States
Florida

Gator Invitational

Invitational Division

10/5/02 at U. of Florida, Gainesville FL
Cocoa Beach sr Elly Kabboord, Footlocker South's 2nd fastest returnee from last year, is defeated by Tampa King jr Laura Bowerman, (left) who sets a PR of 18:15. Kabboord 18:17. Miami Our Lady of Lourdes wins team title over South #7 Holy Trinity, 130 to 175 in matchup of state's best. Soph Jeff Masterson 15:35 leads Mitchell boys 138.


Results from U. Florida site
Open Division

big win for Laura Bowerman

photo by Ricky Quintana

Invitational Division

Boys - Girls

Boys

Half-Mile Timing & Data Hy-Tek's MEET MANAGER 11:21 AM 10/5/2002 Page 1 
 Gator Invitational CC - 10/5/2002 
 
 Gainesville Florida 
 
 Rankings 
 
  
 Event 3 Boys 5k Run CC High School Open 
 ======================================================================= 
 Name Year School Finals Points 
 ======================================================================= 
 1 Masterson, Jeff Mitchell HS 15:34.86 1 
 2 Stewart, Alexander Satellite 15:39.84 2 
 3 Ward, Jr, Erick Suncoast 15:48.54 3 
 4 Fedorenko, Coe Leto HS 15:48.93 4 
 5 Cook, James Martin County 15:51.52 5 
 6 Walsh, Michael Lakewood Ranch 15:54.87 6 
 7 Joiner, Austin Holy Trinity 15:57.83 7 
 8 Cross, Justin Nease 16:08.72 8 
 9 Marshall, Marcus Columbia Lake City 16:11.41 9 
 10 Sheehan, Danny Mitchell HS 16:13.24 10 
 11 Harney, Mike North Fort Myers 16:15.01 11 
 12 Thomason, Lief Satellite 16:18.16 12 
 13 Nadler, Enoch Clay HS 16:18.64 13 
 14 Nickinson, Chris B. T. Washington 16:18.89 14 
 15 Johnson, Zach Martin County 16:19.69 15 
 16 Krah, Nathan Lakewood Ranch 16:20.93 16 
 17 Klauk, Jason Nease 16:23.81 17 
 18 Bass, Justin Plant HS 16:28.96 18 
 19 Troy, Patrick Buchholz 16:29.48 19 
 20 Hans, Scott Ridgeview 16:34.96 20 
 21 McLeod, Timothy Trinity Prep 16:36.26 21 
 22 Periera, Richard Bishop Moore 16:37.53 22 
 23 Holden, Nathan Indian Rocks 16:40.80 23 
 24 Stringer, Dylan Buchholz 16:42.61 24 
 25 Kinne, Sean Riverview Tampa 16:45.63 25 
 26 Bird, Eric Plant HS 16:46.92 26 
 27 Tuccio, John Mitchell HS 16:48.04 27 
 28 Kelly, Shawn Holy Trinity 16:48.57 28 
 29 Gibbons, Sam Plant HS 16:50.83 29 
 30 Rohr, Jonathan Satellite 16:54.34 30 
 31 Brill, Cody Columbia Lake City 16:57.93 31 
 32 Robinson, Courtney Godby 16:58.30 32 
 33 Andrews, Thomas Martin County 16:58.97 33 
 34 Llauget, Michael Plant HS 17:00.07 34 
 35 Sprigg, Matt Riverview Tampa 17:01.66 35 
 36 Hubener, Evan Leon HS 17:02.61 36 
 37 Bruno, John Bishop Moore 17:03.49 37 
 38 Steiner, Brandon Mitchell HS 17:03.89 38 
 39 Faitella, Joey Martin County 17:04.15 39 
 40 Hutchison, Mike Lake Highland 17:04.68 40 
 41 Byrnes, Andrew Bishop Moore 17:04.92 41 
 42 Woods, A.J. Clay HS 17:05.66 42 
 43 Truchelut, Ryan Trinity Prep 17:06.51 43 
 44 Traina, Anthony Ransom Everglades 17:09.29 44 
 45 Regar, Alex Bloomingdale 17:11.35 45 
 46 Chuplis, Andrew Lake Highland 17:11.43 46 
 47 Bonnet, Matt Buchholz 17:11.74 47 
 48 Rousonelous, Tim Indian Rocks 17:13.26 48 
 49 Davis, Matt Nease 17:14.29 49 
 50 Rousonelous, Zach Indian Rocks 17:15.50 50 
 51 Walker, Corey Lely 17:17.20 51 
 52 Keller, DJ Buchholz 17:17.55 52 
  
