Northeast Region Bowdoin State Park, Wappingers Falls NY November 24, 2007
Results
| |
Boys Championship - Brookline TC (Brookline MA) 86, Danbury RC (Danbury CT) 87 Girls Championship - Wicked TC (Lincoln-Sudbury MA) 69, Hunterton Hawks (Voorhees NJ) 73
Boys Championship
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NORTHEAST BOYS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------
1. 86 BROOKLINE TC (16:36.9 83:04.2) ============================================= 1 1 Robert Gibson 16:00.9 2 3 David Wilson 16:16.0 3 10 Mike Burnstein 16:30.7 4 18 Elliot Lehane 16:42.2 5 54 Brendan Grove 17:34.4 6 ( 62) Chris Mercurio 17:44.5 7 (101) Ryan Hardiman 18:16.8
2. 87 DANBURY RC (16:46.2 83:50.9) ============================================= 1 4 Willie Ahearn 16:17.1 2 5 Matt Terry 16:24.5 3 24 Parker Boudreau 17:01.3 4 26 Joey Bubniak 17:03.6 5 28 Ricky Balmaseda 17:04.4 6 ( 39) Justin Rau 17:15.0 7 ( 65) Tucker Schaefer 17:46.9
3. 96 BOSCO XC CLUB (16:47.3 83:56.5) ============================================= 1 6 Robert Molke 16:26.5 2 12 Anthony Belgiovine 16:37.2 3 19 Leighton Spencer 16:42.5 4 23 Stephen Wyka 16:59.5 5 36 Raphael Vargas 17:10.8 6 ( 61) Howie Rosas 17:42.4 7 ( 94) Mike Carapezza 18:09.9
4. 106 DU HAST RC (16:49.9 84:09.4) ============================================= 1 7 Brad Miles 16:26.8 2 14 Zachary Montijo 16:37.5 3 20 Tim Stauring 16:45.6 4 25 Zach Hoagland 17:02.0 5 40 Dom Camasso 17:17.5 6 ( 42) Brian Quintrell 17:21.6 7 ( 52) Brian Kuntzmann 17:32.5
5. 165 GERMANTOWN FRIENDS RC (17:01.5 85:07.1) ============================================= 1 2 Max Kaulbach 16:01.5 2 13 Jake McKenzie 16:37.2 3 27 Gus McKenzie 17:03.9 4 51 Isaac Ortiz 17:29.5 5 72 Eddie Einbender-Luks 17:55.0 6 ( 90) Thomas Waterman 18:07.7 7 (108) Ross Wistar 18:30.4
6. 177 HANSON RC (17:11.4 85:56.8) ============================================= 1 16 Peter Gilmore 16:41.3 2 29 Kevin Gilmore 17:04.9 3 30 Travis Wright 17:07.2 4 47 Pat Taft 17:28.1 5 55 Pat Egan 17:35.3 6 ( 87) Tyler Sullivan 18:05.6 7 (115) Craig Mitchell 18:35.8
7. 196 HILL 'N' HARRIER TC (17:11.6 85:57.7) ============================================= 1 8 Nick Ross 16:27.3 2 21 Mark Feigen 16:47.0 3 37 Akash Chougule 17:11.1 4 56 Matt Colavita 17:36.4 5 74 Mike Pezzullo 17:55.9 6 ( 82) Andrew Glod 18:00.9 7 (118) Praveen Murthy 18:41.0
8. 225 HADDONFIELD MEMORIAL TC (17:20.9 86:44.2) ============================================= 1 15 Jon Vitez 16:38.5 2 38 Dan Carreon 17:14.1 3 43 Colin Baker 17:23.6 4 46 Ray Schlitt 17:27.1 5 83 Ethan Quance 18:00.9 6 ( 91) Ben Potts 18:09.0 7 ( 99) Matt Nussbaum 18:13.8
9. 256 CHEROKEE RC (17:29.6 87:27.9) ============================================= 1 17 Alex Yersak 16:41.8 2 45 Chris Applegagte 17:25.7 3 59 Steve Burkholder 17:39.1 4 67 Ryan McNair 17:50.4 5 68 Sean Hartnett 17:50.9 6 ( 88) Kevin Schickling 18:06.5 7 (122) Marc Saccomanno 18:45.5
