| USA Junior National Championships
June 20-22, 2008 at Jesse Owens Stadium, Ohio State U., Columbus OH
DyeStat on-site with Steve Underwood and John Nepolitan
Start Lists
|
Event 140 Women 100 Meter Dash =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 3:15 PM World: 10.88 7/1/1977 Marlies Gohr, GDR American: 11.04 6/5/1999 Angela Williams, USC Meet: 11.11 6/26/1998 Angela Williams, Calif. HS WJC Q: 12.04 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Lakeshia Williams Club Elite/Birm 3 Ashley Collier Dallas Gold 4 Gabrielle Glenn South Carolina 5 Dominique Maloy Arizona St 6 Shayla Mahan South Carolina 7 Jessica Davis unattached Heat 2 Prelims 2 Terra Evans Az Cheetahs 3 Ashton Purvis E.O.Y.D.C. 4 Serene Williams Az Rising Suns 5 Victoria Jordan Dallas Gold 6 Jasmine Williams Texas MVP T C 7 Erica Alexander Texas Storm 8 Quanisha Sales Track Knoxvi Heat 3 Prelims 2 Candyce McGrone unattached 3 Jeneba Tarmoh unattached 4 Alexandria Pegram Dallas Gold 5 Kassandrea Son unattached 6 LaKeidra Stewart Dallas Gold 7 Tiffany Townsend Baylor 8 Chanel James C C of Spokane
Event 141 Women 200 Meter Dash =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Saturday 6/21/2008 - 6:50 PM World: 22.18 8/28/2004 Allyson Felix, USA American: 22.11 5/3/2003 Allyson Felix, adidas Meet: 22.94 7/5/1992 Marion Jones, Calif. HS WJC Q: 24.64 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Stacia Hannamen Track Knoxvi 3 Akawkaw Ndipagbor TOGETHER Y E T C 4 LaKeidra Stewart Dallas Gold 5 Ashley Collier Dallas Gold 6 Jeneba Tarmoh unattached 7 Shayla Mahan South Carolina 8 Lakeshia Williams Club Elite/Birm 9 Leslie Aririguzo Maximum OutP Heat 2 Prelims 2 Dominique Maloy Arizona St 3 Terra Evans Az Cheetahs 4 Olivia Lewis Blues T C G S L 5 Quanisha Sales Track Knoxvi 6 Victoria Jordan Dallas Gold 7 Ciara Short Cal-Fullerton 8 Erica Alexander Texas Storm 9 Ashton Purvis E.O.Y.D.C. Heat 3 Prelims 2 Kalyn Floyd Houston 3 Candyce McGrone unattached 4 Gabrielle Glenn South Carolina 5 Jessica Davis unattached 6 Jalesa Walker Oklahoma 7 Canchatter Delamar Charleston Sn 8 Alexandria Pegram Dallas Gold 9 Tiffany Townsend Baylor
Event 142 Women 400 Meter Dash =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Saturday 6/21/2008 - 5:15 PM World: 49.42 8/27/1991 Grit Breuer, GER American: 49.89 7/17/2004 Sanya Richards, Nike Meet: 50.69 6/22/2002 Sanya Richards, Florida HS WJC Q: 55.24 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Tiara Sims N Tx Cheetahs 3 Akawkaw Ndipagbor TOGETHER Y E T C 4 Tanisha Kendrick Morgan State 5 Tiera Hilliard unattached 6 Stacia Hannamen Track Knoxvi 7 Shelise Williams Arkansas 8 Kalyn Floyd Houston 9 Meshawn Graham unattached Heat 2 Prelims 2 Yvonna Hines Charlotte 3 Victoria Chatman Western Mich 4 Quinterra Charles Texas Storm 5 Dinesha Bean Track Knoxvi 6 Erica Alexander Texas Storm 7 Jessica Beard Texas A&M 8 Ijeoma Iheoma unattached Heat 3 Prelims 2 Breanne Romeo unattached 3 Regina George Zephyrs T C 4 Porche Byrd South Carolina 5 Lanie Whittaker unattached 6 Teegan Hill N Tx Cheetahs 7 Kendra Chambers Wings T C 8 Christine Johnson North Carolina 9 Ciara Short Cal-Fullerton
Event 143 Women 800 Meter Run =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 5:05 PM World: 1:54.99 6/1/2008 Pamela Jelimo, KEN American: 2:00.07 7/24/1982 Kim Gallagher, Pennsylvania HS Meet: 2:03.1h 6/24/1979 Leann Warren, Oregon TC WJC Q: 2:09.00 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Renisha Robinson Sacramento St. 2 Carlyle Davis unattached 3 Chelsea Smyth unattached 4 Kianna Ruff Blues T C G S L 5 Camilla Dencer unattached 6 Cydney Ross Team Missouri 7 Brittany Gigstead unattached Heat 2 Prelims 1 Regina George Zephyrs T C 2 Layne Moore Missouri 3 Lindsey McKnight unattached 4 Brazile Clark E.O.Y.D.C. 5 Kathy Klump unattached 6 Ashley Verplank unattached 7 Sarah McCurdy unattached Heat 3 Prelims 1 Nikki Codd N. Arizona 2 McKinzie Schulz Aurora Flyer 3 Brittany Hall L S U 4 Chelsey Sveinsson N Tx Cheetahs 5 Brandi Andrews unattached 6 Emily Dunn B Y U 7 Devotia Moore Duke
Event 144 Women 1500 Meter Run =============================================================================== 12 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 6:40 PM World: 3:51.34 10/18/1997 Yinglai Lang, CHN American: 4:09.10 6/6/1987 Suzy Favor, Wisconsin Meet: 4:16.98 6/23/2007 Jordan Hasay, San Luis Dis WJC Q: 4:28.00 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Taylor Bryson unattached 2 Casey McDermott unattached 3 Casey Masterson unattached 4 Kristina Krasich unattached 5 Kristie Krueger unattached 6 Alex Kosinski Oregon 7 Teran Mixon unattached 8 Stephanie Morgan unattached 9 Nichole Jones Baylor Heat 2 Prelims 1 Sarah McCurdy unattached 2 Anna Sperry B Y U 3 Renisha Robinson Sacramento St. 4 Christine Cortez Mt. S A C 5 Cory McGee unattached 6 Rebecca Winchester Grand Valley 7 Taylor Wallace unattached 8 Jordan Hasay unattached
