Utah State Meet
4A
May 18-19 2007 Brigham Young University, UT
results from solar-ray.byu.edu
Girls 4A - Boys 4A
- Orem sr Mindy Robins nabs 4A state long jump record in 18-10.50 and doubles in hurdles: 14.58 /43.82 100H /300H!
- Granger sr Maria Halton 12.12 /25.02 100m /200m in 4A
- Woods Cross jr Sarah Edwards 4A distance double: 2:19.23 800m -- 5:15.75 1600m
- Woods Cross Girls sprint medley relay 4:15.67
- Springville so Natalie Young 56.81 400m in 4A
- Cottonwood jr Leima Moala 42-10.00 4A shot put
- Mountain Crest fr Justin Hedin triple in 4A: 48.58 400m -- 1:53.95 800m -- 4:16.65 1600m
- Mountain Crest Boys lead four under 3:40 in 4A with 3:36.27 sprint medley (Provo 3:37.38, Orem 3:38.53, Timpview 3:39.72)
- Box Elder sr Curtis Cosgrove doubles in throws: 154.01 /49-06.50 DT /SP
GIRLS 4A
Brigham Young University - Site License UHSAA Track Championships - 5/18/2007 to 5/19/2007 Brigham Young University
Event 7 Girls 100 Meter Dash 4A ===================================================================================== State Record: S 12.00 1981 Sue DeVries, East Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 Halton, Maria SR Granger 12.20 12.12 +0.0 10 2 Martin, Natasha SR Orem 12.62 12.53 +0.0 8 3 Alston, Amanda FR Bonneville 12.62 12.78 +0.0 6 4 Bailey, Lindsay SO Springville 12.88 12.86 +0.0 5 5 Howard, Chelsya JR Box Elder 13.07 12.99 +0.0 4 6 Schwab, Amy SO Mountain Crest 13.20 13.01 +0.0 3 7 Batlett, Natalia SO Sky View 13.19 13.03 +0.0 2 8 Harris, Brittany SO Woods Cross 12.92 13.20 +0.0 1 9 Murakami, Kylie SR Murray 13.15 13.27 +0.0
Event 17 Girls 200 Meter Dash 4A ===================================================================================== State Record: S 24.71 1998 Jane Akalaonu, Mountain Crest Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 Halton, Maria SR Granger 25.08 25.02 -1.6 10 2 Measom, Christina SR Lehi 25.90 26.03 -1.6 8 3 Alston, Amanda FR Bonneville 25.93 26.15 -1.6 6 4 Bailey, Lindsay SO Springville 25.97 26.23 -1.6 5 5 Hoskins, Jessica FR Mountain Crest 26.57 26.55 -1.6 4 6 Howard, Chelsya JR Box Elder 26.39 26.69 -1.6 3 7 Batlett, Natalia SO Sky View 26.87 27.08 -1.6 2 8 Murakami, Kylie SR Murray 26.77 27.18 -1.6 1 -- Martin, Natasha SR Orem 26.17 DNS -1.6
Event 27 Girls 400 Meter Dash 4A ================================================================================ State Record: S 54.79 2003 Heidi Magill, Mountain View Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Young, Natalie SO Springville 58.68 56.81 10 2 Dort, Stessie SR Orem 58.80 58.62 8 3 Carter, Jessica JR Roy 59.93 58.82 6 4 Hoskins, Jessica FR Mountain Crest 59.60 59.14 5 5 Alston, Amanda FR Bonneville 1:00.44 J59.14 4 6 Stephens, Madison FR East 1:01.49 59.99 3 7 Woods, Chaidee FR Springville 1:01.81 1:00.78 2 8 Mickelson, Paige SO Mountain Crest 1:01.02 1:01.01 1 9 Smith, Ailina FR Sky View 1:01.57 1:02.32
Event 34 Girls 100 Meter Hurdles 4A ===================================================================================== State Record: S 14.08 1983 Sue DeVries, East Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 Robins, Mindy SR Orem 14.77 14.58 1.7 10 2 Huffaker, Allissa JR Springville 15.66 15.43 1.7 8 3 Ojuka, Emily JR Provo 15.92 15.59 1.7 6 4 Taylor, Shawney JR Bonneville 16.07 15.78 1.7 5 5 Penrod, Ariel SO Payson 16.58 16.14 1.7 4 6 Hayes, Kaylee FR Sky View 15.92 16.30 1.7 3 7 Brown, Nikki SO Payson 16.75 16.57 1.7 2 8 Kuan, Makira SO Bountiful 16.86 16.72 1.7 1 9 Nielsen, Krista SR Box Elder 17.00 16.73 1.7 Event 47 Girls 300 Meter Hurdles 4A ================================================================================ State Record: S 42.42 5/20/2006 Ally Dean, Bonneville Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Robins, Mindy SR Orem 44.66 43.82 10 2 Huffaker, Allissa JR Springville 46.41 45.15 8 3 Ojuka, Emily JR Provo 46.10 45.30 6 4 Hayes, Kaylee FR Sky View 46.79 46.02 5 5 Wouden, Celeste SR Box Elder 48.39 48.15 4 6 Winegar, Roxanne SR Bountiful 49.18 48.19 3 7 Sloan, Sierra SR West 47.71 48.76 2 8 Stromberg, Alyssa FR Mountain Crest 48.91 49.12 1 9 Winegar, Chelsea SR West 49.43 49.65