10. 273 MORRIS HILLS RC (17:29.7 87:28.1) ============================================= 1 11 Sean Pohorence 16:30.8 2 41 Tyler Hendrickson 17:17.9 3 58 Liam Tansey 17:38.6 4 79 Lucas Clyne 17:58.6 5 84 Joe Barraro 18:02.2 6 (100) Vinny Chiusano 18:15.3 7 (130) Javier Skwara 19:19.1
11. 289 JACKSON MEMORIAL TC (17:34.9 87:54.4) ============================================= 1 9 Austin Santillo 16:29.8 2 48 Ben Forrest 17:28.9 3 49 Monroe Kearns 17:29.4 4 69 Dan Collura 17:51.1 5 114 Geoffrey Barletta 18:35.2 6 (121) Ed McQuade 18:42.9 7 (132) Garrett Derringer 19:49.8
12. 310 NASHUA SOUTH XC CLUB (17:41.7 88:28.3) ============================================= 1 32 Zack Campbell 17:08.0 2 44 Chris Mentas 17:25.2 3 73 Jordan Choate 17:55.3 4 75 David Fernacz 17:56.0 5 86 Tyler Pare 18:03.8 6 (117) Ethan Dionne 18:41.0 7 (127) David Gervais 18:53.7
13. 351 BISHOP HENDRICKEN TC (17:46.8 88:54.0) ============================================= 1 22 Bronson Venable 16:50.8 2 50 Tomas McLaughlin 17:29.4 3 80 Jake Sienko 17:58.8 4 93 Mike MacKenzie 18:09.3 5 106 Jim Desmarais 18:25.7 6 (113) Cameron Frament 18:35.2 7 (116) Matt Cahill 18:36.3
14. 357 BROTHERS XC (17:51.9 89:19.2) ============================================= 1 57 Dennis Smith 17:37.8 2 64 Chris Lamorte 17:46.2 3 70 Dan Bailey 17:52.6 4 81 Mark Lee 17:59.8 5 85 Brendan Swan 18:02.8 6 ( 89) Colin Johnson 18:07.1 7 ( 92) Vin Ferrer 18:09.2
15. 363 HUNTERDON CENTRAL RC (17:50.7 89:13.2) ============================================= 1 34 Michael Lindner 17:09.4 2 53 Joshua Spooner 17:33.2 3 76 Jeffrey Schroeder 17:56.4 4 96 Hank Ashford 18:11.8 5 104 James Leckie 18:22.4 6 (112) Michael Saparito 18:33.7 7 (120) David South 18:42.7
16. 382 CUMBERLAND VALLEY RC (17:55.7 89:38.1) ============================================= 1 33 Chris Contino 17:08.9 2 60 Mark Fuller 17:39.2 3 77 Ken Murphy 17:56.8 4 105 Mike Nemeth 18:23.9 5 107 Andy Flynn 18:29.3 6 (109) Matt Vandenhagel 18:31.3 7 (111) Ethan Pealer 18:33.1
17. 427 COLTS NECK TC (18:07.3 90:36.2) ============================================= 1 31 Mark Leininger 17:07.5 2 71 Jason Weiner 17:54.3 3 78 Mike O'Dowd 17:57.5 4 123 Matt Smutko 18:47.8 5 124 Kevin O'Dowd 18:49.1 6 (134) Evan Ralph 20:03.1 7 (135) Corey Rubin 20:04.5
18. 455 MT. MANSFIELD UNION RC (18:11.4 90:56.7) ============================================= 1 63 Adron Pitmon 17:45.4 2 66 Jackson Penfield-Cyr 17:49.2 3 98 Tom Scott 18:12.5 4 102 Connor Bibb 18:17.9 5 126 Shay Osler 18:51.7 6 (129) Robert Hamlin 19:17.1 7 (133) Ben Manning 20:02.2
19. 482 HAFEY / HOBAN (18:18.7 91:33.1) ============================================= 1 35 Anthony Rizzo 17:10.6 2 97 Bobby Micikas 18:12.0 3 103 Alex Saba 18:21.9 4 119 Alec Richardson 18:42.5 5 128 Josh Salvisburg 19:06.1
20. 597 MENDHAM CC (19:11.3 95:56.4) ============================================= 1 95 Jon Riley 18:11.5 2 110 Ryan Savercool 18:32.3 3 125 Christian Herridge 18:50.4 4 131 Erik Mariani 19:22.5 5 136 Richard Smullen 20:59.7