Event 145 Women 3000 Meter Run =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 5:15 PM World: 8:28.83 9/7/1985 Zola Piterse, GBR American: 8:57.27 7/27/1982 Ceci Hopp, Stanford Meet: 9:19.52 6/22/2003 Molly Huddle, Notre Dame WJC Q: 9:35.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Emily Sisson Cornhusker Flyer 2 Laurynne Chetelat unattached 3 Taylor Wallace unattached 4 Kathleen McCafferty unattached 5 Kristin Pelzel Marquette 6 Jordan Hasay unattached 7 Alexandra Banfich unattached
Event 146 Women 5000 Meter Run =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 8:10 PM World: 14:30.88 6/11/2004 Tirunesh Dibaba, ETH American: 15:36.95 4/17/2003 Molly Huddle, Notre Dame Meet: 16:10.60 6/26/2004 Caitlin Chock, Calif. HS WJC Q: 16:30.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Kristina Kubala unattached 2 Emily Sisson Cornhusker Flyer 3 Emily Toennies Sn Illinois 4 Ali Crabb unattached 5 Kimberly Lorentz Akron 6 Catherine White Arkansas 7 Lara Crofford Nebraska 8 Ashley Higginson Princeton 9 Kelsey Conn Brockport 10 Sarah Cummings Princeton 11 Amanda Goetschius Charlotte 12 Alexandra Banfich unattached 13 Megan Maceratini Grand Valley 14 Michelle Guzman Texas Tech 15 Kathleen McCafferty unattached 16 Kelsey Conroy Charlotte
Event 147 Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Saturday 6/21/2008 - 4:45 PM World: 12.84 7/16/1987 Aliuska Lopez, CUB American: 12.91 5/26/2007 Kristi Castlin, Va Tech Meet: 13.08 6/21/2007 Kristi Castlin, Va. Tech WJC Q: 14.24 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Julian Purvis E.O.Y.D.C. 3 Cassandra Lloyd unattached 4 Karyn LaCour Nebraska 5 Mindy Robins unattached 6 Jacquelyn Coward Track Knoxvi 7 Phylicia Johnson TOGETHER Y E T C 8 Paris Campbell unattached 9 Larissa Matthews Az Cheetahs Heat 2 Prelims 2 Lauren Williams Cal-Fullerton 3 Janica Austin Lafayette Co 4 Kristen Brown unattached 5 Moira Robinson Sacramento St. 6 Teona Rodgers unattached 7 Briana Stewart unattached 8 Chelsea Carrier West Virginia 9 Christina Manning The 747 T C Heat 3 Prelims 2 Letecia Wright Ohio State 3 Precious Selmon Team Missouri 4 Tenaya Jones L S U 5 Dinesha Bean Track Knoxvi 6 Ashtynn Baltimore Cheetahs Int 7 Kori Carter TOGETHER Y E T C 8 Vashti Thomas unattached 9 Leslie Aririguzo Maximum OutP
Event 148 Women 400 Meter Hurdles =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 5:30 PM World: 54.40 10/21/2005 Xing Wang, CHN American: 54.70 7/19/2002 Lashinda Demus, South Carolina Meet: 55.63 6/24/2006 Nicole Leach, UCLA WJC Q: 1:00.44 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Danielle Hill N Tx Cheetahs 4 Tatiana Miller unattached 5 Danai Lendor Md Eastern Shore 6 Tara Okusaga Towson 7 Sylvia Alboniga unattached 8 Amber Rozier Texas Storm Heat 2 Prelims 3 Mindy Robins unattached 4 Ti' erra Brown Miami 5 Kori Carter TOGETHER Y E T C 6 Jacquelyn Coward Track Knoxvi 7 Lauren Williams Cal-Fullerton Heat 3 Prelims 3 Sophia Treakle Asheville Lightn 4 Kiani Profit unattached 5 Tia Gamble N Tx Cheetahs 6 Ellie Grooters unattached 7 Takecia Jameson Miami 8 Rebecca Kelly Albany
Event 149 Women 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 7:30 PM World: 9:24.51 10/3/2007 Ruth Nyangau, KEN American: 10:07.55 5/29/2004 Kathleen Trotter, Stanford Meet: 10:15.26 6/24/2006 Marie Lawrence, Unat. WJC Q: 11:00.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Jen Webers Nebraska 2 Megan Hoelscher Sn Illinois 3 Carolina Cortes Stony Brook 4 Casey McDermott unattached 5 Kelly Crowley Grand Valley 6 Elisabeth Deir Princeton 7 Rebecca Wade Rice 8 Kristine Mun Albany 9 Alyssa Allison Team Missouri 10 McKinzie Schulz Aurora Flyer 11 Kauren Tarver unattached 12 Elizabeth Graney unattached 13 Sarah Higgens Fast Feat R C
Event 151 Women High Jump =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 6:20 PM Bar Progression: 1.66/1.71/1.74/1.77/1.80/1.83/1.86/1.89 World: 2.01m 6/18/1989 Heike Balck, GDR American: 1.94m 5/31/1991 Tanya Hughes, Arizona Meet: 1.90m 6/28/1996 Erin Aldrich, Texas HS WJC Q: 1.80m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Priscilla Frederick St. John's 2 Maya Pressley unattached 3 Shanay Briscoe Northwest Flyers 4 Hannah Robertson unattached 5 Katelyn Williams West Virginia 6 April Sinkler Clemson 7 Audrey Svane Nebraska 8 Brigetta Barrett N Tx Cheetahs 9 Tiffanie Synacek Iowa State 10 Laura Gehret unattached 11 Jessica Merriweather unattached 12 Krystle Schade Lauderhill 13 Elaine Patten Metro Mustan 14 Victoria Lucas unattached 15 Kelsey Couts unattached 16 Saniel Atkinson unattached
Event 152 Women Pole Vault =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 2:15 PM Bar Progression: 3.75/3.85/3.90/3.95/4.00/4.05/4.10/4.15/4.20 World: 4.48m 8/25/2005 Silke Spiegelburg, GER American: 4.30m 6/10/2007 Tori Anthony, CaHS Meet: 4.21m 6/17/2001 Amy Linnen, Arizona WJC Q: 3.95m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Elizabeth Stover unattached 2 Jessica Doyle Lone Star P V 3 Mackenzie Wills unattached 4 Natalie Willer Nebraska 5 Melissa Gergel Oregon 6 Kayla Caldwell unattached 7 Stephanie Duffy South Florida 8 Tara Turnbull Purdue 9 Rachel Laurent unattached 10 Joanna Wright Ga Tech 11 Leslie Brost Team SoDak 12 Daisy Glasser Florida 13 Allison Stokke California 14 Kelli Ehardt unattached