Event 57 Girls 800 Meter Run 4A ================================================================================ State Record: S 2:09.81 2002 Heidi Magill, Mountain View Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Edwards, Sarah JR Woods Cross 2:17.16 2:19.23 10 2 Talbot, Stephanie JR Box Elder 2:22.60 2:21.00 8 3 Peavler, Samantha SR Timpview 2:25.88 2:21.20 6 4 Baugh, Justine SR Box Elder 2:24.22 2:23.69 5 5 Perkins, Rachel FR Olympus 2:28.14 2:24.96 4 6 Shupe, Sara SR Cottonwood 2:26.36 2:25.11 3 7 Johnson, Julia JR Timpview 2:26.11 2:27.43 2 8 Christiansen, Kendy SO Orem 2:25.06 2:27.98 1 9 Nelson, Talina FR Mountain Crest 2:25.70 2:28.86 10 Spence, Lauren FR East 2:28.90 2:30.35 11 Pickett, Sara FR Murray 2:31.75 2:30.53 12 Toronto, Clara Highland 2:29.89 2:30.98 13 Stephens, Ali FR East 2:30.89 2:31.47 14 Jensen, Stephanie JR Timpview 2:26.49 2:34.73 15 Manuele, Donna SR Provo 2:26.77 2:44.21 -- Nielsen, Shanna JR Mountain Crest 2:20.87 DNS
Event 67 Girls 1600 Meter Run 4A ================================================================================ State Record: S 4:51.21 1994 Rosy Gardner, East Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Edwards, Sarah JR Woods Cross 5:19.70 5:15.75 10 2 Jensen, Stephanie JR Timpview 5:21.01 5:16.78 8 3 Christiansen, Kendy SO Orem 5:18.23 5:17.12 6 4 Harper, Krystal JR Orem 5:24.28 5:20.44 5 5 Christensen, Stephanie JR Springville 5:24.97 5:20.58 4 6 Baugh, Justine SR Box Elder 5:23.88 5:24.51 3 7 Saarel, Emma FR West 5:29.37 5:28.31 2 8 Curtis, Whitney FR Mountain Crest 5:30.22 5:29.59 1 9 Perkins, Rachel FR Olympus 5:27.04 5:31.50 10 Stephens, Ali FR East 5:32.89 5:32.73 11 O'very, Mackenzie SO Mountain Crest 5:33.81 5:32.75 12 Nelson, Talina FR Mountain Crest 5:31.36 5:34.48 13 Manuele, Donna SR Provo 5:29.77 5:34.80 14 Shupe, Sara SR Cottonwood 5:40.14 5:35.15 15 Stringfellow, Kate Highland 5:39.49 5:39.35 -- Spence, Lauren FR East 5:36.68 DNS Event 77 Girls 3200 Meter Run 4A ================================================================================ State Record: S 10:24.78 1994 Rosy Gardner, East Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Harper, Krystal JR Orem 11:29.54 11:20.83 10 2 O'very, Mackenzie SO Mountain Crest 11:46.71 11:33.51 8 3 Christiansen, Kendy SO Orem 11:29.58 11:35.14 6 4 Christensen, Stephanie JR Springville 11:53.16 11:43.22 5 5 Baugh, Justine SR Box Elder 12:06.60 11:50.10 4 6 Saarel, Emma FR West 12:08.68 11:53.62 3 7 Perkins, Rachel FR Olympus 12:58.24 11:54.42 2 8 Curtis, Whitney FR Mountain Crest 12:16.42 12:00.02 1 9 Jensen, Stephanie JR Timpview 11:36.97 12:07.57 10 Blackburn, Joanna JR Provo 12:01.60 12:08.16 11 Hatch, Laura SO Mountain Crest 12:21.23 12:08.18 12 Stephens, Ali FR East 12:42.83 12:27.95 13 Fong, Alina FR East 12:37.90 12:30.39 14 Mcconkie, Hope JR Box Elder 12:38.21 12:31.14 15 Manuele, Donna SR Provo 11:46.40 12:48.12 16 Cobler, Breanna FR East 13:14.35 13:37.40 17 Evans, Sara FR Murray 13:17.42 14:20.09
Event 87 Girls 4x100 Meter Relay 4A ================================================================================ State Record: S 47.93 1991 Lott, Boice, Dubois, Jorgensen, American Fork School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Sky View 49.55 50.10 10 1) Batlett, Natalia SO 2) Hamby, Kali SO 3) Hayes, Kaylee FR 4) Smith, Ailina FR 2 Box Elder 50.89 50.42 8 1) Compton, Mckell SO 2) Howard, Chelsya JR 3) Rhodes, Marisa JR 4) Shurtleff, Emily SO 3 Bountiful 50.48 50.87 6 1) Kuan, Makira SO 2) Leloudis, Sally JR 3) Pawlowski, Kate JR 4) Winegar, Roxanne SR 4 Granger 50.29 J50.87 5 1) Bassett, Rosey SR 2) Halton, Maria SR 3) Halton, Julie SO 4) Johnson, Breanna SR 5 East 51.10 51.18 4 1) Davis, Ali FR 2) Etringer, Olivia FR 3) Gardiner, Niesha SO 4) Miles, Lindsay FR 6 Murray 51.29 51.82 3 1) Bergstrom, Nikkie FR 2) Heusser, Sami SR 3) Murakami, Kylie SR 4) Murakami, Amy SO 7 Provo 51.48 52.19 2 1) Bosco, Amber SR 2) Cox, Vanna JR 3) Cox, Vera JR 4) Van houten, Katie SR 8 Woods Cross 51.38 52.21 1 1) Andersen, Heather SR 2) Harris, Brittany SO 3) Swenson, Hailey SR 4) Tanner, Sasha SR 9 Orem 48.78 56.39 1) Dort, Stessie SR 2) Martin, Natasha SR 3) Mcneil, Kaci FR 4) Robins, Mindy SR
Event 97 Girls 4x400 Meter Relay 4A ================================================================================ State Record: S 3:50.70 2005 Stewart, Stewart, Stewart, Weight, Spanish School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Springville 4:02.10 3:56.38 10 1) Bailey, Lindsay SO 2) Huffaker, Allissa JR 3) Woods, Chaidee FR 4) Young, Natalie SO 2 Roy 4:05.61 4:03.83 8 1) Andersen, Leina JR 2) Berenyi, Chantel JR 3) Carter, Jessica JR 4) Sattherwaite, Heather JR 3 Bountiful 4:11.05 4:09.18 6 1) Leloudis, Sally JR 2) Pawlowski, Kate JR 3) Smith, Sian SR 4) Winegar, Roxanne SR 4 Mountain Crest 4:14.26 4:10.18 5 1) Hoskins, Jessica FR 2) Kuresa, Jaicee FR 3) Mickelson, Paige SO 4) Nielsen, Shanna JR 5 Timpview 4:17.97 4:11.74 4 1) Brooks, Emma JR 2) Freeman, Christina SR 3) Johnson, Julia JR 4) Troutner, Amelia SR 6 Murray 4:15.49 4:12.21 3 