HOME US News States
Georgia 2003 cross country
Georgia State Meet
Nov 8, 2003 at Carrollton High School

| Results | Complete coverage on gatfxc.com | Best Marks |

5A: Ryley Miller 15:37 is best of day. Brookwood boys 82 (3 7 14 15 43) edge Collins Hill 88 (10 11 12 27 28), and Collins Hill girls 72 (1 8 13 24 26) edge Lakeside Dekalb 83 (5 14 19 22 23).
4A: Marist sweeps.
3A: Westminster sweeps, 12th straight for girls and 8th straight for boys.
2A: Haley Kilff 18:38 is fastest of day. Grady jr Nick Stephens 15:49 finishes unbeaten season with second best time of day.
1A: Landmark sweeps.

  TEAM INDIVIDUAL
Brookwood 82 Ryley Miller , South Gwinnett 15:37
Collins Hill 72 Shelley Taylor, NW Whitfield 18:55
Marist 36 James Rafferty, Marist 16:20
Marist 48 Laura Mayo, North Forsyth 19:13
Westminster 35 Charles Slick, Lovett 16:39
Westminster 48 Hillary White, Westminster 19:32
Blessed Trinity 64 Nick Stephens
Wesleyan 103 Haley Kilff, Holy Innocents 18:38
Landmark 59 Justin Smith, Athens Academy 16:48
Landmark 45 Gabbie Pina, Schley County 20:16

Best Marks - performances qualifying for DyeStat Elite national ranking

Time Dist Runner Pos/Meet
    BOYS  
15:37 5k Miller, Ryley 2004, South Gwinnett GA 1 @ 5A State Meet GA 11/8/2003
15:50 5k Stephens, Nick , Grady GA 1 @ 2A State Meet GA 11/8/2003
15:55 5k Bryfczynski, Sam 2005, Walton GA 3 @ 5A State Meet GA 11/8/2003
15:55 5k Dickhaus, Charlie 2004, Walton GA 2 @ 5A State Meet GA 11/8/2003
15:58 5k Roberson, Matt , Brookwood GA 4 @ 5A State Meet GA 11/8/2003
15:59 5k Gordon, Matt 2004, Dacula GA 5 @ 5A State Meet GA 11/8/2003
    GIRLS  
18:38 5k Kilff, Haley , Holy Innocents GA 1 @ 2A State Meet GA 11/8/2003
18:47 5k Vernon, Kiah , Grady GA 2 @ 2A State Meet GA 11/8/2003
18:55 5k Taylor, Shelley 2006, NW Whitfield GA 1 @ 5A State Meet GA 11/8/2003

Results

complete results are on gatfxc.com

5A Boys

Carrollton High School                                     Hy-Tek's Meet Manager
                     2003 State Cross Country Meet - 11/8/03                     
                             Carrollton High School                              
                              Last Completed Event                               
 