 ....Event 3 Boys 5k Run CC High School Open 
 
 53 Yarborough, Justin Bloomingdale 17:18.11 53 
 54 Mayleben, Mike Indian Rocks 17:18.73 54 
 55 Turner, Tim Clay HS 17:19.24 55 
 56 Wolcott, Logan Leon HS 17:19.76 56 
 57 Cook, David Bloomingdale 17:20.20 57 
 58 Curley, Steve Trinity Prep 17:20.51 58 
 59 Koontz, Kyle Bloomingdale 17:20.80 59 
 60 Paris, Randy Columbia Lake City 17:21.07 60 
 61 Plasencia, Alex Ransom Everglades 17:21.45 61 
 62 Luna, Gus Mitchell HS 17:21.83 62 
 63 Felix, Jibil Brandon HS 17:24.35 63 
 64 Mannheimer, Andrew Leon HS 17:25.15 64 
 65 Murphy, James Ridgeview 17:25.89 65 
 66 Sybert, Mike Martin County 17:27.69 66 
 67 Hale, Steven Holy Trinity 17:29.76 67 
 68 Brann, Sean Naples 17:30.31 68 
 69 Tomlin, Mat North Fort Myers 17:30.64 69 
 70 Salas, Josh Leto HS 17:31.02 70 
 71 Devoe, Ben Naples 17:31.36 71 
 72 Stricsek, David Mitchell HS 17:31.82 72 
 73 Smith, Harrison Bloomingdale 17:32.27 73 
 74 Delaney, KJ Godby 17:35.06 74 
 75 Cross, Josh Nease 17:36.13 75 
 76 Lloret, Ray Ransom Everglades 17:38.13 76 
 77 Miller, Jonah Ransom Everglades 17:40.80 77 
 78 Gavin, Matt Buchholz 17:43.12 78 
 79 Bradshaw, Jordan Lakewood Ranch 17:44.24 79 
 80 Vasquez, Edison Naples 17:44.79 80 
 81 Cromwell, Kevin Venice 17:45.37 81 
 82 Hord, Chris Nease 17:45.76 82 
 83 Hamilton, Christopher Satellite 17:46.27 83 
 84 Clendening, Rob Mitchell HS 17:47.98 84 
 85 Roeser, Kurt Naples 17:48.67 85 
 86 Amgott, Jonathan Holy Trinity 17:49.08 86 
              
 87 Swope, Drew Lake Highland 17:50.19 87 
 88 Ackerman, Stef B. T. Washington 17:51.17 88 
 89 David, Fred Episcopal FL 17:56.81 89 
 90 Dahne, Chad Ransom Everglades 17:57.90 90 
 91 Mason, Mitchell B. T. Washington 17:58.23 91 
 92 Kotchman, Matt Indian Rocks 17:58.88 92 
 93 Paez, John Bloomingdale 18:02.34 93 
 94 Paulk, David Episcopal FL 18:02.93 94 
 95 Rodriguez, Michael Trinity Prep 18:04.93 95 
 96 Johnson, Ricky Holy Trinity 18:05.26 96 
 97 Hoover, Brian B. T. Washington 18:05.82 97 
 98 Medina, Elias Lely 18:08.92 98 
 99 Stuhl, Alex Bishop Moore 18:09.33 99 
 100 Bromley, Billy Naples 18:09.79 100 
 101 Cummings, Matt Columbia Lake City 18:10.11 101 
 102 McGregor, Michael Ransom Everglades 18:10.64 102 
 103 Moreno, Carlos Lely 18:11.26 103 
 104 Mato, Zach Lely 18:12.06 104 
 105 Souza, Heverton Lely 18:14.00 105 
 106 Banks, Israel Riverview Tampa 18:15.54 106 
 107 Stanford, Hunter Plant HS 18:16.57 107 
  