Event 153 Women Long Jump =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 2:45 PM Top 9 Advance to Finals World: 7.14m 6/4/1983 Heike Drechshler, GDR American: 6.80m 6/20/1982 Carol Lewis, Houston Meet: 6.60m 6/26/2004 Tianna Madison, Tennessee WJC Q: 6.10m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Alitta Boyd Oakland P.A. 2 Constance Ezugha unattached 3 Andrea Geubelle unattached 4 Jasmine Pickett unattached 5 Amanda Clemons unattached 6 Jamesha Youngblood Oregon 7 Phylicia Johnson TOGETHER Y E T C 8 Brittany Porter Triple Actio 9 Precious Selmon Team Missouri Flight 2 Finals 1 Rosie White unattached 2 Karynn Dunn Inland Empir 3 Kassandrea Son unattached 4 Tynita Butts TC Williams 5 Ashley Hunault Western Mich 6 April Sinkler Clemson 7 Shakia Forbes Seton Hall 8 Bianca Fung Penn State 9 Bridget Jacobs unattached
Event 154 Women Triple Jump =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 3:00 PM Top 9 Advance to Finals World: 14.62m 8/25/1996 Tereza Marinova, BUL American: 14.01m 6/26/2005 Erica McLain, Stanford Meet: 13.71m 6/27/2004 Brittany Daniels, Calif. HS WJC Q: 12.90m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Saniel Atkinson unattached 2 Moira Robinson Sacramento St. 3 TiAra Walpool Kansas State 4 Jasmine Pickett unattached 5 Jamesha Youngblood Oregon 6 Lauren Lourick LEMANS T C 7 Gwendolyn Berry Sn Illinois 8 Vashti Thomas unattached 9 Andrea Geubelle unattached 10 Alitta Boyd Oakland P.A. Flight 2 Finals 1 Dallas Rose Texas Storm 2 Natalia Wright Sacramento St. 3 Amanda Hunter unattached 4 Leah Orley unattached 5 Camille Quarles unattached 6 Briana Stewart unattached 7 Brittany Porter Triple Actio 8 Sandy Antenor Albany 9 Jordan Helgren unattached 10 Gabriela Baiter Penn State
Event 155 Women Shot Put =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 3:15 PM Top 9 Advance to Finals World: 20.54m 7/1/1989 Astrid Kumbernuss, GER American: 17.60m 6/1/1991 Eileen Vanisi, Texas Meet: 17.57m 6/22/2002 Laura Gerraughty, North Carolina WJC Q: 14.60m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Becky O'Brien unattached 2 Johnna Zaccari Dayton 3 Meghan Kessler unattached 4 Allison Liske Michigan 5 Angelica Howard unattached 6 Vanessa Henry Gideonites T 7 Karen Shump unattached 8 Cj Navarro Arizona St 9 Chinwe Okoro Louisville 10 Lawanda Henry unattached 11 Ifeoma Agwuenu Sacramento St. 12 Betty Elise Williams Mississippi Flight 2 Finals 1 Rachel Travis unattached 2 Kiara Pulliam Houston 3 Kamorean Hayes unattached 4 Anastasia Jelmini unattached 5 Kayla Xavier unattached 6 Daniella Bunch unattached 7 Mary Angell North Carolina 8 Emily Vannoy Mountain Exp 9 Danica Haight Michigan 10 Lauren Chambers Throw 1 Deep 11 Megan Manning Ga Tech
Event 156 Women Discus Throw =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 5:45 PM Top 9 Advance to Finals World: 74.40m 9/13/1988 Ilke Wyludda, GDR American: 63.44m 5/21/1997 Seilala Sua, UCLA Meet: 60.54m 6/21/1997 Seilala Sua, UCLA WJC Q: 47.00m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Rachel Travis unattached 2 Emily Pendleton Michigan 3 Lauren Guerrieri U S C 4 Miranda Wilson Miami 5 Kristen Batts unattached 6 Cj Navarro Arizona St 7 Mary Angell North Carolina 8 Betty Elise Williams Mississippi 9 Whitley Ellison unattached 10 Christina Octavien unattached 11 Katie Gerhardt Miami Valley TC 12 Kelsey Huckins unattached 13 Jamie Smith unattached Flight 2 Finals 1 Chinwe Okoro Louisville 2 Jessica Cagle unattached 3 Deezbaa Whaley unattached 4 Lindsey Spencer Weber State 5 Chelsea Bonds Kansas State 6 Kayla Xavier unattached 7 Jordan Harris unattached 8 Charlissa Foster unattached 9 Terri Anderson unattached 10 Erin Pendleton unattached 11 Anastasia Jelmini unattached 12 Brieanna Kennedy unattached
Event 157 Women Hammer Throw =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 2:00 PM Top 8 Advance to Finals World: 73.24m 6/24/2005 Zhang Wenxiu, CHN American: 61.44m 5/30/1998 Maureen Griffin, Idaho HS Meet: 59.40m 6/23/2000 Carrie Soong, UCLA WJC Q: 55.00m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Irene Cooper Western Mich 2 Lawanda Henry unattached 3 Sara Cole unattached 4 Rebecca Even unattached 5 Elisa Bryant unattached 6 Alaina Leonard Lock Haven 7 Brittany Connor Coastal Carolina 8 D'Ana McCarty Louisville 9 Angelica Howard unattached Flight 2 Finals 1 Deezbaa Whaley unattached 2 Olga Ciura Sn Illinois 3 Megan Manning Ga Tech 4 Lauren Chambers Throw 1 Deep 5 Gwendolyn Berry Sn Illinois 6 Mallory Barnes Dayton 7 Crystal Bourque Rhode Island 8 Allison Horner Throw 1 Deep
Event 158 Women Javelin Throw =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 2:45 PM Top 9 Advance to Finals World: 62.93m 10/27/2003 Xue Juan, CHN American: 53.84m 3/20/2003 Karen Wyzykowski, North Carolina Meet: 51.83m 6/22/2002 Lindsey Johnson, BYU WJC Q: 49.50m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Holly Kane unattached 2 Jacqueline Vazquez unattached 3 Marissa Tschida Washington St 4 Leigh Petranoff World's L Throw 5 Hannah Carson Az Cheetahs 6 Mackenzie Smith Redlands 7 Roxanne Grizzle unattached 8 Brieanna Kennedy unattached 9 Kimberly Hanslovan Penn State 10 Ali Pistora Kansas State 11 Amanda Peterson En Washington 12 Meghan Austin unattached 13 Nicole Cherry unattached 14 Karlee McQuillen Penn State