Event 9  Boys 5k Run CC AAAAA
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Miller, Ryley                South Gwinnett        15:36.54                  
  2 Dickhaus, Charlie            Walton                15:54.55    1             
  3 Bryfczynski, Sam             Walton                15:54.99    2             
  4 Roberson, Matt               Brookwood             15:57.18    3             
  5 Gordon, Matt                 Dacula                15:58.63    4             
  6 McClay, Ryan                 Dacula                16:03.09    5             
  7 Lavender, Blais              Dacula                16:03.49    6             
  8 Trilistey, Nazar             Brookwood             16:03.96    7             
  9 Loerke, Robert               Harrison              16:07.77    8             
 10 Grickson, Alex               Parkview              16:15.70    9             
 11 Frasier, Nathan              Collins Hill          16:16.01   10             
 12 Marino, Jesse                Collins Hill          16:18.87   11             
 13 Blount, Kenny                Collins Hill          16:25.37   12             
 14 McWalters, Alex              Lassiter              16:31.55   13             
 15 O'Connor, Tommy              Brookwood             16:33.06   14             
 16 Wrigley, Brett               Brookwood             16:34.45   15             
 17 Walker, Nelson               Sequoyah              16:36.96                  
 18 Gerson, Xan                  Pope                  16:37.93   16             
 19 Shankle, Daniel              Starr's Mill          16:44.03   17             
 20 Potts, Brian                 McEachern             16:45.23   18             
 21 Wiley, Danny                 Lakeside-Dekalb       16:50.84   19             
 22 Converse, Brian              Parkview              16:51.14   20             
 23 Hague, Michael               Parkview              16:51.79   21             
 24 McMillan, D.J.               Chattahoochee         16:52.34   22             
 25 Kyle, David                  Lassiter              16:52.66   23             
 26 Heller, Jay                  Walton                16:53.03   24             
 27 Allinger, Patrick            Parkview              16:53.32   25             
 28 Mimms, Erek                  Milton                16:53.84   26             
 29 Amador, Miguel               Collins Hill          16:56.52   27             
 30 Bockman, Ryan                Collins Hill          16:59.66   28             
 31 Cameron, Fredrick            Pope                  17:02.43   29             
 32 Woods, Drew                  Harrison              17:03.01   30             
 33 Burks, Phillip               South West Dekalb     17:04.65   31             
 34 Carson, Jared                Campbell              17:06.19                  
 35 Swan, Chris                  Lassiter              17:08.59   32             
 36 Ellison, Dan                 Milton                17:09.67   33             
 37 Warner, Michael              Milton                17:10.95   34             
 38 Enriquez, Austin             Starr's Mill          17:12.02   35             
 39 Jansen, Michael              Lassiter              17:12.80   36             
 40 Graham, Dustin               Milton                17:14.23   37             
 41 Winston, Michael             Parkview              17:15.39   38             
 42 Gilliam, Bradford            Parkview              17:16.23   39             
 43 Perkowski, Jason             Walton                17:16.75   40             
 44 Kilch, Kyle                  Walton                17:17.18   41             
 45 Jones, Terrance              North Cobb            17:18.43   42             
 46 Hays, Garin                  Brookwood             17:21.05   43             
 47 Childers, Jeremy             Dacula                17:21.53   44             
 48 Hardin, James                Milton                17:22.20   45             
 49 Daymude, Chip                Collins Hill          17:23.76   46             
 50 Sridaran, Sankar             Starr's Mill          17:25.47   47             
 51 Loerke, Jason                Harrison              17:25.93   48             
 52 Godsave, Jared               Lassiter              17:26.48   49             
 53 Byrd, Justin                 Milton                17:27.33   50             
 54 Demarest, Mike               Dacula                17:28.39   51             
 55 Hyatt, Craig                 Starr's Mill          17:29.08   52             
 56 Lorek, Tim                   Brookwood             17:29.74   53             
 57 Isbell, Bren                 Lassiter              17:30.03   54             
 58 Ndungu, Max                  North Cobb            17:30.36   55             
 59 Jensen, Alberto              McIntosh              17:30.93   56             
 60 Walton, Stephen              South West Dekalb     17:31.73   57             
 61 Stein, Adam                  Pope                  17:33.00   58             
 62 McLeod, Spencer              Pope                  17:36.47   59             
 63 Olsen, Zach                  Harrison              17:37.32   60             
 64 Nawrocki, Steve              Lakeside-Dekalb       17:38.22   61             
 65 Foster, Nathaniel            Fayette County        17:40.15   62             
 66 Turner, Thomas               McIntosh              17:40.78   63             
 67 Magaldi, Brian               Milton                17:41.20   64             
 68 Meyers, Alex                 Walton                17:44.46   65             
 69 DiCecco, Mateo               North Cobb            17:45.80   66             
 70 Churley, Matt                Collins Hill          17:46.67   67             
 71 Chol, John                   Lakeside-Dekalb       17:48.13   68             
 72 Carlyle, David               Walton                17:48.81   69             
 73 Swerlick, Andrew             Lakeside-Dekalb       17:49.49   70             
 74 Flieg, Nate                  Parkview              17:50.72   71             
 75 Mason, James                 Chattahoochee         17:51.28   72             
 76 Morris, Bradley              Starr's Mill          17:51.68   73             
 77 Bonner, Tyson                Morrow                17:52.87                  
 78 Berman, Daniel               Lassiter              17:53.45   74             
 79 Bourque, Will                Eagle's Landing       17:53.87   75             
 80 Leach, Justin                McEachern             17:54.28   76             
 81 DiCecco, Anthony             North Cobb            17:54.99   77             
 82 Korre, Hasan                 South West Dekalb     17:55.53   78             
 83 Reaves, Aaron                North Cobb            17:56.09   79             
 84 Beytagh, Logan               BENE                  17:56.62   80             
 85 Armstead, Kelsey             Stockbridge           17:57.07                  
 86 McLeod, Michael              Pope                  17:57.49   81             
 87 Palmer, Larance              Lovejoy               17:59.89   82             


                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Brookwood                    82    3    7   14   15   43   53   99          
      Total Time:  1:22:29.70                                                    
         Average:    16:29.94                                                    
   2 Collins Hill                 88   10   11   12   27   28   46   67          
      Total Time:  1:22:56.43                                                    
         Average:    16:35.29                                                    
   3 Walton                      108    1    2   24   40   41   65   69          
      Total Time:  1:23:16.50                                                    
         Average:    16:39.30                                                    
   4 Dacula                      110    4    5    6   44   51   83   94          
      Total Time:  1:22:55.13                                                    
         Average:    16:35.03                                                    
   5 Parkview                    113    9   20   21   25   38   39   71          
      Total Time:  1:24:07.34                                                    
         Average:    16:49.47                                                    
   6 Lassiter                    153   13   23   32   36   49   54   74          
      Total Time:  1:25:12.08                                                    
         Average:    17:02.42                                                    
   7 Milton                      175   26   33   34   37   45   50   64          
      Total Time:  1:25:50.89                                                    
         Average:    17:10.18                                                    
   8 Starr's Mill                224   17   35   47   52   73  107  130          
      Total Time:  1:26:42.28                                                    
         Average:    17:20.46                                                    
   9 Pope                        243   16   29   58   59   81   95  101          
      Total Time:  1:26:47.32                                                    
         Average:    17:21.47                                                    
  10 Harrison                    256    8   30   48   60  110  120  138          
      Total Time:  1:26:40.28                                                    
         Average:    17:20.06                                 
		  