1) Bergstrom, Nikkie FR 2) Heusser, Sami SR 3) Murakami, Kylie SR 4) Murakami, Amy SO 7 Orem 4:09.92 4:12.22 2 1) Dort, Stessie SR 2) Gardner, Kaylee JR 3) Mcneil, Kaci FR 4) Miller, Jessica JR 8 Provo 4:13.31 4:14.73 1 1) Bosco, Amber SR 2) Chadwick, Brittanie SR 3) Manuele, Donna SR 4) Ojuka, Emily JR 9 Sky View 4:11.06 4:14.77 1) Hamby, Kali SO 2) Hayes, Kaylee FR 3) Malmberg, Liz FR 4) Smith, Ailina FR Event 107 Girls 1600 Sprint Medley 4A ================================================================================ State Record: S 4:06.63 1994 Terry, Simmons, Stowell, Gardner, East School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Woods Cross 4:26.67 4:15.67 10 1) Edwards, Sarah JR 2) Harris, Brittany SO 3) Swenson, Hailey SR 4) Tanner, Sasha SR 2 Mountain Crest 4:23.93 4:19.24 8 1) Hoskins, Jessica FR 2) Mickelson, Paige SO 3) Nielsen, Shanna JR 4) Schwab, Amy SO 3 Roy 4:26.29 4:23.47 6 1) Andersen, Leina JR 2) Berenyi, Chantel JR 3) Jones, Paige JR 4) White, Mary JR 4 Box Elder 4:25.26 4:23.80 5 1) Baugh, Justine SR 2) Harmon, Kyler JR 3) Shurtleff, Emily SO 4) Talbot, Stephanie JR 5 Bountiful 4:30.65 4:26.29 4 1) Kelly, Brittany SO 2) Leloudis, Sally JR 3) Pawlowski, Kate JR 4) Smith, Sian SR 6 Orem 4:29.32 4:28.82 3 1) Dort, Stessie SR 2) Harper, Krystal JR 3) Mcneil, Kaci FR 4) Miller, Jessica JR 7 East 4:27.79 4:29.27 2 1) Fetzer, Rebecca FR 2) Miles, Lindsay FR 3) Spence, Lauren FR 4) Stephens, Madison FR 8 Provo 4:28.26 4:30.61 1 1) Bosco, Amber SR 2) Cox, Vanna JR 3) Manuele, Donna SR 4) Ojuka, Emily JR 9 Timpview 4:32.14 4:33.38 1) Johnson, Julia JR 2) Peavler, Samantha SR 3) Shumpert, Holly FR 4) Troutner, Amelia SR
Event 117 Girls High Jump 4A ================================================================================ State Record: S 5-11.25 1993 Melinda Boice, American Fork Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Kuresa, Jaicee FR Mountain Crest 5-04.00 5-02.00 10 2 Warr, Margi SO Olympus 4-06.00 J5-02.00 8 3 Shurtleff, Emily SO Box Elder 5-04.00 5-00.00 5.50 3 Young, Natalie SO Springville 5-04.00 5-00.00 5.50 5 Kuan, Makira SO Bountiful 5-00.00 J5-00.00 4 6 Measom, Christina SR Lehi 5-04.00 J5-00.00 3 7 Stephens, Madison FR East 5-02.00 J5-00.00 1.50 7 Christiansen, Ashley JR Woods Cross 5-00.00 J5-00.00 1.50 9 Penrod, Caitlin SO Bonneville 4-10.00 4-10.00 10 Rassmusen, Cassie SO Orem 5-00.00 J4-10.00 11 Jefferson, Lyndsey JR Orem 4-10.00 J4-10.00 12 Stephens, Ali FR East 4-08.00 4-08.00 12 Mecham, Caitlin JR Springville 5-00.00 4-08.00 12 Penrod, Ariel SO Payson 5-00.00 4-08.00 15 Smith, Mikenna JR Woods Cross 5-00.00 J4-08.00 16 Sattherwaite, Heather JR Roy 4-10.00 J4-08.00 16 Etringer, Olivia FR East 4-06.00 J4-08.00 -- Ashbocker, Shannon FR Murray 4-04.00 NH -- Meyers, Caitlin SO Murray 4-08.00 NH
Event 132 Girls Long Jump 4A ===================================================================================== State Record: S 18-10.50 5/18/2007 Mindy Robins, Orem Name Year School Seed Finals Wind Points ===================================================================================== 1 Robins, Mindy SR Orem 18-03.00 18-10.50S 1.2 10 18-10.50(1.2) 18-06.25(2.2) 18-00(+0.0) 17-05.50(-0.8) 18-03(+0.0) 18-01(3.2) 2 Halton, Maria SR Granger 17-09.00 17-02.00 2.2 8 15-11.75(+0.0) 16-08.75(+0.0) 17-02(2.2) 17-00.25(-0.4) 16-05(0.4) 17-00.75(1.4) 3 Measom, Christina SR Lehi 17-08.75 16-10.50 1.6 6 16-05.25(0.8) 15-10.50(+0.0) 16-00(0.3) 16-10.25(3.2) 16-10.50(1.6) 16-09.25(0.6) 4 Cox, Vanna JR Provo 15-11.25 16-10.00 +0.0 5 16-08.50(+0.0) 16-10(+0.0) 16-08.50(1.3) 15-11.50(1.0) 15-10.25(+0.0) FOUL(NWI) 5 Kuresa, Jaicee FR Mountain Crest 16-07.00 16-04.50 1.1 4 16-04.50(1.1) 15-10.75(1.1) 15-06.25(0.4) 15-08.75(2.3) 15-11.25(1.0) 15-06.50(+0.0) 6 Howard, Chelsya JR Box Elder 17-01.00 16-01.75 0.5 3 15-09.75(1.1) 15-08.75(-0.1) 16-01.75(0.5) 15-07(1.2) 15-08(1.6) 15-10(-0.5) 7 Kuan, Makira SO Bountiful 16-03.00 16-01.00 +0.0 2 14-08.75(0.4) 16-01(+0.0) FOUL(NWI) 15-02(1.6) 15-03(+0.0) FOUL(NWI) 8 Bosco, Amber SR Provo 16-02.00 15-10.75 1.6 1 14-09(0.6) 14-10.50(+0.0) 15-10.75(1.6) 14-06(0.2) 15-01.75(1.1) 15-08(+0.0) 9 Spere, Madison SR Olympus 16-02.00 15-09.75 0.3 14-10.75(0.3) 14-05(0.3) 15-09.75(0.3) 12-07.25(2.2) FOUL(NWI) 13-11(1.7) 10 Morris, Sam FR Roy 16-06.00 15-07.00 0.9 15-07(0.9) 14-07.50(+0.0) 14-03.50(1.9) 11 Owens, Erica FR Highland 15-05.00 15-06.25 1.1 15-06.25(1.1) 14-08(0.7) 14-03(+0.0) 12 Snyder, Ashley SO Bountiful 15-11.00 15-04.75 +0.0 14-11(0.4) 15-04.75(+0.0) 14-09.25(+0.0) 13 Compton, Mckell SO Box Elder 15-11.00 15-00.50 1.0 14-09.50(0.4) 