Event 159 Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 7:15 PM Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Gabby Gioia North Carolina 4 Leah Orley unattached 5 Brianna Isom-brummer Team Missouri 6 Shakeia Pinnick Aurora Flyer 7 Kawanna Brooks Chicago Stri Section 2 Timed Finals 3 Rebecca Neville unattached 4 Britney Clarke unattached 5 Kiani Profit unattached 6 Ryann Krais unattached 7 Danielle Sampley Kentucky Section 3 Timed Finals 3 Lindsay Vollmer unattached 4 Chelsea Carrier West Virginia 5 Samantha Collins Arizona Flames 6 Precious Selmon Team Missouri 7 Jessica Flax Texas Storm 8 Jantelle McNeil Team Missouri
Event 159 Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 3:00 PM Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Chelsea Carrier West Virginia 4 Jessica Flax Texas Storm 5 Kiani Profit unattached 6 Kawanna Brooks Chicago Stri 7 Brianna Isom-brummer Team Missouri Section 2 Timed Finals 3 Leah Orley unattached 4 Jantelle McNeil Team Missouri 5 Britney Clarke unattached 6 Precious Selmon Team Missouri 7 Samantha Collins Arizona Flames Section 3 Timed Finals 3 Danielle Sampley Kentucky 4 Gabby Gioia North Carolina 5 Ryann Krais unattached 6 Rebecca Neville unattached 7 Lindsay Vollmer unattached 8 Shakeia Pinnick Aurora Flyer
Event 159 Heptathlon: #2 Women High Jump =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 4:00 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Leah Orley unattached 2 Chelsea Carrier West Virginia 3 Brianna Isom-brummer Team Missouri 4 Danielle Sampley Kentucky 5 Rebecca Neville unattached 6 Ryann Krais unattached 7 Gabby Gioia North Carolina 8 Jessica Flax Texas Storm 9 Kawanna Brooks Chicago Stri 10 Precious Selmon Team Missouri 11 Shakeia Pinnick Aurora Flyer 12 Lindsay Vollmer unattached 13 Kiani Profit unattached 14 Jantelle McNeil Team Missouri 15 Britney Clarke unattached 16 Samantha Collins Arizona Flames
Event 159 Heptathlon: #5 Women Long Jump =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 1:30 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Samantha Collins Arizona Flames 2 Brianna Isom-brummer Team Missouri 3 Kawanna Brooks Chicago Stri 4 Chelsea Carrier West Virginia 5 Gabby Gioia North Carolina 6 Britney Clarke unattached 7 Shakeia Pinnick Aurora Flyer 8 Lindsay Vollmer unattached 9 Ryann Krais unattached 10 Jessica Flax Texas Storm 11 Kiani Profit unattached 12 Jantelle McNeil Team Missouri 13 Precious Selmon Team Missouri 14 Rebecca Neville unattached 15 Danielle Sampley Kentucky 16 Leah Orley unattached
Event 159 Heptathlon: #3 Women Shot Put =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 6:00 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Lindsay Vollmer unattached 2 Samantha Collins Arizona Flames 3 Kawanna Brooks Chicago Stri 4 Gabby Gioia North Carolina 5 Brianna Isom-brummer Team Missouri 6 Rebecca Neville unattached 7 Shakeia Pinnick Aurora Flyer 8 Chelsea Carrier West Virginia 9 Britney Clarke unattached 10 Precious Selmon Team Missouri 11 Leah Orley unattached 12 Jessica Flax Texas Storm 13 Danielle Sampley Kentucky 14 Ryann Krais unattached 15 Kiani Profit unattached 16 Jantelle McNeil Team Missouri
Event 159 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 2:45 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Kawanna Brooks Chicago Stri 2 Danielle Sampley Kentucky 3 Gabby Gioia North Carolina 4 Britney Clarke unattached 5 Brianna Isom-brummer Team Missouri 6 Ryann Krais unattached 7 Lindsay Vollmer unattached 8 Kiani Profit unattached 9 Precious Selmon Team Missouri 10 Chelsea Carrier West Virginia 11 Jantelle McNeil Team Missouri 12 Shakeia Pinnick Aurora Flyer 13 Leah Orley unattached 14 Jessica Flax Texas Storm 15 Rebecca Neville unattached 16 Samantha Collins Arizona Flames
Event 150 Women 10000 Meter Race Walk =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 8:30 AM World: 43:11.34 7/21/2005 Vera Sokolova, RUS American: 49:43.85 7/30/2005 Maria Michta, LIU-CW Post Meet: 50:24.54 6/25/2005 Maria Michta, LIU-CW Post WJC Q: 50:55.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Melissa Moeller Indiana Racewalk 2 Miranda Melville Wisc-Parkside 3 Allison Chin Miami Valley TC 4 Nina Yang unattached 5 Jenna Monahan Walk USA 6 Rebecca Glass Rochester 7 Aadrian McCollum unattached 8 Yangchen Dolma unattached 9 Hope Christie unattached 10 Jessica Reybal South Tx Walk 11 Chelsea Conway Mansfield
Event 100 Men 100 Meter Dash =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 3:40 PM World: 10.01 8/24/2003 Darrel Brown, TRI American: 10.06 5/27/2005 Walter Dix, Florida State Meet: 10.08 6/24/1988 Andre Cason, Texas A&M WJC Q: 10.74 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Kevin Hobson Hallmark T C 3 Antonio Sales South Carolina 4 Terrell Wilks Florida 5 Marquise Goodwin Garland GT O 6 Curtis Mitchell unattached 7 Dante Sales unattached 8 Tyler O'Brien Marquette Heat 2 Prelims 2 Devin Pipkin unattached 3 D'Angelo Cherry Worldwide T C 4 William Heriot Pacesetters 5 Sean Lange Lauderhill 6 Mark Barnes Track Houston 7 Brandon Deloney Sn Illinois 8 Amechi Egbe unattached 9 Ryan Bailey Club N W Heat 3 Prelims 2 Joshua Jackson unattached 3 Isaiah Sweeney Track Houston 4 Justin Murdock Hummingbird 5 Taylor Herrera Cheetahs Int 6 Lamar Markett South Carolina 7 Brandon VanDriel unattached 8 Devon Smith New Wave T C 9 Marcus Rowland unattached
