States
Florida

Florida Relays

Mar 27-29, 2003 at U. of Florida, Gainesville

results from Delta Timing

Girls 100 Meter Dash 3A
1, Pierre, Barbara, Winter Haven, 12.08, w:1.6. 2, Owens, Tiffany, Hallandale,
12.17, w:1.6. 3, Moss, Shantrell, Pompano Beac, 12.38, w:1.6. 4, Gillis,
Ashley, Pompano Beac, 12.41, w:1.6. 5, Parsons, Ashley, Tampa Bay Te, 12.53,
w:+0.0. 6, Williams, Latorrie, Eastside FL, 12.68, w:-1.1. 7, Flournoy,
Valerie, P. K. Yonge, 12.71, w:-0.3. 8, Johnson, Shambria, Rockledge, 12.72,
w:+0.0.
Girls 100 Meter Hurdles 3A
(w: 0.7) 1, Moss, Shantia, Pompano Beac, 14.37. 2, Flournoy, Valerie, P. K.
Yonge, 14.70. 3, Doyley, Deandra, Ft. Lauderda, 14.71. 4, Hayes, Jennifer,
Ridgewood, 15.09. 5, Clark, Simone, Rickards HS, 15.17. 6, Ekpere, Fume, Port
Charlot, 15.52. 7, Williams, Maxine, Port St. Luc, 15.59. 8, English, Latoria,
Woodham, 15.70.
Girls 4x100 Meter Relay 3A
1, Gainesville 'A' (Holsey, Quiana , Hunt, Sivonnia , Smith, Ishenda ,
Bradley, Lauren ), 48.75. 2, Ft. Lauderdale 'A' (Char-amie, Nelly , Brown,
Contrena , Messam, Jade , Doyley, Deandra ), 48.90. 3, Ribault 'A' (Butler,
Jamila , Green, Jalecia , Gilmore, Erica , Williams, Brandi ), 49.23. 4,
Hallandale 'A' (Barr, Aneshia , Raf, Kia , Jackson, Latissa , Owens, Tiffany
), 49.33. 5, Rockledge 'A' (Battle, Ketoura , Iloka, Galyn , Johnson, Shambria
, Preston, Helen ), 49.34. 6, Eastside FL 'A' (McCray, Tristan , Rochelle,
Shalanda , Patrick, Kimberly , Williams, Latorrie ), 49.64. 7, Armwood HS 'A'
(Williams, Latonya , Bowers, Sade , Lowman, Nathena , Cobb, Toshiba ), 50.63.
8, Woodham 'A' (Longmire, Beyanca , Hall, Latoya , Hall, Nikki , Kyle, Cicely
), 50.67.
Girls 4x400 Meter Relay 3A
1, Ft. Lauderdale 'A' (Mitchell, Lashay , Jerome, Pheline , Brown, Contrena ,
Doyley, Deandra ), 3:58.56. 2, Ribault 'A' (Gilmore, Erica , Butler, Jamila ,
McCray, Charity , Williams, Brandi ), 3:58.57. 3, Blake FL 'A' (Dillard,
Precious , Perez, Carmen , Pressley, Shenequia , Smith, Brittany ), 4:04.17.
4, Our Lady of Lourdes 'A' (Bolanos, Patricia , Chavez, Christie , Kobelinski,
Melissa , Rodriguez, Valeria ), 4:04.57. 5, Rockledge 'A' (Johnson, Shambria ,
Jones, Mechell , Preston, Helen , Berkeley, Aisha ), 4:05.00. 6, Rickards HS
'A' (Arnold, LaShaunta , Clark, Simone , Smith, Loreal , Thomas, Ashley ),
4:05.24. 7, Eastside FL 'A' (Kotey, Francesca , Gaither, Ashley , Rochelle,
Shalanda , Johnson, Kecia ), 4:05.85. 8, Gainesville 'A' (Maree, Nadya ,
DeSue, Robin , Gause, Rachenna , Harrison, Tiffany ), 4:08.23.
Girls 4x800 Meter Relay 3A
1, Our Lady of Lourdes 'A' (Arteaga, Alexa , Rodriguez, Valeria , Salles, Kyla
, Caraballo, Leilani ), 9:39.20. 2, Oak Hall 'A' 9:40.33. 3, St. Thomas
Aquinas 'A' (Dutko, Christina , Marsh, Courtney , Traster, Katie , Moxey,
Lauren ), 9:41.64. 4, Satellite 'A' (Cushman, Brittney , D'Agostino, Elizabeth
, Harrell, Melissa , Miley, Shannon ), 9:48.23. 5, Lely 'A' (Segura, Ana ,
Syriac, Sandra , Miller, Heidi , Salinas, Laura ), 9:52.13. 6, Eastside FL 'A'
(Sinkus, Lydia , McCollough, Mary , Hofer, Holly , Johnson, Kecia ), 10:09.97.
7, Ribault 'A' (Butler, Jamila , Gilmore, Erica , McCray, Charity , Williams,
Brandi ), 10:14.60. 8, Naples 'A' (Figlesthaler, Beth , Humphreville, Caroline
, Passidomo, Chessie , Smith, Lauren ), 10:17.56.
Girls Distance Medley 3A
1, Our Lady of Lourdes 'A' (Salles, Kyla , Chavez, Christie , Arteaga, Alexa ,
Rodriguez, Valeria ), 12:35.31. 2, St. Thomas Aquinas 'A' (Moon, Savannah ,
Marsh, Courtney , Dutko, Christina , Moxey, Lauren ), 12:53.78. 3, Bishop
Kenny 'A' (Hall, Courtney , Marshall, Kelly , Till, Sarah , Wellman, Mallory
), 12:56.89. 4, Port Charlotte 'A' (LaBonte, MacKenzie , Evans, Natasha ,
Courtright, Kristen , Dickson, Sara ), 13:04.17. 5, Bolles 'A' 13:07.46. 6,
Naples 'A' (Sanon, Anastasia , Passidomo, Chessie , Smith, Lauren , Swanson,
Christine ), 13:13.34. 7, Scottsboro (Al) 'A' (Bryant, Jill , Alley, Julie ,
Wright, Lacey , Thompson, Emily ), 13:28.90. 8, Eastside FL 'A' (McCollough,
Mary , Gaither, Ashley , Johnson, Kecia , Hofer, Holly ), 13:33.69.
Girls High Jump 3A
1, Sandmeyer, Katie, Estero, 1.68m, (5-06). 2, Harrell, Kristina, Satellite,
1.63m, (5-04.25). 3, Peterson, Cicely, Lakewood Ran, J1.63m, (5-04.25). 4,
Utecht, Jenna, St. Thomas A, 1.58m, (5-02.25). 5, English, Latoria, Woodham,
J1.58m, (5-02.25). 6, Doyley, Deandra, Ft. Lauderda, J1.58m, (5-02.25). 7,
Goforth, Kristen, South Fork, 1.53m, (5-00.25). 8, Davis, Micaela, Tampa Bay
Te, J1.53m, (5-00.25).
Girls Pole Vault 3A
1, Hall, Erica, Leesberg HS, 11-06, (3.50m). 2, Reaves, Sara, Mullen Color,
11-00, (3.35m). 3, Black, Alex, St. Thomas A, 10-00, (3.04m). 3, Rushing,
Jessy, Bishop Kenny, 10-00, (3.04m). 5, Schilling, Gesi, St. Thomas A, J10-00,
(3.04m).
Girls Long Jump 3A
1, Covington, Nadia, Lakewood HS, 18-07, w:0.2 (5.66m). 2, Doyley, Deandra,
Ft. Lauderda, 17-09.25, w:0.2 (5.41m). 3, Whitehead, Angela, Centennial H,
17-06.50, w:0.6 (5.34m). 4, Roy, Jamie, Estero, 17-04, w:0.3 (5.28m). 5,
Johnson, Kieriney, Lakewood Ran, 16-11, w:0.5 (5.15m). 6, Aiken, Christina,
Vanguard HS, 16-10, w:1.2 (5.13m). 7, Iloka, Galyn, Rockledge, 16-08, w:+0.0
(5.08m). 8, Brown, Contrena, Ft. Lauderda, 16-07, w:0.1 (5.05m).
Girls Triple Jump 3A
1, Covington, Nadia, Lakewood HS, 39-09.50, w:+0.0 (12.12m). 2, Akinradewo,
Foluke, St. Thomas A, 39-08.25, w:0.4 (12.09m). 3, Kyle, Cicely, Woodham,
37-01.25, w:+0.0 (11.30m). 4, Hayes, Jennifer, Ridgewood, 36-08, w:+0.0
(11.17m). 5, Johnson, Kieriney, Lakewood Ran, 36-00.50, w:0.4 (10.98m). 6,
Aiken, Christina, Vanguard HS, 34-03.25, w:+0.0 (10.44m).
Girls Shot Put 3A
1, James, Chelsia, Charlotte FL, 42-02, (12.85m). 2, Ubaka, Chinelo, Lawton
Chile, 38-05, (11.70m). 3, Mckinney, Rosie, Astronaut HS, 37-04, (11.37m). 4,
Beauzil, Susan, St. Thomas A, 36-08, (11.17m). 5, Yancey, Jaterrica, St.
Thomas A, 35-04, (10.76m). 6, Howell, Shenita, Tampa Bay Te, 35-03, (10.74m).
7, Williams, RonDaniell, Astronaut HS, 35-00, (10.66m). 8, Johnson, Lauren,
Ft. Myers, 34-10, (10.61m).
Girls Discus Throw 3A
1, Ubaka, Chinelo, Lawton Chile, 124-06, (37.94m). 2, Williams, Shawnese,
Gainesville, 121-11, (37.16m). 3, Williams, RonDaniell, Astronaut HS, 120-10,
(36.83m). 4, Stockbarger, Allyson, Charlotte FL, 119-04, (36.37m). 5, Pratt,
Chandora, Astronaut HS, 111-07, (34.01m). 6, Webb, Christa, St. Thomas A,
110-06, (33.68m). 7, Howell, Shenita, Tampa Bay Te, 109-08, (33.42m). 8,
Jones, Shaneika, Naples, 106-04, (32.41m).
Girls 100 Meter Dash 4A
1, Austin, Lauren, Oviedo HS, 12.09, w:+0.0. 2, Wilson, Britney, Oak Ridge FL,
12.54, w:+0.0. 3, Swanagan, Tiara, Edward H. Wh, 12.62, w:0.9. 4, James,
Pavielle, Miami Northw, 12.64, w:+0.0. 5, Hall, Jequitta, Miami Northw, 12.67,
w:+0.0. 6, Bulmer, Joanna, Dillard, 12.81, w:+0.0. 7, Hopkins, Aniis, Winter
Sprin, 12.82, w:0.7. 8, Bynum, Jasmine, Stephenson H, 12.82, w:0.7. 8,
McDonald, Joy, Lithonia HS, 12.82, w:-1.7.
Girls 100 Meter Hurdles 4A
1, Clarke, Kettiany, Palm Beach L, 14.73, w:-0.3. 2, Jones, Lamaiya, Palm
Beach L, 14.83, w:-0.3. 3, Clifford, Kendall, Martin Count, 14.89, w:-0.3. 4,
Chin, Victoria, Oak Ridge FL, 14.96, w:-0.3. 5, Davis, Shannon, Wolfson,
15.24, w:-2.0. 6, West, Ashley, Miami Northw, 15.46, w:-0.3. 7, Humose, Sara,
Miami Centra, 15.63, w:-2.0. 8, Akhdar, Jasmine, Miami Northw, 15.76, w:-0.3.
Girls 4x100 Meter Relay 4A
1, Dillard 'A' (Bulmer, Joanna , Clark, Destiny , Joseph, Jennifer , Sade,
Thebeau ), 48.80. 2, Edgewater 'A' (Walker, Charlene , Laws, Princess ,
Pelham, Shaina , Jefferson, Kea ), 49.04. 3, Edward H. White 'A' (Gillyard,
Elmyra , Swanagan, Tiara , Gillyard, Tremayne , Johnson, Carlissia ), 49.20.
