HOME US News States
Colorado 2003 cross country
Colorado Regionals
Oct 16-18, 2003

| 5A Metro South | 5A Metro Central | 4A North | 5A North | 5A South | 4A Metro | 4A West |
| 3A Denver | 3A North | 3A South Central |

Denver West boys 25 (Cherry Creek 54), ranked 4th in the US by The Harrier, and US#3 Smoky Hill Aurora girls 35 (Cherry Creek 40) won the 5A Metro South region easily at the hilly Vielle Lake course in Boulder. Individual winners were Smoky Hill's Ryan Deak 15:57 (Denver West's Mohamed Ige 15:59) and Katelyn Kaltenbach 18:36 (winning by 36 seconds). Bradley Harkrader 16:46 wins 5A North.

5A Metro South

Boys Start - Ryan Deak is in sunglasses in the middle.

Girls Start - greenclad Smoky Hill team is on the inside.

Smoky Hill Aurora - Metro South girls team champion

BOYS

1. Denver West 25
2. Cherry Creek 54
3. Fairview 79
4. Smoky Hill 107
5. Eaglecrest 125
6. Denver North 126
7. Boulder 230
8. GJ Central 265,
9. Grandview 273
10. Overland 311
11. JF Kennedy 312.

Deak, Ryan

SMOKY HILL

15:56:47

Ige, Mohamed

DENVER WEST

15:59:11

Ahmed, Aden

DENVER WEST

16:14:08

Romero, Jesse

DENVER WEST

16:56:43

Gonzales, Tobby

DENVER WEST

17:04:54

Childs, Ford

CHERRY CREEK

17:08:95

Mahle, Dan

FAIRVIEW

17:09:18

Kelly, Alex

FAIRVIEW

17:12:24

Lohman, Kyle

CHERRY CREEK

17:12:46

Koch, Stephen

CHERRY CREEK

17:12:67

Trujillo, Daniel

DENVER WEST

17:18:13

Hall, Richard

CHERRY CREEK

17:18:63

Curtis, Steven

EAGLECREST

17:22:41

Rubio, Isaiah

DENVER NORTH

17:24:12

Medina, Frank

DENVER WEST

17:28:83

Guilinger, John

FAIRVIEW

17:30:00

Carlson, Erik

CHERRY CREEK

17:30:35

Mojica, Abuid

DENVER WEST

17:35:59

Hill, Matt

SMOKY HILL

17:43:50

Brady, Matt

EAGLECREST

17:46:74

 

GIRLS

1. Smoky Hill 35,
2. Cherry Creek 40,
3. Fairview 66,
4. Boulder 88,
5. Overland 167,
6. GJ Central 203,
7. Grandview 210
8. Eaglecrest 215,
9. JF Kennedy 218.

Girls Cross Country - Class 5A Metro South Regional
Friday, October 17, 2003 - Viele Lake

5K TIMES

Kaltenbach, Kaitlyn

SMOKY HILL

18:35:65

Schulz, Morgan

SMOKY HILL

19:09:67

Arnold, Kristin

CHERRY CREEK

19:26:50

Johnstone, Lisa

CHERRY CREEK

19:32:87

Rojas, Nell

BOULDER

19:42:70

Avila, Leah

SMOKY HILL

19:56:94

MacGregor, Meredith

FAIRVIEW

20:03:52

Faircloth, Shelby

CHERRY CREEK

20:10:60

Rice, Alaine

FAIRVIEW

20:11:33

Johansen, Kristen

CHERRY CREEK

20:12:10

Huffman, Katie

FAIRVIEW

20:18:97

Stratton, Erin

SMOKY HILL

20:28:75

Sheetz, Ashley

G. J. CENTRAL

20:32:18

Wenino, Michelle

SMOKY HILL

20:36:53

McLaughlin, Lauren

CHERRY CREEK

20:40:54

Levy, Christine

CHERRY CREEK

21:01:16

Rice, Whitney

FAIRVIEW

21:06:64

Mayer, Rachel

SMOKY HILL

21:09:08

Faurot, Michelle

BOULDER

21:12:67

Lawrence, Emily

BOULDER

21:20:34

Cabrera, Angelina

BOULDER

21:20:96

5A Metro Central

BOYS

Fruita Monument 48, Regis 50, Arapahoe 64.