 ....Event 3 Boys 5k Run CC High School Open 
 
 108 Givens, Tyrell Columbia Lake City 18:18.15 108 
 109 Aral, Kenny Suncoast 18:19.61 109 
 110 Ward, Patrick North Fort Myers 18:20.72 110 
 111 Stanley, Ben Naples 18:22.65 111 
 112 Jaquith, Dave Venice 18:24.25 112 
 113 Barth, Jonathan Lakewood Ranch 18:26.14 113 
 114 Reddick, David Nease 18:26.63 114 
 115 Ford, Ryan Martin County 18:27.27 115 
 116 Roper, Anthony Satellite 18:28.18 116 
 117 Byrd, Taylor Leon HS 18:29.39 117 
 118 Dickieson, Justin Godby 18:30.53 118 
 119 Dahlem, Brandon Buchholz 18:30.82 119 
 120 Lopez, Danny Leto HS 18:31.24 120 
 121 Pell, Aric Martin County 18:31.65 121 
 122 Potter, Keith Holy Trinity 18:32.30 122 
 123 Bass, Jon Plant HS 18:33.38 123 
 124 Nottingham, Todd Venice 18:34.03 124 
 125 Cummings, Andrew Ransom Everglades 18:34.33 125 
 126 Lake, David Naples 18:34.85 126 
 127 Lautzenheiser, Jeremy Brandon HS 18:35.98 127 
 128 Mopica, Carlos Leto HS 18:37.28 128 
 129 Roces, Javi Episcopal FL 18:43.21 129 
 130 Andy, Bradfield Clay HS 18:45.45 130 
 131 Hamm, Clint Indian Rocks 18:45.45 131 
 132 Komanski, Chris Lake Highland 18:47.68 132 
 133 Lynch, Travis North Fort Myers 18:49.07 133 
 134 Rich, Chris Bloomingdale 18:56.56 134 
 135 Poidevant, Logan Ridgeview 18:58.28 135 
 136 Jean Gillies, Ronald Lely 19:01.56 136 
 137 Clay, Evan Ridgeview 19:02.73 137 
 138 Ferrara, Ryan Riverview Tampa 19:03.11 138 
 139 Wilson, Stephen Riverview Tampa 19:03.57 139 
 140 Lanza, Kevin Trinity Prep 19:05.47 140 
 141 Gayle, Tyrone Episcopal FL 19:06.33 141 
 142 Barnes, Curtis Venice 19:07.99 142 
 143 Shannon, Tim Lely 19:08.49 143 
 144 Thompson, Chris B. T. Washington 19:08.95 144 
 145 McEachern, Tyler B. T. Washington 19:10.32 145 
 146 Boswell, Damon North Fort Myers 19:10.84 146 
 147 Mason, Chance Ridgeview 19:13.26 147 
 148 Galatioto, Adam Ridgeview 19:15.57 148 
 149 Muroski, Bill Lake Highland 19:17.64 149 
 150 Culclasure, Devin Riverview Tampa 19:18.58 150 
 151 Barley, Alex Trinity Prep 19:21.45 151 
 152 Butler, Kyle Holy Trinity 19:24.44 152 
 153 Dimicco, Gregory Satellite 19:25.89 153 
 154 Potter, Brian North Fort Myers 19:27.34 154 
 155 Hern, Elvin Godby 19:32.57 155 
 156 Turner, Jeff Lakewood Ranch 19:33.43 156 
 157 Hannah, Brian Clay HS 19:37.32 157 
 158 Bazemore, Randy Ridgeview 19:38.46 158 
 159 Jones, Tyrone Leto HS 19:40.98 159 
 160 Hawkes, Elliot Leon HS 19:43.21 160 
 161 Matthews, Tom Suncoast 19:43.36 161 
 162 Mobley, Justin Columbia Lake City 19:48.69 162 
  
 ....Event 3 Boys 5k Run CC High School Open 
 
 163 Wilson, Brad Trinity Prep 19:49.31 163 
 164 Stallworth, Marcus Suncoast 19:56.73 164 
 165 Gooding, Cory Riverview Tampa 19:58.43 165 
 166 May, David Leon HS 19:59.37 166 
 167 Berry, Vance Episcopal FL 20:06.66 167 
 168 Henderson, Ben Brandon HS 20:07.32 168 
 169 Rossheim, Dave Venice 20:11.68 169 
 170 Gordon, Ryan Episcopal FL 20:13.75 170 
 171 Kuhns, Tommy Suncoast 20:15.52 171 
 172 Hoge, Jack Plant HS 20:17.47 172 
 173 Bregan, Justin Venice 20:23.43 173 
 174 Villa, Nathan Brandon HS 20:34.20 174 
 175 Hadley, Sam Suncoast 20:42.55 175 
 176 Thompson, Robert Satellite 20:43.75 176 
 177 Smith, Tony Venice 20:47.77 177 
 178 Wilkes, Patrick B. T. Washington 20:51.11 178 
 179 Stefko, Chris Leto HS 20:55.49 179 
 180 Vogler, Christian Lakewood Ranch 21:10.74 180 
 181 Reynolds, C.J. Indian Rocks 21:11.89 181 
              