4, Miami Central 'A' (James, Sylvondria , Phillip, Tamika , Humose, Sara ,
Richardson, Tomeka ), 49.61. 5, Hillsborough 'A' (Sims, Shaheedra , Anderson,
Natavia , Andrews, Maria , batchelor, Kandia ), 50.06. 6, Palm Beach Lakes 'A'
(Alisha, McDonald , Cooley, Shakeela , Dorsey, Shakeina , Gibbs, Nakita ),
50.59. 7, Winter Springs 'A' (Bellamy, Dan'Elle , Debose, Morrelda , Tellaria,
Danielle , Hopkins, Aniis ), 50.64. 8, West Ashley 'A' (Antia-Obong, Amami ,
Baker, Inesha , Johnson, Tara , Hollington, Monecia ), 50.64.
Girls 4x400 Meter Relay 4A
1, Lithonia HS 'A' (McDonald, Joy , Shepperson, Kendi , Bankhead, Laritta ,
Jennings, Shauntel ), 3:55.39. 2, Stephenson HS 'A' (Hill, Tendai , Lahai,
Phillippa , Bynum, Jasmine , Harvey, Karen ), 3:56.87. 3, Palm Beach Lakes 'A'
(Alisha, McDonald , Christian, Amber , Clarke, Kettiany , Dorsey, Shakeina ),
3:57.99. 4, Colonial HS 'A' (Gordan, Tiffany , Hall, Sheena , Lytle, Danielle
, Saluki, Zarina ), 4:00.08. 5, Dillard 'A' (Christina, Williams , Bulmer,
Joanna , Brown, Annie , Latoya, Lynn ), 4:02.66. 6, Homestead 'A'
(Middlebrooks, Janis , Jeanty, Cherline , Johnson, Julianna , Boston, Brittney
), 4:03.39. 7, Edgewater 'A' (Moorer, Aysia , Pelham, Shaina , Walker,
Charlene , Thomas, Robin ), 4:03.95. 8, Edward H. White 'A' (Johnson,
Carlissia , Reyes, Wilmarie , Ephraim, Danielle , Swanagan, Tiara ), 4:06.82.
Girls 4x800 Meter Relay 4A
1, Miami Central 'A' (Harris, Katherine , Jones, Shakeela , Sigletary, Lakesha
, Jones, Laquisha ), 9:32.32. 2, Oak Ridge FL 'A' (Wilson, Britney , Wakley,
Emily , Loomis, Ashley , Morris, Lavera ), 9:33.36. 3, Coral Springs 'A'
(Bishop, Alissia , Jones, Christina , Laramee, Danielle , Munksgaard, Kim ),
9:46.18. 4, Gaither HS 'A' (Dickson, Heather , Quick, Amanda , Rose, Shylah ,
Truesdale, Kate ), 9:52.46. 5, Spanish River 'A' (Almeida, Danielle ,
Banuelos, Brenda , Coates, Shannon , Polhemus, Gabrielle ), 9:53.91. 6, Palm
Beach Lakes 'A' (Christian, Amber , Clarke, Kettiany , Dejesus, Latrecia ,
Dorcelin, Jeanna ), 9:54.46. 7, Miami Northwestern 'A' (Adams, Tyneisha ,
Johnson, Tiffany , McClatchie, Korease , McCray, Lanation ), 9:56.43. 8,
Homestead 'A' (Middlebrooks, Janis , Jeanty, Cherline , Grateveau, Jessica ,
Etienne, Miriam ), 9:58.24.
Girls Distance Medley 4A
1, Spanish River 'A' (Almeida, Danielle , Banuelos, Brenda , Coates, Shannon ,
Polhemus, Gabrielle ), 12:35.72. 2, Mandarin 'A' (Reibach, Stephanie , Ollar,
Stacey , Moultrie, Kyrina , Harrell, Tiaira ), 12:49.52. 3, Coral Reef 'A'
(Cardenas, Katherine , Sebro, Janelle , Grigsby, Ashley , Bryce, Tayla ),
13:02.49. 4, Gaither HS 'A' (Adelufusi, Katherine , Dickson, Heather ,
Truesdale, Kate , Rose, Shylah ), 13:05.40. 5, Cypress Bay HS 'A' (Burnside,
Kathleen , Miller, Alania , Mcluskey, Tara , Wuenker, Lindsay ), 13:18.72. 6,
Oak Ridge FL 'A' (Morris, Erica , Loomis, Ashley , Thompson, Monique ,
Crawford, Franchesia ), 13:20.18. 7, Edward H. White 'A' (Johnson, Carlissia ,
Deleston, Khama , Ephraim, Danielle , Gillyard, Elmyra ), 13:24.88. 8, Vero
Beach 'A' (Ceasar, Shawanda , Goff, Ashley , Carroll, Michelle , Scott, Tomeka
), 13:29.08.
Girls High Jump 4A
1, Andonova, Viktoria, Coral Spring, 1.78m, (5-10). 2, Clarke, Kettiany, Palm
Beach L, 1.73m, (5-08). 3, Nevitt, Jessica, Kennesaw Mou, 1.63m, (5-04.25). 4,
Swanagan, Tiara, Edward H. Wh, J1.63m, (5-04.25). 5, LaCroix, Courtney, Palm
Harbor, J1.63m, (5-04.25). 6, Richards, Onella, Homestead, 1.58m, (5-02.25).
6, Coombs, Sabrina, Pine Ridge, 1.58m, (5-02.25). 8, Browning, Carlean, Vero
Beach, J1.58m, (5-02.25).
Girls Pole Vault 4A
1, Moser, Natalie, Tampa Wharto, 11-06, (3.50m). 2, Malone, Megan, Riverview
Ta, 10-06.25, (3.20m). 3, Ray, C C, South Lake, J10-06.25, (3.20m). 4,
Maguire, Ferrell, Boone HS, 10-00, (3.04m). 4, Mulkey, Briana, Boone HS,
10-00, (3.04m).
Girls Long Jump 4A
1, James, Pavielle, Miami Northw, 18-05.25, w:-0.4 (5.61m). 2, Marsh, Whitney,
Mountain Bro, 17-10, w:-0.4 (5.43m). 3, Moore, Nicole, Miami Northw, 17-05.50,
w:-0.8 (5.32m). 4, Taylor, Tabby, St. Pius X H, 17-05, w:0.5 (5.30m). 5,
Walker, Charlene, Edgewater, 17-02.75, w:-1.8 (5.25m). 6, Clifford, Kendall,
Martin Count, 16-11.75, w:-0.8 (5.17m). 7, williams, shameka, Hillsborough,
16-11, w:NWI (5.15m). 8, Norris, Tasha, Vero Beach, 16-07.50, w:-0.1 (5.06m).
Girls Triple Jump 4A
1, Andonova, Viktoria, Coral Spring, 40-03.50, w:0.8 (12.28m). 2, Bynum,
Jasmine, Stephenson H, 38-06.25, w:-0.5 (11.74m). 3, Glenn, Meashia, Miami
Northw, 37-05.50, w:+0.0 (11.41m). 4, Goynes, Aisha, Edgewater, 37-04, w:1.3
(11.37m). 5, Jones, Lamaiya, Palm Beach L, 36-11, w:-1.7 (11.25m). 6, Moore,
Nicole, Miami Northw, 36-06.25, w:-2.1 (11.13m). 7, Taylor, Tabby, St. Pius X
H, 36-00.75, w:+0.0 (10.99m). 8, Hopkins, Aniis, Winter Sprin, 36-00.50,
w:+0.0 (10.98m).
Girls Shot Put 4A
1, Nelson, Lindsey, Mandarin, 43-10, (13.36m). 2, Highsmith, Jazmine, Miami
Northw, 39-03, (11.96m). 3, Jackson, Nikole, Miami Northw, 38-08, (11.78m). 4,
Lopez, Nicole, Oak Ridge FL, 38-01.50, (11.62m). 5, Harris, Brittni, Spanish
Rive, 36-06.75, (11.14m). 6, Francis, Jessica, Boone HS, 35-03.75, (10.76m).
7, Porter, Catheryne, West Ashley, 34-10.25, (10.62m). 8, Sellers, Ashley,
Miami Jackso, 34-08.25, (10.57m).
Girls Discus Throw 4A
1, Nelson, Lindsey, Mandarin, 151-04, (46.12m). 2, Bowie, Shannon, Buchholz,
134-03, (40.91m). 3, Revord, Alexa, Riverview Sa, 134-02, (40.89m). 4, Harris,
Brittni, Spanish Rive, 123-09, (37.71m). 5, Holy, Lauren, Royal Palm B,
117-05, (35.78m). 6, Francis, Jessica, Boone HS, 117-03, (35.73m). 7, Sprott,
Heather, Martin Count, 105-07, (32.18m). 8, Morzenti, Nikki, Clearwater,
105-05, (32.13m).
Girls 1 Mile Run HS Invitational
1, Barringer, Jennifer, Oviedo HS, 4:59.38. 2, Schappert, Nicole, Pope John
Pa, 5:06.57. 3, Bowerman, Laura, Tampa King, 5:08.07. 4, Morris, Lavera, Oak
Ridge FL, 5:09.40. 5, Uribe, Stevie, Oak Hall, 5:12.39. 6, Kotchman, Melissa,
Indian Rocks, 5:16.29. 7, Kruzel, Jacy, Cooper City, 5:16.80. 8, Kabboord,
Elly, Cocoa Beach, 5:20.59.
Girls 2 Mile Run HS Invitational
1, Barringer, Jennifer, Oviedo HS, 11:08.27. 2, Kruzel, Jacy, Cooper City,
11:17.37. 3, Greskovich, Anna, Pensacola Ca, 11:32.67. 4, Emo, Jennifer,
Maclay Schoo, 11:36.16. 5, Gapstur, Devin, Martin Count, 11:36.89. 6,
Munksgaard, Kim, Coral Spring, 11:39.10. 7, Wellman, Mallory, Bishop Kenny,
11:39.45. 8, Kabboord, Elly, Cocoa Beach, 11:46.09.
Girls 4x100 Meter Relay HS Invitational
1, Miami Northwestern 'A' (Hall, Jequitta , Hawkins, Altaria , James, Pavielle
, Johnson, Tiffany ), 47.43. 2, Pompano Beach 'A' (Chambers, Kayann , Gillis,
Ashley , Moss, Shantia , Moss, Shantrell ), 47.93. 3, Hallandale 'A' (Barr,
Aneshia , Jackson, Latissa , Owens, Tiffany , Raf, Kia ), 48.49. 4, Ft.
Lauderdale 'A' (Brown, Contrena , Cheramie, Nelly , Messam, Jade , Doyley,
Deandra ), 48.63. 5, Miami Jackson 'A' (Capers, Pamela , Capers, Stacy ,
Streeter, Jasmine , Sellers, Bianca ), 49.02. 6, Ribault 'A' (Butler, Jamila ,
Gilmore, Erica , Green, Jalecia , Williams, Brandi ), 49.50. 7, Vero Beach 'A'
(Brown, Jessica , Brown, Kesha , Washington, Britney , Scott, Tomeka ), 50.15.
8, Olympia HS 'A' (Hopkins, Alicia , Irizarry, Tiffany , Owens, Madeline ,
Scott, Kristine ), 50.71.
Girls 4x400 Meter Relay HS Invitational
1, Oak Ridge FL 'A' (Bell, Tramaine , Crawford, Franchesia , Morris, Erica ,
Morris, Lavera ), 3:49.23. 2, Miami Northwestern 'A' (Burns, Quankiedra ,
McClain, Beverly , Moore, Nicole , Nero, Sade ), 3:50.11. 3, Miami Central 'A'
(Harris, Katherine , Etienne, Ginou , James, Sylvondria , Jones, Shakeela ),
3:52.99. 4, Mainland 'A' (King, Avaniece , Pifer, Danielle , Smith, Keyla ,
Williams, Kathryn ), 3:58.05. 5, Gainesville 'A' (Buffington, Ashley , Butler,
Angel , DeSue, Robin , Gause, Rachenna ), 3:59.38. 6, Vero Beach 'A' (Melvin,
Nicole , Carroll, Michelle , Mills, Miltria , Norris, Tasha ), 4:05.01. 7, Ft.
Lauderdale 'A' (Brown, Contrena , Doyley, Deandra , Jerome, Pheline ,
Mitchell, Lashay ), 4:05.37.
