   1 
 10 Bolz, Cara                   Unattached                9.48   1 
 11 Berry, Bridgette             Unattached               10.46   1 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Bruce, Brittany              Kansas City Spri         26.10   3 
  2 Gay, Michelle                K.C. Flyers              26.14   3 
  3 Bridges, Lynita              Kansas City Spri         26.92   3 
  4 Douglas, LaNeisha            Kansas City Spri         27.03   2 
  5 Stump, Natalie               Unattached               27.53   3 
  6 Smith, Adrienne              Kansas City Spri         27.98   2 
  7 Slater, Cathy                Olpe Track Club          28.23   2 
  8 Schooler, Angie              Unattached               28.67   2 
  9 Howell, Katrina              Unattached               28.92   2 
 10 Riley, Kasheena              Unattached               29.85   3 
 11 Dawkins, Shannon             Francis HowellTC         30.80   1 
 12 Valencia, Alsyha             Rockets                  31.08   1 
 13 Kenny, Amanda                Unattached               31.32   2 
 14 Bolz, Cara                   Unattached               31.54   1 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Slater, Cathy                Olpe Track Club        1:06.05   1 
  2 Howell, Katrina              Unattached             1:06.14   1 
  3 Smith, Adrienne              Kansas City Spri       1:06.82   2 
  4 Ballock, Megan            15 Kansas Thunder         1:08.95   2 
  5 Shaffer, Maurissa            Unattached             1:12.61   1 
  6 Dawkins, Shannon             Francis HowellTC       1:14.97   2 
  7 Bolz, Cara                   Unattached             1:16.42   2 
 
Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Valencia, Alsyha             Rockets                5:25.06  
  2 Abbott, Connie               Unattached             5:25.53  
  3 Ogle, Erica               18 Baldwin Track Cl       5:47.62  
  4 Coen, Kaitlyn                Hays TC                6:01.90  
  5 Seats, Cara               15 Kansas Thunder         6:13.65  
  6 Lee, Robyn                   Rockets                6:14.74  
  7 Cristobal, Tatyana           Emporia Track Cl       6:34.53  
  8 Rowden, Kate                 Lawrence Track         6:37.31  
 
Girls 600 Yard Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Westgate, Missy           16 Baldwin Track Cl       1:43.59  
  2 Howard, Monica               Unattached             2:11.30  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Shaffer, Maurissa            Unattached             2:36.03  
  2 Askins, Madison              Park Hill S TC         2:36.76  
  3 Kelley, Alison               Unattached             2:37.12  
  4 Ballock, Megan            15 Kansas Thunder         2:37.94  
  5 Sisson, Regan                Kansas Thunder         2:40.08  
  6 Klotz, Heather               Leavenworth TC         2:40.28  
  7 Johnson, Megan               Lawrence Track         2:42.59  
  8 Showalter, Andrea            Kansas City Spri       2:43.19  
  9 Henry, Lacey                 Leavenworth TC         2:50.42  
 10 Manago, Bianca               Lansing TC             2:52.66  
 11 Harris, Kristin              Unattached             3:01.45  
 12 Tunget, Tori                 Kansas Thunder         3:11.91  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1 Kelley, Laura                Blue Valley TC        11:02.35  
  2 Coen, Kaitlyn                Hays TC               12:14.22  
  3 Lee, Robyn                   Rockets               12:52.41  
  4 Cristobal, Tatyana           Emporia Track Cl      13:26.36  
 
Girls 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Ashley                Unattached                9.08q 
  2 Counts, Terri                Kansas City Spri          9.46q 
  3 Magnuson, Amy                Unattached                9.84q 
  4 Guevel, Katie                Unattached               10.04q 
  5 Schooler, Angie              Unattached               10.37q 
  6 Dawkins, Shannon             Francis HowellTC         11.41q 
  7 Demby, Erica                 DEMBY                    13.07q 
 
Girls 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Brown, Ashley                Unattached                9.11  
  2 Guevel, Katie                Unattached                9.56  
  3 Magnuson, Amy                Unattached                9.57  
  4 Counts, Terri                Kansas City Spri          9.65  
  5 Schooler, Angie              Unattached               10.62  
  6 Demby, Erica                 DEMBY                    10.93  
  7 Dawkins, Shannon             Francis HowellTC         12.17  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Baldwin Track Club  'A'                             4:31.38  
  2 Rockets  'A'                                        4:34.77  
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Baldwin Track Club  'A'                            10:52.28  
  2 Rockets  'A'                                       11:03.48  
  3 Kansas Thunder  'A'                                11:11.60  
 
Girls High Jump
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Frisbie, Sam                 Rockets                5-04.00      1.62m 
  2 Lund, Kiley                  Buhler Squirrels       5-00.00      1.52m 
  3 Vander Tuig, Amanda       15 Baldwin Track Cl      J5-00.00      1.52m 
  4 Berg, Katie                  Unattached            J5-00.00      1.52m 
  5 Howard, Monica               Unattached             3-04.00      1.01m 
 
Girls Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Culver, Erica                Unattached             9-06.00      2.89m 
  2 Eustice, Sara                Lansing TC             8-06.00      2.59m 
  3 Roy, Kellie                  Hays TC                8-00.00      2.43m 
  4 Windheuser, Laura            Unattached            J8-00.00      2.43m 
 -- Chow, Christal               Unattached                  NH            
 -- Ornburn, Chelsey             Lawrence Track              NH            
 
Girls Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Obiorah, Ije              17 Thunderbolt Trac      16-11.00      5.15m 
      17-03 x  x             
  2 Stump, Natalie               Unattached            16-00.75      4.89m 
      16-00 x  x             
  3 Schooler, Angie              Unattached            15-07.25      4.75m 
      15-07.75 x  x             
  4 Mccall, Rachel               Unattached            14-11.00      4.54m 
  5 Raithel, Deborah             Unattached            14-01.75      4.31m 
      14-11.75 x  x             
  6 Kerr-Niermann, Katie         Unattached            14-00.75      4.28m 
      14-05.25 x  x             
  6 Berg, Katie                  Unattached            14-00.75      4.28m 
      14-00.75 x  x             
  8 Kenny, Amanda                Unattached            13-06.25      4.12m 
      13-06.25 x  x             
  9 Bolz, Cara                   Unattached            12-11.00      3.93m 
      12-11 x  x             
 10 Harmon-Thomas, Alexa         Lawrence Track        11-01.75      3.39m 
      11-01.75 x  x             
 11 Berry, Bridgette             Unattached             9-01.00      2.76m 
      9-01 x  x             
 
Girls Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Riley, Kasheena              Unattached            33-01.50     10.09m 
      FOUL  33-01.50  32-10.50  32-01.25  FOUL  FOUL
  2 Berg, Katie                  Unattached            32-11.75     10.05m 
      31-05  31-04.50  31-03.75  32-06  31-01.50  32-11.75
  3 Stump, Natalie               Unattached            32-11.00     10.03m 
      31-05.75  31-04  FOUL  FOUL  32-11  32-10.25
  4 Raithel, Deborah             Unattached            31-09.75      9.69m 
      FOUL  30-04  FOUL  31-09.75  FOUL  FOUL
  5 Kerr-Niermann, Katie         Unattached            31-04.00      9.55m 
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Phillips, Ebony           17 Unity Track Club          FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Girls Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals           
==========================================================================
  1 Grizzle, Roxanne             Kansas Thunder        33-00.75     10.07m 
      33-00.75  31-04.50  30-05.50  29-10  30-07.25  29-02.50
 
       

DyeStat Kansas

 

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004