January 8, 2000
LSU Field House
Baton Rouge, La.
Boy's Results
Track Events
55 dash- 1, Duriel Laird, Bossier, 6.42. 2, J.J. Ford, Gilmer (Texas),
6.46. 3, Brandon Christian, Central Texas Elite Track Club (Texas), 6.48.
4, Kenneth Johnson, Lutcher, 6.49. 5, Kelly Willie, Wing's of Sterling,
6.51. 6, Ahmad Jasmine, Christian Life, 6.55.
800-meter relay- 1, Westbury (Texas), 1:30.28 (ties meet record -L.C.
Express, 1/9/99). 2, Central Texas Elite Track Club (Texas), 1:30.57. 3,
L.C. Express Track Club (Texas), 1:32.15. 4, Lutcher, 1:32.75. 5, L.W.
Higgins, 1:33.05. 6, St. Augustine, 1:34.30.
800 meter run- 1, Phil Ard, Tupleo (Miss.), 2:01.52. 2, Xavier
Sullivan, Memphis Track Club (Tenn.), 2:02.20. 3, Matt Martin, Hoover
(Ala.), 2:04.08. 4, Hayward Jimcoily, O. Perry Walker, 2:04.32. 5, Chris
Mediamolle, St. Paul's, 2:04.55. 6, Greg Minor, St. Augustine, 2:04.68.
1,500 meter run- 1, Tomario Thomas, Bossier, 4:07.60 (meet record; old
record - 4:11.65, Keith Minisman, Moutain Brook- 1/14/96). 2, Jimmy
Wiggins, St. Paul's, 4:12.23. 3, Kevin Pawlik, Homewood, 4:13. 4, Allen
Denson, Mountain Brook (Ala.), 4:13.77. 5, Lars Porter, Vestavia Hills
(Ala.), 4:13.78. 6, Garret Smith, Episcopal- Baton Rouge, 4;14.31.
3,000 meter run- 1, Matt Tillman, Smith's Station (Ala.), 8:49.38. 2,
Josh Forrester, West Monroe, 8:58.30. 3, Joseph Lanzillotti, Parkway,
8:58.34. 4, Brian Baddorf, Memphis Bandits (Tenn.), 9:09.22. 5, Matt
Wilson, Scottsboro (Ala.), 9:09.97. 6, Ryan Smith, Hoover (Ala.), 9:12.87.
55-meter hurdles- 1, Joshua Walker, Golden Wings Track Club (GA),
7.42. 2, Tony Francis, L.C. Express Track Club (Texas). 3, Bennie Brazell,
Wesbury (Texas), 7.54. 4, Fred Townsend, Baton Rouge Magnet, 7.69. 5, Kyle
Collins, McEachern, 7.76. 6, Jonathan James, Lightning Track Club (Texas),
7.77.
3,200-meter relay- 1, Episcopal-Baton Rouge, 8:28.72. 2, St. Paul's
Episcopal (Ala.), 8:31.15. 3, Memphis Track Club (Tenn.), 8:33.28. 4,
Hoover (Ala.), 8:35.10. 5, Scottsboro (Ala.), 8:39.70. 6, Baton Rouge
Magnet (8:40.21).
Field Events
Long Jump- 1, Maurice Robinson, M.T. Blount (Ala.), 23-2 1/4. 2,
Reginald McCutheon, Georgia Golden Wing Track Club (Ga.), 23-1. 3, Matt
Mason, McEachern, 22-11 1/2. 4, Chris Lawson, Holy Cross, 22-3 1/2. 5,
Henry Franzier, Lake Charles-Boston, 21-7 3/4. 6, Mikkal Henry, John Ehret,
21-2 1/2.
High Jump- 1, Fred Townsend, Baton Rouge Magnet, 6-8. 2, Travin Moore,
Abbeville, 6-4. 3, Julius Wainwright, Central (Ala.), 6-2. 4, Joshua
Rogers, John Ehret, 6-0. 5, Alfred Jenkins, Pearl (Miss.), 6-0. 6 (tie),
Tim O'Fallon, Hewitt-Trussville (Ala.), Melvin Everett, W.P. Davidson,
6-0.
Pole Vault- 1, Daniel Trosclair, H.L. Bourgeois, 14-6. 2 (tie),
Jonathan Aldridge, 290 Express (Texas), Jordan Buller, Westlake, 12-8. 4,
Kent Snider, Edmond Track Club (Texas), 12-8. 5, Brandon McFarling,
College Station Track Club (Texas), 12-8. 6 (tie), Brandon Buehler, Earl
Bell Track Club (Texas), Marc Hines, Pearl (Miss.), 12-8.