Girls 4x1600 Meter Relay 4x1600
1, Oak Hall 'A' (Abbey, Danielle , Fisher, Kate , Lowery, Caitlin , Uribe,
Stevie ), 22:05.28. 2, Satellite 'A' (Cushman, Brittney , Miley, Shannon ,
Zoller, Sarah , D'Agostino, Elizabeth ), 22:09.87. 3, Bolles 'A' (Calhoun,
Liza , Maaske, Katie , Marees, Heather , Treece, Reagan ), 22:18.28. 4, Boone
HS 'A' (Blanca, Christina , Brown, Lauren , Kemper, Katie , Sostre, Tonya ),
22:24.45. 5, Spanish River 'A' (Almeida, Danielle , Polhemus, Gabrielle ,
Gabrielle, Michelle , Coates, Shannon ), 22:35.03. 6, Walton HS 'A' (Hoyt,
Emily , Miller, Karen , Gerlaugh, Amanda , Upchurch, Sarah ), 22:43.08. 7, Our
Lady of Lourdes 'A' (Arteaga, Alexa , Salles, Kyla , Sanchez, Daniela , de
Varona, Michelle ), 22:54.90. 8, Port Charlotte 'A' (Dickson, Sara ,
Courtright, Kristen , Evans, Natasha , LaBonte, MacKenzie ), 22:57.35.
Women 100 Meter Dash Collegiate & Open
1, Bailey, Aleen, South Caroli, 11.28, w:2.5. 2, Whipple, Erica, South Caroli,
11.32, w:2.5. 3, Tubbs, Monique, Jacksonville, 11.37, w:2.5. 4, Robinson,
Amber, Florida, 11.65, w:1.2. 5, Wilson, Vronique, Fiu, 11.66, w:2.5. 6,
Perry, Tara, Sheffield Elite, 11.71, w:2.5. 7, Smedley, Melinda, Sdsu, 11.71,
w:2.5. 8, Carpenter, Khalilah, South Caroli, 11.74, w:2.5.
Women 200 Meter Dash Collegiate & Open
1, Wilson, Vronique, Fiu, 23.33, w:0.5. 2, Robinson, Amber, Florida, 23.50,
w:0.5. 3, Tubbs, Monique, Jacksonville, 23.61, w:1.1. 4, Ireland, Nicole,
Sdsu, 23.66, w:0.8. 5, Edwards, Anita, Fiu, 23.86, w:0.5. 6, Smedley, Melinda,
Sdsu, 23.96, w:0.5. 7, Dyer, Tonette, Sdsu, 24.03, w:0.5. 8, Jett, Kisha,
Gator Alumni, 24.13, w:0.5.
Women 400 Meter Dash Collegiate & Open
1, Barber, Miki, South Caroli, 52.43. 2, Arnett, Donna, Unattached, 53.68. 3,
Campbell, Tamara, Florida Stat, 53.82. 4, Simpson, Sashanie, Miami, 54.24. 5,
Whittaker, Saraque, Miami, 54.28. 6, Thomas, Aisha, Charlotte, 54.31. 7,
Leary, Leslie, Tennessee St, 54.35. 8, Dyer, Tonette, Sdsu, 54.74.
Women 800 Meter Run Collegiate & Open
1, Gerber, Laura, Florida Stat, 2:05.11. 2, Friend-Uhl, Sonja, Unattached,
2:07.59. 3, King-Foster, Tamara, Alpha Omega Elit, 2:07.61. 4, General, Bente,
South Florid, 2:08.94. 5, McLaughlin, Paula, Toronto, 2:10.85. 6, Schommer,
Amanda, Florida, 2:12.11. 7, Taylor, Colleen, Villanova, 2:12.89. 8, Titus,
Jamillah, Sdsu, 2:12.99.
Women 1500 Meter Run Collegiate & Open
1, McCusker, Maura, Georgetown, 4:29.74. 2, Joyce, Carre, Villanova, 4:30.20.
3, Smith, Kirsty, Villanova, 4:32.42. 4, Cranston, Beth, Unattached, 4:32.63.
5, Ballas, Elissa, Air Force, 4:32.96. 6, Beitel, Claudia, Florida Atla,
4:33.46. 7, Titus, Jamillah, Sdsu, 4:34.16. 8, Fascione, Jeana, Kent State,
4:36.43.
Women 5000 Meter Run Collegiate & Open
1, Friend-Uhl, Sonja, Unattached, 16:30.13. 2, Johnson Lane, Turena,
Unattached, 16:31.86. 3, Bonugli, Katherine, Missouri, 17:07.54. 4, Moore,
Kim, Missouri, 17:09.79. 5, Sulzner, Morgan, Akron, 17:29.53. 6, Cookerly,
Carling, Florida, 17:31.36. 7, Crocker, Meredith, Brown, 17:32.32. 8,
McCaulley, Lisa, Akron, 17:32.65.
Women 100 Meter Hurdles Collegiate & Open
1, Bliss, Andrea, Florida, 13.18, w:1.2. 2, Jett, Kisha, Gator Alumni, 13.29,
w:1.2. 3, Ross, Tiffany, South Caroli, 13.35, w:1.2. 4, Lawson, Sharianne,
Miami, 13.36, w:1.2. 5, Jones, Kim, Florida Stat, 13.55, w:1.2. 6, Smith,
Theresa, Uab, 13.73, w:1.6. 7, Rogers, Dana, Georgia Tech, 13.80, w:0.9. 8,
Davy, Safiya, Jacksonville, 13.81, w:1.2.
Women 400 Meter Hurdles Collegiate & Open
1, Ross, Tiffany, South Caroli, 57.84. 2, Evans, Cara, Unattached, 58.09. 3,
Smith, Le'gretta, Nike, 58.60. 4, Stoddart, Shevon, South Caroli, 59.17. 5,
Wade, Jamillah, Miami, 59.21. 6, Delpino, Amber, South Florid, 59.31. 7,
Bowman, Jamillah, Georgetown, 1:00.04. 8, Watkins, Tawana, South Caroli,
1:00.13.
Women 3000 Meter Steeplechase Collegiate & Open
1, Cathey, Mason, Florida, 10:53.66. 2, Semith, Amy, Missouri, 11:05.67. 3,
Smith, Lesley, Missouri, 11:12.73. 4, Morrow, Andrea, Ucf, 11:19.14. 5,
Taylor, Jean, Air Force, 11:22.51. 6, Brownawell, Janet, Concordia U.,
11:36.26. 7, Titus, Missy, Cincinnati, 11:36.27. 8, Avigne, Diane, Florida,
11:50.11.
Women 4x100 Meter Relay Collegiate & Open
1, South Carolina 'A' (Bailey, Aleen , Barber, Miki , Joyce, Alexis , Whipple,
Erica ), 43.49. 2, Miami 'A' (Williams, Lauryn , Lawson, Sharianne , Greggs,
Charlette , Ransom, India ), 43.96. 3, Indiana 'A' (Boone, Rachelle ,
Carruthers, Danielle , Richmond, Rose , Towns, Ara ), 44.09. 4, Jacksonville
'A' (Davy, Safiya , Pressley, Andrea , Tubbs, Monique , Wright, Tiffany ),
45.17. 5, Notre Dame 'A' (King, Tameisha , Dodd, Kristen , Love, Kymia , Boyd,
Ayesha ), 45.18. 6, Florida State 'A' (Walker, Kimberly , Quinn, Shauna ,
Jones, Kim , Brown, Sharneka ), 45.60. 7, Fiu 'A' (Dean, Alexia , Edwards,
Anita , Wilson, Vronique , Williams, Venisha ), 45.82. 8, Georgia Tech 'A'
(DeFreitas, Jessica , Rhett, Amandi , Rogers, Dana , Lapsley, Andriane ),
45.89.
Women 4x200 Meter Relay Collegiate & Open
1, South Carolina 'A' (Bailey, Aleen , Barber, Miki , Joyce, Alexis , Whipple,
Erica ), 1:30.73. 2, Tpa, Atlanta Club 'A' 1:34.15. 3, Fiu 'A' (Dean, Alexia ,
Edwards, Anita , Wilson, Vronique , Daniels, Ranada ), 1:34.74. 4, Sdsu 'A'
(Dyer, Tonette , Hogg, Jini , Ireland, Nicole , Smedley, Melinda ), 1:34.97.
5, Indiana 'A' (Boone, Rachelle , Carruthers, Danielle , Towns, Ara ,
Marshall, Karla ), 1:35.93. 6, Miami 'A' (Darden, Dominique , Lawson,
Sharianne , Simpson, Sashanie , Ransom, India ), 1:36.24. 7, Notre Dame 'A'
(King, Tameisha , Dodd, Kristen , Love, Kymia , Boyd, Ayesha ), 1:36.53. 8,
Florida Atlantic 'A' (Jones, Jian , McCoy, Daquia , Clary, Malika , Stephens,
Marilyn ), 1:36.93.
Women 4x400 Meter Relay Collegiate & Open
1, South Carolina 'A' (Barber, Miki , Demus, Lashinda , Ross, Tiffany ,
Stoddart, Shevon ), 3:28.93. 2, Miami 'A' (Greggs, Charlette , Darden,
Dominique , Carter, Kitoya , Whittaker, Saraque ), 3:30.74. 3, Tpa, Atlanta
Club 'A' 3:36.16. 4, Florida State 'A' (Campbell, Tamara , Gerber, Laura ,
Jackson, Marla , Adams, Kim ), 3:36.18. 5, Fiu 'A' (Edwards, Anita , Dean,
Alexia , Wilson, Vronique , McBride, Sonnii ), 3:36.25. 6, Sdsu 'A' (Dyer,
Tonette , Hogg, Jini , McNair, Bianca , Ireland, Nicole ), 3:36.67. 7, South
Carolina 'C' 3:37.17. 8, Florida 'A' (Rein, Faith , Williams, Novlene ,
Benjamin, Shavonda , Bratton, Kristina ), 3:37.66.
Women 4x800 Meter Relay Collegiate & Open
1, Georgetown 'A' (Clement, Treniere , Hamilton, Kori , McCusker, Maura ,
O'Neil, Meghan ), 8:43.59. 2, Miami 'A' (Pearson, Patricia , Ruiz, Marilyn ,
Madison, Terria , Pascual, Zullymarie ), 8:49.89. 3, Florida 'A' (Heyens, Jodi
, Schommer, Amanda , Dyce, Brigette , Bratton, Kristina ), 8:55.91. 4, Brown
'A' (Cambruzzi, Caci , Cushing, Kate , Kosub, Katherine , Willard, Anna ),
9:05.49. 5, Tulane 'A' (Garwood, Sheena , Pradieu, Carlyne , Green, Lisa ,
Lustigova, Eva ), 9:12.90. 6, Tennessee St. 'A' (Richard, Rae'ven , Thomas,
Juanita , Demmons, Monique , Udoji, Mercy ), 9:20.01. 7, Western Carolina 'A'
(Edmonds, Tonya , Kulesz, Deanna , Martin, Leslie , Signoretti, Becky ),
9:22.23. 8, Florida Atlantic 'A' (Hagberg, Raynell , Moore, Abby , Murnane,
Kathryn , Beitel, Claudia ), 9:35.82.
Women 4x1500 Meter Relay Collegiate & Open
1, Missouri 'A' (Ramsey, Serena , Chipman, Amy , Petersen, Jill , Patten,
Ashley ), 18:43.51. 2, Brown 'A' (Cambruzzi, Caci , Cushing, Kate , Hatch,
Annie , Willard, Anna ), 19:01.99. 3, Florida 'A' (Dyce, Brigette , Avigne,
Diane , Cathey, Mason , Schommer, Amanda ), 19:11.86. 4, Tulane 'A' (Green,
Lisa , Pradieu, Carlyne , Lustigova, Eva , Wicke, Birka ), 19:20.40. 5,
Cincinnati 'A' (Limo, Ruth , Titus, Missy , Limle, Jennifer , Gibson, Jocelyn
), 19:49.30. 6, Air Force 'A' (Ballas, Elissa , Chumlea, Anne , Graham,
Nichole , McPherson, Kelly ), 19:51.91. 7, Western Carolina 'A' (Cooper,
Melanie , Edmonds, Tonya , Kulesz, Deanna , Short, Alissa ), 19:54.87. 8,
Florida Atlantic 'A' (Moore, Abby , Hagberg, Raynell , Beitel, Claudia ,
Murnane, Kathryn ), 19:59.38.