Boys Cross Country - Class 5A Metro Central Regional
Friday, October 17, 2003 - Adams City Fairgrounds

 

Hofstra, Chris

REGIS

17:03:00

Hotchkiss, Mark

ARAPAHOE

17:09:00

Olsen, Scott

GRAND JUNCTION

17:16:00

Hillig, Charles

REGIS

17:24:00

Kearns, Brian

ARAPAHOE

17:26:00

Pilspanen, Garret

FRUITA-MONUMENT

17:28:00

Shaltu, T

DENVER SOUTH

17:30:00

Younger, Luke

FRUITA-MONUMENT

17:32:00

Adams, Sean

REGIS

17:35:00

Simons, Dustin

FRUITA-MONUMENT

17:45:00

Daub, Graham

FRUITA-MONUMENT

17:46:00

Heelan, James

ARAPAHOE

17:46:00

Daub, Graham

FRUITA-MONUMENT

17:46:00

Heelan, James

ARAPAHOE

17:46:00

Harris, Ben

FRUITA-MONUMENT

17:51:00

Steefel, Dan

LITTLETON

17:53:00

Wharton, Chris

LITTLETON

17:56:00

GIRLS

Heritage 36, Arapahoe 69, Littleton 88, George Washington 112.

Girls Cross Country - Class 5A Metro Central Regional
Friday, October 17, 2003 - Adams City Fairgrounds

5K TIMES

McKeever, Madeline

HERITAGE

19:04:00

Murray, Shawna

FRUITA-MONUMENT

19:32:00

Goshu, Elibeth

GEORGE WASHINGTON

19:40:00

Richert, Olivia

ARAPAHOE

19:58:00

Vogel, Stephanie

HERITAGE

20:09:00

Andersen, Kelly

LITTLETON

20:26:00

Foreman, Kathleen

HERITAGE

20:34:00

Galleher

DENVER EAST

20:37:00

Rogers, Anna

DENVER SOUTH

20:37:00

Galleher

DENVER EAST

20:37:00

Rogers, Anna

DENVER SOUTH

20:37:00

Cohen, Danielle

ARAPAHOE

20:40:00

Swanson

HERITAGE

20:41:00

Daniels, Prudence

FRUITA-MONUMENT

20:56:00

Ganzar, Leigh Ann

LITTLETON

20:58:00

Vogel, Megan

ARAPAHOE

21:00:00

Corby, Kyler

RANGEVIEW

21:09:00

 

4A North

BOYS

Mountain View 61, Greeley West 86, Niwot 89, Sterling 101, Brighton 102.

Boys Cross Country - Class 4A North Regional
Friday, October 17, 2003 - Buffalo Ranch

5K TIMES

Griffith, Todd

NIWOT

17:14:00

Clark, Aaron

BROOMFIELD

17:23:00

Rasmussen, Tyler

STERLING

17:51:00

Joiner, Dan

MOUNTAIN VIEW

17:54:00

Swain, Travis

BRIGHTON

17:54:00

Joiner, Dan

MOUNTAIN VIEW

17:54:00

Swain, Travis

BRIGHTON

17:54:00

Carter, Cameron

GREELEY WEST

17:56:00

Salazar, Shea

NORTHRIDGE

17:58:00

Rasmussen, Travis

STERLING

18:00:00

Mathes

MOUNTAIN VIEW

18:01:00

McClaran, Michael

STERLING

18:06:00

DeMuth, Luke

NIWOT

18:14:00

Roberts, Matt

GREELEY WEST

18:15:00

Kavalec

MOUNTAIN VIEW

18:21:00

Eicher, Bryan

BROOMFIELD

18:29:00

GIRLS

Mountain View 40, Greeley Central 57, Broomfield 74, Brighton 105.