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NORTHEAST BOYS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com -------------------------------------------------------------------------------- 1st 2nd PLACE PTS NAME TEAM TIME 2.5K 2.5K -------------------------------------------------------------------------------- 1 1 Robert Gibson Brookline TC 16:00.9 8:01 8:00 2 2 Max Kaulbach Germantown Friends RC 16:01.5 8:05 7:57 3 3 David Wilson Brookline TC 16:16.0 8:09 8:07 4 4 Willie Ahearn Danbury RC 16:17.1 8:05 8:13 5 5 Matt Terry Danbury RC 16:24.5 8:00 8:25 6 6 Robert Molke Bosco XC Club 16:26.5 8:08 8:19 7 7 Brad Miles Du Hast RC 16:26.8 8:08 8:19 8 8 Nick Ross Hill 'N' Harrier TC 16:27.3 8:09 8:19 9 9 Austin Santillo Jackson Memorial TC 16:29.8 8:18 8:12 10 10 Mike Burnstein Brookline TC 16:30.7 8:14 8:17 11 11 Sean Pohorence Morris Hills RC 16:30.8 8:21 8:10 12 12 Anthony Belgiovine Bosco XC Club 16:37.2 8:19 8:19 13 13 Jake McKenzie Germantown Friends RC 16:37.2 8:11 8:27 14 14 Zachary Montijo Du Hast RC 16:37.5 8:15 8:23 15 15 Jon Vitez Haddonfield Memorial TC 16:38.5 8:16 8:23 16 16 Peter Gilmore Hanson RC 16:41.3 8:24 8:18 17 17 Alex Yersak Cherokee RC 16:41.8 8:12 8:30 18 18 Elliot Lehane Brookline TC 16:42.2 8:21 8:22 19 19 Leighton Spencer Bosco XC Club 16:42.5 8:21 8:22 20 20 Tim Stauring Du Hast RC 16:45.6 8:20 8:26 21 21 Mark Feigen Hill 'N' Harrier TC 16:47.0 8:25 8:22 22 22 Bronson Venable Bishop Hendricken TC 16:50.8 8:30 8:21 23 23 Stephen Wyka Bosco XC Club 16:59.5 8:29 8:31 24 24 Parker Boudreau Danbury RC 17:01.3 8:24 8:38 25 25 Zach Hoagland Du Hast RC 17:02.0 8:26 8:36 26 26 Joey Bubniak Danbury RC 17:03.6 8:37 8:27 27 27 Gus McKenzie Germantown Friends RC 17:03.9 8:35 8:29 28 28 Ricky Balmaseda Danbury RC 17:04.4 8:30 8:35 29 29 Kevin Gilmore Hanson RC 17:04.9 8:35 8:30 30 30 Travis Wright Hanson RC 17:07.2 8:46 8:22 31 31 Mark Leininger Colts Neck TC 17:07.5 8:43 8:25 32 32 Zack Campbell Nashua South XC Club 17:08.0 8:38 8:30 33 33 Chris Contino Cumberland Valley RC 17:08.9 8:38 8:31 34 34 Michael Lindner Hunterdon Central RC 17:09.4 8:40 8:30 35 35 Anthony Rizzo Hafey / Hoban 17:10.6 8:39 8:32 36 36 Raphael Vargas Bosco XC Club 17:10.8 8:34 8:37 37 37 Akash Chougule Hill 'N' Harrier TC 17:11.1 8:36 8:36 38 38 Dan Carreon Haddonfield Memorial TC 17:14.1 8:39 8:36 39 39 Justin Rau Danbury RC 17:15.0 8:35 8:40 40 40 Dom Camasso Du Hast RC 17:17.5 8:35 8:43 41 41 Tyler Hendrickson Morris Hills RC 17:17.9 8:39 8:39 42 42 Brian Quintrell Du Hast RC 17:21.6 8:33 8:49 43 43 Colin Baker Haddonfield Memorial TC 17:23.6 8:40 8:44 44 44 Chris Mentas Nashua South XC Club 17:25.2 8:44 8:42 45 45 Chris Applegagte Cherokee RC 17:25.7 8:51 8:35 46 46 Ray Schlitt Haddonfield Memorial TC 17:27.1 8:46 8:42 47 47 Pat Taft Hanson RC 17:28.1 8:46 8:43 48 48 Ben Forrest Jackson Memorial TC 17:28.9 8:44 8:45 49 49 Monroe Kearns Jackson Memorial TC 