Women 1600 Sprint Medley Collegiate & Open
1, Florida 'A' (Benjamin, Shavonda , Bliss, Andrea , Bratton, Kristina ,
Williams, Novlene ), 3:49.70. 2, Miami 'A' (Darden, Dominique , Williams,
Lauryn , Greggs, Charlette , Pearson, Patricia ), 3:50.19. 3, Georgetown 'A'
(Bowman, Jamillah , Hamilton, Kori , Hargrove, Monica , Clement, Treniere ),
3:51.91. 4, South Carolina 'A' (Carpenter, Khalilah , Joyce, Alexis , Watkins,
Tawana , Ramomene, Boikhutso ), 3:56.12. 5, Tennessee St. 'A' (Martin,
Valencia , Udoji, Mercy , Lawson, Jennifer , Demmons, Monique ), 4:01.67. 6,
Western Carolina 'A' (Boyd, Benetta , Gentry, Cassandra , Little, Ashelyn ,
Martin, Leslie ), 4:02.56. 7, Missouri 'A' (Ibe, Margaret , Archibald, Jemma ,
Stockard, Jessica , Young, Liz ), 4:03.68. 8, Tulane 'A' (Kendrick, Essence ,
Dooley, Angel , Wiggins, Tahira , Garwood, Sheena ), 4:06.94.
Women Distance Medley Collegiate & Open
1, South Carolina 'A' (Ramomene, Boikhutso , Stoddart, Shevon , Watkins,
Tawana , Lake, Jenny ), 11:41.44. 2, Missouri 'A' (Petersen, Jill , Ramsey,
Serena , Evans, Avis , Patten, Ashley ), 11:43.56. 3, Florida 'A' (Cathey,
Mason , Newton, Jessica , Thompson, Yolanda , Heyens, Jodi ), 11:47.64. 4,
Sdsu 'A' (Titus, Jamillah , Givens, Hollann , Edwards, Kylie , Stewart, Alicia
), 11:53.59. 5, Air Force 'A' (McPherson, Kelly , Crow, Katy , Dawson, Cindy ,
Ballas, Elissa ), 12:01.28. 6, Akron 'A' (Freudenrich, Emily , McCaulley, Lisa
, Michael, Becki , Sulzener, Morgan ), 12:08.46. 7, Hampton 'A' (Bunche,
Cetera , Fisher, Jade , Ricks, Denise , White, Eboni ), 12:14.94. 8, Brown 'A'
(Crocker, Meredith , Hatch, Annie , Kosub, Katherine , Sullivan, Nora ),
12:16.83.
Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle Collegiate & Open
1, Miami 'A' 53.87. 2, South Carolina 'A' (Demus, Lashinda , Ross, Tiffany ,
Stoddart, Shevon , Wilks, Antoinette ), 54.18. 3, Georgia Tech 'A' (Waits,
Melanie , Rogers, Dana , Lapsley, Andriane , Howard, Chaunte ), 55.58. 4,
South Florida 'A' (Wilkins, Austrea , Whittaker, Symone , Taylor, Kimaiya ,
McGaffagan, Alexis ), 57.11. 5, Missouri 'A' (Asigbee, Fiona , Archibald,
Jemma , Ohneck, Abbe , Stockard, Jessica ), 59.17. 6, Cincinnati 'A' (Hill,
Candice , Wilhelm, Ashley , Carpenter, Shintara , Klug, Amanda ), 59.30. 7,
Tennessee St. 'A' (Brown, Jillian , Rachel, Mildred , Tennial, Marhonte , Ray,
Larisa ), 59.66. 8, California 'A' (Omwanghe, Osarhiemen , Meyman, Mary ,
lamb, Elzunia , Cowling, Stephanie ), 59.71.
Women High Jump Collegiate & Open
1, Bybee, Jenny, Missouri, 1.70m, (5-07). 2, Lovett, Trina, SC State, J1.70m,
(5-07). 3, Bowman, Kelly, Louisville, 1.65m, (5-05). 3, Martin, Valencia,
Tennessee St, 1.65m, (5-05). 3, Pace, Kristen, Georgia Stat, 1.65m, (5-05). 3,
Cannady, Alicia, Missouri, 1.65m, (5-05). 7, Green, Kelly, Akron, J1.65m,
(5-05). 8, Crespo, Carmen, South Florid, J1.65m, (5-05). 8, Barnette,
Adrienne, Charlotte, J1.65m, (5-05).
Women Pole Vault Collegiate & Open
1, Lennox, Michelle, Fiu, 3.76m, (12-04). 2, Altman, Dara, Florida, J3.76m,
(12-04). 3, Lacombe, Chandra, Florida, 3.66m, (12-00). 4, Ezzie, Michelle,
Villanova, J3.66m, (12-00). 5, Velez, Michelle, Western Caro, 3.46m,
(11-04.25). 5, LaPorte, Jennifer, Florida, 3.46m, (11-04.25). 5, Terrio,
Cheryl, South Caroli, 3.46m, (11-04.25). 8, Karlick, Lindsey, Tulane, J3.46m,
(11-04.25).
Women Long Jump Collegiate & Open
1, Howard, Chaunte, Georgia Tech, 5.93m, w:1.1 (19-05.50). 2, Valldeperas,
Laura, Cincinnati, 5.70m, w:0.6 (18-08.50). 3, Smith, Lisa, Sdsu, 5.66m, w:0.7
(18-07). 4, Matthews, Cassandra, South Alabam, 5.65m, w:0.7 (18-06.50). 5,
Smith, Michelle, Indiana, 5.61m, w:0.9 (18-05). 6, Reddick, Amber, Charlotte,
5.60m, w:0.4 (18-04.50). 7, Hedgepeth, Brittany, Louisville, 5.59m, w:0.8
(18-04.25).
Women Triple Jump Collegiate & Open
1, Reddick, Amber, Charlotte, 12.20m, w:0.5 (40-00.50). 2, Schauermann, Megan,
Sdsu, 12.01m, w:0.1 (39-05). 3, Anderson, Charlisa, South Florid, 11.97m,
w:1.1 (39-03.25). 4, Hawkins, Aleshia, SC State, 11.82m, w:0.8 (38-09.50). 4,
Ramharak, Colleen, Kent State, 11.82m, w:0.7 (38-09.50). 6, Nicholls, Cynthia,
Hampton, 11.80m, w:+0.0 (38-08.75). 7, Robinson, LaTravia, Air Force, 11.79m,
w:1.5 (38-08.25). 8, Brown, Sharneka, Florida Stat, 11.78m, w:1.2 (38-07.75).
Women Shot Put Collegiate & Open
1, Odum, India, South Caroli, 15.48m, (50-09.50). 2, Octavien, Dayana, South
Florid, 14.96m, (49-01). 3, Gilreath, Erin, Florida, 14.68m, (48-02). 4, Dalla
Rosa, Andrea, Indiana, 14.42m, (47-03.75). 5, Young, Jo, Cincinnati, 14.05m,
(46-01.25). 6, Hill, Candace, Sdsu, 13.97m, (45-10). 7, Woods, Kenitra,
Tennessee St, 13.90m, (45-07.25). 8, Jeschelnig, Jackie, Ashland U., 13.80m,
(45-03.50).
Women Discus Throw Collegiate & Open
1, Cotten, Laquanda, Unattached, 49.95m, (163-10). 2, Longfors, Rachel,
Florida, 47.93m, (157-03). 3, Mangen, Liz, Akron, 47.33m, (155-03). 4,
Heffernan, Christine, Villanova, 46.54m, (152-08). 5, Brewer, Chandra, South
Florid, 46.25m, (151-09). 6, Freberg, Karen, Florida, 46.02m, (151-00). 7,
Groover, Keri, South Caroli, 44.87m, (147-02). 8, Clark, Nadine, BCC, 43.15m,
(141-07).
Women Hammer Throw Collegiate & Open
1, Gilreath, Erin, Florida, 60.65m, (199-00). 2, Blewitt, Adriane, Ashland U.,
58.46m, (191-09). 3, Cotten, Laquanda, Unattached, 57.72m, (189-04). 4,
Barrett, Kimberli, Florida, 57.40m, (188-04). 5, Brown, Merilyn, Florida,
55.90m, (183-05). 6, DeBartolo, Dore', Florida, 55.76m, (182-11). 7, Wynn,
Jenn, Unattached, 54.91m, (180-02). 8, Longfors, Rachel, Florida, 51.84m,
(170-01).
Women Javelin Throw Collegiate & Open
1, Dooley, Jocelyn, Air Force, 47.51m, (155-10). 2, Jurlina, Jelena, Tulane,
46.36m, (152-01). 3, Smith, Breann, Kent State, 43.90m, (144-00). 4,
Rademeyer, Karen, Unattached, 43.77m, (143-07). 5, Clark, Nadine, BCC, 41.67m,
(136-08). 6, DeBartolo, Dore', Florida, 40.59m, (133-02). 7, Kaufman, Ashley,
Akron, 40.37m, (132-05). 8, Ward, Julie, Kent State, 39.72m, (130-04).
Women Heptathlon Collegiate & Open
1, Wilks, Antoinette, South Caroli, 5337. 2, Asigbee, Fiona, Missouri, 5332.
3, Moran, Michelle, Unattached, 5101. 4, Ohneck, Abbe, Missouri, 5037. 5,
Pressley, Andrea, Jacksonville, 4918. 6, Roloff, Kelly, Ucf, 4872. 7, Hammond,
Chelsea, South Caroli, 4826. 8, Stockard, Jessica, Missouri, 4744.
Women High Jump Invitational
1, Howard, Chaunte, Georgia Tech, 1.84m, (6-00.50). 2, Houston, Lynn, Nat's
Athletic T, 1.78m, (5-10). 3, Uzoaru, Marisa, Florida A&M, J1.78m, (5-10). 3,
Moss, Krystle, Florida, J1.78m, (5-10). 5, Taylor, Stacey, Unattached, 1.73m,
(5-08). 6, Nicholls, Cynthia, Hampton, 1.68m, (5-06). 7, Bybee, Jenny,
Missouri, J1.68m, (5-06).
Women Pole Vault Invitational
1, Janson, Lacy, Florida Stat, 4.37m, (14-04). 2, Sims, Kira, Akron, 4.07m,
(13-04.25). 3, Lennox, Michelle, Fiu, 3.97m, (13-00.25). 4, Honey, Jackie,
Sky's the Limit, 3.86m, (12-08). 4, Lacombe, Chandra, Florida, 3.86m, (12-08).
6, Tiezsen, Laura, Western Caro, J3.86m, (12-08). 7, Altman, Dara, Florida,
J3.86m, (12-08). 8, Hood, Stephanie, Florida, 3.66m, (12-00).
Women Long Jump Invitational
1, Richmond, Rose, Indiana, 6.42m, w:1.2 (21-00.75). 2, Jones, Kim, Florida
Stat, 6.35m, w:1.5 (20-10). 3, King, Tameisha, Notre Dame, 6.11m, w:1.8
(20-00.50). 4, Whitmire, Kemesha, South Caroli, 5.96m, w:1.5 (19-06.75). 5,
Givens, Tongula, Unattached, 5.95m, w:1.2 (19-06.25). 6, DeFreitas, Jessica,
Georgia Tech, 5.89m, w:0.4 (19-04). 7, lamb, Elzunia, California, 5.84m,
w:+0.0 (19-02). 8, Thompson, Yolanda, Florida, 5.76m, w:1.6 (18-10.75).
Women Triple Jump Invitational
1, Bundy, Teresa, Unattached, 13.37m, w:0.4 (43-10.50). 2, Smith, Shanta,
Georgia Tech, 12.98m, w:2.0 (42-07). 3, Gibson, Natasha, Nat's Athletic T,
12.75m, w:0.1 (41-10). 4, Chesnut, Lauren, Indiana, 12.56m, w:0.8 (41-02.50).
5, Thompson, Yolanda, Florida, 12.30m, w:1.0 (40-04.25). 6, Givens, Tongula,
Unattached, 12.23m, w:1.1 (40-01.50). 7, Depland, Brandy, Georgia Tech,
12.01m, w:0.2 (39-05). 8, Taylor, Sherion, Troy State, 11.97m, w:1.0
(39-03.25).
Women Shot Put Invitational
1, Blewitt, Adriane, Ashland U., 17.51m, (57-05.50). 2, Heaston, Kristin,
Unattached, 17.41m, (57-01.50). 3, Freberg, Karen, Florida, 16.38m, (53-09).
4, Brewer, Chandra, South Florid, 16.02m, (52-06.75). 5, Barrett, Kimberli,
Florida, 15.93m, (52-03.25). 6, Cotten, Laquanda, Unattached, 15.68m,
(51-05.50). 7, Moss, Adrienne, Miami, 15.23m, (49-11.75). 8, DeBartolo, Dore',
Florida, 15.16m, (49-09).
