|
|
|
|
|
|
|
| MPA Maine State Championships
Class A at U of Southern Maine - Monday, Feb. 16, 2009
Class B at Bates College - Monday, Feb. 16, 2009
Pentathlon at U of Southern Maine - Thursday, Feb. 19, 2009
| | Results From sub5.com - Class A - Class B - Pentathlon
|
Scarborough sweeps 'A' titles Triples for Slotnick, Ruginski; Tuttle leads Waterville girls with 2 meet records in 'B'
Team Champs:
- Class A - Scarborough boys 56 over Brunswick 48; Scarborough girls 77 over Edward Little 56.50
- Class B - Greely boys 92 over Falmouth 67; Waterville girls 67 over York 65
Pentathlon Champions: James Ruginski US#1 3450 points; Mackenzie DeGraff 2568 points
Class A Highlights
- Brunswick sr Kristin Slotnick girls triple: 7.25 55 dash / 58.80 400 / 26.38 200
- Bonny Eagle sr James Ruginski boys triple: 7.91 55H / 22-00 LJ / 44-04 TJ
- Brewer jr Ben Sinclair boys double: 6.63 55 dash / 23.19 200, plus 2nd in 400 50.45
- Cheverus fr Fiona Hendry girls double: 5:10.99 1600 / 11:40.34 3200
- Gorham jr Cam Stevens meet record 50.37 boys 400, leg on winning 4x200
- Edward Little jr Emily Dodge girls double: 36-11.25 TJ, 8.68 55H, plus 3rd in LJ
- Scarborough sr Whitney Chamberlain 2:19.33 girls 800, leg on winning 4x800
- Scarborough sr Lauren Blaisdell 17-02.75 LJ, leg on winning 4x200
- Scarborough girls meet record 1:48.71 4x200
- Cheverus boys meet record 8:19.05 4x800
- Scarborough sr Catie Funk 39-10 girls SP
- Cony jr Luke Fontaine 4:26.21 boys mile
- Mt. Ararate soph Colby Gail 5-05 HJ
Class B Highlights
- Waterville sr Shelby Tuttle girls double: 2 meet records 37-09.50 TJ / 17-05 LJ, plus 2nd 55H
- MDI sr Danielle Hutchins girls double: meet record 1:00.01 400 / 26.33 200, plus 2nd 55 dash
- York sr Chelsey Tewell girls double: meet record 8.40 55H / 7.20 55 dash, plus leg on winning 4x200
- NYA jr Henry Sterling boys double: 4:31.21 mile / 9:59.35 2-mile
- Falmouth sr Tom Winger boys double: 21-07.50 LJ / 41-11.25 TJ
- Cape Elizabeth soph Rachel Nichols 2:25.04 girls 800, leg on winning 4x800, 2nd 1600
- Greely sr Nate Martin meet record 22.67 boys 200, 2nd 55 dash, 2nd LJ
- Greely jr Mark McCauley 1:58.63 boys 800, leg on winning 4x800
- Hampden sr Jadrien Cousens 6-06 HJ, 2nd TJ
- Cape Elizabeth sr Marita Stressenger 5:24.35 girls 1600, leg on winning 4x800
- GNG sr Ben Miklovich 6.63 boys 55 dash, leg on winning 4x200, 2nd in 200
- Waterville sr Danielle Fossa 39-08.25 SP
| |
Northeast Index |
|
|
|
|
|
|