17:29.4 8:52 8:38 50 50 Tomas McLaughlin Bishop Hendricken TC 17:29.4 8:44 8:46 51 51 Isaac Ortiz Germantown Friends RC 17:29.5 8:28 9:02 52 52 Brian Kuntzmann Du Hast RC 17:32.5 8:42 8:51 53 53 Joshua Spooner Hunterdon Central RC 17:33.2 8:46 8:48 54 54 Brendan Grove Brookline TC 17:34.4 8:45 8:50 55 55 Pat Egan Hanson RC 17:35.3 8:50 8:46 56 56 Matt Colavita Hill 'N' Harrier TC 17:36.4 8:36 9:01 57 Kevin Grier Downingtown West RC 17:37.8 8:42 8:56 58 57 Dennis Smith Brothers XC 17:37.8 8:50 8:48 59 58 Liam Tansey Morris Hills RC 17:38.6 8:54 8:45 60 59 Steve Burkholder Cherokee RC 17:39.1 8:56 8:44 61 60 Mark Fuller Cumberland Valley RC 17:39.2 8:40 9:00 62 61 Howie Rosas Bosco XC Club 17:42.4 8:50 8:53 63 62 Chris Mercurio Brookline TC 17:44.5 9:00 8:45 64 63 Adron Pitmon Mt. Mansfield Union RC 17:45.4 8:52 8:54 65 64 Chris Lamorte Brothers XC 17:46.2 8:57 8:50 66 65 Tucker Schaefer Danbury RC 17:46.9 8:56 8:51 67 66 Jackson Penfield-Cy Mt. Mansfield Union RC 17:49.2 8:52 8:58 68 67 Ryan McNair Cherokee RC 17:50.4 9:03 8:48 69 68 Sean Hartnett Cherokee RC 17:50.9 9:01 8:50 70 69 Dan Collura Jackson Memorial TC 17:51.1 8:53 8:59 71 70 Dan Bailey Brothers XC 17:52.6 8:57 8:56 72 71 Jason Weiner Colts Neck TC 17:54.3 8:55 9:00 73 72 Eddie Einbender-Luk Germantown Friends RC 17:55.0 8:57 8:58 74 73 Jordan Choate Nashua South XC Club 17:55.3 8:58 8:58 75 74 Mike Pezzullo Hill 'N' Harrier TC 17:55.9 9:03 8:53 76 75 David Fernacz Nashua South XC Club 17:56.0 9:00 8:56 77 76 Jeffrey Schroeder Hunterdon Central RC 17:56.4 8:59 8:58 78 77 Ken Murphy Cumberland Valley RC 17:56.8 9:02 8:55 79 78 Mike O'Dowd Colts Neck TC 17:57.5 9:07 8:51 80 79 Lucas Clyne Morris Hills RC 17:58.6 9:07 8:52 81 80 Jake Sienko Bishop Hendricken TC 17:58.8 9:02 8:57 82 81 Mark Lee Brothers XC 17:59.8 9:02 8:58 83 82 Andrew Glod Hill 'N' Harrier TC 18:00.9 8:55 9:06 84 83 Ethan Quance Haddonfield Memorial TC 18:00.9 9:03 8:58 85 84 Joe Barraro Morris Hills RC 18:02.2 9:02 9:01 86 85 Brendan Swan Brothers XC 18:02.8 9:02 9:01 87 86 Tyler Pare Nashua South XC Club 18:03.8 9:03 9:01 88 87 Tyler Sullivan Hanson RC 18:05.6 9:03 9:03 89 88 Kevin Schickling Cherokee RC 18:06.5 9:02 9:05 90 89 Colin Johnson Brothers XC 18:07.1 9:04 9:04 91 90 Thomas Waterman Germantown Friends RC 18:07.7 9:05 9:03 92 91 Ben Potts Haddonfield Memorial TC 18:09.0 9:04 9:05 93 92 Vin Ferrer Brothers XC 18:09.2 8:58 9:12 94 93 Mike MacKenzie Bishop Hendricken TC 18:09.3 9:04 9:06 95 94 Mike Carapezza Bosco XC Club 18:09.9 9:01 9:09 96 95 Jon Riley Mendham CC 18:11.5 9:01 9:11 97 96 Hank Ashford Hunterdon Central RC 18:11.8 9:07 9:05 98 97 Bobby Micikas Hafey / Hoban 18:12.0 8:57 9:15 99 98 Tom Scott Mt. Mansfield Union RC 18:12.5 9:06 9:07 100 Austin Tobelmann Downingtown West RC 18:12.9 9:01 9:12 101 99 Matt Nussbaum Haddonfield Memorial TC 18:13.8 9:07 9:07 102 100 Vinny Chiusano Morris Hills RC 18:15.3 9:03 9:13 103 101 Ryan Hardiman Brookline