Women Discus Throw Invitational
1, Loper, Tara, Abg, 53.10m, (174-02). 2, Octavien, Dayana, South Florid,
52.54m, (172-04). 3, Collins, Roberta, Unattached, 52.24m, (171-05). 4,
Longfors, Rachel, Florida, 51.98m, (170-06). 5, Cotten, Laquanda, Unattached,
51.20m, (168-00). 6, DeBartolo, Dore', Florida, 51.08m, (167-07). 7, Blewitt,
Adriane, Ashland U., 50.01m, (164-01). 8, Jurlina, Jelena, Tulane, 46.93m,
(154-00).
Women Hammer Throw Invitational
1, Scott, Candice, Florida, 67.99m, (223-01). 2, Loper, Tara, Abg, 64.25m,
(210-09). 3, Dickerson, Jukina, Florida, 62.20m, (204-01). 4, Gilreath, Erin,
Florida, 60.09m, (197-02). 5, Fournier, Michelle, Unattached, 59.58m,
(195-06). 6, Jeschelnig, Jackie, Ashland U., 58.84m, (193-00). 7, DeBartolo,
Dore', Florida, 58.81m, (192-11). 8, Barrett, Kimberli, Florida, 56.12m,
(184-01).
Boys 100 Meter Dash 3A
1, Carter, Xavier, Palm Bay, 10.49, w:0.3. 2, Murdock, O. J., Middleton HS,
10.66, w:0.3. 3, Metelus, Nesky, Ft. Lauderda, 10.67, w:0.7. 4, Peart, Chris,
Lehigh HS, 10.84, w:0.3. 5, Sharp, Brandon, Bolles, 10.88, w:0.7. 6, Scott,
Kenny, Seabreeze, 10.89, w:0.3. 7, Hutson, Travis, Menendez HS, 10.95, w:0.3.
8, Condry, Gerod, Lawton Chile, 10.96, w:2.8.
Boys 110 Meter Hurdles 3A
1, Ballotta, Eric, Tampa Jesuit, 14.42, w:+0.0. 2, Pinkey, Rickey, Suncoast,
14.50, w:0.4. 3, Dasilva, Roland, St. Thomas A, 14.60, w:+0.0. 4, Nolan,
Daniel, Scottsboro (, 14.72, w:+0.0. 5, Bingham, Michael, McCallie, 14.72,
w:+0.0. 6, Pickering, Kareem, Ft. Lauderda, 14.82, w:+0.0. 7, Gabaud,
Fendrick, Centennial H, 15.16, w:+0.0. 8, Morris, Mike, Belleview, 15.30,
w:+0.0.
Boys 4x100 Meter Relay 3A
1, Ft. Lauderdale 'A' (Bullock, John , Putnam, Chris , Pickering, Kareem ,
Metelus, Nesky ), 42.28. 2, Lakewood HS 'A' (Carter, Pat , Johnson, Chester ,
Mott, Martel , Murphy, Louis ), 42.42. 3, Lawton Chiles 'A' (Minnick, Matt ,
Smith, Devin , Kerrison, Jerrod , Condry, Gerod ), 43.02. 4, Belen Jesuit 'A'
43.13. 5, Ft. Myers 'A' (Addison, Joe , Douglas, Tim , Peters, Jocelyn ,
Travis, Jason ), 43.23. 6, Seabreeze 'A' (Weems, Eric , Scott, Kenny , Fields,
Willie , Hawkins, Brandle ), 43.23. 7, Palm Bay 'A' (Carter, Xavier , Nelson,
Reggie , Savage, Duane , Ellis, Ron ), 43.27. 8, Middleton HS 'A' (Mock,
Vergus , Woodson, Stoney , Murdock, O. J. , Moore, Darrian ), 43.28.
Boys 4x400 Meter Relay 3A
1, Gainesville 'A' (Chandler, Roger , Maddox, Andrew , Robinson, Dwayne ,
Stasiewicz, Kenji ), 3:22.35. 2, St. Thomas Aquinas 'A' (Tuff, Chadrick ,
Reddick, Anthony , Marrero, David , Jeannot, David ), 3:22.94. 3, Belen Jesuit
'A' 3:22.96. 4, Ribault 'A' (Hughley, Mario , Hall, Eddie , Rackley, Brandon ,
Wyman, Jackie ), 3:23.07. 5, Ft. Lauderdale 'A' (Furgason, Alfonso , McClam,
Eric , Putnam, Chris , Metelus, Nesky ), 3:23.22. 6, Raines 'A' (Caldwell,
Titus , Dunbar, Rashad , Evans, Dwayne , Hankerson, Zach ), 3:24.05. 7, Lawton
Chiles 'A' (Condry, Gerod , Bryant, Kevin , Smith, Stephan , Smith, Devin ),
3:25.99. 8, Scottsboro (Al) 'A' (Nolan, Daniel , Lei, Lionel , Livingston,
Jager , Bohanan, Jeremy ), 3:27.25.
Boys 4x800 Meter Relay 3A
1, Gulliver Prep 'A' 8:00.35. 2, Ribault 'A' (Cosby, Jarmel , Hughley, Mario ,
Hall, Eddie , Wyman, Jackie ), 8:00.48. 3, Tampa King 'A' (Concepcion, Telly ,
Chisholm, Stevie , Speer, Eric , Toohey, James ), 8:11.92. 4, Barron Collier
'A' (Faist, Scott , Borden, Todd , Bice, Christian , Matio, Vince ), 8:14.09.
5, Lawton Chiles 'A' (Lewis, Micheal , Savery, Kyle , Obernier, Ryan ,
Blocker, Jonathan ), 8:14.81. 6, St. Thomas Aquinas 'A' (Adams, Samuel ,
Butler, George , Campbell, Scott , Christian, Alexander ), 8:15.46. 7,
Lakewood Ranch 'A' (Barrow, Jon , Bradshaw, Jordan , Krah, Nathan , Walsh,
Michael ), 8:17.03. 8, Naples 'A' (Lloyd, Steve , Drew, Mike , Brann, Sean ,
Oberlin, Matt ), 8:17.39.
Boys Distance Medley 3A
1, Flagler Palm Coast 'A' (Anderson, Bryan , Greer, Eddie , Vazquez, Sam ,
Moore, Marvin ), 10:22.89. 2, Bishop Kenny 'A' (Costanza, Anthony , James,
Loren , Leary, Ryder , Peters, Joe ), 10:32.31. 3, Episcopal FL 'A' 10:42.48.
4, North Fort Myers 'A' (Beaulieu, Danny , Hoerner, Matt , Pennington, Sam ,
Tomlin, Matt ), 10:46.21. 5, McCallie 'A' 10:46.46. 6, Barron Collier 'A'
(Bice, Christian , Borden, Todd , Matio, Vince , Faist, Scott ), 10:54.15. 7,
Lawton Chiles 'A' (Miletich, Alex , Thiele, Herbie , Smith, Stephan ,
Galloway, Justin ), 10:54.63. 8, Lyman HS 'A' 10:58.22.
Boys High Jump 3A
1, Keene, Kyle, Central-Broo, 1.93m, (6-04). 2, Shoemaker, Matt, Franklin Cou,
1.88m, (6-02). 3, Heaton, Matt, Franklin Cou, J1.88m, (6-02). 3, Jossfolk,
Roy, Chaminade-Ma, J1.88m, (6-02). 5, Laguerre, Jerry, Charlotte FL, 1.83m,
(6-00). 6, Lei, Lionel, Scottsboro (, J1.83m, (6-00). 6, Selfe, Mike,
Ridgewood, J1.83m, (6-00). 6, Samuels, Ronnie, Vanguard HS, J1.83m, (6-00).
Boys Pole Vault 3A
1, Heuser, Chip, St. Xavier, 16-08.75, (5.09m). 2, Protz, Jeremy, Scottsboro
(, 14-11, (4.54m). 3, Cotton, Charlie, Gainesville, 14-05, (4.39m). 4,
Calyore, Brian, Naples, 13-11.25, (4.24m). 4, Lee, Kurt, Central-Broo,
13-11.25, (4.24m). 4, Crews, Scott, Leon HS, 13-11.25, (4.24m). 7, Hartness,
JohnScott, Franklin Cou, J13-11.25, (4.24m). 8, Kobza, Daniel, Barron Colli,
13-05.25, (4.09m).
Boys Long Jump 3A
1, Tota, LoVintz, Cedarbridge, 23-05.25, w:-0.5 (7.14m). 2, Chapman, Prescott,
Ribault, 22-11.75, w:-0.3 (7.00m). 3, Jones, Teddie, Elbert Count, 21-11,
w:-0.9 (6.68m). 4, Langford, Kyle, Centennial H, 21-09.75, w:-0.2 (6.64m). 4,
Addison, Joe, Ft. Myers, 21-09.75, w:-0.7 (6.64m). 4, Glaze, Kendrick, Elbert
Count, 21-09.75, w:-0.6 (6.64m). 7, Evans, Dwayne, Raines, 21-06.50, w:-0.9
(6.56m). 8, Clarke, Keimar, Cedarbridge, 21-02.25, w:-0.5 (6.45m).
Boys Triple Jump 3A
1, Harris, Kyle, Lyman HS, 47-10.50, w:-0.3 (14.59m). 2, Chapman, Prescott,
Ribault, 46-02, w:-0.8 (14.07m). 3, Waldon, Timothy, Eastside FL, 45-07.50,
w:-0.4 (13.90m). 4, Cox, Jonell, Vanguard HS, 44-11, w:-0.5 (13.69m). 5,
Bingham, Michael, McCallie, 44-10, w:-0.7 (13.66m). 6, Jones, Teddie, Elbert
Count, 44-07, w:-0.2 (13.58m). 7, Voss, Ryan, Charlotte FL, 44-02.50, w:-0.3
(13.47m). 8, Keene, Kyle, Central-Broo, 43-05.50, w:-0.5 (13.24m).
Boys Shot Put 3A
1, Stockbarger, Wes, Charlotte FL, 59-03.50, (18.07m). 2, Oliver, Adamm,
Ridgewood, 56-09, (17.29m). 3, Octavien, Steven, Lely, 52-03, (15.92m). 3,
Jones, Bryan, Ft. Walton B, 52-03, (15.92m). 5, Swartwout, Micheal, Barron
Colli, 51-03, (15.62m). 6, Cohen, Joe, Palm Bay, 50-10, (15.49m). 7, Reesor,
Craig, Bishop Kenny, 48-04.50, (14.74m). 8, Hobbs, Cody, Atlantic Del,
47-06.50, (14.49m).
Boys Discus Throw 3A
1, Gooden, Tavares, St. Thomas A, 192-01, (58.54m). 2, Stockbarger, Wes,
Charlotte FL, 183-02, (55.82m). 3, Octavien, Steven, Lely, 165-05, (50.41m).
4, Lino, Onesi, Lakewood Ran, 155-07, (47.42m). 5, Bing, Greg, Bishop Kenny,
154-07, (47.11m). 6, Oliver, Adamm, Ridgewood, 148-09, (45.33m). 7, Blackmon,
Jerrell, Middleburg, 144-06, (44.04m). 8, DeCelles, Kenneth, Astronaut HS,
144-03, (43.96m).
Boys 100 Meter Dash 4A
1, Dix, Walter, Coral Spring, 10.47, w:-0.8. 2, Grant, Michael, Stephenson H,
10.77, w:-0.8. 3, Johnson, Andre, Miami Northw, 10.79, w:+0.0. 4, Mitchell,
Jovon, Tampa Wharto, 10.97, w:+0.0. 5, Foster, Willie, Miami Centra, 11.03,
w:-0.8. 6, Lee, Patrick, Miami Columb, 11.04, w:+0.0. 7, Johnson, Chris,
Olympia HS, 11.05, w:+0.0. 8, Gaines, Anthony, Miami Centra, 11.06, w:-0.8.
Boys 110 Meter Hurdles 4A
1, Edwards, Mark, Olympia HS, 14.56, w:+0.0. 2, Morancie, Travis, Dillard,
14.63, w:-1.3. 3, Wyche, Calvin, Miami Northw, 14.64, w:+0.0. 4, Taylor,
Joseph, Palm Beach L, 14.68, w:-1.3. 5, Morris, Travis, Miami Northw, 14.75,
w:+0.0. 6, Hall, Jarrod, Wolfson, 14.82, w:-1.3. 7, Burden, Timothy, Palm
Beach L, 15.08, w:-1.3. 8, Williams, Terry, Miami Centra, 15.17, w:-1.3.