14-11.25(+0.0) 15-00.50(1.0) 14 Halton, Julie SO Granger 15-03.00 14-08.00 -0.1 14-08(-0.1) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 15 Schwab, Amy SO Mountain Crest 16-00.00 14-07.00 -0.1 14-07(-0.1) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 16 Miles, Lindsay FR East 13-07.00 14-02.75 +0.0 13-04.75(-0.1) 13-06(0.7) 14-02.75(+0.0) 17 Larsen, Mckenzie SR Box Elder 16-06.75 14-01.00 0.3 13-08.50(0.9) 14-01(0.3) 13-04.50(0.4) -- Dort, Stessie SR Orem 16-00.50 DNS NWI -- Lolohea, Brittney JR Highland 13-07.00 DNS NWI Event 142 Girls Discus Throw 4A ================================================================================ State Record: S 150-04 1986 Cathy James, Orem Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Knighton, Nicole JR Bountiful 117-03 111-07 10 FOUL FOUL 105-06 95-08 111-07 FOUL 2 Reeves, Becky JR Orem 13-06.50 108-08 8 108-06 FOUL 99-10 101-00 96-02 108-08 3 Burningham, Danielle SR Woods Cross 108-11 106-09 6 FOUL 106-09 FOUL 97-00 FOUL 98-05 4 Hellstrom, Tiffany SO Bonneville 108-00 105-10 5 103-03 97-07 FOUL 105-10 FOUL 99-04 5 Mokofisi, Jami SO Woods Cross 110-11 100-11 4 92-09 100-11 90-03 FOUL FOUL 95-04 6 Peacock, Laney SO Box Elder 99-06 99-11 3 83-10 89-03 97-06 89-00 88-11 99-11 7 Downey, Delyse SR Orem 91-00.50 90-00 2 90-00 FOUL 89-06 FOUL 79-07 89-00 8 Pimsakul, Aubrey JR Orem 85-11 87-10 1 FOUL 86-04 87-10 79-04 76-01 78-10 9 Branch, Jolisha FR West 82-08.50 84-11 76-05 84-03 73-04 84-11 FOUL 76-07 10 Stevens, Shayne SR Springville 90-09 82-09 FOUL 76-09 82-09 11 Gonzolez, Amy SR Orem 85-10 82-07 74-10 72-02 82-07 12 Wilson, Bailey SO Granger 77-07 66-02 66-02 FOUL FOUL 13 Hartlaur, Michela JR Murray 75-05 64-00 58-10 63-02 64-00 14 Mansell, Megan SO East 79-06 63-00 FOUL FOUL 63-00 -- Hosea, Mele JR Cottonwood 98-02 DNS -- Moala, Leima JR Cottonwood 97-05 DNS Event 152 Girls Javelin Throw 4A ================================================================================ State Record: S 154-07 1979 Kris Engle, Olympus Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hellstrom, Tiffany SO Bonneville 130-07 127-01 10 124-02 119-03 116-07 FOUL 124-09 127-01 2 Downey, Delyse SR Orem 110-09 118-01 8 96-06 106-03 110-00 105-11 107-11 118-01 3 Cox, Vanna JR Provo 96-11 114-10 6 114-10 98-11 112-03 112-06 102-04 94-07 4 King, Sierra JR East 111-03 114-09 5 108-02 114-09 103-05 94-00 87-07 99-08 5 Andersen, Heather SR Woods Cross 111-05 J114-09 4 114-09 102-10 95-03 97-10 95-11 95-03 6 Nenbee, Torle SR Cyprus 112-01 110-11 3 101-08 110-11 108-02 106-05 104-03 109-00 7 Gonzolez, Amy SR Orem 105-10 106-08 2 FOUL 106-08 FOUL 103-08 101-05 98-02 8 Broadbent, Amy SR Cyprus 102-04 103-06 1 93-01 91-02 103-06 89-04 103-00 102-05 9 Madsen, Wendy JR Mountain Crest 102-05 98-02 98-02 92-10 82-11 98-01 90-01 92-07 10 Voeks, Virginia JR Orem 91-06 97-02 90-06 97-02 83-08 11 Hewlett, Ashlynn JR Bountiful 96-05 94-04 74-10 94-04 83-05 12 Barabas, Aana JR Cyprus 98-02 93-11 93-06 79-08 93-11 13 Petit, Jasmine SO Cottonwood 91-07 88-06 82-03 76-01 88-06 14 Wilkinson, Janice SR Woods Cross 97-10 85-06 85-06 81-04 85-00 15 Langford, Jessica JR Murray 88-09 80-10 71-06 75-10 80-10 16 Reeves, Becky JR Orem 98-00 79-08 79-08 77-08 79-04 Event 162 Girls Shot Put 4A ================================================================================ State Record: S 47-04.75 1986 Sharon Siebold, Alta Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Moala, Leima JR Cottonwood 39-02.50 42-10.00 10 FOUL 39-03.50 42-02.25 FOUL 42-10 39-10.50 2 Knighton, Nicole JR Bountiful 39-04.00 38-05.75 8 36-10.75 37-01 37-10.25 38-05.75 37-00.50 FOUL 3 Wilson, Chloe SR Bountiful 37-08.50 37-10.25 6 37-10.25 36-08.25 34-01.50 33-10.50 35-09 34-08.25 4 Burningham, Danielle SR Woods Cross 35-11.00 37-03.25 5 37-03.25 35-11.25 34-06.50 33-04.25 33-03.50 35-05.75 5 Hosea, Mele JR Cottonwood 32-11.50 36-00.75 4 34-10.25 35-06.75 36-00.75 32-05.25 34-03.25 33-06 6 Mokofisi, Jami SO Woods Cross 32-09.25 33-11.25 3 FOUL 32-05.75 33-11.25 FOUL 32-09.75 32-09.25 7 Barabas, Aana JR Cyprus 32-06.00 32-06.50 2 29-06.50 29-01 31-09.50 30-06.75 31-02.50 32-06.50 8 Wheelwright, Breanne SR Roy 32-04.50 31-09.50 1 31-09.50 FOUL 30-01.50 30-06.50 31-04 31-06.50 9 Chadwick, Brittanie SR Provo 31-06.00 31-08.50 31-08.50 31-00.50 FOUL 27-06.25 29-04 29-05.50 10 Nenbee, Torle SR Cyprus 32-10.00 31-02.50 FOUL 29-09.25 31-02.50 11 Reeves, Becky JR Orem 29-10.00 30-11.50 29-04.25 28-05.25 30-11.50 12 Stevens, Shayne SR Springville 30-02.00 30-09.50 30-03 30-08.25 30-09.50 13 Tuakalau, Beauty FR Highland 30-05.00 30-08.75 27-01 30-08.75 29-08.75 14 Downey, Delyse SR Orem 30-04.00 29-06.00 28-07 29-06 29-05 15 Schroeder, Katie SO Orem 30-08.00 29-03.25 29-03.25 28-08.50 FOUL 16 Langford, Jessica JR Murray 28-00.00 28-10.50 26-09 27-05.25 28-10.50 17 Katoa, Tiffany SR Granger 27-08.50 26-10.25 26-07.50 25-06.50 26-10.25 BOYS 4A