Event 101 Men 200 Meter Dash =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Saturday 6/21/2008 - 7:35 PM World: 19.93 4/11/2004 Usain Bolt, JAM American: 20.13 6/16/1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS Meet: 20.29 6/25/1983 Clinton Davis, Penn. HS WJC Q: 21.64 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Matthew Terrell Indiana Storm 3 Marcus Rowland unattached 4 Markus Henderson unattached 5 Taylor Herrera Cheetahs Int 6 Terrell Wilks Florida 7 Devin Pipkin unattached 8 Tyler O'Brien Marquette 9 Antonio Sales South Carolina Heat 2 Prelims 2 William Heriot Pacesetters 3 Dante Sales unattached 4 Brandon Deloney Sn Illinois 5 Lamar Markett South Carolina 6 Justin Murdock Hummingbird 7 Maurice Mitchell unattached 8 Kevin Hobson Hallmark T C 9 Robert Simmons Wings T C Heat 3 Prelims 2 Ryan Bailey Club N W 3 Mark Barnes Track Houston 4 Curtis Mitchell unattached 5 Matthew Love T C U 6 Amechi Egbe unattached 7 Joshua Jackson unattached 8 Cornelius Tyler unattached
Event 102 Men 400 Meter Dash =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Saturday 6/21/2008 - 5:40 PM World: 43.87 9/28/1988 Steve Lewis, USA American: 43.87 9/26/1988 Steve Lewis, UCLA Meet: 45.01 6/24/1995 Jerome Young, Conn. HS WJC Q: 48.04 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 2 Danzell Fortson Texas 3 LaMarr Davis Florida 4 Marcus Boyd Baylor 5 Gil Roberts Texas Tech 6 Darius Law Charlotte 7 Clayton Parros MVP Express 8 William Henry Northwest T C Heat 2 Prelims 2 John Guagenti unattached 3 Antonio Abney St Augustine's 4 Ryan Barber unattached 5 Russell Dinkins Morris Estat 6 Kendall Gregory unattached 7 Bryan Miller Texas A&M 8 Robert Simmons Wings T C Heat 3 Prelims 2 Allante Battle Arizona Elite 3 Cornelius Tyler unattached 4 Reginald Wyatt So Cal Run Co 5 O'Neal Wilder Mississippi 6 Matthew Love T C U 7 Aaron Anderson South Carolina 8 Justin Chambers Titans Track
Event 103 Men 800 Meter Run =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 4:40 PM World: 1:42.69 6/6/2008 Abubaker Kaki, SUD American: 1:44.9h 6/10/1966 Jim Ryun, Kansas Meet: 1:47.55 6/20/1987 Mark Everett, Florida WJC Q: 1:51.00 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Russell Dinkins Morris Estat 2 Seth Butler unattached 3 Tyler Fogarty Albany 4 Dan White unattached 5 Christopher Bilbrew Arkansas 6 Sharif Webb unattached 7 Elijah Greer unattached Heat 2 Prelims 1 Lance Roller Stars 2 Jeff Moriarty Columbia 3 Corey De La Cruz Adams State 4 Rick Scheff Missouri 5 Donte Holmes Delaware St 6 Moise Frisch unattached 7 Tom Robbins unattached Heat 3 Prelims 1 Dylan Ferris unattached 2 Blake Shaw Afterburners 3 Jason Apwah Villanova 4 Zachary Mellon unattached 5 Charles Lockhart unattached 6 Jared Hall unattached
Event 104 Men 1500 Meter Run =============================================================================== 12 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 6:20 PM World: 3:30.24 7/19/2002 Cornelius Chirchir, KEN American: 3:36.1h 6/17/1966 Jim Ryun, Kansas Meet: 3:42.8h 6/15/1974 Tom Byers, Ohio TC WJC Q: 3:48.00 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Kevin Gill Stonehill Co 2 Dylan Hatcher Arizona St 3 Tom Robbins unattached 4 Andy Clyne U N C Greensboro 5 Matt Miner unattached 6 Matthew Centrowitz Oregon 7 Evan Jager unattached 8 Daniel Martinez unattached 9 Edward Judge Va Tech 10 Terence Lee Juventus Heat 2 Prelims 1 Thomas Corona Seton Hall 2 Nectaly Barbosa Arizona St 3 Ryan Witt Va Tech 4 Cory Leslie unattached 5 Duncan Phillips Arkansas 6 Brian Tetreault Villanova 7 Richard Schmitz unattached 8 S Ramsey Chapin Georgetown Prep 9 Danny Neff unattached 10 Matthew Cameron Mississippi
Event 105 Men 5000 Meter Run =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 8:10 PM World: 12:52.61 6/27/2003 Eliud Kipchoge, KEN American: 13:37.91 7/31/2004 Galen Rupp, unat Meet: 13:55.65 6/17/1980 John Zishka, Ohio HS WJC Q: 14:15.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Adam Vess Marist College 2 Josh Lund unattached 3 Matthew Centrowitz Oregon 4 Walter Luttrell Miami Valley TC 5 James Grimes Georgetown 6 Edward Penetar unattached 7 Paul Zielinski unattached 8 Ryan Collins Virginia 9 Bo Waggoner unattached 10 Dakota Lowery Charlotte 11 Cory Nanni unattached 12 Brian Gallagher unattached 13 Todd Lumbar Georgetown 14 Kevin Schwab Oklahoma 15 Timothy Quinn Richmond 16 Chris Schwartz unattached
Event 106 Men 10000 Meter Run =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 8:45 PM World: 26:41.75 8/26/2005 Samuel Wanjiru, KEN American: 28:15.52 5/7/2005 Galen Rupp, Oregon Meet: 29:11.2h 6/13/1975 Rudy Chapa/Eric Hulst, Indiana HS/Calif. H WJC Q: 31:00.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Donald Cabral unattached 2 Chris Mason unattached 3 Timothy Quinn Richmond 4 Timothy Keegan Marist College 5 Steven Fassino Tennessee 6 Taylor Williams unattached 7 Theodore Vrountas Northeastern 8 Lane Boyer Arkansas 9 Dylan Hatcher Arizona St 10 Kevin Schwab Oklahoma 11 Benjamin Orvold unattached 12 Dominic Smith unattached 13 Josh Brewer unattached 14 Daniel Dunbar Sn Illinois 15 Brian Holdmeyer Saint Louis 16 Cory Reed unattached