Boys 4x100 Meter Relay 4A
1, Olympia HS 'A' (Allen, David , Barnes, Donald , Dozier, Randy , Edwards,
Mark ), 41.02. 2, Boynton Beach 'A' (Alexis, Beau , Dowdell, Mike , Hunter,
Travis , Jeune, Odiles ), 42.46. 3, Seminole Sanford 'A' (Turner, Anthony ,
Warren, Stevie , Richardson, Cavese , Johnson, Danny ), 42.61. 4, South
Plantation 'A' (Bien-Aime, Marvin , McClary, Jeffrey , Fequiere, Joshua ,
Shelton, Travis ), 42.71. 5, B. E. Mays 'A' (Chapple, Joshua , Hamilton, Casin
, Watkins, Clifford , Williams, Sam ), 42.73. 6, Miami Northwestern 'A'
(Johnson, Andre , Brennan, Anthony , Jones, Khalil , Grant, Darren ), 42.74.
7, Miami Jackson 'A' (Hayward, Willie , Hardemon, Willie , Hall, Antwan ,
Gantt, Golden ), 42.81. 8, Tampa Wharton 'A' (Mitchell, Jovon , Edwards, Larry
, Coonce, Michael , Wilson, Chris ), 42.84.
Boys 4x400 Meter Relay 4A
1, Homestead 'A' (Chambliss, Walter , Wilson, Anthony , Simmons, Keenan ,
Johnson, Davon ), 3:15.28. 2, Miami Northwestern 'A' (Davis, Ramone ,
Everrett, Coderro , Coachman, Rodney , Ford, Trevor ), 3:18.94. 3, Palm Beach
Lakes 'A' (Burden, Timothy , Kelly, Moses , Simeus, Steve , Mitchel, Hubert ),
3:22.08. 4, B. E. Mays 'A' (Phillips, Khalil , Woods II, Christhopher ,
Marshall, Jabari , Johnson, Thomas ), 3:22.29. 5, Boynton Beach 'A' (Dowdell,
Mike , Noel, Jodson , Wilson, Alonzo , Wyatt, Sherrad ), 3:22.57. 6, Vero
Beach 'A' (Phillips, Alonzo , St. Juste, Belias , Audain, Barry , Francis,
Jermaine ), 3:22.98. 7, Seminole Sanford 'A' (Warren, Stevie , Howard, Freddie
, Barriner, George , Johnson, Danny ), 3:23.01. 8, Williamson AL 'A' 3:23.18.
Boys 4x800 Meter Relay 4A
1, Homestead 'A' (Presume, Vansky , Johnson, Davon , Chambliss, Walter ,
Jean-Phillippe, Walker ), 7:51.11. 2, Miami Central 'A' (Jones, Nathan , Koon,
Devin , Pace, Chevin , Hicks, Kevin ), 7:58.90. 3, Miami Northwestern 'A'
(Harris, Tim , Jones, Antwan , Moyd, Kevin , Thompkins, Chauncey ), 8:04.73.
4, Colonial HS 'A' (Charles, Andrew , Dillet, Kyle , St. Ange, Trae ,
Barreras, Kalei ), 8:11.04. 5, Boone HS 'A' (Craft, Matt , Aronson, Shane ,
Jones, Artist , Riello, Ricardo ), 8:11.08. 6, Seminole Sanford 'A' (Hajdu,
Atti , Barriner, George , Lawson, Dennis , Thomas, Nick ), 8:14.44. 7, Tampa
Wharton 'A' (Ankers, Donald , Brathwaite, Glenroy , Cerome, Saurel , Johnson,
Jeff ), 8:15.16. 8, Coral Springs 'A' (Garcia, Javier , Jones, Christopher ,
Rogers, Steven , Nicoll, Tyler ), 8:15.79.
Boys Distance Medley 4A
1, Miami Northwestern 'A' (Jones, Antwan , Harris, Tim , Moyd, Kevin ,
Thompkins, Chauncey ), 10:34.83. 2, Hoover AL 'A' (Moujoodi, Jeremy , Payne,
Stephen , Bedsole, Robert , Smith, Ryon ), 10:40.87. 3, Santaluces 'A'
(Hertfield, Adam , Norfolk, Xavier , White, Bret , White, Ryan ), 10:43.74. 4,
Buchholz 'A' (Issac, Denzel , Chidgey, Chris , Troy, Patrick , Keller, DJ ),
10:46.16. 5, South Plantation 'A' (Bonilla, Richie , Henry, Shane , Calabro,
Brandon , Iannatto, Matt ), 10:47.95. 6, Leto HS 'A' (Fedorenko, Coe , Jones,
Tyrone , Malpica, Carlos , Woolridge, Chris ), 10:53.32. 7, Mountain Brook
(Al) 'A' (Denney, Josh , Lucas, Kenan , McCollister, John Chappel , Robbins,
Will ), 10:55.43. 8, Colonial HS 'A' (Barreras, Kalei , Charles, Alvin ,
Charles, Andrew , Mumford, Vincent ), 10:55.81.
Boys High Jump 4A
1, McGowan, Cedric, Miami Northw, 2.08m, (6-09.75). 2, Collins, Toney, John I.
Leon, J2.08m, (6-09.75). 3, Gorman, Matthew, Buchholz, 1.98m, (6-06). 4,
Jacks, Nate, Centerville, 1.93m, (6-04). 5, Dixon, Kerry, Miami Centra, 1.88m,
(6-02). 6, Aronson, Shawn, Boone HS, J1.88m, (6-02). 6, Casseus, James, Miami
Centra, J1.88m, (6-02). 8, Collymore, Levi, Coral Spring, J1.88m, (6-02).
Boys Pole Vault 4A
1, Jones, Brian, Hoover AL, 13-06, (4.11m). 2, Dickens, Ben, Stoneman Dou,
13-00.25, (3.96m). 3, Contes, Robert, Stoneman Dou, 12-06, (3.81m). 4,
Chizmar, Pete, Martin Count, J12-06, (3.81m).
Boys Long Jump 4A
1, Dix, Walter, Coral Spring, 23-09.50, w:+0.0 (7.25m). 2, Lee, Patrick, Miami
Columb, 23-04.50, w:+0.0 (7.12m). 3, Dowdell, Mike, Boynton Beac, 23-01.75,
w:+0.0 (7.05m). 4, Gorman, Matthew, Buchholz, 22-09.50, w:+0.0 (6.94m). 5,
Bolden, Donte, Walton HS, 22-00.50, w:+0.0 (6.71m). 6, Mcgee, Bernard, Olympia
HS, 21-11.25, w:+0.0 (6.68m). 7, Brackins, Hassann, Vero Beach, 21-07.50,
w:+0.0 (6.59m). 8, Mouzon, Dustin, Edgewater, 21-07, w:+0.0 (6.57m).
Boys Triple Jump 4A
1, Roper, Daniel, Plantation, 48-00.75, w:-0.1 (14.64m). 2, Evans, Lazaris, B.
E. Mays, 47-09.50, w:-0.6 (14.56m). 3, Hillman, Troy, Homestead, 46-03.50,
w:-0.2 (14.10m). 4, Aminu, Alade, Stephenson H, 45-08.25, w:-0.9 (13.92m). 5,
Gorman, Matthew, Buchholz, 45-05.75, w:0.5 (13.86m). 6, Holcomb, Rufus, Miami
Northw, 45-04.25, w:NWI (13.82m). 7, Wyche, Calvin, Miami Northw, 44-11.75,
w:NWI (13.70m). 8, Jenkins, Andrew, Seminole San, 44-08.75, w:+0.0 (13.63m).
Boys Shot Put 4A
1, Brown, Greg, Centerville, 56-05, (17.19m). 2, Guthrie, Dane, Miami Columb,
54-02, (16.51m). 3, Reed, Michael, Vero Beach, 53-10, (16.40m). 4, Delancy,
Justin, Martin Count, 50-04.50, (15.35m). 5, Blankenship, Freddie, Boone HS,
50-04.25, (15.34m). 6, Jonathan, Benedict, Cooper City, 49-10.50, (15.20m). 7,
Sellers, Homer, Miami Northw, 48-07, (14.80m). 8, Walker, Walter, South
Planta, 48-03, (14.70m).
Boys Discus Throw 4A
1, Reed, Michael, Vero Beach, 177-08, (54.15m). 2, Kazmaier, Eric, Buchholz,
152-09, (46.55m). 3, Brown, Greg, Centerville, 148-07, (45.28m). 4,
Blankenship, Freddie, Boone HS, 147-10, (45.05m). 5, Schmidt, Jason, South
Lake, 143-10, (43.84m). 6, Neance, Kevin, Miami Centra, 139-06, (42.51m). 7,
Robinson, Ronald, Centerville, 139-00, (42.36m). 8, Delancy, Justin, Martin
Count, 138-08, (42.26m).
Boys 1 Mile Run HS Invitational
1, Hassen, Steven, Vanguard HS, 4:13.37. 2, Cross, Paul, South Planta,
4:15.55. 3, Miller, Jeremy, John I. Leon, 4:17.90. 4, Garcia, Jose, Belen
Jesuit, 4:18.67. 5, Dickhaus, Charlie, Walton HS, 4:19.71. 6, Walsh, Michael,
Lakewood Ran, 4:21.17. 7, Padilla, Michael, Pine Forest, 4:22.50. 8, Martin,
Andrew, Gulliver Pre, 4:27.10.
Boys 2 Mile Run HS Invitational
1, Miletich, Alex, Lawton Chile, 9:26.48. 2, Nickinson, Chris, B. T. Washin,
9:26.56. 3, Daly, Dan, St. Andrew's, 9:26.96. 4, Cook, James, Martin Count,
9:27.31. 5, Biladeau, Andy, Tampa Jesuit, 9:40.53. 6, Fedorenko, Coe, Leto HS,
9:44.01. 7, Adler, Jordan, Gulliver Pre, 9:44.98. 8, Johnson, Zachary, Martin
Count, 9:45.66.
Boys 4x100 Meter Relay HS Invitational
1, Olympia HS 'A' (Allen, David , Barnes, Donald , Dozier, Randy , Edwards,
Mark ), 41.14. 2, Stephenson HS 'A' (Burton, Jeremy , Gartrell, Joseph ,
Grant, Michael , Route, Israel ), 41.29. 3, Miami Central 'A' (Daniels, Marcus
, Foster, Willie , Gaines, Anthony , Denson, Courtney ), 41.82. 4, Ft.
Lauderdale 'A' (Bullock, John , Metelus, Nesky , Putnam, Chris , Pickering,
Kareem ), 42.49. 5, Lawton Chiles 'A' (Bryant, Kevin , Condry, Gerod , Jones,
Kevin , Mathis, Ezujuan ), 43.00. 6, Miami Jackson 'A' (Cunningham, Nathan ,
Dumornay, William , Gantt, Golden , Jones, Reginald ), 43.10. 7, Edgewater 'A'
(Clay, Jamel , Redd, Joshua , Mouzon, Dustin , Walker, Michael ), 43.12.
Boys 4x400 Meter Relay HS Invitational
1, Stephenson HS 'A' (Burton, Jeremy , Gartrell, Joseph , Grant, Michael ,
Hudson, Jamal ), 3:15.30. 2, Wolfson 'A' (Jones, Terrance , Middleton, Bernard
, Hall, Jarrod , Owens, Rod ), 3:17.34. 3, Miami Central 'A' (Rivera, Patrick
, Pace, Chevin , Koon, Devin , Hicks, Kevin ), 3:18.40. 4, Plantation 'A'
(Osbourne, Shane , Roper, Daniel , Turenne, Woodny , Moore, Gary ), 3:21.32.
5, Gainesville 'A' (Thomas, Bobby , Stasiewicz, Kenji , Robinson, Dwayne ,
Chandler, Roger ), 3:23.14. 6, South Plantation 'A' (Bien-Aime, Marvin ,
Cross, Paul , Fequiere, Joshua , Shelton, Travis ), 3:23.55. 7, Centerville OH
'A' (Chillinsky, Scott , Guiney, William , Nicholas, Terry , Raines, Garrett
), 3:27.07.