TC 18:16.8 9:06 9:11 104 102 Connor Bibb Mt. Mansfield Union RC 18:17.9 9:08 9:10 105 103 Alex Saba Hafey / Hoban 18:21.9 9:14 9:08 106 104 James Leckie Hunterdon Central RC 18:22.4 9:14 9:09 107 105 Mike Nemeth Cumberland Valley RC 18:23.9 9:07 9:17 108 Scott Turner Downingtown West RC 18:24.8 8:58 9:27 109 106 Jim Desmarais Bishop Hendricken TC 18:25.7 9:14 9:12 110 Zach Lamar Spring-Ford RC 18:26.4 9:15 9:12 111 107 Andy Flynn Cumberland Valley RC 18:29.3 9:15 9:15 112 108 Ross Wistar Germantown Friends RC 18:30.4 9:09 9:22 113 109 Matt Vandenhagel Cumberland Valley RC 18:31.3 9:26 9:06 114 110 Ryan Savercool Mendham CC 18:32.3 9:20 9:13 115 111 Ethan Pealer Cumberland Valley RC 18:33.1 9:18 9:16 116 112 Michael Saparito Hunterdon Central RC 18:33.7 9:11 9:23 117 113 Cameron Frament Bishop Hendricken TC 18:35.2 9:16 9:20 118 114 Geoffrey Barletta Jackson Memorial TC 18:35.2 9:13 9:23 119 115 Craig Mitchell Hanson RC 18:35.8 9:11 9:25 120 116 Matt Cahill Bishop Hendricken TC 18:36.3 9:13 9:24 121 117 Ethan Dionne Nashua South XC Club 18:41.0 9:21 9:20 122 118 Praveen Murthy Hill 'N' Harrier TC 18:41.0 9:07 9:34 123 119 Alec Richardson Hafey / Hoban 18:42.5 9:11 9:32 124 120 David South Hunterdon Central RC 18:42.7 9:13 9:30 125 121 Ed McQuade Jackson Memorial TC 18:42.9 9:05 9:38 126 122 Marc Saccomanno Cherokee RC 18:45.5 9:22 9:24 127 123 Matt Smutko Colts Neck TC 18:47.8 9:25 9:23 128 124 Kevin O'Dowd Colts Neck TC 18:49.1 9:27 9:23 129 125 Christian Herridge Mendham CC 18:50.4 9:18 9:33 130 Ben Gibbons Bishop Hendricken TC 18:51.1 9:32 9:20 131 126 Shay Osler Mt. Mansfield Union RC 18:51.7 9:18 9:34 132 127 David Gervais Nashua South XC Club 18:53.7 9:21 9:33 133 Paul Dupont Nashua South XC Club 19:02.7 9:20 9:43 134 Mike Blaskovich IND-Colts Neck TC 19:04.6 9:35 9:30 135 128 Josh Salvisburg Hafey / Hoban 19:06.1 9:33 9:34 136 Gabe Hayek IND-Hill 'N' Harrier TC 19:07.7 9:19 9:49 137 129 Robert Hamlin Mt. Mansfield Union RC 19:17.1 9:30 9:48 138 130 Javier Skwara Morris Hills RC 19:19.1 9:21 9:59 139 131 Erik Mariani Mendham CC 19:22.5 9:37 9:46 140 Aaren Beaty IND-Colts Neck TC 19:27.3 9:37 9:51 141 Andrew Danesi Bishop Hendricken TC 19:33.8 9:28 10:06 142 132 Garrett Derringer Jackson Memorial TC 19:49.8 9:55 9:55 143 133 Ben Manning Mt. Mansfield Union RC 20:02.2 9:38 10:25 144 134 Evan Ralph Colts Neck TC 20:03.1 9:34 10:30 145 135 Corey Rubin Colts Neck TC 20:04.5 9:31 10:34 146 136 Richard Smullen Mendham CC 20:59.7 10:08 10:52
Girls Championship
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NORTHEAST GIRLS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------
1. 69 WICKED TC (19:38.9 98:14.3) ============================================= 1 4 Andrea Keklak 19:16.2 2 8 Dana Jamieson 19:23.4 3 14 Ellie Hylton 19:38.2 4 20 Emily Mepham 19:54.7 5 23 Claire Arthur 20:01.8 6 ( 47) Rachael Potter 20:51.5 7 ( 51) Holly Clarke 21:06.8