 182 Lathan, Jake Clay HS 21:23.61 182 
 183 Greenberg, Don Lake Highland 21:24.52 183 
 184 Juneau, Andrew Bishop Moore 21:26.41 184 
 185 Nesselhauf, Thomas Lakewood Ranch 21:27.35 185 
 186 Brandt, Jeff Bishop Moore 21:27.58 186 
 187 Smith, Ashlyn Suncoast 21:34.74 187 
 188 Forsyth, Andrew Godby 21:57.45 188 
 189 Hutchinson, Ryan Godby 22:03.95 189 
 190 Dellecker, Jack Bishop Moore 22:23.45 190 
 191 Sepulveda, Jose North Fort Myers 22:24.98 191 
 192 Hernandez, Dylan Brandon HS 22:29.54 192 
 193 Johnson, Kyal Brandon HS 22:57.05 193 
 194 Shier, Mike Brandon HS 23:23.32 194 
 195 Hamilton, Danny Godby 23:25.43 195 
 196 Bradley, Ben Nease 25:21.28 196 
 Team Scores 
 ================================================================================= 
 Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 
 ================================================================================= 
 1 Mitchell HS 138 1 10 27 38 62 72 84 
 Total Time: 1:23:01.86 
 Average: 16:36.38 
 2 Martin County 158 5 15 33 39 66 115 121 
 Total Time: 1:23:42.02 
 Average: 16:44.41 
 3 Plant HS 214 18 26 29 34 107 123 172 
 Total Time: 1:25:23.35 
 Average: 17:04.67 
  
 ....Event 3 Boys 5k Run CC High School Open 
 
 4 Buchholz High School 220 19 24 47 52 78 119 
 Total Time: 1:25:24.50 
 Average: 17:04.90 
 5 Nease 231 8 17 49 75 82 114 196 
 Total Time: 1:25:08.71 
 Average: 17:01.75 
 6 Satellite 243 2 12 30 83 116 153 176 
 Total Time: 1:25:06.79 
 Average: 17:01.36 
 7 Indian Rocks 267 23 48 50 54 92 131 181 
 Total Time: 1:26:27.17 
 Average: 17:17.44 
 8 Holy Trinity 284 7 28 67 86 96 122 152 
 Total Time: 1:26:10.50 
 Average: 17:14.10 
 9 Bloomingdale 287 45 53 57 59 73 93 134 
 Total Time: 1:26:42.73 
 Average: 17:20.55 
 10 Columbia Lake City 309 9 31 60 101 108 162 
 Total Time: 1:26:58.67 
 Average: 17:23.74 
 11 Ransom Everglades 348 44 61 76 77 90 102 125 
 Total Time: 1:27:47.57 
 Average: 17:33.52 
 12 Trinity Prep 357 21 43 58 95 140 151 163 
 Total Time: 1:28:13.68 
 Average: 17:38.74 
 13 Lakewood Ranch 370 6 16 79 113 156 180 185 
 Total Time: 1:27:59.61 
 Average: 17:35.93 
 14 Bishop Moore 383 22 37 41 99 184 186 190 
 Total Time: 1:30:21.68 
 Average: 18:04.34 
 15 Clay HS 397 13 42 55 130 157 182 
 Total Time: 1:29:06.31 
 Average: 17:49.27 
 16 Naples 404 68 71 80 85 100 111 126 
 Total Time: 1:28:44.92 
 Average: 17:44.99 
 17 Leon HS 433 36 56 64 117 160 166 
 Total Time: 1:30:00.12 
 Average: 18:00.03 
 18 B. T. Washington 434 14 88 91 97 144 145 178 
 Total Time: 1:29:23.06 
 Average: 17:52.62 
 19 Riverview Tampa 443 25 35 106 138 139 150 165 
 Total Time: 1:30:09.51 
 Average: 18:01.91 
 20 Lake Highland 454 40 46 87 132 149 183 
 Total Time: 1:30:11.62 
 Average: 18:02.33 
 21 Lely 461 51 98 103 104 105 136 143 
 Total Time: 1:30:03.44 
 Average: 18:00.69 
  
 ....Event 3 Boys 5k Run CC High School Open 
 
 22 North Fort Myers 469 11 69 110 133 146 154 191 
 Total Time: 1:30:06.28 
 Average: 18:01.26 
 23 Leto HS 481 4 70 120 128 159 179 
 Total Time: 1:30:09.45 
 Average: 18:01.89 
 24 Ridgeview 504 20 65 135 137 147 148 158 
 Total Time: 1:31:15.12 
 Average: 18:15.03 
 25 Godby 567 32 74 118 155 188 189 195 
 Total Time: 1:34:33.91 
 Average: 18:54.79 
 26 Suncoast 608 3 109 161 164 171 175 187 
              
 Total Time: 1:34:03.76 
 Average: 18:48.76 
 27 Episcopal FL 620 89 94 129 141 167 170 
 Total Time: 1:33:55.94 
 Average: 18:47.19 
 28 Venice 628 81 112 124 142 169 173 177 
 Total Time: 1:34:03.32 
 Average: 18:48.67 

 29 Brandon HS 724 63 127 168 174 192 193 194 
 Total Time: 1:39:11.39 
 Average: 19:50.28 
 

Girls

Half-Mile Timing & Data Hy-Tek's MEET MANAGER 10:49 AM 10/5/2002 Page 1 
 Gator Invitational CC - 10/5/2002 
 
