States
Arkansas 2003 indoor

AR State Meet

Mar 7-8, 2003 at Tyson Center, U. of Arkansas, Fayetteville


Katya Kostetskaya 2:07.57 SR and US#1, Feltners collect 4 golds.
35 DyeStat Elite performances

by Bob Kelly
Arkansas TrackStats

Katya Kostetskaya (Jonesboro, Class 5A) raced to a new Arkansas All-Time
Best in the girls 800m with a sparkling 2:07.57. Kostetskaya was the
national leader coming into the meet.

Brittney Leftwich (Greenwood, Class 4A) also set a new Arkansas All-Time
Best in the girls triple jump with a leap of 35' 8.50" to improve on her
existing record. Leftwich also won the 55m hurdles and the long jump.

Over the course of the two-day event featuring teams in three separate
divisions, over 350 performances met the standards for the Arkansas
All-Time Best Listings with the Boys contributing nearly 200 of the
marks. The three meets saw 16 new meet records with the Girls leading
the way with 10. Performances meeting the DyeStat 2003 indoor cut-offs
numbered 35 with the Boys providing 30.

Team Results Summary (winner and runner-up):

Class 1-2-3A Girls: DeQueen (67) and Mt. Ida (50)
Class 1-2-3A Boys: DeQueen (111) and Nashville (50.33)
Class 4A Girls: Greenwood (111) and Marion (85)
Class 4A Boys: Crossett (116) and West Helena Central (83)
Class 5A Girls: Bryant (55) and Fayetteville (52.50)
Class 5A Boys: Russellville (106) and Little Rock McClellan (78)

Top Performances(performances meeting DyeStat's 2003 indoor standards
are followed by an "*"):

Girls 55m: Lakeshia Martin (Pine Bluff, Class 5A) 7.37
Girls 200m: Lakeshia Martin (Pine Bluff, Class 5A) 25.58
Girls 400m: Paige Farrell (Springdale, Class 5A) 56.87*
Girls 800m: Katya Kostetskaya (Jonesboro, Class 5A) 2:.70.57*
Paige Farrell (Springdale, Class 5A) 2:23.71
Brooke Higgs (Bryant, Class 5A) 2:24.26
Girls 1600m: Leigh Ann Moore (Jonesboro, Class 5A) 5:25.69
Girls 3200m: Ashley Williams (Mount St. Mary's, Class 5A) 11:18.11*
Leigh Ann Moore (Jonesboro, Class 5A) 11:48.95
Girls 4x800: Bryant (Class 5A) 9:51.08
Girls HJ: Kerstin Moeller (Siloam Springs, Class 4A) 5' 3.5"
Crystal Kemp (Mansfield, Class 1-2-3A) 5' 3"
Girls LJ: Lakeshia Martin (Pine Bluff, Class 5A) 17' .25"
Girls TJ: Brittney Leftwich (Greenwood, Class 4A) 35' 8.5"
Girls PV: Stephanie Irwin (Mt. Ida, Class 1-2-3A) 11' 1"*
Jodie Mayes (Fayetteville, Class 5A) 11'0"
Girls SP: Shonda Martin (Crossett, Class 4A) 42' 4"*
Boys 55m: Kenna Johnson (Monticello, Class 4A) 6.43*
Courtney Traylor (Little Rock McClellan, Class 5A)
6.49*
Terrell Sims (Little Rock McClellan, Class 5A)
6.50*
Cedric Rogers (Monticello, Class 4A) 6.59
Boys 200m: Brandon Kidd (Crossett, Class 4A) 22.29*
Cedric Eason (Hot Springs, Class 4A) 22.53*
Courtney Traylor (Little Rock McClellan, Class 5A)
22.80
Boys 400m: Orlando Alexander (West Helena Central. Class 4A) 50.72
Boys 55mh: Jerome Phillips (Crossett, Class 4A) 7.65*
Jarod Crenshaw (Russellville, Class 5A) 7.69*
Ricky Young (Hot Springs, Class 4A) 7.74*
Ron Patton (Camden Fairview, Class 5A) 7.75
Boys 800m: Travis Feltner (Russellville, Class 5A) 1:58.47*
Boys 1600m: Chase Feltner (Russellville, Class 5A) 4:20.54*
Boys 3200m: Chase Feltner (Russellville, Class 5A) 9:30.66*
Burt Hicks (Russellville, Class 5A) 9:35.03*
Boys 4x4: Crossett (Class 4A) 3:27.88*
Fayetteville (Class 5A) 3:28.35*
Hot Springs (Class 5A) 3:28.69*
Ft. Smith Northside (Class 5A) 3:28.87*
Boys 4x8: Russellville (Class 5A) 8:09.35*
Fayetteville (Class 5A) 8:15.92
Crossett (Class 4A) 8:18.06
Boys HJ: Maerreall McKinney (Little Rock McClellan, Class 5A) 6'
8"*
Ricky Lewis (Camden Fairview, Class 5A) 6' 6"*
Shawn Root (Lake Hamilton, Class 5A) 6' 6"*
Brandon Payne (El Dorado, Class 5A) 6'5"*
Blaine Russell ( Greene County Tech, Class 4A) 6'
4"*
Matt Vining (Lake Hamilton, Class 5A) 6'4"*
Graham Patterson (Rogers, Class 5A) 6'4"*
Billy Jones (Conway, Class 5A) 6'4"*
Boys LJ: Marvin Johnson (West Helena Central, Class 4A) 22'
5.25"*
Cedric Eason (Hot Springs, Class 4A) 22' .50"*
Kevin Wardlow (Conway, Class 5A) 22' 0"*
Kristoff Sterling (Ft. Smith Northside, Class 5A)
21' 11.75"*
Earl Singleton (El Dorado, Class 5A) 21' 8.75"
Rod Coleman (Camden Fairview, Class 5A) 21' 7.75"
Terrance Taylor (Russellville, Class 5A) 21' 5.5"
Kenna Johnson (Monticello, Class 4A) 21' 5"
Roy Carey (Magazine, Class 1-2-3) 21' 4"
Hunter White (Greenwood, Class 4A) 21' 4"
Boys TJ: Mical Stewart (Bentonville, Class 5A) 43' 2.75"
Boys PV: Thomas Brooks (Mena, Class 1-2-3A) 14' 0"
Adam Rhodes (Crossett, Class 4A) 14' 0"
Michael Jones (Russellville, Class 5A) 14' 0"
Boys SP: Isiah Rucker (Camden Fairview, Class 5A) 56' 10"*
Tray Scott (Crossett, Class 4A) 51' 4"

 

DyeStat Arkansas

 


home | US news | states | rankings | calendar | features | youth | archives | TrackTalk | chat | shop |

DyeStat is published by John Dye, Baltimore MD

2002 - 2003