2. 73 HUNTERDON HAWKS TC (19:39.7 98:18.5) ============================================= 1 2 Melanie Thompson 19:06.0 2 5 Katie Petruzzellis 19:18.7 3 7 Katrina Spratford 19:22.0 4 18 Colette Whitney 19:49.2 5 41 Christine Curtis 20:42.6 6 ( 62) Maria Baldino 21:26.7 7 ( 64) Jessie Schaumburg 21:41.5
3. 83 HANOVER RC (19:42.6 98:33.0) ============================================= 1 1 Georgia Griffin 18:53.0 2 6 Heidi Caldwell 19:19.2 3 19 Bridgette Black 19:54.2 4 25 Beth Taylor 20:05.0 5 32 Grace Rodriguez 20:21.6 6 ( 33) Cate Brown 20:24.1 7 ( 60) Meg Donohue 21:25.6
4. 106 ANDOVER RC (19:57.8 99:48.9) ============================================= 1 3 Jennifer Downing 19:15.1 2 12 Stephanie Moroney 19:35.5 3 27 Berol Dewdney 20:10.6 4 28 Abigail Levene 20:12.9 5 36 Sarah Cohan 20:34.8 6 ( 39) Aubrey Zimmerling 20:38.2 7 ( 53) Sara Ho 21:12.1
5. 122 SUAMME XC CLUB (20:04.4 100:21.6) ============================================= 1 9 Lindsey Graybill 19:29.6 2 21 Amanda Faust 19:55.4 3 26 Brianna Faust 20:07.7 4 31 Melissa Meade 20:18.7 5 35 Christina Faust 20:30.2 6 ( 45) Kelsey Coates 20:48.7 7 ( 83) Rachel Lichtenwalner 23:23.4
6. 152 RIDGE RUNNERS (20:19.0 101:34.9) ============================================= 1 13 Dana Guglielmo 19:36.8 2 24 Josefine Kvist 20:05.0 3 37 Linda Wiingerg 20:37.0 4 38 Francesca Carrone 20:37.9 5 40 Nicole Wain 20:38.2 6 ( 46) Amanda Gracia 20:51.1 7 ( 56) Katrina Verbrugge 21:16.7
7. 161 GLASTONBURY XC (20:19.9 101:39.4) ============================================= 1 16 Kristin Mitchell 19:39.5 2 17 Christine Vogel 19:41.0 3 34 Lindsay Crevoiserat 20:27.2 4 44 Charlotte Freeland 20:47.1 5 50 Emily Harris 21:04.6 6 ( 67) Emily MacEwen 21:51.7 7 ( 88) Siobhan Wilcox 24:12.9
8. 177 BLUE EAGLE XC CLUB (20:29.7 102:28.4) ============================================= 1 10 Sarah Pagano 19:31.8 2 30 Mary Kaye Duff 20:17.6 3 42 Erin Thompson 20:43.9 4 43 Julie Sinkovitz 20:45.7 5 52 Sarah Mellea 21:09.4 6 ( 54) Maggie Senor 21:14.0 7 ( 79) Tara Rutkowski 22:43.9
9. 253 COLTS NECK TC (21:05.0 105:24.6) ============================================= 1 11 Allison Linnell 19:34.3 2 55 Jessie Fasano 21:14.1 3 59 Morgan Clark 21:23.1 4 63 Brittany Hinton 21:28.3 5 65 Rachel Morris 21:44.8 6 ( 70) Liz Blaskovich 22:00.0 7 ( 81) Casey Corley 22:48.1
10. 265 HOWELL RC (21:13.2 106:05.6) ============================================= 1 22 Lindsey Lambert 19:55.8 2 49 Jacquie Ward 21:01.9 3 57 Sarah Nelson 21:17.2 4 68 Lauren Rome 21:53.5 5 69 Puja Shastri 21:57.2 6 ( 82) Alyssa Pinney 23:12.4 7 ( 87) Meghan Hulley 23:52.1
11. 305 HAFEY / HOBAN (21:41.1 108:25.2) ============================================= 1 29 Kirstin Schafer 20:14.4 2 61 Jill Casey 21:26.4 3 66 Molly Brown 21:50.5 4 74 Erica Schmidt 22:23.6 5 75 Jackie Caccese 22:30.3 6 ( 76) Gabby Deitos 22:36.3 7 ( 80) Rachael Carr 22:47.3