 Gainesville Florida 
 
 Rankings 
 
  
 Event 4 Girls 5k Run CC High School Open 
 ======================================================================= 
 Name Year School Finals Points 
 ======================================================================= 
 1 Bowerman, Laura Tampa King 18:14.95 
 2 Kabboord, Elly Cocoa Beach 18:17.06 1 
 3 Kotchman, Melissa Indian Rocks 18:48.73 2 
 4 Gapstur, Devin Martin County 18:51.37 3 
 5 Hopkins, Ashley Clay HS 18:58.92 4 
 6 Quick, Amanda Gaither HS 19:01.11 5 
 7 Barlow, Allison Clay HS 19:07.28 6 
 8 Joiner, Chelsey Holy Trinity 19:08.77 7 
 9 Forrester, Jessica Bloomingdale 19:20.66 8 
 10 Rodriguez, Valeria Our Lady of Lourdes 19:22.32 9 
 11 Miner, Crystal Buchholz 19:23.90 10 
 12 Sanchez, Daniela Our Lady of Lourdes 19:33.97 11 
 13 Hall, Sara Plant City HS 19:35.21 
 14 Korszen, Stephanie Venice 19:37.95 12 
 15 Miley, Shannon Satellite 19:38.28 13 
 16 Dionne, Caryn Martin County 19:38.90 14 
 17 Zuhlke, Rebecca Satellite 19:51.52 15 
 18 Johnson, Jaclyn Bloomingdale 19:51.77 16 
 19 Redfield, Paige Plant HS 20:01.03 17 
 20 Petrick, Sara Holy Names 20:02.09 18 
 21 Lindsey, Rebekah Palm Harbor 20:03.35 19 
 22 Kazbour, Kelly Holy Names 20:04.42 20 
 23 Putnam, Katherine Holy Trinity 20:05.20 21 
 24 Miller, Heidi Lely 20:09.57 22 
 25 Payne, Caroline Buchholz 20:12.55 23 
 26 Nolla, Valeria Sarasota 20:14.64 24 
 27 Litz, Cristen Sarasota 20:16.21 25 
 28 Barry, Shannon Martin County 20:19.70 26 
 29 Uribe, Stevie Oak Hall 20:20.89 27 
 30 Abbey, Danielle Oak Hall 20:21.78 28 
 31 Syriac, Sandra Lely 20:22.93 29 
 32 Saltmarsh, Natalie Bishop Moore 20:23.86 30 
 33 Cruz, Karina Our Lady of Lourdes 20:24.28 31 
 34 Amendola, Claudia Ransom Everglades 20:25.19 32 
 35 Putnam, Lindsey Holy Trinity 20:28.01 33 
 36 Giordano, Mallory Plant HS 20:31.59 34 
 37 Savery, Kerrie Palm Harbor 20:32.57 35 
 38 Pikos, Lindsey Berkeley Prep 20:33.27 36 
 39 Daly, Maggie Berkeley Prep 20:34.56 37 
 40 Elchahal, Farrah Berkeley Prep 20:35.45 38 
 41 Arteaga, Alexa Our Lady of Lourdes 20:36.00 39 
 42 de Varona, Michelle Our Lady of Lourdes 20:36.43 40 
 43 Griffith, Heather Buchholz 20:37.40 41 
 44 Truesdale, Kate Gaither HS 20:38.18 42 
 45 Salinas, Laura Lely 20:39.23 43 
 46 Opsina, Judith Lakewood Ranch 20:39.78 44 
 47 Caraballo, Leilani Our Lady of Lourdes 20:40.47 45 
 48 Davey, Amanda Middleburg 20:41.09 46 
 49 Bragg, Marie Cocoa Beach 20:41.69 47 
 50 Segura, Ana Lely 20:42.64 48 
 51 O'Brien, Shea Holy Trinity 20:45.51 49 
 52 McCarthy, Maegan Plant HS 20:46.04 50 
  