Event 8 Boys 100 Meter Dash 4A ===================================================================================== State Record: S 10.62 1996 Aaron Salahuddin, Tooele Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 Goodwin, Tyler JR Timpview 11.21 11.10 -0.2 10 2 Williams, Dontrae SR Cyprus 11.21 11.13 -0.2 8 3 Payne, Mikey SR Cottonwood 11.18 11.16 -0.2 6 4 Elgaaen, Daniel SR Roy 11.37 11.18 -0.2 5 5 Payne, Marcus JR Cottonwood 11.15 11.20 -0.2 4 6 Rigby, Cam JR Mountain Crest 11.17 11.28 -0.2 3 7 Page, Chris SR Timpview 11.41 11.32 -0.2 2 8 Brown, Josh SR Woods Cross 11.52 11.37 -0.2 1 9 Brady, Mckade JR Sky View 11.50 11.52 -0.2 Event 18 Boys 200 Meter Dash 4A ===================================================================================== State Record: S 21.66 1989 Bart Jorgensen, American Fork Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 Payne, Marcus JR Cottonwood 22.44 22.21 -1.1 10 2 Goodwin, Tyler JR Timpview 22.27 22.31 -1.1 8 3 Williams, Dontrae SR Cyprus 22.28 22.33 -1.1 6 4 Rigby, Cam JR Mountain Crest 22.81 22.46 -1.1 5 5 Eklund, Wally SR Roy 22.50 22.58 -1.1 4 6 Brady, Mckade JR Sky View 22.70 22.70 -1.1 3 7 Page, Chris SR Timpview 22.79 22.72 -1.1 2 8 Payne, Mikey SR Cottonwood 22.23 22.93 -1.1 1 9 Goodwin, Jaren SR Timpview 22.79 22.98 -1.1 Event 28 Boys 400 Meter Dash 4A ================================================================================ State Record: S 47.52 1996 Brian Ely, West Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Hedin, Justin FR Mountain Crest 48.94 48.58 10 2 Brady, Mckade JR Sky View 49.24 48.92 8 3 Goodwin, Jaren SR Timpview 50.86 49.20 6 4 Robison, Isaac SR Provo 50.45 49.28 5 5 Mckell, Michael JR Orem 50.77 50.38 4 6 Mcniel, Logan JR Orem 50.22 50.65 3 7 Horrocks, Jordan SR Bountiful 50.77 50.75 2 8 Ford, Nathaniel SR Bonneville 50.99 50.81 1 9 Carlson, Cory JR Orem 51.51 51.40 Event 39 Boys 110 Meter Hurdles 4A ===================================================================================== State Record: S 14.13 1991 Troy Nesbit, Hillcrest Name Year School Prelims Finals Wind Points ===================================================================================== Finals 1 Pierson, Cory JR Springville 15.04 14.69 NWI 10 2 Iverson, Hyrum JR Box Elder 14.81 14.97 NWI 8 3 Steele, Tom SR Orem 15.50 15.65 NWI 6 4 Hinkson, Tyler SR Sky View 16.47 15.89 NWI 5 5 Glon, Mael FR East 15.58 16.11 NWI 4 6 Reynolds, Chase JR Bonneville 16.31 16.43 NWI 3 7 Asay, Egan JR Lehi 16.30 16.46 NWI 1.50 7 Johnson, Taylor SO Mountain Crest 16.61 16.46 NWI 1.50 -- Nelsen, Alex SR Box Elder 15.48 DQ NWI Event 48 Boys 300 Meter Hurdles 4A ================================================================================ State Record: S 37.38 2001 Josh Anderson, Box Elder Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Elgaaen, Daniel SR Roy 38.84 38.46 10 2 Steele, Tom SR Orem 39.03 39.48 8 3 Israelson, Loren SR Mountain Crest 41.19 40.76 6 4 Healey, Beau JR Timpview 41.07 40.78 5 5 Iverson, Hyrum JR Box Elder 40.14 40.83 4 6 Glon, Mael FR East 38.81 40.98 3 7 Williams, Spencer SR Sky View 41.48 41.36 2 8 Hammon, Matt JR Orem 42.30 42.35 1 9 Manning, William SR Lehi 43.44 42.86
Event 58 Boys 800 Meter Run 4A ================================================================================ State Record: S 1:52.55 1982 Alan Parker, Viewmont Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hedin, Justin FR Mountain Crest 1:55.47 1:53.95 10 2 Israelson, Loren SR Mountain Crest 2:00.33 1:58.21 8 3 Olsen, Austin SR Provo 2:00.90 1:58.34 6 4 Glenn, Andrew SR Cottonwood 2:00.51 1:59.41 5 5 Daniels, Greg SR Box Elder 2:00.96 1:59.61 4 6 Brassfield, Eric SR Provo 2:00.40 1:59.79 3 7 Lechtenberg, Brett JR Roy 2:01.46 1:59.83 2 8 Dorton, Chris SR Lehi 2:00.51 2:00.06 1 9 Mckell, Michael JR Orem 2:02.95 2:00.68 10 Berry, Justin JR Roy 2:03.36 2:02.72 11 Gardner, Spencer JR Springville 2:02.01 2:04.12 12 Millet, Trent SR Murray 2:07.41 2:08.15 13 Mccomb, Colton SR Murray 2:07.35 2:08.66 14 Gray, Dakota JR Murray 2:09.50 2:09.41 15 Moore, Stephen JR Cottonwood 2:10.14 2:09.51 16 Fletcher, Nate SO Timpview 1:59.63 2:10.90 -- Dautel, Ben Highland 2:05.00 DNS