12. 306 HUNTERDON CENTRAL RC (21:50.7 109:13.1) ============================================= 1 15 Rashmi Singh 19:39.0 2 58 Jessica Krystek 21:22.5 3 71 Stephanie Beebe 22:02.0 4 78 Brigitte Mania 22:43.5 5 84 Allison Payenski 23:26.1 6 ( 85) Emily Bernard 23:33.4 7 ( 86) Abigail Grossman 23:48.5
13. 359 CLUB SMITH (22:42.7 113:33.1) ============================================= 1 48 Kate Moynihan 20:54.7 2 72 Christina Fisher 22:14.1 3 73 Grace Lu 22:22.9 4 77 Emily LoTurco 22:39.8 5 89 Rachel Stewart 25:21.6
THE 2007 NIKE TEAM REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST November 24 Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
NORTHEAST GIRLS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com -------------------------------------------------------------------------------- 1st 2nd PLACE PTS NAME TEAM TIME 2.5K 2.5K -------------------------------------------------------------------------------- 1 1 Georgia Griffin Hanover RC 18:53.0 9:18 9:35 2 2 Melanie Thompson Hunterdon Hawks TC 19:06.0 9:29 9:37 3 3 Jennifer Downing Andover RC 19:15.1 9:48 9:28 4 4 Andrea Keklak Wicked TC 19:16.2 9:49 9:28 5 5 Katie Petruzzellis Hunterdon Hawks TC 19:18.7 9:47 9:32 6 6 Heidi Caldwell Hanover RC 19:19.2 9:45 9:35 7 7 Katrina Spratford Hunterdon Hawks TC 19:22.0 9:47 9:35 8 8 Dana Jamieson Wicked TC 19:23.4 9:51 9:33 9 9 Lindsey Graybill Suamme XC Club 19:29.6 9:49 9:41 10 10 Sarah Pagano Blue Eagle XC Club 19:31.8 9:50 9:42 11 11 Allison Linnell Colts Neck TC 19:34.3 9:52 9:43 12 12 Stephanie Moroney Andover RC 19:35.5 9:55 9:41 13 13 Dana Guglielmo Ridge Runners 19:36.8 9:57 9:40 14 14 Ellie Hylton Wicked TC 19:38.2 9:51 9:48 15 15 Rashmi Singh Hunterdon Central RC 19:39.0 9:56 9:43 16 16 Kristin Mitchell Glastonbury XC 19:39.5 9:59 9:41 17 17 Christine Vogel Glastonbury XC 19:41.0 9:50 9:51 18 18 Colette Whitney Hunterdon Hawks TC 19:49.2 9:54 9:56 19 19 Bridgette Black Hanover RC 19:54.2 9:54 10:01 20 20 Emily Mepham Wicked TC 19:54.7 9:59 9:56 21 21 Amanda Faust Suamme XC Club 19:55.4 10:00 9:56 22 22 Lindsey Lambert Howell RC 19:55.8 9:53 10:03 23 23 Claire Arthur Wicked TC 20:01.8 9:53 10:09 24 24 Josefine Kvist Ridge Runners 20:05.0 10:07 9:58 25 25 Beth Taylor Hanover RC 20:05.0 9:56 10:09 26 26 Brianna Faust Suamme XC Club 20:07.7 10:02 10:06 27 27 Berol Dewdney Andover RC 20:10.6 10:08 10:03 28 28 Abigail Levene Andover RC 20:12.9 9:53 10:20 29 29 Kirstin Schafer Hafey / Hoban 20:14.4 10:02 10:13 30 30 Mary Kaye Duff Blue Eagle XC Club 20:17.6 10:11 10:07 31 31 Melissa Meade Suamme XC Club 20:18.7 10:11 10:08 32 32 Grace Rodriguez Hanover RC 20:21.6 10:19 10:03 33 33 Cate Brown Hanover RC 20:24.1 9:54 10:31 34 34 Lindsay Crevoiserat Glastonbury XC 20:27.2 10:00 10:28 35 35 Christina Faust Suamme XC Club 20:30.2 10:12 10:19 36 36 Sarah Cohan Andover RC 20:34.8 10:16 10:19 37 37 Linda Wiingerg Ridge Runners 20:37.0 10:26 10:11 38 38 Francesca Carrone Ridge Runners 20:37.9 10:29 10:09 39 39 Aubrey Zimmerling Andover RC 20:38.2 10:22 10:17 40 40 Nicole Wain Ridge Runners 20:38.2 