5A Girls

Carrollton High School                                     Hy-Tek's Meet Manager
                        GHSA CC State Meet 2003 - 11/8/03                        
                                     11/8/03                                     
                              Last Completed Event                               
 
Event 10  Girls 5k Run CC 5A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Taylor, Shelley              Northwest Whitfield   18:55.04                  
  2 Colglazier, Ashley           Collins Hill          19:22.78    1             
  3 Lammers, Jillian             Harrison              19:23.33    2             
  4 Linn, Elena                  Lassiter              19:26.91    3             
  5 DeMarco, Nicole              Brookwood             19:27.82    4             
  6 Blancett, Janel              Lakeside Dekalb       19:28.93    5             
  7 Zuganelis, Katina            Kennesaw Mountain     19:29.35    6             
  8 Raiser, Sara                 Parkview              19:29.65    7             
  9 Nichols, Alexis              Collins Hill          19:32.75    8             
 10 Orendorff, Sara              Eagles Landing        19:33.20    9             
 11 Adams, Taylor                Sprayberry            19:35.85                  
 12 Dyke, Jessica                Wheeler               19:37.32                  
 13 Smith, Jessica               Harrison              19:37.74   10             
 14 Bergstrom, Claire            Fayette County        19:38.22                  
 15 Rabun, Callie                Milton                19:46.20   11             
 16 Orendorff, Libby             Eagles Landing        19:47.88   12             
 17 Guglielmo, Erin              Collins Hill          19:49.14   13             
 18 Mullen, Rebecca              Lakeside Dekalb       19:55.37   14             
 19 Miller, Caroline             Walton                19:57.70   15             
 20 Foley, Kylie                 Harrison              19:59.47   16             
 21 Trompeter, Wells             Parkview              20:02.80   17             
 22 Rabbins, Brittney            Southwest Dekalb      20:05.35                  
 23 Borsare, Emily               McIntosh              20:06.50   18             
 24 Chislett, Alison             Lakeside Dekalb       20:13.13   19             
 25 Jennings, Shauntel           Lithonia              20:13.59   20             
 26 Upchurch, Sarah              Walton                20:13.95   21             
 27 Forward, Jenafer             Cherokee              20:19.36                  
 28 Skelton, Elicia              Lakeside Dekalb       20:22.46   22             
 29 Demetriou, Kim               Lakeside Dekalb       20:23.02   23             
 30 Eshraghi, Sheila             Collins Hill          20:23.45   24             
 31 Foreman, Sarah               Milton                20:25.23   25             
 32 Kinard, Veronica             Collins Hill          20:26.12   26             
 33 Reichwald, Sara              Lakeside Dekalb       20:27.60   27             
 34 McConaghy, Hannah            Pope                  20:32.68   28             
 35 Reilly, Britany              North Gwinnett        20:34.13   29             
 36 Walton, Christianni          Lithonia              20:35.32   30             
 37 Orendorff, Betsy             Eagles Landing        20:36.08   31             
 38 Bloom, Abby                  Brookwood             20:37.24   32             
 39 Hintt, Kristen               Pope                  20:46.04   33             
 40 Haley, Bridget               Chattahoochee         20:46.70   34             
 41 Densmore, Clara              Lassiter              20:47.29   35             
 42 Orido, Elactine              Southwest Dekalb      20:47.86                  
 43 Durrence, Amy                McEachern             20:50.44   36             
 44 Powers, Jenny                Brookwood             20:51.55   37             
 45 Miller, Ginny                McEachern             20:52.36   38             
 46 Gettis, Meghan               Collins Hill          20:55.49   39             
 47 Raney, Lynn                  Parkview              20:56.19   40             
 48 German, Caitlin              Milton                20:58.38   41  
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Collins Hill                 72    1    8   13   24   26   39   60          
      Total Time:  1:39:34.24                                                    
         Average:    19:54.85                                                    
   2 Lakeside Dekalb              83    5   14   19   22   23   27   61          
      Total Time:  1:40:22.91                                                    
         Average:    20:04.59                                                    
   3 Eagles Landing              137    9   12   31   42   43  103  106          
      Total Time:  1:42:00.63                                                    
         Average:    20:24.13                                                    
   4 Parkview                    159    7   17   40   44   51   70   92          
      Total Time:  1:42:43.67                                                    
         Average:    20:32.74                                                    
   5 Brookwood                   190    4   32   37   55   62   93  117          
      Total Time:  1:43:41.70                                                    
         Average:    20:44.34                                                    
   6 Harrison                    202    2   10   16   86   88   98  109          
      Total Time:  1:43:19.97                                                    
         Average:    20:40.00                                                    
   7 Milton                      236   11   25   41   77   82   84  101          
      Total Time:  1:45:04.56                                                    
         Average:    21:00.92                                                    
   8 Pope                        237   28   33   47   50   79  104  107          
      Total Time:  1:45:28.21                                                    
         Average:    21:05.65                                                    
   9 North Gwinnett              247   29   45   49   52   72   78  113          
      Total Time:  1:45:50.69                                                    
         Average:    21:10.14                                                    
  10 Lassiter                    254    3   35   56   64   96  119  120          
      Total Time:  1:45:32.32                                                    
         Average:    21:06.47                                    
		 