Event 68 Boys 1600 Meter Run 4A ================================================================================ State Record: S 4:11.38 2001 Seth Pilkington, Roy Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hedin, Justin FR Mountain Crest 4:14.90 4:16.65 10 2 Fletcher, Nate SO Timpview 4:28.02 4:25.31 8 3 Gardner, Spencer JR Springville 4:25.79 4:26.33 6 4 Dorton, Chris SR Lehi 4:26.06 4:29.01 5 5 Dickey, Kevin SO Mountain Crest 4:31.39 4:29.30 4 6 Hart, Jason SR Orem 4:29.29 4:31.95 3 7 Ferrin, Neal FR Mountain Crest 4:36.58 4:34.03 2 8 Gardner, Krys SO Timpview 4:28.36 4:37.61 1 9 Anderson, Alex SO Cottonwood 4:44.16 4:38.94 10 Perry, Matt SR Box Elder 4:35.37 4:39.19 11 Bush, Brandon JR Olympus 4:43.93 4:40.53 12 Issaq, Abdi SO Highland 4:29.23 4:42.03 13 Mccomb, Colton SR Murray 4:43.17 4:42.16 14 Cooper, Victor JR Granger 4:46.56 4:42.73 15 Glenn, Andrew SR Cottonwood 4:41.79 4:45.32 16 Hicken, Beau Highland 4:50.76 4:53.79 -- Daniels, Greg SR Box Elder 4:36.14 DNS Event 78 Boys 3200 Meter Run 4A ================================================================================ State Record: S 9:11.77 2000 Seth Pilkington, Roy Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Gardner, Spencer JR Springville 9:48.29 9:39.25 10 2 Dickey, Kevin SO Mountain Crest 10:05.17 9:40.60 8 3 Dorton, Chris SR Lehi 9:52.84 9:44.19 6 4 Nelson, Jonathan SO Timpview 9:50.74 9:44.72 5 5 Fletcher, Nate SO Timpview 9:50.80 9:53.59 4 6 Ott, Darren JR Orem 9:54.06 9:58.50 3 7 Willoughby, Bryan JR Orem 9:54.93 10:01.31 2 8 Ferrin, Neal FR Mountain Crest 10:04.60 10:02.77 1 9 Christensen, Tyson SO Roy 10:16.40 10:11.51 10 Perry, Matt SR Box Elder 10:13.90 10:14.82 11 Taylor, Cubby FR Bountiful 10:25.85 10:17.52 12 Issaq, Abdi SO Highland 10:43.06 10:28.17 13 Mccomb, Colton SR Murray 10:44.58 10:29.84 14 Mcminn, John FR West 10:36.73 10:31.07 15 Hicken, Beau Highland 10:42.86 10:38.80 16 Cooper, Victor JR Granger 10:46.25 10:39.26 17 Sponbeck, Josh SR Murray 10:50.34 10:50.07
Event 88 Boys 4x100 Meter Relay 4A ================================================================================ State Record: S 42.41 5/18/2007 Timpview, Timpview T Goodwin, J Goodwin, B Healey, C Page School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Timpview 42.41 42.42 10 1) Goodwin, Tyler JR 2) Goodwin, Jaren SR 3) Healey, Beau JR 4) Page, Chris SR 2 Roy 43.49 42.85 8 1) Bostick, Calvin JR 2) Eklund, Wally SR 3) Elgaaen, Daniel SR 4) Sattiewhite, Joe JR 3 Cyprus 43.47 43.20 6 1) Nelson, Marcus SR 2) Peacock, Nuthaniel SR 3) Smith, Tre SR 4) Williams, Dontrae SR 4 Provo 43.60 43.69 5 1) Alder, Austin SR 2) Hatch, Eric SR 3) Robison, Isaac SR 4) Wendelboe, Calvin JR 5 Woods Cross 43.57 43.79 4 1) Brown, Josh SR 2) Cusick, Jake SO 3) Lister, Brady JR 4) O'toole, Josh SR 6 Murray 44.14 44.33 3 1) Allums, Kaderius SR 2) King, Clayton SR 3) Meier, Collin SO 4) Yergensen, Kyle JR 7 Bonneville 43.95 J44.33 2 1) Anderson, Justin JR 2) Daily, Tyler SO 3) Ford, Nathaniel SR 4) Scott, Steve SR 8 East 44.39 45.00 1 1) Cook, Jake SR 2) Cracroft, Parker FR 3) Ha, Erik JR 4) Hinson, Phil SO -- Sky View 44.50 DNF 1) Allen, Kyle JR 2) Berntson, Eric SO 3) Brady, Mckade JR 4) Gunnell, Stuart JR
Event 98 Boys 4x400 Meter Relay 4A ================================================================================ State Record: S 3:18.65 1991 Holman, Urry, Peterson, Rast, Viewmont School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Timpview 3:25.95 3:22.58 10 1) Cline, Kenneth JR 2) Goodwin, Tyler JR 3) Goodwin, Jaren SR 4) Page, Chris SR 2 Orem 3:22.94 3:22.60 8 1) Carlson, Cory JR 2) Mckell, Michael JR 3) Mcniel, Logan JR 4) Steele, Tom SR 3 Roy 3:27.15 3:23.98 6 1) Berry, Justin JR 2) Donehoo, Riley SR 3) Lechtenberg, Brett JR 4) Sattiewhite, Joe JR 4 Sky View 3:29.44 3:24.82 5 1) Berntson, Eric SO 2) Carroll, Tim SR 3) Gunnell, Stuart JR 4) Williams, Spencer SR 5 Bonneville 3:26.30 3:24.88 4 1) Anderson, Justin JR 2) Daily, Tyler SO 3) Ford, Nathaniel SR 4) Scott, Steve SR 6 Springville 3:27.84 3:26.32 3 1) Davis, John JR 2) Jones, Alex SR 3) Pierson, Cory JR 4) Whitaker, Spencer JR 7 Provo 3:29.54 3:26.39 2 1) Brassfield, Eric SR 2) Olsen, Austin SR 3) Robison, Isaac SR 4) Wendelboe, Calvin JR 8 Mountain Crest 3:26.38 3:27.73 1 1) Israelson, Loren SR 2) Lofthouse, Ethen SO 3) Rigby, Cam JR 4) Stephens, Quinn JR 9 Lehi 3:29.56 3:27.91 1) Dorton, Chris SR 2) Manning, William SR 3) Rojas, Ezequiel SO 4) Yardley, Preston FR
