States
Florida 2003 outdoor

State Meet

Percy Beard Stadium, Gainesville FL

| FHSAA web site | District results | Regional results | Schedule of Events | Perf Lists |
| 4A | 3A | 2A | 1A | DyeStat Elite performances |


Class 4A - May 17 - Results

Boys - Miami Northwestern 55. Coral Springs sr Walter Dix doubles 10.41p +0.9 100m and 21.04 -0.4 200m. Dwyer's Ricardo Chambers 46.42 (Andre Johnson 46.47). Homestead sr Davon Johnson 1:52.01 800m. South Plantation sr Paul Cross 4:16.35 1600m. Palm Beach Lakes sr Joe Taylor 14.09p -0.4 110H. Olympia sr Mark Edwards 36.81 300H. Dwyer's Jermaine Moreira 6-8 HJ. Columbus sr Patrick Lee 24-8.5 LJ. Buchholz' Matt Gorman 49-0.5 TJ. Vero Beach sr Mike Reed 182-11 DT. Carol City soph Ric Jean-Francois 58-8.5 SP. Miami Northwestern 7:45.92 4x800. Olympia HS 40.76p 4x100. Homestead HS 3:14.55 4x400.
Girls - Southridge HS 85. Lake Mary jr Angela Pressey 12.13 -2.3 100m (11.98 +0.9 pre). Southridge sr Krystal Troutman 53.71 400m. Oak Ridge jr Lavera Morris 2:11.79. Oviedo soph Jennifer Barringer 5:00.38 1600m. St. Petersburg fresh Kerry Allen 10:51.56 3200m. Northwestern soph Pavielle James 13.69 -1.2 100H SR. Coral Springs soph Viktoria Andonova doubles 6-0 HJ SR and 41-5.25 TJ. Wharton jr Natalie Moser 12-6 PV. Northwestern Mia jr Nicole Moore 19-3.75 LJ. Southridge sr Akera Lathan doubles 48-0.5 SP and 157-7 DT.

Class 3A - May 16 - Results

Boys - Chiles 45. Palm Bay jr Xavier Carter triples 10.59 -2.5 100m, 20.69 +1.1 200m SR US#1, and 46.08 400m.Charlotte jr Wes Stockbarger doubles 202-8 DT SR and 59-6 SP. Flagler Palm Coast sr Sam Vazquez doubles 1:50.77 800m and 4:12.68 1600m. St. Thomas Aquinas sr Roland Dasilva 37.78 300H. Vanguard Ocala sr Steve Hassen 9:11.23 3200m. Glades Central jr Dempsey Josinvil 7-1 HJ. Central Brooks' Kurt Lee 15-0 PV. Bayshore FL sr Ronald Bussell 23-4.25 LJ. Ribault sr Prescott Chapman 47-0.5 TJ. Barron Collier HS 7:50.16 4x800 (Chiles 7:50.97, Bishop Kenny 7:51.18). Lakewood HS 41.59 4x100. Glades Central HS 3:17.64 4x400.
Girls - St. Thomas Aquinas 60.5. Bishop Kenny jr Courtney Hall 4:59.95 1600m. Rickards jr Simone Clark 43.24 300H. Godby sr Nicole Marcus 24.44 200m.
Estero jr Katie Sandmeyer 5-8 HJ. Lakewood sr Nadia Covington doubles 18-7.25 LJ and 40-6 +0.9 TJ (Foluke Akinradewo 40-4 -1.1). Charlotte jr Chelsia James 44-2.25 SP. Bishop Kenny HS 9:19.37 4x800. Raines HS 47.69 4x100 (Winter Haven 47.78).

Class 2A - May 10

Results and highlights by Ricky Quintana

Class 1A - May 9

Results and highlights by Ricky Quintana

DyeStat Elite Performances - 173 marks qualifying for DyeStat Elite top 100 national rankings.