Event 107 Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== 9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Friday 6/20/2008 - 4:10 PM World: 13.12 7/2/2002 Xiang Liu, CHN American: 13.23 8/16/1978 Renaldo Nehemiah, Maryland Meet: 13.46 6/22/2007 Dennis Martin, Florida WJC Q: 14.34 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Keenan Michael unattached 2 Eric Hersey Oregon 3 Brad Hufford unattached 4 Melvin Echard Texas A&M 5 Ray Stewart unattached 6 Jarius Cooper Florida 7 Jordan Goffena unattached 8 Timothy Bush unattached Heat 2 Prelims 2 Karl Massenburg unattached 3 Maurice Valentine unattached 4 Andrew Blaser unattached 5 Kendrick Young unattached 6 Dailyn Moore unattached 7 Oscar Spurlock U S C 8 Wayne Davis Track En Carolin 9 Booker Nunley Track En Carolin Heat 3 Prelims 3 Ronald Brookins Sacramento St. 4 D'Juan Richardson unattached 5 Kendale McDaniel unattached 6 Michael Hancock Colorado Fly 7 Cedrique Smith Arizona Puma 8 Jamele Mason unattached 9 Keyen Porter unattached
Event 108 Men 400 Meter Hurdles =============================================================================== 9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times Friday 6/20/2008 - 5:55 PM World: 48.02 6/17/1984 Danny Harris, USA American: 48.02 6/17/1984 Danny Harris, Iowa State Meet: 49.45 6/24/1984 Belfred Clark, Knoxville TC WJC Q: 53.34 Name Year Team =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Carl Buchanon unattached 4 Eric Bailey Weber State 5 Jordan Goffena unattached 6 Jordan Rispress unattached 7 Mario Briscoe unattached 8 D'Juan Richardson unattached 9 William Wynne Titans Track Heat 2 Prelims 3 Kendrick Young unattached 4 Jeshua Anderson unattached 5 Jamele Mason unattached 6 Philip Raaf unattached 7 Alan Laws Morris Estat 8 Johnny Dutch South Carolina 9 Timothy Bush unattached
Event 109 Men 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 4:55 PM World: 7:58.66 8/24/2001 Stephen Cherono, KEN American: 8:33.8h 5/20/1979 John Gregorek, Georgetown Meet: 8:48.2h 6/14/1975 Henry Perez, SJ Delta JC WJC Q: 9:10.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Andrew Houghtalen Sacred Heart 2 Spencer Carter Arizona 3 Johnathan Koenck unattached 4 Joseph Whelan unattached 5 Brandon Chiuminetta unattached 6 Ryan Bloom Buffalo 7 Benjamin Johnson unattached 8 Shawn Roberts unattached 9 Brian Lang Rochester 10 Alex Green Cornerstone 11 David Bias unattached Section 2 Timed Finals 1 Curtis Carr unattached 2 Tyler Emmorey Grand Valley 3 AJ Savoia U N C Greensboro 4 Mikel Thomas Nebraska 5 Ryan McDermott unattached 6 David Adams Nebraska 7 Nicholas Webster Marist College 8 Spencer Knight unattached 9 Derek Ericson En Illinois 10 Lynn Reynolds unattached 11 Peter Bolgert Marquette 12 Dylan Knight unattached
Event 111 Men High Jump =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 3:00 PM Bar Progression: 2.00/2.05/2.08/2.11/2.14/2.17/2.20 World: 2.37m 8/12/1990 Dragutin Topic, YUG American: 2.31m 7/18/2002 Andra Manson, Brenham (TX) HS Meet: 2.27m 6/11/1989 Kevin Clements, Illinois State WJC Q: 2.14m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Derrick Spight unattached 2 Ryan Fleck unattached 3 Spencer Patterson unattached 4 Taylor Hobson unattached 5 Erik Kynard unattached 6 Jacob McDonald unattached 7 Maurice Valentine unattached 8 Perrish Goggins S C-Spartanburg 9 Daniel Staats unattached 10 Dwight Barbiasz unattached 11 Jack Spinks unattached
Event 112 Men Pole Vault =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 4:30 PM Bar Progression: 4.85/4.95/5.00/5.05/5.10/5.15/5.20/5.25 World: 5.80m 7/14/1989 Maksim Tarasov, RUS American: 5.71m 6/12/1993 Lawrence Johnson, Tennessee Meet: 5.52m 6/21/2007 Jordan Scott, unattached WJC Q: 5.05m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Kolby Shepherd unattached 2 Sam Kranz unattached 3 Mick Viken unattached 4 Joseph Berry Tennessee 5 Corey Shank Fort Wayne V 6 Spencer McCorkel Arkansas 7 Justin Miller unattached 8 Josh Winder unattached 9 William Schaeffer Illinois 10 Shea Kearney Ultimate High 11 Mitchell Erickson LV's Cheetah 12 Maston Wallace Texas 13 Michael Uhle Akron
Event 113 Men Long Jump =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 5:00 PM Top 9 Advance to Finals World: 8.34m 9/8/1972 Randy Williams, USA American: 8.34m 9/8/1972 Randy Williams, USC Meet: 8.17m 6/30/1990 James Stallworth, Calif. HS WJC Q: 7.50m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Edward Turner Houston 2 Will Claye Do Right T C 3 Ryan Butts A.V. Track C 4 Collister Fahie Akron 5 Christian Taylor Quicksilver 6 Austin Davis North Carolina 7 Keenan Turner unattached 8 Marquise Goodwin Garland GT O 9 Bryce Lamb Az Cheetahs 10 Gary Lee unattached 11 Roman Holmes unattached