Boys 4x1600 Meter Relay 4x1600
1, Hoover AL 'A' (Bedsole, Robert , Brown, Michael , Moore, Phillip , Novack,
Scott ), 18:01.63. 2, Vanguard HS 'A' (FitzPatrick, Paul , Hassen, Steven ,
Huffman, Jason , Jones, Cullan ), 18:18.79. 3, Gulliver Prep 'A' (Adler,
Jordan , Martin, Andrew , Sharkey, Bryan , Woerner, Larry ), 18:19.96. 4,
Bishop Kenny 'A' (Doyle, Brian , Crouch, Jon , Costanza, Anthony ,
Southerland, Tripp ), 18:24.19. 5, Martin County 'A' (Cook, James , Johnson,
Zachary , Shaffer, Dan , Faitella, Joesph ), 18:24.98. 6, Flagler Palm Coast
'A' (Welter, Chris , Bentley, Clint , Alter, John , Harbour, Justin ),
18:34.95. 7, Belen Jesuit 'A' 18:35.42. 8, Santaluces 'A' (Whisenhant, Chris ,
Hertfield, Adam , White, Bret , White, Ryan ), 18:35.53.
Men 100 Meter Dash Collegiate & Open
1, Dunkley, Julien, East Carolin, 10.18, w:0.6. 2, Coleman, Curtis,
Unattached, 10.29, w:0.6. 3, Lambert, Sean, Tennessee, 10.35, w:0.6. 4,
Morant, Sheldon, Florida A&M, 10.42, w:1.0. 5, Williams, Latonel, Alabama,
10.44, w:0.6. 6, Dizingia, Brian, Florida Stat, 10.45, w:3.2. 7, Wade,
Jonathan, Tennessee, 10.46, w:0.6. 8, Jasmine, Ahmad, Florida, 10.47, w:0.6.
Men 200 Meter Dash Collegiate & Open
1, Hackley, Jimmie, Unattached, 20.76, w:-1.1. 2, Morant, Sheldon, Florida
A&M, 20.86, w:NWI. 3, Lambert, Sean, Tennessee, 20.92, w:-1.1. 4, Wade,
Jonathan, Tennessee, 20.96, w:-0.9. 5, Kikaya, Gary, Tennessee, 21.01, w:-1.1.
6, Edwards, LeShaunte, Unattached, 21.07, w:-0.9. 7, Coleman, Curtis,
Unattached, 21.09, w:-1.1. 8, Farmer, Kyle, Florida, 21.20, w:-0.9.
Men 400 Meter Dash Collegiate & Open
1, Fortenberry, Jonathan, South Caroli, 45.99. 2, Harris, Otis, South Caroli,
46.01. 3, Hackley, Jimmie, Unattached, 46.52. 4, Swarn, Bryan, Georgia Tech,
47.07. 5, Richmond, Dominick, East Carolin, 47.17. 6, Campbell, Sean, Florida
Stat, 47.18. 7, Graham, James, Georgetown, 47.26. 8, Wingate-Robinson, Robert,
Georgetown, 47.32.
Men 800 Meter Run Collegiate & Open
1, Peterson, Derrick, Unattached, 1:49.36. 2, van den Heuvel, Maarten, Florida
Stat, 1:50.55. 3, Mahoney, Brendon, Georgia Tech, 1:50.82. 4, Miller, Neville,
Missouri, 1:51.14. 5, Dunne, Timothy, Missouri, 1:51.66. 6, Lagrenade,
Stanley, Georgetown, 1:51.67. 7, Soule, Danny, Unattached, 1:51.75. 8, Emase,
William, South Caroli, 1:51.92.
Men 1500 Meter Run Collegiate & Open
1, Jabaut, Jason, Villanova, 3:50.50. 2, Emase, William, South Caroli,
3:50.50. 3, Barton, Rob, Troy State, 3:50.75. 4, Wahls, Aaron, Illinois,
3:51.00. 5, McDonagh, Neil, Georgia Tech, 3:51.55. 6, Hobbs, Tim, Illinois,
3:51.60. 7, Bond, Michael, Troy State, 3:52.14. 8, Bailey, Caleb, Unattached,
3:52.75.
Men 5000 Meter Run Collegiate & Open
1, Parker, Daniel, Florida, 14:23.61. 2, Dumm, Brian, Air Force, 14:41.61. 3,
Reis, Chris, Cincinnati, 14:42.84. 4, Rodriguez, Eduardo, Fiu, 14:44.41. 5,
Hall, Chase, Missouri, 14:47.09. 6, Wilson, Nick, Air Force, 14:56.03. 7,
Wengel, Abe, Air Force, 14:56.04. 8, D'Amato, Anthony, Air Force, 14:57.41.
Men 110 Meter Hurdles Collegiate & Open
1, Payne, David, Cincinnati, 13.65, w:-0.6. 2, Greer, Jabari, Tennessee,
13.71, w:-0.6. 3, Bramlett, Ron, Nike, 13.73, w:-0.6. 4, Walker, Joshua,
Florida, 13.74, w:-0.6. 5, Ferguson, Kenneth, South Caroli, 13.80, w:-0.6. 6,
Riley, Winston, Unattached, 13.84, w:-0.6. 7, Jennings, Karl, Tennessee,
14.00, w:+0.0. 8, Harris, Rickey, Florida, 14.01, w:+0.0.
Men 400 Meter Hurdles Collegiate & Open
1, Ferguson, Kenneth, South Caroli, 49.27. 2, Ruff, Dwight, Florida, 50.68. 3,
King, Mike, Gator Alumni, 50.71. 4, Adkins, Derrick, Unattached, 50.85. 5,
Graham, James, Georgetown, 51.32. 6, Wright, O'Neil, Alabama, 51.53. 7, Brown,
Danyne, Florida Stat, 51.90. 8, Clark, Tom, Air Force, 52.18.
Men 3000 Meter Steeplechase Collegiate & Open
1, Zieminski, Stephen, Florida, 9:09.64. 2, Blech, Jim, Air Force, 9:24.21. 3,
Kronforst, John, Illinois, 9:24.97. 4, Boniface, Dan, Miami, 9:25.26. 5,
Wilkinson, Kalib, Air Force, 9:27.34. 6, Houseworth, Jon, Illinois, 9:30.11.
7, Wietmarschen, Andy, Cincinnati, 9:31.73. 8, Bowen, Donnell, Unattached,
9:40.40.
Men 4x100 Meter Relay Collegiate & Open
1, Gainesville All-Stars 'A' 39.09. 2, Nike 'A' 39.66. 3, South Carolina 'A'
(Barrino, Duane , Jackson, Martin , Singletary, Shamus , Taylor, Corey ),
39.89. 4, Florida 'A' (Clarke, Sekou , Farmer, Kyle , Jasmine, Ahmad , Loyd,
Mike ), 40.09. 5, Florida A&M 'A' (Morant, Sheldon , Jones, Antwanare ,
Mobley, Brent , Amune, James ), 40.48. 6, SC State 'A' (Brown, Jermaine ,
Glenn, Jamar , Telemaque, Kenneth , Reeves, Darryl ), 40.88. 7, Cincinnati 'A'
(Wade, Kenny , Saafir, Muhammad , Batt, Jerod , Cutright, Garry ), 41.21. 8,
Charlotte 'A' 41.29.
Men 4x200 Meter Relay Collegiate & Open
1, Gainesville All-Stars 'A' 1:22.65. 2, South Carolina 'A' (Barrino, Duane ,
Jackson, Martin , Fortenberry, Jonathan , Taylor, Corey ), 1:22.97. 3, Florida
'A' (Clarke, Sekou , Harris, Rickey , Loyd, Mike , Farmer, Kyle ), 1:23.13. 4,
Florida A&M 'A' (Morant, Sheldon , Jones, Antwanare , Allen, Maurice , Amune,
James ), 1:25.17. 5, SC State 'A' (Glenn, Jamar , Telemaque, Kenneth , Brown,
Jermaine , Green, Kelvin ), 1:25.32. 6, Cincinnati 'A' (Wade, Kenny , Saafir,
Muhammad , Kandell, Bob , Cutright, Garry ), 1:25.65. 7, Lindenwood U. 'A'
(Arthurton, Kevin , Browne, Irvin , Gibbons, Kurt , Johnson, Stephon ),
1:26.26. 8, Georgia Tech 'A' (Crawley, Chris , Beamer, Donald , Fraser, Brian
, Irvine, Spencer ), 1:26.39.
Men 4x400 Meter Relay Collegiate & Open
1, South Carolina 'A' (Ferguson, Kenneth , Fortenberry, Jonathan , Harris,
Otis , Lekote, Otukile ), 3:03.99. 2, Florida 'A' (Clarke, Sekou , Farmer,
Kyle , Jasmine, Ahmad , Ruff, Dwight ), 3:05.81. 3, Gainesville All-Stars 'A'
3:05.82. 4, East Carolina 'A' (Henderson, Benjamin , Hillian, Michael ,
Richmond, Dominick , Cofield, Darrus ), 3:07.57. 5, Florida State 'A'
(Campbell, Sean , Curry, Rafeeq , Johnson, David , Robinson, Cedrick ),
3:07.65. 6, Tennessee 'A' (Kikaya, Gary , Jennings, Karl , Harris, Stephen ,
Campbell, Damond ), 3:09.86. 7, Georgia Tech 'A' (Azim, Sharif , Ford, Brian ,
Swarn, Bryan , Trester, Matt ), 3:09.87. 8, Georgetown 'A' (Bonner, Chris ,
Graham, James , Najjar, Ali , Williams, Michael ), 3:10.31.
Men 4x800 Meter Relay Collegiate & Open
1, Missouri 'A' (Miller, Neville , Moll, Rem , Kimball, Stewart , Dunne,
Timothy ), 7:28.55. 2, Illinois 'A' (Hobbs, Tim , Wahls, Aaron , Smith,
Trammel ), 7:29.26. 3, Georgetown 'A' (O'Loughlin, George , O'Connell, Jesse ,
Glackin, Nat , Jaworski, Courtney ), 7:29.50. 4, Florida 'A' (Joseph, Moise ,
Abiola, Ali , Stroup, Shane , Roberson, Nate ), 7:30.42. 5, Hampton 'A'
(Ceasar, Lester , Kennedy, Jerome , Lewis, Marvin , Phillips, William ),
7:33.21. 6, Indiana 'A' (Hollis, Rodney , Hollis, Russell , Huber, Ryan ,
Cotton, Joel ), 7:33.70. 7, Troy State 'A' (Bond, Michael , Birdsong, Wes ,
Wilson, Linus , Barton, Rob ), 7:35.92. 8, South Florida 'A' (Burris, Sean ,
Lincoln, Derek , Vitale, Jim , Bergbrant, Mikael ), 7:36.28.
Men 4x1500 Meter Relay Collegiate & Open
1, Florida 'A' (Stroup, Shane , Parker, Daniel , Joseph, Moise , Zieminski,
Stephen ), 15:36.90. 2, Missouri 'A' (Moll, Rem , Ross, Tim , Mertens, David ,
Hampton, Ryan ), 15:37.43. 3, Air Force 'A' (Acs, Chris , Franz, Nathan ,
Payne, Ben , Walter, Mark ), 15:43.61. 4, Brown 'A' (Piche, Mike , Crimmin,
Matt , Gaudette, Jeff , Emond, Matt ), 15:56.82. 5, Georgetown 'A' (O'Connell,
Jesse , Jaworski, Courtney , Najjar, Ali , Glackin, Nat ), 16:18.97. 6, Fiu
'A' (Mason, Elliot , Rodriguez, Eduardo , Mazzeo, Joe , Delgadillo, Noel ),
16:22.54. 7, Western Carolina 'A' (Vick, Eddie , Robertson, John , Puett, Adam
, Irwin, James ), 16:29.44. 8, Florida Southern 'A' (Emerson, John , Rufo,
Louis , Bell, Tyrone , Bryant, Curtiss ), 16:33.34.