Event Mark By Pos mName
B-100 10.41 +0.9 p Dix, Walter, 2004, Boynton Beach FL 1 4A State Meet
B-100 10.59 -2.3 Carter, Xavier, 2004, Palm Bay Melb FL 1 3A State Meet
B-100 10.63 +1.5 p Metelus, Nesky, , Ft. Lauderdale FL 2 3A State Meet
B-100 10.64 +0.2 p Johnson, Andre, 2004, Northwestern Mia FL 2 4A State Meet
B-200 20.69 +1.1 SR Carter, Xavier, 2004, Palm Bay Melb FL 1 3A State Meet
B-200 21.04 -0.4 Dix, Walter, 2004, Boynton Beach FL 1 4A State Meet
B-200 21.18 +1.1 Marion, Kevin, 2003, Dixie Hollins FL 2 3A State Meet
B-200 21.31 +1.1 Metelus, Nesky, , Ft. Lauderdale FL 3 3A State Meet
B-200 21.4 +1.1 Murdock, O.J., 2005, Middleton FL 4 3A State Meet
B-200 21.51 +2.9 Washington, Bobby, 2004, Killian FL 2 4A State Meet
B-200 21.51 -1.8 Johnson, Andre, 2004, Northwestern Mia FL 6 4A State Meet
B-400 46.08 Carter, Xavier, 2004, Palm Bay Melb FL 1 3A State Meet
B-400 46.42 Chambers, Ricardo, , Dwyer FL 1 4A State Meet
B-400 46.47 Johnson, Andre, 2004, Northwestern Mia FL 2 4A State Meet
B-400 47.5 Beckwith, Charles, 2004, W. Orange FL 3 4A State Meet
B-400 47.58 Jones, Ezra, , Wildwood FL 1 2A State Meet
B-400 47.71 Middleton, Bernard, , Wolfson FL 4 4A State Meet
B-400 48.12 Scott, Joshua, 2004, Winter Haven FL 2 3A State Meet
B-800 1:50.77 Vazquez, Sam, 2003, Flagler Palm Coast FL 1 3A State Meet
B-800 1:52.01 Johnson, Davon, 2003, Homestead FL 1 4A State Meet
B-800 1:52.79 Weaver, Patrick, 2003, St. John's Country FL 1 1A State Meet
B-800 1:53.53 Cross, Paul, 2003, S. Plantation FL 2 4A State Meet
B-800 1:53.79 Charles, Andrew, 2003, Colonial FL 3 4A State Meet
B-800 1:53.92 Smith, Stephan, 2004, Chiles FL 2 3A State Meet
B-800 1:53.94 Harris, Tim, 2004, Northwestern Mia FL 4 4A State Meet
B-800 1:54.23 Martin, Karim, 2004, Belleview FL 3 3A State Meet
B-Mile 4:14.18 c Vazquez, Sam, 2003, Flagler Palm Coast FL 1 3A State Meet
B-Mile 4:17.35 c Cross, Paul, 2003, S. Plantation FL 1 4A State Meet
B-Mile 4:17.49 c Garcia, Jose, 2003, Belen Jesuit FL 1 2A State Meet
B-2Mile 9:14.43 c Hassen, Steve, 2003, Vanguard Ocala FL 1 3A State Meet
B-110H 14.09 -0.4 p Taylor, Joseph, 2003, Lakes PB FL 1 4A State Meet
B-110H 14.16 +0.5 p Burgess, Daryl, 2003, Norland Mia FL 2 4A State Meet
B-110H 14.28 +1.0 Hall, Jarrod, , Wolfson FL 3 4A State Meet
B-110H 14.29 -0.9 p Pinkney, Rickey, 2003, Suncoast FL 3 2A State Meet
B-300H 36.81 Edwards, Mark, 2003, Olympia FL 1 4A State Meet
B-300H 37.03 Burgess, Daryl, 2003, Norland Mia FL 2 4A State Meet
B-300H 37.05 Taylor, Joseph, 2003, Lakes PB FL 3 4A State Meet
B-300H 37.71 Lane, Eric, , BRDF FL 1 2A State Meet
B-300H 37.78 Dasilva, Roland, 2003, St. Thomas Aquinas FL 1 3A State Meet
B-300H 37.86 Hall, Jarrod, , Wolfson FL 4 4A State Meet
B-300H 38 Garcia-Tunon, Javi, 2004, Belen Jesuir FL 2 2A State Meet
B-300H 38.02 McKever, Bruce, 2004, Glades Central FL 2 3A State Meet
B-300H 38.15 Alejandro, Eric, , Flanagan FL 5 4A State Meet
B-300H 38.16 Balotta, Eric, 2003, Jesuit FL 3 2A State Meet
B-HJ 7' 1 Josinvil, Dempsey, 2003, Glades Central FL 1 3A State Meet
B-HJ 6' 10 Blackmon, Errol, 2004, Washington Pensa FL 2 3A State Meet
B-HJ 6' 8 Francis, Curtis, 2004, Clay FL 5 3A State Meet