		  

4A Boys

Event 3  Boys 5k Run CC AAAA
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Raffety, James               Marist                16:19.48    1             
  2 Brawner, Bo                  South Forsyth         16:22.11    2             
  3 Coffed, Dougie               Marist                16:23.21    3             
  4 Elder, Daniel                Clarke Central        16:30.33    4             
  5 Mota, Miguel                 Greenbriar            16:33.79    5             
  6 Warren, Tyler                Greenbriar            16:36.61    6             
  7 Zimmermann, Pete             Marist                16:44.08    7             
  8 Whitcomb, John               Marist                16:45.62    8             
  9 Robi, Asheber                Clarkston             16:50.56                  
 10 Bruce, Chris                 South Forsyth         16:54.30    9             
 11 Sterghos, Nick               Habersham Central     16:55.32   10             
 12 Wilson, Matt                 Habersham Central     17:00.46   11             
 13 Wright, Eric                 Chapel Hill           17:03.42   12             
 14 Sanders, David               Heritage              17:07.78   13             
 15 Eldredge, Chase              Chapel Hill           17:11.03   14             
 16 Gormley, Daniel              East Paulding         17:13.67                  
 17 Eichberg, Ken                Dalton                17:16.11   15             
 18 Townsend, Matt               Chapel Hill           17:17.37   16             
 19 Heroman, Rob                 Marist                17:17.87   17             
 20 Bourbamais, Jack             Marist                17:19.82   18             
 21 Matthews, Shawn              Hiram                 17:20.76   19             
 22 O'Bryant, Zaven              Chapel Hill           17:24.81   20             
 23 Haynes, Justin               Alexander             17:26.02   21             
 24 Baker, Jason                 Chapel Hill           17:29.25   22             
 25 Misencik, Dustin             Habersham Central     17:33.31   23             
 26 Martin, Josh                 Alexander             17:34.27   24             
 27 Long, Jim                    Woodward Academy      17:38.31   25             
 28 Ahmed, Abdi                  Druid Hills           17:38.99   26             
 29 Barnhart, Andrew             Woodward Academy      17:39.85   27             
 30 Rubio, Mick                  St. Pius X.           17:40.69   28             
 31 Matthews, Kevin              Hiram                 17:41.60   29             
 32 Davis, Clay                  Paulding County       17:42.36                  
 33 Banti, Sampson               Druid Hills           17:43.79   30             
 34 Krichko, Jared               Winder-Barrow         17:44.58   31             
 35 Thibadeau, Grayson           St. Pius X.           17:45.24   32             
 36 Klein, Peter                 Riverwood             17:45.83   33             
 37 RosaleLanes, Larry           Columbus              17:46.68   34             
 38 Tarr, David                  Heritage              17:47.55   35             
 39 Hamiliton, Greg              Habersham Central     17:50.35   36             
 40 Hayden, Tyler                Greenbriar            17:51.22   37             
 41 Speer, Michael               Woodland              17:51.78   38             
 42 Resetar, Keith               Marist                17:52.88   39             
 43 Harden, Daniel               Hardaway              17:53.48                  
 44 Hungerford, Noah             Druid Hills           17:54.15   40             
 45 Abera, Mekonen               Druid Hills           17:54.90   41             
 46 Kunimoto, Jesse              Riverwood             17:56.52   42             

 47 Jones, Ben                   Alexander             17:57.20   43             
 48 Abdulahni, Abdigahni         Druid Hills           17:57.98   44             
 49 McKeone, Zach                Riverwood             17:58.41   45             
 50 Jemison, Leroy               North Atlanta         17:58.75   46             
 51 Milucci, Vincent             Winder-Barrow         17:59.24   47             
 52 Ahmed, Said                  Clarkston             17:59.66        
 