Men 1600 Sprint Medley Collegiate & Open
1, South Carolina 'A' (Barrino, Duane , Jackson, Martin , Durant, Adrian ,
Lekote, Otukile ), 3:19.12. 2, Air Force 'A' (Bromberek, Nick , Fulson, Marc ,
Clark, Tom , Bevan, Bryant ), 3:22.14. 3, Troy State 'A' (Britt, Andy ,
Pitter, Don , Vickers, Emery , Bond, Michael ), 3:23.36. 4, Illinois 'A'
(Keim, James , English, Andre , Smith, Trammel , Cherco, Clint ), 3:23.86. 5,
Wisconsin 'A' (Hanserd, Jvontai , Rodriguez, Ricardo , Ridge, Ryan , Murray,
Dan ), 3:24.12. 6, Illinois 'B' (Lowe, Marques , Kinn, Jimmy , Walker, Adrian
, Young, Anthony ), 3:25.43. 7, South Alabama 'A' (Byrd, Kwesi , Franklin,
Arthur , Reddix, Laronious , Carter, Jeremiah ), 3:25.46. 8, Florida A&M 'A'
(Ramsay, Eric , Greene, Dwayne , Jones, Antwain , Perriman, Brett ), 3:25.72.
Men Distance Medley Collegiate & Open
1, Florida 'A' (Abiola, Ali , Joseph, Moise , Roberson, Nate , Bowen, Donnell
), 9:43.74. 2, Florida State 'A' (Titus, Giscard , Robinson, Cedrick ,
Johnson, David , van den Heuvel, Maarten ), 9:47.66. 3, Brown 'A' (Rigali,
Chris , Johnson, Enda , Buechel, Chad , Owen, David ), 9:53.97. 4, Georgia
Tech 'A' (Mahoney, Brendon , Smiga, Nate , Schmidt, David , McDonagh, Neil ),
9:54.82. 5, Illinois 'A' (Kinn, Jimmy , Wahls, Aaron , Kronforst, John , ),
9:56.86. 6, East Carolina 'A' (Jorgenson, Kristian , Martin, Pat , Bell, Ricky
, MacKenzie, Kyle ), 10:04.42. 7, Air Force 'A' (Franz, Nathan , Pearson, Kory
, Bevan, Bryant , Acs, Chris ), 10:05.81. 8, Missouri 'A' (Hampton, Ryan ,
Jones, Jason , Ross, Tim , Mertens, David ), 10:07.35.
Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle Collegiate & Open
1, Florida 'A' (Brown, Paul , Carswell, Chris , Walker, Joshua , Ruff, Dwight
), 54.78. 2, Tennessee 'A' (Harris, Stephen , Jennings, Karl , Sutherland,
Craig , Greer, Jabari ), 55.53. 3, South Carolina 'A' (Ferguson, Kenneth ,
Ryan, Chuck , Taylor, Corey , Townsend, Fred ), 56.79. 4, Wallace State 'A'
57.17. 5, Air Force 'A' (Campbell, Jim , Clark, Tom , Marker, Luke , Temple,
Sean ), 57.75. 6, Wisconsin 'A' (Check, Paul , Mungen, Jon , Fadel, Ashraf ,
Tremelling, Ryan ), 1:00.95. 7, Troy State 'A' (Morrow, Jesse , Edmonds, Wes ,
Whinghter, Joel , Darrisaw, Daniel ), 1:01.46. 8, Hampton 'A' (Alexander,
Nathan , Brown, Mike , Houston, Brian , Nelson, Alonzo ), 1:01.77.
Men High Jump Collegiate & Open
1, Vincent, Matt, Florida, 2.17m, (7-01.50). 2, Dillon, Mark, Toronto, 2.12m,
(6-11.50). 3, Bobrownicki, Ray, Brown, 2.07m, (6-09.50). 4, Grieves, Tyler,
Cincinnati, J2.07m, (6-09.50). 5, Morrow, Jesse, Troy State, J2.07m,
(6-09.50). 6, Edmonds, Jason, Missouri, J2.07m, (6-09.50). 7, McCollum, Zach,
Wisconsin, J2.07m, (6-09.50). 8, Jones, Steven, Wisconsin, 2.02m, (6-07.50).
Men Pole Vault Collegiate & Open
1, Miller, John, South Florid, 4.93m, (16-02). 2, Farabee, Jared, South
Caroli, J4.93m, (16-02). 3, Votgner, Matt, Alabama, 4.83m, (15-10). 4, Poest,
Kevin, Akron, 4.73m, (15-06.25). 5, Morgan, Christian, Air Force, J4.73m,
(15-06.25). 5, Bell, Trey, South Caroli, J4.73m, (15-06.25). 7, Leeuwenburgh,
Chris, Unattached, J4.73m, (15-06.25). 8, Amann, Jeff, Unattached, 4.58m,
(15-00.25). 8, Haskell, Andrew, Georgetown, 4.58m, (15-00.25). 8, Ulfig, Wes,
Wisconsin, 4.58m, (15-00.25).
Men Long Jump Collegiate & Open
1, Nurse, Terry, Lindenwood U, 7.47m, w:-1.4 (24-06.25). 2, Robinson, Isaac,
Alabama, 7.41m, w:-0.3 (24-03.75). 3, Williams, Davin, Georgetown, 7.40m,
w:-0.2 (24-03.50).
Men Triple Jump Collegiate & Open
1, Bellford, Rick, Wisconsin, 15.04m, w:-0.9 (49-04.25). 2, Maduckwe, Ukiwe,
Florida A&M, 14.99m, w:-0.6 (49-02.25). 3, Johnson, Willie, Florida Stat,
14.94m, w:-0.4 (49-00.25). 4, Thomas, Sean, Brown, 14.92m, w:-1.0 (48-11.50).
5, Jacobs, Andrew, SC State, 14.77m, w:-0.8 (48-05.50). 6, Lawrence, Richard,
Florida, 14.64m, w:-1.6 (48-00.50).
Men Shot Put Collegiate & Open
1, Bell, Russ, Missouri, 18.18m, (59-07.75). 2, Bishop, Adam, South Caroli,
17.46m, (57-03.50). 3, Rubenstein, Jeff, Unattached, 16.52m, (54-02.50). 4,
McKoy, Taivon, Southern Con, 16.34m, (53-07.50). 5, Burla, Adam, Missouri,
16.22m, (53-02.75). 6, Mitchell, Jim, South Caroli, 16.01m, (52-06.50). 7,
Cretella, Jeff, Southern Con, 15.79m, (51-09.75). 8, Whisman, Josh, Tennessee,
15.72m, (51-07).
Men Discus Throw Collegiate & Open
1, Bell, Russ, Missouri, 55.10m, (180-09). 2, Royal, Dan, Florida Stat,
50.35m, (165-02). 3, Brewer, Ian, Georgia Tech, 50.04m, (164-02). 4, Shelby,
Brent, Kent State, 48.90m, (160-05). 5, Bishop, Adam, South Caroli, 47.10m,
(154-06).
Men Hammer Throw Collegiate & Open
1, Woodske, Joe, Unattached, 60.18m, (197-05). 2, Emperator, Antonio, Florida,
57.08m, (187-03). 3, Whisman, Josh, Tennessee, 55.66m, (182-07). 4, Antonio,
Brook, South Caroli, 54.24m, (177-11). 5, Hott, Mike, Cincinnati, 52.15m,
(171-01).
Men Decathlon Collegiate & Open
1, Uldal, Hans Olaf, Missouri, 7587. 2, Sommerfeldt, Knut, Missouri, 7506. 3,
Townsend, Fred, South Caroli, 7345. 4, Tremelling, Ryan, Wisconsin, 6821. 5,
Newton, Nick, Marquette, 6775. 6, Herald, Nick, Air Force, 6745. 7, Martin,
Garry, South Caroli, 6539. 8, Royster, Greg, South Caroli, 6488.
Men High Jump Invitational
1, Cornelius, Jason, Unattached, 2.20m, (7-02.50). 1, Dillon, Mark, Toronto,
2.20m, (7-02.50). 3, Wilburn, Teak, California, 2.15m, (7-00.50). 3, Baxter,
Jimmy, South Florid, 2.15m, (7-00.50). 3, Sims, Jesse, Missouri, 2.15m,
(7-00.50). 6, Massey, Michael, Georgia Tech, 2.10m, (6-10.75). 6, Vincent,
Matt, Florida, 2.10m, (6-10.75). 8, Jones, Steven, Wisconsin, 2.05m,
(6-08.75). 8, Ketterl, Stephan, South Florid, 2.05m, (6-08.75).
Men Pole Vault Invitational
1, Condron, Paul, Florida, 5.40m, (17-08.50). 2, Danners, Rocky, Tennessee,
J5.40m, (17-08.50). 3, Stephens, David, SC State, 5.25m, (17-02.75). 4,
Steddum, Chris, South Caroli, J5.25m, (17-02.75).
Men Long Jump Invitational
1, Wilson, Aarik, Indiana, 7.89m, w:0.3 (25-10.75). 2, Allmond, Tony, South
Caroli, 7.77m, w:0.7 (25-06). 3, Giwa-Agbomeirele, Okoineme, Unattached,
7.75m, w:0.2 (25-05.25). 4, Cryer, Greig, South Caroli, 7.42m, w:1.2
(24-04.25). 5, Harris, Tyrone, Unattached, 7.34m, w:-0.3 (24-01). 6, Lewis,
Maurice, So High, 7.27m, w:1.0 (23-10.25). 7, Harris, Alex, Florida, 7.26m,
w:0.8 (23-10). 8, Jones, Kolby, Florida Stat, 7.18m, w:-0.2 (23-06.75).
Men Triple Jump Invitational
1, Wilson, Aarik, Indiana, 16.69m, w:+0.0 (54-09.25). 2, Newby, Erik, Gator
Alumni, 15.95m, w:0.5 (52-04). 3, Burton, Charles, Illinois, 15.93m, w:+0.0
(52-03.25). 4, Curry, Rafeeq, Florida Stat, 15.84m, w:0.5 (51-11.75). 5,
Fraser, Brian, Georgia Tech, 15.47m, w:-0.6 (50-09.25). 6, Cryer, Greig, South
Caroli, 15.35m, w:+0.0 (50-04.50). 7, Mershon, Rondell, Tennessee, 15.10m,
w:0.1 (49-06.50). 8, Williams, Davin, Georgetown, 14.94m, w:-0.2 (49-00.25).
Men Shot Put Invitational
1, Cantwell, Christian, Missouri, 20.31m, (66-07.75). 2, Johnson, Garrett,
Florida Stat, 18.87m, (61-11). 3, Adams, Chris, Unattached, 18.80m,
(61-08.25). 4, Bell, Russ, Missouri, 18.48m, (60-07.75). 5, Williams, Rhuben,
California, 17.82m, (58-05.75). 6, Sion, Zeb, Georgia Tech, 17.52m,
(57-05.75). 7, Grady, Bernard, Illinois, 17.36m, (56-11.50). 8, Minton, Mike,
Indiana, 16.70m, (54-09.50).
Men Discus Throw Invitational
1, Bell, Russ, Missouri, 55.44m, (181-11). 2, McIntyre, Ryan, Florida, 54.97m,
(180-04). 3, Zolkiewicz, Michael, Unattached, 52.04m, (170-09). 4, Fanger,
Nathan, Unattached, 50.58m, (165-11). 5, Minton, Mike, Indiana, 49.84m,
(163-06). 6, Thompson, David, Air Force, 49.38m, (162-00). 7, Shaffer, Dustin,
Akron, 48.20m, (158-02). 8, Ketchum, Ryan, Indiana, 47.08m, (154-05).
Men Hammer Throw Invitational
1, Woodske, Derek, Springco, 70.56m, (231-06). 2, Sorin, Bert, Sorinex,
67.01m, (219-10). 3, Kruger, AG, Unattached, 64.35m, (211-01). 4, Judge, Adam,
Indiana, 63.33m, (207-09). 5, Bell, Russ, Missouri, 63.28m, (207-07). 6,
Brooks, Jake, Sorinex, 62.94m, (206-06). 7, Brewer, Ian, Georgia Tech, 60.51m,
(198-06). 8, Williams, Rhuben, California, 59.45m, (195-00).
Men Javelin Throw Invitational
1, McCray, Derek, Kent State, 67.77m, (222-04). 2, Smith, Leigh, Tennessee,
66.71m, (218-10). 3, McConnell, Ron, Unattached, 66.46m, (218-00). 4, File,
Gary, Missouri, 66.18m, (217-01). 5, Murphy, Hugh, Brown, 65.72m, (215-07). 6,
Zinotte, Chris, Golden Bear Athl, 65.03m, (213-04). 7, DeStafano, Rich, Cjw
Sports, 65.02m, (213-04). 8, Miller, Patrick, Indiana, 64.71m, (212-04).

DyeStat Florida

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003