Event 108 Boys 1600 Sprint Medley 4A ================================================================================ State Record: S 3:28.88 1991 Garner, Higbee, Holman, Keate, Viewmont School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Mountain Crest 3:36.39 3:36.27 10 1) Bullock, Bridger SO 2) Hedin, Justin FR 3) Israelson, Loren SR 4) Rigby, Cam JR 2 Provo 3:39.93 3:37.38 8 1) Brassfield, Eric SR 2) Hatch, Eric SR 3) Robison, Isaac SR 4) Wendelboe, Calvin JR 3 Orem 3:40.16 3:38.53 6 1) Boulter, Tyler JR 2) Carlson, Cory JR 3) Hart, Jason SR 4) Mcniel, Logan JR 4 Timpview 3:42.08 3:39.72 5 1) Cline, Kenneth JR 2) Cusick, Andrew SR 3) Jones, T.j. JR 4) Troxel, Jordan SR 5 Roy 3:41.51 3:40.91 4 1) Berry, Justin JR 2) Bird, Andy SR 3) Bostick, Calvin JR 4) Sattiewhite, Joe JR 6 Springville 3:43.56 3:41.30 3 1) Gardner, Spencer JR 2) Gatewood, Brady JR 3) Hurst, Kyle SR 4) Jones, Alex SR 7 Sky View 3:40.54 3:42.34 2 1) Allen, Kyle JR 2) Garvin, Joel SR 3) Gunnell, Stuart JR 4) Spackman, Riley SO 8 Box Elder 3:40.06 3:45.42 1 1) Daniels, Greg SR 2) Galvin, Jeremy SO 3) Killpack, Brett SR 4) Mendoza, Pablo SO 9 Woods Cross 3:47.12 3:45.70 1) Jorgensen, Sean SR 2) Lister, Brady JR 3) O'toole, Josh SR 4) Wininger, Kyle SO
Event 118 Boys High Jump 4A ================================================================================ State Record: S 7-00.25 2000 Richard Larsen, Lone Peak Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Anderson, Justin JR Bonneville 6-04.00 6-06.00 10 2 Collins, Kiefer SR Provo 6-07.00 6-04.00 8 3 Nelson, Daney SR Cottonwood 6-08.00 6-02.00 6 4 Reynolds, Chase JR Bonneville 6-00.00 J6-02.00 4.50 4 Campbell, Enoch SR Springville 6-02.00 J6-02.00 4.50 6 Saldana, Ricardo FR West 6-02.00 J6-02.00 3 7 Melville, John SR Orem 6-00.00 6-00.00 1.50 7 Nelsen, Alex SR Box Elder 6-02.00 6-00.00 1.50 9 Heer, Andrew SR Lehi 6-00.00 J6-00.00 10 Jessop, Tyler SO Mountain Crest 6-00.00 5-10.00 -- Langford, Zeke SR Granger 5-06.00 NH -- Ishino, Nathan FR Murray 5-06.00 NH -- White, Erik SO Murray 5-08.00 NH -- Burrows, Eric SR Springville 5-08.00 NH -- Lister, Brady JR Woods Cross 6-00.00 NH -- Ferguson, Jon JR Woods Cross 6-01.00 NH -- Cusick, Andrew SR Timpview 5-10.00 NH -- Wright, Mike JR Woods Cross 6-00.00 NH -- Mafi, Vai SO West 5-06.00 DNS -- Nilsson, Landon JR Payson 6-00.00 DNS -- Fisher, Cory SR Cyprus 5-10.00 DNS Event 124 Boys Pole Vault 4A ========================================================================= State Record: S 16-00.50 2002 Bob Low, Timpview Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Hunzeker, Zane JR Box Elder 14-00.00 14-06.00 2 Beukers, Jared SR Box Elder 14-00.00 J14-06.00 3 Maughan, Spencer JR Box Elder 13-00.00 12-00.00 -- Gallegos, Braden SO Box Elder 9-00.00 NH -- Bennett, Damon FR Box Elder 10-00.00 NH
Event 133 Boys Long Jump 4A ===================================================================================== State Record: S 23-09.50 1973 Todd Smith, Hillcrest Name Year School Seed Finals Wind Points ===================================================================================== 1 Nelson, Daney SR Cottonwood 20-07.25 22-03.00 1.0 10 19-05.50(+0.0) 21-04.50(-0.3) 20-06.25(-0.6) 21-04.75(+0.0) 21-05.50(0.8) 22-03(1.0) 2 Heer, Andrew SR Lehi 20-08.50 21-09.75 1.1 8 20-01.50(+0.0) 19-11.75(-0.5) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 21-09.75(1.1) 3 Nelsen, Alex SR Box Elder 20-11.50 21-05.00 +0.0 6 FOUL(NWI) 20-11.50(+0.0) 21-05(+0.0) 19-06.25(+0.0) FOUL(NWI) 21-04(0.9) 4 Small, Tyson SO Olympus 21-01.00 20-09.75 +0.0 5 18-10.50(-1.2) 20-07.75(-1.2) 19-07.50(+0.0) 20-09.75(+0.0) 20-07.25(0.2) 20-04(1.0) 5 Reynolds, Chase JR Bonneville 20-01.50 20-03.75 +0.0 4 19-11.75(-0.9) 20-01.75(-1.3) 19-10.25(-0.8) 20-01(-0.9) FOUL(NWI) 20-03.75(+0.0) 6 Campbell, Enoch SR Springville 19-10.00 J20-03.75 -0.5 3 FOUL(NWI) FOUL(NWI) 20-03.75(-0.5) FOUL(NWI) 20-00.25(0.4) FOUL(NWI) 7 White, Phillip SR Timpview 19-06.00 20-03.50 +0.0 2 17-09.25(-1.0) 19-11.75(-1.3) 20-03.50(+0.0) 19-00.50(-0.1) 19-07.50(0.8) 19-00.50(1.0) 8 Boulter, Tyler JR Orem 20-03.00 19-10.25 -0.2 1 19-05(-0.9) 19-10.25(-0.2) FOUL(-0.5) FOUL(NWI) 19-08(0.5) FOUL(NWI) 9 Iverson, Hyrum JR Box Elder 21-02.25 19-10.00 +0.0 19-10(+0.0) 19-09(+0.0) 19-06.25(+0.0) 18-09.75(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 10 Haupt, Brett SR Murray 19-10.50 19-06.00 -1.3 FOUL(NWI) 19-06(-1.3) FOUL(NWI) 11 Lloyd, Landon SR Orem 21-04.00 18-09.75 -0.9 FOUL(NWI) 18-09.75(-0.9) FOUL(NWI) 12 Yergensen, Kyle JR Murray 19-06.50 18-05.00 -1.4 17-10.50(-1.0) 18-05(-1.4) 17-09(-1.0) -- Elgaaen, Daniel SR Roy 23-02.25 DNS NWI -- Eklund, Wally SR Roy 21-03.00 DNS NWI -- Manning, Moses SO East 19-06.75 DNS NWI -- Fisher, Cory SR Cyprus 20-04.75 DNS NWI -- Tukuafu, Ritchie JR Cottonwood 20-06.25 DNS NWI