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Marist                       36    1    3    7    8   17   18   39          
      Total Time:  1:23:30.26                                                    
         Average:    16:42.06                                                    
   2 Chapel Hill                  84   12   14   16   20   22   58   64          
      Total Time:  1:26:25.88                                                    
         Average:    17:17.18                                                    
   3 Habersham Central           131   10   11   23   36   51  122  127          
      Total Time:  1:27:22.18                                                    
         Average:    17:28.44                                                    
   4 Druid Hills                 181   26   30   40   41   44  117  123          
      Total Time:  1:29:09.81                                                    
         Average:    17:49.97                                                    
   5 Alexander                   192   21   24   43   48   56   77  102          
      Total Time:  1:29:02.53                                                    
         Average:    17:48.51                                                    
   6 St. Pius X.                 226   28   32   54   55   57   72  119          
      Total Time:  1:29:39.72                                                    
         Average:    17:55.95                                                    
   7 Greenbriar                  231    5    6   37   88   95  101  138          
      Total Time:  1:28:41.09                                                    
         Average:    17:44.22                                                    
   8 Woodward Academy            237   25   27   53   63   69   80   84          
      Total Time:  1:29:45.36                                                    
         Average:    17:57.08                                                    
   9 South Forsyth               237    2    9   65   75   86   94  107          
      Total Time:  1:28:32.16                                                    
         Average:    17:42.44                                                    
  10 Riverwood                   270   33   42   45   74   76   89  132          
      Total Time:  1:30:29.09                                                    
         Average:    18:05.82            
		  

4A Girls

Event 4  Girls 5k Run CC 4A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Mayo, Laura                  North Forsyth         19:12.53    1             
  2 Johnson, Kristen             Marist                19:28.33    2             
  3 Leufroy, Ena                 Marist                19:32.21    3             
  4 Whiteman, Ashley             South Forsyth         19:32.74    4             
  5 Lyons, Bridget               Greenbrier            19:43.47    5             
  6 Jensen, Catie                North Forsyth         19:52.61    6             
  7 Marriott, Lauren             St. Pius X            20:02.30    7             
  8 Herrington, Lauren           Heritage              20:04.28    8             
  9 Uribe, Stephanie             Marist                20:09.11    9             
 10 Pamperin, Sharon             South Forsyth         20:22.89   10             
 11 Reineck, Amanda              Marist                20:38.86   11             
 12 Stevens, Shannon             Chapel Hill           20:43.30   12             
 13 Elliott, Lauren              St. Pius X            20:43.81   13             
 14 Poore, Stephanie             Douglas County        20:44.25   14             
 15 Shaw, Kaitlin                Lakeview-Fort Og      20:48.88   15             
 16 Eldredge, Kasey              Chapel Hill           20:51.42   16             
 17 Fincher, Carys               Rockdale              20:51.95   17             
 18 Watts, Kristina              Douglas County        20:57.71   18             
 19 Richards, Lauren             South Forsyth         20:58.07   19             
 20 White, Claire                North Forsyth         20:58.48   20             
 21 Walton, Kate                 St. Pius X            20:59.07   21  
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Marist                       48    2    3    9   11   23   33   69          
      Total Time:  1:40:55.68                                                    
         Average:    20:11.14                                                    
   2 North Forsyth                86    1    6   20   27   32   58   65          
      Total Time:  1:42:55.94                                                    
         Average:    20:35.19                                                    
   3 South Forsyth               111    4   10   19   24   54   63   84          
      Total Time:  1:44:27.21                                                    
         Average:    20:53.45                                                    
   4 Heritage                    126    8   22   29   30   37   38   75          
      Total Time:  1:45:43.71                                                    
         Average:    21:08.75                                                    
   5 St. Pius X                  126    7   13   21   42   43   52   59          
      Total Time:  1:45:37.19                                                    
         Average:    21:07.44                                                    
   6 Chapel Hill                 152   12   16   26   47   51   64   98          
      Total Time:  1:47:16.84                                                    
         Average:    21:27.37                                                    
   7 Douglas County              155   14   18   25   28   70                    
      Total Time:  1:47:07.23                                                    
         Average:    21:25.45                                                    
   8 Lakeview-Fort Oglethorpe    323   15   35   57  104  112  121  143          
      Total Time:  1:52:45.70                                                    
         Average:    22:33.14                                                    
   9 Greenbrier                  324    5   61   68   87  103  129  134          
      Total Time:  1:52:06.80                                                    
         Average:    22:25.36                                                    
  10 Alexander                   326   40   48   74   81   83   86   93          
      Total Time:  1:52:50.63                                                    
         Average:    22:34.13               
		 
		  

3A Boys

Event 1  Boys 5k Run CC AAA
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Slick, Charles               Lovett                16:38.16    1             
  2 Kinsel, Matt                 Cartersville          16:42.67    2             
  3 Pearson, Merritt             Westminster           16:50.69    3             
  4 Pleines, David               South Effingham       16:51.04    4             
  5 Fechtel, Blake               Westminster           16:56.18    5             
  6 Haywie, Kevin                Stephens County       16:56.88    6             
  7 Schoen, Mack                 Lovett                16:59.27    7             
  8 Askew, Walt                  Westminster           17:12.42    8             
  9 White, Reynolds              Westminster           17:17.36    9             
 10 Taggart, John                Westminster           17:23.10   10             
 11 Pappas, D.J.                 Flowery Branch        17:28.53   11             
 12 Valentine, David             Westminster           17:31.35   12             
 13 Marley, David                Westover              17:33.80   13             
 14 Folmer, Nathan               Liberty County        17:36.27                  
 15 Syed, Rabah                  Spalding              17:38.65   14             
 16 Hastings, Sean               South Effingham       17:41.97   15             
 17 Ralston, Bobby               Grayson               17:42.85   16             
 18 Sibley, Whit                 Lovett                17:45.91   17             
 19 Harkins, Andrew              Westminster           17:52.98   18             
 20 Wardenga, Glenn              White County          17:54.96   19             
 21 Scott, Reid                  Lovett                17:55.42   20             
 22 Barthelemy, Corey            Westover              17:55.90   21             
 23 Schoenberger, Chris          Stephens County       17:57.21   22             
 24 Bain, Harrison               Lovett                17:58.40   23  
 