Triple Jump- 1, Maurice Robinson, M.T. Blount, 48-8 1/4. 2, Willie
Bradley, Hoover (Ala.), 46-2 1/4. 3, Eddie Clarke, 290 Express (Texas),
44-8 1/2. 4, Stephen Moore, Jesuit, 44-0 1/2. 5, Zerrick Haymond, W.L.
Cohen, 41-2 1/4.
Girl's Results
Track Events
55 meter dash- Zenobia Reed, Lightning Track Club (Texas), 7.18. 2,
Adrian Albrow, Westbury (Texas), 7.23. 3, Jiban Trone, Hewitte Trussville
(Ala.), 7.25. 4, Christy Fairley, George County (Miss.), 7.30. 5, Meoucha
Davis, L.C. Express Track Club (Texas), 7.31. 6, Louis Shamekia, Sacred
Hear, 7.33.
800-meter relay- 1, Westbury (Texas), 1:42.22 (new meet record; old
record- 1:42.38, Westbury, 1/7/00). 2, Roadrunner's Track Club (Texas),
1:44.02. 3, Forestbrook (Ala.), 1:44.12. 4, Memphis Track Club (Tenn.),
1:44.24. 5, Lightning Track Club (Texas), 1:44.25. 6, Central Tuscaloosa
(Ala.), 1:45.75.
800 meter run- 1, Karin Reeder, Westbury (Texas), 2:21.28. 2, Monica
Diamond, Sapphire Track Club (Texas), 2:21.91. 3, Kanesha Mathews,
Westbury (Texas), 2:23.62. 4, Parrish Berquist, Mountain Brook (Ala.),
2:29.09. 5, Xyllena Lynch, McMain, 2:29.26. 6, Nicole Brown, Lightning
Track Club (Texas), 2:31.03.
1,500 meter run - 1, Margaret Martin, St. Paul's Episcopal (Ala.),
5:00.21. 2, Virginia Coindreau, Texas Road Runners (Texas), 5:00.48. 3,
Krissie Cusimano, Mt. Carmel Academy, 5:02.58. 4, Leah Smith, Texas Road
Runners (Texas), 5:07.84. 5, Beth Reed, Mountain Brook (Ala.), 5:11.04. 6,
Jill Bryant, Scottsboro (Ala.), 5:19.09.
3,000 meter run- 1, Jackie John, Iowa, 10:45.01. 2, Sarah Ross, Texas
Roadrunners (Texas), 10:56.43. 3, Natalie Gillis, East Ascension,
11:27.20. 4, Ashley Moulton, Sarah T. Reed, 11:30.11. 5, Rayla Hunt, Baton
Rouge High, 11:39.07. 6, Jackie Rentschler, Pearl (Miss.), 11:50.61.
55-meter hurdles- 1, Jiban Trone, Hewitt Trussville, 8.29. 2, M. Busby,
John Ehret, 8.36. 3, Raasin McIntosh, Westubry (Texas), 8.38. 4, Tiffany
Jemison, Central (Ala.), 8.47. 5, Ranysha LeBlanc, Lincoln, 8.7. 6, Anne
Dawson, 8.76.
3,200-meter relay- 1, Mountain Brook (Ala.), 10:19.86. 2, Baton Rouge
Magnet, 10:31.93. 3, Mandeville, 10:36.27. 4, Westbury (Texas), 10:37.75.
5, Scottsboro (Ala.), 10:43.83. 6, St. Paul's Episcopal (Ala.), 10:43.92.
Field Events
High Jump- 1, Kaylah Burks, W.P. Davidson (Ala.), 5-4. 2, Octavia
Carter, George County (Miss.), 5-2. 3, Bernette Tolston, Lake
Charles-Boston, 5-2. 4, Nicole Brown, Lightning Track Club (Texas), 5-0.
5, Regina Thompson, Memphis Track Club (Tenn.), 5-0. 6, Constant Markeshia,
Central Tuscaloosa (Ala.), 4-10.
Long Jump- 1, Louis Shamekia, Sacred Heart, 18-11 1/4. 2, Kim Morgan,
Afternburner Youth Track Club (Texas), 17-8 3/4. 3, Cicely Sullivan,
Memphis Track Club (Tenn.), 17-7 1/2. 4, Marquita Davis, Memphis Track
Club (Tenn.), 17-5 1/4. 5, JasmineRuffin, Warren Easton, 17-4 1/4. 6
Ranysha LeBlanc, Lincoln, 17-1.
January 7, 2000
LSU Field House
Boys Results
Track Events
400 meter dash- 1, Obra Hogans, Georgia Golden Wings Track Club (Ga.),
48.99. 2, Nathaniel Banks, Amite County, 49.53. 3, Kelly Willie, Wings of
Sterling (Ala.), 49.64. 4, Ronald Burns, St. Augustine, 50.91. 5, Ivan
Gray, Madison Central (Ala.), 50.92. 6, Steven Reid, Georgia Golden Wings
Track Club (Ga.), 51.17.