B-HJ 6' 8 Gaulden, Ellis, 2004, Godby FL 3 3A State Meet
B-HJ 6' 8 Williams, Timothy, 2004, Washington FL 4 3A State Meet
B-HJ 6' 8 Moreira, Jermaine, , Dwyer FL 1 4A State Meet
B-LJ 24' 8.5 Lee, Patrick, 2003, Columbus Mia FL 1 4A State Meet
B-LJ 24' 0.75 Dix, Walter, 2004, Boynton Beach FL 2 4A State Meet
B-LJ 23' 10.25 Miller, Jaydian, 2003, Killian FL 3 4A State Meet
B-LJ 23' 4.25 Bussell, Ronald, 2003, Bayshore FL 1 3A State Meet
B-LJ 23' 4 Mackey, Treigh, 2003, Stanton FL 1 2A State Meet
B-LJ 23' 4 Chapman, Prescott, 2003, Jacksonville FL 2 3A State Meet
B-LJ 23' 3.5 Washington, Shamen, 2004, Boca Ciega FL 3 3A State Meet
B-TJ 49' 0.5 Gorman, Matt, , Buchholz FL 1 4A State Meet
B-TJ 49' 0 Roper, Daniel, 2003, Plantation FL 2 4A State Meet
B-TJ 48' 8.75 Miller, Jaydian, 2003, Killian FL 3 4A State Meet
B-TJ 48' 6.5 Onwuneme, David, 2003, Cypress Creek FL 4 4A State Meet
B-TJ 47' 8.5 Ford, Waymon, , SUW FL 1 2A State Meet
B-TJ 47' 6.5 Brown, Louis, , Sebastian River FL 2 2A State Meet
B-TJ 47' 3.5 Moreira, Jermaine, , Dwyer FL 5 4A State Meet
B-TJ 47' 0.5 Chapman, Prescott, 2003, Jacksonville FL 1 3A State Meet
B-PV 15' 0 Lee, Kurt, , Central Brooks FL 1 3A State Meet
B-PV 15' 0 Calyore, Brian, 2003, Naples FL 2 3A State Meet
B-SP 59' 6 Stockbarger, Wesley, 2004, Charlotte FL 1 3A State Meet
B-SP 58' 8.5 Jean-Francois, Ric, 2005, Carol City Mia FL 1 4A State Meet
B-DT 202' 8 SR Stockbarger, Wesley, 2004, Charlotte FL 1 3A State Meet
B-DT 193' 7 Octavien, Steven, 2003, Lely FL 2 3A State Meet
B-DT 189' 6 Gooden, Tavares, , Aquinas FL 3 3A State Meet
B-DT 182' 11 Reed, Mike, 2003, Vero Beach FL 1 4A State Meet
B-DT 176' 2 Butler, Terrance, 2004, Clay FL 4 3A State Meet
B-4x100 40.76 p Boys Relay, , Olympia FL 1 4A State Meet
B-4x100 41 Boys Relay, , Killian Miami FL 2 4A State Meet
B-4x100 41.59 Boys Relay, , Lakewood FL 1 3A State Meet
B-4x100 41.79 Boys Relay, , Havana Northside FL 1 1A State Meet
B-4x100 41.84 Boys Relay, , Jackson Mia FL 3 4A State Meet
B-4x100 41.91 p Boys Relay, , Central Mia FL 5 4A State Meet
B-4x100 41.96 Boys Relay, , Lincoln Talla FL 2 3A State Meet
B-4x100 41.98 Boys Relay, , Armwood FL 3 3A State Meet
B-4x400 3:14.55 Boys Relay, , Homestead FL 1 4A State Meet
B-4x400 3:16.38 Boys Relay, , Wharton Tpa FL 2 4A State Meet
B-4x400 3:16.51 Boys Relay, , Plantation FL 3 4A State Meet
B-4x400 3:16.89 Boys Relay, , Wolfson FL 4 4A State Meet
B-4x400 3:17.64 Boys Relay, , Glades Central FL 1 3A State Meet
B-4x400 3:18.36 Boys Relay, , Northwestern Mia FL 5 4A State Meet
B-4x800 7:45.92 Boys Relay, , Northwestern Mia FL 1 4A State Meet
B-4x800 7:49.64 Boys Relay, , Central Mia FL 2 4A State Meet
B-4x800 7:50.16 Boys Relay, , Barron Collier FL 1 3A State Meet
B-4x800 7:50.97 Boys Relay, , Chiles FL 2 3A State Meet
B-4x800 7:51.18 Boys Relay, , Bish Kenny FL 3 3A State Meet
B-4x800 7:52.33 Boys Relay, , Gulliver FL 1 2A State Meet
B-4x800 7:53.6 Boys Relay, , Winter Park FL 3 4A State Meet
B-4x800 7:57.16 Boys Relay, , Homestead FL 4 4A State Meet
B-4x800 7:57.22 Boys Relay, , Flagler Palm Coast FL 4 3A State Meet
B-4x800 7:57.45 Boys Relay, , Catholic St. Petersburg FL 2 2A State Meet