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Westminster                  35    3    5    8    9   10   12   18          
      Total Time:  1:25:39.75                                                    
         Average:    17:07.95                                                    
   2 Lovett                       68    1    7   17   20   23   26   37          
      Total Time:  1:27:17.16                                                    
         Average:    17:27.44                                                    
   3 Flowery Branch              146   11   24   32   36   43  104  126          
      Total Time:  1:31:03.24                                                    
         Average:    18:12.65                                                    
   4 Grayson                     160   16   29   34   40   41   53   54          
      Total Time:  1:31:40.19                                                    
         Average:    18:20.04                                                    
   5 Westover                    169   13   21   25   51   59   98  119          
      Total Time:  1:31:26.86                                                    
         Average:    18:17.38                                                    
   6 Stephens County             185    6   22   39   47   71  148  149          
      Total Time:  1:31:28.04                                                    
         Average:    18:17.61                                                    
   7 Monroe Area                 247   33   44   48   56   66  100  161          
      Total Time:  1:33:59.06                                                    
         Average:    18:47.82                                                    
   8 Cartersville                254    2   49   55   61   87  102  143          
      Total Time:  1:33:00.78                                                    
         Average:    18:36.16                                                    
   9 Chestatee                   258   28   30   64   67   69   79  138          
      Total Time:  1:34:09.55                                                    
         Average:    18:49.91                                                    
  10 Carrollton                  275   31   38   50   68   88  133  145          
      Total Time:  1:34:32.57                                                    
         Average:    18:54.52                     
		 
		  

3A Girls

Event 2  Girls 5k Run CC 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 White, Hillary               Westminster           19:31.21    1             
  2 Davis, Keonya                Cartersville          19:59.09    2             
  3 King, Ashley                 Flowery Branch        20:08.99    3             
  4 Brown, Sarah                 Westminster           20:17.11    4             
  5 Kelly, Harriott              Lovett                20:19.85    5             
  6 Wilson, Bridgette            Richmond Academy      20:22.29    6             
  7 Roseberry, Samantha          Grayson               20:39.30    7             
  8 Lawakin, Emmy                Chestatee             20:44.29    8             
  9 Lackey, Nicole               Chestatee             20:49.59    9             
 10 Davis, Jill                  Grayson               20:54.04   10             
 11 Young, Jamika                Westover              20:57.99   11             
 12 Jolley, Eleanor              Westminster           20:58.52   12             
 13 Williamson, Lelia            Westminster           21:00.98   13   
 
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Westminster                  48    1    4   12   13   18   28   32          
      Total Time:  1:43:19.73                                                    
         Average:    20:39.95                                                    
   2 Grayson                      66    7   10   14   15   20   22   29          
      Total Time:  1:46:02.79                                                    
         Average:    21:12.56                                                    
   3 Lovett                      135    5   21   30   34   45   46   62          
      Total Time:  1:50:09.71                                                    
         Average:    22:01.95                                                    
   4 Cartersville                183    2   31   44   51   55   80   85          
      Total Time:  1:52:02.59                                                    
         Average:    22:24.52                                                    
   5 Flowery Branch              206    3   35   40   57   71  111  138          
      Total Time:  1:53:10.41                                                    
         Average:    22:38.09                                                    
   6 Westover                    237   11   24   33   79   90  103  131          
      Total Time:  1:54:14.80                                                    
         Average:    22:50.96                                                    
   7 White County                240   23   39   43   58   77  105  110          
      Total Time:  1:55:09.01                                                    
         Average:    23:01.81                                                    
   8 Richmond Academy            270    6   17   41   87  119  140  160          
      Total Time:  1:54:45.98                                                    
         Average:    22:57.20                                                    
   9 D.M. Therrell               277   19   37   53   75   93  126  133          
      Total Time:  1:56:32.10                                                    
         Average:    23:18.42                                                    
  10 Pepperell                   309   26   47   68   82   86  116  146          
      Total Time:  1:57:43.99                                                    
         Average:    23:32.80          
		 
		 
		  