10:26 10:13 41 41 Christine Curtis Hunterdon Hawks TC 20:42.6 10:30 10:13 42 42 Erin Thompson Blue Eagle XC Club 20:43.9 10:25 10:19 43 43 Julie Sinkovitz Blue Eagle XC Club 20:45.7 10:37 10:09 44 44 Charlotte Freeland Glastonbury XC 20:47.1 10:36 10:12 45 45 Kelsey Coates Suamme XC Club 20:48.7 10:22 10:27 46 46 Amanda Gracia Ridge Runners 20:51.1 10:31 10:21 47 47 Rachael Potter Wicked TC 20:51.5 10:35 10:17 48 48 Kate Moynihan Club Smith 20:54.7 10:25 10:30 49 49 Jacquie Ward Howell RC 21:01.9 10:29 10:33 50 50 Emily Harris Glastonbury XC 21:04.6 10:38 10:27 51 51 Holly Clarke Wicked TC 21:06.8 10:35 10:32 52 52 Sarah Mellea Blue Eagle XC Club 21:09.4 10:23 10:47 53 53 Sara Ho Andover RC 21:12.1 10:46 10:27 54 54 Maggie Senor Blue Eagle XC Club 21:14.0 10:47 10:27 55 55 Jessie Fasano Colts Neck TC 21:14.1 10:37 10:38 56 56 Katrina Verbrugge Ridge Runners 21:16.7 10:34 10:43 57 57 Sarah Nelson Howell RC 21:17.2 10:43 10:35 58 Jennifer Gossels Wicked TC 21:20.9 10:43 10:38 59 58 Jessica Krystek Hunterdon Central RC 21:22.5 10:50 10:33 60 59 Morgan Clark Colts Neck TC 21:23.1 10:48 10:36 61 Kie Watanabe Andover RC 21:24.4 10:42 10:43 62 60 Meg Donohue Hanover RC 21:25.6 10:50 10:36 63 61 Jill Casey Hafey / Hoban 21:26.4 10:45 10:42 64 62 Maria Baldino Hunterdon Hawks TC 21:26.7 10:49 10:38 65 63 Brittany Hinton Colts Neck TC 21:28.3 10:54 10:35 66 64 Jessie Schaumburg Hunterdon Hawks TC 21:41.5 10:40 11:02 67 65 Rachel Morris Colts Neck TC 21:44.8 10:44 11:01 68 66 Molly Brown Hafey / Hoban 21:50.5 10:54 10:57 69 67 Emily MacEwen Glastonbury XC 21:51.7 10:53 10:59 70 68 Lauren Rome Howell RC 21:53.5 10:55 10:59 71 69 Puja Shastri Howell RC 21:57.2 11:14 10:44 72 70 Liz Blaskovich Colts Neck TC 22:00.0 11:06 10:54 73 71 Stephanie Beebe Hunterdon Central RC 22:02.0 11:02 11:00 74 72 Christina Fisher Club Smith 22:14.1 11:00 11:15 75 73 Grace Lu Club Smith 22:22.9 11:10 11:13 76 74 Erica Schmidt Hafey / Hoban 22:23.6 11:16 11:08 77 75 Jackie Caccese Hafey / Hoban 22:30.3 11:21 11:10 78 76 Gabby Deitos Hafey / Hoban 22:36.3 11:09 11:28 79 77 Emily LoTurco Club Smith 22:39.8 11:29 11:11 80 78 Brigitte Mania Hunterdon Central RC 22:43.5 11:33 11:11 81 79 Tara Rutkowski Blue Eagle XC Club 22:43.9 11:26 11:18 82 80 Rachael Carr Hafey / Hoban 22:47.3 11:26 11:22 83 81 Casey Corley Colts Neck TC 22:48.1 11:22 11:27 84 82 Alyssa Pinney Howell RC 23:12.4 11:27 11:46 85 83 Rachel Lichtenwalne Suamme XC Club 23:23.4 11:34 11:50 86 84 Allison Payenski Hunterdon Central RC 23:26.1 11:41 11:46 87 85 Emily Bernard Hunterdon Central RC 23:33.4 11:41 11:53 88 86 Abigail Grossman Hunterdon Central RC 23:48.5 12:09 11:40 89 Alyssa Morgan IND-Colts Neck TC 23:50.8 11:32 12:19 90 87 Meghan Hulley Howell RC 23:52.1 12:07 11:46 91 Erica Linnell IND-Colts Neck TC 23:58.0 12:03 11:55 92 88 Siobhan Wilcox Glastonbury XC 24:12.9 12:17 11:56 93 89 Rachel Stewart Club Smith 25:21.6 12:16 13:06
NTN Northeast home page
|