G-100 11.98 +0.9 p Pressey, Angela, 2004, Lake Mary FL 1 4A State Meet
G-200 24.44 -1.0 Marcus, Nicole, 2003, Godby FL 1 3A State Meet
G-200 24.46 -1.0 Iloka, Galyn, , Rockledge FL 2 3A State Meet
G-200 24.49 -1.0 Pierre, Barbara, 2005, Winter Haven FL 3 3A State Meet
G-400 53.71 Troutman, Krystal, 2003, Southridge Mia FL 1 4A State Meet
G-400 53.75 Etienne, Ginou, 2003, Central Mia FL 2 4A State Meet
G-400 54.77 Austin, Lauren, 2004, Oviedo FL 3 4A State Meet
G-400 54.9 Nero, Sade, 2004, Northwestern FL 4 4A State Meet
G-400 55.1 Kidd, Ashley, 2003, St. Petersburg FL 5 4A State Meet
G-400 55.4 Brown, Lecia, 2006, Suncoast FL 1 2A State Meet
G-400 55.55 Joseph, Zanquandria, 2004, Boynton Beach FL 6 4A State Meet
G-800 2:11.79 Morris, Lavera, 2004, Oak Ridge Orl FL 1 4A State Meet
G-800 2:13.1 Cooper, Alondra, 2004, Suncoast FL 1 2A State Meet
G-Mile 5:01.65 c Hall, Courtney, 2004, Bish Kenny FL 1 3A State Meet
G-Mile 5:02.08 c Barringer, Jennifer, 2005, Oviedo FL 1 4A State Meet
G-2Mile 10:55.36 c Allen, Kerry, 2006, St. Petersburg FL 1 4A State Meet
G-2Mile 11:02.83 c Barringer, Jennifer, 2005, Oviedo FL 2 4A State Meet
G-100H 13.69 -1.2 SR James, Pavielle, 2005, Northwestern Mia FL 1 4A State Meet
G-100H 13.9 -1.3 Moss, Shantia, 2004, Pompano Beach FL 1 2A State Meet
G-100H 14.11 -1.2 Clifford, Kendall, 2003, Marin County FL 2 4A State Meet
G-100H 14.32 -1.2 Jones, Lamayia, 2003, Palm Beach Lakes FL 3 4A State Meet
G-100H 14.46 -1.0 Utecht, Jenna, 2005, Ft. Lauderdale FL 1 3A State Meet
G-100H 14.49 -1.2 Newton, Kendra, , Palm Beach Lakes FL 4 4A State Meet
G-100H 14.49 Flournoy, Valerie, , Yonge FL 1 1A State Meet
G-300H 43.24 Clark, Simone, 2004, Rickards FL 1 3A State Meet
G-300H 43.38 Hallman, Martina, 2004, Southridge FL 1 4A State Meet
G-300H 43.39 Moss, Shantia, 2004, Pompano Beach FL 1 2A State Meet
G-300H 43.69 Smith, Loreal, 2004, Rickards FL 2 3A State Meet
G-300H 43.7 Yisrael, Naim, 2004, Parker Jacks FL 2 4A State Meet
G-300H 44.2 Clifford, Kendall, 2003, Marin County FL 3 4A State Meet
G-300H 44.22 Clarke, Kettiany, , Palm Beach Lakes FL 4 4A State Meet
G-300H 44.22 Doyley, Deandrea, , Fort Lauderdale FL 3 3A State Meet
G-300H 44.27 Davis, Shannon, , Wolfson FL 5 4A State Meet
G-HJ 6' 0 SR Andonova, Viktoria, 2005, Coral Springs FL 1 4A State Meet
G-HJ 5' 8 Sandmeyer, Katie, 2004, Estero FL 1 3A State Meet
G-LJ 20' 0.5 +4.8 Ball, Laquita, 2003, Lincoln Park FL 1 2A State Meet
G-LJ 19' 3.75 Moore, Nicole, 2004, Northwestern Mia FL 1 4A State Meet