2A Boys

Event 5  Boys 5k Run CC AA
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Stephens, Nick               Grady                 15:49.94    1             
  2 Yow, Lawson                  Pace Academy          16:03.57    2             
  3 Girvan, Saji                 Grady                 16:38.83    3             
  4 Meadows, Harrison            Wesleyan              16:47.96    4             
  5 Gramling, Casey              Blessed Trinity       17:04.10    5             
  6 Stephens, Brandon            Decatur               17:09.53    6             
  7 Waller, Kyle                 GACS                  17:10.17    7             
  8 Johnson, Greg                Blessed Trinity       17:11.19    8             
  9 Smith, Scott                 GACS                  17:11.54    9             
 10 Oliver, Chase                Blessed Trinity       17:12.26   10             
 11 Ward, Kris                   PROV                  17:18.83   11             
 12 Dangler, Winston             Union County          17:20.65   12             
 13 Brown, Terrell               Callaway              17:23.03   13             
 14 Douglas, Chip                Wesleyan              17:28.79   14             
 15 Prehmus, Drew                Wesleyan              17:29.92   15             
 16 Thomas, Brightman            Darlington            17:34.95   16             
 17 Hinton, Max                  Darlington            17:43.24   17             
 18 Ueltzen, Matthew             Union County          17:44.12   18             
 19 Smith, Ashley                Brantley              17:44.61                  
 20 Hauser, Josh                 Blessed Trinity       17:46.59   19             
 21 Nilan, Taylor                Wesleyan              17:49.07   20             
 22 McCord, Steven               Wesleyan              17:49.92   21             
 23 Bobb, Brian                  Blessed Trinity       17:50.46   22             
 24 Reeder, Ryan                 Berrien County        17:51.10   23             
 25 Davis, Caleb                 Southeast Bulloch     17:54.01   24             
 26 Cope, Johnnie                Southeast Bulloch     17:57.32   25  
 
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Blessed Trinity              64    5    8   10   19   22   59   60          
      Total Time:  1:27:04.60                                                    
         Average:    17:24.92                                                    
   2 Wesleyan                     74    4   14   15   20   21   36   44          
      Total Time:  1:27:25.66                                                    
         Average:    17:29.14                                                    
   3 Greater Atlanta Christian    97    7    9   26   27   28   34   56          
      Total Time:  1:28:42.21                                                    
         Average:    17:44.45                                                    
   4 Grady                       121    1    3   38   39   40   46   64          
      Total Time:  1:27:55.23                                                    
         Average:    17:35.05                                                    
   5 Decatur                     178    6   32   42   47   51   66   78          
      Total Time:  1:31:28.86                                                    
         Average:    18:17.78                                                    
   6 Pace Academy                187    2   29   49   53   54   70  125          
      Total Time:  1:30:56.66                                                    
         Average:    18:11.34                                                    
   7 Darlington                  205   16   17   41   62   69   81   88          
      Total Time:  1:32:09.50                                                    
         Average:    18:25.90                                                    
   8 Berrien County              205   23   35   37   52   58  129  136          
      Total Time:  1:32:33.07                                                    
         Average:    18:30.62                                                    
   9 Union County                257   12   18   43   80  104  113  138          
      Total Time:  1:33:34.47                                                    
         Average:    18:42.90                                                    
  10 Southeast Bulloch           305   24   25   50   91  115  130  131          
      Total Time:  1:35:10.90                                                    
         Average:    19:02.18                      
		 
		 
		 
		  

2A Girls

Event 6  Girls 5k Run CC  2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Kilff, Haley                 Holy Innocents        18:37.77    1             
  2 Vernon, Kiah                 Grady                 18:47.08    2             
  3 Johnson, Jennifer            GACS                  19:10.41    3             
  4 Meadows, Lacey               Calhoun               19:57.29    4             
  5 Kreutzer, Allison            PROV                  20:02.20    5             
  6 Higgins, Lauryn              Southeast Bulloch     20:28.33    6             
  7 Kessler, Allison             Pace Academy          20:32.96    7             
  8 Joslin, Evan                 GACS                  20:39.25    8             
  9 Broderick, Piper             Walker                20:40.01    9             
 10 Rivers, Samantha             Morgan County         20:40.81   10             
 11 Tolmach, Rebecca             Grady                 20:54.37   11             
 12 Ridall, Jenni                Pace Academy          21:00.04   12  
 
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Wesleyan                    103   13   17   18   21   34   35   56          
      Total Time:  1:47:54.88                                                    
         Average:    21:34.98                                                    
   2 Pace Academy                120    7   12   15   39   47   71               
      Total Time:  1:48:20.70                                                    
         Average:    21:40.14                                                    
   3 Walker                      165    9   28   32   44   52   69   84          
      Total Time:  1:51:09.07                                                    
         Average:    22:13.82                                                    
   4 Grady                       170    2   11   48   54   55   57   65          
      Total Time:  1:49:14.38                                                    
         Average:    21:50.88                                                    
   5 Greater Atlanta Christian   173    3    8   29   59   74   75   90          
      Total Time:  1:49:47.58                                                    
         Average:    21:57.52                                                    
   6 Decatur                     184   20   24   27   53   60   70   83          
      Total Time:  1:52:31.67                                                    
         Average:    22:30.34                                                    
   7 Bleckley County             191   16   25   41   43   66   73  102          
      Total Time:  1:52:55.01                                                    
         Average:    22:35.01                                                    
   8 Holy Innocents              191    1   19   26   64   81  111               
      Total Time:  1:51:02.49                                                    
         Average:    22:12.50                                                    
   9 Providence Christian Acad   202    5   37   46   51   63   79  135          
      Total Time:  1:52:29.84                                                    
         Average:    22:29.97                                                    
  10 Darlington                  263   33   38   49   58   85  106  107          
      Total Time:  1:56:29.19                                                    
         Average:    23:17.84             
		 