Event 114 Men Triple Jump =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 6:10 PM Top 9 Advance to Finals World: 17.50m 6/23/1985 Volker Mai, GER American: 16.81m 6/5/1982 Greg Neal, Tennessee Meet: 16.61m 6/25/1988 Reggie Jackson, Fresno State WJC Q: 15.60m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Emmanuel Jackson unattached 2 Christian Taylor Quicksilver 3 Tyron Stewart Texas A&M 4 Will Claye Do Right T C 5 Joshua Crawford Wichita St 6 Christopher Carter unattached 7 Omar Craddock Jump Corps 8 Melvin Echard Texas A&M 9 Austin Davis North Carolina 10 Aaron Whetstone Memphis 11 Tynell Kirk unattached 12 Joshua Honeycutt unattached 13 Bryce Lamb Az Cheetahs
Event 115 Men Shot Put =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 3:00 PM Top 9 Advance to Finals World: 21.96m 6/29/2002 Edis Elkasevic, CRO American: 20.65m 7/11/2002 Sean Shields, Arizona Meet: 20.39m 6/22/2002 Sean Shields, Arizona WJC Q: 18.00m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Michael Barbas Northwest Flyers 2 Matthew Hoty unattached 3 Jacob Domingue unattached 4 Matt DeChant unattached 5 Daniel Block unattached 6 Zachary Hill unattached 7 Rob Golabek unattached 8 Eric Plummer Princeton 9 Joseph Kovacs Penn State 10 Colin Boevers Kentucky Flight 2 Finals 1 Tyler Branch unattached 2 Brice Paey unattached 3 Aaron Crabtree unattached 4 Blake Eaton Penn State 5 Denes Veres Notre Dame 6 George Abyad Princeton 7 Jakob Engel unattached 8 Benjamin Stephen unattached 9 Curtis Smith unattached 10 Ryan Lamparek unattached
Event 116 Men Discus Throw =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 3:00 PM Top 9 Advance to Finals World: 67.32m 8/16/2006 Margus Hunt, EST American: 63.22m 3/28/1992 Brian Milne, Penn State Meet: 61.61m 6/21/2002 Michael Robertson, Intl. Sch. Brussels WJC Q: 54.00m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Geoffrey Tabor Ardmore TC 2 Ryan Lamparek unattached 3 Nick Brayton unattached 4 Dan Withrow Boston 5 Daniel Block unattached 6 Justin Welch unattached 7 Zachary Hill unattached 8 Colin Boevers Kentucky 9 Karl Gehrke unattached 10 Matthew Kosecki Track Houston 11 Cesar Puga unattached 12 Brian Bishop S I U-Edwardsvil 13 George Abyad Princeton 14 Christopher Adams unattached 15 Cory Meuleman Ashland 16 Jake Deiters Sn Illinois
Event 117 Men Hammer Throw =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 6:15 PM Top 9 Advance to Finals World: 82.62m 7/22/2006 Evgeny Aydamirov, RUS American: 73.59m 6/22/2007 Walter Henning, unattached Meet: 73.59m 6/22/2007 Walter Henning, unattached WJC Q: 66.00m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Anthony Scholes unattached 2 Jordan Stray Oregon 3 John Belcher Notre Dame 4 Tyler Johnson unattached 5 Justin Welch unattached 6 Mike Lauro World's L Throw 7 Dennis Aliotta unattached 8 Zack Richards unattached 9 Collin Otto Sn Illinois 10 Ryan Loughney Ashland Flight 2 Finals 1 Conor McCullough unattached 2 Malcolm Styers Appalachian St. 3 Jay Gillespie unattached 4 Gregory Davis Notre Dame 5 William Krokey unattached 6 Timothy Daly Appalachian St. 7 Eric Clayman Harvard 8 Frank Nothaft unattached 9 Walter Henning L S U 10 Ben Stancombe unattached
Event 118 Men Javelin Throw =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 6:00 PM Top 9 Advance to Finals World: 83.87m 6/7/2001 Andreas Thorkildsen, NOR American: 72.80m 6/7/2007 Chris Hill, McNeese State Meet: 70.22m 6/28/1996 Troy Burkholder, Penn. HS WJC Q: 66.50m Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Justin Shirk unattached 2 Gregory Fisher unattached 3 Chase Dalton B Y U 4 Joseph Zimmerman unattached 5 Benjamin Chretien unattached 6 Matthew Durisko unattached 7 Matt Byers unattached 8 Britton Nelson Oregon 9 Michael Simon unattached 10 Kyle Smith unattached 11 Dan Newhouse unattached 12 Luke Laird Arkansas 13 Mario Ariet Florida 14 Cory Boulanger Kansas State 15 Christopher Morgan unattached
Event 119 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 1:45 PM Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Asa Staven unattached 4 Chase Dalton B Y U 5 Mark Horist unattached 6 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 7 Dakotah Keys unattached Section 2 Timed Finals 3 Michael McCarty unattached 4 Joshua Cusick unattached 5 Richard York Team Missouri 6 Curtis Beach Albuquerque T C 7 Adam Salzmann Colorado 8 Weston Leutz unattached Section 3 Timed Finals 3 Daniel Gooris Albuquerque T C 4 Jordan Calderwood B Y U 5 Benjamin Davies Kinder Sport 6 Talor Fulfer unattached 7 Neamen Wise C Fla Gliders 8 Alex Holcombe unattached
Event 119 Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 7:50 PM Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Daniel Gooris Albuquerque T C 4 Chase Dalton B Y U 5 Talor Fulfer unattached 6 Adam Salzmann Colorado 7 Michael McCarty unattached Section 2 Timed Finals 3 Asa Staven unattached 4 Weston Leutz unattached 5 Richard York Team Missouri 6 Jordan Calderwood B Y U 7 Dakotah Keys unattached 8 Joshua Cusick unattached Section 3 Timed Finals 3 Benjamin Davies Kinder Sport 4 Curtis Beach Albuquerque T C 5 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 6 Neamen Wise C Fla Gliders 7 Mark Horist unattached 8 Alex Holcombe unattached