Girls Cross Country - Class 4A North Regional
Friday, October 17, 2003 - Buffalo Ranch

5K TIMES

Hertneky, Kelly

GREELEY CENTRAL

20:19:00

Rhule

MOUNTAIN VIEW

21:03:00

Beemer, Oriana

MOUNTAIN VIEW

21:06:00

Kavalec

MOUNTAIN VIEW

21:15:00

Bosman, Heather

BROOMFIELD

21:21:00

Franklin, Ericka

MOUNTAIN VIEW

21:27:00

Todd, Perry

GREELEY CENTRAL

21:33:00

Escatel

BRIGHTON

21:37:00

Wilson , Ashley

SILVER CREEK

21:44:00

Much, Sarah

NIWOT

21:45:00

Smith, Cameron

STERLING

21:50:00

Reckard, Casi

GREELEY CENTRAL

22:04:00

Poland, Ashley

BROOMFIELD

22:09:00

Kelly, Ashley

BRIGHTON

22:17:00

Eastep, Kaytie

STERLING

22:23:00

 

5A North

BOYS

Thornton 49, Fort Collins 56, Monarch 91, Rocky Mountain 102.

Boys Cross Country - Class 5A North Regional
Friday, October 17, 2003 Buffalo Ranch

5K TIMES

Harkrader, Bradley

THORNTON

16:46:00

Graham, Jason

THORNTON

16:54:00

Holt, Jason

FORT COLLINS

17:15:00

Buchanan, Wil

ROCKY MOUNTAIN

17:23:00

Braun, Aaron

ROCKY MOUNTAIN

17:24:00

Baca, Keith

NORTHGLENN

17:26:00

Barr, Chris

MONARCH

17:28:00

Bruns, Carson

LOVELAND

17:30:00

Brown, Paul

FORT COLLINS

17:32:00

Clayton

MONARCH

17:36:00

Mauk, Andy

FORT COLLINS

17:37:00

Marin, Samir

POUDRE

17:46:00

Toleu

THORNTON

17:53:00

Moore, Ian

THOMPSON VALLEY

17:54:00

Thorpe, TJ

THORNTON

17:56:00

GIRLS

Rocky Mountain 47, Fort Collins 49, Loveland 92, Monarch 98.

Girls Cross Country - Class 5A North Regional
Friday, October 17, 2003 Buffalo Ranch

5K TIMES

Follett, Katie

FORT COLLINS

19:44:00

Parry, Dani

ROCKY MOUNTAIN

20:12:00

Kintzley, Denise

POUDRE

20:20:00

Allen, Gillian

FORT COLLINS

20:43:00

Rastall, Ellie

ROCKY MOUNTAIN

20:51:00

Holt

FORT COLLINS

20:53:00

Waters, Kelly

MONARCH

21:06:00

Maher, McKynzie

ROCKY MOUNTAIN

21:10:00

Engstrom, Allie

FORT COLLINS

21:12:00

Andersen, Kristen

LOVELAND

21:18:00

Anderson, Connie

LOVELAND

21:21:00

Lozyniak, Katie

LEGACY

21:30:00

Felton, Emily

ROCKY MOUNTAIN

21:32:00

Thomas, Lisa

HORIZON

21:32:00

Felton, Emily

ROCKY MOUNTAIN

21:32:00

Thomas, Lisa

HORIZON

21:32:00

Parry, Adrienne

ROCKY MOUNTAIN

21:36:00

 

5A South

BOYS

Palmer 48, Wasson 70, Coronado 91, Doherty 104.

Boys Cross Country - Class 5A South Regional
Friday, October 17, 2003 - Monument Valley Park

5K TIMES

Greenwood, Mike

PALMER

16:08:00

Larimer, Curtis

PALMER

16:19:00

Hafer

CORONADO

16:29:00

Williams

AIR ACADEMY

16:38:00

Burke, Ollice

WASSON

16:41:00

Gold, Zach

PALMER

16:45:00

Gioia, M.

DOHERTY

16:49:00

Tjusvold, Daniel

HIGHLANDS RANCH

16:53:00

Moseley, Micah

THUNDERRIDGE

16:59:00

Taylor

DOHERTY

17:07:00

Lowen, Kiel

WASSON

17:12:00

Armstrong

CORONADO

17:14:00

Arnold

WASSON

17:28:00

Sweeney, Chris

THUNDERRIDGE

17:35:00

Elliot, Tad

DURANGO

17:38:00

GIRLS

Coronado 39, Durango 59, Air Academy 85, Palmer 91.