 ....Event 4 Girls 5k Run CC High School Open 
 
 53 Bailey, Courtney Cocoa Beach 20:46.68 51 
 54 Wingfield, Elizabeth Sarasota 20:50.03 52 
 55 Lowery, Caitlin Oak Hall 20:52.30 53 
 56 Alvarado, Melissa Riverview Tampa 20:55.06 54 
 57 Wagner, Katie Plant HS 20:56.26 55 
 58 Hahn, Amanda Gainesville 21:02.48 56 
 59 Dunkel, Kristen Plant HS 21:06.02 57 
 60 McCarthy, Elizabeth Our Lady of Lourdes 21:09.45 58 
 61 Woytalewicz, Christina Riverview Tampa 21:10.10 59 
 62 Tones, Jessica Cocoa Beach 21:10.76 60 
 63 Hirneise, Jakie Buchholz 21:11.72 61 
 64 Tucker, Tiffany Bloomingdale 21:12.54 62 
 65 Raymond, Jessica Lely 21:14.71 63 
 66 Coale, Loren Martin County 21:16.02 64 
 67 Hale, Kayla Holy Trinity 21:17.73 65 
 68 Guercio, Nicole Mitchell HS 21:18.56 66 
 69 Bovay, Caroline Oak Hall 21:21.00 67 
 70 Holmes, Angela Venice 21:22.23 68 
 71 Figlesthaler, Beth Naples 21:28.25 69 
 72 Bell, Roseanna Gainesville 21:30.81 70 
 73 Newcomer, Ellie Ransom Everglades 21:32.66 71 
 74 Stubben, Kathryn Cocoa Beach 21:33.33 72 
 75 Lo, Stephanie Bishop Moore 21:35.24 73 
 76 Meyers, Lindsey Ransom Everglades 21:36.12 74 
 77 Kotchman, Brittany Indian Rocks 21:36.86 75 
 78 Knaus, Susan Indian Rocks 21:38.81 76 
 79 Gurolla, Stephanie Clay HS 21:40.51 77 
 80 Miller, Michelle Lely 21:43.91 78 
 81 Goodrich, Milan Cocoa Beach 21:45.74 79 
 82 Rosand, Cecelia Clay HS 21:50.71 80 
 83 Bridges, Lauren Plant HS 21:53.19 81 
 84 Brown, Jenna Spruce Creek 21:57.52 82 
 85 Mitchell, Arden Buchholz 21:58.27 83 
 86 Cronin, Thersa Bartram Trail 21:58.80 84 
              
 87 Ezell, Mackenzie Bishop Moore 21:59.48 85 
 88 Heinen, Lauren Palm Harbor 22:02.95 86 
 89 Kendall, Grace Ransom Everglades 22:04.06 87 
 90 Bagley, Rheannon Indian Rocks 22:05.17 88 
 91 Emmert, Nicole Naples 22:06.38 89 
 92 Rose, Shylah Gaither HS 22:07.08 90 
 93 Leonard, Helen Spruce Creek 22:07.72 91 
 94 Weigle, Kara Naples 22:10.58 92 
 95 Herres, Jessica Riverview Tampa 22:11.20 93 
 96 Miller, Heather Cocoa Beach 22:14.24 94 
 97 Lane, Kelli Buchholz 22:15.08 95 
 98 Wilson, Kendall Holy Names 22:15.69 96 
 99 Hancock, Mary Martin County 22:16.87 97 
 100 Rodriguez, Amanda Bishop Moore 22:17.52 98 
 101 Mayleben, Sarah Indian Rocks 22:18.59 99 
 102 Babb, Allison Oak Hall 22:18.97 100 
 103 Babiak, Logan Sarasota 22:19.65 101 
 104 Rose, Taryn Gaither HS 22:21.44 102 
 105 Ivey, Susan Plant HS 22:27.22 103 
 106 Sloms, Erica Mitchell HS 22:29.86 104 
 107 Damiano, Kelly Bartram Trail 22:31.04 105 
  