Event 119 Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 1:30 PM Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 3 Talor Fulfer unattached 4 Chase Dalton B Y U 5 Neamen Wise C Fla Gliders 6 Joshua Cusick unattached 7 Benjamin Davies Kinder Sport Section 2 Timed Finals 2 Daniel Gooris Albuquerque T C 3 Curtis Beach Albuquerque T C 4 Weston Leutz unattached 5 Richard York Team Missouri 6 Alex Holcombe unattached 7 Jordan Calderwood B Y U Section 3 Timed Finals 2 Dakotah Keys unattached 3 Asa Staven unattached 4 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 5 Michael McCarty unattached 6 Adam Salzmann Colorado 7 Mark Horist unattached
Event 119 Decathlon: #4 Men High Jump =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 5:15 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Chase Dalton B Y U 2 Weston Leutz unattached 3 Richard York Team Missouri 4 Neamen Wise C Fla Gliders 5 Dakotah Keys unattached 6 Talor Fulfer unattached 7 Mark Horist unattached 8 Alex Holcombe unattached 9 Curtis Beach Albuquerque T C 10 Joshua Cusick unattached 11 Jordan Calderwood B Y U 12 Daniel Gooris Albuquerque T C 13 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 14 Adam Salzmann Colorado 15 Michael McCarty unattached 16 Benjamin Davies Kinder Sport 17 Asa Staven unattached
Event 119 Decathlon: #8 Men Pole Vault =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 4:15 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Chase Dalton B Y U 2 Richard York Team Missouri 3 Asa Staven unattached 4 Benjamin Davies Kinder Sport 5 Mark Horist unattached 6 Weston Leutz unattached 7 Talor Fulfer unattached 8 Jordan Calderwood B Y U 9 Curtis Beach Albuquerque T C 10 Dakotah Keys unattached 11 Alex Holcombe unattached 12 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 13 Neamen Wise C Fla Gliders 14 Michael McCarty unattached 15 Adam Salzmann Colorado 16 Joshua Cusick unattached 17 Daniel Gooris Albuquerque T C
Event 119 Decathlon: #2 Men Long Jump =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 2:30 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Mark Horist unattached 2 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 3 Neamen Wise C Fla Gliders 4 Curtis Beach Albuquerque T C 5 Joshua Cusick unattached 6 Richard York Team Missouri 7 Jordan Calderwood B Y U 8 Alex Holcombe unattached 9 Benjamin Davies Kinder Sport 10 Adam Salzmann Colorado 11 Michael McCarty unattached 12 Chase Dalton B Y U 13 Dakotah Keys unattached 14 Weston Leutz unattached 15 Asa Staven unattached 16 Talor Fulfer unattached 17 Daniel Gooris Albuquerque T C
Event 119 Decathlon: #3 Men Shot Put =============================================================================== Friday 6/20/2008 - 3:45 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Daniel Gooris Albuquerque T C 2 Michael McCarty unattached 3 Richard York Team Missouri 4 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 5 Curtis Beach Albuquerque T C 6 Chase Dalton B Y U 7 Mark Horist unattached 8 Talor Fulfer unattached 9 Dakotah Keys unattached 10 Joshua Cusick unattached 11 Jordan Calderwood B Y U 12 Neamen Wise C Fla Gliders 13 Alex Holcombe unattached 14 Adam Salzmann Colorado 15 Asa Staven unattached 16 Weston Leutz unattached 17 Benjamin Davies Kinder Sport
Event 119 Decathlon: #7 Men Discus Throw =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 2:30 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Michael McCarty unattached 2 Adam Salzmann Colorado 3 Asa Staven unattached 4 Joshua Cusick unattached 5 Jordan Calderwood B Y U 6 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 7 Richard York Team Missouri 8 Neamen Wise C Fla Gliders 9 Mark Horist unattached 10 Weston Leutz unattached 11 Curtis Beach Albuquerque T C 12 Dakotah Keys unattached 13 Alex Holcombe unattached 14 Chase Dalton B Y U 15 Benjamin Davies Kinder Sport 16 Daniel Gooris Albuquerque T C 17 Talor Fulfer unattached
Event 119 Decathlon: #9 Men Javelin Throw =============================================================================== Saturday 6/21/2008 - 6:15 PM Name Year Team =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Richard York Team Missouri 2 Neamen Wise C Fla Gliders 3 Thomas FitzSimons Mt St Mary's 4 Benjamin Davies Kinder Sport 5 Jordan Calderwood B Y U 6 Dakotah Keys unattached 7 Curtis Beach Albuquerque T C 8 Weston Leutz unattached 9 Asa Staven unattached 10 Adam Salzmann Colorado 11 Alex Holcombe unattached 12 Chase Dalton B Y U 13 Talor Fulfer unattached 14 Mark Horist unattached 15 Joshua Cusick unattached 16 Daniel Gooris Albuquerque T C 17 Michael McCarty unattached
Event 110 Men 10000 Meter Race Walk =============================================================================== Sunday 6/22/2008 - 7:30 AM World: 38:46.4h 5/20/2000 Viktor Burayev, RUS American: 42:50.20 6/21/2002 Ben Shorey, Wisconsin-Parkside Meet: 42:50.20 6/21/2002 Ben Shorey, Wisconsin-Parkside WJC Q: 44:05.00 Name Year Team =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Evan Crowdus Kentucky Racers 2 Grant Bacon Cedarville 3 Tyler Sorensen Pleasanton Heat 4 Jake Gunderkline Miami Valley TC 5 Matthew Forgues Maine Racewalk 6 Roberto Vergara South Tx Walk 7 Ricardo Vergara South Tx Walk 8 Alejandro Chavez South Tx Walk 9 John Randall Miami Valley TC
USA Junior Nationals index page |