		 
		  

1A Boys

Event 7  Boys 5k Run CC A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Smith, Justin                Athens Academy        16:47.38    1             
  2 Jones, Robert                Landmark              16:49.15    2             
  3 Adams, Steven                Temple                17:08.57    3             
  4 Bonn, Will                   Landmark              17:24.17    4             
  5 Ambos, Jason                 SAVA                  17:36.34    5             
  6 Deaton, Seth                 Athens Academy        17:38.07    6             
  7 Lethbridge, Zach             Our Lady of Mercy     17:46.14    7             
  8 Burbank, John                Galloway              17:48.73    8             
  9 Sanchez, Enrique             ATLA                  17:49.86                  
 10 Berry, Rhodes                Brookstone            18:08.33    9  
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Landmark                     59    2    4   13   18   22   44   60          
      Total Time:  1:29:57.28                                                    
         Average:    17:59.46                                                    
   2 Our Lady of Mercy            85    7   15   19   21   23   40   70          
      Total Time:  1:32:45.82                                                    
         Average:    18:33.17                                                    
   3 Athens Academy               94    1    6   14   26   47   49   63          
      Total Time:  1:31:59.57                                                    
         Average:    18:23.92                                                    
   4 Savannah Country Day        124    5   10   20   33   56   75   77          
      Total Time:  1:34:18.11                                                    
         Average:    18:51.63                                                    
   5 St. Francis                 143   11   12   16   38   66   69   73          
      Total Time:  1:35:05.85                                                    
         Average:    19:01.17                                                    
   6 Brookstone                  185    9   25   42   52   57   62   81          
      Total Time:  1:37:05.55                                                    
         Average:    19:25.11                                                    
   7 Athens Christian            224   36   39   45   46   58   78   87          
      Total Time:  1:39:06.38                                                    
         Average:    19:49.28                                                    
   8 Whitefield Academy          249   17   31   61   68   72   91  124          
      Total Time:  1:39:13.80                                                    
         Average:    19:50.76                                                    
   9 Galloway                    252    8   43   54   64   83  131  146          
      Total Time:  1:38:54.70                                                    
         Average:    19:46.94                                                    
  10 Towns County                275   27   29   50   84   85   86  109          
      Total Time:  1:40:33.35                                                    
         Average:    20:06.67            
		 
		  

1A Girls

Event 8  Girls 5k Run CC 1A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Pina, Gabbie                 Schley County         20:15.30    1             
  2 Jones, Caroline              Landmark Christian    20:22.99    2             
  3 Pogel-Tobin, Bri             Galloway              20:39.10    3             
  4 Crawford, Jeanette           Brookstone            21:01.44    4             
  5 Wanner, Kate                 Athens Academy        21:28.78    5             
  6 Hurst, Hope                  Landmark Christian    21:36.77    6             
  7 Eden, Kristina               Landmark Christian    21:44.54    7             
  8 Scroggins, Ashley            Metter                21:48.96    8             
  9 Cummings, Cimber             Athens Christian      21:53.88    9             
 10 Wellborn, Tawsha             Pacelli               22:03.21   10  
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Landmark Christian           45    2    6    7   13   17   18   26          
      Total Time:  1:49:12.69                                                    
         Average:    21:50.54                                                    
   2 Athens Academy               88    5   11   12   29   31   43   54          
      Total Time:  1:53:35.57                                                    
         Average:    22:43.12                                                    
   3 Galloway                    104    3   19   22   25   35   42   53          
      Total Time:  1:55:06.96                                                    
         Average:    23:01.40                                                    
   4 Athens Christian            136    9   16   28   36   47   60   69          
      Total Time:  1:57:59.99                                                    
         Average:    23:36.00                                                    
   5 Brookstone                  190    4   34   44   51   57   58   72          
      Total Time:  2:00:59.25                                                    
         Average:    24:11.85                                                    
   6 Our Lady of Mercy Catholi   220   14   27   49   56   74   85   87          
      Total Time:  2:03:06.47                                                    
         Average:    24:37.30                                                    
   7 Towns County                220   15   41   48   50   66   93   94          
      Total Time:  2:03:25.56                                                    
         Average:    24:41.12                                                    
   8 Atlanta International       230   21   33   55   59   62   67               
      Total Time:  2:04:08.37                                                    
         Average:    24:49.68                                                    
   9 Schley County               248    1   20   63   65   99  102               
      Total Time:  2:03:51.74                                                    
         Average:    24:46.35                                                    
  10 Savannah Country Day        277   30   40   64   68   75   96               
      Total Time:  2:07:01.88                                                    
         Average:    25:24.38       

 

DyeStat Georgia

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004