States
Arkansas 2003 outdoor

Eastern Conference

by ArkansasTrackStats.com, the site for Arkansas news


All results F.A.T.
Girls results
100 HURDLES -- 1. Katya Kostetskaya, Jonesboro 15.07; 2. Jocelyn Love, West Memphis 15.98; 3. Ashley Garcia, Jonesboro 16.80; 4. Shantel Fentress, West Memphis 17.82; 5. Alissa Stanback Jonesboro 17.86; 6. Chloe Traub, Cabot 18.48
100 DASH -- 1. Katya Kostetskaya, Jonesboro 12.30; 2. Jessica Perkins, Forrest City 12.93; 3. Whitney Jones, Blytheville 13.10; 4. Christiane Carlisle, Mountain Home 13.23; 5. Ashley Winrush, West Memphis 13.33; 6. Raven Mills, West Memphis 13.56
1600 RUN -- 1. Jordan Jackson, Cabot 5:47.92; 2. Laura Broederdorf, Mountain Home 5:48.08; 3. Lueretia Meacham, West Memphis 5:55.12; 4. Melinda Long, Cabot 5:58.83; 5. Shannon Brown, Searcy 6:06.50; 6. Sara Mulally, Jonesboro 6:07.97
4x100 RELAY -- 1. West Memphis 51.82; 2. Mountain Home 53.10; 3. Jonesboro 53.12; 4. Cabot 53.76; 5. Forrest City 1:06.60
400 DASH -- 1. Jill Kiddy, Cabot 1:02.24; 2. Jane Ann Hanson, Mountain Home 1:03.41; 3. Carmeon Burgess, West Memphis 1:03.71; 4. Tara Sterrenberg, Cabot1:05.11; 5. Jackie Gilbert, Jonesboro 1:05.88; 6. Lauren Norris, Mountain Home 1:05.92
300 HURDLES -- 1. Katya Kostetskaya, Jonesboro 45.84; 2. Alissa Stanback, Jonesboro 51.92; 3. Shantel Fentress, West Memphis 53.05; 4. Chloe Traub 53.22; 5. Ashley Garcia, Cabot 58.42
800 RUN -- 1. Katya Kostetskaya, Jonesboro 2:24.43; 2. Megan Matty, Mountain Home 2:32.64; 3. Sharon Bishop, Cabot 2:34.34; 4. Lueretia Meacham, West Memphis 2:36.78; 5. Jessica Johnson, Cabot; 6. Rebecca Downey, Cabot 2:43.25

200 DASH -- 1. Jessica Perkins, Forrest City 26.66; 2. Whitney Jones, Blytheville 26.82; 3. Alissa Stanback, Jonesboro 27.36; 4. Christiane Carlisle, Mountain Home 27.56; 5. Jill Kiddy, Cabot 27.66; 6. Emily Fulmer, Cabot 28.13
3,200 RUN -- 1. Laura Broederdorf, Mountain Home 12:47.95; 2. Jordan Jackson, Cabot 13:14.74; 3. Sara Mulally, Jonesboro 13:40.14; 4. Kristin Lampe, Mountain Home 13:49.78; 5. Bridgett Meleney, Cabot 14:05.73; 6. Melinda Long, Cabot 14:11.13
4x400 RELAY -- 1. Cabot 4:22.21; 2. Mountain Home 4:28.15; 3. West Memphis 4:32.52; 4. Jonesboro 4:35.06
TEAM POINTS -- 1. Jonesboro 165; 2. Cabot 136 1/2; 3. West Memphis 83 1/2; 4. Mountain Home 78; 5. Forrest City 22; 6. Blytheville 14; 7. Searcy 12; 8. Jacksonville 8
HIGH POINT -- Katya Kostetskaya, Jonesboro 50
Boys results
110 HURDLES -- 1. Evan VanDolah, Mountain Home 15.11; 2. Matt White, Cabot ; 3. Kejuan Newman, Jacksonville 17.20; 4. Juan Walton, Jonesboro 17.28; 5. Reginald Fulton, West Memphis 17.38; 6. Erick Guzman, Jonesboro 17.45
100 DASH -- 1. Daniel Echols, Forrest City 11.23; 2. T.J. Lewis, Jacksonville 11.40; 3. Ken Byrd, West Memphis 11.47; 4. Braxton Stokes, West Memphis 11.48; 5. Ryan Williams, Jonesboro 11.53; 6. Sanford Cunningham, Blytheville 11.64
1600 RUN -- 1. Derek Curry, Mountain Home 4:35.70; 2. Glenn Ritter, Jonesboro 4:38.50; 3. Myles Smith, Cabot 4:43.28; 4. Casey Dilbeck, Mountain Home 4:50.72; 5. Matt Melnick, Cabot 4:55.76; 6. Chris Hall, Jonesboro 4:56.43
4x100 RELAY -- 1. Jacksonville 44.32; 2. West Memphis 44.42; 3. Jonesboro 44.75; 4. Blytheville 45.39;5. Cabot 46.15; 6. Searcy 47.02
400 DASH -- 1. Chucky Jones, Jonesboro 51.60; 2. Enoch Fleming, West Memphis 52.23; 3. John Fullington, Jonesboro 52.56; 4. Jake Robertson, Cabot 52.70; 5. Kelton Hamlin, Forrest City 53.36; 6. Kerry Parkas, Forrest City 53.80
300 HURDLES -- 1. Matt White, Cabot 42.20; 2. Evan VanDolah, Mountain Home 42.60; 3. Augustus Haggins, Forrest City 42.76; 3. Bo Litty, Mountain Home 43.10; 5. Juan Walton, Jonesboro 43.17; 6. Heath Bayles, Cabot 45.07
800 RUN -- 1. Zach Darr, Mountain Home 2:02.41; 2. Glenn Ritter, Jonesboro 2:03.61; 3. Myles Smith, Cabot 2:05.28; 4. Chucky Jones, Jonesboro 2:05.41; 5. Perry Walker, Jonesboro 2:07.05; 6. Chris Mura, Cabot 2:07.65
200 DASH -- 1. T.J. Lewis, Jacksonville 23.20; 2. Braxton Stokes, West Memphis 23.33; 3. Jeremy Cullins, Blytheville 23.43; 4. Richard Anderson, Blytheville 23.57; 5. John Fullington, Jonesboro 23.60; 6. Enoch Fleming, West Memphis 23.87
3200 RUN -- 1. Derek Curry, Mountain Home 10:31; 2. Myles Smith, Cabot 10:38.90; 3. Chance Holland, Mountain Home 10:48. 10; 4. Glenn Ritter, Jonesboro 10:55.04; 5. Kane Farris, Mountain Home 11:06.42; 6. Chris Carter, Mountain Home 11:07.36
4x400 RELAY -- 1. Cabot 3:30.80; 2. Forrest City 3:33.60; 3. Jacksonville 3:34.24; 4. Jonesboro 3:34.34; 5. Mountain Home 3:34.74; 6. West Memphis 3:36.14
TEAM POINTS -- 1. Cabot 130 1/4; 2. Jonesboro 112; 3. West Memphis 105 3/4; 4. Mountain Home 83; 5. Jacksonville 50; 6. Forrest City 29; 7. Blytheville 15; 8. Searcy 2
HIGH POINT -- Braxton Stokes, West Memphis 30

 

DyeStat Arkansas

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003