G-LJ 18' 9.25 Hallman, Martina, 2004, Southridge FL 2 4A State Meet
G-TJ 41' 5.25 Andonova, Viktoria, 2005, Coral Springs FL 1 4A State Meet
G-TJ 40' 6 +0.9 Covington, Nadia, 2003, Lakewood FL 1 3A State Meet
G-TJ 40' 5.5 Moore, Nicole, 2004, Northwestern Mia FL 2 4A State Meet
G-TJ 40' 4 -1.1 Akinradewo, Foluke, 2005, St. Thomas Aquinas FL 2 3A State Meet
G-TJ 39' 9.25 Hallman, Martina, 2004, Southridge FL 3 4A State Meet
G-TJ 39' 5.25 +1.8 Ball, Laquita, 2003, Lincoln Park FL 1 2A State Meet
G-TJ 39' 1.5 +1.3 Wilson, Traneika, , Rutherford FL 3 3A State Meet
G-TJ 38' 7.25 +0.0 Alvaranga, Ayla, 2004, McEachern GA 2 2A State Meet
G-PV 12' 6 Moser, Natalie, 2004, Wharton Tampa FL 1 4A State Meet
G-PV 12' 0 Malone, Megan, 2003, Riverview FL 2 4A State Meet
G-SP 48' 0.5 Lathan, Akera, 2003, Southridge FL 1 4A State Meet
G-SP 45' 6 Nelson, Lindsey, 2003, Mandarin FL 2 4A State Meet
G-SP 44' 2.25 James, Chelsia, 2003, Charlotte FL 1 3A State Meet
G-SP 43' 10.5 Barber, Misti, 2004, Carol City Mia FL 3 4A State Meet
G-DT 157' 7 Lathan, Akera, 2003, Southridge FL 1 4A State Meet
G-DT 148' 5 Nelson, Lindsey, 2003, Mandarin FL 2 4A State Meet
G-DT 148' 0 Barber, Misti, 2004, Carol City Mia FL 3 4A State Meet
G-4x100 46.79 Girls Relay, , Northwestern Mia FL 1 4A State Meet
G-4x100 47.69 Girls Relay, , Raines Jax FL 1 3A State Meet
G-4x100 47.78 Girls Relay, , Winter Haven FL 2 3A State Meet
G-4x100 47.83 Girls Relay, , Dillard FL 2 4A State Meet
G-4x100 47.91 Girls Relay, , Olympia FL 3 4A State Meet
G-4x100 48 Girls Relay, , Jackson Mia FL 4 4A State Meet
G-4x400 3:44.82 SR Girls Relay, , Oak Ridge Orl FL 1 4A State Meet
G-4x400 3:46.04 Girls Relay, , Southridge Mia FL 2 4A State Meet
G-4x400 3:48.01 Girls Relay, , Northwestern Mia FL 3 4A State Meet
G-4x400 3:52.52 Girls Relay, , Central Mia FL 4 4A State Meet
G-4x400 3:53.03 Girls Relay, , Ribault FL 1 3A State Meet
G-4x400 3:53.12 Girls Relay, , Suncoast FL 1 2A State Meet
G-4x400 3:53.83 Girls Relay, , Fort Lauderdale FL 2 3A State Meet
G-4x400 3:53.98 Girls Relay, , Piper FL 5 4A State Meet
G-4x400 3:54.71 Girls Relay, , Rickards FL 3 3A State Meet
G-4x400 3:54.88 Girls Relay, , Palm Beach Lakes FL 6 4A State Meet
G-4x800 9:19.37 Girls Relay, , Bish Kenny FL 1 3A State Meet
G-4x800 9:19.42 Girls Relay, , Southridge Mia FL 1 4A State Meet
G-4x800 9:28.02 Girls Relay, , San Leandro CA 2 3A State Meet
G-4x800 9:28.08 Girls Relay, , Central Mia FL 2 4A State Meet

 

DyeStat Florida

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003