 ....Event 4 Girls 5k Run CC High School Open 
 
 108 Passidomo, Chessie Naples 22:31.91 106 
 109 Strother, Rita Clay HS 22:32.75 107 
 110 Tershowski, Kaia Holy Names 22:36.58 108 
 111 Kraft, Clara Satellite 22:39.15 109 
 112 Forsyth, Christy Godby 22:43.19 110 
 113 Espinosa, Rachel Bishop Moore 22:50.43 111 
 114 Sherk, Madeline Sarasota 22:51.90 112 
 115 Hughes, Stephanie Spruce Creek 22:54.68 113 
 116 Arras, Stacie Naples 22:55.43 114 
 117 Megan, Montzka Indian Rocks 22:55.82 115 
 118 Rivard, Emily Holy Names 22:57.36 116 
 119 Wotton, Erica Satellite 22:57.80 117 
 120 Demski, Jessica Middleburg 22:59.13 118 
 121 Hohmann, Heidi Gaither HS 23:01.53 119 
 122 Lubrano, Kristen Holy Names 23:02.15 120 
 123 Dougherty, Brianna Mitchell HS 23:03.95 121 
 124 Phaneauf, Carlie Riverview Tampa 23:05.21 122 
 125 Eagan, Marianne Ransom Everglades 23:05.85 123 
 126 Walsh, Shannon Lakewood Ranch 23:08.85 124 
 127 McManus, Tara Martin County 23:11.99 125 
 128 Bradley, Stephanie Sarasota 23:14.45 126 
 129 Mandy, Montzka Indian Rocks 23:15.99 127 
 130 Eicken, Jessica Lakewood Ranch 23:17.05 128 
 131 Holdstein, Morgan Bartram Trail 23:20.88 129 
 132 Fender, Robin Bartram Trail 23:22.92 130 
 133 Gowan, Elizabeth Martin County 23:23.80 131 
 134 Twombly, Nicole Mitchell HS 23:25.91 132 
 135 Borrelli, Rachel Berkeley Prep 23:27.21 133 
 136 Barahona, Gabby Bishop Moore 23:29.59 134 
 137 Wright, Marie Spruce Creek 23:35.70 135 
 138 Brown, Stacy Palm Harbor 23:37.26 136 
 139 Strohfus, Amy Satellite 23:39.88 137 
 140 Tomaszewski, Lindsay Spruce Creek 23:44.63 138 
 141 Smith, Kalee Bloomingdale 23:46.70 139 
 142 Cole, Jennifer Palm Harbor 23:50.81 140 
 143 Renfro, Laura Holy Trinity 23:52.81 141 
 144 Roberto, Jackie Bloomingdale 23:53.13 142 
 145 Flynn, Molly Clay HS 23:53.57 143 
 146 Ospina, Hannah Lakewood Ranch 23:54.00 144 
 147 Neese, Amy Bartram Trail 24:03.71 145 
 148 Datkuliak, Lisa Satellite 24:04.89 146 
 149 Summers, R.C. Lakewood Ranch 24:05.98 147 
 150 Wright, Dianne Ransom Everglades 24:07.96 148 
 151 Cabral, Raiza Berkeley Prep 24:09.61 149 
 152 Shirley, Amy Riverview Tampa 24:10.57 150 
 153 Krenn, Melissa Riverview Tampa 24:10.83 151 
 154 Carvalho, Monica Bishop Moore 24:13.69 152 
 155 Perodeau, Taylor Lakewood Ranch 24:14.68 153 
 156 Holcomb, Sarah Holy Names 24:16.24 154 
 157 Caires, Emille Bloomingdale 24:20.38 155 
 158 Dungy, Tiara Berkeley Prep 24:24.05 156 
 159 Bradley, Melissa Sarasota 24:26.04 157 
 160 Livingstone, Wendy Gainesville 24:27.49 158 
 161 Burse, Brittaney Brandon HS 24:28.73 159 
 162 Prenatt, Brittney Brandon HS 24:29.44 160 
  
 ....Event 4 Girls 5k Run CC High School Open 
 
 163 Sammons, Molly Lakewood Ranch 24:32.67 161 
 164 Cooper, Jenn Mitchell HS 24:33.73 162 
 165 Zarbo, Heather Gaither HS 24:39.45 163 
 166 Snider, Audrey Gainesville 24:40.23 164 
 167 Stephens, Stephanie Middleburg 24:44.46 165 
 168 Kinne, Erin Riverview Tampa 24:45.28 166 
 169 Eling, Tsai Spruce Creek 24:46.39 167 
 170 McNeal, Meaghan Bloomingdale 24:48.96 168 
 171 Pinnock, Chantel Clay HS 24:49.75 169 
 172 Fischer, Kellie Spruce Creek 24:51.12 170 
 173 Kirk, Jessica Bartram Trail 24:58.96 171 
 174 D'Agostino, Elizabeth Satellite 25:01.55 172 
 175 Powell, Lindsey Bartram Trail 25:02.18 173 
 176 Moldawer, Lauren Gainesville 25:03.41 174 
 177 O'Brien, Kyla Holy Trinity 25:07.96 175 
 178 Goldenberg, Amy Berkeley Prep 25:09.42 176 
 179 Sotiaux, Erin Mitchell HS 25:22.67 177 
 180 Speed, Blair Gaither HS 25:26.90 178 
 181 Solanes, Elena Venice 25:35.77 179 
              
 182 Arras, Stephanie Naples 25:43.40 180 
 183 Yates, Jamie Middleburg 25:44.16 181 
 184 Fishe, Jennifer Ransom Everglades 25:58.45 182 
 185 Wood, Christina Brandon HS 26:01.48 183 
 186 Marchese, Diana Gainesville 26:02.19 184 
 187 Burse, Nicole Brandon HS 26:04.48 185 
 188 Yip, Wailan Venice 26:12.12 186 
 189 Weyeneth, Kelly Venice 26:21.01 187 
 190 Bumpus, Rashaun Brandon HS 26:25.78 188 
 191 Fleming, Lauren Gainesville 26:26.24 189 
 192 Shaeffer, Allison Oak Hall 27:05.23 190 
 193 Weaver, Rachel Middleburg 28:25.31 191 
 194 Weaver, Michelle Middleburg 32:10.42 192 
 195 Orr, Ashley Godby 32:26.69 193 
 196 Marcus, Nicole Godby 33:08.89 194 
 197 Bennett, Ashley Godby 33:34.62 195 
 198 Forbes, Jesseka Godby 33:43.22 196 
 199 Lyle, Brittany Godby 36:23.69 197 
 Team Scores 
 ================================================================================= 
 Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 
 ================================================================================= 
 1 Our Lady of Lourdes 130 9 11 31 39 40 45 58 
 Total Time: 1:40:33.00 
 Average: 20:06.60 
 2 Holy Trinity 175 7 21 33 49 65 141 175 
 Total Time: 1:41:45.22 
 Average: 20:21.05 
  