Event 143 Boys Discus Throw 4A ================================================================================ State Record: S 214-09.50 1996 Paul Jay Northway, Judge Memorial Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Cosgrove, Curtis SR Box Elder 158-11 154-01 10 152-08 154-01 FOUL FOUL 147-00 142-09 2 Balmer, Daltry JR Box Elder 131-09 145-05 8 132-11 126-08 128-00 127-08 145-05 143-07 3 Tuatagaloa, Judah SR Bonneville 137-07 139-00 6 FOUL 136-09 FOUL 128-06 136-02 139-00 4 Gardner, Mike SR Lehi 130-07 136-11 5 131-05 132-02 136-11 129-01 130-02 134-03 5 Thornton, Stephen JR Box Elder 142-08 136-06 4 122-02 126-10 FOUL FOUL 136-06 FOUL 6 Hall, Mike SR Orem 136-08 134-07 3 124-08 130-01 134-07 FOUL 134-00 FOUL 7 Puntasecca, Joey SR Roy 40-08.50 131-05 2 131-05 130-10 130-01 116-00 FOUL FOUL 8 Mcclellan, Blayde SO Box Elder 132-10 128-01 1 123-07 123-06 128-01 121-10 119-06 124-04 9 Hill, Ryan SR Timpview 119-07 127-06 127-06 119-03 FOUL 116-07 122-00 121-01 10 Glazier, Laurence SR Timpview 156-07 125-09 FOUL FOUL 125-09 11 Fields, Devan JR Olympus 146-08 123-08 FOUL FOUL 123-08 12 Allen, Spencer SR Bountiful 147-02 121-10 FOUL 121-10 108-11 13 Swapp, Nate SR Orem 117-06 111-05 FOUL FOUL 111-05 14 Maxfield, Spencer SO East 03-03.50 99-03 99-03 98-07 98-03 15 Straley, Everett SO Murray 110-10 93-01 93-01 FOUL FOUL -- Ward, Adam JR Murray 103-09 FOUL FOUL FOUL FOUL -- Ma'afala, Theo JR West 103-01 DNS -- Maka, Ulai JR West 112-07 DNS
Event 153 Boys Javelin Throw 4A ================================================================================ State Record: S 222-08.25 1972 Dave Ott, Skyline Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Neville, Roman JR Box Elder 172-09 171-00 10 161-10 171-00 171-00 FOUL 153-05 168-05 2 Killpack, Brett SR Box Elder 163-04 168-08 8 168-08 163-03 FOUL 146-09 150-02 160-00 3 Hinkson, Tyler SR Sky View 160-06 167-10 6 FOUL 155-07 167-10 148-10 156-00 PASS 4 Glazier, Laurence SR Timpview 158-01 166-02 5 163-02 162-03 166-02 151-07 157-00 165-06 5 Campbell, Enoch SR Springville 162-06 163-10 4 149-07 154-06 163-04 163-10 161-10 141-06 6 Goodfellow, Bryan SR Bountiful 168-10 163-04 3 160-07 FOUL FOUL 154-04 144-05 163-04 7 Hellstrom, Andrue SR Bonneville 159-11 163-00 2 155-07 157-05 145-09 FOUL 163-00 156-11 8 Nelsen, Alex SR Box Elder 169-11 161-08 1 147-11 142-01 161-08 143-00 155-07 141-03 9 Kilpack, Nate SR Orem 158-11 158-09 157-01 158-09 130-00 145-08 133-02 155-01 10 Despain, Cody SR Woods Cross 157-07 156-11 152-09 142-09 156-11 11 Puntasecca, Joey SR Roy 164-04 154-09 149-05 154-09 FOUL 12 Woods, Anthony SO Provo 144-08 153-01 FOUL 149-01 153-01 13 Wiley, Fano SR Cottonwood 153-03 142-00 137-05 FOUL 142-00 14 Snow, Sean SR Timpview 148-07 137-03 134-03 137-03 130-08 15 Maxfield, Spencer SO East 132-07 131-03 124-02 FOUL 131-03 16 Fitisemanu, Josh SR Murray 158-11 129-03 129-03 FOUL FOUL 17 Vanorden, Chris JR East 130-11 126-00 116-08 123-11 126-00 -- Kinkini, Muli SO Highland 133-04 DNS -- Walker, Casey SR Murray 128-07 DNS -- Mafi, Vai SO West 136-10 DNS
Event 163 Boys Shot Put 4A ================================================================================ State Record: S 66-06.50 2004 Leif Arrehnius, Mt. View Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Cosgrove, Curtis SR Box Elder 50-02.50 49-06.50 10 49-06.50 48-01.75 47-10.50 48-09.75 46-10.50 FOUL 2 Mcclellan, Blayde SO Box Elder 45-09.00 48-00.25 8 47-05.50 47-09.75 48-00.25 46-04 47-06.25 45-03.50 3 Fitisemanu, Josh SR Murray 39-01.00 46-10.25 6 43-01.25 43-07 44-11.50 46-10.25 FOUL 43-10.25 4 Pendleton, Wil SR Springville 42-10.00 46-04.75 5 44-08 45-03.75 46-04.75 44-10 42-06.50 44-11 5 Gardner, Mike SR Lehi 44-02.50 46-01.00 4 44-10.25 43-10.75 46-01 42-09.75 42-00 45-08.75 6 Smith, Carson SO Box Elder 43-10.75 45-09.75 3 44-07 44-11.50 45-09.75 41-07.50 43-06.75 44-05 7 Hill, Ryan SR Timpview 44-02.00 45-08.00 2 45-08 45-00 43-05.50 FOUL 40-07.25 FOUL 8 Thornton, Stephen JR Box Elder 43-10.50 45-05.75 1 43-04.25 44-06.50 43-11.50 45-05.75 45-00.75 42-08.50 9 Glazier, Laurence SR Timpview 44-03.50 43-01.00 FOUL 40-07.50 43-01 FOUL FOUL FOUL 10 Fields, Devan JR Olympus 48-11.00 43-00.00 FOUL FOUL 43-00 11 Smiley, Cam SR Orem 46-04.50 42-04.50 42-04.50 41-00.50 42-04 12 Erickson, Jared JR Sky View 43-07.50 41-07.50 FOUL 37-04.75 41-07.50 13 Tuikolovatu, Stevie SO East 42-04.00 41-05.50 41-05.50 39-10 39-10.25 14 Dalton, Brady JR Granger 40-04.00 40-08.50 39-02 40-08.50 39-11.50 15 Almond, Levi JR Cyprus 38-09.00 40-02.00 40-02 39-07 37-04 16 Tukuafu, Johnny FR East 39-03.50 39-07.50 39-07.50 FOUL FOUL
Utah State Meet Index
|