States
Florida

Regions

11/16/02

Ryder Leary, Devin Gapstur have fastest times in state


Highlights by Ricky Quintana, RunFlorida.com | Detailed results and stories | DyeStat Elite marks in regions |

2A Region 1
Ryder Leary - wins in state's fastest time
Mallory Wellman gets her first win ever to lead Bishop Kenny to title.

photos by Mike Leary

Highlights

Boys - Girls

Boys

Sam Vazquez of Bunnell, Flagler Palm Coast, eases to victory over even more
easy going Steven Hassen of Ocala, Vanguard (5:30 at the mile and 16:37 for 5k).
Ryder Leary of Jacksonville, Bishop Kenny, turns in top time of the day, 15:30.
Ryan Deak wins in easy 16:03.
Paul Cross wins in sprint, 15:52.
Andy Biladeau lays low in 14th place, 17:55 effort.
Kevin Hicks, 4:12.69 1600m and 1:54.99 800m, runs 16:00 to win region.
Freshman, Austin Joiner of Melbourne, Holy Trinity, wins region in fast
15:46.
Jacksonville Bishop Kenny (US #19, South #4) wins over Tallahasee Chiles(South #6), 29-61.
Winter Park (South #9) wins , 22-100. Sophomore Coleman Hoover leads pack of
five spread over 22 seconds(16:31-16:53).

Girls

Devin Gapstur of Stuart, Martin County High School turns in fastest time of any region, 18:12.
Laura Bowerman of Tampa, King, Jennifer Barringer of Oviedo, Elly Kabbord of Cocoa Beach, Lavera Morris of Orlando, Oak Ridge and Mallory Wellman of Jacksonville, Bishop Kenny win.
Spanish River( South #7), Holy Trinity ( South #8), Bishop Kenny and Miami Our Lady of Lourdes win.

 

DyeStat Elite performances - qualifying for national performance lists

Boys

Time Runner Pos/Meet
15:31 Leary, Ryder 2003, Bishop Kenny FL 1 @ Region 2A FL 11/16/2002
15:46 Joiner, Austin 2006, Holy Trinity FL 1 @ Region 1A FL 11/16/2002
15:52 Cross, Paul 2003, S. Plantation FL 1 @ Region 4A FL 11/16/2002
15:55 Lyons, Kevin 2003, Cen Cath Clear FL 1 @ Region 2A FL 11/16/2002
15:55 Cook, James 2003, Martin Co FL 2 @ Region 4A FL 11/16/2002
15:56 Wright, Theodore , Piper FL 3 @ Region 4A FL 11/16/2002
15:57 McLeod, Timothy 2005, Trinity Prep FL 2 @ Region 1A FL 11/16/2002
15:58 West, Brandon 2003, Royal Palm Beach FL 4 @ Region 4A FL 11/16/2002
15:59 Johnson, Zach 2003, Martin County FL 5 @ Region 4A FL 11/16/2002
16:01 Hicks, Kevin 2003, Central Mia FL 1 @ Region 4A FL 11/16/2002
16:02 Padilla, Michael , Pine Forest FL 1 @ Region 3A FL 11/16/2002
16:03 Forry, David 2004, Wesley Chapel FL 1 @ Region 2A FL 11/16/2002
16:03 Biffar, John 2003, Admiral Farragut FL 1 @ Region 1A FL 11/16/2002
16:03 Sharkey, Bryan 2005, Gulliver FL 1 @ Region 2A FL 11/16/2002
16:04 Thiele, Herbert 2003, Chiles FL 2 @ Region 2A FL 11/16/2002
16:04 Calabro, Brandon , S. Plantation FL 6 @ Region 4A FL 11/16/2002

Girls

Time Runner Pos/Meet
18:12 Gapstur, Devin 2004, Martin County FL 1 @ Region 4A FL 11/16/2002
18:17 Kruzel, Jacy 2005, Cooper City FL 2 @ Region 4A FL 11/16/2002
18:32 Kabboord, Elly 2003, Cocoa Beach FL 1 @ Region 2A FL 11/16/2002
18:38 Morris, Lavera 2004, Oak Ridge Orl FL 1 @ Region 4A FL 11/16/2002
18:41 Quick, Amanda 2006, Gaither FL 2 @ Region 4A FL 11/16/2002
18:44 Joiner, Chelsea 2007, Holy Trinity FL 1 @ Region 1A FL 11/16/2002
18:47 Barringer, Jennifer 2005, Oviedo FL 1 @ Region 4A FL 11/16/2002
18:50 Allen, Kerry 2006, St. Petersburg FL 3 @ Region 4A FL 11/16/2002
18:56 Kotchman, Melissa 2006, Christian IndRocks FL 1 @ Region 1A FL 11/16/2002
19:01 Wellman, Mallory , Bishop Kenny FL 1 @ Region 2A FL 11/16/2002
19:05 Marshall, Kelly , Bishop Kenny FL 2 @ Region 2A FL 11/16/2002

DyeStat Florida

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003