Girls Cross Country - Class 5A South Regional
Friday, October 17, 2003 - Monument Valley Park

5K TIMES

Payne

PONDEROSA

19:46:00

Palmer, Moley

CORONADO

19:51:00

Thweatt, Laura

DURANGO

19:58:00

Abdouch, Allie

DOHERTY

20:07:00

Olsen, Ryne

DURANGO

20:27:00

McMonigal, Maggie

WASSON

20:32:00

Vandersluis, Alicia

CORONADO

20:40:00

Gulsvig, Jessie

CORONADO

20:48:00

Hoover, Emily

CORONADO

20:52:00

Cassidy, Caitlin

DURANGO

20:56:00

Baltrusch, Beth

AIR ACADEMY

20:57:00

Hockman, Jenny

PALMER

21:03:00

Kautza

CORONADO

21:13:00

Gardner, Rachel

PALMER

21:15:00

Short, Lisa

AIR ACADEMY

21:17:00

4A Metro

At Waneka Lake (Lafayette, 5500 feet, rolling grass)

BOYS

Team scores - Evergreen 71, Centaurus 75, Conifer 77, Longmont 99,
Westminster 122, Ranum 134, Ralston Valley 222, Golden 235, Alameda 252,
Hinkley 268, Summit 298.

Individuals - Luna, Ran., 16 minutes, 26 seconds; Freed, E, 16:29; Hickman,
L, 16:31; Cain, W, 16:44; Thompson, E, 16:45; Gaskins, Cen., 16:52; Huey,
Cen., 17:14; Cusick, W, 17:20; Modlich, Con., 17:26; Larson, L, 17:27.

GIRLS
Team scores - Ralston Valley 42, Conifer 59, Evergreen 93, Longmont 122,
Centaurus 124, Summit 144, Regis 186, Golden 248, Englewood 250, Hinkley
275, Ranum 286.

Individuals - Wakeman, Con., 18 minutes, 58 seconds; Zuelke, L, 19:09;
Potrykus, Con., 19:56; Winter, RV, 20:08; A. Martinez, RV, 20:09; Barnett,
E, 20:11; M. Martinez, RV, 20:32; Wollum, Cen., 20:42; Lieb, G, 21:05;
Wobers, Con., 21:10.

4A West

At Confluence Park, Delta (5600 ft)

BOYS
Team scores - Mullen 63, Moffat County 71, Montrose 89, Steamboat Springs
96, Delta 123, Palisade 158, Glenwood Springs 170, Battle Mountain 205,
Montezuma-Cortez NS, Rifle NS.

Individuals - Randall, Pal., 15 minutes, 24 seconds (course record);
Augergerheide, Mon., 16:12; May, Mul., 16:28; Tiernan, GS, 16:30; Loughran,
MC, 16:32; Cole, Mul., 16:33; Kincaide, Del., 16:34; Ibarra, Mul., 16:37;
Smith, Cortez, 16:37; Patrone, Cortez, 16:38.

GIRLS
Team scores - Mullen 24, Steamboat Springs 55, Moffat County 95, Montrose
128, Battle Mountain 133, Glenwood Springs 143, Rifle 209, Montezuma-Cortez
223, Delta NS, Palisade NS.

Individuals - Jones, Mul., 18 minutes, 45 seconds; Hoaper, SS, 18:58; Twark,
Mul., 19:18; Shigeno, Mul., 19:21; Nelsen, MC, 19:27; Sargent, Pal., 19:28;
McCarthy, Mul., 19:31; Pearson, SS, 19:42; Whitham, Mul., 19:48; Ghent, BM,
19:53.