1,500 meter run- 1, Jeremy Cobb, Teurlings Catholic, 4:25.36. 2, Andrew
Hutson, Episcopal-Baton Rouge, 4:27.15. 3, Jamaal Palmer, Central (Ala.),
4:27.70. 4, Jamie Oliver, Hoover (Ala.), 4:28.18. 5, Jonathan Tyler,
Memphis Track Club (Tenn.), 4:28.36. 6, Jeff Turner, Grissom (Ala.),
4:28.75.
3,000 meter run- 1, Scott Fuqua, Oak Mountain (Ala.), 9:15.94. 2,
Carter Clement, Newman, 9:29.83. 3, Daniel Miller, Baton Rouge Magnet,
9:36.07. 4, Tommy Buck, Vestavia Hills (Ala.), 9:43.24. 5, Joe Ginsky,
Memphis Bandits (Tenn.), 9:43.38. 6, Chris Nye, Holy Cross, 9:51.12.
Field Events
Triple Jump- 1, Quincy Seaberry, St. Thomas Aquinas, 45-8 3/4. 2, Fred
Townsend, Baton Rouge Magnet, 44-10 1/2. 3, Henry Franzier, Lake
Charles-Boston, 43-0. 4, Alfred Jenkins, Pearl, 42-5 3/4. 5, Ronald
Webster, Karr Magnet, 42-5 1/2. 6, Corey Goodwin, Lake Charles-Boston,
42-0 3/4.
Shot Put- 1, Brett Canale, Purple and Gold Track Club, 54-7 3/4. 2,
Calvin Thibodeaux, Westbury (Texas), 53-10. 3, Eric Cheek, Grissom (Ala.),
53-0. 4, Even Hevely, Edmond Track Club (Ala.), 51-8 3/4. 5, Brandon
Washington, Central (Ala.), 50-6 1/4. 6, Alexis Diaz, Brother Martin, 49-3
1/2. 6,
Girls Events
Track Events
400 meter dash- 1, Christy Fairley, George County (Miss.), 55.93 (meet
record, old record - 57.27, Angie Hunn, Terre Haute, Ind., 1/15/84.). 2,
Henrietta George, Georgia Golden Wings Track Club (Ga.), 57.11. 3,
Marquita Davis, Memphis Track Club (Tenn.), 57.24. 4, Sheretta Jones,
Forestbrook (Texas), 57.86. 5, Kimberly Adams, Georgia Elite Track Club
(Ga.), 57.87. 6, Janice Davis, Natchez (Miss.), 57.99.
1,500 meter run- 1, Anne Katherine Wales, Mandeville, 5:22.96. 2, Mary
Wright, Madison Central (Ala.), 5:40.54. 3, Shameka Bartie, Lake
Charles-Boston, 5:41.61. 4, Bethany Davanzati, Hewitt Trussville (Ala.),
5:42.04. 5, Peggy Hill, Baton Rouge High, 5:45.06. 6, Stacey Williams, Oak
Mountain (Ala.), 5:45.43.
3,000 meter run-1,Nikitta Smith, Gulfport (Miss.), 11:38.20. 2, Ebonie
Lewis, O. Perry Walker, 11:52.40. 3, Emily Green, Scottsboro (Ala.),
11:56.70. 4, Tara Lenn, St. Paul's Episcopal (Ala.), 11:57.30. 5, Rachael
Bramlett, Scottosboro (Ala.), 12:00.00. 6, Michelle Keltz, Smith's Station
(Ala.), 12:00.69.
Field Events
Shot Put - 1, Roslyn Gillis, Southern Lab, 37-0. 2, Monet Rice, Central
Tuscaloosa (Ala.), 36-5 1/2. 3, Verlesha Lassair, McMain, 35-8. 4, Fernita
Henry, East Ascension, 35-4. 5, Michele Schultz, Baton Rouge High, 32-8
1/2. 6, Cartessa Smith, Tylerton (Texas), 32-7.
Triple Jump- 1, Monet Rice, Central Tuscaloosa (Ala.), 35-8. 2, Ranysha
LeBlanc, Lincoln High School, 35-6. 3, Portia Davis, Binghampton Track
Club (Tenn.), 34-3. 4, Karmen Broussard, Roadrunner's Track Club, 34-2. 5,
Damarius Williams, Memphis Track Club (Tenn.), 33-10 1/4. 6, Reanna
Townsend, Baton Rouge High, 33-9 1/4.