 ....Event 4 Girls 5k Run CC High School Open 
 
 3 Martin County 204 3 14 26 64 97 125 131 
 Total Time: 1:42:22.86 
 Average: 20:28.58 
 4 Lely 205 22 29 43 48 63 78 
 Total Time: 1:43:09.08 
 Average: 20:37.82 
 5 Plant HS 213 17 34 50 55 57 81 103 
 Total Time: 1:43:20.94 
 Average: 20:40.19 
 6 Buchholz High School 218 10 23 41 61 83 95 
 Total Time: 1:43:23.84 
 Average: 20:40.77 
 7 Cocoa Beach 231 1 47 51 60 72 79 94 
 Total Time: 1:42:29.53 
 Average: 20:29.91 
 8 Clay HS 274 4 6 77 80 107 143 169 
 Total Time: 1:44:10.17 
 Average: 20:50.04 
 9 Oak Hall 275 27 28 53 67 100 190 
 Total Time: 1:45:14.94 
 Average: 21:02.99 
 10 Sarasota 314 24 25 52 101 112 126 157 
 Total Time: 1:46:32.43 
 Average: 21:18.49 
 11 Indian Rocks 340 2 75 76 88 99 115 127 
 Total Time: 1:46:28.16 
 Average: 21:17.64 
 12 Holy Names 358 18 20 96 108 116 120 154 
 Total Time: 1:47:56.14 
 Average: 21:35.23 
 13 Gaither HS 358 5 42 90 102 119 163 178 
 Total Time: 1:47:09.34 
 Average: 21:25.87 
 14 Bloomingdale 367 8 16 62 139 142 155 168 
 Total Time: 1:48:04.80 
 Average: 21:36.96 
 15 Ransom Everglades 387 32 71 74 87 123 148 182 
 Total Time: 1:48:43.88 
 Average: 21:44.78 
 16 Satellite 391 13 15 109 117 137 146 172 
 Total Time: 1:48:46.63 
 Average: 21:45.33 
 17 Berkeley Prep 393 36 37 38 133 149 156 176 
 Total Time: 1:49:20.10 
 Average: 21:52.02 
 18 Bishop Moore 397 30 73 85 98 111 134 152 
 Total Time: 1:49:06.53 
 Average: 21:49.31 
 19 Palm Harbor 416 19 35 86 136 140 
 Total Time: 1:50:06.94 
 Average: 22:01.39 
 20 Naples 470 69 89 92 106 114 180 
 Total Time: 1:51:12.55 
 Average: 22:14.51 
  
 ....Event 4 Girls 5k Run CC High School Open 
 
 21 Riverview Tampa 478 54 59 93 122 150 151 166 
 Total Time: 1:51:32.14 
 Average: 22:18.43 
 22 Spruce Creek 559 82 91 113 135 138 167 170 
 Total Time: 1:54:20.25 
 Average: 22:52.05 
 23 Mitchell HS 585 66 104 121 132 162 177 
 Total Time: 1:54:52.01 
 Average: 22:58.41 
 24 Lakewood Ranch 587 44 124 128 144 147 153 161 
 Total Time: 1:55:05.66 
 Average: 23:01.14 
 25 Bartram Trail 593 84 105 129 130 145 171 173 
              
 Total Time: 1:55:17.35 
 Average: 23:03.47 
 26 Gainesville 622 56 70 158 164 174 184 189 
 Total Time: 1:56:44.42 
 Average: 23:20.89 
 27 Venice 632 12 68 179 186 187 
 Total Time: 1:59:09.08 
 Average: 23:49.82 
 28 Middleburg 701 46 118 165 181 191 192 
 Total Time: 2:02:34.15 
 Average: 24:30.83 
 29 Brandon HS 875 159 160 183 185 188 
 Total Time: 2:07:29.91 
 Average: 25:29.99 
 30 Godby 888 110 193 194 195 196 197 
 Total Time: 2:35:36.61 
 Average: 31:07.33 
 

DyeStat Florida

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003