3A Denver

At Buffalo Ranch, Boulder (5400 ft, CU home course area)

BOYS
Team scores - D'Evelyn 22, Platte Canyon 51, Denver Christian 54, Ridge View
Academy 84, Holy Family 122, Clear Creek 127, Faith Christian 128, Middle
Park 131, Lutheran 138, Sheridan 147, Bishop Machebeuf 169, Jefferson
Academy 195, Denver Academy 207, Kent Denver 216, Colorado Academy 229,
Cherokee Trail 234, Nederland 316.

Individuals - McGuire, D'E, 16 minutes, 42 seconds (Defending 3A State
Champ) Ongalo,Sheridan, 17:20; Rooney, DC, 17:24; Knox, DC, 17:41;
Tallerday, D'E, 18:08; Christensen, PC, 18:14; Nemirow, D'E, 18:33; Bartoli,
PC, 18:40; Anderson, D'E, 18:48; Gansert, D'E, 18:50.

GIRLS
Team scores - Platte Canyon 43, Faith Christian 55, Denver Christian 68,
Holy Family 70, St. Mary's Academy 78, Colorado Academy 81, D'Evelyn 109,
Middle Park 117, Clear Creek 139, Bishop Machebeuf 179, Lutheran 194, Kent
Denver 243.

Individuals - Kelley, CA, 20 minutes, 49 seconds; McGlynn, PC, 21:27; Kehoe,
HF, 21:40; Smith, PC, 21:44; Dunn, SMA, 22:03; Baity, DC, 22:07; Propst, FC,
22:12; Pitzer, Ned., 22:14; VanVleet, FC, 22:15; Brunko, D'E, 22:16.

3A North

At Lyons High School (5200 ft)

BOYS
Team scores - Estes Park 51, Brush 64, Lyons 68, Eaton 73, University 73,
Valley 79, Platte Valley 97, Yuma 100, Roosevelt 138, Alexander Dawson 139,
Erie 171.

Individuals - Tolentino, Brush, 16 minutes, 55 seconds; Maugans, EP, 18:06;
Woodard, EP, 18:08; Newkirk, U, 18:13; Weber, V, 18:14; Vahller, Y, 18:25;
Guzman, PV, 18:33; Gray, AD, 18:39; Swink, Lyons, 18:40; Sponaugle, PV,
18:47.

GIRLS
Team scores - Brush 38, Estes Park 43, Eaton 58, University 77, Erie 81,
Alexander Dawson 95, Roosevelt 109, Valley 123, Lyons 127, Yuma 181, Platte
Valley 220.

Individuals - Hentosh, EP, 21 minutes, 30 seconds; Borden, Eat., 21:59;
Peterson, Brush, 22:10; Koehn, U, 22:20; Bruzewski, V, 22:33; Wilson, EP,
22:35; Schonberger, Brush, 22:41; Ferguson, Eat., 22:47; Pring, AD, 22:52;
Albo, Brush, 22:54.

3A South Central

At Buena Vista High School (7800 ft)

BOYS
Team scores - Buena Vista 21, Center 41, Lake County 73, Bayfield 81, Pagosa
Springs 91, Creede 107, Salida 108, Centauri 113, Del Norte 140, Sargent
156, Monte Vista 190.

Individuals - Villagomez, Center, 16 minutes, 31 seconds; DeMoor, BV, 17:00;
Randall, BV, 17:17; Davis, BV, 17:19; Cummings, Bay., 17:37; Fox, Custer
Co., 17:38; Willis, LC, 17:39; Bagwell, Centauri, 17:39; Hamilton, PS,
17:40; Solano, Center, 17:40.

GIRLS
Team scores - Pagosa Springs 22, Monte Vista 50, Salida 66, Centauri 67,
Buena Vista 71, Bayfield 90, Lake County 92, Sargent 92, Antonito 173,
Custer County 180.

Individuals - Gioscia, BV, 18 minutes, 50 seconds; Muniz, Centauri, 19:15;
Schur, PS, 19:27; Lynch, PS, 20:43; Reschke, MV, 20:59; Reinhardt, PS,
21:10; Miller, Centauri, 21:16; Blakely, Sal., 21:22; Damm, PS, 21:27;
Pommier, Bay., 21:28.

DyeStat Colorado

 

 


DyeStat
is published by
John Dye

Baltimore MD

1998-2004